Për “shkrimin antikomunist” të një gazetari

April 2, 2019 10:52

Për “shkrimin antikomunist” të një gazetari

I nderuar z.Kryeredaktor!

Shkrimin e Lorenc Vangjelit “Neveria per çimkopolitiken e sotme” te dates 31 Mars 2019 botuar ne gazeten Dita nuk ke si ta etiketosh ndryshe veçse “fantazi te semura” te cilat kerkohen te injektohen te njerezit ne menyre banale. Mund te jesh antikomunist madje dhe i terbuar por te thuash marrezi e absurditete te tilla eshte pak te injorosh te vertetat e jetes se njerezve.

Keshtu siç fantazon e sajon Lorenc Vangjeli i bie qe rreth 4 milion shqiptar qe ishin ne kohen e socializmit te kishin nga nje çimke ne trupin e tyre.  O ç’fatkeqesi, si eshte trazuar mendja e njeriut ne keto kohe!

Vitet pluraliste kane goditur rende mendjet e njerezve me pikpamje çorientuese, me imagjinata enderruese ne ajer, me botkuptim te pa konsoliduar, por qe kjo te ndodhe te gazetaret dhe opinionistet qe duhet normalisht ti paraprijnë shoqerise, kjo eshte fatkeqesi.

Ato qe shkruan Lorenc Vangjeli besojme se as Vangjeli “14 vjeç dhender” i Çajupit nuk do t’i shkruante. Lorenci thote: “Dikur komunizmi ishte nje sistem qe ngrihej mbi idene e pergjimit te gjithçkaje dhe gjithkujt. Atehere edhe vetem dyshimi e bente direkt fajtor qytetarin dhe mbi kete baze, ky instrument i padrejtesise se djeshme politike eshte perdorur shume shpesh ndaj te pafajshmeve…”.

Po mire mo Lorenc, ju kujtoni se kane vdekur te gjithe njerezit e asaj kohe dhe nuk ka kush e deshmon te verteten si ka qene ndaj sot duhet te besojmë perrallat e tua?

Lorenc! Dyshimi eshte mundesia per veprim, i shfaqur ne sjelljet, aktivitetin dhe veprimtarine e njerezve. Dyshimi ishte, eshte e do te jete pafundesisht i arsyeshem ndaj atyre njerezve qe shfaqin ne sjelljet dhe veprimet e tyre kundershtim me ligjet qe rregullojne jeten e shoqerise, per keqberesit, vjedhesit, kriminelet, spiunet, te shiturit tek te huajt ne dem te interesave te atdheut etj, qe natyrisht edhe ne ate kohe kishte jo pak.

Por ne ate kohe Lorenc keto elemente i neutralizonte vigjilenca e popullit dhe natyrisht organet e pushtetit popullor dhe vetem kur vertetohej veprimtaria e tyre keqberese, patjeter qe do te ndeshkoheshin nga drejtesia, pa perjashtuar edhe ndonje gabim subjektivist.

Kjo eshte e verteta Lorenc, jo ajo qe ne menyre te qellimeshme e te denueshme thoni ju.Dhe kjo nuk ishte pergjithesisht te populli, te punetoret, fshataret, rinia, intelektualet popullor, por ishte kryesisht te elemente te klases se permbysur qe bashkepunuan me okupatoret, me armiqte e popullit dhe atdheut sepse humben pushtetin dhe privilegjet e tyre dhe i tmerronte pushteti popullor.

Prandaj kur beni krahasime, reminishenca apo te trasheguara nga e kaluara mos u mundoni kot sepse nuk kane asnje lidhje, eshte krejt e kunderta. Rendi socialist i luftonte pa meshire dhe i pastronte me rrenje disa fenomene shoqerore, ndersa ky sistemi i sotem kapitalist i pjell dhe i shton marramendshem çdo dite duke i bere gangrene e duke i zene frymen shoqerise. Edhe pse behet sikur luftohet ky kancer por kjo eshte semundje e pasherueshme dhe metastazat e saj kane prekur çdo qelize te jetes se njerezve.

Ne paranteze, sot e gjithe bota eshte mbushur me çimka. Çimka ne telefon, ne internet, çimka kamera, survejim ne toke, ne det, ne ajer, çimka kudo, apo keto nuk te bejne pershtypje?!

Sa keq keshtu o Lorenc! Keshtu jane punet e jo ashtu si i trajtoni ju. Pa u zgjatur, kaq per kete trajtese.

Hajdar Domi

Letrat për këtë rubrikë mund t’i dërgoni në adresën [email protected]

April 2, 2019 10:52
Komento

26 Komente

 1. FILOZOFI April 2, 12:43

  O Hajdar Domi, Lorenc Vangjeli dhe aq shumë, e shumë, e shuuuuuuuumë LORENC VANGJELA tjerë shqipfolës, SOT, kokën dhe kokat i kanë me TRU LOPËSH, ja vetëm DROGË, prandaj dhe me gojët e tyre ata nuk folin por, LEHIN, PALLEN dhe PORDHIN !

  Reply to this comment
 2. Paul Tedeschini April 2, 12:48

  Hajdar Domi thote:

  “Po mire mo Lorenc, ju kujtoni se kane vdekur te gjithe njerezit e asaj kohe dhe nuk ka kush e deshmon te verteten si ka qene ndaj sot duhet te besojmë perrallat e tua?”

  Dhe un po i pergjigjem:

  “Po mire mo Hajdar Domi, ju kujtoni se kane vdekur te gjithe njerezit e asaj kohe dhe nuk ka kush e deshmon te verteten si ka qene ndaj sot duhet te besojmë perrallat e tua?”

  Reply to this comment
 3. Jimi April 2, 12:53

  I nderuar autor! Rolenci nuk eshte kunder cimkave. Ai eshte kunder “cimkave” te sistemit qe lam pas, por kurrsesi kundre cimkave moderne te sotme te cilat jane futur deri ne poret e trupit te gjithkujt, aq sa ato sot pergjojne deri edhe intimitetet bashkshortore! Per Rolencin keto lloj cimkash nuk jane si ato te tjerat Jo ! Keto jan tjeter soj. Keto jan kaq te bukura, kaq te dashura, kaq te deshirushme, saqe edhe kur e di qe po te pergjojne te japin kenaqesi e te relaksojne! Madje kur e kupton qe nuk po pergjohesh, te duket se te mungon dicka e domosdoshme, pa te cilen ti nuk mund te ndihesh rrehat. Kjo eshte kaq e vertet saqe kur ato te muingojne per nje kohe te gjate, je gati te protestosh per mungesen e tyre! Ketyre u them cimka une jo atyre te asaj kohe qe lame pas!

  Reply to this comment
 4. MH April 2, 13:43

  Sot Teknika elktronike favorizon shtetin e cdo shtetit nepermjet telefonit celular te pergjohen pa perjashtim i gjithe banori i planetit.
  Politika ne prfesionin e prostitutes kritikon pergjimet e monizmit dhe jo vetem nuk kritikon pergjimet e celularve te demokracise pluraliste por i mbeshtet fuqishem aq ma teper kur ngre zanin per pergjimet e kohes moniste.

  Reply to this comment
 5. katarakti April 2, 16:55

  Hajdar Domi ka ngelur nje komunist 24 karatesh dhe mbeshtetes i diktatures mizore te Enver Hoxhes dhe i krimeve te tij. Ndofta i ka te lyera edhe vete duart me gjakun e pafajshem te shume viktimave te asaj kohe. Ky Domi ben sikur nuk e di qe ne ate kohe ekzistonte edhe nje ligj i posaçem, i quajtur neni 55, qe denonte deri me 7 vjet burg, cilindo qe shprehej kunder partise dhe “shokut” Enver. A ka gje me kriminale se te denosh tjetrin se mendon ndryshe nga ty? Ky Domi ben sikur nuk e di qe ne ate kohe intelektualet ishin te gjithe te survejuar dhe te pergjuar, si gjasme me vese mikroborgjeze. Diktatura e proletariatit ishte sundimi i injorances, gjysem opingave dhe druve me pré mbi inteligjencen e kombit. Sidomos asaj te shkolluar ne Perendim. Vetem te kujtosh sesi Enver Hoxha iu “hengri” koken te gjithe shokeve te tij te luftes, si psh Koço Theodhosit, Beqir Ballukut, Abdyl Kellezit, Petrit Dumes, Hito Cakos, Mehmet Shehut, Kadri Hazbiut etj etj dhe e kupton sesa i lemerishem ishte ai regjim.

  Reply to this comment
 6. Plaku Xhuxhumaku April 2, 20:26

  Hajdar Domi fatkeqesia e madhe per Shqiperine qendron pikerisht qe ju dhe skota juaj gjakpirese, e pjerdhur nga trute nuk ka vdekur e gjitha qe populli shqiptar te mos turbullohet akoma me pallavrat qe na leshoni ju per dite per “shkembin e granitit buze Adriatikut”. Dhe po ka ende gjalle nga ne qe e dine te verteten e asaj kohe dhe nuk ju lejojme ju te mashtroni akoma. Ku ishe ti mor mut muti (sic thoshte me krenari Kumandari juaj) kur ta terhoqen zvarre e ta pshurren ate Perendine tende vampireske.

  Reply to this comment
 7. VDEKJA e plakut xhuxhmaxhumak April 2, 20:43

  plaku xhuxhumak,

  mos ha mut shumë, po ha ngapak, se nëse do t’hash MUT shumë do të të bëhet KOKA bythë e BYTHA kokë, e pastaj, vaj halli për ty çka ka më t’gjetë !

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku April 2, 23:12

   Ti o rrote kari, koqe kandari dhe koke hajdari, e shumta qe mund te besh per Plakun Xhuxhumakun, dmth eshte qe te me rruaçkarë, pataj te me hash munë dhe pastaj po te doli koha te me hash mune per se dyti. Eshte rraca juaj e neveritshme e morrave te kuq qe e keni sjelle kete vend te bukur buze Adriatikut ne derexhene qe eshte. Po te pyes edhe ty o enverist muti, ku ishe kur ta qine ne bythe idolin tend, kur ia shkerdhyen shtatoren dhe ia mbushen evgjitet me shurre, apo ishe futur poshte fustanit te mamit se te pelqente era e shurres.

   Reply to this comment
 8. Buda April 3, 16:44

  As ne Shqiperi e as ne ndonje vend te rruzullit tokesor nuk ka pasur kurre ndonje “Sistem Komunist”. Komunizmi i Karl Marksit eshte Utopi Kristiane. Ne Shqiperi ka pasur nje Sistem Diktatorial Socialist”.

  Reply to this comment
 9. kasem gahinji April 3, 21:59

  kam mendimin qe nese ka nga ata qe duan te deshmojne per krimet dhe denimet e padrejta ,sa jane gjalle,se pari te shkojne ne nje gjukate dhe te fitojne te drejten ,pra shpalljen me vendim gjukate te pafajshem dhe viktime.pastaj te dalin e te deshmojne neper gazeta.nese nuk kane kurajo te perballen me nje trup gjukues ,te heshtin.ndaj letershkruesi ka te drejte.ne keto 30 vite kemi vetem rrokopuje,rehabilitim te veprimtarise se spiunazhit,mbulimit te lloj lloj pislliqeve me gjoja disidence,antikomunizem.

  Reply to this comment
 10. Ismail April 4, 09:25

  Pyeteni lencin e vockël ju lutem:-Cili shtet fqinj, ia sponsorizon xhelin me të cilin lyen flokët? Se lenci i vockël, vetëm atë punë bën mirë.

  Reply to this comment
  • intelektuali April 4, 13:08

   Lorenc Vangjeli eshte BEDELI i Edi Rames kryesisht ne emisionin e Blendi Fevziut OPINION qe del si “matrazov sovjetik” sa here qe duhet te mbroje Istikamin e Partise nga Armiku i Jashtem dhe Armiku i Kllases, pas tij vjen ne renditje milioneri socialist, Alfred Peza qe ne vend te spjegoje si e beri milionin e pare badiava me llogje socialiste, u tregon katunareve dru me pre sesa vuan Rilindja e Edvinit per proletaritatin ne Shqypni,

   prandaj:

   O fanatiku i Enverit, Hajdar Domi qe anatemon Kim Mehmetin ne Maqedoni me mallengjime bolshevike me llogje te propagandes se shemtuar komuniste si me poshte:

   “…Zotni Kim Mehmeti po ja u kujtojme edhe njehere, ju dhe atyre qe mendojne si ju, qe Enver Hoxha udhehoqi luften heroike antifashiste nacional-çlirimtare, socializmi dhe Enveri vendosi drejtesi e barazi shoqerore. Enveri ideoi e udhehoqi ndertimin e vendit me vepra madhore, hidrocentrale, hekurudha, fabrika e uzina, kombinate, bujqesi te perparuar, arsim e shendetesi falas, besoj e dini, me nivele te larta, kulture masive e shkence te perparuar etj etj, qe kerkojne mijera flete per t’i renditur. Socialzmi dhe Enveri benin edukim te shendoshe moral, shoqeror, atdhetar, patriotik, te formimit te njeriut me virtytet me te larta njerezore, te forcimit te unitetit ne familje, shoqeri e kudo…”,

   prandaj:

   O dallkauku fanatik dhe pusht i ndyre enverist, Hajdar Domi:

   KOHA E QEPES E ENVERIT ME TOLLONA DHE BUNKERE KA COFUR NJEHERE E PERGJITHMONE

   dhe:

   Lorenc Vangjeli e ka kuptuar ne kohe kete te vertete si shume enveriste te tjere, ne dallim nga dudumet e Partise si puna jote qe dine te shkruajne vetem letra te hapura per katunare dhe fanatike dru me pre, spiune te 100 lekeshit te Sigurimit te Shtetit.

   Reply to this comment
 11. enverdjali April 4, 17:18

  Shife nga emri qe ka, ashtu edhe eshte HAJDAR

  Reply to this comment
 12. VDEKJA e plakut xhuxhmaxhumak April 4, 17:40

  Plaku xhuxhumak,

  ha MUT ngapak se, nëse do të hash NGA SHUMË, MUTI do të dali për goje, për bythe e për hund !

  Reply to this comment
 13. Plaku Xhuxhumaku April 4, 19:36

  Ti o rrote kari, koqe kandari dhe koke hajdari, e shumta qe mund te besh per Plakun Xhuxhumakun, dmth mua eshte qe te me rruaç karë, pataj te me hash munë dhe pastaj po te doli koha te me hash mune per se dyti. Eshte rraca juaj e neveritshme e morrave te kuq qe e keni sjelle kete vend te bukur buze Adriatikut ne derexhene qe eshte. Po te pyes edhe ty o enverist muti, ku ishe kur ta qine ne bythe idolin tend, kur ia shkerdhyen shtatoren dhe ia mbushen evgjitet me shurre, apo ishe futur poshte fustanit te mamit se te pelqente era e shurres.

  Reply to this comment
 14. VDEKJA e plakut xhuxhmaxhumak April 4, 20:25

  Plaku xhuxhmaxhumak,

  ti je i lindur për të hangër vetëm MUT, dhe HA, por prapë po të them: Mos ha MUT tepër se nëse do hash MUT tepër, pastaj edhe do ta PËSHURRËSH NË GOJË veten, e si pasojë e krejt kësaj, do ta QISH nënën tënde në pidh e në gojë !

  Reply to this comment
  • intelektuali April 4, 22:15

   Po ju mer pidh me me kar do ta beni debatin ne kete forum te nerum te gazetes DITA?

   O PISA TE NDYRE FANATIKE TE ENVERIT?

   Po ku gjen ne nje vend tjeter te Botes karagjoze fanatike si ne Shqypni?

   PO NA TURPERUAT DHE NA C’NDERUAT RACEN TONE TE LASHTE NE BOTE O BYTHMUTER TE ENVERIT?

   Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku April 4, 23:02

   @ vdekja e plakut…. ha mut, ha mut se te ben mire, or mut i biri i mutit, qe kishte pas per baba mutin.

   Reply to this comment
  • Lili April 5, 06:31

   Ti je mesuar vetem me mut ,prandaj folish siç e shohim…si nje mutan qe vetem mutin ka ne goje se vetem kaq di. Sicili shprehet me nivelin e tij edhe ju po tregoni ketu nivelin tuaj,stade anal do thonte Freundi,me mut shur k..r

   Reply to this comment
 15. intelektuali April 4, 22:16

  Po ju mer pidh me me kar do ta beni debatin ne kete forum te nerum te gazetes DITA?

  O PISA TE NDYRE FANATIKE TE ENVERIT?

  Po ku gjen ne nje vend tjeter te Botes karagjoze fanatike si ne Shqypni?

  PO NA TURPERUAT DHE NA C’NDERUAT RACEN TONE TE LASHTE NE BOTE O BYTHMUTER TE ENVERIT?

  Reply to this comment
 16. RRUFE-BUBULLIMA ! April 5, 14:10

  Enver Hoxha, tungjatjeta !
  por, kurrë mos të qoftë FALË
  pse “intelektualin” dhe “Plak xhuxhmaxhumakun”
  i paske lënë të gjallë !?!

  Reply to this comment
 17. RRUFE-BUBULLIMA ! April 5, 19:14

  Xhuxhumak,

  pasi që t’paska hipnotizu dhe ta paska QIIIIII…. Granit Drenica, Granit Drenica dhe krejt ENVERISTËT t’i SHKËRDHEFSHIN krejt familjarët e shpisë, kurse “intelektuali” ta ngultë në zuzë si kali !

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku April 5, 23:13

   O Niti, o kulmi i inteligjences, o rrote kari, mos kujto se kam per t’u mare me ty mer budalle qe shkruen RRUFE-BUBULLIMA dhe kujto se te ndryshon era e pordhes mer idiot? Te fala bijave dhe motrave prej Malit, e di ti ai qe ju ka qire dhe vazhdon t’ua qije gjithe fisin.

   Reply to this comment
 18. RRUFE-BUBULLIMA ! April 6, 20:20

  Gazeta DITA dhe ju redaktorë të saj !

  Ju nuk m’i botuat dy kundërpërgjigje të mijat drejtuar “Plakut xhuxhmaxhumaku”, kurse, edhe komentin e fundit të “Xhuxhumakut” që ma drejton mua ju ia botoni !?

  Reply to this comment
 19. RRUFE-BUBULLIMA ! April 7, 20:25

  Ti redaktor i “DITA”, plotësisht qëllimisht, prapë, edhe sonte nuk ma botove komentin që e bëra aty kah ora 17 në përgjigje kundër komentit të “Plakut xhuxhmaxhumaku”! Dhe ti nuk m’i botove edhe mbrëmë dy komentet e mia në përgjigje të “Xhuxhmaxhumakut” për komentin që ma kishte drejtuar ai mua; dhe, ja edhe sonte, prapë nuk ma botove komentin tim përgjegjës kundër komentit të “Xhuxhit”!?! Ti, redaktori i gazetës DITA sjellesh kështu PRIMITIVISHT e ÇNJERËZISHT ndaj meje sepse ke mundësi; dhe ke këso mundësish ti ngase je PRIMITIV e ÇNJERËZOR dhe kushedi edhe sa më keq se kaq e se kështu, sepse ti ,kësisoj po bën ÇKA PO MUNDËSH e JO ÇKA DUHESHTE TË BËJE! Ti po bën çka po mundësh kështu kundër meje sepse JE I LIG dhe I POSHTËR se, vetëm TË POSHTËRIT dhe TË LIGJT bëjnë çka MUNDËN e jo çka DUHET !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim