Pema më e lartë në botë, pse mbahet sekret vendndodhja e saj?

July 27, 2018 14:25

Pema më e lartë në botë, pse mbahet sekret vendndodhja e saj?

 

Këtë pemë mund ta shikoni vetëm nga fotot ose nga ndonjë filmim nëse jeni aq me fat.

Është pema më e lartë në botë, me një gjatësi prej 380 feet ose 116  metrash dhe vendndodhja e saj është sekret.

Në mitologjinë greke, Hyperion është një nga dymbëdhjetë Titanët, fëmijët e Tokës dhe të Qiellit. Hyperion përkthehet në “The High One”. Pra, është mjaft e përshtatshme që të marrë edhe titullin si pema më e lartë në botë.

Ka një histori interesante pas Hyperion-it dhe se si ka jetuar kaq gjatë. Teknika “clearcutting” është një prej sekreteve të saj, pasi kjo pemë pastrohet sistematikisht nga gjethet dhe degët e thara, por gjithashtu i hiqen edhe pemët përreth.

Vendndodhja e kësaj peme në fakt mbahet e fshehtë dhe nuk mund të vizitohet nga turistët për shkak të druajtjes se kurioziteti i madh i turistëve mund ta dëmtonte atë.

Pema më e lartë në botë u zbuluar në vitin 2006 nga dy natyralistë që ecnin përgjatë zonës.

l.h/ dita

July 27, 2018 14:25
Komento

2 Komente

 1. Konti Sbalta July 27, 16:01

  Kur eshte filmuar kjo pema “sekrete’ do te thote se nuk eshte me sekret Ai qe e ka filmuar do te joshet nga shuma qe i afrohet per te treguar vendndodhjen e saj , sic ndodh kur afrohen shuma te majme nga policia per ata qe kane kryer nji krim!

  Reply to this comment
 2. Tirana July 27, 16:07

  Jam i mendimit se bëhet fjalë për pemën më të vjetër më gjigande dhe më të lartë në Botë, e cila quhet Sequoia Sempervirens dhe për speciet e këtij lloji,në Yosemite National Park California. Disa të dhëna për këtë pemë të rrallë.
  Sequoias gjigante janë pemët më të mëdha në botë. Sequoia gjigante rritet në një lartësi mesatare prej 50-85 m (164-279 ft) dhe 6-8 m (20-26 ft) në diametër. Pemët rekord janë matur në lartësi 94.8 m (311 ft). Pretendimet e diametrit prej 17 m (56 ft) janë shpalosur duke marrë shkrimin e një autori [6] jashtë kontekstit, por më i gjërë i njohur në lartësinë e gjoksit është më afër 8.2 m (27 ft). Midis 2014 dhe 2016, mostrat e bregut të kuq u gjetën të kenë diametra më të mëdha trungu se të gjitha sequoias gjigant të njohur [7] . Sidoqoftë, trungjet e drurëve të kuq janë më të shpejtë, ndërsa sequoias kanë më shumë vrima kolone që mbajnë zgjerimin më të lartë në pemë.

  Sequoia më e vjetër e njohur gjigante bazuar në numërimin e unazës është 3,500 vjeç. Sequoias gjigante janë ndër gjallesat më të vjetra në Tokë. Lëvorja e Sequoia është e fijëzuar, e tharë dhe mund të jetë 90 cm e trashë në bazën e trungut kolone. Ai siguron mbrojtje domethënëse të zjarrit për pemët. Gjethet janë me gjelbërim të përjetshëm , fëndyell-formë, 3-6 mm ( 1 / 8 – 1 / 4 in) i gjatë, dhe të rregulluar spirally në fidaneve. E farërave cones janë 4-7 cm ( 1 1 / 2 -3 in) të gjatë dhe të pjekur në 18-20 muaj, megjithëse zakonisht mbesin të gjelbra dhe të mbyllura deri në 20 vjet; çdo kon ka 30-50 shkallë spirale, me disa fara në secilën shkallë, duke dhënë një mesatare prej 230 farë për kon. Fara është ngjyrë kafe e errët, 4-5 mm (0.16-0.20 in) e gjatë dhe 1 mm (0.04 in) e gjerë, me një krah të gjerë 1 milimetër (0.04 in), të verdhë-kafe përgjatë secilës anë. Disa fara janë derdhur kur shkallët e konëve tkurren gjatë motit të nxehtë në fund të verës, por shumica janë çliruar kur kon largohet nga nxehtësia e zjarrit ose është dëmtuar nga insektet.

  Kone gjigante sequoia dhe farë
  Sequoia gjigante rigjenerohet nga fara. Pemët e reja fillojnë të mbajnë kone në moshën 12 vjeçare. Pemët deri në rreth 20 vjet të vjetra mund të prodhojnë lakër gjelbër pas lëndimit, por ndryshe nga bregdeti i kuq, shoots nuk formojnë në trungje të pemëve të pjekur. Sequoias gjigante të të gjitha moshave mund të dalin nga vrimat e tyre kur degët janë të humbur për të zjarrit ose thyerje.

  Në çdo kohë të caktuar, një pemë e madhe mund të pritet të ketë rreth 11.000 kone. Prodhimi i konit është më i madh në pjesën e sipërme të tendës. Një sekuencë gjigante pjekur është vlerësuar të shpërndajë 300,000-400,000 fara në vit. Farat me krahë mund të mbahen deri në 180 m nga pema mëmë.

  Degët më të ulëta vdesin shumë lehtë nga mbrojtja nga drita, por pemët më pak se 100 vjeç mbajnë shumicën e degëve të tyre të vdekura. Trungjet e pemëve të pjekura në pemët janë përgjithësisht të lirë nga degët në një lartësi prej 20-50 m (70-160 ft), por pemët e vetmuara do të mbajnë degë të ulëta.
  Mariposa Grove është një pemë sequoia që ndodhet pranë Wawona, Kaliforni , Shtetet e Bashkuara , në pjesën më jugore të Parkut Kombëtar Yosemite . Është korija më e madhe e Sequoias gjigante në park, me disa qindra shembuj të pjekur të pemës. Dy prej pemëve të saj janë ndër 30 Sequoias Giant më të mëdha në botë. Grove u mbyll më 6 korrik 2015 për një projekt restaurimi dhe u rihap më 15 qershor 2018. [1]

  Mariposa Grove u vizitua fillimisht nga jo-vendasit në 1857 kur Galen Clark dhe Milton Mann e gjetën atë. Ata e quajtën pemën pas Mariposa County, California , ku gjendet korija. [2]

  Gjigandi Sequoia i quajtur Grizzly Giant është midis ndoshta 1900-2400 vjeç: pema më e vjetër në korije. [3] Në vitin 1932, zyrtarët e parkut pretendonin se ishte pema e pestë më e madhe (nga vëllimi) në botë, por gjetjet e tjera u gjetën më të mëdha. Ajo ka një volum prej 34.010 metra kub (963 m 3 ), dhe llogaritet si pema më e madhe 25 në botë. Ajo është e gjatë 210 metra (64 m) dhe ka një bazë të fortë të mbështetur me një perifer të bazës prej 28 m (92 ft) ose një diametër prej 30 këmbësh (9.1 m); mbi mbështetëset në 2.4 m mbi tokë, perimetri është vetëm 23 m. Dega e parë e Grizzly Giant nga baza është 2 metra (6 ft) në diametër. Një tjetër pemë, Pema Wawona, kishte një tunel të prerë nëpërmjet saj në shekullin e nëntëmbëdhjetë që ishte mjaft e gjerë për karrocat e kuajve dhe makinat e hershme për të përzënë përmes. Të dobësuar nga hapja e madhe në bazën e saj, pema ra në një stuhi më 1969.

  Abraham Lincoln nënshkroi një Akti të Kongresit më 30 qershor 1864 duke i dhënë Cedar Mariposa Grove dhe Yosemite Valley në shtetin e Kalifornisë. Kritika e kujdestarisë mbi tokën çoi në kthimin e malit në një kontroll federal me krijimin e Parkut Kombëtar Yosemite.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?