Për Të Gjatin, Like Floririn dhe Akulloren me Lesh

June 12, 2019 03:03

Për Të Gjatin, Like Floririn dhe Akulloren me Lesh

Nga Adrian Thano

Ilir Meta ka pranuar dje se ka patur një “darkë sekrete” me Edi Ramën 10 ditë më parë.

Nisur nga kjo Presidenti shtoi se ndihet i surprizuar që Rama bëri të habiturin në publik kur u njoftua vendimi për anullimin e 30 qershorit; pasi ai dhe Kryeministri paskan folur në këtë “darkë sekrete” pikërisht për këtë: shtyrjen e zgjedhjeve.

Dita raportoi disa numra më parë një takim Rama-Meta dhe ngriti pyetjen: Përse duhet të takohen Presidenti dhe Kryeministri fshehtas?

Me ato që tha dje Meta e konfirmoi këtë informacion.

Po a duhet të habitet Meta, pse habitet Rama?  Apo duhet të habitemi ne të tjerët, pse bën sikur habitet Meta me pseudo-habinë e Ramës?

Meta thotë të vërtetën për darkën, por nuk bën të njëjtën gjë për kohën kur Rama ka mësuar vendimin e tij.

Rama e ka ditur prej kohësh atë vendim, minimalisht që kur nisi të karfosej në publik që “zgjedhjet do bëhen më 30 qershor”.

Ai e di që sa më shumë e përsërit këtë, aq më e madhe bëhet mëria e publikut naiv me Ilir Metën.

Duke parallogaritur kësisoj “fajtorin” e sigurtë dhe duke e ditur paraprakisht atë që po vinte.

Kjo e bën së paku të pandershëm me ata që e dëgjojnë dhe e besojnë. Por ah sikur të ishte i tillë, vetëm për këtë.

Po Lulzim Basha? A e ka ditur edhe Lulzimi vendimin e Metës që kur nisi të fryhej edhe ky tek të vetët për të kundërtën: pra që “zgjedhjet nuk bëhen në 30 qershor”?

Sipas Metës, Basha e mori vesh zhdekretimin vetëm ditën që hataja e madhe ndodhi; në mëngjes “me një telefonatë”.  E cila madje qenka regjistruar.

Hmm.  Vetë kujdesi për të regjistruar telefonatën dhe për ta bërë këtë fakt publik, provon të kundërtën e asaj që Meta thotë publikisht.

Edhe Basha ka luajtur me “popullin” e vet.

Të tre e kanë ditur prej kohësh. Të tre i kanë njohur prej kohësh lëvizjet e njëri tjetrit.

Dhe të tre kanë vijuar me vetëdije të plotë të thellojnë retorikën e konfliktit dhe përhapjen e krizës.

Pse? Sepse secili e ka përdorur krizën për të forcuar imazhin dhe pushtetin e dëmtuar brenda oborrit të vet partiak.

Pse Rama? Sepse ishte dhe është në rënie të fortë për shkak të korrupsionit, klientelizmit dhe kapjes.  Radikalizimi i situatës e nxorri nën dritën e re të “liderit shpëtimtar”, gjithsesi e rreme,

Pse Basha? Sepse ishte dhe  është një kryetar partie humbës, pa autoritet, pa dinjitet, mediokër, me një varfëri tezash dhe fjalori politik që të le pa mend. Thellimi i krizës ishte, është dhe do të jetë viagra e tij e vetme në PD, gjithsesi me efekt të përkohshëm.

Pse Meta? Sepse po përjeton shkërmoqjen e LSI; protagonizmi e riheroizon aty ku ai mundet tashmë të rikthehet jo më si ish-kryetari që i la në baltë por si shpresa për pushtet e një partie të mësuar me pushtet.

PD dhe LSI e krijuan krizën? Mund të thuhet dhe kështu.

Por player-i tretë, ai tipi i shpresës së madhe, “i gjati” që do ishte ndryshe nga “i shkurtri” dhe gjithë të tjerët, ai e përdori atë.

Kjo e bën më skuthin prej krejtve.

Të tre këta nga të cilët pritet zgjidhja e krizës janë paradoksalisht tre përfituesit kryesorë prej saj.

Vijimi i krizës forcon, shpëton pozitat e tyre brenda partive.

Zgjidhja e krizës shpëton Shqipërinë.

Çfarë zgjodhën këta të tre? Çfarë do zgjedhin këta të tre?

Nuk ka dyshim. Atë që kanë zgjedhur gjithmonë: pushtetin personal, forcimin e tij.

Edhe pse kjo prodhon një torturë të re mendore, të papërballueshme për shqiptarët.

Edhe pse kjo po godet rëndë ekonominë e brishtë të vendit dhe rrënon edhe më tej imazhin e tij.

Vëreni hipokrizinë e Ramës me Metën.

I gjati po rikërkon sot mobilizim kundër “Like Floririt”. Ajajaj, prapë o lider?

Ti që pasi udhëhoqe 21 janarin për “hajdutin me bllok”, me hajdutin më pas ndave qeverisjen që erdhi prej gjakut?

Ti që pasi ndave me hajdutin qeverisjen që erdhi prej gjakut, e fajësove për korrupsionin e qeverisë që drejtoje vetë?

Ti që pasi e fajësove për korrupsionin e qeverisë që drejtoje vetë, e bëre President?

Ti që pasi e bëre President, tani ke vënë kushtrimin për ta hequr?

Ti pra që ata që shpall hajdutë i fut në qeveri e pastaj i shpall prapë hajdutë për ti ngjitur edhe më sipër.

Ti ah, qenke nxehur prapë.

Me kë? Dhe me çfarë? Me ato që bën dhe zhbën vetë?

Sa herë duhet të gënjesh për Liken ti? E ke gjykuar gabim më parë? Po si kështu? Je idiot? Se paske gabuar pak si shpesh për të njëjtën gjë.

Ke bërë pazare? Qenke pazarxhi, je vetë hajdut dhe thërret kapeni hajdutin.

Në të dyja rastet duhet të ikësh, nuk e meriton më besimin e atyre që të kanë votuar. Por nëse rri, të paktën mos bëj të skandalizuarin ca më vonë kur në debatin se kur duhet ta lerë postin një politikan shqiptar, të të gjykojnë me “standartet” e kalit të Saliut.

Dhe në mos kriminale për shkak të pasojave, a nuk është patetizëm dhe karagjozllëk pa fund kjo histori brohorimash dashurie dhe pëllitjesh urrejtje për “Like floririn”, njëherë kështu e njëherë ashtu, sipas oreksit politik të Të Gjatit?

A nuk është për të qarë që tani nxjerr kundër Likes po ata papagallë me fustan dhe po ata të tredhur me pantallona që nxirrte dikur ekraneve për të lëvduar Liken dhe “unitetin”?

A nuk është për të qeshur që ndërsa bën këtë, neve që i kemi thënë MOS prej fillimit, tani na shpall “agjentë” të Likes dhe të “unitetit brenda së majtës” duke na ndërsyer debilë forumesh që kacavirren gjithë ditën në faqet online dhe rrjete sociale?

Ajo që e bën tragjedinë gajasëse dhe komedinë të trishtë është retorika e Lulzimit, të cilin dikush disa vite më parë e ka krahasuar me ato ëmbëlsirat që i mbështillen shkopit, ato me vezë e sheqer, që kanë shumë volum e zero peshë.

Akullore me lesh, i quajnë disa.

Akullorja me lesh, alias Lulzimi, po ngjirret për të na treguar që I Gjati qenkësh shumë arrogant me opozitën.

Mos more. Vërtet? Akullorja personalisht futi 15 milionë euro në xhep nga kjo “arrogancë” e padurueshme. Lideri ia garantoi në një nga këto “darkat sekrete”.

Por jo vetëm kaq. Lideri i pagabueshëm i ka dhënë miliarda oligarkut që mban fotografinë e Saliut në zyrë dhe është kasaforta e PD-së, sponsori kryesor i saj, rrjedhimisht edhe i protestave të dhunshme.

Hajde “arrogancë” hajde.

Po ta lemë mënjanë propagandën qesharake, teatrin e përditshëm bajat, intrigat banale, nivelin e diskursit publik për dele, duhet thënë që Edi Rama është vërtet arrogant.

Është i tillë me ata që e kanë votuar dhe e votojnë, atyre ua ka nxirë dhe ua nxin, thellë thellë i përçmon.

I përcmon se janë të varfër. Nuk janë të bukur e shkëlqyes si çeta e çupërlinave dhe dylberëve të tij sarhoshë.

I quan katundarë, se të shkretët e votojnë, por nuk i kënaqin dot shijet e tij të larta estetike: nuk vishen firmato, janë të ushqyer keq, tre dhëmbë i kanë, një nuk…

Gjithsesi, sikur të mos ishte kriza me të cilën duan të shpëtojnë veten Likja dhe Akullorja, pisk do ta kishte me jofirmatot e tij edhe I Gjati.

Sepse ndërkohë po e njihnin mirë, po ia mësonin horrliqet, korrupsionin, mendimet e vërteta që ka në kokë. Kriza e Likes dhe e Akullores e shpëtoi edhe Të Gjatin.

Jo për shumë kohë sidoqoftë. Sado të fshihet dikush, prapë nuk shpëton dot nga vetja.

Për shkak të rrethanave Edi Rama pati një shans historik. Por ai u shndërrua shumë shpejt nga reformator në konformist dhe vijoi ciklin 30 vjeçar të mosndëshkimit.

Rilindja e premtuar prej tij është vetëm urbane, por edhe ato vepra po kryhen me çmime dy e trefishe e në disa raste edhe pse kanë kosto stratosferike shemben si tuneli i Rrugës së Arbirt.

Dikur Shqipëria kishte zgjidhje të tjera. Ato që Rama premtoi në fushatë elektorale.

Dikur.. Tani jo më.

Tani zgjidhja është ikja e Edi Ramës. Është vetë Rama që nuk i ka lënë vetes asnjë zgjidhje tjetër.

Me ato që ka bërë, po veçanërisht me ato që nuk ka bërë.

Dhe këtu nuk është fjala vetëm se nderon Mitatin, fut simbolin e hajdutërisë berishiste në krye të sistemit bankar, apo vijon premton drejtësi për 21 janarin kur ata që kishin gishtin në këmbëz i bën kryetar bashkie.

Këtu bëhet fjalë për Shqipërinë. Kush do vetëm parcelën e tij partiake, të vazhdojë të shkojë pas Likes, Akullores dhe Të Gjatit se për ta kriza është jetë dhe mundësi pazaresh të reja.

Kush do Shqipërinë nuk shkon pas asnjërit prej tyre.

Kërkon zgjedhje të parakohshme dhe firmosjen e një kontrate paraprake me garant ndërkombëtar nga të gjitha partitë që e njohin pa kushte rezultatin e këtyre zgjedhjeve të reja.

Mazhoranca e re e majtë që do dalë nga këto zgjedhje duhet të zhbëjë me urgjencë ndryshimet kushtetuese të 2008, të hapë tregun politik për njerëz të rinj dhe konkurencë të ndershme dhe të finalizojë ngritjen e institucioneve të reja të drejtësisë.

Të cilat duhet të jenë njëherë e mirë jashtë çdo ndikimi politik me njerëz të cilët nuk bëjnë dallim mes një hajduti pulash apo ca kilovatësh energji dhe një mega-hajduti në qeveri apo ish-qeveri nga ata që kanë zhdukur miliarda me një firmë.

****

Botuar sot në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të  redaksisë.

 

June 12, 2019 03:03
Komento

115 Komente

 1. Socialisti bythpambuk June 12, 04:46

  Jepi Thano , mos u ndal
  Je nje i majte i kulluar.
  Thano per Kryetar i Levizjes se Re te Majte.

  Reply to this comment
  • Kris June 12, 09:52

   Shto uje e shto miell Nano dhe ka dale nje brume qe vetem ti e kupton! Ne tere kete shkrim vetem nje gje mungon! Eshte derdhur gjak ne bulevard! Fajtore jane Saliu,Likja dhe Basha! Rama edhe pse eshte i “gjati” nuk i lka lyer duart me gjak! Ky eshte ndryshimi dhe qendrimi midis socialisteve dhe krimineleve! Por thoshin te paret tane “kush jeni ju zoti Sorge, Adrian Thano”?

   Reply to this comment
   • antonio June 12, 10:16

    Eh more “kris”,sa shejtan BUDALLA qe je?
    Si more nuk i ka lyer duart me GFJAK Rame madhi kur “pushkatoi” pa gjyq 28 mije deshmoret dhe 70 mije partizanet duke nderuar krye ballistin kriminel M.Frasheri?
    Si nuk paska lyer duart me gjak Rama kur ka lejuar qe buka te prodhohet me miell kanceroz serb ,ndersa mishimbulmeti,frutat dhe zarzavatet prodhohen dhe shiten me hormone kanceroze?
    Si nuk ka lyer duart me gjak Rama,kur ka “vrare” shtetin ligjor dhe e ka zevendesuar me “bashkeqeverisjen “?
    Si nuk i ka lyer Rama duart me gjak,kur vetem vjet kane aplikuar per llotarine amerikane 367 persona,se ua ka nxire jeten ne Shqiperi?
    Si nuk i ka lyer duart me gjak Rama kur eshte bere mbrojtesi me i madh i korrupsionit ne Shqiperi ku rasti i Unazes se re eshte i mjaftueshem,qe ai te shporrej nga politika dhe te arrestohej?

    Reply to this comment
    • Kris June 12, 10:35

     Antonio! Jetojme ne demokraci! C’do njeri ka mendimet e tij dhe po te doje i shpreh ato! Kjo s’do te thote qe c’do kush mendon njelloj si ti “me pjekuri”. Kjo s’do te thote qe te gjithe jane “te zgjuar” si ty! Prandaj merre shtruar! Injoranca s’ka brire qe ta shohin te gjithe! Prandaj jep mendimin tend dhe leri dhe te tjeret te japin mendimin e tyre! Dhe dicka tjeter: -meso te shkruash shqip!

     Reply to this comment
     • antonio June 12, 10:58

      Eh more kris qe dukesh se je shejtan budalla .
      Po pse more tru shplare nuk tu duken mendime ato te mijat?
      Akoma ti me shenjterine e tij Rama?
      Gomarin po e shqyente ujku ,ai thoshte ishalla jam ne enderr!

  • Glaukias June 12, 10:00

   Reforma në drejtësi e mbështetur nga ndërkombëtarët është e vetmja shpresë. Këta që kemi në krye, as nuk do të ikin as nuk do të lejojnë të tjerë të rinj hyjnë në klasën politike as nuk do të dënojnë njëri-tjetrin. Edhe nga një anë nuk kanë faj , vazhdojnë të kenë mbështetjen e një pjese të popullit. Ka akoma njerëz të popullit që pranojnë të djegin, të vjedhin, të shkatërrojnë e të vriten që këta të rrinë aty sipër ku janë. Ne, pjesa tjetër, me të vërtet jemi shumicë e disi më intelektuale por nuk kemi atë bindjen e tyre që për partinë e kryetarin bëjnë edhe burgun, japin edhe jetën. Ne nuk ngrihemi të tregojmë forcën tonë sepse e dimë që forca sjell forcë, nuk ngrihemi të kërkojmë të drejtat tona sepse e dimë se në këto momente është e kotë t’i kërkosh, nuk ngrihemi të votojmë një klasë të re politike sepse e dimë se nuk kemi kujt ti besojmë e ndaj ne vetëm flasim e ata veprojnë, ne jemi idealistë e ata cinikë që e shikojnë realitetin në sy e kuptojnë se pakica e tyre është e mjaftueshme për të qëndruar përsëri në postet drejtuese të Shqipërisë. E aty do të qëndrojnë për një kohë të gjatë nëse Reforma e Drejtësisë dështon. Ndaj duhet të përgatitemi për planin B, nëse reforma dështon duhet të marrim fatin tonë në duart tona e të fillojmë përballjen me ata e ndekësit e tyre, të luftojmë për Shqipërinë e të ardhmen e saj ! Jemi një forum këtu që kemi bindje të ndryshme politike por që nuk jemi dakort me klasën politike të tanishme. Nuk ka ardhur koha z.Thano që atyre që kanë mendime të njëjta për një Shqipëri më të mirë pa këta politikanë, t’ju mundësoni një takim për të diskutuar se çfarë mund të bëhet më shumë se sa vetëm të shprehemi këtu ???

   Reply to this comment
 2. NY. June 12, 04:51

  E Sakte per mendimin tim,sepse tregon plotesisht realitetin e kllouneve te politikes 30 vjecare Shqipetare.
  Kater vagabonde te botes Underground moralisht te korruptuar gjer ne palce qe vazhdojne pazaret mafjoze
  ne kurriz te Shqiperise duke e kthyer politiken ne nje biznes privat per xhepat e tyre.
  Respekt per gazeten Dita

  Reply to this comment
  • Rod Gary June 12, 20:53

   Shkrimi qendron i teri me kembe ne toke. Eshte zotesi profesionale te qethesh ballaboks njeheresh tre halldupër politike, prej të cilëve s’mund të presësh asgjë pozitive, përcveç cinizmit, talljes banale me elektortin, dhe papergjejjshmerise se theksuar ne ushtrimin e detyrave si perfaqesues (aspak te merituar) te popullit ne kuvend.

   Kur fjalen e merr kryeradaktori, minjtë e gjirizeve duhet të heshtin!
   Të heshtin dhe ta fusin bishtin ndër shalë!
   Të heshtin dhe ta ulin kokën!

   Për gojorët e papërmbajtur partiakë, flakëhedhës dhe shurrëhedhës qofshin, mut’tharë dhe kokpalarë qofshin, mënyra me e thjeshtë e të bërit harakiri në halé është futja e shukut pe-leshi në gojë. Thellë e më thellë.. Me hir e me pahir.

   Kur tjetri ju cileson diku nga mesi i shkrimit si debila, kete duhet ta merrni jo si ofendim, por si levdate. Se faktikisht jeni funderina te pareciklushme, copa mishi me dy sy, vegla qorre te pushtetit. Po qe se do perdornim dhe ne fjalorin aq te pasur (me gjithsej afro dyqind fjale) te tutorit tuaj te pabese, do ta kishit me hak epitetin rrota…

   Si zagare te ndersyer që jeni, ju beni vullnetarisht apo verberisht rolin e gurevenesit, duke e penguar zhvillimin konstruktiv te debatit.

   Si invalide te padobishem mendore qe jeni, ju e parlaizoni pa e kuptuar dhe debatin. Ne shume raste debati degjeneron keqazi dhe ketu pervec debilave te stazhionuar qe e ngrysin , “pergjegjesi morale” mbajne dhe vete moderatoret, nje pjese e te cileve padyshim po aq trushplare sa ju.

   Reply to this comment
 3. demo June 12, 05:09

  E ka bere nje gje te mire.Solli eshtrat e Mithat Frasherit dhe dergoi ne halene antishqiptare -luften nac-cl partizane,RRENJEN E TE KEQES
  Kjo eshte MORBI,qe ndryshoi ADN e popullit shqiptar
  POPULLI SHQIPTAR SOT NUK ESHTE ME I MIRE SE EDI RAMA.
  Nuk gjen nje ,po sikur nje shqiptar qe te jete ne krye te qeverise dhe te veproje si Pater Anton Harapi:-Une nuk due rroge prej kesaj qeverie,sepse me mjaftojne ato qe kam per sandale e per konop.
  Prej kampit te rrethuar te enver hoxhes dolen 3 milion TE BABEZITUR,qe shesin gjithcka,,EDHE KUFIJTE.
  Gjendja eshte e pashprese.
  Personalisht do tja jepja voten Spartak Ngjeles,sepse vetem AY nuk ka nevoje te vjedhe.

  Reply to this comment
  • Vlora June 12, 09:56

   Lufta Nacional-Clirimtare Partizane eshte nga faqet me te ndritura te historise se Shqiperise, more Demo bloza e te ashtuquajturve oxhaqe.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 12, 13:22

   kuti e mëndejs je o dem!!
   për fat ndihesh që larg sa herë që shkruan!!
   i mbyllim hundët menjëherë!!

   Reply to this comment
  • shqipe-pelivani June 12, 16:32

   Rrofte shqiptari i madh Rama
   I vetmi qe di te vlersoj miqt.por dhe armiqte…
   Rame,jet te gjat per te miren tende dhe te familjes tende,per te miren e vendit,per te miren tone. Rrofshin ata qe te duan,ata qe s’te duan,le të të degjojne te miren,sepse duke të te degjuar te miren, ata,plasin vet-vetiu…

   Reply to this comment
  • TIRONA June 12, 19:25

   Cdo popull ka ca pak zagare psikopate si demo:8 me 200 , qe nuk enjohin lirine,atdhe dashurine !
   HARAM FARA E TRADHETAREVE BALLISTE,MALLKIM I POPULLIT DO TI ZERE RAJAT QE VRANE PRINDERIT DHE LANE JETIME SI ME 4 SHKURT !

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 June 13, 15:34

    tirone
    ke shumë të drejtë,por mos harro se përqindja e tipave si qipe pelivani është shumë e madhe,prandaj dëmët mbijetojnë,e jo vetëm!!i japin tonin thënjeve të atyre që qipet i quajnë “udhëheqës” dhe i japin ditë nga ditët e tyre!!

    Reply to this comment
 4. Martini June 12, 05:28

  O Ardian,si mendon dhe pse shqetësohesh.Mos të shkojë mëndja se këta njëri më i bukur se tjetri,njëri më simpatik dhe i mënçur se tjeri, do tu a hedhin shqiptarëve.Në esfel do vënë.Problemi kryesor është ku do shkojnë lekët që kanë vjedhur.

  Reply to this comment
 5. Shqiperia Etnike June 12, 05:30

  Nje nder analizat me te përkryera!! Politikane pashpirt qe zgjedhin pushtetin personal para të ardhmes së popullit!!!

  Reply to this comment
 6. fati June 12, 06:47

  Artikull mohues i veprimeve reformatore te Rames (jo vetem rilindja urbane, por dhe reforma te tjera shume shume te rendesishme ne nje kohe te shkurter, pas shkaterrimit total ekonomik e social qe trashegoi) dhe artikull lartesues per Meten (???). Gazeta Dita, e gezofshi kryeintrigantin Meta, kancerin e Shqiperise.

  Reply to this comment
  • Peza June 12, 10:22

   Per te gjithe ju mbrojtesit tru shplare te Rames, meritoni kete mencuri popullore:
   -GOMARIN po e shqyente ujku,ndersa ai thoshte “ishalla jam ne enderr”!

   Reply to this comment
 7. Vera June 12, 07:45

  Me shume vonese por sakte.
  Shpresojme ndryshim ,vetem nepermjet ndryshimit te mareveshjes bere ne 2008.

  Reply to this comment
 8. Arbëror Epiroti June 12, 07:50

  E vërteta duhet thënë edhe kur ajo të dhëmb apo të djeg. Ju z. Thano keni arritur gjysmën e të vërtetave të thëna. Duhet të vazhdoni të thoni dhe gjysmën tjetër, për krahun tjetër . Keni folur për ta, por jo të gjitha. Ata nuk janë akullore leshi, sepse ata po bëjnë zhyrmëra , po përdorin zhurmues aq të fortë sa me sajesat e tyre po e riçojnë vendin tek 97.
  Inderuar kryeredaktor! Nuk na mungon respkti dhe besueshmlria ndaj organit që drejtoni, por çfardo lloj njëanshmërie-vret vetëm popullin që ju e përmendni me të drejtë. Vret Shqipërinë.Shikoni sa lehtë kuptohet njëanshmëria tek ai që ju e keni cilësuar “Ilir floriri”, jo vetëm tek çdekretimi që i bëri vetvetes por në vazhdimsi me mos dekretimet e tij vend e pa vend.
  Nejse. Z. Thano. Ka ardhur koha që intelektualët e vërtetë, të ditur, të guximshëm dhe të ndërgjegjshëm për ruajtjen dhe mbrojtjen e Vendit duhet të ngrejnë zlrin me forcë që të ndalen në rrugën e keqe këta politikanë zullumqarë. Të kërkohet nga të gjihë ne që këta të pangopur të marrin dënimet përkatëse nga drejtësia.
  Por për këtë duhet një kompromis i vogël që mund të duket për çastin, por do jetë ne vlera të mëdha për të ardhmen. Fjala është tek qebdrimi apo ikja e Ramës. Personalisht mendoj që Rama të mos”IK”, përoihësisht. Arësyeja. Jemi në fazat më serioze të ngritjes së organeve të reja të drejtësisë dhe të gjithë e dimë që Qeveria e sotme, të paktën në deklarata dhe punë konkrete e vetme dhe me ndlrkombltarlt po e mbështet këtë Reformë. Kurse liket dhe akulloret me në krye dixhitalin plak, në kor edhe disa satelitë si medirërat apo idrizlrat , jemi të bindur se duan të mos realuëizohet dhe pengesat i shtojnë sa më shumë vjen koha e përfundimit të saj. Prabdaj ne duhet të mbështesim fort për momentin palën që është për përfundimin e Reformës në drejtësi dhe atë zgjedhore. Hajde të bashkohemi për të ngritur zërin në favor të përfundimit të Reformës. Kurse ata 5 a 6 bile dhe 15 që po shkatërojnë gjithshka dhe vjedhin pa pushim le të hanë kokat e tyre, siç edhe kanë filluar. Këtë koment tepër të shkurtër e bëj në këtë mënyrë, sepse juve i keni mundësitë të shfaqni në publik mendimet, kurse ne “pa emër” edhe kur drejtojmë artikuj për publikim , nuk e gjejnë gjuthmonë mundësinë.
  Respekte z. Thano. Kam besim se do jem i mirëkuptueshëm.
  Arbëror Epiroti. Romë 12 qershor 2019

  Reply to this comment
  • Llaf Dibre June 12, 09:19

   Nje apologj pletonike e se Vertetes mbi ” tegjatin, Like Floririn dhe akulloren me lesh”.
   Nje rezerve: Edhe pse per koinçidence Rama eshte i gjate si kallep, ne, kendej nga Dibra, epitetin “i gjati” e perdorim vetem ne nje kuptim…

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 12, 14:17

   Arbëror Epiroti
   ” Ju z. Thano keni arritur gjysmën e të vërtetave të thëna. ”
   a thu me të vërtetë duhet zbatuar ky kusht??
   pra që përveç atyre që po thuhen për ramën,pas një mbrojtje 5 vjeçare,mbrojtje të pashoqe,duhet rifilluar e të flitet për saliun dhe bëmat e tij??
   po përse mor njeri ke akoma dyshimin se saliu mund të ketë ndonjë gjë të mirë në vetvete??sepse unë vetë nuk kam asnjë lloj dyshimi!!’97 jo vetëm me vrau e preu por dhe ma treti në dhe atë dyshimia shpresën se ai mund të ketë ndonjë gjë të mirë brënda tij!!
   në fakt e ka një!
   mund të plehërojë tokën!!as diskutohet që do të ketë një prodhim të lartë të hitrave,por me to mund të bëhet dhe byrek!!
   o lal,nëse dikush akoma mund të besojë tek saliu,akoma sot!?
   nuk vlen asnjë llloj shkrimi që e bind!nuk vlen asgjë që e luan nga vëndi!!njerëz të tillë ka dy mundësi që mund ti shkëpusin nga saliu!!
   o ti blesh,pra ata që i shkojnë për interes!shumicën e ka blerë rama sot!!
   o të vdesin!!dhe kjo nuk ndryshon shumë,sepse lindin të tjerë të pjerdhur në tru!!
   në të dy rastet ne si popull nuk kemi leverdi!!në të dy rastet e keqja mbetet gjallë!ndryshon vetëm krah dhe moshë!!

   Reply to this comment
  • mirel June 12, 16:56

   O Arber Epiroti, a ekziston koncepti i seriozitetit ne nje shtet kriminel qe te vetmen gje qe ben seriozisht eshte vjedhja dhe grabitja e pasurive kombetare?
   Kjo eshte per ty faze serioze?
   Kaq i shfazuar je xhanem?

   Reply to this comment
 9. Pashpres Mekta June 12, 07:58

  Haj “Të lumtë dora!” Se ktë e ke qarë

  Reply to this comment
 10. na mbyten injorantet turcelinj June 12, 08:08

  mire keta te tre perfitojne nga kriza(kjo dihet se jane vete ata qe i krijojne)po ju llafazanet dredharaket shpifaraket,cfare perfitoni!!!!!
  apo ju duke edredhur sa andej e ketej duke ju lepir sa njerit e tjetrin beni ndonje dore pare dhe jeni ber me vila e miliona.
  juve nuk ju ka ngel shtyll kurrizore……

  Reply to this comment
 11. Flaka.al June 12, 08:13

  Askush nuk e ka monopolin e te vertetes.
  Askush.
  As i revoltuari, kinse me te gjithe, Adrian Thano.

  Kryeredaktori i nje gazete serioze, sic pretendon te jete gazeta “Dita”, duhet te kete nje etike minimale, bazike.
  Ne respekt te lexuesve te tij, por edhe te gjithe publikut.

  Kryeredaktorit te nje gazete serioze, sic pretendon te jete gazeta “Dita”, nuk i lejohet qe Kryeministrin e vendit dhe kryetarin e maxhorances ta quaje “i gjati”, as Presidentin e vendit ta quaje “Like” dhe as krytarin e opozites ta quaje “akullore me lesh”, sido qe te jene ata dhe cfardo gabimesh te kene bere ata.

  Kryeredaktori, sidomos ne nje editorial, sado i revoltuar qe te jete, sado te besoje se ka absolutisht te drejte, sado i mencur dhe vizionar t’i duket vetja, eshte i kufizuar dhe i detyruar nga etika profesionale gazetareske baze si dhe nga protokolli i postit te vet, te perdore fjalet “zoti” apo “zonja” filan politikan, presidenti filan, apo kryeministri fistek e te tjera nominime standarte, edhe kur ben kritika dermuese per ta, edhe kur cfaq nje vleresim minimal apo negativ te punes dhe figures se tyre, edhe kur i akuzon per korrupsion apo per tradheti, sepse ne cdo rast nenkuptohet prezumimi i pafajesise deri sa te vendose gjykata.

  Ngaqe eshte shume i revoltuar dhe nga qe beson se ka monopolin e se drejtes dhe te se vertetes, shperthimi editorial i zotit Thano eshte plot sterkala peshtymash dhe gelbazash, te cilat ulin standartin dhe kompromentojne objektivitetin e sinoptikatave politike te tij.

  Dhe sigurisht, per shkak te nje terbimi cfryres sa personal po aq edhe subjektiv, qe i erreson llogjiken, zoti Thano nuk mund te mos perfundonte ne obsione futuristike sugjerimesh aq pa sens e aq qesharake, per ca marreveshje groteske me garanci nderkombetare me protagoniste te zbritur nga kozmosi, doemos jo Rama, jo Meta, jo Basha, ndofta zevendesit e tyre, ndofta te tretet a te katertit nga skalionet e tyre, ose ndoshta ndoshta, nga rradhet e ndoca organiztave politike apo levizjeve sociale qe i njeh vetem zoti Thano ose qe veprojne me manuale te formuluara ne redaksine e gazetes “Dita”.

  Dhe me tej, retorika e sugjerimeve te zotit Thano per maxhorancen e re te majte te dale nga zgjedhjet e parakoheshme apo te jashtzakonshme, arrin deri ne kufinjte e plagjiaturave bajate nga retorikat pikerisht e personazheve qe ai sapo i ka ekzekutuar politikisht ne editorialin e tij.

  Konkretisht, nje retorike banale per nje zgjidhje banale.

  “Kush eshte per parcelen e partise, le t’i shkoje prapa ‘te gjatit’, ‘Like floririt’ dhe ‘akullores se leshit’.
  “Kush eshte per Shqiperine, le ti shkoje prapa….”…
  Kujt?
  Askujt, me gjase, pasi nuk besoj dhe as nuk kemi degjuar deri tani, qe zoti Thano te kete formuar ndonje parti apo levizje te re gjitheperfshirese politike qe te marre ne dore fatet e vendit, tani ne 2019, tani kur Shqiperia eshte ne pragun e kolapsit politik, shteteror dhe institucional, tani kur protagonistet e rrenimit apo daljes nga situata jane pikerisht ‘i gjati”, ‘Likja’ dhe “akullorja me lesh” dhe shqiptaret duhet te zgjedhin te keqen me te vogel dhe te cojne ne galera ata qe e kane mbushur kupen me shkaterrime te shtetit dhe me grushte shteti, me bojkote, me destruktivizem dhe terrorizem partiak paramilitar, me korrupsion dhe me kriminalizim te pushtetit gjyqesor dhe atij hetimor.
  Rradha e Rames eshte pas tyre.
  Ata, Berisha-Basha dhe Meta-Mona, mund t’i heqe vetem vota e popullit qe eshte vote per sistemin e ri te drejtesise.
  Ndersa Ramen e heq vete e Majta, pasi te kete fshire koleren qe ka mbjelle, selitur, shitur dhe blere Berisha.

  Miopia aktuale e zotit Thano eshte miopi biblike dhe njeherazi, eshte nje verberi publike, nje tis helmues mbi reflektimin popullor mbi aktualitetin ne Shqiperi.
  Neser, vete zoti Thano do te donte e do te uronte qe te fshinte nga portofoli publicistik personal i tij kete editorial dhe ca te te tjere editoriale te ngjashem me kete qe po shohim nga ai prej nje kohe tashme bukur te gjate.

  Dhe per ta mbyllur.
  Kritika dhemb shume zoti Thano, apo jo.
  Duket se edhe ti nuk para e ke per zemer kritiken.
  Prandaj edhe i etiketon kritiket e tu te rrjeteve sociale apo edhe te vete bllogut te komenteve online te gazes “Dita” si, (po perifrazoj), “debile te ndersyer forumesh qe kacaviren gjithe diten ne rrjetet sociale apo faqet online”

  Ky sulm dhe keto vleresime dhe etiketime ndaj kritikeve te qendrimeve te tua editoriale, jane nje turp per ty zoti Thano.
  Gjyko me gjakftohtesi dhe gjej nje menyre te kerkosh ndjese per keto fjale te papaeshuar dhe te pamerituara.

  Ky eshte nje debat publik dhe nuk ka asgje personale.
  Seicili, ka nje mendim, origjinal apo te inflencuar dhe ka te drejten t’a shprehe.
  Si botues publik, ju zoti Thano keni detyrimin ta respektoni dhe te cfaqni ne gazeten tuaj, edhe mendimin kritik, ju pelqen apo jo.
  Dhe bej kujdes zoti Thano, mos e merr kaq personale mllefin qe te ka zene me zotin Rama, sepse kjo do te te demtoje figuren dhe reputacionin tend si gazetar dhe si botues, do te te ktheje ne nje dordolec hakmarres si Lubonja, Zheji, Bushati, Peka, Rakipi & Co, qe gdhihen e ngrysen me plane dhe grupime kafenesh dhe studiosh televizive, qe bashkerendohen se si t’ja punojne Rames, si ta fusin ne dhe Ramen, si ta bejne Ramen autoktratin qe ka uzurpuar te gjitha pushtetet dhe institucionet dhe qe ka akaparuar te gjitha korrupsionet, qe ka vjedhur te gjitha zgjedhjet dhe qe per te realizuar kete qellim, keta kodoshe mediash e televizive, kane bashkuar armet dhe llogoret me Berishen, me dora vete Berishen, i cili eshte sinonimi i te gjitha ketyre mekateve dhe qe perpara te cilit, Rama eshte nje qengj i vogel krejt i dlire dhe jo vetem kaq, por qe jane kthyer ne megafonet e dhunes dhe permbysjes se institucioneve dhe te shtetit, te atij shteti qe ata e akuzojne si autokratik dhe dhunues por qe ju dridhka dora per ti kapur prej zverku dhe plasur ne galera keta zuzare e terroriste publike antikushtetues.

  Ndaje mendjen zoti Thano.
  Sinqerisht te them me lypset keshilla jote:

  Duke supozuar se do mbahen zgjedhje te parakoheshme dhe se partite pjesemarrese ne keto zgjedhje do ta firmosin ate kontraten me garanci nderkombetare, te lutem me thuaj:

  Per cilin duhet te votoj une i ngrati?

  Reply to this comment
  • Feniks June 12, 09:17

   O Flaka.al!
   Se pari te keshilloj te lexosh eshte nje here veprat e Migjenit,qe te kuptosh se cfare qendrimi duhet te mbajne intelektualet e pergjegjshem ndaj nje sundimtari dhe klike sundimtaresh!
   Se dyti,ty te shqetesokan me shume fjalet,cilesimet e Thanos se sa krimet qe po i bejne ketij populli te mjere horrat e politikes,aq sa Shqiperia e vrare,e vjedhur,e percare,gati per shitje me PPP,po i degdis njerezit e saj rrugeve te botes per te mos u kthyer me ketu!
   Se treti,merr mundimin dhe pyet veten ,ne se ekziston sot shtet ligjor apo jo dhe ne se konkludon se “po” na e thuaj se ku e shikon kete shtet ne se nuk e ngaterron me vete Ramen!
   Se fundi, ne vend qe t’i beje pyetje Thanos,beja me mire nje te tille vete Rames se ,
   -Pse i duhej te sajonte “bashkeqeverisjen me qytetaret”?
   Po vete ti, ke ndonje fakt se Rama po bashkeqeveris me qytetaret me plot kuptimin e fjales?
   Po vete qytetaret a e ndjejne se administrata shteterore e vendore i trajton qytetaret si pjese e sovranit apo si kliente?
   Ne se Rama “bashkeqeveris me qytetaret”,atehere pse sot ne administrraten e Rames nuk ben askush pritje populli?
   Pse sot dhjetra zyra te asahtuquajtura me emertime bombastike si “Maredhenie me publikun”,apo te “Komunikimit me qytetaret” jo vetem nuk kane asnje maredhenie apo komunikim me qytetaret,por edhe kur u drejtohesh me ankese per shkelje ligjore te vartesve te tyre ata mjaftohen vetem me pergjigjen se “ia kemi deleguar per zgjidhje atij ndaj te cilit ti qytetar je ankuar”!
   Si te duket ty kjo forme,a eshte bashkeqeverisje apo tallje uluritese?
   Nje popull,qe mbron qeveritaret,pervec se kur sulmohet nga armiqte,nuk eshte me popull,por turme dhe nuk meriton te respektohet nga sundimtaret e tij!
   Njerezit e mencur,sic ka ndodhur ne te gjithe kohrat duhet te mblidhen dhe te shpetojne vendin nga pushtimi e eger i ketyre klikave antishqiptare,qe kane sunduar kete vend me keq se te gjithe pushtuesit bashke!

   Reply to this comment
  • Tomorri June 12, 09:44

   Pyet Falaka:Per ke te votoj une i ngrati?
   Nje pyetje te tille e ben vetem nje njeri,qe ka trute e gomarit,ndaj meriton te votoje vetem sundimtarin e tij,ai qe i hedh ndonje kocke!
   Ndersa nje njeri qe ka respekt per veten e tij nuk duhet te mbetet vetem tek konstatimi idiot “per cilin te votoj”,por te bashkohet me ata qe duan te mbrojne Shqiperine e jo Sulltanin dhe shejtanin!

   Reply to this comment
  • Nje qytetar June 12, 10:13

   Flaka.al , te falenderoj per diskutimin ne komentin tend i cili pasqyron mendimet e shqetesimet e nje qytetari te ndershem ! E ke qare , e ke qendisur kete shkrim . Urime !

   Reply to this comment
   • &&& June 12, 10:18

    Te lumte o nje qytetar,se je po flaka,pra edhe ti nje shejhtan budalla si ai!!

    Reply to this comment
    • Nje qytetar June 12, 11:38

     Kurse ti mor &&& , paske gurin e sizifit dhe ditke e njihke te gjithe njerezit e te vertetat e kesaj bote !? Lum si ti ! Qenke i mencuri i dynjase . Ne te tjeret , shejtan budallenj !
     Qenke matur me hijen e mengjesit …
     Po te isha Flaka.al ,do dilja me emer e mbiemer dhe do perballesha ne cdo forum apo Studio me llafolloge gjitholloge si Thano ,Zheji , Lubonja e &&& , por une jam nje punetor me shkolle te mesme dhe nuk kam erudicionin e aftesine e duhur t’ i qendis fjales si Flaka.al , prandaj e falenderoj perseri sepse ai shpreh vertet mendimet e aspiratat e nje qytetari punetor e te ndershem .
     Gjithsesi , suksese ne jete o i mencuri &&& !

     Reply to this comment
     • &&& June 12, 12:08

      Po ky Flaka pse nuk del me emer e mbie mer?

  • Falcon June 12, 10:37

   Më se e saktë!

   Reply to this comment
  • Taku June 12, 10:37

   Flaka je super i sakte. Te gjithe kunder Rames por askush gjoja nga keta te majtet nuk thote se kush vjen pas tij… e kjo eshte hipokrizia me e madhe.

   Reply to this comment
   • Mira June 12, 11:04

    Ah more Taku i shkrete ,qe hallin e ke prap tek padroni kush vjen e jo tek Shqiperia .
    Pas Rames do vije nje socialist qe do shporre Ramen dhe do ta coje para drejtesise bashke me te tjeret si ai.

    Reply to this comment
  • NY. June 12, 12:33

   Me respekt,z.Flaka.Al
   Mjaft me me kulturen e pekuleve ndaj liderve te “shquar”dhe te “lavdishem” te Shqiperise
   “Ekselencat” e tyre,Respekti fitohet nuk dhurohet.E paska gabim Z.Thano ? Po kur tjetri kapet me bllok ne dore si ta quash, I nderuari zoti Hajdut ? President i respktuar i Republikes ? A eshte etike ti thuash derrit daje !
   Per cilin duhet te votoj une i ngrati ? Une s’do votoja ne menyre absolute per asnje hajdut !

   Reply to this comment
   • katarakti June 12, 13:09

    Flaka ka shkruar komentin me te arsyeshem dhe te llogjikshem. Po vihet re qe edhe “Dita” eshte infektuar nga mania e qellimshme e te berit të të gjitheve pis. Dhe pavaresisht se çfare shkruan Thano une kurre nuk do jem i mendimit se Rama eshte njelloj si Berisha, Basha apo presidenti me bllok. Siç thote edhe Flaka ai duket si nje qengj i dlire para ketyre monstrave. Rama ka shume faje dhe gabime ne kurriz, qe mbeshtetesit e tij ia kane vene ne dukje prej kohesh. Pra Rama nuk eshte engjellor, perkundrazi. Por ai nuk eshte aq i ndyre dhe i pafytyre sa 3 drejtuesit e opozites. Eshte e vertete se ai nuk eshte socialist, se ai nuk e do Enverin, siç eshte po aq e vertete se ai e do Shqiperine dhe po perpiqet qe te beje shtet. Me aq sa di dhe mundet. Tani ne lexuesit dhe komentuesit e “kacavjerrur portaleve online” po presim ndonje thagme nga Thano apo Arta Dade. Qe ta shpetojne kete popull te stervuajtur.

    Reply to this comment
    • Drini June 12, 15:46

     A nuk e sheh ti “katarakt”,se kur 3 vete kane rene ne gropen e halese dhe kur i nxjerrin prej andej te tere jane bere pis me…mut?

     Reply to this comment
    • mirel June 12, 16:08

     Ik o katarakt se jeni ju vemjet qe infektoni Diten.
     Tufe debilash. Mire qe doni te hani mut me Ramutin prape, por doni qe te hane dhe te tjeret mut si puna juaj. E me zor bile..
     Ik ha mut per vete e mos u ndjej.
     Aq te takon

     Reply to this comment
  • Eeh June 12, 14:13

   Një koment që sëpaku politikisht e tejkalon larg Editorialin e kryeredaktorit të MADH. Adrian Thano e ka vetëm me Ramën. Se ata shum kinse të majtët dhe tepër të djathtët takohen në një pikë këtë na e ka sqaruar shoku Enver. Gazeta Dita është në vijën e Metës. Sa do që edhe e kritikojnë kjo del e dukshme jo vetëm tani por gjithmonë. Dhe çuditërisht këta të Ditës dhe Adrian Thanon as Berisha nuk i pengon sa Rama. Ai i ushqen mendimet e këtyre me Batare. Kam përshtypjen se të gjith krahët politik në Shqipëri media gazetar vetëm një gjëje i frikësohen tmerrësisht, Mundësisë që Shqipëria do bëhet shtet normal.!! Rama as nuk është Ëngjull as Jesusi as Buda. Megjithate është i vetmi nga këta që nuk i druhet një Shqipërie normale me institucione normale dhe me një shoqëri normale. Dhe me krejta drithijet e tijë ai ndjek at rrugë. Pse kjo Elitë qoft politike e mediatike ka aq frikë nga normaliteti nga paqa e sanksionuar, Jo të gjitha këto mund të shtrohen n një koment apo artikul. Por nuk është e panjohur. Por një gjë dihet të gjith këta ndër vite e dekada kan jetuar dhe jetojnë nga jo normaliteti, Nga krizat, Nga Konfliktet. Thjesht nuk dijnë as nuk munden të jetojnë as mbijetojnë në një shoqëri normale. Kot Flaka al e këshillon këtë Kryeredaktorin që të sillet si duhet me të tjerët mos ti quaj Akullore e leshit, I gjati etj. Ky nuk di ndryshe është nga shkolla e Enverit sikur gjith të tjerët. Këta nuk debatojnë këta dijnë vetëm të diskualifikojn, Denigrojn dhe pastaj zhyten në monologun e tyre këtë rast me premisa morale e pastërtie. Nga se do jetonte psh Fatos lubonja, Adriano Thano, Çim Peka, Blendi Fevziu, Ylli Rakipi, Ena Vasili, Arian Çani, pa mos të flasim pastaj për kategorinë e Berishës si do jetonin këta në një shtet dhe shoqëri normale. E paimagjinueshme.

   Reply to this comment
  • Bureto June 12, 17:21

   Dhe po ashtu Thano, si njeri i fjalës së shkruar, nuk duhet të ngatërrojë fjalën krekosje me karfosje (paragrafi i shtatë nga fillimi). Thano në kontekstin e paragrafit përkatës, i shtati nga fillimi, në vend të krekosje (fodullëk etj) për Ramën, ka përdorur karfosje që nga greqishtja, mesa e di unë, do të thotë mbërthim, kapje etj. Kjo vërejtja ime, jo domosdoshmërisht si shaka!
   Ps: Rreth shkrimit no comment!

   Reply to this comment
  • PO , PO June 12, 19:35

   Zoti @Flaka.Al , jam plotesisht dakord me gjithe cka qe thoni ju ketu , qe i ndihmon ngritjes se nivelit te komenteve dhe , akoma me teper lexuesve te shumte te kesaj gazete . E shoh me vend , qe t iu falenferoj , per logjiken e ftohte bindese dhe argumentet e shtruara prej jush . Ajo qe i rrezon , gati te gjitha , sa thote zoti Thano , eshte pyetja qe , me te drejte shtroni ne fund : ” Per cilin duhet te votoj , une i ngrati ? ” . Ketu fle , ne te vertete lepuri , prandaj z.Thano , me nje ” barre ” mend , i rreshqet tinezisht dhe me kaq “dashamiresi” i fryn zjarrit te kaosit !

   Reply to this comment
   • mirel June 13, 11:44

    O Flaka..fshati digjet e kyrva krihet i thone ketij muhabeti.
    Ketu ka marre flake cdo gje ti perdredh mustaqet
    Lerini budallalleqet dhe lodhjet per etike, kur shteti po merr fund nga vjedhjet e pushteve-tareve, ty te torturon ideja si ti drejtohesh kryeplerave te vendit.
    Ramutit i ka rene tuneli ne koke. Ti dashke ti behen referancat si te jete oborri mbreteror.
    Respect per plerat dhe pak filozofi per posedimin e se vertetes..
    Thua nuk ka vjedhur fare Ramuti asnhe gje.. Jo fare, po gjithe Shqiperine. .

    Reply to this comment
  • antonio June 13, 16:05

   Lexoni cfare shkruan Flaka.al:

   -“Kryeredaktori i nje gazete serioze, sic pretendon te jete gazeta “Dita”, duhet te kete nje etike minimale, bazike.
   Ne respekt te lexuesve te tij, por edhe te gjithe publikut.”
   Po mire o flake,po kryeministri Rama qe i shan njerezit me liber shtepije,me fjalet me banale dhe me te ndyra te fjalorit te rrugaceve,cfare mendimi ke?
   Apo ti shkon sipas teorise qe “Dashnori i mamit tend eshte me i mire se dashnori i mamit te shokut tend”?

   Reply to this comment
 12. Sallakja June 12, 08:20

  Diletantizem. Muhabete kafenesh.
  Njehere e nje kohe, ne Tiranen time, thuhej;
  Na myten budallejt.
  A thuhet akoma ?

  Reply to this comment
  • Per shurren June 12, 08:44

   Dolet ne pune ju te bodrumit te pallati kongreseve?Lexoni e mos na cani trapin se nuk lahet muti me shurre aq me teper me shurre si puna juaj.

   Reply to this comment
 13. Bravo Thana kete mendim kam patur edhe une ! June 12, 08:36

  Ju kujtohet protestuesi kontra pedal me 3 Tepsite ne koke ps pd lsi ? Ai I tha te gjitha 3 simbolet tre krokodila qe sundojne dhe trazojn Shqiperine prej shume kohesh !
  Artikulli eshte shume cilesor dhe 100 qind I sakt !
  Faji eshte I te gjatit! Pastaj vijn me radh !
  Qysh kur firmosen Like Floririn !

  Reply to this comment
 14. G.Karagjozi June 12, 08:47

  Zt THano , je mendje pozitive dhe Patriot i edukuar si te paket ne Atdhe .Fjale respekti per cilesine e Analizes dhe vecaerisht per Konkluzionin…

  Reply to this comment
 15. Beso K. June 12, 08:48

  Ouu, edhe Dita qenka bashkuar me “Rama ik”?
  Tirana digjet e zoti Thano bilbilos tirada anarkiste.
  Z.Thano ne emer te pronarit dashka edhe Rama tr oke edhe zgjedhje te parakohshme. As me pak as me shume po aq sa do Luli e Mona. Kate ngjare te kete qene edhe ne demonstratat, mbase edhe me kapsolla ne dore.
  Kaq i revoltuar e i ndershem na shfaqet saqe ja vlen ta zgjedhim Km dhe Dabullen president. E pse jo? Me gjithe kete kontribut qe kerkon skutave deri tek tuneli rrexuar sikur te jete hera e pare ne bote qe ndodh.
  Pa e zgjatur : ti z Thano je nje anarkist, asgje me shume.Kush vjen pas teje shkon nga shiu ne bresher. As bosja jote nuk kupton gje nga politika me gjithe postet qe ka mbajtur. Do kaloje kriza, do qartesohet dhe ju qe keshtu si po veproni ne kete situate duke shpure uje ne mullirin e Saliut e Metes, do mbeteni thate ne zall.
  Veme bast po deshe.
  Me keqardhje.
  Dhe publokoje po qe burre

  Reply to this comment
 16. Ola June 12, 09:01

  Z. Thano jeni teresisht nen ndikimin e luftes se klasave ose bjeri ti biem dhe i fundit hengert koken. Po pse mor zotni ju te dites jeni puritane e politikane klasi. Jo jeni bishtat e seciles prej ketyre partive. Momentalisht luftoni me shkrime kunder Rames por qejfi juaj i madh eshte te dale meta i pare dhe mundesisht ajo arta juaj qe i eshte jo me e arte tani mbase behet mw e pakta ministre. Aman se na e shpifet me hipokrizine tuaj

  Reply to this comment
  • 888 June 12, 09:48

   Bravo Ola!
   Dukesh qe para se te shkruash, paske veshur tanga te reja!

   Reply to this comment
   • mirel June 12, 16:09

    Do jete nga ato putanat e ministrive te Ramutit

    Reply to this comment
    • mirel dambllaja June 12, 18:36

     Po ti mirela qe je bere si ata “voyeristet” e blogut qe kur dikush mbron Ramen ti fillon masturbohesh psiqikisht dhe vjell diarrene e asaj mase te bute qe ke nen kafke qe quhet MUT jo tru.

     Reply to this comment
     • mirel June 12, 19:48

      O kafshe, ti nuk pushon se foluri per masturbimet, sidomos kur mban ate te Zigurit ne goje..
      Plere e mbaruar, cfare te merresh me ty, po na keni zene deren o qelbesira, prandaj po merremi qe te mos vazhdoje te shkaterrohet me tej ky vend

 17. intelektuali June 12, 09:18

  MIRE E BUKUR, POR, C’NE MITHATI?

  sepse:

  Kesaj te zotit Thano i thone me fjale te tjera:

  TE IKI EDVIN DROGA, LULZIM DEBILI DHE LIKE FLORIRI QE TE VIJE ENVER PEDERASTI ME PARTINE E PUNES DHE PLOT ME TOLLONA DHE BUNKERE!

  sepse:

  E vetmja gje POZITIVE qe ka bere Edvin Droga gjate dy mandateve te tij, per afro 6 vjet ne pushtet eshte pikerisht kthimi ne Atdhe i eshtrave te Patriotit dhe Intelektualit Properendimor, Mithat Frasheri,

  dhe:

  Gjeja me e LIGE qe parakalon drogen e Taulant Xibrakes, Avdulajt dhe Habilajt e krimit te organizuar me fallsifikatoret e tenderave publike, Bashkim Ulajt&Lukuni, qe parakalon made arrogancen ne drejtimin e Partise-Shtet te Rilindjes Enveriste, me arrogancen dhe fodullekun e Bosit qe nuk pranon te njohe krimet e komunizmit ne Shqypni dhe te njohe krimet e babait te tij kriminel i Enverit dhe kjo e LIGE kapitale e Edvin Droges eshte ndarja e Kosoves me Hashim Thacin dhe Aleksader Vucicin si:

  BYREKU NE TEPSI

  njashtu:

  SI ENVERI NE KOHEN E QEPES TE JUGOSLLAVISE KOMUNISTE.

  Reply to this comment
  • Shvejku June 12, 09:59

   O intelektu-HALE!
   Kam nje samar te mire per ty!
   E ke falas,me garanci te perjeteshme!

   Reply to this comment
   • intelektuali June 12, 13:07

    Bjeri majtas, pastaj djathtas, ne menyre qe t’i

    Besh te fala Bashkim Ulajt,

    sepse:

    TE GJITHA RRUGET NE BUDEJOVICE TE COJNE

    Reply to this comment
    • fran June 12, 13:45

     Samarin e bleve ti? Po patkonjte?
     Te duhet dhe nje hu sa here te te kruhet..

     Reply to this comment
     • intelektuali June 12, 15:02

      Ti fran katoliku me hu ne dore beji te fala:

      GERDALLES KRIMINALE TE ENVERIT, SPARTAK BRAHO

      qe:

      Edvin Droga e ka emeruar keshilltar personal per te mbyllur ne kasaforte me 7 dryne krimet e komunizmit, perfshire ketu edhe krimet monstroze te babait te tij fanatik, Kristaq Rama

      SI NJE REZIL I SHQYPNISE QE KERKON TE ANTARSOHET NE BE

 18. Pse Thana ka te drejte? June 12, 09:43

  Te gjithe e dine se Rama beri gabimin me te madh politik dhe moral kur u be pal me Ilir Meten duke I dhe atij mbeshtetjen per President !!
  Kjo e fundos Ramen ! Ndaj tani kemi situaten me Presidentin I cili behet pal me opoziten dhe behet “tradhetar” me Edi Ramen qe I dha dore per tu ber President Palaco me Popullin dhe nderkombetaret !
  Por edhe populli nga dy te keqija do zgjidh Ramen sido qe te jet Rama!
  Por Rama mbeshtetet dhe duhet ta mbeshtet deri sa te perfundojn reformat!
  Por faji eshte I konformistit Edi Rama per kete situate Edhe ai eshte pergjegjes ! Pa diskutim !

  Reply to this comment
 19. Lori June 12, 09:51

  Pertej mellefeve personale gjej edhe disa te verteta qe sillen qe prej mese 28 vitesh nga faktori “demokraci” dhe nga aktoret e rreshtuar per nje te saj!Kaluam pianecin Nano,qeverine e tij e teorite boshe te tij ku diten i tymoste me tymin e puros se tij te gjithe pseudoopozitaret e naten pinte me ta,kaluam rregjimin me te eger Salinian ku kishte guximin dhe te premtonte dhe te shante dhe te vidhte dhe te vriste dhe te quhej nga ata qe per mua e bene kuplara kete vend “burre shteti”,siç jane mesuar qe ti emertojne sherbetoret e tyre duke u marre pasurite e vendeve respektive e me pas duke i asgjesuar ne menyre me te fshehte qe nga goja e tyre te dale vetem shkume e asnje fjale!Kaluam me te pistin e perse jo me injorantin e politikes me te koruptuarin me te pa gedhendurin si qytetar te kesaj republike ,dallkaukun prodesionist si ai papagalli qe zbriste pulat nga kontenieri duke i’ua lypur nje nga nje e perseri te zgenjyer ulem koken!Tani ne fuqi kemi nje vizionar duam apo jo ne te zhgenjyerit prej shume kohesh qe na ka premtuar qe do te behet drejtesi “ndonese e vonuar por ndoshta jo per faj te tij,duke iu referuar realitetit se shikoni se çfare po bejne sot jenat qe mblidhen e ulerasin per te na trembur naten e diten fshihen qe mos te diktohen!Ne rethanat qe ky po lufton ndoshta i vetem ,vetem e vetem qe kjo shtrese plehre e shoqerise qe kishte zaptuar,prona,pushtet dhe privilegje te zhduket njehere e pergjithmone ne memorrjen e ketij vendi e populli si nje e keqe qe jo vetem shkateroi Shqiperine por edhe njeriun duke perzene qytetarin jashte shtetit me grin karta dhe fshatarin duke e bere te gdhihet qytetar me shami te kuçe ne xhepin e xhaketes si Gjekmarkaj nje fytyre prototip i nje katundari qe nuk ka hequr asnje element karakteristik te ketij lloji!E pare ne kete prizem z.Thano mendoj se je i nxituar e ndoshta perse jo edhe egoist ,ndoshta ose nga pakenaqesite ose nga rrethi qe te rrethon e qe per fat te keq e kemi patur fatkeqesisht ne funksionin me te larte te shtetit e kurgje sbene por kur them kurrgje them kurrgje pa asnje medyshje,perveçese i delegonin pushtetin pushtit Berishe!Zgjedhjet e 21 po afrojne e deri atehere kemi mundesine qe edhe premtimet apo zhvillimet ndaj ketij kodosh vendi te jene me te qarta e te realizuara,perndryshe utopia qe ju tregoni e ejani ta zbejme kete te keqe te vogel pa zbere te madhen eshte si ajo koha kur zotrote nje shkrim bere kuder te derguarve te perandorise e pseudodiplomati qe ka ne dore ç’do gje ne menyre te pacipte deklaroi qe “nuk do te keshe asnje ftese per ne Perandori per nje afat te pacaktuar” e jo meti dalesh me mendimet e tua qe pushteti buron nga populli dhe i takon atij!Ndaj me realist z.Thano e leri papagajt e studiove televizive qe te ftojne duke tu dakortizuar ne çdo gje se keshtu jane mesuar qe interesin personal ta kene mbi ate te pergjithshmin e po qene mire ata ,mirre jane te gjithe ne te kundert nxjerrin zjarr si kuçedrat e te djegin!Padyshim qe gabimet jane te medha por kudrejt nje te keqeje qe po shperbente kete vend e qe kurren e kurres nuk mund ta akuzosh qe nuk eshte atdhetar e i perkushtuar per kete vend duke lene menjane egot e semura ,eshte jo vetem idiotesi por edhe dashakeqe!Ndaj lereni ta çoje deri ne fund kete lufte titanike per mua qe ka nisur e pasketa koha eshte aq e shkurter sa nuk i premton kohe qe te gjeje shtigje e metoda te reja!Urgjente per Shqiperine e shqipetaret shte qe kjo klase injorantesh e te ligjesh duhet te iki medoemos nga kjo skene politike si domosdoshmeri qe shqiperia te beje nje hap permata duke hypur shkallet e familjes ku duam te aderojme e jo si deri me sot qe po i zbresim drejt humneres e heshtim sikur te jemi te kenaqur e te vetedijshem ku shkojme!Beni nje partiçke a levizje z.Thano si alternative te ketij e n.q.se kjo alterantive eshte me e besueshme te gjithe vijme pas saj por jo me mellefe e dufe personale se ky popull eshte i ngopur me dokrra e do nje realitet vertet te ti ate qe e meriton!Se fundemi me thuaj sot se kush eshte vizionar me shume se ai sot ,me permend vetem nje emer e une do ti perulem asaj ç’ka ke shkruar me siper ndoshta jo me deshiren tende por i nxitur nga jenat qe te rrethojne e qe kane hatermbehtje nga Rama!

  Reply to this comment
 20. zhaku i pamposhtur June 12, 10:10

  Nuk kuptoj arsyen e një “darke sekrete”..sa paturpësisht e pranon meta një darkë sekrete..kujt ja mban sekretin? popullit. .fatale..kush presidenti. ..çdo gjë që bën meta i pëlqen privatësia mirëpo harron që është presidenti i republikës. .këto gjëra nuk ndodhin as në afganistan. .është degjeneruar çdo gjë

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 12, 14:05

   zhaki
   i vish vërdallë afganistanit ti!!
   shqipëria ka kushtetutën më të mirë,por si i thonë fjalës,kur nuk di të lexosh!?
   nuk të hynë në punë tërë librat e botës!
   kur nuk do të respektosh ato që ke shkruar vetë!?
   je thjeshtë një kriminel!!
   të dy personat,rama,meta janë dy persona publik shtetror!çdo takim mes tyre duhet të jetë i protokolluar!!
   e di përse??thjeshtë se seicili prej tyre mund të thotë çti dojë bytha për tjetrin!!
   ne jetojmë në një shtet ku shkelja e ligjit është sa e madhe aq dhe e trashë!!
   një fakt që nuk do të ndodhte askund në botë,përveç diktaturave,konflikti i interesit president,përfaqsues i gjithë popullit dhe kryetar partie që përfaqson një grup të caktuar të popullit,por që flë çdo natë me përfaqsuesin e unitetit kombëtar!!
   ne jemi një paradoks i një niveli që po ti hynte dikush për ta zgjidhur,teorema ferma do të dukej si një zgjidhje e bërë brënda ditës si një lojë kalamajsh!!

   Reply to this comment
 21. lejlek June 12, 10:15

  Nuk dua te kundershtoj ne asnje pike z Thano per analizen reale te aktualitetit dhe personat pergjegjes,por,
  kam edhe nje mendim personal.
  Pa dashur te mbroj Edin, sepse kjo ju sherben ndoshta edhe te tjereve.
  Kush GUXON ne Shqiperine tone behet dikushi.
  Kjo ka nje domethenje te madhe per njerzit me mend dhe me arsim te domosdoshem per te qene dikushi ne drejtimin e shtettit.
  Por cfare ka ndodhur tek ne : Nje i shkathet me arsim tetevjecar manovron me shkathtesi arrin fiton lek, dhe dalngadale i rriten kerkesat ndaj vehtes sepse i duhet edhe nje “shkolle” dhe e blen diplomen….blen edhe nje post cfardo….vesh kostumin dhe i afrohet politikes e politikaneve qe jane te zellshem per pushtet e vota.
  Dhe u bene shume te tille ne te gjitha krahet e politikes , e sidomos ne te majten .
  Por.z thano te jemi te sinqerte , Edi , pasi mori postin kryeministror ka bere nje thirrje them dashamirese ndaj
  Intelektualeve te ndershem e te devotshem qe “te afrohen ” .Kjo do te thosh te afrohesh ne strukturat e partise ….te japesh mendime e ide te kontribosh per tu bere protogonist deri edhe deputet apo rol mministror. po nese e sheh nga televizori qeverine e parlamentin , dhe te dalin para fytyra debilash , hajdutesh, mediokrish , kriminele.perdhunues e trafikante femijesh e vajzash dhe strukesh duke share qeverine , me duket e kote.
  Ketu llumi i hajduterise dhe padrejtesive ka mbulluar edhe shume pseudointelektuale qe nuk ndihen fare sepse kane bere zullume.
  Dil me ne krah Benin e ndershem e fisnik dhe kerko me te miret te shporrim kete shpure hajdutesh te pamoralshem qe po detyrojne boten edhe pas njeqind vjet te na cilesojne “njeres me bisht qe nuk krijojne dot shtet”

  Reply to this comment
  • Drenova June 12, 14:16

   I nderuari “lejlek”!
   Nuk dua te te kundershtoj,por te debatoj me ju!
   Kam punuar dikur ne nje nga institucionet me te korruptuara te vendit,ne ate shtet ku cecua kishte bicak!
   Dhe kam dale ne konkluzionin se ne se nje drejtues eshte i afte dhe i ndershem ne sherbim te shtetit kurre nuk do te lejoje korrupsion!
   Nuk e them per mburrje,por ate institucion ku punova e zhduka plotesisht korrupsionin,aq sa u bera i padeshirueshem per shefat e mij me lart,qe ishin mesuar te merrnin pjesen e tyre nga “mjelja” qe dikur vartesit e mij u benin qytetareve te atij rrethi!
   E them me siguri dhe kompetece se ne se kryeministri Rama do te ishte i afte profesionalisht,i ndershem dhe ne sherbim te shtetit,kurre nuk do kishte shanse qe te lindnin filizat e korrupsionit ne Shqiperi!
   Ne se Rama do bte ishte i tille,gjeja e pare dhe me kryesorja qe do bente do ishte jo krijimi i “bashkeqeverisjes me qytetaret”,por hapja e dyerve te zyrave te pushtetit qendror dhe vendor per degjimin,trajtimin dhe zgjidhjen e te gjitha ankesave e denoncimeve te qytetareve ne moment,pa caktuar asnje kohe!
   Ne se qytetaret i pret si pjese te sovranit e jo si kliente,kjo eshte edhe bashkeqeverisja e vertete e jo kjo qe ka sajuar Rama deri me sot!
   Nje kryeminister,qe u mbyll gojen qytetareve dhe u ve kufirin tek thana per t’u ankuar,me siguri ai mbron anti shtetin dhe korrupsionin!

   Reply to this comment
 22. spata June 12, 10:16

  Cdo varjant apo hipoteze per takimet e fshehta ka minimalishte nje te vertet me pak se 25%.Ajo qe bie ne sy dhe mendojme ne fukarenjte eshte se cerdhja e kucedres politike po shkon drejt shperberjes .
  Nuk ka nisur tani te nxehet tej mase perplasjet Opozite mazhorance .Ka kohe dhe lidhet me ate qe SH.B.A dhe Evropa moren vendimin ta fusi Shqiperine ne rrugen e nje shteti ligjore. Pamvarsishte se te tre kane miratuar reformen ne Drejtesi misteret e pa dukshme, se si e perjetojne kete reforme ,kane te beje me pasojat e krerve kryesor te politkes shqiptare .
  Nuk ka shume te panjohura qe ne te vrasim mendjen pse keta takohen fshehtazi. Ajo qe duket nga te tre eshte kush te beje lojen me te sukseshme ,per ti shpetuar gjendjes ne te cilen gjendet politika, ne sy te Aleatve .Po te mos qe nderhurja e Aleatve, ne shume konflikte artificjale te krereve kryesor te politikes ,sot Rama do te qeveriste si dikur Sali Beu .Cndryshim ka ne forme koha e Saliut nga kjo e Rames .Pushtet apsolut Saliu ,qe sla kusur pa bere me ligjet dhe Kushtetuten dhe askush nuk i terhoqi veshin ,pushtet te plot Rama qe su ka lene asnje mundesi kraheve te tjer te marrin fryme .Por ajo qe bene te dallohen eshte se Luli, ne sinfoni me nje President gjysem ne opozite ,kerkone pushtet pa zbatuar rregullat e lojes demokratike .Ketu fiton gjithmone Rama . Pse .Sepse Aleatet e kane bere te qarte se pushteti merret ne rruge demokratike jo jashte parlamentit dhe me bomba molotove. Kane 6 muaj qe po e zhysin vendin ne fukarallek dhe situata kaotike dhe me kokefortesi nuk bejne ndonje levizje qe te pranohet juridikishte. Ckuptim ka nje greve politike ne demokraci .Te permirsoje ato vendime qe qeveria shkel te drejtat e qytetarve .Ne asnje vend te botes nuk del kreu i Opozites me siglen Rama ike Luli hajde .Makron ik e Lepen hajde. Cipra ik e Mico Hajde . keto ne sy te botes jane idiotizma .
  Cdo gje u falet politikanve por jo te vendosesh te besh opozitarin ne kurris te interesave kombetare .Ne kohen qe Evropa do te integroje vendin per te miren e shqiptarve Opozitaret bertasin se nuk e meritojme me Ramen ne pushtet.Sajojne, me cdo forme, nje imazh qe e peshtiros te qenit politikan e komb shqiptare .
  Luli Meta, duke perjashtuar Ramen ,kane vetem nje synim. Destabilizimin politike te vendit. Une e gjukoj keshtu mbasi nisem nga veprimet e Opozites per 6 muaj dhe nga bomba qe leshoje Presidenti .Veprimet e opozites deri tani nuk jane perkrahur nga Aleatet . Presim si do te vazhdoje reagimi edhe ndaj Presidentit. Sic po bejne loje te fshehte , Luli dhe se fundi Meta , pa shume ze po bejne dhe Aleatet .Deri kur . Nje jave para zgjedhjeve vendore kjo furtune e ngritur e qe spo pushon do te bjeri .Zgjedhjet do te behen . Mocjoni per Presidentin do te shtyhet dhe kur te dalin konkluzjonet e Nderkombetarve, per zgjedhjet vendore ,sejcili do mari ate qe i takon .Luli akulloren qe thot Thano dhe ate qe them ume “Preshin” Meta me te gjithe ato Medja e analiste qe e kane pompuar kaq shume kete situate .

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 12, 13:51

   spate,deri këtu lexova”Ka kohe dhe lidhet me ate qe SH.B.A dhe Evropa moren vendimin ta fusi Shqiperine ne rrugen e nje shteti ligjore.”,ky është varianti i ri i shpresës që po propagandohet!!
   zogu ishte shpresa e daljes nga anarkia e pas shpalljes së pavarsisë!
   enveri shpresa e barazisë pas grabitjeve të ahmet zogollit të I që zhduku grabitjet anarkike për ti këthyer në grabitje të përqëndruara në duart e tij!
   saliu ishte shpresa për të ngritur shtetin që ndërtoi enveri dhe e çoi në katastrofë në fund të tij!
   kështu me rradhë deri tek ky që e vrau dhe shpresën që pa e marë në dorë pushtetin!!
   pra tashti “shpresën” e cofur nga shqiptarët po përpiqemi ta ngjallim me përralla euro-atlantike??
   spate,deri sot e kishim deleguar shpresën nga zogu tek enveri e tek saliu e palloshi,sot po e delegojmë tek euro-amerikanët?
   o spatë,përse jemi kaq dembela mor njeri??përse nuk marrim në dorë fatet tona?përse e kemi kaq të vështirë të jemi zot të fatit tonë??
   përse nuk kemi guximin ti çojmë në PS të gjithë këta ndyrësira??përse nuk jemi në gjëndje të kuptojmë se jemi aleat,mbështesim pushtetin vetëm ditën e votës dhe më pas fillojmë nga vëzhgimi,kritika dhe rrëzimi nëse ai nuk plotëson dëshirat tona??
   jemi primitiv??nuk kemi nivel të tillë zgjuarsie sa ta kuptojmë se megjithëse jemi ne ata që e zgjedhin pushtetin,duhet të jemi po ne ata që duhet të jenë hetuesi,prokurori dhe gjykatësi i këtij pushteti që vetë kemi ngritur në këmbë??
   ndoshta do të gabojmë,do të rrëzohemi,deri më sot nuk jemi ngritur asnjë herë të vetme,por do të mësojmë të ecim!!pa u rrëzuar nuk mund të mësosh të ecësh!!
   sëpatë,pa kontroll,pa kritikë,pa ndëshkim nuk ka politikë të pastër!!mos ki frikë se po shkuan këta ndyrësira në PS,nuk do të ketë të tjerë!është një degë që nuk mbetet pa pretendentë!!një pejsë e tyre,këto 30 vjet,ka ndjekur paranë,vjedhjen e grabitjen,ka të tjerë që ndoshta do të duan të japin dhe ndonjë ndihmë për vëndin!?por dhe për vete!idealistët kanë shku me kohë!!dhe nëse lind dikush e vrasin që në djep!!
   sëpatë ne duhet të dalim vetë dhe jo të presim skënderbeun a mesian e ri që mund të lindë!!
   amerika e europa na kanë ndihmuar!!shpesh na i kanë ngritur brekët e rëna,bila dhe na kanë larë!!
   por një gjë ta dish mirë,NËSE NEVE NUK NA I MBAN BYTHA!?
   DO TË DHITEMI PËRHERË!!

   Reply to this comment
   • spata June 12, 17:41

    Nuk dua te kundershtoj ato qe shkruan .Keshtu kam menduar dhe une deri ne 2005 se shqiptaret do ti zgjidhin vete hallet e tyre .Por ja kalojne e kalojne pale pale politikane e drejtues shteti dhe ne i biem cyles me nje vrime .
    Cka bere vaki qe si dalim dote zot vatanit por syte i mbajme tek faktori i jashtem .Kjo, i nderuari anticensure,i ka rrenjet e thella ne psikologjine e nje populli .Me thuaj.Kur ne historikishte i kemi zgjidhur punet tona politike e shteterore pa ndihmen e miqve tane .Mevetesine I .Qemali e realizoje me ndihmen e dipllomacise se disa vendeve Evropjane ne nje kohe qe vete shqiptaret ,jo te gjithe ,i dolen kondra dhe donin ta ndalonin .Nuk kaluan as 3 muaj dhe Plakut I .Qemali ju turren shqiptaret ta rrezonin .Ambicja per te komanduar vendin i kaloj kufijte dhe ishin Aleatet qe donin ruajtjen e kesaj foshnje te rritej .Ben dhe eksperimentin duke na sjell Princ Vidin .Vidi nuk deshtoje nga kundervenjet shqiptare por ai kuptoje se cfare injorance mbizoteronte ne funksjonimin e nje shteti demokratik .Perseri Aleatet ne sinfoni dhe me fqinjet bene nje zgjidhje qe te shmangnin anarkine qe shpertheu ne kohen e P .Vidit. Zgjodhen Zogun me pelqimin e fqinjve tane .U arrit dicka e u shmangen perplasjet per pushtet .Arritjet nuk jane vetem te Zogut e shqiptarve . Rolin kryesor ne qeverine e Zogut e luajti Italia .Me ndihmen e Italise ne filluam te hyjme ne kulturen e re Evropjane dhe filluan te heqim tumanet dhe poturret me lesh dhije. Shqiptaret hynin e dilni ne Evrope e bote sic bejne dhe sot .Por nga keto ndihma te Aleatve perfituan ,si dhe sot , politikanet dhe pushtetaret e Zogut .Populli mbeti ne erresiren e lene nga perandoria Osmane sic eshte sot nga pasojat e mos funksjonimit normal re demokracise..
    Qe mos ta vazhdoje me historine e dhimshme e njeta gje po ndodh dhe sot pas 108 viteve shtet i pavarur demokrat .Po nuk u qeshem e dolem ne foto me te medhenjte e globit shqiptari nuk ndalet se lepiri me ate qe u garanton pushtet .
    Sot kur faktori i jashtem eshte bere dominues, ne politikat e vendeve te vogla, ska anje shance, jo vetem ne shqiptaret, qe spranojme te na komandoj dikush brenda vendit ,por dhe shume shtete ,bile dhe Evropjane, nuk bejne dote pa Aleatin e tyre .
    Po e mbyll me nje thenie te popullit . Kur sje per vete sje as per te tjeret .Po te vlersohej ndihma e Aleatve ne nuk do te jemi keta qe haemi sot si qent per pushtet .

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 June 14, 10:57

     nuk shkruajta për ndihmë spatë!!
     shkruajta për atë që duhet të vendosim ne!!
     njeriu ka gjithnjë nevojë për ndihmë!edhe ai më i forti ka nevojë për ndihmë!
     kështu,kur qëndron në këmbë ke nevojë për pak ndihmë!kur je i paralizuar,e më keq kur nuk do të lëvizësh fare,kur ke paralizuar vetveten se i ke mbushur mëndjen vetvetes se nuk ke asnjë vlerë përveçqurravitjes!?
     je i detyruar të kërkosh të të lajnë dhe mender bythën!!
     ti po këkon këtë!!nuk është e vërtetë kjo që thua ti!vetë e thua se në 108 vjet ne kemi mbetur në në njëjtin pozicion që kemi dalë nga sundimi osman!!pra në 108 vjet nuk kemi mësuar asgjë!pavarsisht se të tjerët na kanë ndihmuar gjithnjë!
     kjo gjëndje qëndron tek mentaliteti ynë jashtëzaoknisht i dobët!qëndron tek miopia jonë si popull!qëndron tek dembelizmi ynë!qëndron tek delegimi i të drejtave tona tek “heroi” i radhës!
     zvicra,luksenburgu,lihtenshaini,janë shtete të vogla,përveç zvicrës të tërë janë shumë më të vegjël se ne!
     të marrim si shëmbull zvicrën!shiko ndrshimin e saj në 108 vitet e shqipërisë së pavarur!!
     lëri pordhët se jo kjo po ajo,e lagu a e thau!!popunove për vete shkon gjithnjë përpara!!po punove për tjetrin!?në mos do të dalësh i rrjepur,të paktën i rruar do të përfundosh!!

     Reply to this comment
 23. Meta shqiponje eshte teansformuar ne Breshke! June 12, 10:41

  Meta nxori koken nga korraca Presidenciale si nje Breshke ferrash ! Ka 4 muaj qe konfliktet opizite pozite Rama/ Basha/ Monika vazhdon ashper Meta deri tani mbante koken brenda si Breshk ugari ! Asnji perpjekje per ti thirur dy palet ne tryez !
  Si ka mundesi tani dhe vetem tani kerkon palet ne tryeze ?!!!
  Si duket e nxorri koken si Breshk nga qe e ndjeu rrezikun !
  Ultimatumin amerikan !
  Breshka nuk behet kurre Shqiponje sado ya imitoj me duar te fishkura !
  Shpejt a vone do te shporret nga Presidenca!!
  Me turp !

  Reply to this comment
 24. Gjonleka June 12, 10:53

  Pavarësisht nga verejtjet që i bëjnë me të drejtë zotërinjtë Flaka.al, Intelektuali etj shkrimi i z. Thano vlen për analizën kritike që u ka bërë pazarllëqeve të tre pushtetareve të sotem: Z. Edvin Rama, Z. Ilir Meta dhe Z. Lulzim Basha.
  Mendoj se derisa të mbarojë reforma në drejtesi duhet të jetë Z. Edvin Rama në postin e Kryeministrit. Mospërfundimi i reformës është humbje e shansit historik (mallkim) për Shqipërinë e shqiptaret.
  Uroj që z. Thano të vijojë botimin e shkrimeve kritike, natyrisht duke mos përsëritur gabimet që iu vunë në dukje.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 12, 14:25

   Gjonleka
   “Mendoj se derisa të mbarojë reforma në drejtesi duhet të jetë Z. Edvin Rama në postin e Kryeministrit.”
   një gabim i jashtëzakonshëm!!
   përsa kohë të jetë rama në drejtimin e shtetit nuk do të ketë reformë në drejtësi!!nuk ka ndohur asnjë herë që një kriminel të bëjë reformë për të dënuar veten!!
   reforma është një kërkesë e vëndit e shtetit,një kërkesë e padiskutueshme dhe e pa mohueshme!
   edvin rama nuk hyn këtu!nuk është garanci,nuk është i padiskutueshëm!!ai është një njeri i zëvëndësueshëm!
   pra në mes dy fakteve,njërit absolut dhe tjetrit relativ,absoluti vazhdon relativi lëviz!!
   pra ne duhet të kemi qëllimin strategjik RFORMËN NË DREJTËSI,veprimet taktike sido që ta kenë emrin nuk ka rëndësi!!edvin rama,po themi se e filloi,po e shkel me të dy këmbët!nesër mund ta vrasë fare!!kështu që duhet ndaluar në këtë moment sa akoma nuk e ka vrarë!!

   Reply to this comment
 25. Treshi maç June 12, 11:03

  Largohu Thano ti nga droogaA. Se i gjati nuk largohet dot nga drogahaha ha (me nje shkrim qe i ben ti). Vetem flori druga dhe el sal dealeri i bejne derman ramoshesS.

  Reply to this comment
 26. Iskra June 12, 11:04

  Une nuk kuptoj nje gje:
  Gazeta DITA eshte nje gazete e majte, e djathte apo ENVERISTE ?!

  Reply to this comment
 27. ETHEM LALAJ June 12, 11:39

  ANALIZE E NJEANESHME,PASI NUK SHKRUAN SE KUSH ESHTE FSATKEQSIQ E KTIJ VENDI NE 29 VITE.AI ESHTE SB.KY NJERI PO TERHEQ PER HUNDE LULIN,LIKEN,MONEN DHE GJITH SHPUREN E TIJ KUNDER VENDIT ME URDHER TE BEOGRADIT MOSKES DHE ATHINES.
  -KTO I SHKROVA DJE DHE JU NUK I BOTUATE.E KENI BERE DISA HERE.
  -NDAJ NUK DO JAP ME MENDIME NE D I T A PASI JENI KTHYER PRO SALIUT.PIKE.

  Reply to this comment
 28. Dash June 12, 11:49

  Lemsh zoti Thano ,lemsh ,nuk arrij te te lexoj mire …..nuk dua te rri ketu te them prioritetet e lemshit te quajtur “shqipetar” ,

  Reply to this comment
 29. Dash June 12, 12:12

  Me vjen keq ,por eshte me i qarte Mero nga ana tjeter , jo se shan njerin e mbron tjetrin , por sepse ky vend i martirizuar historikisht dhe ne 30 vjetet e fundit nga e njejta bande ,ka nevoje per nje analize me te ndershme me ate qe ka ndodhur ne keta 30 vjet ….dhe gjerat kane prioritet , ne fillim te. CRRENJOSIM koleren pastaj i vjen rradha Rame “ballistit” ….teoria sipas se ciles “jane te gjithe njesoj” ka brenda saj nje furberi ose nje dhelperi te ulet , dhe eshte shume e thjeshte te kuptosh se ne cfare mulliri con uje kjo teori ……nuk ju kuotoj sinqerisht ! !

  Reply to this comment
 30. Jimi June 12, 13:09

  Z. Thana, apo kollopriftja, eshte e drejta jote, qe ne nje artikull te shprehesh te gjitha konsideratat, per njerin apo tjetrin politikan, apo pushtetar, i majte apo i djathte, sic eshte edhe e drejta e lexusve te bejne vleresimin per nivelin, jo letrar, por per nivelin e analizes politike. E lexova kete “analize”. Pershtypja e pare eshte se ti abuzon ne menyre te qellimshme me realitetin dhe aktoret politik! Ne qender te artikullit tend ke vendosur tre personazhe, nese me dy prej tyre ti merresh ne menyre fare tangenciale, si per garniture, sic i thone ! Me ka cu nana me la gojen, ndersa me te tretin ti “shkrin” gjithe talentin tend per t’na dhene nje “tabllo te qarte” per kryeministrin !? Asnjehere dhe askurre k/ministri i nje vendi demokratik nuk i ka permbushur dhe nuk i permbusht te gjitha kerkesat optimale te nje elektorati i cili e zgjedh. K/ministri i nje vendi sado te emancipuar, nuk mund te jete nje figure ideale, ashtu sic e konceptojne dhe e deshirojne ata qe e zgjedhin! Ai pa tjeter qe zgjidhet nga ata qe jetojne ne te njejtin abitat dhe si i tille edhe ai si gjithe te tjeret do te mbarte mbi vete te njejtat vese dhe vityte te te njejtit abitat. Te gjitha sa them nuk e justifikojne edhe Ramen nga pergjegjesite e medha qe ka per te realizuar kontraten qe ka bere me zgjedhesit e ketij vendi, si te majte edhe te djathte. Pa tjeter ne qe e kemi mbeshtetur jemi shum here me te pakenaqur, se sa ata qe nuk kan votuar per te, por kjo nuk do te thote qe kjo kontrate duhet te nderpritet me patjeter ne mes te mandatit!? Se sa e ka justifikuar veten ne postin i cili ju besua, kjo mbetet per tu pare ne zgjedhjet e ardhshme!?

  Reply to this comment
 31. anticensurë25642654 June 12, 13:27

  “Rilindja e premtuar prej tij është vetëm urbane,”
  të vetmin gabim që ke bërë o thamo!!
  nuk është aspak urbane,por rilindja e diktaturës!!
  ky po këthehet në atë që kanë qënë paraardhësit e tij!si nga babai dhe nga nëna!!
  pra me rilindje këtë kupton i gjati timonier botëror!!

  Reply to this comment
  • mirel June 12, 17:02

   Sakte anticensura. Rrezik dhe djalin e ka pagezuar me emrin Zogoll, po ketej ka thene Zaho qe tua prishe mendjem budallenjve.
   Jam kurioz lush ja pagezoi djalin. Irenej apo Janullatos. Nuk po me kujtohet dhe nuk po e gje dot internet. E ka zhdukur gjurmen maskarai

   Reply to this comment
 32. Petrela June 12, 13:51

  Te gjithe politikanet shqiptar keta 30 vjet kane pare familjet tyre bithen e tyre Po ka nje fund per keta dhe mendoj se filloi. Keto maskarej do kalojne filtrin USA . Do kete Zhvillime Ineresante Prandaj jane te shqetsuar minjte politikane !!!

  Reply to this comment
 33. Limani June 12, 14:14

  E keqja e Shqipërisë sot , është Edvini !
  E di që do më hidhen për koke “ revolucionarët e majtë “ !
  Po more po , nuk është Saliu , as Meta , as Lulushe e , as dreqi e i biri . Me këta unë kam mbaruar punë , unë pres të gjykohen për krimet , por , s’do Edvini .
  Ky qelbësira Edvin ka për shokë ata që ne i kemi hedhur në kosh të plehërave – që nga fashistët- demokratë të sotëm ,e deri tek kolaboracionisti Frashëri , Edvini , nga unë injoranti i majtë don vetëm votën , mëndjen e merr tek e djathta ( lista është e gjatë dhe e njohur ) , ata janë shokët e tij shpirtërorë , të një ideali !
  Si mund të mbështes unë ndyrësirën Edvin që shkeli mbi gjakun e heronjve antifashistë ?!
  Vetëm kaq më mjafton , pa i numuruar pisllëqet e tjera të pa fund .
  Shqipërinë e kanë mbërthyer horrat e majtë dhe horrat e djathtë ( e majtë dhe e djathtë në thonjëza ) që janë një llojë të ndyrë , njëllojë pisa .
  Me këta Shqipëria s’ka të ardhme !
  Të harxhosh kohë për të vërtetuar se Edvini paska qenë një batakçi , s’ka kuptim . Kjo është e qartë si një aksiomë , vetëm maskarenjtë dhe idiotet s’e kuptojnë !
  Maskarenjtë dhe budallenjë janë baza solide e kurvë – politikës 30 vjeçare .
  Dhe nuk dihet fundi !

  Reply to this comment
 34. sali June 12, 14:33

  Adrian ,si te gjithe shtypi dhe ti je i rethuar nga teoria Berishiste,Te gjithe maskarenj e te gjithe Hajdute,Venia e barazimit midis Rames Metes e Bashes eshte naivitet gazetarie ose e qellimeshme .

  Reply to this comment
 35. Zgalem June 12, 15:58

  “Flaka . al” I ka thene te tera , qe I duhen ketij editoriali suprize . Qendrimin , qe do te mbaje Thano , pas sugjerimeve te ” Flakes ” , le ta gjykoi me gjakftoftesi , por dyshoj se nuk do te ritirohet dhe drejtimi editioral I “Dites ” , do te mbetet , ky I sotmi ; natyrisht ne demin e vete gazetes . Fillimisht , ku jemi te sigurte , per darken , qe pretendon Meta ? Ta quajme se eshte reale . Vendimet nuk merren ne darke , sado qe ajo mund te influencoi . Nuk eshte decizive darka dhe drekat . Decicive jane alencat , qe Edi ka qene I detyruar t’i beje , per hir te numurave Edi nuk eshte I kulluari ne site , por nuk mund te plotesoi te tera korrnizat , qe percaketojn te tera mendjet e bashkepunetorve . Edi , me politiken e tij, vecanerisht me vizionin dhe deshiren per pune , i duhet Shqiperise , per nje kohe te gjate , kush mendon ndryshe , shquhet per nivel te ulet perceptimi dhe kjo eshte me e pakta . Edi Rama , nuk ka asgje te perbashket me politikanet , qe kane qeverrisur vendin perpara tij . Kjo eshte ne aspektin praktik . Te tera veprat pozitive te tranzicionit , kane vulen e Edit . Te tjeret ose kane shkaterruar , ose s’kane bere asgje . Ne aspektin intelektual , nuk ka shoke , ne Shqiperi . Ne menyren e drejtimit te shtetit , eshte I pa perseritshem . Nuk ka pike mendje madhesie . Ajo qe e quajne mendjemadhesi eshte perbuzje ndaj injorances , kur I eshte dashur te ballafaqohet . Flasim, per Shqiperine . Sa per vleresimet politike te problemeve dhe vecanerisht ato historike , kemi Akademine dhe universitetet . Qeverria eshte e te gjitheve dhe kete delikatese , Edi e ka luajtur mire , ose shume mire . Niveli I kritikes tende , ka rene ne fund te kembeve , kur thekson rrezimin e tunelit ne rrugen e Arberit . Ne fund , Shqiperia eshte e telendisur nga pa aftesite drejtuse te shtetit . Nuk ka c’i duhen prova te tjera .Edi eshte iniciusi I Reformes ne drejtesi , qe do te mbetet ” noteri ” , I qeverrisjeve transitive . Kush pretendon se do zeri vendin e Edi Rames , te japi cerekun e provave , qe ka dhene Edi, ne poste me te ulta . Cudia e editorialit eshte kontrata e qeverrisjes , me noter nderkombetar . Si guxove ta shkruash kete fraze ?Flaka I ka thene te tera dhe te sakta . Zgalem

  Reply to this comment
  • Protesta June 12, 18:25

   Zgalem!
   Ne qendrimin qe DITA mban ndaj Edi Rames,vihen re se ato jane ne demaskimin e veprimeve antishqiptare te tij,ne mbrojtje te korrupsionit dhe rrenimit te shtetit ligjor!
   Rama ka privatizuar PS-ne,ka baltosur Luften Antifashiste Nacional Clirimtare,qe eshte GURI I PROVES per cdo shqiptar,ka perbuzur fukarenjte,ka privatizuar te gjitha pasurite kombetare ,ka ligjeruar tenderat dhe PPP-te korruptive,duke groposur ekonomine e vendin perfundimisht!
   Fjalori i Rames ka qene me se rrugac,gje qe as Gedafi apo Sadam Huseini nuk e ka patur!
   Rama perbuz te varferit per deri sa ka thene se “shqiptaret kurre nuk kane vuajtur per buken e gojes,as ne mesjete”!
   Rama ne bisedimet me greket per detin Jon,nuk caktoi ne komision autorin e vetem,qe beri te mundur rrezimin e pazareve te Berishes per faljen e detit Greqise,por caktoi njerezit e Berishes qe e shiten ate!
   Rama nuk e meriton te jete kryeminister se shteti i tij ka nje administrate te pa afte e te korruptuar aq sa ka lejuar qe 37% e te punesuarve punojne ne te zeze dhe per ata nuk derdhen kontribute per sigurimet shoqerore e shendetesore!
   Nga ana tjeter institucionet shteterore ne vitin 2019 kane realizuar nje dificit ne derdhjen e kontributeve per sigurimet shoqerore prej 110 milion euro,ndersa vete shteti,per keto arsye ka kompesuar pagesat e pensioneve ne shumen 29 miliard leke gje qe eshte nje dem kolosal per buxhetin e shtetit!
   Keto e te tjera PA FUND jane fakte qe Rama jo vetem duhet demaskuar,por edhe kallzuar penalisht!

   Reply to this comment
 36. mirel June 12, 16:13

  Bravo Thano! Bjeru ne koke..
  E verteta eshte ilaci me i mire per semundjen.
  Atyre qe nuk u pelqen jane krimba qe rrojne me qelb.
  Qelbesira domethene..

  Reply to this comment
 37. POPULLI June 12, 16:30

  po per salen me presh ne. byth … ske gje …???????????????

  Reply to this comment
 38. Marrezia e fundit June 12, 16:47

  Komunista gruqime.

  Reply to this comment
 39. gjermani i fundit June 12, 16:48

  A.Thano, ju pershendes.Ne te gjitha argumentet jeni me te drejten, Veç e keni kursyer pakez Ramen. Me shume se ” i gjati” atij i shkon etiketimi Akullore me lesh. Edhe ai perpiqet te duket peshe e rende, por ngado i bie verdalle akullore me lesh perfundon te dale. Nqs Rames i dhimbset vetja, publiku, e nesermja politike e PS, ai duhet te beje kompromisin e detyruar. Qe eshte vetem nje levizje, po e detyruar. Te pranoje shtyrjen e dates se zgjedhjeve dhe gjate kesaj periudhe te dorehiqet, duke ia lene postin nje tjetri, psh Majkos. Mua Majko s’me ben as vape dhe as fresk, por ne situaten aktuale s’i jep oreks berishes per radikalizim te metejshem te sherrit politik. Rama duhet te dorehiqet, qofte edhe per taktike elektorale. Nese ka pasur ndonje rast per tu treguar qe eshte ndryshe, siç ka pretenduar gjithmone ne fejsbuk apo ertv,ky eshte rasti i arte per ta bere realitet. Per mendimin tim personal Rama eshte akullorja e dyte me lesh, sivella i Lulit dhe vetem akulloret me lesh mund te shpiknin nje krize kaq idiote. Po pse nuk jep doreheqje Rama, kur eshte kaq e thjeshte dhe me kaq perfitim po ta beje tani? Ndofta ka frike se lodrat me pushtet do ti dalin ne drite dhe shume flluska demagogjike do ti shperthejne per ta nxjerre cullak, si drejtues arrogant dhe pa vizion politik. Ky eshte kurthi ne te cilin s’duan te bien autokratet,e megjithate bienfiksneoren e caktuar si tren zviceran, se ky fund eshte konsekuence e sjelljes se tyre. Jane fruti i pemes qe vete e mbollen dhe e zhvilluan. Fiks si berisha.

  Reply to this comment
 40. Artan Sejko June 12, 16:53

  O njerez te mire! Filloni duke vene emrat tuaj ne komente. Do te vini re qe komentet do te jene me pake, me te aresyeshem dhe me te arsyetuar.
  Respekte te gjitheve
  Artan Sejko

  Reply to this comment
  • HOMORA June 12, 17:45

   Emri sherben per tu gdhendur ne gurrin e varrit ndersa mendimi dhe opinioni sherbejne per te kuptuar ku fillon e drejta dhe ku mbaron detyrimi.
   Debati e ka vleren tek perdorimi i nje frazimi jo fyes por konstruktues.
   Pastaj aninimiteti aty e ka vleren,tek misteri apo enigma e personit qe di si te formuloje mendimin dhe opinionin e tij.
   Sepse sot sak mendim apo opinion perfekt per vete aresyen se askush nuk eshte kupola e vertetesise mbi kete dynja.çdo person eshte nje mendim me vete me te drejta te barabarta karshi te ngjashmeve te tij.
   as njeri nuk eshte me i vleresuar apo me i me madheruar se i ngjasgemi i tij.mbi kete toke e ne kete galaksi sjemi gje tjeter veçse nje grimce molekule.
   Me po te njejtin respekt si Juve por edhe tere opinionisteve ne kete faqe.

   Reply to this comment
  • ganiu June 12, 18:21

   Seiko, nuk ma merr mëndja se do të ndodhë ajo që mendon ti.
   E para se shumë do të abuzojnë me vendosjen e gjeneraliteteve.
   E dyta nuk do tu besohet se janë të vërtetë.
   E treta do të sulmohen privatisht.
   E katërta është ajo që thua ti, do të ketë më pak komente. Jo për atë që mendon ti por për atë që mund të ndodhë. Pas sulmeve verbale vijnë ato fizike, si nga persona privat ashtu dhe nga grupe kriminale të lidhura me politikën. Dhe së fundi nga politika vetë. Për këtë të fundit,edhe në rastin më të mirë, nëse pushohet dikush nga puna për paaftësi, pushimi do të interpretohet si sulm ndaj mendimeve, kritikave që ka bër personi në shtypin online.
   Nëse mban mënd shkrimin e Thamos të disa muajve më parë, ku ai përmendte kunatin. Gjithçka u bë për ta goditur privatisht, për të ulur vlerat e shkrimit të tij të shkëlqyer.

   Reply to this comment
  • mirel June 13, 11:33

   Ka te drejte Artani
   Komentet do jene si ato te faqa e Facebook te Edi Rames. Te gjithr do zene radhen te thone Rrofte Edi Rama.
   Ndersa Lulaket do thone : l q..motren e nenen Edi Rames. Vetem legenet bythelepires dhe dythundraket e Mesjetes do debatojne.

   Reply to this comment
 41. Niku June 12, 17:56

  Hidhu perpjete Thano. Arta nuk behet ambasadore dhe pike. E ke kthyer gazeten me keq se ata gjobvenes qe dikur shaje. Turp dhe me vjen keq se ishte nje gazete qe lexohej. Njehere e nje kohe haheshe se kush ishte gazeta e pare: Dita, Panorama apo Tema.
  Besoj se i ke statistikat se sa te lexojne. Shpresoj qe te mos jene te verteta ato qe gjykoj se kane ndodhur me lexuesit tuaj. Megjithese kam frike se nuk te inteteson me sa te lexojne. Ke burime te tjera financimi.
  Nje pyetje kam ata qe kane marre ate koncesionin e hekurudhes andej nga Fieri jane edhe ata ologarke?

  Reply to this comment
 42. Limani June 12, 18:04

  Flaka.al ose flakë kashte !
  S’kam ndërmend të futem në polemikë me flakën e shkureve, me frazeologjinë moralizuese boshe, më të gjatë se vetë artikulli .
  Nëse Thano nuk do thoshte “ i gjati “ , por , “ shkëlqesia e tij Rama “ , apo Meta etj “ flaka “ s’do merrte flakë !
  Ke parë ti apo jo , halle-halle kjo botë ; thika e këtyre horrave u ka vajtur shqipëtarëve deri në kockë dhe këtë e shqetëson etika !
  Po mirë , është në të drejtën e tij , kështu e kemi ne shqipëtaret , kur njëri i bije gozhdës , tjetri i bije patkoit , edhe hajdutët e banditët kanë avokatin e tyre , demokraci de more de !
  Duke parë krimet 30 vjeçare të këtyre banditëve veprim i udhës , veprim adekuat do të qe , që të gjithë të dilnim në rrugë e të mos ktheheshim në shtëpi pa përzënë , pa dallim të gjithe këta plehëra , të majtë e të djathtë ( të ashtuquajtur) . Por , siç duket , qenka larg ajo ditë , se s’na lënë edhe avokatët .
  E falënderoj Thanon për revoltën që shpreh, për dhëmbjen që ndjen dhe i lutem që , këtë zjarr t’a mbajë ndezur , jo me kashtë e shkure, por , me dru lisi .
  Shqipëria ka nevojë për njerëz si Thano , që vënë gishtin mbi plagën !
  Përpara , dilini për zot Shqipërisë !

  Reply to this comment
 43. N.VJOSA June 12, 18:25

  Qenka qelbur Peshku nga koka!
  Kam patur tjeter pershtypje per Kryeredaktorin e DITA-s.Pershtypja ime e mire u forcua sidomos ne punen e Thanos tek Shekulli.
  Edhe tek DITA, deri para disa muajesh.
  Tani Thano i qenka bashkuar korit te te Marrit:
  ” Rama ik!”…Artikull qe direkt dhe indirekt i ben hosana anarkise dhe te pavertetave! Ose me sakte con uje ne mullirin e Monstres se Shqiperise.
  Une them se e kuptoj arsyen.
  Edhe Thano si gjithe te tjeret,
  ka rene totalisht ne prehrin e luftes se klaneve qe dashurine per pushtet e kane leitmotivin e tyre.
  Dikush, nje filozof qe tronditi boten e shekullit te 20-te, pati thene fjalet proverbiale: Ne ekonomone kapitaliste gazetat i sherbejne qeses me para…
  E kuptoj qarte presionin e djemve te Teta “Dhelpres” ,
  per ta perdorur DITA-n per objektivat e tyre…!

  E kam lexuar DITA-n qe ne numrin e pare te drites se botimit. Me ka pelqyer pergjithsisht, por ja, ra dhe DITA ne prehrin e luftes se eger politike, ose me sakte ne prehrin e luftes se piste politike.
  Ndaj e lexoj shume pak dhe cdo dite me iken interesi per ta lexuar.
  Kete koment po e shkruaj vetem ne Respekt te Kryeredaktorit te DITA-s. Nuk mund te rrija pa thene te Verteten ashtu si e konceptoj une.
  Mjerisht z. Thano, ke shkruar ashtu sic nuk duhej te shkruaje. Ne se ne anonimve mund te na lejohet ndonje fjale e pa matur dhe jasht etikes, nje Kryeredaktori te nje gazete qe e mban vehten nder me te mirat nuk i lejohet te shkruaj me nje gjuhe vulgare, per Kryeministrin ne detyre, ne Respekt te shtetit dhe popullit shqiptar, por edhe pse faktet qe numeron jane te paverteta dhe te mbledhura e te stisura nga Kazani i shpifjeve te te Marrit dhe Kryekriminelit te Popullit shqiptar, atij qe i ka bere dem ketij populli me shume se cdo armik tjeter ne gjithe historine e tij shumeshekullore!
  Lexova edhe editorialin e TEMA-s dhe me pelqeu sidomos ballafaqimi me te Verteten dhe demaskimi qe i ben Kryeredaktori i saj, por dhe komentuesit, qendrimit te Presidentit sharlatan shqiptar.

  Nejse, jetojme ne demokraci dhe secili ka te drejte te shkruaje ashtu si mendon por dhe nga i diktojne interesat.
  Kuptohet qarte z. Thano, se vetem Like Floririn e ke sperkatur me uje trendafili… Epitetin “floriri” e kupton edhe ne sensin e hajdutit, por edhe ne sensin e njeriut te mire…

  Nuk desha te komentoja, por me erdhi keq kur lexova ku ka katandisur Kryeredaktori DITA-s.

  Koha eshte gjykatsi me i mire dhe do ta nxjerr te Verteten.
  E Verteta zhytet, por nuk mbytet…

  Me pelqen qe europianet dhe amerikanet,
  qe e monitorojne per se afermi jeten politike ne Shqiperi,
  jane ne krahun e Rames…!
  Hastalavista DITA,
  me deshperim them se, ky eshte komenti im i fundit ne kete gazete qe ,
  nga dashuria per te mesuar per vendin tim,
  e lexoja edhe ne mes te nates…

  Reply to this comment
  • **** June 12, 19:51

   Doli nevojtorja e Vjoses prape

   Reply to this comment
  • $$$ June 12, 20:23

   Doli N.Vojtorjaaaaaa!

   Reply to this comment
  • gjermani i fundit June 12, 21:04

   Neti, pershendetje. Une mendoj se doreheqja e Rames per hir te zgjidhjes se ngercit zgjedhor eshte nje levizje e zgjuar taktike. Me shpjego te lutem pse humb pike PS, ndryshe nga c’mendoj une qe PS ketu fiton pike kruciale. Dhe te lutem bej nje gje, thuaje drejt, kush eshte me I majte, Rama apo Thano? E ke krijuar kaq opinion sa per kaq gje.

   Reply to this comment
   • N.VJOSA June 12, 23:01

    Pershendetje “gjermani…”
    Nuk eshte ceshtje deshire e Rames, doreheqja, se i do trapi Saliut, qe te pesoje fiasko politika e PS…
    Rama e ka kontraten me ata qe e kane votuar.Kur te mos ta votojne ata, iken.
    Kur te humbase shumicen ne Parlament, iken.
    Por jo se do opozita.
    Ne demokraci, vota e dy budallenjve ka me shume rendesi se vota e nje te mencuri, thote Anshtajni, Vota vendos…
    Se kush eshte me i majte Rama apo Thano, me kujton nje shaka te Driteroit…
    …Poshte “Zerit te Popullit”, dikur, nga trotuari, Driteroi i thirri nje gazetari, me te cilin bente shaka shpesh…
    – O Zalo,(Zalo Buba, nje gazetar babaxhan nga Skrapari…) i thirri atij, -sa perqind je me mire sot se sa dje…?!
    Nuk maten keshtu keto, i nderuar.
    Thano nuk ka punuar asnje dite ne pune drejtuese politike shteterore.
    Ramen e vendos Partia e tij, me programin e saj. Ato raste qe dyshon ti dhe te tjere per qendrimin ndaj Mitatit apo qendrimin ndaj parallinjve investitore, ka te beje me qeverisjen dhe bashkimin politik te popullit.Ne jemi nje popull i percare dhe sidomos qe nga L2B…
    Nuk do rrime gjithnje te percare. Sot ne demokraci jane te gjithe te barabarte demokrate dhe ishkomuniste, veterane dhe djathtiste.Demokracia i njeh te barabarta te gjitha ngjyrat e Ylberit…Me kujtohet i mencuri ish kryeministri anglez Toni Bler,, nje nga figurat kryesore te se majtes ne Europe, i cili, kur ish ne nje vizite ne Shqiperi, ne Elbasan, ne mos gaboj, i tha P.Majkos:
    ” Ju shqiptaret duhet te shikoni me shume cfare ju bashkon dhe jo cfare ju percan…”

    Keshtu i nderuar. Thashe qe nuk do komentoj, por nga respekti per ty, e shkela fjalen…
    Ti je oficer dhe e di mire se kur e le detyren ne front ne mes… te quajne dezertor…Keshtu dhe ne Politike, ne raport me besimin dhe detyren qe te ngarkon shumica.
    Te pershendes .

    Reply to this comment
    • gjermani i fundit June 13, 10:23

     Neti, ne 28 vjet rrumpallokraci, Rama eshte ne pozita drejtuese 20, dmth eshte pjese e enturazhit politik, sado qe ngulmon te shfajesohet qe eshte ndryshe. Eshte tregtar politik dhe sofizmat bajate lum kush ia ble. Eshte pardesy bardhe, e kote ta mohojme. Ti thua qe e ka vendosur partia(?!), ne fakt mos ta zeme ne goje sesi e vendosi partia ne krye. Por, opozita qe s’dua t’ia shoh bojen, nuk kerkon zgjedhje parlamentare, por thjesht te dorehiqet Rama per akuza qe njesoj si Tahiri, duhen provuar. Pse Rama hoqi Tahirin, kurse per vete s’iken? C’te keqe ka te shtyhen zgjedhjet vendore? Pse kaq kokeforte? Ti thua se Rama eshte tolerant dhe konstruktiv, Ja rasti qe nuk qenka keshtu. Thua qe eshte idealist dhe vizionar, Ja rasti kur per karriken e tij e thellon krizen. Pastaj, se eshte pazarxhi, po te kujtoj darken e ngjalave me Meten, qe 3 here e beri ortak e 4 here I prishen pazaret. Lere koncensionet, ppp-erat, dhe vitet si kryebashkiak, ku tere Shqiperia ishte peng I korrupsionit kurse vetem bashkia e Tiranes dilte qelibar. Lere mo, tangerllikun e Rames. Une i vura vize kur sapo erdhi ne qeveri, ne nje konference shtypi perkthyesja shqiperoi nje frase, ketij s’iu durua dhe e ofendoi duke thene platealisht se perkthyesja nuk di mire anglisht. Ka plot te ditur kjo bote, dhe Rama padyshim eshte nje nga keta, si Saliu. Por edhe koqe kandari ka plot, dhe Rama padiskutim eshte nje nga keta, si Saliu.

     Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 14, 17:32

   o hale e vjosës
   a të shkon në mëndje se ndryshe nga kjo që shkruan””Me ka pelqyer pergjithsisht, por ja, ra dhe DITA ne prehrin e luftes se eger politike, ose me sakte ne prehrin e luftes se piste politike.”,mund të jesh ti ai që gabon,që ja fut pordhës??
   a je i sigurtë që është dita gabim??
   a je i sigurtë që nuk je ti gabim?
   këto pyetje ti i ke të zgjidhura!!sepse ti i di të gjitha,sepse ti nuk vë asgjë në dyshim!sepse ti njeh vetëm këtej ose andej pra mendon segmentarisht!!
   ti je debil reaktiv o nevojtore!!
   shyqyr që u rilinde se nuk kishim me kë të tallnim hajdarin!!
   një moment kujtova se kishe shkuar në PS,pavarsisht se ndërroje si gjithnjë pseudonimet!!

   Reply to this comment
 44. Sms June 12, 20:59

  Faleminderit z. Thano per shkrimin e shkelqyere per lexuesit e gazetes te shkelqyere Dita.

  Me e sinqerte ska ku te veje.

  Kush ka tru ska nevoje per koment. Na mpine trurin maskarenjte.

  Me respekt,
  Beqar Skenderi Tirane

  Reply to this comment
 45. QYTETARI June 12, 21:22

  RESPEKTE Z. THANO. SHKRUAR QARTE DHE BUKUR.TR FALENDEROJME.

  Reply to this comment
 46. Zefi June 12, 21:30

  NH.Vojtorja hyn ne militantet tru shplare te PS-se,qe jane mesuar t’i bejne temena vetem padishahut e jo Shqiperise!
  Njewrez te tille jane pa asnje vlere ideali,patriotrizmi dhe atdhedashurie!
  GOMARIN po e shqyente ujku ai thoshte ishalla jam ne enderr!
  Keshtu eshte edhe N.Vojtorja!
  Kufiri qe ndan shqiptaret atdhetare me ata qe jane sahanlepires te sundimtarit,jane interesat e Shqiperise e jo te partise apo me pak te kreyetarit te saj!
  Ne se ka tru shplare ne PS qe gjykojne se Rama eshte me i mire se Basha e Berisha u shkon per shtat kjo zenke e dy femijve te vegjel qe i hakerreheshin njeri tjetrit se “DASHNORI i mamit tim eshte me i mire se dashnori i mamit tend”,pa kuptuar te shkretet se te dy dashnore ishin qe pomponin nenat e tyre!
  ,mbase i benin edhe me ndonje kolopuc tjeter!

  Reply to this comment
 47. nostalgji June 12, 21:35

  Eshte bere dhe kjo gazeta Dita si shtepia ne bulevard apo e thene me troç si shtepia me xhama dhe pa mure, por ethen shqip ehste bere bordello ku te gjithe derdellisin, ndersa drejtori apo kryetari kooperatives te gazetes del si beu per thelleza dhe na ben nga nje artikull qe te turren te gjithe ta lexojne. Tani ka ngele ti themi gazeta Nata apo SOIRE.

  Reply to this comment
 48. ALBAN DEGA June 12, 22:44

  Perkujtim… Kujtime per kujtese

  DRITEROI NUK ISHTE VETEM…

  – Trimi i mire me shoke shume dhe…

  – Edhe i vetem trim ne lufte!

  – Nga lufta vec ai largohet
  qe eshte i lindur tradhetar …!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Trimi i mire me shoke shume, thote sovrani.
  E trimeria e secilit vec shtohet kur edhe pa shoke shume ose pa shoke fare nuk dorezohet.
  Ndaj filozofia dhe mendjedritesia popullore ka krijuar edhe shprehjen tjeter “ Edhe i vetem trim ne lufte”!
  Kam ndjekur punimet e Kongresit te 10-te evte fundit te PPSH-se dhe Kongresin e Pare te PSSH-se si korrespondent i gazetes se trete serioze nga reputacioni dhe te pares nga tirazhi ne Bote “ El Pais” te Spanjes … dhe e jo asaj “me hallate perjashta” bulevardeskes “Bild”.
  Dritero Agolli mendjendritur ishte i pari qe i beri radiografine se shkuares dhe hapi siparin e se ardhmes te se majtes demokratike shqiptare. U fishkellye, u anatemua nga klithmat e xhaketave te shqyera te PPSH-se.
  Luftoi dhe fitoi me shoke gati hic.
  Por nuk qe i vetmi…
  Delegati e Tropojes Inxhinjeri Agim Dega e mori fjalen..
  .- Ne emer te delegateve te Malesise se Gjakoves te djegur e rrenuar, te bere shkrumb e hi tri here nga hordhite barbare te Nikolla Pashicit jemi kunder vendosjes se emrit Partia Socialiste.
  Ky emer na sjell ndermend emrin e Partise Socialiste te Sllobodan Milloshevicit, kasapit te Ballkanit dhe rrenuesit edhe te autonomise formale te Kosoves, duke e kthyer ate ne nje komune te Serbise dhe koloni klasike te xhelatit fashist te vellezerve e motrave tane shqiptare Sllobodan Milloshevicit
  Se dyti, u heq kundershtareve tane politike mundesine e akuzave te i jane bere ish- partise si krijese e Dushan Mugoshes dhe Miladin Popovicit, te cilin e paten liruar nga burgu njesitet guerile te LANCL
  Ishte PKSH qe e liroi Popovicin nga burgu keshtu qe ai nuk kishte si ta krijonte ate.
  Kryesorja e kryesoreve eshte qe te ndryshojme thellesisht programin e partise se meparshme, sipas modelit te social- demokracise bashkekohore evropiane dhe te mos mjaftohemi me ndryshme kozmetike siperfaqesore… “
  Pikerisht ne ate cast shpertheu e njejta histeri bolshevike me fishkellima dhe thirrje nga Garda e vjeter komuniste njesoj si kunder fjales se Driteroit te madh…
  Isha ndezur shpirterisht dhe prisja qe tua hidhte ne tribune e tua perplaste ne fytyre teseren e vjeter Gardes se Kuqe enveriste.
  Emocionet ne caste te veshtira e situata te ndezura jane keshilltari me i keq, sidomos ne politike por edhe ne cdo lem te jetes.
  Kur i them vellait :
  – Pse nuk ua perplase ne fytyre teseren ai mu pergjigj:
  – Une nuk fola aty ne emer as te Agim, as te Hamdi as te Ram Deges ( babait ) Fola ne emer dhe isha zeri i delegateve te nje rrethi te tere… Ndaj nuk mund te dilja mbi ta e ti tradhetoja idealet e aspiratat e tyre…
  Pastaj sikur ne brezi i ri ta braktisim anijen qe qe po Mbetet, kush do ta bejereformimin e ndryshimin e saj …
  Me bukosi me dy fjali.
  Koha dhe Historia i dha te drejte edhe Driteroit, edhe Agimit edhe Moikom Zeqos e te gjithe qendrestareve.
  Qendruan dhe fituan !
  Paguam harác te rende si familje me humbjen e bebés se palindur ende te Agimit dhe Fatbardhes qe per pak humbi dhe jeten e vet ne qelite e burgut te Bajram Currit me urdher te Sali Berishes dhe bandes se gangstereve te tij ne prokurorine dhe gjykaten e Tropojes qe do
  U detyruam te marrim rruget e kurbetit… por nuk humbem per asnje cast Shqiperine per te cilen cfaredo qe te bejme eshte jo pak por aspak. Cfaredo te bijte e bijat bejne per Nenen e Atin e vet eshte hicgje.
  E Shqiperia eshte Memedheu dhe Atdheu yne ashtu si SHBA ku prehen perjetesisht edhe nena edhe babai yne…
  A nuk e thot e kushtron aq bukur edhe himni yne kombetar:
  – Nga lufta vec ai largohet
  qe eshte i lindur tradhetar …!
  Nje perkujtim, nje kujtim… kujtese per cdo shqiptar sidomos per ish- lideret dhe lideret e sotem te PSSH ne krye te qeverive te saj dje apo sot !
  Bashkimi ben fuqine!
  Percarja sjell lugat Saline !

  Reply to this comment
 49. alphade June 12, 22:46

  Shikoni fotografine e tre Mefistofeleve shqiptare, mungon i katerti,kryesori,Drakula e Vicidolit…!!!

  Reply to this comment
 50. ALBAN DEGA June 12, 22:53

  Perkujtim… Kujtime per kujtese

  DRITEROI NUK ISHTE VETEM…

  – Trimi i mire me shoke shume dhe…

  – Edhe i vetem trim ne lufte!

  – Nga lufta vec ai largohet
  qe eshte i lindur tradhetar …!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Trimi i mire me shoke shume, thote sovrani.
  E trimeria e secilit vec shtohet kur edhe pa shoke shume ose pa shoke fare nuk dorezohet.
  Ndaj filozofia dhe mendjedritesia popullore ka krijuar edhe shprehjen tjeter “ Edhe i vetem trim ne lufte”!
  Kam ndjekur punimet e Kongresit te 10-te evte fundit te PPSH-se dhe Kongresin e Pare te PSSH-se si korrespondent i gazetes se trete serioze nga reputacioni dhe te pares nga tirazhi ne Bote “ El Pais” te Spanjes … dhe e jo asaj “me hallate perjashta” bulevardeskes “Bild”.
  Dritero Agolli mendjendritur ishte i pari qe i beri radiografine se shkuares dhe hapi siparin e se ardhmes te se majtes demokratike shqiptare. U fishkellye, u anatemua nga klithmat e xhaketave te shqyera te PPSH-se.
  Luftoi dhe fitoi me shoke gati hic.
  Por nuk qe i vetmi…
  Delegati e Tropojes Inxhinjeri Agim Dega e mori fjalen..
  .- Ne emer te delegateve te Malesise se Gjakoves te djegur e rrenuar, te bere shkrumb e hi tri here nga hordhite barbare te Nikolla Pashicit jemi kunder vendosjes se emrit Partia Socialiste.
  Ky emer na sjell ndermend emrin e Partise Socialiste te Sllobodan Milloshevicit, kasapit te Ballkanit dhe rrenuesit edhe te autonomise formale te Kosoves, duke e kthyer ate ne nje komune te Serbise dhe koloni klasike te xhelatit fashist te vellezerve e motrave tane shqiptare Sllobodan Milloshevicit
  Se dyti, u heq kundershtareve tane politike mundesine e akuzave te i jane bere ish- partise si krijese e Dushan Mugoshes dhe Miladin Popovicit, te cilin e paten liruar nga burgu njesitet guerile te LANC-it !
  Ishte PKSH qe e liroi Popovicin nga burgu keshtu qe ai nuk kishte si ta krijonte ate.
  Kryesorja e kryesoreve eshte qe te ndryshojme thellesisht programin e partise se meparshme, sipas modelit te social- demokracise bashkekohore evropiane dhe te mos mjaftohemi me ndryshme kozmetike siperfaqesore… “
  Pikerisht ne ate cast shpertheu e njejta histeri bolshevike me fishkellima dhe thirrje nga Garda e vjeter komuniste njesoj si kunder fjales se Driteroit te madh…
  Isha ndezur shpirterisht dhe prisja qe tua hidhte ne tribune e tua perplaste ne fytyre teseren e vjeter Gardes se Kuqe enveriste.
  Emocionet ne caste te veshtira e situata te ndezura jane keshilltari me i keq, sidomos ne politike por edhe ne cdo lem te jetes.
  Kur i them vellait :
  – Pse nuk ua perplase ne fytyre teseren ai mu pergjigj:
  – Une nuk fola aty ne emer as te Agim, as te Hamdi as te Ram Deges ( babait ) Fola ne emer dhe isha zeri i delegateve te nje rrethi te tere… Ndaj nuk mund te dilja mbi ta e ti tradhetoja idealet e aspiratat e tyre…
  Pastaj sikur ne brezi i ri ta braktisim anijen qe qe po mbytej, kush do ta beje reformimin e ndryshimin e saj …”
  Me bukosi me dy fjali.
  Koha dhe Historia i dha te drejte edhe Driteroit, edhe Agimit edhe Moikom Zeqos e te gjithe qendrestareve.
  Qendruan dhe fituan !
  Paguam harác te rende si familje me humbjen e bebés se palindur ende te Agimit dhe Fatbardhes qe per pak humbi dhe jeten e vet ne qelite e burgut te Bajram Currit me urdher te Sali Berishes dhe bandes se gangstereve te tij ne prokurorine dhe gjykaten e Tropojes qe do
  U detyruam te marrim rruget e kurbetit… por nuk humbem per asnje cast Shqiperine per te cilen cfaredo qe te bejme eshte jo pak por aspak. Cfaredo te bijte e bijat bejne per Nenen e Atin e vet eshte hicgje.
  E Shqiperia eshte Memedheu dhe Atdheu yne ashtu si SHBA ku prehen perjetesisht edhe nena edhe babai yne…
  A nuk e thot e kushtron aq bukur edhe himni yne kombetar:
  – Nga lufta vec ai largohet
  qe eshte i lindur tradhetar …!
  Nje perkujtim, nje kujtim… kujtese per cdo shqiptar sidomos per ish- lideret dhe lideret e sotem te PSSH ne krye te qeverive te saj dje apo sot !
  Bashkimi ben fuqine!
  Percarja sjell lugat Saline !

  Reply to this comment
 51. Grzimi June 12, 23:18

  Ka harru hapjen e dosjeve ky Thano.

  Reply to this comment
 52. ms June 12, 23:29

  sikur vota ime te ndryshonte dicka, ata nuk do na i linin kure ne dore, prandaj z. flaka je shume i vonuar, akoma ke deshire te votosh…..paradoks.

  Reply to this comment
 53. Ortuna June 13, 04:20

  E thene se: “Nuk eshte lider i mire ai qe nuk sakrifikon dicka nga vetja per shoqerine”. Asnje nga lideret tane, qe nga Berisha, nuk e bene kete, perkundrazi, populli ka sakrifikuar per ata. Lider te tille qe vene ne plan te pare interesat e tyre personale duhen refuzuar, sepse, asgje te mire s’mund te presish prej tyre

  Reply to this comment
 54. ALBAN DEGA June 13, 20:53

  Pak e saj

  DARKA E FSHEHTE APO DARKA E PA FSHEHTE !?

  Kjo eshte ceshtja qe i shqeteson dhe problemi kryesor qe kane shqiptaret dhe Shqiperia !?
  Apo tralala zura zura gale
  Prisja cupe me dolí djale… apo
  E lagu apo se lagu bishtin dhelpra kur ra ne lume!
  Hajde llogje Kavaje me pallavra te Sakakut te te Marreve !DARKA E FSHEHTE APO DARKA E PA FSHEHTE !?

  Kjo eshte ceshtja qe i shqeteson dhe problemi kryesor qe kane shqiptaret dhe Shqiperia !?
  Apo tralala zura zura gale
  Prisja cupe me dolí djale… apo
  E lagu apo se lagu bishtin dhelpra kur ra ne lume!
  Hajde llogje Kavaje me pallavra te Sakakut te te Marreve !

  Reply to this comment
 55. kokepalari June 15, 14:27

  falenderoj zotin Thano per analizen e perkryer.
  Une mendoj se tani mbas plus te 100 vjeteve pavaresi vertetohet fatkeqesisht teza se shqiptaret nuk kane aftesi shtetformuese.kujtdo tja delegosh pushtetin do filloje te
  mendoje se cfare do rrembeje gjate kohes se kaluar ne post.Dikush qe nuk e ben kete perjashtohet shpejt nga kasta si nje person qe nuk te lejon te perfitosh shume dhe shpejt nga koleget rreth tij.
  Neve kokepalareve nuk na mungojne specialistet po na mungojne njerez qe e duan Shqiperine.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim