Për “kriminelët” në Bulevard

November 8, 2019 11:41

Për “kriminelët” në Bulevard

Flet deputeti Spartak Braho

Intervistoi Xhevdet Shehu

 – Zoti Braho, ju keni qenë një nga deputetët dhe politikanët më të angazhuar në mbrojtjet të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare dhe të dëshmorëve të saj. Aktualisht jemi në pikun e kremtimit të 75-vjetorit të çlirimit të atdheut. Prej më shumë se një jave janë vendosur në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” portretet e 100 heronjve të Popullit dhe dëshmorëve të luftës antifashiste, gjë që ka ngjallur reagime të ndryshme, pro dhe kundër. Si e vlerësoni ju këtë gjest zyrtar?

– Është një gjest normal dhe i mirëpritur nga shumica e shqiptarëve. Na futi realisht në atmosferën e festës së çlirimit, një nga ngjarjet më të shënuara të popullit shqiptar. Një gjest i tillë meriton veçse të përshëndetet. Kush e bëri? Unë them unë se e bëri Erion Veliaj, Kryetari i Bashkisë së Tiranës, i cili ka mbajtur një qëndrim të qartë pro luftës antifashiste. Por ai ka bashkëpunuar edhe me qeverinë e madhe, më saktë me Erion Braçen, zëvendëskryeministrin që është njëherësh dhe kryetar i komisionit qeveritar për 75-vjetorin e çlirimit. Pra është vepër e dy Erionëve. A ka vërejtje dhe a mund të ishte bërë më mirë? Natyrisht. E mira nuk ka fund. Unë kam kritikuar qëndrimin qeveritar për një sërë ngjarjesh historike që u përkujtuan gjatë këtij viti, si mospjesëmarrje të zyrtarëve të lartë të shtetit në festat e çlirimit të qyteteve, në përvjetorin e brigadave partizane apo në atë të Kongresit të Përmetit. Nuk mundet që mazhoranca e majtë qeverisëse të përfaqësohet në të tilla aktivitete të rëndësishme vetqëm me Erionët dhe Gramoz Ruçin. Po të tjerët? Po Kryeministri Edi Rama pse nuk ka shkuar në asnjë nga kremtime përkujtimore që i bëjnë nder historisë sonë? Le të shpresojmë se kjo është një mungesë vëmendjeje e përkohshme dhe ta ndreqë në ditët që vijnë. A do t’i nderojë Edi Rama dëshmorët me grushtin lart më 29 nëntor? Le të presim. Do ndreqë një biografi të dyshimtë të tij. Por kjo nuk më pengon të them fjalë të mira për këtë gjest me vendosjen e portreteve të 100 Heronjve të Popullit dhe të dëshmorëve të atdheut në Bulevardin e madh që mban emrin e tyre. Duhet të themi se antifashizmi na bën nder ne shqiptarëve. Ky nuk është thjesht në slogan, është një realitet dhe një vlerë kombëtare, por edhe paneuropiane.

– Ç’është për ju antifashizmi, trend apo ideologji komuniste? E bëj këtë pyetje pasi disa thonë se përkujtimi i luftës antifashiste është nostalgji komuniste…

– Antifashizmi nuk mund të barazohet me ideologjinë komuniste. Ata që e bëjnë vënë këtë shenjë barazimi e kanë kryekëput gabim. Bisha fashiste e naziste u mund e u mbyt nga aleanca e madhe antifashiste anglo-sovjeto-amerikane, pavarësisht se barrën më të madhe e mbajti ushtria e kuqe nën udhëheqjen e Stalinit. Përballë bishës hitlerianë u bashkuan në një front kundërshtarët ideologjikë, sikurse ishte Ruzvelti e Çërçilli me Stalinin. Pra unë them se antifashizmi është një trend që nuk ka të bëjë me ideologjinë komuniste. Është një trend botëror madje. Mund të ketë ringjallje dhe shfaqje të falangave fashiste, por kjo nuk do të thotë se ato përbëjnë trend. Ju kujtoj se Peteni në Francë ishte heroi i Francës në Luftën e parë Botërore, por kur ai u bashkua dhe bashkëpunoi me pushtuesit në Luftën e Dytë, u dënua me vdekje nga qeveria franceze në mbarim të saj dhe i shpëtoi për fije ekzekutimit, ndërsa dënimi iu kthye në burgim të përjetshëm. Kështu edhe tek ne. Antifashizmi ka qenë dhe do të mbetet një trend i përhershëm, pavarësish disa pipizaneve që duan të baltosin luftën tonë antifashiste. Le të kujtojmë një fakt historik. Luftën për mbrojtjen e Republikës së Spanjës nga fashizmi i Frankos, në të cilën u rreshtuan mijëra luftëtarë antifashistë nga 53 popuj të botës, amerikanë, anglezë, francezë rusë etj. Patën edhe shqiptarët e tyre luftëtarët antifashistë,mjaft prej të cilëve edhe u vranë si heronj në atë luftë. Të tillë qenë Mehmet Shehu, Petro Marko, Mane Nishova, Asim Vokshi, Ramiz Varvarica, Justina Shkupi e dhjetëra të tjerë. A pati ndonjë “ballist” apo legalist në Spanjë nga Shqipëria? Jo! Prandaj kam thënë dhe them me plot gojën se antifashizmi ka qenë dhe mbetet një trend i rinisë evropiane dhe shqiptare, si në atë kohë, edhe në këtë kohë edhe në të ardhmen.

– Le të kthehemi edhe njëherë tek portretet në Bulevard. Ai keni lexuar reagimet e disa historianëve, analistëve dhe të A. Tufës dhe ç’përshtypje u kanë lënë?

– I kam lexuar, por nuk më bëjnë përshtypje. Madje e prisja që ata do të reagonin në mënyrë të tillë. Ata i quajnë “kriminelë” heronjtë dhe dëshmorët. Por a ka turp më të madh? A mund të pranohet se portretet e atyre që janë varur në Bulevard janë “kriminelët” e dy Erionëve? Sidomos flagrant është qëndrimi i drejtorit të institutit për krimet dhe pasojat e komunizmit. Unë e kam thënë disa herë se nuk merrem me një individ si Tufa. Unë merrem me institucionin që ai përfaqëson. Ky institucion financohet nga shteti. Këtu qëndron problemi. Unë si deputet, si një familje dëshmorësh, nuk do të lejoj kurrë nxirjen e të vërtetave historike dhe të hidhet baltë mbi atë luftë të lavdishme dhe dëshmorët e saj. Për më tepër në këtë 75-vjetor të çlirimit kur një popull i tërë përulet me nderim para veprës së dëshmorëve të atdheut. Prandaj dhe bie më shumë në sy Tufa, një skizofren historian si Çelo Hoxha e ca kokrra si ata. Ky është paradoksi. Ka një vit që vazhdon avazi i tij dhe në vend që të shkarkohej urgjentisht, vazhdon të broçkullisë lart e poshtë, madje i kundërvihet hapur edhe qeverisë që vazhdon ta financojë me paratë e taksapaguesve shqiptarë. Kjo është për të vënë kujen, është një sinjal i fortë për vetë Edi Ramën. Edi Rama duhet të pranojë nëse janë kriminelë Qemal Stafa e Vasil Shanto, Bule Naipi, Persefoni Kokëdhima, Zonja Çurre, Hibe Palikuqi, Margarita Tutulani, Liri Gero, Mine Peza, dhe dëshmorë të tjerë, portretet e të cilëve i ka poshtë dritares së zyrës së tij, ose t’i tregojë vendin Tufës me shokë.  Ka pasur 6 mijë vajza dhe shoqe partizane në atë luftë antifashiste. Të gjitha ishin heroina. Po Balli Kombëtar dhe “ushtria e famshme” e tij a ka patur ndonjë grua në radhët e tij. Asnjë për nishan. Dhe nuk kishte si të ndodhte ndryshe…

– A është i mjaftueshëm vendosja e këtyre portreteve në Bulevard apo prisni më shumë?

– Natyrisht që prisja dhe pres më shumë. Fjala vjen, krahas portreteve të heronjve dhe dëshmorëve antifashistë, Bulevardi ‘Dëshmorët e Kombit” duhej të buçiste për një muaj me radhë nga këngët dhe marshet antifashiste partizane. Ndërsa gjesti i kryetarit të Bashkisë së Tiranës mund të shumëfishohej dhe të shërbente si shembull edhe për bashkitë e tjera të vendit. Çdo rreth e qytet ka heronjtë dhe dëshmorët e tij dhe si në Tiranë, mund të bëhej edhe në Vlorë, në Fier, në Durrës, në Korçë, në Elbasan, në Gjirokastër e në Shkodër. Por kam marrë vesh se deri më 29 nëntor do të ketë edhe shumë aktivitete të tjera, si konferenca, koncerte, ekspozita, shfaqje filmash etj. Kjo do ta bënte edhe më të bukur këtë atmosferë dhe do ta pastronte mjedisin nga ndotjet ideologjike neofashiste, antihistorike dhe regresive që shfaqen në disa ekrane apo faqe shtypi.

– Zoti Braho, ka nga ata që mendojnë se në Bulevard mund të vendoseshin edhe portretet e heronjve dhe dëshmorëve të Ballit dhe të zogistëve. Pse mos të ishin edhe ata aty?

– Dakord. Nuk jam kundër kësaj ideje. Por më përpara duhet të gjejmë se ku janë dëshmorët dhe heronjtë e Ballit dhe Legalitetit? Çfarë betejash kanë bërë? Ku i kanë këngët dhe formacionet luftarake të asaj kohe? Le të na thonë se ku i kishte bazat Balli, betejat që ka bërë dhe kundër kujt ka luftuar? Ku e kishte selinë Shtabi i Ballit dhe nga ku komandonte forcat e tij Mit’hat Frashëri? Ku ishin spitalet për të mjekuar luftëtarët ballistë? Janë ca pyetje që duan me doemos përgjigje. Të na i tregojnë dhe hajde t’i vendosim edhe ata. Jam gati të propozoj që të vihen edhe pllaka përkujtimore atje ku e kanë shkruar historinë e tyre ballistët. Por mendoj se të parët do të zhgënjeheshin vetë pinjollët e ballistëve dhe zogistëve të djeshëm. Sepse të gjithë e dinë historinë. Dhe historia ballisto-zogiste është e turpshme, është histori e kolaboracionistëve dhe është në anën e zezë ë asaj periudhe. Historia e tyre nuk mund të bëhet e bardhë dhe e ndritur pas 75-vjetësh. Është thënë e stërthënë kjo, po hajde t’u mbushësh mendjen Tufës, Butkës, Çelos apo Gurakuqit e disa të ashtuquajturve historianë të Akademisë së Shkencave.Të gjithë këta janë veçse neofashiste “modernë”, falsifikatorë të historisë. Elaborimi i “intelektualit albanolog” Mit’hat Frashëri ishte një gjest jo serioz dhe antihistorik i Kryeministrit të tashëm. Mit’hati, pavarësisht këtyre vlerave të trumbetuara bujshëm si studiues, mbeti në histori si kolaboracionist dhe kriminel lufte, i dënuar edhe nga gjykatat ndërkombëtare. Kam dëgjuar së këtë qëndrim Kryeministri e mbajti nën ndikimin e Uran Butkës, i cili e gënjeu. Gjynah! Si ka rënë viktimë e Uranit Edi Rama? Të shpresojmë se ndonjë ditë do ta mësojë të vërtetën historike.

– Akademia e Shkencave, e cila para tre muajve është kritikuar rreptë për platformën e një konference shkencore, ku nuk përmendej LANÇ-i dhe flitej për antifashizmin pa armë dhe pa uniformë, do ta mbajë konferencën e saj më 14 nëntor. Ju do të shkoni në atë konferencë?

– Kam një premtim për një ftesë nga Akademia e Shkencave dhe një ftesë reale nga Organizata e Dëshmorëve të atdheut. Nëqoftëse do të bëhen në të njëjtën ditë, unë do të shkojë te kjo e dyta. Po atë ditë do të zhvillohet një aktivitet në Muzeun Historik Kombëtar ku do të përurohet libri “Pena të Lirisë” me krijime të autorëve dëshmorë. Unë do të shkoj te kjo veprimtari për dëshmorët. Më kanë thënë se Akademia e ka korrigjuar platformën e konferencës së saj. Uroj dhe dëshiroj ta ketë bërë për së mbari, pasi është veprimtari shtetërore dhe shpreh një qëndrim zyrtar. Po folën për heroizma ballistësh e zogistësh, po mohuan sadopak luftën antifashiste nacionalçlirimtare, do të bëjnë një gabim të pafalshëm, një vetëvrasje që do t’u kushtojë shtrenjtë. Ne këtu jemi dhe do të reagojmë.

– Ajo që kontestuesit e nderimit të heronjve dhe dëshmorëve thonë dhe diskutojnë është se këta tituj heronj dhe dëshmorë janë dhënë në periudhën e viteve të socializmit, pra nga udhëheqja dhe organet komuniste të kohës. A duhet marrë në konsideratë mendimi i tyre dhe a duhen rishikuar këta tituj?

– Në radhë të parë duhet sqaruar përfundimisht fakti se titullin “dëshmor” apo “hero” ata e kanë marrë që ditën që kanë dhënë jetën për atdhe. Akordimi i këtyre titujve zyrtarisht ka qenë tërësisht i merituar. Kush mund t’i vërë në dyshim këta tituj dhe pse. Cili komision pas 75 vjetësh do të guxonte t’ia hiqte titullin “Dëshmor” dikujt, për t’ia dhënë një tjetri? Po, unë jam që mund të rishikohen raste të veçanta për individë që janë vrarë për kauzën e luftës antifashiste por që nuk iu është dhënë deri më sot. Edhe ata e meritojnë të konsiderohen dhe të nderohen si dëshmorë të atdheut. Vetëm shtrimi i kësaj pyetjeje hap shumë diskutime. Kanë folur pse janë varur në bulevard portretet e disa heronjve që janë vrarë pas vitit 1949. Unë po shtoj edhe një fakt tjetër: Si t’i quajmë ata 46 ushtarë dhe ushtarakë që u vranë në vitin 1949 nga të ashtuquajturat provokacione greke që deshën të na pushtonin? A nuk e meritojnë edhe ata një vend në panteonin e lavdisë së atdheut? Ata u mbrojtën për të mbrojtur sovranitetin e këtij vendi. A nuk e meritojnë t’i nderojmë? Si mund t’i mohohet nderimi një kapiteni si Memo Nexhipi që ra në krye të detyrës në postën e Bilishtit? Atij, Memos, i janë ngritur këngë qysh në atë kohë… A nuk meritojnë të nderohen 10 Këshilltarët e Hekalit tënd, i dashur Xhevdet, që u vranë nga një ballist e kriminel lufte si Isuf Hasani? Jam i sigurt që ti nuk i harron, pasi është një popull i tërë që i nderon.

– Edhe një pyetje zoti Braho për një çështje që diskutohet ditët e fundit. A duheshin vendosur në Bulevard portretet e Heronjve si Fejzi Micolli, Nuri Luçi e të tjerë që kanë rënë pas 29 nëntorit 1944?

– Bëtë mirë që më pyetët për këtë. Unë jam i mendimit se është bërë mirë që janë vendosur edhe portretet e disave që kanë dhënë jetën e tyre pas 29 nëntorit 1944. Sepse vërtet lufta kishte mbaruar, por betejat vazhdonin me forca të reaksionit që kërkonin përmbysjen e fitores së 29 nëntorit. Këta heronj dhe dëshmorë e kanë dhënë jetën si të gjithë dëshmorët e tjerë të Luftës Antifashiste. Ata ishin në formacionet e para ushtarake për mbrojtjen e popullitqë u ngiten pas luftës. Simund të mohohet sakrifica e tyre sublime. Po ju kujtoj më këtë rast të gjithëve atyre që janë kundër vendosjes së portreteve të këtyre dëshmorëve, atë se çfarë ka thënë shkrimtari ynë i shquar Ismail Kadare për ta.

Ismail Kadare ka shkruar tekstualisht kështu:

“Ishin vitet e para të Çlirimit. Në gjithë Shqipërinë kishin filluar aksionet e mëdha të jetës së re: rindërtoheshin urat, u ndaheshin tokat bujqve, bëheshin votimet e para, mësoheshin gërma dhe këngë të reja. Veprimet luftarake kishin pushuar, kurse ata, heronjtë e këtyre librave vazhdonin ende të ishin partizanë: partizanë, jo në kuptimin simbolik të fjalës, ashtu siç qe në atë kohë populli ushtar, ashtu siç bëjmë përpjekje për të mbetur ne të gjithë edhe sot pas tridhjetë vjet çlirimi, por në kuptimin më real të saj: me pushkë në krahë, me bombë në brez, me syrin pishë. Ata ndiqnin mbeturinat e bandave armiqësore, diversantët, kriminelët, tërë llumin e reaksionit më të zi, të jashtëm e të brendshëm që ende vërtitej në malet tona. E ndiqnin në dimër e në tufan, rrugë e pa rrugë, natën e ditën, me pushkë në krahë, me bombat në brez… si partizanët. Ata ishin partizanë, në emër, në ideale, në gjithçka. Vetëm se duhej të hiqnin dorë nga një shoqëruese e pandarë e jetës partizane: nga kënga. Ata nuk mund të këndonin këngët e mrekullueshme partizane, duhej t’i mbanin ato përbrenda tyre, sepse ata duhej të ishin të heshtur. Ata duhej të ishin të heshtur sepse e tillë qe veçoria e misionit të tyre. Të ftohtit, dimrit, natës, këtyre vështirësive të jetës partizane i shtohej vështirësia e mungesës së këngës. Heronj të heshtur. Ata s’mund të këndonin për vete dhe ne s’mund të këndonim për ta, një pjesë të tyre, s’mund t’ua përmendnim as emrin, sepse e tillë qe veçantia e misionit të tyre.”

Le ta vemi pikën këtu për sot. Mendoj se do të kemi raste të tjera për të folur mbi këtë temë.

Me këtë rast, i drejtohem kryetarit të grupit socialist në Kuvend Taulant Balla: Përse ka 5 muaj që është bllokuar ndryshimi i ligjit për Institutin e Studimit të Krimeve të Komunizmit, ndryshim që ia heq të drejtën këtij instituti antikombëtar të merret me periudhën e Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare 1939-1944.

 

November 8, 2019 11:41
Komento

45 Komente

 1. Shqiptari November 8, 13:11

  Dhe pastaj pyesni : Pse nuk po mbaron ky tranzicioni prej 30 vitesh?
  Vendet tjera europiane qe dolen nga diktaturat komuniste e mbyllen ate kapitull. I vune kapakun diktatures dhe persekutoreve te saj. Bene ate qe u quajt DEKOMUNISTIZIMI. Nuk ka me ne Europen Lindore prokurore persekutore, gjygjtare diktature, ministra diktature neper funksione shteterore dhe ato vende dolen nga tranzicioni me kohe dhe sot jane ne rregull.
  Ketu ne Shqiperi ish ministrat e diktatures drejtojne parlamentin, ish persekutoret prokurore te diktatures jane deputete, ish sigurimsa bejne moral e tregojne vehten eksperte neper media. Dhe rezultati? Shqiperia drobitet perdite dhe nuk ka gjasa kurre te dale nga tranzicioni. Shqiperia do behet vend demokratik evropian kur te shkelmoje ne koshin e plehrave mbeturinat e diktatures, sa kohe keto mbeturina qelbin ambientin sa ne parlament sa ne politike sa ne shoqeri Shqiperia do mbetet peng i nje gjendje te tille qe i thohet tranzicion pa fund. Ky vend nuk behet dot demokratik as perparon dot me bajgat si Braho nen sqetull.

  Reply to this comment
  • Fredi November 8, 14:04

   Lavdi zotit or ti, nuk jemi ne tranzicion. Tranzicioni ne vitin 91 do te thoshte kalim i pushtetit nga Ramizi tek Saliu.
   Studentet ishin te vertete kur u ngritem per nje sistem te ri. Por ata sherbyen vetem si nje sfond per marrjen e pushtetit nga Saliu. Ishte ai dhe vetem ai. Ku pyteshin te tjeret ne PD. Ata ishin vetem si garniture. Salehu ishte vet Sali vet kadi.

   Reply to this comment
  • mirel November 9, 15:58

   E o Shqipkar, nuk ta ka fajin komunizmi per tranzicionin.
   Tranzicionin e ka ndalur krimi shteteror i dhjerokracise.
   E ka ndalur tradhetia kombetare, e promovuar nga kurva si puna jote, qe ne emer te luftes kunder komunizmit po realizoni asgjesimin e shtetit shqiptar, te vetmin ne Histori, shtet qe e ngriti Enver Hoxha.

   Reply to this comment
 2. Referendum per arrestimin e koleres sali November 8, 13:49

  Cdo nendor i njejti avaz…
  Dekomunistizimi nuk behet nga komunistet e tipit sali e co.
  Saliu krijoi strehen pd per komunistet dhe sigurimsat dhe zbatoi udhezimet e ramizit.

  Reply to this comment
  • Leshi November 8, 15:19

   HAHAHA
   Ky shkrim eshte nga dy pioniere muzhike pensioniste per pioniere muzhike pensioniste te tjere.

   Reply to this comment
 3. Arben November 8, 13:56

  Heroizem eshte kur ti cliron tokat e tua, por super heroizem eshte kur ti ndihmon te tjeret ne ndaljen e makinerise luftarake te Hitlerit gjate luftes se dyte boterore. Britania ka me mijera te rene ne keto beteja, ku shumica jane kryer ne Framce. Ky vend i ka dhene ekonomine, njerezit, shpirtin kesaj lufte. Ne asnje menyre L II Boterore nuk duhet etiketuar si lufte e komunisteve, pasi Ishte shume me shume se kaq. Kush u bashkua me pushtuesit e beri per perfitime vetjake dhe keta tregoheshin me gisht. Edhe ne perendim bashkepunetoret e pushtuesve jane ekzekutuar ne forma te ndryshme gjate kesaj lufte.
  Nese ballistet do ishin ne krah te kesaj lufte, pse anglo-amerikanet nuk i njohen si partnere ne kete lufte. Padyshim qe midis ballisteve ka patur edhe njerez qe mendonin ndryshe nga kreret, pra qe perkrahen luften kunder pushtuesit. Per kete historianet duke iu referuar dokumentave historike brenda dhe jashte vendit, duhet te perfshihen ne kete debat. Pra jo afrofe, por ne baze te deshmive te kohes te dokumentuara ne arkivat e vendit dhe ato europiane.

  Reply to this comment
 4. Fidel Kastro November 8, 14:36

  Me vjen me te vertete hidhur; Lufta e dyte boterore ka 75 vjet qe ka mbaruar dhe ne me avazin e vjeter , partizane apo balliste qe sot rinise nuk plas per askend. Sot vendi ka halle te tjera qe kerkojne zgjidhje. Taku i Brahos mbetet nje bolshevik i kobshem dhe me sjell ndermend nje thenje te Bertol Breht: BARKU QE POLLI ATE KOLERE ESHTE ENDE PJELLOR!!!!! Ai e kishte per nazizmin por sa aktual eshte edhe sot per ne !!! Komunizmi eshte ende gjalle vetem se i maskuar dhe shume djallezor.

  Reply to this comment
  • Nuk ia vlen mendon ti o karabush November 8, 15:37

   Ja si u perkujtua 75 vjetori i Luftes se Dyte nga udheheqes nga e gjithe bota. E kujtojne shume kete lufte ne menyre qe historia e trishte te mos perseritet me.
   https://m.youtube.com/watch?v=mSL9NJ8WJMM

   Reply to this comment
  • Perralla komunistesh November 8, 18:22

   Shqiptaret nuk duan tja dine cfare thone te rrjedhurit si ky Taku. Njerezit meren me te sotmen dhe te ardhmen. Historite me luften na kane care aq shume bythen sa s’duam tja dime cfare ka ndodhur. Familjet e ketyre heronjve Ishin te privilegjuara, vazhdonin shkollat, punonin neper zyra, drejtonin luften e klasave, gjykonin e denonin ne emer te luftes. Kurse te tjeret duronin pordhet e ketyre familjeve dhe pushtetin e atyre qe fituan luften. Edhe komunizmi keshtu I perdorte heronjte, per te mbajtur pushtetin. I nxirini neper sheshe apo I mbani neper shtepia, as na kellcet fare per ta.

   Reply to this comment
 5. ETHEM LALAJ November 8, 14:58

  BRAVO Z.SPARTAK BRAHO,TE LUMT Z.XH.SHEHU.URIME D I T A PER BOTIMET ME VLERE HISTORIKE.
  -PYETJET DHE SQARIMET NE D I T A..JANE TE SAKTA.
  -PRESIM QE NE SOLNEMITETIN E 75 VJETORIT TA TUNDI ” kemboren” SI DI VET KM EDI RAMA DUKE LEN MENJANE UDHEZIET E URAN BUTKES SE SALIUT PER TI BERE QEJFIN PER BUSTIN E TRADHETARVE AHMET ZOGU E M.FRASHERI.
  -Z.RAMA…DUHET TE KORIGJOHET.AUTOKRITIKA ESHTE VLERE PER NJERIUN E MENÇEM.FLM

  Reply to this comment
 6. MH November 8, 15:08

  – Dakord. Nuk jam kundër kësaj ideje. Por më përpara duhet të gjejmë se ku janë dëshmorët dhe heronjtë e Ballit dhe Legalitetit? Çfarë betejash kanë bërë? Ku i kanë këngët dhe formacionet luftarake të asaj kohe? Le të na thonë se ku i kishte bazat Balli, betejat që ka bërë dhe kundër kujt ka luftuar? Ku e kishte selinë Shtabi i Ballit dhe nga ku komandonte forcat e tij Mit’hat Frashëri? Ku ishin spitalet për të mjekuar luftëtarët ballistë?
  Zoti Braho bani shume pyetje.Po te pergjigjem shkurt.
  Ballistet te gjitha keto qe pytni juve gjindeshin ne prapavijen e pushtuesit.Kishin te drejta te plota qe nuk dalloje kush asht pushtuesi e kush ballisti.Komplet tengjerja me kapak siper dhe qorba gatuhesh brenda.Ato kendonin kenge e Marilyn Monroe dhe Ari ai Rum ai Ra.

  Reply to this comment
 7. MH November 8, 15:14

  – Dakord. Nuk jam kundër kësaj ideje. Por më përpara duhet të gjejmë se ku janë dëshmorët dhe heronjtë e Ballit dhe Legalitetit? Çfarë betejash kanë bërë? Ku i kanë këngët dhe formacionet luftarake të asaj kohe? Le të na thonë se ku i kishte bazat Balli, betejat që ka bërë dhe kundër kujt ka luftuar? Ku e kishte selinë Shtabi i Ballit dhe nga ku komandonte forcat e tij Mit’hat Frashëri? Ku ishin spitalet për të mjekuar luftëtarët ballistë?
  Zoti Braho bani shume pyetje.Po te pergjigjem shkurt.
  Ballistet te gjitha keto qe pytni juve gjindeshin ne prapavijen e pushtuesit.Kishin te drejta te plota qe nuk dalloje kush asht pushtuesi e kush ballisti.Komplet tengjerja me kapak siper dhe qorba gatuhesh brenda.Ato kendonin kenge e Marilyn Monroe dhe A ri ai Rum ai Ra.

  Reply to this comment
  • Driago November 8, 17:24

   Diku nga viti 1991-1992 ne ambjentet jashte parlamentit( ne kohe pushimi seancash – kafene) zhvillohej ne debat i ashper midis Dritero Agollit dhe nje neo-ballisti qe ne ate kohe kishin nxjerre kokat si gjarperi..
   .
   Mbasi u ndezen gjakrat u ngrit Driteroi ne kembe dhe i tha ballistit….Nese ka luftuar Balli duhet te kishte kenge per luften e tyre si kane partizanet mijra kenge..Me thuaj ( me kendo) vetem nje kenge qe populli i kendoi Ballit..dhe une jo vetem do te kekoj te falur por dhe te puth prapanicen..ne te kunderten ai beri nje xhest qe gjithe te pranishmit duartrokiten kurse ballisti ktheu dopion e dyte..i dhjere se nuk gjeti dot nje kenge per ballin
   .
   Ne fakt per festen e Clirimit sidomos kete 75 vjetor i takon ambasadave amerikane-angleze dhe ruse te dalin ne tribune si 7 dekada e gjysem me pare..kjo me shume per ambasaden amerikane se ne ate tribune njeri me i afert i Enver Hoxhes ishte perfaqsuesi Amerikes

   Reply to this comment
  • Lili November 10, 20:11

   Lexo pak Enverin se edhe ai do te te teegoje pak per Bazin!

   Reply to this comment
 8. intelektuali November 8, 15:27

  ME NE FUND U PA:

  E nxorri koken, Spartak Braho, Gerdalla e Enverit, si Dinosaur Prehistorik dhe Kafshe Gjakatare e Partise se Punes qe Edvini e ka emeruar Keshilltar Personal per Sigurine pas Like Floririt kur ndante ne terrin e nates ryshfetin pushtetar me Cante te Zeze ne dore, sepse nga kopertina e Gazetes se nerume DITA nuk merej vesh se cila BOLE fanatike e ka shkruar kete dacibao prehistorike trupi dhe rezili per Shqypnine qe po kerkon te antarsohet ne BE me bythe te nderur dhe me llapen enveriste jashte,

  PO CILI E KA INTERVISTUAR?

  Cfare pyetje naive dhe amatore pa llogjie, vetkuptohet qe ky eshte gazetari i Nexhmijes qe gjithnje eshte “Gadi kurdohere per Parti dhe per Enver”, ky eshte:

  MALLAKASTRIOTI XHEVDET SHEHU QE E AKUZOI I PARI MEHMET SHEHUN SI POLIAGJENT.

  Reply to this comment
 9. Mark .UK November 8, 15:46

  SPARTAK BRAHO ESHTE PERSONI QE KA DREJTUAR TE GJITHA TE KQIJAT E DEMOKRACIS.MENDOJ UNE SE KY ESHTE DREJTUESI VRASJE SE ARTAN SANTOS DHE shume bisnesmenve qe Jan vrar mbasi my mori te gjitha te dhenat e bisneseve te vendit.Gje qe ligji ja ndalon kujtdo.

  Reply to this comment
  • intelektuali November 9, 07:12

   Marko nga Tropoja e UK:

   Prokurori dhe Hetuesi gjakatar i Enverit, Spartak Braho e mban titullin e Kampionit me krimet kunder njerezimit qe ka kryer gjate Diktatures me te eger ne Bote, gjate Diktatures Fashiste te Enver Hoxhes qe ishte nje perzierje “turli” midis stalinizmit sovjetik dhe nazifashizmit te Bahri Omarit ku jetoi gjate gjithe Luftes bashke me Nexhmijen te paprekur nga “Pushtuesi” italian dhe gjerman derisa kokpalaret nga Mallakastra te Mehmet Shehut (enveristet po luajne me karten e Dali Ndreut per ta zevendesuar ne heshtje) po hynin ne Tirane dhe Kumandari i LANC-it jugosllav ja mbathi me gjithe Nexhin ne Berat ne nje baze te fshehte Miladinit me urdher nga Tito se i duhej pas Luftes nje bythashites si Enveri per planet e Konfederates Ballkanike qe kishte ndertuar me Dimitrovin e Bullgarise, ne kete konteks:

   KU E KA FOTOGRAFINE E MEHMET SHEHUT SPARTAK BRAHO?

   qe:

   Qan dhe vajton si kukumjacke bolshevike per “Deshmoret-Terroriste” te Enverit, midis tyre edhe per Vojisllav Kushicin e Titos, alias Vojo Kushin alla albanezce, por harron “Heroin” e Luftes se Spanjes qe i sherbeu Enverit me nje devotshmeri te papare budalli fanatik dhe servili katunar per te likuiduar ne fillim diversantet e CIA-s qe ishin Heronjte dhe Patriotet e vertete shqyptare dhe me pas gjeneralet rebele komuniste, qe e kishin kuptuar se enveri ne ngordhje po e conte Shqypnine ne Humnere

   prandaj:

   Pyetja e pare per Prokurorin dhe Hetuesin e Enverit, Spartak Braho por edhe per shume kriminele te tjere te Partise se Punes, “venusa” dhe sigurimsa qe sot kane kapur majat me te larta te shtetit dhe pushtetit eshte:

   KU ESHTE FOTOGRAFIA E HEROIT TE SPANJES MEHMET SHEHU NE EKSPOZITEN TUAJ BOLSHEVIKE QE KA MBULUAR BULEVARDIN NE TIRANE?

   apo:

   Ju vazhdoni ta cilesoni “Kasapin” e Armikut te Kllases apo Veglen Bensnike te Enverit si “Poliagjent” dhe “Armik” te Partise dhe Popullit?

   njashtu:

   Si e cilesoi Enveri me Nexhmijen kur Diktatori po e ndjente qe i kishte ardhur fundi dhe kur nexhmija po ja nxinte jeten me lutje per likudimin e “Kasapit” nga Mallakastra?

   njashtu:

   SIC KA MBETUR DERI ME SOT.

   prandaj:

   KJO E NDAJ SHAPIN NGA SHEQERI

   ndryshe:

   Edhe Sali Varkari i Enverit nuk mbetet pas tyre per nga krimet qe ka kryer ne emer te Demokracise dhe Partise.

   Reply to this comment
 10. kasem gahinji November 8, 17:39

  z.spartak.e di qe ju i lexoni opinionet e komentuesve.une jam dakord me cdo fjale te shkruar ne interviste.mund te pyesesh:-dakord,po pse shkruan koment?per tiu pergjigjur pyetjes a do te shkoje edi ne varrezat e deshmoreve.po,do te shkoje per dy arsye:-1.per tu perulur para kujtimit te babait te tij,duke u perulur para monumentit nena shqiperi.per te na treguar qe eshte djali i autorit te vepres,pra,ceshtje personale.2.per te na mbushur mendjen se jam me ju,me popullin antifashist,se ajo qe bera per mitatin ishte se u mashtrova.ta merr mendja se u genjye nga butka?ka nje varg faktesh qe tregojne te kunderten.ai asnjehere nuk i ka zene ne goje deshmoret e luftes.asnjehere nuk nderoi konferencen e pezes,qe me gjuhen e sotme eshte konferenca e pare pluraliste..po 10 korriku?unc,shtabi i pergjithshem reflektonte perberje komuniste?po abaz kupi cishte?ne ate kohe aleat dhe i derguar i englezeve.po baba faja,mos ishte komunist?po major spiro mojsiu?po keshilltari italian,gjeneral Azzi qe pas kapitullimit te italise ishte prane shtabit?ngjarje te kohes sone?pra te pas 1990.?thirrjet”komunistet ne litar”i harruat?pra ajo e mit’hatit apo qendrimi ndaj tufes se derrave te tufes nuk jane te rastit.jane perpjekje per te veshur kostumin e rilindasve,per tu dukur si pasues te Nolit,ndaj dhe PS tani e quan rilindje,si parti qe qendron mbi te majten dhe te djathten.ndaj dhe harron ate qe quhet force levizese e luftes antifashiste,ata qe i dhane luftes bijte e tyre me te mire,deshmoret e atdheut.e pra,edi do te shkoje te varrezat,per te nderuar azemin(hajdarin,jo galicen),trafikantin dhe autorin e 2 prillit te shkodres.di gje per te?ka plot thashetheme.po nejse,kjo eshte teme tjeter.edi,per ceshtjet e lanc,po nuk doli me deklarim per qendrimin e tij,o me mit’hatin o me deshmoret e luftes,nuk i beson njeri.i thuaj edit”mos kerce ne shume hunj,sepse nje do te mbetet ne bythe”.deri tani i ka mbetur huri i mit’atit.

  Reply to this comment
 11. Drita Aliu November 8, 17:58

  Une jam aty . GJyshi im,burre 55 vjec ,u masakrua ne janar te 44 nga ballistet dhe larot e verlacit ne mes te qytetit sepse qysh nga pavaresia e deri diten evrasjes luftoi me shpirt dhe mushkeri ne vazhdim te sakrifices se vellait te tij te vrare ne lufte me serbet ne 1920 ,dhe te veprimtarise se tij te panderprere kundra padrejtesise se bejlereve dhe regjimit te satrapit gjate te cilit nga 24 deri ne 35 qendroi iarratisur dhe i internuar Duke pare se e vetmja force qe mobilizoi POPULLIN per lufte kunder okupatorit ishte PKSH AI U LIDH MEATE .NQ.se do te ishte nje force e tille ,progresiste,qe ta kish bere kete para PKSH ,AI doteish bere me te .Balli Kombetar humbi trenin e kohes ,por edhe moralin ”pasi u formua” dhe nuk emori kurre edhe ne vitin90,91,92,.Tere mone punan me parimin e nxjerrjes se geshtenjave me duart ete tjereve . Tani kane 75 vjet qe qajne .Ne kendojme:se cpo ben balli kombetare tra la la la la………

  Reply to this comment
 12. Limani November 8, 18:13

  Parti e majtë më në krye një ekstremist të djathtë !!!
  Kaos total !
  Kush është i degjeneruar , kryetari apo partia , kush është hipokrit , kush është tradhëtar , kush është demagog e mashtrues ……?
  Partia , që quhet socialiste, ka vdekur me turp .
  Heronjtë s’kanë nevojë për avokatinë e saj hipokrite .
  E djathta shqipetare e Mit’hat beut ishte primitive dhe sot është edhe më primitive , ujët rrjedh e ata i bijen culës në po atë vrimë , si përherë . Balta e tyre mbi heronjtë i turpëron edhe më shumë , vetë ata .
  Si të majtën edhe të djathtën ( të ashtuquajtura ) i mban gjallë , i mban në kembë, i ushqen , injoranca jonë .
  Ne paguajmë çmimin e hidhur të prapambetjes sonë , ne jemi kukulla dhe ata lozin me ne , si në një theatër kukullash .
  Jepini horra , është koha juaj !

  Reply to this comment
  • Il partigiano November 8, 19:14

   Nuk te kuptova mire se ku doje te qelloje me keto fjale,apo je nga kampi i turbulluesve, nga ata qe duan te peshtjellojne mendjen e njerezve. Si i majte nuk me dukesh, por te majten di ta qellosh bukur me fjale helmuese. Ndonje fjale per artikullin nuk na the. Apo cfare te intereson ty cfare shkruhet. Ne se eshte keshtu,
   germo Tare germo .

   Reply to this comment
 13. xhevahir kraja November 8, 19:08

  Shqiperia mori virusin ne 41, u pushkatua ne 44,u var ne nentedhjeten, po varoset ne tranzicionin neokomunist ,kadavra do mutifikohe mbas 10 vjetesh kur te jemi pjes e tregut te bashkuar euroaziatik [orthokomunizmi i ri]

  Reply to this comment
  • Maxhun Puka November 8, 21:31

   Xhevahir !

   Virusi hyri ne 1990-1992 ku llumi serb-grek me ish fashista ballista u futen nge beogradi si zogu ne 1924.

   lexo keto rrjeshta dhe reflekto

   .
   SI E PRUNE SERBET

   DHE LOBI SERB I AMERIKES

   SERBERISHEN NE PUSHTET

   Ish-badiguardi i Sali Berishës gjatë presidencës së tij në 1992-1997, Izet Haxhia, ka filluar të flasë duke shpjeguar shumë zhvillime të rendësishme që nuk janë perceptuar nga publiku gjatë asaj periudhe.

   Në një postim të gjatë në profilin e tij në Facebook, Haxhia shpjegon se kanë qenë serbët dhe lobi sërbo-amerikan tepër i fuqishem në atë atë që sponsorizuan Berishën dhe njerëzit e tij në fillimet e ngjitjes në krye të shtetit duke i siguruar mbështetje diplomatike dhe pjesëmarrje në konferenca të rendësishme ndërkombëtare.

   Ja çfarë shkruan Izet Haxhia: “Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë bashkë me Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava. Zonjës Berisha ju dhurua një çek prej 10 mijë dollarësh nga ana e Philips. Kur u vendosëm në hotel në Crans Montana, tek suita e Berishes erdhi një përson që nuk e njihja dhe që Berisha nuk e prezantoi. Ka qendruar për rreth tre orë në suiten e tij. Në këtë takim ka qënë vetëm Berisha dhe gruaja e tij. Të nesërmen në sallën ku mbahej forumi mori fjalën edhe përsoni që në darkë kishte darkuar me Berishen. Nga prezantimi që ju bë nga moderatori forumit Carteron mësova se ishte ministri i jashtem Serb i Jugosllavise së mbetur. Mbiemri me sa me kujohet ishte Ivanoviç”.

   Haxhia e përforcon edhe më tej argumentin e tij se Berisha është ngritur nga serbët në pushtet duke thënë se Ivanoviç është parë në tribunën e mitungut të fitores së 22 marsit 1992. “Interesant është fakti se PD vërtet u krijua në shtepinë Gramoz Pashkos, por drejtuesit e ardhshëm që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, rezident i sigurimit të shtetit e shërbimit sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret maqedonas”, – vijon ai duke shtuar se edhe ngjarjet e vitit ’97 u organizuan nga qarqet anti-shqiptare.

   Ai zbardh gjithashtu edhe dërgimin e naftës shqiptare ne Jugosllavi, ndërkohë që OKB i kishte vendosur embargo gjatë luftës së Bosnjes.

   “Perveç dërgimit të karburantit makines së luftës së Milosheviçit është bërë edhe dërgimi i armëve serbëve të Bosnjes. Kjo është bërë e kamufluar si trafik i armësh relike në drejtim të Norvegjisë, por në të vërtetë shkonin armë për serbët e Bosnjes. Nëermjetës në të gjithë këtë tafik ka qenë gjenerali Boban, që ka takuar disa herë Berishën tek Vila nr.4”, – përbyll Haxhia.

   Berisha ishte përfolur vazhdimisht se është mbështetur nga serbët dhe lobi sërb ne Amerikë për ardhjen në pushtet, por kjo është një akuzë e fortë e bërë nga një ndër njerëzit që e kanë shoqëruar kudo kreun e PD-së në levizjet e tij brenda dhe jashtë vendit në atë kohë.

   Skandali, një i huaj në Këshillin e Sigurisë Kombëtare
   Sali Berisha arriti deri aty, sa t’i besojë një qytetari të huaj sekretet e Sigurisë Kombëtare. Tashmë është e njohur për të gjithë një foto e vitit 2006, ku shfaqet biznesmeni serbo­boshnjak Damir Fazlliç në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë. Nuk u sqarua kurrë çfarë kërkonte ky personazh në atë mbledhje, në çfarë cilësie ndodhej një shtetas i huaj, aq më tepër një i akuzuar për përfshirje në afera kriminale në disa vende të Ballkanit, me lidhje të forta farefisnie dhe biznesi me një nga kokat më të errëta të shërbimeve sekrete e mafies serbe, Jovica Stanishiç.

   Fazlliç është fotografuar në mars 2006, një vit pasi PD kishte ardhur në pushtet, në krah të Tom Ridge, i kontraktuar si këshilltar i qeverisë së atëhershme shqiptare dhe kryeministrit Sali Berisha për çështje të sigurisë. Para “mikut tim” (kështu deklaroi publikisht Berisha gjatë një seance në parlament më 7 tetor 2008 për Damir Fazlliç­in) raportojnë njëri pas tjetrit, të gjithë ministrat më të rëndësishëm të qeverisë shqiptare.

   Reply to this comment
 14. Lili November 8, 20:18

  S’po ndez me ?!
  Nuk po ju shitet me konfrontimi ii kot te shoqerise qe te fitoni poena per me vazhduar grabitjet tuaja me ´deshmoret’…?!
  Perfundoj edhe Berisha si karta qe ju mblidhte me shtreguar radhet deri tash !
  S’ka me busolle ?!
  Se ato dy ngjarje ishin busolla Juaj deri tash! …

  Reply to this comment
 15. AAA November 8, 23:41

  JU BALLISTE E BIJ BALLISTESH.
  RRACE E NDYRE ISHIT.
  TE FELLIQUR DHE MATRAPAZE JENI .
  TE PESHTIRE NE EKSTREM DO TE MBETENI.
  LAVDI GJAKUT TE DESHMOREVE!!!
  LAVDI LANCI QE CLIROI SHQIPERINE NGA PUSHTUESIT NAZISTE DHE HORRA SI PUNA E GJYSHERVE TUAJ,

  Reply to this comment
 16. Heretiku November 9, 01:41

  Shoh ne mes te komentuesve disa prej tyre qe shprehen : “ç’na duhen neve keto kremtime per nje lufte qe ka mbaruar 75 vjet me pare” apo “akoma ju me keto avaze” etj. Mendoj qe keta tipa komentuesish jane kokrra debilash, qenie te gjalla ( jo njerezore ) qe nuk kane idene ku jetojne, çfare behet, çfare ndodh ne vendet e tjera te kontinentit europian ( Lindje, Perendim ), qe ishte teatri kryesor i Luftes se Dyte Boterore. A i pane keta komentues se me çfare madheshtie u perkujtua dhe u festua pak muaj me pare, fillim Qershori i ketij viti, 75 vjetori i zbarkimit te aleateve ne Normandi ? A i pane keta komentues, qe ne kete eveniment ishin prezent shtetaret me te larte europiane e boterore ? A e dine keta komentues qe per te perkujtuar ngjarje te Luftes 2° Boterore jane ngritur monumente madheshtore, qe i bejne jehone heroizmit dhe sakrifices te luftetareve anti fashiste e anti naziste, ne gjithe Europen, Lindje e Perendim ? Ne çdo 27 Janar perkujtohet ne gjithe Europen, Dita e Memories, ne kuadrin e çlirimit te kampit famekeq te Auschvitzit nga Armata e Kuqe sovjetike ne 1945. E keshtu mund te flasim pa fund per kremtime te ngjarjeve nga Lufta 2° Boterore, ne Europe e bote.
  Lufta anti fashiste Nac.- Clirimtare e popullit shqiptar eshte faqja me e lavdishme ne gjithe historine e tij. Ka vetem nje precedent kjo lufte heroike, epopeja Skenderbejane 25 vjeçare kunder hordhive otomane 4 shekuj me pare.
  Te gjithe ata qe u rreshtuan ne rradhet e ushtrise Nac.- Clirimtare e luftuan me heroizem dhe vetmohim, jane Heronj e shkuar Heronjve. Ata qe dhane jeten jane Martire, para te cileve te gjithe ne, duhet te perulemi me nderim dhe veneracion te thelle.
  Lavdi te perjeteshme per ta, ne shekuj.

  Reply to this comment
  • Lili November 10, 20:10

   Po heritik po , po atje edhe dita e krimeve komunist perkujtohet! Kurse ketu jo!
   E kupton dallimin?!
   Pune ndergjegje!

   Reply to this comment
 17. xxx November 9, 05:31

  fjale te kujdesura nga spartak braho, ne te shkuaren ka folur drejteperdrejte.
  Deshmoret ne bulevard jane manover tinzare nga kryeministri per te mos humbur elektoratin e veteraneve dhe s’ka te beje me nderimin. Edi Rama ka nevoje tia themi ne sy me force se nuk na perfaqeson dhe se mashtroi (sic e ka karakterin dhe sic jane principet qe beson).
  Pervjetorin e ardhshem te LANC, nese rama mbijeton zgjedhjeve, s’do kete as levizje qeveritare te mekur, sepse rama sapo filloi ta rikonstruktoje PS – ne Elbasan pardje shpalli levizjen e “socialisteve” per “rigjenerim”, per “energji te reja” ne PS ne pergatitje per zgjedhjet e ardhshme e cila doemos synon ta heqi qafe segmente te caktuar elektoral te majte sidomos ate me prejardhje para ’90es. Kryetari i PS ka ndermend rikonstruktin e PS me imponim ndryshimi nga lart poshte qe eshte metoda ramiste e punes ne qeverisje si kryeminister. Rama mban te angazhuar privatisht (pervec zyres se tij avokatore, pervec zyres personale per biznes) staf staticienesh per sondazhe mbi reagimin e elektoratit ndaj levizjeve te tij ne politike dhe ekonomi. Ky eshte realisht maskara politik.

  sa per pervjetorin e 29 nendorit, kryeministri yne ia delegoi zevendesit te vet detyren e festimit pra festohet ne rang zv. ministri. Komunistet u sistemuan ne pjesen e tyre te Bulevardit sic sistemon demokracia pjeset perberese te pluralizmit ne raft te caktuar te dollapit te demokracise. Urrejtja e Edvin Rames per komunizmin ben te mendosh se dite me te keqija mund te vijne prej tij per te majten e sotshme ne shqiperi.

  Reply to this comment
 18. Limani November 9, 06:03

  Aman , more Izet Haxhia , mos i trego të gjitha pisllëqet e Saliut , se turpërohemi si popull para vetes e para botës .
  Ç’mut popull paskemi qënë e ç’mut shtet paskemi krijuar !
  Për të varur në litar Sali banditin mjaftojnë dy apo tre nga bëmat e tij .
  Bo-boo , ç’bëhet kështu more shqipëtarë , more sedërmëdhenj që vrisni njëri- tjetërin përditë , për hiçgjë , për arësye banale ; ndaluni more idiotë dhe mendoni një çikë edhe për atdheun e përdhunuar nga Saliu , apo kjo s’është detyra juaj ?!
  Saliu i pandeshkuar ka pjellë Salinj të tjerë , natyrisht .
  Nëse Saliu nuk ndëshkohet SPAK-et , BKH – et e premtimet e tjera pa fund janë një gënjeshtër e madhe edhe sikur të gjithë banditët e tjerë të dënohen !
  Armikun e Shqipërisë , Saliun , e mbrojnë armiqtë e Shqipërisë dhe nuk besoj se do ndëshkohet , ata tallen me ne dhe na poshtërojnë , se kanë gjetur një popull lolo !
  Punët i kemi për lumë , qentë më të pabesë i nxjerrim në krye , me radhë .
  Demokracia jonë , paska qënë varri jonë – i Shqipërisë !

  Reply to this comment
  • mirel November 9, 22:03

   Je ne vete o Limani?
   Po keta vene ne Amerike pa letra dhe behen trampiste qe te luftojne komunizmin.
   Nuk di Amerika nga komunizmi dhe kapitalizmi, do veje gjysmaku shqiptar ta mesoje, sic vajti njehere Ramuti.
   Ndersa keta ballistet e kane per nder luften kunder komunizmit dhe ne Amerike, po ce do se i nxjerr per bythe trami qe andej.
   Copa idiotesh

   Reply to this comment
 19. intelektuali November 9, 07:12

  Marko nga Tropoja e UK:

  Prokurori dhe Hetuesi gjakatar i Enverit, Spartak Braho e mban titullin e Kampionit me krimet kunder njerezimit qe ka kryer gjate Diktatures me te eger ne Bote, gjate Diktatures Fashiste te Enver Hoxhes qe ishte nje perzierje “turli” midis stalinizmit sovjetik dhe nazifashizmit te Bahri Omarit ku jetoi gjate gjithe Luftes bashke me Nexhmijen te paprekur nga “Pushtuesi” italian dhe gjerman derisa kokpalaret nga Mallakastra te Mehmet Shehut (enveristet po luajne me karten e Dali Ndreut per ta zevendesuar ne heshtje) po hynin ne Tirane dhe Kumandari i LANC-it jugosllav ja mbathi me gjithe Nexhin ne Berat ne nje baze te fshehte Miladinit me urdher nga Tito se i duhej pas Luftes nje bythashites si Enveri per planet e Konfederates Ballkanike qe kishte ndertuar me Dimitrovin e Bullgarise, ne kete konteks:

  KU E KA FOTOGRAFINE E MEHMET SHEHUT SPARTAK BRAHO?

  qe:

  Qan dhe vajton si kukumjacke bolshevike per “Deshmoret-Terroriste” te Enverit, midis tyre edhe per Vojisllav Kushicin e Titos, alias Vojo Kushin alla albanezce, por harron “Heroin” e Luftes se Spanjes qe i sherbeu Enverit me nje devotshmeri te papare budalli fanatik dhe servili katunar per te likuiduar ne fillim diversantet e CIA-s qe ishin Heronjte dhe Patriotet e vertete shqyptare dhe me pas gjeneralet rebele komuniste, qe e kishin kuptuar se enveri ne ngordhje po e conte Shqypnine ne Humnere

  prandaj:

  Pyetja e pare per Prokurorin dhe Hetuesin e Enverit, Spartak Braho por edhe per shume kriminele te tjere te Partise se Punes, “venusa” dhe sigurimsa qe sot kane kapur majat me te larta te shtetit dhe pushtetit eshte:

  KU ESHTE FOTOGRAFIA E HEROIT TE SPANJES MEHMET SHEHU NE EKSPOZITEN TUAJ BOLSHEVIKE QE KA MBULUAR BULEVARDIN NE TIRANE?

  apo:

  Ju vazhdoni ta cilesoni “Kasapin” e Armikut te Kllases apo Veglen Bensnike te Enverit si “Poliagjent” dhe “Armik” te Partise dhe Popullit?

  njashtu:

  Si e cilesoi Enveri me Nexhmijen kur Diktatori po e ndjente qe i kishte ardhur fundi dhe kur nexhmija po ja nxinte jeten me lutje per likudimin e “Kasapit” nga Mallakastra?

  njashtu:

  SIC KA MBETUR DERI ME SOT.

  prandaj:

  KJO E NDAJ SHAPIN NGA SHEQERI

  ndryshe:

  Edhe Sali Varkari i Enverit nuk mbetet pas tyre per nga krimet qe ka kryer ne emer te Demokracise dhe Partise.

  Reply to this comment
 20. Mark .UK November 9, 08:58

  SHQIPTARI TRASHIGIMTAR I VUAJTJES E I DURIMIT KA SHKRUAR MIGJENI.DURUAN TURKUN SI AS NJE VEND TJETER.DURUAN KOMUNIZMIN SI ASKUSH.PO DUROJM PJELLEN E TYRE TESH 30 VITE.SI TURQIT SI KOMUNIZMI IKEN VETE NUK KA KUSH MERIT.TURQIT IKEN PASI U MUNDEN KEQ NGA PERANDORIA RUSE.KOMUNIZMI IKU NGA SHQIPNIA KUR RA NE GJITH EUROOEN.PO TE DYJAVE PO I SHIFET SHERRI,TURQVE MBAR 600 VJETESH E KOMUNIZMIT MBAS 30 VITESH.ARMIKUT PUSHTUES PO I MORE BESIMIN JE I SKLLAVRUAR.KURSE NJE RREGJIMI PO NUK E NDESHKOVE DO BJESH PERSERI NE TE.DIKUR KAM PAS LEXUAR NJE ROMAN ME TITULL:KUR DO TE AGOJE E PRAP E KUJTOJ KUR DOTE AGOJ DRITA PER VENDIN TIM.

  Reply to this comment
 21. joel shkodra November 9, 12:06

  Per Shqiperine me shume rendesi ka renia e murit te Berlinit (qe nuk e di si u festua!) se sa “çlirimi” qe do te vinte patjeter nga fitoret e aleances B.S. – Angli – SHBA. Se mos e mundem ne Italine e Gjermanine! Ai “çlirim” na solli “zine” 45 vjeçare dhe “grine” 30 vjeçare (deri me sot). Prandaj, feste me e madhe duhej te ishte renia e murit te Berlinit (pra, edhe demokracine na e sollen te tjeret). Gjithsesi, heronjte duhet te nderohen sepse ata ishin idealiste e mendonin se “do te hame me luge floriri”.

  Reply to this comment
 22. cezari ballkanit November 9, 12:44

  Politikanët dhe gjeneratat e sotme janë të pazotë t’i ndryshojnë ligjet e historise..Jepini Cezarit ate qe i takon

  . Ata janë të zot të përdorin propagandën e sotme si të duan, por janë të PAZOTË TË NDRYSHOJNË LIGJET E HISTORISË!
  Sundimi 20-vjeçar i Napoleon Bonopartit i kushtoi Francës rreth 10 milionë të vrarë. Sa shumë e kanë urryer Napoleonin bashkëkohësit e tij, qytetarët dhe nënat franceze që i’u vranë djemtë.

  Prandaj duke shfrytëzuar këtë urrejtje, Burbonët e internuan atë, me mija kilometra larg Francës, në ishullin e braktisur të Shën-Helenës.

  Po Franca sot, MBURRET ME BONAPARTIN. Ajo nuk do t’ia dijë për të vrarët, për shkatërrimet, për krimet e tij, por PËR LAVDINË QË I DHA FRANCËS, sa ishte në pushtet. Prandaj e quan Napoleonin kapitenin më të madh të kohërave dhe i ka kushtuar deri tani rreth 200-mijë vepra!
  Maksimilian Robespieri i famshëm, shefi i diktaturës jakobine, kryetari i Shpëtimit Publik, për dy vjet me firmën e tij, dërgoi në gijotinë mbi 2400 njerëz, midis të cilëve edhe miqtë më të afërm të tij, si Dantonin, Shometin, Ebertin etj, që kishin filluar të ligështoheshin. I takon kësaj periudhe vendimi i parlamentit francez, për çfarosjen dhe fshirjen nga harta të qytetit të dytë të Frances, Lionit, sepse bëri provë të rebelohej kundër republikës franceze. Është vendimi më i egër që është marrë ndonjëherë në histori. Megjithate, sot Franca e ka për nder që ka patur një njeri të tillë në krye të saj në atë kohë. Robespieri e kosilidoi republikën franceze dhe e mbrojti ate nga reaksioni feudal dhe rujalist. Sot francezët krenohen me lavdinë që u la Robispieri dhe nuk pyesin për krimet e tij!

  Sot pas më shumë se 500 vjetësh, shqiptarët, festojnë me madhështi, krenohen me Skënderbeun dhe periudhën e tij. Askush sot nga shqiptarët nuk përmend, sa verë piu dhe sa mish hëngri Skënderbeu, sa kështjella kishte dhe si jetonte ai. Askush nuk përmend sot, se si u’a cungonte Skenderbeu shqiptarëve liritë dhe të drejtat, duke i mbajtur për 25 vjet rresht në luftë, duke i privuar nga liritë dhe kënaqësitë personale.

  Luftërat atëhere zhvilloheshin në verë dhe pranverë. Në këto dy stina shqiptarët në vend që të shijonin jetën, shijuan për 25-vjet luftën vdekjen, shpatën dhe shigjetën. Askush sot, nuk përmend se sa princërve shqiptarë i’u pre koka, se sa tradhtuan, sepse nuk ishin dakord me të. Ja këto “krime” të Skënderbeut në kohën e tij, shqiptarët e sotëm nuk duan t’i dinë. Atyre sot u intereson VETËM LAVDIA e Skënderbeut jo krimet e tij të atëhershme. Sot shqiptarët e kanë për krenari, që përballë një Europe të trembur, Skënderbeu i bëri ballë, superfuqisë më të madhe të kohës, Turqisë. Vetëm kaq. Kjo ka mbetur. Të gjitha të tjerat u zhdukën, u harruan me kalimin e kohës, me kalimin e brezave.
  Kjo është logjika e historisë. Nga kjo logjikë, nuk shmangesh dot. Kjo logjikë do të vazhdojë edhe në të ardhmen. Kësaj logjike do t’i nënshtrohet edhe Enver Hoxha dhe brezi i udhëheqëseve të Partisë së Punës që dolën nga Lufta Nacional-Çlirimtare, që deshën t’i bënin të gjitha përnjëherësh, që deshën të mateshin me të mëdhenjët e botës, që sa ishin gjallë u matën me sukses me ta, duke i’a ngritur shumë lartë emrin Shqipërisë.
  Sot është koha e gabimeve te tyre. Nesër do të jetë koha e lavdisë së tyre!..

  Pse nuk merren keto “atdhetare” me keto akte naziskine te saliserbit Mikut Rajersonit , Arvizuse & Donaldluse

  pra Kush I zhduku kush I vrau kush I helmoi , kush I nguli thiken nga mbrapa kush vuri bomben me telekomande per:

  1-Kush e zhduku atdhetarin Remzi Hoxha

  2-Kush e dogji te gjalle drejtorin e Shikut Isa Coben

  3-Kush e egzekutoi me mine telekomande gjyqtarin Konomi

  4-Kush e vrau ‘LIVE” Bankierin Artan Santo

  5- Kush e vrau ‘LIVE” deputetin Fatmir Xhindi

  6-Kush e vrau te dera shtepise k/komunarin Veseli ne Kukes

  7-kush “sypeshkaqen” egzekutoi biznesmenin Kosta Trebicka

  8-Kush masakroi mender k/ministrin Rama me leva hekuri

  9-Pse nuk akuzohet Sali basha per krimin e 21 janarit
  10-pse nuk akuzohet familja krimnale berisha per gerdecin

  11-kush e zhduku fisin e Haklajve..

  %%%%%%%%%%%%%%

  Ky lajmi I fundit I botuar sot te Dita nuk ka nevoje per koment:


  Më shumë se një e treta e një gjeneratë fëmijësh të lindur midis fillimit të viteve ’80 dhe mesit të viteve ’90 në SHBA, janë të joshur nga komunizmin, ndërsa popullariteti i kapitalizmit ka rënë që prej vitit 2018 – sipas një sondazhi të YouGov, raporton The Independent.
  Sondazhi zbuloi se vetëm 57 përqind e njerëzve midis moshës 23 dhe 38 vjeç mendonin se Deklarata e Pavarësisë “garanton lirinë dhe barazinë” sesa Manifesti Komunist, dhe vetëm 50 përqind e shikojnë kapitalizmin si një sistem më të favorshëm për të jetuar.

  Reply to this comment
  • joel shkodra November 9, 18:00

   Problemi eshte se nje pjese e konsiderueshme e botes e provoi komunizmin qe solli vetem regres dhe asnje barazi. Kjo pjese nuk ka deshire ta provoje prape. Ata qe nuk e provuan (si SHBA qe qysh ne vitet ’50 nxorren jashte ligjit Partine Komuniste) le ta provojne. Komunizmi eshte nje utopi qe nuk realizohet dot.

   Reply to this comment
   • Limani November 9, 20:17

    Partia komuniste e SHBA nuk është ilegale, është brënda ligjit . Selia e saj është në një zonë elitare në Nju-Jork , pranë Uoll-Stritit .
    Sajti i saj është – cpusa.org
    Ato ndalimet e partisë komuniste , janë të kohës të senatorit fashist , Mak-Karti !

    Reply to this comment
 23. kico spiri nga zagoria November 9, 19:08

  spartaku kriminel???a jeni te zote t’ia dokumentoni krimet?me emer,membiemer,atesi e datlindje dhe per cfare jane denuar.shoqeruar me vendimgjukate qe ngarkon me pergegjesi ish gjukatesin “kriminel”spartak braho.spiunet qe fshihen pas pseudonieve e kane kollaj fare ti vertetojne.tufen, kolegun e agjetures ruse,te akuzuar ne medja dhe qe nuk eshte distancuar nga akuza,e kane ne krye te institucionit.germoni,gjejini,dhe bejini publike.shyqyr zotit,qe spartaku nukka perdorur pseudonim,por vendimet i ka me emer dhe mbiemer.pastaj ,kur ti mesojme dhe ne,ti themi me nje ze:-ti je kriminel.por gjithenje,bazuar ne fakte.

  Reply to this comment
 24. intelektuali November 10, 07:39

  Liman Sovjetiku:

  Po pse genjen more mavri?

  sepse:

  Ja cfare tregon Wikipedia ne internet:

  “Deri në gusht 1919, vetëm disa muaj pas themelimit të saj, Partia Komuniste nuk kishte më shumë se 50,000-60,000 anëtarë. Anëtarët ishin anarkistë dhe radikalë të tjerë të majtë. Në atë kohë, Partia Socialiste e Amerikës më e vjetër dhe më e moderuar, që vuante nga ndjekjet penale për qëndrimin e saj pro bolshevike, kishte rënë në 40,000 anëtarë. Gjatë Depresionit të Madh 1923-1933, shumë amerikanë u zhgënjyen me kapitalizmin dhe disa e gjetën ideologjinë komuniste si tërheqëse. Të tjerë, të alarmuar nga ngritja e Frankos në Spanjë dhe të nazistëve të Hitlerit në Gjermani, admiruan propaganden e Bashkimit Sovjetik ndaj fashizmit. Anëtarësia e Partisë Komuniste u rrit nga 7500 në fillim të dekadës në 55,000 deri në fund të saj. Sidoqoftë, puna e hershme dhe sukseset organizuese të Partisë Komuniste te SHBA nuk zgjatën. Efektet e propagandës të “ Frikësimit të dytë” të Kuq të McCarthyismit, dalja ne skenën politike të Nikita Hrushovit me fjalimin e tij ne Kongresin e Partise Bolshevike ” në vitin 1956 duke denoncuar krimet cnjerezore të Joseph Stalinit, dobësuan në mënyrë të qëndrueshme ne SHBA besimin tek Komunizmi sovjetik. Anëtarësimi i Partisë në Internacionalen Komuniste dhe aderimi i saj i ngushtë në pozicionet politike të Bashkimit Sovjetik bëri që Komuizmi të shfaqet për shumicën e amerikanëve si jo vetëm një entitet vendas kërcënues, subversiv, por edhe si një agjent i huaj thelbësisht i huaj për mënyrën e jetës amerikane. Krizat e brendshme dhe të jashtme te Partise Komuniste ne SHBA u tronditën, deri në atë pikë sa që anëtarët që nuk përfunduan në burg për aktivitete partiake, filluan të zhdukeshin qetësisht nga radhët e saj ose të merrnin pozicione më të moderuara politike në kundërshtim me linjën e Partisë. Deri në vitin 1957, anëtarësia kishte zbritur në më pak se 10000 antarë, nga të cilët rreth 1.500 ishin informatorë për FBI. Partia u ndalua gjithashtu nga Akti i Kontrollit Komunist i vitit 1954 , i cili ende mbetet në fuqi edhe pse nuk u zbatua kurrë me të vërtetë, pasi Partia Komuniste ne SHBA mori foremn e nje “Dordoleci” politik me antarsi me pak se 0,005% te popullsise amerikane.”

  Besoj se isha i dobishem per informacionin e paraqitur per te mos budallepsur shqyptaret me llogje propagande:

  Nga:

  intelektuali

  Reply to this comment
 25. intelektuali November 10, 07:40

  Liman Sovjetiku:

  Po pse genjen more mavri?

  sepse:

  Ja cfare tregon Wikipedia ne internet:

  “Deri në gusht 1919, vetëm disa muaj pas themelimit të saj, Partia Komuniste nuk kishte më shumë se 50,000-60,000 anëtarë. Anëtarët ishin anarkistë dhe radikalë të tjerë të majtë. Në atë kohë, Partia Socialiste e Amerikës më e vjetër dhe më e moderuar, që vuante nga ndjekjet penale për qëndrimin e saj pro bolshevike, kishte rënë në 40,000 anëtarë. Gjatë Depresionit të Madh 1923-1933, shumë amerikanë u zhgënjyen me kapitalizmin dhe disa e gjetën ideologjinë komuniste si tërheqëse. Të tjerë, të alarmuar nga ngritja e Frankos në Spanjë dhe të nazistëve të Hitlerit në Gjermani, admiruan propaganden e Bashkimit Sovjetik ndaj fashizmit. Anëtarësia e Partisë Komuniste u rrit nga 7500 në fillim të dekadës në 55,000 deri në fund të saj. Sidoqoftë, puna e hershme dhe sukseset organizuese të Partisë Komuniste te SHBA nuk zgjatën. Efektet e propagandës të “ Frikësimit të dytë” të Kuq të McCarthyismit, dalja ne skenën politike të Nikita Hrushovit me fjalimin e tij ne Kongresin e Partise Bolshevike ” në vitin 1956 duke denoncuar krimet cnjerezore të Joseph Stalinit, dobësuan në mënyrë të qëndrueshme ne SHBA besimin tek Komunizmi sovjetik. Anëtarësimi i Partisë në Internacionalen Komuniste dhe aderimi i saj i ngushtë në pozicionet politike të Bashkimit Sovjetik bëri që Komuizmi të shfaqet për shumicën e amerikanëve si jo vetëm një entitet vendas kërcënues, subversiv, por edhe si një agjent i huaj thelbësisht i huaj për mënyrën e jetës amerikane. Krizat e brendshme dhe të jashtme te Partise Komuniste ne SHBA u tronditën, deri në atë pikë sa që anëtarët që nuk përfunduan në burg për aktivitete partiake, filluan të zhdukeshin qetësisht nga radhët e saj ose të merrnin pozicione më të moderuara politike në kundërshtim me linjën e Partisë. Deri në vitin 1957, anëtarësia kishte zbritur në më pak se 10000 antarë, nga të cilët rreth 1.500 ishin informatorë për FBI. Partia u ndalua gjithashtu nga Akti i Kontrollit Komunist i vitit 1954, i cili ende mbetet në fuqi edhe pse nuk u zbatua kurrë me të vërtetë, pasi Partia Komuniste ne SHBA mori foremn e nje “Dordoleci” politik me antarsi me pak se 0,005% te popullsise amerikane.”

  Besoj se isha i dobishem per informacionin e paraqitur per te mos budallepsur shqyptaret me llogje propagande:

  Nga:

  intelektuali

  Reply to this comment
 26. Limani November 10, 18:00

  Partia Komuniste e SHBA – Party of the Unitet States of America ( CP USA ) i ka zyrat në adresën Strit New York NY 10011 me sajt http://cpusa.org// dhe ka për kryetar ( lider) Xhon Batçell .
  Nuk është në dinjitetin tim të polemizoj me zagarë rrugësh !

  Reply to this comment
  • intelektuali November 10, 21:04

   Liman Sovjetiku:

   Churchilli vazhdimisht deklaronte:

   “Fanatiket bolshevike jane reklama me e keqe e komunizmit ne Bote, ata asnje here nuk dine te flasin me argumenta dhe kjo i dallon nga perkatesia e tyre nga te tjeret”

   Ore ti ha pyka llogjike apo jo, ketu flitet me dokumenta te Wikipedias ti flet me llogje si rrugac me ofeza, ja nje doze tjeter nga Wikipedia:

   “Nga 1959 deri në vitin 1989, kur Partia Komuniste e SHBA dënoi iniciativat e ndërmarra nga Mikhail Gorbachev në Bashkimin Sovjetik, ajo kishte mare nderkohe një subvencion të konsiderueshëm nga Sovjetikët. Ka të paktën një faturë të nënshkruar nga Gus Hall në arkivat e KGB. Duke filluar me 75,000 dollarë në vitin 1959, kjo u rrit gradualisht në 3 milion dollarë në 1987. Kjo shumë e konsiderueshme pasqyronte besnikërinë e Partisë Komuniste ndaj linjës së Moskës, në kontrast me Partitë Komuniste italiane dhe më vonë Spanjolle dhe Britanike, eurokomunizmi i të cilave devijuan nga linja sovjetiko-lindore në fund të viteve 1970. Arkivat sovjetike tregojnë se të gjitha Partitë Kombëtare Komuniste që përputheshin me vijën Sovjetike u financuan në të njëjtën mënyrë. Nga pikëpamja komuniste, ky financim ndërkombëtar lindi nga natyra internacionaliste e vetë Komunizmit pasi ndihma vëllazërore konsiderohej si detyrë e komunistëve në çdo vend që t’u jepnin ndihmë shokëve të tyre në vendet e tjera. Nga pikëpamja llogjike dhe juridike, ky financim përfaqësonte një ndërhyrje të pajustifikuar dhe nderhyrje e një vendi në punët e një tjetri. Ndërprerja e fondeve në vitin 1989 rezultoi në një krizë financiare per Paertine Komuniste ne SHBA, e cila e detyroi komunistet amerikane të shkurtojnë botimin në 1990 të gazetës së Partisë.

   Reply to this comment
 27. Limani November 10, 18:10

  PS
  Para Party of ……
  duhet shtuar The communist …
  lapsus nga ana ime !

  Reply to this comment
 28. demo November 11, 03:26

  Braho skraparlliu,lexo traktet e skraparllijve Xhelal Staravecka dhe Mestan Ujaniku kunder klikes terroriste qe udhehiqte partizanet!

  Reply to this comment
 29. veteran day November 11, 16:41

  Cfare duhet te dine sot
  kanibalet antikomuniste (anti-enveriste)
  te gazetes Dita:

  1
  i ASHTUQUAJTURI FAKE-KOMUNIZMI SHQIPTAR ishte nje praktike dhe teori artificjale qe erdhi si pasoje e marreveshjes Churchill-Stalin e tetorit 1944.

  2

  .i ASHTUQUAJTURI FAKE-KOMUNIZMI SHQIPTAR ishte dhe jashte parametrave te vete teorise Karl Marksit qe theksonte se komunizmi do te ndertohej pas renies (rrezimit kapitalizmit) ne vendet e zhvilluara..

  3.

  i ASHTUQUAJTURI FAKE-KOMUNIZMI SHQIPTAR nuk mund te ndertohej ne ne vend si Shqiperia ku te mbysnin malariket e demo-s apo analfabetet e intelektuhales qe benin 90 % te popullsise.

  4.

  Merita kozmike e atyre qe tentuan te ndertojne te ASHTUQUAJTURI FAKE-KOMUNIZMI SHQIPTAR ishte se me nje teori te gabuar..te shitur te Tito Stalini nga “miqte perendimore” ..te sulmuar barbarisht dhe paburrerisht nga anglo amerikanet me bajonetat e grekut serbit-zogistave ballistave dhe ish fashistave arriten te bejne mrekullira ne Arsim-Shendetsi-Mbrojtje dhe Sherbimet inteligjente qe mateshin me superfuqite.
  .
  4.

  Merita kozmike e atyre qe tentuan te ndertojne te ASHTUQUAJTURI FAKE-KOMUNIZMI SHQIPTAR duket sot kur miqte tane (armiqte e dikurshem) me duke punuar hapur apo fshehur pro grekut dhe serbit..duke toleruar kete klase kriminale sot…duke dekoruar ish terroristet e Maltes & Mynihut ekane kthyer Shqiperine ne nje oaz te krimit nderkombetar qofte te rruges qofte atyre me kollare

  e fundit:

  Eshte ne nderin e Amerikes ( shteteve te bekume te mixhes Hamdi Deges) qe te nderojne zyrtarisht te pakten te renet ( heronjte) e rene deri ne 29 nendor 1944 pasi ato dhen jeten jo vetem per Shqiperine por dhe per Ameriken..
  .
  Sot te Amerike eshte VETERAN DAY dhe ka nje respekt absolut per kete kategori njerzish dhe eshte makabre ajo qe ndodh sot ne Shqiperi qe nuk mungojne dhe hunjte jo vetem nga rrugacet por dhe nga shteti..
  .
  Si qytetar amerikan i bej thirje ambasades amerikane ne Shqiperi qe zyrtarisht te prononcohet duke shprehur respekt per te renet (deshmoret ) e L2B qe dhane jeten jo vetem Clirimin e Vendit por dhe per Aleancen e 3 te medhnjeve ku Amerika ishte e para ne ate kohe…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim