Për karavidhen që ka hedhur në gjyq Ditën dhe autorët e saj

April 25, 2019 01:36

Për karavidhen që ka hedhur në gjyq Ditën dhe autorët e saj

Mediat njoftuan se drejtori i Institutit të Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit, Agron Tufa, ka paditur të mërkurën gazetën Dita, Spartak Brahon, Fatos Tarifën, Arben Dukën, Shaqir Vukajn dhe Sabit Brokajn.

“Kjo është bërë për shkak të detyrës dhe dëshirës së një segmenti të trashëgimisë enveriste, të cilët kërkojnë rikthimin e diktaturës më të pistë të shekullit. Përmes padisë unë kërkoj që drejtësia e shtetit tonë t’i vendosë përpara provave të pakundërshtueshme dhe t’u gjej vendin shpifjeve dhe kërcënimeve dhe frymës përçarës rracore mes shoqërisë tonë për rikthimin edhe më të egër të luftës së klasave”, u shpreh Tufa në një deklaratë për mediat.

Një nga të paditurit, Arben Duka,i cili u quajt nga drejtori Tufa, bejtexhi, i përgjigjet sot nga rubrika e tij në Dita:

*****

Unë bejtexhiu dhe Agron burgaxhiu!

 

O ballisti karavidhe,

na paske hedhur në gjyq,

të shkretën me qiramidhe,

pse e kruan-more qyq?!

 

Ti një fyerje nuk e quan,

kur the: “Arben bejtexhiu”,

dje kur the se më sulmuan,

more Gone burgaxhiu!

 

Ah në jetë sa shumë kam parë,

sa të bardhë-e sa të zi,

gjer më sot nuk isha marrë,

kurrë me një burgaxhi!

 

Por unë dhe si bejtexhi,

e kam bërë një goxha emër,

ti-lexuesit e mi,

s’i ke parë as dhe në ëndërr!

 

Ti qenke fare për lumë,

ndalu e merr frymë një çikë,

the se je mërzitur shumë,

sepse je “njeri publik”?!

 

Po je ti “njeri publik”,

i bëj naftën historisë,

unë duhet të jem-o mik,

Henri i Katërt i Anglisë!

 

Nuk e di si të kam fyer,

kur bëj bejte-o i gjorë,

kur ti-o njeri i dhier,

ke fyer mijëra dëshmorë!

 

Të shikoj e bëj çudi,

pisllëku si s’të zë frymën,

më vjen keq të të pështy,

jo për ty-po për pështymën!

 

Vijon periodikisht

April 25, 2019 01:36
Komento

52 Komente

 1. 72tashty April 25, 02:12

  Problemi nuk eshte Agroni
  Eshte Edi Rama
  Agronet as do guxonin te kakarisnin pa mbeshtetjen e Rames, financimet e qeverise per Institutin dhe mitat-llëqet e tjera të kryeministri

  Reply to this comment
  • FAMILJA HAKANI April 25, 02:28

   I nderuar z Thano

   Po reagojme ndaj veprimeve pa pergjegjesi te nje punonjesi te paguar nga shteti.

   Ky punonjes denigron luften Nac Cl dhe pjestaret e saj. Nje nga keta pjestare eshte dhe babai im. Si qytetar qe ndjej detyrim te reagoj kur shtetit duan ti heqin nje e nga nje tullat e themelit po reagoj me ane te ketij shkrimi

   Ju lutem te me ndihmoni ne botimin

   Duke ju falenderuar paraprakisht – Xhaferr Hakani

   *****

   Për luftën Nacional Çlirimtare dhe heronjtë e saj.

   Z. Kryeministër

   Për heronjtë e luftës Nacional Clirimtare, koha nuk mbaron kurrë.
   Nuk mbaron për ta, por dhe për brezat, qe janë dhe do vijnë.
   Ata bënë atë, që duhej dhe brezat, duhet të bëjnë atë, që u takon.

   Një nga ata, që bënë atë, që duhet, është dhe Xhafer Hakani. Dëshmor, i luftes Nacional Clirimtare. Jeta e tij dhe fundi i tij, ishin brënda një linje, nuk ndryshoi që me shpalljen e pavarësisë së Shqipërise, deri në vrasjen masakër të tij, në 24.01.1944
   Pjesëmarrës aktiv, në shpalljen e pavarësisë, së bashku me të vëllanë Mahmut Hakani ( firmëtar i aktit të pavarësise ne Elbasan më 25 nëntor 1912).
   Vëlla, dëshmor i atdheut, që gdhëndi emrin në librin e artë të Shqipërisë, si një nga bijtë e parë, për të cilët atdheu kërkoi sakrificë me jetë, që me lindjen e tij.
   Këtë rrugë, ndoqi gjithë jetën Xhafer Hakani. Mik me Sulejman Delvinën, fanolist me bindje, bashkëpunëtor me Riza Cerovën, mik me Enver Hoxhën
   Ahmet Zogolli, i dëmtoi rëndë pronën dhe për një kohë të gjatë jetoi familjarisht në internim. U la pa punë në kohën e pushtimit Italian. Liberal, demokrat i formuar, që mbështeste veprimet e tij edhe ekonomikisht, kur mendonte se i shërbenin Atdheut.
   Kishte rritur dhe fëmijë të mirë. Kush ishte në moshë madhore, u bë pjesëmarrës i luftës Nacional Çlirimtare. Ishin tre, bashkë me nënën time katër. Bënin një skuadër, e bënin me trimëri. E kishin dhe komandantin.
   Për veprimtarinë e tij, në shërbim të luftës Nacional Çlirimtare u përndoq,i dogjën shtëpinë, i shpërgulën familjen dhe e detyruan, që të kalonte në ilegalitet.
   E spiunuan, e kapën dhë vendosën ta vrasin. Në luftë, të humbësh jetën, është nder kur ajo i shërben atdheut, por mënyra si ta marrin, të bën të nderosh, ose të çveftësosh kundërshtarin. E çuan larg njerëzve, i nxorren sytë, i prenë veshët,i prenë hundën. E lanë në tokë dhe ikën, kishin frikë se u ngrihej . E kishin frikë! Ishte burrë me emër për trimëri dhe zgjuarsi . Kishte kulturë.
   Kështu, si vehten, edukoi dhe rriti fëmijët e vet.
   Njëri, më i madhi, Petriti, qe me emër të rendë dhe të nderuar. Dhe jo vetëm në luftë. I tillë qe dhe mbas saj. Shërbeu kudo ku kish nevojë vendi, me kulturë, trimëri e zgjuarsi. Ka lënë emër të mirë, kudo. Gjithë jeta e tij, si dhe e te atit janë përmendore per Atdheun.
   Heronjtë e luftës Ncional Clirimtare nuk qenë heronj dhe punëtorë vetëm në luftë.
   Përmendoren Nëna Shqipëri, ngritur falë trimërisë dhe punës së tyre, në luftë, ata e lartësuan dhe e zbukuruan me punë, për të kthyer Shqipërinë feudale, në SHTET (ishte feudale, sepse kështu, e deshën ata që, deri në 1944 ishin në pushtet ).
   Një punë, që vetëm njerzit e kulturuar dhe punëtore, me atdhedashuri te skajshme mund ta bënin.

   Nuk pyetën këta individë, pa kulture e as trima, që sot tentojnë të shkruajnë histori, kush e vrau Xhafer Hakanin dhe pse?.
   Nuk kishte arme.Kishte vetëm fjalën, nga e cila, ata që e vranë kishin frikë. Ishin ballistë ( balli kombëtar, me kryetar midhat Frashëri )( “m” nuk është e vogël pa qëllim,këtu ashtu duhet ti shkruhet emri.)
   Ishin frikacakë, mbase dhe me arsim, por vetëm me arsim, asgjë tjetër.Ishin fundi i shoqërisë.
   Para se individët, që sot duan të dënojnë lavdinë, të shikojnë mbi çfarë kanë qëndruar.Është batak. Nga bataku dhe çfarë qëndron mbi të, vetëm zhurmë e ndyrë dhe përcarëse shpërndahet . Bën dhe dëm. Ka njerëz, që e dëgjojnë dhe luftojnë ta bëjnë të vërtetë, ndryshe nuk do ishim këtu ku jemi.
   Janë frikacakë . Shkollimi vetëm se i ka bërë qënie të rrezikëshme për atdheun.
   Njerëz, të bëjmë kujdes, kujdes, se është i njëjti batak, ku qëndronin ata, që vranë Xhafer Hakanin dhe të tjerë heronj,si ai.

   Kërkojmë një përgjigje.
   Kemi të drejtë ta bëjmë, sepse po preket dinjiteti kombëtar dhe është detyrimi i çdo qytetari, të bëjë atë, që i takon dhe detyrimi i përgjigjes është që të ndajë anti kombëtarët e zellshëm nga gabime që lindin gjatë punës. Nuk ja kërkojmë individit të rëndomtë, që fshihet mbas shtetit, nuk vlen, qëndron në batak.
   Ja kërkojmë Kryeministrit të vëndit, që e ka vartës këtë individ, pa ndërgjegje kombëtare dhe të tjerë si ai, që nuk kanë mësuar asgjë nga historia, sepse nuk dinë të lexojnë , individë, që nuk janë të zotë ta nxjerrin bukën me punë të ndershme, por të mbështetur ne hije, nga anti –shqiptarë, bëjnë atë, për të cilën ata paguajnë.

   Z Kryeministër

   Shkurt, ju përshkruam jetën e gjyshit tonë, dëshmor të luftës Nacional Çlirimtare, të një dëshmori 60 vjeçar, të masakruar barbarisht, që bashkë me fëmijtë e tij, ngriti një monument në historinë e atdheut.
   Eshtë një gjysh dëshmor i rallë për historinë e vendit tonë
   Pyesim dhe duam pergjigje nga ju
   Ku e rendisni këtë GJYSH DËSHMOR 60 vjeçar
   Pyesim dhe duam pergjigje nga ju
   Ku i rendisni 20 vjeçarët, dëshmorë të luftës Nacional Clirimtare.
   Pyesim dhe duam pergjigje nga ju
   Ku i rendisni ata heronj, të cilët filluan punen me ndërgjegje dhe atdhedashuri ( i biri i Xhafer Hakanit, Petriti, që vartësi juaj e “klasifikon”, me mendimin e tij të përbuzshëm, punoi mësues në Librazhd, Dumre , Kërçovë para se të fillojë rrugën e lavdisë. Si ai dhe shumë të tjerë) . Ai dhe shokët e tij, nën udhëheqjen e Enver Hoxhës ( nëse nuk e dini kush ishte, jua themi ne : KOMANDANT I PËRGJITHSHËM I USHTRISË NACIONAL ÇLIRIMTARE) jo vetëm, që fituan luftën, por patën mënçurinë të renditen me fitimtarët,duke lënë në beteja dhe shumë shokë, që qëndrojnë gjithandej, si yje të pashuar.
   Për këtë veprim, atdheu emrin e Petrit Hakanit me shokë, e vuri në gjerdanin që e zbukuron. Nuk janë “heronj” me VKM. Jo. Janë të lavdishëm , I ka zgjedhur vetë atdheu.
   Janë ata, që sa mbaroi lufta, u sulën për ta kthyer Shqipërinë feudale, ne Shtet dhe me punën e tyre e lartësuan dhe e zbukuruan, si kurrë më pare.

   Z. Kryeministër
   Ju themi : nuk jemi të shqetësuar nga lista, që ka përgatitur një individ plotësisht i paditur. Eshtë nder i madh, të jesh në atë listë.
   Je rreshtuar në lavdi.
   Por atë listë, nuk duhet ta bëjnë të paditurit anti kombëtarë, duhet ta bëjnë ata, që kanë respekt për vehten dhe kombin dhe që e ndjejnë detyrimin për të.

   Të lindet një njeri
   I madh si madhni
   dhe ndërgjegjet tona t’i ndezi në dashni
   Për një ide të re, ideal bujar,
   Për një agim të lum e të drejtë kombtar

   MIGJENI
   “Te lindet Njeriu” Vepra 1
   Zoti kryeministër Presim pergjigje

   Xhafer Hakani
   Drita Hakani Hoxha

   Reply to this comment
   • Treg April 25, 06:03

    O pleq pensioniste fatosa te partise se fshatareve. Tani eshte viti 2019 dhe jo 1945.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 April 25, 10:42

     Treg
     për kë e ke or taj??
     sepse të dy palët për atë kohë po flasin!
     sepse dhe ata të “tjerët” duhet ta kuptojnë se jemi në shekullin e 21 dhe jo në kohën e hitlerit!!

     Reply to this comment
   • Komunisti April 25, 07:05

    Ndertojini nje lapidar familjar herojve te me siperm !

    Reply to this comment
    • Aladini me eskorte April 25, 10:56

     Per komentuesin Treg
     Eshte viti 2019 dhe fashizmi po riperhapet ne gjithe Europen
     Antifashizmi eshte me aktual se kurre
     Po ti je mendjembyllur dhe idiot
     Ose je dinak dhe genjeshtar

     Reply to this comment
     • Pali April 25, 17:06

      Aladin vocrraku. Qenke bere edhe ideolog,shkencetar idesh si Chomski. Lexo lexo lexo, edhe Musolinin edhe Fan Nolin, e mendo se çfar ishte fashizmi e komunizmi. Ke rruge te gjate per te kuptuar edhe po deshe me nxënë.

  • anticensurë25642654 April 25, 10:16

   72tashty
   plotësisht e drejtë!
   ky palloshi i tironës i ka pjerdhur në kokë dukës së poezisë!!e vërtit nga e vërtit dhe në fund e mbron!!
   dukë hajvani e di fare mirë,më mirë se unë dhe ti se kush është problemi,por nuk ka as tru e as bythë që të shkruaj!!ndonjëherë nuk i mer qetsuesit dhe i vërsulet,por të nesërmen e harron prap,fillon e mbron!!
   duka dhe idiotët si ai ju kanë mbushur mëndjen dhe shqipove në masë se vetëm rama egziston në të “majtën”dele-dash,se gjithë të tjerët janë copa idiotësh dhe nuk ja kanë haberin nga asgjë!!në një kohë kur gjithë partia socialiste,çdo pjestar i saj,do të ishte shumë e shumë më i saktë se ky copë idioti që përpiqen të na i shesin për gjeni!!
   pas varrosjes së turpit të familjes frashëri dikush nga komentuesit tha se “hëmo se nuk u bë ndonjë gjë e madhe se u varros me ceremoni!!këto janë pasojat dhe të tjera do të vijnë më pas!!dhe më të ndyra!!
   ai që tradhëton vëndin nuk e ka problem të bëjë çdo lloj pisllëku!më i keq se ai është trashëgimtari që ka trashëguar krimbin e tradhëtisë!!nëse babai u bë tradhëtar!?
   i biri ka lindur i tillë!!është brrujtur që ditën e parë!!

   Reply to this comment
 2. Marku April 25, 03:41

  Mehmeti, kadriu, enveri , se bashku me spardhakun e shume
  Komuniste te tjere vinin nga familje pa tradite dhe nga zona te cilave asnjehere nuk ju desh te luftonin per liri . Komunistet shqipetare ne pergjithesi u vune ne sherbim te plote te ekspansionizmit gjenocidial sllav ne tokat shqipetare . Komunistet shqipetare moren pjese aktive ne kete gjenocid ekspansionist sllav duke vrare dhe masakruar popullsine e zonave te cilat ishin gjithmone ne lufte me fashizmin sllav. Keta bazhibozuke me kostume te tipit kinez skishin as stil, e as moral . Imagjinoni keta kerkusha qe nuk I lane as vorr patriotit legjendar te madhit Gjergj Fishta. Imagjinoni se si nje bujk askushi nga mallakastra I quajtur Mehmet I cili nen komanden e fashisteve serbe vrau duke e prere ne bese patriotin dhe trimin e maleve
  Prek Calin . Ishin po keta bazhibozuke ato te cilet I masakruan 6 mije kosovare ne Tivar .
  Ishin po keta bazhibozuke qe e dorezuan kosoven martire tek gjakpiresit serbo sllav.
  Heronjte e vertete te shqipetareve Jane ata qe luftuan dhe luftojne per arritjen e objektivit madhor te bashkimit te trojeve shqipetare .
  Heronjte e vertete ishin Shaban Palluzha, Mithat Frasheri, Xhafer Deva , Prek Cali, Gjon Markagjoni , e shume e patriote te tjere qe arriten ti bashkojne trojet shqipetare qe ne vitin e larget 1941. Ndersa Spartaku me gjithe keta sharlatanet komuniste qe deri dje vishnin kostume te tipit kinez ,nuk Jane asgje tjeter vecse kepurdha te ekspansionizmit gjenocidial ruso -sllav ne tokat shqipetare .
  Gjermania, Italia, Britania e Madhe, SHBA te Jane boshti perendimore dhe proshqipetare ,
  ndersa kokekatroret ruso-serbe te spadhakut
  se bashku me komunistet ” trima” Jane boshti antishqipetare .

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 25, 11:36

   Marku
   a me të vërtetë e ke??
   “Mehmeti, kadriu, enveri , se bashku me spardhakun e shume
   Komuniste te tjere vinin nga familje pa tradite dhe nga zona te cilave asnjehere nuk ju desh te luftonin per liri .”
   o na rrofsh bolet!!hy debil!!

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 25, 11:51

   Uran Kostreci
   lenco me të vërtetë e ke që ky është nastrogërku i qelbur deri në palcë??

   Reply to this comment
  • **** April 25, 15:35

   Na rrofsh bythen e qenit o ti Mark. Ne vinim nga familje te fisme qe ty nuk ta merr mendja. Ti je mesuar si zagar pas bythes se beut mos na ngaterro me veten

   Reply to this comment
 3. SaimitK April 25, 07:42

  Per kete pinjoll te Ballit Kobetar duhet formulur nje peticion me emer mbiemer te çdo kujt qe eshte i ofenduar per objektivin e guximin e nje te marri qe vetem Berisha e kupton,duke kerkuar me çdo menyre shkarkimin e tij nga nje instituion qe mbhet nga takapaguesit Shqipetare e nepermjet saj ti thuhet stop kembeve qe jane ngritur te godasin koken!Tufta e ka vendin tek tufat e per rrjedhoje eshte e pafaleshme ndonese nuk eshte momenti , per ti bere nje apel edhe kryeministrit me keto lojra te hidhura duke buzeqeshur me hidhesi si ne kohen e Duçes!

  Reply to this comment
 4. intelektuali April 25, 07:44

  TI O KAPTER FANATIK ENVERISTI, O BEJTEXHI
  HIDH SA TE DUSH LLOGJE PER NJE BURGAXHI
  POR MOS U TALL ME VIKTIMAT E TUA O DITEZI
  SE CINIZMI YT NUK ESHTE SIKUR TE PISH RAKI
  POR KRIM I ZI KUNDER NJERIUT O PUSHT I ZI

  Reply to this comment
  • sigurimsi i PD April 25, 08:57

   kujdes INTELEKTUAL se u ngjall enveri dhe te shpeton shurra.

   Reply to this comment
  • enverdjali April 25, 08:58

   E KE FJALEN PER LEPURUSHIN QE STUDIONTE NE MOSKE ?

   Reply to this comment
  • M Tirana April 25, 12:13

   Kontrapedalit Intelektual, Tufa,Celo e kompani….
   Me thoni ju lutem “terroristin”, heroin e popullit Kajo Karafili kush e zhvarrosi nga dheu dhe per te terrorizuar Shqiptaret e lane te mbeshtetur ,me hunj nen krahe , ne nje faqe muri ?
   Balli i kombit , sebashku me gjermanet ata e kryen kete mizori .
   Boll u moret me ata qe nuk jetojne me e nuk ju pergjigjen dot.
   Merruni me ata maskarenj qe spiunuan shoket e tyre .C’fare i beri Maks Velo spiunit qe e denoncoi ? Asgje , pervecse e kishte mik shtepie?

   E dini

   Reply to this comment
   • intelektuali April 25, 16:47

    Beji te fala killerit terrorist Lym Keta sic jane te gjithe derrat “deshmore” te LANC-it te tij kriminal jugosllav qe leshonte Enveri nga Ferma e Kafsheve te tij per te vrare ARMIKUN pa gjyq dhe pa asnje te drejte per mbrojtje, por vetem me fjalet:

    NE EMER TE POPULLIT JE I DENUAR ME VDEKJE

    dhe:

    Kur lista e vrasjeve u be e gjate terkuze Enveri i tha Killerit te tij, Lym Ketes:

    BOLL VRAVE TANI, SE NA QITE NAMIN E KEQ!

    Lym keta qe ishte psikopat si Avni Rustemi ja ktheu:

    UNE S’MARR URDHERA NGA NJE BYTHQIR SI TY

    dhe:

    Enveri e likuidoi duke inskenuar nje aksident me makine si te gjitha vrasjet e tij te tjera.

    Reply to this comment
    • Gardiani i qelise tende April 25, 22:08

     Uran K! Se pari ke ngrene mut shume edh pse nuk te ka hije se po i afrohesh te 90-tave! Jeto jeten tende , se tashme duket qarte se te ka harruar perendia, se mos ngordhesh nga ndonje cope muti te thate qe do te fusin me zor dhe do te zene fytin tek halete e hajvanit kur pi kafe dhe shkon dhjete here per te pshurrur. O ere shuure! O spiun dhe bir spiuni! O bythlepires i gardianeve te burgut! O spiun qe fute ne dhe shokun tend te qelise Loni Adhami! Mbylle nevojtoren se i qelbe faqet e kesaj gazete! Ata qe bene luften, nje gje nuk e bene mire qe lane ca si puna juaj qe te lihni, pasi dualet nga gjirizet ku ishit fshehur.

     Reply to this comment
   • Tarasi April 28, 16:43

    TIRANE E KA FJALEN PER ENVERIN QE SPIUNOI QEMAL STAFEN!!!!!!!

    Reply to this comment
 5. h April 25, 08:19

  Hajdutët e bagëtive,nuk bëjnë dot shtet.
  Bizmark.

  Reply to this comment
 6. enverdjali April 25, 08:23

  Po eshte fakt qe kur ulemi te hame nje dreke apo nje vakt, pas ngrenies ka edhe mbeturina (plehra) sic i quajme ne qytetaret. Prandaj edhe PLEHRA Agron Tufa ne kosh do te perfundoje.

  Reply to this comment
 7. enverdjali April 25, 08:48

  Pak nga epopea e Ballit Çkombetar ( kjo per lkomentuesin me intelekt INTELEKTUHALEJA)

  Pa kur t’i shohesh
  Dervene – dervene
  Ne vend te pushkeve
  Gota dhe ene.

  Jaka te ngrira,
  Bastun, ombrella,
  Pantofla, guante,
  Pizham, kapella.

  Te gjithe te pushkes,
  Te gjithe te malit…
  Tani qe i rane
  Patkonjte kalit.

  Na ngordhi kali
  I rane thonjte
  C’po vrapon balli
  T’i heqe patkonjte.

  Reply to this comment
 8. Gezimi April 25, 08:56

  Pse qenke dhiasur o ti poeti i Enverit? Shko atje ne gjygj bashke me ato karavidhet e tjera dhe perballuni me Agron Tufen ballas. Boll po lehni si kone neper faqe gazete kunder tij o burra lapangjoze. Agron Tufa paska qene ilac kunder harrieve si ju.

  Reply to this comment
  • intelektuali me fillore April 25, 10:04

   o Gezo hiqesh si demokrat por je tradhetar pasi perdor etiketimin qe na eshte bere para 8o vitesh ne ballisto zogisteve si Karavidhe.Mos na e kujto kete plage me he tu befsha

   Reply to this comment
  • enverdjali April 25, 17:01

   O Gezim po Agron Tufa gjithmone me brisk ne dore ka jetuar edhe ne ate kohe edhe ne kete. Se kot nuk i thane veteranet qe mer brisku e na i rruaj.

   Reply to this comment
 9. CFARE DO TE HEDHESH DO TE PRESESH ! April 25, 09:15

  Rikthimi i ” luftes se klasave ” po inkurajohet nga vet zoti Tufa ! Tani akuzon se enveristet po bejne lufte klasash !!
  Edhe godet i pari ( injoron luften nacional clirimtare ) duke shpifur edhe kerkon drejtesi pse e urrejne ish pasardhesit e luftes Nacional Clirimtare !

  Eshte nje paradoks i madh ! Zoti Tufa po e hap vet dhe po e inkurajon vet Luften e Klasave me urrejtjen qe ai shfaq per historine e LUFTES NACIONAL CLIRIMTARE !

  CFARE DO TE HEDHESH DO TE PRESESH !

  Shurre do te hedhesh shurre do te presesh !
  Mos u merzit zoti fashist !

  Reply to this comment
 10. anesti April 25, 09:18

  Cfare historie do ti sillnin komunistet shqiptareve nese te gjithe figrat historike qe nga shek XVI do te jetonin qofte dhe nje vit regjimin komunist te Ebnver Hoxhes? Komunistet jan hipokrite. luftuan per pushtet dhe aspak per patriotizem. Zgjdhni nje emer qe perfshihet ne historine shqiptare dhe vendoseni perpara Enver Hoxhes. Gjon Buzukun apo Frank Bardhin? Si klerke do ti mbyste ne grope septike. Firmetaret e Lidhjes se Prizrenit – me pushkatim si bejlere e agallare. Frasherllnjte gjithashtu. Ismail Bej Vloren – heeehhe si shok me Lef Nosin, qe nje qelbesire si Blushi, qe dhe se e kishin pase mik familje, kerkon dhe sot t’ja terheqe zvarre bustin neper Elbasan. O Perendi, o Krisht e Shnanu. Apo doni Vaso Pashen, me gjoksin mbushur me dekorata perandorie? Synet mer synet e do te kishin lare me gjak bodrumet e hotel Dajtit. Po futni po deshtet dhe Kastriotet dhe Muzakajt, Leke Dukagjnin per kanun, zot na ruaj per c’do te na kishn degjuar veshet. Historia do te fillonte me Selam Musain nje kacak Tepelene dhe do te perfundonte me Vasil Llacin, qe ishte me gjysem mendje. Komunistet krenohen me ato figura qe shyqyr vdiqen vete dhe jo nga dora e tyre. E gjithe jeta e tyre si ne luften NC dhe pas clirimit ishte nje lufte per pushtet, urrejtje klasore derisa arriti kulmin, duke e sajuar armikun vete, qe ta linin partine e paster. Po qe ka dhe akademke qe na hapin libra dhe na japin leksione per historine, shqiptarizmen, patriotizmin. Dikur leksion per luften e klasave te papajtueshme, se ujet fle dhe armiku s’fle dhe prej tyre s’na u nda dajaku. Sot leksione per demokracine dhe miqesine per SHBA-te, Gjermanine, Italine etj. Dhe Likja nuk ka dite me e dredhe me mire.

  Reply to this comment
 11. Bravo Agron Tufa April 25, 10:07

  Mire ja u ben Agron Tufa. Dhe kaq pak e keni. Mbetjet Enversite duhen debu nga Shqiperia njehere e mire. Vetem kshu behet ky vend duke heq nga skena tipa si braho, tarifa etj. Llumi i kombit.

  Reply to this comment
 12. artan vlora April 25, 10:18

  “luan” i madh sha-qir vukaj aman. Sa hapësirë i keni dhënë familjes ordinere të petrit hakanit nga elbasani. ky delenxhi që ka qenë prokuror komunist, kryetar dege në sigurim, etj, i kalyer duart me gjak. ja pra çfarë llumi sulmon Agron Tufën. Mirë do ishte t’i nxirrnin ndonjë lidhje me Ballin, Tufës se deri tani keni lehur siç lihte enveri kot më kot.

  Reply to this comment
 13. lenci April 25, 11:11

  Per komentuesin me emrin MARK…

  Ata qe ti i quan heronj e treguan veten kur i thirri Atdheu ne luften per clirim!
  Ti thua se Kadri Hazbiu vinte nga nje familje qe nuk kishte aktivitet atdhetar. Po ku di ti, o delenxhi!
  Babai i Kadriut, Hazbi Cane Dautaj eshte nje nga kater komandantet e Luftes se Vlores ne 1920. Ai sot eshte “Nder i Qarkut te Vlores” dhe “Nder i Kombit” i dekoruar nga ata (kane qene te detyruar ta bejne se aktiviteti i tij ishte i tille) qe sot po nxijne emrat e atyre qe mbrojten Shqiperine nga cioptimi ne favor te Greqise.
  Shaqir Vukaj, Xhaferr Hakani dhe Drita Hakani Hopxha kane kurajen te shkruajne me emrat e tyre te vertete dhe jop si ti e shume te tjere, midis tyre nje hale si Uran Kostreci, qe fshihet nen nofken “intelektuali” dhe nuk ia mban te tregoje se cfare ka bere kur ishte ne burg.
  Flet per Lef Nosin, por nuk guxon te tregoje se misioni anglez ne Tirane e ndoqi dhe nuk i dha strehim as atij, as pater Anton Harapit ne seline e misionit…Pse? Sepse ishin kriminele lufte dhe paguan per kete.
  Respekte Shaqir Vukaj, respekte Xhaku dhe Drita!!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 25, 12:51

   Uran Kostreci
   lenco me të vërtetë e ke që ky është nastrogërku i qelbur deri në palcë??

   Reply to this comment
   • intelektuali April 25, 16:52

    Te kam thene edhe me pare o BOLE fanatike qe do te kruhesh me intelektualin, fjala “gërku” eshte sllave qe kryesisht e perdorin serbet, maqedonasit dhe bullgaret, por kursesi leberit e Shqypnise, prandaj laje gojen me kolinoz Partie perpara se te zesh emerin e intelektualit me gojen e qelbur te fanatikut vrastar enverist qe vret njerezit si zog pule, por kur i vjen radha per t’u vrare ai vete fillon e qan e kerkon meshire si nje derr ne therrtore.

    Ne kete linje:

    Beji edhe ti o BOLE te fala killerit terrorist te Enverit, Lym Keta sic jane te gjithe derrat “deshmore” te LANC-it te tij kriminal jugosllav qe leshonte Enveri nga Ferma e Kafsheve te tij per te vrare ARMIKUN pa gjyq dhe pa asnje te drejte per mbrojtje, por vetem me fjalet:

    NE EMER TE POPULLIT JE I DENUAR ME VDEKJE

    dhe:

    Kur lista e vrasjeve u be e gjate terkuze Enveri i tha Killerit te tij, Lym Ketes:

    BOLL VRAVE TANI, SE NA QITE NAMIN E KEQ!

    Lym keta qe ishte psikopat si Avni Rustemi ja ktheu:

    UNE S’MARR URDHERA NGA NJE BYTHQIR SI TY

    dhe:

    Enveri e likuidoi duke inskenuar nje aksident me makine si te gjitha vrasjet e tij te tjera.

    Reply to this comment
 14. malsori April 25, 11:47

  Vijon Epopeja e Ballit Kombetar. I madhi Arben Duka.
  VFLP

  Reply to this comment
 15. Moisiu April 25, 12:08

  Epopeja e Uturakeve

  Nje kope me plot torollake,
  uturake te Nexhmijes plake,
  rrenat e Enverit duan per histori,
  eshte amanet i gaforres Nexhmi,
  Duk, Tak, Tarif, Shaq e Brok,
  jane Utraket e bere krejt trok,
  gjithe jeten keta jane ushqyer,
  Uturak diktatures duke i sherbyer,
  e sot duan akoma ti sherbejne,
  rrenat per te verteta ti rrefejne,
  kjo Shqiperi e ky popull sot,
  ne pleh ti hedhin keta idiot,
  nuk ka perparim te Shqiperis,
  me akoma Uturaket e Nexhmis,
  Gon Tufa s’ka pyetur per diktature,
  jo te pjerdhi sot per keta memure,
  keta Uturake qe kunder tij ulerijne,
  ne vend te brekeve me panoline,
  jane Uturaket me te menderosur,
  te asaj diktature te katranosur,
  Shqiperiado behet vertet Europe,
  kur Uturake te till ti bej cop-cop.

  Reply to this comment
 16. Saliu pds April 25, 12:20

  O EnverHoxha u prefsh ne parajs per çfar i ke bo te parve te ktyre kurvave qe llapin sot , sa ishe gjall ja shkerdheve kurvat tradhtarve te parve te ktyre qe llapin kunder deshmorve i fute plumbin , kta dobiça i kalbe ne burg se tradhtaret dhe antishqiptaret kte fund duhet te ken , per 50 vjet te ben si legena shuplaka per te lepir bythen kta felliqsira , koken ne byth ja fute gjyshit dhe intelektualit sa ishe gjall , si kopil intelektuali leshit dhe robt e shpis vet futen neper burgje duke i spiunu , sot qe ai brez ka vdekur kta bojn si goret , doni apo nuk doni ju o antishqiptar , do apo nuk do Ed rama , luften per liri e ben partizanet trima me heroin legjendar Enver Hoxhen bashk me KRISTAQ RAMEN , qe ktyre kurvave antishqiptar i firmoste pushkatimet internimet dhe denimet , se baba Ed Rames nuk ishte si i biri homoseksual RRACE , ishte atdhetar.

  Reply to this comment
 17. MH April 25, 13:52

  I nderuari z.Duka.
  Krijimtaria e yte nuk ka nevoje te komentohet sepse i ka te gjithe brenda dhe teper te kjarta si rrezia e drites se Diellit te patundeshme.
  Une do vecoj vetem ato strofat ma te spikatuna si ma posht.
  Konkretisht:

  Nuk e di si të kam fyer,
  kur bëj bejte-o i gjorë,
  kur ti-o njeri i dhier,
  ke fyer mijëra dëshmorë!

  Të shikoj e bëj çudi,
  pisllëku si s’të zë frymën,
  më vjen keq të të pështy,
  jo për ty-po për pështymën!

  Madheshtor mbi madheshtoret!

  Reply to this comment
 18. Nardi April 25, 14:25

  Mbaje veten Arben Trimi se burgu për burra është. Kësaj pune vështirë ti jepet Dum!!

  Reply to this comment
 19. I gjati per te gjatin April 25, 14:34

  Nuk eshte intelektuali NE forme sot po just tregonte qefin

  Reply to this comment
 20. KOZi April 25, 14:35

  Probleme mes komunisteve me duket mua !? Pasi vrane ,denuan, internuan familjarisht gjithe udheheqesit e formacioneve partizane, gjithe udheheqesit e ministrise brendshme e sigurimit,udheheqesit e ushtrise, ekonomise, artit, kultures e Kryeministrin e tyre dhe drejtues te Byrose Politike filluan nga e para. Ato drejtues te vjeter te Partise qe jetonin ne 1990 dhe qe mundesohet te jene vrasesit e bashkeluftetarve te tyre po hyjne ne debat me Tufen. Jane mes neve gjykatesit, prokuroret, pjesetaret e toges se pushkatimit, hetuesit, drejtuesit e burgjeve , te vendeve te internimit te gjithe keto komuniste qe denuan e moren neperkembe komunistet e denuar e familjet e tyre. Kjo eshte kontradikta e vertete e jo me balliste e zogiste se ato jane pakica e listes se pergjithshme te te denuarve ne komunizem…..tung nga ” KOZi ” pasardhes veteran i luftes se Vlores.

  Reply to this comment
 21. Rinia Patroite April 25, 16:07

  Kozi, ata qe permend si persekutore etj I ke te gjithe ne dyshek me Salen tend. I pafsh hajrin ti me shoket e tu pro fashiste, Se Shqiperia ka zot, ata me te ndriturit bij qe po afrohen e qe dine s’i tju tregojne vendin si gjithmone

  Reply to this comment
  • KOZi April 25, 17:03

   KOZi rrjedh nga Antifashistet jo komuniste ! Lexo edhe nje here comentin me siper se je pergjigjur gabim. Zgjidhni problemin politik ju partizanet komuniste pastaj vazhdoime. Antifashistet jo komuniste ( me pas edhe antikomuniste) ishin pro Anglo – Amerikan. Antifashistet komuniste ishin pro Serbo – Rus.Kjo eshte vija ndarese sot jo Ballistet ,fashistet etj. Komunistet jane me Traktatin e Varshaves ne histori e politike. Antifashiste jane me NATO…..tung

   Reply to this comment
 22. Konti Sbalta April 25, 16:42

  “Tufa” e dhive (Kapri) ,Celeve , Zhiteve e Butkeve u zgjuan nga gjumi letargjik dhe po hedhin ne letra mijra faqesh enderrat qe kane pare gjate ketij gjumi te gjate dimeror duke kerkuar edhe tituj shkencore per ate qe po bejne dha natyrisht para ne dore e fonde pa fund per bemat e tyre qe qeveria po ja u ploteson sipas deshires pakurrfar kontrolli apo “cenzure’ mbi keto vepra “ogurzeza”qe po permbysin historine 75 vjecare te popullit tone si hakmarrje per humbjen e turpeshme te eterve te tyre gjate uftes se dyte boterore!

  Reply to this comment
 23. Konti Sbalta April 25, 16:48

  “Tufa” e dhive (Kapri) ,Celeve , Zhiteve e Butkeve u zgjuan nga gjumi letargjik dhe po hedhin ne letra mijra faqesh enderrat qe kane pare gjate ketij gjumi te gjate dimeror duke kerkuar edhe tituj shkencore per ate qe po bejne dhe natyrisht , para ne dore e fonde pa fund per bemat e tyre qe qeveria po ja u ploteson sipas deshires pakurrfar kontrolli apo “cenzure’ mbi keto vepra “ogurzeza”qe po permbysin historine 75 vjecare te popullit tone si hakmarrje per humbjen e turpeshme te eterve te tyre gjate uftes se dyte boterore!

  Reply to this comment
 24. intelektuali April 25, 16:55

  Te kam thene edhe me pare o BOLE fanatike qe do te kruhesh me intelektualin, fjala “gërku” eshte sllave qe kryesisht e perdorin serbet, maqedonasit dhe bullgaret, por kursesi leberit e Shqypnise, prandaj laje gojen me kolinoz Partie perpara se te zesh emerin e intelektualit me gojen e qelbur te fanatikut vrastar enverist qe vret njerezit si zog pule, por kur i vjen radha per t’u vrare ai vete fillon e qan e kerkon meshire si nje derr ne therrtore.

  Ne kete linje:

  Beji edhe ti o BOLE te fala killerit terrorist te Enverit, Lym Keta sic jane te gjithe derrat “deshmore” te LANC-it te tij kriminal jugosllav qe leshonte Enveri nga Ferma e Kafsheve te tij per te vrare ARMIKUN pa gjyq dhe pa asnje te drejte per mbrojtje, por vetem me fjalet:

  NE EMER TE POPULLIT JE I DENUAR ME VDEKJE

  dhe:

  Kur lista e vrasjeve u be e gjate terkuze Enveri i tha Killerit te tij, Lym Ketes:

  BOLL VRAVE TANI, SE NA QITE NAMIN E KEQ!

  Lym keta qe ishte psikopat si Avni Rustemi ja ktheu:

  UNE S’MARR URDHERA NGA NJE BYTHQIR SI TY

  dhe:

  Enveri e likuidoi duke inskenuar nje aksident me makine si te gjitha vrasjet e tij te tjera.

  Puna sot eshte si e spjegon Edvin Droga emerin e gjimnazit “Myslym Keta” Ne tirane dhe ne rruget e Kryeqytetit tone faqezi dhe cfare u meson dhe edukon Rilindja Enveriste femijeve te vegjel me emerin e ketij killeri vrastar terrorist?

  Reply to this comment
 25. kevin April 25, 19:27

  Minjte komuniste e dinin historine si e kane thene vete.Nuk u pelqen te degjojne dhe te tjere.U eshte prishur qetsia.Do te mesohen. Mbase do te vije drejtesia e shume pritur….
  Amerikanet i kane perkedhelur per 80 vjete ne kurriz te ceshtjes se popullit shqiptar per bashkim dhe perparim….

  Reply to this comment
 26. Zefi Frani dhe Llesha April 25, 20:31

  FANTASTIK ARBEN DUKA si përherë . Bjerini Kokës Ballistit të SHPIFUR dhe të URRYER Agron Tufès !!!!! Qijani Robtë MotèrQirit që hedh Baltë mbi DËSHMORËT e ATDHEUT !! Tufa KURVA është FASHIST , MERCENAR , HAJDUT dhe DOBIÇ 24 Karat , që kërkonte të hante QYL në KOMUNIZËM , por qè ENVER HOXHA i LAVDISHËM ju a SHTIPI KOKËN dhe i DEGDISI nè SPAÇ me punë të Detyruar dhe ju bëri Hakun këtyre Ballistëve dhe Zogistëve DOBIÇA dhe KARAKURVA !!!!! RESPEKTE ARBEN DUKA i MADH

  Reply to this comment
 27. mirel April 25, 22:33

  Syqeska

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim