Për kultin e banalitetit, femrat buzë-viç dhe filmat si ‘Tropoja’

February 11, 2020 00:26

Për kultin e banalitetit, femrat buzë-viç dhe filmat si ‘Tropoja’

Në një analizë mbi ndikimin shoqëror në formimin e individit, autori Viktor Malaj shkruan sot edhe mbi rolin që luan tek kjo edhe media, filmi, teatri, muzika apo libri.

“Për fat të keq, thuajse të gjitha këto kanë marrë karakter kryekëput komercial. Pra, u intereson vetëm fitimi material, pa i përfillur parimet morale. Biznesi nuk promovon çfarë i nevojitet shoqërisë dhe të ardhmes së saj, por çfarë i nevojitet atij vetë dhe sa më shpejt, duke i mëshuar fort tërheqjes nga sipërfaqësorja dhe kënaqjes së instinkteve”- thotë Malaj dhe shton:

“Një media si e jona nuk promovon dot dijen dhe humanizmin, nuk promovon modelin e Mari Kyrisë dhe Nënë Terezes, por modelin Kim Kardashian dhe një tufë vajzash me buzët si viç, të ndenjurat si dardhat e boksierëve, gjoksin si kamerdare që bashkë me lakuriqësinë e trupit manifestojnë përditë zbrazëtinë mendore e morale, që rendin të krijojnë lidhje me bosët e krimit nga të cilët e pësojnë jo rrallë.

Thuajse askush nuk i njeh disa nga femrat e suksesshme shqiptare brenda dhe jashtë vendit në fushat e dijes, muzikës, letërsisë dhe artit, por shumëkush ua di emrat dhe iu njeh fytyrat gjithfarë fyryfyçkave që shfaqen pandarë nëpër ekrane dhe gazeta, pa kurrfarë kulture dhe talenti.

Një film i reklamuar kohët e fundit me titull “I love Tropoja” ( në anglisht, si përçmim ndaj shqipes ) përmbante elementë të turpshëm. Një personazh i moshuar pohon se “kam 40 vjet që fle me një burrë”, me çka nënkuptonte gruan e tij, duke e fyer femrën bashkëshorte dhe, si për t’i vënë qeleshen ” emancipimit ” të tij, kërkon të ndërrojë orientimin seksual. Shikoni moralin dhe mesazhet që përcjellin shumica e programeve “artistike” të humorit apo videoklipet e këngëve “moderne”.

Në to, sidomos tek këngët, lartësohet kulti i banalitetit, luksit, alkoolit, drogës, lakuriqësisë, epshit dhe dhunës. T’u shtojmë këtyre edhe agresionin pornografik të lejuar kriminalisht në kompjutera nga “luftëtarët e lirive tona” dhe, paskëtaj, na bëhet e lehtë ta marrim me mend se cili do të jetë nesër personaliteti i shumicës së fëmijëve të sotëm, cilat do të jenë konceptet e tyre për jetën, familjen dhe gruan. Çfarë do të mbjellësh, do të korrësh”

 

*****

Analiza e plotë botuar sot si kopertinë e gazetës DITA mund të lexohet duke klikuar KËTU

February 11, 2020 00:26
Komento

17 Komente

 1. Suka February 11, 01:01

  Analize perfekte por kujt ja thu.

  Reply to this comment
 2. Pesa spathi February 11, 01:58

  Film vari banenet ku niveli kryesor arrinte tek hajde vari bananen apo hajde tallim dajen, dhe femrat buze-vic trajtoheshin sic duhet dmth tamam si lopet me grazh, me tagji etj etj.

  Reply to this comment
 3. fteri February 11, 06:47

  i paskan dalë bombat tropoiane si valixhet e saliut kur ra për herë të parë në Tiranë ,haaaa,Është vështir të mendosh këtë shpërthim të menjëhershëm të fuqishëm krijues ,me pak faza të mëparshme prekatitore ,fijet e së cilave s’i kapim spektatori me skenat e nxehta ,e afshet shtazarake ,prej inorancës të aktorve ,vepra ,kurjoziteti zhduket shpejt nënë gërmadhat e pushtimit të skenës të lloji lloji gomerësh që duan me zor të bëhen aktor.Kemi hyrë në epokën e banalitetit historike të inorancës femrat me cica përjashta , , regjizori aktorët karë nga truri .Këto janë idetë degraduese të kombit,më mirë shkoni fotografoni ndonjë burdello,besoi se do dalë më “mirë” për Tropojnë..

  Reply to this comment
 4. Laberia ime February 11, 07:25

  Çfar mund te presesh nga nje qe edhe mbiemrin e ka “mamaq.. r”

  Reply to this comment
 5. KORÇARI February 11, 08:14

  Përshkrim brilant i të vërtetës

  Reply to this comment
  • Nardi February 12, 19:12

   Ja dhe Viktori qe nuk orjenton me shume se emisionet e TV-ve.
   Edhe ai flet per promovimin e femrave ne fushen e dijes, muzikes, letersise dhe artit. Muzika dhe letersis, nuk jane art.
   – Po fol o njeri per femrat e Divjakes qe punojne ne fushe nga mengjezi ne mbremje, duke mbjelle apo vjele bostan, karota, domate e perime te tjera.
   Fol per ato femra qe cohen qe ne 4 te mengjezit dhe mjelin lopet qe ato fyryfyckat qe i bejne leket me bythe te kene me cfare te ushqehen…

   Reply to this comment
 6. Cfare te thuash me pare February 11, 08:51

  Po cfare morali mund te presesh ne kete vend kur qe ne fillimet e dhjerokracise dolen ne krye komunistet fanatik si saliu dhe shante komunistet kur hajdute pulash dilnin ne krye te turmave dhe benin thirrje per djegie e shkatrrim…
  Kur sot e 30 vjet ,hajdute e kriminel jane futur ne politik dhe akuzojne njeri tjetrin dhe dalin te ndershem…
  Kur del grida e co e flet per rolin e familjes…
  Kur tv dhe gazetat jane mbushur me sharlatan dhe shplajne trute e njerezve qe nuk dine ke te besojne…

  Reply to this comment
 7. turkalvane February 11, 12:39

  me ne fund, shkrim per te lexuar

  Reply to this comment
 8. Konti Sbalta February 11, 13:48

  “…Sic eshte rinia sot ,do te jete Shqiperia neser…” dhe Shqiperia ashtu u be vertet,.dollen fjalet e Ramiz Alise qe i la porosi Sali Berishes dhe Saliu si malso “i beses ” e mbajti fjalen, e shndroi vendin ne banda kriminale te trafikut te femrave , armeve, droges dhe cdo gjeje qe sillte fitime per “klasen e re politike” !

  Reply to this comment
 9. Adih February 11, 18:34

  Faleminderit dhe shume respekt zoti i nderuar Viktor.
  Desha te shtoja se sa me i madh eshte fukaralleku ,aq me i madh eshte kurvlleku e cthuarja e shoqerise .Me keqeardhje ,por kjo eshte me se e vertete ,duam ,apo sduam ne .
  Edhe nje here faleminderit i nderuar z Viktor.

  Reply to this comment
  • Tani February 13, 20:43

   Kemi qene me te varferit ne Europe o adih pordha por degjenerim moral dhe shpirteror si pas 90 kurre nuk eshte pare.

   Reply to this comment
 10. Ρrushi February 11, 20:01

  Ε drejtë shqetësimi. Dhe ketu duhet qe shoqeria e shendoshe të reagoje. Duke filluar edhe nga mediat , gayetare e analiste me moral te larte ta luftojne e ta godasin kudo vesin e keq dhe shthurrjen tek te tjeret.

  Reply to this comment
 11. Ρrushi February 11, 20:03

  Ε drejtë shqetësimi. Dhe ketu duhet qe shoqeria e shendoshe të reagoje. Duke filluar edhe nga mediat , gazetare e analiste me moral te larte ta luftojne e ta godasin kudo vesin e keq dhe shthurrjen tek te tjeret.
  Por duhet te krijohet dhe nje barjere shteterore me ligjet perkatese.

  Reply to this comment
 12. minushe February 13, 14:12

  nga komentet qe lexoj shume film me regjizor injorant. Nuk behesh regjizor apo scenarist apo actor duke bere kurse online…duhen elementet baze te shkolles..Mamaqin e kam ndjek ne nja dy dalje televizive ..tek Eni vasili psh dhe nuk dinte te fliste per nje teme te caktuar. skishte asnje ide…dhe info…sa gjynah qe jemi …..rendesi ka qe fitoi ca leke..:(

  Reply to this comment
 13. Sala February 13, 18:18

  Varferi shpirterore,30 vjet pa shkolle ,cpret. Rrofte Edi, Sala.Mona dhe Lulushi

  Reply to this comment
 14. Vleri February 13, 20:46

  Artet komerciale si filmi me tenedenca imorale, kriminale, të borgjezisë reksionare nga burimet e xherizeve kapitaliste, janë shumë të dëmshme për popullin dhe atdheun.

  E njëjta “valle”, po luhet dhe në rolet e turpshme dhe gënjeshtrave: kinse gjatë “diktaturës” komuniste, për faktin që, sipas këtyre kopukëve nga e kaluara 46 vjecare socialiste, tërësisht paska qenë zi dhe vetëm të zi?!!!

  Turpet dhe krimet e këtyre viteve demone-kratike, nuk kanë të ndalë; mashtrimet, dhuna nga të gjitha llojet e armëve.
  -Këto turpe dhe krime në vitet e socializmit kombi shqiptar jo vetëm që nuk i ka përjetuar, po madje as nuk i ka ëndrruar në llahatarinë e ëndrrave të shqiptarëve.

  Reply to this comment
 15. zhapiku February 13, 21:07

  Kush deshiron te perdhunoje nje femer me bindjien e saj dhe deshiren e saj ska nevoje ta hapi shpi publike sepse ka bere bulevardin bordellon e eldorados fantastike.
  SKA ME NEVOJE SOT JO VETEM NE SHQIPERI POR NE MBARE BOTEN QE TI PAGUASH TAKSE edi drames nga idustria seksuale.
  Mafia financiare me anen ee emancipimit hapi bordellon me qielle te hapur.
  Emancipimi nuk eshte daljia ne rruge me fund apo e pispillosur si klloune,emancipim eshte femra me kutlure dhe intelekt human,sepse impulcioni seksual si kalon tre deri ne pese minuta,ah joshjia trupore ska te ngopur,aq sa femrat e perdorin si oferte argetimi me takse seksuale.
  Emancipimi qe trumbetohet si evolucion nuk eshte gje tjeter veçse skllaverimi i femres ne idnustrine e seksit,berjia e saj si mish per top ne impulcionet dhe instiktet e predatorve seksuale qe sjan egje tjeter veçse mafia dhe djalli industrise se mishit joshes femeror.
  vetem filma pornografike ka me tonelata dhe nga te gjitha kategorite dhe kualitet e seksit femeror.
  Ja emnacipimi moderne i femres qe,eshte i percaktuar pa ardhur ne kete bot me destinacion industria seksit .

  pershembull:

  https://tukif.com/videos/75268/elles-aiment-avoir-une-bite-dans-le-cul.html

  Ja emancipimi MODERN!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim