Për Fevzon me shumë zero dhe ata që indinjohen me rrogat e tij

June 5, 2018 09:50

Për Fevzon me shumë zero dhe ata që indinjohen me rrogat e tij

Nga Adrian Thano

Portali ResPublica, qëndrimi editorial i të cilit mëton të djathtën reale dhe është kritik me Ramën, ka botuar dje një shënim mbi lajmet që qarkullojnë për lëvizjen e emisionit të B.Fevziut (Fevzos) nga Tv Klan në TCH.

Shënimi përmend edhe rrogën e re të mundshme të drejtuesit të emisionit Opinion, i cili njihet edhe më herët për pagesat e larta dhe përdorimin e statusit mediatik në çështje të dyshimta pronësie.

ResPublica shpreh indinjatë të kuptueshme pse rroga e re e Fevzos përflitet se do arrijë në 45 milionë lekë (të vjetra), ndërkohë që reporterët, pra gazetarët e të njëtit kanal, apo gazetarët e lajmeve në përgjithësi, marrin paga sa 1 e 100 e kësaj shifre.

Shënimi i ResPublica-s titullohet “Lëvizja(e përfolur) milionere e Fevziut drejt TCh dhe stanjacioni i proletariatit të reporterëve”:

Shkruan ndër të tjera Respublica e Endri Meksit:

“…Pagesa eventuale e z. Fevziu është çështje private, por ajo është e tillë saqë patjetër do të diskutohet në mjediset gazetareske. Si mundet të përligjet nga një kompani që kërkon të ecë përpara kjo diferencë në pagesë mes një gazetari që drejton një emision dhe reporterëve apo redaktorëve të newsroom? Si mund të punojë në këtë klimë deprimuese një reporter të cilit i kërkohet të klimatizohet me “revolucione” drejtorësh, kundrejt një pagese minimale dhe që lëviz ngadalë dhe për një punë që në televizione po mbetetet anonime? Në një redaksi të tillë është e vështirë të punohet dhe të mbetet diçka nga profesioni kur vihen vija të dallueshme mes një aristokracie fiktive dhe një proletariati që nuk po afirmon dot forcën e vet pse nuk e njeh ende”. 

Për mua, problemi nuk është se rroga e Fevzos – e cila edhe nē mos qoftë kaq do jetë diku afër – ka goxha diferencë me gazetarët e lajmeve.

Po të jetë për diferencën mes yjeve televizivë si Fevzo dhe kolegëve që u mbajnë 12 orë në ditë mikrofonat ngrehur yjeve politikë, Fevzua me atë nivel vaniteti që ka do gjente shumë shpejt shembuj krahasues vërtet përndritës nga bota, të mjaftueshëm për ta hedhur poshtë argumentin.

Dhe në fakt, pagesa e Fevzos nuk ka pse lidhet me pagën e gazetarëve që punojnë apo që do punojnë në të njëjtën media me të. Nuk varet as nga miqësia me Benin. Dhe kjo nuk po ndodh sepse Fevzua dhe Beni i Topit (ose Beni i ish-Libras), po ia hedhin Vjollcës.

Fevzua dhe çdo gjë që ka të bëjë me të varet nga shikuesit e tij. Çdo trajtim i tillë ekskluziv ndikohet së pari nga perceptimi i suksesit që kanë për Fevzon ata që janë gati t’ia marrin në konsideratë shifra të tilla.

Kësisoj, kush nuk është dakord me pagën e re të Fevzos, me vilën e tij të re në mal që e reklamoi së fundmi, me vilën e vjetër në det që nuk e kemi parë ende, me vilën e ardhshme kudo që do jetë ajo, apo me udhëtimet, kostumet e shtrenjta, orët e luksit, tullën shkëlqyese të Fevzos, etj, pra kujt nuk i pëlqejnë të gjitha këto, nuk ka as pse fyen Fevzon, e as pse shfryn në rrjete sociale, apo në hapësirat për lexuesit në gazetat dhe portalet online.

Mjafton të bëjë një gjë të vetme: Të mos e shoh më teatrin me maska që drejton Fevzua.

E njëjta gjë mund të thuhet për politikanët të cilët dikur denonconin ushqyerjen e Klanit (e rrjedhimisht luksin e Fevzos) me fonde të buxhetit të shtetit dhe më pas nga denoncues të ashpër, u kthyen në vizitorë të rregullt propagandues të studios së tij.

Këta të fundit, madje, veç pultit të TV, kanë në dorë shumë më tepër se qytetari i lodhur apo reporteri i nëpërkëmbur.

Kanë në dorë bojkotimin publik të Fevzos dhe vendimmarrje të tjera denoncuese që lidhen me hetimet e premtuara kundër ish-regjimit dhe apologjetëve të tij në media.

Që të mos e zgjasim, kjo është historia, fare e thjeshtë: Shikuesit që nuk e duan, mjaft të mos e shikojnë. Vendimarrësit që e frekuentojnë, duhet ta bojkotojnë.

Nëse as shikuesit, as përfaqësuesit e tyre politikë, nuk munden ta bëjnë këtë, do të thotë që Fevzua e meriton plotësisht rrogën që ka dhe rrogën që po kërkon, mjafton të jetë në rregull me zyrën e taksave.

Punë të mbarë, Fevzo. Për mendimin tim, jo 45, po 90 të kishe kërkuar. Këto kohë janë të arta dhe të pamundura, tjetërkund. Pra, gëzoju shumë dhe shpejt mrekullive të katundit tonë të papërsëritshëm.

*****

Shkrimi i plotë i Respublica mund të lexohet KËTU

June 5, 2018 09:50
Komento

86 Komente

 1. agimli June 5, 03:34

  Kaq shume para pastrohen ne ate vend sa nje qelbesire si Fevziu paguhet me shume se gazetaret me te mire te CNN?

  Reply to this comment
  • Luani June 5, 10:57

   Z.THANO! NE NE LABERI KEMI: QENI I MIRE LIDHET NE SHTEGUN E LIG.
   FEVZIU SI QEN I “MIRE” PRANDAJ PAGUHET KAQ SHUME!
   LUANI I VLORES

   Reply to this comment
  • korçari June 9, 10:44

   Mendoj se z.Fevziu eshte fuqizuar shume duke qene ne dijeni te nentokes mafioze ne Shqiperi ,mbase eshte mjeshter i shantazhit duke shfrytezuar “pikat e dobta “te politikes shqiptare dhe kryesisht korrupsionin,por nga ana tjeter nuk mund te perjashtohet mundesia se burimi i ketyre pagesave eshte i dyshimte dhe shpresoj se me rritjen e fuqise se ligjit paga e tij do te kete nje çfryrje te madhe duke u kthyer ne llogjiken e tregut.Gjithesesi nuk jam dakord qe kjo page shume e larte per tregun shqiptar mund te justifikohet me audiencen e larte te shikueseve???

   Reply to this comment
 2. alfredi June 5, 04:44

  Z. Thano, mendoj se arsyetoni jo drejte kur kerkoni qe te bojkotohet Fevzua nga vendimmarresit apo te mos shikohet nga ata qe nuk e duan. Si cdo produkt ne nje shoqeri te tregut te lire e gjen rrugen tek bleresi me menyren e vet joshese dhe bindese per ate lloj tregu te caktuar. Thuaj dhe rekomando sa te duash, produkti I pershtatet tregut, bleresit.Standarti I bleresit dhe standarti I produktit pwecaktojne tregun perkates. Ai stan ben ate bulmet qe mundet dhe bleresi e zgjedh vet stanin. Mendoj se Ju duhet te beni thirrje per rritje te standartit kulturor nepermjet rritjes se profesionalitetit mediatik si shprehje e standartit ku duhet te synoje shoqeria. Ne nje shoqeri ku lexohet shume pak dhe kultura konceptohet si nje gje qe nuk na hyn shume ne pune, madje vaniteti dhe fallciteti marrin rol te dores se pare, Fevzua do kete sukses dhe do mbijetoje. Prandaj masa e shikuesve merr ate qe shijon dhe qe e meriton. Respekte per kontributin qe jepni.

  Reply to this comment
  • a.k. June 9, 02:44

   I nderuar Thano

   Nëse shohim panoramën e medias shqip, në televizion, gazeta print, apo edhe online, kemi të njëjtët emra, të njëjta fytyra, por modeli që po dominon – e që është zgjedhje – nuk sjell ndonjë risi. Nga kjo pikëpamje, bota e online, ku ndodh jo rrallë që gazetarët janë edhe sipërmarrës, po tregon se faji për derexhenë ku mbërriti forma tradicionale e medias, nuk është edhe aq i Nikollës, Sandrit, Vjollcës, Dulakut apo Carlos, por sidomos e tyre. E këtyre titanëve të vetëshpallur të mendimit dhe analizës të cilët operojnë në një bursë të mbyllur ndikimi, drekash dhe darkash, bursë që nuk matet, nuk ka shifra, që nuk tregon asgjë nga “brenda” dhe që marketohen në një cikël komunikimi që bazohet mbi zhurmën dhe hiper prezencën.

   Është pikërisht kjo arsyeja që në largime “të bujshme” si ky i z. Fevziu, mungon përherë një sqarim për publikun, për arsyet dhe vendimin e marrë. Nevoja për sqarimin publik nuk rrjedh vetëm nga detyrimi që ke si njeri publik por edhe nga nevoja për të shmangur keqkuptime dhe spekullime, të cilat mesa shohim i interesojnë nga pak të gjithëve. Por që në “furtunën” e analizave pro z. Fevziu, mbuluan disa pyetje që duheshin bërë patjetër.

   P.sh a ka realisht kompania Top-Channel mundësi për të luajtur me blerje të tilla? Kush prej gazetarëve ka të dhëna për gjendjen e saj financiare? Pyetja që shtrohet këtu do të duhet të ishte bërë vetiu qysh në momentin e parë. Përfliten prej kohësh vështirësi financiare, madje thuhet edhe se ka asistencë mujore për buxhetin e pagave, kur befas në qiell të pastër shfaqet oferta 45 milionë.

   Bëhen përditë pyetje dhe shkrime për vettingun, për origjinën e parave, bëhet zhurmë madje edhe për ndryshimet e emrit nga politikanët që përcaktojnë karriera. Si mund të mos pyetet për këto transferta që shëmbëllejnë me fluskat financiare? Pse qenka kaq problem të diskutosh shifra që nuk justifikohen nga asgjë në treg?

   Ka arsye më shumë madje për ta bërë këtë, për një sektor si media që në Shqipëri kërkon të jetë pjesë dhe – në shumë raste është – e vendimmarrjes politike.

   Le të kujtojmë se së fundmi një tjetër filial i kësaj kompanie, Digitalb, u liçencua nga AMF për të shitur letra me vlerë, pra për të kërkuar para në treg. Jemi në fazën kur diçka e rëndësishme po ndryshon në ekonominë tonë, kur investimet po kërkohen nga burime të reja, jotradicionale për Shqipërinë. Dhe suksesi i këtij procesi ristrukturimi dhe ripërfaqësimi kalon patjetër edhe nga ndryshimi i mendësisë për informacionin. Çdo lëvizje, çdo investim duhet arsyetuar për të kuptuar të gjithë shëndetin financiar që në fund përcakton vlerën. Nuk mund të ketë progres në këtë drejtim, kur manovra të tilla i shërbehen njerëzve në formën e një dhurate që zbulohet për Vit të Ri, apo duke vazhduar me praktikën e njohur kur një “Digitalb” i radhës paguan detyrimet e një filiali tjetër brenda të njëjtës kompani.

   Le të kalojmë në një tjetër shembull për të cilin askush nuk flet. Pak muaj më parë u njoftua hapja e një televizioni të ri në Tiranë, prezantuar si filial i një televizioni të huaj. Prezantimi i kësaj nisme u bë pak pasi kompania shqiptare u përfol në media si favorite për koncesionin e një rruge kryesore në Shqipëri, çka krijon dyshime se lidhja e njohur Ndërtues – Media, e provuar si shumë e dëmshme, vazhdon të jetë mënyrë kontrolli dhe influence në vendin tonë. Asnjë fjalë dhe asnjë analizë, që nuk mund të jenë detyrimisht kritike, apo akuza, por që duhet të diskutojnë mbi këtë që po ndodh.

   Edhe në planin profesional, mbetet shumë e pajustifikueshme mbivlerësimi që i bëhet emisionit të z. Fevziu. U shkruajt se ai është emision i kuotuar, se aty përpunohet opinioni etj., pa i vënë një notë kritike. Ne shohim aty të përsëritet thuajse përjavë një shfaqje identike, teksa flitet për “arrestime që do të ndodhin”, “për informacione delikate” etj., ku prodhohet një debat që zbraz dëshirën për pyetje pa dhënë asnjë përgjigje. Influenca e këtij emisioni duhet të jetë diçka e matshme te publiku dhe jo te stresi i Edi Ramës apo Sali Berishës. Apo kryeministrit të radhës. Pse duhen besuar këta analistë dhe jo Aleksandër Frangaj që po e mendon lëshimin e Fevziut? Vallë Frangaj ka frikë nga rritja e influencës së z. Fevziu? Pse duhen besuar këta analistë që në përvojën e parë si sipërmarrës të “biznesit të tyre të medias online” nuk po qullosin gjë?

   Ikja e gazetarit në fjalë nga Tv Klan, njësoj si detyrimi i Sokol Ballës për t’u larguar nga Top-Channel meriton të diskutohen si shprehi e një krize të thellë dhe jo si triumf i profesionalizmit. Sepse të tilla janë. Një krizë që evidenton se modeli nuk është më eficient dhe ky është një lajm I mirë.

   Përndryshe vetë z. Fevziu në rastin konkret nuk do të kishte ndonjë dilemë nëse do ta shihte transferimin si sfidë për të vërtetën dhe misionin e tij si gazetar.

   Në fund, krahasimi me reporterët është i rëndësishëm jo për faktin e pagesës si të tillë, por për faktin se ai dëshmon deformimin, pse jo shpërbërjen e parimeve që mbajnë në këmbë këtë profesion që nuk kryen më detyrat bazike: informimin. Edhe sot ne nuk e dimë me siguri, pse po ikën ky gazetar për të cilin po investohen kaq shumë para. Nuk e kemi këtë informacion si pronë publike.

   Për shkak të këtyre gjysmë të (pa)vërtetave dhe të panjohurave, që pëshpëriten dhe nuk fliten, reporterët luajnë rolin e figurantit, apo recepsionistit, pa emër e pa fytyrë në pjesën më të madhe dhe ku agjentët skenikë të pushtetit kanë zënë vendin e kineastit të realitetit bashkë me politikanët kryesorë dhe partitë e tyre.

   Reply to this comment
 3. saliu qeros June 5, 04:59

  U befasova nga ky artikull I zotit Thano per Blendi Fejziut dhe rrogen e tij prej sheiku.
  .
  Nuk me ka interesuar audience e Opinionit dhe as rroga e kesaj monstre mediatike.
  .
  Per Fejziun dy ceshtje jane themelore
  ***
  1- kush e paguan nen dore me flori kete tip spiuni mediatik (MEDIAT JANE BERE TARGETI NR1 I SHERBIMEVE INTELIGJENTE)
  2-pse ky monster nuk i kritikoi qofte edhe nje here te vetme krimet e berishes por I doli ne krah si ne 21 janar dhe ne gerdec
  ***
  Ky GJENERAL GRAMAFONI (tashme I kthyer ne Perandor) ka aq fuqi sa te shkele me kembe kryeministra dhe te poshtroje ambasadore…..dhe per cudi dhe figura si Xhuliani I trajton te nje niveli me te..
  Pse eshte bere I frikshem dhe I rrezikshem ky pinjoll I Toptaneve
  Dihet qe trekendeshi BIZNES-POLITIKE-MEDIA sot ne shqiperi eshte kthyer ne nje pushtues permanent dhe duke shtuar ketu dhe pushtetin dipllomatik perendimor dhe sherbimet e tyre inteligjente kemi tedrejte te mendojme se ai vend eshte me keq se I pushtuar..(KUJTONI FILMIN GJENERAL GRAMAFONI dhe asgje nuk ka ndryshuar qe atehere .
  .
  NESE SHQIPTARET DO TA DININ NE 1991 SE FEJZIU DO PAGUHEJ SA GJITHE KESHILLI I MINISTRAVE TE MARRE SE BASHKU..
  .
  NESE SHQIPTARET DO TA DININ NE 1991 SE SHURREMBAJTESI ENVER HOXHES DO DEKLARONTE SE DO VRISTE EDI RAMEN SIPAS KANUNIT LEKE DUKAGJINIT
  .
  NESE SHQIPTARET DO TA DININ NE 1991 SE NJE AMBASADOR SI DONALD LU DO TALLEJ KAQ HAPUR ME SHQIPTARET QE I PREMTON KAPJE PESHQISH TE MEDHENJ KRIMINELE DHE PASTAJ VALLEZON ME TO ME TANGON E BAFTJARIT..
  .jo vetem ai popull do ishte cuar ne kembe kundr ketij pushtimi BIZNES-POLITIKE-MEDIA-AMBASADE-SHERBIME INTELIGJENTE por dhe vete ato amerikane dhe europjane qe shkelen ne vitet 1990-1991 nuk do guxonin te vinin se e dinin fundin tragjik te tyre.
  ***
  Pse ky moderator I famshem ne ndyresi I Opinionit eshte me zi se Toptanet ..Zogolljanet dhe Nazi berishianet ??

  ;

  Kush e paguan ose kush e mbeshtet kaq fuqishem kete monstre..ku nje nga meritat e tij ishte nxirja e Enverit dhe zbardhja e Ahmut zogut qe rezultoi si bummerang.
  Ajo qe shume njerez me rendesi ne shqiperi per vrasjen e konomit cojne gishtin te Bledi fejziut dhe 2 banoreve VIP te gjirit te Lalzit me origjine nga Viqidoli.
  Thjesht jane sponsorizuesit e vrasjeve Konomi dhe Isa Coba
  Emra VIP ne dosjen e prones se Konomit
  Skedilajt Konomit, gjyqtarit të ekzekutuar me bombë me telekomandë në qytetin e Vlorës, i janë dashur 5 vite nëpër gjykata për të përfituar pronën që dyshohet si pista kryesore e egzekutimit të tij. Dosja voluminoze është endur sa në dyert e Agjensisë së Kthimit të Pronave, në gjykatat e Durrësit e së fundim dhe në Gjykatën e Lartë, dhe është hartuar dhe ndjekur personalisht nga gjyqtari Konomi. Në gjykatën e Durrësit, Konomin dhe problemin e tij me pronën e dinë thuajse të gjithë.
  .
  Prejardhja e pronës
  Ana Mitro, Fotaq Konomi, Vasillaq Goxhomani dhe Eleni Mima rezultojnë të jenë trashëgimtarë të një sipërfaqeje gjigande prej 28.993.100 m2, në bregdetin e Durrësit. Sipas dokumentave ata rezultojnë të jenë pasardhës së Jorgji Vevecka, Sofia Kolea, Kostandin Mima, Evdhoqes Goxhomani, dhe Ariadhni Konomit, të cilët janë trashëgimtarët e parë të pronës në fshatin Rrushkull dhe Hamallaj, të rrethit të Durrësit.
  .
  Avokatja e Berishës në dosjen e Konomit
  Mes emrave “vip” që shfaqen në dosjen e pronave të gjyqtarit Konomi në zonën e Gjirit të Lalzit ndodhet edhe ai i avokates së kryeministrit Berisha, Erinda Ballanca. Avokatja Ballanca përfaqëson dy palë në proces, të cilat njihen si palë ndëgjyqësuese (palë e tretë). Ajo ka statusin e ndërhyrësit kryesor në emër të Polikseni dhe Marjeta Mimës.
  .
  Pasi gjyqtari tashmë i ndjerë Konomi, kishte marr përsipër nga i gjithë familja e tij, mbi 70 kryefamiljar, që të merret ai personalisht me proceset gjyqësore të fitimit të të drejtës së pronave të trashëguar nga çifligu i Miltiadh Shallvarit, duke emëruar si përfaqësuesen e tyre avokatin Flutura Kone.
  .
  Sipas vendimit tashmë të zbardhur Miltiadh Shallvari në çifligun e tij vetëm në zonën e qarkut Durrës, konkretisht nga Shën Pjetri, Gjiri i Lalzit dhe Hamallaj ka në pronësi rreth 29 milionë metër katror tokë të cilën tashmë e fituan trashëgimtarët e tij me vendim të Gjykatës së Lartë.
  Nga hetimet e kryera deri më tani, ka rezultuar se bazuar në vendimin e AKKP-së dhe ZRKKP-së, të firmosur nga ish-drejtori i kësaj zyre në qarkun e Durrësit Klodi Beja i kanë kaluar tre familjeve të njohura një sipërfaqe e madhe toke. Këto përfitues kanë qenë trashëgimtar të familjes së Zija bej Toptanit, Fuat bej Toptanit, familja Qoraliu si dhe trashëgimtarët e familjes së Hatile dhe Hejdie Dibra. Tashmë dosja është marrë në verifikim dhe po shqyrtohen me detaje të gjitha planet e vendosjes dhe mënyra si i janë kaluar këto prona këtyre tre faljeve”-thuhet nga prokuroria.
  .
  Në mesin e këtyre trashëgimtarëve të familjes Toptani dhe Dibra rezultojnë të jenë edhe dy njerëz të njohur për opinionin publik, gazetari i TV Klan Blendi Fevziu dhe Drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve Gazmend Dibra.
  Në qoftë se shikohet me kujdes dhe vrasja e drejtorit te Shik-ut Isa Coba që po ndiqte pisten e vrasjes se Konomit dilet ne konkluzion se vrasesit me pagesë ishin te njejte me te gjyqtarit konomi..pra me nje fjale
  Gjurmet te cojne ne Qelë-n e Fejziut,Toptanit,Bregasit,Hysenbegasit,Staroves.Ypit..Dmth te Blendi rrypit ose si I thone shkurt Sala Qeros

  Epilog:

  Nuk indinjohem nga rroga milonere e Fejzi Beut dhe besoj se shumica absolute e shqiptareve kete mendojne.
  .
  Ne indinjohemi se shtypi dhe media e lire eshte vene ne dipozicjon te politikes dhe konkretisht etaloni i kesaj ndyresie me emrin Blendi Faqeziu eshte bere pjese e krimeve berishiane qe tolerohen ne menyre kriminale nga miqte tane por dhe nga gazeta Dita me Thanot dhe Bedrislamet e saj

  Reply to this comment
 4. demo June 5, 05:42

  padrejtesi eshte,maskarallek eshte,e hidhur eshte,poor fevzi,toptan bregasi po e ben ashiqare,si rrobaqepesit e mbretit lakuriq.Ai po e thote troc: ,,me rob shpie kush nuk i jep para Fevziut!.;.Bucat e mediave,kryeministrat e katundit, jane ne gare tani,se mos qi ,.me rob shpie.

  Reply to this comment
  • Vlora 97 June 5, 13:47

   Thano ia ke permendur pak pronat por ke harruar ti thuash qe ky ka patur dijeni per vrasjen e Skerdilajd Konomit.
   Them ka patur dijeni per te mos thene qe Blendi Fevziu dhe Rea Toptani i njohin mire vrasesit dhe arsyet e krimit.
   Nese mbani mend ne nje kronike televizive qe me pas u zhduk nga online gruaja e Skerdit i tha gazetarit qe e intervistonte te shkonte te pyeste koleget e tij qe dalin pernat ne TV. Per ke e kishte fjalen?
   Une mendoj qe me shume pak investigim zbulohet lehte kjo gje. Mjafton te pyeten Toptanet qe jane ne konflikt pronash me Rean dhe Blendin.
   Ata dine shume per vrasjen e Konomit dhe nese jo tjeter, mund ta fundosin opinionin qe ka publiku per kete sharlatan

   Reply to this comment
 5. rimi June 5, 06:07

  Ekselnt Thano.Ja nje artikull qe duhet lexuar e me pas studiuar!Respekt per moralin qe mbart .Fevzua eshte star qe shitet e blihet si futbollistet me ne ze !Te njejtin rezualtat japin ekipet qe mbartin Fevzo,trukime dhe vetem trukime!

  Reply to this comment
 6. Spinoza June 5, 06:22

  Pastrojne parate legenat kur ti bejne kontroll pasurive abuzive duan ti thone perendimoreve qe merrja rroge 50 mije euro ne muaj po kush i ha keto o medioker do tregoni aferat qe keni pasur me sistemin politik te korruptuar

  Reply to this comment
 7. Durrsaku June 5, 07:08

  Po prape bir kurve mbetet qerosi. As i ka ngjare fare babait te tij biologjik, qe edhe sot mbetet i panjohur. Ajo qe dihet eshte se ky qerosi eshte ngjizur ne fejesen e pare te se jemes dhe ka lindur pas marteses se saj me nje burre tjeter. Qerosi qe ne lindje eshte tip tranzicioni.

  Reply to this comment
  • Osman Lala June 5, 16:29

   Mungon gazetaria investiguese.
   Asaj po i takojn para me thas.
   Ne mungese te saj shkelqen tulla e Fevzos apo dora qe kap miza e Çanit.
   Pra muhabet burrash me kostume dhe gallat katindaresh periferie ne vend te gazetarise se vertete.
   Katund i mrekullushem per disa – mire e thote Thano. Po edhe Thano vete qe dikur ka shkelqyer ne investigime me Shekullin dhe Diten tashme nuk e ben me.
   A dihen arsyet pse?

   Reply to this comment
 8. sali enver,jemi gati kurdoher June 5, 08:42

  Po te vjen inat more Thano qe nje qeros fare pa floke,te mari me shume se terroristi kasmi qe sulmon policin dhe e plagosin shoket e tij….
  Po si ka mundesi qerosi qe shplan trurin e pdistave te paguhet me shume se salikrimineli qe eshte ideusi i trushplarjes dhe snajperi ne dritare per te vrare edi ramen.
  P si te paguhet ky MINI ME me shume se presidenti qe kercen me muzike jevgjish baftjar,po monika qe humbi cizmet per kete popull,po zonja e pare qe eshte 14 vjecare e sa e sa ,po te vjen plasje more Thano qe te mari me shume mga luli qe zbulon babalet dhe po lufton dhembe per dhembe me krimin dhe drogen…….

  Reply to this comment
 9. Messerschmidt June 5, 09:05

  Je ca pusht ti Fotaq (Thoma) je …por ky pushtlleku jot nuk i prishka shume pune monarkise !!!

  Reply to this comment
 10. Tema e fevziut ktij karikature te maskarades Medie June 5, 09:51

  Per fate te keqe ,
  kjo Teme qe perben nji Problem Themelor
  per Madien e Gazetarine Shqiptare ,
  qe i sherben vetem Mafies Politike duke qen te dy
  Partner ne Pasurimin e tyre nen degjenrimin e shoqerise shqiptare dhe jetes se shqiptareve ……

  trajtohet nga nji kendveshtrim jokorrekt nga disa !

  Ktu nuk behet fjale aspak per Shifrat dhe paret qe Mediat e halabakeve e ate vend i paguajn Fevziut
  apo X – Gazetare apo Moderatore , sepse ne fund te fundit kjo s’perben nji ceshtje per shqiptaret ,pooor

  ajo se kujt i sherben ky Maskara me veprimtarine e tij ,
  dhe cila eshte veprimtaria e ktij bastardi antishqiptare ,
  qe per cudi ne ate vend , lejohet te intepretoje gjithcka

  nga ajo goje e tij qe vjen ere , kunder cdo Realiteti
  dhe hapur ben nji politike antishqiptare !

  Mediet ne gjithe Boten ,Europe te pakten qe ne njohim fare mire ,
  ne thelb te tyre ,kane nji funxion edukues te shoqerise ,
  me ndjenjat patriotike ,duke reklamuar gjithmone pozitivitetin e Moralin ne nji shoqeri dhe kritikojne ashper cdo cfaqje banale ,te papershtateshme edhe te politikanit me te fuqishem ne vende dhe hapur edhe ne Studio kudo ,duke i ruajtur pastertine Medie ,
  si perfaqsues i popullit te vet ,pra ka nji Morale Njerezore .

  Le t’na tregoj dikush ,se cfar ka ky gazetare ,shurdhues ne medie qe gatuan vetem CORBA alla turka ne Studio ,
  se cfar e bashkon kte njeri me Gazetarine dhe cfar i ka dhene ky asaj kto vite e ne sherbim te kujt politike ka qene ???

  Shqiperia eshte i vetmi vende qe ka Medie jo veten 1 –
  qe i sherbejne hapur bandave te mafies Politike dhe Politkave te Huaj ,qe financojne Medien Shqiptare per te manipuluar jeten e shoqerise Shqiptare dhe
  nqs do shofin deri sot ,
  atio ja kann arritur me se miri qellimit te vet .
  Mjafton te shofesh efektin e Helmit qe ky Gjarper i quajtur Fevzi ,ka sprucuar medieve Shqiptare se ku ka degjenruar Media ne ate vend dhe ajo shoqeri ,

  te financuar nga Bandat Politike dhe padyshin Forca te Erreta te Huajsh ,qe diktojne jeten Mediatike Shqiptare ,
  dhe kupton se ne Shqiperi nuk kemi te bejme me Medie Normale ,por me nji Bande Mekanizem qe i sherben Brain Washing -Shplarjes se Trurit qe i behet atij populli ,duke i zhveshur nga cdo dinjitete si njeri e komb !!!

  Pra rrenjet e kti sharlatani ,jane me te thella se sa duken ne realitet nga ajo Bote naive .

  Dhe irionia e gjithe ksaj Maskarade qe vazhdon e lulezon neate vend nga kto Medie ,qe nuk i thone asgje atij popull püervecse i mashtrojne e manipulojne Realitetin ,eshte
  ke Shteti i Rrumpalles ,qe nuk do me dit asgje ,
  nuk ka ne kontroll asgje si cdo Shtet tjeter ,duke e lene gjithcka te lire ,ti sherbej cdo politike e mos te ket aspak
  nji orinetim kombetare .pra lene gjithcka jashte cdo pergjegjesie !!!!!

  Pra ne ate vend nuk njifet si funxionon nji Shtet ,
  e sipasoje nuk njifen as te drejtat dhe pergjegjesite e Medie siedhe detyrat qe ajo ka kundrejt shoqerise Shqiptare vendit e popullit te saj .

  Pra si ne cdo rast skandaloze ne ate vend , siedhe me politikanet qe ndertojne gjasme Autostrada i rasti i Elbasanit , nderkohe qe Miljardat e destinuara per ate ndertim ,i pervetesijne vet , pra Vjedhin Hapur Shtetin Shqiptare e(qe do te thote shkaterrojn Shtetin dhe Vendin) dhe nuk vihen asnjiher perball Ligjit e Pergjegjesive edhe Mediat e ndertuara nga sharlatane te ndertuara ne Shqiperi ,nga para te pista me autore alabake ,qe kann gjetur shesh ne ate vend pa Zote e bejne pershesh me ate jeten e shqiptareve .

  Pra nji Shtet qe legjitomon ne Heshtje , cthurjen njerezore ,ku me shkerdhata e putana mediatike te Jet ,me i vleresuari nga ajo Bote idiote .

  Reply to this comment
 11. Bureto June 5, 10:05

  Drejt e ka thënë Thano: “…shikuesit që nuk e duan (Fevzon) mjaft mos tëa shikojnë; vendimarrësit që e frekuentojnë duhet ta bojkotojnë!”. Drejt, por sa gjëra thuhen drejt dhe janë apo veprojnë shtrembër në këtë katundin tonë mediatik. Unë jam një nga ata që kam vite që nuk e ndjek emisionin Opinion, por dhe disa të tjerë, por sa janë si unë? Nuk e di, por di që duhet të jenë shumë më shumë, ata që i ndjekin. Vetë fakti që ofertat e pronarëve të TV janë të tilla për Fevzon, pra marramendlse për nivelin mesatar të pagave të fushës mediatike, tregon se audienca duhet të jetë e lartë. Dhe pikërisht këtu konsiston fakti se pse është e tillë, kur këto emisione dhe jo vetëm ai i Fevziut, të sjellin zorrët në fyt. Dhe këtu vimë tek problemi tjetër, tek standardi mediatik dhe konkurenca me bazë cilësinë e formateve të ngjajshme në to. Kë të shohësh? Zhejin, Rakipin, apo Vasilin, që konkurenca e tyre me atë të Fevziut është se kush do t’ia kalojë tjetrit në këtë “pisllëk”. Dhe prapë shihen. Por problemi mendoj se nuk qëndron vetëm tek ata të cilëve u bën thirrje Thano, pra militantëve apo vendimarrësve. Jo se janë pa rëndësi, përkundrazi, sidomos e të dytëve, të cilët edhe ata janë në rol, por tek publiku i gjerë. E keni vënë re? Këto lloj formatesh pothuajse jepen në një ditë e në një orë, jo pa qëllim. Është koha ku më së shumti njerëzit marrin pultin dhe shohin këto lloj spektaklesh nga të cilët, më shumë se marrin mesazhe, shohin arenat e “gladiatorëve”. Mesa duket këto preferojnë “skllevërit”modernë, të ushqehen dhe të argëtohen. Gjella është ajo që servirin TV. S’ka rëndësi shija, apo vlerat ushqyese, mjaft të ngopen. Dhe këtu vijmë tek problemi më i madh që kemi ne si shoqëri kultura për të dalluar të mirën nga e keqja, të bukurën nga e shëmtuara, të drejtën nga e padrejta dhe kështu me rradhë. Fatkeqësisht ky është një realitet dhe spekullantët politikë, oligarkët mediatikë dhe shërbëtorët e tyre, më së shumti gazetarët, janë në rolin e ‘çakallëve’ , që nga lakmia për pasuri shqyejnë tufën e “deleve” publik, në këtë rast shikues. Për sa kohë të kemi këtë standard shijesh këta mogulë do të gjejnë shesh e të bëjnë përshesh. Megjithëatë, zgjidhja ajo mbetet, bojkoti në të gjitha format, për këto lloj formatesh. Po për këtë nuk mjafton vetëm shqetësimi i Thanos. Duhet një ofensivë serioze nga shoqatat e gazetarëve dhe e mediave të tjera serioze, edhe pse pak, që t’i shpallin luftë kësaj tollavaje mediatike toksike.

  Reply to this comment
 12. LORA June 5, 10:12

  Sikur Shqiperia jone te kishte nje autoritet te vertete te matjes se audiences se emisioneve ne tv,,,,sikur,,,,argumenti mbi te cilin mbeshtetet A.Thano,ne analizen e mesiperme, do te binte.
  Personalisht e quaj vetfymje harxhimin e kohes time per kellira emisione;ku ben pjese edhe opinioni i fevzo-kellires.
  Sa per pagesen e tij,,,,,me duket e fryre nga vete kellira-fevzo,per ta majt veten ne te rende .
  Oferten pergjithesisht malinje te gjirizit mediatik e shembi verdikti i 23 qershorit 2013,,,,,dhe prej atehere eshte ne pikiate.Parja qe e mban eshte tejet e dyshimte dhe eshte detyre shteterore per ta zhbiriluar.

  Reply to this comment
 13. anticensurë25642654 June 5, 11:27

  jetojmë në kapitalizëm dhe jo më në socializëm!!
  nëse bashkpuntorët,ose puntorët që punojnë në të njëjtin kanal me fevzon nuk janë të të njëjtit mendim me vendimin e punëdhënësve të tyre!?
  atëherë mund të:
  -kërkojnë rritje pagash
  -të bëjnë grevë
  -të bllokojnë kanalin
  -të japin dorheqjen,të vetpushohen nga puna,tek e tek ose kolektivisht
  por jo këto idiotësira që shkurajnë komentues e gazeta!!
  gjithnjë ka një kontratë në mes punëdhënësit dhe punëmarrësit!!
  kush e ka thikën nga dorëza ai vendos për pagesën!
  në këtë rast e ka fevzo dhe jo punë dhënësi!
  ky është kapitalizmi!!
  këtë kërkuam dhe këtë ta shijojmë me të gjtha shijet që ai përmban!nga e ëmbëla deri tek e hidhura helm!!
  fevzos i ka rënë e ëmbëla,ata që e shajnë si duket kanë për pjesë helmin e hidhur!!
  për fat të keq shumë prej atyre që nuk kanë pasur për hise ëmbëlsinë,kanë qënë ata që kanë dëshëruar me gjith shpirt kapitalizmin!!shumë nga ata që e shajnë votojnë çdo ditë për të “djathtën”(janë njëlloj të gjithë krahët),me shpresë që një ditë të gdhihen si fevzo!!kjo është katastrofa e mendimit primitiv human!!
  skllavi ëndërron të shëndrohet një ditë në skllavopronar!por për fat të keq gati 100% e skllevërve vdesin të tillë!!duke ëndërruar!!

  Reply to this comment
  • BOLL DERDELLITET PER KAPITALIZEM NDERKOHE QE NE SHQIPERI POLITIKA E MEDIA KA PRODHUAR VETEM MUTE June 5, 12:04

   anticensure 0000000000;

   boll me kte shprehje ordinere

   “Jetojme ne Kapitalizem” !

   Shqiptaret nuk kane jetuar asnjiher ne sistemin Kapitaliste .
   Kjo eshte nji ane tjeter e marrezise shqiptareve ,
   sepse intepretojne ne cdo kohe ate qe bota i fryn ne veshe ,duke tallur trapin me idiotet shqiptare .

   Me Kapitalizem nenkuptohet qe ti te jetoshe ne nji sistem i cili ka nji industri e prodhon -shet e blen etj etj
   se nuk dua te zgjatem .
   Shqiptaret jetojne ne nji sistem absurd hibrit,
   – Anarshie te Pakontrollushme -ku Bota i rrasi jo paqellime ,me te asgtuquajturen Demokraci qe exportoj per vende si Shqiperia ,
   ku e vetmja e drejte njerezore ishte dhe eshte Liria e Instikteve -Liria e Krimit -Liria e gjithckaje qe shperben nji kombe e nji shoqeri ,
   ne nji art Kaosi Total ,lu secili i lejon vehtes gjithcka !

   Ky eshte Realiteti i “kapitalizmit” alla Marrezi Shqiptare .

   Ne boten Kapitaliste Kapitalistet – Pasurohen me ate qe prodhojne per Boten e njerezimin .

   Me cfare jane pasuruar “Kapitalistet Shqiptare” ?

   Cfar kane prodhuar kta Kapitaliste te Firmes Marrezia e dal nga Shpellat ?

   Ta them une dhe gjithe shqiptaret ;

   kane prodhuar ,
   Krime ,
   degjenrim,
   prostitucion,
   shkaterrim,
   percarje ,
   destabilizim,
   c’montim te cdo Vlere Njerezore
   dhe cdo Morali Njerezore ,

   c’montim te cdo Vlere Kombetare qe i mabnte
   te bashkuar shqiptaret ne nji identitet

   pra shkaterrimin e gjothckaje !!!

   Dhe per te gjitha kto – qe dikush i paska blere ,
   qenka pasuruar ?

   E kuptoni ju se ne cfar marrezia keni rene
   dhe nuk jeni me ne gjendje te arsyetoni se cfar
   ka ndodhur me ate vend e ate shoqeri dhe dilni medieve e leshoni vetem brockulla e idiotizma pa funde ?

   Sikur shqiptarret te kuptonin Marrezine e ktij sistemi mafioze qe pasurohet me jeten e te ardhmen e Shqiptareve qe po shkon drejt zhdukjes se Shtetit Shqiptare ,
   do ngriheshin
   SONTE NATEN TE GJITHE ME ATO ARME QE DO KISHIN DHE ZHDUKNIN NGA FAQJA E DHEUT TE GJITHE POLITIKANET E VEGLAT E TYRE MEDIAT QE JANE ME TE RREZIKSHEM SE
   VET ATA SEPSE POLITIKA ESHTE TASHME E E EXPOZUAR SI BANDE KRIMINELESH

   QE NGA PRESIDENTI ME I DEGJENRUAR I PLANETIT

   E DERI KE KRYEKRIMINELI DHE SHKAKTARI I
   GJITHE POSHTERSIVE QE KAN NDODHUR NE KTE VEND
   SALIH RRAHMAN BERISHA
   QE EDHE T’JA ZHULIN ME FARE E FIS
   PERSERI NUK I SHPLAN DOT TE KEQEN QE I KA SJELLE SHQIPERISE E POPULLIT SHQIPTARE

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 June 5, 15:52

    UUUUUUUUUUUUUaaaaaaaaaaaaUUUUUUUUUUUUUU
    e ku jetojmë mor lal??
    është kapitalizëm or copë idioti!!
    ai që përmënd ti është ideali,pjesa tjetër është me tendencë kokë poshtë!!
    jo po vazhdo dhe ti me “tranzicion”që po përmëndet 30 vjet rresht!sikur me daljen nga tranzicioni,nesër, duhet të jemi në nivelin e shteteve të industrializuara kapitaliste!!
    mor debil
    kapitalizëm nuk do të thotë vënd i industrializuar,por një vënd ku veprojnë ligjet e kapitalizmit!!
    ligjet e kapitalizmit veprojnë në shqipërinë e korruptuar,të prapambetur dhe me një popull që jeton akoma me mentalitet mesjetar!
    bile me njerëz të trashë si ti që nuk dinë se çflasin!në rastin tonë “se çshkruajnë”!!
    të plaçin sytë dhe të pjerdhça në vesh!!
    jemi në kapitalizëm!!
    pavarsisht se është primitiv!!
    fajin e kanë njerëz,primitivë, si ti!!pa tru në kokë!!
    çfar e kujtoje kapitalizmin ti mor debil??
    fushë me lule??
    të njëjtën gjë ke gjithandej!por më të kamufluar!
    “degjenrim,
    prostitucion,
    shkaterrim,
    percarje ,
    destabilizim,
    c’montim te cdo Vlere Njerezore
    dhe cdo Morali Njerezore ,”
    vlera e kapitalizmit është kapitali!kush ka para ka gjithçka!përfshi dhe ato që kam cituar nga ti!
    na mbytën idiotët,agjitatorët, partiak!!

    Reply to this comment
    • BOLL DERDELLITE o tru i censuruar nga Zoti ! Je teper idiote per kte Bote . June 5, 16:26

     anticensure 00000000000000000000

     un nuk te kam ofenduar ne komentin tim ,

     por kame argunetuar ate se cdo te thote Kapitalizem ne Realitet dhe kush eshte Realiteti Shqiptare !
     Qe te kalosh nga nji sistem Diktatorian dhe leshe gjithcka te lire ,cdo instikt cdo cmenduri si edhe Truri jot , qe pellet per Kapitalizmem por “Primitive” ,nuk
     ka te bej fare me ate qe pellet zotrote ne vape ,

     por me nji art Sistemi Anarshie e te Gjithaneshme .
     Shqiperia kaloj nga nji sistem Diktatorial Komuniste ,
     ne nji Diktature te Injorances e idiotave kapitaliste si ty ,

     por kurr ne nji Sistem Kapitaliste .

     Sigurishte qe ne vendet e verteta Kapitaliste ka degjenrim ,sepse edhe prostitucion ,por nuk ka shperbejrje te Vlerave Kombetare ,nuk ka percarje ,por te gjithe shtetet Europiane jane shume te bashkuar si kombe dhe nuk exziston termi Destabilizim dhe ka edhe Ligje edhe rregull ka edhe Njerzillik ,ka edhe Kulture qytetare ,ka edhe Vlera Njerezore ,
     pra ka gjithcka vetem Idiota Veshgjate qe te ngjane ty jo .

     Duket qarte nga cfar komenton qe je nji idiot si shume te tjere dhe nuk ke asnji njohuri jovetem mbi Kapitalizimin por as per shtetet Europiane ,pra je thjeshte nji veshgjate qe te ka terbuar Vapa . Hajt e mos me dil me perpara se di edhe ndryshe un ,injorante i mjere.

     Reply to this comment
     • Rod Gary² June 5, 19:44

      Ja thua mo, ja thua, po kujt ja thua, thuaj…

      Vetem shprehja “boll derdellite” do te mjaftonte per t’ja bukosur gojen nje te auto-censuruari…

      Nje vend, qe pervec zhurmes se kafeneve dhe zhurmes mediatike s’prodhon pothuajse asgje, ai vend s’ka se si te quhet vend kapitalist.

      Nje vend qe importon artikuj te skaduar ushqimore sic jane gruri, mishi, etj, ai eshte vite drite larg kapitalizmit. Qe Shquperia s’i ka hedhur akoma bazat e kapitalizmit, kjo s’do as laps dhe as kalem.

      Ajo e ka humbur qysh ne ’90-en shansin per t’u shnderruar nga nje vend i tejskamur komunisto-diktatorial, ne nje vend me ekonomi te zhvilluar kapitaliste.

      Po mbushen afro 30 vjet nga (mos)shembja e diktatures komuniste, dhe nqs. i ashtuquajturi “kapitalizem” do ishte implementuar qysh ne fillim korrekt dhe do kishte funksionuar njelloj sic funksionoi pas L2B-se ne pothuajse te gjitha vendet e renuara perendimore, sot tabloja politiko-ekonomike do kishte nje pasqyre krejt ndryshe nga kjo qe shohim ne, dhe s’e shohin dot as thanot, as bedrinjte, as merot, as bibilushat, dhe as tullaceria e fezinjve se lyer me lloj-lloj vajrash lubrifikante.

      Te kuptosh kapitalizmin e vertete do te thote ta perjetosh ate nga afer dhe per nje periudhe afatgjate. Kendveshtrimet ne kete aspekt varijojne bazuar sipas vendndodhjes dhe pervojes. Gorja e forumit duket se s’i ka lojtur dhe aq shume mullaqet nga vendi. Perndryshe do ta kishte konceptuar nje gje kaq te thjeshte.

     • anticensurë25642654 June 6, 10:44

      Rod Gary² ose shqip rrotë kari!
      të mjafton më shumë se kaq??
      nëse jo?!
      shko qihu diku tjetër!

     • anticensurë25642654 June 6, 10:54

      ti o bordello braziliane”BOLL DERDELLITE o tru i censuruar nga Zoti ! Je teper idiote per kte Bote .”
      a me të vërtetë e ke??” Hajt e mos me dil me perpara se di edhe ndryshe un ,injorante i mjere.”
      mo u nxe or i se të mbeten lesht në gojë pastaj!!na trëmb hajdarin dhe na hakoqet!
      mor copë mishi që ke jetuar në botën e kapitalit,të katundit tënd,mor debil që nuk di më shumë se ëndërrat me të cilat mund të të kenë mbushur mëndjen ose po gënjen veten!!
      ky është kapitali në botë dhe në atë më të “pastrën”në zonën skandinave dhe në zvicër!!për të tjerat mos fol!kapitaliste janë tërë vëndet me përjashtim të diktaturave kubane dhe koreanoveriaore,gjysëm kapitaliste është diktatura kineze,gjithë të tjerat janë KAAAAAAAAAAAPIIIIIIIITAAAAAAAAAAAALIIIISSSSSSSSSSTE!!
      KAPITALIZMI dhe SOCIALIZMI,nuk kanë të bëjnë me DIKTATURËN dhe DEMOKRACINËËËËË!!!janë koncepte të ndryshmeeeeeeeeeeee!
      IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIDIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIOOOOOOOOOOOOOOOOOOT!!!!!

     • CEN MANALLI June 6, 12:20

      KULMI I GOMARLLEKUT ESHTE KUR NJE RUSPIJE E QEN-SHURRUAR FORUMESH KERKON TE JAPE LEKSIONE FOR FREE PER… KAPISTALLIZMIN

    • anticensurë25642654 June 6, 17:07

     jepi ti o qen manalli!!
     se duke ngrën ti mut nuk do të thotë leksion!!

     Reply to this comment
 14. Fakt eshte se ; June 5, 11:42

  NE SHQIPERI NUK EXZISTON MEDIE E GAZETARI
  POR GRUPE INTERESI NE SHERBIM TE POLITIKES
  PRA NE SHERBIM TE MAFIES POLITIKE !

  SA ME INJORANTE E ORDINERE TE PAPERGJEGJESHEM E KRIMINELE TE JEN POLITIKANET E ATIJ VENDI
  AQ EDHE ME BORDELLO DO JET MEDIA E ATIJ VENDI !

  PRA MEDIET NE SHQIPERI ASHTUSI EDHE KAN ORIGJINEN U LEJUAN E KRIJUAN PA U RRESPEKTUAR X -KRITERE SI NDODH NE VENDET E BOTES SE CIVILIZUAR -POR

  U LA SI NJI VEND I REZERVUAR NGA POLITIKA

  PER TU NDERTUAR NGA TIPA QE S’KISHIN JOVETEM ASNJI LIDHJE ME KULTUREN E MEDIES

  POR QE I KISHIN VENE ATO PARE QE FINANCUAN NE MEDIE (NATYRISHTE JO PA DOREN E MAFIOS SE HUAJ )

  NE RRUGE JO TE NDERESHME OSE NGA BURIME
  TE ERRETA !

  PRA SOT KEMI NJI “MEDIE” QE I NGJANE NJI BORDELLOJE – PRA DISA BORDELLO MEDIATIKE
  KU SECILA ESHTE NE GARE KUSH TE BEJE PROSTITUTEN ME TE MIRE PARA POLITIKES
  DHE ATYRE QE DIRIGJOJNE POLITIKEN E SHTETIN SHQIPTARE !

  MEDIA ESHTE ARTIKULI ME TE CILEN USHQEHET
  TRURI I SHOQERISE SHQIPTARE .

  I AFRON TRURIT NJI USHQIM HELMUES NATYRISHTE QE DO KEMI NJI HELMIM TE TRURIT
  TE SHOQERISE .

  PRA ESHTE ANALOGE / NJELLOJ SI NDODH ME TRUPIN DHE SHENDETIN E SHQIPTARIT SOT

  USHQEHET NGA TREGU – ME USHQIME E MEDIKAMENTE TE SKADUAR JO KORREKT NORMAVE TE LEJUARA PER SHENDETIN NJEREZORE –
  CNDODHE ?

  KEMI NJI EPIDEMI SEMUNDJESH NE POPULL
  QE S’KAN EXZISTUAR ME PARE
  SEMUNDJE QE PO I MARRIN JETEN SHQIPTAREVE DHE ASNJI MIZE HALEJE MEDIE
  OSE KTA PSEUDOGAZETARE PROSTITUTA ME TE PAGUARA NGA MEDIET
  NUK PIPETIN
  POR C’DNDODH
  DERDELLISIN GJERA PA KUPTIM NE TEMAT
  QE TRAJTOJNE DUKE MOS I THENE ASGJE SHOQERISE POR THJESHTE VRARE KOHEN

  SI ME QEN NJI SHETITJE NE KOTESI
  PER 28-VJET MARREZI TOTALE

  QE PER CUDI I KAN SHERBYER VETEM MARREZISE NE ATE VEND DHE LARJES SE PARAVE TE KRIMIT NE BASHKPUNIM ME
  MAFIEN POLITIKE POR KURR ATIJ VENDI DHE SHOQERISE SHQIPTARE !

  DHE ME SKANDALOZE ESHTE SE ASNJI S’DO ME DITE SE KU I CON KJO RRUGE -KJO LAJTHITJE TOTALE -KJO MASKARADE MEDIATIKE –
  SE KU PO E CON AJO SHQIPERINE DHE SHOQERINE E SAJ !

  PERSE I DUHET AKOMA NJI MEDIE E TILLE
  NJI BORDELLO MBUSH ME PROSTITUTA SHQIPERISE ???

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 5, 12:03

   një koment me vlerë reale!
   ne nuk duhet të kapemi me rrogën e fevzos a të kujtdo tjetër,por me medjen e qelbur të ndyrë,manipuluese në kufijtë e ndyrësisë!!
   si e gjithë medja dhe emisionet e fevzos janë plehrë!!
   këtë duhet të diskutojmë dhe jo se sa e ka rrogën pleraxhiu!!

   Reply to this comment
 15. per Thanon me X zero June 5, 12:23

  Thano trego me pare ato Zerot e tua se Zerot e Fevzos i dime. Dhe ti ke jo pak Zero, qe nga koha kur sherbeje te Koco Kokdhima e tash qe i sherben Ed Rames. Dhe mos censuro komentet qe nuk te vijne pas midese.

  Reply to this comment
 16. N June 5, 13:03

  Bojkot!!!! Te njejten gje qe duhet te bejme me te gjithe opinioniste, gazetare e cdo lepires tjeter ku nuk perjashtohesh as ti me gjithe gazeten tende….

  Reply to this comment
 17. Lexues June 5, 13:59

  T kishe shkrujt noi rresht edhe per tallavan qe ben ai 4 her ne jave.
  Ose ose ose… Se atij nuk i mbarohen oset

  Reply to this comment
  • gazetar pa zero June 5, 14:01

   Ose ose qe e ka kthyer zyren ne bordello pershembull.
   Ejani pyesni ketu n Klan dhe do mesoni shume xhevahire nga ato qe i dine mire kurvat, raca me e shtuar kohet e fundit ne Tirane

   Reply to this comment
 18. vasili June 5, 14:32

  Bravo z.Thano.
  Si nje turme spurdhjakesh te trembur ziliqaresh pasiv,qe jemi ne pergjithesi,vazhdojme vec tu lehim,nga kafenet ´´politikaneve´´,blushrave dhe fevzove,bile nuk bejme as ate me minimalen,qe ata ta ndjejne se kush jane,qe e thoni dhe ju:
  Ti bojkotojme!
  Pasi po te bojkotoheshin,keta zero dhe jo vetem zero,por thellesisisht negativa sali,luli,blushrat fevzot,jeta e spurdhjakeve do te ish krejt bosh.
  Prandaj jeta e tyre do te vazhdoje te mbushet me mutrat dhe shurerat e saliut,metes,blushit etj,deren e se ciles keta spurdhjake me kenaqesi,kane per ta lene gjithmone hapur.
  Eshte tjeter gje ajo,qe ata lehin,pasi nuk mund te flasin me ate formim,qe kane.

  Reply to this comment
 19. Pedagogu durrsak June 5, 15:50

  Z. Thano, gaboni ne justifikimin qe i beni pages se Fevzos, qe eshte nje gazetar koke e kembe negativ dhe antishqiptar, mbrojtes i “devotshem” i anadollakut Ahmet Zogu, asnje fjale per tradhtarin Esad Pashe Toptanin, si dhe per berishizmin, si rryma ideologjike dhe udheheqese me antishqiptare te ketyre vite te demokracise ne Shqiperi. Fevzo dyshohet se eshte edhe i inkriminuar rende ne ngjarje te pazbardhura, si ajo e Skerdilajd Konomit ne Vlore. Ky person eshte shume i dyshimte dhe antishqiptar.Prandaj, TOP CHANNEL qe po “e blen” kete “star te medias” shqiptare, me siguri ka nje plan ogurzi me emisionin qe do te realizoje me Fevzon. Do te shpaloset shume shpejt ky qellim i TOP CHANNEL.

  Reply to this comment
 20. gjermani i fundit June 5, 15:50

  i dashur Thano! Duke bere kete shkrim ju vete i beni padashje sherbim “Fevzo”-s, pasi edhe duke e share, boll qe flitet per te dhe eshte njefare reklame edhe kjo, e kesisoj prodhon para. Po te pyesesh nje alergjik ndaj “Fevzo”-s do te te thote qe mos e trazo ate gjene se do vije ere, nje tifoz i “Fevzo”-s do te te thoje se pemes qe ka kokrra i bien me gure, megjithese duke e gjykuar nga koka Fevziut i kane rene gjethet, se kokrra s’ka patur kurre. Por ju e dini se ne media, siç ne sport, protagonistet nuk paguhen njelloj. “Fevzo” eshte si Ronaldo, merr sa tere skuadra, se eshte ylli i skuadres dhe nuk e di se ç’dreqi sistem, ah po, “star system”-i keshtu i ka fiksuar rregullat. Fevziu, duam apo nuk duam ne eshte institucion. Atje vete Rama, Berisha, Meta, Basha, ambasadori, ambasadoresha dhe atje flitet per gjerat e medha shqiptare. Me llafe te vogla…natyrisht. Me idera te vogla, me zgjidhje te vogla e domosdo me metodologjine e shpelarjes se trurit. Per star systemin Fevziu eshte diamanti i rralle, se ai kkushton relativisht hiçgje ne krahasim me nje ushtri propagandistesh. Ne mos do ishte ai, do shpikej nje tjeter, psh Arjan Cani, qe eshte specializuar me konstraversite e emisionit te tij, ku je i sigurt qe pas dy dallkaukesh te ftuar do jene medoemos edhe dy kurva e ca traverstite. Me duket se Cani e ka pagezuar “Fevzo” personin per te cilin po flitet.. Kush e ka fajin se TV-te jane “Fevzo” dhe “Zone e Lire”? Po ja, shikuesit, te ftuarit, se jane te dyja pale qe i japin gjak sistemit, siç eshte edhe sistemi qe gradualisht duke transmetuar te njejten gje ka arritur te marre peng dy palet e para. Ne fund te fundit çfare eshte “marketingu”? Eshte siç ka then i ndjeri Tonin Tershana per kengetaret e tallavase: publiku do m..t te haje, jepi ta haje! Ju pershendes ju dhe stafin tuaj”

  Reply to this comment
 21. Syri i Shkodres June 5, 15:56

  Dihej qe Blushi do te perfundonte tek kazani mediatik! Pa moral pa nder! luftetari kunder Rames perfundoi ne llumin e shtypit shqiptar!

  Reply to this comment
 22. Ivan i madh June 5, 15:56

  Pse mos e blere mafiozia e topit kanali marimaga e zeze e dixhitalbit Fezo koke zbathurin pak po i vjedh abonuesit e dixhitalbit gjate ketyre 20 viteve te saj me tarife tej te kripura ne baze te ruges mujore që marin ata. Dhe shteti nuk dime se ben gje verefikimin se nga vine keto para që keta punonjes paguen aq sa brenda muajit blene nje shtepi te re me rogen e tyre mujore. . Se ky fare tv sikur ka gjithe ata punonjes apo me ndimen e shtetit bejne dhe pastrim paresh duke ditur që ne Greqi po mbyllet tv te medhenj e me tradite per mos clyerie taksash e tatimesh si rasti i MEGES.

  Reply to this comment
 23. Fejziu nuk ben as per roje June 5, 15:56

  Ne qofte se ky kok byqja shkon te top chanal , une nuk abonohem me kurre.

  Reply to this comment
 24. ??? June 5, 15:57

  Muc Nano qenka bere xheloz. Akoma beson se ka gazetari ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 25. Qytetari durrsak June 5, 15:57

  Or mik, kryeministri e ka rrogen ofro 220 mije leke/muaj, pra, afro 20 here me te vogel se ky qerosi i TV Klan dhe i Levizjes se Dhjetorit, qe na gezoka oferten 4 milion e 500 mije leke.muaj dhe qe i ofroka TOP Chanel ! Prandaj, na qenka kaq servil dhe i pshtirshem ky qeros i paturp dhe prandaj e hidhka “shurren” perpjete me vilen qe ka, me felliqesirat qe mediaton ne emisionet e tij, etj. E bukur kjo demokracia e mediave dhe pagesat qe ofrokan ! Une kam bere pyetjen kush e di se sa here, po ky qerosi more, sa merak e ka varferine e kesaj Shqiperie ! Une nuk e dija se keta zgjebanjose te “kazanit te plehrave mediatike” qenkan sheiket e rinj te Shqiperise !

  Reply to this comment
 26. Futja kot June 5, 15:58

  Nëse është e vërtetë shuma, atëherë i bie që ky zotëria do të ketë një pagë 187,5 herë më të lartë se minimum jetik. E thënë ndryshe sa merr (do të marrë) në muaj ky, i duhet dikujt të marrë për 15,625 vitet e ardhshme. Nuk thonë kot që kapitalizmi i ka këto gjona … TALLAVA’ vend …, me TALLAVA’ njerëz, që pastaj rrinë dhe e shikojnë …, dhe e komentojnë …

  Reply to this comment
 27. Lexuesi i durueshem June 5, 15:58

  Keta jane zgjebsat e kazanit mediatik. Rama ka te drejte absolutisht!
  Tatimet duhet te bejne detyren…

  Reply to this comment
 28. Ylli June 5, 15:59

  Blendi Fevziu eshte gazetari ne i mire shqiptar.Ne 27 vite qe shkruan dhe drejton emisionin e tij (nga 97) nuk ka folur as edhe nje here te vetme dhe nuk ka shkruar kurre me gjuhen e urrejtjes dhe perçarjes.Nuk i eshte pergjigjur asnje kolegu me ofendime dhe perçmim.Nuk ka dale haptas ne mbrojtje te njerit apo tjetrit krah.
  Nese ne Shqiperi sulmohesh nga te dy krahet ,per mua je ne rregull.Bledi Fevziu nuk eshte gazetar i tipit shares ,shkumues ,ulerites ,palaço e pa moral karakteri i llojit Muç Nano ,Fahri Balli ,Mero Baze ,Shpetim Nazarko ,Henri Çili ,Çim Peka ,Andrea Stefani ( rahmet paste) etj etj.Pikerisht ky lloj gazetari adhurohet ne Shqiperi ,ashtu siç jane turnat e degjuesve ,primitiv ,te indroktinuar ,hakmarres dhe urrejtes.
  A e meriton pagen ??? Ate e di ai qe ja jep.Ne asnje vend te botes paga e Kryeministrit nuk eshte pike referimi apo tavani i pageses se çdo profesioni apo individi.Se di sa e ka pagen kryeministri i Argjentines dhe Portugalise apo dhe Spanjes por e sigurt qe Mesi dhe Ronaldo marrin 100 fish me shume.
  Sa per Muç Nanon qe shkruan artikullin ,le te vazhdoje me te supozuarin “One Man Show” .
  Urrejtja per Berishen e ka telendisur ne pastrues WC te Partise Socialiste.Flas per WC e skandaleve.

  Reply to this comment
  • STAROVARI June 5, 15:59

   gjenerali gramafoni

   ne porten pa portjer do gjuaje Sala se portjerin e ka hequr nga porta vetingu i Donald Lul Bashes

   POR LE TE SHIKOJME KETE NDYRESI ME PERMASA PLANETARE BLENDI DEVILIN:

   Nje nga njerzit me te felliqur, shpiritlig, dhe masakrues i eger ishte Gjyshi Blendit Neki Starova.
   .Nekiu edhe me vone eshte zgjedhur si kryetar bashkie ne Berat.
   .
   .Prej Neki Staroves lindi Hektor Starova qe me vone e ndryshoi mbiemrin per shkak te babait katil nga Starova ne Bregasi.
   .
   . Hektori (spy) mori burse per gjuhe e letersi dhe sebashku me te bijen e Ali Ypit nga nena italiane, Rezanen martohen dhe lindin dy femije, vajze dhe djale.
   .
   . Vajzen ka vite qe nuk dihet ku ndodhet por djali qe ne moshe te vogel u largua prej prinderve dhe u bashkua me gjyshen duke nderruar edhe mbiemrin nga Bregasi ne Fevziu.
   .
   . Eshte pikerisht Monstra Blendi Febziu, pinjoll i familjeve presekutore te shqiptareve qe sot me mase dhe pa mase ngre lart figurat e monarkise dhe tradhetive te tyre .

   Nje nga veprimet me te shemtuara te kesaj qenie te shemtuar njerzore eshte edhe perpjekja per rehabilitimin e Esat Pashe Toptanit…..I vetmi ne shqiperi qe e dinte me pare se do vritej gjyqtari Konomi ishte Fejziu….sepse po I (merrte ) tokat e gjyshit ne durres qe dhe vete Topatanasit e kane hedhur ne gjyq

   Reply to this comment
   • I tille je , sa here hap gojen June 5, 16:00

    Vete fakti qe je adhurues i kryebanditit , kryekriminelit , kryebajraktarit serb te Vicidolit , edhe pse te pelqen te vetequhesh “Yll” , e ke futur koken ne gjirizin e antishqiptarit te terbuar . Kaq mjafton e tepron
    qe , me njerez si ty , te merret industria e riciklimit te mbetjeve, ne se mund te gjendjej gje tjeter e dobishme ,
    pervec si shqipfoles !

    Reply to this comment
   • Maelga June 5, 18:43

    Nje gje nuk kuptoj. Me kete biografi si arriti ky njeri te marre te drejte studimi ne kohen e Diktatures? Si arriti ky Blend (perzierje ne anglisht) te studionte per Gjuhe-Letersi ne nje kohe kur edhe per te studiuar ne Institutin Bujqesor shikonin me imtesi se mos kishe ndonje kusheri te shtate ballist.

    Reply to this comment
 29. 45-miljoneeeee !!! koq shume per nji zhurmues ?! June 5, 16:00

  pervec se do pellasi Fevzo ne stilin e tij
  prej nastradini ,

  do kercej edhe Bel Danc

  ne pushimet e frymemarrjes ???

  sepse vetem keshtu mundet t’i justifikoje shumen ,

  duke u derdellitur shqiptareve idiote qe e ndjekin
  me zerit e tij prej gomari anadolli .

  Reply to this comment
 30. fteri June 5, 16:01

  Mos e prish gojnë o lajmës i bardhë për medjat e zeza !……

  Me Fevzon dhe pa Fevzën ,me Blushin në Top CHannel apo pa Fevzon në TV Klan,me pagesë 45 milonshe me valixhe osa pa valigje , ditët që vijnë për popullin po sjellin për kulturën më shumë mafje në televizoine e largim nga hallet e popullit .

  Një mjerim i pa skrupullt kriminal e mashtrim në opinjone . Varfëri spektakolare e gënjeshtra në informacion .Lakuriqësi e degjenerim në programe T.V-ve ,krim e mashtrim për kulturën shqipëtare. Në emisione direkt me ka dhunë dhe kaosë te opinjonistët ,sa shahen deri me pragë shtëpie.Këto janë tregtarët e yjeve të T.V -ve në dhqipëri .

  TV-të shqipëtare sot rënkojnë nga sëmundja e kanceri imashtrimit e falsitetit ,është ngritur një makineri e tërë e “zbvatjes” hidhur të qytetarve shqipëtar me oferta digjitale marramendëse që shkojnë deri 200 mijë lek në vit ! A’ jan lekët e qytetarve shqipëtar që paguajn miliona lek si moderator shpifës si B.Fevziu etj etj….

  TV-të nuk gjejnë shpëtim me ndrrime moderatorësh e gazetarësh dhe valixhe me lekë . Kur ndodhesh në krizë NUK GJEN DOT SHPËTIM MBI TOKË.

  Njerzit e ndershëm presin me pa durim të vërtetën ,që këta “mjeshtra ” që ndrrojnë pronarët e T.V-ve që bëjnë pingëpong dhe opinjione false , të hipin në skenë ,së bashku me pronarët e tyre milarder të presin damarët dhe të pinë gjakun e tyre ,në orgjinë e fundit ,të organizuar për nderë të 45 milonve të kufomës së Fevzos dhe të kapitalizmit gjakatar …

  Një shkatrrim dhe kaos po ndodhë me gazetarët e televizionet në shqipëri, gjejnë shesh e mund të bëjnë përshesh,kur një pensionist merr 100 $ në muaj nuk ka mundësi të pijë edhe një kafe ,kurse opinjonistit të gënjeshtrave e mashtrimeve në TV-ve paguhen para me valixhe sa 40 pensionist ????????

  Hajde jetë e zbavitjes borgjeze në shqipëri , njeriu ha njerinë !

  Reply to this comment
 31. KONCERT NE VITIN 36' June 5, 16:01

  Nese ka njeri qe duhet te perplaset i pari ne burg nga vetingu i shakaxhiut Donald Lu ky duhet te jete Blendi Fuckziu per envazion fiskal qe i kalon miljona dollare per cerek shekulli.

  Shikoni me poshte nje lajm te pa besueshem ku nje aktor merr rroge nje te 1 mijten e ketij pushti

  ..

  Gazeta Dita

  Një aktor në Shqipëri paguhet më pak se një përzierës llaçi”

  March 28, 2018

  .
  KUSH JANE ATA O.Q..J
  APO XHORXHSORRISTA
  QE PAGUAJNE ME RROGE SHEIKU
  MONSTRA TE TILLA QE JANE BERE SI GJENERAL GRAMAFONI NE KOHEN E ITALJONIT ??

  Reply to this comment
 32. Jimi June 5, 16:02

  Per tu majmur keta b…q… t paguajne proletaret!?
  Nje disproporcion pagash si ne Shqiperi nuk besoj se egziston ne boten kapitaliste!? Nje polarizim i tejskajshem midis popullit qe rron ne mjerim dhe nje grushti horrash qe ne menyre te padrejte vodhen gjithe pasurine kombetare qe ky popull investoi ne 45 vjetet e shkuar!? Dhe pastaj thone qe Marksi nuk ka te drejte, kur thote qe krizat i zgjidh revolucioni! Ne revolucion proletari humbet vec prangat.

  Reply to this comment
 33. hakunamatata June 5, 16:02

  Si gjithmone ne Shqiptareve na ngaterron leku i ri dhe leku i vjeter,nuk ka njeri qe paguhet me nje rroge 45 milion(te vjetra),ne muaj.Aq me pak Fevziu,qe nese llogaritet minutazhi i reklamave me pagesen ne cdo sekond te reklames,nuk i del rroga Fevziut dhe jo fitimi televizionit.Por kerkon shume qe te marri pak.

  Reply to this comment
 34. 7 gjyshet e fej ziut June 5, 16:03

  Fejziu eshte nje konglomerat kancerogjen me perzjerje esadisti-zogisti-neofashisti-radikal islamik maskuar por ajo qe eshte kryesore ky eshte ushqyer me viagra antikomuniste elezbiberiste-makartiste qe ne librin per Enverin ne vend ta poshtronte KOMANDANTIN e beri profet..
  .
  Ai qe i ka bere nekrotafine ketij ndyresire eshte Arben Duka i Laboves

  Tani mushkën bëjnë me barrë,

  E su luan hiç sheqeri,

  Del Fevziu e bën libër,

  Paska qenë homo Enveri (!)

  Enverist unë kurrë skam qenë,

  As kur qe Enveri gjallë,

  Po aspak nuk është e thënë,

  Të besoj tani çdo prrallë!

  Unë jam fare i paanshëm,

  rob i fjalës dhe i nderit,

  O Fevzi, sbëhesh shkrimtar

  Se i hedh qymyr Enverit!

  Ti shumë homo ke në mend,

  Se rrethuar je me djem,

  Dhe ta thuash për çdokënd,

  Nuk e paske hiç problem!

  Ti nuk turpëron Enverin,

  Se i ngjite ligësinë,

  Por ti Librit i nxin nderin,

  Poshtëron gjithë historinë!

  Po të pyes me lezet,

  Përgjigju me fjalë të nderit,

  Mendon ti, kishlindur burrë

  ti ngrihej para Enverit?!

  Se duroj unë dot pisllëkun,

  dhe pisllëk është gjithë ky rast,

  Por smë shkon në mend të them,

  O Fevzi je pederast!

  Kurse ti del reciton,

  edhe hiç stë dridhet syri,

  se e di që stë pickon,

  as Sokoli, as Iliri!

  Asnjëherë o Fevzi djali,

  Stë kam dashur e stë dua,

  Po srrëzohet Enver mali,

  Nga ato pordhët e tua!

  Rri aty tek Opinioni

  rri aty ku pate fatin,

  se Enveri, o Fevzi,

  sa çje ti, kishte Hallatin!

  Reply to this comment
 35. kampaçurreta June 5, 16:04

  EJ SHQIPETAR SHIKONI KETE QEROSIN DHE QINDRA QEROSET E MEDIAS KRIMINALE SHQIPETARE SE CFARE BEHET. NJRZIT NUK KANE BUKE TE HANE DHE TE ASHTUQUAJTURIT NIPERIT E TOPTANEVE HANE NGA DJERSA E SHQIPETAREVE SHUMA MARRAMENDESE. KU SHKON SHQIPERIA KESHTU. SA DO TE JUSTIFIKOHEN TEK EKONOMIA E TREGUT,TE GJITHA SHKARKOHEN NE KURRIZIN E POPULLIT PERMES TAKSAVE DHE RRITJES SE CMIMEVE. LE TE GERTHASE SA TE DOJE KINEZI IVOGEL, APO SHTETI I TIJE KY ESHTE IMPERIALIZMI GJAKATARE QE KA ARRITUR DERI KETU KOMBI YNE. REVOLUCIONI PROLETARE ESHTE MENYRA ME E DUHUR PER ZHDUKJEN E KETYRE GJAKPIRESVE TE POPULLIT.

  Reply to this comment
 36. Shqiptaret vdesin per gallate politike .vdesin t'i manipuloshe jeten dhe tallesh me ta ! June 5, 16:05

  Imagjinoni marrezine e asaj qe ndodhe ne ate vend maskarenjesh paskrrupull te lidhur me bandat politike ,
  per te skllaveruar ate popull .

  Paguen gazetare te tipit Fevzo etj “arkadashe” si ky ,
  ne shuma marramendese per ate Bote te Mjere Shqiptare
  per cfar ????
  Thjeshte per te mashtruar e manipuluar Opinionin Shqiptare !!!!!
  A e kupton njeri thellesine e ksaj marrezie ?

  Nji Gazetare si ky ,etj si qe ushtrojne ate profesion

  jane aty ,ne ato pozicione ne Tv e Media ,
  per te bere te dukeshme ate qe Politika gatuan ne Erresire kunder popullit …
  dhe jo te behet vegla e tyre
  si me qen nji Mafioze qe lidh Deal me Banden e Mafies Politike ,

  me vra jeten e popullit !!!!!!!!!!!

  Disa qe flasin me ate mentalitet idiotesh ne ate vend ,
  se eshte Gazetare dhe si ka dal asgje sot ,qe ka mbeshtetur krimin apo gjarprin !
  – si me then ,

  o kurve e zonja per Zotin ,deri sot s’i ka dal asnji llaf !

  Ne cilen Bote jetoni o kafshe !

  Ky masjara etj si ky kane nji Mision perball atij populli
  dhe shoqerise Shqiptare ,sepse jane e duhet te jene pale e popullit ne cdo kohe e jo e bandave politike ,
  qe ;

  Te bejne te dukeshme ne opinion ne publik ate
  qe eshte e padukeshme ne politike nga populli !

  Jo te behesh vegel e bandave dhe futesh ne gracke jeten e popullit .
  Kjo eshte tradheti eshte krim ndaj popullit te vet .

  Ky maskara ,etj si ky , kann vene Miljona ne kembim te jetes se qytetareve te atoj vendi .

  Eshte skandaloze qe disa e diskutojne kte sikur

  ka te bej me nji tregeti patatesh mes tregetarit dhe klientit .
  Kjo maskarade Mediatike i beri varrin Shqiperise dhe popullit Shqiptare .

  Ky maskara nuk eshte as gazetare dhe duhet ti jepet Vetting-ut menjiher nqs atij populli duhet ti kthehet dinjiteti ,qe kta funderina mediesh politike dhe gazetare

  ja perdhosen ne menyren me brutale e perverse .

  Reply to this comment
 37. aaa June 5, 16:05

  45 MILION LEKE VLLA NE MUAJ????
  Ku ka..in jeton ky mo vlla , ca behet

  Reply to this comment
 38. DALLTON June 5, 16:06

  Ky “qen-bir-qeni”eshte me I rrezikshem se Ahmet -Z0GU,ENVER-HOXHA,SALI-BERISHA,FATOS-NANO,ILIR-META,EDVIN-RAMA e comp.por populli e njef shume mire kush eshte ky “VJEDULL”,i cili eshte ne realitet nji jashtqitje e Sali-Berishes,qe deri die e ledhatoi dhe sot e ka future kete dhe Farhi- Balliun ne rreth per ta eliminuar fundi per hajer or Fejvzo se ora shkon ,por koha kurre s’harron,do kesh fatin e “SOKOL-OLLDASHIT”.I lumte dora Sali-Berishes per funderrina si puna jote dhe e Farhi -Balliut.

  Reply to this comment
 39. Krist June 5, 16:06

  Kjo page qe reklamohet per Blendin,shikojeni mire:Nuk eshte paga personale per Blendin,por eshte shuma qe merr i gjithe stafi i Opinion-it,per nje vit.Dhe me interesantja,eshte se Opinion-i eshte ne fakt njekohesisht edhe “zhurmues”,”qetesues”(apo thene ndryshe,orientues i cdo situate te rrezikeshme).Shikoni dhe analizoni vetem te pakten dy raste:Pergjimin e trafikanteve te Vlores,dhe parapregatitjen per situaten e Tahirit.

  Reply to this comment
 40. Gjergj June 5, 16:15

  Ore hallall do ta kishte nese bente investigime apo kishte koken ne rrezik.
  Po ky topmodeli pa leshka ben thjesht muhabet ne studio mor vlla. Fton njerez dhe ia kercet muhabetit.
  Teater me maska sic thote me te drejte Thano.
  Te paguhesh kaq shume per te bere muhabet tregon sa e larte eshte nevoja per propagande ne Shqiperi dhe tjetra publiku eshte tipik ballkanas.
  Eshte e vertete ajo qe thuhet ne fund te artikullit. Per kaqe gje, dmth moderim bisede qe ne fund te fundit nuk ka asgje te vecante vec statures se te ftuarve, nuk paguhet askund tjeter kaq shume.
  Eshte tipike shqiptare. Po taksat i paguan ky per kaq shume leke jam kurioz? I bie ti derdhe shtetit ne muaj 23 perqind te 45 milion lekeve. Rreth 10 milion ne muaj. Nje goxha shume qe nuk mund te kaloje pa nje verifikim mendoj une.

  Reply to this comment
 41. Alban Dega June 5, 16:56

  E KE QARE ORE ARDIAN THANO !

  Te lumte mendja
  Te lumte penda !
  Te lexojme
  Fort na ka enda
  Sikur te ish
  Larry King Brenda!
  Sje i vetem
  Ke shume shoke
  Bedri.. Malaj..
  Mendje plote!
  Xhevdet e Bazen…
  u bekofte kjo Toke!
  U pjell mendja
  U ndrite penda!
  Sikur te ish
  Sulzberger Brenda!
  Tu lexojme
  Fort na ka enda!
  Sepse gjejme
  Te verteten brenda!
  Gjejme lirine
  E pavaresine !
  Per liri
  E japim jeten
  Mbi Shqiperi
  S’vini kuleten
  Gjejme fuqine
  e mendimit !
  eshte motori
  i perparimit
  Eshte Fari
  i qyteterimit
  Yll polar i mbare
  i Njerezimit !

  Reply to this comment
 42. Beqar Skenderi June 5, 17:01

  Ne vitin 90 te shek te kaluare ne shqiperi hapi dyerte demokracia me premtime te medha per liri e demokraci po nuk vonoi shume dhe u zhgenjyem keq. Kjo palo demokraci erdhi me ure ne dore dhe i vuri zjarrin vendit qe nuk dihet kur do ta mbledhe veten. Keta demokrat te pa ngopur me shkaterrime nuk kane nderment per demokraci. Dhe atje ku nuk ka roblem do ta krijojne artificialisht duke helmuare njerzit. Komunizmin e permbysi koha si utopi po nuk eshte merita e atyre dy gishta larte qe i perdoren per mashtrim. Diktatura qe kaloi ka gjynahet e saj po jo me pak diktatura e re qe i ka bere hatane shqiperis. Merak i madh e ha z. Godole per kampin e tepelenes dhe do ta quaje patjeter aushvic shqiptar. Shiko sa te cmendur pa fre jane pseudemokratet per te erresuare cdo gje ne shqiperine demokratike qe e kane futur 7 pash ne dhe. Godolja e ka me te thene kampin e tepelenes kurse une kam pare me sy. Nuk ka fare afrim me aushvic. Nuk perjashtohen vuajtjet e jashtzakonshme te atyre vuajtes fatkeq dhe te gjithe duhet te ndjejme keqardhje por ata ishin te lire ne leviyje brenda rregullave. Grate e tyre vinin kazanin tek vija e mullit dhe lanin teshat burrat shkonin ne cdo fshat. Ku eshte ngjashmeria kev me aushvic? Pse godoja harron 97 qe dogjen shqiperine dhe ata ne demokracine e godoles jane shume here me shume nga ata qe vdiqen ne tepelen. Nuk ndertohet demokracia me mllefe e me shpifje. Tepelena eshte vend i patriotizmit i beses burrerise dhe i mencurise nuk ka asnje arsye ti vishet ky emer qe nuk i taknon. Po ka merak godolja me kompani ka burreli spacin dhe katastrofen e 97 qe e pergatiti vete.

  Reply to this comment
 43. Konti Sbalta June 5, 18:10

  Ne qoftese keto TV. qe bejne pagesa te tilla per punonjesit e tyre cilidoqofte ai , shteti te kete nji kufi financimi ose me ligj te vecante keto TV te perjashtohen nga buxheti i shtetit dhe reklama; sepse paga te tilla “prrallore” sic po flitet per kete “neverin ” e TV”Klan” jane vetem shperdorim fondesh publike per teka Bashibozukesh e maskarenjsh te te gjitha ngjyrave.Me te drejte ky rast eshte i paperfytyruar dhe ka shkaktuar ngacmimin e cdo njeriu qe eshte njohur me te .Po valle rroga e Fullaneve , Llalleve e pasurit marramendese te tyre , sic po dalin tashti (me gjithse jo te plota)mos jane me te pakta nga ato te Fevziut ?Ne qofte se mendohet qe keto pasuri jane vene ne rruge kriminale atehere te hetoen dhe te sekuestrohen pasurit ndersa ata qe e kane kryer te denohen sipas ligjeve ne fuqi. Nuk ka perse cuditemi per paga me 6-7xero nga pas sepse ata qe i marrin edhe pse jane ” Xero “nga mendja apo bejne “Xero”pune marrin para aq te madhe sa nuk dine c’te bejne me parat dhe shpikin cfaqe si ato te Fevziut me te ashtuquajturit “opinioniste , qe u ulerin ne studio sikur ti kishte skllever apo bujkrober , vetem qe te rritet shikushm eria!Edhe pse nuk jam plotesisht i nji mendimi me Thanon , per nji gje i jap te drejte : se ata qe e ushqejne me fonde nga buxheti i shtetit vene e ” ligjerojne” ne emisionete e ketij TV qe eshte shndruar ne TV ” me te neveritshem ” ne mediat Shqiptare .

  Reply to this comment
 44. Ortuna June 5, 18:48

  “Dita”! Pershendes Adrian Thano per punen e madhe qe ka bere dhe pa ben me stafin dhe bahkepunetoret e tij te shkelqyer, ne te mire te ketij vendi. Nuk me habit arpak paga mujore qe mendohet Fevziut ne Top-Channel, sepse sot, genjeshtrat vleresohen, shiten dhe blehen me shume se e verteta, mendoj nga vijne ato para me kaq doreleshuar? Me siguri, sado indirekt, populli i paguan. Blushi dakod, mjaftaon dicka per te permbysur Ramen! Nga Ortuna.

  Reply to this comment
 45. s'po di hic si me e kuptue ket rob kotit ,qe shitet per Jornalist ne ate ven June 5, 19:06

  nashi Fiziu Kllanit te bosit te kallamoqit ,

  nganjiher e tepron .

  ca nagnjihere ,gjithmon se harrova .

  Fiziu ban si qen i terbum ne Studio ,

  si nji Histerik i pakontrollushem !

  Keni pa ju bijt e shekllit te ri se Media dhe Kallamoqi

  nuk jan Nji ?!

  Cfar kulture e jornalizem asht ajo kur

  ky gazetare jo qy nuk prezanton asgje si gazetare

  te ndihmoje debatin ,por ky i sulet si qen i terbum

  duke i cakordu gjithcka diskutohet ,pra bo vetem CORBA

  qe i hane vetem budallt

  Nji gazetare i vertet ,nji moderatore tv -je

  eshte nji njeri me kulture qe shoqeron diskutimet e

  debateb ne Studio me nji sjellje te kulturume – njerezore ,

  por jo si ky dallkauk ,qe vetem i acaron te ftuarit

  me nderhymjet prej idioti si me qen nji halabak rrugesh

  cdo diskutim ne studit e opinionit me Fiziun qytetcari

  shqyptar shef vetem dhune , sharje ofendime ,banalitet ,injorance ,

  pra asgje qe pretendon e funxionon nji Medie TV-ve

  opinioni Fizis s’ka asnji ndryshim me njoi debat militantash partish
  i ba lokaleve te shqypnies ose atyne te rrugeve .

  asht e njejta kulture idiote ,
  e njejta injorance

  i njejti banalitet

  pra e njejta gjuhe ,

  i njejti nerv idiot ,

  e njejta bla bla bla -qe nuk i ka zgjidh asigja

  shoqnise shqyptare .

  Pra per cfar djallin eshte kriju nji program i tille ?

  me budalleps shqyptaret ,
  me i acaru e i ba skicafren ,

  per cfar ?

  kujt i sherben ?

  Fiziu nxit vetem dhune ne tv, acaron nervat e te ftuarve dhe shikusit ,

  ka nji sjellje prej idioti arrogand ,

  si afron asigja shikusit ,pra nji eshte thjeshte nji lehes

  i opinionit -i leh opinionit shqiptare .

  po nuk ndodhi nji si me than Revolucion ne ate sistem idiot ,
  me nryshue tana ,mediat ligjet gazetaria
  pagesat -ndertohen kriteret etj nuk ndrysho kurr ai ven ,

  qe e kann kap per gryke kto qen te terbum dhe s’po e lshojn te lire.

  Ne shtet Perendimore vetem ne qytetin ku une banoj

  ne Europen Qendrore ,

  ka vetem 10Mije punonjes ne nji institucion i cili
  merret me kontrollin e lajmeve e figurave dhe gjithckaje te postuar ose hedhur ne media ne Internet ,

  duke seleksionue ate se cfar duhet te bjeri ne kontakte

  truri i qytetarit ,cfar eshte pra e lejushme Brenda nji
  morali te paster per shoqerine e cfar ndalohet te publikohet ne opinion .
  Ne te cilat hjne dhuna mendore ,Video qe nxisin agresionin e dhunen ,pamje e vido ponrografike etj etj etj ,ku dua te theksoje ,qe Brenda ksaj shifre 10.000 punonjesishte te ktij institucioni kontrolli te medies ,

  gati 500- prej tyre jane psikologe e sociologe, qe kujdesen per rinine e gjithe shoqerine qe ajo mos
  te infektohet me AIDS ne tru ,

  si ndodhe ne Shqipnie qe s’ka asnji kontroll-ligje e kufij .

  Reply to this comment
 46. info analitike June 5, 19:11

  Lum si ju o shoke qe keni kohe te merreni me Fevziun!

  Reply to this comment
 47. 7 dhjetor, 2014 June 5, 19:54

  Në se ka një datë që Edi Rama u poshtrua ndyrësisht ajo është 7 dhjetori 2014 që analisti me brilant sot per sot Bedri Islami pregatiti këte artikull (sekuenca)

  SHËNIM: Një sharlatanizëm politik
  Bedri Islami
  December 7, 2014
  .
  Në Tiranë u bë promovimi i një libri per Ahmet Zogollin, bajraktarin e Burgajetit, i cili u shpall mbret nga italianët dhe u përmbys prej tyre. Libri është shkruar nga Blendi Fevziu dhe në promovim ishte krejt elita politike.
  .
  Promovimi i këtij libri, sidomos në atë Pallat, ishte sharlatanizëm politik. Librin e promovojne fillimisht njerezit e letrave, pavaresisht vleres, idese dhe permbajtjes. Promovimi ishte paraqitja e forces se grupit te Klanit dhe Henri Çilit, perballe pushtetit. Promovimi ishte rasti i artë për të dëshmuar një të vërtetë se, ashtu si nuk kemi ende kudo një media prestigjioze, të dinjitetshme, ashtu edhe ndjenja e përgjegjësisë e politikës sillet rreth hiçit.

  Dëshmoi se mediat vërtet të pavarura, medet, janë ende një specie e rrallë.

  Libri në vetvete ishte shkaku i dukshëm i një mjegulle që po përhapet gjithnjë e më dendur. Për Ahmet Zogollin ky ishte nder i veçantë që i bëjnë, sepse, i vdekur tash sa dekada, po i shërben politikës më shumë se sa të ishte i gjallë.

  Për cilën vlerë u fol në këtë promovim? Çfarë risie solli? Në Pallatin e Brigadave, që mori këtë emër nga brigadat e Ushtrisë Nacional Çlirimtare, pak ditë pas 70 vjetorit të Çlirimit, risillet figura hije e një njeriu që tradhtoi vendin e tij,duke i lënë njerëzit në mesin e katër rrugëve.

  Në Pallatin e Brigadave, pikërisht si një kundërshti ndaj vlerave çlirimtare, presidenti, që ishte po ashtu në atë sallë, i thirrur me një gisht nga bosët e mediave, nuk festoi as 70 vjetorin e Çlirimit, por e transferoi në një restorant…dhe ne fund, Pallati i Brigadave nuk ështe vlerë e Zogollit.

  Ai filloi si një dhuratë tradhtie për Zogollin nga italianët, të cilët, kur e panë se tradhtia nuk ishte e mjaftueshme, e përzunë atë, vendosën ne pushtet kuisligët e tipit Verlaci dhe Mustafë Kruja,që kishin qenë pasues besnikë të Esat Toptanit, dhe e perfunduan Pallatin, qe nuk pati kurrë inaugurim. Nuk kishte as emër. Ndaj mori këtë emër që ka ende sot.

  Dhe në fund: Promovimi ishte dy kuptimesh:
  Klani kaloi me pushtetin, pushteti iu përkul Klanit. Kaq.
  ***
  Konkluzion:
  Blendi Feziu është zbatuesi perfekt i platformes antishqiptare antiamerikane anti humane te dyshes rajerson-biberaj qe quhet dekomunistifikim qe u kthye ne nazistifikim-esadpashizim ahmetzogizim, serbizim, greqizim ,islamizim ,hashashizim pra jemi kthyer ne regjim ambasadorial etj.
  .
  Ne vija te pergjitheshme; shqiptaret ne 1991 pane para syve te tyre se ja rrezuan Enver Hoxhen dhe deri ketu nuk ka asnje problem por te rrezohet Enveri dhe te ngrihet ne qiell Zogu nga nje pinjoll i Esat pashes ky eshte me i keq se nje pushtim aq me shume qe keto skenare zbatohen nga”burra shteti” te nje ambasadori qe fryhej si gjel ne promovimin e librit te Feziut kundër Enverit dhe qe kishte nga mbrapa dhe Dildot e ketij kombi Berishin-Metën-Ramën

  Reply to this comment
 48. Mihal Xhamo June 5, 22:07

  Nj opozite…pa sh ofer e pa timon. Zoti Thano!Ka gja shte vite por vitin e fundit qe opozi ta P.D.plus lesheli ne flasin e vetem flasin,si ata qe ve te flasin e vete de gjojne,por asgje p rej atyre qe kane per mision si varf erine ekstreme, p a punesine,emigr imin e te rinjve,p esionet e ulta,rritj a e mireqenies se popullit, infrastru ktura bujqesore e tj… Sigurishte qev eria ka kusuret e saj e jo pak por ce kani i opozites rr eh “hane Shan, h ane Bagdat”,duke treguar se nuk ka lidershipin e duh ur i cili s’ka vizion et e duhura politi ke,as intuit,as aft esi organizative.S loganet e saj jane steriotipe shterp, nuk kane nxitje e promotor te prek shem nga jeta re ale e perditshme e popullit tone. Kjo opozite e shpl are e pa identitet kujt i hyne ne pu ne?Ne demokraci vlera e saj eshte a set kombetar por kur nuk vlene du et flakur tej,sa me shpejt aq me mire.Pershendet je! Mihal Xhamo

  Reply to this comment
  • Rod Gary³ June 6, 09:40

   Si do t’i vinte z.Thanush, nese te njejten BOJKOT do bente publiku, bleresit dhe abonentet me nje GAZETE qe deri para ca vitesh ishte lidere ne investigim skandalesh, dhe promovimin e zerit te lire e te pavarur, por qe sot fatkeqsisht eshte kthyer ne nje VUVUZELE te rendomte RILINDJOTE?

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 June 6, 12:30

    RROT *ARI
    askush nuk të ndalon ta bësh bojkotin!!
    do apo nuk do thamo!!
    nëse të kujtohet mor rrotë ka qënë shekulli ai që udhëhiqte në këtë degë,në mediat online,e dhjeu dhe përfundoi në të sëmës!!
    pra e bojkotuan,u vetcensurua,e shumë gjëra të tjera dhe sot nuk lexohet nga askush!!
    nuk shkohet jeta me këtë mentalitet dallkauk, “Si do t’i vinte z.Thanush, nese te njejten BOJKOT do bente publiku”,sepse demokracia i ka këto gjëra!!
    të të kërkojë të ndjekësh,por dhe të bojkotosh dikë!!
    është në dorën tënde o rrotë gari të zgjedhësh në do ta mbështesësh,ta kritikosh ose ta bojkotosh DITËN e thamos!!

    Reply to this comment
    • Rod Gary²³ June 6, 14:26

     O gojor! Kur do ta kuptosh qe pacavure te tilla kollondrisen nga shkopi magjik i se njejtes skute dirigjentesh? I bojkoton apo jo keto lloj gazetash dhe opinione pe-leshi, kjo s’ndryshon asgje ne taktiken e tyre per te ta bombarduar non-stop fiqirin me lloj-lloj ideologjirash, me lloj-lloj pocaqirash.

     O gojor! Na shkruan qe shekulli ka shkuar per lesh, por e verteta eshte se jane ata qe te kane censuruar dhe te kane perzene si legen prej forumit. Dhe mire ta kane bere. Per gojoret, censura eshte mjeti me efikas per t’i mbajtur ata larg debatit konstruktiv. Kur gojoret nuk mbahen larg debatit, komunikimi ose paralizohet, ose bllokohet, ose dhe kur zhvillohet, ai bastardohet ne ate fare mase, sa kujto lexuesi me pak bagazh do t’i vinte ndot te behej pjesmarres aktiv ne te. Ushtrimi i kesaj praktike duhet te jete detyrim moral dhe etik i gazetareve perkundrejt lexuesve, dhe jo vetem.

     O gojor! Fletushkat me logot dita, muzgu, nata, apo tema, tuma, suma i kane shkelur me te dyja kembet parimet themelore te komunikimit te ndersjellte dhe normal midis lexuesve. Keto “topa letrash” jane sa per t’u bere trushplarje atyre qe s’kane gje tjeter me se te merren. Gjahu i tyre me i preferuar jane ish-ushtaraket ngordhalaqe, pensionistet llafazane, si dhe tere idiotet e dobishem (lexo:militante dhe mercenare partiake), shumica e te cileve fare pa pagese. Se ne cilen prej ketyre kategorive duhet futur bitha jote e fishkur, une e marr mire me mend, por me mire po ja u le ne dore lexuesve.

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 June 6, 17:10

      ti ke kush grupim hyn o rod kary??
      “Gjahu i tyre me i preferuar jane ish-ushtaraket ngordhalaqe, pensionistet llafazane, si dhe tere idiotet e dobishem (lexo:militante dhe mercenare partiake), shumica e te cileve fare pa pagese. ”
      apo je i grupimit “Rod Gary²³”??

 49. dashamires June 6, 08:38

  Per Danen maje Thanes ndarja ne te mire e te ligj behet sipas qendrimit ndaj Rames. Kush eshte kunder Rames merr mallkime nga Dane Thana. Kush ka koken te byth e Rames eshte simboli i te pavarurit sipas Danes. Nga Fevzo te Dane Thana pa perjashtim lehin atje ku i paguajne. Por pagesa nuk behet me sasine e lehjes (kjo eshte fatkeqsia e Danes) por me cilesine e te lehurit (ky eshte avantazhi i Fevzos).

  Reply to this comment
 50. anticensurë25642654 June 6, 11:17

  thamo ka shkruar për një nga parimet bazë të kapitalizmit!!
  kërkesën dhe ofertën!!
  90 e kusur % nuk bëjnë gjë tjetër veçse shprehin urrejtjen për fevzon!!
  duke filluar që nga i famshmi Albani hipur në degë!!
  por harrojnë të gjithë se po bëjnë të kundërtën e asaj që po thotë thamo!!
  të gjithë po i shtojnë reklamën fevzos!!
  thamo thotë “nëse doni që fevzo të mos paguhet kaq shumë fevzo!?
  BOJKOTONI EMISIONIN E TIJ!!”
  jo vetëm që nuk bëhet,por në të kundërtën propagandohet dhe më fortë!!
  propagandë është dhe SHARJA!!
  COPA IDIOTËSH,shumica,PA KORTEKS!!

  Reply to this comment
 51. fake targets June 6, 16:51

  He mo trima komentues e mbaruat betejen ?
  .
  Ne kohen e Hitlerit strateget e tij perdornin nje menyre shume efikase ne luftime..Ato perdornin “fake object” pra ne vende dominuese vendosnin llamarina dhe hekurishte gjysem te maskuara dhe aleatet i bombardonin ato papushim..pra armatimi orgjinal shpetonte per mrekulli.
  .
  Edhe ne rastin e Fejziut apo babales me xhafat e tij jane “targete fallco” per te shpetuar nga goditjet SALILESHIN..burrin e shtetit te faqeziut arivizu dhe kumbarin e shakaxhiut donald lu
  .
  Dy pyetje per ju komentues zhurme-medhenj:

  e para
  A DINI GJE KUSH E MBYLLI CESHTJEN E DROGES TE MAMINASIT GJURMET E TE CILIT SHKONIN NE KUPOLEN E PD
  .
  e dyta
  A dini gje per heshtjen e Izet Haxhise per deklaratat e te cilit duhej mblidhej jo vetem keshilli i sigurise kombetare shqiptare..por dhe sherbimet inteligjente euroatllantike per terroristin perbindesh te viqidolit.

  Reply to this comment
  • Bureto June 7, 16:35

   Fix fare! Nga mëngjesi deri në darkë roli i medies së dirigjuar nga politika, është të serviri për të tre vahtet “fake news”, me të cilat të ushqejnë opinionin publik dhe të largojnë vëme djen apo të fshehin me “fake targets” realitetin.

   Reply to this comment
 52. Bureto June 7, 16:35

  Fix fare! Nga mëngjesi deri në darkë roli i medies së dirigjuar nga politika, është të serviri për të tre vahtet “fake news”, me të cilat të ushqejnë opinionin publik dhe të largojnë vëme djen apo të fshehin me “fake targets” realitetin.

  Reply to this comment
 53. Mark U.K June 8, 09:22

  Luan:Shko ruaj dhite atje ne male,ajo eshte puna jote.

  Reply to this comment
 54. Mark .U.K June 8, 14:23

  7gjyshet e fej ziut:Ju po e vertetoni se ka qen gej.Ke ke gjetur mbas vdekjes se ti.Tani je plakur vetem e kujton.

  Reply to this comment
 55. Zgalem June 8, 15:53

  Pagat dhe Buxheti i shtetit
  Keto dite mesuam pagat marramendshe te disa drejtusish emisjonesh ne televizionet private , qe shkojne nga 30 mije deri ne 40 mije dollare ne muaj , kur presidenti merr me pak se rreth 2 mije dhe roga mesatare e punonjesve vertitet te 450 . Kjo padrejtesi sociale eshte e ligjeruar . Paguan rregullisht taxat . Llogjika rralle ben vend ne porofolet e njerzve te lire , por diferenca te tilla , objektivisht dhe moralisht jane te pa pranushme .
  Kam lexuar dikur ne shtyp se Tito , merrte rroge 30 fish i nje puntori te hekurudhave . Ne nje dalje ne publik gjasma pyeti per diferencen e roges. Aty per aty dha urdher te pergjysmohen rogat e nivelit te larte , ne favor te rogave te ulta . Kete soliridaritet Ai nuk e bente , per humanizem , por i duhej simpatía popullore , sepse ishin bashkombas . Venbanimi i lidh njerzit emocionalisht . Eshte ai , qe eshrte quajturnga te paret , Atdhe .
  Te jeshe solidar me popullin e thjeshte duhet te jete e misheruar ne ndergjegjen e sejcilit intelektual , vecanerisht profilet intelektuale , qe perfaqesojne dhe perpunojne opiniónin publik . Ne ket grup bejne pjese dhe gazetaret . Si mund te shkembehesh ne mengjes me fqinjin , me nje diference te tille te nivelit te jeteses? Kjo eshte vetem ana morale , por ka dhe nje problem te prehte ekonomik . Pallca e sistemit eshte kerkese – oferta e nxitur nga konkureca e lire . Kjo diference rogash flet se diku eshte prishur balanci oferte – kerkese . Politikat financiare e ruajne baraspeshen e rogave , per te evitar edhe inflacionin dhe deflaksionin. Shume shtete kane ligj , jo vetem , per rogen minimale , por dhe per tavanin .
  Ne monizem punuan shkencetaret , inxhinjeret , drejtusit e ekonomive me roga dicka me te larte se mesataria e roges minimale te asaj kohe . Krijuan vepra te shquara per kohen , pa u ankuar per meditjen mizerabel. Nuk ka as nje vlere ky shembell , per t’u krahasuar me te sistemin aktual , por thjesht per moral dhe patriotizem . Patriote jane dhe miliarderet , madje balli I patriotit , sepse dashurine per Atdheun e matins sa here hapin portofaolin .
  Vete pagesat jane oferte – kerkese , qe ne Shqiperi ka qene gjithnje jasht c’do ekuilibri . Punedhenesit , po se po , por dhe perfitusit e ketyre rogave duhet ta kene te qarte se c’do vlere monetare , qarkulluse e ka burimin te buxheti i shtetit . Bizesmeni , rron me tendera , qe natyrisht financohen nga buxheti , pasurija edhe ajo roge e majme , origjinen fillestare e kane ne buxhet .Per ket fakt duhet te ndergjedhesohen punedhenesit dhe rogetaret . Zgalem

  Reply to this comment
 56. Mihal Xhamo June 9, 19:38

  Zoti Thano!
  Ka gjashte vite,por vitin e fundit,qe opozit a e P.D-se plus les heline.flasin e vet em flasin,por nuk thone asgje per a ato qe kane per mision,si varferi ne, papunesine, e migrimin e te rinj ve,pesionet e ulta a e rritjen e mire qenies se popullit ,infrastrukturen b ujqesore e tj… Sigurishte qever ia ia ka kusuret e saj por cekani i o pozites sot rreh “hane Shan, hane Bagdat”,duke tre guar se nuk ka lid ershipin e vizioni n e duhur politik. Sloganet e saj ja ne steriotipe shte rp,nuk kane nxit je e promotore te prekshem nga je ta reale,e perdits hme e popullit to ne. Kjo opozite e shplare dhe e pa identitet kujt i hy ne ne pune? Vere ni sot si hallakat et me lalale e bab ale te kota. Ne de mokraci vlera e o pozites eshte as et kombetar por, kur nuk vlene, du het flakur tej,sa me shpejt aq me mire.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim