Performanca online e shtetit, OKB: Shqipëria e 74-ta në botë, nivel i lartë

July 21, 2018 10:42

Performanca online e shtetit, OKB: Shqipëria e 74-ta në botë, nivel i lartë

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar një raport të zgjeruar për qeverisjen elektronike, pra shërbimet publike të qytetarëve të cilat mundësohen elektronikisht, duke shmangur radhët e gjata dhe humbje kohe të pakuptimta.

Raporti përfshin edhe një indeks, ku analizon 192 vendet anëtare të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Shqipëria renditet në vendin e 74-të në botë, ndër këto 192 vende,duke u klasifikuar në vendet me një nivel të lartë.

Ndërkohë që në rajon, Serbia dhe Mali i Zi kanë një renditje më të mirë se ne. Maqedonia dhe Bosnje Hercegovina ndërkohë kanë një renditje më të keqe, shkruan scan tv.

Por, në nën-indikatorët që i referohen shërbimit online, Shqipëria është në vend të parë në rajon, me pikë të barabarta me Serbinë, gjithashtu në vend të parë. Vendet e tjera ndërkohë kanë një performancë bindshëm më të dobët në këtë drejtim. Shqipëria dështon kështu në komponentin që i referohet infrastrukturës së telekomunikacionit.

Sa i përket një tjetër indikatori ndërkohë, atij të pjesëmarrjes në këto shërbime, Shqipëria renditet e 59-ta në botë, më keq vetëm se Serbia në rajon.

Raportin e plotë mund ta lexoni KETU

 

o.j/dita

 

July 21, 2018 10:42
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*