Pena dhe shpata…

Arben Duka July 12, 2015 10:28

Pena dhe shpata…

Vullnetin e Perëndisë,
dot me çelës nuk e mbyll,
kur Ajo të jep një shpatë,
s’mund ta mbash vetëm në myll!

Mos mendoni-o të gjorë,
se në Botë veç lulja vyshket,
po s’e mbajte shpesh në dorë,
edhe shpata do të ndryshket!

Sepse pena është një shpatë,
kur ngjizet me të vërtetën,
nga Zoti-këtë dhuratë,
unë e pata për gjithë jetën!

Sepse jeta është e gjatë,
plot beteja të mëdha,
gjithkush duhet të luftojë,
me ato armë që ka!

Po dhe pena do guxim,
guximin e shpatëtarit,
do kurajë e zemërim,
ballë për ballë kundërshtarit!

Edhe penën – edhe shpatën,
ka përdorur njerëzia,
po Bota – kështu përpara,
ka ecur nga dituria!

Edhe penën – edhe shpatën,
nëpër pritat që ka jeta,
po Bota – kështu përpara,
ka ecur nga e vërteta!

Çfarë ju jep Zoti për luftën,
të gjithë në dorë t’i mbani,
sepse historinë e pyllit,
nuk e bën vetëm luani!

Se çfarë ndodh në të vërtetë,
historia na tregon,
shpesh atë që bën një këngë,
s’e bën dot një Divizion!

Gjithmonë në ballë të kohës,
do jetë kënga e poetëve,
se beteja për Lirinë,
do vazhdojë në jetë të jetëve!

Dhe Ai që sheh nga larg,
besoj fatin ma ka shkruar,
të vdes mbi të fundit varg,
akoma të pambaruar!

Kjo është vdekja që unë dua,
se gjithë jeta do t’ja vlejë,
të thonë brezat për mua:
“E dha frymën në betejë!”

Arben Duka July 12, 2015 10:28
Komento

9 Komente

 1. Vasili July 12, 12:13

  Poetet jane trima Arben
  :Pushkini u vra ne duelin e 28,Lermontov po ashtu.Esenini ja hoqi vehtes.Bajroni i u bashkua luftes per liri te Greqise me 1820 dhe mbeti aty nga nje semundjeetj,etj.
  Dhe Kadare e ndjeu qe nuk ishte kaq trim dhe vajti u be prozator.Vec nuk duhet ngaterruar trimeria me egersine si psh ne rastin e Agollit,qe penen e ka ideuar me bazament nga Anadolli dhe komunizmi.

  Reply to this comment
  • reali July 12, 13:22

   Shume e drejte.Demet qe i ka shkaktuar letersise dhe ndergjegjes se popullit Dritero Agolli,ky ultra konformist i pushteteve te te gjitha koherave, jane te pa imagjinueshme.Aq i madh ka qene dhe eshte indoktrinimi qe u ka bere brezave te tere ky konformist,sa edhe sot ka shume e shume shqiptare qe e mbajne poet e shkrimtar te madh.
   Vetem venia ne qender te gjithe krijimtarise se tij te figures se fshatarit shqiptar si sistem referimi,si me i zgjuari,me patrioti,me perparimtari,me demokrati,sipas politikes se PPSH-se,eshte demi me i madh qe i ka bere Shqiperise.Nderkohe qe e kunderta eshte e verteta per fshatarin ne te gjitha dimensionet e tij.

   Reply to this comment
 2. katarakti July 12, 13:00

  Pena e ka çuar perpara njerezimin, shpata e ka kthyer prapa. Dijetaret, fillozofet, shkencetaret kane ndihmuar shume ne perparimin e jetes, ndersa sundimtaret qe kane pasur shpaten dhe thiken si arme te tyre, – i kane varrosur keto perparime dhe e kane kthyer boten pas. Nga njera ane Sokrati, Herodoti, Avicena, Galileo Galilei, Koperniku Leonardo Da Vinçi, Isak Njuton, Anshtajni dhe nga ana tjeter Attila, Neroni, Napoleoni, Hitleri etj etj.

  Reply to this comment
 3. Shahisti July 12, 13:26

  Prandaj ia fut pordhes per dite ti o Arben Hasan Zykoja se ke frike se te ndryshket pena? Ti penendryshkur ke lindur, o i gjore.

  Reply to this comment
 4. Dashuria, Dashuria... July 12, 16:33

  Jane te vjetra histori,
  dhe te vjeteruara, shume,
  Mos Arben, fute ne mill
  jo per gje, por s’del kurrkund.

  Shpata jashte, veç vdekje sjell
  ndaç andej, e ndaç kendej
  Vetem Dashuria, Ben
  sjell te miren, tej per tej…

  Dashuria, o Ben Duka,
  dashuria dhe Kultura
  na largojne nga egersia
  nga Urrejtja dhe nga Lufta.

  Veç keshtu askush s’humbet
  dhe te gjithe fitojme jeten
  Zemra jote nurin merr
  dhe gezon Tjetri te vetën!

  Pse ta vrasesh, ta lendosh?!
  Pse do duhet me se s’bën
  O Ai , o Ti te rroç,
  Kur per Dy, kjo bote ka vend?!

  Pse o Ben, kendon per shpaten
  eshte ilaç – per te semure,
  por, te Paren, kemi Dashjen
  kemi Dritën, prej qëkur…

  Le te behet…, ishte Fjala,
  Drite te behet, Dashuri,
  Thjesht mendo qe eshte Njeriu
  Le te quhet dhe Sali…!

  Le te jete Fatos, Edvin,
  Qofte edhe Ilir te jete!
  Hajd’ ta mundim me arsye
  Me Naim, me Fishte, or Ben.

  Po, edhe me Dukë, t’i mundim
  Pjeset e tyre te errta
  T’i shpetojme edhe ata vetë,
  nga I pa Udhi, edhe Grënja.

  Po. i vjen hera dhe Shpates,
  Sa me rralle, veç më në fund…
  Veç kur s’ka rrugedalje tjeter
  Dhe, pa kenge per gjak, or burre!

  Ndaj te shkrova, rrofsh liirikës,
  veç atehere shihesh ne xham,
  Në munç, edhe pulitikes
  jepi shpirt e beju xhan…

  Jepi drite dashurie,
  kur them Ti, vetes i them,
  eshte e vetmja udhe arritje,
  ne xhenet, jo ne xhehnem!

  E kam fjalen metaforë,
  Xheneti/xhehnemi bashke
  jane ketu sekonde e ore
  Vete hyjme, a mbesim jashte!

  Reply to this comment
  • Lleshi July 12, 19:50

   Mire ka shkrojtur “dashuria”
   Mire te ka thene o Arben
   Kur te godet mizoria
   Ti faqen tjeter ia kthen

   Megjithese ka dhe raste
   Si ndjese paste Ziveri
   Qe s’pati mundesi te qeraste
   Kriminelin qe ia beri

   Por dhe “Drejtesine” ,kur e bene
   Syte ia mbyllen dhe e shurdhuan
   Shpaten ne dore duke i vene
   Sepse vetem drejtesi duan

   Dashuria o Arben
   E dhene per kriminelin
   Eshte ilac edhe melhem
   Per te dhe per bedelin !

   Reply to this comment
 5. SHQIPTAR July 12, 17:34

  Per penen tuaj zoti poet
  Dicka per te thene do doja
  Sepse penes tuaj pas 15 majit
  I ndryshoi dukshem boja

  Ju vazhdoni shkruani
  Askush nuk ju ndalon
  Lartesojani vlerat vetes
  Me dinjitet, jo autosugjestion

  Gjithnje roze jeni deshmuar
  Blu ju s’jeni sjelle aspak
  Por mavijosja juaj e befte
  Ngjyrosi vargun tuaj tak-fak

  E kuptoj mire poet
  Ju vargje keni, jo banke boterore
  Por kur s’ke fuqi te ndryshosh gjerat
  Refuzo te shkruash sesa te hysh ne llogore

  Talentin tuaj per vargje
  Ta kuptojme te gjithe ia dalim
  Ta perdoresh ate per propagande
  Ne dot s’jua falim

  Interesat qe ngjyrosin fjalime
  Shpesh i quajme demagogji
  Por kur perdor vargje poet
  Qellimi behet tradheti

  Sepse vargu eshte arme e fuqishme
  Ju kete gje shume mire e dini
  Vargu vjedh shpirtin e lexuesit
  Kurth emocionesh dhe besimi

  Te shkruani e keni ne dore vete
  Mbrojeni veten me dinjitet
  Vargjet me bojen e tjetrit
  Ju bejne vegel jo poet

  Mbase perendine vone e keni zbuluar
  E dalloj nga titujt qe i kushtoni
  Jeni 30 vite vonese e akumuluar
  Mpirje e aftesive per ta perjetuar.

  Intelektualet ketij vendi
  Gjithmone i kane munguar
  Vegjelia ne shekuj ka vajtuar
  Prej atyre qe bojen kane nderruar

  Reply to this comment
 6. Mark uk July 12, 20:10

  Ka dasht Zoti ajp pena jote nuk ka trembur as mizat nga .uti.Edhe ne te gjitha bejtet tuaja jeni treguar nje poet militaruc partiak.Do ti shkruej pak vargje per poezit tuaja
  Bejtet tuaja jan me name
  Shkoj e i vjerri ne zyrhane[wc]
  Sa here atje me dhie
  Me bjen ndermend per zotrin tane.
  Mbete duke luajtur rolin e servilit o nje koti,behu nje here burre e shkruej per shoket tuaj qe jan ne pushtet te pakten per mir se te kqija nuk kane.

  Reply to this comment
 7. Kris 1 July 12, 20:42

  Shpata jote o arben,
  Gjithe horrat se ci griu,
  Po spurdhiaket gje si gjen
  I mbron Rama dhe Saliu
  thure vargje per enverin,
  Komandantin legendar,
  Bere hymne dhe per derrin
  Edi Ramen kryetar?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*