Për Burrat e Shtetit, Uriahipët dhe ish-komunistët-antikomunistë!

Arben Duka February 18, 2016 11:49

Për Burrat e Shtetit, Uriahipët dhe ish-komunistët-antikomunistë!

Gjersa në të gjallë,
nuk të shau kurrë,
kush të shan tani,
është një palo burrë!

Gjithë shkaravitsit,
për të qenë komodë,
antikomunizmin,
e kthyen në modë!

Tani që po bie,
një tjetër muzikë,
gjithë realistët,
quhen nostalgjikë!

E gjithë historia,
nis që me gjermanët,
kur ne na çliruan,
vetëm partizanët!

Veç ata e shkruan,
atë Epope,
komandanti i tyre,
Enver Hoxha qe!

Në krye të Luftës,
ishte Ai Burrë,
dhe kjo gjë për fat,
nuk ndryshon dot kurrë!

Do ta demaskoja,
këtu intrigantin,
që thotë-lufta vlen,
por pa Komandantin!

Thonë sharlatanët,
në një vakt ezberi:
“Tjetër partizanët,
tjetër gjë Enveri!”

Kujën nuk e ngrenë,
ballisto-zogistët,
se më të helmuar,
janë ish-komunistët!

Sala mund të jetë,
tamam prototipi,
po këtu ka mbirë,
shumë farë Uriahipi!

Uriahipi shkon,
përtej letërsisë,
si kryesimbol,
i krejt ligësisë!

E dimë-Çlirimi,
vendin si e gjeti,
se si mbi gërmadha,
këtu u ngrit shteti!

Shtet me Burra Shteti,
jo si këta lepuj,
njëzet e pesë vjet,
kapërcyen shekuj!

Shtet me Burra Shteti,
që bashkuan malet,
nga feudalizmi,
tek hidrocentralet!

Shtet me Burra Shteti,
jo si karnavalet,
për gjithë popull falas,
shkollat dhe spitalet!

Një shtet për të varfrit,
qe në kohën tonë,
pa drogë e sëmundje,
pa prostitucion!

Nuk them se kish ardhur,
tamam kohë e artë,
po këtu shqiponjat,
fluturonin lartë!

Në atë kohë linda,
dhe u rrita unë,
kur kish për të gjithë,
një shtëpi dhe punë!

S’numërohen veprat,
që u bënë këtu,
që u shkatërruan,
nga falangat blu!

Sot ne po jetojmë,
në një kohë të pistë,
të pistë nga llumi,
anti komunist!

Një kohë e zhgërryer,
keq nga nihilistët,
po llumi i llumit,
janë ish-komunistët!

Janë ish-komunistët,
marksist-leninista,
që thonë për Enverin,
fjalët më të pista!

Unë një komunist,
për fat s’kam qenë kurrë,
por prapë Enver Hoxhën,
e njoh për një Burrë!

Një Burrë të Madh Shteti,
të jem i përpiktë,
se ngriti këtu,
një Shtet të Çeliktë!

Arben Duka February 18, 2016 11:49
Komento

107 Komente

 1. coku February 18, 12:02

  je gjigant. e verteta eshte e thjeshte dhe e hidhur. cberi enveri per 25 vjet dhe c’kane bere keta baballaret e kombit te kohes tone. vec ngaterresa. enveri vertet i shtetezoi pronat por i ruajti dokumentat. po ti kishte ndare enveri perseri pra te ishte ne kohen tone te jeni te sigurt qe do ti kishte ndare shume me mire. do kishte shkuar prona tek i zoti e jo si tani ku eshte ngateruar kaq shume sa duhet 3000 vjet per te kompesuar pronat.

  Reply to this comment
  • tom February 18, 16:03

   Ah ky bejtexhiu,
   Ben,kapter Rahmiu
   Gjithe Kohen e ofshi,
   Me ca vjersha kopshti.
   Anetare I devotshem
   I Nenes Parti,
   Trurin ja kishin hequr,
   Qe ne vogeli.
   E moren te vogel,
   Jenicerin e ngrate,
   E shplan dhe e rruan
   Ne Shkollen e Bashkuar.
   S`ka si te ishte ndryshe
   Edhe vete e di,
   Ku” kullote”I vogel
   mbetesh
   Ushtar I bindur I Nenes Parti.

   Reply to this comment
   • Nadia Asllani February 18, 17:38

    Komuniste Ishte gjysma e botes. Lindja Ishte komuniste dhe Perendimi kapitalizem. Komunistet e thjeshte punonin si gjithe populli per nje cope buke dhe jetonin me keq se populli. Kush i shan sot se ata gjoja kane qene te privilegjuar kjo nuk eshte e vertete. As divane te uleshin nuk kishin, punonin ne frontin me te veshtire. Ne ara, ferma, fabrika, hidrocentrale kudo dhe cfare fituan ne fund asgje. Edhe pronat qe na I sekuestruan qofte ne 1946 qofte ne 1957 kur u krijuan kooperativat nuk na i ktheu njeri me. Te privilegjuar ishin ata Komunistet e bllokut qe sot e quajne Enver Hoxhen diktator se ne te fshatit more vella nuk e dinim se ai Ishte diktator. Ne zbatonim ligjet, nuk vidhnim, nuk shanim regjimin dhe nuk hynim ne burg. Ishim aq te ngarkuar me pune sa nuk na dilte koha te benim politike. Mund ta shani per shume gjera monizmin por per spitalet dhe shkollat nuk ka goje njeri te flasin. Nga nje muaj I mbante shteti te semuret kur u bente rreze per kancerin tek onkologjiku. Po tani a ben dot rreze njeri pa pasur xhepin plot? Tani te thone nuk ka radhe se duan para. Kishte qendra shendetesore ne cdo fshat, per te lindur grate e per tu bere vaksina e gjilpera njerezve. Ne cdo zone kishte spital ku shtroheshin pacientet. Tani esht tmerr, per fshatrat nuk behet fjale fare por edhe neper qytetet disa spitale jane bere si WC. As carcafe, batanije te felliqura dhe ilacet me te blere. Ky eshte sistemi kapitalist qe I merr frymen te varferit dhe mbron te pasurit. Kesaj i ruhej Enver Hoxha kur thoshte qe ne kapitalizem njeriu per njeriun eshte ujk se humbasin ndjenjat e humanizmit. Qe e tepruar lufta e klasave por edhe tani a nuk po bejne lufte klasash qe nje me dy na mbajne ne goje te qenit komunist?

    Reply to this comment
   • helez zeherraj -vuthaj village February 18, 19:24

    Edhe krishti me muhametin te shkonin ne tropoje..nuk do priteshin ne kete menyre.

    Enver Hoxha e vizitoi dy herë Tropojën. Vizita e parë më 5-7 shtator 1952 dhe e dyta më 30 maj 1970. Kam qënë pjesëmarrës në të dy takimet. Në shtatorin e vitit 51 isha 11 vjeç. Atë ditë zbrita nga bjeshka. Në shtëpi gjeta hallën dhe xhaxhain e vogël. Gjyshi, babai e dy xhaxhallarët e mëdhenj nuk ishin në shtëpi. Kishin shkuar në Kolgecaj (Bajram Curri) për të pritur Enver Hoxhën. Halla dhe xhaxhai i vogël kishin marrur porosi, që mos të më linin të ikja nga shtëpia. Unë bëra ç’bëra, u humba nga sytë dhe pa marrë asgjë parasysh me shpejtësi të erës u zhduka. Ecja me vrap. Gjithë njerëzit kishin ikur.

    Mbarimi i ditës po afrohej. Vetmia më bënte të më rrahte zemra. Arrita në Okol (livadh i madh). Aty ku rruga bashkohej me rrugë të tjera. Aty takova vargun e parë të njerëzve që ecnin me të shpejtë për të qenë në momentet e ardhjes së Enver Hoxhës. Përsëri vazhdoja të ecja me të shpejtë. Pas lija, njëri pas tjetrit grupet e tjera. Aq të shumtë ishin njerëzit që lëviznin gjatë asaj rruge, sa mezi depërtoja për t’i lënë pas. Makinat vinin njëra pas tjetrës. Vargut të njerëzve nuk i shihej as kreu as fundi. Të gjithë, duke biseduar me njëri-tjetrin, shikonin makinat për të parë atë që mbante Enver Hoxhën.

    Njëri thoshte se vjen me satë (autobus), tjetri thoshte se vjen me veturë, dikush tjetër thoshte se vjen me makinë ushtarake. Të gjithë prisnin me padurim që të shihnin Enver Hoxhën. Muzgu nuk kishte rënë akoma. Vendi ishte ishte mbushur plot e përplot me njerëz. Brohoritjet “Enver Hoxha”. këngët e vallet dëgjoheshin në çdo skaj të vendit të mbushur me njerëz. Në atë entuziazëm të papërshkuar, një makinë ndalet në hyrje të qytetit, që sapo kishte lindur. Dikush i hapi derën. Për një moment, etja e dëshira për të parë kush po del nga ajo makinë, e ndërpreu entuziazmin. Nji burrë shtatlartë, me shpatulla të gjera e me fytyrë tërë gaz ngriti duart lart, eci përmes turmës, duke shtërnguar duart sa me njërin sa me tjetrin, sa në një krah sa në krahun tjetër, duke përshëndetur gjithë të pranishmit. Brohoritjet, oshëtimat e tupanëve, këngët e vallet pa mbarim e bënë Enver Hoxhën, që të ndalej disa herë në mes të atij populli plot entuziazëm. Turma me Enver Hoxhën në mes mezi ecte përpara. U afruan te Shtëpia e Pritjes .

    Shoqëruesit mezi mundën të shkëpusnin Enver Hoxhën. Festa me këngë, valle e brohoritje vazhdoi deri në orët e vona të natës. Në Shtëpinë e Pritjes vazhdonte takimi mirëpritës. Në atë takim të mirëorganizuar merrnin pjesë autoritetet e rrethit, veteranë të luftës, ish-partizanë e partizane, nëpunës e aktivistë shoqërorë të dalluar, baballarë e nëna dëshmorësh, patriotë e mbështetës të luftës. Aty ishte edhe xhaxhai im, Ram Fazlia. Sipas Ramës, në atë ceremoni aq të ngrohtë e aq entuziaste u proçedua: “Arif Gashi, ishsekretar i parë i partisë për Tropojën në fjalën përshëndetëse, në emer të të gjithë popullit, i shprehu Enver Hoxhës, mirënjohjen dhe falenderimin për nderin e respektin, që ai po i bënte Tropojës e popullit të saj. Sekretari i partisë e siguroi Enver Hoxhën se Partia dhe ai në Tropojë, kurdoherë e në çdo situatë, kanë për të gjetur një popull besnik, nji popull të vendosur, nji popull që fjalën e dhënë s’di ta bëjë dysh.

    Në mes brohoritjeve e mori fjalën Enver Hoxha që shprehu kënaqësinë që ndodhet në mes të popullit të Tropojës, si dhe për pritjen shumë të ngrohtë që iu rezervua. Ai theksoi meritat historike të popullit të malësisë së Gjakovës, në luftë fyt për fyt me pushtuesit turq, serbo- malazezë, austriak e nazi-fshistë, theksoi arritjet e Shqipërisë gjatë tetë viteve çlirim si dhe perspektivat që i kanë çelur asaj planet 5vjeçare. Në vazhdim ai foli për miqtë e shumtë, duke veçuar Bashkimin Sovjetik e Stalinin e madh. Enver Hoxha ishte dhe psikolog. Ai i kuptonte njerëzit në shikim, në të folur, në lëvizje e në qëndërim. Afër mbarimit të fjalës ai iu drejtua të gjthë pjesëmarrësve. “E shoh se ju keni një shqetësim. Ju doni të dini se si është çështja e dy prej bijve të Tropojës, Zenel Bardhit e Beqir Ndout. Po jua shpjegoj. Zenel Bardhin, për merita lufte dhe aftësi organizuese dhe drejtuese, pas luftës e caktuam sekretar partie në vendin e vet. Për punë të mirë e bëmë dhe zv/ministër. Në atë detyrë shfaqi arrogancë, duke kundërshtuar dhe përçmuar ministrin. Më vonë mora vesh se Zeneli ishte fejuar me një vajzë nga Gjirokastëra, të cilës unë ia njihja familjen dhe të afërmit. Nga përbërësit e asaj familjeje, gjashtë prej tyre qenë në papajtueshmëri të plotë me pushtetin popullor dhe jetojnë në arrati.

    E thirra unë përsonalisht në zyrën time. I thashëë këto fjalë: -Zenel, e njeh atë vajzë me të cilën je fejuar? -Po, mu përgjigj. -I thashë-Sikur të isha duke kërkuar që të fejohesha me ndonjë vajzë nga Tropoja së pari do të të pyesja ty. Ju pse nuk më pyetët mua apo ndonjë shok tjetër që ka dijeni për atë vajzë e familjen e saj? Përsëri m’u përgjigj se dashuria nuk pyet për ato gjëra. Edhe Beqir Ndoun pas luftës e caktuam komandant qarku. Nga andej e ngritëm në përgjegjësi si zv/drejtor i drejtorisë politike në ushtri e pastaj zv/ministër të Brendshëm. Nji natë para se Sali Omeni të vriste vetën, Beqiri qëndroi me të tërë natën. Të dhënat për atë vrasje dhe shkaqet pse ndodhi, askush më mirë se Beqiri nuk mund t’i dinte. E thirrëm që të na e thoshte të vërtetën, të cilën na e fshehu, sepse u tregua frikacak. Tani për hatrin tuaj, të popullit të Tropojës ne do u japim dorën edhe një herë, por nëse ata, dorën tonë nuk e mirëkuptojnë , nuk na mbetet gjë tjetër veçse t’i kapim për supesh, t’u vëmë shqelmin në gjoks e t’i hedhim në humnerë”-u shpreh Enver Hoxha.

    Takimi emocionues me Sylejman Abaz Ndreun

    Në atë takim, thoshte Rama, folën shumë pjesmarrës, por ajo që elektrizoi gjithë pjesmarrësit ishte ngritja në këmbë e Sylejman Abaz Ndreut nga Selimajt e Gegysenit. Kur Enver Hoxha mbaroi fjalën e tij, duke falenderuar të pranishmit si dhe gjithë popullin e Tropojës për pritjen e ngrohtë që iu bë, Sylejmani, duke u mbështetur mbi shtagën (bastunin) e tij, ngrihet në këmbë dhe me kokën lart e me zë të fortë i drejtohet Enver Hoxhës : ”Bab mbaje kokën lart para armiqve e aleatëve se gjithë këtë popull që i pe i ke me vete e mos u tut (frikëso) prej askujt , se kurrkush nuk mundet me na ba gja”.

    Po kush ishte Sylejman Abaz Ndreu? Ishte një ndër burrat e njohur të Gegysenit, si dhe babai i dëshmorit Uk Sylejman Ndreu, partizan i brigadës së 25-të Sulmuese, që u bë fli me disa dhjetëra partizanë të tjerë në luftë për çlirimin e Kosovës. Fjalët e Sylejmanit e emocionuan Enver Hoxhën. Ai ngrihet nga vendi ku ishte ulur e shkon drejt Sylejmanit, e përqafon si djali babanë, e merr për dore, e ul pranë vetes deri sa përfundon takimi. Sylejmani kishte mbushur të shtëdhjetat. Vuajtjet e jetës si dhe azma kronike që e shoqëronte ia kishin shteruar forcat. Enver Hoxha , që nga ai moment e derisa Sylejmani mbylli sytë, u bë djalë e shkuar djalit për të.

    Me Enver Hoxhën, pranë lapidarit të Bajram Currit

    Interesimi i udhëheqësit komunist për jetën intime të heroit që u vra nga xhandarët e Zogut në mars 1925

    Mbas Kollatës, atje ku gjendet lapidari i i Bajram Currit, përballë kikave të Dragobisë, poshtë të cilave kalon rruga e makinës, u dëgjua nji oshtimë motorri. Në shpatin përballë u dukën tri makina që sillnin Enver Hoxhën afër shpellës së Dragobisë. Për ta pritur Enver Hoxhën, aty qëndruan dy prej pleqve të Valbonës, Ali Shabani, Muzli Tahiri dhe gjeologët, që përcaktonin vendburimet dhe rezervat e boksiteve të Valbonës. Enver Hoxhën e shoqëronin Ramiz Alia, Sadik Bekteshi, autoritetet e rrethit Tropojës si dhe veterani e bashkëluftëtari i Bajram Currit, Avdi Bajram Mulosmani.

    Në atë lëndinë, afër lapidarit, në pllakën e të cilit shkruhej: “Këtu më 29 mars 1925 ra heroikisht duke luftuar kundër xhandarmërisë së Ahmet Zogut Bajram Curri”, ishin shtruar disa sixhade. Nga aty duket shumë qartë shpella ku u rrethua Bajram Curri. Mikpritësit e ftuan Enver Hoxhën që të ulet në vendin që i kishin caktuar. Enver Hoxha, pasi u ul mori një cigare prej Ali Shabanit dhe ulur gju më gju me malësorët filloi kuvendimin sikur të ishte malësor i lindur dhe i rritur në atë vend. Veterani dhe bashkëluftëtari i Bajram Currit, Avdi Bajram Mulosmani i deklaroi Enver Hoxhës gjithçka kishte ndodhur në mëngjezin e 29 marsit 1925. I shpjegoi se Bajram Currin e stehuan në atë shpellë, duke menduar se xhandarmëria nuk do ta gjente, por ajo, në bashkëveprim me spiunët, e hetuan dhe e rrethuan papritur.

    “Ne, vazhdoi Avdiu, qëndruam. Vetë Bajram Curri u ngrit, mori pushkën dhe qëlloi mbi xhandarët. Gjithë synimi ynë ishte që të shpëtonim Bajramin, se po të na vritej ai do të na vritej edhe rezistenca ndaj Ahmet Zogut e regjimit të tij. Hoxha interesohej për jetën intime të Bajram Currit, moshën, ushqimin, apo si flinte. Hoxha, pasi nderoi Bajram Currin u rikthye në Dragobi. Populli ishte mbledhur. Vendi ku do bëhej takimi ishte caktuar e rregulluar. Makinat ecnin gjatë rrugës që përshkonte fshatin. Dy pleq të Dragobisë, Sadri Isufi, babai i heroit të popullit Ramë Sadria dhe Dul Alia, patriot dhe strehues i Bajram Currit, iu afruan Enver Hoxhës. Gjithë fjalimi i Enver Hoxhës, që zgjati jo më shumë se një gjysëm ore u përshkrua nga një ide e vetme se edhe në Malësi mund të jetohej mirë ashtu si në fushë. Dreka për të mirëpritur Enver Hoxhën u shtrua në një lëndinë buzë Valbonës. Mënyja kishte tre gjellëra karakteristike të malësisë së Gjakovës: çorbën, mazën e zier dhe qumështin e trashuar. Enver Hoxha, bashkë me banorët e grykave të Valbonës, u ul këmbëkryq si malësorët në sofrën e rrumbullakët tropojane. Shijoi gjellërat karakteristike.

    Kureshtarët nuk nguruan që ta pyesnin:. Si u duken këto gjellëra tano? -Shumë të mira- u përgjigj Enver Hoxha,- por ajo që ju preferoni shumë, (ishte fjala për mazën e zier), ka shumë shpenzime. Të nesërmën, datë 31 maj, Enver Hoxha u largua nga Tropoja. Tropojanët kishin mbushur rrugët nga Bajram Curri deri në Kam. Të vendosur në të dyja anët e rrugës, ata i shprehën mirënjohje dhe i uruan rrugë të mbarë. Vizitës së Enver Hoxhës në Tropojë iu kushtuan vargje poetike, këngë e valle. Poeti Ndoc Papleka e ka përjetësoi me vargjet e një peme të tërë “Enveri midis nesh”. Këngëtarja Fatime Sokoli i kushtoi këngën “Shkrepi rrezja mbi Shkëlzen”, ndërsa rapsodi popullor kosovar, Dervish Shaqja, vizitën e përjetësoi me vargjet : “Maj i kuq i vitit shtatëdhjetë/ N’histori ka me mbet/ N’ato bjeshkë të malësisë së Gjakovës/ Ushtoi zani i Enver Hoxhës.

    Maj 1970, Tropoja tri ditë Përgatitje

    Vizita e dytë dhe e fundit e Enver Hoxhës në Tropojë u bë në maj 1970. Asokohe unë isha i rritur. Kisha mbaruar shkollën për mësuesi e kryeja detyrën e drejtorit të shkollës në Valbonën turistike. Në agjendën e asaj vizite Enver Hoxha kishte planifikuar që të dilte mbas Kollatës, atje ku është vrarë Bajram Curri. Për këtë arsye, gjthë popullatës së Grykave (Dragobi, Valbonë e Çerem) iu krijua mundësia që takimin me Enver Hoxhën ta organizonte në Dragobi. Në vitin 1970 pranvera ishte vonuar. Dëbora akoma nuk ishte shkrirë. Freskia që ajo dëborë lëshonte acaronte klimën, duke shtyrë ditët e daljes së luleve dhe rritjen e barit. Ardhjen e Enver Hoxhës në ato gryka na e thanë tre ditë përpara. Drejtuesit e partisë e të qeverisjes vendore na mblodhën dhe të tërë së bashku hartuam detyrat për seicilin, që pritja dhe takimi të shkonte sa më mirë. Nuk na u desh shumë preokupim, sepse populli, sapo e mori vesh lajmin, shprehu kënaqësi të veçantë, duke menduar që të shkonte në atë takim me sa më shumë dinjitet që të nderonte vendin me gjitha vlerat patriotike që kishte.

    Burrat dhe gratë nxorrën nga arkat veshjet kombëtare që i kishin rujtur për dasma e festa. Të rinjtë e të rejat blinin në dyqane ato veshje që u shkonin sa më bukur për shtat. Mësuesit dhe nxënësit mendonin të gjenin lulet më të bukura, mendonin se si ta pregatitnin një program sa më denjitoz me vjersha këngë e valle. Nxënësit e Rrogamit që vazhdonin mësimin në ciklin e lartë në Valbonë, sapo mbaruan mësimin, me çantat e librave në shpinë e pa ngrënë drekë, u nisën drejt shpateve të Papllukës, ku mblodhën lulet më të bukura që i sollën të nesërmen në shkollë. Nuk i harroj kurrë ato lule. Një bisht i gjatë rreth 10 centimetra, në mbarim të të cilit ishte një kupë prej 5 nënpetalesh me ngjyrë jashile e formë vezake, që pak e rrethonin kurorën. Sipër kupës qëndronte kurora me petale të pandara, me ngjyrë rozë, me mes pak të fryrë, me madhësinë e një gote rakie, me buzë pak të kthyera nga jashtë, të cilat veçoheshin nga njëratjetra nga një vijë harkore shumë pak e thelluar.

    Dy mësueset e shkollës, që atë vit kishin vitin e parë të mësuesisë, i morën ato lule, i bashkuan katër nga katër, ua rrethuan bishtat me letër të bardhë dhe u dhanë atyre formën e buqetave. Me lulet që na sollën nxënësit pregaditëm aq buqeta sa kompletuam gjithë nxënësit e disa nga gratë e vajzat e fshatit. U përgatitëm me mish e shpirt. Në mesin e 30 majit të gjthë u mblodhëm në Zallë të Valbonës. mbanim me vete topan, fyell, çifteli. Për çudi të fatit, ajo ditë u gdhi e kthjellët. Dielli sa ngrihej në horizont e shtonte nxehtësinë. Njerëzit i thonin njëri-tjetrit: ”E shikoni dhe dita sot doli më e mirë se ditët e tjera”. Tjetri ia kthente: “Nuk thonë kot se njerëzit e mirë i shoqëron dita e mirë”.

    Reply to this comment
    • fraza February 18, 22:17

     Nderime per kete pershkrim real te ngjarjeve te paperseriteshme, kur vendi kishte burrë shteti, dhe populli e ndiqte, e inkurajonte dhe e nderonte, duke e perjetesuar ne kenge epike…

     Reply to this comment
   • Aranit Pojani February 18, 19:44

    Na mor Toma i Saliut
    Qe po flet nga vrim e miut
    Kur te pergojosh Ben Duken
    Te lash gojen sic ha buken
    Se jeni ju firifiu
    Ndaj bene pershesh Saliu
    Sot kushdo ish oficer
    Krenohet e ka per nder
    Se i ngriti Shqipes nderin
    Mbrojti trojet jo Enverin

    Reply to this comment
    • tom February 19, 13:33

     E pashe Atdheun lakuriq,
     (vetem pa miq e shoke)
     mundohej te kepuse nje dege dafine
     nga lavdia e shekujve.
     Atdheun e dija te urritur!
     Por sa i vogel qenka!
     As nje dege nuke e kepuste dot.
     E mora per dore
     ta rrit ne zemren time…
     Vellezer-
     Po e kerkuat Atdheun,
     e kam une.
     Ndihmomeni te qesh.
     Ndihmomeni te gezoj.
     Atdheu eshte lakuriq!
     1963
     Krahasoni kete himn te Trifon Xhagjikes,ne 1963 me vargjet e Dukes dhe do ta shihni sa vlere ka ky njeri.

     Reply to this comment
   • lomi February 18, 20:02

    @ tom hajvani! Vë bast se perveç librit “Ariu gjeti nje llulle”, ti ne jeten tende nuk ke lexuar liber tjeter. Dhe tek ajo “veper” ti mesove se si te tymosesh mariuhanen, prej nga te vjen ky frymezim per te shkruar bejte dhe te perballesh me Arben Duken. Se vetem nje i droguar, mund te nxjerr nga goja dhe te hedh ne tastiere hajvanlleqe te tilla. Nuk perjashtohet edhe mundesia e ndonje inati personal me Arbenin, se dreqi e mori do te kete thene jot eme, se mund te jesh djal i paligjshem i tij. Se me thene te drejten kur ka qene i ri Arbeni ka qene ca i levizshem apo si i thone feminist, ndaj dhe nuk u pranua asnjehere ne parti, sepse nuk plotesonte kushtet si komunist.

    Reply to this comment
    • tom February 19, 14:37

     @lomi
     Jemi shume te kundert,lomi!
     Shife kete bejten per Benin dhe ty.

     Po kush qenka ai burre azgan,
     Me lehim e me kurban,
     Na ka sjelle dhe bakllava,
     Sa I ndrit ajo sevda.
     Na lufton me istikam,
     Lule bore pelivan!
     Mos u beni me qeder,
     So do sjelle dhe pranvere,
     E ka sjelle edhe me pare,
     Por e hengren ca gomare,
     Qe I vertiten ne krah
     Dhe ja shtojne ate sevda.
     Pa njihere ,pa dyhere
     Dhe selxhuku u bertet
     Dhe pergjigjen pa medet
     Te gjithe sejmenet,qe therret.
     Se keshtu ka qene perhere,
     N`ate hije n`ate peme,
     Pi ,e pi,dhe pse ben vape
     Shan te tjeret pa hesap.
     Po harrove idealin,
     Poezi me vlere dhe ere mali,

     Reply to this comment
   • Trapojani vucidolist February 18, 21:03

    @tom shurraqi.
    Nuk i arrin poetit popullor as te TOPET o shurraq I shurraqeve. Me siguri je nga fara e helmatisur qe te pervelojne vargjet e tij.

    Reply to this comment
    • tom February 19, 18:16

     Jo,nuk i arrij,or ushtari servil i ideve te vdekura,sepse serviliteti zgjat pushtetet.Me ka “helmatisur” demokracia,por jo ajo shqiptare,e sajuara dhe spiunia.Ti mbetesh ushtar i bindur i vargjeve te rruges dhe servil i thirrjeve per ta nderuar voten per 5 mije leke.Jeto “jeten” dhe mos harro ta shijosh!Tung!

     Reply to this comment
 2. vasili February 18, 12:06

  Asnje keshille nuk mund ta ndihmoje qenien Duka.
  Ky ka nevoje vec per mjek.

  Reply to this comment
  • Shkodrani February 18, 12:54

   Une e respektoj Duken per integritetin e tij, por me te vertet duket se ka nevoje per vizit te mjeku kur jo vetem levdon por i ngre kenge nje vrasesi

   Reply to this comment
   • Loko-Loko February 18, 14:01

    E ngaterroni te MADHIN,TRIMIN dhe IDEALISTIN Arben Duka me veten tuaj prej ANTISHQIPTARI,prandaj ju duket se ai eshte i semure si ju!
    Arben Duka eshte nje MIGJEN i kohes tone,ndaj lexojeni dhe mesoni prej tij!
    Sikur Shqiperia te kishte qofte edhe nje IDEALIST si Arben Duka ne POLITIKEN SHQIPTARE,nuk do ishim keshtu si jemi sot:TE MJERE!
    Per 25 vjet me radhe pas 90-tes NUK KA DALE NJE BURRE SHTETI t’i thote “NDAL” ANTI SHQIPTARIZMIT!
    Ne krye te pushtetit kane hypur gjithmone KRIMINELET,MASHTRUESIT ose HAJDUTET!
    Cfare kane bere keta PALO QEVERITARE me te mire nga sa beri ENVER HOXHA per popullin FUKARA???
    ASGJE!!!
    Le te krahasohen po munden me ARSIMIN,SHENDETESINE,DREJTESINE,BUJQESINE,USHTRINE etj,te gjitha te shkaterruara!
    Po me minierat,pyjet,kanalet vaditese e kulluese,vreshtat,ullishtet,pemtoret,bregdetin etj qe i SHKALLMUAN,cfare u kishin bere???
    Po ishin PASURI E POPULLIT,more KRIMINELE e jo te Enverit,se ai TRIM nuk mori asgje ne varr e as bijte e tij sic bene kelyshet e Berishes???

    Reply to this comment
   • Ivani i madh February 18, 14:10

    Me sa po lexoj jeni bere ju te dy jo per mjeke po per vizite te thelle psigjike. Se A. Duka as po e levdon po vetem thote realitetin qe kemi po e prekim dhe po e shohim per dite se cfare beri ai e cfare po bejne keta. Ju vetem nje gje dini vrau po keta te tanishmit sa kane vrareve e shkatruare i beni bilancat apo flasim te gjithe fisin dhe ju.Ju besoj jeni nga ajo race qe e rezik mohoni dhe meritat e prinderve tuaj qe ju riten me aq mund e sakrifica vetem se mund tju kene dhene ndonje dicka a share.

    Reply to this comment
  • shqipe February 18, 21:25

   “.. Se, me foshte gjithnje gjyshja mue : – O Vasili,o vasil-iii – ” Eeeeee….”, I foshja une. – A c’na mun dhe ti –

   Reply to this comment
 3. naku February 18, 12:39

  Me pelqen shume.

  Reply to this comment
 4. GJINOJA February 18, 12:55

  Mos e ke gjë fjalën për Sali Berishën, apo për Ismail Kadarenë, sepse këta janë ish-komunistët që e shajnë më shumë komunizmin?

  Reply to this comment
 5. anticensurë 25642654 February 18, 13:09

  si gjithnjë fantastik!!jashtzakonisht bukur dhe me zëmër!
  beno!!
  ndoshta për atje ku e ke drejtuar vlen!!ndoshta dhe shumë,por për mendimin tim është pak si dy ngjyrëshe,si themi ne njerzit normalë!po të pyesësh një fizikan të thotë është pa ngjyrë!!janë dy ekstremet e ngjyrës!!
  ok,beno ti e di si unë dhe shumë të tjerë se jeta nuk është bardhe e zi,bile as me tonalitetin gri,por me ngjyra dhe ato me tonalitetet e tyre!!
  unë personalisht kam modën time!flas për atë të thjeshtën,modën e të veshurit!!është ajo që më pëlqen mua dhe aspak ajo që kërkojnë të ndjekin të tjerët!!
  përfytyro mendimin!!personalisht nuk e quaj modë,por thjeshtë një evolucion i njohurive të mija!!
  ky evolucion më ka bërë që të ndërroj mendim për gjithçka,duke u nisur nga një bazë me themele të forta!!
  pavarsisht se në bindjet e mija të thella jam në tërë kuptimin e fjalës komunist(ndoshta diçka e “trashëguar”nga mentaliteti familiar)nuk kam qënë asnjëherë antar i PPSH,ose komunist,njëlloj si ti!zhvilimin e shqipërisë e kam parë me të njëntin sy si e ke parë dhe ti!!ndoshta me sy më tepër kritik,më analitik se sa me bindje!!
  këto ditë stefani shkroi dy artikuj platonik!!me një penë që anonete shumë shumë nga idealia!nga ajo ideale që është e pa mundur të realizohet,që nuk është e vërtetë në jetën reale!!
  ideale që unë do ta barazoja me këtë idealen tënde që dhe ajo është po aq e pavërtetë,që ska ndodhur aq pastër sa ti e përshkruan!!
  është e vërtetë që nga një sistem gati feudal(pas skllavopronar desha të thosha dhe jo në fund të feudalizmit)e futi në rrugën e industrializimit!e bëri një shtet të fuqishëm,për madhësinë e tij!bëri një barazim të pranueshëm të mirqënjes shoqërore,ndryshoi mentalitetin nga individual në kolektiv,e shumë e shumë të tjera!!kishte shumë të mira për një kohë të shkurtër!!bile dhe shëndetsia “falas”,e vura në thonjëza për të thënë se e krahasuar me këtë sot mund ta quajmë të tillë,sepse në realitet do të ishte më mirë një shëndetsi të barabartë për të gjithë!!
  falas nuk ishte beno!!këtë e di dhe ti besoj!!
  gjat gjithë kësaj kohe,do a sdo ti beno,dua a sdua unë,u bënë gabime,u bënë faje!!sa të duash beno!nuk ma merr mëndja që ti të jesh dakord me,po të njohësh dikë nga njerzit e afërt,shokë,familiarë, të tu që ka përfunduar në morsën e gabimeve fajeve të asaj kohe!!
  mua personalisht si dhe të tjerëve na ka qëlluar të kemi kaluar nëpër këtë morsë!
  por gjëja që ta shkruajta dhe dje tek vargjet për stefanin(jo të tuat)është se në një morsë kaluam të gjithë!!në atë të rënjes pikiatë të ekonomisë!!si ti dhe unë në vitim ’90 dyshonim se a kishim jetuar apo jo një kohë shumë më të mirë 10 vjet më parë!!pas asaj rritje që përmënd ti patëm një rënje drastike!patëm një shkatërrim të tmerrshëm të ekonomisë dhe si përfundim pare shumë dhe xhepat bosh!me një fjalë një inflancion të tmerrshëm!!
  ti mud të thuash se enveri nuk ishte më gjallë!?nuk do të kishte ndryshuar shumë!!mëndësia ishte e tillë që nuk mund të çonte shqipërinë përpara!!
  beno dhe dje e thashë përse një kohë të shkurtër kam qënë me sali berishën!!
  “të gjithë persekutorë dhe të persekutuar” ishte e barabartë me PAJTIM KOMBËTAR!!
  kjo nuk u bë!kjo u sabotua dhe sot jemi atje ku ishim!të përçarë të papajtuar dhe gati për shqyer njëri tjetrin!!
  pajtimi kombëtar do ti kishte dhënë seicilit të tijën!!nuk do ti ishin mohuar meritat dhe nuk do ti ishin mohuar gabimet fajet!!
  sot po përpiqen/mi,vazhdojmë të njëjtin gomarrlëk të nxirjes së kundërshtarit dhe hyjnizimit të tonit!!
  kjo duhe të mbarojë beno!!nuk mund të arsyetohen tradhëtitë e kolaboracionistëve me kulturën e tyre ose me disa libra që kanë shkruar!!ashtu si nuk mund të moheohen gabimet dhe fajet e enverit me shëndetsinë falas që e paguanim të gjithë!
  beno seicilit të tijën!!vetëm kështu mund të shkojmë përpara!!
  stefani nuk ka të drejtë për të gjitha ato që shkruan!
  të jesh i sigurtë!!
  idem dhe për ty!!
  si ti dhe ai duhet të gjeni një të mesme të përpjesëshme,por dhe ne gjithashtu!!
  pa një kompromis,do të na hanë si na kanë ngrënë deri më sot!
  na kanë ngrënë të huajt por dhe tanët!!
  radhën e të ngrënit e ka rama në këto momente!!
  dhe po tregohet fodull sa ska ku të vejë!!

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN February 18, 18:00

   ashtu posi ,dhe une jam dakort me Anticensuren
   te kam pyetur dhe njeher tjeter kete nr e ke te triskes se frontit ,apo teseren e partise ? mos u pergjigj ,nuk me ngel hatri
   doja vetem te thoshja qe jam dakort me ty ,nuk dua aspak te hyjnezoj asnje , sado qe ju moren jeten dhe kocka anonime jane , c’rendesi ka , mjafton qe beri shtet thote Njeriu me Lesh ketu siper ,s’ka gje mor antiTru ,c’rendesi ka qe ngelen pa shkolle , u rriten dhe kurre se moren vesh pse ishin armiq , beri shtet mor shoke , dhe shteti shkel mbi kufoma ,noton ne gjak ,te gjitha keto fabrika i beri ne kohe rrufe per vetem 40 vjet ,bota ,po cne bota ,bota nuk di shtet me njerez me lesh ,bota per 40 vjet ,vdiq per buke , nuk kish pare ndonjeher bota prashitje hektaresh me miser e grure ,me shat , as sot bota nuk beson ,ca bote thua ,as kalamajte nuk na besojne ….kur i them une qe ne moshen tende ishte me i gjate shati se mua ,prandaj nuk jam ber 1.80 pa ber 16 vjec ,gajasen kalamajte ” po pse une e kam fajin thote qe ishit te gjithe idiot ,idiot me shtet “?! une s’marr vesh asgje ,nuk di ca ti them ,sa isha e vogel se di pse isha armik ,tani qe e di me thone idiot ??se mora vesh njeher kete shtetin tuaj dhe timin ,po nejse ,e di qe e ke mire ti ??
   do i dergosh nje leter Nexhmijes ,te me marri atje te shtepia e saj , ti gdhime keto netet e dimrit ,une ti tregoj perrallat e GJAZES me tela me gjemba ,me balte e miza ,dhe ajo te me tregoje qe mezi e nxirrte muajin , sa shume ka vuajtur te me tregoje …dhe ndonjeher kur ti kujtohet te me thote cfare makthe shikon ,a i vjen ndonjeher vizite Fiqiretja ,Drita ,Syrjai ,Balluku ,Mehmuti ….po e mbyll listen se me duhet gazeta vetem mua pastaj
   keshtu te jemi te qete te gjithe ,na vrau se beri shtet
   dakort te me vrasin te gjithe ,mos ardhte 2017 ,se per ate zot ,po nuk ju shkeli te gjithve maloku ,gjume nuk do fle ,mos ma nxirr me dhe ate Bijen e atij Kokepalarit ne gazete ,ma co te Saliu ,te bejne paqe ,te behen velleze siameze po deshen ,po me vrasje mos te degjoj ,se kur behet shtet ,dhe vdes …kete e thote njeriu me lesh ,dhe Nedertaleve ju duhet besuar …

   JU JENI TE GJITHE NEDERTALE !!!!!

   Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 February 19, 07:44

    ka dy mënyra për të të replikuar ty o idiot!
    – të të çoj në p të satëme!!
    që nuk ka vlerë se atje ke mbetur!!
    -të të mëshirosh për primitivitetin tënd mendor!!
    primitiviteti yt është aq primitiv sa vetëm hakmarrja ka aritur të lulëzojë!!
    o i mjeri ti,për njerëz si ti e shkruajta këtë komnet për vargjet e ben dukës!për njerëz si ti që kujtuan se do të mund të hakmerreshin,POR që spatën dhe skanë BYTHË!!
    hale e qelbur,ju të vrisni pas shpine dhe në pusi!!për këtë jeni të fortë!!të pabesë!!
    përgjigjen për këtë pabesi e provuar në ’97ën!!e patë ku përfunduat!!u mbështollët nëpër qilima dhe pshurrët në brekë!!por megjithë tërë ato ndyrësi që bët,prap populli u tregua zemërgjërë!!ju fali jetën dhe bile shumë prej jush dhe burgjet!!
    nexhmijes ja fali po ashtu!ja fali për tu penduar dhe jo për të kakarisur si gjyma pulë e gjysma gjel në majë të plehut!!
    mentaliteti tënd i keqpërdorur nga të eturit për pushtet,ju ka zhytur më thellë në llum ju,duke ju dhënë shpresë për hakmarrje,dhe na ka lënë si popull në një gjëndje të mejruar!!nuk po na lë kohë të ngrëmë kokën!!
    prandaj moj gjë e zezë përpiqu të kuptosh të dalësh nga primitiviteti hakmarrës se përmeç një muti të madh nuk ke për të përfituar gjë tjetër!!ngri kokën ti e unë e ta ngrëmë të gjithë!boll më!!dil nga jermi!!nuk ke për të parë asnjë gjë as në ’17 as në ’27!!vetëm të të tërheqin për hunde si të kanë tërhequr!!të të e të më shkelin ramët e sotëm e berishët e adhshëm!!kjo çmënduri tëndja po i mban gjallë ata!!
    ti po pate qef përgjigju!!është në dorën tënde!!në timen është vetëm replika time!!gjatësia e saj!!

    Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 February 19, 11:44

    o gjë e zezëmë shpëtoi të të përgjigjesha për nr që ty të intrigon shumë!!
    po ti shtosh dhe dy numra,do të shohësh se është numri i satëme!!
    dy të fundit nuk i kam shkruar se dua ta ruaj të ndershme tëtëmë!!

    Reply to this comment
 6. info analitike February 18, 13:22

  Ore edhe kete bejtexhiun tone e paska zene sindroma e “burrit te shtetit”. Po c’burre shteti eshte dikush qe vrau pas shpine e zhduku shumicen e shokeve te armeve e i sherbeu me zell here Zogut, here inglizit, here francezit, here sllavit, here rusit, here kinezit. Askush ne vendet ish-socilaiste nuk e ka pasur kete guxim prej te marri sa te cilesoje “burra shteti” diktatoret. Shqiperia eshte ende vendi i mrekullirave ku nje kriminel diktator quhet “burre shteti” pavaresisht krimeve qe kreu.

  Reply to this comment
  • Dulla February 18, 14:29

   Ti info anale bej “burrin” per vete dhe mos u perdridh si te paret e tu. Enveri i sherbeu vetem nje drejtimi. Shqiperise. Ato piruetat qe thua ti i bene te paret e tu, nipi i te cileve ti je. Ti mendon se jeni rehabilituar historikisht?? Prape te nxire dhe sherbetore keni mbetur, dhe kerkoni te beni pis edhe te tjeret. Por historia behet vetem njehere dhe nuk mund te ndryshohet. E ka drejt Duka.
   Ti Info dhe te tute zgjodhet rrugen e tradhetarit.
   Vetem Ernesto Koliqi, pinjoll fashist, ishte sherbetor i 4 fishte i disa zubulimeve te huaja, dhe ngaqe e urrente shume komunizmin u rekrutua edhe nga KGB. Hap dhe lexo arkivat per te paret e tu.

   Reply to this comment
   • info analitike February 18, 14:52

    ik ore kerme enveriste! Po flet ti per burreri kur adhuron nje maskara qe i vrau shoket me pabesi pas shpine. Mos fol kot per Ernest Koliqin kur nuk di hicgje se enveri nuk la agjenture pa i sherbyer per te ardhur ne pushtet.

    Reply to this comment
    • info analitike February 18, 15:14

     “Ti Info dhe te tute zgjodhet rrugen e tradhetarit” kete nga e nxore nga besimi i patundur tek partia dhe enferri??
     Po pse o i gjore kush e quan enverin kriminel qenka tradhetar e enveristet na qenkan atdhetare! Mjaft me keto idiotesi se jua ka bere trurin fertele propaganda gjysemshekullore.

     Reply to this comment
     • Dulla February 18, 16:05

      Te dogji Info Anale, por ti nuk e rruan trapin se je mesuar. Lepurin e ke ne bark akoma dhe nuk do te te dali kurre. Bisht qeni do te mbetesh.
      Une qellova ne shenje dhe fakti qe reagove si nje byçko i vogel e tregon kete.
      Nuk te akuzova per Enverin, se eshte e drejta e kujtdo qe te mbaje qendrimin e tij per nje ngjarje, person, personalitet, fenomen etj. Por te akuzova se ne pasazhet e tua thua te paverteta dhe flet me gjuhen dhe urrejtjen e karavidheve te luftes, qe populli dhe sigurisht Enveri, ju tregoi vendin.
      Sa per Erneston, nuk besoj se te vjen keq te te informoj se ka qene me detyra te larta fashiste ne qeverite kuislinge. Ky eshte fakt historik. Por ai nuk eshte i vetem si spiun pas lufte i 4 zbulimeve. Ernestua ka te bukur bashkepunimin me KGB, kur ishte ne Itali.
      Se e di ti Info, keta birbot ne pergjithesi iken nga Shqiperia pa mbaruar lufta, u arratisen, dhe ishin aq burra m… sa disa lane ketu grate e femijet.
      Ndoshta ti je nje nga ata te mbeturit ketu…..

    • shqipe February 19, 01:00

     “… Se,me foshte gjithnje gjyshja mue: – O Black,(Me falni), o info,o info!- Eeeeee…. i foshja une. Me foshte ajo: ” A c’me ha mun!…”

     Reply to this comment
     • info analitike February 19, 08:42

      Vazhdo ha nga ajo e gjyshes o shqipe se po rritesh marshalla.

   • .. February 18, 15:46

    Nuk jam Enverist, por simpatizoj kauzen e popujve te okupuar kudo ne Bote.
    Radjo-lojat i bejne njerzit qe jane me te vertet LLUMI i LLUMIT. Por edhe pasardhesit e ketyre qelbesirave vazhduan me lojrat e pista sikurse te paret te tyre. Di gje njeri per radjo-lojen UCC ?! si u la?!

    Reply to this comment
    • info analitike February 18, 17:56

     O zymbyl ne vend qe te leshosh akuza veresie dokumentoji se tashme jemi mesuar me te dammllakosur si puna jote qe i japin gjuhes kot. Nuk me djegin traplleqet e tua perkundrazi me zbavit deri ne cfare pike mund te arrije militantizmi i mpleksur me injorancen.

     Reply to this comment
     • .. February 18, 20:34

      Te damllakosur ishin dhe jane ata qe menduan se duke bere 1 UCC me ndihmen e Greqise do te mund te mpleksin te gjithe Camet ne ekstremizem dhe militantizem te sajuar.

     • .. February 18, 21:00

      Pastaj cdo gje eshte e dokumentuar deri ne Gjeneve…….Po ti kaq di.

     • Marko February 18, 21:10

      @ info anusit.
      Dulla te ka dhene nje goditje ne sume o info bythshkerdhyeri. Do jesh me siguri nga sperma e skaduar e pinjolleve te kolaborracionisteve qe Enveri I trodhi fizikisht dhe menderisht.

     • info analitike February 18, 23:41

      Ja merrni shembull nga Marko qe i shkoi jeta haleve e duke share. Ky fare “qytetari” nuk eshte ne gjendje te shprehe nje mendim pa share e duke akuzuar si i marre. Amani ku jane mbledhur kjo tufe idiotesh qe te bejne biografine pa te njohur fare. Gjejini nje vend ne kopeshtin zoologjik te defrejne dynjane me hugerimat e tyre.

    • .. February 19, 10:35

     Te njohin te gjithe nga poshtersite qe ke bere kudo. Te njohin per pabesine, megjithese mendonin te jepnin prape shanc te ndryshoje ti po me te njejtin avaz ke vazhduar. Tani te ka ngelur vec te hungerrish ketu ne forume se te ka dale boja ke te gjithe. Loja me UCC do te jete turpi me i madh i jetes tende qe nuk do te shlyhet kurre. Te zencin mallkimet e te gjithe nenave Came, te masakrura nga dora e Grekut, brez pas brezi….

     Reply to this comment
     • info analitike February 19, 12:23

      Aman di me dy pika qe ngaterrohesh si por..a neper breke. Po cfare te ka goditur ne tru me UCC Cicici e ambaraba cicci cocco. Po amani se jeni bere per estrade. As Fadil Hasa nuk me ka defryer ka shume me ato skecet per kohen e dulles. Po c’me ngaterron me came e greke o i gjore, thirri ore mendjes se te paska lene fare!

    • shqipe February 19, 12:22

     Po,por s’harroj trditen qe “mikut”i,duhet lenur me shume dhe isea me e mire! hahahaaaa… Se me foshte gjithnje gjyshja mue: “………………………………………………..!”

     Reply to this comment
     • info analitike February 19, 15:28

      “duhet lenur” Po shqipen gjyshja ta ka mesuar?
      Na mungonte te mesonim qe gjyshen e paske pasur eksperte te “mikut”. E po mire, te pakten te paska lene nje zanat gjyshja.

     • Shahisti February 20, 17:46

      Tani u mor vesh e verteta per shqipen, paska qene mesues, demek paska rrjedhur qysh 40 vjeç e nuk mban mend tjeter gje perveç mutit te gjyshes se vet.

     • info analitike February 21, 08:53

      Shahisti,
      Po c’mesues ka qene ky dereziu kur shkruan si analfabet. Do te kete ngrene aq shume nga ai i gjyshes sa e ka lene gjysmak. Kaq shume po e bren dyshimi mbi shendetin mendor sa vdiq t’i mbushe mendjen vetes se nuk eshte idiot por eshte me mend.

    • shqipe February 19, 23:22

     SHPORRU INFO-QEN-TENJA!…

     Kemi qene te trembur
     Ne mengjez,ne darke…
     Na pat fut PP. ja.
     Nje lepur ne bark!

     Erdhi PD.zonja
     Tham’,po na cliroi
     Kjo per dreq na lidhi
     Nga nje qen ne goje!

     Dhe mbetem gjith’ diten
     Duke lehur,ham!
     Diteziu lepur
     Te dale s’ja mbane.

     S’dim dhe sa vjet’
     do e mbajme brenda!…
     Mos o Zot, per jete?
     shporruni, Info, tenja…

     Reply to this comment
     • info analitike February 20, 06:57

      Ketu me ke per inat te armikut sic thoshte kumandari yt. Idiotesite dhe injoranca jote nuk kane me vend gjekundi. Degjo keshillen e gjyshes dhe vazhdo te hash se eshte e vetmja gje qe ke mesuar te besh.

     • shqipe February 20, 13:42

      Po mo info po, kshillat e gjyshes do ndjek. Por, sa per gjellen e saj,(Mos nderhyj), se gatuhet vec per nje takem si ti,Black,shahist,intelektual dhe kryetares tuaj love!…Hani dhe si te babzitur,se ka plot,i gjyshes s’mbaron…

      “… S’jam idiot,por jam me mend
      O ju,llumi Shqipris.
      Quaj llum per kete vend
      Cilindo,prapa Salis…

     • shqipe February 20, 14:44

      Perkundrazi Info,isha mesues,madje i mire! Kam qene edhe ne veri,jug,lindje, perendim te vendit…

      S’jam idiot,por jam me mend
      O ti,llum’ i Shqipris!
      Quaj llum per ket’ vend
      cilindo prapa Salis…

 7. katarakti February 18, 14:01

  …po llumi i llumit,
  janë ish-komunistët!

  Janë ish-komunistët,
  marksist-leninista,
  që thonë për Enverin,
  fjalët më të pista!

  Lapidare kjo qe ke thene o Ben Duka. Llumi i llumit, ish komunistat antikomuniste. Duheshin ndaluar me ligj kjo skote qe te merrej perseri me politike. por ke pare ti qe ata dolen perseri ne krye te te gjitha partive. Dhe ka disa qe thone se perse nuk behet ky vend?! Pergezime edhe nje here Arben Duka. Te lumte. Te pakten ti ua ke çjerre maskat nje pjese te mire te kodosheve politike.

  Reply to this comment
 8. Shqipe February 18, 14:01

  Ben, Je me i vertete se kurre! kater rreshtat e pare flasin paster dhe i ben’ horrat majtas, por dhe djathtas, te ndukin gjuhen,per te mos thene t’a gelltisin ate.Gjithe poezia jote permblidhet ne nje fjali te vetme,(Eshte e hershme),”Dyfeku pas dasme,s’degjohet!” Sot e kane kthyer me humor, Dyfeku pas dasme e ka krismen sa nje P…

  Reply to this comment
 9. M.Hajati February 18, 14:08

  Fantastik i perhershem ne cdo kohe.
  Pendagjit ne proze te lodhin per te arrite thelbin se ku don te dalin krijimtaria e pendagjiut.
  Ju ne varg ne cdo strofe,nga strofa ne strofe arrin konkluzionin.
  Jeni,cfare te ju them.Fantastik-fenomenal i pa arritshem nga askush e teper i dashur se kuptohesh nga gjithekush.

  Reply to this comment
 10. Jani February 18, 14:34

  This is awesome! Fantastik je z. Duka

  Reply to this comment
 11. Ani February 18, 15:08

  Duka ka te drejte te jete ai qe eshte dhe ti dedikoje talentin e tij asaj qe beson. Por nuk ka te drejte te fyeje te tjeret. Enveri vete ndryshoi disa here veten. Nga miqesia me Titon, Stalinin, Maon si dhe tentoi lidhjen Gjermanine? Njerezit reflektojne per kohen qe kane jetuar dhe nga ky reflektim burojne mendime e qendrime te ndryshme. Eshte e qarte se Duka e ka me Andrea Stefani, mendoj se Stefani nuk do ti pergjigjet, se nuk ka vlere.

  Reply to this comment
 12. Arber February 18, 15:14

  Une jam adhurues i Arben Dukes, poezia eshte brilante, pervec mendimit se:kishte shtepi per te gjithe. Nje nga gabimet themelore te Enver Hoxhes ishte prishja e raportit midis shtimit te popullsise dhe strehimit. Ne vend te shtepive me strehim Enveri e mbushi Shqiperine bregdetare dhe fushore me bunkere dhe reparte ushtarake.

  Reply to this comment
 13. F. Pazoku February 18, 15:19

  Enveri erdhi si nje diell mbi kete truall,
  I qeshur, i vrenjtur, idealist, kryelarte;
  Sot: te mirat behen mize, gabimet buall,
  Ne fakt Ai mbetet po Ai: i çmuar, i arte!

  Reply to this comment
 14. gjermani i fundit February 18, 15:34

  shtepi kishim plot o gjigand, une kisha 3 çadra me çarçafe buze lumit

  Reply to this comment
  • Andrea Cino February 18, 16:06

   ..ç’punë kemi me arixhit ne o gjermën… (megjithëse me tre çadra paske qënë bosi arixhive) edhe ti di shkrim e këndim… apo je gjashtmujor tek zallishtja lumit…

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit February 18, 23:38

    shkrim e kuptoj une ore peperoncino, por kendimit i thone Kendim akoma apo ka ndryshuar emer? Njehere po diskutonim ne oren e letersise ne arixhinjte me zyshen qe kishte emer rus dhe babane poet, ka nje rruge ne Tirane me emrin e tij, po ia le Dukes ta gjeje gjeegjezen, se e di ai. Mbi argumentin une kujtova nje film egjiptian qe quhej “Une zbukuroj po nuk genjej”, une thashe qe kete fraze e kish thene ajo goca pasanikja, se ai studenti varfanjaku e genjeu, u shit sikur kishte vile. Te tere e kujtuam filmin, por nje shok klase kundershtoi, kete fraze e kish thene studenti dhe jo studentja pasanike. Erdhen dhe u perzjene ca zysha te tjera per te kujtuar se e kish thene ai apo ajo, ne fakt e paskesh thene ai. I uroj jete te gjate zyshes sime kujdestare te letersise me emer rus, qe ma kujtoi kjo replika. Dhe e di perse, tamam per frazen “Une zbukuroj por nuk genjej”, keshtu qe edhe per kohen e xhaxhit per ca gjera nuk genjejme dot, por edhe nuk i zbukurojme dot. Peperoncino e di kujt i thone ti? Speckes djegese

    Reply to this comment
 15. celo February 18, 15:58

  Disi si bejtet e vjetra qe dylberet kendonin per trimat e tyre por pak me primitive keto te Dukes tone.
  Komandari, partizanet, udheheqesi legjendare….vertete mendje e semuar kjo e Dukes.Partizanet trima shporren gjermanet frigacak dhe cliruan atedheun.Ashtu si bene partizanet grek, bullgar, rumun, jugosllav, cek, polak,holandez edhe francez dhe partizanet tjere qe cliruan tere Europen….
  Anglo-amerikanet e sovjetiket erdhe pasi u cliru e tere Europa vetem per te festuar dhe pallos femrat europiane….keso perralla akoma lexon vetem tek ne ne atedheun e shpipove.

  Reply to this comment
 16. Andrea Cino February 18, 16:02

  … një Musaraj Junior… më pëlqen shumë Duka… më pëlqen që edhe boshësat antienveristë par injektim dozash në tru, e lexojnë dhe i ngrihet zhiva deri në vlim strof pas strofe… Të lumtë Arben djali…

  Reply to this comment
 17. maks February 18, 16:21

  arben je me i mir poet qe ka shqiperia sa per keta llapaqenet qe shajn mos u merakos sepse kan henger llapan e prishur te saliut

  Reply to this comment
 18. Tiku February 18, 17:13

  Rrofsh o Arben Duka, e ke thene sakte e shkurt. Ne kohen e Enverit edhe jevgjitet u morren nha lumi e u strehuan ne pallate, u futen ne pune ne kombinate, uzina e kuda. Enveri eshte njeriu me i madh i Shqiperise dhe veprat e tij jane te pavdekshme…

  Reply to this comment
 19. Nadia Asllani February 18, 17:40

  Komuniste Ishte gjysma e botes. Lindja Ishte komuniste dhe Perendimi kapitalizem. Komunistet e thjeshte punonin si gjithe populli per nje cope buke dhe jetonin me keq se populli. Kush i shan sot se ata gjoja kane qene te privilegjuar kjo nuk eshte e vertete. As divane te uleshin nuk kishin, punonin ne frontin me te veshtire. Ne ara, ferma, fabrika, hidrocentrale kudo dhe cfare fituan ne fund asgje. Edhe pronat qe na I sekuestruan qofte ne 1946 qofte ne 1957 kur u krijuan kooperativat nuk na i ktheu njeri me. Te privilegjuar ishin ata Komunistet e bllokut qe sot e quajne Enver Hoxhen diktator se ne te fshatit more vella nuk e dinim se ai Ishte diktator. Ne zbatonim ligjet, nuk vidhnim, nuk shanim regjimin dhe nuk hynim ne burg. Ishim aq te ngarkuar me pune sa nuk na dilte koha te benim politike. Mund ta shani per shume gjera monizmin por per spitalet dhe shkollat nuk ka goje njeri te flasin. Nga nje muaj I mbante shteti te semuret kur u bente rreze per kancerin tek onkologjiku. Po tani a ben dot rreze njeri pa pasur xhepin plot? Tani te thone nuk ka radhe se duan para. Kishte qendra shendetesore ne cdo fshat, per te lindur grate e per tu bere vaksina e gjilpera njerezve. Ne cdo zone kishte spital ku shtroheshin pacientet. Tani esht tmerr, per fshatrat nuk behet fjale fare por edhe neper qytetet disa spitale jane bere si WC. As carcafe, batanije te felliqura dhe ilacet me te blere. Ky eshte sistemi kapitalist qe I merr frymen te varferit dhe mbron te pasurit. Kesaj i ruhej Enver Hoxha kur thoshte qe ne kapitalizem njeriu per njeriun eshte ujk se humbasin ndjenjat e humanizmit. Qe e tepruar lufta e klasave por edhe tani a nuk po bejne lufte klasash qe nje me dy na mbajne ne goje te qenit komunist?

  Reply to this comment
  • intelektuali February 18, 19:00

   E ke gabim moj zonje kooperativiste nga fshati, e ke gabim te madh per sukseset e Kohes se Qepes te Dulles Enver Hoxha qe e justifikon me fjalet:

   NA GRABITI TOKAT POR NA SHERONTE ME RREZE RADIOAKTIVE

   E ke gabim moj zonje kooperativiste nga fshati, e ke gabim per sadistin kaqol pa shkolle Enver Hoxha qe mbushi lumenj me gjak njeriu te pafajshem per ta bere Vatanin si nje ciflig feudal te familjes se tij dhe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin, apo i ke harruar tufezimet kur policet e tij vrisnin derrat, kafshet dhe pulat ne oborret private te fshatarsise socialiste te lumtur dhe gezuar?

   E ke gabim moj zonje kooperativiste nga fshati, e ke gabim per kapitalizmin komunist qe la pas Enveri me Nexhmijen ne Shqypni me veglat e tyre dhe me bejtexhinjte e Partise se Punes per te vazhduar kauzen e saj qe ta mbaje Shqypnine si nje CIFLIG feudal te Mafies se Kuqe me pushtet apo nuk e pe Edi Ramen si dekoroi xhelatet e Enverit dhe si u jep pensione shtese krimineleve gjakatare te tij?

   Reply to this comment
  • info analitike February 19, 12:48

   Nadia cfare e ke Muho karrocierin? Perse te gjithe vendet ish-socialiste falimentuan ndersa kapitalizmi vazhdon ende dhe i duhet te mbaje ne kurriz edhe peshen e ketyre te “kopshteve te lulezuara”?

   Reply to this comment
 20. emil February 18, 17:48

  Realiteti shqiptar i pas vitit 90 .Pasqyrim mjaft i sakt nga ana e z.Duka .

  Reply to this comment
 21. Besoj February 18, 18:38

  Te lumte Beno!

  Reply to this comment
 22. intelektuali February 18, 19:09

  XHELATET E ENVERIT EDI RAMA I DEKORON ME MEDALJE TURPI DHE REZILI DHE I KA MESHIRUAR ME PENSIONE SHTESE PER KRIMET E TYRE MONSTRUOZE KUNDER NJEREZIMIT

  Lexo ketu me poshte o Arben Duka enveristi per rezilin e politikes sone kombetare qe nuk ka te krahasuar me asnje vend tjeter te Botes:

  http://www.panorama.com.al/zbulohet-pensioni-i-nexhmijes-dhe-aranit-celes-marrin-shperblim-qe-nga-1991/

  Shiko o Arben Duka komunisti si vepron sot Shqypnia Enveriste me xhelatet e Partise se Punes qe mbushen lumenj me gjak njeriu te pafajshem ne vendin tone dhe keta xhelate jo vetem nuk jane ndeshkuar nga Drejtesia per krimet e tyre, por perkundrazi dekorohen me medalje nga politika dhe Shteti Enverist u leshon pensione shtese si nje rezil i Shqypnise ne syte e Botes kur kerkon te antarsohet ne BE-ne antikomuniste dhe Demokratike.

  Shiko o Arben Duka Bejtexhiu-Kapteri i Partise se Punes kete CIRK gjakatar qe drejtohej ne hije nga sadisti Enver Hoxha, shiko edhe keta VAMPIRE debile dhe qesharake te Enverit qe vrisnin shoket komuniste te tyre sikur te ishin zogj pule qe te kuptoni pse sot Shqypnia eshte kaq mjerane dhe e paafte per te bere Shtet ashtu sic e deshen jo Uriahipert e Dikensit qe nuk e ke lexuar kurre, por intelektualet e vertete properendimore patriote perpara se Enver Hoxha ANTIKRISHTI t’i vriste dhe masakronte me keq se Hitleri dhe Stalini.

  Reply to this comment
 23. KUSH E RINGRITI ENVERIN ?? February 18, 19:45

  PSE ESHTE REHABILITUAR XHAXHI I MADHERISHEM??

  KQYRNI MIKUN E NASTRADININ AI MAGARI QE E ZE SEMUNDJA LEPURIT KUR PERMENDIN TARRASIN

  Si e presin nastradinet intelektuale shqiptare bossin e tyre

  Janullatos greku eshte bossi ortodokseve
  Erdogani eshte bossi turkoshakeve
  Edi Rama me xhon kerri bosat e muxhahidineve
  cfare teproi jane bosat e droges qe bejne ligjin..

  Nuk e di ku ishte ky syze kavanozi kur shqiptarja i kendoi keshtu SULLTANIT ERDOGAN :

  Ej krenaria e botes islame, presidenti yne , prijesi yne Rexhep Taip Erdogan.

  “Minaret tona mos i ler pa ezan o Allah
  Ose thirrni ketu ata qe bejne mjalte
  Ose mos na ler pa zgjojte e bleteve
  Ketu jane pa ze minaret
  Vendin qe eshte bere mysliman, mos e ler pa mysliman o allah
  Ketu trupi eshte pa dashuri o Allah
  Na jep fuqi, mos e ler pa luftetar sheshin e xhihadit o allah
  Vitet qe presin heronjte, mos i ler pa heroj o allahu im
  Te dime te dalim kunder armiqeve
  Neve mos na ler pa shpirt o allahu in
  Ose ndaje vendin e mbetur pa kerrkend, ose mos na ler pa coban o allahu im
  Ti mos na ler neve pa ty, pa uje e pa ajer o allahu im
  Vendin qe eshte pjekur me myslimane, mos e ler pa myslimane o allahu im”
  18 maj 2015, 16:54
  Vajza që përloti Erdogan: Ishte rrëqethës ai moment!

  Blendina Dibra, nxënësja 16- vjeçare e Medresesë së Shkodrës, recitoi në përurimin e Xhamisë së Prezës, duke bërë që Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan të shpërthente në lot.

  Reply to this comment
 24. Vëzhguesi F. February 18, 20:23

  Nga te gjitha figurat letrare, kjo e Uirahipit, te David Koperfildit, eshte me e gjetura , me e goditura ose me e spikatura.
  Shoqeria e sotme shqiptare, per fat te keq ka prodhuar dhe prodhon me shumice uriahipe, ose bythelepirsa qe e kane ne gen bythlepiresin por dhe pabesine, goditjen pas shpine dhe kur nuk je me fizikisht.
  Uriahipet jane tumori kanceroz i nje shoqerie, jane ata qe dine vetem te gerryejne shoqerine, ta kthejne ate ne nje trup amorfe, pa kurrfare dinjiteti njerzor, njerez servile dhe po aq te peshtire, qe nderrojne si kameleonet, qe jane te gatshem te dhjesin ne koke dhe etrit e tyre dhe jo me udheheqesit e shteteve (natyrisht kur ata nuk jane me).
  Uriahipet jane si sallatoret apo kastravecet jeshil, sa gjak ka kastraveci dhe kungulli po aq kane dhe ata.
  As skuqen dhe as zverdhen, per ato çka kane thene , ç’ka kane bere, ç’ka thone dhe ç’ka bejne.
  Pak rendesi ka per keta zvarranike dykembesh.
  Ata nuk dine se ç’eshte turpi, nuk dine se çdo te thote moral njerzor, trasversite dhe prostituta semaforesh, qe e dredhin gjuhen siç dredhin bythet, qe nderrojne klientet sipas pageses.
  Uriahipet jane sa komuniste po aq dhe antikomuniste, ose fashiste me petk komunisti.
  Dhe ketu ne kete blog, ka shume te tille, qe ne vend te trurit kane nga nje grope wc-je, prej te ciles shkarkojne gjithe halene e akumuluar dduke e nxjerre nga nje grope tjeter qe kane ne vend te gojes.

  Reply to this comment
 25. kris 1 February 18, 21:00

  kundershtaret e Enverizmit u edukuan me marksizmin krijues.Kane 25 vjet qe po vjedhin me ndershmeri kete popull qe rrezoi komunizmin per te vene ne pushtet bijte e sherbetoret e bllokut.

  Reply to this comment
 26. Sefedin Kala February 18, 21:40

  Ky Duka i jone gjasme shkruan me spec,
  Tamam sic shprehet sot nje pijanec,
  Vertet o Arben djali,s’ke qen anetar partie,
  Por ke qene lamash nje spiun ushtrije.

  Te shikoj kudo,ne cdo varg o mik,
  Nuk je gje tjeter,vetem nostalgjik,
  C’fare thua o Beno,shikoj e ke dhjere,
  Tek “beksat” ke qene vec nje jenicer.

  Lere Beno kalemin,kete ta them une,
  Nuk je o lum miku, me per ate pune,
  Shiko me mire shendetin se nxin si qivuri,
  Pi ilace Beno se ke probleme truri.

  Reply to this comment
  • NETI VJOSA February 18, 23:12

   SEFEDIN KALA,
   APO
   SEFEDIN K A K A,
   Po nuk ben dot vjershe ti per te Lindurin per vjersha,
   Legjenden ARBEN DUKA,!
   Ti Urjahhip i Saliut, po je kaq trim dil keshtu hapur sic del Arben Duka dhe na thuaj kush je dhe mos u fshih prapa Kompjutrit…!
   Ah Zagar a Zagar,
   Kjo toka shqiptare ka nxjerr Heronj, por ka nxjerr dhe Krimba!
   Çfare nuk eshte e vertete tek Vjersha e Arben Dukes?!
   Lexoje ate Tropojanin ketu tek ky komenti me larte se si e periste gjithe Tropoja Enver Hoxhen , per cfare bisedoi me Popullin dhe si e perkrahte Populli Udheheqsin e vet!!!…
   Mos u jargavit ti pergjigjesh me vjershe ti Bythko i vjershave Poetit te talentuar te kane plasur syte dhe nuk i shikon si e vleresojne Deti i Lexuesve te shumte…Pardije nje miku im nga pjesa peresdimore e Shba, afer Kalifornise, me shkruante ne FB:
   (Po e shkruaj fjale per fjale)
   “Pershendetje Neti i dashur!
   Me nje fryme e “perpiva” poezine qe i ka buruar nga shpirti Rilindasit te kohes sone A.Duka…Të le pa fjale e te shkojne lotet pa ndalim nga strofa:
   “Ç’eshte dashuria
   Per nje prag shtepie
   Per nje rrap te lashte
   Per nje degë hardhie!”…

   Eh ç’mall i madh!
   Te pergezoj per komentin e gjate e te ndiere mbi kete poezi.Lexohet lehtesisht, edhe midis rreshtave, malli i
   madh qe ke brenda vehtes edhe pse je jo shume larg e shkon me shpesh “prane pragut te shtepise, prane rrapit te lashte, prane nje dege hardhie…Une qe jam ketu ku jam mbi 14 mije kilometra larg, nuk gjej fjale per te shprehur kete mall, nuk ka melhem qe ta zbuse, le më te me sheroje…
   Por Arben Duka i madh, dhe i paperseritshem na mban gjalle, na i sjell emocionet duke shperthyer , na e lendon kendshem “plagen”, shkruan me tej shoku dhe Miku im…Dua te shkruaj gjate per ta shfyre dufin e madh te ketij sentimenti e emocioni qe quhet MALL, per vendin tend, por s’ po te lodh me shume,,,Te fala e perqafime Q.V.
   Ja o Sefedin Kaka, ky eshte Poeti Arben Duka!….Qe lexohet me endje ne te pes Kontinentet nga atdhetaret e tij!!….

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN February 19, 06:26

    ah Neti ,me bere per te qare dhe mua me keto vargjet ,se nga edukata qe ke ,qaj gjithmone .te thashe mire qe nuk ke mausin pistolete ,se e dinte Sefedini cdo e gjente
    po shkoni te bunkeri ,shkoni ,pse rrini aty ne kapitalizem ?
    bashke me ppppppoetin ,fillojeni me nje dopio raki dhe me nje qepe qe ne 7 te mengjesit ,dhe jeni rehat nga mendja ….ndertoni socializmin me forcat tuaja
    kam nje bicim proletrari ketu , gjithe jeten vetem ka lehur ,ashtu shkruar ,tip biroje eshte .e quajne Hekuran ,dhe se dinte qe isha shqiptare dhe une .u llomotiste nje dite per sistemin ,sa mire kishte jetuar ,dhe ketu vetem ngarkon shkarkon rroba .nuk thote shyqyr qe eshte dhe aty ,se ka nje vajze model , po meriton te vdesi per buk .nejse ,une ju spjegova kolegeve qe e ka emrin Hekuran ,se vetem hekura ka pare per 3 breza ,po i therrisni Enver i thashe se ate e ka emer te dyte .
    Mileti ketu ,s’di asgje per ne dhe i thone qe morem vesh emrin tend te dyte ….uaaa u nxeh Hekri , me shau me liber shtepie ,e pyeta sa e kishte nr e kembes , fike cigaren aty ne shesh dhe hidhe ne kosh i thash , se jam eprori yt ,mos e zgjat me shume se do te coj te bunkeri prape …vazhdon u thote qe jemi rrace burgaxhinjsh , qe shteti i tyre duhet te mesoje historine tone dhe pastaj te na fus brenda …me gajas Hekri …
    ma shpife Neti ,nuk mjafton qe me duhet ta shoh deri ne oren 4 Hekrin ,po ma kujton dhe ti qe ne pike te mengjesit …eja mblidhuni ketu – ketu ,eja mblidhuni ….
    te bunkeri te gjithe ,na u hiqni sysh ,se dhe ketej vetem per konsumim oksigjeni dhe asistence jetoni

    Reply to this comment
    • N.VJOSA February 19, 09:30

     O BLACK, O GJË E ZEZË,
     Une te kam bere Naften ty dhe Socializmit tend, une kam 26 vjet ne nje vend Demokratik, ku buken time dhe te femijve te mi e fitoj me djersen time, paguaj taksat dhe detyrimet një më një dhe JAM NJERI I LIRE,
     QE FLAS DHE SHKRUAJ ATO QE NDIEJ…
     Ti je nje Nastradine Euforike, nje lloj si ky Nastradin Merimanga qe dini vetem te shpifni dhe doni revansh te hakmerreni, ju nuk kuptoni dot se
     TË BËSH PAQE ME TE KALUARËN DO TE THOTË TË MOS SHKATERROSH TE ARDHMEN …!
     Ne nuk kerkojme te sjellim Enverin, SE ENVERI I TAKON HISTORISE, por kur ju shpifni per të, shpifni per Historine Gjysemshekullore te shtetit shqiptar, per transformimet e tij qe per 25 vjet, nuk i bene as Shekujt…
     As Arben Poeti nuk kerkon te sjell E.Hoxhen, por kerkon te mos poshterohet Historia e Popullit shqiptar, te demaskohet pameshire çdo tentative per tea kthyer Atdheun tone, SHQIPERINE TONE,
     A T D H E U N
     MË TË
     B U K U R
     NË BOTË,
     PER te mos ta kthyer Koloni, por ne Begati per Shqiptaret…
     Sa per sistemet politike, ato vene e vijne, Bota ka njohur shume sisteme dhe Bota transformohet dhe leviz, ashtu siç leviz Vjosa ime…
     Në se dikur Socializmi ish enderr e brezave te shkuar, sot ai u provua qe eshte Utopi, ndaj shqiptaret perqafuan parrullat , TA BEJME SHQIPERINE SI GJITHE EUROPA, te kete begati e Siguri, te sundoje Ligji dhe jo Krimi, njerzia te punojne e te gezojne frutet e punes se tyre dhe jo te kthehen 100 vjet mbrapa, sic po shohim te kthehet Fshati Shqiptar! …
     Mora fshatin si shembull se Shqiperia eshte me se shumti vend fshatar, por mund te merrja dhe sektore te tjere…Ajo që ish Enderr dje, nuk eshte enderr sot!
     Sot Bota po tregon se S O C I A L D E M O K R A C I A
     E VËRTETE, di të qeverise, shuan tensionet midis Supertepasurve dhe Supertevarferve, ashtu sic jane demokracit e zhvilluara!!!
     Por ti je nje Euforike qe nuk di ta shohesh dhe ta kuptosh Boten ne dinamiken e saj…
     TI JE SI BRETKOCA E EZOPIT, E CILA,
     E FUTUR THELLE NE PUS, NGA FUNDI PUSIT, THOSHTE:
     KAQ ESHTE QIELLI, SA SHOHE UNE NGA FUNDI PUSIT!…
     Dhe se fundi mua mos ma qaj Hallin, se Kapital kam duart e mija, (duke perfituar nga anonimiteti ) po te them hapur, i bëj vend vehtes me Djersen time dhe sa per dijeni, TË BËJ EDHE TY, SI TE DUASH,
     PO DO PREJ BETONI, TE BEJ PREJ BETONI,
     PO DO PREJ DRURI, TË BEJ PREJ DRURI,
     PODO PREJ LLAMARINE, TE BEJ PREJ LLAMARINE, (se kohet e fundit kam mesuar te saldoj edhe llamarinat e makinave…)….O LLAMARINE E ZEZË , E NDRYSHKUR!…

     Reply to this comment
 27. intelektuali February 18, 21:58

  Kur ne vitin 1945 Aleatet e kapen Heinrich Luitpold Himmlerin, qe ishte KOKA e Holokastes cifute dhe e Kampeve te Perqendrimit dhe te Shfarosjes ne Mase dhe gazetaret filluan ta pyesin si ja arriti te vrase me teper se 6 milione cifute per nje kohe fare te shkurter, Himmleri u pergjegj:

  “ATA ISHIN NJE FARE E KEQE QE SPIUNONIN NJERI-TJETRIN TEK SS-ET DHE KJO NA NDIHMOI PER LIKUIDIMIN E TYRE”

  Keshtu, njesoj si Himmleri i Hitlerit i trajton Arben Duka VIKTIMAT e Enverit dhe Nexhmijes kur i quan spiune URAHIP-e te Dikensit, vecse me dallimin se Himmleri vrau veten me cianur ne burg ne Gjermani ndersa Enver Hoxha eshte akoma HERO ne Shqypnine e Rilindjes Socialiste te Edvinit dhe Likes.

  Reply to this comment
 28. demo February 18, 22:47

  Enver funderrina dhe Sali plera,kane te perbashket fenomenin “zogu i qyqes”.Enveri u fut ne folene e komunisteve dhe i asgjesoi.Saliu u fut ne mesin e antikomunisteve dhe u beri gjemen.Urjahipi eshte nje personazh letrar qe e kam perdorur kohe me pare ne komentet e mija ne gazeten Dita,pikerisht per te ilustruar kete fenomen.

  Reply to this comment
 29. NETI VJOSA February 18, 23:19

  SEFEDIN KALA,
  APO
  SEFEDIN K A K A,
  Po nuk ben dot vjershe ti per te Lindurin per vjersha,
  Legjenden ARBEN DUKA,!
  Ti Urjahhip i Saliut, po je kaq trim dil keshtu hapur sic del Arben Duka dhe na thuaj kush je dhe mos u fshih prapa Kompjutrit…!
  Ah Zagar a Zagar,
  Kjo toka shqiptare ka nxjerr Heronj, por ka nxjerr dhe Krimba!
  Çfare nuk eshte e vertete tek Vjersha e Arben Dukes?!
  Lexoje ate Tropojanin ketu tek ky komenti me larte se si e periste gjithe Tropoja Enver Hoxhen , per cfare bisedoi me Popullin dhe si e perkrahte Populli Udheheqsin e vet!!!…
  Mos u jargavit ti pergjigjesh me vjershe ti Bythko i vjershave Poetit te talentuar te kane plasur syte dhe nuk i shikon si e vleresojne Deti i Lexuesve te shumte…Pardije nje miku im nga pjesa peresdimore e Shba, afer Kalifornise, me shkruante ne FB:
  (Po e shkruaj fjale per fjale)
  “Pershendetje Neti i dashur!
  Me nje fryme e “perpiva” poezine qe i ka buruar nga shpirti Rilindasit te kohes sone A.Duka…Të le pa fjale e te shkojne lotet pa ndalim nga strofa:

  “Ç’eshte dashuria
  Per nje prag shtepie
  Per nje rrap te lashte
  Per nje degë hardhie!”…

  Eh ç’mall i madh!
  Te pergezoj per komentin e gjate e te ndiere mbi kete poezi.Lexohet lehtesisht, edhe midis rreshtave, malli i
  madh qe ke brenda vehtes edhe pse je jo shume larg e shkon me shpesh “prane pragut te shtepise, prane rrapit te lashte, prane nje dege hardhie…Une qe jam ketu ku jam mbi 14 mije kilometra larg, nuk gjej fjale per te shprehur kete mall, nuk ka melhem qe ta zbuse, le më te me sheroje…
  Por Arben Duka i madh, dhe i paperseritshem na mban gjalle, na i sjell emocionet duke shperthyer , na e lendon kendshem “plagen”, shkruan me tej shoku dhe Miku im…Dua te shkruaj gjate per ta shfyre dufin e madh te ketij sentimenti e emocioni qe quhet MALL, per vendin tend, por s’ po te lodh me shume,,,Te fala e perqafime Q.V.
  Ja o Sefedin Kaka, ky eshte Poeti Arben Duka!….Qe lexohet me endje ne te pes Kontinentet nga atdhetaret e tij!!….

  Reply to this comment
  • Sefedin Kala February 19, 17:18

   O Neti mendja te ka lene te eshte tretur,
   ora ne komunizem akoma te ka mbetur,
   shkruaj pa u nxehur,shkruaj me me bute,
   e shoh qe ne vende te trurit,ke vecse mut.

   Mendja ma mer se do jeshe ndonje spiun,
   se ndryshe nuk ka se si shpjegohet kjo pune,
   me duket se fluturon neper trendelina,
   pash zotin o net,nderroi ata bebelina.

   Eshte thene qe shqipetari gjithmon te vuaj,
   nuk shef kurre hajer,po z’vdiq brezi juaj,
   na ngelet relike qe nga koha e vjeter,
   nis ndonje anonime,qendis ndonje leter.

   Sa per zagar,je vete o Net mavria,
   me njerez si ti nuk behet Shqiperia,
   shyqyr thuaj qe keni internet nga fshati,
   po me pare vrap ne hale se te keputi prostati.

   Reply to this comment
   • N.VJOSA February 19, 20:40

    – NË VEND TË REPLIKËS –

    Qënka thënë dhe me Sefedin Kakën të loz,
    O Sefo, ta ktheva pergjigjen ne prozë,
    E dashke dhe me vjershë , o Trap Karagjoz,
    I zi qenke ne shpirt, katran dhe blozë…!

    Kur te lexoj ty, më vjen per te vjellë,
    Se je Pykë, ama Pykë më diell…
    Te fyesh e paske te madhin Zell,
    O Sefo Kaka, o Trap, o Dell…!

    Ben Dukën se fyen dot ti Krimb i zi,
    Edhe pse nga Talenti e ke zili,
    Por s’shëmbet Mali nga Pordhe si ti,
    Para Luanit Dukë, ti je veç nje Mi…!

    Reply to this comment
   • Sefedin Kala February 20, 03:25

    0 net o drite o yll,
    o kafshe e rritur ne pyll,
    o nostalgjik i kohes veremit,
    o avokat i Arbenit.

    O net o marksist leninist,
    o koqe kuqi komunist,
    o net magjyp sterri zi,
    jeto ne hale si mi.

    Reply to this comment
    • N. February 20, 09:44

     Sefedin Kaka, te ka humbur Vula…
     Te merresh me Krunde si ty
     S’ja vlen…se të ha Pula…!

     Reply to this comment
 30. Shahisti February 19, 00:07

  Ju enveristet qe komentoni ketu tek DITA, me vjen keq t’ua them se edhe juve njerez jeni, po te rroni vete se mendja ju ka lene me kohe.

  Reply to this comment
 31. Lufter February 19, 00:28

  Arben Duka thote te verteten, gjithmone te verteten ate qe ndjene dhe shfrene renkon populli dhe kjo pa medyshje eshte kunder Zagareve e sahan lepirseve. Arbeni krahason dy njezete epese vjecare,te Enverit dhe te te ashtuquajur demokraci pasi eshte pamedyshje anti populle anti shqiperi. Shikoni parlamentin dhe pasojat korruptive te ketyre politikaneve qe jane hapur kunder shqiperise e ketij populli, a mund te durohen me tej ata qe jane versulur egersishte kunder ketij vendi e populli ? Po permend vetem reformen ne drejtesi qe e do populli por nuk e duan keta politikan dhe nuk e bejne dhe ne raste se do ta miratojne nje dite sa per sy e faqe do e paraqesin te sakatuar pa asnje vlere.Keta politikan qe po e sorollatin kete popull e kete vend per 25b vjete duhen zhdukur.Edhe ne kohen e Enverit kjo rrace keshtu do vepronte por ai u tha o punoni per shqiperi o beni menjane se nuk kam kohe te merrem me ju se do ndertoj shqiperine e vuajtur e sakatuar ne shekuj.Ai e ndertoi nga zerua e keta e vodhen dhe e shkaterruan dhe vazhdojne me pangopesit e tyre. Te gjitha qe ka thene e po thote Arben Duka jane shprehje te koshiences e subkoshiences se popullit.Populli i thur lavde ketij prodhimtari te pashtershem per te shprehur ne vargje probleme ne te gjitha fushat qe ndeshet shoqeria jone e nuk marin zgjidhje se ne krye eshte nje politike antishqiptare.Arbenin e do e verteta,e do populli por nuk e duan te poshtrit,hajdutet,kriminelet,politikanet e korruptuar,komunistet antikomuniste, llumi i shoqerise qe ka kontribuar e vazhdon ta thelloje kete gjendje mjerane.Kush eshte kunder Arben Dukes e ka vendin pa dyshim ne poshtersit qe numurova.

  Reply to this comment
 32. info analitike February 19, 08:40

  Ku kane perfunduar sot arritjet dhe sukseset e vendeve komuniste? Perse keta gjigande u shkermoqen keshtu duke lene vec germadha? Ne sikur po i jepnim mesime botes e ishim fanar ndricues ende pa gezuar lirite minimale demokratike. Ky eshte rezultati kur shteti ndertohet me diktat, dhune e propagande te genjeshtert. E vetmja trashegemi qe la ai regjim eshte nje lukuni kriminelesh e trushpelaresh.

  Reply to this comment
 33. N.VJOSA February 19, 09:32

  O BLACK, O GJË E ZEZË,
  Une te kam bere Naften ty dhe Socializmit tend, une kam 26 vjet ne nje vend Demokratik, ku buken time dhe te femijve te mi e fitoj me djersen time, paguaj taksat dhe detyrimet një më një dhe JAM NJERI I LIRE,
  QE FLAS DHE SHKRUAJ ATO QE NDIEJ…
  Ti je nje Nastradine Euforike, nje lloj si ky Nastradin Merimanga qe dini vetem te shpifni dhe doni revansh te hakmerreni, ju nuk kuptoni dot se
  TË BËSH PAQE ME TE KALUARËN DO TE THOTË TË MOS SHKATERROSH TE ARDHMEN …!
  Ne nuk kerkojme te sjellim Enverin, SE ENVERI I TAKON HISTORISE, por kur ju shpifni per të, shpifni per Historine Gjysemshekullore te shtetit shqiptar, per transformimet e tij qe per 25 vjet, nuk i bene as Shekujt…
  As Arben Poeti nuk kerkon te sjell E.Hoxhen, por kerkon te mos poshterohet Historia e Popullit shqiptar, te demaskohet pameshire çdo tentative per tea kthyer Atdheun tone, SHQIPERINE TONE,
  A T D H E U N
  MË TË
  B U K U R
  NË BOTË,
  PER te mos ta kthyer Koloni, por ne Begati per Shqiptaret…
  Sa per sistemet politike, ato vene e vijne, Bota ka njohur shume sisteme dhe Bota transformohet dhe leviz, ashtu siç leviz Vjosa ime…
  Në se dikur Socializmi ish enderr e brezave te shkuar, sot ai u provua qe eshte Utopi, ndaj shqiptaret perqafuan parrullat , TA BEJME SHQIPERINE SI GJITHE EUROPA, te kete begati e Siguri, te sundoje Ligji dhe jo Krimi, njerzia te punojne e te gezojne frutet e punes se tyre dhe jo te kthehen 100 vjet mbrapa, sic po shohim te kthehet Fshati Shqiptar! …
  Mora fshatin si shembull se Shqiperia eshte me se shumti vend fshatar, por mund te merrja dhe sektore te tjere…Ajo që ish Enderr dje, nuk eshte enderr sot!
  Sot Bota po tregon se S O C I A L D E M O K R A C I A
  E VËRTETE, di të qeverise, shuan tensionet midis Supertepasurve dhe Supertevarferve, ashtu sic jane demokracit e zhvilluara!!!
  Por ti je nje Euforike qe nuk di ta shohesh dhe ta kuptosh Boten ne dinamiken e saj…
  TI JE SI BRETKOCA E EZOPIT, E CILA,
  E FUTUR THELLE NE PUS, NGA FUNDI PUSIT, THOSHTE:
  KAQ ESHTE QIELLI, SA SHOHE UNE NGA FUNDI PUSIT!…
  Dhe se fundi mua mos ma qaj Hallin, se Kapital kam duart e mija, (duke perfituar nga anonimiteti ) po te them hapur, i bëj vend vehtes me Djersen time dhe sa per dijeni, TË BËJ EDHE TY, SI TE DUASH,
  PO DO PREJ BETONI, TE BEJ PREJ BETONI,
  PO DO PREJ DRURI, TË BEJ PREJ DRURI,
  PODO PREJ LLAMARINE, TE BEJ PREJ LLAMARINE, (se kohet e fundit kam mesuar te saldoj edhe llamarinat e makinave…)….O LLAMARINE E ZEZË , E NDRYSHKUR!…

  Reply to this comment
  • info analitike February 19, 11:42

   “Une te kam bere Naften ty dhe Socializmit tend, une kam 26 vjet ne nje vend Demokratik”
   Po qysh keshtu o Neti, ti paske qene Uriah Hip nga me te hershmit sepse partia me enferrin i quanin vende kapitaliste borgjezo-revizioniste ku shtypeshin masat dhe pasuroheshin borgjezet. Ato socialdemokratet ishin te ashtuquajturit “revizioniste” ndaj te cileve sulej si lubi enferr krimineli. Vetem ne Shqiperi ishim “kopesht i lulezuar”.
   Ah sa keq jane mesuar idhtaret e enverit qe te hane gjithnje me dy luge.
   ps. Mos me ngaterro me black swan se ta kam thene disa here qe jemi dy persona te ndryshem.

   Reply to this comment
   • N. February 19, 12:07

    Kaq naiv je o info primitivi?!..
    Të ka mbetur ora tek propaganda e atij Sistemi…
    Nuk ke faj, vazhdo e bjeri thesit te antikomunizmit, por nuk te jep me miell ai lloj Thesi….ne cdo sistem , po të mos punosh, ngordh si Qen, o dogmatik klasik!…

    Reply to this comment
    • info analitike February 19, 12:44

     hahaha Neti me qafsh ti je i asaj sere qe ben kopilin e ta le ne dere. Une qenkam dogmatik e e primitiv kurse ti qenke perparimtari. Po ja pyet ne Austri se cfare mendojne per idhullin tend, shiko ne BE se si i konsiderojne regjimet e vendeve te lindjes. Po aman o Neti nuk mjafton bejtexhiu te na gajase po duhesh edhe ti bashke me kete banden e te fandaksurve. Po pse nuk ju la enferri te lire te provonit se sa i keq ishte kapitalizmi por u desh qe te permbysej regjimi i tij per te qene te lire te zgjidhni. Cuditerisht te gjithe enveristet ia mbathen si trima qe ishin drejt Amerikes dhe perendimit. Ja urdhero shiko se kush eshte primitivi: http://www.mapo.al/2016/02/brenda-korese-se-veriut-fotot-qe-kim-jong-un-do-te-donte-te-mos-i-shihte-askush

     Reply to this comment
     • N. February 19, 15:19

      @info,
      huhuhuhuhuhuhu…, info,
      mos qesh kaq shume o burre se nuk jane argumenta hahaha-e tua e te mija…
      Une e kam jetuar edhe ate sistem me te mirat dhe te keqijat e tij, po jetoj dhe kete sistem, ne nje vend shume te perparuar si demokraci….
      Nuk kam nevoje te pyes, kur kam parë Ariun,
      nuk kam nevoje te pyes per “gjurmet e Ariut”…!
      E thene shkurt ti info je nje llafazan qe e dredh gjuhen si te vij per mbare, dhe mendon se ke te drejte…
      Infoziu, po diskutojme per arritjet
      NË ATO 25 VJET
      DHE NE KETO 25 VJET…!
      Në keto 25 vjet pervec se ke fituar të drejten te grish sallate , nga te tjerat e ke zbuluar Menderen,
      por aq zbuluar, aq zbuluar ,
      sa nuk gjen nje sektor te ekonomisë dhe te zhvillimit
      shoqeror qe ta krahasosh me ate te Vjetrin….
      Kur ta kalosh ate te Vjetrin, me thuaj se do te heq Kapelen….
      Por ti info, je nje skolastik dhe dogmatik qe te lesh te llafosesh dite e nate,
      ti bluan si Mulliri pa kokrra…
      Gri Sallate info, se grin mire!…

    • info analitike February 19, 12:53

     “ne cdo sistem , po të mos punosh, ngordh si Qen, o dogmatik klasik!”

     Cudi! Po si e shpjegon ti atehere qe nje tuf dembelesh te vetequajtur “rilindes” po bejne para pa u lodhur fare e pa punuar asnje dite? Cfare sistemi eshte ky? Mos me thuaj se edhe ky mund te quhet kapitalizem se ne kapitalizem Ramen do ta gjeje poshte ures se Senes dhe lali erin duke leruar arat neper amerike ose duke shitur fiq ne pazar.

     Reply to this comment
     • N. February 19, 13:43

      @Info,
      pyet Salin me mire se nje Valice te madhe me para e ka investuar ketej nga Alpet…(me te degjuar e kam…)
      Pyete dhe Edin po deshe, aty e ke…por ti mos u merzit se do dale e Verteta,
      ti lemë KOHËS pak kohë…!

     • Shahisti February 19, 15:23

      O Info, or mik po ç’merresh me kete Netin Internetin nga Vjosa. A nuk e ke marre vesh se nuk eshte veç nje rob i rrjedhur qe vuan nga diarrhea verbale dhe vetem pjerdh e dhjet vazhdimisht nga goja dhe e keqja eshte se ka filluar i beson edhe vetë ato qe thote.

     • info analitike February 19, 15:35

      Po Saliu nje ishte kardiolog o Neti ndersa Rama nuk u mor vesh se cfare ishte pervecse nje llafazan shkarravites. Nuk po zgjatem me shitesin e fiqve se ai eshte pese me hic. Ne fakt eshte pikerisht koha ajo qe po nxjerr zbuluar se sa i deshtuar ishte sistemi enverist, ashtu sic po tregon se sa i vlen lekura kopjaceve mashtrues te vetequajtur “rilindes”. E rri o Neti per koken tende se ti Austrine e ke njohur per 26 vjet por familja ime e ka njohur tashme prej nje shekulli prandaj leri sallatrat dhe budallaleqet e thirri mendjes.

 34. Abazi February 19, 11:47

  Te pershendes Arben Duka me gjithe forcen e shpirtit!!!

  Reply to this comment
 35. Vëzhguesi F. February 19, 18:20

  Sus mor uriahiper shqiptar!
  Sus mor bajga qe hiqeni per te zgjuar.!
  Sus mor plehra, mor te rrahur qe kelysher qe dini vetem te lehni dhe te lepini prapanica!
  Sus spiuner, pinjolle fashistesh, ballistesh, zogistesh dhe bllokmenesh servile!
  Sus ju maçoker qe kujtoni se u be deti kos dhe keni rrembyer garushet!
  Sus hajvaner , derdimener, batakçinj dhe legener qe deri dje ishit futur si kerrmijte nden guacke, ju qe nuk dinit gje tjeter vetem t’i llastoheshit kryetarit te kooperatives, drejtorit te ndermarrjes dhe sekretarit te partise se fshatit! Ju bytheçjerre dhe intrigante, ju lumpen, ju llageme haleshe qe kerkoni te mbuloni diellin me shoshe,
  SUS!
  Se na keni çare menderen me keto “largpamesite” tuaja, me keto “informacione”, “analiza” intelekthalera, ju jashtqitje te Sali Bythishes! Per ju ndyresira me lloj lloj nofkash, e verteta eshte vetem ajo qe prodhon haleja e oksipitalit tuaj!
  Per ju e verteta historike eshte shume e hidhur, ndaj nuk mund ta pranoni, ndaj e kundershtoni, e fyeni , e nbaltosni nga çdo ane qe ajo vjen.
  Liliputer virtual qe ju genjen mendja dhe e konsideroni veten Zarathustra!
  Hajavner me brire qe pellisni dhe pellisni pa pushim me te njejten melodi.

  Reply to this comment
 36. N.VJOSA February 19, 20:42

  – NË VEND TË REPLIKËS –

  Qënka thënë dhe me Sefedin Kakën të loz,
  O Sefo, ta ktheva pergjigjen ne prozë,
  E dashke dhe me vjershë , o Trap Karagjoz,
  I zi qenke ne shpirt, katran dhe blozë…!

  Kur te lexoj ty, më vjen per te vjellë,
  Se je Pykë, ama Pykë më diell…
  Te fyesh e paske te madhin Zell,
  O Sefo Kaka, o Trap, o Dell…!

  Ben Dukën se fyen dot ti Krimb i zi,
  Edhe pse nga Talenti e ke zili,
  Por s’shëmbet Mali nga Pordhe si ti,
  Para Luanit Dukë, ti je veç nje Mi…!

  Reply to this comment
 37. Kurvari qorr February 19, 21:26

  Ore [email protected],pyete nje here tetem(mamin doja te thoshnja),si e kane “perkedhelur” brigadieret.Na more info,sta kane fajin komunistat pse jotem shkerdhehej me brigadierin………

  Reply to this comment
  • info analitike February 20, 07:09

   E shoh qe po ju heq trurin por une jam ketu qe te defrehem me ju derisa te pellcisni nga inati.

   Reply to this comment
   • Vëzhguesi F. February 20, 11:49

    @ “Info” nevojtorja! Une nuk te pordha , ti ç’ke qe miris? Mos valle vertet e konsideron veten “info.-analist”? Ti je nje rr.k. dhe asgje tjeter, ndaj te ka djegur komenti im! Ti i biri i buçes se mbratur me grup hajvanesh, nuk je gje tjeter perveçse nje cop bastard i barasvlefshem me nje cope bajge. Ti po u heq trurin lexuesve?!!! Hahahaha! Ky nuk eshte vetem kulmi i dalldisjes injorante, por dhe mastrubimi me lakuriqesine virtuale, qe mund te beje vetem nje idiot i sojit tend. Jashteqitje e Sali Bythishes!

    Reply to this comment
    • info analitike February 20, 15:35

     Po ja lexoje veten nese nuk te mbushet mendja qe ai pak tru te ka shtegtuar larg. Ta kam thene ti nuk behesh njeri as sot as kurre, kafshe ke per te mbetur tere jeten.

     Reply to this comment
  • info analitike February 20, 09:54

   Fol me shqipen se ajo eshte e zanatit e ka te trasheguar nga gjyshja.

   Reply to this comment
 38. stefani=kaqislami sindrom February 20, 14:42

  analisti Stefani eshte njelloj me semundjen KAQISLAMI
  qe nga protagonist ne te majten popullore bie ne duart e pergjakura te Salibishes.

  Nje shumice e cilesuar e shqiptareve sot nuk kane problem kush ka qene Enveri..por jane te shqetesuar se kaluan nga SHIU NE BRESHER.

  Jane te befasuar me qendrimin tejet hipokrit te ambasadoreve qe bejne ligjin per cerek shekulli dhe nga impotenca kriminale e PS dhe personalisht te Edi Rames qe ne vend ti vinin pranga drakules viqidolit po elene ate ti shkeli me kembe ne parlament..patjeter duke pas ndonje ambasdor pas bythe si gjithmone.

  Pra,SaliBisha eshte monumenti qe i kane ngritur Enver Hoxhes xhambasdoret dhe politikuajt e Tiranes dhe ky eshte thelbi pse jane te revoltuar shqiptaret e thjeshte

  Ja si i kendojne tropojanet djallit te tyre qe me shume se Shqiperine dogji Tropojen..ku gjate dinastise tribale te berishajve jane vrare me shume se turku,serbi dhe
  gjermani te marra se bashku.

  Enjoy It!

  Ku e ke djalin nene Jovanka ?
  Ne Tirane, tek Sllobodanka,
  Do me u kthy dhendrri n’pushtet
  Tash do te dalim n’selamet.
  Dobro doshli, daj Fazllici !
  E uron Shkelzen-o-vici

  Zdravo unuka Argite !
  Te gezojme qe erdh kjo dite !.
  Tash fitojme c’far t’na doje zemra:
  Pare t’pista, prona, tendera,
  Me rrite normen e fitimit,
  Jem bashkue me boten e krimit.

  ****
  Babe Salihi jep udhezimet,
  Si me i shtue superfitimet:
  “Gjithsecili ne klanin tone,
  T’angazhohet ne korrupsion !”
  Ne mandat te pare si president,
  Jam tregu koqe, pa mend,

  Me duket vetja anormal,
  Pse nuk vuna kapital !
  Eshte momenti te fitojme sot,
  Vitet qe na iken kot,
  Due me u ba pasanik,
  Me jetue si sheik!!
  ****

  Objektiv i madh per mu:
  Keto milionat me i fitu
  Si ti fusim ne xhepin tone,
  Ka metoda ti pastrojme.
  Arme, droge e kontrabande,
  Jane per burrat: pune e rande,
  Ketu , Argite mos i fut hundet,
  Kem Shkelzenin per kesi punesh.
  More Shkelzen, t’ka baba trim,
  Je i lind per demontim,
  Ti Argita, bija ime,
  Fokusou n’ privatizime.
  Sokoleshe, ti moj malesore,
  Na e hap studion ligjore,
  Gjithe projektet qe ka shteti,
  Kush e solli kete hamam ?
  Saliserbi sharlatan !
  “Hena blu” as “dielli gri”,
  Dora vete shoku Sali !
  Hapi syte o milet,
  Pse fajtore jemi vete:

  Se cdo vote per ate lubi,
  Eshte burim per tragjedi !!
  Moj malesia e Gjakoves,
  Ke pas qene e pararojes,
  Ti ke pase burra model,
  Turp, qe nxore ate kriminel !
  Do t’mbuloje Sale turpi i zi
  Per afera e per tradheti,

  Do te mbetet brez pas brezit:
  “Kryeministri i Gerdecit”.
  Para teje ne tradheti,
  Jane zhyt Zogu e daja i tij.
  Por s’kane bere te tilla pazare!!,
  Me ujrat territoriale .

  Kjo do te thote se n’ qeveri
  Esat Pasha na eshte kthy.
  Problemi qe ka sot vendi:
  A do vi dhe Avni Rustemi ?!
  Jeni nje tufe me kusare,
  Me Ballinje e Selmanllare,
  Delijorgje dhe Fazllicё,
  Taç e mac e berishiçe.
  Kjo eshte klike qeveritare,
  Eshte nje bande kriminale,
  Ruli, Basha dhe Mediu,
  Kapobanda eshte Saliu.
  Sa krimet i keni ba,
  Me lekure keni me e la.
  Do ta zbojme ne korrupsionin,
  Bashke me Gerdec-kualicionin.
  ***
  or Stefan – or biri “nanes”,*
  Paske qene ti “piçka e s’ames”.

  Reply to this comment
 39. op February 20, 15:01

  Ne qofte se per tradhetarin dhe kurvarin Ahmut Zoogolli eshte ngritur nje permendore turpi,per Enverin nuk ka nevoje per tja ringritur..imagjinoni premndoren e zogut sa nje bole e enverit
  Mbas vrasjes së atdhetarit opozitar, demokratit të madh Luigj Gurakuqi, të idhullit të rinisë shqiptare e liridashësit të zjarrtë Avni Rrustemi, të Plakut të Maleve, Lisit të paepun të Kosovës, Bajram Curri, nga mbeturinat antikombtare osmane, rradha e eleminimit fizik i kishte ardhë deputetit të Opozitës, atdhetarit Dom Gjon Gàzulli, të cilit anadollaku Ahmet Zogolli i zgjodhi, si prift katolik që ishte, mënyrën ma “speciale” dhe ma çnjerëzore: “varjen”.
  Kujtuen shqiptarët se mbas Ditës së Madhe të 28 Nandorit 1912 nuk do të provonin ma shëmtime e masakrime si ato të turqëve. Po jo, çibanët që la mbrapa otomani, feudalët e agallarët atavikë, shartue shpirtin me urrejtje aziatike ndaj të krishtenëve, edhe pse bashkatdhetarë të tyne, shikonin po të njejtat andërra të kobshme:“Me ambasadorin anglez Ahmet Zogu në 1927 u ankue për klerikët katolikë: “Ah sa shumë do të dëshroja t’i varja ashtu siç e meritojnë”…E që të kënaqte kërkesen e mbrendshme për t’i varë, ai çoi në trekambësh një klerik…( Dom Gjon Gàzullin). ” (Bernd Fischer – Re Zog e la lotta per stabilità in Albania, Monographs dell’ Europa orientale, Boulder, 1984.)

  Tue pa trazimet e Atdheut, ai u angazhue përkrah Luigj Gurakuqit, Avni Rrustemit, Fan Nolit, Bajram Currit, At Gjergj Fishtës, At Anton Harapit, Hasan Prishtinës, në atë krah që asht quejtë në histori “opozita”, pse i ishte kundërvu “popullores” së Ahmet Zogut, dhe në zgjedhjet politike të vitit 1923 Dom Gjoni u zgjodh deputet.
  Kurse “Popullorja” ishte e përbame prej mbetjeve ma të përçudnueme të Stambollit, ashtu si i ka pikturue At Fishta, “Ky babën gjaks, gjyshin katil, stërgjyshin mizuer…hasëm të kulturës…”; ata nuk përfaqësonin asnjë interes të popullit shqiptar, po një interes të ngushtë bejlerësh që donin me ruejtë ato previlegje që i kishin sigurue tue i shërbue pushtuesit otoman, kryesisht në një rreth nepotik: Ahmet Zogu, nipi i Esat Pashë Toptanit, dhandrri i Shefqet Verlacit, kunati i Ceno bej Kryeziut, një qerthull mehmurësh anadollakë, të shitun te serbi deri në ditën e vdekjes.
  Ndërkohë, tue qenë meshtar në Qelëz, meshtari-deputet Dom Gjon Gazulli kreu atë akt që për kohën ishte një veprim revolucionar i pashembullt: Hapi në qelë (shtëpinë ku banonte vetë, ashtu si banë edhe shumë klerikë të tjerë) shkollën e parë mikse në botë. Po po, në botë. Asht diçka e vështirë për brezin e ri me kuptue disa gjana, por edhe në Europën e përparueme shkollat mikse (djelm e vajza bashkë) janë çelë për herë të parë mbas Luftës së Dytë Botnore, në Francë më 1948, kurse në Itali katër vjet ma vonë, më 1952. Kurse ai, prift, hapi në qelë shkollë mikse me djelm e vajza bashkë, të krishtenë e muslimanë bashkë.
  Ahmet Zogu, para se me i shprehë dëshiren e zjarrtë ambasadorit anglez me varë klerin katolik, po zbatonte politikën e tokës së djegun ndër krahinat e krishtena të Mirditës, Pukës, Zadrimës, Dukagjinit, Malësisë së Madhe me andërren e fshehtë që të ishte jo sundimtar i Shqipnisë, po i Arnautistanit anadollak. E për të realizue këte, duheshin zhdukë, ose ma e pakta, të mundoheshin, sa t’i detyronin me lëshue vendin, Katolikët e Maleve, kurrë të shtruem nga pushtuesit e tiranët, pse si thotë Imzot Noli, “Vetëm Malësorët e Veriut mbetën Katholikë me armë në dorë…”.
  Kështu, në verën e vitit 1926, Zogu i kishte dhanë letër të bardhë një katili si Ismajl Osmani, që shkretoi fshatrat e Pukës me njerëz e me pasuni. E njejta gja po ndodhte prej Fanit në Dukagjin. Ajo që asht quejtë Kryengritja e Veriut kundër Zogollit, në të vërtetë nuk ka qenë tjetër veçse mbrojtje e lirisë e deri e egzistencës fizike nga masakrat mbi popullin e pambrojtun të barbarit diktator të Matit.
  Postkomandanti i Pukës Dedë Sadrija kishte marrë urdhnin drejtpërdrejt nga Zogolli: Të digjet Puka, sikur edhe për shtatë vjet atje të mos mbijë ma bar!
  Kështu kishte ba dikur edhe Turqia! Ahmet Zogolli po u dëshmonte shqiptarëve si ishte nip “i dejë” i Esat Pashë Toptanit!

  Dom Gjon Gàzulli, dënim me vdekje, varje në litar.
  Dom Nikollë Gàzulli, me burg të përjetshëm …. (Mbas 4 vjetësh burg në Kala të Gjirokastres, me ndërhymjen e intelektualëve ma të shquem të kohës, e liruen.
  Sa duel prej burgut, iu dogj qela (shtëpia e banimit) “aksidentalisht” bashkë me dorëshkrimet. A nuk i ishte djegë 15 vjet ma parë biblioteka e pasun edhe të Madhit Imzot Kaçorri?! Haxhi Qamilët, që dogjën shërbëtorin, qelën e bibliotekën e Imzot Kaçorrit, nuk i kanë mungue kurrë Shqipnisë.
  Arsyeja e vërtetë: të masakroheshin priftënit, ashtu si ishin masakrue për pesë shekuj nga etnit e tij shpirtnorë, osmanët. Por jo si klerikë, pse atëherë do të mbeteshin Martirë të Fesë, por si politikanë.
  PROCESI I VARJES TE DOM GAZULIT ME URDHER TE ZOGUT
  Magjypi ishte gati me litar në dorë. Një dritë elektrike e shndritte thektas famullitarin në fytyrë. Ai nuk dridhej aspak. Edhe mue më kishte kapë frika. Mue më ishte dashtë me përcjellë edhe të tjerë te ky vend i mjerë, por tash ishte tjetër. Unë kisha gati si nji frikë para qetësisë së këtij Prifti. Ai ishte me të këputme i pafaj. Këte e dijshim të gjithë. Por, urdhni! Unë, sikur asht zakoni, i lash fjalën e lirë. Por ma mirë mos ta kisha ba këte gja! Ai nisi me folë me një za aq të fortë, e me fjalë të drejta e që të këputshin zemrën, sa që mue përnjimend më kapi frika. Na ishim të gjithë të përmalluem fort. Lexova vendimin e dekës. I qe veshë një këmishë e bardhë. Magjypi ia vuni vjekcën e konopit në fyt e i hoq shkambin nën kambë. Ai ishte i vdekun!– Kështu foli kapiteni. Ishte dita e 5 marsit 1927”
  ZOGU I FAL JETEN NJE TE VARURI NE LITAR
  Katër orë mbas varjes, Zogolli, kjo mbeturinë me djallëzi orientale, pasi u sigurua që prifti dha shpirt dërgoi një telegram ku gjoja i falte jetën…..Ky ishte Ahmut Zogu qe I ngriten shqyptaret e Nastradin turkoshakut I ngriten nje permendore qe duhet kthyer ne shurrtore

  Reply to this comment
 40. Agroni February 20, 19:59

  Te nderuar pjesetare te gazetes DITA,duke ju uruar suksese ne punen tuaj te perditeshme dua gjithashtu,te falenderoj nga zemra,poetin,atdhetarin e guximshem dhe patriotin e pa mposhtur ARBEN DUKA.Faleminderit shume qe na mbushni me krenari duke vleresuar ate periudhe qe kombi shqiptar shkelqevi ne arenen nderkombetare ne te gjitha drejtimet,ne ndertim.kulture arsim etj…etj….qe kopeja e atyre qe i shpetuan ndeshkimit kerkojne te na dalin te persekutuar apo qe na paskan luftuar per demokraci.Nuk dua te perseris ato vlera qe shume pjesmares i vleresojne drejt duke ju respektuar JU.z,Arben por dua te shtoj ate pjesen e vargut ku vlereson Fejziun ,sa allatin e ENVERIT.Ky varg eshte i vlefshem per gjthe ata qe te kundervihen,apo duan te te ofendojne.Edhe njehere URIME o tribun i popullit qe ju do dhe vlereson maksimalisht.

  Reply to this comment
 41. info analitike February 20, 22:08

  op,
  Ty qe tu digjka xhani per kleriket martire dhe na larteson enevrin a e kujton se si ishte mbushur shetitorja me kleriket e masakruar nga xhelati enferr? A e mban mend se si u torturuan kleriket e si u plackiten bibliotekat me studime te vyera gjuhesore? Mjaft me uriahipizem enverist se krimet e enferrit nuk mbulohen as nga ato te Zogut.

  Reply to this comment
 42. Nje shqiptar February 21, 00:04

  Arben Dukes i lumte qe shkruan thjeshte dhe me vertetesi. Enver Hoxha dhe tere vitet qe ishte ne pushtet i perkasin kujteses historike te popullit tone. Nje popull pa kujtese, qe mohon apo e shtremberon historine eshte i destinuar te shuhet nga faqja e dheut. E kam jetuar edhe une tere ate periudhe. Nuk isha komunist por nje intelektual e specialist i nderuar dhe punoja me idealin qe ti sherbeja sa me mire vendit dhe popullit tim. Sot , me shkollen qe me dha Enver Hoxha, vazhdoje te punoje me sukses qe prej 25 vitesh ne profesionin tim ne perendim por duke kontribuar kurdohere per vendin tim. Periudhen e gjate te qeverisjes se Enver Hoxhes, me te mirat, te keqijat, diktaturen e eger, burgosjet e vrasjet, me deshtimet ne politiken e tufezimeve, financiare e ekonomike etj. etj. nuk mund ta gjykojme me pak rreshta qe diskutojme ketu per simpatikun Arben Duka dhe vargjet e tij. Askush nuk ka bere nje analize bindese perse ra komunizmi. Nje analize te tille mund ta bejne vetem specialiste qe kane studiuar kryesisht ne perendim, qe kane njohuri se si funksionon bota e sotme, sistemi financiar boteror, bllokadat e rubles, psikologjia sociale, percaktimi i lendeve te çmimit te naftes dhe lendeve te para etj.etj.

  Reply to this comment
 43. miller adams January 28, 17:33

  Përshëndetje unë jam Miller Adams, unë jam këtu për të përhapur këtë lajm të mirë për të gjithë botën se si i mori ish-të dashurin tim prapa. Unë kam qenë duke i marrë kur i dashuri im më braktisi për një burrë tjetër muajin e kaluar, por kur i takuar një mik që të prezantoj më të Dr OGUNDU i madh, i transmetuar problemin tim Dr Ogundu se si ish-i dashuri im më la dhe gjithashtu se sa i nevojshëm mbrapa saj. Ai tha se vetëm për mua se i kanë ardhur në vendin e duhur, ku unë do të jetë duke marrë dëshira e zemrës sime. Ai më tha se çfarë i duhet të bëjë, pasi është bërë, 2 ditë më vonë i dashuri im më thirri në telefon dhe ishte duke thënë se ajo ishte keq për të lënë dhe iu lut për falje. Jam shumë e lumtur dhe të tronditur se unë duhet të them këtë për të gjithë botën. Ju mund të kontaktoni Dr OGUNDU me këtë adresë e-mail dhe për të marrë të gjitha problemet tuaja zgjidhen. Nuk ka problem është shumë e madhe për atë për të zgjidhur. Kontaktoni atë të drejtojë në: [email protected] Dhe për të marrë problemet tuaja të zgjidhur si e imja
  HE zgjidhur problemet mëposhtme për të gjithë në të gjithë globin ON:
  1. Marrjen lover tuaj ose burrin prapa
  2. Spells Divorci
  3. Lottery magji
  4. Martesa magji
  5. për të kënaqur partnerin seks dëshirën tuaj
  6. magji Prosperitet
  7. Mbrojtja magji
  8. Merrni një magji të punës
  9. magji humbi dashuria
  10.break up magji
  11. Getting paratë tuaja prapa
  magji 12. Child
  13. Shtatzënia magji
  14. Liria magji
  15. Dashuria magji
  16. Suksesi apo të kalojë magji
  17. magji Supernatural pushtet
  18. magji Avenging
  19. Popullariteti magji
  20. Loose pesha e trupit dhe magji

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim