Për të dashurin Bujar Kapexhiu dhe të tufëzuarit e tjerë!

June 27, 2019 12:43

Për të dashurin Bujar Kapexhiu dhe të tufëzuarit e tjerë!

I pari është Kapexhiu,

që letrën ka nënshkruar,

pastaj me radhë e me radhë,

si gjithnjë jemi mësuar!

 

Artistët kanë marrë përsipër,

në Qendra të na bllokojnë,

ushtrinë e opozitës,

tani ata përfaqësojnë!

 

Ç’m’u kujtua si për dreq,

kur lajmin veshi dëgjoi,

një tufë intelektualësh,

që Berisha Tufëzoi!

 

Nuk e di tamam për se,

atëherë janë tufëzuar,

po di që në ato lista,

kishte dhe emra të shquar!

 

Nuk mbaj mënd nëse at’herë,

qe dhe emri i Kapexhiut,

po ajo listë u bë,

në shërbim të xha Saliut!

 

O Bujar ti merr dhe malet,

unë me shokët s’të pengoj,

po ti pse më pengon mua,

që dua fort të votoj!

 

E shoh-jini tufëzuar,

gjithë armiqtë e Edvinit,

do vini të bëni prita,

tek gjithë qendrat e votimit!

 

Eh-ky grumbullimi juaj,

bie erë të keqe fare,

se jini të gjithë anëtarë,

të PD-së opozitare!

 

E dimë si prezantohet,

i njëjti artist në listë,

herë i shoqërisë civile,

herë shkrimtar-herë analist!

 

Janë të njëjtit persona,

në çdo “betejë” të përdorur,

nëse do të mbjellësh thekër,

po thekër ke për të korrur!

 

Se s’ka kundërshtarë Erioni,

për mua është po njëlloj,

dhe Njëmijë sikur të kishte,

unë atë prapë do votoj!

 

Peshë të madhe-o Bujar,

në supe kini ngarkuar,

e di se ç’të punon ligji,

kur s’më lë për të votuar?!

 

Dhe ujku përara daltë,

unë do ta hedh votën time,

ne mbetetëm gjithnjë në baltë,

ja nga këto tufëzime!

 

Mos voto për veten tënde,

se për veten je vetë Zot,

po as mos të shkojë në mëndje,

mua nuk më pengon dot!

 

S’ke pse bëhesh grupi i sulmit,

se s’kemi moshë e takat,

po kërkoi llogari Lulit,

që nuk vuri kandidat!

 

Tufëzimi asnjëherë,

nuk të bën një proto burrë,

unë në gjithë jetën time,

nuk jam tufëzuar kurrë!

 

A.DUKA

June 27, 2019 12:43
Komento

9 Komente

 1. Bujar bej ne çfare shekulli ju ka mbetur sahati June 27, 13:26

  Keta jane perfaqesues te shoqerise anti civile, anti zhvillim, pro rrëmujës e rrumpalles, ku i madhi ha mishin ne hell dhe te vegjelit te kenaqur me ato qe i hedh. Hane edhe keta te kenaqur . Se mos po u bie ne mend a po ecim para a mbrapsh. Gjëja e fundit qe u intereson.

  Reply to this comment
 2. demo June 27, 14:44

  Duke vene emrin e tyre ne sherbim te se keqes,keta u kompromentuan..Dhe cfare e keqe? Maloku Berishe!
  Listat ,Peticionet,Promemorjet e Intelektualeve ahengxhij te enverizmit,qe u shderruan ne ahengxhij te Saliut..
  Listat shumeemerore me intelektuale fillonin me RAJATEpleq Bujar Haxha,Avni Mula dhe mbaronin me lakekjte Laco e Kapexhiu.
  Sikur te ishte nje mjeshter i karikatures si Zef Bumci,Shtjefen Palushi,Enriko Veizi,Dhimiter Ligori,Ilir Pojani,do ti sugjeroja te bente nje karikature per veten,pooor s`eshte as i tille.
  Eshte nje vizatues bajat.
  Ato qe vetequan Kapexhiu karikatura,jane vizatime te shpelara,pa art,pa myster,pa goditjen artistike,
  Jane thjesht:Perqeshje!
  Ashtu si Bujar Kapexhiu,nje gastor i ceket,nje hossana per shpellaret ,qe nuk i harrojne gaztoret.U hedhin ndonje kacidhe.

  Reply to this comment
 3. kujtesa June 27, 16:26

  Arben, mire ke bere me kete Bujar Kapexhiun se qysh per dreq edhe rolet qe ka lozur si armik i Shqiperise. Degjo, nuk e los dot rolin po nuk je pak dhe vete, apo jo? Ma kujtove pak te nje varg aty q i tufezoi Saliu: me duket ne 1996 Saliu donte te behej president per here te dyte. Mbledh ca “intelektuale” ne pallatin e kultures Tirane, midis tyre Mirush Kabashi dhe Bujar Kapexhiu etj e qe te mos zgjatem u ngrit Bujari e tha: ta provojme dhe nje here president Sali Berishen! Saliut i ndriti fytyra ndersa “intelektulet” e miratuan. E mban mend Arben? Dhe pas kesaj, presidenti Bujarit e ktheu me kembe perpjete Shqiperine , por jo Bujarin dhe ata qe e donin per dekje si Bujari. Keta si Bujari le te genjejne te rinjte , po dhe ata do lexojne e do kuptojne intrigen e poshter te ketyre maskarenjeve.

  Reply to this comment
  • Shqiptari June 27, 19:19

   Hahaaa. Po ky kape xhiu qenka pa din e pa iman te gjitha i ban. I paftyre je o njeri. Artist leshi se po te ishe pak artist ne shpirt do te pelqente e bukura, njerezorja,
   E keto nuk i gjeje te Sala e tek keta qe jane pasuesit e tij. Keta kujtojne se meqe kane pire gjak me njeri tjetrin dhe jane bere vellezer ti shkojne budallalekut deri ne fund per ta shqyer Shqiperine. Ti Bujar meqe i ke dedikuar jeten tende Berishes merre ate perdore e shkoni e hidhuni nga ndonje humnere se i beni nder gjithe shqiptareve.

   Reply to this comment
 4. Hamdi June 27, 16:32

  Ky dallkauku injorant dhe shakaxhi arkaik Bujar Kapexhiu apo quraxhiuKy debil eshte kusheri me Salih rumpallaen, me kokemadhin,kryemadhin dhe Lule Basha keni te njejten prejardhje. Thjesht halldup shallvaregjere.

  Reply to this comment
 5. specialisti June 27, 18:01

  Bepin Kapexhiu. Kishte qejf gjithnje Europen, por tani ka dal kunder saj. Me sa di une ai nuk ka nevoje per perkthyes , per deklaratat e ambasadave perendimore. Merr ndonje honorar nga karikaturat tuaja ne gazete, qe t’ja shtosh pensionit e te pish kafe ne ndonje lokal te shtrenjte.

  Reply to this comment
 6. servet June 28, 07:35

  E mo shqiptari,artiste quhen ata qe jane me Edin sepse ai eshte artisti me i madh qe ka pare historia shqiptare.

  Reply to this comment
 7. xhikja i Presidences lie Metaj June 28, 10:11

  Agron! Sic e thoshte dhe dikur ne film Mirush Kabashi vete,per ate studentin qe kish dale nga burgu,na takon ne tani ti themi atij apo Kapexhiut “Bisht qeni keni per te mbetur”!Bishti i Salihut,kriminelit dhe i katershes mafjoze te ketij vendi.Per sa kohe do jene ata te kater ne krye te opozites rrugore,duke perfshire dhe disa me demek kriekare te partive pa anetare te Humoristit Nard,te Gerdecit Medi,te Ballit te Rakise Dash shrembos apo te kundershtareve te dashuruar Idrizi-Dule pehlivani ky stan kete bulmet do te kete dhe do jene per shume vite o ne burg o ne opozite te perjeteshme.

  Reply to this comment
 8. rapsodi popullor June 28, 11:51

  Ne eshte dikush i Tufezuar ne kete Shqiperi,
  ai je ti Ben Duka i Tufezuar nga kjo qeveri,
  ty kjo qeveri ne Itali per sherim te dergoi,
  atje te kuroi, atje shendetin ta permiresoi,
  e ti per hir te kesaj qeverie me kujdes ateror,
  perdite i thur himne ketu me penen ne dore,
  por si ti dhe tjere kjo qeveri ka Tufezuar,
  ku duke i kuruar, paguar dhe urdheruar,
  per ti sherbyer c’do pordhe qe Rama leshon,
  qe ju te Tufezuarit ti beni dhe hosana gjithmon,
  ka me te Tufezuar se ju or ti Duke mjerani?
  qe Rames nate e dite si gole ison ja mbani,
  ka me servile legene nga Rama te katandis,
  ti e tjere si ti neper bordero te kesaj qeveris?
  Ju jeni Tufezimi i servileve ketu ne Shqiperi,
  porsi mizat rreth mutit Rama o Duke derzi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim