PËR VEZËT, RAMËN DHE REPUBLIKËN RINAS-BULEVARD

Adrian Thano November 4, 2015 08:33

PËR VEZËT, RAMËN DHE REPUBLIKËN RINAS-BULEVARD

Në shtator të vitit 2012 një grup ish-të përndjekurish qëlluan me miell makinën e Sali Berishës përpara Kuvendit.

Tre autorët e kësaj ngjarjeje, tre javë më pas organizuan grevën e urisë ku vdiq Lirak Bejko.

Hakmarrja ishte në lartësinë e Berishës. As ai e askush tjetër i qeverisë nuk pranoi qoftë edhe të takohej me ata njerëz të dëshpëruar. Jo vetëm i refuzoi, por i quajti pijanecë dhe të sëmurë mendorë.

Të sfiduar deri në poshtërim, një prej tyre i vuri flakën vetes dhe u dogj në 25 përqind të trupit, shoku i tij, Liraku, që bëri të njëjtin veprim vetëflijues, vdiq nga plagët.

Burri me natyrë vulgare që opozitarëve të tij u thotë “vdisni se do t’u bëj fjalimin më të bukur të varrimit” ia arriti edhe njëherë tjetër t’i çonte drejt vdekjes ata që ia cënonin, sipas mendjes së tij, kullën e pushtetit; siç kishte bërë ca muaj përpara kësaj me ekzekutimet barbare në Bulevardin e Tiranës; si më herët me katastrofën e pandreqshme të 97-s, etj etj; aq të shumta krime, sa tashmë turpi nuk është më i tij, por i yni, si shoqëri që bashkëjetojmë me të pa e ndëshkuar.

Tre vjet më pas, këtë nëntor të 2015-s disa studentë qëllojnë me vezë ndaj makinës së Edi Ramës.

Kryeministrin e ardhur në pushtet si rilindas e të kritikuar tashmë si konformist, mund ta akuzosh për shumëçka, por jo për qasjen ndaj kritikëve, opozitarëve, protestuesve. Mjaft të sjellim në kujtesë reagimin ndaj protestës për armët kimike.

Shoqëria shqiptare po e teston tashmë kurajon për të reaguar ndaj ekzekutivit pa frikën e represionit, shkatërrimit të jetës, vrasjes.

Asgjë nuk është e lehtë dhe askush nuk është perfekt. Edi Rama nuk është pa të meta, por a janë pa të tilla vallë, gjykuesit e pamëshirë të tij?

Gjithësecili që është i ndershëm e meriton të jetë gjykues – i thosh’ heroi adoleshent i Dostojevskit babait të vet. Dhe ky përgjigjej: Në u nissh nga kjo, nuk ke për të gjetur shumë gjykues në këtë botë…

E vërteta është që kundërshtarët e sotëm të Ramës, me ndonjë përjashtim shumë të rrallë nuk kanë mendime të tyret, por thjesht interesa. Paaftësia për të harmonizuar këto interesa po e bën target sulmesh Edi Ramën.

Kopertina e sotme e Ditës

Kopertina e sotme e Ditës

A i meriton ai këta? A e meriton ish-llumin me të cilin ka rrethuar veten? A i meriton vezët?  PO, nëse vijon të rëndojë fukarenjtë që e kanë votuar dhe të tregohet shpirtllagarë me ish-torturuesit e tyre. PO, nëse nuk arrin të kuptojë akoma që forca shkatërruese e padrejtësisë po e dërrmon shqiptarin e thjeshtë, po ia çorodit personalitetin, po ia nxin tiparet e tij më të mira, ndërsa shembulli i grykësisë politike po e bën të anojë nga krimi dhe parazitizmi. PO, nëse merr për të vërtetë vetëm atë që dëshiron ai të jetë e tillë. Dhe sërish PO, nëse nuk lufton dehjen e egoizmit, ngritjen në poste të njerëzve të rëndomtë, orgjinë e pushtetit me veten si rishfaqje të farsës perandorake të kalit-senator.

Edi Rama ka po aq gjëra për të mësuar sa ç’kishte për të çmësuar para se të shijonte pushtetin.

Më herët ka dëshmuar jo pak kokëngjeshje deri në burrëri. Tashmë i duhet të tregojë se nuk është një nga ata gjenitë e mangët që kanë një farë fuqie për të dëshiruar, për të konceptuar (çka është ndoshta e njëjta gjë) po që s’kanë asnjë forcë për ta vënë në jetë dëshirën e tyre.

Është ende në kohë për të dalë nga mjerimi moral i republikës Rinas-Bulevard dhe të jetë kryeministri të cilin kanë votuar shqiptarët.

Shqipëria e vërtetë, jo ajo e menduara apo e stisura, ka ende besim tek ai.

Me një ish-qeveri kriminale, sot opozitë konfuze, qesharake, e pamoralshme, kjo mazhorancë është sot e vetmja zgjidhje politike për Shqipërinë.

 

 

***********

Foto e arkivës së Ditës: Rama, ish-kyebashkiak duke inspektuar punimet në Sheshin Skënderbej, të cilat, ngjashëm me mbikalimin e Zogut të Zi u shkatëruan pas marrjes së pushtetit lokal nga PD, megjithëse kishin kushtuar miliona nga taksat e qytetarëve

 

Adrian Thano November 4, 2015 08:33
Komento

104 Komente

 1. LILOLABJA November 3, 21:02

  Analize e shkelqyer !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
  • gani USA November 4, 00:29

   Sic e tregon me se miri kjo fotografi e goditur, Rama po fut veten ne grope.
   Deri tani ka futur gjysmen e trupit.
   Shpresojme te terhiqet ne kohe
   Shyqyr eshte dhe i gjate se kete tjetrin qe ka nga opas pershembull gropa e paska mbuluar krejt

   Reply to this comment
   • fbe November 4, 09:49

    Per nje gje nuk jam dakort me Thanon. Qe Partia Socialiste barazohet me Edi Ramen. Besoj se ka ikur koha e komunizmit, e partise shtet, dhe e parrulles parti-enver, parti-enver.
    Prandaj tani nuk ka me vend per parrullen parti-edi, parti-edi, duke thene qe s’kemi zgjidhje tjeter.
    Sot partia socialiste mund te qeverisi shume me mire pa Edi Ramen. Zgjidhje te tjera ka plot, dhe sot me shume se kurre duhet nje zgjidhje tjeter.
    Partia socialiste nuk mbahet nga Rama, por socialistet e kane mbajtur Ramen. Jo me kot Edi Rama morri teseren e socialisteve me vonese, kur pa qe nuk fitonte dot pa partine socialsite. Tani qe Rama po deshton kaq bujshem, eshte koha te largohet.
    Partia socialiste ka plot figura te pastra dhe intelektuale qe kane formim me te plote se Edi Rama. Nqs ju duket i pazevendesueshem Edi Rama, atehere me te vertete qe keni nostalgji per parrullen parti-enver.
    Sot jemi ne demokraci, dhe duhet qe socialistet te degjohen me shume se kurre, jo sic po ndodh me Edi Ramen qe i ka kthyer kurrizin.
    Por media kurrsesi nuk duhet ti thote socialisteve qe tani duhet te brohorasim parti-edi, dhe ta votojme Edin sepse s’kemi zgjidhje tjeter. Media e lire duhet ti kerkoje doreheqjen enverizmit modern, sepse po del me i keq se ai i vjetri. Socialistet kane plot kryeministra me te mire se Edi Rama, dhe media e lire nuk duhet duhet te mbroje parrullen parti-enver.

    Reply to this comment
    • shqip November 5, 03:43

     I ndeuar fbe!

     Prrulla”parti- Enver”,vdiq me Enverin…. Sot,as dhe mendohet te thuhet,Parti- Edi. Nejse,e majta,po se po,por dhe kjo e djathte, bere pershesh tashme, nga ajo Gjeja… Kane nevoj t’i udheheq Rama dhe vetem Ky ..Keta njerz te zhgenjyer,jo thjesht per fukarallekun,por,per mos ndeshkimin e kriminelve, qe po zgedhihen ashiqare, do e votojne prap,(Do bejne mire),Dhe kjo, nga qe ata jane te mencur,poaqsa dhe THano,qe ka bere kt’ analize te mencur

     Reply to this comment
 2. Vëzhguesi F. November 3, 21:04

  Shume i sakte shkrimi dhe po aq i sakt ne gjykimin tim konkluzioni. Mazhoranca e sotme dhe qeveria aktuale me Edi Ramen ne krye mund ten kete njemije e nje kusure ndaj zgjedhesve dhe ketij populli, por kurrsesi nuk mund te konsiderohet e barazvlefshme me qeverine reaksionare dhe kriminale te kryekriminelit Sali Berisha dhe as me kete opozite qe eshte jo vetem latante ne pozicionin e saj, konfuze por dhe pa asnbje alternative.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 November 4, 09:46

   vëzhgues
   boll më me krahasimet me mbretërinë e zogut!
   boll më me krahasimet me diktaturën e enverit!
   boll më me krahasimet me sali berishën!!
   filloni e krahasojeni si fillim me greqinë!!
   pastaj vazhdo e krahasoje me italinë!
   më pas me gjermaninë e austrinë!!
   dhe në fund me zvicrën dhe suedinë!!
   atëherë do të shikosh se dhe ky nuk ka shumë dallime me krahasimet që po i bëjmë me paraardhësit!!

   Reply to this comment
   • LOVE November 4, 10:34

    po he mor njeri
    po mi merr ne patronazh keta te dy ,se me telendisen 😛
    dhe njeher qe rrrrrrilinden ,me torollak u bene

    Anticensure je 111111111111111

    Reply to this comment
    • Vëzhguesi F. November 4, 13:22

     @ anticensure 25642654 & Love! Kam per te dy nje pergjigje te perbashket.
     Se pari ne faqet e ketij blogu secili eshte i lire te thote opininonin e tij pavarsisht se sa e lexojne dhe e pelqejne.
     Se dyti kur nuk fyej njeri nuk parapelqej te me fyejne dhe per me teper kur marrin pozat e mesuesit dhe duan te lapin leksion. Per aq kohe sa nuk njihemi mire eshte qe te mos flisni kodra pas bregut.
     Se treti veprimtaria e mire apo e keqe e nje force politike apo nje mazhorance, duhet me patjeter te kete nje pike reference, veçanerisht kur tek parardhesit rendojne krime me peshen e genocidit. Une qe flas nga Shqiperia keshtu e mendoj te tjeret le te mendojne si te duan.
     Se katerti dhe kete do ta them banalçe ne “respekt” te kesaj majmunes “Love” qe do ishte me mire ta kishte “kove”! Nuk me rruhet fare as per rilindjen , as per Edi Ramen, por Sali Berishen edhe ne litar ta shihja nuk mendoja se do lante ndonjehere gjynahet.
     Se pesti dhe e fundit nese me ke lexuar me kujdes nuk jam tip krahasimesh, mire eshte qe keto t’ia adresosh ndonje tjetri per te mos e agravuar me teper muhabetin. veprime rruge. Satiren, humorin dhe sarkazmen duhet ta perdorni aty ku mund t’ju shkoje! Tung!

     Reply to this comment
     • anticensurë 25642654 November 5, 11:44

      vëzhgues!
      ty të ndodhka e njëjta gjë si më ndodh dhe mua!!
      kur unë nuk kam argumenta,kur shkruaj një koment që nuk e ndjej por thjeshtë se jam i detyruar o gjaknxehtë!?nuk më lidhen fjalët!!
      në 90% të rasteve për mua je një shëmbull i mënyrës së pastër të shkrimit!të lidhjes së mendimit!ka qënë dhe beso por është zhdukur!!
      kurse ky shkrim po më thotë se e ke bërë pa zëmër dhe pa argument!!
      pikat që ke sjellë “si argumete”,përveç ofezave,janë të pavlera!!nuk të japin të drejtë,sepse me kritikën time,të paktën,nuk kam kërkuar të mos kesh të drejtën për të shkruar!!
      nuk mund tia ndaloj turkofagosit dhe nastardinit(normalisht i quaj si një pasuri për blogjet)!përfytyro të ta kërkoj ty!!
      shëndet dhe gjithë të mirat!!

  • intelektuali November 4, 17:49

   Kryekrimineli Sali qe permend ti o Vezhgues me bisht apo pa bisht nga prapa i ka marre HUQET e keqia nga Partia e Punes pasi kishte mbaruar stervitjen ne bodrumet e Sigurimit te Shtetit me urdher direkt nga spiunet e Enver Hoxhes, te cilet e zdrypen nga Bjeshket e Nemuna dhe e bene besnik te Kauzes komuniste per ta bere Vatanin si nje CIFLIG personal te mafies me pushtet ashtu sic ka mbetur deri me sot ne dallim nga shume vende te tjera ish komuniste te Evropes Lindore.

   A DEGJOVE QE QEVERIA RUMUNE DHA DOREHEQJEN NGA PROTESTAT PER PALO GJE?

   Krahasoje kete qeveri rumune me qeverine e Edvin Artistit qe te besh dallimin dhe te mos hiqesh me si nje enverist apo garib komunist qe nuk te plas fare as per Edvinin dhe as per Saliun dhe as te tallesh dhe te ironizosh me oponentet ne DITA, sepse ka ardhur koha qe ju, pinjollet e Partise se Punes te merrni persiper fajin kryesor per gjendjen e mjeruar ku ndodhet Vatani dhe te kerkoni falje edhe per pijanecin Fatos Nano edhe per komunistin Sali Sali Berisha, por me shume duhet te kerkoni falje per Edvin Torollakun qe mashtroi miletin me premtime demagogjike per Rilindjen e tij Socialiste, nderkohe qe eshte bere btyhe e breke me Mafien Enveriste me pushtet, qe komandon Vatanin 25 vjet me radhe pas renies se Murit te Berlinit.

   Reply to this comment
 3. why ? UPR November 3, 21:09

  me sakte jemi republike ambasdoriale RA .me kuisling berishen..edhe pse rama ka celsat e kashtes dhe te kotecit vezeve

  me marrjen pjese te rajesonit (nga beogradi) ne votimet e 1992 automatikisht bie sovraniteti dhe u formua RA.

  sikur honorable Donald Lu lezimi nuk do kishte bere liste me kriminela shqiptare politikane dhe do negocioje akoma me krimenle si luli dhe sala nuk do ti shkruaja keto rrjeshta pra akoma vazhdon RA

  me nje serberishe jashte burgu nuk duhet as aleanca me ameriken as nato…sepse nuk ka shtet shqiptar por vetem territor…me edin ramen si taksambledhes..kryetaksidar…

  Reply to this comment
  • dritan November 4, 22:31

   Pershendetje Z Thano

   Jam nje lexues i rregullt i gazetes suaj dhe i artikujve tuaj

   Mbi te gjitha vleresoj guximin tuaj qe keni treguar ne perballjen me lukunine e klanit Berisha
   Nuk jam nje militant i PS por thjesht kam mbeshtetur PS duke besuar se ajo do te ishte nje force progresiste qe do te permiresonte demokracine ne vendin tone por keto kohet e fundit sa vjen dhe kam humbur besimin se PS e tanishme eshte nje force qe do te sjelle progres , tani me duket se ne krye te saj jane mbledhur nje amalgame njerezish pa ideal , ide ,apo ideologji te majte por me ngjan si nje korporate biznesi qe ne themel te saj ka perfitimin pa skrupull nga cdo tender qe vjedh Shqiptaret ne menyren me te paturpshme dhe nga dita ne dite po i afrohet dhe po e kalon paturpesine e bemave te klanit Berisha dhe kjo me trishton sepse shpresat per ta bere vendin tone me duken utopi
   Dikur PS vleresohej si forca politike me demokraci te brendeshme me te spikatur por tani ajo eshte nje kopje e zbehte e se kaluares ku gjithne e me shume shuhen zerat kritike dhe vleresohen hosanarat e puthadoreve qe bejne gare kush te lavderoje me shume kryetarin duke shpresuar te perfitoje ndonje kocke , nuk eshte tragjedi qe Rama te largohet nga kreu I PS duke sjelle dike tjeter ne krye te parties se pse nga dita ne dite po shihet se ai eshte konsumuar dhe nuk po sjell asgje pozitive. nuk udhehiqet vetem duke leshuar batuta interesante
   Me trishtim po shikojme se si Z Rama ne fillim na u shit per RILINDAS ( nje fjale shume e madhe ne kete kohe thellesisht pragmatiste) por ne fakt po behet njesh me llumin shoqeror FRANGAJ APO HENRI CILI , duke i futur ne oborin e tij keta lakej te pushtetit qe si hienat i afrohen per te perfituar nga te mirat e tij .
   ky afrim i Rames me ta ka vetem nje shpjegim ai i trembet zerave kritike per te nxjere ne pah llumin qe po e kaplon edhe qeverisjen e tij , prandaj e vleresoj me shume se kurre qendrimin tuaj konseguent kunder padrejtesive qe po behen gjithnje e me shume ne kete vend uroj qe ti vini gjithnje e me shume ne pah gabimet e qeverisjes se PS sepse vetem keshtu shpresoj qe PS te kthehet ne vlerat me te cilat na u prezantua para zgjedhjeve ,
   Si mund ta quash te majte PS e sotme kur nuk mbeshtet pjesen me vulnerabel te shoqerise psh si mund ti kerkosh te paguaje te plote energjine elektrike nje familjeje me asistence., thuhet se jane ritur shume arketimet e energjise elektrike le te perdoren nje pjese e vogel e tyre per mbeshtetjen e familjeve ne nevoje duke paguar nje pjese te fatures se energjise
   Tani po shpresoj se vetem nje levizje e studenteve mund te shkallmoje kete gjendje pothuaj te pashprese dhe uroj qe ata me energjine dhe idealizmin e moshes se tyre te sjellin ndryshimin `
   Me respect

   Reply to this comment
 4. Pellumb Zaimi November 3, 21:39

  Shenim i shkelqyer THANO ? 0Nje pene qe ndrit nga thellesia e mendimit dhe eleganca por shpreson kot Thano ? Nga nje njeri pa ngjyre nuk mund te presesh ngjyra Thano ? BURRAT E SHTETIT JANE NDRYSHE. Ata shkrihen me popullin e vet dhe me ata qe i kane votuar. Ky nuk e di se ekzistojne te tjeret. Ky konsultohet dhe pyet vetem vehten e vet. Ky nuk ka asnjelloj transparence ne vendimarrje. Ky nuk do as ngjyren e PARTISE SE VET. KY NJERI NUK KA RRENJE NE ASNJE LLOJ TRADITE POLITIKE DHE TRASHEGIMIE HISTORIKE. KUSH NUK KA TE KALUAR NUK MUND TE KETE TE ARDHME.Nderime Thano !

  Reply to this comment
  • shqip November 5, 04:19

   O Pume!
   Ai,ne te vertete i pyet ata,per c’do gje. Por,me ne fund, sic thote ajo thenja e popullit,
   (Dhe thenjet e popullit, s’jane vene kurre ne dyshim!),” Pyet shat’, a tete,edhe ben’ si di vet!…” Une s’e kam humbur besimin.Shqipria do behet me Edi Ramen,packa dhembjes,qe po kalon ky popull.Mjafte,qe cikllopi,qe ha nga nje njeri per c’do vakt,te mos vij me. Ky popull nuk harron kurre.

   Reply to this comment
 5. 23 November 3, 22:05

  PERGEZIME…shume i nderuari Ardian Thano.
  Ke renditur cdo fjale ashtu sic di vetem ti.
  Me kete artikull, ke folur per te gjithe dhe si gjithmone perzemersisht te Falenderoj!

  Reply to this comment
 6. Claus November 3, 22:10

  Krahasimi duhet bere me veteveten te nderuar, kane kaluar dy vjet dhe po hyn viti i trete tashme. Poezite e Arben Dukes ju a kane vene shpesh ne dukje bemat e kryeministrit tone, qe tani nuk i ka mbetur gje tjeter vec te tregoje vizionet e pleqve 100 vjecare.

  Sot kishte vene ne rresht ambasaden gjermane, dje kishte vene ne rresht Lagunen blu, pardje kishte vene ne rresht shendetesine falas me tenderat e saj, e keshtu me radhe burgje per drita, burgje per kupona, burgje per urinim poshte ure, burgje, burgje dhe burgje.

  Borxhi publik shkon ne rritje, taksat jane rritur, investimet mungojne dhe tashme do te na dale nje ligj per ata qe marrin asistence sociale qe nese nuk pranojne punen vullnetare do tu hiqet e drejta e terheqjes se asistences!
  Pra tashme do te kemi getot e “dembeleve” te ngjashme me geton e Varshaves.
  “Arbeit macht frei” i thone kesaj.
  “Puna te ben te lire”!

  Dhe ky eshte kryetar i partise socialiste!
  Jo eshte kthim ne identitet, eshte kthim ne zhargonet e tij te fillim-viteve `90.
  Po ve ne jete “Refleksionet”.

  Reply to this comment
 7. kujtesa November 3, 22:15

  cdo krim ne shqiperi, cdo vjedhje ne shiperi, cdo shkaterrim ne shqiperi ka vetem nje emer, eshte ai krimineli qe dorezoji nje shtet te plackitur, me banken e shtetit te vjedhur,me det te shitur, me 220 milion euro rruge e vjedhur,me cez te masakruar.
  popull thirri ndergjegjes ai projektoji firmat piramidale dhe 97.gerdecin e 21 janarin,
  rilindje ka te meta,por nuk eshte shkatrimi i vendit.
  veza e artenuk pjell demokraci, demokracia eshte dialog qofte per arsimin, kuponin tatimor
  apo evazioni fiskal,por keto jane norma qe sjellin mireqenie

  Reply to this comment
 8. Bekim November 3, 22:29

  I shkelqyer shkrimi.

  Reply to this comment
 9. kryetari kAmentuesve idjote November 3, 22:49

  Shkrim per kAmentues idjote qe kane 25 vjet qe thone:Bravo Mero,shkelqyshem Thano!
  Po Rama ç’hyn ne kete mes kur vendi ka ngelur pa shtet pa parlament pa gjyqesor pa medja?!

  Reply to this comment
  • SuloKapedani November 3, 23:44

   GAZETA DITA ILAÇI ME I FORTE PER TE ZGJUAR Dr.ALLAMUDHIN DHE KULISHET E TIJ QE JANE HELMUAR PREJ 25 VJETESH ME PORDHE SHPELLARI ,REGJIM MESJETARI.KUSH NUK RRI AFER POPULLIT ESHTE I DESTINUAR TE DESHTOJE,SEPSE POPULLI KA GJITHMONE TE DREJTE.SHPELLARI MORI FUND POR KUSH NDJEK RRUGEN E TIJ ESHTE I MBARUAR SI AI.KUSH KA SY DHE VESH TE DEGJOJE E TE SHIKOJE ,KETO JANE PER YLBERIN E QEVERISE.

   Reply to this comment
 10. gjermani i fundit November 3, 22:50

  nje barsolete ruse tregonte qe Stalini po dekoronte ca heronj te luftes Patriotike dhe i erdhi radha nje ushtari.Duke i vene dekoraten Stalini e pyet i cuditur se qysh ushtari luftoi i cartur ne kembe kunder gjermaneve dhe u dha dermen.Ushtari i tregon sekretin e kesaj trimerie te pashoqe; kish humbur tapen e shishes se vodkes e po te shtrihej do ti derdhej vodka…Rama ndofta do te ngelet ne histori dhe nuk e ka humbur tapen per te bere ndonje trimeri, se me thene re drejten asnje nga ne s’è ka haberin e trimerise, por pa njecik trimeri nuk ngelesh ne histori. Te shpresojme se vezet e kane shkundur ndopak kryeministrin nga letargjia e podiumeve dhe urbanit parlament – Opinion(tv Klan). Nuk pretendon elektorati mrekullira ekonomike, por pretendon te pakten mirekuptimin e qeverise per pasojat e masave represive dhe gradualisht zbutjen e tyre.

  PS.Meqe Doshi dhe Prifti kane pulari mendoj se keta kane sponsorizuar vezet.Shpresojme qe ne te ardhmen te kete “shoot”-ime me pula te pjekura.

  Reply to this comment
 11. LOVE November 3, 22:52

  foto kumptimplote e arkivit te Dites
  “jemi zhytur ne mut ,po hunden e kemi perpjete”
  pak a shume keshtu thoshte artikulli i Stefanit …ops ndjese Adrianit …..
  jane ber si fotokopje …nuk dallohen me ,,,
  po iki ta nxjerr perseri ate Idiotin e Dostojevskit ,se do kuptoj ndonje gje me shume ….

  Reply to this comment
 12. LORA November 3, 22:53

  Kundershatret e sotem te Kryeministrit shkumezojne ,ne sulmet e tyre ndaj tij,jo nga
  pa-aftesia e tyre per te harmonizuar interesat e dallavereve te tyre me te,,,,Jo zoti Kryeredaktor,,,sulmet dhe llumi I tyre (bashke me vezet e karikume ne shqup) buron nga e verteta e mosperfilljes se tyre prej Kryeministrit tone,e refuzimit te drejte te tij per t’i qasur ne pazare.
  Ky eshte nje fakt ne driten e diellit,qe I gezon dhe inspiron njerzit e ndershem.
  Nderkaq, mediat qe e pejashtojne veten nga karari I dallaveraxhinjve duhet te kene si targetin me te rendesishem ,deri ne fundin e ketij viti,reformen qilizme ne drejtesi dhe pershpejtimin e ndeshkueshmerise se pameshirshme te ligji mbi kusaret dhe kriminelet, teperbashkuar ne keto sulme qe rrefejne vetem ankthin e tyre.
  Nuk kemi kohe per te humbur me skenaret e vezeve te karikume ne shqup,zoti Kryeredaktor.

  Reply to this comment
 13. b.r November 3, 23:05

  shkrim i sforcuar per te shpetuar sado pak imazhin e Rames ne ditet me te keqija te tij. Une them se e vetmja alternative mbetet ende e majta. Ajo nuk eshte vene ne prove ende. Por jo Rama. Rama ka deshtuar. Qeveria e tij nuk perfaqeson PS por “rilindjen” . Jam i bindur se kjo do te jete qeveria qe do te harrohet me shpejt se cilado qeveri e shkuar sepse ministrat (pervec akuzave per tendera) nuk ja u degjojme emrin e punen per asgje. Pa profil, pa ze, pa liri. Ne tv, ne parlament, ne tv show, ne ndeshje sportive, ne ekspozita, ne udhetime , ne batuta boshe, ne gjuajtje me veze , ne ngerdheshje nga halli, shqiptaret shohin vetem Kryeministrin. Ai nuk mund te na thote tani qe deshtimi nuk eshte pergjegjesi e tij por e te paafteve te qeverise sepse ne saj te tij, shqiptaret nuk kane marre vesh asnje pune qe eshte bere por vetem spektakel te kryeministrit batutaxhi e arrogant dhe akuza per hajduteri masive e te drejtuar e kontrolluar nga Rama. Keto kane shqiparet ne mend tani per tani. Shtoji dhe ekonomine qe eshte nje recension i pashpallur . po nuk kuptuan gje tani, atehere vertete nuk kemi pare gje akoma.

  Reply to this comment
 14. tradiat November 3, 23:12

  Kjo eshte qeveria me e paafte , me hajdute , me e papergjegjshme, me atipopullorja pas viteve 1990. Dihet se qeverite e majta te gjitha sjellin varferi ne Shqiperi por kjo eshte absolutisht me e keqja. Ka akoma eneverist si ajo militantja e Beratit qe nuk doni rroga, nuk donna drita bar hani vetem Partia qe lufton armiqte te rroje e te sundoje. Me keq pe ju…

  Reply to this comment
 15. kokpalari 21 janarit November 3, 23:20

  qenkan merzit komentuesit e shpellarit me shkrimin e Thanos.
  Se komentuesit e shpellarit nuk e durojne dot idene qe e majta fiton perhere ne Shqiperi dhe eshte e vetmja qe votohet masivisht ne kete vend.
  Mos u merzitni o shpellare se populli ua ka vene kufirin te thana

  Reply to this comment
 16. Aleko Gjoka November 3, 23:21

  Po pse o zoti Thano zgjidha do te vije duke qelluar Kryeministrin me veze…..???!!!Zgjidhja vjene vetem me protesta demokratike dhe me votime demokratike…..!!??Vetem kur ndrohen sistemet…,apo kur agravohet keqe situata mund te ashpersohet protesta…,po gjithmone me mjete demokratike…..!!??!!

  Reply to this comment
 17. petrika November 4, 00:10

  Shqiptaret me mend,dine ta vleresojne Edi Ramen dhe per te arritur atje ku ne duam,duhet qe me patjeter Edit ti japim fuqine e nevojshme,te cilen ai sot nuk e ka.Une ftoj te gjithe shqiptaret qe ne votimet e ardheshme,te votojne per partine socialiste dhe per Edi Ramen,sepse,po te kete 84 vota ne parlament,ai mund ta beje i vetem reformen zgjedhore,pa patur nevoje per Ilir Meten,ose per opoziten.Mbasi te kete hequr prokuroret dhe gjykatesit e Berishes,atehere ai mund te arrestoje Bershen dhe kupolen e PD-se.Si mund te vene punet mire,kur fuqine e ka Berisha dhe Meta.Neqoftese Rama do ta arrestonte sot Berishen dhe te gjtha mundesite i ka,ta beje nje gje te tille,atehere te gjithe te akuzuarit,do dilnin te pafajshem nga prokuroret dhe gjykatesit e Berishes,ashtu sic dolli Fullan hajduti.Edhe pas reformes ne drejtesi,Edi do kete veshtiresi te medha nga LSI-ja dhe Ilir Meta,prandaj mos e fajesoni kot se fajtore jemi ne vete qe nuk dime kujt tja japim voten..

  Reply to this comment
 18. Iliri tjeter November 4, 01:49

  Shume mire Thana. Shume mire.
  Mqenese Berisha ka bere kete dhe ata, atehere Rama le te beje c’te doje dhe si te doje dhe si nuk eshte mire per popullin. Edhe pse paskerka nje mije te keqija, s’ka gje! Te rroje Partija dhe udheheqesi i saj i lavdishem ne krye te qelbesirave te bashkuara, sepse jane me te mire se Berisha.
  Po premtimet se ai nuk do te bente ato qe kishte shkruar ne librin me veprimtarine e tij te gabuar Berisha, ku vajten? Ne e votuam qe jo te ishte me pak i keq se Berisha, po te ishte me i mire se Berisha.
  Ja pse Shqiperia nuk ben perpara se ka lakej bythelepiresa sa te duash, ka pafund servile dhe qorra me dashje qe per interes te Partise pranojne te hane dhe bar!
  Populli? Edhe njehere: Populli? Vuan populli? Po populli ate pune ka te vuaje dhe te votoje.
  Rrofte udheheqesi yne i lavdishem dhe GJENI dhe Lider i Ballkanit dhe Lider Boteror!
  Rrofte udheheqesi yne qe po e con popullin nga varferija ne varferi!
  Rrofte Adrian Thanoja dhe gazeta Nata, me falni gazeta Dita donja te thosha!

  Reply to this comment
 19. kris 1 November 4, 02:28

  jam me mendimin e Pellumbit.Sa rregullohet gunga e kurrizos aq mund te dale nga rrethi i qelbesirave Horri i rilindjes.Sa me shume veze mbase eshte kura e duhur

  Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi November 4, 10:32

   kris 1 ? Si gjithnje nje vezhgues i holle dhe kritik realist . Ju falenderoj per konsideracionin ne adresen time .Nderime ! PS/ nese gjen ndonje te mencur ose patriot ne qeverine Rama te lutem me njofto dhe nese e ke komshie Lindita Petullen (Nikollen) i bej te fala dhe nepermjet saj te fala saliut atij firifiut nga trute per te cilin na beri me dije se eshte demokrati me i madh ne mes te shqiptareve e per shume gjera te tjera… Ja kaq kisha dhe ju uroj te mbeteni ky qe jini:- i papajtueshem me llumin politik.

   Reply to this comment
 20. shqiptari November 4, 02:57

  Ka ardhur koha per me tej – Ed Rama eshte sposorizuesi direkt i padrejtesive te gjykatave, kakarisjes se Kapterrit te Presidences dhe Pellitjes Kriminale te Salijes se Karisimas Shiqere.

  Nuk ha bar poplli Adrian – barin tja jape Zahos qe ti behet trim.

  Reply to this comment
 21. chess player.. .. November 4, 03:10

  Një vërejtje të forte kam për Thanon,Islamin,Stefanin,Malajn etj
  Ju lutem mos bëni keto lloj artikuj që vetëm gervishin plagët e atij populli

  Dhe nje shqiptar me intelekt nen mesatar ka nxjerre keto perfundime;

  1- Koha e Edi Rames ka mbaruar..pra ka kapitulluar apo tradhetuar quajeni si te doni.
  2- Shtetet e bashkuara te Amerikes dhe Europes per aresye qe ato I dine do ta mbrojne me cdo kusht dhe cdo cmim Berish-kriminelin.
  3-Ne kete situate duhet nje zgjidhje e re politike popullore atdhetare me te vetmin kusht prangat Sali kriminelit ( ose ti jape azil berishes USA & BE).

  Pse duhet arrestuar Sali krimineli ??

  Sepse ka bere keto krime te perbindeshme:

  – 4000 mije te vrare ne 1997
  – operacjoni I shikut per te pushtuar jugun 1997
  – pushtimi I shtetit ne 14 shtator 1998
  – vrasja e 4 protestuesve ne 21 janar krim fashist
  – holokausti I gerdecit nga bossi shkelzen berisha
  – vjedhja e rruges kombit gjysem miljardi dollare
  – sabotimi I UCK
  – furnizimi me nafte te Milloshevicit
  – shitja parcjale e detit jon (tradheti e rende kombetare)
  – fronezimi janullatosit
  – lejimi I varrezave te ushtareve gerk sipas vorio epirit
  – genocide ndaj haklajve
  – zhdukja e remzi hoxhes

  Pra vetem me keto 13 krimet e mesiperme nga rromani I monstuoziteteve te tij ne cdo vend te botes do ishte ose ne burg te perjetshem ose I egekutuar.

  Pra pse e mbron kete kriminel amerika dhe europa kur jane te dokumnetura me letra ,dokumente dhe video ??

  Nuk ka Obame,Merkel,kongres amerikan,bashkim europjan apo bruksel qe ta mbroje kete perbindesh nga hakmarrja popullore..biles as zoti vete..

  Ketu duhet te jete beteja e zotit Thano me koleget e tij

  Pra per ameriak dhe europa po mbrojne berishen duke poshtruar hapur fare dinjitetin e shqiptareve ??

  Sepse Plaku Dogsborough(dogsboru) I trustit te lulelakrave& canabisit ka nje linje teper te fuqishme pertej atllantikut qe eshte me kryesorja ne jetgjatesine e tij kriminale 22 vjecare

  Per kete kam I jam referuar nje qytetari amerikan Gary Kokalari ne nje artikull te tij dikur qe tregon se Gerdec-gate nqs gjykohet me me sinqeritet dhe ne amerike do ishte me trondites se WATERGATE ne vitet 70′

  KONGRESMENI FRANK WOLF

  Fatmir Mediut i pëlqen që të mburret me miqësinë e tij me kongresmeniin Frank Wolf, që përfaqëson shtetin e Virxhinias në Uashington. Unë do të doja të dija nëse ka pasur ndonjë komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Mediu u ekspozua në gazetën “Times”? A ka pasur komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Kosta Trebicka vdiq në një aksident misterioz me makinë? Ishte një rastësi që eksperti amerikan që u soll me aq shpejtësi të hetonte çështjen ishte nga policia shtetërore e Virxhinias? Apo mund të jetë diçka më e rëndësishme, siç më ka thënë një ish- agjent i FBI që hetoi çështjen? Dhe përse pikërisht pasi Fatmiri doli në gazetën “Times”, ai nxitoi të takonte Shkëlzen Berishën? Çfarë ishte kaq e rëndësishme që ata duhej të flisnin në mes të krizës? Dhe siç e di mirë Fatmiri, Nicholas Wood, gazetari i “Times”, që e intervistoi, solli me vete një kameraman shqiptar për të regjistruar intervistën. Pse një ditë pas intervistës, disa truproja të tij shkuan në studion e kameramanit dhe i konfiskuan pajisjet?

  VOA

  Sa i përket Zërit të Amerikës, ata që janë përgjegjës për intervistën e Mediut duhet t’u vijë turp që kanë lejuar këtë person- që sipas meje është një gjarpër- të vjellë helmin e tij në një forum mediatik të kontrolluar nga qeveria amerikane. Dikur, Zëri i Amerikës i shërbente qëllimit që të shpërndante demokracinë përtej Perdes së Hekurt… tani është bërë pjesë e një hipokrizie të madhe, duke u dhënë mundësi atyre që po shkatërrojnë atë pak demokraci që ka mbetur në Shqipëri për t’i bërë gjërat më keq,

  GJENERALI LUAN LEPUR HOXHA

  është njëri nga të akuzuarit kryesorë të Prokurorisë në çështjen penale të tragjedisë së Gërdecit, pasi në pretencë ndaj tij është kërkuar dënimi me tetë vite burg .Nga 1 janari 2012, eshte larguar në SHBA së bashku me familjen, siç thonë burimet, i pajisur me dokumentacionin përkatës të nevojshëm.Sipas kabllogramit, Luan Hoxha i kishte thënë Widhersit se vendimmarrësi kryesor për Gërdecin ishte Fatmir Mediu, nga zgjedhja e Gërdecit si vend për shkatërrimin e municioneve deri te llojet e municioneve që do të shkatërroheshin dhe planifikimi i kohës se kur do të bëhej shkatërrimi. Pas kësaj, presioni mbërriti përmes telefonit nga një djalë i ri, i cili më pas u konfirmua si Shkëlzen Berisha, djali i Kryeministrit, që e urdhëroi të vijonte dërgimin e municionit të kalibrit të lartë në Gërdec, pa pasur asnjë vonesë”, shkruhet në kabllogramin e Ambasadës së SHBA-ve.

  Vetem nga keto tre “sequencat” e mesiperme dilet ne perfundim se Plaku Dogsborough ka nje mbeshtetje te fuqishme nga klane dhe segmente te caktura ne USA dhe Kongresi Amerikan duhet te marre ne shqyrtim lobin Berishes ne Washington qe eshte infektuar ne aferat bilioneshe:

  -Ne rrugen e kombit
  -Ne krematoriumin e Gerdecit
  -Albetrolin

  Majkëll Granof është një menaxher i suksesshëm amerikan në Shqipëri, që ndihmon

  Berishën të mbulohen defektet e tij demokratike në Uashington. Kaq thotë gjithë editoriali ynë. Ato që ti i quan fakte apo mungesë faktesh nuk kanë shumë nevojë të verifikohen. Ne i referohemi kudondodhjes së zotit Granof pas Lulëzim Bashës, një ish- Ministër që është akuzuar nga drejtësia shqiptare për një abuzim prej 220 milionë eurosh dhe që nuk ka pranuar të gjykohet, por e ka mbyllur çështjen me procedurë.
  I referohemi mbështetjes së zotit Granoff për Sali Berishën, i cili më 21 Janar të vitit 2011 sipas ekspertizës së FBI ka vrarë katër qytetarë të pafajshëm para zyrës së tij. Ju jeni duke mbrojtur një njeri që ka hedhur në koshin e plehrave ekspertizën e Byrosë Federale të Hetimeve dhe nuk pranon që vrasësi i provuar nga FBI, i cili është komandant i Gradës dhe njeri personal i tij, të arrestohet. Unë kam kontakte thuajse të shkëlqyera me Ambasadorin e SHBA në Tiranë dhe i kam shprehur atij mirënjohjen për atë që qeveria amerikane po bën për zbulimin dhe gjykimin e këtij krimi politik.

  Unë dhe asnjë shqiptar nuk e ngatërron kurrë atë që bën ndonjë individ apo qytetar amerikan në mbrojtje të vrasësve me atë që bën qeveria amerikane. Ne besojmë tek Amerika dhe jo tek qytetarët amerikanë, dhe nuk i zemërohemi kurrë asaj për lirinë që kanë qytetarët e saj të mbrojnë dhe kriminelët.
  Kur i referohem mbështetjes së tij për Berishën dhe Lulëzim Bashën kam parasysh dhe faktin që këta dy personazhe veç e veç dhe të dy bashkë, kanë konsumuar para syve të shqiptarëve krimin e vjedhjes dhe abuzimit të miliona eurove dhe nuk kanë pranuar të gjykohen, krimin e vrasjeve politike dhe nuk pranojnë të hetohen dhe krimin elektoral të 8 Majit në Tiranë për të cilin nuk pranuan rezultatin dhe e përmbysën me gjykatë. Nëse këta dy njerëz do të ishin në SHBA, do të ishin në burg, ose së paku nuk do të ishin në politikë. E konsideroj një urrejtje të madhe për shqiptarët cinizmin tuaj për të na i quajtur këta si udhëheqës që i meritojmë. Jo. Nuk i meritojmë dhe do të dimë të shpëtojmë prej tyre, sado miq me pare të blejnë këta njerëz në Uashington. Ata tani nuk janë në konflikt me shqiptarët, por me përfundimet dhe rekomandimet e qeverisë së SHBA. Kjo mund t’ju bëjë pak më të përmbajtur kur flisni me adhurim për ta.

  Nqs admistrata amerikane pranon dhe toleron akoma qe mobsteri i ballkanit Berishovic mik shtepie i Damir Fazllic qe ka rezidencen ne zemer te Washingtonit nuk denohet nga vete amerikanet per krime te tij te dokumnetuara dhe te vertetura nga vete sherbimet amerikane ngelemi te themi

  “O zot na ruaj nga miqte se nga armiqte ruhemi vete”

  Reply to this comment
 22. Socialisti bythpambuk November 4, 04:24

  Akoma paska njerez qe shpresojne te Edi Rama ? Dhe nje nga keta eshte Adrian Thano, qe une nuk dua ta besoj . Kjo eshte per te uluritur . Si ka mundesi qe Adrian Thano dhe Mero Baze vazhdojne ta mbrojne Edi Psikopatin ?,.
  Zoterinj , te mbrosh Edi Ramen do te thote te mos duash Shqiperine . Ky monster duhet te ikij nje ore e me pare dhe Partia Socialiste te zgjedhe nje Kryetar tjeter qe te mos jete psikopat , hajdut , i korruptuar , i shtirur , plehre si njeri , dhe mbi te gjitha te jete i majte dhe jo ekstremist i djathte si Edi Rama . Dh ne PS ka me dhjetra intelektuale te afte , qe Edi i ka lene ne hije sepse ashtu i intereson .
  Qendrimi i Edi Rames ne krye te PS dhe KM shume shpejt do te bjere ne pushtet Sali qoftelargun .

  Reply to this comment
  • Vani November 5, 06:18

   Shume i ndeuari bythpambuk! Ne fakt’ ,eshte per te uleritur e nesermja e vitit 2017.kur te kete fituar bindshem e majta me Ramen, por, qe ju, do u duhet te fshini me gjuhe, gjithe te vjellat tuaja, derdhur faqeve te ketij forumi….

   Reply to this comment
 23. fteri November 4, 06:12

  Nje shkrim I vertet z. THano !,nje proverb gjermane thot:”Kush ka mbi tre armiq,se paku me njerin duhet te pajtohet.”,edhe ju mos e harroni kete proverb.Besoje qe Rames te mos I prishet copa e tortes ditelindjes G.Dita.

  Reply to this comment
 24. Ada November 4, 07:39

  Shkrim i goditur, si gjithmone. Por ne gjykimin tim e ke mbajtur me hater Ramen ne kritiken qe i ke bere. Une vete kam votuar me bindje te plote Rilindjen ne 2013, duke shpresuar se kjo do ishte zgjedhja me e mire per kete vend te sfilitur nga rregjimi i Berishes dhe hajduterite e soj e sorrollopit te tij. Por sot, mbas dy vitesh, kur shikoj qe me voten time kam sjelle ne pushtet nje Rame te paafte per te qeverisur, nje kalama te parritur ende qe ardhja ne pushtet po i realizon me ne fund endrren e tij artistike, ate nuk i realizoi dot deri ne moshen 48 vjecare, nje Rame te vogel ne shpirt e totalisht asocial, nje arrogantuc te vogel qe sot tall bythen me te varferit e te pambrojturit ne kete vend, ja kam bere harram voten time.
  Une dhe askush ne kete vend, nuk mund dhe nuk duhet te pajtohemi me paaftesine e Briseidave, Elisave, etj etj, qe nga cupelina pabesh u katapultuan ne postet e larta drejtuese “per te bere shtet”.
  Une dhe askush nuk mund dhe nuk duhet te pajtohet me luften ndaj te pambrojturve, ndaj atyre qe punojne gjithe diten per buken e gojes, dhe qe kjo qeveri po i terrorizon me friken e burgut, ne emer “te berjes se shtetit”.
  Shteti nuk mbahet me taksat e byrektoreve 30 lekeshe, as me taksat e berberit 200 lekesh, por me taksat e restoranteve te luksit alla Dash Peza, qe arketon mesatarisht 200 byreke 30 lekesh ne nje fature. Shteti mbahet me taksat e qendrave te medha estetike, ku shojne e lyejne leshrat politikanet tane sqimatare e perjetesisht te pathinjur, ku une s’kam pare ndonjehere kupon tatimor.
  Shteti mbahet me taksat e Samir Manes e te ngjashmit e tij qe megjithese jane ata qe e kane rrjepur kete vend e kane nxjerre kockat, nuk paguajne asgje, fale makinacioneve bli e shit aksione e kompani, makinacione fale te cilave Kryeministruci yne hap ekspozia ne Hon Kongun e larget dhe kenaq egon e tij prej te paafti.
  Shteti nuk behet nen terrorin e burgut, as me kalamaqer te llastuar, as me cupelina pa mend e pa bagazh intelektual. Shteti nuk pasurohet duke i prere dritat e marre frymen e fundin nje te moshuare 99 vjecare, as duke futur ne burg berberin e lagjes per kuponin tatimor, as duke terrorizuar ata pleq qe per te rrumbullakosur pensionin qesharak shesin lulet e baçes ne rruge.
  Prandaj o zoti Thano, mos u lodh pa i thene çdo dite ketij Kryeministruci qe u votua nga 1,000,000 vete jo per vete, por per ata dhe te miren e tyre. U votua jo per te pasuruar me shume Samir Manen & Co, por per te bere politika sociale per gjithe popullin e thjeshte, per punesimin e te rinjve, per te pare dy dite te bardha para se te largohen nga kjo bote, edhe ata pensioniste qe e votojne qe ne oret e para ne cdo te diele votimi.

  Reply to this comment
 25. Mark uk November 4, 08:32

  Nuk arris te kuptoj se si ka mundesi qe ka ala idioter qe flasin mire per ket qeverisje hajdutesh.

  Reply to this comment
 26. Bariu November 4, 09:09

  Z.thano ne burse investohet per nje kohe te gjate per te fituar?
  Ai qe investon thjesht per te spekulluar dhe kerkon qe brenda nates te behet miljoner i humbet ndoshta shum shpejt desherin per tu bere dhe shkon drejt regresit e jo progresit?
  Jam shum dakort se ne 2 vjet nuk behet cdo gje qe u esht premtuar,por po shoh nje mosbesim edhe nga ata qe e zhgjodhen kete investim!
  Te pakten ato qe u premtoj njerzve te te vdekurve te 21 janarit apo kryeministri i sotem u tha investuesve se hodha lumin te dhjefja kalin apo investorve te ktij posti se u genjeve mjafton u bera njeher kryemi ister e investuat kot per mua se kto ceshtje qe kerkoni ju tua zgjedh une nuk zgjidhen pa kercit pushka!
  Di te them se ky kryeminister esht shum frikacak shum me i etur per pushtet ndoshta me shum se maloku sali dhe nxori ne pah se nuk ndertohet shqiperia duke i dredhur bythet nga amerikanet e duke nderuar fene simbas shijeve e interesave vetjake e jo ato te pergjithsh me se sado katolik si papa te behet ramo aq me teper do ti kundervien ate qe shikojn se si shqiptaret nderojn lekuren per nje cop karige?
  Kur ky haron fen e babajt neser ka din e iman thot populli

  Reply to this comment
 27. N.VJOSA November 4, 09:26

  I nderuar Kryeredaktor,
  Pergjithsisht fryma e shkrimit eshte e drejte, sepse kerkon nje permiresim te punes.
  Por une kam rezervat e mija, pa pretenduar se them fjalen e fundit…
  Pra , ne kete gjykim, me duket se Kryeministri shqiptar shihet nga lart poshtë….
  Rama eshte politikan i sukseshem deri tani, sidomos i sukseshem qe me Bashkine e Tiranes…
  Kam patur rezervat e mija kur u be Kryeminister, jo se dyshoja ne aftesit organizative te Rames, por se e di mire se QEVERISJA E SHQIPERISE ESHTE NJE KOCKË E FORTË….!
  Ne shqiptaret, flas pergjithsisht, duame ti shohim ndryshimet shpejt dhe i shkepusim shpesh here nje Faktor Politik nga ndikimi i faktoreve te tjere!
  Rama e mori Qeverisjen ne nje gjendje te mjere, ku shteti ekzistonte ne nje anarshi te plote…..
  Rama e mori Qeverisjen me nje BORXH KATASTROFAL…, (te brendshem, ndaj investitoreve, por dhe te jashtem, ndaj shteteve dhe institucioneve financiare…)
  Rama e mori Qeverisjen, ne kushtet kur duhet te ndertoje nga A-ja shume asete te funksionimi te shtetit, qeverisjes, ….A ka qeverisje qe mund te funksionoje pa taksa? Pa paguar energjine, pa disiplinuar ndertimet, punesimin?…(Vetem Lulush Populisti, sic e degjova tu thosh dje kuksianv dhe shqiptareve, se po te vime ne pushtet une, Lulushi, ju do paguani shume pak ose aspak taksa….Se nga do ti gjeje Parate Lulushi, kete vetem ky Karabush e di….)
  Rama per mendimin tim ben shume mire, edhe pse rrethohet ne cdo hap nga nje Opozite shpifse, e baltes, e Krimit, nga nje Medie, qe sa nis mengjesi e deri sa ngryset Dita, merret vetem
  me Kryeministrin….! Aq zhurmemadhe eshte kjo nderhyrje, sa behet teper e bezdishme…
  LËRENI KRYEMINISTRIN TE PUNOJE….AI E DI PERGJEGJESINE E VET…BOLL HEDH BALTE SALIU ME TE TIJT NE PARLAMENT….!
  Para pak kohe isha ne Vlore, tek njerzit e mi. Bera nje xhiro me makine deri ne Sarande dhe u ktheva perseri….Ne Radhime ne nje nga hotelet buze detit pashe nje grup turistesh gjermane…U futa ne muhabet me ta:
  I pyeta per pershtypjet, se a u pelqente Shqiperia… dhe cfare mendonin se tek ne mund te behej me mire…
  -Na pelqen shume Shqiperia me thane, prandaj jemi ketu…
  -Natyrisht ka dhe gjera qe nuk shkojne…- nderhyra une, si per ti dale perapa ndonje pakenaqesie qe mund te shprehnin, por mu pergjigjen pak si ashper:
  – Fatkeqsisht shume shqiptare i duane ti shohin ndryshimet sa hap e mbyll syte…POR DO GJITHÇKA KOHEN E VET….
  E nenvizova kete fakt per te thene se vertet eshte keshtu…
  Do ish lehte te vinin ndryshimet vetem me ndryshimin e nje Kryeminjstri apo te nje qeverie…
  Ju zoti Thano me te drejte keni nenvizuar se RAMA NUK ESHTE SALIU…
  AS LULUSHI QE E PAME NE QEVERISJEN E TIRANES DHE I BERI TOPIN…
  Dhe tani ben thirrje per mosbindje civile, per permbysjen e Qeverise!…Se do te vije ne Pushtet dhe as qe i intereson gjendja e shqiptareve!!!!…
  Natyrisht , ne asnje vend te botes nuk gjen Kryeminister te perkryer…Ndaj them shpesh, EDHE KLINTONIN, OBAMEN, MERKELIN APO HELMUT KOLIN… TU BJESH SHQIPTAREVE, nuk eshte aq e thjeshte ti nxjerresh nga prapambetja….
  Ka shume faktore qe ndikojne ne Shqiperi…Por midis tyre shume do te varet nga bashkpunimi Meta Rama…Se po u fusin pyka gjithandej…
  E PARA MBI TE GJITHA:
  A DO TE VENDOSET SHTETI I SE DREJTES NE SHQIPERI?…
  Une personalisht jam skeptik…Qofsha i gabuar!…

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 November 4, 09:52

   neto të njëjtin komnet dhe për ty:

   anticensurë 25642654

   boll më me krahasimet me mbretërinë e zogut!
   boll më me krahasimet me diktaturën e enverit!
   boll më me krahasimet me sali berishën!!
   boll më me si e gjeti dhe çfarë i lanë!!
   fillo e krahasoje me atë që duhej të kishte bërë*!
   filloni e krahasojeni si fillim me greqinë!!
   pastaj vazhdo e krahasoje me italinë!
   më pas me gjermaninë e austrinë!!
   dhe në fund me zvicrën dhe suedinë!!
   atëherë do të shikosh se dhe ky nuk ka shumë dallime me krahasimet që po i bëjmë me paraardhësit!!
   *duhet të kishte ngulmuar, të paktën,për të çuar para drejtësisë vrasësit e 21 janarit!
   ska qënë i zoti as ata të gërdecit ti çojë!
   përfytyro më tepër!?

   Reply to this comment
   • N.VJOSA November 4, 12:57

    @anticensure, miku im i vjeter i “Shekullit”,
    Mos fol kaq ashper se na e ekzaltove kete Komentuse @Love-dhe nga euforia do ti bjere te fikt..(.!)
    E vleresoj shpirtin tend kryengrites, por ja ke futur kot plak-o…
    Asnje krahasim nuk ka me Zogjin e Kurves,
    Asnje krahasim nuk ka me diktaturen e Enverit,
    (megjithse aq sa u ndertua ne kohen e Enverit deri ne 70-ten, (se me pas i mori Perendia mendjen…nuk behen krahasime, sepse siç shkruante me te drejte nje ekonomist i Bankes Boterore, Shqiperia kish ngjitje jo diagonale lart, por drejt perpjete!….Por ai sistem perfundoi si utopi dhe lerja historianeve ta vleresojne!…)
    Por, me embel, i dashur anticensurë, me Sali Balten dhe mashtrusin M i t o m a n, do bejme krahasime, se jemi ne te njejtin sistem….
    Edhe me Grëkun, bejme krahasime, por Grëku kohet e fundit jo vetem qe u mbyt vet, por desh na mbyti dhe ne…!
    Me Italine,Austrine, Gjermanine….merre pak me embel, se sa te behet Shqiperia si Austria, nga ana materjale dhe nga mentaliteti, ndoshta duhet nje Shekull, i nderuari Miku im i vjeter!…
    Prandaj me embel, me embel, i nderuar….
    Tani, qe te kuptosh qe kritikat e tua bjene si ai llaçi qe nuk ngjit, …( me fal per krahasimin!), por keshtu eshte e verteta…
    Po marrim vetem 21 Janarin!….
    A behet gjykimi i 21 Janarit me gjyqtaret e Plepave te Saliut?…
    A behet gjykimi 21 Janarit me nje partner qeverises si Autori i “kokepalareve” dhe i Tortes 64 metra katrore?…
    A behet gjykimi 21 Janarit me ate qendrim qe mbajti Ambasadori i Shtetit me te madh, aktualisht nje nga dypartneret kryesore strategjik te Shqiperise…?!
    Nje pyetje te thjeshte:
    PSE RRI AKOMA PRESIDENT NJE HANDIKAPAT?!…
    PSE RRI ENDE KRYEPROKUROR NJE MUMJE?….
    PSE RRI ENDE SHEF I SHERBIMIT SEKRET NJE BASHKPUNTOR I GAZIDEDES?!…
    PSE NUK U DENUA FULLHANI?!
    E te tjera e te tjera…
    Rama , i nderuar nuk i ka kartonat e fuqise se tij politike te vendos veton?….
    Edhe ne SHBA, miku im, nuk i ka te gjitha gjerat ne dore Presidenti!!!!…
    Presidentin e kane ne dore me se shumti ata qe kane per Perendi Dollarin….
    Por te qendrojme deri ketu dhe te mos futemi ne te thella….
    Po te kisha afer ore Labush kokefortë, do te deshiroja te pija me kenaqesi nje kafe me ty dhe te sqaronim njeritjetrin, pa pretenduar se ne dime shume, ….por sidoqofte MALI ME MALIN NUK TAKOHEN…,
    (Pamvarsisht se ne kohet moderne qe jetojme, edhe malet takohen, se ndertohen ura te stermedha…)
    Te pershendes dhe te uroj nje dite te bukur, o rebel i koheve te brezit te humbur…!

    Reply to this comment
    • anticensurë 25642654 November 5, 11:24

     neto
     -ëmbëlsia ka humbur me kohë!!nuk mund të shprehem ëmbël nëse më servirin zeher çdo ditë,çdo orë,çdo minutë!!
     -krahasimet me zog e enver,nuk janë për momentin,por thjeshtë si zakoni i qeverisë që shan paraardhësin!që vlerson veten me më të keqen dhe jo më të mirën!!
     -krahasimi me gërkun nuk është për anën ekonomike të tij,pavarsisht se jemi më keq se ai,por thjesht për demokracinë e brëndëshme që kanë!!
     -për të tjerët që ti vura në radhë ke bërë komentin më të gabuar që mund të bëhet!!është e vërtetë që nuk jemi nga italia në suedi a zvicër,por do të ishte më mirë të pretendonim shkonim drejt tyre,të bëheshim si ata sesa të pranojmë të jemi më mirë se më e keqja!!
     më mirë se më e keqja është e keqia!!
     me mendime si tëndi nuk kemi për tu bërë!!për të thjeshtën arsye:e ndjejmë(unë jo)veten më inferiorë se ata!!sepse mendojmë kështu si ti dhe plot të tjerë!!
     -më pyet mua përse?
     shumë përse????duke filluar nga drejtësia e duke përfunduar tek nishani??
     ta them unë fare mirë neto!!
     kujto se çfar shkruajte në momentet e para kur more vesh aleancën e ngjalës së lalëzit!!më vonë dhe ti e ëmbëlsove shkrimin,por po të kujtosh atë do të gjesh dhe përgjigjen e pyetjeve të tua!
     -“mali me mal nuk takohen?!”
     takohen neto takohen,jo me ura por me mënyra të tjera!!të kam propozuar njëherë për të më përcjellë numrin e tel dhe unë do të gjeja kohë për të të ardhur e për të takuar!kaloj shpesh nga austria!!nuk pranove ti.
     -kokëfortë!?
     pa u bindur për të kundërtën mbaj gjithnjë timen!!e kam pasur që në fëmijëri!!bazohem vetëm tek fakti bindës!!është gjithnjë relativ,por është e vetmia gjë që më mdryshon mendim!!
     gjithashtu një ditë të këndëshme!!

     Reply to this comment
     • anticensurë 25642654 November 5, 11:34

      se më shpëtoi neto,e nisa para se ta përfundoja!!
      e di që ka mundësi që të njihemi??
      ka mundësi nga koha e të mesmes!!
      në mos gaboj!!

  • [email protected] November 4, 20:32

   Net Vjosa !

   Si perhere nji njeri perfekt !

   Ne vuajme me shume per shqiptare si ti ,dhe nuk vuajme per kryeministra !
   Sepse ,po te ishim njerez me mente ne koke ,nuk votonim kuturu ,pa strategji .

   Duke e ditur se kush eshte LSI – ja,vajten e dhe u genjyen me 10 apo 20 eurot qe u rrasnin ne xhep votuesve,ata te LSI – se.

   Po te kishte 84 deputetet e vete PS – ja ,do ta zgerdhinte banden e veriut kundra vendit tone per 25 vjete.

   Dhe sote dalin te gjithe ne pjace dhe thone ; nuk po ben gje me drejtesine qeveria !

   Si te beje drejtesi qeveria me nji bande padrejtesie !?

   Reply to this comment
 28. anticensurë 25642654 November 4, 09:41

  pothuajse për gjithçka dakord me shkrimin
  vetëm shpejt e shpejt tre vrejtje:
  “Shoqëria shqiptare po e teston tashmë kurajon për të reaguar ndaj ekzekutivit pa frikën e represionit, shkatërrimit të jetës, vrasjes.”
  shoqëria shqiptare nuk duhet të testojë këtë që thoni ju,por të pregatitet të mos ketë frikë nga represioni,shkatërrimi i jetës dhe nga vdekja!!kjo që thoni ju është e një shoqërie frikacake!!
  “E vërteta është që kundërshtarët e sotëm të Ramës, me ndonjë përjashtim shumë të rrallë nuk kanë mendime të tyret, por thjesht interesa.”
  interesat lëvizin botën!!interesi i parë është ai i mbijetesës që e kanë pothuajse të gjithë!!
  kritikat që i janë bërë ramës,nuk flas për berish e lulkuqe,por nga mbështetësit e tij në shumicën e rasteve qëndrojnë,janë të drejta!!
  prandaj është interes privat a interes shoqëror!?nëse riparohen këto kritika përfitojmë të gjithë!!i pari rama!!nuk do ta kritikojnë më!!më e thjeshta!!
  “Tashmë i duhet të tregojë se nuk është një nga ata gjenitë e mangët që kanë një farë fuqie për të dëshiruar,”
  ky mendim vazhdon të jetë akoma për këtë sharlatan!!
  ky nuk është as gjeni as trim e aq më pak burrë!!
  ky është një palaço,jo klloun ata janë profesionist të humorit,eksentrik e narciz!!
  ngjarjet e pranverës dhe fund verës 2010 mjaftuan për mua që ky të çvleftësohej nga këto atribute të pavërteta!!
  1-braktisja e grevës të urisë
  2-zhdukja nga skena politike për të shkruar kurvanin e tij!!
  thamo një njeri që nuk është i zoti të mbledhë rreth vetes njerëz të ndershëm,por hakdutë dhe batakçinj!?
  nuk është as ai i ndershëm!!
  është thjesht si ata!!

  Reply to this comment
 29. LABI November 4, 10:26

  Mbajeni fort Ramen,
  shume mos e gjykoni,
  shpejte po vrapon koha,
  e do ta kerkoni!!!

  Jane ca studente,
  te llastuar me huqe,
  po pas tyre fshihet,
  vetem kasta e kuqe!

  Vetem kasta e kuqe,
  spiune e bandite,
  serishe po shpresojne,
  ate na nxjerin syte!

  Te na nxjerin syte,
  si vite me pare,
  per mburoje kan vene,
  ca studente GOMARE!

  Ca student mjerane,
  qe prinder nuk kane,
  forte ti shkulin veshet,
  ti heqin me njeane!

  Ti heqin me njeane,
  nga llumi ku jane zhytur,
  si nuk e kuptojne….
  sa shpejte jane MBYTUR!!

  Pa filluar karieren,
  ne lule te rinise,
  vete jane shpallur,
  Tradhetare te Shqiperise!

  Me sllogane boshe,
  per “demokraci’
  ngrene doren qellojne,
  per mbi Qveri!!??

  Sot Edvin Rama,
  s’eshte vec qeveria,
  per ate votoi,
  e gjithe Shqiparia!

  Dhune ndaj Edvin Rames,
  eshte dhune ndaj shqipetareve,
  le te zbatojme ligjin,
  ndaj student barbareve!

  Ne boten e sotme,
  s’eshte Demokraci,
  kur dikush ngreh doren,
  per mbi Qeveri!

  Po si eshte e mundur,
  keta “stuente mjerane”
  pse me vend te librit,
  mbajne jatagane???

  E si mund tu thuash,
  se, kjo eshte rinia,
  me keta me krye,
  do ndryshoje Shqiparia??

  Keta s’jan gje tjeter,
  vec kope zagaresh,
  kavje laboratori,
  per eksperiment tinzaresh!

  Reply to this comment
  • Iliri tjeter November 4, 13:49

   Sa per kujtese, me 21 Janar iu versul policise, gardes te Republikes dhe nderteses te kryeministrise me gurre, me shkopink, me bomba molotov, me djegje makinash dhe shperthyhen deren e oborrit te kryeministrise me force. Dhe ne krye te tyre ishte kryeministri i sotem.

   Reply to this comment
  • shqipe November 5, 06:34

   Bukur Labi…
   Je si shushica,kur del shtratit!.. Packa se nje pllegace, perpiqet te te ndot me ujin e saj te ndenjur…

   Reply to this comment
 30. intelektuali November 4, 10:59

  Keta te dy komike qe duken ne gropen tek Skenderbeu mileti t’i mbuloje me plehra dhe me dhe qe te shpetoje Vatani nga Satrapet dhe Dallkauket komuniste, por perpara le te zhvarrosin nga Sharra edhe Enver Hoxhen dhe t’i hedhin kockat e felliqura te ketij sadisti pederast ne gropen e Edvinit, por bashke me Enverin te marrin edhe Like Floririn qe me gjithe banditet e tij mafioze te Partise se Punes e mban Enverin si HERO, por mos te harrojne te hedhin ne gropen e Edvinit edhe komunistin e devotshem Sali Berisha qe te shpetoje me ne fund Shqypnia dhe shqyptaret nga MURTAJA bolshevike.

  Reply to this comment
 31. lavdosh November 4, 11:17

  E Rama nuk ka nevoje per perkrahje.
  E Rama ka nevoje per te dhene llogari, ka nevoje ti pergjigjet opinionit publik per ato qe premtoi dhe i shkateroi: kishim shprese se nje dite ne Shqiperi do behesh drejtesi. E Rama me Rilindjen e vrane kete shprese. Prandaj nuk ka nevoje per mbeshtetje, por kritika, presion
  E kemi thene edhe me perpara ne keto forume, qe asnje gje qe ben mire dhe shume mire nuk do hyj ne llogari: vetem drejtesia per krimet/korrupsionin e kaluar dhe te tashmin eshte ajo per te cilin E Rama do gjykohet.
  Gjer me tani ka deshtuar ne menyre spektakolare duke i dhene Berishes te drejte kur thote qe Rama eshte i kapur nga krimi/oligarket

  Reply to this comment
 32. shpati November 4, 11:34

  Ka bere thirrje per mosbindje civile luli, ai qe demonstruesit i vrau me plumba ne bulevard,ai qe beri … shume gjera shqipetarve ne shqiperi dhe ne kosove ai qe shqipetaret nuk do ta harrojne per shume kohe.Ne shtetet demokratike qeveritaret i qellojne me veze, domate …me gure etje,edhe ata te tjeret i kane pas qelluar siq thote shkrimi siper …me miell per te treguar se te perndjekurit jane aq fisnike sa qeverine e qellojne me buke…dihet fundi i atyre dhe i ketyre studenteve,tani kush eshte me demokrat ,qeveritaret e djeshem a keta te sotmit, populli i gjykonvet gjerat,edhe ne zgjedhje luli kerkonte permbysje te thelle, por kur u permbys vete nuk e pranoi se duhej te mos e nxirrte me ate fytyre ,por ku kane fytyre kete…

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 November 4, 12:59

   lëre mor lulin!lëre berishën!!
   nuk është e thënë që ti shkojmë pas!!nuk është e thënë që ti dëgjojmë!
   dhe jo vetëm nuk është e thënë që ti pranojmë në radhët tona!!
   POR në të njëtën kohë nuk duhet të pranojmë ato që po bën ky pallosh!!
   mosbindje civile,demostrim dhe po qe se ky nuk merr vesh!?
   dhe më shumë!!
   u bë demostrata kundër armëve kimike!?
   po!!a e pe se si i përzunë turpëruan xhelatët e djeshëm??
   kështu ju duhet bërë po qe se ata afrohen prap!!
   ne duhet të ngrihemi për të drejtat tona,për shtetin tonë,POR nuk duhet të pranojmë të drejtohemi nga kriminelët!bile nuk duhet ti pranojmë as në radhët tona!bile an në fund të fundit,pavarsisht se dhe ata janë njerëz dhe kanë të drejtë të protestojnë bashk me ne!!
   ndoshta do të ishte mirë që të protestonin nga qelitë e burgut!!

   Reply to this comment
 33. Kariz Matik November 4, 12:39

  Qysh ne fillim shkrimi fillon me nje pershkrim te disa prej bemave te pafunda te nje gerdecari, dhe kjo behet me teper per te shperqendruar me qesendi vemendjen e lexuesit nga realiteti i hidhur, se sa per t’u freskuar atye kujtesen.

  Jo pa qellim eshte dhe perdorimi deri me sot i pazakonte i shprehjes “kundeshtaret e Rames”. Ky percaktim me duket fare pa vend, se ishte dhe vazhdon te jene po gazetat e majta DITA dhe TemA, ato qe frekuentohen edhe sot me se shumti nga lexues dikur perkrahes te vendosur te Rames. Jane po lexuesit e dikurshem ata qe shpresonin shume tek serioziteti, aftesia dhe profesionalizmi i z.Rama.

  Po a mund te krahasohet perfeksionizmi i te ashtuquajturve “kundershtare” me nje personalitet sic eshte kryeministri? Kurren e kurres! Jo se “askush nuk eshte perfekt, por se kur flitet per perfeksionizem nenkuptohet para se gjithash persosshmeria profesionale e individit, morali i larte, pergjegjshmeria per detyren si dhe integriteti moral ne shoqeri.

  Mjafton ta fillojme nga fundi, pra me integritetin shoqeror, dhe te gjithe “kundershtuesve” u bien menjehere puplat. Ndryshe me z.Rama. Po t’i mungonte atij integriteti, ai sot nuk do ishte as sekretar partie dhe jo me kryeminister.

  Mos u be gje i tille se plotesonte me pare shume nga kerkesat e tjera per t’u quajtur perfekt? Prape kurren e kurres! Pse? Sepse ai deri me sot ka vertetuar se qendron shume larg plotesimit te tyre. Jane te gjitha ato qe permendi me lart z.Thano, e pra shpirtllagaresia, ndeshkimi i fukarenjve, egoja e tepruar, por edhe miopia para nepotizmit, si faktor kyc per prapambetjen ekonomike, mosshfrytezimi maksimal i kapaciteteve njerezore, etj. etj. Do te mjaftonin vetem keto qe edhe ky te ishte larg pretendimit per te qene perfekt. Pa le me pastaj po te marrim si te qena burimet mediatike apo dhe disa nga fajesimet qe i jane bere haptazi ne sallen e parlamentit – ceshtje mjaft te rendesishme keto – por qe sot per sot nuk jane shqyrtuar per te na sqaruar bindshem ne lexuesit, nese etiketime te tilla jane te verteta, apo vetem “trillime alla-shqupiste”.

  Ne thelb shkrimi synon ngritjen e vlerave te nje individi me ane te portretizimit sa me negativ te nje personi tjeter. Metodike e njohur pune kjo, qe ndiqet me rigorozitet nga individe te vene ne sherbim shpirtllagareve egoiste e grykepangopur, per ta shperngulur vemendjen e shoqerise nga aktualiteti.

  Te gjitha keto me lart po i permbledh me proverbin: “Ujku ujku, por cakalli ben kerdine!

  Reply to this comment
 34. one 15 November 4, 12:39

  Ed Rama eshte nje ndyresire qe e shfrytezoi shume bukur pakenaqesine e popullit me malokun dhe kriminelin e vicidollit
  Thano ben gabim qe e mbron akoma
  Do ta kuptosh me vone qe e ke gabim

  Reply to this comment
 35. velo November 4, 12:40

  Mos ia lexoni Sales kete shkrim, se do ti ikin edhe ato dy koqe tru qe i kane mbetur.

  Reply to this comment
 36. vflp November 4, 12:43

  zoti kryeredaktor ti e dashke kryeministrin fort me sa duket, por i bindur une jam qe as urim per ditelindjen e gazetes nuk te ka bere.
  pranoje qe eshte keshtu
  Rama eshte nje burre i ulet dhe njeri i vogel, qe nuk ndjen as per evlatin e vet, jo me per te tjeret
  Frustimet e tij jo thjesht politike e cojne drejt veprimesh anormale per njeriun: disa e quajne mosmirenjoihje, ne fakt eshte semundje mendore
  pra zoti kryeredaktor po e harxhon kot talentin tend te dukshem per te mbrojtur nje te pambrojtshem

  Reply to this comment
 37. . November 4, 12:44

  Sa te jete saliu ne politike, dhe pa dale ne gjyq,intrigat e percarjes te shqiptareve do hedhin valle.

  Reply to this comment
 38. av.albani November 4, 12:47

  Thano te dua dhe te respektoj
  Por si Sala si Edi te dy e njejta jashteqitje jane, i njejti mut, e njejta bajge, qe tallin bythen me popullin e gjore shqiptar.

  Reply to this comment
 39. pogradec November 4, 12:49

  shkrim realist dhe ashtu sic eshte e verteta sot per sot
  EDI per mendimin tim deri tani punon shume mire , por vartesit i ka jo me ide KRIJUESE te momentit ne fushat ku ata drejtojne.
  Pse , behet rruga e bukur , lihen germaje anet e saj .
  Gjej nje vend e qendro te freskohesh ne ane te liqenit te Pog….
  Ku jane drejtoret e ambjentit …te rrugeve… te turizmit…apo jane me pushime .
  Siduket kane dhene porosi turistave qe bredhin me kembe teritorin tone qe te thone ,ALBANIA BUKUR ….POR….PLERA shumi….shumi…….
  drejtorat te paisen me BICIKLETA DHE TE PERSHKOJNE TERITORIN ne te kundert tjetri……
  Punet duhen bere GJERMANSHE si i thote populli….jeta eshte shume e shkurter te bejme qefmosprishesin.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 November 4, 13:08

   “EDI per mendimin tim deri tani punon shume mire , por vartesit i ka jo me ide KRIJUESE”
   a me të vërtet e ke??
   edi është fantastik por ka mbledhur të gjithë të “prapambeturit mendorë”??
   do të thotë se që në këtë moment ti e pranon indirekt se dhe edi nuk është i AFTË PËR TË ZGJEDHUR NJERZIT E DUHUR!!
   ti i vë shkelin edi ramës që në fjalinë e parë!
   nuk mund të jetë një njeri i zgjuar kur rreth tij ka brumbulluar vetëm budallenj!!
   nuk mund të jetë një njeri i ndershëm nëse rreth tij grumbullon hajdutë!!
   nuk mund të jetë një njeri i i drejtë nëse tërë ata që ka mbledhur rreth vetes bëjnë padrejtësi!!
   zotëri po e mar si të vërtetë të pa diskutueshme se rama është pastërtia vetë e rrethuar me papastërti!!
   nuk do të ishte më e drejtë që për të pastruar tërë ndyrësinë përrreth ramës ta largojmë dhe atë?!
   thjshtë për paaftësinë e tij për të zgjedhur njerzit e duhur!!

   Reply to this comment
   • intelektuali November 4, 14:18

    Keshtu tregojne enveristet per Enver Hoxhen, qe e bente punen mire, por qe i kishte vartesit rufjane politike dhe te paafte si DJAJ te vertete, prandaj kete barcalete komuniste e kemi degjuar per vite me radhe ne Kohen e Qepes te Partise se Punes.

    Reply to this comment
 40. . November 4, 12:50

  Z.Thano
  Problemi kryesor qe ka PS sot eshte qe te ringreje strukturat e saj drejtuese ne qender dhe rrethe, dhe te ruhet te mos kthehet ne parti qeveritare ! Sado te therritet per parti elektorale, ajo nuk do te kete sukses nese nuk ka strukturat si parti ne funksion te vazhdueshem. Mjafton te kujtojme nje rreth si Shkodra, nder me te rendesishmit ne vend, ku PS nuk kishte as kryetar, as kryesi dhe as asamble ne fushaten elektorale te zgjedhjeve te 21 qershorit ! Eshte e pafalshme kjo, por ja qe kjo eshte e verteta ! Ndersa problemi i dyte qe ka PS eshte se nuk ka monitorim te qeverisjes se saj ne baze. Fryma e Qeverise eshte akoma larg bazes, organet e saj derivate, duke perjashtuar policine, jane shume e shume larg asaj fryme qe kerkon qeveria ne qender. Mjafton te vezhgosh me vemendje sherbimet ne hipoteka, ne regjistrimin e automjeteve, ne plazhe e tjere, per te kuptuar se asgje nuk ka ndryshuar me qeverisjen e vitit 2013 ! Keshtu nuk mund te vazhdohet !

  Reply to this comment
 41. fshatar pa toke November 4, 12:51

  Jam dakord me autorin e shkrimit qe ne nuk kemi tani per tani zgjidhje tjeter.
  eshte qesharake te ngjitehs prape ne pushtet Sali zgjyren.
  por nga ana tjeter popullit i ka mbetur te haje fejcbukun e Rames.Trumbetojne me te madhe neper tribuna per rritje te mireqenies, por te kujt ? te popullit !!!
  Te Deputeteve, ministrave ,Zv/Ministrave dhe drejtoreve te RILINDJES dhe lidhjeve te tyre farefisnore PO.
  Popullit i eshte keputur llastiku i brekeve dhe i kane vajtur breket ne fund te kembeve kjo eshte mirqenia keto 2-vjet.

  Reply to this comment
 42. mirela November 4, 12:53

  Adrian me pelqeu pjesa ku shpjegon pse Rama meriton ish-llumin e Saliut me te cilin ka rrethuar veten.
  Une mendoj qe i pelqen ai llum atij sepse eshte edhe vete llum.
  Eshte shume fals si njeri dhe si politikan dhe mua me sjell zorret te goja
  Per tu dukur jemi te gjithe te afte po motori vetem tym nxjerr

  Reply to this comment
 43. maliq November 4, 12:53

  analize e qarte dhe thirrje e sinqerte per reflektim
  Po humb konsensus o Edi. Ku jeton ti ne boten e cudirave?

  Reply to this comment
 44. kalushi November 4, 12:55

  O Thano mjaft me llafe
  Ti, Ben Blushi, Viktor Malaj, Mero Baze, Stefani etj qe e keni kaq te forte penen dhe godisni ne shenje me keto argumenta pse nuk krijoni te majten reale, opozite edhe me Saliun edhe me katovicaret apo pederastet politike si Rama?
  u lodhem bre burra, sa do vazhdojme keshtu terhiq e mos e keput????

  Reply to this comment
  • gani USA November 4, 12:57

   kalush, edhe Rama penen te forte e kishte
   Po ja qe doli nje lluqe ne qeverisje.
   Nuk eshte pune pene politika.
   Duhet sharm lideri aftesi per te harmonizuar interesat sic thote Thano dhe mire e ka.
   Pa gjetur gjuhen me secilin zor se ecen perpara ky vend
   Ti permend dhe Bklushin, po ai cne?
   Eshte nje egoist binjak me Ramen.
   Nuk behet kjo pune me gazetare vlla harroje
   gzetaret ne pune te tyre, politika do burra shteti

   Reply to this comment
 45. arber November 4, 13:02

  pavaresisht te metave Kemi besim te madh tek Rama se shume gjera kane ndryshuar dhe shume e me shume te tjera duhet te ndryshojne pergjate qeverisjes se tij!
  cdo kthim pas eshte katastrofike

  Reply to this comment
 46. Sallakja November 4, 13:03

  Eh, more Ed Rama,
  je bo si puna atij qe pa shpine tu u djeg, mori me vrap
  nje kove me uje dhe……e hodhi mbi koke
  – Ti fus i dush un i here !

  Reply to this comment
 47. Besim 2-lekshi November 4, 13:03

  Ed Rama, beja gati trekembeshin shpellarit! Në të kundërt do jetë një vit i çuar dëm! Ti ke mbeshtetjen absolute nga ne!

  Reply to this comment
 48. ilir emigrant November 4, 13:04

  Z.Kryeredaktor
  Sa do mirë të punojë kjo mazhorancë, me këtë drejtësi është e pamundur të vihen me shpatulla për muri kjo lukuni hajdutësh, ministrash, gjykatësish, nëpunës pa fund që s’ndalen akoma së vjedhuri. Për të prerë këtë strategji, ka vetëm një zgjidhje sipas meje. Duhet eliminuar menjëherë ai që mban postin e presidentit, është sot ombrella e korrupsionit në gjithë vendin. Saliu e mbolli farën, e rriti, e që ta shijojë në qetësi, e ruan, e garanton garanti i shtetit, palo presidenti. Prandaj Edi Rama ka 2 rrugë, ose përplasjen, eliminimin përfundimtar të çdo pengese për të bërë shtet, dhe e dyta rrugën më të qetë e të rrezikshme, më e pasigurt, më pak e suksesshme, të jetë i varur nga orekset e Saliut. Për fat të keq opozitë konstruktive nuk ka, as PD-ja nuk ekziston, ajo është klubi i SHQUP-it ku tall menderen Saliu. Mbështes fuqishëm përpjekjet për të bërë shtet, për vendosjen e ligjit në tërë sektorët e ekonomisë, kurse me ata që tallen me këtë popull, duke gjykuar nga zverku e shkruajnë pas qejfit, i mëshiroj.

  Reply to this comment
 49. musai November 4, 13:06

  adrian
  populli shqiptar nuk po vuan se ka patur dikur Saliun kryeminister
  populli shqipetar vuan se ka nje kryeminister qe nuk mendon per hallet dhe vuajtjet e tij.
  Nuk fiton ps ja keto zgjedhje dhe as zgjedhjet qe vijne.
  Me qeverisjen e bere deri tani kjo qeveri e socialisteve vetem sa eshte zvarritur as dhe nje hap konkret ne te mire te qytetareve te cilet dita dites po marrin rrugen e emigracionit si rezultat i Humbjes se shpreses tek politikanet shqipetare dhe tek Kjo Keqqeverisje.

  Reply to this comment
 50. aladin November 4, 13:07

  verteta eshte o Thano qe Edvin bythshpuari po fillon te deliroje me keq se Sala, i ka hipur pushteti keq fare.

  Reply to this comment
 51. kristo November 4, 13:08

  mbroje Thano mbroje po je ne rruge qorre me kete sharlatan qe te le mes 4 rrugeve sic ka lene djalin e vet
  Ky do mbahet mend si kryeminister sa do mbahem mend une…kurse si politikan do ta kujtojme vetem kur te na thone “he mo ai qe doli lakuriq ne plazh..”. Varja dava sharlatani qe e beri Sala me Ilirin kryeminister per te tall ko..

  Reply to this comment
 52. ana paris November 4, 13:10

  Rama gjeni???
  Po kush e ka njohur kete “zheni” perpara se te hynte ne politike. Ne vend qe te ekspozonte neper galeri ky shiste ikona pergjate Senes si lypsaret. Te pakte te kishte pikturuar ne Place du Tertre.

  Reply to this comment
 53. valentin November 4, 13:11

  jam dakord me zotin Thano me sakte me pjesen e fundit te shkrimit te tij
  Mendoj se koha dhe fati i shqiptarve per ti sjell shpresen qe po u fikej dita dites se mund te shohin shprese per vendin e solli Ramen ma shum se deshira e Tij per tu marre me politiken e pa bereqet ne kte vend. Rama njeri me vullnet per tu perballur me rrumpallen dhe per te lene gjurme te mira qe nuk fshihen

  Reply to this comment
 54. punonjes administrate November 4, 13:13

  Z.Thano, kam pershtypjen se Rames nuk ia shkundin bykun nga koka as shkrime te arrira dhe dashamirese ne thelb si ky juaji.
  Z.Rama te keshilloj qe te mos merresh me shown mediatik te deshirave te tuaja.Deshirat jane thjeshte deshira,realizimi i te cilave nuk varet nga potenca juaj.Mundohu te realizosh premtimet qe ke marre.Gjithashtu perkushtoju bazes,sepse me duket se e harrove shpejt.Mundohu te jesh korrekt dhe rigoroz vecanerisht ne detyren shume te veshtire te Kryeministrit.Me duket se peshen e rende te detyres ke filluar te mos e perballosh.Kam bindjen se ke me shume se gjashte muaj,qe kerkesa e juaj e llogarise ka rene.

  Reply to this comment
 55. une November 4, 13:14

  Respekte Thano por Dites tende dhe tones nuk i shkon ti lepihet ketij sharlatani qe fle ne nje shtrat me llumin qe ne menduam se e debuam nga pushteti ne 23 qershor
  Krahasimi duhet te bahet me te miren, e jo me Salen, …se po te ndiqet ky kriter, nuk del asnje politikan i keq…Ne fakt ky eshte nje specie drejt zhdukjes, sepse eshte nje perzierje hibride ndermjet perversit dhe barbonit….Nje njeri pa karakter familje e pa identitet…Njehere shfaqet si vlla me “vllaun e madh”,nje here bojatiset me katolik se Papa, dhe ne momente deliri skizofrenik, nxjerr flamurin e “nacionalistit”, ..shkurt njeri pa integritet moral e politik…Nga ky soj nuk ke ç’te marresh shembull….Nga e keqja, s’vjen gje e mire….

  Reply to this comment
 56. roland November 4, 13:17

  krejtesisht DAKORD me ju z.Adrian
  Nuk ka ende opozite qe mund te mari pushtetin ne Shqiperi, pavaresisht gabimeve te mazhorances se majte

  PD-ja luan si zakonisht me gjakun e popullit. Nga nje ngjarje banale, ngre hipoteza nga me te rrezikshmet dhe perpiqet te luaje me ndjenjat e popullit (forme tipike e mendimit fashist).

  Pasi krijuan per 20 vite terror, nje terren te pershtatshem te droges, te mafies e te krimit, tani perdorin cdo gje qe ju del perpara, jo se iu dhimbsen ata njerez te gjore qe humben ne menyre idiote jeten, por sepse ju intereson te mobilizoje popullin me ngjarje makabre duke thurrur skenare nga me te paqenat, te nivelit te Milloshevicit.

  Partia e turpit dhe e krimit qe quhet PD, eshte mesuar te luaje me gjakun e popullit, eshte mesuar qe ne themelimin e saj te vrase turmen dhe masen e pakulturuar siç thote e mbesa e kreut te Partise, te transformoje ngjarjet sipas qejfit dhe te arrije qellimin e ndyre : marrjen e pushteti dhe vjedhjen dhe vrasjen e popullit.

  Keto jane deklarata turpi qe nuk kane te bejne me fatkeqesine por me ngritjen ne pushtet.

  Ashtu siç e tha edhe jashteqitja e PD, Goxhaj qe doli te bente manifestim ne shenje proteste qe ne shqiperi do te vazhdojne te riprodhojne ngjarjet makabre te 97-es, kjo deklarate verteton fytyren e vertete dhe gjakatare te kesaj Partie te horrorit dhe terrorit.

  Idealet e nje demokracie te vertete nuk i kane rrenjet tek menxyra te tilla, tek sabotimi, provokimi i parreshtur i popullit, i qeverise nga ana PD-se per rrezimin e vendit, shkaterrimin e jetes se qytetareve. Ideali i demokracise mbeshtetet tek vullneti i perbashket per te bashkepunuar me qeverine aktuale per te ndertuar vendin dhe jo per t i vene dinamitin.

  Nuk i ha me populli shqiptar deklaratat tuaje te mbushura me helm, te arritura nga trishtimi i njerezve ne keto raste fatkeqesie.

  Qeveria aktuale po perpiqet te pastroje te gjitha pleherat qe krijuat ju te PD-se per 20 vite rresht me tregjet e medha te droges te krijuara ne cdo cep te shqiperise, nepermjet sistemit mafjoz qe keni krijuar per vite me rradhe dhe qe perpiqeni t a zbukuroni me kandidatet tuaja femra te pispillosura dhe te mbathura me rroba lluksi, qe perdorin makina te shtrenjta qe asnje qytetar i ndershem nuk arrin dot t i bleje.

  Manipulimet e PD-se te frymezuara nga skenaret serbe, nuk kane per te funkionuar me sepse nuk eshte me populli i sotem ai qe ju dha votat ne fillimit te krijimit te oktapodit tuaj.

  Reply to this comment
 57. minai November 4, 13:23

  Foli dhe Thano. Cdo dite zbulohet nga nje skandal dhe Edi Rama po punon mire. Cdo dite vidhet dhe Edi Rama eshte burre i ndershem, se hajdudet nuk jane te tijet, por te LSI. Parate e taksave tona po behen portale per antikorrupsion dhe korrupsioni ne qiell, po shtohen sherbime online per qytetaret, por kur shkon tek ambulanca e lagjes duhen 4 ore te marresh karten e shendetit dhe kete vetem per 6 muaj; tel ALUIZNI s’ke shanc te sherbehesh po shpenzuar disa dite; e c’ti numresoj te gjitha. Hapni buletin e prokurimeve dhe shihni sa para jane tenderuar nga Harito dhe AKTI i saj te cilat s’ka burre nene t’i auditoj. Te gjitha ne xhepat e INTECH+ & Co

  Reply to this comment
 58. k.l. November 4, 13:23

  I dashur Adrian,

  lexova analizen tende, mendoj te njejten gje per Edi Ramen, i duhet dhene kurajo Meritokracise, pa interese dhe korrupsion.

  Vetem kush tregon dhe shpreh me pasion, kompetence dhe dije – ne cdo fushe – duhet te jete i konsiderueshem dhe te nderohet, tek ne vazhdon rryshfeti, padrejtesia…. Duhet shume pune e kurajo.

  Reply to this comment
 59. . November 4, 13:33

  Adrian
  NE shume komente e kam theksuare se ne emer te se mires EDi rama ka sjelle te keqen per popullin dhe shkaterimin e PS.
  Ku bazohet kjo kritik?
  Ne ndryshimet e kushtetutes si dhe shkaterimet e qeverisjes sipas ligjeve dhe jo deshirave.
  Po keshtu ndertimi i nje qeverie me ministra te korruptuare dhe pafte (kjo per nje pjes te tyre) si dhe deshtimet nga konsulenca e huaj dhe emerimet nga kryeministri pa njohur aftesit e te emeruareve.
  PO me partin si veproi?
  Ti Adrian thua qe ky sullet ndryshe me kritiket nga Saliu>
  Jo.
  Rama largoi nga organet vendim mares te partise njerzit e afte dhe eksperience influencoi per te mos u cfaqur ne medja medimet kritikues per te dhe suiten servile dhe te koruptuare te tyre
  SHkateroi grupin parlamentare si duke mos lejuare diskutimet e shume parlamentareve qe kishim mendime te drejta te analizes realale qe e emeronin ate fajtor te gjendjes ne parti.
  Po keshtu beri edhe futjen e shume deputeteve te inkriminuare per te cilet kryesia e PS ishte e informuare.
  Po keshtu edhe pasuria e tij e pajustifikuar, mos respektimi i statutit e te tjera.
  Jo vetem qe nuk vet-largohet si i pa afte por e cvendos gabimin ne te kaluaren duke u munduare te hedh balte dhe mbi PS e cila gjithemon ka drejtuare ne situata me te veshtira se keto 2 vjete dhe e ka permirsuare gjendjen.
  Duke mos dashur te zgjatem ta shikojme drejte reformen ne drejtesi dhe kerkesa per ndryshimin e kushtetutes e bene gjendjen me te keq duke hequr shume kompetenca te presidentit

  Reply to this comment
 60. Rama mjerisht deshtoi November 4, 13:37

  Rama ca nga fodulleku i vete ca nga qelbesirat qe e rrethojne na mori ne qafe te gjitheve pas besimit qe i dha populli.
  Ka zgjedhur prane vetes njerezit me te ulet, arrogante, hajdute dhe te pameshirshem. Na doli me keq se Like floriri e Saliqoftelargu.

  Reply to this comment
 61. kalemi November 4, 13:39

  Shume figura socialiste u larguan nga LSI ne momentin me te turpshem ne historine e Shqiperise, diten kur Meta shpalli koalicion me Berishen, vetem nje muaj me vone pasi Meta e akuzonte Ramen se i rrihte shpatullat Berishes.
  Brokaj, Xhufi, Legisi dhe te gjithe u perkrahen nga Edi Rama qe i nxirrte neper televizione dhe i premtonte qe do i merrte ne PS. Por te gjithe ata qe i dolen ne krah Rames kunder Metes u flaken nga Rama si plera rrugesh. Kurse te gjithe ata qe mbrojten koalicionin Berisha-Meta jane sot me lart se kurre ne poste ministrash dhe zv ministrash.

  Mu kujtua ky shembull per te thene se Rama eshte politikani me mosmirenjohes ne historine e Shqiperise. Te gjithe ata qe e kane ndihmuar Ramen ne momente kritike jane flakur sot prej tij. Qofshin keta socialiste, lsiste, profesore, doktore, te forte si Tom Doshi etj. Kurse te gjithe ata qe ja kane futur Rames jane favorizuar nga Rama me shume se kurre. Qofshin keta kamikaz te LSI-se, apo kamikaze te medias si Cili e Fevzo, apo biznesmene qe financonin me pare qeverine Berisha.
  Ky eshte Edi Rama. Nje bukeshkale i pashembullt qe genjen nga mengjesi deri ne darke. Brokaj ka bere kritika shume te forta per realitetin qe nuk eshte aspak sic genjen Rama. Te gjithe figurat ne PS e njohin kete realitet por kane zgjedhur te mos flasin qe te ruajne karriget. Nuk e kuptojne qe edhe nje vit u ka ngelur ne ato karrige. Se pas kesaj Rama do i flaki edhe ata ne koshin e plerave.

  Reply to this comment
 62. mira November 4, 13:40

  PD mbasi vodhi dhe shkateroi pasurine e kombit shqiptar, mbasi vrau shpresen e Rinise, mbasi hodhi dhe themeli qe ketij qelbesire ligji per arsimine larte kerkon te vjedhe edhe kauza.
  Protestuesit mbeshtetes te studenteve te arestuar i pane qe perfaqesues dhe militante te PD dhe saliserbit edhen ne proteste me disa kukuvajka qe i shihje ne cdo miting te serbit . Dhe ata nuk jane herkula qe te bejne lufte me te gjithe dhe ti shtrijne pertoke si neper filma me kartona.
  Sa mire kur ka qene puna per betonizimin per 100 afera te pista , ata e kane gjetur gjuhen.
  Po sikur une more zotni Thano te shkruaj me fantazine dhe papergjegjshmerine tuja dhe te them se Rama dhe Edi qe te dy e duan ligjin e arsimit te larte -se njeri i nisi dhe tjetri e bitisi- dhe Rama i tha ales me jep nje dore dhe mi dergo ata trimat e tu qe une te them se keta i ka derguar saliu dhe ti shumezoj me zero kredibilitetin ?
  Edhe nje here eshte me shume se e turpshme, e dhemshme per nje popull dhe rini shpresevrare…

  Reply to this comment
 63. mihal vlora November 4, 13:41

  Z.Thano.Je burr i mire dhe i zgjuar por akoma flet me rezerva te medha.Ju jeni person qe te bie radha te takosh ambasadorin amerikan.Pyete z.Lu Kur do te arrestoni Sali Berishen?Ç’fare petgjigje do marresh.?Atehere dil edhe fol gjate e gjere.Te tjerat i dime te gjitha dhe kush e mbron sali berishen.

  Reply to this comment
 64. socialist fier November 4, 13:42

  Piktori njihet si njeri frikacak dhe i pabese.
  Pike!

  Reply to this comment
 65. katarakti November 4, 13:44

  Nuk ke çfare te thuash. Kjo eshte e verteta. Me te vetet Rama eshte shume kerkues, deri despot.Ndofta deri i pabese. Por me opoziten eshte “pule”.
  PS duhet ta kishte arrestuar Berishen dhe ministrat vrases e hajdute qe ne 6 muajt e pare kur mori pushtetin. Ose Rama duhet te spjegoje zyrtarisht dhe publikisht se perse nuk po ve drejtesine ne vend per Berishen, Lulin, Paloken, Imamin etj etj. Qofte edhe vetem per 21 Janarin.
  U vrane 4 vete? Ishin terroriste, apo demonstrues paqesore?! O Rama o Berisha duhet te pergjigjen para gjyqit per gjakun e derdhur ne bulevard…

  Reply to this comment
 66. . November 4, 13:45

  Socialiste ,
  Largoni sa me pare Rame psikopatin dhe servilin e kryetareve Gramoz Ruci , qe te shpetoje Partia Socialiste .

  Reply to this comment
 67. PS e vertete November 4, 13:46

  Kryrredaktori i Dites i ka thene do gjera por i ka thene shume bute
  Nuk ka zgjidhje ! Partia qe zgjodhem te na perfaqesoj,te na ver nderin ne vend te na cliroj nga tradhetia,krimi e korupsioni,te denoj fajtoret e te ver drejtesi ne kte vend ku po sundon klasa e hajduteve dhe mekatareve,nuk esht ajo qe na perfaqeson ma ! Kryetari i saj na doli nje zhgenjim i madh por ky perfaqeson ter PS, si rjedhim edhe ter antaret e saj jan te pafuqishem te cojn deshiren , fjalen e nderin ton ne vend ! Nuk votuam kte parti sepse tjeter ftyr na tregoi e tjeter ftyr ka ! Edi Rama dhe ai tjetri dallkauku i perhershem Ruci,nuk jan zeri jon ! Na tradhtuan na genjyen ndyrazi pra pergjegjesia esht e ter PS !Kur erdhe ne krye te PS qe ngjante me nje anije qe po fundosej nga sherri Nano—Meta ,sherr per korupsion baza te besoi Edi Rama e te zgjodhi ne krye te saj ,tani pse hesht ? Nuk shikon baza se cfar yrneku vuri ne krye ?Nuk shikon baza se kujt po i sherben ky mashtrus frikacak apo pazarxhi i felliqur? Pra nuk jeni pa pergjegjesi ne kte “gates” te poshter ! Mos u beni dele si ata te PD qe i beri Saliu bisht qeni e jan ber te ter te neveritshem ! Kjo PS ,me kte kryetar, esht e destinuar te mbaroj dhe mos u cudisni nese ky ,kte qellim ka, prandaj sa esht shpejt akoma ,hiqeni qafe,e nxirni dike qe te di te mbaj llaf e te mos jet brekdhjer! Nuk do ju falet heshtja sepse ky popull i lemerisur do e bej vet ate qe sjeni ju ne gjendje te beni ! Na ka tradhtuar ,na ka mashtruar e po bashkpunon kunder nesh dhe jush

  Reply to this comment
 68. lexues November 4, 13:48

  thano nje pyetje per ju
  i qendroni akoma idese qe sajmir tahiri eshte nje trafikant droge?

  Reply to this comment
 69. astrit November 4, 13:49

  Nje miku im qe po i qahesha dikur per qeverisjen e PD, mbasi i miratoi ato qe i thosha une me tha, ti nuk e di se sa te gjate e te prehte i kane lene thonjte keta qe do vine, do rrjepin çte mundin nga ato qe kane lene keta te PD dhe ska burre nene ti dali para ketyre shpellareve te majte. Dhe ai miku im i vyer kishte pasur te drejte ne nuk dime se kete qajme me perpara. E rama po korr ate qe mbolli, e ka aq shume per te korrur se se vete mendja ne ara e Berishes

  Reply to this comment
 70. vlonjat November 4, 13:51

  zoti gazetar adrian thano
  po per koco kokedhimen pse nuk flet me?
  dikur e kritikoje
  Koço Kokedhima nuk perfaqson asnje shqiptar te ndershem dhe asnje socialist me shpirt socialisti.
  Socialistet jane te varfer, jo miloardera si Rama e Kocua me shoke.
  Koço Kokedhima eshte ai qe ka kerkuar publikisht legalizimin e hashashit , duke iu kundervene perpjekjeve te dikasterit te rendit dhe forcave te policise per luften kunder kultivimit dhe trafikimit te saj,ndaj mos u mundoni kot te gjeni personin apo politikanin qe nxit kultivimin dhe trafikimin aktual te hashashit.
  Nese eshte e vertet qe ne Vlore ky fare deputeti qe eshte futur ne parlament si socialsit por eshte vetem nje kambist, eshte promovuar nga kryeministri si perfaqsues i te zgjedhurve te jugut, kalon çdo lloj caku mirkuptimi dhe te fut ne rruget e dyshimit.
  Po del profecia “Prisni, prisni se nuk keni pare asgje!”
  Mire eshte qe ju te Ditas aktuale te hiqni dore nga censurimi i mendimeve te lexuesve, pavarsisht se nuk jane ne shijet tuaja aktuale.

  Reply to this comment
 71. macukull November 4, 13:52

  eshte fiks ashtu
  Edi Rama ju prishi kontaktet e sumatrices
  ndaj e sulmojne nga te kater anet

  Reply to this comment
 72. Qwerty November 4, 13:52

  E keni degjuar sindromin e Stokholmit??? E shqiperuar do te thote, beji nenen te te thote baba! Ky eshte Edvini. I forte me te dobtit i dobet me te fortet. I pabese me mbeshtetesit, frikacak me kundershtaret. Atyre qe vazhdojne e i thurrin lavde do t’ju thoja te lexojne “Refleksionet” , nese gjejne ndonje kopje. Aty do te kuptoni sa i majte eshte Edvini.

  Reply to this comment
 73. mira November 4, 13:54

  sala dhe Edi ( me falni per gabimin ne komentin me siper mbasi po shkruja shpejt se ndodh dhe qe na pritet energjia elektrike )te dy e duan ligjin per arsimin e larte dhe e gjejne gjuhen kur eshte fjala per pazare te pista dhe me shume para , ashtu si e gjeten per ndertimet dhe betonizimet poshte diges se liqenit. ( po kete e dini ju zoti Thano?) apo hyn tek gabimet pa dashje.
  SARTRI SHKRUAN SE PUSHTETI SIDO QE TE JETE TE DETYRON TI BESH DUART PIS, POR DUART AMA, KETYRE U KA SHKUAR M… DERI NE MAJE TE KOKES.

  nuk shkruaj me dhe nuk do kete rast te pergjigjet moderatori juaj qe po postoj shume shpesh kur kam patur nje jave pa hyre fare ne kete forum.

  Reply to this comment
 74. Xhevdet Cora November 4, 14:11

  I dashur adrian
  Ne qe kemi ngritur kritika per qeverisjen Rama ne faqet e lexueshme te Dites kemi dashur qe kjo mazhoranc te mos bej gabime te mos humbin shpresat ne te,e drejta t’mos kaloj te ata qe asnjehere su treguan te drejt qe te drejten e vune ne sherbim te pushtetit dhe te bizneseve te tyre.Ne kemi bertitur qe te mos mbyllen syt para akteve abuzive e korruptive jo vetem nga nepunes te vecant por dhe nga institucione qe marin neperkembe dinjitetin dhe te drejten e qytetarit.Ne kemi dashur qe perkrahesit e saj te shtohen me ta te goditej antiligji,kocensionet eskluzivitetet te synohej ulja e cmimeve te rriteshin sherbimet,ndershmeria ne org.pushtetit te policis ne organet fiskale.Por cfar ndodhi?Ne jo pak raste shume nga ne u befasuan.Tani kemi ministra qe ju ka ik goja,nuk mbrojne dot veten qe vartesit bejne zullume se te tilla ben titullari ndaj s’kane droje prej tyre ndaj i ka ardh goja memecit.

  Reply to this comment
 75. Ligji, Thano, jo Iluzioni November 5, 00:55

  Adrian,
  nuk ka asnje shkak zyrtar, faktik, te mos besojme se Edi Rama eshte njeri i ndershem.
  Por, a mjafton kjo deshire, prirje, qofte edhe bindje: qe Rama eshte i ndershem?!

  Ne bisede me ju, zoti Thano, kam te drejte, dmth nuk jam i ndaluar te nxitohem dhe te them: per mua, sipas meje, i nderçmi eshte ai tjetri, Sali Berisha! A majftoi kjo qe ne fund te sundimit te tij te gjate, (nje here e nje cike President, dy here kryeminister), Shqiperia te ishte auto-levdate e tij?!

  Te dy, po se mos vetem keta te dy, ne themi “te dy”, po se mos vetem ne te dy: shqiptaret masivisht besojne ne perfoljen deri edhe te dokumentuar te tyre dhe sidomos te Te Tretit, Ilir metes!, jane te perfolur rendshem deri ne haduteri masive, deri ne krime, deri ne korrupsion gjigand.

  Si i behet?

  Saliu nuk e “gjykoi” Enverin, dhe Enveri, “ndonse “diktatori”, eshte ende Hero Populli.
  Edi Rama i zuri vendin Saliut, gjithe llojet e pertalljeve ia ofron, hera heres, sa here qe akuzohet qeveria , ministrat dhe vete edi, Edi vete ose TaoLand Balliu del e shajne Saliun…

  Dhe njerezit e qeverisur e sunduar prej tyre, ndjehen te qetesuar, te shperblyer: Enveri e Saliu, dhe Edi, te gjithe jane te share, dhe…shqiptaret ishin e jane e do mbeten me te varferit se paku ne Europe!

  Nuk jane te pakte shqiptaret qe ende e mendojne Enver Hoxhen te Ndershem, dhe per Saliun po ashtu, teksa sot per sot Rama-Meta brohorasin veten si te vleresuar ne Nje Milion Shuplakat si nderje te Kombit!

  Si i behet, Adrian?
  A mjafton Ndershmeria si iluzion, a si veti e synuar apo ofruar nga “partizanet” e tu?
  Nuk besojme dot. Duhet ligji, zbatimi i tij. Ligjin e ben Parlamenti, kryetar eshte Ilir Meta, ai qe ishte dhe eshte e do te jete ne Qeverri…Edhe pse askush nuk e therret si Njeri i Ndershem!
  Te dy palet, Rama dhe Basha(Berisha) nuk bejne dot pa te.
  Pa ligjin edhe bejne, pa ndershemrine e verifikuar nga Ligji edhe bejne.
  Perderisa ne nuk u kerkojme zbatimin e tij.
  Laguna Blu nuk eshte foto e frangajve, eshte polifoto e Perkedhelsve te Tyre…

  Reply to this comment
 76. shqipe November 5, 06:55

  Kur fijet e kulpres
  Lisin e mbuluan,
  Prane mu te veshi
  ca fjal’ i shqiptuan:
  – Tani,s’njihesh me
  O lisi azgan,
  T’i morem c’pate,
  Edhe emrin me fame!…”

  – Per bese,
  U tha lisi dhe qeshi,-
  Me duhej per dimer,
  nje fanelle leshi!…”

  Reply to this comment
 77. Andre November 5, 10:53

  Pershendetje z.Adrian Thano!
  “Eshte fakt, – shkruani, se kundershtaret e Rames jane te tille per arsye interesash”(!!).
  Jo, gazetari Thano. Nuk mund t’i futesh ne thesin e interesaxhinjve te gjithe anti-Ramat. Ata te rrinj, studente, qe e goditen me veze, nuk kane kundershti interesi ndaj Rames, ata anojne me se shumti tek idealistet. Si te rrinj jane te cilter, por si te tille, i urrejne thelle mashtruesit. Si pasoje e reformave alla “rilindje” jane shtuar fukarenjte, dhe pjesa me e madhe e tyre jane antare te ketyre familjeve, por eshte positive kur mes tyre ka te rrinj qe jane ne gjendje te mire ekonomike por aspirojne per me shume barazi, vllazeri, prosperitet.
  Tashme, levizjet parazgjedhore te Rames kur bente propogande me listat e tyre ne dyqanet, (oh sa jane shtuar) – te neveriten, por me te poshtra sot te duken:
  1- marshimi nga Gerdeci ne Tirane,
  2- mitingu perkujtimor per viktimat e 21 Janarit,
  sepse ka bere kompromis, te nenkuptuar, me shkaktaret e tragjedive te 15 Marsit ne Gerdec si edhe te 21 Janarit, para kryeministrise. Berishes dhe Bashes jo vetem nuk u hyri ndonje gjemb ne kembe por po kerkojne revansh(!). Ironi dhe tallje ndaj gjithe familjareve te viktimave qe shkaktoi rregjimi i Saliut dhe Lulit.
  Z. Thano, po i referohem naftes. Konstatohet se Ky po sillet me keq se Berisha.
  Berisha besnikun e vet, ish-kreun e PD-se se Fierit, mesues fizike, e vuri Administrator te Albpetrolit. Rama, vuri besnikun e Kocos, ndermjetesin e lidhjes Rama-Koco Kokedhima gjate kohes qe ishte Kryetar Bashkie, E.P. .
  Jo pa shkak u vendosen keta dy persona ne krye te Albpetrolit megjithese jo personalisht por edhe familjarisht e fisnisht nuk kane ndonje kontribut ne Albpetrol. Jane pikerisht interesat e medha qe Berisha dhe Rama kane ndaj pasurise rentable te nentokes naftembajtese te Shqiperise.
  Berisha koncesionoi disa vend-burime naftembajtese me persona anonime per naftetaret, edhe Rama lajmeroi “privatizimin” e pjeses se mbetur te Albpetrolit, duke nenkuptuar se Ai kishte interesa njesoj si Berisha.
  Pra, Z.Adrian, Ata sillen njesoj, e kane mendjen per te vjedhur, pra jane keta qe kane kundershti interesah me shumicen e Qytetareve Shqiptar.
  Nafta sot po qeveriset me keq nga cdo periudhe e mbijeteses se saj. Bile keta cunaket e Kocos, qe i jane bashkengjitur albpetrolit, me rroga te majme kane neps edhe per pjeshke, ku i pelqen t’ i “konsumojne” tek Shtepia e Bardhe . Por ne detyra me rroga te majme jane edhe militantet mekatare qe la Berisha, qe megjithese mekatare perseri vegjetojne krenare per bemat e tyre. (Sekretarja qe kishte Administratori i Berishes eshte edhe per E.P. – administrator te Rames per Albpetrolin(!!!). Ndersa hallexhinjte e majte, sic i etiketuan, jane ne hall se nuk ia ve veshin njeri, e para qe i injoron eshte sekretarja e Administratorit te albpetrolit. Kane frike te thone se na nxorri PD-ja nga puna, sepse jane te njejtet persona qe shohin ne Kupolen e Albpetrolit. Por, nuk mund ta hamendesosh hallin e naftetareve qe jane jasht mureve, kur shohin shume fytyra te reja, qe nuk kane asnje nyje te formimit profesional qe lidhet me naften, qe mund t’i sherbeje naftes. Dhe keto jane agravuar keto 2 vjet te qeverisjes se Edi Rames.
  Per keto shembuj, a nuk eshte fajtor Rama me te tijte. Une mendoj se po.
  Z.Thano, ju ushqeni iluzione ndaj Rames, une jo!, sepse nuk me duket njerezor. Me duket njesoj si Saliu, Ilir M, dhe Lul B., por i veshur me kostumin e vet.

  Reply to this comment
 78. lira November 5, 11:35

  MEDIA eshte prostituta qe TUTORJA POLTIKE perpiqet ta zbukuroje e ta nxjerre ne shesh qe te kete sa me shume kliente…e te fitoje sa me shume.

  komenti i @fbe ku shkruan se
  Per nje gje nuk jam dakort me Thanon. Qe Partia Socialiste barazohet me Edi Ramen. Besoj se ka ikur koha e komunizmit, e partise shtet, dhe e parrulles parti-enver, parti-enver.
  Prandaj tani nuk ka me vend per parrullen parti-edi, parti-edi, duke thene qe s’kemi zgjidhje tjeter. eshte e te drejte por nuk mjafton

  Nuk jam dakord me shprehjen se ” sot jemi ne demokraci” – nese demokracine e mendojme se je i lire te shkruash ne kete forum mbare e prape, vetem kaq – kjo nuk eshte demokraci.

  TUTORJA POLITIKE ka hedhue me sulm prostituteN MEDIA
  Mbasi mori te falat Sandri,ne TV KLAN ne emisionin prostitute Opinion u ftua nje orator i PD per te keqorientuar ate pjese te popullit “te majte” qe mbasi vuajti i papune jo 8 por vite te tera shpresoi se gjerat me se fundi do fillonin te rregulloheshin. Nje shtepi fillon pune per se mbari mbasi ke filluar te pastrosh ata qe dhjesin shurren dhe m… e gjithe plehrat me rradhe. Nese ata qe pshurin i ke brenda ne shtepi nuk mund te genjesh popullin e te thuash se une ” une shtepine do e pastroj, do e nokoqiris….e me rradhe. Dhe jo pa qellim Merreni vesh ju se keta jane te saliut dhe verini vizen.
  Se dyti KORDINATORET e TUTORIT, sejmenet e prostitutes te zbukuruar mire “gazetarja ” Luarasi qe nuk kishte nga te shkonte dhe do e pohonte se ishte pro protestes mbasi me ate fjale ajo ha buke ne auditore (jo ne borederot e pushtetit) u perpoqe te mashtronte duke thene se jam edhe une kunder reformes ne arsim por kjo proteste nuk ka shume mbeshtetes, ja ,aq jane 200 pedagoge! Prostitute e vertete.
  Kjo eshte filozofia qe edukohen studentet qe nje kauze eshte e drejte ose jo vetem nese mbeshteten nga shume njeres?

  Kam te afert qe punojne ne sistemin e arsimit qe jane plotesisht kunder kesaj reforme dhe fatkeqesisht ( sinqerisht me dhimbsen) nuk mund te dalin ne proteste se jane ne nje familje gjysem te punesuar dhe tmerohen kur mendojne se mbas proteste do te mbeten te papune
  I kujtoj prostitutes mediatike se profesori shume i nderuar Hysamedin Feraj e pesoi nga kritika qe i beri ligjit dhe reformes.
  Politika TUTORJA me ndihmene Prostitutes MEDIA ka mision qe druri qe ka rrezik te marre flake dhe do djege ata te paret, duhet te kete sa me shume tallash- popull mjeran qe mbahet qellimisht ne kufijte e mbijetese se ashtu eshte me kollaj “nen zap” dhe misioni i saj eshte ti hedhe uje-shkrimi i Thanos- ketij tallashi qe te pengoje drurin te ndizet.
  Gabohesh jo shume i nderuar Thano. Ka shume vende ku njerzit mblidhen, komunikojne, diskutojne se ku eshte qelbi i plages dhe si do duhet te kurohet.
  Ju nuk mund te keqinformoni dhe keqdrejtoni opinion publik
  Eshte e vertet qe nje media e ndershme dhe jo kodoshe e politikes do ndihmonte shume, po ne nuk do presim qe Julia Roberts-it ti vije Richard Gere dhe ta nxjerre nga rruga e saj.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*