Përballë Ramës i njëjti kazan i pistë…

June 30, 2017 12:36

Përballë Ramës i njëjti kazan i pistë…

 

Asnjë shqiptar-Rama,
nuk e nxori tepër,
fjalimi i fitores,
qe një kryevepër!

Dhe pse fitoi rëndë,
nuk e ngriti hundën,
u bë gati një,
me ata që humbën!

Një falënderim,
i dërgoi Lulashit,
po Lulja vazhdoi,
këngën e hashashit!

Thanë të përhershmit,
anti-socialista,
se votat u blenë,
me para të pista!

S’na u nda nga pragu,
kjo rracë e helmuar,
një popull të tërë,
sot ka ofenduar!

Pastërtinë e votës,
s’cenon dot një grimë,
sepse Socialistja,
kudo krijoi frymë!

Vota është unike,
dhe e pandërprerë,
po ç’t’i them unë Salës,
që është një kolerë?!

S’i zëmë dot me radhë,
debil pas debili,
po ja futi pordhës,
dhe Petrit Vasili!

Titin e kam mik,
dikur e mbështetja,
po tani fakiri,
ka dalë krejt nga vetja!

Gjithë Bota po thonë,
kaluat në zgjedhje,
ne ja futim vetes:
“Kemi drogë e vjedhje!”

Flakenshtajni thotë:
“Bëtë zgjedhje të mira!”,
jo-mor-jo i thonë,
tonat qelbësira!

Zagarët që humbën,
një mallkim për ne,
vazhdojnë të minojnë,
rrugën për BE!

Dihet ku është mbledhur,
llumi i Shqipërisë,
nga inati i Ramës,
çdo gjë e bën pis!

Po Edvini sillet,
si Europian,
dhe pse ka përballë,
të njëjtin kazan!

A. Duka

June 30, 2017 12:36
Komento

20 Komente

 1. M. I. June 30, 13:04

  Propagande puro,
  Kjo poezia jote,
  Por si do qe te jete,
  Kjo esht’ buka jote !

  Reply to this comment
  • Kubi June 30, 22:33

   Fjalimi sishte per bashkim moral apo per bashkepunim per reformat, por ishte nje thirrje e edit ndaj lulit per te vazhduar pazarin e ndare. Dhe se shpejti do keni pergj qe ju kenaq ju trapave qe i besoni nje tradhtari si edi. Rilindja do nderroj se shpejti ngjyre dhe do behet akoma me blu. Qeverisja ps pd do vulos mbylljen e cdo lloj krimi qe duhet ndeshkuar.

   Reply to this comment
 2. M. I. June 30, 13:06

  Propagande puro,
  Kjo poezi rilindjote,
  Por si do qe te jete,
  Kjo esht’ buka jote !

  Reply to this comment
 3. Aretia e Zagorise June 30, 14:07

  More Ben i Dukes-
  fjale qe ze vend.
  Me je mire, o bir,
  se na iken mend

  Thoshin je semure
  dhe s’do shkruash dot,
  placin ne vend qente
  qe kuisin kot.

  Hajde ne Cajup,
  tu befte kjo nene
  doktor me te mire
  kurrkund nuk e gjën.

  S’te duhen ilace
  mes lulesh e zogj plot
  mjalti i ketejm,
  shoke s’ka ne bote.

  Kur flet Aretia
  vuri veshin, bir
  te duam te forte
  te kemi te mire.

  Se ti je i paqme
  si ajo cike Nene
  qe i thoshte dil
  apo te dal Hene.

  Te pacim o Beni
  Mire e me shendet
  Zot, na ruaj djalin
  nga cfardo siklet.

  Reply to this comment
 4. As Poet, As Analist June 30, 14:44

  Përshëndetje miku im
  gëzohem qe je rikthyer
  për vargun dhe poezinë
  ti je një aset i vyer..

  Mungesën e penës tënde
  e ndjejnë dhe kundërshtarët
  të pëlqejnë, por nga inati
  vazhdojnë lehin si zagarët..

  Reply to this comment
 5. Shoku " Shpati " June 30, 14:53

  Nënë Aretia e zagorise ka qenë familje dëshmori sepse nënë Aretia vajiste dyfeqet e partizaneve ! Shko Ben shko te nënë Aretia …

  Reply to this comment
 6. Shahisti June 30, 15:16

  Me shpirt ne dhembe
  Vazhdon te lepish kocken
  Kur te gjesh kohe
  Ja ma rruaj rroçken

  Reply to this comment
  • Albius June 30, 15:46

   Shahisti ta kane degrduar familjen diku patjeter.Ska nevoje per kocka Arbeni more Laze.Aq force vullneti te kishit te gjithe ju fecet e Lulit.

   Reply to this comment
  • N.VJOSA June 30, 16:37

   O shahist, o Zagar,
   Kur lexova komentin tend, isha ne medyshje, ja vlen apo nuk ja vlen te kthej pergjigje nje Pisi si ty.
   Une e kuptoj, mund te mos pelqejne poezit e Dukes, mund te mos pelqej mesazhi, qe percjellin ato, por nuk ke arsye te fyesh si alabak.
   Ti harron se fyerjet e tua tregojne me se shumti kakakterin dhe edukaten tende.
   Edhe Dita, eshte mire te mos i botoje fyerjet, sepse, kushdo fyerjeve mund tu pergjigjet me fyerje ….!
   ————–
   Me pelqen pa mase ngrohtesia dhe urtesia njerzore e Nënë Aretisë.Fjalë te embla si mjalt, fjalë Nënè!!!!
   O Arben, o Gjigant,
   O Flori,
   Ne e ndjejme poezine tende, se ti mbi te gjitha je Njerzor, futesh ne shpirtin e Njeriut dhe i kendon si bilbil Jetes, Dashurise, Natyres, gjithçka ka te beje me mardheniet shoqerore dhe mardheniet e Njeriut me Natyren!
   Talenti qe ke , sidomos ne poezine politike qytetare, ju bie si Gjyle Topi , Njerzve te Kazanit te Baltes, politikanve te Luftes se piste politike.
   Bjeru pa meshire, sidomos atyre qe na bejne pis Atdheun tone te perbashket, Shqiperine tone te shtrenjt.Sepse njerzit dritshkurter, nuk e kuptojne se cdo fjale e pamatur qe ben pis Shqiperine, eshte keq edhe per ata te Baltes vet.Ne Shqiperi duhet te kete nje Kod te pashkruar, percilindo qe ben pis Shqiperine.Kurre nuk duhen votuar ata lloj politikanesh.Ka ardhur koha qe te reagojme si komunitet per fa prezantuar sa me mire vendin tone te privilegjuar nga Natyra, por qe ka dhe nje popull te mrekullueshem….
   Kjo vjersha jote, me kujton nje ndodhi timen personale, te cilen do ta tregoj sa me shkurt, por ne fakt, ne librin tim te kujtimeve ajo do zere vendin e duhur.
   Kur erdha ne fillim ne Austri, nje firme austriake me mori ne pune dhe une me pune ndryshova jeten time.Punova tek ajo firme vetem 6 muaj, por nuk e harroja kurre nderin qe me beri Pronari i nje firme te vogel….Me kish shfaqur disa here deshiren per te pare Shqiperine.Dhe une e ftova…
   -Ne Shqiperi do vish i ftuar prej meje, nje jave, me shpenzimet e mija dhe do te shohim gjithe Bregdetin shqiptar….Por nga qe ish pak i moshuar ie keshillova te vinte me avion ne Rinas dhe une te vija me makine, sepse na duhej makina…Por ai nuk pranoi dhe me tha se do te shoqeroj tyja, nga Italia, nga Bari, ne Durres, ne Tirane, e kudo ku do me çosh ti…
   Ja filmova te gjithe rrugetimin.U kenaq shume.Kish degjuar se ne Shqiperi ish jeta e pasigurt dhe kish fshehur pasaporten ne nje xhep te fshehte…Ja pashe dhe me shaka i thashe te mos kish frike se do ta shoqeroja une kudo dhe ne Shqiperi do shihte nje realitet tjeter…Ishim ne Tirane, ne Dajt, ne Durres, ne Fier, ne Vlore, ne Llogara, ne Himare, Borsh, Sarande, Syri Kalter, Butrint dhe kur u kthyem i rame nga Gjirokastra e Tepelena…Pati raste qe njerzit e mi e priten si mik shtepie, duke i therur e plekur edhe nga nje qengj e dy ne dite…, e duke i thene! ” Ju na keni ndihmuar Djalin dhe Njeriun tone , ndaj ne kemi detyre te ndihesh ketu tek ne si ne shtepine tende…
   Per te mos u zgjatur, e pyeta Austriakun fisnik se çfare i pelqente me shume nga Shqiperia, por duke i theksuar qe te me pergjighej sinqerisht…
   – Do te them dy gjera, por jane fjale zemre:
   NUK KA POPULL MË MIKPRITES SE SA JU SHQIPTARET, DAKORT JENI POPULL I VARFER, POR SHPESH TE VARFERIT JANE ME MIKPRITES DHE ME FISNIK SE TE PASURIT…Te pasurit, shohin me teper sa Para ke ti e sa Para kam une… dhe e nbajne Hunden lart, por te varferit nderin qe bejne e bejne me gjithe shpirt…
   E DYTA, vazhdoi miku im, …BREGDETI I ITALISË SE JUGUT ESHTE I BUKUR, POR I KRAHASUAR ME BREGDETIN TUAJ ESHTE NULL…
   Atehere, ishin vitet pas 97-ës se Zezë dhe Shqiperia ish ende ne Kaos, por nje Turist e dallonte mire ndryshimin sidomos ne vlerat e nje Populli dhe Natyren e mrekullueshme te nje vendi…
   U zgjata shume, por here tjeter, do ta tregoj gjithe udhetimin dhe te papriturat, befasuset, te veçantat qe sheh direkt syri i nje te huaji ne Shqiperi….
   O Arben, O Gjigant, O Flori , qe te rrjedh fjala mjalt… nga ai Mjalti i Çajupit qe zë ne goje Nene Aretija…
   Por te mis ta bejme pis Atdheun tone te bukur vet ne shqiptaret, na syte e Botes…Ketu ne Austri, i denojne ashper ata politikane qe bejne pis Austrine…Reagon Opinioni publik, shume ashper ndaj tyre…
   Ja keto mendime modeste me zgjoi Poezia jote o Arben ! O Gjigant, o Flori…!
   Ti kam lexuar te tera vellimet e tua poetike dhe eshte rasti te te them,
   MË TË BUKURAT JANE ATO QE KE SHKRUAR PER VAJZEN, PER DJALIN, PER PRANVEREN, PER NENEN, PER NJERZIT E FSHATIT TEND TE MREKULLUESHEM…,megjithse eshte e veshire te veçosh poezit e tua me te bukura, se ato jane shumë!…
   Pershendetje, te shkuara e te harruara dhe kujdesu me shume per Arbenin…qe te gezosh Shendet te plot, mos harro kurre qe jane te shumte shqiptaret qe poezit e tua i dine permendesh.Dhe ky eshte Respekti me i madh , qe kane shqiptaret per Ty…

   Reply to this comment
  • shqipe June 30, 17:02

   Eh, C’TE BEN HUMBJA O SHAHIST I SHQUPIT!

   Me ndjeni o miq te mi
   persa me posht do them
   se me kurven, shahtisi,
   asnje gjuhe tjeter nuk vlen!

   Hajd Shahist,zurma me dore
   kët’ bardhoshin,lare bore…
   Se e kam te rrall’ ne bote
   26 pont,plote.
   Pa do hedhesh nga shterngimi
   domosdo dhe nja tri pordhe.
   S’thone kot, qe vjen gezimi
   duke hequr dhe ca zor…

   Reply to this comment
   • Shahisti June 30, 17:56

    Ti shqipe paske hequr dore nga muti i gjyshes dhe paske filluar ta mbash me dore pilivesen. Mire, progresi keshtu e ka. Ja edhe ti ma rruaj nje here pasi te me dale leshi, se ne te pare ma rrujati bejtexhiu, pastaj Albiusi, Neti Shurra i futi edhe nje llape, keshtuqe s’ka mbetur me gje per ty tashti. Pak durim dhe mund te fillosh aksionin.

    Reply to this comment
 7. N.VJOSA June 30, 16:49

  O shahist, o Zagar,
  Kur lexova komentin tend, isha ne medyshje, ja vlen apo nuk ja vlen te kthej pergjigje nje Pisi si ty.
  Une e kuptoj, mund te mos pelqejne poezit e Dukes, mund te mos pelqej mesazhi, qe percjellin ato, por nuk ke arsye te fyesh si alabak.
  Ti harron se fyerjet e tua tregojne me se shumti karakterin dhe edukaten tende.
  Edhe Dita, eshte mire te mos i botoje fyerjet, sepse, kushdo fyerjeve mund tu pergjigjet me fyerje ….!
  ————–
  Me pelqen pa mase ngrohtesia dhe urtesia njerzore e Nënë Aretisë.Fjalë te embla si mjalt, fjalë Nënè!!!!
  O Arben, o Gjigant,
  O Flori,
  Ne e ndjejme poezine tende, se ti mbi te gjitha je Njerzor, futesh ne shpirtin e Njeriut dhe i kendon si bilbil Jetes, Dashurise, Natyres, gjithçka ka te beje me mardheniet shoqerore dhe mardheniet e Njeriut me Natyren!
  Talenti qe ke , sidomos ne poezine politike qytetare, ju bie si Gjyle Topi , Njerzve te Kazanit te Baltes, politikanve te Luftes se piste politike.
  Bjeru pa meshire, sidomos atyre qe na bejne pis Atdheun tone te perbashket, Shqiperine tone te shtrenjt.Sepse njerzit dritshkurter, nuk e kuptojne se cdo fjale e pamatur qe ben pis Shqiperine, eshte keq edhe per ata te Baltes vet.Ne Shqiperi duhet te kete nje Kod te pashkruar, percilindo qe ben pis Shqiperine.Kurre nuk duhen votuar ata lloj politikanesh.Ka ardhur koha qe te reagojme si komunitet per ta prezantuar sa me mire vendin tone te privilegjuar nga Natyra, por qe ka dhe nje popull te mrekullueshem….
  Kjo vjersha jote, me kujton nje ndodhi timen personale, te cilen do ta tregoj sa me shkurt, por ne fakt, ne librin tim te kujtimeve ajo do zere vendin e duhur.
  Kur erdha ne fillim ne Austri, nje firme austriake me mori ne pune dhe une me pune ndryshova jeten time.Punova tek ajo firme vetem 6 muaj, por nuk e harroja kurre nderin qe me beri Pronari i nje firme te vogel….Me kish shfaqur disa here deshiren per te pare Shqiperine.Dhe une e ftova…
  -Ne Shqiperi , -i thashë- do vish i ftuar prej meje, nje jave, me shpenzimet e mija dhe do te shohim gjithe Bregdetin shqiptar…
  Por nga qe ish pak i moshuar i keshillova te vinte me avion ne Rinas dhe une te vija me makine, sepse na duhej makina…Por ai nuk pranoi dhe me tha se do te shoqeroj tyja, nga Italia, nga Bari, ne Durres, ne Tirane, e kudo ku do me çosh ti…
  Ja filmova te gjithe rrugetimin.U kenaq shume.Kish degjuar se ne Shqiperi ish jeta e pasigurt dhe kish fshehur pasaporten ne nje xhep te fshehte…Ja pashe dhe me shaka i thashe te mos kish frike se do ta shoqeroja une kudo dhe ne Shqiperi do shihte nje realitet tjeter…Ishim ne Tirane, ne Dajt, ne Durres, ne Fier, ne Vlore, ne Llogara, ne Himare, Borsh, Sarande, Syri Kalter, Butrint dhe kur u kthyem i rame nga Gjirokastra e Tepelena…Pati raste qe njerzit e mi e priten si mik shtepie, duke i therur e pjekur edhe nga nje qengj e dy ne dite…, e duke i thene:
  – Ju na keni ndihmuar Djalin dhe Njeriun tone , ndaj ne kemi detyre te ndihesh ketu tek ne si ne shtepine tende…
  Per te mos u zgjatur, e pyeta Austriakun fisnik se çfare i pelqente me shume nga Shqiperia, por duke i theksuar qe te me pergjigjej sinqerisht…
  – Do te them dy gjera, por jane fjale zemre, më tha:
  – NUK KA POPULL MË MIKPRITES SE SA JU SHQIPTARET, DAKORT JENI POPULL I VARFER, POR SHPESH TE VARFERIT JANE ME MIKPRITES DHE ME FISNIK SE TE PASURIT…Te pasurit, shohin me teper sa Para ke ti e sa Para kam une… dhe e mbajne Hunden lart, por te varferit nderin qe bejne e bejne me gjithe shpirt…
  E DYTA, vazhdoi miku im, …BREGDETI I ITALISË SE JUGUT ESHTE I BUKUR, POR I KRAHASUAR ME BREGDETIN TUAJ ESHTE NULL…
  Atehere, ishin vitet pas 97-ës se Zezë dhe Shqiperia ish ende ne Kaos, por nje Turist e dallonte mire ndryshimin sidomos ne vlerat e nje Populli dhe Natyren e mrekullueshme te nje vendi…
  U zgjata shume, por here tjeter, do ta tregoj gjithe udhetimin dhe te papriturat, befasuset, te veçantat qe sheh direkt syri i nje te huaji ne Shqiperi….
  O Arben, O Gjigant, O Flori , qe te rrjedh fjala mjalt… nga ai Mjalti i Çajupit qe zë ne goje Nene Aretija…
  Por te mos ta bejme pis Atdheun tone te bukur vet ne shqiptaret, ne syte e Botes…Ketu ne Austri, i denojne ashper ata politikane qe bejne pis Austrine…Reagon Opinioni publik, shume ashper ndaj tyre…
  Ja keto mendime modeste me zgjoi Poezia jote o Arben ! O Gjigant, o Flori…!
  Ti kam lexuar te tera vellimet e tua poetike dhe eshte rasti te te them,
  MË TË BUKURAT JANE ATO QE KE SHKRUAR PER VAJZEN, PER DJALIN, PER PRANVEREN, PER NENEN, PER NJERZIT E FSHATIT TEND TE MREKULLUESHEM…,megjithse eshte e veshire te veçosh poezit e tua me te bukura, se ato jane shumë!…
  Pershendetje, te shkuara e te harruara dhe kujdesu me shume per Arbenin…qe te gezosh Shendet te plot, mos harro kurre qe jane te shumte shqiptaret qe poezit e tua i dine permendesh…
  .Dhe ky eshte Respekti me i madh , qe kane shqiptaret per Ty…

  Reply to this comment
 8. tomsojeri June 30, 17:24

  I nderuar dhe i madhi poet ! Mbas fjaleve te Vjoses nuk kam forcen te shtoj dicka tjeter qe te shpreh respektin dhe konsideraten e madhe qe kam per emrin dhe figuren tende !Je zeri dhe zemra e shqiptareve te paster e patriot dhe me etje lexojm cka shkruan !
  Nuk kuptoj kte shkardhistin banal,ku i buron kljo ligesi ,qe vjen er xhelozi prej citele pederastesh Spaci, qe do e shoqeroj deri ne varr, per aq koh sa i ka mbetur te jetoj ,kurv qe del ktu me shum emra ! ……

  Reply to this comment
  • Shahisti June 30, 22:08

   kurv ka qene vetem nje, i madhi Enver Bytho gjirokastra, prandaj mos me quaj mua kurv, se i ngelet hatri Ilirit dhe Ermalit.

   Reply to this comment
 9. Aretia e Zagorise June 30, 17:45

  Dy llafe SHOKUT SHPATI

  Pse keshtu me vrer o djali nenes. Edhe bijt e nenave qe rane kaq e kaq mote perpara nuk i leni rehat keshtu. Mos, mos. Une s’jam familje deshmori, por po te kisha do ndjehesha dhe me mire. Ah mo djal per kete vrer. Mos, mos se te vret i madhi Zot.

  Reply to this comment
 10. Epiri Arberi July 1, 00:16

  O Beno, shendeti pa te gjitha ven vijne, fratello. Edvini, fitoi se ka nje opozite dumbabiste, lsi, iste, me like matrapazin, me lulush, shalengjiturin, me moniken, qe i tundte, breket tosi thanasit, do ishte turp, te humbiste, nipi Spiros, se nderuar , piktori. Po pse shqiptaret su ngopen me sali vicidolin, me like floririn, apo lulushin detit Jon, ketyre pisave ju duhen sekuestruar pasurite, kontot bankare, vilat , vetem ne kete menyre i nxjer nga shinat, keta hajduta, dhe tradhtar, te popullit, vendit. Jo ti toleroj apo ti fali i biri, Kristaqit, dhe i Anetes.

  Reply to this comment
 11. DETARI Atllantidhes July 1, 08:28

  Vargjet ,dallge ,dallge ,
  nga shpirti ,te burojne,
  mire do te ishte,
  Te tjeret ti kuptojne !

  Ti vazdhdo te shkruash,
  se brezat edukon,
  mos u bej merak,
  se kush nuk te kupton !

  Mos i vere rendesi,
  Peshores dhe ballances,
  ata qe ste kuptojne bejne pjese,
  ne Mbreterine e injorances !

  Reply to this comment
 12. Mark uk July 1, 09:10

  Pse nuk te mori mordja more poetaruc servil partiak.

  Reply to this comment
  • Albo July 3, 14:09

   O Mark UKARI. Pse nuk vete në gop të satëme ti dhe kush të ka pjelle ty mor bir bushtre.
   Po kur do bëheni njerëz ju shpellarët?
   Jo se na duheni, po i thoni vetes shqiptarë dhe na nxorët bojën.
   Plehrat si puna jote dhe si ajo kurva plakë që e ka emrin Berisha na kanë mbajtur mbrapa botës.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*