Për kë ngrihet memoriali?

August 23, 2018 11:29

Për kë ngrihet memoriali?

Bedri Islami

Nuk e di se sa vite kam që nuk kam shkuar në Tepelenë. Edhe kur kam qenë, këtu e katër dekada të shkuara, nuk e kam ditur dhe as nuk më thanë se dikur këtu paska qenë një Aushvic shqiptar, në të cilin kishte kaluar golgotha shqiptare. Kisha parë në Savër të Lushnjes familje të tëra të internuara, thonë se në Lushnje kanë qenë mbi 85 për qind të të internuarve, por, për Tepelenën nuk kisha dëgjuar. Tepelenën e lidhja më shumë me Turanin, se aty kishte lindur miku im poet, Petrit Ruka, dhe pastaj Turanin e lidhja me Tepelenën.

Duke e njohur Petritin, harrakat i pandreqshëm, me të cilin bisedonim deri natën vonë për poezinë dhe miqtë e përbashkët, edhe po ta dija se në vendlindjen e tij kishte pasur kampe internimi, vështirë se do përfytyroja. Mirëpo ja që paska qenë ndryshe. Aty ka pasur, në vitet e para të pasçlirimit, kampe ku janë internuar familje të tëra dhe që, në të shumtën e rasteve vinin nga veriu i Shqipërisë, ose ishin nga familje të njohura, disa nga të cilat i kishin pasur prijëtarët e tyre koaboracionistë të thekur, ministra të një pushtimi gjerman, si duket një ditë edhe mund të dekorohen si bëri Nishani se i shërbyen nazizmit, kishte pasur pasardhës të atyre që kishin vrarë ose kishin dhënë urdhër gjakftohtësisht të vriten kundërshtarët e tyre politikë.

Nuk e përfytyroja dot se si për fajin apo krimin e një njeriu të gjendeshin në një kamp internimi pinjollët e tyre.

Ashtu si nuk e përfytyroj as sot e kësaj dite që në qytezën ku sapo kishin sjellë të internuarit e parë, jetonin njerëz që do të ishin xhelatët e tyre. Me gjithë këtë propagandë që po bëhet për “kampin e Tepelenës” nuk është çudi që të kemi një version të ri të xhelatit shumës ndaj viktimës njëjës.

Sot, me 23 gusht, në Tepelenë, si fillesë e një vargu pasues, në takimin me të shkuarën, do të organizohet “Dita Europiane të Përkujtimit të Viktimave të Sistemeve Totalitare”.

Në fakt, në qendër do të jenë viktimat e një sistemi totalitar, atij komunist dhe kjo duhej bërë që prej kohësh, por, ndoshta largësia ka ndikuar për një zbutje të gjakrave dhe kthimin e kujtesës ndaj gjithë atyre që u dënuan e vuajtën padrejtësisht, duke bartur mbi jetën e fatin e tyre mëkatet, fajet dhe krimet që kishin bërë pararendësit e tyre.

Nuk e kam përfytyruar dot kurrë se si një fëmijë i sapo lindur do të ishte fajtor për bëmat e atit të tij. Nuk e di pse mund të ishin fajtorë Merlikët për atë që kishte ndodhur me Mustafa Krujën si kryeministri më i egër i fashizmit. Nuk e di ende se çfarë faji mund të kishin Mirakajt e tjerë, gratë e fëmijët, pse një prej tyre, Kol Bib Mirakaj u bë kryetar i partisë fashiste dhe disa të tjerë luftuan me armë kundër shqiptarëve të tjerë. Mjaft krime ka bërë gjatë luftës Isa Manastirliu, nga më të llahtarshmet, po përse mund të internehoeshin të afërmit e tij këtë është e vështirë t’ia shpjegosh një njeriu të zakonshëm. Nën drejtimin e Këshillit të Naltë u krijuan forcat e xhandarmërisë në çdo qytet shqiptar, të cilët pastronin rrugën e forcave gjermane, arrestonin, internonin e vrisnin pa marrë leje nga askush, dhe ky këshill i naltë ose Regjencë vërtet kishte katër emra të njohur, njëri nga të cilët padër Anton Harapi kishte pritur me tufa lulesh edhe forcat italiane, por pasojat e klikës së krijuar nuk kishin pse të binin mbi familjarët e zakonshëm. Mund të “kremtohet” me bujë të madhe kryengritja e Kelmendit, ku shkon çdo vit edhe shefi i demokratikasve, por nuk duhet harruar se në pak minuta, ndaj njerëzve, partizanë të batalionit të parë të Brigadës së Parë Sulmuese, të cilët i kishin armët grykëposhtë, si shenjë fjale e jo vrasje, u qëllua ashpërsisht dhe mbetën të vrarë më shumë se 40 prej tyre, njëri nga të cilët edhe Fejzi Micoli, Vullneti, komandanti i batalionit. Asnjëherë dhe askush nuk pyet sot, përse duheshin vrarë. Njëri më tha se “këtu është Malësi e madhe dhe se këtu nuk kanë vend komunistët”, sikur Kelmendi ishte principatë në vete dhe bajraktarët ishin zotërit e saj. Hakmarrja primitive ndaj kelmendasve ishte mizore, miope, e vrazhdë, e gjakueshme.

Është i vetmi vend europian që gjatë luftës, ata që  fituan, kishin shumë më të vrarë, të zhdukur dhe të internuar, se sa kishin humbësit e luftës.

Megjithatë, ajo që ndodhi deri në dhjetorin e vitit 1944, edhe nëse kishte një zgjidhje europiane për kolaboracionistët dhe urdhërdhënësit e vrasjeve, duhej të kishte përfunduar aty.

Por, nuk ishim vendi i vetëm që pas luftës , kërkuam vendosjen e së drejtës. Shtete të njohura perëndimore, si Blegjika apo Franca, Hollanda apo Danimarka, shkuan edhe më tej, sidomos në Belgjikë, ku menduan se duhej bërë pastrimi i një kalvari që kishte rënduar mbi jetën e njerëzve, duke mënjanuar shërbyesit e pushtuesit.

Nuk e di nëse Belgjika do e përkujtojë këtë ditë, por nuk ma merr mendja. Ata kanë tani një “sistem” demokratik, të hapur, të civilizuar, i cili e ka lënë pas një kohe dhe mëkatet e teprimit mund të falen.

Ne rendim të fajësojmë veten për gjithë çka ndodhur. Ne duam të jemi të parët në vuajtje, kur nuk ishim të parët në rebelim. Kërkojmë të ringritim vetëm njërin krah të së shkuarës. Endemi në rebusin, ose me ne, ose me ata. Nëse nuk je i yni, je kundër nesh.

Ne e afrojmë drejt vetes të keqen, pa e ditur se si ka ndodhur diku tjetër. Mjafton të përulemi dhe të humbim dinjitetin, për të qenë më të lakueshëm.

Mendimi se në Shqipëri ka qenë diktatura më e egër në Europë nuk është vetëm i Ministres së sotme të Kulturës, do të thotë të Rilindes, zonjës Kumbaro. Ai është përsëritur aq shpesh dhe aq fort sa që, edhe po të hedhësh në media qindra e qindra fakte të tjera, nuk të zënë vend, sepse ka ndodhur ajo që faik Konica e quante “hipnotizimi nga përsëritja”.

Si duket, kjo i ka ndodhur edhe zonjës së mësipërme. Nuk jam i sigurtë nëse Zonja jonë e kulturës e di se në rrethin e kufirit të trojeve shqiptare është edhe një vend, Kosova, tashmë republikë e pavarur, në të cilën numri i të vrarëve, rreth 45 mijë vetëm pas vitit 1945, është të paktën dhjetë herë më i lartë se të vrarët e të zhdukurit në 45 vite të shtetit komunist shqiptar. Nuk e di nëse në memorjen e saj ka mbetur vend për një shifër zyrtare, por të sakatuar drejt uljes se, pikërisht në Kosovë, të arrestuarit politikë në 45 vite ka qenë mbi 360 mijë vetë dhe burgjet serbe ishin njëlloj po aq të tmerrshëm sa edhe burgjet e shtetit shqiptar.

Nejse, ajo duhet ta dijë më mirë se gjithë ne të tjerët se kultura e një vendi nuk shkon drejt mohimit, por ringjalljes së vlerave, ashtu si duhet ta dinë këtë edhe organizatorët me kaq bujë dhe hopa të një dite të caktuar, e cila duhet mbajtur, duhet ringritur, duhet shpalosur, por që duhet të ketë në përfshirjen e saj shumë më tepër se sa mendohet se ka ndodhur.

Por, 23 gushti më është kujtuar edhe për një ngjarje tjetër, e cila nuk ka lidhje të drejtëpërdrejtë me këtë që ndodh sot në Tepelenë, por sidoqoftë e ka një fillesë të përbashkët.

Me 21 gusht, nga mesdita, pas 6 orësh të rrethuar, në zallin e përroit të tharë të Vigut, nga njerëzit e Markagjonit, u vranë pesë djem të rinj, të cilët, më pas, kaluan në histori si 5 Heronjtë e Vigut.

Familjet e tri prej tyre i kam njohur jashtëzakonisht mirë, në njerën prej tyre jam rritur.

Lajmi për vrasjen e tyre erdhi në Shkodër një ditë më pas, me 22 gusht, në buzëmbrëmje. Arif Gjyli, sekretari politik i Luftës, që ishte daja i Naim Gjylbegut, dërgoi një njeri me lajmin se në Mirditë ishin vrarë disa shokë, mes të cilëve edhe Minuku (Ndoc Mazi), Tigri (Ahmet Haxhija), Hyda (Hydajet Lezha), Ndoc Deda dhe, mendohej se i pesti ishte Besniku (Naim Gjylbegaj).

Për këtë të fundit, Naimin, ishte gjithçka në dyshim, pasi ishte një mendim se Marka Gjonët, meqenëse kishin qenë miq me Gjylbegajt, nuk e kishin vrarë.

Disa javë më parë kishte vdekur nga një sëmundje fatkeqe, vëllai i Naimit, Tushi, diku rreth 10 viteve. Lajmi ishte apo nuk ishte i vërtetë. Dikush tha se Marka Gjonët nuk mund të vrisnin nipin e Muharrem Gjylbegut. Nëna e Naimit, megjithëse ishte ende dritë, tha që të mbyllen kapakët e drujta të dritareve të mëdha dhe derës së madhe të oborrit të vihej shuli. Nuk do të presim askënd, nëse im bir është gjallë. As nuk është më im bir. Pastaj tha se duheshin thirrur urgjent dy xhaxhallarët e Naimit, Beqiri dhe Isufi, ish oficerë të lartë, dhe nëse ka ndodhur kështu, duhej ta vritnin. Me domosdo.

Gjithë natën asgjë nuk lëvizi në atë shtëpi. Në mëngjes heshtja ishte aty, dritaret e mbyllura, dera e madhe e mbyllur. Në drekë erdhi lajmi se ishte vrarë edhe Naimi. Atëherë u hapën dritaret, u hap dera e madhe, njerëzit mund të vinin për ngushëllim.

Dhe pikërisht atëherë, në mbylljen e pasdites së 23 gushtit, erdhën xhandarët e Xhafer Devës dhe vendosën t’i vinin zjarrin shtëpisë së madhe të një fisi të njohur. Arrestuan kë gjetën aty, katër vetë. I dorëzuan tek forcat gjermane. Prej tyre, dy i pushkatuan, pa asnjë gjyq, pa asnjë shkak, dy të tjerë i internuan në Prishtinë bashkë me qindra të tjerë, nga të cilët u pushkatuan në një natë 104 vetë.

Nuk besoj se do të jenë dokumentë të kësaj natyre në pavionet që do të hapen nesër në Tepelenë.

E keqja, zonja Ministre, ka patur dy fytyra dhe që të mos harrohen, së bashku, i duhen dhënë të dyja.

Sepse, 23 gushti që po ngrihet, do të harrohet shumë shpejt, ndoshta që me 24 gusht, nëse e vërteta dhe e drejta nuk qëndrojnë sëbashku.

 

August 23, 2018 11:29
Komento

102 Komente

 1. BLACK SWAN August 23, 12:23

  po pietje eshte kjo mo shoku Bedri ??
  po per baballaret ngrihet memoriali, per ke tjeter.
  per baballaret qe per 50 vjet VRANE SHQIPTARET !!

  ore se nje gje s’marr vesh une, ngelet duke thene qe baballaret na çliruan nga gjermani, pi mire ,dakort jam dhe une ;
  po pse mar shok me çliruan nga gjermani qe te me pushtonte shqiptari ???
  pi pse duhet te me vriste shiqptari, mire do ishte te vdisje nga gjermani, do haje dhe pension si deshmore, pastaj me thene te drejten, gjermani ta hiqte plumbin ne balle, te shikonte ne sy, morracaket tuaj te gjuanin pas kraheve ,
  he mar shoku Bedri, ti s’je dakort me mua ??!

  Reply to this comment
  • N.VJOSA August 23, 13:55

   BLACK,
   Si te mos jem une dakort me Ty ,
   mbesa e xha Hasanit, Ministri i Fashizmit?!….

   Viktimë thotë Dosti
   Vajta dhe unë
   Me zor Minister
   Vanë e më vunë…

   Nuk e kapen dot antifashistet xha Hasanin,se do ja kishin ngordhur Morrat…
   Ja mbathi, duke u fshehur ferre më ferre,
   …por shyqyr po e vazhdon ti e mbesa, vepren e tij….!
   Ah, medet medet,
   Po ngjallet prapë F a s h i z m i…!
   Provokoni, provokoni, se por u ngrit prapë e Majta ekstreme, kampi Tepelenës do tu duket kopsht me Lule…!

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN August 23, 15:17

    jua la juve morrat, ai se hoqi asnjeher kollaren ne mes te Amerikes, ti e di vete ti sa buk misri hengre ne socializmin tend, e sa ngarkim -shkarkim si veshgjati ne kapitalizem qe te bleje nje sprinter … se filoloqyli i endhjerit nuk njihet botes, kurse DOSTI firmoste SORBONE
    EH Neti mos e ngratrro k..ekun me byrekun …

    mos prit te ngrihet e majta, na thuaj ku je , se ‘burgaxhinjte’ e mi gjithmone te ngritur e kane 😛

    Reply to this comment
    • N.VJOSA August 24, 07:06

     Black,
     Po,
     Vërtet gjysh Hasani nuk e hoqi kollaron, por morrat ua la Juve, xha Tomorrit 25 vjet ne Burg dhe Ty dhe te tjereve buken e misrit,,,
     Sa per mua mos vër merak,
     se Elektron i Lire isha atehere , Elektron i Lire jam edhe sot…
     Politiken ta kam lene tyja…
     Sa per Sprinterin nuk e kam patur kurre problem, se i tapiceroj vet…Po te duash kam dhe një tjeter per tyja…”burgaxhinjt” nuk jane shoket e mi, , jane te tut, punoje arën me ta…me që ate shkolle ta kanë mesuar operativet te koceku i misrit i Fermes…apo i koperatives .
     Lexoje, lexoje këtë shkrimin ” Ballistet”,
     Tek rubrika “Leter Kryeredaktorit”se atje ke dhe shoket kriminele te Gjysh Hasanit
     dhe detyrat e lena pergjysem nga xha Cania me kollaro…
     Lexoje se nuk te ngacmoj më….
     Nuk doja te shkruaj ashper por e ke fajin vet,
     vet kruhesh,
     Nuk të rri Menderja rehat ty…

     Reply to this comment
     • BLACK SWAN August 24, 09:54

      kujdes Neti, kujdes,
      se je duke pranuar KRIMIN !!!
      po pranon qe na çuat ne burg pa arsye …

      mire qe erdhi kjo dite Neti, mire qe ke vetem mundesine te shkruash ashper …

    • Kulmi i idjotesise - Sorra e zeze , qe mbahet per mellenje August 24, 11:58

     Black Swan eshte komentuesi me injorant , qe mund te kem ndeshur ne internet . Ja , gomare te tille , kerkojne pushtet , edhe pse nuk e kane provuar asnje here te kene , qofte dhe vetem nje deputet . Dine vetem te derdellisin , ashtu sikurse u pirdhte goja paraardhesve te tyre ! Me gomarlleqe te tilla , vecse i largohi cdo dite endres per pushtet….. , por ku ti gjeni trute , qe ta kuptoni kete … , ato nuk shiten ne pazar ?!

     Reply to this comment
  • Peza August 23, 14:43

   Memoriali me i mire per te nderuar viktimat e komunizmit do te ishte MIREQENIA E LUMTUR E POPULLIT SHQIPTAR!
   Por meqenese kete nuk e beni dot,merreni me burgjet e shkuara!
   Po memorialit te gjalle te krimit mizor qe sot ekziston ne te gjithe veriun e vendit ku mijra vete jane te ngujuar nga gjakmarrja,a do ngreje gje kjo ministresha?
   Mallkuar qofshi!

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN August 23, 15:13

    Pezaaaaaa herrrrrroike,
    pi ça thua mi shok, ne 50 vjet punuam per lumturine e popullit , thame keneta e ngritin hidrocentrale, drita s’kishim se ishim armiq, 10 vagona ne dite me mineral dhe 1 plus per xhaxhi Endhjerin nxirrnin ne Spaç , vetem me nje supe me krimba, ndertonin pallate ku strehoeshin familjet e popullit , se ne ishim armiku, nuk duhet te kishim shpi, realizuam pllanin e grurit qe te hanim vetem buk misri te mykur, se armiq demek, ju lumturoheshit e duartrokisnit, tani ça do na ne ti Pezzzza me morra ???

    Burgjet e shkuara jane familjet tona , Peza me morrra,
    jane prindrit tane, motra e vellezer, gjyshet tona, Peza me morra, qe se hoqen asnjeher shamine e zeze nga koka;
    qe nuk i pane njeher femijet te ngopnin barkun vetem me buke, Peza me morra, aty do jene burgjet tona, derisa te shkoni ne ferrin qe gatuat !!

    na plasi trau ne per ministrleshen tuaj, dt 23 gusht e ka caktuar Europa, ata qe ju mbajne me buk e pushtet, andej nga ka blere vilen Kurvmbaro, sa per mallkimet e tua,leshi lemsh na behet
    ik qyrraviti te baba Llymi ti, se ate e kishit etalonin e trimit kurvar …ngritet fanarin ndrçues e bunkeret, atje ik futu tani!

    Reply to this comment
    • mirel August 23, 18:06

     Qenke hajvan fare..tamam ata pacavuret e 90es qe ishin e ngelen llum

     Reply to this comment
     • BLACK SWAN August 23, 18:27

      dhe kur keto ‘komplimenta’ ti shkruajne magjaret qe hengren 50 vjet bar, duket si symphony e Beethoven 🙂

     • mirel August 23, 20:29

      Apo lere se me Beethoven e ke qare fare..
      Cope idioti

  • I tillë je , sa herë që hap gojën August 23, 21:33

   O kafsha Black Swan , ngaterron Bedriun me shoke , me cubat e bajraktareve qe te vrisnin (dhe te vrasin akoma edhe sot) te fshehur mbas ferre . Jini njerezit me te urryer , qe dini vetem te shpifni e te shpifni pa fund , te mbyllni syte me paturpesine me te madhe e me cinizem , per te mos pare e mos pranuar kurre te verteten , per t iu imponuar kujtdo vullnetin tuaj shtazarak , duke i paraqitur kurdohere gjerat mbrapsht , te bardhen , si te zeze dhe e anasjellta . Nje logjike tille prej te lajthituri , revolton jo vetem te rriturit , por edhe femijet . Ndaj edhe ju urren akoma ,me teper populli , qe gati tre dekada pluralizem politik , idjotet kolaboracioniste dhe pjellat e tyre , ne asnje legjislature nuk kane fituar , as edhe nje te vetem deputet per tu perfaqesuar , sepse kini qene dhe do te mbeteni per jete llumi i ketij populli . Tani leh sa te duash , se nuk te pjerdh kush ty edhe nje tufe me zagare si ti !

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN August 23, 22:11

    me mire kafshe se komunist !!
    keni pjellat tuaja deputete ju, prandaj po ndriçon fanari 😛

    jo jo , kush po e ngaterron Bedriun me bajraktaret, Bedriu, ka qene eshte e do ngelet me barketharet, me ata qe i hoqen plumbin ne koke te jatit .

    Reply to this comment
  • Sotiraqi August 27, 16:33

   Pak viagra per komuniste te pjerdhur, dhe mos harroni te kendoni ne fund Internacionalen. Mire jua bente Enveri, krye 10 vitesh ju pergjysmonte

   Reply to this comment
 2. korçari August 23, 12:43

  Mendoj se e verteta mbi ngjarjet historike duhet te dale hapur por nuk mund te promovojme kampin e Tepelenes (nuk jam kunder kesaj)pa çuar ne vend dhe figurat historike te cilet kane luftuar dhe rene deshmore me pushtuesit apo me veglat e tyre dhe nuk mund te jem dakord kur busti i 5 heronjeve apo dhe plot lapidare te tjere jane demtuar apo shkateruar(dhe ata qe rane nuk ishin enveriste) duke kujtuar se te pakten ne te gjithe Europen perkujtohen me nderime te medha deshmoret qe kane rene ne lufte kunder nazizmit apo fashizmit(biles ne France kane ngritur nje panteneon ku prehen eshtrat e drejtuesve kryesore te rezistences franceze kunder okupatorit).Pra gjella me kripe dhe kripa me karar pasi eshte tallje ndaj shqiptareve te dekorosh 400 kriminele te cilet kane vrare apo masakruar edhe grate apo shkateruar pasurite e ketij pupulli siç beri handikapati Nishani.

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN August 23, 15:03

   Lakrori,
   ne nuk na plasi trau fare se per çfare je kunder/pro ti, pi mos u merzit se une te dua shume,
   desha vetem te thoshja qe familjen e atyre heronjve te vigut, e syrgjinosi ne internim partia… nuk ti thote kto shoki Islami, eshte si historia e babait te Lulit te vocerr,
   ti them te gjitha kto se kam hall se do vdesesh idiot…
   jo meqe ke rrrrrilindiur idiot !

   Reply to this comment
   • korçari August 23, 17:34

    O Sorra e ZEZE ,keqardhje dhe meshire per ty pasi e ke lene llogjiken rruges jetime pasi ti e do diellin per driten qe jep por e urren per nxehtesine qe leshon,pra shan dhe nxin ata qe rane me arme ne dore kunder ukupatorit dhe doemos dhe kunder veglave te tij por justifikon dhe glorifion tradhetine e Dosteve dhe keshtu po ushqen akoma pas 75 vjetesh luften civile,merr shembull nga Franca dhe Gjermania pasi uthulla e forte demton enen e vet.Nqs mendon se Shqiperia duhet te rreshtohet ne anen e Japonise,apo Italise je komplet FAUX,nuk mundesh te mohosh faktet dhe provat konkrete ,fotot ku priteshin me lule pushtuesit,benin parakalime para nazisteve etj por ti je Nishanizuar dhe po merr nga ai tani dhe idiotesine…monizmin e rrezoi pupulli ne ’91dhe Pasardhesit e Dosteve po paguhen akoma nga ky popull …mbase do te paguhen dhe nja 50 vjet te tjere,dhe sa per traun eshte e vlefshme dhe per mua.

    Reply to this comment
 3. Kopshtari August 23, 12:44

  Shqiperia ka qen vendi me i mbyllur ish socialist, per shkak se zgjodhi te dali nga traktati i Warshaves dhe te mos ndjek rrugen politike te kampit socialist. Mendoj se kjo eshte e vetmja arsye perse Shqiperia socialiste mendohej te ishte diktatura me e eger komuniste, gje qe nuk me rezulton e vertet, krahasuar me faktet. Nga historite qe njoh une per egersine e luftes se klasave ne Bashkimin Sovjetik, si dhe historite e perndjekjeve te individit nga sherbimet sekrete ne DDR, diktatura komuniste ne Shqiperine ku u rrita une, me rezulton shume me e bute.
  Persa i perket luftes se drejte qe ju be nazifashisteve dhe perkrahesve te tyre, pas luftes se dyte boterore, ky ishte nje fenomen qe perfshiu gjithe vendet demokratike perendimore. Kjo lufte ishte me te drejte shume e ashper, per shkak te ideologiise antihumane fashiste dhe asnje deri me sot nuk ka guxuar te diskutoj ashpersine e saj, duke e konsideruar si nje lufte te domosdoshme per çrrenjosjen e ideve nazifashiste.
  Ne Shqiperine e sotme, forca te caktuara neofashiste, kane paturpesine te ngrehin zerin per perndjekjen e komunisteve ndaj kundershtareve te rregjimit, duke heshtur per arsyen e vertet te kesaj perndjekjeje, qe shpesh ka qen qendrimi i tyre profashist dhe kolaboracionist me pushtuesin.
  Ne kohet e sotme, kur ideologjite neonaziste ne perendim jane shtuar e fuqizuar, ka ardhur dita, qe gjerat ti quajm me emrin e tyre te vertet dhe te mos ngaterrojme viktimat e diktatures komuniste me bashkpuntoret e fashizmit.
  Une nuk dua te mohoj egzistencen e viktimave te diktatures komuniste ne Shqiperi, por dua te theksoj se bashkpuntoret e nazifashisteve, te ndeshkuar nga komunistet, nuk jan viktima te diktatures, por persekutor dhe ekzekutues te mijera te rinjve me ide komuniste dhe tradhetar te vendit, qe moren denimin e merituar, pas fitores se Shqiperise mbi fashizmin.

  Reply to this comment
 4. L.H August 23, 13:02

  MEMORIALI NGRIHET PER KALIN E XENIT QE SHKERDHEN SHQIPETARET DHE FAZLLIQ QE SHKERDHEN XEN SYPESHKAENIN DHE EDVININ SI ZAGARE E AGJENTE NE SHERBIM TE PADRONEVE TE HUAJ qe kane kthyer ne çiflig ish Shqiperine…

  Reply to this comment
 5. Shkoder locja August 23, 14:24

  Ndoc Mazi e shoket e tij luftuan per atdhe.Ndoci ka qene shok i ngushte e mik i babait tim po keshtu edhe Arif Gjyli.Kjo ishte nje rini patriote,atdhetare qe luftoi per nje ceshtje te drejte, lirine e popullit shqiptar kunder nazi-fashizmit dhe vendosjen e nje regjimi demokratik.Por,idealet e tyre u tradhtuan.Ja p.sh ju permendni Arif Gjylin,ish antifashist dhe vellai i deshmorit Esat Gjyli.A e dini z.Bedri se cfare i kane bere pas clirimit Arif Gjylit ? Duhet ta dijsh por nuk te vjen mire. E verteta dhemb.Une e mbaj mend Arifin.Kemi banuar afer.I deshperuar jasht mase,perhere i pime.Ja keshtu u shperblyen sakrificat e kesaj rinie patriote.Disa ne plumb,disa ne alkool e burg shume te tjere me varferi extreme e te neperkembur.
  Respekte

  Reply to this comment
 6. vasili August 23, 14:31

  Cfare pambarimisht monstre rurale dhe e neveriteshme,shkaravitesi i ketij shkrimi.
  Si gjithmone i rrjedh helmi panderprere,kunder humanizmit dhe shqiptarizmes,por qe perpiqet ne menyre teper vulgare ti hedh sheqer siper.
  Hiqet i habitur,kjo maske e shemtuar se si mund te torturohen pjestaret e tjere te familjes se ´´armikut te popullit´´,kur islami dhe sorollopi i tij ishin ideusit dhe zbatuesit e asaj Golgote pa mbarim.
  Helmi i islamit vazhdon dhe rreshqet dhe mbulon te gjithin pader Antonin(a thua nuk e di diaboliku islami se cfare predikonte dhe bente feja katolike dhe perfaqesuesi i saj pader Antoni),qe paska bashkepunuar me gjermanin,per te mos lene vendin ne duart e djajve te kuq,muzhik nga specia e bedriut,keta kanibale qe te asgjesonin shpirtin dhe trupin njerzor shqiptar,keshtu si ndodhi tragjikisht me vone dhe keshtu kur kjo gjeme vazhdon dhe tani,ku keto maska te cjerrura dhe te grisura,qe fshehin shpirtin e tyre te zi mesjetar dhe komunist,vazhdojne ta terheqin zvarre mbas kete vend,duke e gremisur perseri ne erresirat e dendura,nga u perpoq te dilte.

  Reply to this comment
  • Tartufi August 24, 09:33

   Pershendetje nga Tartufi Vasili o vasiliko e fresket.
   Kete artin e te shkruarit tend,,, barbari zhelezno bedri,nuk
   e pertip dot,,,,duhet kalbesire komuniste e te shkruarit qe I
   pa gdhenduri I kesaj race inferior te mari vesh.

   Reply to this comment
 7. Che Guevara August 23, 14:40

  Keni 28 vjet qe llomotisni per gjoja luften kunder fantazmes se komunizmit!
  Cfare keni bere?
  Nje mut te madh!
  Kjo zonja ministre,per te justifikuar postin qe mban me shume merret me pjellat e atyre qe bashkepunuan me pushtuesit se sa me clirimtaret e Shqiperise!
  Nje pyetje per Ramen dhe kete ministren e radhes:
  -A e dini ju qe nga partizanet shqiptare qe luftuan per clirimin e trojeve ne ish Jugosllavi,kane dhene jeten 650 bij e bija te ketij vendi?
  Ne se nuk i quani edhe keta enveriste,a mund te na thoni se pse pas 28 vjetesh asnjehere nuk i keni kerkuar kosovareve per te ngritur nje monument apo pllake perkujtimore ne nder te tyre,kur ne Shqiperi nuk ka mbetur kembe pushtuesi pa lapidar e varre te sajuara?
  Apo keni frike se ju akuzojne kelyshet e atyre qe krijuan divizionin nazist “Scanderbeg” me kosovare?!

  Reply to this comment
  • koment August 23, 19:55

   Bravo Che !!

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN August 23, 21:33

    Bravo Che,
    ne bravo i themi gamorit po nejse, midis komunistit e gamorit eshte se te dy mbajne samar, ,po ç’eshte e verteta i keni veshet me te vegjel ju komunistet.
    ne nuk kemi ça tu bejme juve, secili merr ate qe do, çdo popull e meriton qeverine e tij, dhe juve mut hani nga çdo qeveri, po e hani me qejf kur jua jep partia juaj.
    prandaj shoku Che , ha e hesht !!

    Reply to this comment
 8. ...kush e ktheu enverin ne legjende ? August 23, 14:51

  Për kë ngrihet memoriali pyet me të drejtë Bedriu ?
  .
  Memoriali ngrihet për te eklipsuar krimet SATANIKE të burrit shtetit te Arviziut dhe për ti hapur rrugën yllit te tij në ngjitje..ne votimet qe vine se shpejti
  .
  Memoriali ngrihet për të mbuluar deshtimin spektakular te USA-BE per vendosjen e nje rendi demokratik ku qe nga Bushat Obamat Klintonet Trampat dhe Merklet duhet te japin llogari para shqiptareve per instalimin e juntes kriminale berishiste ( gjoja antikamuniste).
  .
  Pse ne Amerike nuk perkujtohen kampet e perqendrimit te qytetareve amerikane ne vitet 1942-1947 qe ishin me zi se ai i Tepelenes?
  .
  Pse vetingu i ‘DELETE DONALD LU” perjashtoi keto krime te burrit te shtetit te tyre:
  .
  1-vrau ne 21 janar 2011
  2-dogji ne gerdec 26 veta
  3-tradhetoi qe shiti detin
  4-tradhetoi te varrezat e grekut
  5-sabotoi uck
  6-furnizoi miloshevicin
  7-beri genocid ndaj haklajve
  8-zhduku remzi hoxhen
  9-beri pucin e 14 shtatorin 1998
  10-dogji vendin e ne 1997 para te cileve Tepelena duket lule…??

  Pse Europa kjo kurve e motit me ne krye Francen e Makronit dhe gjyshes tij nuk denon “krimin ndaj Heroit te tyre Peten”

  Filip Peten, ose i njohur ndryshe si Marshalli Peten, lindi në 24 prill 1856 në Pas de Calais, në Francën Veriore.
  .
  Ne Luften e Parë Botërore fama e Peten njohu një rritje të dukshme, duke u bërë ndër të tjera do të ishte personazhi më i madh francez i shekullit Pra pas luftes pare boterore MARRSHALLI PETEN ISHTE HEROI ME I MADH I FRANCES
  ..
  Më 1940 kryeministri Pol Rejno e ftoi në kabinetin qeveritar. Një debat i brendshëm në kabinet rreth vijimit të luftës në Afrikë dhe humbjet në frontin verior me Gjermaninë, krijuan krizë në qeverinë franceze. Në këto rrethana Peten shihej publikisht si njeriu që mund ta shpëtonte Francën. Në maj 1940 Franca pushtohet nga gjermanët dhe Peten ndërhyn pranë kryeministrit Rejno për të arritur një kompromis me Hitlerin. Rejno dorëhiqet pak ditë më pas dhe Peten shpall qeverinë e tij në Vishi, një territor në jug të vendit, nga e cila mori emrin edhe “republika” që ai krijoi, duke e lënë pjesën tjetër të vendit në dorën e gjermanëve.

  , Marshalli i Francës dhe Këshilli i Ministrave…”. Peten ndoqi një politikë të hapur bashkëpunimi me gjermanët dhe diskriminimi ndaj hebrenjve dhe rezistencës franceze, si dhe ndaj aleatëve të cilët kërkoi t’i luftojë në Algjeri dhe Marok. Peten u arrestua nga qeveria provizore e De Gol në 24 prill 1945 në kufirin me Zvicrën.

  .Procesi kundër tij u zhvillua në 23 korrik 1945 në Gjykatën e Lartë franceze. Ai u mundua të hiqet gjatë gjyqit si një aleat i fshehur i De Gol, duke larguar përgjegjësitë e rënda gjatë pushtimit gjerman. Ai refuzoi t’i përgjigjet pyetjeve të shumta që ju drejtuan. Gjyqi e konsideroi fajtor për tradhëti të lartë dhe e dënoi me vdekje dhe konfiskim të pasurisë. Për shkak të kontributit të tij ushtarak, De Gol i fali jetën, duke lënë në fuqi dënimin me burgim të përjetshëm. Peten vdiq në burg më 23 korrik 1951.
  .
  Zoti Bedri !
  Nuk e kam fare problem se hapen Bunkarte te Enverit..shtepi gjethesh apo muzeu i Tepelenes.
  .
  Problemi eshte se XHORSHSORRISTET edirama ..mirela kumbaro…mimi kodheli & company ne vend te hapnin defteret e gerdecit–21 janarit..otrantos…remzi hoxhes e mira krime te tjera..u ktheyn en vampiroide ndaj Enver Hoxhes dhe kohes tij.
  .
  Nese Europa dhe Amerika nuk denojne krimet e BERISHES TYRE e perseris berishes tyre por
  merren akoma si nekrofage me shekullin e kaluar jo vetem do ju thoja FUCK YOUR DEMOKRACI por do thoja se nuk ka lapidar me te madh qe po i ngrene Enver Hoxhes duke e kthyer ne legjende me permasa boterore

  Reply to this comment
 9. fteri August 23, 15:36

  PSE SHQYPTARET NUK DINE TE MESOJNE NGA HISTORIA

  Të nerue lexues dhe komentues INTELEKTUALI ka një pyetje dhe vetëm një:

  KU DUHET TË NGRIHET MEMORALI ?
  *****

  .Masakrat e Ahmet Zogut, nga varjet ne litar tek pjekja në hell e njeriut ne Dukagjin

  At’ Benardin Palaj në revistën “Hylli i Dritës” Nr. 13. shkruan se “Kur plasi lëvizja e Dukagjinit, atëherë Ahmet Zogolli ua muar jeniçerëve të Stambollës ato armë të ndryshkura me gjak të shqiptarëve për me shue vllaznit e vet të krështenë të Dukagjinit.

  E atë vjet Muharrem Bajraktari i Lumës, ngrehë shtabin e vet- dibranësh, matjanësh e lumjanësh, hi në Kishë të Shalës, ku si nder dhuni të tjera bani kjo ushtri laperash e zhelanash – toka me pasë randë – vrau edhe rrogëtarin e fratit krejt afër kishe… Burrat ma të mirë të Dukagjinit bashkë me shumë meshtarë u burgosën, vriten, futen në lak e arratisen. Burgjet mbushë me gra e fëmijë, gjaja mbarë plaçkitë… (“Hylli i Dritës, Nr. 13” viti 194125-253).

  Një dëshmitar tjetër i asaj kohe, Pal Dukagjini shkruan se “Çka ndodhi aty e mbrapa në Dukagjin e dijnë vetëm ata që e provuen. U dogjën shtëpia , u grabitën pasuni, u pushkatuen burra, u burgosën robni, u varën u rrahën deri u dhunuen në nderë e erz, çka për shqiptarin ashtë dekë ma e ranë se deka. Pas sukseseve të para kryengritësit, të cilëve u mungonin armët dhe fishekët, nuk u rezistuan forcave të rregullta të ushtrisë e xhandarmërisë dhe bandave të shumta të mercenarëve civilë që ishin shumë më superiore në numër e në mjete luftarake, prandaj detyrohen të tërhiqen drejt Gurit të Kuq.

  Forcat zogiste ndërmorën një aksion të shpejtë, të rreptë dhe të efektshëm reprezaljesh, ku terrori i bandave civile të Matit dhe të Lumës,të cilat i kalonin 10 000 vetët – Pas sukseseve të para kryengritësit, të cilëve u mungonin armët dhe fishekët, nuk u rezistuan forcave të rregullta të ushtrisë e xhandarmërisë dhe bandave të shumta të mercenarëve civilë që ishin shumë më superiore në numër e në mjete luftarake, prandaj detyrohen të tërhiqen drejt Gurit të Kuq. Forcat zogiste ndërmorën një aksion të shpejtë, të rreptë dhe të efektshëm reprezaljesh, ku terrori i bandave civile të Matit dhe të Lumës, të cilat i kalonin 10 000 vetët(Zef Harapi, Kamiljo Libardi), që u mblodhën menjëherë në Qytetin e Shkodrës dhe të prirë nga Fiqiri Dine vazhduan më pas reprezaljet që ishin të papara dhe të padëgjuara në malësitë e Pukës, Shalës, Shoshit, Nikaj-Mërturit, Pultit, Shllakut e Temalit.

  Në drejtimin e Komandantit të Përgjithshëm Fiqiri Dines, armata e Nënkolonel Xhemal Arianitit filloi kundërgoditjen ofensive ndaj Dukagjinit sipas këtyre drejtimeve

  1- Më 27 nëntor 1926 forcat e Kapiten Preng Previzit u nisën drejt Koplikut për në Theth.

  2-Me 28 nëntor Dukagjini mori ikjen masivisht nga Qafa e Pejës -Shtegu i Dhenve drejt Malit të Zi. Në këtë qafë nga forcat mercenare të Kelmendit u zunë 300 shaljanë, ndër të cilët Avdi Kola(Bajraktari i Gimajve), me gjithë nipat e bajraktarit të Shalës.

  3- Më 29 nëntor 1926 Kapiten Muharrëm Bajraktari, mësyni Qafën e Agrit nga Nikajt dhe Merturi e hyri në Abat të Shalës, gjatë operacionit vriten Prelë Ndoka, Gjelosh Ndoka(dy djemtë e Ndokë Mirashit të Pepajve, Pep Nika –Pepaj- Shosh dhe Stakë Ndoci Dardhë-Shosh.

  4- Po më 29 nëntor nga Guri Kuq dhe Mali i Shoshit Hasan Beg Bushati me një pjesë të forcave të tij, hyri në Shosh dhe me pjesën tjetër hyri në Pult të Dukagjinit u rrethua nga të gjitha anët ndërkohë që kryengritësit kishin marrë arratinë drejt vendeve të padepërtueshme. Komandanti i Operacionit të Shkodrës N/Kolonel Xhemal Arianiti në Shkodër me 11.12.1926 bënte të ditur se “përveç 14 vetave që ishte njoftuar më parë nga kjo komandë ndodhën nën vërejtje 53 komitë prej Shale, Shoshi e Nikaj- Merturi, si dhe 110 vetë të tjerë prej Thethit, të cilët kanë marrë pjesë në kryengritje.

  Përveç të naltpërmendurve ndodhën këtu nën vërejtje edhe 129 gra e fëmijë prej Shale, Shoshi e Nikaj –Merturi” (Zef Harapi “Dukagjini, historia dhe etnografia”. Studim i viti 1949, fq 219) U dogjën dhjetëra e dhjetëra shtëpi, katunde të tëra u grabitën, u therën bagëtitë, u plaçkit çdo gjë që nuk mund të merrej me vete.“Sot janë dorëzue prej komandantit Operativ Kapiten Prengë Previzi 67 kokrra dele dhe 23 krenë lopë e qe” (Zef Harapi po aty.

  Mercenarët ngado që i ranë, shkatërruan vathët e bagëtive, duke i detyruar pleqtë që kishin mbetur pa arratisë dhe plakat t’ua piqnin në hell, t’ua zinin mishin e bagëtisë, me qumësht madje edhe në planc të bagëtisë së therur se kështu u shijonte shumë më tepër. Hapnin qypat e gjalpit e pjek petulla të cilat i shoqëronin me mjaltë, ndërsa bletëve u fusnin flakën e barutit në derë të zgjojës. Bashibozukët shpërthenin kotecat e drithit e jepnin për të ngrënë kuajve të tyre.

  Imoraliteti i tyre çnjerëzor arriti deri aty sa në Shalë marrin e lidhin një plak pas hellit të fërlikut dhe fillojnë ta rrotullojnë pranë zjarrit sikur të ishte ferlik..(hell qe pjekin qingjat).Këtu duhet të ngrihet memorali!…..

  Reply to this comment
  • intelektuali August 23, 16:12

   o dallkauk i ENVERIT

   meso nga intelektuali qe per momentin ndodhet ne Mynih ose ne München te Gjermanise duke punuar per imigrimin e jashteligjshem per rruajtje bolesh
   .
   KE DHE BE kane nxjerre rezolute qe bishat enveriste jane me te keqinj se bishat fashista
   .
   Mos u bej merak se do ju kapim ku jeni fshehur ne Amerike apo Gjermani do ju fusim ne nje thes si Mossadi qe kap nazisten ne xhunglat e Amazones dhe do fusim ne burg.
   .
   Laje goje kur te zesh emrin e lartmadhenise qe ju shqyptaret e ENVERIT talleni me te

   Reply to this comment
   • intelektuali August 23, 17:19

    Tallu sa te duash o intelektuali fallco o pushti rrugac lir Hoxha, por je debil dhe te vjen era nga larg qe je soj krminelesh qe di te tallet me viktimat dhe asgje tjeter, por mos u bej merak se do te vije dita kur te qash prej verteti jo me lote krokodili si te Sali Varkarit te familjes tuaj as me lote mashtrimi si te Edvin Partizanit Te Enverit, do qash prej verteti o kerme enveriste,

    Ashtu:

    Sic qanin prinderit tane kur xhelatet e babait tuaj sadist dhe pederast i thyenin kockat e trupit vetem se deshen qe Shqypnia te ishte si Perendimi.

    Reply to this comment
    • intelektuali August 23, 17:53

     na mo nastradin !

     po na trego pak per leshin qi i rruajte ne München atyre sirianve..kur te mbarosh ke ja 4000 muxhahidine ne Sauk dhe atyre i eshte rritur leshi shume..
     .
     Pse kampet e tmerreshme te Titos te ketij ‘DEMO’ nuk i ze njeri ne goje ne Europe

     lexoje kete liber o rruajtes leshlimigrantesh

     “Goli Otok – Hell in the Adriatic” is one man’s story of life, death, escape, and punishment in post-World War II Yugoslavia.
     .
     The man was Josip Zoretic and the setting is Goli Otok, the “Naked Island” prison camp in the Adriatic Sea. The story is straight forward and brutally frank in its descriptions of day-to-day life on the island-prison.

     . Some years ago Alexander Solzhenitsyn gave a similar picture in “One Day in the Life of Ivan Denisovich” about life in the Gulags of the Soviet Union.

     Pse burgjet e Titos dhe Ranloviqit nuk i hap Europa ?

     Reply to this comment
   • I tille je , sa here qe hap gojen August 24, 11:39

    Ai qe kulmon ne injorance , nxitje te urrejtjes e percarjes me paturpesi , tenton te mbuloje diellin me shoshe ! Nga te gjitha cke , zoti inrtelolesh ,vetem briret e idjotesise te tradhetojne , sa here qe hap gojen ! S`ka problem , se nuk ka shtepi pa hale , bile edhe me me shume se sa nje , sikurse shohim edhe ketu , qe na “parfumosin” me komentet dhe zhulin e tyre ne vend te trurit ! JKinmi hjedhur ne sulm , se po e mndjeni keq eren e kermes , sic jeni katandisur !

    Reply to this comment
 10. Haslikaj August 23, 15:37

  Shume sakte Bedri Islami.
  Kam kenaqesi qe me keto ceshtje dhe te vertetat e tyre merren njerez te ditur por edhe patriot si Bedri Islami.
  Te gjitha jane te verteta sic i pershkruan Bedriu, duke shtuar(nga ana ime) se vete Bedriu vjen nga nje familje patriotesh te goditur rende nga fashizmi dhe eshte nip ne nje nga familjet qe u pergjaken keqas nga baballaret e atyre qe sot do te mburren ne Tepelene per “antikomunizmin” e prinderve te tyre, ne prezence te nje ministre me mbiemer Kumbao, nje zonje qe nuk ka asnjefare lidhje me kulturen e sidomos me Partine Socialiste, ashtu sic nuk ka lidhje me te majten edhe shefi i saj, Pallosh Corapekuqi, nje i djathte ekstrem, qe forca akoma te paidentifikuara e sollen ne krye te PS.
  Por keto qe pershkruan Badriu, ndodhin per shkak te terheqies se vemendjes nga deshtimet e kesaj qeverie, sic benin dikur ShQUP-asit, te cilet talleshin dhe u merrnin votat ish te perndjekurve politike.
  Per turpin e Rames e te Kumbaros, sot nuk permendet asgjekundi Lufta Nac-Clirimtare dhe nuk perkujtohen heronjt e saj, nuk u rregullohen varrezat deshmoreve, pasi nuk i lidh asgje me te majten qe kete periudhe e ka te shenjte.
  Te ben pershtypje ky devijim i asaj qe dikur quhet PS e sot quhet Rilindje-term pa kuptim.
  Bedri, une te falenderoj. Respekte.

  Reply to this comment
 11. Rita August 23, 16:21

  Z, Vasil mos u lodh me Bedriun se dhe pse ai ka nja 4-ter dekada pa shkelur ne Tepelene ai ka rrjedh nga trute kur thote me cudi se si ka mundesi qe per nje veprim te gjyshit apo babes te denohej femija e porsalindur , Vetem ne kete fjali te tij kuptohet e gjithe e “verteta ” qe ai e mbron me ngulm nga fillimi deri ne fund , Kjo shprehje i takon nje te riu qe s”ka jetuar ne sketerren moniste te diktatures ,,,por jo atij ,E kthen ate ne qesherak e karagjoz ne te njejten kohe , Per mendimin tim te gjithe kampet e perqendrimit e burgjet e atij sitemi makaber duhet te marrin emrin e zi AUSVICH pasi aty u shuan intelektuaket e nacionalistet ,poetet e rinia shqiptare per by……..e nje gjirokastriti basdard se donte me cdo kusht te qeveriste ai e vetem ai ,pa kundershtare e pa opozite ,,Eshte sa cmenduri aq dhe ironike qe perseritet nga kushdo rang qeveritar e grupe aktiviste e shoqerore se kemi perjetuar sistemin me te famekeq e cnjerezor nga te gjithe vendet e tjera socialiste e ndjese e falje s”kemi degjuar pervec tre personave .Por perkundrazi Bedrite e nostalgjike te pashpirte zhgaravisin perdite ne shtypin shqiptar duke i dhene shkelqim sado pak diktatures . Turpi e mortja t”i marre sa me pare e me mbetet te them pastaj “- Le ta ndjeje Zoti tashme Une s”mundem me !!

  Reply to this comment
 12. K9 August 23, 16:26

  Ministrja eshte kukull.
  Ky lloj deliri “antikomunist” eshte sindroma e nje njeriu te frustruar, te pasigurt dhe te dashuruar marrezisht me vetem dhe gomarlleqet e veta, Edi Ramen.
  Absurditeti i gjithe kesaj eshte , po ashtu si Berisha qe ishte pjese aktive e atij regjimi, deshmitar ne qyqe poltike, spihun, sekretar dhe internues kolegesh, ashtu edhe Rama ishte pjese e rendesishme e pushtetit komunist dhe e privilegjeve, qe akoma nuk i ka humbur.
  Ndryshojne regjimet, por pushteti mbetet prone, brenda se njejtes familje te madhe, qe vazhdon e qeveris me vegla te dikurshme te kthyera ne kufoma te dekompozuara, si Berisha, apo me femije niper e mbesa. Tashme tmerresisht te pushtetshem e te pasur, do vazhdojne te kontrollojne totalisht pushtetin e ardheshem, me pasardhesit e tyre te pasur e te shkolluar ne univesitetet me te mira te botes, me leket e vjedhura shqiptareve te varfer.
  Dhe ashtu si Berisha apo Edi Rama qe “leshojne rrufe” mbi regjimin e shkuar qe i polli, ashtu dhe femijet e tyre neser, “do leshojne rrufe” mbi regjimin e korrupsionit e baballareve te tyre te epokes se tranzicionit.
  Ne mungese te ndergjegjes, te intelektualeve, te memories, te kultures se punes dhe shkences, do vazhdojme te hame te nejten supe, te servirur nga batakcinjte e rradhes.

  Reply to this comment
 13. f/ your demonkraci August 23, 16:39

  Zoti BEDRI !
  .
  Ne rradhe te pare ky memorial ( plus bunkaret shtepite e gjetheve 40 martiret e papes katolike fashiste te Papes etj ) eshte nje kanibalizem & genocid i papare ne historine moderne..Thjesht dhe une qe kam marre pjese fuqishem ne ndryshimet e viteve 1988-1992) ndjehem i terrorizuar nga veprime te tilla…Ka kaluar cdo llogjike njerzore sidomos nga paneli nderkombetar.
  .
  .Qofte ambasadoret e perendimit ne Tirane qofte drejtoret e Ballkanit ne Washington dhe Bruksel..qofte dhe enverofagu Edi me kumbaret e tij mbyllin syte para krimeve berishiane dhe merren me kufomat e shekullit kaluar me plot gojen ju them FUCKYOURDEMONKRACI

  Memoriali i VIQIDOLIT
  1-puci shtetit 2 prill 1991
  2-lufta veri-jug 1997
  3-kater mije te vrare ne 1997
  4-urdheri per sulm kimik 1997
  5-remzi hoxha
  6-fshehja e kumbaros
  7-kosta trebicka
  8-fatmir xhindi
  9-oficeri shikut
  10 gjyqtari konomi
  11-viktimat e gerdecit
  12-protestuesit e 21 janarit
  13-akuzoi PS per vrasje nga mbrapa
  14-manipuloi mjeket e spitalit ushtarak
  15-ktheu k/m ne spital fushor
  16-refuzoi dorzimin e gardisteve
  17-terrorizoi presidentin si horr bulevardi
  18-perdhosi k/prokuroren di lavire
  19-ofendoi k/shikasin si pucist
  20-kercenoi ramen me egzekutim
  21-akuzoi dhe kercenoi 4 gazetare
  23-u fshine filmimet
  24-u ndrruan tytat e armeve
  25-u dekorua burri shtetit
  26-u dekorua ylli ne ngjitje
  27-u menderosen ekpertizat e FBI
  28-u zevendesua presidenti
  29-u zevendesua k/prokurri
  30-u zevendesua k/bashkiaku
  31-u zevendesua k/shiku
  32-u terrorizuan gazetare
  33-u tha se do ja u bej prape si ne 21 janar
  34-liroi vrasesit nga burgu ne shkurt 2012
  35-genocid fisit haklajve
  36-tritol te varezat e haklajve
  37-bulldozer te shtepia e haklajve
  38-vrasja mafjoze e Mirush Matit
  39-thika pas shpine Bujar Kaloshit
  40-vrasja e Aleks Kekes
  41-masakrimi Edi Rames
  42-masakrimi Zamir Dules
  43-masakrimi Bardhok Lales
  44-vrasja Florian Viles
  45-egzekutimi Anton Gjergjit
  46-egzekutimi Vaid.Lames
  47-perndjekja e Zef Brozit
  48-perndjekja e gjen.Luan hoxha
  49-perndjekja e Shinasi Rames
  50-terrorizimi Eduart Sallamit
  51-terrorizimi Arben Dukes
  52-rrahja e Paskal Milos ne Bruksel
  53-burgosjae e A.Frangajt
  54-burgosja e A.Ristanit
  55-vdekja misterioze P.Arbnorit
  56-vdekja misterioze Safet zhulalit
  57-vdekja misterioze Ali Spahia
  58-vdekja misterioze Besnik jacellit
  60-vdekja misterioze Gezim Dibra
  61-egzekutimi ahmet krasniqit
  62-egzekutimi ilir koloshevcit
  63-vdekja misterioze xhavit hana (prokurori gerdecit)
  64-eleminimi misterioz i L.Ihsanit (sekretarja berishes 13 vjet)
  65-vdekja misterioze Bashkim Gazidede
  66-vdekja misterioze Ferit R.Hoti
  67-vdekja misterioze Tani Topit
  68-vdekja misterioze Gramoz Pashkos
  68-Eleminimi Gani Malushit
  69-nxjerrja ne prite e azemhajdarit
  70-vrasja e 10 komisareve te policise
  71-vrasja e mbi 500 policeve ne detyre
  72-ngujimi i 3110 familjeve ose jane gjak
  73-…1800 te vrare me kanun
  74-prishjen e qeverise stabilitetit 91′
  75-fronezimi i janullatusit
  76-aderimi ne konferencen islamike pa referedum
  77-sabotimi i levizjeve per pamvaresi ne kosove
  78-furnizimi me nafte i milloshevicit
  79-vjedhjen e votimeve 96′
  80-rrahja masive e demonstrueve ne sheshin Skenderbej
  81-rrezimin e shtetit dhe vellavrasja ne 97′
  82-grushti i shtetit shtator 98′
  83-impikimi familjarisht i tij ne holokaustin e gerdecit
  84-miratimi i varrezave te ushtareve greke
  85-injorimi total i ceshtjes came
  86-shitja e detit jon
  87-implikimi me ligjin e plehrave
  88-vjedhje e votimeve ne 2009
  89-prishja klasave sportive
  90-prishja e rrjeteve kulluese
  91-tallja me shkollene plepave
  92-masakra e 21 janarit
  93-vjedhja e votimeve 2011
  94-perdhosja e luftes N.CL
  95-glorifikimi i satrapit zog
  96-deklarata qe kemi gjak turku.
  97-Shitja e resurseve strategjike
  98-lidhja me mafiozet e podestes
  99-parlameti i ri
  100-stadiumi i ri
  101-xhamia e re
  102-rruga e Arberit
  103-rrethrrotullimi ne unaze
  104-h/c skavices
  105-h/c devollit
  106-mullinjte e eres ne karaburun
  107-centrale atomike per tu bere superfuqi
  108-hekurudha tirane-pekin
  109-superfuqi arroresh
  110-mbjellja e 10 miljon rrenje ullinj
  111-kalimi borxhit jashtem 66% (falimentim)
  112-mos pagimi 500 miljon investitoreve
  113-demi me “Cez-in” rreth i miljard dollare
  114-Krimi me TEC Vlore mbi 200 miljon dollare
  115-qindra miljone me pronaret e tokave (strasburgu)
  116- mashtrimi i te perndjekurve politike ne pagesa
  117-mashtrimi kriminal me legalizimet
  118-deshtimi i censusit
  119-vjedhja e 300 miljon dolarev te rruga kombit
  120-shitja e hidrocentraleve
  121-shitja mafjoze e armatimeve
  122-shitja e reparteve ushtarake + shqup-in
  123-deshtimi i shitjes albetrolit dhe armos
  124-linja e tramvajit Lulit ne tirane
  125-shqiperia 1-euro
  126-denoncimi i Hysen Shoshorit
  127-enoncimi i Margarira Kostaqit
  128-tjetersimi mafjoz i Shqup-it
  129-tjetersimi mafjoz i ambasades kineze
  130-tjetersimi mafjoz i sh.o. Fier
  131-ri-aprovim i ardhjes milionave ton plehrave
  132-tejkalimi borxhit public mbi 65%
  133-borxhi ndaj biznesit 1 miljard dollare
  134-borxhi stratosphere me Cezin
  135-cmenduria me emrin e bjeshkeve te nemuna.
  136-perdhosja e eshtrave te A.Hajdarit dhe VK.
  137-lejimi i rajersonit ne fushate elektorale 1992
  138-mos hapja e dosjes se sigurimit shtetit
  140-poshtrimi i Jon Withersit
  141-poshtrimi i Arvizuse
  142-loja me LHL
  143-komplloti Sokol Olldashit
  144-loja me lazaratin
  145-helmimi Ferdinant Ponit
  146-pagesa e vrasjes se Santos
  147-teatri qe po luan me Fullanin
  148-uzurpimi bsh
  149-uzurpimi i bankes Santos
  150-“Dasma” per kapjen e nipit enverit
  151-‘Nxjerrja” e kalibruar e videos Metes
  152-Nxjerrja” e kalibruar e kamikazit Doshi
  153-Perdorimi i Dritan Priftit si Video Master Spy
  154-Neni naziskin 24/1 i 1992 (shpartallimi shtetit)
  156-komisjoni varrim –zhvarrimeve
  157-kanibalizmi ne varrezate kombit 3 maj 1992
  158-shkarkimi illegal i maks haxhise 1998
  159-mos kallzimi I krimit te doshit 3 muaj
  160-paisja e familjes & fisit me pashaporta dipllomatike
  161-paisja e 10 terroristev islamike me pashaporte shqiptare 93’
  162-enigma e goditjes dhe vdekjes Agim Shukes
  163-ultimatumi drejtuar Qazim Gjonajt per gjyqin e 2 prillit
  164-presioni mbi Prele martinin per gjyqin e 2 prillit
  165-enigma e arit londres (1993 me rajersonin)
  166-enigma e kaparit te albetrolit 2012 (mbi 85 milon $)
  167-enigma e pallateve nga malajzi a ne laprake
  168-emrimi I gazidedes ne shik (master spy)
  169-takimi sekret me milloshevin (1995)
  170- takimi sekret me gjeneralin Boban te vila nr 4
  171-takim I fshehte me Ivanovicin ne Kras Montana
  172-reabilitimi I kriminelit Gazidede 2005
  173-reabilitimi I kriminelit Agim Shehu 2005
  174-shkaterrimi dhe demtimi I hekurudhave
  175-prishja e hekurudhes milot rreshen klos
  176-zhdukja e stacionit trenit Tirane
  177-ofendimi I NY TIMES leter higjenike
  178-shkon ne USA 1992 me ndihmen e nje big-shefi te Cia-s
  179-skandali Levan-Fier( fari balliu-alpine)
  180-Debimi I Mustafajt para vizites Bushit
  180-ngritja e permendores bushit si bythlepires I tij
  181-skandali nipi berishes ne hotel dajti (koburja e dritanit)
  182-250.000 euro Jean Paul Carteron ilegalisht ne 2006
  183-urdherohet qe kontrata me JPC te mbahet teper secret
  184-skandali kombetar me shkollen greke Omiros ne korce
  185-denimi Top Channel me 13 milion euro
  186-Trafik I madh armesh me Armenine
  187-Skandal dipllomatik me azerbajxhanin per keto arme
  188-digjet policia gjirokastres nga lazaratasit-shtator 2007
  189-i falen Tom Ridges 500.000 $ per 2 seminare (9/2007)
  190-Damir Fazllic ne kasafortat e sigurise kombetare me T.Ridge
  191-shkarkohet prokurori Sallaku per aresye banale si ndonje fshesaxhi
  192-Argita B. fshin biznesin e saj nga regjistri kombetar (shkurt 08’)
  193-pagesa ilegale Vatres-usa per 100 vjetorin (sa fukarenj ne usa)
  194-Spoti turistik n CNN-300 000 $ kater here me shtrejt se normalja
  195-Kapet 1 kg heroine te makina ambasdorit ne Itali , Lesh Kola
  196- Prangoset shoferi A.Selmanllari si drog-diller-mik personal i Xenit Sales
  197-Autobote te qeverise kapen duke ujitur drogen e Lazaratit
  198-Debohet ne shtator 2008 nga shqiperia FMN
  199-Debohet k/hetuesi Shtylla (kishte gerdecin dhe rrugen e kombit ne process)
  200-Skandali plazhi gjeneralit- mbrapa qendron dyshja malltezi-patozi
  201-Super Skandali Jales -del kollovari J.malltezi si mafje e tokave
  202-Skandali ne Porto Romano-Argita –Fazllic
  203-Gold-Argita” i lyp “Zafar Ansarit 3 miljon dollare rushfet
  204-Jamgjarper Malltezi gllabron ish klubin Partizani
  205-Karaosmania e Nishanit gllaberon ish seline e PD
  206-Urdherohet pergjimi ambasadave dhe opozites nga SH.I.U
  207-Transferohen nga zyrtare vendas 1.3 miljard dollare raporton G.F.I.
  208-Shkarkimi I disa gjeneraleve rebele dhe zevendesohen me beadle
  209-Nuk hapen kutite per 2009,dhe digjen fletet e votimit para afatit
  210-Hapen kutite per 2011 dhe ndryshohet rezultati (po mengeperveshuri ?)
  211-Ortakja e Argita B. Flutra Kola blen Croën te Fazllicit 2 miljon $
  212-Gazidede takon Arkanin ne Durres 6/94 me miratim te Berishes per naften
  213-Themelohet kompania Shqiponja me “boss” Tritan Preshin.
  214-Berisha posedon disa zyra perandorake private te pa raportuara..
  215-Argita zoteron vila multi milioneshe te pa justifikuara-lalez etj..
  216-Shkelzeni zoteron vila sheikesh ne garden,farke,mullet .L.A.etj.
  217-Akuza ndaj Hajdarit si spiun i SS dhe organizator i 2 prillit 1992
  218-Ngritja e lapidarit per “spiunin dhe vrasesin “e Shkodres
  219-Dekorata dhe honorari 1,6 miljon dollare per Nicola Arsidin
  220-Trafikimi naftes ‘Virxhin-Kulicaj” fitimi 75 miljon dollare
  221-Blerja e nje super benzi BUNKER-700 miljon leke.
  222- Porosit helikopter superlluksoz VIP ne France (eurocopter)
  223-Porosit nje veprim terrorist me helicopter mbi shtepine e Bamir Topit
  224- Mban gjithmene rrotull nje “polici secrete civilesh ” 50- 100 vetash
  225-Fimohet vila Rames ne 13 shkurt 2013 me helicopter me urdher te SB
  227-Urdherohet ne 97’ nga SB sulmi mbi amb. amerikane ( Izet Haxhia)
  228-Sulmohet me urdher te tij kontigjenti gjerman (ka filmime)
  229-Kurdiset nga SB truku I bombes te Vefa ne 96’ me Anton Gjergjin
  230-Bomba u “kurdis” per te akuzuar “Hakmarrjen per drejtesi”
  231-Largohet FMN se sinjalizoi rrezikun per fajdet 96’
  232-Kercenohet Kristaq Luniku per mos mbylljen e firmave
  233-SB deklaron se VEFA+ Gjalica = dallendyshet e kapitalizmit
  234-SB deklaron ;Parate e shqiptareve ne firma me te pastrat ne bote
  235-kercenohet me jete Izet Haxhia pas intervistave nga Gestapo SB
  236-Akuzohet Xeni Lirijes si drog diller nga Izet haxhia
  237-Miratimi I devijimi I rruges Egnatia nga Durrsi ne Igumenice
  238-Investime serioze ne Tropoje nga qeveria Pedere-afer zeros
  239-Abandonon shtepine ne Vicidol-kthehet haur lopesh e gomeresh
  240-I fal oborrtareve mbi 100 licensa h/centralesh ,miniera e hidrokarburesh
  241-Trafik me Libine –Lul Basha takon Kadafin personalisht “tet a tet”
  242-Lirohen te burgosur vrases per votimet e 2009 me urdher te SB-LB
  243-Menaxhohet direkt nga SB kolumbianizimi-prodhimi droges- 5 miljard $
  244-permbytja e pare e shkodres ndodh 1 here ne 100 vjet (tallje )
  245- permbytja e dyte e shkodres ndodh 1 here ne 1000 vjet (tallje funebre)
  245-Gerdeci I dyte ne Dhemblan Tepelene-maskohen vrasjet dhe krimi qeveritar
  246-Burgosja e Nanos si terrorist per kavanoza receli t ndihmave
  247-KURSE Lul Berisha vjedh gjysem miliardi ne RR.K dhe mbete yll ne ngjitje
  249-SB deponon ilegalisht ne amb.amerikane per 14 shtatorin 1998
  250-Ve mafjozin Hajdin Sejdia keshilltar te pare ekonomik ne qeverine e 1992
  251-Largon Leka Zogun si qen ne 20 nendor 1993
  252-prag skandali armatosur ne hotel dajti me LZ
  253-Nga trajtimi LZ si qen I ngre permendore si karadyzen
  254-SB me keto krime eshte diskretituesi me I madh I USA-s
  255- SB me keto krime eshte djalli I Lugut te zit e tropojes qe po
  ri-ngre Enver Hoxhes lavdine sin je nga Kolloset me te medhenj qe ka nxjerre njerzimi
  kur shikon sot kete popull qe eshte shpefyteruar,kete klase politike antishqiptare,keta ish te perndjekur politike akoma me gaveta neper duar,keta intelektuale te sklerozizuar,keto medium dhe gazetare tevet-censuruar,ate vend qe eshte kthyer ne nje kombinat gjigand prodhimi dhe tranziti droge me vlera kozmike,ku krimi ,droga,prostitucjoni,tradhetia , kurvelliku politik dhe hipokrizia unlimited e nderkombetare automatikisht “pa deshiren” tone e vene Enver Hoxhen Burrin me te madh qe ka nxjerre kombi shqiptar ne nivel me gjergj kastriotin
  edhe nje here…nese akoma ushqehen shqiptaret me kockat e enver hoxhes dhe falet krimineli berishe FUCKYOURDEMONKRACI..
  .
  ne te semes shkofte komunizmi …por dhe ju kanibale qe usheqeheni me kufoma

  SHAME SHAME SHAME !

  Reply to this comment
 14. fteri August 23, 16:48

  Memoral i turpit duhet të ngrihet për koloninë e karabullakve të SHQUPIT dhe për lidhjen me karabullaken Kumbaro ,që shkatrruan vlerat e vërteta të kombit duke ngritur në pejdestal armiqtë e kombit.

  Kur kujtoi ngjarjet e çuditshme te rrezimit te shtatores se njeriut me te madhe ne histori te shqiptarve të komandantit ,organizatorit ,udheheqesit ,e frymezuesit te nje populli liridashes ,me nje ushtri vullnetare te dale nga populli ,me të madhen për nga numri me mbi 75 mije juftetar, e pa pare asnjeher në histori te luftrave të kombit shqipëtar .

  PPSH-së me Enver Hoxhën në krye ,ÇLIROI VENDIN ME BURRERI e ME HEROIZEM duke shkruar faqe te lavdishme te perjetshme ne histori te shqipëtarve ,por dhe te shteteve aleate fituese te luftes,kunder nazi- fashizmit në L2 Botrore .

  NJERIU qe themeloi shqipërine e re,i rrëzuan monomentin ?!
  A’ka krim më të madhë e më të poshtër e të përbindëshëm se ky ? .

  Enver Hoxha një figurë e GJENRALIZMIT shqipëtar , TE KETIJE NJERIU TE MADHE që krijoi shqiprinë e re , me 20 shkurt :

  DISA :KOPUK,KAÇAK,HAJDUT,MATRAPAZ,TRAFIKANT , rrezuan shtatoren e këtijë vigani poliedrik , te ndjekur nga turma amorfe ,dhe me ndihmen e disa sherbimeve sekrete i vunë litarin ne fyte dhe hodhi monumentin e E.Hoxhës me armiqësinë më të madhe e të pa drejtë në histori të kombit. ?……….!………

  Me kët raste erdhi ne fuqi “demokratoshkërdhatësia ” e memoralve të kriminelve të Halil Alisë ,Muharrem Bajrektarit ,GJon markagjonit, Zogut kurvës , kjo i vuri litarin ne fyte gjithe shqipëtarve.

  U hodhën në sulmë vodhën gjithe pasurine, vranë pa meshirë në 97-tën ,në gërdec dhe me 21 janar ,krijoi prokurori dhe gjykatat e plepave , të ashtuquajtur “drejtësi ” një organizatë mafioze më të zezë e kriminale ne 100vjet shtet shqipëtar,po bëhet gjoja Weting ,por nuk pastrohet kurrë zullumi .

  Mbas 90 -tës , erdhi në fuqi nje klase politike vetem per tu pasuruar per vete,qëllimisht asgjesoi prona e pasuri të shqipëtarve ,ngatrroi shqiptaret nëpër gjyqe pa fund ,varferoi popullin deri ne prage urie dhe vdekje .

  Sot shume njerez jetoin duke mbledhur kanaçe ne kosha mbeturinash,pa minimum jetese . Kjo gjendje mjerane eshte rezultat i vetem i kësaj klase te re politike që ka vjedhur dhe grumbulluar gjithe pasurine kombetare për vete,dhe vendos memorale për të trubulluar mendjen e njerzve dhe dështimin e tyre .

  Litarin ne fyte sot e ka populli !!!!!
  Kjo sot nuk është “demokraci “,por ëshë ështe nje dhunë e re gjakatare që popullit po i pi gjakun PËR DITË.

  Kjo është nje diktature e re e rrezikshme KU KËRKON VETËM TË ARMIQËSOI POPULLIN NË MES VEDI.

  Reply to this comment
 15. intelektuali August 23, 17:02

  BEDRI ISLAMI NUK KA DEGJUAR PER TEPELENEN HORR TE ENVERIT SEPSE ESHTE NJE NGA XHELATET E AUSCHWITZIT SHQYPAR QE NGJAN ME ISHULLIN E KANIBALEVE TE STALINIT NE TOMSK TE SIBERISE.

  Ne Tepelene jane lene te vdesin nga uria dhe mjerimi me dijeni dhe me qellim mbi 300 femije dhe bebe dhe kjo e ben kete Kamp Perqendrimi nje Vendngjarje kriminale me pozite dhe jehone nderkombetare komuniste shume delikate ne historine tone kombetare qe ngjan si dy pika uji me ISHULLIN E KANIBALEVE te Stalinit ne afersite qytetit Tomsk ne Siberi, kur dergoi ne kete ishull mbi 4000 te perndjekur politike dhe i la atje te vdesin nga uria, por me te rinjte mbijetuan duke ngrene pleqte dhe me pas dolen nga ishulli si kanibale dhe filluan te hane fshataret perreth ne stere. Stalini per te mbyllur rezilin dergoi ushtrine dhe vrau kanibalet e tij me Arme kimike.

  Pas zbulimit te masakres me mbi 22 mije intelektualet polake te vrare dhe groposur ne Katin ne vitin 1939 nga KGB -ja e Stalinit, intelektuale qe kishin dale per te protestuar per ndarejn e Polonise nga plani Ribbentrop-Molotov dhe qe deri ne vitin 1989 sovjetiket e kishin fshehur duke ja ngjitur Hitlerit, Pasi Gorbacovi hapi Arkivat Sekrete dhe pranoi masakren e Katinit, Keshilli i Evropes doli me nje Rezolute te posacme qe cileson mohimin, fshehjen dhe mbulimin me mashtrim te krimeve te komunizmit si:

  VEPER E RENDE PENALE

  OKB me pas gjithashtu perkrahu rezoluten e KE duke e cilesuar fshehjen e krimeve te komunizmit si nje krim ne vazhdim

  KU E CON MUSHKA ENVERISTE BEDRI ISLAMIN QE I CILESON FEMIJET E MASAKRUAR NE TEPELENE SI
  KOLABORACIONISTE?

  Dhe pa piken e turpit dhe te moralit minimal i referohet Belgjikes, Hollandes apo Frances si te gjithe kriminelet e tjere te Enverit?

  NE CILIN VEND TE BOTES JANE LENE TE VDESIN NGA URIA FEMIJE TE VEGJEL?

  He mo krimineli i Enverit si Pellumb Xhufi na thuaj ku jane lene te vdesin nga uria femije dhe bebe dukei cilesuar pas 60 e kusur vitesh si diversante dhe kolaboracionistesic ben ti ne kete shkrim rezili?

  Vetem ne Kampet e Hitlerit mund te shikohej nje horror i ngjashem me masakren enveriste ne Tepelene masaker qe ka mbetur e pandeshkuar nga politika jone kombetare ne dallim nga Auschwitzi i Hitlerit.

  por:

  C’MUND TE PRESESH NGA NJE KRYEMINISTER QE E KA BABANE KRIMINEL TE ENVERIT QE KA FIRMOSUR VARJEN E NJE DISIDENTI ANTIKOMUNIST?

  Qe dekoron me medalje xhelatet e Enverit, u shton papushim pensionetdheqe mbron me fanatizem Piramiden Famekeqe te Diktaoritne mes teTiranes me argumente mediokre?

  C’MUND TE PRESESH NGA NJE SHTET ARKAIK QE NUK KA KERKUAR FALJE DHE NUK KA DENUAR ZYRTARISHT KRIMET E KOMUNIZMIT ME FANATIKE SI BEDRI ISLAMI KUR ENVERI MBAHET AKOMA SI HERO?

  Reply to this comment
 16. intelektuali August 23, 17:03

  BEDRI ISLAMI NUK KA DEGJUAR PER TEPELENEN HORROR TE ENVERIT SEPSE ESHTE NJE NGA XHELATET E AUSCHWITZIT SHQYPAR QE NGJAN ME ISHULLIN E KANIBALEVE TE STALINIT NE TOMSK TE SIBERISE.

  Ne Tepelene jane lene te vdesin nga uria dhe mjerimi me dijeni dhe me qellim mbi 300 femije dhe bebe dhe kjo e ben kete Kamp Perqendrimi nje Vendngjarje kriminale me pozite dhe jehone nderkombetare komuniste shume delikate ne historine tone kombetare qe ngjan si dy pika uji me ISHULLIN E KANIBALEVE te Stalinit ne afersite qytetit Tomsk ne Siberi, kur dergoi ne kete ishull mbi 4000 te perndjekur politike dhe i la atje te vdesin nga uria, por me te rinjte mbijetuan duke ngrene pleqte dhe me pas dolen nga ishulli si kanibale dhe filluan te hane fshataret perreth ne stere. Stalini per te mbyllur rezilin dergoi ushtrine dhe vrau kanibalet e tij me Arme kimike.

  Pas zbulimit te masakres me mbi 22 mije intelektualet polake te vrare dhe groposur ne Katin ne vitin 1939 nga KGB -ja e Stalinit, intelektuale qe kishin dale per te protestuar per ndarejn e Polonise nga plani Ribbentrop-Molotov dhe qe deri ne vitin 1989 sovjetiket e kishin fshehur duke ja ngjitur Hitlerit, Pasi Gorbacovi hapi Arkivat Sekrete dhe pranoi masakren e Katinit, Keshilli i Evropes doli me nje Rezolute te posacme qe cileson mohimin, fshehjen dhe mbulimin me mashtrim te krimeve te komunizmit si:

  VEPER E RENDE PENALE

  OKB me pas gjithashtu perkrahu rezoluten e KE duke e cilesuar fshehjen e krimeve te komunizmit si nje krim ne vazhdim

  KU E CON MUSHKA ENVERISTE BEDRI ISLAMIN QE I CILESON FEMIJET E MASAKRUAR NE TEPELENE SI
  KOLABORACIONISTE?

  Dhe pa piken e turpit dhe te moralit minimal i referohet Belgjikes, Hollandes apo Frances si te gjithe kriminelet e tjere te Enverit?

  NE CILIN VEND TE BOTES JANE LENE TE VDESIN NGA URIA FEMIJE TE VEGJEL?

  He mo krimineli i Enverit si Pellumb Xhufi na thuaj ku jane lene te vdesin nga uria femije dhe bebe dukei cilesuar pas 60 e kusur vitesh si diversante dhe kolaboracionistesic ben ti ne kete shkrim rezili?

  Vetem ne Kampet e Hitlerit mund te shikohej nje horror i ngjashem me masakren enveriste ne Tepelene masaker qe ka mbetur e pandeshkuar nga politika jone kombetare ne dallim nga Auschwitzi i Hitlerit.

  por:

  C’MUND TE PRESESH NGA NJE KRYEMINISTER QE E KA BABANE KRIMINEL TE ENVERIT QE KA FIRMOSUR VARJEN E NJE DISIDENTI ANTIKOMUNIST?

  Qe dekoron me medalje xhelatet e Enverit, u shton papushim pensionetdheqe mbron me fanatizem Piramiden Famekeqe te Diktaoritne mes teTiranes me argumente mediokre?

  C’MUND TE PRESESH NGA NJE SHTET ARKAIK QE NUK KA KERKUAR FALJE DHE NUK KA DENUAR ZYRTARISHT KRIMET E KOMUNIZMIT ME FANATIKE SI BEDRI ISLAMI KUR ENVERI MBAHET AKOMA SI HERO?

  Reply to this comment
 17. Si i jati dhe i biri August 23, 17:22

  Po te kishin fituar keta kuislinget merlika mirakaj markagjon apo lloj lloj kolaboracionista,sa vete do kishin vrare sa kampe do kishin hapur,sa do kishin vjedhur sa do kishin emigruar ,a e di njeri si te pergjigjet.
  Kur keta vrane me qindra per 2 apo 3 vjete po per 50 vjet a do ja kishin kaluar enverit.
  Keta per 28 vjet ne bashkepunim me komunistin sali shkatrruan e vrane me shume se per 50 vjet dhe bejne thirrje vetem per lufte se kane etje per gjak si dikur.
  Per 28 vjet keta i kane hequr trurin shqiptareve sa ne nuk dime se ku po shkojme dhe cfare po bejme.
  Te shikosh vetem si jetojne familjet e berishoviceve dhe te monikes duke krahasuar me ata qe shpreuan tek demokracia nuk ka nevoj per leksione.
  Bedriu thote se nuk duhet te paguajne femijet per prinderit,por a do perfitonin femijet nga prinderit,keta femijet e kuislingeve cfare do ishin sot(larg qofte po te kishin fituar)?
  Ata do ishin o Bedri kriminelet qe do shfrytezonin dhe do i pinin gjakun ketij populli sic po ja pi komunisti sali me sypeshkaqenet e tij.
  Dakord jam une qe femija te mos paguaj per prinderit,por mos kujtoni se sypeshkaqeni me bullafiqet e monikes jane aq te zot sa po bejne miliona.jo mor jo ata perfitijne nga prinderit dhe te gjithe servilat dhe hallexhinjte i perulen dhe i japin pare.
  Saliu mund te iki neser pa u denuar per ato qe ka bere ,por sypeshkaqeni duhet derguar ne Tepelene

  Reply to this comment
 18. pitu August 23, 17:26

  ngritja e memorialit nuk ka te beje me ngjarjet e luftes se ato ngjarje u denuan nga gjyqet e asaj kohe dhe ato krime i mesua per 50 vjet dhe memoriale pper krimet e tyre u ngriten ne cdo cep te shqiperise vareza deshmresh shtei muze buste permendore ku hiqej edhe nga fotografite edhe fytyra e tyre se u ngrite nje memorial pper krimet e bera nga komunistet kur ne vend nuk kishte pushtues dhe jo per ata qe bene fajin por per te pafajshmit jepni denime pe ata qe skishin lindur akoma kudo ka ppatur kampe internime ipari eshte i tepelenes dhe aty te ngrihet se aty filluan masakrat

  Reply to this comment
 19. mirel August 23, 17:36

  Me ne fynd Bedriu po e kupton se mbi cfare pusete morale ngrihet permendorja dhe qeveria esadiste e Ramutit

  Reply to this comment
 20. info analitike August 23, 18:11

  U qenka prishur terezia bedrinjve nga kjo inciative e perkujtimit te makabriteteve te regjimit i te cilit Bedriu ishte propagandues i flakte.
  Po mire o Bedri nderto nje perkujtimore edhe ti ne Vig e keshtu bie rehat. Pastaj nese ata qe u vrane Vig luftuan per ate shtet kriminel e barbar qe shfarosi me shume shqiptare nga cdo pushtues e armik i huaj, atehere i bie te mos kete qene asnje kauze e nderuar ajo e tyrja. Ti ia kalon edhe Tao Taos e Pal Vates bashke ne idiotesi partiake.

  Reply to this comment
 21. Epiriot me Zemer e Shpirt August 23, 18:17

  Djemte tane si lule Prilli
  ne ballit balle u ndrinte ylli
  djemte e tjere kemishezinje
  ishin laro per fashisterine
  kur u ngrit e kerciti dajaku
  krejt pa pende doli rosaku
  rosaku i anton harapit(arabit)
  edhe lavdet e murgjerise
  nuk i bene dot balle
  vrullit trimeror te Albanise
  Epiriotet zogjte Shqiponjes
  ja hengren kelyshet ulkonjes
  si dikur bashke Pirron
  edhe me Leke Burrin
  edhe trimat e Arberise
  tmerr ju bene tradhetise
  krejt fashistat shqiptar
  u varen si qen neper litar
  nga hakmarrja Epiriote
  krejt djelmeria e Epirit
  Labet ,Tosket edhe Petrela
  i munden krejt Merlikat
  edhe qent si xhafer deva
  i mberthyen nen kthetra
  si shqiponja kap gjarprin
  mu si qenve qe hane pula
  ashtu jua hodhen lakun
  tradhetaret e te shiturit
  qe ju leshuan shqiperise
  me kemishat e Italise
  ishin, jane e do ngelen
  sinonim i tradhetise

  Reply to this comment
 22. 7 miljard dollare August 23, 18:22

  ..
  Mendoj se lemshi i kesaj historie lidhet ne dyshen SORROS-EDI RAMA….ku po mbulohet krimet e berishes dhe hapen keto pacavure te mirelave

  Rama, i ftuar në dasmën e Xhorxh Sorosit, thotë Reuters
  21 Shtator, 2013 12:59

  Martesa e tretë e multimiliarderit, filantropit apo spekulatorit të famshëm të financave botërore (terma që varen nga këndvështrimi i secilit), Xhorxh Soros, 83- vjeçar, u njoftua në rrjetet ndërkombëtare para pak ditësh. Surpriza qëndron në faktin se i ftuar në këtë dasmë të vogël është edhe kryeministri shqiptar Edi Rama, që mesa duket kishte edhe këtë pjesë “private” të axhendës së tij amerikane. Reuters njofton se në martesën me këshilltaren e tij të çështjeve të shëndetit dhe edukimit, Tamiko Bolton, 42 vjeçe, vec Ramës janë të ftuar edhe emra si presidenti i Bankës Botërore, Jim Yong Kim, presidenti i Estonisë, presidentja e Liberisë dhe liderë të tjerë. Soros, një emigran- i lindur në Hungari, ka dhuruar më shumë se 7 miliard dollarë nga pasuria e tij për të promovuar demokracinë, lirinë e shprehjes, përmirësuar arsimin dhe për të luftuar varfërinë në vende të ndryshme të botës, me fokus të veçantë në demokracitë e reja të Europës Lindore.
  .. E ndegjove BEDRI 7 MILJARD DOLLARE per te
  “promovuar” demokracine ( lexo antikamunizmin e blendifejziut enferofagu qe paguhet 30 mije dollare muaji me keto mirelat dhe mrika e dhive te kodheleve)

  Reply to this comment
 23. GR August 23, 19:31

  Eshte Greqia fqinje pasqyre e terrorit te zi 1000 here me i rende se ajo qe ndodhi brenda limetive ne Shqiperi…Dy miljon greke ne ato vite qe behet fjale u vrane u sakatuan u internnuan dhhe mbi 30 mije femije jetime u “eksportuan” ne 24 shtete….pra ne greqi sundonin anglo-amerikanet

  Po le te merremi me konkretisht me krahesimin me Greqine qe eshte I tmerrshem:
  1.
  ,
  Fill pas pushtimit te Greqise prej Anglise qe filloi me supermasaktren e 3-4 dhjetorit 1944 ne Greqi u vrane u sakatosen dhe u syrgjynosen mbi 2 miljone greke dhe mbetem jetime mbi 100 mije femije.
  2.
  Ngjashmeri ne L2B ka Mehmet Shehu me Aris Velouchiotis (Άρης Βελουχιώτης) I Greqise te cilin kundershtaret pasi e vrane I prene koken dhe ja varen ne shtylle telefoni per nje jave…Parlamentare angleze qe e moren vesh kete kanibalizem bene ankese nga ushtarakeve te tyre qe thane se “respektojne zakonet” e Grekeve……
  3.
  Ngjashmeri ne dhe pas L2B ka Enver Hoxha me NIKO BELOJANIN (Νίκος Μπελογιάννης) qe ky I fundit u egzekutua bashke me 15 shoket e tij
  4.
  Burgjet e ishujve ku vecon ai I Makronisise ja kane kaluar dhe atyre te Hitlerit pasi nje kundershtim I vogel I burgosuri hidhej ne det dhe justifikohej se u vet vra nga depresioni…dhe ky barbarize u theksua edhe gjate juntes se koloneleve.
  5
  Per te kuptuar se sa thelle ka vuajtur populli grek nga juntat monarko-fashiste (tip berisha) dhe bemat e Enverit duken lule para tyre ndiqni keto rrjeshta dhe videon me poshte:

  Ψυχή Βαθιά ~ First Use of Napalm Bombs in Greek Civil War
  https://www.youtube.com/watch%3Fv%3DK4pDGTmzB8Y
  ..
  Nuk besoj se kampi Tepelenes ishte aq” i tmerrshem” qe po e hiperbolizojne ata qe perdoren Napalm me monarkofashistet me angloamerikanet ne Gramoz ne 1949 per eksperiment
  .
  Kur do te ngreje Europa ne Greqine e BE-se muzeun me NAPALMIN E GRAMOZIT ?

  Reply to this comment
  • intelektuali August 23, 19:54

   Po t’i kishin hedhur pas luftes napalm Anglo Amerikanet LANC-it kriminal jugosllav te Enverit,

   SOT SHQYPNIA DO TE ISHTE SI NJE ZVICER ME DET NE MES TE BALLKANIT, SHUME ME MIRE SE GREQIA

   Por per fat te keq Zoti na dergoi MURTAJEN bolshevike qe e beri Vatanin si nje fis prej Afrike ZULU.

   Reply to this comment
 24. intelektuali August 23, 19:45

  Degjo o enveristi Bedri Islami nje histori krejt te vertete qe te vesh mend dhe te heqesh dore nga keto shkrime REZILI totalisht amorale ne gazeten DITA:

  Josif Stalini pas Luftes e kish zakon qe te mburresh me sovjetiket e rene ne lufte kunder gjermaneve dhe vazhdimisht citonte shifren 20 milion njerez te vrare gjate Luftes. Nje gazetar amerikan e pyeti:

  PO JU NE KOHE PAQE KENI VRARE DHE KENI LENE TE VDESIN NGA URIA ME SHUME SOVJETIKE SEC KA VRARE HITLERI NE KOHE LUFTE DHE MIDIS TYRE KA PATUR EDHE FEMIJE?

  Stalini i pezmatuar ja kthen menjehere:

  PO JU MORE HAJDUTE SA HINDIANE KENI VRARE KUR PUSHTUAT AMERIKEN?

  He mo Bedri Islami a mund te na tregosh:

  SA KOMUNISTE HINDIANE KANE VRARE FEMIJET KOLABORACIONISTE NGA MIRDITA DHE KUKSI QE I LATE TE VDESIN NGA URIA NE TEPELENE?

  Reply to this comment
 25. koment August 23, 20:01

  Shko mer Bedri, shko mer idiot.
  Merre me vete edhe ministren debile te kultures
  Merr po deshe dhe KM ani-komunist te thekur
  Mos na shkarravitni me ne DITA

  Reply to this comment
 26. Vietnam Veterans Against Criminal War, August 23, 20:06

  Kerkoj falje per kete koment ne anglisht por keto krime te ushtrise amerikane ne Vietnam te deklaruara nga John Kerry…keto barcaletat e kumbaros ne tepelene duken si rromanca dashurie

  In April 1971 John Kerry, a former US Navy Lieutenant and a spokesperson for Vietnam Veterans Against the War, testified before the Senate Foreign Relations Committee:

  “I would like to talk on behalf of all those veterans and say that several months ago in Detroit we had an investigation at which over 150 honourably discharged and many highly decorated veterans testified to war crimes committed in south-east Asia. These were not isolated incidents but crimes committed on a day-to-day basis with the full awareness of officers at all levels of command.

  It is impossible to describe to you exactly what did happen in Detroit – the emotions in the room and the feelings of the men who were reliving their experiences in Vietnam. They relived the absolute horror of what this country, in a sense, made them do. They told stories that at times they had personally raped, cut off ears, cut off heads, taped wires from portable telephones to human genitals and turned up the power, cut off limbs, blown up bodies, randomly shot at civilians, razed villages in fashion reminiscent of Genghis Khan, shot cattle and dogs for fun, poisoned food stocks, and generally ravaged the countryside of South Vietnam in addition to the normal ravage of war and the normal and very particular ravaging which is done by the applied bombing power of this country.

  We call this investigation the Winter Soldier Investigation. The term Winter Soldier is a play on words of Thomas Paine in 1776 when he spoke of the Sunshine Patriots and summertime soldiers who deserted at Valley Forge because the going was rough. We who have come here to Washington have come here because we feel we have to be winter soldiers now. We could come back to this country, we could be quiet, we could hold our silence, we could not tell what went on in Vietnam, but we feel because of what threatens this country, not the reds, but the crimes which we are committing that threaten it, that we have to speak out…

  In our opinion and from our experience, there is nothing in South Vietnam which could happen that realistically threatens the United States of America. And to attempt to justify the loss of one American life in Vietnam, Cambodia or Laos by linking such loss to the preservation of freedom, which those misfits supposedly abuse, is to us the height of criminal hypocrisy, and it is that kind of hypocrisy which we feel has torn this country apart.

  We found that not only was it a civil war, an effort by a people who had for years been seeking their liberation from any colonial influence whatsoever, but also we found that the Vietnamese whom we had enthusiastically moulded after our own image were hard put to take up the fight against the threat we were supposedly saving them from.

  We found most people didn’t even know the difference between communism and democracy. They only wanted to work in rice paddies without helicopters strafing them and bombs with napalm burning their villages and tearing their country apart. They wanted everything to do with the war, particularly with this foreign presence of the United States of America, to leave them alone in peace, and they practiced the art of survival by siding with whichever military force was present at a particular time, be it Viet Cong, North Vietnamese or American.

  We found also that all too often American men were dying in those rice paddies for want of support from their allies. We saw first hand how monies from American taxes were used for a corrupt dictatorial regime. We saw that many people in this country had a one-sided idea of who was kept free by the flag, and blacks provided the highest percentage of casualties. We saw Vietnam ravaged equally by American bombs and search and destroy missions, as well as by Viet Cong terrorism – and yet we listened while this country tried to blame all of the havoc on the Viet Cong. We rationalised destroying villages in order to save them. We saw America lose her sense of morality as she accepted very coolly a My Lai and refused to give up the image of American soldiers who hand out chocolate bars and chewing gum.

  We learned the meaning of free fire zones, shooting anything that moves, and we watched while America placed a cheapness on the lives of orientals. We watched the United States falsification of body counts, in fact the glorification of body counts. We listened while month after month we were told the back of the enemy was about to break. We fought using weapons against”oriental human beings.” We fought using weapons against those people which I do not believe this country would dream of using were we fighting in the European theatre.

  We watched while men charged up hills because a general said that hill has to be taken, and after losing one platoon or two platoons they marched away to leave the hill for reoccupation by the North Vietnamese. We watched pride allow the most unimportant battles to be blown into extravaganzas, because we couldn’t lose, and we couldn’t retreat, and because it didn’t matter how many American bodies were lost to prove that point, and so there were Hamburger Hills and Khe Sanhs and Hill 81s and Fire Base 6s, and so many others.

  Now we are told that the men who fought there must watch quietly while American lives are lost so that we can exercise the incredible arrogance of Vietnamising the Vietnamese. Each day to facilitate the process by which the United States washes her hands of Vietnam someone has to give up his life so that the United States doesn’t have to admit something that the entire world already knows, so that we can’t say that we have made a mistake. Someone has to die so that President Nixon won’t be, and these are his words,”the first President to lose a war.”

  We are asking Americans to think about that because how do you ask a man to be the last man to die in Vietnam? How do you ask a man to be the last man to die for a mistake? We are here in Washington to say that the problem of this war is not just a question of war and diplomacy. It is part and parcel of everything that we are trying as human beings to communicate to people in this country – the question of racism which is rampant in the military, and so many other questions such as the use of weapons; the hypocrisy in our taking umbrage at the Geneva Conventions and using that as justification for a continuation of this war when we are more guilty than any other body of violations of those Geneva Conventions… That is what we are trying to say. It is part and parcel of everything…

  We are here to ask, and we are here to ask vehemently, where are the leaders of our country? Where is the leadership? We’re here to ask where are McNamara, Rostow, Bundy, Gilpatrick, and so many others? Where are they now that we, the men they sent off to war, have returned? These are the commanders who have deserted their troops. And there is no more serious crime in the laws of war. The Army says they never leave their wounded. The marines say they never even leave their dead. These men have left all the casualties and retreated behind a pious shield of public rectitude. They’ve left the real stuff of their reputations bleaching behind them in the sun in this country…”

  Reply to this comment
 27. 17 tetor 1961 masakra e Frances ( memorial) August 23, 20:28

  Kur do ngreje Macroni i Frances dhe BE ja e leshit
  memorialin e masakres se 17 tetorit 1961 ??

  Një masakër tjetër çnjerëzore e forcave franceze kundër algjerianëve ka ndodhur edhe më 17 tetor të vitit 1961, në Paris. Demonstrata e algjerianëve ishte organizuar nga Federata e Francës e Fronit Nacional Çlirimtar. Shkas për këtë protestë masive ishte bojkot i orës policore gjatë natës, të aplikuar, jo për të gjithë qytetarët, por vetëm për afrikano-veriorët, në radhë të parë për algjerianët.

  Fronti kishte ftuar në manifestim algjerianët, burra, gra e fëmijë, por iu kishte ndaluar bartjen e armëve. Marshi i zemërimit popullor gjatë natës, në rrugët kryesore të kryeqytetit, çoi në konfliktin e protestuesve dhe policisë, e cila hapi zjarr duke përgjakur të gjitha rrugët dhe sheshet. Represioni brutal policor që kishte vazhduar edhe përtej natës së 17 tetorit të atij viti, pati për pasojë mijëra të ndaluar dhe të burgosur nga radhët e demonstruesve algjerianë dhe mijëra të tjerë të vrarë nëpër rrugët e Parisit. 17 tetori i vitit 1961 dhe pasojat, janë perceptuar si njëra nga ngjarjet më të dhunshme që lidhen me luftën në Algjeri.

  Kjo dhunë e shfrenuarkriminale e autoriteteve kundër algjerianëve çoi më në fund edhe në çlirimin e Algjerisë nga kolonializmi qindra-vjeçar i Francës, në vitin 1962.

  Reply to this comment
  • intelektuali August 23, 22:20

   O Alban Dega o spiun i Enverit,

   Qe del papushim me emera spiunesh si fandi spathi ne kete forum te nderuar te gazetes DITA, por qe nuk e di se zbulohesh menjehere pasi ke vulen e spiunit te damkosur ne balle, po si nuk pushove o race e poshter me dacibaot e tua idiote,

   sepse:

   PO PAS LUFTES SE VIETNAMIT DHE PAS LUFTES SE ALGJERISE KA HARRUAR EDHE BOMBEN ATOMIKE QE HODHEN AMERIKANET NE HIROSHIMA DHE NAGASAKI O HAFIJE KOMUNISTE

   Po ke harruar edhe qe fashisti i Bahri Omarit, Xhafer Dev vrau me 4 shkurt komunistet ne Tirane, ke harruar qe disidenti antikomunist Havzi Nela nga Kukesi vrau policet dhe ushtaret e Enverit , ke harruar qe Sali Varkari i Enverit vrau 26 njerez ne Gerdec dhe 4 te tjere ne 21 janar, ke harruar edhe aksidentet e karambolet e makinave ne rruget e Shqypnise, ke harruar edhe vdekjet nga fruthi e damllaja qe sipas statistikes i marrin jeten me shume njerezve se te gjitha viktimat e krimeve te Enverit ne Kohen e Qepes te Partise se Punes,

   por:

   Te gjitha keto justifikime hafijesh nuk mjaftojne te fshijne krimet e Enverit ne kampin e Perqendrimit AUSCHWITZ ne Tepelene, sic nuk mjaftojne as letyrat imorale te Bedri Islamit qe gazeta DITA i publikon ne faqe te pare si nje karikature e Shqypnise Enveriste ne syte e Botes Demokratike,

   sepse:

   MURTAJES BOLSHEVIKE NE SHQYPNI DALE-NGADALE PO I VJEN FUNDI

   Shiko kush e propozon draftin per Kampin e Tepelenes qe ka qitur nga brimat e miut vemjet e Enverit si puna jote, kjo eshte komunistja fanatike dhe enverisja e perbetuar, Mirela Kumbaro qe gazeta DITA ja ka qitur resmen ne faqe te pare per ta perqeshur, por qe nuk spjegon:

   PSE ENVERISTET PUSHTETARE SHQYPTARE PO E DREDHIN DHE PO KTHEJNE MESALLEN NGA FAQJA TJETER

   He si thua ti o Alab Dega i dacibaove te gjata enveriste ne gazeten DITA,

   QYSH KESHTU?

   Reply to this comment
   • ALBAN DEGA August 24, 18:39

    INTELEGOMARI PASKA SHKUAR PER LESH

    Ti e di fare mire se kur shkruaj ose botón dicka e bej me emrin e mbiemrin tim te vrtetete!
    Po si intelehajvan qe je qe gjuan si cub nga pas ferrat e pseudonimeve dhe anonimitetit te duket edhe prifti gomar!
    Tu paska bere Albani gogol!
    Te fanitet edhe ne enderr edhe ne drite te Diellit !
    Nuk eshte cudi as rastesi!
    Aq tru ka gomari… I falet cdo gomarllek qe nxjerr nga goja dhe dora pa perdorur trurin fare!
    Ngushellime vellezer e motra shqiptare!
    INTELEGOMARI paska shkuar per lesh!

    Reply to this comment
 28. demo August 23, 22:05

  Te justifikosh cfarosjen,torturimin e grave dhe femijeve ne kampin e Tepelenes,me vrasjen e 4 komunisteve qe shkuan ne Mirdite per te mbjelle mashtrimin komunist,kjo eshte cinike,e pashpirt,z.Islami.Asgje i justifikon krimet e Tepelenes,o Bedri!

  Reply to this comment
 29. intelektuali August 23, 22:21

  O Alban Dega o spiun i Enverit,

  Qe del papushim me emera spiunesh si fandi spathi ne kete forum te nderuar te gazetes DITA, por qe nuk e di se zbulohesh menjehere pasi ke vulen e spiunit te damkosur ne balle, po si nuk pushove o race e poshter me dacibaot e tua idiote,

  sepse:

  PO PAS LUFTES SE VIETNAMIT DHE PAS LUFTES SE ALGJERISE KA HARRUAR EDHE BOMBEN ATOMIKE QE HODHEN AMERIKANET NE HIROSHIMA DHE NAGASAKI O HAFIJE KOMUNISTE

  Po ke harruar edhe qe fashisti i Bahri Omarit, Xhafer Dev vrau me 4 shkurt komunistet ne Tirane, ke harruar qe disidenti antikomunist Havzi Nela nga Kukesi vrau policet dhe ushtaret e Enverit , ke harruar qe Sali Varkari i Enverit vrau 26 njerez ne Gerdec dhe 4 te tjere ne 21 janar, ke harruar edhe aksidentet e karambolet e makinave ne rruget e Shqypnise, ke harruar edhe vdekjet nga fruthi e damllaja qe sipas statistikes i marrin jeten me shume njerezve se te gjitha viktimat e krimeve te Enverit ne Kohen e Qepes te Partise se Punes,

  por:

  Te gjitha keto justifikime hafijesh nuk mjaftojne te fshijne krimet e Enverit ne kampin e Perqendrimit AUSCHWITZ ne Tepelene, sic nuk mjaftojne as letyrat imorale te Bedri Islamit qe gazeta DITA i publikon ne faqe te pare si nje karikature e Shqypnise Enveriste ne syte e Botes Demokratike,

  sepse:

  MURTAJES BOLSHEVIKE NE SHQYPNI DALE-NGADALE PO I VJEN FUNDI

  Shiko kush e propozon draftin per Kampin e Tepelenes qe ka qitur nga brimat e miut vemjet e Enverit si puna jote, kjo eshte komunistja fanatike dhe enverisja e perbetuar, Mirela Kumbaro qe gazeta DITA ja ka qitur resmen ne faqe te pare per ta perqeshur, por qe nuk spjegon:

  PSE ENVERISTET PUSHTETARE SHQYPTARE PO E DREDHIN DHE PO KTHEJNE MESALLEN NGA FAQJA TJETER

  He si thua ti o Alab Dega i dacibaove te gjata enveriste ne gazeten DITA,

  QYSH KESHTU?

  Reply to this comment
  • Alban Dega August 24, 18:46

   INTELEGOMARI PASKA SHKUAR PER LESH

   Ti e di fare mire se kur shkruaj ose botón dicka e bej me emrin e mbiemrin tim te vrtetete!
   Po si intelehajvan qe je qe gjuan si cub nga pas ferrat e pseudonimeve dhe anonimitetit te duket edhe prifti gomar!
   Tu paska bere Albani gogol!
   Te fanitet edhe ne enderr edhe ne drite te Diellit !
   Nuk eshte cudi as rastesi!
   Aq tru ka gomari… I falet cdo gomarllek qe nxjerr nga goja dhe dora pa perdorur trurin fare!
   Ngushellime vellezer e motra shqiptare!
   INTELEGOMARI paska shkuar per lesh!

   Reply to this comment
 30. intelektuali August 23, 22:23

  O Alban Dega o spiun i Enverit,

  Qe del papushim me emera spiunesh si fandi spathi ne kete forum te nderuar te gazetes DITA, por qe nuk e di se zbulohesh menjehere pasi ke vulen e spiunit te damkosur ne balle, po si nuk pushove o race e poshter me dacibaot e tua idiote,

  sepse:

  PO PAS LUFTES SE VIETNAMIT DHE PAS LUFTES SE ALGJERISE KA HARRUAR EDHE BOMBEN ATOMIKE QE HODHEN AMERIKANET NE HIROSHIMA DHE NAGASAKI O HAFIJE KOMUNISTE

  Po ke harruar edhe qe fashisti i Bahri Omarit, Xhafer Deva vrau me 4 shkurt komunistet ne Tirane, ke harruar qe disidenti antikomunist Havzi Nela nga Kukesi vrau policet dhe ushtaret e Enverit , ke harruar qe Sali Varkari i Enverit vrau 26 njerez ne Gerdec dhe 4 te tjere ne 21 janar, ke harruar edhe aksidentet e karambolet e makinave ne rruget e Shqypnise, ke harruar edhe vdekjet nga fruthi e damllaja qe sipas statistikes i marrin jeten me shume njerezve se te gjitha viktimat e krimeve te Enverit ne Kohen e Qepes te Partise se Punes,

  por:

  Te gjitha keto justifikime hafijesh nuk mjaftojne te fshijne krimet e Enverit ne kampin e Perqendrimit AUSCHWITZ ne Tepelene, sic nuk mjaftojne as letyrat imorale te Bedri Islamit qe gazeta DITA i publikon ne faqe te pare si nje karikature e Shqypnise Enveriste ne syte e Botes Demokratike,

  sepse:

  MURTAJES BOLSHEVIKE NE SHQYPNI DALE-NGADALE PO I VJEN FUNDI

  Shiko kush e propozon draftin per Kampin e Tepelenes qe ka qitur nga brimat e miut vemjet e Enverit si puna jote, kjo eshte komunistja fanatike dhe enverisja e perbetuar, Mirela Kumbaro qe gazeta DITA ja ka qitur resmen ne faqe te pare per ta perqeshur, por qe nuk spjegon:

  PSE ENVERISTET PUSHTETARE SHQYPTARE PO E DREDHIN DHE PO KTHEJNE MESALLEN NGA FAQJA TJETER

  He si thua ti o Alab Dega i dacibaove te gjata enveriste ne gazeten DITA,

  QYSH KESHTU?

  Reply to this comment
  • Alban Dega August 24, 18:49

   Pak e sak

   INTELEGOMARI PASKA SHKUAR PER LESH

   Ti e di fare mire se kur shkruaj ose botón dicka e bej me emrin e mbiemrin tim te vrtetete!
   Po si intelehajvan qe je qe gjuan si cub nga pas ferrat e pseudonimeve dhe anonimitetit te duket edhe prifti gomar!
   Tu paska bere Albani gogol!
   Te fanitet edhe ne enderr edhe ne drite te Diellit !
   Nuk eshte cudi as rastesi!
   Aq tru ka gomari… I falet cdo gomarllek qe nxjerr nga goja dhe dora pa perdorur trurin fare!
   Ngushellime vellezer e motra shqiptare!
   INTELEGOMARI paska shkuar per lesh!

   Reply to this comment
  • ALBAN DEGA August 24, 18:52

   Pak e sak

   INTELEGOMARI PASKA SHKUAR PER LESH

   Ti e di fare mire se kur shkruaj ose botón dicka e bej me emrin e mbiemrin tim te vrtetete!
   Po si intelehajvan qe je qe gjuan si cub nga pas ferrat e pseudonimeve dhe anonimitetit te duket edhe prifti gomar!
   Tu paska bere Albani gogol!
   Te fanitet edhe ne enderr edhe ne drite te Diellit !
   Nuk eshte cudi as rastesi!
   Aq tru ka gomari… I falet cdo gomarllek qe nxjerr nga goja dhe dora pa perdorur trurin fare!
   Ngushellime vellezer e motra shqiptare!
   INTELEGOMARI paska shkuar per lesh!

   Reply to this comment
 31. gjermani i fundit August 24, 00:56

  eshte fatkeqesi e madhe qe ne vend te rritet prodhimi, te punesohen njerezit, te forcohet ekonomia, mbrojtja e rrjedhimisht te behemi nje vend i hajrit, rrime e merremi me muzeume dhe bunkarte. Mire ato qe s’behen, po na prishet edhe mideja, Numerojme viktimat e komunizmit e sa here numerojme nuk na del asnjehere numri preçiz, se fevzinjte e kane me lart pazarin, ia fillojme prape te numerojme gjer ne infinit dhe tjerrim leshin qe askujt s’i duhet. Mire qe nastradinet jane pleq dhe u eshte “komentuar” mendja, po nastradinlleku qenka kthyer ne semundje kronike ku s’paska vaksine te na shpetoje. Z.Islami merret me ministren, me gjasme i bie dritares qe te degjoje dera. Po “dera” nuk degjon, se ai zakonisht ben ca vizatime abstrakte ne fletet zyrtare qe mban perpara. Mesa kuptoj, Rama nuk eshte as komunist dhe as antikomunist, eshte thjesht nje konformist i veshur me mantelin e antikonfomistit. Atij i duhen keto muzerat aushviciane per tu bere beniamin i rrymes konservatore qe po ravijezohet ne Evrope. Megjithese shitet si liberal i kulluar. Pra, as qe i behet vone se preken ne plage komunistet/antikomunistet, te vertetat/genjeshtrat; atij thjesht i duhen objektet per tu promovuar ne eliten e udheheqesve perendimore. Brenda vendit nuk i intereson opinioni as edhe i shtypit. qe ne i befte fresk e nxjerr nga dyqani i “kazanit “, nese i heq petkat e arrogances e rifut ne kompleksin e “kazanit” mediatik. Nuk e di nese shumica ia kane idene kushteve dhe rrethanave ne vitet’50, si jetonin shqiptaret dhe ne ç’kushte jetonin kur shpernguleshin ne qytetet apo fshatrat e tjere.Nese ato kushte i ngjanin Aushvicit, atehere Rama duhet ta shpalle te tere Shqiperine muze.Nese Bujar Nishani u çmend fare dhe nuk la qen bir qeni pa dekoruar per meritat kriminale, Rama ne krye te partise socialiste qe eshte bije direkte e PPSH, (se te tjerat jane bija kopile) me duart e Kumbaros, te Shkrelit e ku di une tjeter. tallavitet dhe tollovitet me lojera emulacioni, kur ne fakt fitoi ne zgjedhje per te begenisur probleme shume me te mprehta, siç jane ekonomia, punesimi, etj. Nuk besoj se kampi i Tepelenes ishte kamp shfaroses si Aushvici, po le te themi se ishte ashtu, madje me keq. Ta bejme muzeum te hapure si varrezat e grekut, qe te vijne turistet antikomuniste nga tere bota e Evropes(se Evropa e botes as na i vershellen), po çfare hajri i pame kesaj pune? Do na fusin ne Evrope pas kesaj, apo do na shkoje prape huq traplleku i radhes?

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN August 24, 09:49

   ja dhe çuni hitlerit, mire qe dole,se ma beri mendjen dhalle biroja operative-komentuese dmth ;
   do sillem mire me ty, per inat te Netit 😛
   ne mund te mos ngreme muze e bunkarte, mund te ngreme dajakun, se ti e di si funksionon ma çuni hitlerit, sot mua neser ty, dhe jemi te epoka ‘neser’ -po thuaj Netit mos te kete frike, se une si bej asgje….
   Demokracia dallohet per respektimin e pakicave ,gjermano, dhe sikur 1,vetem 1 viktime te ishte, ti je i detyruar te ulesh koken e ti respektosh! kjo te jep dhe vlere si njeri; megjithate me duhet te kujtoj qe nuk ishte 1 , ishin shume, dhe ishin te PAFAJSHEM !
   Gjermano, nuk ka rryme konservatore, eshte pika 3 e detyrave qe duhet te bejne komunistet e tu dhe komunistet e djathte, DETYRE. Krimi komunist denohet me ligj!
   kam nja 2 vjet qe ja them Netit qe do i vinte kjo dite,
   tani mba shenim dhe ti, per kto shKRIMET mbi udheheqesin tuaj do ju çoje ne gjykaten e Hages, do ta marr pi krahu Dabullen dhe ty , do tua çoje pullen e kuqe- dmth yllin ne balle 😛
   prandaj po gerthasin per çensure keta, se e dine ça po vjen neser …

   Gjermano, nuk te fut Tepelena ne Europe, por Tepelena te jep mundesine mos te biesh perseri ne ate ferrin ku s’kemi dale akoma, ata qe si pranojne gabimet do gabojne perseri ….dhe neser mund ti vij radha femijes tend ne Tepelene …bota po ngre telat me gjemba Gjermano, po behet e gjitha Tepelene , dhe ju nuk po e shihni, sepse ju s’dini ku keni qene dhe se dini ku do veni …

   historia nuk ka asgje te re ,perveç asaj qe kemi harruar !

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit August 24, 11:55

    Black swan, ti mbaje dajakun per vete te besh pune me te dobishme, se kane ardhur kohe te veshtira. Enver Hoxha erdhi ne pushtet me lufte dhe per kohen dhe rrethanat e vendit tone dhe kushtet e pasluftes boterore, dmth Luftes Boterore, u bene gjera te jashtezakonshme dhe bashke me to edhe krime. Ne si vend 200 vjet i prapambetur ne feudalizem beme hapa gjigande ne drejtim te elekrifikimit, industrializimit, bonifikimit, analfabetimit, etj, dhe keto dihet qe kane kosto ekonomike dhe humane. Enver Hoxha e mori shqiperine nga ndriçimi me shqopen e pyllit dhe e beri me drite, Veriun e mori me kohen e Kanunit dhe e beri te emancipuar, keto patjeter u bene me kosto te larte humane, se nuk kishte kohe e durim te mbushte kokat e zbrazura 500 e kusur vjet. Ju flisni sikur Enveri e mori Shqiperine Las Vegas dhe e beri Kamboxhia, ne fakt historia eshte goxha me ndryshe. Dajaku kishte sens ne ate kohe, kurse tani shkurtoje dhe mbaje per vete se kohet jane te tjera. Fjykoj qe ti B.s. Je nje femer e dale ne bote dhe ke pjekurine te formosh mendimin tend te ekuilibruar, mjaft me hakerrima kanunore. Shqiperia ra pas ’78 kur Kina beri nje zgjedhje tjeter jo per komunizma e lesh me qime, po per pazar me Ameriken dhe vendet sllave. Gjithnje politika eshte ekonomi dhe ekonomia eshte politike, se edhe Marksi ka thene qe nuk flitet per politike me barkun bosh. Enveri tha se do hanim bar, por edhe ai e dinte se ku mbaronte slogani e ku fillonte detyra e shtetit, kurse keta te periudhes tranzicioniste dine vetem ku u mbushet portofoli. Ik njeçik ne Tomorr keto dite se ben mire e te qeteson mendjen dhe shpirtin, po rakine lerja skrapallinjve ta pine, se ty edhe uji i gazuar te bekerka dem.

    Reply to this comment
    • BLACK SWAN August 24, 13:17

     e pra, te fillojme te gjykojme ato krime ???!!!
     jo duke ju çuar ne kampe perqendrimi si bete juve, por duke ju treguar brezave kampet tuaja. apo s’jeni dakort ??
     Pini Uthull !! e ke mire kur thua jane kohe te tjera, dajakun se marrim ne , nuk jemi si ju !!

     cilat jane ato vende qe dolen nga L2B dhe ishin Las -Vegas ?? çfare do ishte ber Shqiperia ne 47 vjet, sikur mos te kishte vrare vetem shqiptare ?? cilat jane pasojat sot te asaj kohe ??

     ti ke shume te drejte per pjekurine time, e kam trashegim,
     nuk eshte bota qe ma ka dhene, dhe kjo nuk do ndryshoje asnjeher ;
     njesoj si mesimet qe te kane dhene ty mbi ‘sensin e dajakut” qe kishte ajo kohe ,
     perpiqem shume ta kuptoj, ‘sensin’ tuaj, perpiqem te kuptoj pse linda armik, perpiqem dhe sot te kuptoj pse ti me quan ende armik, duke i dhene ‘sens’ asaj kohe, por se marr dot vesh dreqi e marrte, dhe e di çfare ??
     kam nje familje shqiptaresh ketu, jane njerez te nderuar, korrekt e punetor, dhe kane 1 goxha djale qe u be kohe qe mi vjen vajzes rrotull, e kam ne ate moshe qe mund ti jap dhe leje te dale, por mjaftoi te merrja vesh qe kishin qene oficer dhe te me rrenqethej mishi, u be nja 3 her qe justifikoj mos takimin me oficerin per spjegime, por tani do iki, dhe do ti them ne sy ; Nuk kam vajze per djalin tend, se ne jemi Armiq, se koha jote me cilesoi armik,se dajakun e meritova ne kohen tende, kishte sens; dhe nuk dua qe kur te te nxehesh se nuk tu be kafja e mire te mi thuash vajzes ‘kulake’ apo me keq te me ngresh dolli per endhjerin,
     se ju ngelet duke i mohuar ato krime dhe e djeshmja s’po na ndahet , kurre s’do na ndahet ky mallkim , ky ‘sens’ qe na beri aq te civilizuar , qe na solli elektrifikim e mesim, qe civilizoi veriun ,
     Zot a degjon ??
     u civilizua FISHTA nga endhjeri !!!

     gjermano,
     andej nga vij une , rakine e pime si uji, po ik futi nje gote dhe ti, se me mire do behesh.

     Reply to this comment
     • gjermani i fundit August 24, 15:02

      bobo, e paske fatin kunder, hahhahaaaa. Te birin e Jovan Bregut, hahhahahaa. Krushqi me Jovan Bregun!!!!! Hahahhahaaaaa, lere moj çupen te gezoje jeten, se çunat e oficereve jane si mjalti…Biles nuk vendos ti dhe as ata, siç thote Lazgushi, qe s’dashuronim une e ti/ po dashuronte dashuria. Mos thuaj gomarlleqe, Enveri nuk ishte as idiot dhe as i leshte nga mendja. Me thuaj nje drejtues te madh shteti pa mekate te vogla dhe te medha. Napoleon Bonaparti ka hedhur ne grope miliona jete njerezisht, Hegeli e quante imazhin e perendise mbi toke. Kush mbetet me kembe nga shefat e medhenj te shtetit, edhe Kenedet ishin te dyzuar mes maskarallekut dhe shkelqimit. Uleni dajakun oj bejlereshe, se para ’44 keni bere me dajak zullume sa nuk ka liber historie t’ju shpetoje. Enveri vetem sa ju ktheu reston per nje brez, se shumica e bejlereve ne njeqind breza ne sherbim te turkut e zhvatet dhe e shitet njeqind here kete popull. Ja, po te jap nje Migjen ne shkembim te nje Fishte.Kane bere faje posi, kane burgosur Petro Markon dhe Trebeshinen e shume e shume te tjere, po ndonjeri do futej ne burg kur vidhte, edhe ate do e respektojme ne muzeumet e pafund te Rames? Lere çupen te shkoje me djalin e oficerit, se e ke mall te zgjedhur, ku ka djem me te edukuar se djemte e oficereve? Mua me ka zene halli jot per djemte, hahhahaaaa, dua nuse shqiptare po ata kane boten e tyre dhe nuk dua t’ua prish.Gezoje jeten moj zonje, se eshte e shkurter dhe e dhimbsur. Njehere takoj ish shefin tim te katedres, ishte personalitet ne fushen e tij dhe aty mora vesh q punonte ne nje burg afer Tiranes sa per te mbushur vitet e pensionit. Kuptohet qe presidenti e kish rregulluar kur zinte postin e ministrit te brendshem, tani do kete dale ne pension shefi. Sa me tha qe punonte ne burg sikur ngeci muhabeti, “me mire te punoje fatorino autobusi”- i them. Jo ore. s’ka asgje te keqe, njerez jane edhe ata, kane bere ndonje gabim…

     • Tartufi August 25, 09:10

      Hajvani I fundit 100 vajza te kem nuk ta jap nje per djalin
      tend,,, se e di qe do rije dhe do rije dhe nje dite do te shkoje tek bunkeri per ta pare si eshte gjendija e tij. Sa per
      dylberin te parin tuaj nuk dua te zgjatem,,,se nje gje beri te
      pa krahesuar [ tredhjen tuaj te trurit ] me dritat qe ju pruri, se e gjithe bota per reth ngeli me fotira.

     • gjermani i fundit August 25, 14:58

      Black swan, me duket se ke ngaterruar pseudonimin nga shpejtesia, hahahhahaaaa. Ti martohu njehere per vete… pastaj zgjidhi burrin vajzes, qe ishalla nuk ka mendjen tende dhe ishalla behet e lumtur me çunin e oficerit, kuptohet, per inatin tend.

  • ALBAN DEGA August 24, 18:54

   GOMARI ESHTE AKADEMIK PERBALLE
   TEJE !

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN August 25, 18:28

    jo jo, s’ngaterrohem une se perdor vetem nje, nuk kam qene ne skuadren tuaj te operativeve qe te mesoja shume.
    por TARTUFI ESHTE NJE MIK I MIRE, dhe ka plotesisht te drejte ne ate qe shkruan, oficjerit perfundimisht une keshtu e mbylla, ca nga ‘dajaku qe kishte sens’ ca dhe kur iken duket sikur eshte ne zbor akoma, i thashe ik gjeje sojin tend, se duhet ta kish fis te hash oriz 😛
    gjermano, vetem andej nga soji Linda Ramave martohen e pjellin nene e bije, (te shpresojme mos te ankohen per atesine 😛 ) ne jemi ‘fshatare te prapambetura’ …..

    ti Dega e brendeshme ;
    u bene 10 komente qe ngele duke na permendur me ate gojen tende te qelbur spiune,
    po mire me ne, po me gomarin çfare ke ??
    te kane thene qe i ka rene ne qafe sateme ??!!!

    Reply to this comment
 32. koncert ne vitin 36' August 24, 01:07

  Nuk e kuptoj kete zell artificjal per tu ushqyer akoma me kufomen e Enverit qe ka bere nje efekt boomerang.Pra ne se denohen “krimet e Enverit” dhe te anashkalohen krimet e Ahmet Myhtart tradhetarit me te madh qe njeh historia. ky eshte Autogol Le te njohin lexuesin me nje nga masakrat me te renda qe cuditi dhe boten perendimore ku ne nje miting nderkombetar disa dipllomate u habiten qe Zogomari kishte arrestuar nje qytet te tere..e kam fjalen per levizjen e Fierit
  .

  Kryengritja e Fierit zuri te papergatitur shtetin shqiptar, ndaj edhe goditja qe ai dha ishte e percaktuar nga paniku. Ministri i brendshem Musa Juka, i terbuar nga shperthimi i kryengritjes, qe u konsiderua si disfate e tij, mori masa shume te ashpra policore. Prania ushtarake ne Fier arriti ne 900 vete, ndersa ne te gjithe vendin u arrestuan 2500 vete, kryesisht pjesetare te organizates se fshehte. Filluan operacionet ndeshkimore ne te gjithe zonen e Fierit dhe Mallakastres.
  .

  Komanda e operacionit i telegrafonte çdo 3 ore ministrise se brendeshme. Paralelisht gjykata e posaçme filloi proceset gjyqesore.

  Kryetari i trupit gjykues ishte
  Ali Riza Topalli,
  komandant i operacionit.
  Anetare te tij ishin, majori Hamza Kuçi,
  kapiten Zef Prenushi
  dhe gjyqtaret Petro Martini
  dhe Sadri Faslliu.
  Prokuror ishte Kiço Bisha, prokuror i pergjithshem i gjykates se posaçme kunder krimeve politike.

  Gjykimi u be nen nje regjim terrrori.
  Mbi te burgosurit
  qe u vendosen ne
  shkollen e Bishanakes
  dhe burgun e Durresit
  u ushtruan edhe torturat cnjerzore te ndryshme, praktike e zakonshme e policise shqiptare.
  .
  Gjyqi u zhvillua ne pese procese ne oborrin e shtepise se Qemal Vrionit, i cili ishte nje nga te arestuarit.
  .

  U gjykuan 1530 persona.
  .

  Ne grupin e pare benin pjese 11 xhandaret e postes se Fierit. Pas nje seance qe zgjati 3 ore, ata u konsideruan fajtore dhe u pushkatuan menjehere prane sheshit te nenprefektures.

  Gjykimet e tjera kishin te benin me elementet civile qe kishin marre pjese ne kryengritje. Per keta gjyqi dha 42 denime me vdekje dhe 260 denime me burgim te perjetshem. Midis personave te denuar figuronin edhe anetaret e disa familjeve te degjuara dhe me influences siç ishin familjet: Vrioni, Dibra dhe Vlora.

  Ndaj ketyre personave gjykata nxori prova te dores se dyte. Keto prova deshmonin per nje pakenaqesi te pergjithshme ndaj mbretit, qeverise dhe disa personave te veshur me pushtet si, ministrit te brendshem Musa Juka, ministrit te luftes Xhemal Aranistasi dhe adjutantit te Zogut Abdyrrahman Krosi.

  Gjyqi perfundoi ne 17 shtator pasi punoi me intensitet per nje muaj rresht, duke lene ne Fier nje klime terrrori, e cila arriti kulmin ne daten 26 shtator, kur ne sheshin perpara nenprefektures u var ne litar Hekuran Maneku.duke u pasuar nga dhjetra te tjere

  Nje çete 40 luftetaresh R.Cerova ju drejtua Beratit. I goditur nga forcat qeveritare ai u terhoq ne male, duke ju drejtuar tentatives se arratisjes. I plagosur rende gjate perpjekjeve vdiq ne pyllin e Marjanit, prane Pogradecit ne 24 gusht 1935

  Gjithashtu kryengritja rrezoi edhe imazhin nderkombetar te Monarkise Fashiste Shqiptare. Pikerisht denimet e ashpra mbi pjesemarresit e saj sollen nje reagim te ashper nderkombetar, duke nisur nga organizatat humanitare e deri tek organizata e Lidhjes se Kombeve.
  .
  Kur do hapi ne Fier Edi me Mirelen ekpoziten si u arrestua nje qytet i tere qe nuk ka ndodhur ne shekujt e fundit ? ku varen njerez ne litar dhe u vrane qindra te tjere….Pse Zogu I Kurves Pare ka nje derr lapidari ky zog gomari ?

  Reply to this comment
 33. the bitter truth August 24, 01:24

  Nese ka dicka kriminale me Edi Ramen ne keto 5 vjet eshte se nuk I preku asnje qime ..ythe Berishalese….biles ne asnjehere ne asnje kohe dhe as nje vend Rama nuk ka permendur asnje krim te Saliserbit por perkundrazi eshte ky I fundit qe u kthye nga kriminel ne akuzues.
  .
  Por nese ka dicka me shume se kriminale te Edi Rama eshte se ne vend te hapte defteret e krimeve te Saliserbit per te cilat mori vota cudiberese….filloi me bunkaret e Enverit sipas porosive te atij qe e drejton me telekomande Xhorxh Sorros qe njihet si antikomunist per exelence.
  .
  Ajo qe me tmerron sot eshte se Krykrimineli Berishe ka marre superxhiro…dhe po e poshtron ate vend me keq se Pinoceti-Franko apo Junta e Koloneleve greke te 1967-1974 dhe pikerisht pasi antiamerikani Donald Lu pasi iku e la Berishin me te forte se kurre ne jeten e tij duke e perjashtutar nga Vetingu pra duke I dhene imunitet absolute..pra le tat hemi se USA-BE mbrojne zyrtarisht kete Monster “antikomuniste” qe ne fakt ka ngarkese neo-fashiste.
  .
  Ju lutem lexoni me kujdes keto dy rrjeshta: Ne nje kohe qe pritej te shperthente IZET HAXHIA nga qelia shikojme se shoqeria civile ku perfshihet dhe gazeta Dita ka filluar prej disa javesh gallaten me prishjen e Teatrit dhe ky gjyqi I Rames per 5 vjetorin e tij te qeverisjes..
  .
  PYETJA IME PER BEDRIUN DHE GJITHE LEXUESIT/KOMENTUESIT:
  PSE U HARRUA IZET HAXHIA ?
  .PSE U MBULUA DROGA E “KUSHRINIT MAMURRZAK “ TE XENIT

  .

  Syri,veshi,koburja,dajaku dhe kasaforta e saliqenit..ish truproja e tij Izet Haxhia ka ngritur aq shume akuza te forta karshi ish bossit te tij sa duhet ta quajme berishen:
  VRASES
  KRIMINEL
  TRADHETAR
  I PABESE
  SPIUN
  TALEBAN
  PSIKOPAT.
  Eshte interesante per te pakten 12 AKUZA qe mazhoranca ne bashkpunim me dipllomacite mike (nqs jane miq) duhet bien dakort per cuar ne banken e drejtesise kete DEMON.
  KUSH JANE 12 AKUZAT LEMERISESE QE NGRE ZOTI IZET HAXHIA
  “”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””

  AKUZA NR 1
  -Tregoj vetëm një rast nga shumë raste me Shkelzen Berishen që vitin 1997, në muajin Janar e kujtoj edhe datën, në 28 janar, te stadiumi Qemal Stafa ka marrë nga një trafikant droge rreth 30 milionë lireta. I ka thënë që më duhen për një ndërtesën e dajës së tij, që po ndërtonte te Blloku. Atë e njihja, e kisha edhe mik edhe pse nuk e dija në atë kohë që merrej me trafik droge.. Dua të them se që në atë kohë Shkëlzeni ka pasur qejf lekun. Edhe disa herë ka transportuar nëpërmjet makinës që përdonte familja, edhe heroinë. Dhe aty ka marr shuma parash te vila e Landit të Jasharit në Vlorë.
  AKUZA NR 2
  – Azemi ka qenë i lidhur me trafikun e drogës. Nuk e di nëse keni dëgjuar për rastin e Mirush Matit, i cili është vrarë në Moldavi. Kanë qenë ortakë bashkë me Azem Hajdarin, që kanë bërë trafikimin e heroinës nëpër Shqipëri, bashkë edhe me një person tjetër nga Fieri që s’po ja them emrin. Dhe vrasja e këtij Mirush Matit nuk është ordinere, por është për ndarje pazaresh.
  AKUZA NR 3
  -Azemi ka qenë pas ’97-ës, drejtuesi i linjës së tritolit. Shumë hedhje në erë që janë bërë, kanë qenë direktivat e tij dhe Berisha i dinte këto dhe e dinte gjithashtu që ai ishte i pakontrollueshëm
  AKUZA NR 4
  Në kohën e luftës së Kosovës, janë vra dy persona. Ka qënë shefi i logjistikës UÇK-së me qendër në Tropojë. Një burrë i mirë, patriot shumë i madh, dhe që e njihja personalisht, Ilir Konushevci, është vra megjithë doktor Hazir Manen. Në gusht të ‘98-ës në gazetën “Rilindja” ka dalë një shkrim me firmën e Afrim Krasniqit, ku shkruante: “Tropoja mes Nanos e Millosheviçit”, dhe në këtë shkrim akuzoheshin Haklajt sikur kishin vrarë këtë Ilir Konushevcin (me pseudonimin Mërgimi) megjithë Hazir Manen.
  AKUZA NR4/1
  Ne 12 shtator 1998 përballë makinës ku ndodhej Fatmir Haklaj, Jaho dhe Naim Çangu, në distancë nga trotuari ku ndodhej makina ka qënë një lokal. Aty ndodhej e ulur mbesa e Sali Berishës, Shpresa Breçani. Ajo i ka pa dhe i ka njohur, se njihen gjithë tropoja¬nët. Ajo ka hyp në zyrë dhe ka tregu Berishës për atë që ka pa. Sali Berisha kishte dijeni se kush ishte në makinën me targa Vlore përpara selisë së PD, jam sigurt me 1 mijë përqind. Ç’punë kishte Azemi që të zgjidhte këtë çështje?Azemit kur i ka thënë Berisha ka shku në zyrën e tij, dhe në atë kohë në koridorin e zyrës ka qënë Genc Pollo me Sali Lushën duke bisedu ndërsa Azemi i alarmuar u ka thënë se Saliu i ka thënë se jashtë është një makinë me bombë që do të hedh në erë PD, dhe merr një armë. Është fut tek zyra e vet ka vënë silenciatorin e pistoletës së tij Zastava, e kam pa atë pistoletë. E ka pas dhuratë nga një miku i tij, Myftar Çela, është vra edhe ai në Mal të Zi.

  AKUZA NR 5
  – Historia e Anton Gjergjit është interesante.Atë ditë urgjent kam shkuar te Berisha. Në atë kohë aty ka qenë edhe Gazidede dhe i thashë që kam një informacion të sigurtë që bombën tek firma VEFA e ka vu një Anton Gjergji. Berisha dhe Gazidede janë pa në sy me njëri-tjetrin dhe thanë: Mirë mirë se do e zgjidhim. Më vonë asnjëherë nuk dëgjova që të fajësoheshin këta persona. Dhe fakt interesant është se ky person është shfrytëzu për të vënë bombat në Tropojë. Anton Gjergji ka qenë në krye të komandos që ka vrarë Haklajt. Dhe është njeriu që ka vrarë Fatmir Haklajn në pritën që i bënë. Bombën tek VEFA e vuri ky, dhe Bujar Kaloshin e vrau grupi operativ i SHIK.

  AKUZA NR 6
  Edi Rama është rrahur nga një grup operativ i SHIK-ut të kohës. Unë e di që edhe prokurorit ai i ka thënë që mos e shkruani emrin që më ka rrahur, se ai njeri më vret mua. E ka pas fjalën për mua. Por nuk është e vërtetë. E dinin që isha unë i dhunshëm me politikanët, me 3 a 4 politikanë dhe m’i faturonin mua të gjitha rastet e dhunës. Atë e rrahu me urdhër grupi i Xhahit Xhaferrit.
  AKUZA NR 7
  Autorët e vendosjes së bombave me tritol kanë qenë ish pjesëtarë të SHIK, të ish-policisë së atëhershme e trafikantë të ndryshëm.Në atë kohë është vendosur tritol në ujësjellësin e Tiranës nga një i afërt i Berishës, janë vendosur tritole në shtyllat e tensionit të lartë në Qafë Krrabë nga grupi i kuksianëve, kuptohet të lidhur me PD.Berisha porositi vendosjen e tritolit tek lokali i Lush Përpalit, se ky nxirrte pengesa në emërimet e njerëzve të SHIK…
  AKUZA NR 8
  Sali a te kujtohet pse u ndamë perfundimisht bashke? Per moszbatimin e ciles porosi? Mos me porosite qe te bombardoja nje ambasade te nje vendi mik, ambasadoren e te ciles e quajte lavire e që duhej ndeshkuar? Kujtohu pak.. A te kujtohet kur u largova nga Presidenca me njerëzit e mi dhe ngele vetem dhe nga frika qe te kapi fusje gruan e vajzen te me merrnin në telefon e të më luteshin që të kthehesha duke me thene se Saliu nuk asht mire nga ana psikologjike?
  AKUZA NR 9
  Izet Haxhia dëshmonnë se i ishte kërkuar të organizonte fshehtas një atentat ndaj Ambasadës Amerikane. Ka prova paralele se Berisha ka shkuar larg në synimin për të qëndruar me cdo kusht në pushtet.
  Një operacion i fshehtë i SHIK-ut ka tentuar të shkaktojë viktima të huaja në Tiranë dhe t’i shpallte ato si sulme të “rebelëve të kuq” për të vendosur ndërkombëtarët kundër grupeve të armatosura që kërkonin dorëheqjen e Berishës.
  Pas botimit të dëshmisë se makinat e blinduara të Bankës së Shqipërisë janë përdorur në 1997 në operacionet e SHIK-ut, një burim diplomatik tërhoqi vërteton mbi një video të arkivës së CNN dhe një raport të ushtrisë gjermane për një ngjarje të 14 marsit të atij viti në Rinas të Tiranës.
  Videoja tregon dy makinat e blinduara të Bankës, që hapin zjarr mbi trupat gjermane që po evakuonin shtetasit e huaj nga Tirana. Ato janë përgjigjur me zjarr dhe furgonat e bardhë të blinduar janë larguar.
  Në studion e CNN ndërkohë që transmetoheshin këto pamje, ish-ambasadori shqiptar Qesku deklaronte: “Ja cfarë po bejnë rebelët, perëndimi duhet të reagojë ndaj tyre”.

  AKUZA NR 10
  “Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë bashkë me Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava.

  AKUZA NR 11

  Në Crans Montana, tek suita e Berishes erdhi një përson që nuk e njihja dhe që Berisha nuk e prezantoi. Ka qendruar për rreth tre orë në suiten e tij. Në këtë takim ka qënë vetëm Berisha dhe gruaja e tij..Mësova se ishte ministri i jashtem Serb i Jugosllavise së mbetur Ivanovic I cili është parë në tribunën e mitungut të fitores së 22 marsit 1992.

  AKUZA NR 11
  PD vërtet u krijua në shtepinë Gramoz Pashkos, por drejtuesit e ardhshëm që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, rezident i sigurimit të shtetit e shërbimit sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret serbo-maqedonas

  AKUZA NR 12

  “Perveç dërgimit të karburantit makines së luftës së Milosheviçit është bërë edhe dërgimi i armëve serbëve të Bosnjes. Kjo është bërë e kamufluar si trafik i armësh relike në drejtim të Norvegjisë, por në të vërtetë shkonin armë për serbët e Bosnjes. Nëermjetës në të gjithë këtë tafik ka qenë gjenerali Boban, që ka takuar disa herë Berishën tek Vila nr.4”,

  “”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””

  Epilog:

  Edi Rama duhet te beje betejen e tij me dipllomacine euroatllnatike se durimi I shqiptareve ka mbaruar.

  Tallja qe po I ben klasa politike atij populli dhe hipokrizia totale e euro-atllnatikasve ka kaluzr cdo limit njerzor me tolerimin ndaj DEMONIT BERISHE.

  Cdo lloj vonese e USABE-se ne lidhje me mos denimin e berish qenit te tyre eshte jo vetem tallje por dhe poshtrim I atij kombi..

  Nuk ka kuptim aleanca me euroatllatiket,clirimi kosoves me nje shqiperi te pushtuar nga saliserbi per cerek shekulli.

  ESHTE TURP PER USA & BE

  ESHTE TURP PER PERENDIMIN DEMOKRATIK QE NE SHQIPERI SUNDON AKOMA NJE PERBINDESH VICIDOLI SEPSE “DIKTATORI” ENVER PO NA DUKET LULE PERPARA KESAJ MONSTRE QE PO TERRORIZON DHE FITUESIT E 23 QERSHORIT DHE SHURRON MBI JETIMET E 21 JANARIT GERDECIT E MIJRA TE TJEREVE DERI TE POSHTRIMI PUBLIK QE I BERI TE DERGUARIT PERSONAL TE PRESIDENTIT USA—s
  .
  OK
  SHKONI HANI DHE KOCKEN E FUNDIT TE

  ENVERIT SI KANIBALE POR NESE NUK FUTET NE

  BURG BERISHA….KY ESHTE KTHIMI I ENVERIT NE

  JEZU KRISHT SE DHE ATE KESHTU E

  KRYQZUAN..KETE NUK E THEM UNE
  POR JU ME SALI SATANAIN.
  TUAJ

  Reply to this comment
 34. Onkezmi August 24, 04:44

  Eshte koha e tyre,Bleckut,Demos,”intelektualit”,qe mbyllen shkollat dhe hapen burgje,mbyllen vatrat e kultures dhe hapen bingo…?! kete ju mesuan fashistat dje dhe “demokratet”sot…

  Reply to this comment
 35. intelektuali August 24, 06:57

  Po so smu mbyll goja mire. Me pjerdh e rrjedh diarre e gjaku si me hemorroide.

  Ah Demo Kur TA kuptosh ti, te eshte thare truri e te ka avancuar Alzheimeri.

  Qe jemi te dy idote shqyptare dhe enverofage, kete e kupton dhe Kali i xenit dhe pudeli i zahos se ramutit, Pale ajo breshka e kesaj torollakes kumbaro qe mezi mbaroi ate frengjishte per te fshire mender bithen dhe hemoroidet e mia.

  Hajt takomi je taiwani.
  Enverofage te te gjithe vendeve, bashkohuni e Merrni i brisk rroje gilett dhe futjani vehtes para e mbrapsht, Öse ne ndihmen e shpshoqit, veruni ne rradhe e futjani njeri tjezrit.
  Me kumbaro me nje cike butesi e elegance S’ il vous plair se ka harru e shkreta si bohet

  Reply to this comment
 36. intelektuali August 24, 06:59

  Po si smu mbyll goja mua. Me pjerdh e rrjedh diarre e gjaku si me hemorroide.

  Ah Demo Kur TA kuptosh ti, te eshte thare truri e te ka avancuar Alzheimeri.

  Qe jemi te dy idote shqyptare dhe enverofage, kete e kupton dhe Kali i xenit dhe pudeli i zahos se ramutit, Pale ajo breshka e kesaj torollakes kumbaro qe mezi mbaroi ate frengjishte per te fshire mender bithen dhe hemoroidet e mia.

  Hajt takomi KE taiwani.
  Enverofage te te gjithe vendeve, bashkohuni e Merrni i brisk rroje gilett dhe futjani vehtes para e mbrapsht, Öse ne ndihmen e shoshoqit, veruni ne rradhe e futjani njeri tjezrit.
  Me kumbaron me nje cike butesi e elegance S’ il vous plait se ka harru e shkreta si bohet

  Reply to this comment
  • intelektuali August 24, 11:26

   Bej te fala Nexhmijes dhe pyete o spiuni i Enverit, Alban Dega qe kerkon te kopjosh intelektualin:

   SA KOHE DO TE JETOJE AKOMA KJO KRIMINELE?

   sepse:

   Ne Ferrin ku do te shkoje tek burri i vet Antikrisht si Luciferr pederast dhe i pabese, kriminelen Nexhmije Hoxha do ta presin djajte qe do t’i dergoje i Madhi Zot per te marre hak per femijet e vegjel qe lane te vdesin me tortura te padegjuara ne Tepelene,

   por:

   Mund t’i besh te fala edhe Edvin Droges qe dekoroi Nexhmijen me medalje trimerie per krimet e saj kunder njerezimit, perfshire ketu edhe krimet ndaj femijeve ne Auschwitzin e Tepelenes, qe nga ana tjeter e ka babane kriminel qe ka firmosur varjen ne litar te nje poeti disident kur komunizmi i kishte ditet e numeruara dhe ishte duke ngordhur kudo ne Bote

   Reply to this comment
 37. intelektuali August 24, 07:00

  Po si smu mbyll goja mua. Me pjerdh e rrjedh diarre e gjaku si me hemorroide.

  Ah Demo Kur TA kuptosh ti, te eshte thare truri e te ka avancuar Alzheimeri.

  Qe jemi te dy idote shqyptare dhe enverofage, kete e kupton dhe Kali i xenit dhe pudeli i zahos se ramutit, Pale ajo breshka e kesaj torollakes kumbaro qe mezi mbaroi ate frengjishte per te fshire mender bithen dhe hemoroidet e mia.

  Hajt takomi KE taiwani.
  Enverofage te te gjithe vendeve, bashkohuni e Merrni i brisk rroje gilett dhe futjani vehtes para e mbrapsht, Öse ne ndihmen e shoshoqit, veruni ne rradhe e futjani njeri tjezrit.
  Me kumbaron me nje cike butesi e elegance S’ il vous plait se ka harru e shkreta si bohet

  Reply to this comment
 38. Alban August 24, 07:27

  Ministrja Mirela Kumbaro duhet te kete pyetur ne Institutin e Historise te Akademise se Studimeve Albanologjike te drejtuar nga Akademiku I shquar Beqir Meta, njohesi me I mire I Historise se Shqiperise te Shekullit XX dhe Prof. Dr. Hamit Kaba, historiani specialist I periudhes 1945-1955. Ju komentues vazhdoni te beni gam-gam!

  Reply to this comment
 39. Na mbyten pleeeehrat ! August 24, 11:50

  Me i paguari nga te tere idjotet qe rrine dite e nate para monitorit , eshte shtaza Inteloleshi , zedhenes i bishes Mark Ujk , qe perben gjysmen e komenteve , te ndjekur nga idjotet Bllack Swan , Infoanaleshi e ndonje tjeter !
  S`kane faj , se nuk dine te bejne asnje pune tjeter , pervec spiunllekut ne sherbim te te huajve !

  Reply to this comment
 40. Klloune si Inteloleshi , Black Swan & C August 24, 12:16

  Ju lutem , kini pak meshire per komentuesin ” Intel…” , ndodhet ne nje gjendje teper te renduar shpirterore , eshte duke vuajtur ne maksimum faktin qe s`ia var kush dhe perserit e perserit pas fund dedellitjet , me shprese se mundet ti lexoje kush ! A e kini pare ,se sa arrin numuri i atyre qe ai i quan komente , kurse ne u themi “te pegera” ?!… Nuk do te kemi me ke te merremi , ne se do te na mungoje ndonje dite kllouni qe i jep “lezet” dhe na zbavit , kur shohim se si perpelitet e nuk po i del ende fryma e fundit !

  Reply to this comment
  • intelektuali August 24, 13:51

   O Alban Dega,

   Ki meshire per femijet qe u lane te vdesin nga uria ne Tepelene dhe mos qesh dhe mos u gajas me viktimat e Enverit ne Auschwitz-in e Enverit ne Tepelene, sic tallet edhe krimineli Bedri Islami me nje cinizem te papare duke i quajtur femijet si “kolaboracioniste” sot 28 vjet pas renies se Murit te Berlinit dhe 60 e kusur vjet pasi Enveri implementoi MURTAJEN bolshevike ne Shqypni,

   sepse:

   intelektuali nuk ka nevoje per meshire nga xhelatet e Enverit, nuk i kerkoi meshire xhelateve te Partise edhe kur perkthente veprat e Diktatorit me patllake tek koka,

   perkundrazi:

   xhelatet dhe kasapet e Enverit i kane kerkuar meshire intelektualit kur i demaskonte perpara Institucioneve te zyrave te imigracionit, kur paraqiteshin si te perndjekur politike nga regjimi komunist ne Shqypni.

   Reply to this comment
 41. ISH ANTIENVERIST August 24, 14:34

  Mesazh per kometuesin intelektuali (me nder me thene)
  Sapo dergova nje komenet te Tema e enverofagut Mero Baze & Dashnor Kaloqes.( qe jane tredhur menderisht nga naziberishistet)
  .
  Jam lemerisur qe ndegjoj akoma shqipfoles qe nderojne fansat e MOSKES & KRYSHOVIT qe kryejne veprime terroriste dhe po ju ngrihen lapidare & muzeume
  .
  Lexoni ju lutem me poshte dhe reflekto.

  …MBI 90% E SHQIPTAREVE NUK DUAN KTHIMIN E SISTEMIT ENVERIT POR URREJNE KETE REGJIM AMBASADORIAL QE E KANE KATANDISUR SHQIPERINE ME POSHTE SE VILAJETET E TURQISE
  .
  here you go !
  …………………….
  Mero ke bere autogolin me te madh ne artikujt tuaj.
  .
  Nese trakti qe ka shperndare Xhagjika ku thuhet;
  MOSKA KA TE DREJTE dhe behet fajle per vitin 1963 dhe” nenshkrimi” poshte
  .
  KOMITETI ILEGAL REVOLUCJONAR qenka keshtu per njeri normal apolitik ka te drejte te mendoje se Drejtesia e Enver Hoxhes ka bere detyren dhe nuk ka asnje ekuivok aq me shume qe keta “terroriste” ishin ne anen e pushtetit..
  .
  Pse po ngrihen nga varri nga kanibalet e PD te Sali Biberishes …Havzi Nelajt..Blloshmat dhe keto Xhagjikat e Tepelenes dhe po sulmohet egersisht Kadreja i ‘Meros dhe Kalocit”..
  .
  Mero mos rri ne dy karrike !
  .
  Bej pak pushim me “krimet e enverit” qe behen per te eklipsuar monstraturat e sali elezbiberit dhe merru me Saliperbindeshin qe ka filluar te beje pasarela kriminale ne televizonet shqiptare me koleget e tu te tredhur nga te kater anet..
  ……
  Nese gaztori donald lu … impotenti edirama dhe ju kazani antishqiptar i mediave nuk denoni “rignt now” krimet e tradhetite e burrit te shtetit te Arvizuse & Donald Luse ngelet te themi NA FAL ENVER QE TE RREZUAM STATUJEN ME RAMIZIN E NE SHKURT 1991
  .
  Pse Sali berisha eshte monument diamanti qe shtetet e lulbashkuara te amerikes dhe shtetet e shkerdhyera te europes dhe mediat merobaziste po i ngrene enver hoxhes
  Sali Berisha ka në ndërgjegjën e tij njëzet vjet krime, e jo vetëm shkaktuar prej pushtetit të tij personal të ushtruar dhunshëm, por edhe si pjesëmarrës direkt në krime të përbindshme siç janë vrasja e 26 njerëzve në Gërdec, ku protagonist ishte edhe ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i cili i ka shkarë drejtësisë vetëm për shkak të imunitetit si deputet, çfarë është një skandal sepse nuk ka imunitet që e mbron shkaktarin e krimit qoftë ky deputet, ministër apo kryeministër i një vendi. Sali Berisha duhet të dalë para togave të zeza dhe të jap llogari për SHIK-un e tij, këtë mekanizëm monstruoz, që pasi e torturoi, e vrau dhe e zhduku pa gjurmë veprimtarin e UÇK-së, biznesmenin Remzi Hoxha, që duhej të ishte shpallur Martir i Atdheut. Sali Berisha duhet detyruar të tregojë se çfarë di për këtë krim, si e pse e bëri kreu i shërbimit të tij sekret Bashkim Gazidede këtë masakrim barbar dhe për llogari të kujt, të Serbisë apo Sali Berishës personalisht, sepse kanë dalë dyshime serioze e të besueshme se Remzi Hoxha është vrarë mbasi kish nisur të hetonte takimin sekret të Sali Berishës me xhelatin e shqiptarëve të Kosovës, Sllobodan Millosheviçin në Ohër.
  .
  Me këtë rast Sali Berisha duhet të sqarojë para togave të zeza a ka pas ndonjë lidhje me shërbimin sekret UDB të ish-Jugosllavisë e si rrjedhim Serbisë sepse rezulton që edhe në kohën e embargos ndaj Serbisë kompanitë e klanit të Sali Berishës furnizonin me naftë përmes Muriqanit Malin e Zi me destinacion Beogradin, naftë me të cilën punonin tanket serbe që bënin gjenocid mbi shqiptarët e Kosovës. Sali Berishës i duhen vënë prangat për shumë e shumë krime që ka bërë mekanizmi i tij shtetëror i kthyer në një shërbim sekret personal, por para së gjithash për krimin e përbindshëm kur vrau katër njerëz të pafajshëm që nuk po bënin kurrgjë në shëtitoren “Dëshmorët e Kombit” veç protestonin paqësisht. Sali Berisha jo vetëm që ka qenë në zyrën e tij ku ka ndodhur kjo vrasje prej trupave të Gardës, por ai e ka ndjekur situatën dhe janë të gjitha gjasat që mbeten të vërtetohen se ka qenë urdhëri i tij personal për të qëlluar mbi demostruesit paqësorë, aq më tepër se ai krijoi rrethana për të zhdukur gjurmët e krimit, akt antiligjor që duhet ti konsiderohet gjithashtu krim.
  .
  Sali Berisha duhet të hetohet në lidhje me vrasjen e Kosta Trebickës, shqiptaro-amerikanit i cili ishte dëshmitar i çështjes “Gërdeci”, e kishte dëshmuar se i biri i Sali Berishës ishte pjesë e skemës së kompanisë fantazmë që fitonte para në mënyrë të paligjshme prej demontimit të armëve në Gërdec dhe u bënë shkaktarë për vrasjen e 26 njerëzve duke përfshirë gra e fëmijë. Për këtë krim të përbindshëm, Sali Berisha duhet të jetë në bankën e të akuzuarit bashkë me të birin Shkëlzen Berisha, i cili, është e ngjashme që nëpërmjet rrethit të besnikëve të tij të ketë organizuar “aksidentin” e dëshmitarit kundër tij, Kosta Trebicka.
  .Në këtë rast duhet që prokuroria të hetojë se si ndodhi që dëshmitari kryesor kundër djalit të kryeministrit nuk kishte mbrojtje të veçantë në bazë të ligjit që i mbron dëshmitarët e një çështje kaq të rëndësishme ku është bërë një krim masiv. Sali Berisha duhet të arrestohet e të përballet me drejtësinë përveç krimeve të vrasjes së njerëzve edhe për krimet ekonomike të bëra në kohën kur ai ishte kryeministër dhe korrupsioni ishte metodë pune e qeverisë dhe e ministrave të tij. Akoma më tej Sali Berisha duhet të dalë para togave të zeza për të sqaruar cilat janë lidhjet e tij me mafiozin serbo-boshnjak Damir Faslliç, i cili nëpërmjet vajzës së Sali Berishës që bënte avokaten e tij, ka blerë prona në Shqipëri dhe ka marrë pjesë edhe në një mbledhje të Këshillit të Sigurisë Kombëtare çfarë përbënte një precedent të rrezikshëm për sigurinë e Shqipërisë.
  .Duhet kuptuar nga të gjithë se arrestimi i Sali Berishës nuk duhet të bëhet për hakmarrje por për drejtësi dhe se me daljen e Sali Berishës dhe ministrave të tij hajdutë para gjyqit në Shqipëri do të marrë fund mendësia e mos ndënshkueshmërisë të atyre që duke shfrytëzuar forcën që u jep pushteti bëjnë krime njerëzore dhe ekonomike, vrasin, vjedhin e plaçkisin pasuritë kombëtare. Sali Berisha nuk mund të falet nga asnjë instancë shtetërore, parlamentare, nga asnjë shtetar apo politikan sepse kauza e drejtësisë është kauza e sovranit, i cili di të zgjedhë, të japë pushtet, por edhe ta heqë pushtetin edhe të rrëzojë me të drejtën e vullnetin e tij si sovran. Askush nuk ka të drejtë të nëpërkëmbë ligjet e drejtësinë duke i falur krimet që janë bërë mbi popullin. Viktimat e 21 janarit 2011 në varr kërkojnë drejtësi, 26 viktimat e Gërdecit kërkojnë drejtësi dhe këtë drejtësi që kërkojnë viktimat nuk mund tua mohojë askush nga qeveritarët apo organet e drejtësisë, në mos një ditë edhe ata do të japin llogari bashkë me krimet e Sali Berishës e bashkëpunëtorëve të tij.
  Shenim:
  Komentuesi ka qene antienverist i spikatur..por ka ardhur koha te themi ne FAL ENVER….’sepse ti ngresh lapidar nje fare disidenti terrorist qe ka qene me MOSKEN & HRYSHOVIN ne 1963 ..te lejosh Sali & lul kriminelin te ri-marrin pushtetin me kermat e historise eshte automatikisht vlersim i Enver Hoxhes me shume se Jezu KRISHTI..

  Reply to this comment
 42. Mark.uk August 24, 18:23

  Te gjith spiunet te dalin ne mbrojtje o Islamabat o fuksi i deges se brendeshme Shkoder qekur ishje gazetar te jeta e re.Nuk e paske ditur se ka ekszistuar ky kamp.Po se ke cuar atje te vuajn denimin as ket nuk e dini tash qe je bere servil i tyre se tash nuk ta var njeri o Bedri Islam fuksi.Me ju konkuron edhe Alban dega ish fuks e sot shkruan tan mburrje se shkruan nga New york.Po kujt i plas se pre nga shkrun nje ish fuks dege

  Reply to this comment
  • Alban Dega August 24, 19:05

   O MARK UKU !

   Ti, Intelegomari dhe nje fare Korbi i Zi qe i duket vetja BLACK SWAM jeni vellezer nga truri prej Gomari!
   Qe te jem me realist ; Gomari krahasuar me ju eshte Prof. Dr.
   Nuk do ti besonte nje i persekutuar as Bedriut as Hamdiut per ti hapur zemren!
   90 per qind e atyre qe akuzojnr te tjeret per spiune kane qene spiune vet !
   Pse!?
   Lexo komentin pasardhes !

   Reply to this comment
 43. ALBAN DEGA August 24, 19:40

  KUR SPIUNET THERRASIN KAPENI SPIUNIN !

  JU LUKUNIA E SPIUNEVE JENI ATA QE AKUZONI TE TJERET ME SE SHUMTI SI SPIUNE.
  E DINI PSE !?
  SEPSE BESONI TEK VETVETJA DHE I SHIHNI E OARAGJYKONI EDHE TE TJERET SI VETVETEN !
  ME KONKRETISHT !

  From: Alban Dega
  Date: June 3, 2018 at 11:54:54 AM EDT

  90 PER QIND…!?

  A doni te njihni spiunet e hafijet e diktatures e Sigurimit te Shtetit !?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork.

  Ja si pergjigjet ish-officeri demokrat i ish Sigurimit te Shtetit S. A. fillimisht Azilant Politik e prej 15 vjetesh shtetas i SHBA-se :

  “ … Lexoni ne gazeta komentet sa me te ashpra e sa me agresive jane thirrjet kunder ish diktatures dhe ish- Sigurimit te Shtetit …
  Rreth 90 per qind te autoreve te tyre jane ish- hafije te ish— Sigurimit te Shtetit, nga ata qe na ndiqnin hap pas hapi per ti rekruatuar me hir ose me pahir si te tille !
  Shkoni ne kafene, funerale apo dasma, festa apo hidherime …
  Shihni e degjoni kush ngre me shume zerin kunder ish- diktatures, kunder ish- Sigurimit te Shtetit, gati 90 per qind e tyre jane ish- spiune e hafije te ish- Sigurimit te Shtetit dhe ish sekretateve te partise apo kryetareve te Keshillave Popullore e Frontit Demokratik te Shqiperise …..
  Si mund te rri ose te pi kafe me nje njeri qe ka spiunuar prinderit, vellezerit e motrat, gruan ose burrin, djalin apo vajzen e vet e hajde duro e degjo leksionet e tij per liri e demokraci, anti- diktature, antisigurim per…
  O Zot cfare nuk po shohim e degjojme !
  Edhe kur i keshillonim qe te riverifikonin te raportet apo te dhenat e rreme e trillimet kunder pjestareve te familjes se vet, heren tjeter sillnin akuza edhe me te renda ndaj tyre.
  Jane me dhjetra e pse jo me qindra raste kur kemi perdorur tekniken operative ( pergjimin etj ) dhe kemi zbuluar se gjithcka ishte trillim dhe provokime te mirefillta te informatoreve, hafijeve kunder edhe familjareve te vet !
  Jane me dhjetra rastet qe edhe i kemi ndaluar e arrestar per shpifje e dizinformacion duke i flakur nga bashkepunimi!
  Pse !?
  Sepse ne 90 per qind te rasteve ne rekrutonim hafije me klecka e cene biografike.
  Dy ishin aresyet kryesore !
  E para, kujt do ti besonte e shprehej hapur objekti a subjective i veprimtarise sone!?
  Nje personi qe nuk kishte probleme biografike apo nje personi si ai ne mos edhe me keq se ai !?
  Sigurisht qe seres se vet !
  Se dyti, ishte me kollaj per ne te rekrutonim njerez te tille qe donin te permiresonin biografine e familjes dhe te vetes.
  Persa u perket komunisteve, ka pasur kritere e kufizime teper te rrepta dhe vetem ne raste te rendesise se vecante dhe gjithnje me miratimin e Sekretarit te Pare te PPSH- se rrethit dhe te Sekretarit te KQ PPSH-se qe mbulonte Sigurimin, Mbrojtjen dhe organet ligjzbatuese mundej te rekrutohej ose te mbahej ne lidhje pas pranimit ne parti… “
  Nje realitet , nje e vertete e hidhur por bindese, llogjike e sakte !
  Ndaj, mos iu versulni artistit te madh e shqiptarit te madh Rikard Ljarja.
  Ai si qytetar, si demokrat e si burre me personaltet shpreh mendimin e tij per veten e tij!
  A jetojme ne demokraci !
  Liria e shprehjes, liria e mendimit jane te drejta thelbesore e themelore te njeriut perfshi Rikard Ljarjen , Nderin e Shkoderloces dhe Nderin e mbare kombit Shqiptar !

  Reply to this comment
 44. Dn August 24, 20:33

  Ajo cka eshte e mire ketu eshte se po shihen nostalgjiket e enverit,qe Rama po i shkerdhen mire,ne sum ..kunder kujt eshte pyetja?
  Femijet e femijeve te jo komunisteve apo kunder tradhetaret e tyre qe hoqen enverin…

  Reply to this comment
 45. Mark U.K August 24, 21:20

  Alban Dega:Per kontributin qe ke dhen,sigurimi i shtetit ju dha pasaport diplomatike e sot kaperdisesh sikur shkruan nga ylli mars.Disa her ju kam thene mos e shkruj se prej ku shkruen.I plasi kujt se shkruen nga NEW YORK,

  Reply to this comment
 46. OTRANTO 1997- AKT HITLERIAN August 24, 21:34

  O dn
  Je bere si ato ushtaret japoneze ne ishujt e humbur ne filipine qe edhe pse ishte viti 1974 pra pas 30 vjetesh qe kishte mbaruar lufta e dyte boterore ato vazhdonin luften edhe pse ishin te braktisur.
  .
  Harroje Enverin dhe merru me krimet e Sali Halesbiberit.
  .SHKURT 1
  Pse vashdojme me muzeumet e tepelenes per te disaten here dhe nuk ngreme nje muzeum per otranton qe familjet e tyre u shperblyen sikur te ishin qener dhe mace ?
  .
  Pse bota demokratike ( demokraci e pjerdhur) nuk denon thirrjet rraciste terroriste te IRENA PIVETTIT qe ulurinte qe ne janar te atij viti MBYTINI SHQIPTARET NE DET.
  .PSE EUROAMERIKA NUK DENON SADAMIN E BALLKANIT QE DHA URDHER PER BOMBARDIM KIMIK TE VLORES

  KA NDONJE ZOG KURVE TE PERGJIGJET.
  .
  PSE O ZOGJ KURVASH NUK JA U MBAN SUMA TI FYSNI GISHTAT NE FYT SALI ELEZBIBERISHES POR MERRENI SI VAMPIRE ME ENVERIN NE VARR ??
  .
  pse keto albandegat e amerikes mbyllen sqepin kur ambasadoret amerikane-gjermane-italiane I DHANE URDHER NANOS-METES-MAJKOS QE TE MOS ARRESTOHET SALI KRIMINELI ( ka dokumenta)
  .Cfare mut demokracie eshte kjo kur mbulohen krimet e fresketa te berishes dhe hapen vrasje te shekullit kaluar qe dhe vete amerika apo europa ka vepruar me keq se enveri

  Në 28 mars të vitit 1997, anija “Kateri i Radës”me 115 persona në bord, në përpjekje për të udhëtuar drejt brigjeve të Italisë, u përplas me anijen ushtarake italiane “Sibilla”. Për pasojë humbën jetën 81 persona mes të cilëve mjaft gra dhe fëmijë, ndërkohë që mbijetuan 34 të tjerë. Prej tyre, 57 trupa u gjetën, ndërkohë që 24 të tjerë rezultojnë të zhdukur.
  Në tragjedinë e Otrantos, humbën jetën,
  Zeqine Fejzaj, 61 vjeçe,
  Blerina Fejzaj, 8 vjeçe,
  Zonja Fjezaj, 36 vjeçe,
  Mihal Fejzaj, 60 vjeç,
  Fatos Fejzaj, 39 vjeç,
  Roland Fezaj, 14 vjeç,
  Oltion Fejzaj 13 vjeç,
  Mimoza Xhavara, 32 vjeçe,
  Kamela Xhavara, 9 vjeçe,
  Majlinda Xhavara, 4 vjeçe,
  Desantila Xhavara, 24 vjeçe,
  Firdesa Xhavara 1 vjeçe,
  Gerard Xhavara, 4 vjeç,
  Majlinda Roshi, 38 vjeçe,
  Qemal Roshi, 38 vjeç,
  Roland Roshi, 2 vjeç,
  Pushime Meminaj, 60 vjeçe,
  Donika Idrizi, 40 vjeçe,
  Elona Idrizi, 14 vjeçe,
  Semiranda Idrizi, 11 vjeçe,
  Romeo Andrea, 28 vjeç,
  Silvana Andrea, 18 vjeçe,
  Kristina Andrea, 2 vjeçe,
  Bardhyl Lame, 37 vjeç,
  Tushe Lame 38 vjeçe,
  Artuela Lame, 35 vjeçe,
  Kasiani Bestrova, 6 vjeçe,
  Viktore Bestrova, 9 vjeçe,
  Konstandin Bestrova, 2 vjeç,
  Anife Begotare, 41 vjeçe,
  Rezart Begotare, 12 vjeç,
  Erald Begotare, 13 vjeç,
  Zeman Avdia, 37 vjeç,
  Nertila Avdia, 11 vjeçe,
  Olsi Avdia, 6 vjeç,
  Irma Greko, 21 vjeçe,
  Kristi Greko, 3 muajsh,
  Bardhosh Deliaj, 46 vjeç,
  Burbuqe Deliaj, 45 vjeçe,
  Melpo Sejdiaj, 46 vjeçe,
  Hanëme Birçe, 41 vjeçe,
  Besmir Birçe, 9 vjeç,
  Lavdosh Kaja, 22 vjeç,
  Robert Bajrami, 19 vjeç,
  Miklovan Troqe, 17 vjeç,
  Anastas Mërkuri, 30 vjeç,
  Lindita Demiri, 12 vjeçe,
  Lindita Demiri 12 vjece,
  Bektash Tahiri, 47 vjec,
  Andi Aliaj 17 vjec,
  Teferi Saliu 48 vjec,
  Lirim Bulla 17 vjec,
  Zini Muça 27 vjec,
  Ermal Xxhaka18 vjec,
  Fatmir Geraj 28 vjec,
  Kastriot Sharraj, 36 vjec,
  përparim Mamanaj, 13 vjec,
  Zylyma Sulejmani 22 vjece,
  Krenar Sulejmani 27 vjec,
  Alban Sulejmani 4 vjec,
  Mirand Kaçuku, 28 vjec,
  Kizeta Sulo 21 vjece,
  Klodian Sulo 2 vjec,
  Fiqiei Sulaj 30 vjec,
  Ervin Sula 15 vjec,
  Latif Berberi 53 vjec,
  Maze Seferaj 31 vjec,
  Brunilda Seferaj 25 vjece,
  David Seferaj një muajsh,
  Vjollca Kaçupi 22 vjece,
  Albana Botrova 22 vjeçe,
  Merita Ferko 32 vjece,
  Bledar Ferko 10 vjec,
  Fredi Ferko 8 vjec,
  Viktori Kaçupaj 25 vjece,
  Robert Llanaj 30 vjeç,
  Kastriot Hasanbashaj 27 vjec
  , Klorida Hasanbashaj 24 vjeçe,
  Xhuljana Hasanbashaj 3 vjeçe,
  Ilir Kicja 34 vjec,
  Maringlen Bardha 16 vjec,
  Fatbardha Sejdia 21 vjeçe.
  as Adolf Hitleri nuk beri kete krim kunder njerzimit ne kete fare feje por kete e beri Italia nje vendi i Natos dhe Bashkimit Europjan.
  Ishte koha qe perbindeshi Berishe urdheronte avjonet te bombardonin Jugun,te sulmonin Jugun me mercenaret e Veriut.dhe te hidhej lende kimike kunder populates civile.pa permedur gerdecin,3000 te vraret ne 1997 ,genocidin ndaj haklajve etj etj…eleminimi i kundershtareve

  KUR DO HAPET BUNKARI
  SALI PERBINDESHIT
  BURRIT TE SHTETIT ARVIZISE.

  ..PSE NUK PERKUJTOHET ME OTRANTO KRIM QE AS ADOLF HITLERI NUK GUXONTE TI BENTE ?

  Reply to this comment
  • Lili August 25, 07:47

   Kete pyetje o otranto beja zogj kurvave qe i ke ne pushtet e qe u votuan nga mbi 1 million shqiptar,nder ta edhe une,pikerisht per te ndeshkuar e per te fut ne burg Berishen and co..
   Pse zogj kurvat qe kemi ne pushtet me voten e popullit soveran nuk po veprojne?
   Sepse aj grusht zogista qe ka mbetur s’po i le mendon ti? Apo sepse nuk duan zogj kurvat e tua ne pushtet sepse bejne te njeten gje ,bile bashke me lulzimin e berishen,po ti ende nuk e ke kuptuar..
   Pse kerkojsh nga ne e jo nga zogj kurvat ne pushtet,qe veprojne si te duan kur duan si per shembull ne faljen e detit,pse nuk kerkojsh prej tyre memorialin per viktimat e Otrantes,memorial qe duhet te ngrihet nje dite,e sa ma shpejt ma mire nga shteti shqiptar e qe duhet te kete perkrahjen e cdo shqiptari qe i thot vetit shqiptar.
   Ngrihu pra otranto ngrihu ti edhe kerkoje kete qeverise se zogj kurvave qe ke sot ne pushtet…
   Do te kesh cdo here perkrahjen time per kete memorial,sepse eshte detyrimi minimal qe duhet te kryehemi karshi atyre viktimave te pafajshme,viktime te zogj kurvave te qeverise se tyre nje here ,e te italianeve pastaj.
   Jo vetem perkrahjen morale po edhe financiar ne qofte se e fillon ate memorial.

   Reply to this comment
 47. Dn August 24, 22:20

  Ah jo saliu eshte i juaji,komunist i perzgedhur per besnikeri qe moti prej kapove,tek djemte e Enverit, duke kaluar nga Ramizi e Nexhmija..
  Eshte komunisti i juaj qe edhe ne dhjetor 1990 ka paguar anetaresine..
  Eshte pjella e juaj.

  Reply to this comment
 48. Dn August 24, 22:33

  Otranto,
  Sa per dijenin tende jam nder ato qe kane kerkuar qe otranta te perkujtohet,gje qe e bej cdo vjet duke hedhur lulet e mija ne lume apo ne dete per shpirterat e atyre qe vdiqen rrugeve te botes se une e di cka jane vuajtjet e rrugeve te botes. Kam kerkuar kete si perkujtim ad vitam eternam jo vetem per ato viktima,per per gjithe ato shqiptare te rrene rrugeve te botes per nje jete ma te mire. Bile kete ia patem kerkuar publikisht Presidentit Meidani ta shpall ate dite dite perkujtime per gjithe ato qe humben jeten keshtu rrugeve botes disa te detyruar nga politika disa te detyruar nga kushtet ekonomike. E kerkuam kete ne Geneve, si nje gje qe do na bashkonte ne vuatjet tona.
  Perndryshe krimi i nje njeri ,ketu kapiteni i anijes,nuk eshte krimi i nje shteti,edhe pse kjo nuk ndryshon gje ne dhimbjen qe kemi.

  Reply to this comment
 49. ALBAN DEGA August 25, 05:58

  WANTED !

  Duken nje treshe shume e rrezikshme. Kane dale nga veringet dhe lehin e skermten dite e nate si qene te terbuar.
  Perla e Zeze= Black Swan, Intelektuali= Intelegomari, MarkUKu= leh si qen por skermitet si UK…wanted, Infoanalitiku= Infobanalistiku, Anticensura me tru tek ura …!
  Duken po nuk jane aq te rrezikshem ! Nuk lene komentues as komentuese pa i ngrene mune!
  Rreziku nuk vjen nga dhembet e tyre te rene por nga era qe kuterbojne prej muse qe hane nate e dite !
  HapuniI rruge qe te mos merrnI edhe ju komentues te nderuar kuterbimin e tyre !
  Lerini te lehin si ujqerit ndaj drites se Henes deri sa te pelcasin e mbyten ne mune e trurit te tyre te cakerdisur!
  Mos u merrni me ta!
  Shumezojini me zero !
  Lerini ata ne zanatin e vetem qe ata dine te bejne lehjen!
  Lerini te masturbojne trute e tyre te nakatosura nen tingujt e lehjeve dhe skermitjeve te tyre gerditese si hiena te paguara per te bere zhurmuesin e coroditesin e cdo lexuesi e komentuesi!
  Denojini me heshtje !
  Shumezojini me zero…derisa ti versulen njeri tjetrit !
  Te merremi me temat e rendesishme e thelbin e tyre jo me lehje qenesh te cartun !
  Lehjeve te qenerve vetem qenet u pergjigjen me lehje!

  Reply to this comment
  • Lili August 25, 09:48

   Lexueset nuk kane nevoje per keshillat e juaja,apo ma sakt per direktivate e Partise si dikur, per te vendos ke me lexuar e ke jo…Ne debat nuk debatohet per kush shkruan,po per cfare i sjellin debatit. Kur kalohet ne atak nominale,debati ka perfunduar e keni pranuar se nuk jeni ne nivel per debat idesh,po vetem zbatim urdherash..
   Une per veti qe moti nuk ju lexoj me.

   Reply to this comment
 50. ALBAN DEGA August 25, 06:53

  CFARE NUK NDRIN NENDJA E NDRITUR
  I BIRIT TE LULIT TE VOCERR DHE NIPI I GJYKLBEGEVE !

  Te lumte penda e arte dhe mendja e ndritur o Bedri Islam Shqiptaria !
  Uroj qe kryeministri i Shqiperise dhe Ministrja e tij ta konspektojne dhe mbajne ne tavoline kete xhevahir te mendjes suaj te arte !
  Nje relike e florinjte per publicistiken dhe gazetarine shqiptare !
  Mekuar gjiri i nenes Gjylbegase dhe i babait tuaj legjende migjeniane e burrerie e humanizmi njerezor qe u ekzekutua hajduteshe nga dora e horave ala Fecor Shehu e co.
  Te lumte dora e mendja flori o Bedri Islam Shqiptaria !

  Reply to this comment
 51. Lexuese August 25, 09:19

  A e ka kuptuar alban dega nje gje: diarrhene verbale te tij qe moti nuk e lexojme..
  Sot ,sa ma shkurt ma mire a alban zeza,sipas principit les idées claires s’énoncent clairement

  Reply to this comment
  • Alban Dega August 25, 16:57

   NUK DI AS TE GENJESH !

   Ke síndromen Vicidolit!
   Nuk i lexon askush thote Lexuesjs!
   Si mund te komentosh pa lexuar !?
   Si mund te perdorish nikun Lexuese kur kormentet e mia nuk i lexon askush!? Tek askushi jot absolut perfshihet edhe vetja jote!!!
   Ti nuk di as te genjesh! E ke kapur veten ne rrene flagrante te trefishte !
   Meso te lexosh para se te komentosh Lexuese Plepash Vividoli!

   Reply to this comment
  • Alban Dega August 25, 16:59

   NUK DI AS TE GENJESH !

   Ke síndromen Vicidolit!
   Nuk i lexon askush thote Lexuesjs!
   Si mund te komentosh pa lexuar !?
   Si mund te perdorish nikun Lexuese kur kormentet e mia nuk i lexon askush!? Tek askushi jot absolut perfshihet edhe vetja jote!!!
   Ti nuk di as te genjesh! E ke kapur veten ne rrene flagrante te trefishte !
   Meso te lexosh para se te komentosh Lexuese Plepash Vicidoli!

   Reply to this comment
   • Lexuese August 25, 18:15

    Waouah ,mos u nervozo e dy here te njeten gje me na treguar. Nuk jam nga vucidoli po nga kukesi ku ke sherbye…prandaj nuk te lexoj diarrhene verbale se e di cfare muti je

    Reply to this comment
 52. Mark .U.K August 25, 15:16

  Alban Dega:Nuk ju kam fyer ndonjeher se nuk ja vlen te merrem me nje operativ te sigurimit qe ne fund te komunizmit ishje me sherbim ne Kukes.Dukesh se cfar karakteri ke more qelbsin se flliqe NEW York.Dhe ne fund qen tu baft ai qe ju vesh pantallonat ne nadje.Po kujt i plasi se asht nipi i Naim Gjylbegut vrar ne luft civile qe organizuen komunistet e qelbur.Bedriu asht nga Fush Arrsi o injorant.Mbroni njeri tjetrin vetem se te dy fuksa jeni.

  Reply to this comment
 53. Nik Sokoli August 26, 00:39

  SA URREJTJE PASKE PER OPERATIVET E SiGURIMIT MOR MARK UKI !?

  Sikur me ta pa kajt nanen!
  Rri i qete!
  E kane pase rreptesisht tendaluar te shkojne me baxhella !

  Reply to this comment
 54. socialisti August 26, 09:24

  Memorial i do ngritur Ed Rames qe dje ka takuar Ronaldon dhe Anjelin. Ka qene dhe ne stadiom duke pare Juven. E ku ka me rast te mire pra qe ti behet nje memorial ne dere te stadiumit dhe ne mes te Tiranes. Rama dhe Ronaldo. Memoriali i duhur per Shqiperine. Te na rroje Rama me suksesin me te madh qeverises takimin me Ronaldon.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim