Për çfarë është rënë dakord në Athinë?

November 14, 2019 22:50

Për çfarë është rënë dakord në Athinë?

Kryetari i ri i Delegacionit të Parlamentit Europian në Komitetin e Stabilizim-Asociimit Shqipëri-BE, Manolis Kefalogiannis ka dhënë një intervistë për faqen online, European Western Balkans përmes së cilës ka përsëritur mesazhin se rruga europiane mbetet e hapur për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ai është pyetur disa herë për Shqipërinë ndaj së cilës ka bërë thirrje që ta shohë integrimin si mundësi bashkëpunimi dhe jo si pedan për të zhvilluar luftë të brendshme. Pyetjes sesi i vlerëson ai marrëdhëniet e Shqipërisë me fqinjët dhe nëse vendi jonë ka çështje të hapura që e ndërlikojnë pranimin në BE, Kefalogiannis i është përgjigjur:

Siç e përmenda në fillim vendi im është në favor të negociatave të pranimit me vendet e Ballkanit Perëndimor për sa kohë që janë përmbushur disa terma. Ne jemi për një strategji pranimi mbi kritere. Për Shqipërinë, respekti i plotë i të drejtave sovrane të vendeve fqinj, të drejtat e minoriteteve – si ai i minoritetit kombëtar grek për të drejtën e vetëvendosjes dhe të drejtën e zgjedhjes lirshëm të identitetit fetar dhe respektin ndaj pronës personale për të cilat z. Rama ra dakord gjatë vizitës së tij të fundit në Athinë në takimin me kryeministrin grek, Kyriakos Mitsotakis.

Ka sigurisht çështje bilaterale që duhen zgjidhur si delimitimi i Zonës Ekskluzive Ekonomike mes dy vendeve

ka thënë zyrtari europian.

Nuk dihet se për çfarë ka rënë dakord Edi Rama në Athinë sepse asgjë nuk i bëhet publike qytetarëve shqiptarë nga qeveria e tyre, por ky qëndrim i Kefalogiannis kërkon përgjigje ose sqarim. Është krejt e papritur që Kryeministri shqiptar të ketë rënë dakord për të drejtën e vetëvendosjes për minoritetin kombëtar grek, pasi Shqipëria ka plotësuar detyrimet ligjore për pakicat.

Nga ana tjetër zyrtari grek flet për nevojën e delimitimit të Zonës Ekskluzive Ekonomike ndërkohë që siguron se z. Rama ka rënë dakord të respektojë të drejtat sovrane të vendeve fqinj. Ky është një aludim për faktin se mes Greqisë dhe Shqipërisë nuk diskutohet më kufiri detar si i tillë, por vetëm hapësira e shfrytëzimit ekonomik në zonën detare që bashkon dy vendet. Pra se kufiri si i tillë nga pala greke quhet çështje e mbyllur. Partia Socialiste e ngriti në nivel kushtetues kërkesën për dallimin mes këtyre dy nocioneve kur iu drejtua Gjykatës Kushtetuese në vitin 2010 për marrëveshjen e nënshkruar nga qeveria Berisha.

 

d.a. / dita

November 14, 2019 22:50
Komento

18 Komente

 1. Kaci Kaqoli November 14, 22:51

  I nderuar zoti Thano, kryeredaktor i gazetes Dita

  Ka ndodhur nje skandal diplomatik!!

  Shikasi Gazidedes militanti demokrat KASTRIOT NOLI shkon diplomat n Berlin

  Kastriot Noli Sekretari pare ne ambasaden shqipetare Berlin Gjermania emeruar 2 gusht 2019

  info zyrtare,> https://www.auswaertiges-amt.de/blob/199684/973d9ace5ba2efd5264cb5d70c28327f/vertretungenfremderstaatendl-data.pdf

  shkeles ligji mbronte ne gazete vjedhjet e Saliut e Lulit per rrugen kombit Durres Kukes,,> http://www.zemrashqiptare.net/news/5770/kastriot-noli-sulmi-ndaj-rruges-durres-prishtine-hibrid-reminishencash-te-pista.html

  mik shpie me Sander Kovacin shikasin famekeq te Gazidedes vitet ’90 ku rrihnin dhe dhunonin socialistet < https://www.facebook.com/kastriot.noli

  gruan militante demokrate foto profili me 2 gishtat blu lart PD ne fcb VALBONA COLLAKU NOLI http://www.facebook.com/valbona.collakunoli

  mirditori berishjan karriere diplomatike nga zvicra tani ne gjermani

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 15, 12:37

   Kaci Kaqoli
   e lexova shkrimin e nolit në atë gazetë!!
   nuk kishte asgjë të keqe!!
   dhe ai mbronte kotheren e bukës!!shkruante pa përmëndur asgjë në atë shkrim!!pak a shumë si moli i thekur për nobel!!
   pra logori dhe asnjë lloj fakti a emri!!
   “jo ai që ishte atje dhe ata që do të jenë aty”,pra pordhë syfyri në një gazetë që as për stadium nuk e merr njeri!!
   prandaj o Kaci Kaqoli dhe nolin e kanë çuar në zvicër e më pas në gjermoni!!është i zellshëm për të mbrojtur bukën e kalamajve!!
   pastaj ti e di o Kaci Kaqoli,se të gjithë nga fshati i grus jemi!!mbetemi pa gjo nëse nuk mburrim fshatin e grus!!

   Reply to this comment
  • PO , PO November 15, 22:56

   Keto ndodhin , sepse Edi Rama eshte nje idjot psikopat dhe shume i dyshimte ne gjithecka ka bere e po ben si k/minister ! Ministria jone e Jashteme eshte katandisur ne pike te hallit , ku ligjin e ben nepotizmi , miqesia pa aftesia e paraja . Emerimi si minister i nje adoleshenti kosovar , me te shkuar te mjegullte dhe pa asnje pervoje ne diplomaci , ishte qershia mbi torte ! Ai vepron keshtu , se e ndjen veten te pa prekshem nga ligji e te pa pergjegjshem . Dhe vertet , vetem nje njeri i pa pergjegjshem mund te sillet keshtu me pushtetin e dhene ! Ai duhet te kaloje sa me pare ne siten e imte te vetingut dhe te ndiqet nga SPAK-u .

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 November 18, 16:47

    PO , PO
    përveç dobiçit të tironës me gjak burgajeti,nuk i ka fajet vetëm ai djalka i lexum shumë!sepse që kur është vënë ai në karrigen e MJ nuk është bërë asnjë bisedim!
    tërë bisedimet janë bërë në kohën e bushatit!!
    prandaj të jemi pak të vëmëndëshëm!!
    ndoshta prandaj kanë vënë këtë kallamin pa tru në kokë!!për ta ngrënë ky dhe jo bushati!!
    shpesh bëhen veprime që duken budallaqe,por në të vërtetë janë të zgjuara!!e për me të fut thikën pas shpine!?
    ka mësu nga gjyshi ky rracë dobiçash!!

    Reply to this comment
 2. muharem kamani - permet November 14, 22:56

  Përshendetje.
  Me falni per daljen nga tema
  Përshendetje !

  Gazeta Dita nuk vjen çdo të dielë në Përmet , shqetësim i ngritur dhe herë të tjera me telefon dhe postë elektronike ,aq më keq që në këtë ditë botohen shkrime enciklopedike që vijojnë ditën e hënë të dijetarit Moikom Zeqo , profesor Nasho Jorgaqi ,profesor doktor Fatos Tarifa etj.

  Jemi të detyruar ta lexojmeë gazetën nga fundi si kurani. Këto numura i mungojnë arkivit tim . Më mirë mos e nxirni në këtë ditë gazetën kur nuk e dërgoni dot.

  Shumë numura gazete i qarkullojmë tek lexuesit.

  Urime dhe suksese në punën tuaj fisnike , kurajon , guximin dhe profesionalizmin e gazetarëve Xhevdet Shehu, Bedri Islami , Viktor Malaj . Jorgo Mandili etj. Ndershmeria dhe profesionalizmi i tyre janë burim frymëzimi për ne .

  Reply to this comment
 3. Lame November 14, 23:53

  Lidhur me pronat dhe marifetet e gjeniut te Surelit që po bën dëme njësoj si paraardhësi i tij dhe ca më keq

  Kush di të shpjegojë se çfarë kuptimi ekonomik dhe social ka dhënia me koncesion e Kepit të Rodonit për 35 vjet? Çfarë kuptimi ka që vetëm për heqjen e çadrave nga plazhet publike u angazhua kryeministri dhe ministri i Brendshëm?

  Kësaj i gjen një kuptim të vetëm: Shqiptarët e këtij shekulli nuk kanë ndarë akoma pasurinë fizike të territorit ku jetojnë. Ata po kacafyten për vija uji dhe pyje e toka të cilat në një pjesë të rasteve duan vetëm t’I kenë. Në një pjesë tjetër t’i kenë në ato zona ku ka projekte publike, në raste tjera në zona të preferuara. Dhe kështu vazhdon kjo lojë feudalësh në tentativë duke shpenzuar energji pafund, duke ngjizur konflikte sociale dhe duke i hapur rrugë krimit.

  Po të shohësh me vëmendje atë që ndodh në Shqipëri këto vite, po të lexosh me kujdes se cili është kuptimi që ka shumica e shoqërisë për pasurinë, sheh se ajo lidhet përherë te prona fizike. Një shtëpi, një tokë, truall, vilë, dy vila, dyqane etj..

  Shqipëria humbet kështu trenin e kohës, ajo me sa duket si shoqëri nuk ka hyrë as në shekullin e 20-të përderisa e vetmja formë pasurie konsiderohet gjeografia fizike dhe jo Dija apo aftësia për të gjeneruar pasuri përmes formave të tjera. Mbetet për t’u parë sesi do të kapitalizohet një ndarje e këtillë e pasurisë, sesi do të bëhet ajo fitimprurëse, sesi vjedhja do të shndërrohet në formë kapitalizmi legal. Këtë situatë përjeton deri diku edhe Italia që ka ngecur deri diku tek ekonomia e pasurisë që kapitalizohet në turizëm etj., por pa problemin e madh të legjitimitetit mbi pronën.

  Dhe Italia është vendi që ka mbetur më pas në krahasim me të gjithë Europën.

  Nga ana tjetër nuk ka ndonjë model që një vend i vogël të ketë ecur përpara vetëm duke u bazuar mbi vlerën e pronës dhe shfrytëzimin e saj. Por ndoshta shqiptarët e thyejnë edhe këtë tabu kështu që edhe vrasjet dhe batërdia për laguna, liqene, pyje e kullota është e justifikuar.

  Reply to this comment
 4. el November 15, 00:02

  Rama ka pranuar në Athinë paktin e Berishës për “detin” dhe vetëvendosjen e grekëve në Shqipëri

  Reply to this comment
  • Zef Shpatari November 15, 00:02

   Nuk dihet se për çfarë tjetër ka rënë dakord Rama në Athinë, sepse asgjë nuk i bëhet publike qytetarëve shqiptarë nga qeveria e vet, por qëndrimi i Kefalogiannis është një akuzë e fortë për qeverinë shqiptare dhe kryeministrin.

   Është krejt e papritur që Kryeministri shqiptar të ketë rënë dakord për të drejtën e vetëvendosjes për minoritetin kombëtar grek, pasi Shqipëria ka plotësuar detyrimet ligjore për pakicat, ndërsa vetë minoriteti grek në Shqipëri përsa i përket numrit dhe hapësirës nuk përbën bazë për të kërkuar vetëvendosje.

   Nga ana tjetër zyrtari grek flet për nevojën e delimitimit të Zonës Ekskluzive Ekonomike ndërkohë që siguron se Rama ka rënë dakord të respektojë të drejtat sovrane të vendeve fqinje.

   Ky është një konfirmim për faktin se mes Greqisë dhe Shqipërisë nuk diskutohet më kufiri detar si i tillë, por vetëm hapësira e shfrytëzimit ekonomik në zonën detare që bashkon dy vendet.

   Pra, kufiri si i tillë nga pala greke është pranuar dhe nga Rama, quhet çështje e mbyllur, duke lënë në fuqi në këtë mënyrë marrëveshjen Basha-Bakojanos në kohën e Berishës, që i falte qindra kilometra territor Greqisë dhe që u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese.

   Rama nëse gjithë opozitarizmin e PS dhe ankimimin e saj në Gjykatë mund ta hedhë lehtësisht në koshin e plehrave, kurrsesi s’mund të zhbëjë një vendim 9-0 të Gjykatës Kushtetuese.

   Vetëm nëse ka pranuar dërgimin e çështjes në Gjykatën e Hagës dhe ka vendosur të mos e mbrojë, për t’ia lënë fqinjit tonë jugor hapësirën detare të pretenduar në kurrizin e Shqipërisë, duke realizuar në mënyrë tradhëtinë kombëtare të radhës, pas Toptanit, Zogut dhe Berishës.

   Reply to this comment
 5. Pellazgos November 15, 00:45

  Po nuk u zbatua firmosja e Marreveshjes se Detit me Greqine ashtu sic u be me Italine,nuk ka per tu hequr Ligji i Luftes.
  Marreveshja duhet te firmoset se eshte kusht i Evropes qe e thote qarte per kufijte.
  Berisha donte tja punonte Grekut me Marreveshjen e Detit.
  Me ndihmo per ne Nato tha Berisha Karamalisit dhe ne do firmosim Marreveshjen pamvaresisht qe kemi presion nga Turqia.
  Por kete lojen me Ghykaten Kushtetuese e paguan tani populli shqipetare dhe kete e ka nga shejtanbudallai Berisha.
  Nuk eshte ceshtje faji i specialisteve per Marreveshjen e detit,por eshte Turqia ne mes.
  Por Kohl’s dhe djallezive u vjen fundi.

  Reply to this comment
 6. mirel November 15, 01:41

  Rama i ka shitur shqiptaret dhe Shqiperine, fizikisht ne Athene dhe Beograd.
  Vetem se shqipokoqet akoma nuk po permenden qe kjo eshte e vertete.
  Rama ka marre garanci mbrojtjen e jetes dhe pasurise private duke permbushur “detyrat” qe i ka vene spiunazhi serb dhe grek.
  Kaq komb i mbaruar jemi sa po na merr ne qafe nje cope rrugac, dhe ne rrime e bejme te habiturin akoma.
  Nderkohe kryeministrise dhe parlamentit duhet ti ishte vene flaka dhe Ramuti duhet te kish perfunduar ne Litar-:Lincim Publik

  Reply to this comment
 7. Atdheu ne rezik. Populli duhet te marre vet ne dore fatin e tij! November 15, 02:44

  E drejte per vetvendosje per nje nga minoritetet (ne qoftese eshte minoritet)?
  Vetem nen Edi Ramen (as me Sali Toptanin) mund te jepet nje “e drejte per vetvendosje” per nje minorutet te paperfillshem numerikisht..
  Franca ka 4 milion gjermane, Rumania dy milion hungareze, Sllovakia 1 milion hungareze, Italia 400 mije austriake dhe nuk flasin per marrezira te tilla.te vetvendosjes.
  Edi Rama e ka per detyre te sqaroje popullin per keto deklarata tw Manolis Kefalogiannis.
  Te sqaroje urgjentisht bisedat e fshehta qe na njoftohen vetem nga pala greke.
  C’eshte kjo mungese e pashembullt transparence e politikws shqiptare dhe ku behet ajo?i

  Reply to this comment
 8. Atdheu ne rezik. Populli duhet te marre vet ne dore fatin e tij! November 15, 02:44

  E drejte per vetvendosje per nje nga minoritetet (ne qoftese eshte minoritet)?
  Vetem nen Edi Ramen (as me Sali Toptanin) mund te jepet nje “e drejte per vetvendosje” per nje minorutet te paperfillshem numerikisht..
  Franca ka 4 milion gjermane, Rumania dy milion hungareze, Sllovakia 1 milion hungareze, Italia 400 mije austriake dhe nuk flasin per marrezira te tilla.te vetvendosjes.
  Edi Rama e ka per detyre te sqaroje popullin per keto deklarata tw Manolis Kefalogiannis.
  Te sqaroje urgjentisht bisedat e fshehta qe na njoftohen vetem nga pala greke.
  C’eshte kjo mungese e pashembullt transparence e politikes shqiptare dhe ku behet ajo?i

  Reply to this comment
 9. anticensurë25642654 November 15, 12:30

  pas tërë atij “nacionalizmi”kallp,i luajtur keq në teatrin folklorik shqiptar të para disa vitesh,me “prishje kishash”,”me marrje pronash”,” me kërkesa për shkëputje të çamërisë” e mbi të gjitha me heqjen e ligjit të luftës e ndarje të drejtë të detit,shumë më mirë se “kundërshtari i tij” sali kërma,na del se gërku nuk paska marrë vetëm atë që u tha që nga dhënja e nënshtetësisë për janullën,kuotat fikse në administratë,por dhe “si ai i minoritetit kombëtar grek për të drejtën e vetëvendosjes “!?
  fantastike për shovinizmin aspak folklorik gërk dhe humbje për ne leshkot e shqipërisë!!që veçse tu thurrim lavde “trimërive” të paqëna me këngë!!
  pra sot këtë intervistë të këtij gërkut mund ta quajmë SULMI FINAL PËR COPTIMIN E SHQIPËRISË!!
  nga politika greke nuk kisha dëdhjuar asnjëherë,të paktën periudhat pas vendosjes së mardhënjeve dipllomatike me shqipërinë një gjë të tillë!!
  pra “TË DREJTË VETVENDOSJEJE PËR “MINORITETIN GËRK”!!
  na rroftë tradhëtia e nipit dobiç të burgajetit,që ja kaloi në këthesë gjyshit të tij!!
  dhe shkofshim në të sëmës ne të gjithë nga ata që e mbështesin dobiçin,ata që mbështeisn tradhëtarin para tij kërmën e viçidollit dhe ne që hamë mut kot më kot!!

  Reply to this comment
 10. miki November 15, 12:33

  Maqedonia ka 2mil.banore dhe nga ata 400 000 janeSHQIPTARE DHE KURRE SHQIPERIA NJUK THA NJE a DUA PER KETO NJEREZ!

  Reply to this comment
 11. nje qytetar November 15, 18:49

  Per c’fare eshte rene dakort ne Athine? Per marrveshjen detare, fiks ajo qe ka qene ne 2010! Por tani Gjykata nuk do ta rrezoje me, nuk ka urdher.
  Ku eshte ai strategu i hartave detare i 2010 pse ka prere goje?

  Reply to this comment
 12. Per dhjakun e Janulles November 15, 22:42

  A eshte ne vete ky fashisti i Athines ?! A e kupton se cfar po nxjerr nga goja ? A e di se cfar do te thote ” e drejta per vetvendosje , per vetdeklarim te kombesise sipas deshires se qytetareve …” e idjotesi te tjera ? A eshte duke folur si perfaqesues i ekstremizmit grek , apo si perfaqesues i BE-se ?!
  Ne se Edi Rama , ka pranuar kerkesa te tilla vasaliteti e thellesisht antikombetare , ai ka rene shume me poshte se sa UDB-ashi Sali Berisha , me kelyshet e tij , Lulezim Basha dhe Ilir Floririn dhe duhet te gjykohet perpara tyre , per tradheti te larte te atdheut e popullit shqiptar !

  Reply to this comment
  • mirel November 16, 04:24

   E kupton ai, por nuk e kuptojne delet shqiptare qe e mbajne gjalle. Duhet te ishte i varur tani sikur te ishte ne Greqi apo Maqedoni

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 18, 16:51

   Per dhjakun e Janulles
   “Ne se Edi Rama , ka pranuar kerkesa te tilla vasaliteti e thellesisht antikombetare , ai ka rene shume me poshte se sa UDB-ashi Sali Berisha”
   a thu se rënja poshtë, e këtij ndyrësire, na shpëton nga aneksimi i teritorit shqiptar??
   po ja lëmë në dorë zotit që tia nxjerrë me ndonjë “kancer në bythë” si thoshin arrixheshkat njëherë e një kohë??
   sepse ata që “kanë rënë poshtë” saliun,lulin dhe floririn po i shohim se sa po vuajnë.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim