“Për Edi Ramën, PS-në dhe dy motrat e mia që nuk i njoha kurrë”

August 28, 2019 23:43

“Për Edi Ramën, PS-në dhe dy motrat e mia që nuk i njoha kurrë”

Nga Agim F. Dalipi

Shtatëdhjetë e pesë vjet më, gjatë operacionit të qershorit, dy motrat e mia qanin mbi trupin e vdekur të nënës së masakruar me mortajë nga gjermanët. Në të njëjtën kohë disa qindra metra më tej shtëpia jonë ishte në flakë me gjithçka që kishte brenda.

U vra nga trupat gjermane se ishte sekretare e organizatës së Gruas Antifashiste dhe vendin ku ishte fshehur me bashkëfshatarë të tjerë e përcaktoi saktë në hartë një ballist që së bashku me ballistë të tjerë udhëhiqte trupat naziste ndërsa im atë luftonte diku larg me gjermanët dhe nuk arriti as t’i varroste.

Motrat e mia ndërruan jetë pas pak kohësh nga mundimet e tmerret e luftës dhe ishin njëra dy e tjetra katër vjeç.

Ai ballisti jetoi dhe nja dyzet vjet të tjera (e kam njohur kur u rrita) dhe nuk e di nëse atë ditë ishte “pa armë e pa uniformë” apo i kishte të dyja. Kurse unë nuk arrita as t’i njihja motrat.

Kjo është një nga ato shumë histori të dhimbshme të shqiptarëve gjatë luftës ku të vrarët e saj Akademia e sotme e Shkencave i “klasifikon dëshmorë, martirë e viktima” dhe do t’i seleksionojë në atë konferencën që do të mbahet për 75 vjetorin e çlirimit, sepse duket se paska shumë që nuk e meritojnë derisa “akademikët” kanë marrë përsipër t’i kontrollojnë një nga një.

Në verën e vitit 2016, pasi kisha bërë një shënim të shkurtër për z. A. Alimadhi, një ballist modern sipas “trendit evropian” të Akademisë (dhe sot deputet!? ) për disa pretendime të tij “nacionaliste”, ndodhi që i ndjeri A.Stefani, botoi në “Dita” , një pjesë nga libri i tij “Revolucioni i maskuar” me një titull “Një luftë në kurthin midis dy diktaturave”.

Bëra një replikë me të (Balli dhe lufta – Dita – 9 gusht 2016). U mundova të bëja, jo një avokati të Luftës së madhe Antifashiste sepse, veç atyre që mundohen ta bëjnë të zezën të bardhë, gjithkush që ka një minimum njohjeje të kësaj Lufte e jo vetëm në Shqipëri por në të gjithë botën (përjashtuar Akademinë tonë të Shkencave) por për të treguar, me aq sa janë mundësitë e mia si një njeri i thjeshtë, se që në nismën e themelimit të Ballit, “për realizimin e idealit të lartë kombëtar” të gjitha pikat e këtij Dekalogu fillonin me fjalën “luftojmë”.

Por në jetë, përjashtuar disa veprime luftarake balliste që nuk kanë pse të hidhen edhe ato poshtë, gjithë veprimtaria politike e luftarake e kësaj organizate “kombëtare” , përjashtuar ndonjë episod të rrallë, mbeti në atë copë letër.

E lamë me të të pinim një kafe, por jeta nuk e la dhe kafen nuk e pimë dot. Këtë ngjarje të familjes sime që tregova më lart do t’ia kisha treguar Stefanit dhe pastaj do t’i kërkoja të ma shpjegonte edhe një herë atë që kish thënë se: “me njerëz të shtypur nga diktatura, liria e Atdheut është si një lëvozhgë e zbrazët, një mashtrim, një sharlatanizëm” dhe “sa të lirë ishin shqiptarët të mos bënin atë që bënë?”  kur morën armët e dolën në luftë.

Të mos e bënin!? Mos vallë kjo është “ideja shkencore” e Akademisë për antifashizmin “popullor“?  Kjo do të thotë se ata që ndenjën në shtëpi “me ndjenja antifashiste” dhe ata që, siç thotë Stefani “të ndodhur në kurth mes dy diktaturave, nacionalistët … u shtynë nga nevoja të bashkëpunonin me forcat e një diktature kundër një tjetre” kanë më tepër të drejtë se ata që morën pushkën e luftuan okupatorin?

Në Dita, në një letër të hapur drejtuar kryeredaktorit A.Thano, profesor Paskal Milo shkruan se “Para disa vitesh, menjëherë pas ardhjes në pushtet, Edi Rama u shpreh për krijimin e një instituti për studimin e historisë së LANÇ-it. Si shumë premtime të tjera, edhe këtë e mbuloi pluhuri i harresës” Por të paktën paguajmë institutin e Tufës që i nxori të gjithë partizanët, edhe ata të rënë në luftë si kriminelë.

Më tej Milo pyet: “Si është e mundur që ata pajtohen e nuk revoltohen me një masakrim të tillë që po i bëhet LANÇ-it, që është gur themeli i partisë së tyre?”. Dhe Milo nuk është i vetmi që e thotë këtë.

Por a është lufta Antifashiste vërtet gur themeli i Partisë Socialiste?

Dhe a është kjo parti, që quhet e vetëquhet e majtë, ajo që ka qenë para dhjetë apo pesëmbëdhjetë vjetësh? Sa “socialistë” janë ata që janë sot shumicë në qeveri apo strukturat e partisë?

Së pari duhet thënë, bile me forcë, se në Shqipëri nuk ka kryetarë partish. Kemi vetëm parti KRYETARËSH. Kjo ndodh edhe me partitë e mëdha që kanë shumicën e elektoratit e deri te partizat që mezi mbushin një tavolinë kafeneje.

Nuk ia vlen mundimi të marrësh shembull Partinë Demokratike ku autarkia e kryetarit ka qenë e është më se e dukshme ku, edhe te deputetët e “dorëhequr” nuk kishte asnjë nga 338 themeluesit e asaj partie dhe disa u hoqën me lezet, disa u lanë mënjanë e deri te ndonjë vdekje e “papritur”.  Po kështu edhe te partitë e tjera.

Por duket se kjo i ka ngjarë tashmë edhe Partisë Socialiste. Edhe në faqen e internetit të PS, rrjetet sociale e aq më tepër në ERTV del e hyn vetëm Rama. A ka struktura kjo parti ku diskutohet se çfarë rruge ndjek Partia për të përmbushur programet e saj? A ka kolegjialitet? Kush janë njerëzit që debatojnë në strukturat e partisë që pastaj (bashkë me të ashtuquajturin mendim ndryshe) e të vendosin me shumicë votash siç e kërkon demokracia e brendshme e formacioneve politike?

Mbledhjet e Asamblesë bëhen por në faqen PS.al gjen fjalën e Ramës jo aty por para mediave. Kaq. Çfarë u tha e çfarë u diskutua nuk e gjen dot. Sa për “mendimin ndryshe” e gjen vetëm në projekt statutin e FRESSH por jo në statutin e Partia Socialiste.

Nëse në kryesinë e PS gjen disa figura “të vjetra“ prej dhjetë vjeçarësh në parti, në sekretariat gjen njerëz që deri vonë duket se nuk kanë patur lidhje me të, po ashtu edhe në qeveri dhe duhet ta marrësh me mend se për çfarë meritash politike janë në ato poste. Ndofta për profesionalizëm por prapë nuk më mbushet mendja që ai djali kosovar të ketë ndonjë lidhje me PS sado i zoti të jetë.

Nuk di dhe ndofta nuk më takon të diskutoj a kanë këta njerëz ndonjë lidhje me Luftën antifashiste apo çfarë mendojnë për të. Por di të them se në programin e partisë nuk del askund LANÇ. Në programin e partisë, pjesa  “Trashëgimi e rivlerësuar“ merret vetëm me monumentet e kulturës, natyrore etj. Lufta antifashiste nuk hyn në trashëgimi!? E as e rivlerësuar sepse rivlerësimin ia ka lënë në dorë Akademisë.

Edhe veteranët e dëshmorët e kësaj lufte, në program dalin vetëm për trajtime financiare dhe ku merret angazhim: Buxheti i shtetit do të parashikojë shpenzimet e nevojshme për ruajtjen, restaurimin dhe mirëmbajtjen e simboleve të historisë së LANÇ, si muzetë, Varrezat e Dëshmorëve, monumentet, bustet, lapidarët, pllakat përkujtimore, etj. Respektim i emërtimeve të rrugëve dhe objekteve sociale, kulturore, ekonomike etj, që na rikujtojnë vlerat dhe historinë e LANÇ. Kremtim me nderimet e merituara të datave e ngjarjeve në periudha të ndryshme të historisë dhe Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare (LANÇ).

Nuk di se çfarë ka restauruar qeveria apo ngritur ndonjë përmendore për heronjtë apo për vetë luftën. Ndofta quan kampin “Aushvic” të Tepelenës apo nderimet për Mit’hat Frashërin, në rivarrimin e të cilit Edi Rama mbajti një fjalim panegjirik të tërë për të ku e quan “sqimatar me nam dhe burrë elegant me damkë” por pa përmendur as periudhën e Luftës e as Ballin Kombëtar dhe merr përsipër “koha pastroftë më tutje baltën që më së pari, i nderuari shqiptar buzëhollë Aurel Plasari dhe unë mesa munda, filluam t’ia pastrojmë sot”.

Mit’hat Frashërit askush nuk ka të drejtë t’i mohojë meritat që vërtet nuk i ka të pakta por, këta “buzëhollët” duhet t’i venë në “kandar” edhe bëmat e Balli ku pat qenë kryetar. Sepse, vetëm dokumentet e cituara në Dita nga i nderuari F. Çaushi për bëmat e Ballit gjatë Luftës Antifashiste dalin e teprojnë.

Ndërsa për ngritjen e ndonjë monumenti për dëshmorët as që bëhet djalë dhe u zëvendësua me atë memorialin e dëshmorëve turq që u vranë në të ashtuquajturin “grusht shteti” në Turqi e të cilin u mundua pa sukses ta përligjte Erion Veliaj sepse “nuk është tradhti dhe se nuk i prish punë asnjë njeriu, pasi Tirana ka vend për të gjithë.” Ndofta nuk i prish punë shqiptarëve të venë edhe ata që u vranë në Kinë nga protestat dikur në sheshin Tienanmen të Pekinit apo në ndonjë shtet të Afrikës ku po vriten përditë.

Por kush janë këta njerëz, çfarë i lidh me Shqipërinë se mund të jenë heronj e dëshmorë në vendin e tyre gjë që nuk na takon ne ta vlerësojmë dhe as t’i nderojmë me këtë memorial. Mund vetëm t’iu bëjmë nderime në vendin e tyre, në varrezat e tyre në ato ceremonitë protokollare kur shtetarët tanë do të bëjnë vizita zyrtare në Turqi. Vetëm kaq.

Që nuk është vendim i Veliajt kjo merret vesh se për gjëra të tilla nuk bën dot me kokën e vet. Ndofta ky memorial, krejt i panevojshëm, tepër i diskutueshëm dhe i gabuar vjen si qokë nga ato vizitat enigmë të Ramës tek Erdogani në rezidenca verore apo dimërore. A ka ndonjë para midis, tender a koncesion, këtë nuk e di. Diçka duhet të ketë.

Por te liqeni apo kudo qoftë nuk ka vend për një memorial për të gjithë dëshmorët e Luftës Antifashiste aq sa janë dhe jo me “rikualifikimin” që do të bëjë Akademia, por ashtu siç i ka gjithë bota e të mos harrojmë as lapidarët e varrezat tona të dëshmorëve që iua thyen pllakat përkujtimore e iu dhunuan edhe varret sepse edhe familjarët ngrenë anës rrugës përkujtimore për të afërmit që i ka përplasur makina e jo më për ata që lanë jetën kundër okupatorit.

Ndofta kjo është Shqipëria që duan “buzëhollët” por jo gjithë shqiptarët. Sa për respektimin e emërtimeve me heronj e dëshmorë na del përpara heqja e emrit të Qemal Stafës nga stadiumi i i ri i Tiranës.

Partia Socialiste nuk është ajo që u themelua e deri në 2005. Ndofta misioni i saj mbaroi në atë vit sepse pasi kaloi represionin e Berishës (të mos harrohet 1994, 1996, 1997, grushti i shtetit 1998) bëri që të kthejnë shtetin e vendin, pavarësisht gabimeve, në një normalitet të pranueshëm. Ndofta që atëherë duhet të kërkonin ndryshimin me objektiva e kërkesa të tjera. Ndofta duhej të bëhej “katarsis” por jo të merrej me “lavatriçe”, mund të vinte gjak i ri me mendime të reja mbi bazat e hedhura nga Dritëro Agolli, Moikom Zeqo me shokë, por jo puthadorë të kryetarit apo atyre që mbledh ai rreth vetes. Se nuk bëhet fjalë vetëm për të rregulluar partinë por se çfarë duhet të bëjnë kur vinë në pushtet.

Në 2013 Rama kërkoi gjithë “tepsinë” dhe ia dhanë jo vetëm për atë që thuhet shpesh se “të paktën ky punon” por edhe së tepërmi nga Gërdeci, 21 janari e nga keqqeverisja e Berishës. Kjo nuk ka ardhur nga që socialistët, siç thotë Paskal Milo “janë dele, vihen në rresht e shkojnë të votojnë”.

Ndoshta i takon më tepër atyre që mban Rama rreth vetes në parti e qeveri, por ata që e votojnë janë shqiptarë që duan vendin e tyre të qetë, me punë e përparim. Pa të hedhur në erë në Gërdec e pa u vrarë në bulevard. Nëse në mandatin e parë u bënë disa zgjedhje e vendime edhe disi radikale si moratoriumet për gjuetinë e pyjet, zbatimi i ligjit anti duhanit, pagesa e energjisë etj.., asgjë nuk u bë për dënimin e fajtorëve duke pritur që të mbarojë vetingu. Dhe thuajse asgjë për Luftën Antifashiste veçse lënia “azat” e Tufës që të shpallte luftëtarët si kriminelë.

Por ndofta lepuri fle në vend tjetër. Ndërsa në vitin 2013, sidomos para zgjedhjeve, bëheshin takime me veteranë të luftës e familjet e dëshmorëve dhe premtohej se nderimi për ta do të ishte i përhershëm, këtë vit në 5 maj, kryeministri Rama u foli më tepër për atë se çfarë do të bëjë Partia e tij (kur?) dhe për “gjakun e pafajshëm të derdhur“ pas lufte se sa për dëshmorët.

Këto rreshta nuk janë analizë, as për Edi Ramën dhe as për Partinë Socialiste. Duhet shumë më tepër njohje për ta bërë këtë punë. Janë thjesht disa mendime të miat personale. Dhe unë nga natyra dhe nga ato që kam mësuar kam bindjen se njerëzit ndryshojnë. Kjo vlen edhe për Ramën. Këtë e them në raport me Luftën Antifashiste dhe ata që e bënë me të vërtetë dhe jo nga ata “pa armë e pa uniformë”.

Por, qofsha i gabuar kur them se Rama në këtë drejtim nuk ka ndryshuar. Le t’i referohemi një botimi, “Refleksione” që ka botuar me të ndjerin A. Klosi në vitet e para të ndryshimeve ku ata të dy shprehin edhe pikëpamjet e tyre për çështje të historisë së Shqipërisë së kohës së Luftës së Dytë Botërore. E zeza mbi të bardhë ajo luftë “duhet pranuar më në fund hapur që lufta kundër okupatorit degjeneroi në një luftë të përgjakshme civile… shkaktare e së cilës ishte Partia Komuniste” dhe “një dëshirë e pakontrolluar për pushtet; pikërisht tek ajo që siç thamë më lart i shtyu komunistët në 1942-43 të nxisnin luftën civile”.

E më tej, gjaku i dëshmorëve të LANÇ nga ky kryetar i Partisë së sotme Socialiste, që vë kurora me lule çdo 5 Maj dhe 29 Nëntor, quhet gjak i rremë. Në hyrjen e librit Rama dhe Klosi shkruajnë: “U ulëm të zbërthenim mitologjinë e 28 mijë dëshmorëve. Gjaku i rremë në themel të kolltuqeve nisi tërmetin“.

Pra nuk janë vetëm “Tufat” e institutit apo Alimadhët e Ballit që “po rivrasin të rënët”. Është dhe kryeministri e kryetari i Partisë së sotme Socialiste, por dhe ata që në atë parti heshtin e heshtin për ndonjë post apo ndonjë tender.

Rama e ka ditur se një qasje të tillë ndaj luftës Antifashiste nuk mund ta bënte hapur e menjëherë duke iu ruajtur opinionit publik si në rastin e heqjes së emrit të Qemal Stafës nga stadiumi “për trend evropian “ siç thotë Akademia. Jo për nderim ndaj “sovranit” apo historisë tonë por për votat e tyre duke shfrytëzuar edhe bjerrjen e pandalshme të Partisë Demokratike dhe ato martesat morganatike katër vjeçare (me kontratë) të LSI.

E filloi me nga pak e me nga pak atë “U ulëm të zbërthenim mitologjinë e 28 mijë dëshmorëve. “Në fakt, nga një i djathtë që e larguan apo u largua nga Partia Demokratike, arriti në krye të një partie të majtë dhe të bënte tjetërsimin e saj ku mendimi ndryshe duket se ka vdekur dhe heshtja është kthyer në “pjesëmarrje në debat”. E këtu nuk vlen ndonjë flakë kashte si ajo e Erion Braçes për emrin e Qemalit në stadium.

Nuk di të them se çfarë roli e çfarë misioni i ka caktuar vetes Rama dhe partia e tij e sotme. Por di të them se dëshmorët nuk janë vetëm ca emra e ca shifra. Nuk janë “mitologjia e 28 mijë dëshmorëve” siç shkruan Rama sepse ishin ata e jo kolaboracionistët e kuislingët, që i dolën për zot vendit jo nga vilat qeveritare në bregdet e as bënë vizita në rezidenca qeveritare të të huajve.

Ata janë, si dhe partizanët e tjerë që luftuan okupatorin, një vlerë e madhe kombëtare, shprehja më e lartë e ndërgjegjes së kombit që vunë deri jetën në çlirimin e atdheut. Mirënjohja, nderimi e respekti për ta është detyrë e çdo atdhetari sepse gjaku i tyre (jo “gjak i rremë” por më i pastri gjak shqiptari ) është në themel të këtij vendi, edhe në atë koshin e basketbollit që mban Rama në zyrë.

Prandaj të mos i rivrasim të rënët.

Motrat e mia pak ditë para vdekjes

 

*****

Botuar në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm, pa lejen me shkrim të redaksisë

August 28, 2019 23:43
Komento

81 Komente

 1. Refleksione August 29, 00:09

  U ulëm të zbërthenim mitologjinë e 28 mijë dëshmorëve.
  Gjaku i rremë në themel të kolltuqeve nisi tërmetin“. Edi Rama – Refleksione.
  Keto gjera lideri suprem i ka shkruar qysh ne 1992. Dhe ju vazhdoni te cuditeni me te pas 30 vjetesh?

  Reply to this comment
  • "Familja Europiane" e Albanistanit August 29, 10:32

   “Për Edi Ramën, PS-në dhe dy motrat e mia që nuk i njoha kurrë”
   “Une them shkaktaret ti nxjerrim ne gjygj dhe partia komuniste e rimbekembur ti japi denimin e merituar tradhetarit te popullit dhe partise Edi Rama” !
   Edi Rama gjithe komunisteve nga nje medalje te re se nuk jane ngopur me ato qe ju dha enver hoxha.Jepu dekoraten dhe futi neper burgje e internime e leri te ushqehen me tollona,mbylli kufite me tela korenti dhe fillo luften e kllasave.Coji prap atje ku ishin majmunet e partise punes se ate meritojne.
   O z.k/minister ju mungon enveri e kupton ti apo jo ! Behu dhe ti si Kimi i Korese dhe beji nenat se ate duan komunistet e Albanistanit

   Reply to this comment
   • Emigrant qe i kane marre atdheun vemjet si ky dhe ata qe e perfaqesojne ne politike August 29, 10:59

    Kjo qe thua ti o komentus nuk ka te beje fare me sakrificen per atdheun dhe shembullin qe ngjarje te tilla japin per brezat.
    Per te thelluar lete ndjenje sakrifice, qe sot nuk e shohim gjekundi pikerisht sepse vemje si ty bejne sikur ngaterrojne luften me krimet e diktatures.
    E sa per kete te fundit, ka bere aq viktima ne shqiptare “demokracia” qe erdhi pas diktatures, sa nuk kane te krahasuar.

    Reply to this comment
    • Albanistani August 29, 14:00

     “Demokracia” qe ndertoj ish diktatura, se ajo qe perjetohet ne shqiperi s’ka te beje fare me demokracine e vertete.Degjo ketu ti koke tul,ajo lufte u degjenerua sapo filloj dhe u kthye ne lufte per pushtet,historia po perserit veteveten,e njejta gje po ndodh dhe sot.
     I gjithe teatri behet per te terhequr vemendjen dhe per te percare Ashtu u be me partizanet/ballistet,ashtu u be me luften e kllasave,ashtu behet edhe sot Pd/Ps.

     Reply to this comment
    • mirel August 29, 15:09

     Familja Evropiane e Albanistanit, nuk ngelen komunistet tju japi dekorata nje kurve zogiste si Ramuti, ja marrin e ja fusin ne b..sa here te duan..
     Nuk ngelen komunistet ti meshiroje nje plere rrugesh, nje halabak bythejashte qe rrinte grate, qe tradheton dhe shet atdheun, dhe qe vjedh popullsine e varfer si qen zogist qe eshte..
     Komunistet i moren dekoratat pas fitores dhe pas sakrificave, ndersa ky qelbesira Ramut, ashtu si ballistet e Zogistet nga te cilet ka rracen e mutit nuk kontribuan asgje per Shqiperine, pervec shkaterrimit dhe asgjesimit te shtetit ligjor. Te presesh nga keta plera te japin vleresim eshte turp.

     Reply to this comment
     • Lili August 29, 16:11

      Ju kontribuoniaq mire sa shqiperia sot eshte e fundit percdo gje e te gjithe po beheni ballista e zogistae doni me u arratisur! Edhe prape votoni Ramen jo se edoni po se jeni mesuar me votuar Njeshin! Shiko cfare prodhoj diktatura juaj e cfare vlera kane shqiptaret sot e cfare vlera kishin ne 45 atdhedashuria ne 45 ishte present tek shqiptaret e cdo parti si vlere kurse sot eshte nje truk qe perdoret per fushate e harrohet aty ku duhet si ne fonis

     • Are qe mbollet ate moret August 29, 17:55

      O morel,pse qahesh kot , ju kounistet e fanarit ndrcues e kishit pushtetin dje qe na cuat nga fitorja ne fitore,ju e trasheguat perseri nga ramizi,kujt po I ankoheni tani, Si ju genjeu enveri dje per socialism po ju genjejne edhe trashegimtaret me demokraci. Po ata jeni “tuajte”

     • mirel August 29, 21:24

      Ate qe mbollet ate moret dhe ju pas luftes. Enver Hoxha nuk e genjeu kurre popullin dhe as e zhgenjeu. Popullin e genjyen kurvat ramiste dhe larvat balliste qe do i sillnin gjithe te mirat pas dhjerokracise. Dhe ja ku jemi. Ka turp Angola te krahasohet me Shqiperine

   • Malsori. August 30, 16:03

    Ti “familja Europiane” ja fut kot, shko mbytu në ujin e ndotur të ballistozogistëve.

    Reply to this comment
 2. Eri, Vlore August 29, 00:47

  Histori te dhimbshme mbi te cilat u ngrit ky vend, por po perpiqen gjithmone e me shume per ta venitur gjakun dhe heroizmin e atyre mijera djem, vajza e familjare te cilet nuk kursyen jeten per idealin e ATDHEUT..Por kujt po ja kerkon i nderuar z.Dalipi, ketij te tashmit apo dhe ketyre te kaluarve,kur keta ideal kane vetem parane??!!!! I zente haka e gjakut te atyre yjeve dhe kesaj Toke qe po e perçudnojne pafundesisht…

  Reply to this comment
  • lana August 29, 04:26

   Vertet histori e dhimbshme. Gjithmone duhet kujtuar dhe nderuar patriotizmi i Popullit tone gjate LANC.
   Sa bukur e ke shkruar. Respekt.
   Vjen nga nje familje e nderuar patriotesh.

   Reply to this comment
   • Fideri dhe Hickundi, dhe jo vetem August 29, 15:12

    Mos ke ndonje pale dhimbje te tjera moj shoqja lana, se ti shqyhesh duke uleritur per Ramutin

    Reply to this comment
   • AAA August 29, 15:13

    @ Eri che Lana
    absolutisht qe jam dakort per cka thoni.
    MJE POPULL PA MEMORJE ESHTE I DESTINUAR TE ZHDUKET.
    DO TE ISHTE SHUME E VESHTIRE TE ARRIHEJ KJO GJE PASI 28 MIJE DESHMORE. DUKE LLOGARITUR NJE MESATARE I BIE PERAFERSISHT NJE DESHMOR PER CDO 3 FAMILJE,
    E PRA NA TAKON NEVE PASARDHESVE TE TYRE QE MOS TE LEJOJME KETA PSEUDO PATRIOTE TE TALLET ME GJAKUN E TYRE.
    LAVDI DESHMOREVE!!!
    POSHTE BALLISTET!!!

    Reply to this comment
 3. Plaku Xhuxhumaku August 29, 02:07

  O njerez, shumeve prej jush nuk i ka dale akoma gjumi dhe vazhdojne te shofin endrra me partizane e me heronje clirimtare etj. etj. . Kush luftoi, e me ke luftoi, kush u vra dhe si e pse u vra po behet nje gur shume i madh i lidhur me zinxhire te rende pas kembeve te ketij populli qe pervec vuajtjeve dhe mashtrimeve nga ata qe e kan udhehequr nuk ka pare shume dite te bardha ne histori. Edhe ato pak dite te bardha, si puna e 29 Nentorit 1944, u nxine me vone nga po ata qe u duk se i kishin fatet e ketij populli per zemer.. Cfaredo qe bene ato 2 – 3 vjet kur luftuan (ca thone bene sikur luftuan) mender e dhjene me pas. Vrasesi me i madh i komunisteve u be ai qe duhet te kishte qene mbrojtesi me i fuqishem i tyre.

  Sa per motrat e ketij zoterise qe vazhdon te qyrravitet edhe sot qe eshte bere 75 vjet per motrat qe nuk i njohu kurre, une po i kujtoj sa e sa motra e vellezer, prinder e femije qe nuk e njohen njeri tjetrin se me flamurin e luftes nacional clrimitare ne dore, regjimi qe doli prej asaj lufte i shkaterroi me rrenje e me fis, per kapriciot e udheheqesit legjendar te lufte butaforike nacional clirimtare.

  Ky udheheqesi i sotem i vazhdueses se asaj paritse se shkerdhyer po ua ben mire dmth nuk po ben gje tjeter vecse ate qe ka bere historikisht ajo parti, po ha njerezit e vet. Une do ta quaja Partia Kanibale e Shqiperise.

  Reply to this comment
  • O Dita te lutem pse i boton keta plehra August 29, 11:03

   Pleh legen
   Sa te ceket jeni
   Dhe sa te ulet
   Ata qe kane vuajtur realisht luften e klasave mbeten te njejtet fisnike.
   Ju jeni ca hajdute xhepash dhe fuksa te frustruar gjithe jeten qe nuk ua ka fajin as komunizmi as femijet e masakruar ne Lufte.
   E keni te ligen ne shpirt nga paaftesia juaj per te qene NJEREZ

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku August 29, 13:51

    Leri te sharat pa kuptim. Ashru shkonte kali ne ure prej 1944 deri ne 1990. A ke noi argument ta diskutojme se po qe per plehra e per mutra sic thua ti per mua then edhe une per ty.

    Reply to this comment
    • Gamor August 29, 13:58

     po ku hane argumenta ca si ty
     jallah, argumentat e juja
     ti je loqe njesoj si ata qe shan

     Reply to this comment
     • Plaku Xhuxhumaku August 29, 14:31

      Ti e paske thene vete cfare je keshtuqe nuk po e zgjas me. Hihohihohiho!

     • Haka do të shkojë tek i zoti August 29, 15:47

      Ti xhuxh i ndyre meriton nje gelboqe surratit, por c’te bejme se na ka prere ne bese “i yni”. Duro dhe pak o mut i zgerlaq sa ta shkulim me rrenje cibanin zogolljan dhe t’ja nisim prape nga e para si dikur ne 45-en. Per tradhetine tuaj heren e pare edhe ju meshiruam, se na erdhi keq se si qurraviteshit dhe rinit si te dhjere para trupit gjykues, por heren tjeter dije se s’do gjeni brime miu ku te fusni kokat gjithe morra.

    • mirel August 29, 15:15

     Xhuxhumaku, ndaj duhet qerruar rraca juaj e ndyre.
     Per motrat e ketij qe humben nenen nga pushtuesi, nuk qenka bere qameti, por per rracen tuaj te qelbur qe ngjeu duart ne gjakun e kesaj gruaje, qenka bere tragjedi.
     Qelbesira historike, nuk ndryshoni.
     Vdekje tradhetareve. Ky duhet te jete parimi i shqiptareve.

     Reply to this comment
     • Plaku Xhuxhumaku August 29, 20:29

      Per ju te dy te egzaltuarit me siper.:

      Ti i Haka do te shkoje te jot’eme, perse flet per gelboqe or rrace muti morracak? Ja ku po ta them qe une nuk jam as Zogollian (mba vesh dhe ti kurva mirela), as Ballist, as Komunist leshi. Ti vazhdo te shikosh endrra me gjyqe e me 45a deri sa te te filloje Alzhaeimeri. vetem atehere do ta marresh vesh qe ke bere gam gam e dërr dërr kot fare. Vrimen e miut une e kam gjetur qe tashtu: Eshte vërra e sat’eme ku une derdh faren e karit tim. A e more vesh or mut, bir muti dhe nip muti.

      Ti mirela kurva lexoji me vemendje ato qe i kam shkruar Hakes dhe mendohu pak qe te kuptosh se duhet te fillosh te besh ndonje gje me te dobishme per vehten tende dhe per te tjeret se vazhdon te vish erë te palare vjeturinash puniste qe e qelben vendin 45 vjet rresht. Ik e lahu dhe ferkohu mire me furçe teli.

     • MHK August 29, 21:17

      SENSACION

      Pa pritur e pa kujtuar, fotografi i nje gavete prestigjoze arriti te fokusonte ne kameren e tij nje xhuxhumak ferrash teksa enderronte me syte e drejtuara nga qielli ditet e lumtura kur i lepinte bythen ahmutit te burgajetit. Mos e humbni kete rast po kqyreni menjehere foton e sapo publikuar nga ditezeza.

      http://www.gazetadita.al/wp-content/uploads/2019/08/Australopithecus_afarensis_adult_male_-_head_model_-_Smithsonian_Museum_of_Natural_History_-_2012-05-17.jpg

     • MHK August 29, 21:22

      Kush guxon të godasë kombin, thyen kokën e vet

     • Plaku Xhuxhumaku August 29, 23:24

      @MHK, Egzakt, tamam si Enver Gjirokastren qe e hoqen zvarre neper ruget e Tiranes dhe i bene shurren siper.

 4. Peza August 29, 02:39

  E kam thene disa here se Edi Rama eshte vetem nje KALE TROJE ne PS!
  Dhe antaresia e sotme e saj eshte kthyer ne rilindase shterpe,ndersa socialistet e vertete akoma heshtin me ndonje perjashtim,por qe nuk i degjon kush!
  Situaten ne PS dhe ne vend e konsideroj si nen PUSHTIM nga nazi-fashizmi,jo i huaj,por i vendit me ne krye antishqiptarin me te rrezikshem Edi Rama!
  Te gjithe ata qe e quajne veten trashegimtare te 28 mije deshmoreve dhe 70 mije partizaneve,duke heshtuar para TRADHETISE se kryetarit te tyre antishqiptar,kane SHKELUR MBI GJAKUN DHE SAKRIFICAT e tyre vetem per nje vend pune!
  Deshmoret dhe partizanet vune jeten ne sherbim te atdheut,ndersa keta qe sot hiqen si pasardhes te tyre nuk sakrifikojne qofte edhe nje vend pune!
  Pra e kane shitur Shqiperine tek PUSHTUESI!
  Kryesia dhe Asamblea socialiste,deri tani te emeruar nga KALI I TROJES ,me heshtjen e tyre dhe sherbimet ndaj tradhetarit te idealeve partizane te Luftes Antifashiste,kane luajtur dhe luajne rolin qe luajti edhe Asamblea Tradhewtare e Mithat Frashewrit gjate pushtimit nazist!
  Mallkuar qofshi i ish socialiste,te shnderruar ne rilindas!

  Reply to this comment
  • Dulla me qeleshe... August 29, 15:29

   Strumullari i gjithë të këqijave në vend, përfshi këtu dhe rrokullisjen drejt fashizmit dhe glorifikimin e tradhëtarëve më të damkosur të kombit, i ka rrënjët ke padrejtësia e instaluar pas viteve ’90-të nga kameleonët ramizjanë të shpërndarë me marifet në tre partitë e dala nga PPSH-ja. Kjo padrejtësi funksionon si avokaturë e krimit dhe e korrupsionit, pavarësisht se ke cili krah i politikës e ka ai burimin.

   Pas dorovitjes se PS-se nga Tos bixhozxhiu dhe ardhjes së Kalit të Trojës në pushtet, bota e krimit tashmë është fuqizuar tmerrësisht dhe vështirë se mund t’i ndërpritet vrulli. Aq më pak me gërmat tona si pilivesë, të cilat s’i gëlltit as lopa se ka frikë se ngordh.

   Duhet hartuar në prapaskenë një strategji gjithpërfshirëse, ndryshe na morri lumi të gjithëve.

   Reply to this comment
 5. Peza August 29, 02:41

  E kam thene disa here se Edi Rama eshte vetem nje KALE TROJE ne PS!
  Dhe antaresia e sotme e saj eshte kthyer ne rilindase shterpe,ndersa socialistet e vertete akoma heshtin me ndonje perjashtim,por qe nuk i degjon kush!
  Situaten ne PS dhe ne vend e konsideroj si nen PUSHTIM nga nazi-fashizmi,jo i huaj,por i vendit me ne krye antishqiptarin me te rrezikshem Edi Rama!
  Te gjithe ata qe e quajne veten trashegimtare te 28 mije deshmoreve dhe 70 mije partizaneve,duke heshtuar para TRADHETISE se kryetarit te tyre antishqiptar,kane SHKELUR MBI GJAKUN DHE SAKRIFICAT e tyre vetem per nje vend pune!
  Deshmoret dhe partizanet vune jeten ne sherbim te atdheut,ndersa keta qe sot hiqen si pasardhes te tyre nuk sakrifikojne qofte edhe nje vend pune!
  Pra e kane shitur Shqiperine tek PUSHTUESI!
  Kryesia dhe Asamblea socialiste,deri tani te emeruar nga KALI I TROJES ,me heshtjen e tyre dhe sherbimet ndaj tradhetarit te idealeve partizane te Luftes Antifashiste,kane luajtur dhe luajne rolin qe luajti edhe Asamblea Tradhetare e Mithat Frasherit gjate pushtimit nazist!
  Mallkuar qofshi i ish socialiste,te shnderruar ne rilindas!

  Reply to this comment
 6. MH August 29, 03:05

  Tradhetaret e popullit bashkepunetoret me pushtuesin ne bilincin demokratike po dalin te fituar.Pozitivisht.
  Separi po riabilitohen moralisht dhe se dyti po vjelin damshperblime financiare many many.
  Te na rroje e ti dhjefsha vlerat e demokracise alla perendimore kur dhe perendimi hesht e nuk e hap gojen per vlersimin e luftes antifashiste clirimtare te kombit shqiptare.

  Reply to this comment
  • mirel August 29, 15:47

   Je kujtuar vone o Kajo..

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku August 29, 20:31

    Si je ti mirel plehra kurva? A e takove komandant Enverin sot? A te dha noi porosi per ballistat e per zogistat o idiot?

    Reply to this comment
    • mirel August 29, 22:56

     Ma dha o xhuxhumak, futu koqen e plumbit ne bythe tha, mos i ler te shpetoje njeri

     Reply to this comment
     • Plaku Xhuxhumaku August 30, 00:00

      Epo, haju mutin atehere. Nuk i the komandant beqirit ti qe kane ikur ato kohe dhe ju rrotkaret qe keni ngelur vetem hani mut neper forume? Thuaji shpejt se pastaj ta fut plumbin bythes ty ai se eshte i serte shume koqja.

 7. wikipedia albanian war August 29, 04:24

  BALLISTI SPIUNOI PARTIZANIN ….NDODHI TRAGJEDIA…. LUFTA CIVILE ??
  Lufta kundër okupatorit u tradhetua dhe degjeneroi në një luftë të përgjakshme civile,shkaktare e së cilës ishte “Partia Komuniste e enver hoxhes” e udhehequr nga Miladin Popovici dhe Dushan Mogusha per vellavrasjen dhe percarjen e popullit shqipetar per interesat e Jugosllavise.LUFTE CIVILE E CILESOJNE GJITHE HISTORIANET E HUAJ TE PA VARUR E TE PA ANESHEM !
  Wikipedia :
  MacLean and Smiley to report : they noted that the Communist-led NLM( National Liberation Movement) appeared to be more interested in securing political power after the war than fighting the Germans, the NLM were using these arms against their political opponents rather than the Germans.
  The Mukje Agreement was a treaty signed on August 2, 1943 in the Albanian village of Mukje between the nationalist Balli Kombëtar and the communist National Liberation Movement. The two forces would work together in fighting off Italy’s control over Albania. However, A dispute arose concerning the status of Kosovo. Whereas the Balli Kombetar proposed to fight for the integration of Kosovo into Albania, the Communist representatives objected fiercely. The Balli Kombetar labelled the partisans as traitors of Albania[4] and often called them “Tito’s dogs”[27] while the partisans accused the Balli Kombetar of collaborating with the Axis powers, thus igniting a war between the two

  Reply to this comment
  • Glaukias August 29, 09:57

   Çfarë lodhjeje mendore duhet të jetë të gjesh të vetmit të huajë që kanë shkruar në mënyrë të tillë për LANÇ-in… Sa për dijeni, në Wikipedia mund të modifikoj edhe unë artikuj sepse kam plotësuar kushtet e Wikipedias, mbase e rregulloj edhe këtë pjesën e mësipërme. Po habitem me faktin se besohen “historianë” të huajë e jo deklaratat zyrtare të asaj kohe nga të HUAJTË, nga ata që kanë qënë në LUFTË, misionet angleze, amerikane, jugosllave etj. Na paska gënjyer Amerika, Anglia, Rusia, Franca etj, që e rreshtuan Shqipërinë tek vendet fituese. Na paska gënjyer dhe Gjermania që dëmshpërbleu dëmet e luftës. Rrofshin këta “historianë” që po na hapin sytë. S’ka rëndësi se ku bazohet “historiani” , rëndësi ka vetëm që është i “paanshëm”, s’kanë rëndësi provat e faktet, rëndësi ka “historiani i huaj”.

   Reply to this comment
   • albanian war August 29, 12:09

    Glaukias, “të HUAJTË, nga ata që kanë qënë në LUFTË, misionet angleze, amerikane ”
    Lexo me vendje, MacLean and Smiley to report ! Ndoshta nuk di anglisht,po ata ishin misjonaret.Ne 1984 Smiley
    botoj liber,etj,etj,….

    Reply to this comment
    • Glaukias August 29, 15:21

     Po zotëri, di anglisht, edhe i kam lexuar edhe unë raportet e Mclean që u shkruajtën pasi zogistët me çunin e A.Kupit në krye, Petritin, sulmuan një post-roje gjermane e pasi Gani Kryeziu sulmoi minierat e kromit në Qafën Rrërësit dhe në Zogaj. Ishte një raport që kërkonte nga Komanda Britanike e Barit t’i jepeshin armë nacionalistëve. Por Komanda Britanike nuk pranoi sepse e kuptoi që sulmet ishin thjesht për tu hedhur hi syve e që armët ju duheshin për të luftuar partizanët e jo nazistët. Edhe gjermanët vet, kujtuan se i sulmuan partizanët(mbase kanë qënë veshur si partizanë ballistat, nuk e di) Ndaj unë zgjedh të besoj Komandën Britanike, ti si të duash … Sa për dijeni, edhe kur Mclean, gjatë largimit nga Shqipëria, kërkoi të merrte me vete Abaz Kupin përsëri Komanda Britanike nuk e lejoi sepse e quante Kupin si bashkëpunëtor të nazistëve. Unë kur them të HUAJTË mendoj për drejtuesit e shteteve e jo një “historian” që as shteti i vet nuk e merr për bazë.

     Reply to this comment
     • Alb.war August 29, 20:33

      E marr vesh “qe kupton anglisht”me “fjalor perkthimi” historine e partise.

     • Lili August 29, 22:26

      Glaukias, edhe a e di pse britaniket luftuan kunder nacionalisteve shqiptare? Sepse Churchilli ishte marr vesh me titon e me grekun me nda Shqiperine , edhe me ba republike te 7 te yugoslavise me Enverin! Lexo edhe pak britaniket… jo vetem cka te konvenon! Edhe si ato kane lah mutin e tyre me shurr!

 8. Arber iliri August 29, 04:46

  Lufta antifashiste ishte e popullit pushtetin e mori enveri dhe e la popullin me gisht ne goje.

  Reply to this comment
 9. Besniku August 29, 06:00

  Edi Rama , e jo vetem ai, por dhe Gramoz Ruçi e te tjere, po te kishin “veshe” do te kishin reflejtuar me kohe.
  E gjithe e majta po flet çdo dite , por veshet e tyre jane dyllosur nga ……. paraja, fodulleku , pushtet I e babezia.
  Ps u ngrit nga familjet te partizaneve.
  Tani duhet vetem permbysje, dhe jo reforms, ne PS

  Reply to this comment
 10. demo August 29, 06:37

  Une nuk ve doren ne zjarr per melodramat me gjermane dhe balliste qe trondisin kenduesit e gazetes se nderume Dita.Pertej melodramave,nje fakt eshte kokeforte.GJERMANET KALUAN KENDEJ PER NJE VIT.
  Vetem per nje vit u ra rruga kendej,nentor 1943-nentor 1944.
  Nga nentori 1944 e deri ne dhjetor 1990 ketu sunduan 70 mije partizane clirimtare me pushke dhe revole.
  Kishin edhe 4 nendetese fantastike,qe do te canin Italine mes per mes.

  Reply to this comment
 11. intelektuali August 29, 08:50

  Q SHUME NA MALLENGJEVE ME HISTORINE E MOTRAVE TE TUA SA QAME DHE VAJTUAM ME LOTE KROKODILI SI ENVERI PER QEMAL STAFEN!

  Vetem se nje fjale e urte thote: “Kur qellon pas ferres dhe vret njerez mund te vritesh edhe vete”, prandaj o fanatiku i LANC-it kriminal dhe jugoasllav te Enverit mos e kerko fajin tek ballisti imagjinar qe ju kallezoi te fashistet, por tek babai yt dallkauk qe qellonte pas ferres per te vrare “armikun” imagjinar qe ishte vene ne shenjester si target bolshevik nga Beogradi dhe Moska dhe qe keta ne vitin 1944 nuk ishin ata pak gjermane te telendisur copa-copa ne stepat e Rusise Bolshevike dhe qe donin vetem te kalonin permes territorit shqyptar me rruge dhie nga Greqia per ne vendlindje, por shqyptaret antikomuniste qe nuk donin implementimin e Murtajes Bolshevike ne vendin tone qe me ane te LANC-in kriminal jugosllav nuk vrau vetem dy vajza te vogla, por mbushi lumenj me gjak njeriu te pafajshem ne Shqypni edhe gjate Luftes Civile Kriminale Jugosllave (aspak Antifashiste), por edhe pas saj duke ngrene kokat e te gjithe komunisteve qe nga Qemal Stafa qe u spiunua tek fashistet nga “te vetet”, nga Enver Bullafiqi e deri tek Antifashisti me i madh shqyptar, Mehmet Shehu, Legjenda e Luftes se Spanjes qe u shpall poliagjent dhe u vra si qen me nje plumb pas koke nga pederasti Enver Hoxha qe kur Mehmeti luftonte ne Spanje me fashistet kalonte kohen duke palluar kurva ne bordellot e Frances me lekat e kunatit te tij Kryefashist dhe Kryeballist Bahri Omari.

  PSE NUK JA KERKON PERGJESINE E VDEKJES SE MOTRAVE TE TUA TRADHETARIT DHE ANTISHQYPTARIT ENVER HOXHA?

  qe:

  Si bythashites i Beogradit dhe i Moskes mashtroi babane tend te qellonte pas ferres kalimtare te huaj, nderkohe qe jetonte si levend pasanik borgjez ne vilen e kunatit te tij Kryefashist dhe Kryeballist, Bahri Omari?

  CFARE LUFTE ANTIFASHISTE ISHTE LUFTA E ENVERIT PER PUSHTET KUR JETOI BASHKE ME NEXHMIJE FASHISTEN I PAPREKUR GJATE GJITHE LUFTES NE MES TE TIRANES?

  He mo fanatiku enverist Agim Dalipi ke pergjigje per keto pyetje thelbesore, sepse kalemxhinjte e Enverit, si Paskal Milo qe citon ti nuk e kane hapur asnjehere gojen e tyre te mashtruesit kalemxhi per keto tema thelbesore qe vene ne dyshim “antifashizmin” e Luftes per pushtet te Enverit dhe Nexhmije Fashistes, vene ne dyshim edhe karakterin “nacional” te Luftes se Enverit sepse shiten me pabesi tek antifashisti i Titos, Aleksander Rankovic kosovaret ne Tivar, shiten po keshtu me pabesi camet te antifashisti me fame boterore, gjenerali i rrezistences greke, Napoleon Zervas dhe cfare i mbeti LANC-it kriminal si “kokoshi ne nje thele” kur vrau ne fund edhe Aleatet angleze ne kanalin e Korfuzit qe e reshtoi Shqypnine ne anen e vendeve terroriste dhe Fuqite e medha Perendimore refuzuan ta njohin ne OKB pa paguar sanksionet e Gjykates se Hages per krime kunder njerezimit njesoj si vendet qe kishin bashkepunuar me fashistet si Norvegjia kuislinge, Hungaria, Rumania dhe Bullgaria?

  He mo fanatiku enverist Agim Dalipi pyete Paskal Milon, pse Bota e radhiti Shqypnine ne anen e bashkepuntoreve te fashizmit, Norvegjise kuislinge, te Hungarise, Rumanise dhe Bullgarise per pranimin ne OKB, nuk i ftua ne Konferencen e Paqes pas Luftes ne San Francisko si te gjitha vendet e tjera antifashiste te Botes dhe vetem kur Hrushcovi goditi me kepuce tavolinen ne OKB u be i mundur pranimi i Shqypnise se Enverit si vasale e Internacionales Komuniste bashke me bashkepuntoret e fashizmit qe sot i kane treguar gishtin vendit tone pernga zhvillimi ekonomik dhe standarti i jetes.

  KUJT JA TREGON TI KETO LLOGJE PROPAGANDE ME LANC-IN KRIMINAL QE E BERI JO VETEM, TEPELENEN POR GJITHE SHQYPNINE SI NJE AUSCHWITZ TE HITLERIT?

  Qaji dhe vajtoi motrat e tua sa te duash qe i kishte lene babai ne shtepi si “mish per top” kur qellonte me pushke si cub pas ferres per te vrare, por jepu te drejten te qajne te afermit e tyre edhe pjeses tjeter te shqyptareve qe nuk kishin vrare njeri, por qe u vrane dhe u masakruan nga xhelatet e Enverit vetem sepse deshen qe Shqypnia te ishte ashtu sic po kerkon te behet sot, pjese e Botes Perendimore Demokratike dhe jo Vasale Vrastare e bindur e Lindjes Gjakatare Bolshevike,

  NE FUND TE RADHES DHE NE BISHT TE KAVALLIT

  Reply to this comment
 12. intelektuali August 29, 08:54

  Q SHUME NA MALLENGJEVE ME HISTORINE E MOTRAVE TE TUA SA QAME DHE VAJTUAM ME LOTE KROKODILI SI ENVERI PER QEMAL STAFEN!

  Vetem se nje fjale e urte thote: “Kur qellon pas ferres dhe vret njerez mund te vritesh edhe vete”, prandaj o fanatiku i LANC-it kriminal dhe jugoasllav te Enverit mos e kerko fajin tek ballisti imagjinar qe ju kallezoi te fashistet, por tek babai yt dallkauk qe qellonte pas ferres per te vrare “armikun” imagjinar qe ishte vene ne shenjester si target bolshevik nga Beogradi dhe Moska dhe qe keta ne vitin 1944 nuk ishin ata pak gjermane te telendisur copa-copa ne stepat e Rusise Bolshevike dhe qe donin vetem te kalonin permes territorit shqyptar me rruge dhie nga Greqia per ne vendlindje, por shqyptaret antikomuniste qe nuk donin implementimin e Murtajes Bolshevike ne vendin tone qe me ane te LANC-in kriminal jugosllav nuk vrau vetem dy vajza te vogla, por mbushi lumenj me gjak njeriu te pafajshem ne Shqypni edhe gjate Luftes Civile Kriminale Jugosllave (aspak Antifashiste), por edhe pas saj duke ngrene kokat e te gjithe komunisteve qe nga Qemal Stafa qe u spiunua tek fashistet nga “te vetet”, nga Enver Bullafiqi e deri tek Antifashisti me i madh shqyptar, Mehmet Shehu, Legjenda e Luftes se Spanjes qe u shpall poliagjent dhe u vra si qen me nje plumb pas koke nga pederasti Enver Hoxha qe kur Mehmeti luftonte ne Spanje me fashistet kalonte kohen duke palluar kurva ne bordellot e Frances me lekat e kunatit te tij Kryefashist dhe Kryeballist Bahri Omari.

  PSE NUK JA KERKON PERGJESINE E VDEKJES SE MOTRAVE TE TUA TRADHETARIT DHE ANTISHQYPTARIT ENVER HOXHA?

  qe:

  Si bythashites i Beogradit dhe i Moskes mashtroi babane tend te qellonte pas ferres kalimtare te huaj, nderkohe qe jetonte si levend pasanik borgjez ne vilen e kunatit te tij Kryefashist dhe Kryeballist, Bahri Omari?

  CFARE LUFTE ANTIFASHISTE ISHTE LUFTA E ENVERIT PER PUSHTET KUR JETOI BASHKE ME NEXHMIJE FASHISTEN I PAPREKUR GJATE GJITHE LUFTES NE MES TE TIRANES?

  He mo fanatiku enverist Agim Dalipi ke pergjigje per keto pyetje thelbesore, sepse kalemxhinjte e Enverit, si Paskal Milo qe citon ti nuk e kane hapur asnjehere gojen e tyre te mashtruesit kalemxhi per keto tema thelbesore qe vene ne dyshim “antifashizmin” e Luftes per pushtet te Enverit dhe Nexhmije Fashistes, vene ne dyshim edhe karakterin “nacional” te Luftes se Enverit sepse shiten me pabesi tek antifashisti i Titos, Aleksander Rankovic kosovaret ne Tivar, shiten po keshtu me pabesi camet te antifashisti me fame boterore, gjenerali i rrezistences greke, Napoleon Zervas dhe cfare i mbeti LANC-it kriminal si “kokoshi ne nje thele” kur vrau ne fund edhe Aleatet angleze ne kanalin e Korfuzit qe e reshtoi Shqypnine ne anen e vendeve terroriste dhe Fuqite e medha Perendimore refuzuan ta njohin ne OKB pa paguar sanksionet e Gjykates se Hages per krime kunder njerezimit njesoj si vendet qe kishin bashkepunuar me fashistet si Norvegjia kuislinge, Hungaria, Rumania dhe Bullgaria?

  He mo fanatiku enverist Agim Dalipi pyete Paskal Milon, pse Bota e radhiti Shqypnine ne anen e bashkepuntoreve te fashizmit, Norvegjise kuislinge, te Hungarise, Rumanise dhe Bullgarise per pranimin ne OKB, nuk i ftua ne Konferencen e Paqes pas Luftes ne San Francisko si te gjitha vendet e tjera antifashiste te Botes dhe vetem kur Hrushcovi goditi me kepuce tavolinen ne OKB u be i mundur pranimi i Shqypnise se Enverit si vasale e Internacionales Komuniste bashke me bashkepuntoret e fashizmit qe sot i kane treguar gishtin vendit tone pernga zhvillimi ekonomik dhe standarti i jetes.

  KUJT JA TREGON TI KETO LLOGJE PROPAGANDE ME LANC-IN KRIMINAL QE E BERI JO VETEM, TEPELENEN POR GJITHE SHQYPNINE SI NJE AUSCHWITZ TE HITLERIT?

  Qaji dhe vajtoi motrat e tua sa te duash qe i kishte lene babai ne shtepi si “mish per top” kur qellonte me pushke si cub pas ferres per te vrare, por jepu te drejten te qajne te afermit e tyre edhe pjeses tjeter te shqyptareve qe nuk kishin vrare njeri, por qe u vrane dhe u masakruan nga xhelatet e Enverit vetem sepse deshen qe Shqypnia te ishte ashtu sic po kerkon te behet sot, pjese e Botes Perendimore Demokratike dhe jo Vasale Vrastare e bindur e Lindjes Gjakatare Bolshevike,

  NE FUND TE RADHES DHE NE BISHT TE KAVALLIT

  dhe:

  Harruam te shtojme ne fund:

  Ngushellime, te roni vete pas 100 vjet, se mbase motrat e tua te vogla do te kishin patur fatin e komunisteve te tjere te Luftes qe i likuidoi Enveri me pabesi te papare deri ne fund te jetes.

  Reply to this comment
 13. per faren e Djallit ardhur nga fundi botes mbjelle ne shqypni August 29, 09:39

  Uo Mazllum qi jeton vetem n’llum:

  Rrac e ndyt ,e Lig por edhe idiote ,
  qe se shkaterruari Shqipnin kurr dor s’hoqe
  o surrat kokLoqe .

  shko ne Djall ,andej nga edhe kee dal !

  Reply to this comment
 14. ETHEM LALAJ August 29, 11:52

  Edhe ky AGIM F.DALIPI,shkruan prap ne DITA per LNÇL.Dhe bene mire.Deri 29 nentor 2019 duhet te shkruhet sa me shume nga te gjithe kalemxhijt e DITES duke i bere sa me shume jehone pozitive ksaj lufte dhe 28.000 deshmoreve te saj,por edhe duke kritikuare me fakte gabimet e qeverisjeve 29 vjeçare dhe sidomos qeverin se sotme.
  -Une si intelektual kam vene re se pas reabilitimit te Ballistit M.Frasheri qe i beri padrejtesisht Edi Rama,gazeta D I T A me 99% te analisteve te saj eshte hedhur ne nje lufte te papare çdo dite kunder tij,por duke erresuare çdo pune te mire te bere gjat qeverisjes 6 vjeçare.Kjo nuk eshte e drejte.
  -Zotri:Nje objekt i mire ndertohet
  Kur projekti behet i mire dhe hidhen themele sipas projektit.Tek ne qe ne 1990 u fillua e zbatua çdo gje ne kundershtim me parimet demokratike nga drejtimi keq i nje partie-bande..hajdute e vrastare,sipas skenarit Serb-Rus-Grek.Dhe kjo vazhdoi deri ne 2013 ku buxheti shtetit u çua ne “0”.
  -Nen sundimin Berishian u shkaterrua çdo gje e ndertuare nga Enveri qe arrin ne shifren 2-3 mil.$.Kjo beri dhe po bene qe puntoria e afte per pune te migroi ne perendim…dhe ata qe e shkaktuane kete katraure bertasin me shume.
  -Teoria gjoja e levizjes se lire..me shume per vota çoi ne zaptimin e pronave te tjetrit dhe nderimin kuturu..ishte krimi tjeter me i rende si askund tjeter ne bote ku per çeshtje prone u vrane mbi 3000 njerz.Dhe kjo histori do vazhdoi te zgjidhet ne gjykatat nd/kombetare duke demtuare buxhetin e shtetit aktual.
  -S.Berisha me teorin e mospagimit taksave gjoja ne te mire te qytetareve,demtonte buxhetin e shtetit per te kaluare ne skenarin GREK me qellim qe qeveria pasardgese te thyente koken shpejte.
  -Kapja e sistemit te drejtesise nga SB me kursin 6 mujor te plepave degradoi ne nje korrupsion galopant te drejtesise dhe qeveritarve te çdo krahu duke krijuar nje imazh te keq faqe botes,saqe Rama u dha komanden SOS nd/kombetareve sidomos SHBA+GJERNANISE qe moren persiper hartimin e kushtetutes se re dhe zbatimin e vetingut ne Shqiperi per sistemin e drejtesise.
  -Por rendesi do te ket vetingu ne politik nga SPAK-u.Kjo po tmerron sidomos drejtuesit e opozites se rruges ku me ne krye PD jane maskuare shume parti bijza fantazme,ku ne Shqiperi numurohen mbi 129 parti-shushunja qe paguhen nga populli.
  -Informaliteti ne shqiperi ka vazhduare ne menyre skandaloze ne 29 vite,saqe betaja e koheve te fundit e qeverise kundra ksaj skeme,nga opozita u konsiderua si lulm i diferencuare dhe per fitim personal te KM Rama.
  -Ka plot argumente qe ne kte vend ne 30 vite eshte bere nje pune e papergjegjeshme nga politikanet drejtues sidomos te PD+LSI.Kjo vertetohet edhe me ngjarjet e vitit 2019,ku opozita braktisi institucionet e vendit dhe u be gazi botes.
  -Dhe ne vend qe opozita te reformohet,te hartoi nje program bindes per popullin,te zbatoi kerkesat e faktorit nd/komberar..merret me shpifje te tipit BABALE duke u narre çdo dite me Valdrinet Kryebashkiak qe me pare i ka pasur ne qeverisje.
  -Ne kto kushte populli eshte i bindur te zvatoi parimin ” Me mire djepja thate se sa shejtani brenda. ” Dhe shejtani opozitar nuk ka per te ardhur kurre ne pushte duke u udhehequr nga Berishizmi e Metizmi…dhe do te pranoi te keqen me te vogel-qeverisjen e PS e te Edi Ranes deri ne vitin 2050.
  -Dhe kjo do te ndodhe pasi Edi Rama ka mbeshtetjen e 95 % te popullit,te SHBA+BE per reformat e bera sidomos te reformes ne drejtesi si investim Amerijan e Gjerma,ku opozita e sabotoi 99.99 %.Dhe Edi Rama nuk ka vrare kerkend dhe se se nuk ka dosje te hapura e te mbyllura me proçedure.
  -Gabinet e bera prej E.Rames jane te riparueshme dhe jo krim shtetror.
  -Largimi nga skena politike i Saliut,Likes,Lulit e KO si kokat e krimit qe nga 1992,duhet te jete prioriteti edhe i medjeve ne kete vend.PIKE.

  Reply to this comment
  • Eliah August 29, 11:56

   PER ET’HEMIN KETU SIPER:

   Nje vend i mbushur
   Me debila qe drejtojne
   Nga te marret duartrokitur
   Hiena qe gllaberojne
   Kazanet e plehrave boshatisur

   Reply to this comment
 15. spata August 29, 11:59

  Kaq budalla mos e beni Ramen.Nese ka shkar ky nuk eshte faij i tije por i presjonit Evropjan .Gjejeni gjuhen e perbashket ndryshe Evrope nuk ka .Thone qe Merkel i eshte drejtuar Rames para 2 vjetesh .Pse ziheni me njeri tjertin se kush ka bashkpunuar me nazistet .Ne ,qe kemi peshen kryesore ne Evropen e Bashkuar, i keni lene menjane .Ju cfare perfitoni, qe dhe ato pak fakte,po i trajtoni si thelbesore ne rrugen e demokracise .Mesojeni ju dhe shqiptaret .Demokracia nuk merret me te shkuaren por me te ardhmen ku sejcili te gjej rruget per te ecur perpara pa konflikte.Pikerishte jane parimet e demokracise, qe shteti yne ligjerishte u vu para presjonit, tu kthej te persekutuarve politike ate qe u mohoj diktatura.Por na nxorren aq shume te persekutuar sa ky kompesim u be shume qesharak .Goditjen me te madhe e moren ish pronaret qe dhe sot e 30 vjete nuk kane marre ate qe u ka takuar nga djersa e trasheguar .Po me ish perkrahesit e sherbetoret e diktatures cfrae u be . Vete politikanet tane qe nga 91 e deri tani ,nga mbetje te komunizmit, u vune ne krye te demokracise dhe xhveshen lekuren brenda dites. Kush e pagoje kete kompesim . Te gjithe ata qe punuan me ndergjegjje per popullin ne diktature .Rrufeja nuk ra mbi kokat e diktatres dhe agjentve ,te shitur tek te huajt ,por tek bagetite qe prodhonin te mirat . Keto qendrime aspak demokratike krijuan dy klasa te persekutuara. Nje pale te diktatures dhe nje pale tjeter e “demokracise”pas 91.
  Keshilla te z. Merkele e te Aleatve, qe kane 30 vjet qe po merren me ne, politikanet shqiptare i trajtojne sipas oreksit partiak e jo kombetare.Pajtimin kombetar e kane zberthyer me sharje te se shkuares dhe mburrje se po luftojne komunizmin .E perkthyer, nga te vetequajturit demokrat ,i vdekuri eshte me i rrezikshem se te gjallet .
  Beri cberi Balli e Legaliteti populli i di shume mire. Komentet qe behen sot nuk sherojne e as ndryshojne azgje .Pikerishte ketu qendron idiotizmi politik i te marurit me te shkuaren.Rama nuk ka kapacitete, as ndonje politikan i krahve te tjera , te beje ato qe orjentojne Aleatet tane. Qendrimin ndaj te shkuares me shume e kane demtuar se sa i kan hapur rruge pajtimit .Populli ne fakte ka kohe qe i ka lene pas. Politika u ve benxine e i bene lemshm dhe ato pak qe duhen vlersuar.Keshtu mbetemi pa histori sic kemi qene qe nga koha e Perandorise Osmane .Edhe pse ka dokumente, qe na i vertetojne te tjeret ,ne bejme ate qe duam . Jo Rama por e gjithe kjo klase politike eshte jo update .

  Reply to this comment
 16. USA August 29, 13:52

  Quo Vadis Albania ? Mos u merni me llogje meruni me ekonomine infrastrukturen spitaletw shkollat jemi ne sistem tjeter Sistem Pune.

  Reply to this comment
 17. TEMO August 29, 14:37

  NJE NJGJARHE E THJESHTE.Tre djemve ju semur NENA.E çuan te doktori.Doktori pasi e vizitoi per çdo gje,me ne fund u tha “..Nena eshte per te fryre ne b…the..” Ok i tha djali madh.Dhe mori nje kallem dhe filloi ta fryje..boll i tha vellai i dyte..dhe filloi ta fryje nga krahu tjeter i kallamit.Keshtu beri dhe vellai i trete.Por nena i kishte bere ditet e perendise.
  -Ju qe nuk u pelqen menfimi im dhe shani sikur jeni zoti,jeni te mbaruare me pare se Nena e mire e atyre djemve te mire.
  -Dhe nese tek ne nuk ndyshon mentaliteti Berishist se..” une jam zoti e do bej siç dua une .,do vras ke te dua e sa te dua..qofte dhe kryetarin e opozites..” Shqiperia do te vuaj edhe 30 vjet te tjera.Pse: Se edhe PUTINI RUS e fut ne burg kryeopozitarin por nuk deklaron ne TV se do vrisja Kryeopozitarin.Ky eshte ndryshimi i nje krimineli qe kerkon pushtet me gjak me Shtetarin qe kerkon te bej shtet.
  -Por me e keqa qendon se militantet partiak opozitar jane me kriminel se kryekrimoneli qe ka 30 vjet qe nuk shkulet nga kolltuku i k/Partise defakto.
  -Dhe populli thot”..me mire djepja that
  e se sa shejtani brenda..”
  -Zotrinj anonim:Mire ata k/opozitaret tuaj kane frike nga SPAK po ju pse u ka hyre frika ne kocke qe ngelet ANONIM duke share..!.Dhe D I T A ju boton.Turp te keni.

  Reply to this comment
 18. Kasem gahinji August 29, 14:51

  Edhe musolini ishte produkt i partise socialiste italiane.edi eshte imitues i rruges se tij.oor me nje ndryshim.nuk ka kellqet e ekonomise italiane te asaj kohe.pra eshte ne hapat e para te rruges musoliniane.shetis ne rruget e padoves.shoqeruesi me tregon ndertimet e musolinit ne ate kohe.madje edhe ne fushen e mbrojtjes sociale.por ate qe beri,futjen ne rrugen e luftes te gjithe e denojne.edi yne e ka nisur rehabilitimin e fashizmit ne shqiperi,nepermjet goditjes se lanc.rehabilitimit te krimineleve te luftes,bashkepuntoreve te fashizmit.ka 30 vjet me kete qendrim.qekur hodhi parullen komunistet ne litar.sic del edhe shoqeria e tij e rinise ishte po e tille,klosi,zheji.dhe keshtu shkoi deri sa ,nuk e di me cilen inflyence,doli ne krye te ps.shikoni cilet ka rreth e rrotull.te besuarit e tij.dhe do ta coje deri ne fund musolinizimin e ps.

  Reply to this comment
 19. MH August 29, 14:56

  Arber Iliri!

  Pse nuk shtohen familjet me trashigimitar po vetem me nji dhe shume shume dy.
  Ku vet populli e ka thane e sterthan:Nji asht pak dhe dy jane shume.Gjeje ne enciklopedin e trunit tend,pse ky fenomen.
  Clirimtaret moren pushtetin dhe nga 900 mije banor, vendi deri ne 1990 shkoj ne 4.5 milion banor.Dhe diktatori shume kohe para se te vdiste e ka shprehur mendimin ne thirrje gjithe popullit: Shtoni oborret me kalaman.
  Tashti cfare mut filozofish kerkon te shprehesh e ti mbushesh mendjen te tjerve.Se zagar si puna e yte ka mjaft ketu ne forum.Te cilet i bajn hyzmet me iso te pafundme tradhetarve te atdheut qe bashkpunuan me pushtuesin Duce & Hitleriane.
  Diktatori ka kene teper teper i dhimbshem qe nuk ju cfarosi komplet nga truelli etnik shqiptare.Ndaj ketu ka ba nji gabim fatal e sot bahemi gazi i botes duke u grinde e kacfyt ndervedi kur vete gjermanet e nazismit e kane denuar hitlerizmin.E kane vendos ne muze dhe asnji nuk e perkahe ate fare te keqe qe ishit miq me to juve tradhetaret.

  Reply to this comment
  • intelektuali August 29, 15:40

   Po Nexhmije Fashisten dhe Enver Barkderrin e Bahri Omarit ku ta fusim ne histori

   O MH ENVERISTE ANTIFASHISTE ?

   Reply to this comment
   • mirel August 29, 15:49

    Ta fusim ne gojen tende qe ta mbash deri thelle ne gryke

    Reply to this comment
    • intelektuali August 29, 22:34

     Pusht enverist te kam thene edhe me pare, meso te komunikosh si njeri dhe jo si kafshe fanatike me kar dhe me pidh,

     njashtu:

     Si gjithe Kafshet fanatike te Enverit,

     njashtu:

     Si Kafshet e Edvinit qe ti e quan Ramuti qe jane nga dora juaj e spiuneve te Sigurimit nuk i degjoce si komunikonin me njeri tjeterin dhe me Bosin vetem me kar dhe pidh?

     NGA ATA E KE MESUAR GJUHEN E PUSHTIT?

     apo:

     Ta ka mesuar joteme qe te ka hedhur gjenin e rrugacit kur te ka mbajtur ne bark si vemje fanatike enveriste 7 muaj me radhe?

     O PUSHT SHTATANIK I ENVERIT ME GJYSEM TRUNI?

     Reply to this comment
 20. mirel August 29, 15:26

  E thashe dhe me siper. Eshte turp per te majten , per familjet e deshmoreve dhe partizaneve qe te presin meshire dhe vemendje nga nje plere rrugesh si Edi Ramuti. Partizanet, familjet e tyre, ata qe sakrifikuan jeten dhe rinine per Lirine dhe qe arriten me Merite Fitoren e madhe qe e beri Shqiperine shtet, kane arritur me shume se cdo brez tjeter. Ata i dhane Shqiperise te ardhmen qe nuk do ta kishte kurre, sepse do ishte toke e pergjakur si Kosova apo Cameria.
  Kete Shqiperi dhe kete te ardhme qe jetuan brezat e mevonshem, e moren gati, dhe i duket Ramutit sikur eshte ne gjendje te japi versionin e tij te luftes, ky qurrash lamash qe vetem perfitoi nga te mirat qe i siguroi i jati ne komunizem.
  Cfare presin veteranet dhe familjet e Luftes nga kermat si Ramuti?
  Eshte turp qe e diskutoni akoma
  Ballisti Ramut e ka bere me kohe shkeputjen nga idealet e Lirise se shqiptareve.
  Kthesa e tij nuk eshte ceshtje formimi.
  Ai eshte nje cope gjysmak, i paformuar, i perkedhelur dhe tekanjoz, qe i ka ngaterruar tekat me talentin,,dhe idiotesine e karakterit me inteligjencen.
  Ramuti nuk ka kontribuar ndonje gje per Shqiperine.
  Talent nuk ka patur as per Pikture, dhe as ndonje i shquar ne Basketboll.
  Nga na doli dhe filozof ky halabak rrugesh?
  Jo vetem filozof, por dhe gjykues i historise..
  Ata qe e njohin Ramutin nga afer e dine cfare arroganti palaco ka qene, me e shumta bente per te qare dashnoret, duke i rrahur dhe degdisur jashte,.ashtu sic degdisi gruan me gjithe femije, qe e katandisi nje mjerane per buken e gojes, nga nje aktore e njohur ne skenen shqiptare.
  Ky trap legen qenka ai qe do ti japi te drejten historike komunizmit?
  A matet ky funderine me vepren e madhe te Luftes Antifashiste Nacional Clirimtare dhe me Shtetin ligjor dhe modern qe ngriti Enver Hoxha?
  Kurre.
  Ndaj mos e mendoni te prisni nga ky qelbesire asnje lloj vleresimi. Eshte e turpshme te presesh nga ky bajge. Asnjehere dhe kurre.
  Komunizmi dhe e majta duhet ti japi shuplaken e merituar qenit tradhetar Ramut.
  Ky eshte misioni i te majtes, dhe jo qaravitjet per shpresen se mos ndryshon.
  Na kane marre Atdheun, lirine, sovranitetin. E kane nxjere ne ankand Shqiperine, po e shesin sikur ta kene te tyren, dhe ne presim akoma nga ata?

  Reply to this comment
  • Xha Sillua August 29, 16:13

   Duke dashur të ndihmoja dhe të kompletoja sado pak boshllëqet e komentit tënd, bëra c’bëra dhe i hodha sytë rreth e rrotull në forum për të gjetur ndonjë mëngjarash digjital nga ata të kohës “së lavdishme” të tollonit, por përveç teje asnjë shërbëtor tjetër të diktaturës nuk më panë sytë. Keq më vjen, por “veterinerët e luftës” sot numërohen me kokrra.

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku August 29, 20:36

    O mirel, o teveqel, o kurva qe s’te paguan kurre per bythen qe e dhe andej ketej sa munde, a e kupton ti o idiot qe edhe dashi me i nadh i kopese (si ai qe hanin partizanet e lavdishem ne kohen e luftes) nje lekure ke dhe ate mund ta shesesh vetem nje here. Ti o kaqol lekuret e partizaneve te lavdishem i shet e i stershet e nuk mjafton qe vete ata partizanet qene parazite per 45 vjet dhe per ato nja dy tri pushke qe hodhen me tym pyjeve e kenetave te Shqiperise tunden peshqirin, po ti do tashti or mut qe edhe ju pinjollet zbatharake te vazhdoni akoma ta shisni lekuren e dashit. Ha nje mut te madh e mjaft bere dërr dërr ne ket mexhlis. IDIOT.

    Reply to this comment
    • mirel August 29, 22:41

     Ballist i mutit, plumbi nga bytha nuk u ka dale akoma

     Reply to this comment
     • Plaku Xhuxhumaku August 29, 23:28

      O Mirel, qe akoma nuk te eshte thare qumeshti i kurves nga buzet dhe qe e ke pare luften vetem ne filmat e Kinostudios, ku ishe futur ate dite qe Kumandarin Loqendar ta terhoqen zvarre neper Tirane dhe i bene SHURREN siper, apo ishe futur poshte fustanit te kurves dhe i merrje eren e shurres nga breket e palara se ishte mbaruar talloni i sapunit.

   • mirel August 29, 21:27

    Bravo o xha Sillo per perpjekjen.
    Po thone qe uji i paster eshte uje i paket. Njerezia ate do pine, pavaresisht se tani ka plasur llumi nga te kater anet.

    Reply to this comment
    • Xha Sillua August 29, 21:51

     E kape @mirel, ashtu eshte. Po ama edhe uji i paster e ka nje limit. Nese shkojne te gjithe ke ai burim dikur do uji do shterohet dhe do shperthejne fekalet e intelekthalerave dhe xhuxhukakave. E keqja eshte se ditaret tane te tredhur i shikojne se si lundrojne mbi uje keto lloj fekalesh dhe ne vend qe t’i kulloje me site, lejon qe ato te deprtojne dhe te na ndotin ambjentin. Kohe te veshtira. Deri tani plot pese replika me kete qurion e ballit m’i ka refuzuar.

     Reply to this comment
     • intelektuali August 29, 22:48

      Xha Sillo Kasapi:

      Beji te fala Nexhmije Fashistes shko dhe pij nje kafe me merimangen e Zeze te Enverit qe te kujtoni dhe te publikoni si e hoqet qafe Kasapin tjeter antifashist nga Mallakastra, Poliagjentin e rrezikshem Mehmet Shehu, si me kujtimet e Isuf Kalos qe me ne fund vendosi te hape barkun me BLLOKUN e tij,

      sepse:

      Vetem keshtu mund te te pastroni kanalet e ujrave te zeza te Enver Bythos plot me fekale te komunizmit qe po qelbin me eren e tyre Shqypnine, 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit,

      SI NE ASNJE VEND TJETER ISH KOMUNIST TE EVROPES LINDORE.

     • Daj Ceni August 30, 13:35

      I dit t’gjele, dit zamoni,
      dul daj ceni për gozhap,
      goc e xhuxhit ke tajvoni,
      priste me ja morr me llap.

      Ul komkryq ke shatrivani,
      nastro duçen ëndërronte,
      daja gocën mu në gop,
      para mrapa ja pallonte.

     • Plaku Xhuxhumaku August 30, 14:14

      O Daj Ceni, po nuk u ngope me mut gjithe jeten ti mer katunar.

 21. kris 1 August 29, 21:11

  Edi Rama ja fut kot -tha Rustem Veterani qe luftoi xhermanin me luge ne dore.
  Akademia e shkencave me sesionin shkencor do Te sqaroje me fakte se partizanet perlane mishin e qengjit dhe ballisteve u lane vetem mish pule.
  Ballistet e ndoqen gjermanin deri ne Berlin dhe pas lufte u hodhen per Te mekembur ameriken

  Reply to this comment
 22. intelektuali August 29, 22:35

  Mirel:

  Pusht enverist te kam thene edhe me pare, meso te komunikosh si njeri dhe jo si kafshe fanatike me kar dhe me pidh,

  njashtu:

  Si gjithe Kafshet fanatike te Enverit,

  njashtu:

  Si Kafshet e Edvinit qe ti e quan Ramuti qe jane nga dora juaj e spiuneve te Sigurimit nuk i degjoce si komunikonin me njeri tjeterin dhe me Bosin vetem me kar dhe pidh?

  NGA ATA E KE MESUAR GJUHEN E PUSHTIT?

  apo:

  Ta ka mesuar joteme qe te ka hedhur gjenin e rrugacit kur te ka mbajtur ne bark si vemje fanatike enveriste 7 muaj me radhe?

  O PUSHT SHTATANIK I ENVERIT ME GJYSEM TRUNI?

  Reply to this comment
 23. intelektuali August 29, 22:35

  Mirel:

  Pusht enverist te kam thene edhe me pare, meso te komunikosh si njeri dhe jo si kafshe fanatike me kar dhe me pidh,

  njashtu:

  Si gjithe Kafshet fanatike te Enverit,

  njashtu:

  Si Kafshet e Edvinit qe ti e quan Ramuti qe jane nga dora juaj e spiuneve te Sigurimit nuk i degjove si komunikonin me njeri tjeterin dhe me Bosin vetem me kar dhe pidh?

  NGA ATA E KE MESUAR GJUHEN E PUSHTIT?

  apo:

  Ta ka mesuar joteme qe te ka hedhur gjenin e rrugacit kur te ka mbajtur ne bark si vemje fanatike enveriste 7 muaj me radhe?

  O PUSHT SHTATANIK I ENVERIT ME GJYSEM TRUNI?

  Reply to this comment
  • mirel August 29, 22:59

   qetesohu plako, e leme per sot, se me duhet te ta fus dhe neser

   Reply to this comment
   • intelektuali August 30, 08:12

    MIREL PUSHTI I ENVERIT:

    Mos i qaj kaloresit qe i varen kembet o pusht zvarranik i peshtire. Qetesohu ti se te ka mbetur penisi perpjete. Na bere te qeshim me sarkazmen e spiunit enverist,

    qe:

    Nuk di te thote kurgje konkrete per temen e debatit, por di te flase vetem me kar dhe pidh,

    njashtu:

    SI TE GJITHE PUSHTAT E ENVERIT

    Reply to this comment
 24. intelektuali August 30, 08:14

  MIREL PUSHTI I ENVERIT:

  Mos i qaj kaloresit qe i varen kembet o pusht zvarranik i peshtire. Qetesohu ti se te ka mbetur penisi perpjete. Na bere te qeshim me sarkazmen e spiunit enverist,

  qe:

  Nuk di te thote kurgje konkrete per temen e debatit, por di te flase vetem me kar dhe pidh,

  njashtu:

  SI TE GJITHE PUSHTAT E ENVERIT

  Reply to this comment
  • mirel August 30, 19:07

   Po cike kujdes o hale, mos e prish fjalorin. Une di e qelbesh ere, po kur do te shitesh per cope e zgjedhur duhet ta tregosh pak veten me sqime

   Reply to this comment
 25. BK August 30, 15:13

  Lufta nuk duhet te ngaterrohet me diktaturen.
  Demokracia e sotme ne Shqiperi, ku nuk e gjen kurre te drejten, mbetet nje derivat i diktatures, por fajin nuk duhet ta kerkojme tek ata qe u ngriten ne vitet 90- 91 kunder socializmit.

  Greqia beri hero Kacifas, qe ju kundervu policise e nuk dorezohej, pa patur nje shkak, ndersa tek ne, ata qe ne vetedijen e tyre po luftonin per atdheun e jo diktaturen, injorohen.
  Ata, duhet te respektohen e kujtohen edhe si te mashtruar nga Partia Komuniste.
  Modeli Qemal Stafa, me modelin Kacifas, jane larg.
  Kam parasysh modelin Kacifas si filozofi dhe jo rrethanat e vrasjes.
  Per rrethanat e vrasjes, i takon drejtesise te percaktoje nese ka patur shkelje te ligjit.
  Ne vitin 1945, kur Shqiperia hyri ne rrugen e socializmit, kapitalizmi nuk ishte sistem per tu vleresuar.
  E keqja nuk ishte socializmi, por menyra se si u praktikua, duke sekuestrua, burgosur e pushkatuar kundershtaret politik, duke praktikuar egersisht luften e klasave.
  Ne rrethana te tjera, socializmi do te ishte i suksesshem.

  Reply to this comment
  • Tutto esatto August 30, 20:45

   Ja thua mo ja thua, po kujt ja thua, thuaj…

   Ajo që unë do të dëshiroja të saktësoja është se derivati i diktaturës arnautase, e pra e ashtuquajtura “demokraci”, nuk është sistem i bazuar në përvojat e atyre shteteve, të cilat e aplikojnë atë prej afro dyqind vitesh, por një përzjerje midis kaosit dhe anrshisë anadollake.

   Na kanë munguar si socializmi po ashtu dhe demokracia, prandaj kemi mbetur bisht kavalli.

   Reply to this comment
 26. Termeti August 30, 15:58

  Ballistet dhe aleatet e tyre jane funderrina e shoqerise shqiptare.
  Nuk themi se te majtet jane flori e shkuar floririt, por njerezit dallohen nga dy gjera te rendesishme: nga puna dhe mendja.
  Te majtet kane bere nje pune kolosale ne historine e Shqiperise, te djathtet: balliste, zogiste, nacionaliste kane pare vetem interesin e tyre ne kurriz te fukarait dhe parate e vjedhura apo grabitura i futen vrimave, i fshehen mureve, ne trungje te pemeve apo nen toke ne vend qe te benin investime.
  Ne lidhje me mendjen e ketyre dy grupimeve te djathtet perfaqesojne argumentet e regresit, justifikimet, mosbesimin ne forcat e veta.
  Te majtet tregohen kurajoze, marrin persiper objektiva te guximshme, mbajne premtimet e dhena, ruajne dhe zhvilojne traditat e mira kombetare, tregohen te thjeshte dhe dine te orientohen drejt progresit, duke u kapur pas hallkes kryesore.
  Reforma ne drejtesi eshte akti me i larte dhe frymezues, qe u projektua nga forcat perparimtare te te majtes shqiptare ne bashkepunim te ngushte me aleatet tane strategjike, BE dhe SHBA. Kunder jane reaksionaret e Shqiperise: pd, lsi dhe aleatet e tyre.
  Xhuxhumaku eshte nje idiot.
  Bota flet, kushdo e thote
  Gjallese, qe rron kot.
  Nga mendja nuk ka më rrotë!
  Mos humbni kohe me keta bastarde! Eshte nje nga pasardhesit e spiuneve dhe kolaboratoreve te L2B.
  Te jesh kunder çlirimtareve, do te thote se je fashist, nazist, kuisling, tradhetar. Eshte zgjedhje e tyre dhe per kete zgjedhje ata do te vuajne dhe do te sulmojne duke shpifur e spiunuar fitimtaret.
  Nje ndihme jo te vogel u dha edhe Edi Rama me mit’hatin, te cilin e nderoi dhe e nderon, sikur te jete luftetar i lirise! Mbase gabimisht eshte kryetsr i PS, mbase nuk ndjehet mire ne PS. Eshte i lire te shkoje me alimadhin, por ne PS ky lloj kryetari nuk duhet te kishte vend. Alimadhi me padurim pret anetaresimin e tij ne radhet e ballisteve…

  Reply to this comment
 27. MH August 30, 23:03

  Vete nga perseritja e te njejtit koment disahere sic bane Intelektuali tregohet se asht krunde me intelektual dhe q egjithe stratgjia e tije asht shprhjakoha e qepes.Dhe ishtar i Hoxhes.Kujtdo qe i kundervihet me te drejte.E ky fare rrotet ka zgjedhur termin intelektual per t’na imponue se ka dicka ne tru.Ky maskara nder ma banli i komenteve.
  te ishte intelektual.Do bante nji koment dhe jo ta perseriste si hallkat e zinxhirit qit e prit te gjithve me te njejtin fjalor banal.
  Ti o krunde intelektualit nuk je as sa bira e bithes se Mirelit.Mireli ban nji gabim qe te ndjek me komente.Po ama ne cdo koment asht AS ne intiligjence me ty ore rrote intelektuali.

  Reply to this comment
  • intelektuali August 31, 15:48

   MH debili enverist dhe fanatiku budalla i Partise qe nuk di te shkruaje dhe nuk te mer vesh dot njeri se cfare do te thuash, shikoje ne pasqyre veten o debil idiot se cfare shkruan si replike per intelektualin:

   “..dhe q egjithe stratgjia e tije asht shprhjakoha e qepes…”

   He mo BOLE fanatike si e perkthen ti ne gjuhen tone kete hungerim kafshe pylli?

   Te pakten merr mundimin dhe rregulloje apo korrigoje duke e postuar disa here sic ben intelektuali vetem per nje gabim te vogel,ne menyre qe hungerimat e tua prej kafshe te kuptohen nga shoqeria njerezore qe debaton temen ne kete forum te nerum te gazetes DITA per intelektuale dhe jo per kafshe pylli si puna jote qe nuk kane as deftesen e shkolles fillore.

   PO SI GUXON TI MORE DEBIL PA SHKOLLE TE FYESH INTELEKTUALIN?

   kur:

   Tema e debatit eshte:

   TE QAJME APO TE QESHIM ME FANATIKUN AGIM DALIPI QE I KENDON HYMNE LANC-IT KRIMINAL JUGOSLLAV TE ENVERIT KR GJYKATA E HAGES E CILESOI SI NJE ORGANIZATE TERRORISTE ME NJE VENDIM TE FORMES SE PRERE?

   dhe:

   Kur “Pushtat” e Sigurimit te Enverit qe gelojne sot ne te gjitha qelizat e Shtetit tone mafioz, si alias @mireli me Lukunine e vemjeve enveriste nga pas ne vend t’i permbahen temes se debatit qe percaktohet si nje pyetje thelbesore:

   ME CILEN ANE TE HISTORISE JANE SOT SHQYPTARET?

   Me LANC-in kriminal dhe 100 % jugosllav te Enverit qe jo vetem vrau Aleatet angleze ne Kanalin e Korfuzit, por qe shiti me pabesi antishqyptare vellezerit tane kosovare tek antifashisti Alekasander Rankovic i Titos, qe mbushi lumenj me gjak njeriu te pafajshem ne Shqypni, shumica kundershtare politike, por viktima te pabesise enveriste ishin edhe mjaft komuniste te ndershem te indoktrinuar nga propaganda bolshevike qe e pesuan dhe u vrane nga “te vetet”, LANC kriminal qe e beri Vatanin si nje Kamp Perqendrimi Auschwitz te Hitlerit, rrethuar anembane me tela me gjemba, e izoloi nga Bota per 50 vjet me radhe dhe ne fund falimentoi ekonomine me tollona dhe bunkere duke i transformuar shqyptaret si nje fis kanibalesh prej Afrike Zulu.

   He mo MH fanatike e Enverit ke nje pergjigje per kete ceshtje me rendesi madhore per Vatanin, apo do te vazhdosh te fyesh dhe shash intelektualin me gjuhen e halabakeve te Enverit si [email protected] me Lukunine e fanatikeve pas tij qe nuk dine te flasin ndryshe por vetem hungerijne llogje erotike si kafshe pylli vetem me kar dhe me pidh?

   Reply to this comment
  • intelektuali August 31, 15:49

   MH debili enverist dhe fanatiku budalla i Partise qe nuk di te shkruaje dhe nuk te mer vesh dot njeri se cfare do te thuash, shikoje ne pasqyre veten o debil idiot se cfare shkruan si replike per intelektualin:

   “..dhe q egjithe stratgjia e tije asht shprhjakoha e qepes…”

   He mo BOLE fanatike si e perkthen ti ne gjuhen tone kete hungerim kafshe pylli?

   Te pakten merr mundimin dhe rregulloje apo korrigoje duke e postuar disa here sic ben intelektuali vetem per nje gabim te vogel,ne menyre qe hungerimat e tua prej kafshe te kuptohen nga shoqeria njerezore qe debaton temen ne kete forum te nerum te gazetes DITA per intelektuale dhe jo per kafshe pylli si puna jote qe nuk kane as deftesen e shkolles fillore.

   PO SI GUXON TI MORE DEBIL PA SHKOLLE TE FYESH INTELEKTUALIN?

   kur:

   Tema e debatit eshte:

   TE QAJME APO TE QESHIM ME FANATIKUN AGIM DALIPI QE I KENDON HYMNE LANC-IT KRIMINAL JUGOSLLAV TE ENVERIT KUR GJYKATA E HAGES E CILESOI SI NJE ORGANIZATE TERRORISTE ME NJE VENDIM TE FORMES SE PRERE?

   dhe:

   Kur “Pushtat” e Sigurimit te Enverit qe gelojne sot ne te gjitha qelizat e Shtetit tone mafioz, si alias @mireli me Lukunine e vemjeve enveriste nga pas ne vend t’i permbahen temes se debatit qe percaktohet si nje pyetje thelbesore:

   ME CILEN ANE TE HISTORISE JANE SOT SHQYPTARET?

   Me LANC-in kriminal dhe 100 % jugosllav te Enverit qe jo vetem vrau Aleatet angleze ne Kanalin e Korfuzit, por qe shiti me pabesi antishqyptare vellezerit tane kosovare tek antifashisti Alekasander Rankovic i Titos, qe mbushi lumenj me gjak njeriu te pafajshem ne Shqypni, shumica kundershtare politike, por viktima te pabesise enveriste ishin edhe mjaft komuniste te ndershem te indoktrinuar nga propaganda bolshevike qe e pesuan dhe u vrane nga “te vetet”, LANC kriminal qe e beri Vatanin si nje Kamp Perqendrimi Auschwitz te Hitlerit, rrethuar anembane me tela me gjemba, e izoloi nga Bota per 50 vjet me radhe dhe ne fund falimentoi ekonomine me tollona dhe bunkere duke i transformuar shqyptaret si nje fis kanibalesh prej Afrike Zulu.

   He mo MH fanatike e Enverit ke nje pergjigje per kete ceshtje me rendesi madhore per Vatanin, apo do te vazhdosh te fyesh dhe shash intelektualin me gjuhen e halabakeve te Enverit si [email protected] me Lukunine e fanatikeve pas tij qe nuk dine te flasin ndryshe por vetem hungerijne llogje erotike si kafshe pylli vetem me kar dhe me pidh?

   Reply to this comment
 28. TIRONA September 2, 03:27

  Zoti Agim F. Dalipi ,sinqerisht marr pjese ne dhimbjen tende te madhe !
  Nuk ka ne bote ,fjale me te peshtire se “tradhetia”.Historikisht tradhetarin e ka vrare nena e vet.
  Tradhetaret i denon, jo vetem Hymni Tone Kombetar ,por dhe Hymnet e shume vendeve ne bote.
  Shkerdhatokracia jone,perfitoi nga gabimet e p.p.sh.,POR E VERTETA ESHTE QE :VIKTIMAT DHE 28.000 DESHMORET NUK ISHIN KOMUNISTE.Fashizmin e luftoi gjithe bota.
  Haram qofshin brekedhjeret balliste !
  LAVDI TE PERJETSHME VIKTIMAVE TE LUFTES!

  Reply to this comment
 29. TIRONA September 2, 05:27

  Pa dyshim pseudo-Intelektuali eshte njeriu me debil,me zagar,me i shkare,me zemer-katil,
  E GJYKOFTE PERENDIA KETE XHAHIL TE PERDHOSUR nga enveri ,QE NUK GJYKON AS PER VIKTIMAT FEMIJE.ME KATIL SE hitleri.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

mersin escort mersin bayan escort konya escort eskişehir escort

Njoftim

Njoftim