Për gjashtë vite BE i ka dhënë Shqipërisë 650 milionë euro

May 21, 2019 15:19

Për gjashtë vite BE i ka dhënë Shqipërisë 650 milionë euro

Bashkimi Evropian i ka dhënë Shqipërisë 650 mln euro. Fonde këto që janë përdorur kryesisht  në sektor të ndryshëm si administrata, siguria ushqimore apo mjedisi.

Ndërkohë përsa i përket hapjes së negociatat zv. ministri i Jashtëm shprehet se nga Komisioni Evropian po pritet një vlerësim.

650 mln euro janë fondet që Bashkimi Evropian ka dhënë për Shqipërinë në 6 vite. Zv. ministri i Jashtëm Sokol Dedja pas një takimi teknik në lidhje me efiçencën e përdorimit të tyre u shpreh se janë shumë sektorë që kanë përfituar.

Përsa i përket hapjes së negociatave Dedja u shpreh se pritet që vendimi të jetë i bazuar mbi vlerësime konkrete.

Përfaqësues të BE-së kërkuan nga autoritet shqiptare që të forcojnë kapacitet në mënyrë që të përfitojnë më shumë fonde.

 

 

b.b/dita

May 21, 2019 15:19
Komento

12 Komente

 1. Edi vet direkt May 21, 15:40

  Dhe ka marre disa fishin pas ,

  neper rruge aferash nga me bixarre ,

  fal Lobyt te Bruxelit .

  psh me CEZ – perfituan jopak

  ne mes te Lojes me CEZ-in
  ishin kryesore Lobystat e BE-se

  ata moren e dhe Llomken me te madhe ,
  pastaj CEKET .

  Perse nuk gjykohet CEZ?

  kushe e mbron sali krymin dhe lyl pederin ?

  BE -eeeeeee

  o qurrashe e llapaqen mediesh

  kjo eshte puna juaj

  Reply to this comment
  • Feniks May 21, 18:44

   Dhe habitemi ne pse bota hesht kur shikon se Rama ka sunduar keto 6 vjet me nje politike anti kombetare!
   BE-ja paska dhene 650 milion euro per administraten publike, sigurine ushqimore dhe mjedisin!
   Te tre keto drejtime kane shkuar deri ne shkaterrim total!
   Pra Europa paska dhene miliona qe Rama te rrenoje administraten qendrore dhe vendore,te ushqeje popullin me buke qe prodhohet me miell kanceroz dhe mjedisi kurre nuk ka qene me i shkaterruar se keto vite!
   BE-ja jep miliona,ndersa Rama u fal miliona hajduteve dhe te korruptuarve!
   Cfare administrate ka permiresuar Rama,kur ajo i ka dhene tenderat firmave fantazem me dokumente fallco dhe kryeministri mbron hajdutet dhe te korruptuarit duke ju hakerryer gazetareve se “ku eshte ketu korrupsioni”?
   Jo korrupsioni o mavri,por KRIMI SHTETEROR,buka e femijve fukarenj!
   Rama duhet varur ne litar per krimet e tij!
   Cfare administrate ka permiresuar Rama kur 37% e te punesuarve punojne ne te zeze?
   Kur 37% e te punesuarve ne te zeze nuk u derdhen kontribute per sigurimet shoqerore dhe shendetesore duke lene njerezit pa vite pensioni dhe sherbime shendetesoire falas?
   Per te kompesuar kete krim te administrates qendrore qeveria kompeson nga buxheti i shtetit per pagesat e pensioneve edhe 29 miliard leke ,qe mund te perdoreshin per investime te tjera me rendesi!

   Cfare mund te beje me teper Rama,qe te shporretr dhe te cohet para drejtesise?
   Cfare permiresimi paska bere Rama me milionat e BE-se kur sot administrata nuk ben asnje here pritje populli,nuk merret fare me ankesat e popullit dhe mbron hajdutet e te korruptuarit ?
   Per cfare i ka dhene BE-ja milionat kur vete kryeministri mbron hajdutet?
   I kam shkruar Rames se UKT po vjedh qytetaret”,ndersa Rama me pergjigjet se “UKT nuk varet nga qeveria”!
   Kur te jep pergjigje te tille kryeministri,cfare presim nga zyrtaret e vegjel?
   Rama ka shkaterruar shtetin ligjor duke krijuar fantazmen e “bashkeqeverisjes me qytetaret”,qe eshte nje krijese kanceroze?
   Si nuk i ben pershtypje ambasadorit te BE-se ne Shqiperi kjo krijese fantazem qe ka zhdukur shtetin ligjor?
   Apo edhe ai eshte pjese e kesaj menxyre?

   Reply to this comment
   • Aty May 21, 23:56

    O Fenix qe as te shkruash nuk di.650ml euro i Jane dhene Shqiperise,po keto Kane Brenda dhe asiterncen teknike te tyre,qe do te thote ai specialisti qe vien NGA BE per nje ore do 300-500€,plus e ngrena,fjetja dhe qejfi,cfare ngelen po negli Jane tonat minus ato te zirtareve tane cfare ngelet asgje.Ja qe u be llogaria ,del zero per popullin fukara.

    Reply to this comment
 2. Plaku Xhuxhumaku May 21, 16:17

  Ou?!? Po cfare eshte bere me keto para??? A ka transparence per publikun e gjere?

  Reply to this comment
 3. Amerikani May 21, 16:34

  Ashtu? Une e dija sikur i ka dhene sulltani i Anadollit !

  Na bete pune. Si ti justifikojme turkoshanet dum babiste haxhi qamiliste tani ?

  Reply to this comment
  • Evropiani May 21, 17:02

   Jane fleksibel ata Amerikono. Nderrojne pllaken, cojne djemte ne shtratin e priftit pastaj shkojne pagezohen te Papuja gerrk, marrin ndonje pako oriz dhe jetojne te lumtur.

   Reply to this comment
 4. Epiriot me Zemer e Shpirt May 21, 17:44

  Te gjithavete i dhane vete i moren.Ja perplasi Saimir tahiri ne fytyre.Asnje investim ne interes te shteti apo popullit shqiptar.Te gjithe keto jane rrogat e moterqimave ,specialiste ,teknike kurvae moterqima evropiane edhe kelysheve te tyre shqipfoles.
  Asnje ndihme konkrete pervec ndonje fodni per shoqaten e bythqirave pindari ekompani.
  Kurse Turku i ka dhen ndhihma pa fudn edhe pa interes.Nuk dergon leke per te paguar specialistet turq ne keto ane.Por shkollone me mijera djem e vajza shqiptare ne akdeime ushatarake edhe dege te tjera civile.Kjo eshte ndihme vellazerore.Te gjithe keto leket jane prure nga mafiozet europiane per ti mare te gjitha vete.

  Reply to this comment
 5. Duan apo nuke duna mijte e kenetave e mizat e kalit DREJTESIA do te BEHET May 21, 18:51

  650 miljon euro dhene si fonde per te tre pushtetet ne Shqiperi, burokacia e korruptuar e BE i ka ndar me rama-vicerit e ripjerdhjes qe nuk kane t ndalur ne grabitje e tjetersim te pasurise kombetare e prones private nga fuqia supekorruptive e superkriminale e te tre pushteteve. Dhe kete e vertetojne superpasurite e vene deri me tani.

  Reply to this comment
 6. Gzim Kulufi May 21, 19:09

  Me 650 milion euro do te ishin hapur 650 fabrika moderne me nga 100 deri ne 1000 punetore, nese ky vend do te kishte vertet drejtues, qe do te mendonin per kete vend me pare se per bythen e tyre!

  Reply to this comment
 7. Deliu May 21, 19:33

  I ka dhon europa , po kujt ja ka dhon pse nuk e thot tamom , qe kto pare ja ka dhon bexhetit ja ka dhon vjerrit lulit meqe u tregu bashkpunus, ja ka dhon çezit , ja ka dhon dhe firmave qe kan qen neper gjyqe populli ka mor vetem ate qe mori motra atij vlonjatit ne provim , ate kan mar SHQIPTARET se nuk meritojn gje tjeter , se po te meritonin me shum ja kishin shkerdhyer pragun te ter politikanve majtas e djathtas gangsterve hajtutve mashtrusve kriminelve dhe antishqiptarve te kti vendi , po jan popull legen dhe han nje mut nashi , e bejn sehir si bejn qef kta birat e kurves politikes me parat e tyre.

  Reply to this comment
 8. jANE PARET QE BE-JA FINANCOJ INSTRUKTORET E POLICISE SALIUT May 21, 20:47

  ME INSTRUKTOREN DORIS PAK

  E CILA MABNTE BORDERONE E BE-S

  NJI PJES E TYRE U PEDOR NGA PD-JA

  PER TE FINANCUAR PODESTA GRUPPE

  QE T’I MESONIN BASHUKIT SI MERREJ PUSHTETI

  SI MANUPULOHEJ MILETI ;

  SI KAPEN MEDIET DHE SI MESOHEN ATO TA SULMOJNE KUNDERSHTARIN NE PUSHTET

  SI MERRET PUSHTETI ME DHUNE –

  LEXIONE NGA AFGANISTANI MBI FITOREN E TALIBANEVE

  ETJ ETJ
  POR EDHE DEPUTETEVE GJERMAN

  ESHTE AKORDUAR NJI SHUME JO E VOGEL

  QE T’I BONI VIZITA BASHAH-IT NEE CADER

  ESHTE FIANNCU ME VONE EDHE GAZETA GJERMANE BILD

  E CILA TREGON PRRALLA TE PAPARA SE SI EDI

  BIE NGA KARRIGIA DHE BASHA ZGERDHIHET

  ETJ ETJ

  JA PRA – KESHTU XERROHEN MILJONAT

  NGA VET ATA QE I SJELLIN

  PRA I BIEN NE SHQIPERI ME LETRA

  DHE I MARRIN PERSERI VET ME KARTMONEDHA

  KOMEDIA VAZHDON

  Reply to this comment
 9. Dn May 22, 16:54

  Sikur BEja te kishte vendos me inda keto pare sicilt dhqiptar ne nevoje ma shume hajr e prosperitet do kishim pasur:me 5 million kishim ditur cka me ba dicili!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*