Për atë që po ndodh në ish-pularinë e Laprakës

November 5, 2018 02:40

Për atë që po ndodh në ish-pularinë e Laprakës

Xhevdet Shehu

Lajmi i djeshëm se bashkëshortja e Enver Hoxhës, Nexhmija, dhe djali i Heroit të popullit Shefqet Peçi, Rustem Peçi do të nxirren nga banesat ku jetojnë pas viteve 90 ka ngjallur habi të madhe dhe indinjatë, vecanërisht tek veteranët e Luftës për mënyrën si po veprohet nga ARRSH.

Prej më shumë një çerek shekulli ata jetojnë në ish-Pularinë e Laprakës, në disa ish-zyra që me kalimin e viteve u përshtatën në shtëpi banimi. Rustem Peçi jeton në katin e parë të asaj ngrehine, ndërsa Nexhmije Hoxha, vajza e saj, Pranvera, si dhe djali i saj Iliri me Teutën, jetojnë në katin e dytë. Gjatë bisedës së djeshme me Nexhmije Hoxhën, ajo më tregoi se banon në shtëpinë e dhëndrit të saj, Klemit dhe Pranverës, pasi asaj nuk i dhanë në atë kohë asnjë hapësirë banimi.

Në atë banesë të Pularisë së Laprakës e arrestuan Shefqet Peçin dhe e transportuan me barrelë për në burg ku edhe vdiq. Në të vërtetë qeveria e një çerek shekulli më parë, me këtë gjest, në vend të fitonte pikë, humbi maksimalisht. Duket sikur historia po përsëritet pas 25 vjetësh me një shembull të ngjashëm.

Hoxhajt dhe Peçët i kanë blerë dhe hipotekuar këto hyrje, pra i kanë pronë private dhe megjithëse bëhet fjalë për një godinë të përshtatur dhe arnuar, duket se ishin ambientuar me këtë gjendje. Jetojnë në kushte skajshmërisht të vobekta dhe kush i ka parë apo vizituar është bindur për këtë edhe nëse ka qenë skeptik.

Në fakt, janë me dhjetëra familje të asaj zone që janë ngritur në protestë prej disa ditësh. Është një protestë që nuk mund ta kontestojë askush: Edhe kuadri ligjor garanton që kush ka një pronë, një shtëpi dhe ia prishin për prjekte të tilla publike, nuk mund të dëbohet në mënyrë arbitrare pa i dhënë asnjë alternativë apo dëmshpërblim.

Në shkrimin e tij të djeshëm në DITA, avokati Idajet Beqiri theksonte faktin se “projekti duhet t’u bëhet i ditur atyre që u preken pasuritë e paluajtshme, posaçërisht shtëpitë e banimit. Organet kompetente që e bëjnë këtë investim diskutojnë dhe i njoftojnë me  kohë ata që preken, u japin vendimin përkatës me të drejtë ankimi në Gjykatën administrative,  u japin ofertën përkatëse të dëmshpërblimit për shpronësimin që do të bëjnë, u ofrojnë zgjidhjen e problemit të strehimit, duke u dhënë së paku aq sipërfaqe banimi, sa duan t’ju marrin për ndërtimin e rrugës etj.”

Në rastin konkret të familjeve Hoxha dhe Peçi konteksti rëndohet pasi dëbimi vjen pas një serie urdhërash dhe veprimesh shumë të debatueshme të qeverisë së majtë ndaj Luftës dhe përfaqësuesve të saj.

Janë një sërë shembuj të njëpasnjëshëm që I kanë bërë veteranët në tërësi të mendojnë se më shumë privilegje dhe favorizime po gëzojnë ish-bashkëpunëtorët e fashizmit se sa ata që luftuan për çlirimin e vendit nga çizmja e pushtuesit.

Unë kontaktova dje me familjet Hoxha dhe Peçi dhe ata më shprehën thuajse të njëjtin mendim.

Nuk janë kundër projekteve zhvillimore të kryeqytetit, por mënyra se si po veprohet është arbitrare. Nexhmije Hoxha më tha:

“Rruga të bëhet, ne nuk jemi kundër punëve si kjo, mjafton të bëhen vërtet e të mos bëhen vetëm për spektakël e për vota. Por si mund të merren vendime të tilla pa na dhënë asnjë mundësi, asnjë alternativë? Çfarë do të bëjmë ne në këto kushte, ku të shkojmë ne, ku të sistemohemi? Na thonë që duhet të zgjidhim trafikun e makinave në Tiranë. Patjetër të zgjidhet po jo kështu. Më duket një veprim tipik fashist dhe banorët këtu që po protestojnë kanë plotësisht të drejtë. Por meqë përmendet emri im, po ju them se kam edhe problemin e ruajtjes së asaj pak trashëgimie që më ka mbetur nga Enveri, që mezi e mblodha kur na degdisën këtu”.

Gjeneral Rustem Peçi, aktualisht Kryetar i Komitetit Kombëtar të Veteranëve të LANÇ-it, është dhe më i ashpër në reagimin e tij:

– Nexhmija ka të drejtë, këto janë fashistë, janë hipokritë, hipokritë të mëdhenj. Meritojnë etiketime më të rënda se kaq. Kjo është një qeveri që ka dëshmuar se i mungon dhembshuria vecanërisht për ata më të dobëtit. Po janë ata që ia kanë dhënë votat Edi Ramës. Mirëpo ta di mirë se ai që të ngre, edhe të rrëzon. Janë treguar shumë hipokritë, vecanërisht me ne. Si mund të veprohet në mënyrë të tillë? Disa na përmendin Bllokun dhe privilegjet e dikurshme. Im atë, Shefqet Peçi, pavarësisht meritave që kishte për kohën e luftës dhe më pas, nuk ka jetuar asnjëherë në ish-bllokun e famshëm. Edhe tani nuk po kërkojmë të kthehemi as në atë bllok dhe as në blloqet e rinj që kanë ndërtuar për veten milionerët  pushtetarë dhe oborrtarët e tyre. Nuk mjafton që shpenzohen paratë tona dhe durimi ynë me muzera antikombëtarë dhe kampe gënjeshtrash, nuk mjafton balta që hidhet mbi luftën dhe heronjtë e dëshmorët e saj. Do na flakin dhe në rrugë tani, në këtë moshë? Këto veprime janë neofashizëm i kulluar. Kemi disa ditë që protestojmë. Janë qindra banorë këtu, unë jam vetëm një prej tyre. Ku janë deputetët socialistë dhe përfaqësuesit e bashkisë që u kemi dhënë votën? Asnjë prej tyre nuk ka ardhur të takohet me ne, pale të bashkohet në protestë”.

Kjo është gjendja në Laprakë. Në pamje të parë duket një problem i vogël kur mendon se bëhet fjalë për një projekt të madh që do të lehtësojë trafikun super të ngarkuar të kryeqytetit. Patjetër që duhen zgjidhje për trafikun, por jo pa shqyrtuar dhe diskutuar këtë problem me banorët e kësaj zone e për t’u dhënë atyre atë që u takon me ligj.

November 5, 2018 02:40
Komento

43 Komente

 1. Gjeli November 5, 04:20

  Keshtu eshte bolsheviket sllave tradhetojne fashisten komuniste dhe veteranet qe luftuan pe to.

  Reply to this comment
  • korçari November 5, 10:42

   Problemi duhet trajtuar se a eshte i ligjshem ky veprim per t’i hedhur njerezit ne rruge pa i paralajmeruar,pa i komunikuar demshperblimin dhe pa ju lene kohen e mjaftueshme per te gjetur nje banese tjeter dhe aq me keq se kemi te bejme me nje prapavije politike pasi pensionistet ne fjale e kane paguar (me heqje lirie,injorime,ofendime,mohime)detyrimin ndaj ligjit dhe po te mos ishin personazhe publike te njohur te gjithe ketu qe shajne dhe nxijne do te kishim nje tjeter qendrim.LIGJI duhet te jete i njejte per çdo person ,,shtetas i R.Shqiperise.

   Reply to this comment
  • Feniks November 5, 19:53

   Ky gjest fashist tregoi fytyren e vertete te tradhetarit Edi Rama qe ka uzurpuar me dinakeri te pa shoqe kreun e PS!
   Rama eshte armik i hapur i Luftes Antifashiste dhe e ka bere PS prone private!
   Kaq mjafton qe te gjithe votuesit e majte,besnike te idealeve te Luftes Antifashiste te demaskojne Ramen dhe PS si tradhetare te idealeve te tyre duke kerkuar me force shporrjen e tij nga PS-ja dhe qeveria!
   Kaq mjafton qe te gjithe votuesit e majte te mos i japin asnje vote ketij fashisti te zi ne zgjedhjet e ardheshme!
   Duhet te krijohet nje PARTI E RE,qe te perfaqesoje idealet e majta,se PS-ja e sotme ka VDEKUR perfundimisht!
   Mallkuar qofsh fashisti Edi Rama!
   Mallkuar qofte qumeshti i nenes tende!

   Reply to this comment
  • ELIOT November 6, 19:00

   HA HA HA HA HA HA HA HA KETIJ SPIUNI TE QELBET PO I VINKA GJYNAH PER NJE SHTRIGE SI NEXHMIJA HOXHA .. MORE ZHULS MORE KRIMB MORE MUT MORE QEN MORE ..NUK KA FJALE SE TE GJEJE TE SHAJE MORE HAJVAN …. A E DINI JU SA VETE INTERRNOI NEXHMIJA ENVERI …. ME MIJERA DHE I COI TE BANONIN NE KASOLESH LOPESH DELESH ..PA NJE BATANIJE SI KAFSHET JO SE KAFSHET NE EUROPE JANE MIREPRITUR KANE KASOLLE ME TE NGROHTA S E TE INTERRNUARIT NE SHIPERI NE KOHEN E ENVER PISIT…PRANDAJ MUT MUTI SHKO PJERDHU ME KETO KRIMINELE SE EN BOTEN DEMOKRATIKE ME KRIMET QE KANE BERE DO TE ISHINNE BIRUCA ME KOHE POR NE SHQIPERI SKA GJUKATES AS DEMOKRACIE KA KORRUPSION .. DHE DISAVE I PASKA ARDHUR KEQ …. PER NJE ZGJEBSE PER NJE KRIMINELA QE PER TEKAT E VETA PERSONALE KA VRARE ME QINDRA SHQIPTARE …. HEJ KACABU MOS NA CAJ TRAPIN IDIOTIZMA .. NENEN TIME ENVER ZGJEBSI ..JA MORI SHTEPINE E NDERTUAR ME GJAK NGA GJYSHI IM DHE I THANE SHKONI JETONI NE KASOLLET QE MBANI USHQIMET OSE JU COJME NE BURG …. E BERI ENVERI PUSHTI SI HITLERI ME CIFUATAT PRANDAJ …. KRIMB I PISET .. MBYLE SQEPIN DHE TA COJNE NE NJE KASOLLE BUSHTREN SE E MERITON …

   Reply to this comment
 2. N.VJOSA November 5, 05:52

  Pergezime Xhevdet Shehu,
  Ke shkruar nje Reportazh qe nuk i heq dot asnje presje!
  Une mendimin tim per kete teme, e kam shprehur ne Lajmin e djeshem te DITA-s.
  Kjo qe po ndodh nen Hunden e Rame Euforikut, tek i cili shpresuam shume, por po zhgenjehemi…eshte e turpshme.Te mos harrojme kurre se keta njerez qe diskriminohen sot dhe ne kete fillim dimri, ne moshen me te thyer, hidhen ne rruge,
  shkruan tok me shoket e tyre Historine e Shqiperise prej gjysem Shekulli,
  ne gjysmen e gjithe jetes se ekzistences se vet Shtetit shqiptar.
  Ti Xheto shkruan me talent dhe shume realist.
  Ne kete kuptim je nje nga gazetaret qe ke per Perendi te Verteten.
  Te pershendet nje ish koleg i yti, gazetar dhe pedagog, (prej 3 dekadash emigrant ne Austri si shumica e shqipetareve ne dhe te huaj, por Austria me eshte kthyer ne Atdheun tim te dyte)
  Ne Shqiperi ,
  vendin qe natyra i ka falur gjithcka,
  por mjerisht xhvatet nga Kerpushat dhe thirret sot si kasollja me e varfer e Europes…, ne Shqiperi, per shume vite kalova pjesen me te bukur te Jetes e te Rinise time, duke punuar sa mbarova Fakultetin, ne nje nga gazetat me presigjoze te vendit, aty ku ndriten me Penen e tyre Driteroi yne Enciklopedi, Agim Shehu , Poeti brilant i Laberise dhe i Shqiperise, Xhevairi rrebel me shpirt poeti i Skraparit dhe shume Pena te tjera prej te cileve kam mesuar si te bie ne gazete Zerin e te Vertetes, Zerin e njerzve te thjeshte, atyre qe mbajne mbi shpatulla vet Boten …
  Perfitoj nga rasti te te them se nje Gazetar i mire eshte nje Gjeneral i Vertete i Opinionit Publik.
  Te pershendes dhe te lexoj me kenaqesi.
  PENA TOP…!

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN November 5, 09:39

   e pra e, e shkruan aq bukur historinë,sa ngelën rrugëve si qen. po kur ngre bunkerë 50 vjet, si qen do ngordhësh!
   po çke me Ramën mor aman ??
   po Rama atë mësoi nga baballarët, të çfarrosë armikun, po më parë poliagjentët brenda partisë
   harrove shokun Mehmut ti ??ja piete Xheton;
   Ballukun, Azbiu, Dume, Ngjela, etjerë, 200 petrita i kollofitët të gjithë, prandaj të lutem shumë, mos ma trazo Ramën, se ksaj radhe do e votoj dhe unë 😛
   pastaj Rama po i lë të protestojnë, kur shohin Nexhmijen në rrugë, thonë mileti, qenka real Hallouini, në kohën e Zhevqetit pushkatoheshe pa gjyq thuaj Rostemit,
   pastaj bëhu pak realist ti Neti,tani 2 metra baltë ju duhet, ç’qenka kjo shtëpi !?

   nejse, ti shtëpinë aty te atdheu dytë e ke siguruar ?? ke firmos bashkë me Madam Vjosën, se mos të jep ndonjë shkelm e të dërgon te Rostemi ahahahahahhahahaa

   Reply to this comment
   • N.V. November 5, 12:48

    Swan Verushja,Lepurushja,
    Fryji Bilbilit se i fryn mire.Nuk te kthej me pergjigje.
    Me duket kohe e humbur të merrem me nje prashitse misri….
    Po per te zhvokshur misrin ke mesuar?!….

    Reply to this comment
    • BLACK SWAN November 5, 21:02

     ore mirë ti që s’do të më flasësh, po ky më poshtë çfarë thotë ???

     nuk ka origjinë shqiptare Edi Rama ???
     allah allah, ju ka ik mendja për nexhmijen ,
     e nxori dhe Anetën kurvë 😛
     Netiiiii, mblidhe mblidhe bironë e komentuesve,
     dhe merru ca me misrin dhe ti, se ngre endorfinën, dhe Madame Vjosa do qesh si unë 😛

     Reply to this comment
   • sotiri November 5, 14:30

    Degjo ti Mjellma e Zeze (BLACK SWAN), Zi e ke gjet pseudonimin, dhe Zi je ne shpirt e ne mendim. Urrejtja e ju pasardhesve te kolaboracionisteve ndaj atyre qe e shporren fashizmin dhe shpetuan Shqiperine, eshte tipike si urrejtja e Edi Rames dhe gjithe Rilindies kunder arritjeve te Shqiperise moniste. Edi Rama nuk ka kombesi shqiptare, por fatkeqesia eshte se ka grumbulluar rreth vetes gjithe llumin e majte shqiptar pa fe e pa atdhe, pa din e pa iman.

    Reply to this comment
 3. bibili November 5, 07:09

  I drejte problemi qe ngrini e trajtoni per familjet tuaja,por kur vjen puna e trajtoni nje akt fashist ,Ju nuk dispononi asnje dokument per Ramen e ndersa ai disponon dokument per Nexhin!Sipas teje edhe Adil Carcni nuk ishte ne bllok!Mos na gajas tani te pleqeri se helbete kemi dhe gazra e na dalin p…..nje nga nje!Vertet nuk ishte ne bllok por ishte blloku tek ai!Apo e ke harruar zotrote!Me prapaskena merrej ne Presidium te Kuvendit me prapaskena merresh edhe Ti ne Komitetin e Veteraneve!Ndaj grise ate faqe e kerko si qytetar i thjeshte ç’te takon e leri meritat e bemat se jemi gjalle akoma si deshmimtare okulare!

  Reply to this comment
 4. Genci November 5, 08:53

  Hoxhajt, Peqet, Lleshet, Kapot e sa e sa Familje te meritura te Kombit po e paguajne Tagrin e te berit te Shqiperise shtet qe per 50 Vite ishte i pavaruar, qe per 50 Vite ishte vetem ender e Mbaturinave Fashiste, qe per 50 Vite ishte Simbol i pavarsise se nji Kombi te vogel ne Luftene e te mdhejve. Sote Mbeturinat Fashiste jane bere lugat dhe nen Masken e demokracise e Luftojne qdo gje te velshme te te kaluares e cila ata (Fashistet dhe Zogistet) te behen vegla te dreqit e te birit vetem e vetem te dalin si Lubia (siq thoshte Dritero Agolli te Poema nene Shqiperi) nga varri.
  Vdekje Fashizmit, Lavdi Deshmoreve dhe familjeve te tyre qe e ribene dhe ngriten Shqiperine.

  Reply to this comment
 5. te flasim si njerez November 5, 09:26

  KJo eshte poshtersi dhe Edi Rama do ta paguaj kete se nuk behet lufte me veteranet e nga ana tjeter te shkosh ne vorrezat e deshmoreve per ceremoni; eshte hipokrizi kjo . Jane rreth 600 mije veterane e pensioniste qe ne qershor Rama do tu kerkoje voten, por ne kapîtalizem eshte me jep te te jape. fatkeqesi eshte se do ti ndodhi si me Bashkin e Tiranes qe votat e kryetarit te PK i shkuan Lulezimit. Problemi ketu eshte te sistemohen ata njerez, pastaj te dalin nga shtepia se greket po mbrojne nje kriminel ordiner si Kaçifas qe idea eshte pushtimi Shqiperise jugore. Ku shkojme? ta marrin pushtetin fashistet dhe ne Shqiperi ata qe e shkaterruan ketu e 25 vjet?!

  Reply to this comment
 6. M'hill Lèpusha November 5, 11:01

  Njerèzit korrektè dhe puna e nderèshme vlerèsohen vetèm nèpèr romane ! Brezi i luftès dhe i socializmit luftuan dhe punuan me ndjenjèn e vetmohimit pèr Shqipèrinè, shumè idealistè e materialistè nè minimum. Ndjehesh keq kur shikon bashkshorten e Enver Hoxhès se si èshtè trajtuar nga qeveritè e pas ’90 e pèr mè tepèr nga kèta burracakèt e sotèm qè kanè lepurin nè bark. Kujtoj me simpati ish komandantin e shkollès sè bashkuar Rustem Peçi e nuk mund tè parafytyroj gjèndjen nè tè cilèn ndodhet nè njè moshè tè tillè ?!? Lufta dhe puna e tyre mbeti e gdhèndur nè malet dhe fushat e shqipèrisè dhe nè zemrèn e atyre qè e duan atdheun. Ata u bènè shembull pèr tè gjithè, qè çdo ditè qè kalon njerèzit mbajnè mèndjen tek ATA. Jo shqipètari nuk èshtè bukèshkalè ! Ndjenja tè tilla e mbajnè lart kombin e nèse nuk i pèrfillim ato vetè Shqipèria do tè humbasè. Rrugèt ngrihen sa herè tè duash por besimi nuk ndèrtohet mè….

  Reply to this comment
 7. Kris 1 November 5, 11:21

  Mire per Nexhmijen dhe Rustemin merzitet Xhevdeti por nuk jane njerez te gjithe ata qytetare qe ngelen pa shtepi nga projekti.A ka pleq te tjere dhe femije qe nuk ju dha mundesia te behen heronj qe dalin ne rruge te madhe.Rustemi dhe Nexhmija e kane nje shtese mbi pensionin ndersa pensionistet e tjere qe ngelen pa shtepi jkur qahet per dy te paret jane per te vene ulerimen.
  Bashkoni Hallin e Nexhmijes dhe te Rustemit(gjeneral pa dekret ) me te gjithe te tjereve

  Reply to this comment
 8. intelektuali November 5, 12:01

  O gazetari i turpit dhe rezilit, Xhevdet Shehu:

  NEXHMIJE HOXHA DUHEJ TE VUANTE DENIMIN NE BURG SIC E PATEN FATIN KRIMINELET KOMUNISTE NE TE GJITHA VENDET E TJERA TE EVROPES LINDORE QE I JANE BASHKUAR TASHME BE-SE.

  Kjo qe po i ndodh Nexhmijes dhe pinjolleve te Shefqet Pecit eshte propagande e paster:

  “TE PERKEDHELESH KRIMINELET PER TE MASHTRUAR NDERKOMBETARET”

  njashtu:

  Sic e perkedheli Nexhmijen, Sekretari i Partise, Sali Berisha do kohe me pare me kafet qesharake qe kishte abuzuar ne buxhetin e shtetit komunist, kur Saliu si “pjella” origjinale e Enverit dhe “VARKAR” i familjes Hoxha i dinte fare mire llogarite bankare ne dhe te huaj te kesaj familje MONSTER si “Adam’s Family” me shume nuse dhe dhendure alla “Biznes Albania” me soje e sorrollopet e Luan Bregasit nga pas si nje REZIL i vendit tone qe po kerkon leje per atarsim ne BE.

  Reply to this comment
 9. Alban Dega November 5, 12:14

  EDI RAMA DHE ERION VELIAJ MOS U BENI ME SALI SE SA SALIU !

  Na tepron Sllobodani Xhenxhiz Khani i Vicidolit Saleh Ramollah Karaxhici dhe Banda e Gangstereve politike, biologjike dhe mediatike te tij!?
  Respektoni vlerat e LANC qe e radhiten Shqiperine perkrah Aleances USA- BRSS- Britani e Madhe !
  Respektoni te drejtat themelore njerezore sidomos te moshuarve dhe femijeve ….
  Gjeni nje strehe sociale per luftetaret antifashiste Nexhmije Xhuglini Hoxha dhe Rrustem Peci !
  Cfare fají ka Rrustem Peci per te jatin komandant te UNC-se Shefqetin qe e denoi me vdekje per se gjalli pa vendim gjykate Murtaja e Shqiperise Sali Berisha… Mos neperkembnii komandantin e Shkolles se Bashkuar Ushtarake te Shqiperise !
  Mos harroni shprehjen lapidaré te disidenti cel Vaclav Havel “ Nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist ! “
  Na tepron Saliu qe nuk la bashkepunetor te Nazi- fashizmit e terrorist te Pashic- Rankovicit, kriminel ordiner e hajdut pa rehabilituar e shperblyer…. !
  Mos harroni se Aleanca e Shtrigut te Vicidolit ua mori Bashkine e Tiranes me votat e PK-se Hyseni Milloshit !
  Mos harroni sondazhin alarmues te OSBE-se qe per se vdekuri Qoftelargu Enver Hoxha, u ka mundur te gjithe ju politikaneve shqiptare te marre se bashku …

  From: Alban Dega
  Date: October 31, 2018 at 1:25:59 AM EDT

  NGA ME STALIN SE STALINI …
  TEK ME ENVER SE ENVERI … … !

  – Nga Alban Dega, New Jork

  Nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist ! Vaclav Havel
  A e dini cilat jane ndryshimet me te medha midis Qoftelargut Enver Hoxha dhe Sali Berishes e Bandes se Gangstereve te tij politike e biologjike !?
  Enver Hoxha dhe politbyroja e lopeve te tij ishte diktator komunist i eger.
  Por ishte me i sinqerte
  Neni Nr. 1 i Kushtetues se Shqiperise deklaronte se RP ose RPSSH-se eshte shtet i diktatures se proletariatit.
  Shkurt ishte diktature barbare, cnjerezore komuniste !
  Po Sali Berisha !?
  E filloi dhe leshoi demokracine ne 1997 pa Kushtetute fare. Shqiperia u qeveris me dispozita kushtetuese .
  Ne te vertete Shqiperia u qeveris sipas ligjit te Luigjit te 14 te “ Ligji jam une” ose sipas ligjit Une Saliu Me Saliun per Saliun !
  Po demokracia e vertete cila eshte !?
  Ne Populli Me popullin Per Popullin!
  A e dini cili eshte shpirti i demokracise !
  Rrenja e saj eshte demosi= populli!
  Shpirti i saj eshte pushteti sundimi i popullit !
  Askush e asgje nuk e shpreh ate si Kushtetuta e nenes boterore te saj, SHBA-se qe ne hyrjen, kapakun e saj, qe ne shpirtin e zemren e saj :
  Ne populli, Me popullin, Per Popullin !
  Si u katandis zemra e saj nga Sali Berisha ne Shqiperi ?
  Une Saliu Me Saliun per Saliun … dhe Banden e tij te Gangstereve politike dhe biologjike .
  Shkurt e sakte: Salikraci !
  Nese diktatura enveriste per 46 vjet ekzekutoi gjithsejt 3000 shqiptare, perfshi bashkepunetore te nazi- fashizmit, sic e kishte vendosur njezeri Konferenca e Jaltes Rusvelti- Stalin- Churchill, diversante e terroriste te Rankovicit dhe UDB-se gjakatare serbe, te Zervas- Venizellosit dhe Asfalise Greke etj.
  Salikracia vrau e sakatoi mbi 10 000 shqiptare te pafajshem pa gjyqe ne vetem 13 vjet te sundimit te saj .
  Po aq ekzekutoi edhe Hitleri serb Sllobodan Milloshevic ne Kosove gjate nente vjet te sundimit te tij !
  Kesaj i thone hic me pak e hic me shume se beme baba te te ngjaj !
  Ne vendlindjen e tij, Tropoje vetem ne dy vjet 1998- 2000 u ekzekutuan 175 tropojane, ose mbi katerfishi i atyre te ekzekutuar per krime te renda per 46 vjet diktature pa maska !
  Regjizor i kesaj kasaphane e ka emrin dhe vulen e Sali Berishes !
  Nese diktatura komuniste shqiptare ishte e eger deri ne bárbari si sistem i ekstremizuar deri ne ate shkalle sa edhe babai i komunizmit boteror Josif Stalini e kritikoi hapur Enver Hoxhen per luften e eger te klasave, ashpersine ndaj feve, sidomos asaj katolike, kooperativizmin e detyruar te zanatcijve dhe sidomos te bujqesise e blegtorise si baza themelore e ekonomise shqiptare, per qendrimin e ashper nga Perendimit, sidomos SHBA-se dhe Britanise se Madhe ne 1949 ne Moske, nuk ka asnje prove ose deshmi serioze kusarie, vjedhje masive, plackitje mbarekombetare si Salikracia 13 vjecare qe e zhberi mbi 13 here deri ne themel shtetin shqiptar me 25 miliarde euro te grabitura popullit shqiptar dhe Shqiperise!
  Per 25 000= 250 000 leke te vjetra diktatura e Enver Hoxha ekzekutoi dy djem te rinj njeri shok i ngushte e krahu i djathte i djalit te tij Sokolit dhe nip i nje anetari te KQ te PPSH-se dhe muzikantin Gasper Curcia!
  Te bijt biologjike dhe politike te Sali Berishes Xeni Medihoxha vrane 26, plagosen 500 dhe rrenuan nje fshat te tere Gerdeci…
  Sali Berisha ekzekutoi fillimisht me fjale dhe pastaj me veprime prokuroret e hetuesit e kesaj baterdie, qe i dha titullin rekord te turpit boteror si Kapobanda i “ kesaj Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” nga Mbreti i gazetarise boterore The New York Times “ !
  Nuk mjaftoi me kaq por si nje shtrige Vicidoli e quajti ate “ nje leter higienike cka nuk e ka bere as Hitleri e as Honekeri, as Fidel Kastro e as
  Enveri !
  Rruga e thepisur e Shqiperise ne gati 100 vjetet e fundit kaloi nga me Pashiq se Pashiqi e Ahmet Zogut, ne me Stalin se Stalini e Enver Hoxhes, ne me Enver se Enveri e Sali Berishes, Lulezim Bashes dhe Bandes politike e biologjike qe vodhen 600 milione euro te Autostrades se Kusarise se Kombit e Sali Berisha e “ndeshkoi ashper” duke e bere shef te diplomacise shqiptare, bashkekryetar te Atdheshitjes skandaloze te Otrantos, bashke kryekzekutor te 21 janarit 2011, kryebashkiak te Tiranes edhe me ndihmen e llereve te perveshura te ish- ambasadorit amerikan Arvizu e se fundi edhe kryetar de jure te Partise Demokratike te Shqiperise, lexo te Partise Bábalo- Banale te tij .
  Sali Berishes iu raportua dhe dorezuan 84 video me afera korruptive e vjedhje 700 mije euro nje dore te Ilir Metes e krejt “ Bandes se tij te Kusareve” nga kumbara i marteses se tij politike me LSI-ne ne 2009 Dritan Prifti, krahu i djathte e zevendesi i Like Floririt, dhe ne vend te godiste banditet e tij e preu ne bese e kryqezoi ate, vetem e vetem per te ruajtur karriken e tij te sterpergjakur te pushtetit dhe antishtetit te sterkorruptuar… Ripergjaku bulevardin Deshmoret e Kombit edhe me gjakun e dlire te 4 protestuesve te pafajshem te 21 janarit!
  Ne vend te ndeshkonte secilin kryekriminel te tij me ate vete ne krye, Saliqi i 14, kryeprokurori suprem dhe kryegjykatesi absolut Saleh Ramollah Berisha ndeshkoi me sharje prej rrugaci rrugash Vicidoli presidentin e Shqiperise Besmir Topin dhe kryeprokuroren Silvia Kontin- Ina Ramen…qe e la edhe pa pune nepermjet ushtarit te tij Shvejk Bujar Perishanit dhe KLD-se e duke graduar kryeprokuhorin Adriatik Palla, me diplome te falsifikuar ne vend te saj !
  I ekzekutoi me fjale sic ekzekutoi me plumba kater protestuesit krejt te pafajshem te 21 Janarit !
  Keto jane faktet kokeforta, deshmite e gjalla si per qoftelargun Enver HoXha edhe per kanibalin Sali Berisha!
  Cila eshte pasoja e tmerrshme e kesaj politike !?
  Pergjigjen e jep OSBE-ja me sondazhin e saj serioz per zgjedhjet parlamentsre ose lokale ne Shqiperi :
  Nese do te ringjallej dhe te konkuronte ne zgjedhje ish- diktatori komunist Enver Hoxha ai dhe perkrahesit e tij do te ishin fituesit e tyre dhe vetem me tre deputetet e PDIU- se ai do te krijonte qeverine !
  Nje kambane alarmi dhe nje grusht shpartallues per krejt politiken e sotme shqiptare !
  Nje disfate e plote sa edhe e turpshme e saj !
  Nje fatkeqesi shqiptare pasoje e kryfatkeqesise se saj kombetare me emrin Sali Berisha.
  Cdo gje e prek me dore e rrenon e varrose!
  Cdo gje e permend me goje e ngallose, e baltose, e nakatose !
  Cila eshte zgjidhja, ilaci per ti dhene fund ketij xhironi pa fund rrenimi te Shqiperise !?
  Fare e thjeshte per ta shkruar dhe teper e veshtire per ta zbatuar: destalinizimi, denverizimi i politikes shqiptare, i medias shqiptare, e mendesise dhe praktikes stalino- enveriste shqiptare !
  Pa u zhdukur mendesia dhe praktika stalino- enveriste nga kreret e vendimarrjes politike dhe qeverisese shqiptare, asnjehere, kurre nuk do te kete demokraci ne Shqiperi!
  Ajo fillon qe tek seksionet e celulat e partive politike e deri tek kryetari i Shtetit dhe kryeministri i Shqiperise !
  Kur vendimarrja te kaloje ne duart e demosit, popullit atehere do vendoset demokracia ne Shqiperi !
  Nuk kemi nevoje per “rruget e pashkelura” e as per “shtigjet e thepisura” stalino-enveriste…
  Kemi autostraden e sprovuar dhe modelin me te suksesshem te Nenes Boterore te Demokracise!
  Askush si Kushtetuta amerikane nuk i ka dhene zgjidhje kesaj ceshtjeje jetike: Ne Populli Me popullin e per Popullin !

  Reply to this comment
 10. Reston November 5, 12:30

  KY ESHTE KARIKATURA E SHTETIT LIGJOR QE PO NGRE ADI RAMA!!!

  C’FARE IRONIE DHE PASPIRTESI “DEMOKRATIKU”

  E DONIT SHQIPERINE” SI GJITHE EUROPA”?
  E GEZUAT VJET?
  DONI TA GEZONI ME?>

  Reply to this comment
 11. Reston November 5, 12:32

  KY ESHTE KARIKATURA E SHTETIT LIGJOR QE PO NGRE ADI RAMA!!!

  C’FARE IRONIE DHE PASPIRTESI “DEMOKRATIKU”

  E DONIT SHQIPERINE” SI GJITHE EUROPA”???
  E GEZUAT 30 VJET?
  DONI TA GEZONI ME?>

  Reply to this comment
 12. Dhimbia e madhe popull. November 5, 14:53

  “N.VJOSA”sa mbeshtetesit e tij faleminderit !
  Qeveri e dale nga POPULLI-degjoje ATE.

  * Me keqardhie c’po degjojme.Pos Fatkeqesive te kombit tone dhe keto “gerishtie te plageve”.
  **.Pa tjeter te behen ato ndertime e zbukurime te Tiranes,po jo me keto veprime mafioze.vete familiet qe preken e thone kete.
  *** Me njerzillek zbatoeni planin..

  Faleminderit komentuesve te shumices se kesaj gazete me “N.VJOSEN”,qe e vene piken mbi “i”.keq na vjen per kete MAFIE qe mashtron VOTUESIT atdhetare. Po ata mos harrojne se “vrasin” veten.. .Populli nuk ha “BAR” …
  Keq me vjen per kete Qendrim skajor,aspak europian e njerzor te urdherdhenesve te atij veprimi.
  Keq me vjen per kete zhgenjim te votuesve me keto veprime te Qeverise aktuale.
  Mjaft me me batuta alla “intelektuali”e “Reston”me ca te tjere .Faleminderit komentuesve atdhetaremqe sjane pake…..
  Dhimbia e madhe popull D.

  Reply to this comment
 13. Dhimbia e madhe popull. November 5, 14:55

  “N.VJOSA”sa mbeshtetesit e tij faleminderit !
  Qeveri e dale nga POPULLI-degjoje ATE.

  * Me keqardhie c’po degjojme.Pos Fatkeqesive te kombit tone dhe keto “gerishtie te plageve”.
  **.Pa tjeter te behen ato ndertime e zbukurime te Tiranes,po jo me keto veprime mafioze.vete familiet qe preken e thone kete.
  *** Me njerzillek zbatoeni planin..

  Faleminderit komentuesve te shumices se kesaj gazete me “N.VJOSEN”,qe e vene piken mbi “i”.keq na vjen per kete MAFIE qe mashtron VOTUESIT atdhetare. Po ata mos harrojne se “vrasin” veten.. .Populli nuk ha “BAR” …
  Keq me vjen per kete Qendrim skajor,aspak europian e njerzor te urdherdhenesve te atij veprimi.
  Keq me vjen per kete zhgenjim te votuesve me keto veprime te Qeverise aktuale.
  Mjaft me me batuta alla “intelektuali”e “Reston”me ca te tjere .Faleminderit komentuesve atdhetaremqe sjane pake…..
  Faleminderit penes suaj Z.Xhevdet Shehu.
  Dhimbia e madhe popull D.

  Reply to this comment
 14. E kuqja November 5, 16:18

  O I ZIU TI,ke 28 vjet qe qan dhe mallkon.c;fare ke .Revolucionin ebere.Po kujtohu oderebardhe’pushtetin emoren ataqe nuk u ngopen cfare udha komunizmi,Tepa breket,opinga grisurit ,kasollet me balte.Ja shihi saliu, muli, spaho, ruci etj.Nuk ishit te zote as ne lufte ,ua moren ne kthese komunistet,as ne paqe,ku mbetet duke u mbytur ne ankesat dhe lotet tuaj.Keshtu,he tu befsha na e bej zemren mal.KESHTm,E PA BREKET999 “”pEVOLUCIONIN EBERE///”o

  Reply to this comment
 15. info analitike November 5, 17:11

  C’po ndodh tek pularia? Po kakaris Nexhmija.

  Reply to this comment
 16. Dodona mbi Tomorr November 5, 17:24

  Nuk po merrem me gazetarin , megjithse Ai ka gabuar qe ne titullin e shkrimit, qe per mua do te ishte :”Cpo ndodh me shpronesimet ne unazen e madhe teTiranes Me ate titull qe i ka vene ai shkrimit sikur i ka nxitur Ballistozogistet kunder tij!Po ai eshte gazetar dhe di t’u pergjigjet vete! Mua me intereson kjo vala e protestave ne prag te zgjedhjeve a mund te shmangej?Besoi se po!Mbasi behej studimi dhe miratohej ne institucionet perkatese ,njoftoheshin banoret qe preken nga ky projekt dhe u kerkohej mendim per menyren e demshperblimit!Pastaj nga menyra se si sillen njerzit qe demtohen nga zbatimi i ketij projekti merren masat perkatese ,por pademtuar interesat publike, te cilat kane perparesi perpara interesave te individeve! Sa per ate qe po “ndodh ne pularine e Laprakes “, une mendoj se nuk duhet pare e shkeputur nga ajo e banoreve te tjere qe preken nga zbatimi i ketij projekti .Ata jane qytetare te lire te
  ketij vendi dhe nuk ka perse tu kujtoni te kaluaren !

  Reply to this comment
 17. Alfonsi November 5, 18:27

  E Keta qe i bejne keto idiotizma, nxjerrin njerzit nga shtepite e tyre pa i pyetur fare, nuk mund te quhen shtetare e aq me pak shqiptar. Per kend jeni aty o tradhetar kur ju eshte futur serbi e greku edhe ne dhomat e fjetjes e ju i largoni te moshuarit rreth 100 vjeq nga shtepite qe jane te tyre. E dini ju or analfabetet e shekullit se nga shtepia as zoti nuk ka te drejte te te nxjerre pa pelqimin 100% dhe zgjidhjen 100% te qeshtjes se banimit. A e dini ju o idioter se ne Amerike dhe vende te civilizuara nuk ke te drejte ta presh as nje therre nga Marsi ne Nentor sepse aty mun te kene zogjt folene. O tradhetar, kete qe po e beni ju ndaj atyre qe e bene Shqiperine, populli do ua shperbleje me hedhjen tuaj ne rruge se ju nuk jeni te tjere vetem te rruges jeni. Ju perkrahesit e ketyre idioterve, jeni b-lepirsa , parazite, te pa kurriz, tradhtar, bashkpuntor fashizmi, bashkpuntor te ecilit te huaj qe Shqiperine dh shqiptaret i sheh me sy te keq. Ju nuk keni idene se ç’eshte turpi se jeni vetem specie, jeni vetem kope , jeni vetem shtaze te pjates , jeni te pa tru fare.

  Reply to this comment
 18. ilir hoxha November 5, 18:31

  NEXHMIJE HOXHES i takon vile dhe jo apartament.
  TURP per Ramen dhe shpuren e tij hajdute.
  edhe ate keshtu do ta nxjerrin nga Surreli nje dite.
  thirri mendjes o Ramush..

  Reply to this comment
  • intelektuali November 5, 19:44

   Mire e ke o Liro,

   Kur Edi Rama i fali nje vile ne Farke hajdutes Vllahutin duke urdheruar oligarkun e tij Samir Mane me nje te levizur te gishtit, vetem qe te mbyllte syte dhe te kycte gojen per drogen qe kaploi Shqypnine, tani:

   PSE TE MOS I FALI NJE VILE NE FARKE EDHE NENES TENDE

   kur:

   Edi Rama dekoron Nexhmijen me medalje trimerie per krimet e saj kunder njerezimit sa per sy e faqe per veteranet dru me pre te LANC-it jugosllav te Enverit dhe e mban akoma enverin si HERO kombetar dhe e mbron me fanatizem Piramiden e babait tuaj ne mes te Tiranes dhe cdo vit feston me buje dhe harre 29 nentorin e ZI qe solli ne Shqypni MURTAJEN bolshevike?

   BEJI NJE LUTJE INTERNACIONALES KOMUNISTE O LIR HOXHA SE MBASE EDVINI MALLENGJEHET DHE URDHERON OLIGARKUN E TIJ QE T’JU FALE NJE VILE NE FARKE

   njashtu:

   Sic veproi me prokurorine e Arta Markut kur liroi nga burgu djalin tend, Ermal Hoxhen qe Taulant Balla e kishte emeruar si administrator te Fabrikes se Kokaines ne Xibrake.

   Reply to this comment
 19. intelektuali November 5, 19:43

  Mire e ke o Liro,

  Kur Edi Rama i fali nje vile ne Farke hajdutes Vllahutin duke urdheruar oligarkun e tij Samir Mane me nje te levizur te gishtit, vetem qe te mbyllte syte dhe te kycte gojen per drogen qe kaploi Shqypnine, tani:

  PSE TE MOS I FALI NJE VILE NE FARKE EDHE NENES TENDE

  kur:

  Edi Rama dekoron Nexhmijen me medalje trimerie per krimet e saj kunder njerezimit sa per sy e faqe per veteranet dru me pre te LANC-it jugosllav te Enverit dhe e mban akoma enverin si HERO kombetar dhe e mbron me fanatizem Piramiden e babait tuaj ne mes te Tiranes dhe cdo vit feston me buje dhe harre 29 nentorin e ZI qe solli ne Shqypni MURTAJEN bolshevike?

  BEJI NJE LUTJE INTERNACIONALE KOMUNISTE I LIR HOXHA SE MBASE EDVINI MALLENGJEHET DHE URDHERON OLIGARKUN E TIJ QE T’JU FALE NJE VILE NE FARKE

  njashtu:

  Sic veproi me prokurorine e Arta Markut kur liroi nga burgu djalin tend, Ermal Hoxhen qe Taulant Balla e kishte emeruar si administrator te Fabrikes se Kokaines ne Xibrake.

  Reply to this comment
 20. Tironsi Dashamires dhe Patriot November 5, 20:18

  Tu japin shtepi ne pallatet aty afer ose te ndertimet sociale gjithe banoreve qe do te shpronesohen.
  Apo Ato ndertimet sociale i merr tonin tershana see e la hyrjen me firmat piramidale.
  Apo deputetet koklope, nulla, zero me xhufka, drogaxhinj e kurvare, qe s’kane asnje merite dhe vjedhin nga te gjitha anet dhe Marrin hyrje nga shteti falas ose me kredi pa interest.

  Regjimi I pasluftes ja u morri shpine pronareve te pasur, Po pjesen qe kishin shtese mbi nevojat e perdorimit vetjak dhe strehoi shume familje ne ato shtepi. Ato familje bashkejetuan me familjen e pronarit per vite me rradhe. Nuk I nxorri njeri perjashta banoret e ti linte rrugeve. Gjyshes time I Kane marre disa shtepi ne lushnje Po NUK e la njeri perjashta. I shtetezuan te tepertat (tani na i vodhen hajdutet deputetet dikur barkthate e brekegrisur).
  Shume nga vilat e ish bllokut qe sot I kane marre me fallsifikime “ish pronaret” ja u Kish blere shteti she started pronaret me leket e paguar nga shteti kane jetuar neper Tirane ne Vila te ndertuar me pas.

  Shtepite ju konfiskuan vetem krimineleve te luftes, atyre qe bashkepunuan me nazi-fashistet e tradhetuan Shqiperine dhe shqiptaret, atyre qe kishin duart e Lara me gjak shqiptaresh.

  Lexoni gazetat zyrtare te viteve nga dhjetor 1944 deri 1949 do te gjenin te regjistruar pasurine e konfiskuara te krimineleve te luftes, ballisto-zogisteve te aratisur, qe nga Lüget e nga thiket apo pasqyra e karrike e abazhura.

  Merr sarajet ai matufi nipi i zogut qe pasi hengren floririn e vjedhur u kthyen ne shqiperi se s’hante dot Buke ne asnje vend tjeter te botes.

  Dhe Gruan e Enverit qe Luftoi kunder fashizmit, qe eshte nje nga Grate e Para qe Luftoi per emancipim e Gruas shqiptare i prishin shtepine e blere dhe tashme Prone private pa I ofruar asnje lloj alternative duke e hedhur me rruge.

  Ceshte ku shtet Muti e ky regjimi akoma me mut e Fashist. Ai krieministri qe na e heq vehten Demokrat te madh e evropian te vertete e ai veliaj birbua na dolen ca zulu, ca primitive nga Tribute e afrikes.
  U pikaaa kujtojne se kemishat e Kostümet e shtrenjtes e bejne njeriun.
  Harrojeni Ju tironsa Tyca, se zotni su them dot.
  Corapet me lule e brekushet merrini e vishjani kokes tuaj the mbuloni fytyren e shemtuar.
  Titullin zotni duhet me e fitu.

  Reply to this comment
 21. Sejdi Veseli November 5, 20:18

  Koment i urtë dhe me porosi të qartë!
  Sjellja, jo vetëm e Kreut të ARRSH-së, por e shtetit në përgjithësi, jep për të kuptuar, se të gjithë ata të cilët iu bashkuan kundërrevolucionit me në krye shkerdhatokratin Sali Berisha, kanë sjellje kanibali ndaj të gjithë atyre që e luftuan nazi-fashizmin dhe zagarët e tij shqipfolës!

  Reply to this comment
 22. Tironsi Dashamires dhe Patriot November 5, 20:24

  Tu japin shtepi ne pallatet aty afer ose te ndertimet sociale gjithe banoreve qe do te shpronesohen.
  Apo Ato ndertimet sociale i merr tonin tershana see e la hyrjen me firmat piramidale.
  Apo deputetet koklope, nulla, zero me xhufka, drogaxhinj e kurvare, qe s’kane asnje merite dhe vjedhin nga te gjitha anet dhe Marrin hyrje nga shteti falas ose me kredi pa interest.

  Regjimi I pasluftes ja u morri shpine pronareve te pasur, Po pjesen qe kishin shtese mbi nevojat e perdorimit vetjak dhe strehoi shume familje ne ato shtepi. Ato familje bashkejetuan me familjen e pronarit per vite me rradhe. Nuk I nxorri njeri perjashta banoret e ti linte rrugeve. Gjyshes time I Kane marre disa shtepi ne lushnje Po NUK e la njeri perjashta. I shtetezuan te tepertat (tani na i vodhen hajdutet deputetet dikur barkthate e brekegrisur).
  Shume nga vilat e ish bllokut qe sot I kane marre me fallsifikime “ish pronaret” ja u Kish blere shteti she started pronaret me leket e paguar nga shteti kane jetuar neper Tirane ne Vila te ndertuar me pas.

  Shtepite ju konfiskuan vetem krimineleve te luftes, atyre qe bashkepunuan me nazi-fashistet e tradhetuan Shqiperine dhe shqiptaret, atyre qe kishin duart e Lara me gjak shqiptaresh.

  Lexoni gazetat zyrtare te viteve nga dhjetor 1944 deri 1949 do te gjenin te regjistruar pasurine e konfiskuara te krimineleve te luftes, ballisto-zogisteve te aratisur, qe nga Lüget e nga thiket apo pasqyra e karrike e abazhura.

  Merr sarajet ai matufi nipi i zogut qe pasi hengren floririn e vjedhur u kthyen ne shqiperi se s’hante dot Buke ne asnje vend tjeter te botes.

  Dhe Gruan e Enverit qe Luftoi kunder fashizmit, qe eshte nje nga Grate e Para qe Luftoi per emancipim e Gruas shqiptare i prishin shtepine e blere dhe tashme Prone private pa I ofruar asnje lloj alternative duke e hedhur me rruge.

  Ceshte ku shtet Muti e ky regjimi akoma me mut e Fashist. Ai krieministri qe na e heq vehten Demokrat te madh e evropian te vertete e ai veliaj birbua na dolen ca zulu, ca primitive nga Tribute e afrikes.
  U pikaaa kujtojne se kemishat e Kostümet e shtrenjtes e bejne njeriun.
  Harrojeni Ju tironsa Tyca, se zotni su them dot.
  Corapet me lule e brekushet merrini e vishjani kokes tuaj the mbuloni fytyren e shemtuar.
  Titullin zotni duhet me e fitu.

  @intelektual mavria me cfare Siri e shikon edvinin te majte ti morre.
  Me ate me xham Apo Pa xham?
  Se veliaj eshte amebe nuk them

  Reply to this comment
 23. Kole Brana i Mokres November 5, 20:40

  A shkohet ne BE me qeveritare qe hedhin ne rruge te madhe njerezit?! Ku eshte qeveria sherbetore dhe e sherbesave?! Mjere, mjere ky popull i mashtruar nga perdhuna e “armiqve te brendshem”!

  Reply to this comment
 24. NNP November 5, 21:53

  Del nje grek nje llapaqen/qe gjithmone me shqipen kruhet/goja kurre nuk i pushon/nuk ka faj-per kete paguhet.Ajo qe nervat ti ngre /eshte se veten -per intelektual e njeh/

  Reply to this comment
 25. Mark U.K November 6, 07:12

  Ju flet karaduza Alban Dega nga Nju Jork.Po kujt i plas se flet sigurimsi i komunizmit te cilit i dhan pasaport diplomatike per te shpetuar lekuren.Nexhmija duhet te ishte ne burk.Nuk mund ta mbroni o klyshet e komun izmit ate vejush e qe i uroj te mos vdes edhe 20 vite te jetoj edhema keq ojo bushter.

  Reply to this comment
 26. anticensurë25642654 November 6, 17:44

  o xhevdet hajdari na shkruaj një analizë,se boll na çave hajdarin për të shkuarën,për të sotmen,dhe rrezikun grek kundër shqipërisë??
  a na bën një analizë karit për këtë rastin e kryetarit të SHISH??
  “Meta dekreton Helidon Bendon në krye të SHISH-it”atij shqiptarit shëmbëllor që ka mësuar greqishten në mënyrë të shkëlqyer pa shkollë!!
  ndoshta e ka ndihmuar gjyshja që ka mbruar fakultetin e asfalisë!?
  kush e di?

  Reply to this comment
 27. Votuesi November 6, 20:40

  Qeveria socialiste duhet te kete ndjeshmeri qytetare, sepse, ne radhe te pare, eshte ne sherbim te njerezve te punes. Ketu nuk eshte fjala thjesht per Nexhmijen dhe Rustemin, por edhe per tere ata njerez te thjeshte qe preken nga shpronsimet e mundshme. Paralelisht me veprimet per ndertimin e infrastruktures, lipset te behen te njohura edhe alternativat e strehimit te njerezve. Nuk besoj se zoti Rama do t’i neperkembe qytetaret e vete, ca me teper qe eshte edhe ne prag te zgjedhjeve vendore. Le te presim dhe te shikojme. E majta ka zemer.

  Reply to this comment
 28. RRUFE-BUBULLIMA ! November 7, 08:51

  Prej pas vitit 1990 në Shqipëri qeverisin QEVERI FASHISTE e PASFASHISTE por, për dallim nga qeveritë fashiste klasike, qeveritë fashiste dhe pasfashiste të Shqipërisë të prej pas vitit 1990, janë QEVERI FASHISTE dhe PASFASHISTE të përbëra nga shqipfolës: ESATPASHISTË, ZAOGISTË, LEGALISTË dhe shqipfolës tjerë kundërshqiptarë dhe kundër Shqipërisë !!!

  Prandaj, populli shqiptar dhe veçanërisht shqiptarët e VËRTETË -duhet që menjëherë, rreptësisht dhe ashpërsisht ta ndalojnë këtë synim fashist, pasfashist e kriminel të Edi Ramës dhe bashkëpunëtorëve e bashkmendimtarëve të tij, se përndryshe, pastaj gjithçka do të vijë e do të bëhet me KEQ e MË ZI !?!

  Reply to this comment
 29. RRUFE-BUBULLIMA ! November 7, 08:57

  Prej pas vitit 1990 në Shqipëri qeverisin QEVERI FASHISTE e PASFASHISTE por, për dallim nga qeveritë fashiste klasike, qeveritë fashiste dhe pasfashiste të Shqipërisë të prej pas vitit 1990, janë QEVERI FASHISTE dhe PASFASHISTE të përbëra nga shqipfolës: ESATPASHISTË, ZAOGISTË, LEGALISTË dhe shqipfolës tjerë kundërshqiptarë dhe kundër Shqipërisë !!!

  Prandaj, populli shqiptar dhe veçanërisht shqiptarët e VËRTETË, -duhet që menjëherë, rreptësisht dhe ashpërsisht ta ndalojnë këtë synim KUNDËRSHQIPTAR, fashist, pasfashist e kriminel të Edi Ramës dhe bashkëpunëtorëve e bashkmendimtarëve të tij, TË RASTIT NË FJALË -se përndryshe, pastaj gjithçka do të vijë e do të bëhet me KEQ e MË ZI !?!

  Reply to this comment
 30. leka November 7, 11:18

  Kur e lexoj kete histori kam dy mendime qe perplasen..e para qe ne nje shtet demokratik eshte nje veprim i gabuar …por me vjen ne mend historia si i zbuan nga shtepite e tyre tregtaret mbas lufte e se sa shpejt perseritet brenda tre brezash. Mendoj se pa e vene ne dyshim qe keta qe sot po i zbojne kane vepruar gabim ne te ri te tyre duhet ti jepet mundesia te shpernguen e ti ofrohet demshperblim ose banese zevendesuese

  Reply to this comment
 31. fteri November 9, 18:38

  fteri
  Duhet një shikim më i gjërë mbi familjen e legjendarit E.Hoxha .

  N.Hoxha në pleqëri të thellë 30 vjet po kalon një tragjedi me këto kafshë politike ,hjdute vrastare të demokracisë të sotme .

  E përplasën nëpër burgje me gjithë djem ,nën tmerret e akuzave hakmarrëse të armiqëve të shqipërisë nazifashistë ,balli kombëtar ,bajrektar e çifligarë ,hajdut e legalistë e tradhëtar e bashkëpuntor të fashizmit e nazizmit që historikisht i kan kthyer pushkën populli.

  Xhelatët e S.Berishës të ashtu quajtur viktima të komunizmit jetojnë për vete në pallate e vila moderne përrallore dhe në një dorë mbajnë poste të rëndësishme për të vjedhur shqipërinë dhe në tjetrën thikën për sulmuar rendin socilistë të E.Hoxhës dhe pas shpine Nexhmie Hoxhën një trime zemërshkëmb atëdhetare e flakët.

  S’kan turp e kan lënë këtë trimëresh me bukuri të rrallë të bijave të Dibrës ,luftëtare të LANÇ ,një grua trimëresh e besës që aq shumë e vlersoi edhe legjendari E.Hoxha sa e mori për bashkëshorte .

  Tani e keni katandisur të jetoi në një pulari TURP që e ndiqni këmba këmbës ju xhelat të S.Berishës !!!!
  Zoti i vraftë ju politikan të ri të kapitalizmit shkërdhat ,siç ju ka vra .
  JENI tradhëtar ,debila dhe HAJDUT !.

  Reply to this comment
 32. Mark U.K November 10, 07:01

  A po ju dhimset more shkerdhat .uti ajo qe beri mijra nana te visheshin ne te zeza.

  Reply to this comment
 33. N S November 10, 11:25

  Ju që silleni si antikomunistë, jeni më komunistë se komunistët.Këtë urrejtje e keni nga xhelozia per sistemin e kaluar, nga ai sistem që ua vuri shkopin tek thana. Nexhmie Hoxha është simbol i qendresës së atyre njerezve që bënështet, që ua prenë bishtin majmunëve dhe i kthyen ne njerëz. Kjo palo demokraci ka ngritur ne pjadestal kriminelet, ata që marrin kestin e shtatë, këstin e tetë, me gjase te perndjekur nga sistemi, por shumica e tyre ishin vjedhes pulash e lopësh tek fshatarët. Historia kthehet përsëri.

  Reply to this comment
 34. alphade November 12, 03:59

  Ky kryeminister ngjan si ajo barcoleta qe tregojne per ish-
  Presidentin e Rumanise,Nikolae Causheskun kur shoferi
  i tij ne nje rruge qe ndahej ne dysh e pyet: “Zoti President
  nga te kaloj nga rruga e djathte apo te majten ?” Cau-
  shesku iu pergjigj: “Sinjalin jepe nga e majta,per te kalu-
  ar, kalo nga e djathta” !!! Dhe ky zoteria yne votat i do nga socialistet qe natyrisht perfaqesojne te majten, nder-
  sa “zemra,me sa po shikojme,,i qane nga e djathta” ! Mos
  valle ka ardhur koha te “ndryshojne portat” dy lideret e
  partive ne fjale?! Por ka nje problem dhe kete e di fare
  mire kryeministri i se majtes: Fakti qe ne te djathen ekzis-
  tojne 2-3 figura te diskretituara plotesisht ne syte e shqip-
  tareve kryeministri aktual eshte ne pozita krejtesisht ko-
  mode sepse ka perballe Saliun- Lulin – Meten qe asesi
  nuk mund te sigurojne votat jo vetem te se majtes shqip-
  tare por edhe brenda per brenda bandave te tyre qe kane
  marre emrat : parti….! Ndryshe,po te ishte se ne skenen
  politike shqiptare do te kishte apo kishin dale parti te reja,
  te tipit te Tsipras, do te shihte ky kryeminister se sa
  “grosh do te vlente vrima e miut” ?! Po c’e do, historia qe
  cane permes domosdoshmerive i ka dhene mundesi disa
  individeve te lozin me pushtetin sikur te ishin kukulla te
  femijve apo sic do ta paraqise k/ministri yne: “Loje shahu”
  gje qe te vjen per te qeshur dhe per te qare ne kohra te
  tilla ku ne kete “loje shahu”, gjithecka luhet por vetem nje
  gje anashkalohet: EKONOMIA, themrra e kurdoheresh-
  me e Akilit ! Asnjehere nuk i meshohet faktorit ekonomik!
  Here pas here del e prrrallis nje minister me mbiemrin
  Gjiknuri dhe tjetri i i Financave, japin ca shifra qe as dreqi
  s’i merr vesht dhe kur vjen puna per xhepat e pensionis-
  teve, mbeten ne radhen e fundit per nga te ardhurat. U japin atyre mezatarisht 130 mije leke te vjetra dhe kur ky
  pension nuk u del as per 15 dit,pergjigja e pushtetareve
  eshte lakonike: ” Nese nuk ju del,fshini buzet me thes”!
  Me kaq mbaron filmi,nderkohe qe per interesat e tyre llo-
  motisin gjithe diten se si mund te rrembejne sa me shu-
  me nga xhepat e shqiptareve dhe aferave korruptive. Ne
  kete aspekt, me sa po shohim ne shqiptaret anonime,
  secila parti eshte me ZI se tjetra dhe mbi dy partite krye-
  sore qendron kampionja e hajduterise,banda e leseise..!!!
  Pyetja qe shtrojne shqiptaret e zakonshem eshte e drejt-
  perdrejte: Valle a do t’i gezojne dot kete pasuri te placki-
  tur ??? Kjo eshte CESHTJA….!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin