Përfundon takimi me ambasadorët, Basha: Prioritet ekonomia dhe procesi i integrimit

May 19, 2020 10:51

Përfundon takimi me ambasadorët, Basha: Prioritet ekonomia dhe procesi i integrimit

Kreu i PD, Lulzim Basha ka thënë se gjatë mbledhjes me ambasadorët e BE është diskutuar për një plan ekonomik me BE për mbështetjen e qytetarëve dhe bizneseve.

Basha tha se i bëri dy kërkesa ambasadorëve, mbështetjen politike për integrimin dhe ekonomike për shkak të pandemisë.

”Shqipëria po bën hapa mbrapa, Kriza po thellohet prej veprimeve të javëve të fundit. Po e largojnë Shqipërinë nga Europa. Opozita mbetet e përkushtuar për ecjen e integrimit europian dhe për pltoësimin e kushteve.
Kam kërkuar ndihmën e vendeve anëtare që Shqipëria të plotësojë kushtet e integrimit, që të hapë negociatat, dhe të ketë mbështetje politike dhe ekonomike. E ka dhe më shumë të nevojshme.
çështja e dytë ka qenë ekonomike. Pasi Rama kërkon që ehe në kohë pandemia t’i çojë lekët diku tjetër. 7 në 10 familje shqiptarë janë në humnerë ekonomike. Nuk ka asnjë mbështetje simbolike. Në tërësi është një situatë shumë e vështirë, si tek baza ushqimore por dhe tek biznesi që po falimenton. Bizneset prodhuese janë në vështirësi.
Nga ana tjetër me ardhjen e sezonit veror sërish bizneset janë në vështirësi. Këto ishin dy shqetësimet e mia. Ne do të bëjmë gjithçka që të ecë integrimi dhe nga ana tjetër.

Të kemi një plan me BE për të mbështetur familjet shqiptare për shkak të krizës së rëndë ekonomike, punësimit që po kthehet edhe në plagë.”- tha Basha.

o.j/dita

May 19, 2020 10:51
Komento

6 Komente

 1. Nje spektator May 19, 10:56

  Po per thjatron?
  A folet per thjatron….

  Reply to this comment
 2. pajdhi motres tate .Talibani i rrugeve shitet edhe per mashtrues hej !!!!!!!!!!!!!!!! May 19, 11:23

  THESHTE TAKIMI I AMBASADORVE ME KTE

  SHKRDHAT RRUGESH E BERI FEKETIN KE KY

  DHE NE OPINIONI IDIOT ATJE

  PAMVARESISHTE SE KTO QE I KAN THEN ME DEKLARU

  DORDOLECIT TE RRUGEVE

  ESHTE THJESHTE ME MBULU MBESHTETJEN

  QE KTA AMBASADORE I JAPIN BANDES SE

  TERRORISTEVE ISLAMIKE NE SHQIPERI


  NE NJI VEND EUROPIAN KY SHKERDHATE

  SDO HANTE DOT BUKE AS SI KAMARJERE IMAGJINONI SE NE CFAR NIVELI I DUAN POLITIKANET SHQIPTARE MASKARENJT E HUAJ

  ME TALL TRAPI ME SHQIPTARET ME I LEN SI SHPELLARE

  Reply to this comment
 3. Ambsadoret duket te jen te vendosur ta cojne Shqiperine drejt njki 97 te dyte ! May 19, 11:39

  mbeshtetja qe i bejne ktij shkerdhate

  tregon qarte ate qe kane intension Te Huajt

  pastaj fjalet e kti jane thjeshte bla bla bla 7×7

  Reply to this comment
 4. Vendimi May 19, 12:10

  Patjetër i kanë thënë mos na çaj trapin, po futju punës si turku s…ës.

  Reply to this comment
 5. kasemi May 19, 14:27

  Per cilet ambasadore e ka fjalen zoti gazetar, a nuk kishe mundesi te na thoje qe ta dime edhe ne lexuesit, apo basha e ka sekret. Ik more rrk.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim