Entuziazëm i pajustifikuar në qëndrimin zyrtar mbi Berlinin

April 30, 2019 11:27

Entuziazëm i pajustifikuar në qëndrimin zyrtar mbi Berlinin

Kryeministri Edi Rama është takuar me kancelaren Merkel në kuadër të Samitit të Berlinit me vendet e Ballkanit.

Nga zyra e shtypit e Kryeministrisë  bëhet me dije se në këtë takim u diskutua mbi procesin e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Numri një i qeverisë foli për pritshmëritë e qeverisë shqiptare për raportin e Komisionit Europian qe pritet te publikohet në fund të muajit maj.

Nuk ka informacion zyrtar mbi përgjigjet e Merkel për këtë temë.

Vihet re se ndryshime të dukshme në deklaratat e ministrit në detyrë Cakaj dhe kryeministrit Rama mbi atë që u diskutua në Berlin për negociatat e Shqipërisë.

Cakaj foli për “mbështetje të pakufizuar” me një deklaratë entuziaste.

Kryeministria në deklaratën e vet përdori terma shumë më të përmbajtur.

Sipas analistëve, Cakaj është përdorur nga Rama për deklarata të konsumit të brendshëm politik.

Në Berlin, sipas Deutsche Welles dhe mediave gjermane, as Merkel dhe as Macron nuk kanë dhënë shenja që mund të justifikojnë entuziazmin naiv të ministrit në detyrë.

Kjo duket edhe nga qëndrimi i Zaev që ka deklaruar se jep dorëheqje në rast moshapje negociatash me Shkupin.

Sipas DW, Macron nuk donte as të flitej në Berlin për zgjerim të BE në prag të zgjedhjeve europiane të Majit.

Edhe Merkel ka qenë e rezervuar.

b.b/dita

April 30, 2019 11:27
Komento

12 Komente

 1. mirel April 29, 17:38

  Pordhe me rigon mga ana e Ramutit.
  Ky nuk eshte lajm.
  Duhet pyetur Kotsias

  Reply to this comment
 2. Zigur Qarri April 29, 18:05

  Nga zyra e shtypit te Kryeministrise gjermane,behet me dije,se ne qender te bisedimeve,ka qene konflikti ne mes Serbise
  dhe Kosoves.Serbise i kerkohet njohja e Kosoves,si kusht per hyrjen ne BE.Rrespekt per Zonjen Merkel.

  Reply to this comment
 3. Saliu 100% DJALI I kARAXHICIT April 29, 18:14

  Μirel..na rrufshe trapin per behar se per dimer e mbaj pa rruar

  Reply to this comment
  • Tartufi April 29, 19:09

   Ky jo te ta rruaj ,por dhe te ta pastroje .Ky qen bir qeni eshte race hamulitesi,,, domethene race zagari I ardhur nga llumi I shtipjes .

   Reply to this comment
 4. Erion April 29, 23:51

  Mos u Boni merak se do futemi ke vendet arabe

  Reply to this comment
 5. cdo te thote mrikllla me kte xhestiKulacion ne foto ? April 30, 12:01

  SHANCET E SHQIPERISE PER NE BE

  JANE KAQ TE MEDHA SA EDHE PRAPANICA IME

  Reply to this comment
 6. Whitestar April 30, 12:14

  Ka ndodhur ajo që ishte deklaruar,se para zgjedhjeve evropiane nuk do flitet për zgjerim.Pjesmarja e Makronit në këtë samit ishte pa lidhje,Franca nuk ka investuar asnjë gjë për procesin e Berlinit,Vetë Makroni deri tani është treguar një lider pa autoritet,por ai i duhej znj.Merkel për të treguar se kush është në realitet pengesa për zgjerimin.Në këtë kuadër nuk më duket se kryeministrat shqiptar dhe maqedonas duhet të fajësojnë vehten,e ca më pak të dorëhiqen.

  Reply to this comment
 7. Arben April 30, 12:21

  Pordhe me rigon

  Reply to this comment
 8. une April 30, 14:09

  Po mire more zoterinj gjysem analfabete saliniane! Rama po perpiqet te pakten ndersa Saliu dhe saliqente po lehin kunder Shqiperise sepse duan te shpetojne koken! Jeni shume te lumtur qe Shqiperia nuk do te ece perpara! Bajga!

  Reply to this comment
 9. Zani May 1, 10:19

  Shih shih si Fryhet “Lideri Global” qé NUK e PJERDH Njeri fare né BOTÉ ????!!!!! Si Kaposhi né PLEH , Edvin HAJDUTI , qé thoté ZVICRA éshté Vend Monoton , sepse HAJDUTÉVE të KORRUPTUAR të SHTETIT në ZVICÉS , shkojnë në GOP të SÈMÈS me SEKONDA !!! Nuk VJEDH dot né ZVICÉR !!??? Ka GJYKATA dhe PROKURORI atje , JO Plehra dhe DOBIÇA HAJDUTÉ , që VJEDHIN dhe PLAÇKISIN Shqipèrinë , nè bashkëpunim me (PA)DREJTËSINÈ e instaluar kèto 29 VITE Pisllik dhe Maskarallik !!!!

  Reply to this comment
 10. Zani May 1, 10:20

  Shih shih si Fryhet “Lideri Global” qé NUK e PJERDH Njeri fare né BOTÉ ????!!!!! Si Kaposhi né PLEH , Edvin HAJDUTI , qé thoté ZVICRA éshté Vend Monoton , sepse HAJDUTÉVE të KORRUPTUAR të SHTETIT në ZVICÉR, shkojnë në GOP të SÈMÈS me SEKONDA !!! Nuk VJEDH dot né ZVICÉR !!??? Ka GJYKATA dhe PROKURORI atje , JO Plehra dhe DOBIÇA HAJDUTÉ , që VJEDHIN dhe PLAÇKISIN Shqipèrinë , nè bashkëpunim me (PA)DREJTËSINÈ e instaluar kèto 29 VITE Pisllik dhe Maskarallik !!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim