Hiq dorë nga seksi dhe shiko shëndetin?!

March 11, 2020 11:44

Hiq dorë nga seksi dhe shiko shëndetin?!

Mos u vini veshin mesazheve të gabuara të televizioneve dhe filmave, që e konsiderojnë intimitetin dhe  seksin sikur janë vetëm për të rinjtë. Unë nuk  besoj se ju, ashtu si edhe gjithë të tjerët, të keni parë ndonjë skenë intime me të moshuar në reklama ose në filma! Kjo nuk reflekton të vërtetën.

Shumë të moshuar edhe pse në moshën 80 dhe 90 vjeç, kanë akoma fantazi dhe dëshira seksuale. Natyrisht, seksi nuk do të jetë ashtu siç ishte në 20 vjeç, por intimiteti do të jetë plot kënaqësi.

Burrave të moshuar u duhet më shumë kohë për të arritur ereksionin.  Ereksionet e tyre nuk janë më të forta dhe nuk zgjasin shumë kohë. Shumë burra me humor thonë se, “u duhet një lugë këpucësh, ose u duhen gishtat për të ndihmuar penetrimin e penisit në vaginë.

Kjo është fiziologjia. Por, sot, mjekësia seksuale ka arritur suksese të mëdha. Ajo është e aftë të ndihmojë burrat dhe gratë, që vuajnë pasojat seksuale të moshimit.

Ka rreth pesëmbëdhjetë vjet që Viagra ka hyrë në tregun farmaceutik me shumë sukses. Ajo dhe shoqet e saj Levitra e Cialis, bënë një revolucion të vërtetë në jetën e të moshuarve, ndaj, ato janë barnat më të shitura kudo në botë.

Ato nuk duhet të konsiderohen më si barna luksi, por duhen të përdoren pas vizitës tek doktori dhe me rekomandimin e tij. Në një artikull të botuar në Dita më parë, kam propozuar që sigurimet mjekësore duhet t’i rimbursojnë këto barna të mrekullueshme për të moshuarit, që nuk kanë mundësi financiare t’i blejnë. Këto barna që përmirësojnë shëndetin seksual të të moshuarve, bëjnë që të përmirësohet shumë edhe gjendja e përgjithshme e tyre. Rimbursimi i tyre do të ishte një vlerësim i merituar për të gjithë të moshuarit.

Këto barna përdoren në dy mënyra. Mënyra e parë është kur ato merren përpara aktit seksual. Burri e merr Viagrën 30 minuta para se të fillojë lojën seksuale. Cialis ka efekt 36 orë, ndërsa Levitra ka efekt edhe më të gjatë. Që këto barna të kenë sukses, pas marrjes së tyre duhet patjetër lojë seksuale.

Mënyra e dytë është kur Viagra dhe Cialis merren nga goja me doza më të vogla për ditë, siç merret çdo bar tjetër për sëmundje të zemrës, të vazave të gjakut ose tensionit arterial të lartë. Kjo mënyrë e dytë është më e mire, sepse i mban vazhdimisht të hapura vazat e gjakut që çojnë gjak në penis.

Ka raste kur këto barna nuk të ndihmojnë. Në rastet kur këto barna nuk të ndihmojnë, doktori mund të rekomandojë mënyra të tjera siç janë: injeksionet direkt në penis me prostaglandina, ose barna të tjera më të lira. Pompat vakum të penisit. Kirurgjinë vaskulare në penis. Protezat e penisit e të tjera.

Siç e shihni, mundësitë janë pa fund. Por mentaliteti regresiv, që e konsideron aktivitetin seksual tek të moshuarit të panevojshëm dhe turp, pengon. Të gjithë duhet të kuptojmë se aktiviteti seksual tek të moshuarit është me vlera të mëdha për shëndetin. Në radhë të parë, këtë duhet ta kuptojnë vetë të moshuarit dhe mjekët e tyre. Të moshuarit duhet të shfrytëzojnë çdo mundësi për të përmirësuar jetën seksuale.

Ka edhe një faktor tjetër shumë të rëndësishëm, që pengon jetën seksuale të të moshuarve. Ai është faktori psikologjik.

Aftësia për të bërë seks, varet jo vetëm nga gjendja trupore, por edhe nga gjendja mendore e personit. Mos harroni, truri është organi kryesor seksual tek njerëzit.

Në qoftë se shqetësohesh, ndruhesh dhe të vjen turp që ke akoma ndjenja dhe dëshirë për jetë seksuale, nga që je i moshuar, ky ankth do ta pengojë eksitimin seksual. Këtu nuk ka vend për turp. Jeta seksuale është pjesë me rëndësi e jetës dhe funksion fiziologjik i domosdoshëm. Ai duhet të kryhet gjatë gjithë kohës në përshtatje me kushtet e moshës dhe të shëndetit.

Kur njerëzit moshohen, nuk ka dyshim, që edhe pamja e tyre e jashtme ndryshon. Kjo bën, që disa të moshuar të ndjejnë se emocionalisht nuk janë të papërshtatshëm për t›u përfshirë  në marrëdhënie seksuale. Kur në fytyrë dhe në  trup duken shumë rrudha dhe në kokë duken më shumë flokë të zbardhur, ata ndjejnë se janë më pak tërheqës, seksualisht, për të tjerët.

Ata krijojnë imazh të keq për trupin dhe kjo pakëson  dëshirën për seks. Gratë, më shumë nga burrat e  moshuar, ndjejnë se me imazhin trupor që kanë, nuk e meritojnë vëmendjen seksuale të partnerit. Ky është gabim shumë i madh. Në këtë periudhë të jetës, kur burri ka nevojë për më shumë përkëdhelje që të aftësohet seksualisht, gruaja  largohet fare. Për arsye të imazhit trupor, ata i  mohojnë vetes lumturinë seksuale.

Edhe disa probleme mjekësore, nga të cilat zakonisht vuajnë të moshuarit, e prishin jetën e tyre seksuale.

Dhimbjet kronike, operacionet dhe  disa sëmundje mund ta bëjnë më të vështirë dhe të dhimbshëm aktivitetin seksual. Ka disa barna që i  prishin funksionet seksuale. Barnat që merren për të ulur tensionin e lartë të gjakut e ulin dëshirën për seks dhe prishin ereksionin.

Antihistaminikët, antidepresantët dhe barnat acido-bllokuese të stomakut, kanë, gjithashtu, efekte anësore që e prishin funksionin seksual  të burrit. Në qoftë se përdorni nga këto barna, bisedoni  me doktorin tuaj për problemet shëndetësore dhe për barnat që e ulin aftësinë seksuale.

Doktori,  po qe se do të interesohet, do ta gjejë mundësinë që t’i pakësojnë këto efekte negative të sëmundjeve dhe të barnave. Në qoftë se doktori nuk tregon interes për këto shqetësime lidhur me seksin, por të thotë: “Hiq dorë nga seksi dhe shiko shëndetin”, unë të këshilloj ta lësh atë doktor dhe të shkosh tek një tjetër më i mirë.

Dr.Adem Harxhi

March 11, 2020 11:44
Komento

28 Komente

 1. MH February 23, 17:10

  Vetem seksi asht kenaqesia e kesaj bote tek cdo njeri.
  Kenaqesit e tjera jane:Ha,pi dhe dhit.
  Kjo asht per te gjithe,pavarsisht kamjes ekonomike dhe shendetit.Nese,per cfaredu semundjet njeriu kerkon te ndihmohet.Fjala vjen te mbahet per te ecur,per tu ngritur ne kembe.Ne momentin e te berit seks asnji nga keto nuk kerkon ndihmne i ban me forcat e veta me aq sa ka mundesi.E don hisen vetem per veten dhe pike.
  E verteta e kesaj kerkese per seks.Asht se te gjithe jemi burim krijese e keti intimiteti qe nuk ka qenje mbi toke qe nuk e don e ta rrefuzoj.E jo ma njeriu.Qe tregon aktrim improvizues ne vartesi te dashuris dhe eksitimit qe gezon epshi instinktivisht.
  Dhe merreni me mend cfare bahet kur ngrihen me shume guxim e kranari te flasin e ti denojne qiftet pse kryen seks.

  Reply to this comment
 2. Arberia February 24, 00:08

  Adem Harxhi nuk e merr fare ne konsiderate konsumimin e prostates dhe semundjet e saj. Po ashtu nuk ben dallim midis meshkujve, te cilet nuk kane kete te njejte seksuale, pasi kane organizma te ndryshem. Seksi te jep kenaqesi, por te shkurton jeten.

  Reply to this comment
 3. Turi February 24, 22:53

  Nese Dr. Adem Harxhi eshte 50-60 vjec dhe u thote atyre qe jane 80-90 vjec te bejne sekse eshte e gabuar. ne ate moshe ata mezi qendrojne ne kembe. Prodhimi i spermes eshte nje proces fiziologjik qe merr subtancat me te mira nga organizmi, sepse ka te beje me trashegimine tek pasardhesit. Ne moshen 80-90 vjec trupi fizikisht ka plot semundje dhe dhimbje kronike perfshire arttritet, dhimbjet e mesit apo semundje te tjera si semundja e zemres apo diabet. Nuk po permend ketu qe shume prej tyre ne ate moshe kane demenshia. Atehere do te ishte nje idiotizem i madh qe ti rekomandosh ketyre moshave berjen e seksit. Seksi sic meson Taoizmi ne ate moshe mund te behet vetem me puthje dhe dashuri por jo me ajakulim apo orgazma. Orgazma dhe ejakulimi ne ate moshe jane shume te rrezikshme. Per mos permendur qe perdorimi i viagres eshte teper i rrezikshem sepse mund te shkaktoje edhe ndalimin e zemres. Kudo qe e ka lexuar apo e ka perkthyer doktori kete informacion do te thoja qe eshte teper i gabuar dhe ndoshta nje reklame per viagren. Jane kompanite e medha qe duan te bejne para nga te moshuarit. Ne ate moshe kujdesuni per gjendjen shendetsore te trupit dhe harrojeni ejakulimin sepse eshte shkaterrues per organizmin.

  Nje doktor fiziolog.

  Reply to this comment
  • ... November 28, 14:35

   Une nuk jam dakort me ju z. Doktor fiziolog. Jam i moshes se trete dhe nuk perdor ilacet qe permend dr.Harxhi, sepse nuk e kam te nevojshme. Doktori im me pyet vazhdimisht per kete gje dhe une i pergjigjem se nuk e kam problem. Nje gje duhet kuptuar drejt, qe ne rast se je ne gjendje te besh seks, i ke te gjitha parametrat e tjera ne rregull. Njerezit nuk jane njelloj, ka edhe 90 vjecare qe i kane parametrat ne rregull, keshtu qe mund te bejne seks, dhe ketu i jap te drejte Dr. Harxhit. Doktori eshte ai qe e kupton ne se nje 90 vjecar mund te bej seks apo jo, duke pare parametrat. Per kedo te moshuar duhet te jete e qarte qe, sa kohe ai eshte me gjendje te beje seks, ai ka shendet, pra eshte test.

   Reply to this comment
  • Nga larg March 12, 05:07

   Dr. fiziolog??!! Vertet e ke apo tallesh

   Reply to this comment
 4. Casanova thoshte se ; November 28, 21:32

  “Lakuriqte e Nates ”
  jane Vampir sexi 😉

  Reply to this comment
  • Amore Mio ...dimmelo te ; March 19, 15:32

   C’te bej tashme me Vetmine qe shiprtin cdo dit me copton , ma vret ?

   C’te bej me tatuazhin ne zemren time ?

   C’kuptim ka Ty me kjo Jet ?

   C’pergjigje ti jap ksaj Zemre qe ka dal jashte cdo takti

   ,braktisur , jetime ?

   🙁

   Reply to this comment
 5. amon mi ato gji ... March 12, 10:48

  trup me trup ,mes carcafsh gjithmon do rrina,

  buzt e njoma omelsu n’ato kodrina 😉

  ngjeshur ,omel ndjer ate butsi te ngroht (lekur me lekur)
  me t’u rrebelu aj muskel ,nqs je burr,

  perkdhel e len qejfin me hy thell n’ato vrima ,

  m’u cmend njaj penis , me bo marrina,

  me doren ,
  mes shalve gjithmon,tu perkdhel “at’trendafil me ves” ,

  gjum syri mos t’ gzoj deri sa me u bo dit – mnjes,

  e me ja bo qejfin fort si burr,

  mos me bo “at’gaff” me qit jasht ,prej saj Kurr (!)

  pra me qendru i ri , mos heq dor nga shendeti , qi fort perfitohen nga t’Emblat e Jetes ;

  me tana me ja ba , mos me ja mohu at’qejf ,vehtes. 😛

  Reply to this comment
 6. VERI March 12, 15:09

  Pra propaganda per seks eshte ne funksion te luftes per pushtet , te cilet sot , ne ditet moderne , “zagaret” duket se po e fitojne ..!

  Reply to this comment
 7. Nje plak qe qin akoma March 13, 14:37

  Shumica e llafeve per kete pune jane pak si futja pordhes. Sigurisht, me moshe edhe fuqia seksuale ulet si shume funksione te trupit, por cdo njeri eshte individ me vehte dhe cdo gje varet nga shendeti qe gezon. Nje 80 vjecar qe i shkon mendja dhe i ngrifet pa ndihmen e viagres jo vetem qe do te kerkoje te beje sex por anga ana tjeter kjo eshte edhe nje shenje qe tregon shendtin e tij te mire ne pergjithesi, sikurse nje 40 vjecar i shkaterruar nga diabeti mund te mos kete ne gjendje te beje as shurren. Njeriu eshte qenie individuale, kujt i qihet ke te qije, pavaresisht nga mosha, apo jo?

  Reply to this comment
  • ! March 13, 16:53

   kafshe plak,

   shko e luan domino ,

   dhe mos fliq me ate goje te piset ktu

   Reply to this comment
   • Nje plak qe qin akoma March 13, 17:47

    Po cfare te keqe ka mor rrote cari ti quajme gjerat me emrin qe kane? Meqe ra fjala te qifsha ty me gjithe ropt e tu or palaço pikesimi. Une plak jam, por sic te thashe edhe me pare qi akoma, keshtuqe po tu krruajt hajde te te qi nje here.

    Reply to this comment
    • PER TY PLAK KURVE March 13, 22:26

     PLAK I PISTE

     QEKE ME I NFDYR SE U PREZANTOVE

     PASKE JI GOJE SHUME TE SHKERDHYER

     O TE SHKLERDHEFSHA CTE PERMBA PRAGU

     JE NO GOC QE S’NGOPET M;E CAR ?

     SILLMA :

     KE MUA JE KE PERSONI I DUHUR

     TA NGOP SA TE THOJ AMAN BOLL ME SHKERDHEVE !

     Reply to this comment
     • Nje plak qe qin akoma March 14, 00:39

      Ç’mutin do mer te qifsha ty e çfare te permban pragu i shtepise mer koqeshpuar i mutit. Paske noi semundje te keqe qe nuk te ngrifet dhe ha inat me pleq qe te qine ty, mamin, babin, motren, tezet, hallat, (gjyshet po t’i fal se vijne era shurre) . E meso te shkruash qe qenke edhe analfabet or trumut.

 8. Perse si jepni replikat ju o putane medie ,reston dhene ktij Plak Putanes qe qelb cdo teme ktu ! March 14, 17:58

  Plakut ,

  sikur Virusi Korona te ushqehej me trut si te tuat ,

  do shpetonte jovetem media shqiptare por gjithe
  shoqeria shqiptare .

  Futu e hale o goj mut e ngopu ,karikohu perseri dhe

  spurco medieve te shkerdhefte Afrika faren muzllumute

  Reply to this comment
  • Nje plak qe qin akoma March 14, 22:21

   Po qe per te qelbur, me shume se e qelb ti or hale muti nuk behet. Po s’ka problem une perseri mund te te bej nje favor dhe ti shkerdhej me rradhe te gjithe robt, kuptohet me konsensus.

   Reply to this comment
   • Plak goj mut , qeke me shume se pis e harbut . March 15, 20:07

    O Plak pederast qe shkerdhehesh haleve publike ,

    perdor í letrat hid´gjenike qe ke aty ne hale mos harro .

    I vetmi favor qe mundet t’me beje ti mu ,do ishte t
    ma sillje njiher Gocen qe ta shbjelloja njiher ne te gjitha vrymat

    dhe kur te vinte te ty te falenderonte

    ky eshte konsesusi o plak pederast .

    Do me pelqente te ishim njiher perball njeri tjetrit –

    jo qe ta rrasja kari ne gojen tede JOOOOOOOO

    s’jam pederast si ty un ,por qe te uleshe jiher ne gjunje

    me bo ritualin qe ke bo gjithe jeten si pederast muzllumut qe je .

    Jep nji te dhene ktu se pos ta shkerdheva fisin me radhe ,kjo eshte gjuha qe kuptoni ju bij SHKERDHATASH tru mut.

    Reply to this comment
   • O plak , te paska mberthy keq Koronavirus . nji si ty e meriton ate . March 15, 20:15

    Hajt shkofsh ne pajdh te asaj qi t’ka dhi
    o qelbs qe jeton ne halene e internetit .
    Kafshe te tilla sduhet te mbesin gjalle mbi kte Toke .

    Duket se te paskam pallu noj goc un ,
    qe ha kaq shume mut ,
    ktu .
    Me beso se e kam bo te lumtur pyete nqs dyshon .
    Amon mer tej ,se gjona qe ndodhin jane ,jo kaq

    konservativ ne ket moshe qe je ti .
    Hajt se do ta palloj perseri ,mos u bo keshtu gojmut
    te betohem .

    Reply to this comment
   • Plaku me Prostata ne Gurrmas o bo pic fare hahaha March 15, 20:23

    Turp te kesh ti( Perse si jepni replikat ,)

    i paske dhi Plakut m’kaptin te shkretit ,

    e ja pake qi trurin ,ashtu Dhi Trut ,e paske qelb vertet keq .

    Po lere te shkretin ta dhjesi Koronavirusi e zhysi ne hale ,
    apo nuk duket shejtani sikur te ket dal prej halese

    goja i spurcon vetem m –ut
    sa i peshtire .

    Reply to this comment
    • Nje plak qe qin akoma March 16, 14:24

     Nuk te lekan mo me dale nga shpia dhe s’paske pune tjeter me halabak. Po s’ke faj, per te qire nuk qin dot mo se ke semundje te keqe, ustai i bodrumit do punen. Ngjo lalen ti, po e pe keq merr nji thike kuzhine nga ato mo te mdhojat ene preji koqet fare se nuk te hyne ne pune. Ke per te ra rehat. Prit sa te maroje karantina se po ti qime robt me konsensus.

     Reply to this comment
 9. Plaku o firm e njohur e Kazanit shoku . March 15, 20:43

  Pak histori.
  Plakut i hiku gruja kur ishte e re ,
  sepse mori vesh se ky plak pederast qe bo edhe
  krimibin e halese ktu ,
  pallohej ishte pederaste .

  Lene shoku mos ja var ktyre fundrinave .kte Plak e njohin tashme shume se cfar pici eshte.
  Harxho kohen me te tille plehra .

  Reply to this comment
 10. Ou Plaku Pederasti qeka ala gjall hej !!!! March 16, 22:16

  Nji Plak qi nuk bo dot pa carin ne thellesi te gurrmazit .

  Plako urimi im i fundit eshte ,

  te shkerdhefte Koronavirus ne thelesi te gurrmazit ,

  jo vetem ty por edhe kta Moderatore Prostoituta

  qe lejojne kte gjuhe fekalesh dhe kte kultúre prostitutrash burgjesh ktu .

  Jam bindur tashme qe kto Boprdello pseudo Medie i menaxhon noj Greqir ,
  me kar ne goje ,
  prandaj saboton e degjenron gjithcka shqiptare ,cdo kulture ne komunikim ,ktu
  duke lejuar vetem gjuhen e shkerdhatave e pederasteve greqir si ky Plaku .

  Uroj me gjithe shpirt t#ju shkerdhej Korona Virus tej per tej sepse ju s’jeni njerez ,por

  vertete SHKERDHATA qe i rendoni ksaj Toke dhe Njerzimit .

  Ju qe qnedroi pas ksaj maskarade e degjennrimi te shqiptareve ju Shkerdheft jeten Koronavirusi

  sa me pare edhe ju prostitutat e Dites qe i sherbeni ksaj injorance te pashembullt
  Talibane .

  Plako gocen amon ta shkerdhej ne cdo vryme

  dhe shbllokoj te gjtha vrymat .

  Reply to this comment
 11. Amore Mio ...dimmelo te ; March 19, 15:33

  C’te bej tashme me Vetmine qe shiprtin cdo dit me copton , ma vret ?

  C’te bej me tatuazhin ne zemren time ?

  C’kuptim ka Pa Ty me kjo Jet ?

  C’pergjigje ti jap ksaj Zemre qe ka dal jashte cdo takti

  ,braktisur , jetime ?

  🙁

  Reply to this comment
 12. doktori April 19, 04:35

  Lexoni komentet e ketij artikulli te merrni vesh nivelin e popullit tone! Nje corbe fjalesh ,mbushur me banalitete,burdello,hale,grope haleje,,imoralitet,kultura zero,ligesi pa fund!!! Tuuuuurp!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim