Për Moikomin

February 8, 2019 13:48

Për Moikomin

Përshëndetje Dita! Përshëndetje z.Kryeredaktor!

Urime stafit dhe bashkëpunëtorëve tuaj të cilët me profesionalizmin dhe kulturën e tyre, trajtojnë shumë probleme që shqetësojnë sot shoqërinë tone, duke goditur të metat e duke u bërë kështu një gazetë shumë e lexuar.

Është e vështirë të veçosh bashkëpunëtorët e tematikat që trajtojnë, por në këtë shkrim desha të jap disa mendime dhe vlerësime për zotin Moikom Zeqo.

Të befason shumëllojshmëria e tematikave të shkrimeve të tij: artistike, arkeologjike, historike, gjuhësore, muzikore, bile edhe në fushën e bujqësisë. Shpesh i gërsheton njohuritë e tij të disa fushave me njëra tjetrën. Për Moikomin kanë shkruar shumë të njohur të tij, miq, studentë e lexues duke dhënë vlerësime për njohuritë e tij shumë dimensionale.

Studentët e para viteve 90’ pak ose aspak kanë ditur për shumë shkrimtarë si: De Radën, N. Frashërin, Migjenin, Gj. Fishtën, Konicën etj., por shumë gjëra i kanë mësuar nëpërmjet shkrimeve të tij.

Në shumë shkrime arkeologjike e për lashtësinë na ka njohur me shumë emra perëndish e bij perëndish. Në shumë raste kemi mësuar domethënien e emrave të tyre. Nuk mund të veçosh se kë ka më përzemër ky erudit: arkeologjinë apo letërsinë, historinë apo muzikën. Kudo spikat kultura e gjerë e njohuritë e shumta që ai ka.

Edhe emrat e fëmijëve të tij vijnë nga lashtësia e nga arkeologjia dhe kanë domethënien e tyre: Arnisa, Klelia dhe Epidamni. Dhe s’kishte si të ndodhte ndryshe. Anisën e kam patur nxënëse në 8-vjeçare. Hartimet e saj të çonin në një botë imagjinare me personazhe nga librat e shumtë të lexuar nga ajo. Vazhdimisht lexoheshin përpara klasës e dëgjoheshin me kureshtje nga bashkëmoshatarët. Ishte vetëm 14 vjeç kur promovoi librin e saj të pare.

Epidamni, një ekonomist shumë i mire, shkrimet e tij janë pasqyruar edhe në faqet e gazetës tuaj. Edhe Klelia nuk mbetet pas motrës dhe vëllait. S’kishte si të ndodhte ndryshe, sepse siç thotë populli “Dardha bie nën dardhë.”

Megjithë vlerësimet që Moikomi ka marrë, nëse do të kishte titull “Monument Kulture” për njerëzit, ai e meriton plotësisht atë sepse ai është monument i gjallë kulture në disa fusha. Ky “thesar” duhet ruajtur, mbrojtur e respektuar nga qeveritë për njohuritë shumëdimensionale që rrallë kush i ka.

Faleminderit Moikom për gurrën e pashtershme të shkrimeve të tua në Dita, që na pasuron njohuritë per gjërat që nuk i dime e që i mësojme nga ju.

Jetë të gjatë dhe suksese të mëtejshme.

Shyhrete Maliqati

February 8, 2019 13:48
Komento

32 Komente

 1. Feniks February 8, 15:27

  Moikomi eshte nje nga te URTET me te medhenj qe ka populli shqiptar,por qe nuk vleresohet nga karagjozi Rama!
  Me e pakta do te ishte ne nderin e cdo qeverie qe Moikomi te ishte minister i Kultures se Shqiperise e te mos vihen njerez anonime qe vetem tendera dine te bejne,se kaq i leverdis edhe Rames!

  Reply to this comment
  • Kaliopi February 12, 06:25

   Qenka fiks si me qene vellai i Karl Marksit. Mos e mburrni se si letrar eshte medioker, si shkencetar eshte NUL, kurse me ato bemat ne urbanistiken e Durresit te se shoqes, e rrezon mitin e tij totalisht , se ne brendesi te vet del si shume lamash e pak si shume hajdut.

   Reply to this comment
  • lom deliu February 16, 16:12

   A doni me per Belulin ?!?!?!?!?!?

   Mojkomi eshte nje njeri I zakonshem I letrave….por ju po e bajatepsni…

   Reply to this comment
 2. MH February 8, 22:02

  Feniks!
  Ke te drejte.Po duhet te dish qe ne qeveri duhet te vihen sekser dhe jo te ditur qe ne parim kane kulturen urtesin diturin dhe sherbesen per popullin.Keshtuqe i madhi Moikom nuk e fiton kete privilegj.Nuk e fiton per aresye se nuk e pranon kryeqeveritare me xhepa te shpuar.

  Reply to this comment
 3. GRANIT DRENICA February 8, 23:26

  Po, në Shqipëri, që prej pas vitit 1990, madje, gjithçka po bëhet, po shkon dhe po ndodh -plotësisht MBRAPSHT, plotësisht KEQ DHE SA S’KA MË KEQ sepse, Shqipërinë, që prej pas vitit 1990 po e qeverisin ARMIQTË MË ARMIQË të popullit shqiptar dhe të Shqipërisë !?!!!

  Reply to this comment
 4. geg hyseni February 9, 07:21

  Figura e Maikomit eshte madheshtore, ndaj me te drejte autori kerkon qe te kete nje rivlersim qe ne gjallje tr tij…Por ne nje paragraf te shkrimit besoj ka nje lapsus…Studentet e para viteve 90 shume pak ose aspak dinin per De Raden, Naimin etj..por i mesuan nga shkrimet e Maikomit…Duhet te jete fjala per keta te viteve PAS 90-te..apo vazhdon marrezia per te mohuar gjithçka…

  Reply to this comment
 5. mirel February 9, 19:33

  Ca ka ndodhur. vdiq Moikomi?

  Reply to this comment
   • mirel February 9, 22:39

    Po as per te pyetur nuk e lini tjetrin rehat.
    Thashe mos ka ikur pa bere ndonje nga ato persiatjet filozofike me qiellin dhe yjet.
    Po me habit fakti qe preket Karteli Rilindje nga pyetja ime.
    Ju ne fakt e doni te pjekur te gjalle se jua ka cjerre masken me kohe, dhe ketej beni te perveluarin si Spiropalka. Sa kohe ka qe e ka lene Ramuti pa pune Moikon

    Reply to this comment
  • N.VJOSA February 10, 14:59

   O mirel,
   Kaq i pafytyre,
   je more Zagar i ndyre?!
   Une them Zagar, po ti Zagarit i merr te keqen…!

   Se nje Kafshe, e ushqen per tre dite
   dhe nuk ta harron per tre vjet!…

   Nje ndyresire njeri si ti mirel,
   mund ta ushqesh per tre vjet
   dhe e harron per tre dite…!

   Reply to this comment
   • mirel February 10, 16:19

    O N.Pirdha po ti para ca ditesh na e kritikoje Moikomin ne Dita, qetesohu o bajge lope se nuk po ta shaj.
    Thjesht e percmoj qe nuk behen burra te marrin persiper barre historike po rri kakarit si zogu maje pemes per qiellin dhe yjet.
    Vari lesht se nuk kam kohe te merrem me ty kokegdhe

    Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku February 11, 15:50

    O Neti, o llapaqen bytheshpuar, qe te flet bytha ne vend te gojes.

    Reply to this comment
    • N.VJOSA February 11, 20:32

     Po largohu nga DITA, ore provokator ordiner xhuxhumak halabak!…
     O DITA, po do lejoni nga keto lloj plehrash te trazojne blogun tuaj, gjithnje e me shume komentues serioze do tu largohen. Une po.

     Reply to this comment
     • Plaku Xhuxhumaku February 11, 21:55

      Hahahaha, po te duket vehtja komentues serioz, zotrote? Eh mer koqe c’na dhjeve gazit tashti, po ik ore njeri zhduku, cfare kujton ti se na leviz shume jari po nuk komentove ti. o goje hale.

 6. demo February 9, 20:21

  Ju doni te dini pse nuk e vlereson Rama,Zeqon?
  Punojne te dy ne sektorin e ETIKETAVE.
  Rama bojatis pallatet,tenderat,PPPt,trojet,rruget,
  Koncessionet.por nuk eshte piktor,nuk eshte ndertues,nuk eshte shtetar.I FUT 20% PER COPE.
  Zeqo bojatis Cabeun,Buzukun,Onufrin,Zbulimet e Vangjel Tocit ne Durres,por nuk eshte gjuhetar,historian,arkeolog.
  Mosvleresimi i Rames kundrejt Zeqos,ESHTE CMIRE PROFESIONALE,sepse punojne te dy ne te njejtin sektor.

  Reply to this comment
 7. fraza February 11, 13:55

  Mirel, ty te falet, se je nje idiot, more bir…!
  Ti di vetem te zhgaravitesh dhe ne vend te zemres ke nje cope guri te krisur…Ne se nuk eshte keshtu, atehere ti nuk je shqiptar dhe antishqiptareve perseri u falet, mbasi ata bejne ”detyren” kunder Shqiperise dhe mendjendritureve te saj. Ne lidhje me pyetjen: -ti tashme je nje i tille, por nuk e kupton.

  Reply to this comment
  • mirel February 11, 18:25

   Haha..shume je prekur or mik. Vdekjen ja presim te gjitheve ne moshen e Moikomit, por te sillesh si fantazme para vdekjes kjo eshte e pafalshme.

   Reply to this comment
 8. N.VJOSA February 11, 22:40

  Ajo qe me ben mua pershtypje eshte se kujdesi dhe perkrahja e shtetit ndaj figurave te shkencës e te kultures eshte zero.
  Eshte per te ardhur keq!
  Para ca kohesh takova ne Tirane nje mik te vjeter aktor teatri.
  Me nje gjendje financiare si mos me keq!
  E ndiej veten me fat qe u largova nga ai vend i mallkuar!
  Te pakten jetoj si njeri dhe ndihem i sigurte dhe i lumtur per jeten time!
  Ndihem keq kur e shikoj kete foto te Moikomit, shokut tim te fakultetit dhe nje personalitet i kultures shqiptare!
  Shqiperia po humbet intelegjencen, po ngrihen mediokrit!
  Intelegjenca dhe personalitetet e Artit dhe te kultures jane syri dhe mendja e nje Kombi!..
  M j e r i m, ku po shkon keshtu Shqiperia!….

  Reply to this comment
  • GRANIT DRENICA February 11, 23:16

   Edhe ti o Neti, pordhes ia ke futur. Apo nuk na shet pordhe qe ke ikur nga Shqiperia e na jetoke i lumtur. U ftofsh ne bythe u ftofsh.

   Reply to this comment
 9. MH February 12, 01:44

  Ore mirel!
  Nuk po e dime,a je mashkull apo femer.
  Po si ia uron tjetrit pa te pase gje borxh vdekjen.Kur duhet urue qe te jetoj sa ma gjate sepse asht njeri me vlera dhe e njeh gjithe vatani si njeri i gjitheanshem,nji euridit i vertet.Asht krenari per kombin per figura te tilla si Moikomi.Ne po na ikin shume nga keto figura dhe na ngelin ato figura qe duheshin ikur me vakt e me kohe.Sa shume here ne lidhje me kete padrejtesi natyrore kam mbet i pa kenaqur sepse ikin nga kjo bote ato qe nuk duhet te ikin dhe ngelin ato qe duhet te iknin te cilet as nuk i njeh njeri dhe as nuk kane vlera per ti sherbyer kombit.Dhe ma ekstermia ngelin ato qe i sjellin te zezen mbi kurriz cdo dite popullit.Hajne buken kot si kafsha ne lendin.Mos te mbetet qefi mbasi keshtu jan shume qe nuk i njeh as kush dhe nxjerrim vrere pa kandar nga goja plot hale.

  Reply to this comment
  • mirel February 13, 23:39

   O MH, me ke e ke inatin, me mua apo me natyren?
   Une nuk e denova Moikomin me vdekje, thashe se mos ky ishte ndonje requiem per Komin, ndaj pyeta.
   Po te kesh ndonje kerkese me natyren per vdekjen mund tja parashtrosh. Sa per mua, mjafton qe te ma plotesoj mua te parit kete kerkese, pastaj do bej dhe une peticion per Moikomin, qe te mos vdese dmth..

   Reply to this comment
 10. RRUFE-BUBULLIMA ! February 12, 12:28

  Ti, që e përdorë nofkën “GRANIT DRENICA” për ta fshehur vogëlsinë dhe HIÇËSINË tënde pas këtij EMRI dhe personi jo vetëm TË MADH, t’i QIFSHIN krejt robtë e shpisë krejt BOTA me qenë e me thi, ku janë e ku s’janë !!!

  Reply to this comment
 11. Bahir Lahi February 12, 12:36

  Do te ishte nder i madh per cdo formacion media qe Zotin Moikom ta kishte ne perberje te programeve te saja,sic ben e nderuara “Dita”,kete personalitet me vlera te jashtezakoneshme te spikatura me nje kulture te gjithaneshme kombetare e nderkombetare ne Kulture,Art,Letersi,Shkence,Filozofi bile edhe ne Politike.Kete Erazem te shquar Shqiptare,kete kultivues e inspirues i vlerave te shkelqyera te Rilindasve tane por edhe te freskise e ciltersise se Filozofise Migjeniane.Do te ishte ne nder te tij qe Zoti Rama ta kishte ne perberje te Kabinetit bile edhe ne krye te tij,kete Person me vlera te gjithaneshme per ne maturi ne urti ne aftesi dhe per atdhe dashurine qe reflekton kudo dhe kurdo.I urojme shumembaresi e jetegjatesi.Me nderime.

  Reply to this comment
 12. Buzuku February 12, 13:32

  Vazhdo Moikom, se fuqia e shpirtit nuk te mungon, pasuria eshumeanshme diturike dhe hulumtimet e palodhshme te metejme te rinojne dhe lumi yt iluminist derdhet pa pushimi me detin e kultures sone. Bashkohem me gjithe dashamiresit per fjalet e ngrohte dhe te merituara qe shprehin. U shtofshi o njerez te mire!

  Reply to this comment
 13. MH February 12, 15:05

  mirel.
  Ne kritiken e kemi ne sherbim te pozitives po jo si kritika e juaj qe shpertheni me urrejtje ne vecanti ndaj njerzve pozitive qe i sherbejne popullit ,kombit.
  Kritike urrejtje kemi dhe ne,nuk na mungon.Po e kemi per ato qe tradhetojne popullin,E ne kete ane nuk mungojne jane shume dhe mbrohen nga tipa si ju.

  Reply to this comment
 14. burgu 313 February 14, 15:04

  Mirel!!!!!
  O Zoti im , cfare nickname!!!!
  Per tipa si ti mirel, gjyshja e mire e fshatit tone thoshte
  nje PERLE:
  LESHI I PAJDHIT TE PALARE 5 VJET !!!!!
  Hahahahahahah
  Te vjen era ndyresire e ketij PAJDHI !!!!!

  Reply to this comment
 15. MH February 14, 17:04

  mirel!

  Une nuk e denova Moikomin me vdekje, thashe se mos ky ishte ndonje requiem per Komin, ndaj pyeta.

  Kesaj qe ke shkrue i thohet:
  Po don te mbulosh Pordhen me Koll.
  Kur shitesh badihava asht teper e veshtire te njehsohesh njeri.
  Nuk jam vetem une.Po ke me disa qe te turren e me cdo njerin zotrrote rrotet del huq ,kertolle themi ne andej nga Shkodra.

  Reply to this comment
  • mirel February 15, 17:06

   Ti shyqyr qe kupton eren e pordhes, pa te tjerat nuk kane rendesi.
   E mos u mundo te filozofosh kaq shume per nje pordhe o shoku..

   Reply to this comment
 16. Flutura February 16, 15:10

  Po ky budalla qe i shkruan kryeredaktorit qenka injorant fare duket se eshte “shkolluar” pas ‘ 90, se te thuash se para 90 nuk studiohej Naimi, De Rada e Migjeni…do te thote .. ja cfare gjeme i ka bere arsimit dhe rinise se pas viteve 90 Saliu… Eshte per te vene duart ne koke.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim