Pëllumbi: Tezat antikomuniste të PD tregojnë varfëri idesh

September 9, 2017 16:50

Pëllumbi: Tezat antikomuniste të PD tregojnë varfëri idesh

Profesori i socialistëve, Servet Pëllumbi, e sheh kontestimin e PD për emërimin e Gramoz Ruçit në krye të Parlamentit si varfërim idesh në lidershipin e ri opozitar.

Në një prononcim për “Panoramën”, profesori i socialistëve shpreh opinionin e tij në lidhje me debatin e nisur nga demokratët për emërimin e disa figurave në radhët e maxhorancës së re socialiste.

 Kur publikisht ka kontestuar emrin e Gramoz Ruçit si kryetar Parlamenti dhe Fatmir Xhafajt në krye të Ministrisë së Brendshme, ish-kryetari i Parlamentit kujton se në asnjë vend të Europës nuk flitet më për antikomunizëm.

Sipas profesorit të socialistëve, kur kanë kaluar 27 vite nga ndryshimi i sistemit, përdorimi i tezave për antikomunizëm dhe kundërshtimi i emrave të veçantë është mungesë mendimesh dhe qëndrimesh nga lidershipi i ri demokrat.

“Në asnjë vend të Europës Lindore nuk flitet më për antikomunizëm, pas 27 vjetësh nga ndryshimi i sistemit dhe konsolidimi i demokracisë. Tezat për antikomunizëm tregojnë varfërinë e ideve, mendimeve dhe qëndrimeve të Partisë Demokratike, në një kohë që pretendon se drejtohet nga një lidership i ri. Pas 27 vitesh nuk mund të bëhet fjalë për antikomunizëm në Shqipëri”, deklaroi për “Panoramën” profesori i socialistëve, Servet Pëllumbi.

Kreu i Partisë Socialiste dhe Kryeministri Edi Rama ka qenë i vendosur që, pavarë sisht kundërshtive të opozitës, t’u qëndrojë propozimeve të tij për Gramoz Ruçin dhe Fatmir Xhafajn.

Rama u ka kujtuar demokratëve eksperiencën e gjatë të Ruçit në jetën parlamentare të vendit, ndërkohë që ka vlerësuar publikisht punën e bërë pak muaj më parë nga Fatmir Xhafaj në drejtimin e Ministrisë së Brendshme.

Opozita, nga ana tjetër, ka deklaruar votën e saj kundër dy figurave, që sipas tyre fyejnë shqiptarët për shkak të lidhjeve me regjimin komunist.

September 9, 2017 16:50
Komento

24 Komente

 1. Toni September 9, 17:15

  Po ky plaj matuf prape na can veshet?! Ky sakrifikoi mbesen per ….

  Reply to this comment
 2. Arben September 9, 17:49

  ORE, QE GRAMOZ RUCI, JO NE POLITIKE, E NE

  KRYE TE KUVENDIT, POR NE BURG DUHET TE

  JETE.

  VENDI I FUNDIT ISH-KOMUNIST I HAPI DOSJET

  ME 1996, DHE NE AKOMA NUK I KEMI HAPUR.

  SI MUND TE NJOHIM VETEN TONE, PO NUK

  E LEXUAM ATE???!!!!

  Reply to this comment
  • NjeQytetarOptimist September 10, 04:36

   Ti flet si kodra mbas bregut.. Si e marrke ti kaq thjesht kete thenien: Por ne burg duhet te jete ..!! Bazuar ne c’fare more Arben ?!?! Kush I bllokoi mor mik dosjet per Gramoz Rucin?!?! Nje pjese e mire e dosjeve eshte e hapur ne qoftese interesohesh ne organet konmpetente.. Ahhh prit pak, kush e ka bllokuar hapjen e dosjeve qe nga qe ne 94″ kur u be debat serjoz per tu hapur, dhe Plaku Vrases qe ishte ne qeverri se beri kurre.. Ish President Topi deshte ta bente ku dhe Socialistat ishin dakort ne opozite te behej dhe ky Fendurrine Biologjike prap nuk e miratoi ne parlament kur ishte mazhorance.. Arben, ti nuk e njeh mire Gramoz Rucin.. Ai eshte serjoz dhe s’fsheh asgje.. Nuk mund te flasesh keshtu per nje person qe edhe me Akuza Shteterore vajti para gjyqit ne mes ku aty krimi kishte ndodhur..
   Pyetja qendron: Ke ti aq b.. sa te dalesh para nje gjykate I akuzuar per vrasje dhe te dalesh I pafajshem ne keta gjykatesit e plepave ?!?!
   Profesor, respekt !! Sa te jete ne politike njerez ne moshe qe shkarkohen ne banjo te Parlamentit sa here qe hyn e dalin ai mentalitet do ngelet..

   Reply to this comment
 3. Lili September 9, 17:54

  PDja eshte parti komuniste keshtu qe nuk ia vlen te zgatemi me piken qe permendeni.
  Po eshte interesant me dite pse po ju prek aq shume sa te gjithe po reagoni?
  Problemi nuk eshte se ai eshte komunist ,se ne demokraci eshte e lejueshme me qene komunist o idiot, po problemi eshte se eshte nje kujtese kriminel mbasi gjate kohes se tij u vrane njerezet ne shkoder e ne kufi,e kjo kur komunizmi ishte to dhane shpirt,cka e bene krimin edhe ma te papranueshme.

  Reply to this comment
 4. DN September 9, 17:55

  Ne asnje vend t’euvropes nuk ka nje klase komunistesh grabitcare si ne Shqiperi,

  Reply to this comment
 5. shpatar September 9, 18:09

  Profesori i nderuar Servet Pellumbi.
  Mos harxho kohen me nxenes qe nga nje vesh u futet dhe nga tjetri u dalin .
  Tashme populli e di mire se kush ishin komunista dhe kush sillet si komunistat .Teoria, e “rrezikut” komuniste, qe Pd e ka si mburoje, per te denigruar kuadrot, qe punojne per popullin, eshte jo ashtu sic e quani ju, varferi idesh, por paturpesi kombetare nga nje parti qe i ka kushtuar shume popullit shqiptare .
  Pd nxjerr flamurin kunder komunizmit por pinjollet e saj jane jashteqitja e sistemit komunist.I pari dhe frymezuesi i kesj partie eshte ish komunisti kriminel dhe tradhetar Sali Berisha qe pasohet nga soji e sorollopi i perzjerjeve klasore nga me te poshtrat qe ka njohur historia jone kombetare. Kriminela ,hajduter ,shkaterimtaresh ,shitsa te vendit,te pa moralshem e tradhetar te deklaruar .
  Per cfare akuzohet Ruci e Xhafa qe nuk rrjedhin nga familje si sojit e sorollopi te Pd?
  Ankohen te persekutuarit na thote Pd .Nuk ka asnje te vertet qe ata ankohen per persona te vecante si ish komunisteta .Te persekutuarit ankohen me shume per Pd gjate kohes ne pushtet .Pd per mese 15 vjete i sorollati pa i demshperblyer me qellim qe ti mbante si kontigjente votuesish .Cfare u kane bere Ruci e Xhafa te persekutuarve gjate 27 viteve demokraci ? Si mund te merret qendrim, nga opozita, kur nje pakice , e cfardo lloje ngjyre proteston , te merret si e pranushme per shumicen.Kjo llogjike nuk funksjonon ne asnje shtet demokratik.
  Por fatkeqsia e politikes shqiptare qendron pikerishte tek mos ndarja dhe ndeshkimi i pinjollve te komunizmit e te dosjeve te tyre .Gjermania i ndau, kush ishin arqitektet e fashizmit, dhe gjithe atyreve qe kishin duarte te lyera me gjak .Sot Merkelit nuk i thot askush se nga vjen ndersa Sali Berishes kemi 27 vite qe e kategorizojme si pinjoll i komunizmit e agjet ne radhet e politikes shqiptare .
  Keto, qe diskutojme pa mbarim rreth figurave politike, kane nje shterpsi te madhe intelektuale pas rrezimit te sistemit komunist .Nuk ka vendime ligjore per faktin se sot ligjet jane hartuar pikerishte nga ata qe duheshin ndeshkuar .
  Qe te shpetojme nga keto i nderuari Profesor duhet dhene nje ndihme konkrete Qeverise se re dhe Kuvendit per ta mbyllur e pastruar te shkuaren komuniste jo me fjale, sic ka shire Saliu dhe partia e tij,por me vendime ligjore e masa konkrete per ti dhene vendin kujdo qe ka me te voglin kompromentim me te shkuaren gjakatare te komunizmit .Ndryshe dhe pas brezit te trete dote degjojme perseri akuza drejtuar politikanve te ardhshem.Terori qe nuk prodhoje zhvillim por rregres ne nje situate shume te favorshme per popullin shqiptare drejte nje shoqerie te emancipuar e prograsive qe ndodhemi sot .

  Reply to this comment
 6. Plaku Xhuxhumaku September 9, 18:12

  Thote ky matufi:

  “Në asnjë vend të Europës Lindore nuk flitet më për antikomunizëm, pas 27 vjetësh nga ndryshimi i sistemit dhe konsolidimi i demokracisë. Tezat për antikomunizëm tregojnë varfërinë e ideve, mendimeve dhe qëndrimeve të Partisë Demokratike, në një kohë që pretendon se drejtohet nga një lidership i ri. Pas 27 vitesh nuk mund të bëhet fjalë për antikomunizëm në Shqipëri”, deklaroi për “Panoramën” profesori i socialistëve, Servet Pëllumbi.”

  Po ky matufi nuk thote qe ne asnje vend te lindjes ish-komuniste nuk ka me politikane aktive nga koha kur ne keto vende benin ligjin dhe vrisnin njerez te pafajshem ish-komunistet e tipit Ruci dhe Xhafaj.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 9, 19:51

   Sot eshte 9 shtatori, dita e clirimit te Bullgarise dhe e vendosjes se regjimit komunist ne kete vend ish komunist te Evropes lindore. Le ta degjoje fanatiku enverist Servet Pellumbi se cfare deklaroi Kryeministri i vendit dhe cfare tha media vendase:

   “9 SHTATORI ESHTE DITA E PUCIT BOLSHEVIK DHE DATA E ZEZE E HISTORISE BULLGARE”

   Kur do te vije dita qe Kryeministri shqyptar te deklaroje te njejten gje per 29 netorin e ZI jugosllav te Enverit?

   Le te hape internetin dhe te lexoje me syte e tij fanatiku i Enverit Servet Pellumbi qe kujton se shqyptaret jane debila dhe dallkauke dhe nuk mund te zbulojne mashtrimet ordinere te ketij krimineli te Partise se Punes per te shpjeguar me cdo kusht veprimet antihumane te Edvin Karagjozit qe pa piken e moralit emeron xhelatet e Enverit ne Krye te Shtetit.

   Reply to this comment
 7. intelektuali September 9, 18:24

  ASNJE VEND ISH KOMUNIST TE EVROPES LINDORE NUK MBAN SI HERO KOMBETAR DIKTATORIN GJAKATAR, NUK KA PIRAMIDE FAMEKEQE NE MES TE KRYEQYTETIT, NUK FESTON LANC-IN KRIMINAL DHE NE ASNJE VEND TE EVROPES NUK FESTON DATAT E ZEZA QE MBOLLEN MURTAJEN BOLSHEVIKE NE KETO VENDE.

  Shko o enveristi fanatik Servet Pellumbi ne keto vende ish komuniste te Evropes Lindore qe te bindesh se ANTIKOMUNIZMI eshte shume me i ashper se ne Shqypnine enveriste te Rilindjes Socialiste qe drejtohet nga Mafia e Kuqe me pushtet qe la pas Enveri me Nexhmijen.

  Shko ne Hungari, Ceki, Poloni pse jo edhe ne Gjermanine Lindore dhe fol e hidh ne media keto BAJGA komuniste sic ben ne gazeten DITA qe te bindesh ne kurrizin tend se si do ta hash hune kur te qellojne me domate dhe veze te prishura

  Ik o fanatik i Enverit dhe mos reklamo kriminelet dhe xhelatet e Enverit si Gramoz Ruci dhe Fatmir Xhafaj qe Edvin Karagjozi po i jep poste amorale per nje shoqeri qe po kerkon te behet pjese e BE-se Antikomuniste more mavri, ik dhe bej shurren se je nje Dinosaur i Partise se Punes qe nuk te beson kush.

  Pse nuk e hape gojen kur Edvin Karagjozi shau dhe mallkoi Presidentin Amerikan Donald Trump si nje halabak komunist me porosi te spiunit te Hitlerit George Soros?

  Reply to this comment
  • floriri i Bençes September 9, 20:25

   Mor matuf injorant pseudo-intelektual i leshit, vendet e lindjes nuk kane se si ti mbajne heronj ish kryetaret e shtetit komunist, sepse atje ndodhi nje regres i madh gjate kohes se komunizmit, ne krahasim me nibelin qe kishin ato vende. Ne PRAGE, universiteti eshte ngritur ne 1500, HUNGARIA ka qene aktor kryesor per qindra vite gjate lulezimit te perandorise Austro-Hungareze.
   Kurse tek ne ne 1944 shqiperia ishte ne sistem feudal, ishte 92 pergjind e popullit analfabete dhe yt’ate e fshinte bythen me gisht,

   Reply to this comment
   • intelektuali September 9, 21:22

    Ore ti rrugac halabak, po pse hidhesh si majmuni nga dega ne dege?

    sepse:

    Tema qe po debatohet eshte:

    A KA TE DREJTE FANATIKU ENVERIST SERVET PELLUMBI TA CILESOJE ANTIKOMUNIZMIN SI “VARFERI IDESH”?

    Per t’i dhene nje pergjigje me adekuate profesorit te Komunizmit shkencor te enverit, Servet Pellumbi i rekomandova qe te shkoje dhe te vizitoje vendet ish komuniste te Evropes Lindore qe te bindet me syte e tij se ANTIKOMUNIZMI ne keto vende nuk ka vdekur, por eshte akoma gjalle dhe krejt aktual, prandaj edhe tregova nje shembull si e trajton Bullgaria 9 shtatorin e clirimit, ne nje kohe qe Klasa jone Politike vajton sot si kukumjacke pylli per 29 nentorin e ZI jugosllav te Enverit dhe Nexhmijes qe mbollen MURTAJEN bolshevike dhe qe e beri Shqypnine si nje Kamp Perqendrimi stalinist kur ekonomia pordhi dhe Enveri ngordhi dhe qe eshte strumbullari i te KEQES qe ka kapluar Shqypnine. Sa me shpejt ta kuptojne kete te VERTETE shqyptaret aq me shpejt do te fillojne te ndjekin pas vendet e tjera ish komuniste qe nderkohe jane pjese e bE-se Antikomuniste. Me duket se kete te VERTETE e deklaroi edhe ambasadori amerikan ne Tirane, zoti Lu disa dite me pare.

    KY ESHTE THELBI I DEBATIT NE DITA

    Po qe te mbyllesh halen e rrugacit halabak meso bga intelektuali qe i referohet arkivave te mirefillta, se Shqypnia ne 1939 ishte vendi i pare ne Ballkan pernga investimet e huaja dhe vendi i pare ne rajon per prodhimin e bagetive, shume perpara se pershembell Greqia. Ku ishte per keta tregues Shqypnia e Enverit ne vitet 80-90? Sepse mund te ishte vendi i pare pernga tollonat dhe bunkeret dhe pernga mjerimi totali popullates, por kursesi pernga investimet e huaja dhe pernga mbareshtrimi i bagetive qe i kishte tufezuar Partia e Punes.

    Cekosllovakia para Luftes ishte vendi i dyte ne Europe pernga GDP-ja per fryme te popullates pas suedise, ne vitin 1968 kur tanket ruse hyne ne Prage ishte ne renditje vendi i 14 ne Evrope, ndersa ne Hungari po u deklarove se je komunist te vene hune.

    SHKO DHE PROVOJE NE BYTHEN TENDE PO DESHE!

    Kete i them edhe enveristit fanatik Servet Pellumbi qe kerkon te mashtroje miletin me propagande ordinere.

    Reply to this comment
    • floriri i Bençes September 10, 01:35

     Ti je teveqel komplet, ç’mund te presesh nga nje tutkun qe ka kurrajon te ktahasoje shqiperine e 1939 me ate kur jetuam ne. Shko shtrengo vidhat vella, se truni osht shum i rendesishem. Per sa i perket tallonit, shko e puthi bythen Harilla Papajorgjit (nese jeton akoma), ideatorit te tufezimit, sepse talloni ishte nje nga motivet kryesore te permbysjes te atij sistemi.

     Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku September 10, 08:01

    Or floriri i Bences, mbase ke te drejte per ate fhsirjen e bythes me gisht, kurse ne kohen e Enverit letra higjenike ishte vuuuuuu nga te gjitha anet. Or rrote cari edhe atehere me giht e fshinim, vetem se gishtin e mbulonim me pak gazete “Zeri i Popullit”.

    Reply to this comment
 8. Autogol September 9, 18:32

  Eshte edhe ma regress edhe mungese jo vetem idesh po edhe kuader me vendos nje njeri te ish regjimit komunist ne krye te Parlamentin ne shekullin 21….

  Reply to this comment
  • Robi September 9, 20:31

   Autogol je ti, sepse Sali Qeni, dikur sekretar partie, mjek i besuar i bllokut, njeri qe ka futur njerez ne burg gjate diktatures, u be President, Preeeeeeesident per shume vite, dhe per mbi 10 vjet kryeminister. Dhe ti qe je njeri nga ata qe e votuat per 20 vjet, na flet sot per autogol.

   Reply to this comment
   • Lili September 9, 23:09

    Kam edhe ma shume allergji per saliqeni,mos u merzit, e une bile mundet me e faktuar.
    Pra mos mendo se njerezet qe nuk e perkrahin kete zgedhje tuaj jane me Berishen

    Reply to this comment
 9. intelektuali September 9, 19:51

  Sot eshte 9 shtatori, dita e clirimit te Bullgarise dhe e vendosjes se regjimit komunist ne kete vend ish komunist te Evropes lindore. Le ta degjoje fanatiku enverist Servet Pellumbi se cfare deklaroi Kryeministri i vendit dhe cfare tha media vendase:

  “9 SHTATORI ESHTE DITA E PUCIT BOLSHEVIK DHE DATA E ZEZE E HISTORISE BULLGARE”

  Kur do te vije dita qe Kryeministri shqyptar te deklaroje te njejten gje per 29 netorin e ZI jugosllav te Enverit?

  Le te hape internetin dhe te lexoje me syte e tij fanatiku i Enverit Servet Pellumbi qe kujton se shqyptaret jane debila dhe dallkauke dhe nuk mund te zbulojne mashtrimet ordinere te ketij krimineli te Partise se Punes per te shpjeguar me cdo kusht veprimet antihumane te Edvin Karagjozit qe pa piken e moralit emeron xhelatet e Enverit ne Krye te Shtetit.

  Reply to this comment
  • floriri i Bençes September 9, 20:42

   Je i semure psiqik, flet roma-per-toma, neser a pasneser nuk eshte çudi qe te degjojme nga ty, se diversantet qe dergoheshin nga territori jugosllav, i dergonte Tito per te ruajtur Enverin. Ha ha ha ha …

   Reply to this comment
 10. intelektuali September 9, 22:15

  SERVET PELLUMBI DUHET T’U KERKOJE FALJE SHQYPTREVE PER KRIMET E ENVERIT, SEPSE KA QENE PJESE E BANDES KRIMINALE QE MBUSHI LUMENJ ME GJAK NJERIU NE VENDIN TONE.

  Nuk i takon Profesorit te Enverit, Servet Pellumbi qe te flase per ANTIKOMUNIZMIN dhe varferine e ideve qe bart protesta e shqyptareve te ndershem per te mos lejuar ne majat e shtetit tone te hypin kriminele dhe xhelate me vule ne balle si Gramoz Ruci dhe Fatmir Xhafaj,

  sepse:

  SI KA MUNDESI QE XHELATI TE AKUZOJE VIKTIMEN PER VARFERI IDEORE?

  Si ka mundesi Profesori Enverit, Servet Pellumbi te akuzoje te perndjekurit per varferi ideore sepse nuk duan ne majat e shtetit xhelatet e Enverit si Gramoz Ruci me vule te zeze amerikane ne pasaporte apo si hetuesi gjakatar dhe mashtrues i Enverit, Fatmir Xhafaj?

  PO PSE ME FANATIKUN KOMUNIST SERVET PELLUMBI DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE-NE ANTIKOMUNISTE?

  Reply to this comment
 11. shqip September 9, 22:56

  Me dhimbje vella me dhimbje . Eshte nje fraze marre diku nga nje film . Edhe keta nostalgjiket e rrumpalles Shqiperia 1 € , e kane nga qe nuk u jepet me mundesia te zaptojne toka e prona . E vetmja gje qe duhet te beni , eshte te ulni koken me turp . Ruçi shkoi i vetem ne Shkoder dhe i pa ata burra ne sy . Dhe e beri kete i vetem . Pa ushtri e polici . Po ju jeni kaq te pa cipe , sa edhe turpin e hani me buke . Ore perverse ! Aty e kishit antikomunistin shpellarin . Ju perdori si copa idiotesh duke ju marre voten me fantazmen e komunizmit . Po enuku , enuk ngelet . Gdhe qe ne lindje . Bejini nje pyetje vetes . Pse ne pd drejtuan gjithe ish zyrtare te Ppsh-se? Si ka mundesi qe shqupi ishte dhe eshte i mbushur me spiune . Te çertifikuar . Pse si hapi ky Sali mostra dosjet ? Po jeni idiote qe s’kuptoni , apo keni semundie manjakesh qe atakohen se keshtu shtyn diten . Po sipas llogjikes se karagjozeve , qe duan po s’dine te bejne debat . Ja po ju kujton une nje ngjarje analoge . Lulzim Basha minister i brendshem vrau 4 baballare ne bulevard . Atehere ? Po ju jap edhe nje detaj tjeter . Per Ruçin eshte bere nje proçes . Madje me gjyqtaret plepore te Sali gerdalles . Ndersa Lyli , me y , i ka shpetuar mbi dy here nje gjykimi . Debiler ! Vazhdojme edhe me tej , per t’ju freskuar pak trurin pa brazda . As Ruçit , as Rames , as Xhafes , etj , nuk u rendojne krime ne jete njerezish . Hipokrite kafeneshe ! Vetem me Gerdecin duhet te mbylleshin ne qeli , nga km te min mbrojtjes e me radhe . Po shpellaret nuk kane aq tru sa te mendojne edhe pasojat . Prandaj jane te tille . Hedhin nje fjale ashtu per sport , mjafton te baltosim . U flet kemba para kokes .

  Reply to this comment
 12. Lili September 9, 23:13

  Shqip,ti me resumé po tregon ma shume bashkpunimin tuaj me berishen e me ish anetaret e PPSh se se sa tjetergje.
  Edhe nuk e kritikojme Rucin as per mungese burreri ,po pikerisht per ate cka po thue: vazhdimisi te PPShse..

  Reply to this comment
 13. Gjirokastriti September 10, 01:44

  Nqs Saliu do i kish hapur dosjet me kohe sot ashtu sic thote dhe profesori, PD-se shterpe dhe kryetarit qe nuk inspiron, do i duhej te kerkonte per alternativa te tjera opozitare sesa te vazhdonte akoma me profkat e antikomunizmit qe na u bene bajate ketu e 27 vite.
  Por mesa duket Saliut nuk i ka interesuar ti hape dosjet se pjesen me te madhe te atyre ish informatoreve pa karakter dhe servile te pushtetit (ketu dua te vecoj ata ishsigurimsa te cilet kane bere detyren karshi vendit dhe popullit) i ka pas ne PD, ku edhe ai vete njeri ishtr njeriprej tyre, por qe ne ndryshim nga te tjeret, u tregu me i shkatheti per te ndjere eren e ndryshimit ne Evrope dhe me bekimin e Ramiz Alise te vihej ne vijen e pare te gjoja rrezimit te partise shtet PPSH-se. Termi “komunizem”qe perdoret rendom per sistemin politik te kaluar per mua eshte i pasakte pasi komunizem dhe implementim te tij ne kuptimin ideologjik te fjales nuk pati kurre ne Shqiperine autokratike te partise shtet nen drejtimin e “udheheqesit asolut!”
  Por mesa duket shenjimi i trashegimise te atij sistemi nen personalitetin dhe formimin e tij si politikan, forma e presjonit ndaj kundershtareve politik dhe te veteve duke u “tundur” dosjet dhe “gogolin komunist” sa here populli nuk aprovonte politiken e tij regresive qofte ekonomike qofte naciinale i ka rezultuar vazhdimisht i suksesshem per te “mobilizuar” shtresat e ishpronareve dhe te perndjekurve politike dhe te djathten ideologjike ne pergjithesi, te cilet me te drejte kane shpresuar per kthimin e prones dhe kompesimin e viteve te denimeve ne burrgjet e partise shtet.
  Po perse valle PD e Sali Berishes dhe sot e Lulzim Bashes vazhdon ende te flase per prone e kompesim te te perndjekurve kur ishte vete kjo PD e cila filloi e para procesin e turpshem te legalizimeve ende pa i kthyer pronareve pronen e vet duke legalizuar vjedhjen e hapsirave private e shteterore dhe pa demshperblyer as 10% te te perndjekurve!?
  Profesori ka te drejte kur thote qe antikomunizmi tregon shterpesi idesh! Mungesa e ideve dhe politika e zhargonit te “kronikes se zeze”,me droge, hajdute, vrases, keiminele etj dhe pa asnje politike te qarte shpresedhenese per menyren se si ne praktike mund te ritej ekonomia, barazia, meritokracia etj pet nje jete me te mire, devijimi ideologjik dhe mos mbajtja e premtimeve gjate kohes se qeverise te PD e PR si parti te spektrit te djathte ne Shqiperi sidomos ndaj shtresave te siperpermendura, nje pjese shume e vogel e te cileve protestuan dhe sot para parlamentit, solli eshe humbjen e besimit te elektoratit te djathte te PD dhe aleatet e saj e perkthyer ne 230.000 vota me pak ne zgjedhjet e qershorit.
  Rikthimi te politika antikomuniste ne fakte tregon shterpesine dhe mungesen e ideve, nje deshperim te pashprese te PD e cila ne fund te fundit do jete nje humbje e madhe jo vetem per simpatizuesit dhe elektoratin e kesaj partie por dhe per shoqerine ne pergjithesi, aq me teper kur plitika jone kombetare nuk njeh sot asnje parti tjeter te konsoliduar opozitare si PD e dikurshme. Ne pritje te nje lideri te ri ne skenen pilitike, te nje lideri te ri karizmatik i cili do flase me gojen e vet ate cka populli ndjen ne zemer dhe nuk arrin ta artikuloje dot, per shume vite Rama do jete nje kryeminister i cili do qeverise i qete ne llumin e llogjeve e kritikave nga tavolinat e mejhaneve e studjove te televizjoneve militante dhe brockullat e dala boje me komuniste e antikomuniste Ruci e Xhafa.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*