Për gratë që pas orgazmës qajnë

December 2, 2017 22:20

Për gratë që pas orgazmës qajnë

Shpesh herë kemi dëgjuar për gra që pas orgazmës qajnë.

Dhe jo përloten, qajnë….qajnë.

Ndodh që menjëherë pas orgazmës prekemi nga trishtimi post- orgazëm, një emocion aq i fortë sa që mund të shpërthejë në një të qarë të egër.

Kjo dukuri është më e përhapur nga sa mendohet.

Një studim i bërë nga Robert D. Schweitzer në Australi ka treguar se 46% e grave e ka kaluar këtë eksperiencë të paktën një herë në jetë.

Shkaqet e këtij fenomeni, kur nuk i ka rrënjët në trauma, apo frustrime seksuale, nuk dihen ende, po duket se faktorët fizikë luajnë një rol të rëndësishëm: hormonet e mirëqenies siç janë ositoksina dhe endrofina bien në mënyrë drastike pas orgazmës, duke shkaktuar një ndjenjë përhumbjeje dhe zhgënjimi.

b.m. / dita

December 2, 2017 22:20
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*