Përgjigje pas një replike/ Aktiviteti i Vangjel Papakristos që bie ndesh me Kushtetutën e Shqipërisë

Arben Llalla* May 28, 2015 14:47

Përgjigje pas një replike/ Aktiviteti i Vangjel Papakristos që bie ndesh me Kushtetutën e Shqipërisë

Për fillim z.Vangjel Papakristo, ju tregoj se s’jam gazetar, por historian dhe publicist i pavarur dhe nuk do merrem me lojë fjalësh me ju, por duhet të sqaroni opinionin e gjerë shqiptar që jeton në paqe me minoritetin grek, kuptimin e këtij palo flamuri ku ju fotografoheni me krenari. Ky flamur nuk i përket asnjë shteti, asnjë ekipi futbolli, asnjë bashkie. Pra, ky flamur është flamuri i andartëve grekë që kryen masakra në vitin 1914 në jugun e Shqipërisë dhe e detyruan princin Vidi, i cili nuk ishte shqiptar dhe nuk i dhimbsej asnjë pëllëmbë toke arbërore, për t’ia dhuruar Greqisë me nënshkrimin më 17 Maj 1914, të Protokollit të Korfuzit. Kjo marrëveshje pas disa muajve u rrëzua nga Gjykatat Ndërkombëtare si e padrejtë, prandaj jugu i Shqipërisë iu bashkëngjit trungut të tij përsëri.

Ju mund të bëni sqarime sa të doni me fjalë boshe, por aktiviteti juaj disavjeçar flet se rrezikoni kulturën, gjuhën e kombit tim, me propagandën tuaj ju promovoni asimilimin e shqiptarëve në jug, me propagandën tuaj ju rrezikoni territorin e Republikës së Shqipërisë. Pra, ju po mbillni farën sot që të tjerët ta korrin nesër. Unë këtë nuk ua lejoj, nuk do t’ju lejoj të krijoni komoditet me të tillë propagandë.

Mos luani teatër me lexuesit sepse me mua s’mund të luani, ju e dini shumë mirë se çfarë di unë për ju. Vangjel Papakristo, ju keni njohje të vjetra me organizatën antishqiptare SFEVA, keni lidhje me ekstremistin që organizonte që në vitet 1980 paradën për aneksimin e jugut të Shqipërisë, Babis Karathanos, mbani kontakte të vazhdueshme me paraushtarakët e kompanisë Logos 2012. Ju bëni homazhe në përmendoret e andartëve grekë të 1914, andartëve që vetë Greqia i ka dënuar si plaçkitës dhe nuk i ka futur tek grupi i heronjve kombëtarë. Vangjel Papakristo, në 30 Nëntor 2014, morët pjesë në akademinë përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të vdekjes së antishqiptarit të tërbuar, Mitropoliti i Konicës, Sebastianos. Këto s’mund t’i mohoni sepse jeni para akteve të kryera. Do më thoni se fotografitë janë montazh? Keni të drejtën e plotë në bazë të ligjeve të Republikës së Shqipërisë të më dërgon në gjyq për shpifje, unë po ju gjykoj nëpërmjet publikimeve të aktiviteteve tuaja antishqiptare.

Ju, Vangjel Papakristo mund të festoni festat tuaja kombëtare dhe fetare si: 25 Marsin, 28 Tetorin, Pashkët, Krishtlindjet, Shën Gjergjin, Shën Marinë, etj. Bile këto festa bashkë me grekët i festojnë edhe shqiptarët duke treguar respekt për heronjtë e 1821-it, sepse 90% e tyre ishin shqiptarë. Shqiptarët bëjnë homazhe çdo vit bashkë me grekët për të rënët e luftës italo-greke, duke treguar respekt dhe fqinjësi miqësore. Po ju z.Papakristo përse doni ta shembni këtë miqësi? Përse bëheni nxitësi për aneksimin e jugut të Shqipërisë? Ju nuk mund të më akuzoni asnjëherë si antigrek dhe që nxis urrejtje midis grekëve dhe shqiptarëve sepse në shkrimet e mia nuk ka sulme për aneksimin e ndonjë pjesë të Greqisë, apo nxitje të urrejtjes etnike dhe fetare. Unë kam denoncuar të gjitha fytyrat e poshtra që çirren për aneksimin e tokave të mia kombëtare. Ju bëni pjesë z.Papakristo tek grupi i fytyrave të poshtra që hani bukën dhe të përmbysnin kupën. Ju jeni mosmirënjohës ndaj përkujdesjes shtetërore që ka bërë Shqipëria dhe shqiptarët ndër vite ndaj jush, familjes dhe rrethit tuaj kombëtar që i përkisni. Turp t’ju vij sepse jeni edhe në moshë të madhe pjekurie!

Opinioni i gjerë pret tani sqarimin e këtij palo flamurit që ju fotografoheni shpeshherë, presim sqarimet e lidhjeve tuaja me individë dhe organizata që rrezikojnë integritetin territorial dhe kulturor të shqiptarëve dhe Shqipërisë. Një njeri që promovon paqen midis dy popujve atij grek dhe shqiptar, nuk merr pjesë në çdo aktivitet që bie ndesh me Kushtetutën e Shqipërisë.

Sipas aktiviteteve të 10 viteve të fundit, arrestimi juaj në vitin 1994, me akuzën për destabilizim e jugut të Shqipërisë paska qenë i drejtë sepse ende vazhdoni të luani të njëjtën muzikë.

Tani z.Vangjel Papakristo nëse jeni aq i prekur, merreni vrapin për në Gjykatën e Republikës së Shqipërisë, bëjeni denoncimin tuaj, mos ju dhimbsem fare. Unë s’do të kisha mëshirë për askënd që shkel mbi dinjitetin tim kombëtar. Unë mund të fal çdo njeri për çdo gjë të keqe që më ka bërë personalisht, por nuk mund të fal askënd për një gjë: Kur ngre dorë mbi kombin tim sepse unë i përkas atij. Nuk do të duroja për asnjë minutë pa u hakmarrë kundër atyre që i kanë bërë dhe i bëjnë dëm kulturë, gjuhës, tokës shqiptare edhe i madhi ZOT, nëse do i bënte dëm shqiptarisë, unë do t’i thoja: Ti nuk je më ZOTI, por Djalli, sepse ky komb që po i bën dëm nuk ka dëmtuar dhe nuk ka pushtuar asnjë copë tokë të një populli tjetër.

*Historian dhe publicist i pavarur

1.

Vangjel Papakristo duke mbajtur flamurin e Aneksimit të Jugut të Shqipërisë, Selanik, Nëntor, 2014

2.

Vangjel Papakristo me Leonidha Papën, duke mbajtur Flamurin e Aneksimit të Jugut të Shqipërisë, Agjios Oros, 2013

3.

Vangjel Papakristo me kryetarin e SFEVA, dega Selanik, Filotheo Kemenzhezhidhis, Leonidha Papa, duke mbajtur falurin e Aneksimit të Jugut të Shqipërisë, nëntor 2014, Selanik

4.

Vangjel Papakristo, me kryetarin e SFEVA, Filotheo Kemenzhezhidhis dhe anëtarët e Jero Loxos 2012-Kompania Paraushtarake e Shenjtë 2012, Dhjetor,2013, Ksamil.

Arben Llalla* May 28, 2015 14:47
Komento

78 Komente

 1. Shahisti Klasik May 28, 15:07

  Pse nuk e futni ne bythe ate cope lecke?

  Reply to this comment
  • toni May 28, 17:33

   Ju falenderojme zoti Llalla. Te gjithe ne Shqiperi duhet t’a kene te qarte se “partite per te drejtat e vorioepirit” çojne uje vetem ne qellimin e fshehte te greko-jevgjiterve: zaptimin e krejt Epirit Ilirik! Pasi kane rrembyer me masakra Epirin e jugut! Epiri eshte djep i Ilirise!

   Reply to this comment
 2. 5/1 May 28, 15:22

  zoti Arben Lalla

  ju falenderoj per kontributin e shquar qe po jepni si atdhetar karshi ketyre zagareve.

  por e keqja nuk na vjen nga keto qen qe vetem lehin…

  ne amerika ka nje lob teper te fuqishem dhe te konsoliduar grek dhe thellesisht anti shqiptar qe kane influence te cuditeshme dhe prane kupolen se shtepise bardhe.

  biles keto lobe greko amerikane ja kane “shternguar” bolet disa here berish qenit qe eshte detyruar te kryeje tradheti te pabesueshme..me shume se dhe esat pasha.

  Mos pushoni I nderuar duke I poshtruar keto KOLOQITHET e vorio epirit.

  Ju jeni nje ikone si Aristidh Kola qe ishte rilindasi I fundit sic thoshte Kolec Trabuini qe ishte miku I tij.

  FALEMINDERIT ZOTI ARBEN

  Reply to this comment
  • beni May 28, 15:40

   Po ky arben llalla esht nje evgjit prej elbasani qe ndjell urejtje njelloj si ilamiket e isis mor mavri po cdo te thot qe kta minoritre e epiriote mos mbajn simbolin e tyre nacional!
   A ka demokraci ne cdo vend ku edhe ne itali greqi zvicer,gjermani turqi mbahet flamuri shqiptar e pse mos e ,bajne ky grupim,cte keqe ka?
   A ka ndonje percaktim te ministris se brendshme qe ky grupim ka te bej me terror?
   Deri me sot jo,atehere ke cenon e drejta e tyre te mbaj simbolin e tyre nacional islamikun egjyptian llalla!?

   Reply to this comment
   • Dhimitri May 28, 16:31

    Pse di shqip ti?

    Reply to this comment
    • beni May 28, 16:43

     Ma ka mesuar joteme!

     Reply to this comment
     • Shahisti Klasik May 28, 19:04

      Qeke i pasjellshem zotrote.

     • Niku May 28, 21:25

      Beni qe futesh kudo duke ofenduar te tjeret. Qerohu more pis dhe mos shkruaj me duke provokuar te tjeret. Ose dil me emer e mbiemer qe te ta shkerdhejme ate qe te dhjere. Mut muti.

     • beni May 29, 08:42

      Kur te festojme shen kozmane te ftoj te jesh i pranishem e te me njohesh jam ndodhta i perditshem perpara kishes son te dashur ortodokse ne tirane po deshe hajde por mos harosh se maresh edhe teteme te ta pakezojme se esht shum e rendesishme!

     • @beni 80 lekeshi May 29, 10:54

      Bravo beni, i ke kryer shume mire mesimet e janulles. Jemi te bute ne dhe pranojme ndyresira si puna jote dhe e janulles ndaj hedh valle zotrote. Jemi te paqte ndaj na cenoni me lufte; jemi te sinqerte ndaj ju na mbysni me dredhi greke. Por kujdes o ben, se do te te vije dita edhe ty dhe nuk do e dredhesh dot se do te te dridhet menderja.

     • Sony May 29, 08:25

      E shef qe kisha te drejte, kur po diskutonim per detin! Je vetem nje halabak, rracist dhe anti – shqiptar.
      E mbylla me kaq ate dite, se po ktheheshe si ato buçet e kqija, hidheshe nga dega ne dege, si majmuni!
      Une te flisja per shkeljen e te drejtes nderkombtare per ujrat territoriale, e ti fusje nje here ne mes Kosoven (pa lidhje), e heren tjeter fusje ne mes gjendjen ekonomike te Bosnje-Herzegovines e Kosoves (prape pa lidhje).
      Ti je si ai personazhi i Kafkes, tek ‘Metamorfoza’, je nje qenie pa shtylle kurrizore!
      E kur flisni ju greket (se ti greke je) per jevgj, mos ngelt njeri ne bote, te flasi per jevgj. Po ju te gjithe jevgj jeni o kungull qe nuk njeh historine, ju perdhunoi Serse I i Persise, qe ne shekullin e 5 para. Krishtit.

     • beni May 29, 08:44

      Ti je nje trap por qe un nuk kerkoj te te ofendoj e lem me kaq se je i deformuar si ai arbereshi i turqise?

   • arbereshi May 28, 16:51

    Per cfar grupimi flet more kriminel, po te vraret ne peshkepi ka ne vrasesit e tyre te cilet kane nje emer dhe dihen boterisht more spurdhjak qe po na ben demokratin rural te pa ditur dhe te ditur ne te njejten kohe me naivitetin e nje femije bytheqir

    Reply to this comment
    • beni May 28, 19:37

     Po ti arberesh prej turqie je?

     Reply to this comment
     • Sony May 29, 09:12

      Arbereshet ne Itali, edhe sot e kesaj dite, mbas 600 vjetesh flasin Shqip! O injorant, nuk je vetem injorant je dhe troll.

   • 5/1 May 28, 16:51

    per komentuesin qeni

    lexo kete material ketu poshte dhe mos u nxito kur te kunder komentosh mendohu mire nqs se ke gjak shqiptari..

    ********************

    Janullatos ne 100 vjetorin e Nolit ne Boston. Komuniteti shqiptar ne protesta. ‘Janullatos go home’

    8 Mars 2008 – Këtë te diele ne Boston, për te gjithë shqiptaret dhe veçanerisht, per ata te besimit te krishtere ortodoks ka nje feste, nje kremtim, nje përshpirtje me emrin e te nderuarit Imzot Nolit. 100 – vjetori i krijimit te katedrales se Shën Gjergjit nga shqiptari i shquar Theofan Stilian Noli.

    Duke marre referime nga nje artikull me titull “Elegji per Nolin – Ose buzëqeshja e vrerosur e IMZOTIT” nga Bostoni, thuhet se ata janë njoftuar se ne festen e besimtareve shqiptare, do te marre pjese edhe prifti greke, hirësia e tij – Kryepeshkopi Anastasio Janullatosi, i ftuar nga kisha shqiptare ortodokse Shën Gjergji ne Boston. Ky lajm ka tronditur thelle bashkësinë shqiptare , te kësaj zone. Te gjithë pyesin se “Ç’pune ka Janullatosi me Nolin? Ç’pune kanë besimtaret shqiptare me Janullatosin? Pse duhet drekuar me te? Shqiptaret shkojnë te nderojnë Nolin e jo atë njeriun qe diten e pare qe mori kishën shqiptare ortodokse, e hoqi portretin Nolit nga çdo zyre. Pse Janollatosi nuk e pavarësinë e Kosoves? Pse Janullatosi nuk mori pjese ne lutjen e përbashkët ne Shqiperi, kushtuar gjenocidit te vëllezërve e motrave tona, prindërve tanë Çameve te martirizuar?

    Sipas te njëjtave burime thuhet qe ceremonia do te filloje me nje meshe ne katedralen Shën Gjergjit, e me pas do te vazhdoj me nje dreke ne lokalin e famshëm PIER -4, njohur si restoranti i patriotit te shquar Anthony Athanas. Organizatoret, nga frika e protestave anti Janullatos, dhe reagimeve kundra Janullatosit e prezencës se tij ne kjo feste e bashkësisë shqiptare, ne Boston, është mbajtur e fshehte dhe çdo detaj mbi këtë aktivitet ende nuk është bere publik. Madje nje artikullshrues per HermesNews, ka pohuar se s’ka nje program, te njoftuar, s’ka nje agjende te ditës për te madhin tone Nolin, dhe krijesën e tij, katedralen e Shën Gjergjit. Sipas artikull shkruesit, konspiracioni me i madh, për këtë feste është se çdo pjesëmarrës duhet te jete aty kundrejt nje shume te vogël te $65, te cilat kërkohen për te ngrenë dreke me Janullatosin.

    Nder te tjera thuhet ne letrën e botuar nga HermesNews, se bashkësia shqiptare ne këtë zone ka bere nje reagim qe me tepër se sa fetar është i pastër, shqiptare. Thuhet se shume shqiptare e kane bojkotuar festen ne prezencën e priftit grek Janullatos, pasi megjithëse ata me pare kishin bere rezervime kur kane mësuar lajmin, shume vete i kane anuluar prenotimet ne lokal.

    Ne këtë lokal ku nuk ka guxuar me pare te shkele këmba e Janullatosit, jo se nuk ka dashur, por nuk ka qene aspak i mirëpritur nga shqiptari i madh Athanas, shkruan nje besimtare nga Bostoni. Ai thotë se nuk do te ishte pjese e asnjë grupi, por mesa duket qenia e Janullatosit ne keto kremtime, e paska krijuar tashme përçarjen. Shume vete e kane marre vesh me vonese prezencën e tij. Organizatoret kane tre muaj qe e mbajnë te fshehte këtë fakt, megjithëse pranojnë me krenari kur i pyet se e kane ftuar ata Janullatosin grek, ne kremtimet për panshqiptarin Noli, thekson artikullshkruesi.

    Me tej thuhet se besimtaret shqiptare, atdhetaret e patriotet ne Boston e zonën përqark tij, megjithatë te dielën e kësaj jave ne Boston, simboli fetar i festes te zbehte, për t’i lënë vend Nolit Shqiptar, qe Janullatosi nuk e pranon si figure te kishës autoqefale shqiptare. Madje dhe portretin e tij e ka hequr nga muret. Për te vetmen arsye, sepse Noli me shume se sa Imzot, ishte udhëheqës, politikan, shkrimtar, opinionist, krijues etj, etj. E megjithëse Janullatosi, thuhet se ka ardhur për kurim pasi vuan nga nje sëmundje e rende, ai do te jete prezent ne Kishën e Shën Gjergjit. 100 vjet pasi Noli fitoi aq mundimshëm pavarësinë e nje kishe shqiptare drejtuesit aktuale te saj, ftojnë nje prift greke me emrin Anasatasios Janullatos.

    Nuk ka ofendim me te madh. Me kujtohet Odisea i lashte, dhelpër dhe krijimi i tij djallëzor Kali i Trojës. Nje kalë Troje modern, qe nuk pranon te beje përshpirtje fetare, për viktimat çame te gjenocidit grek, por e politizon qenien e vet, duke mëshiruar çështjen politike te Qipros Veriore. Nje Kalë Troje qe ka ngulur këmbët e veta ne fshatin Kosine – Përmet, dhe zhvarros te vdekurit e lashte te ‘fakirëve’ përmetare dhe u ve emra luftëtaresh greke, qe kane mbrojtur te ashtuquajturin ”Vorio Epir” ne Luftën e Dyte Botërore.

    “Imagjinojeni Imzot Nolin, sot te kthehet përmbys ne varr”- tha nje bashkombase e nderuar kur mori vesh se kush do te merrte pjese ne 100 vjetorin Nolian. Te gjithë qe ata kane vendosur te bojkotojnë festen ne kishe aty te jete prezentë prifti greke Anastasios Janallatos, te dielën, kane vendosur te shkojnë tek varri i Imzotit Nolit, dhe do te vendosin tufa me lule ne emer te gjithë bashkëkombësve. Ata thonë se ende shohin fytyrën e Nolit te gjalle, e kane parasysh tashme Nolin tone, me ato vetulla te ngrysura, nje rrudhe me shume dhe nje nënqeshje te vrerosur ne cep te buzëve te lodhura. Vështrimi i syve te tij pyet: ”Edhe këtë ma bëtë o vëllezër ???”

    Çirem, digjem i vrerosur,
    Sakatosur, çarmatosur,
    As i gjall’ as i varrosur,
    Pres nje shenj’ e pres nje drite,
    Pres me vjet’ e pres me dite,
    Se ç’u tera, se ç’ u-mpaka,
    Se ç’ u-çora, se ç’ u-mplaka….

    Mendohet se asgjë me shume se ky varg i madhërishëm i Imzot Nolit nuk do ta përshkruante me mire gjendjen shpirtërore te tij nëse do te ishte gjalle

    Reply to this comment
    • beni May 28, 17:03

     Ngeli evgjiti te behet patriot?

     Reply to this comment
     • i ri May 28, 17:26

      Ore qen muti ,,!
      Ajo hellada jote demokratike a lejon ndonje gje shqiptare atje,,,?Kujt ja “mbush” mendjen ti more majmun se ka demokraci ne Shqiperi e te beni cfar te doni ju ,a e njeh ti simetrine politike etnike midis popujsh ? A KA MBETUR ME NJERI TE MOS BESOJE SE JANULLA ESHTE KRYESPIUNI GREK ATY,.?
      A dini ju o ndyresira qe po e teproni shume ,e po e afroni diten ,qe kur te shohesh enderra me voriepidh do te bjene djerse,,,!Me keo gerdalla te fotove e me kete pacavure flamur te turpit do te na trembni ju ore telebane ,,?

     • beni May 29, 08:46

      Or skure turqie cke or mbeturine me janullatosin,chyn ktu ai kur ne flasim per tjetr pune!

   • Ujku do mjegull May 28, 17:08

    B E N I = B A J G E

    Reply to this comment
    • i ri May 28, 17:29

     Mos ja rrit vlerat se bajga eshte plehe e kur perdoret ne bujqesi rriten kolloqiftet ,o ujku qe do ,,,,,diell,,,!

     Reply to this comment
     • beni May 28, 19:39

      Or funderinat e turqise a ka me te flliqur se ju ,se besoj njelloj si mamuthet e sulltanit!

     • xhino May 28, 21:54

      NJI PROVERB I LASHT THOT PER GREKRIT.GREKUT S’I ZIHET BES AS KUR TE VJEN ME SHUM DHURATA,,ORIGJINA E KETIJ PROVERBI FILLON QE ME KALIN E TROJES. TE PABES.

     • KORÇARI May 28, 22:21

      Shumë drejt XHINO, po kujt i thua beni qenit???

   • i ri May 28, 17:14

    Z .ARBEN LLALLA,,,!
    Nga emigracioni ju komentoj,,,,!
    Me sakte nga Greqia,,,!
    ME KETE SHKRIM TE SAKTE ,EDHE SI GAZETAR EDHE SI BASHJE PATRIOT ,KE NDERIMIN DHE RESPEKTIN ME TE MADH JO VETEM NGA UNE POR NGA DHJETRA MIJERA SI NE .
    Nuk kuptojme nje gje ,,,!Keta neo fashistet zerviste ,ne vendin e tyre te rreckosur tani mund te bejne cdo gje te mbajne gjalle megaliidene ,te ngjallin Venizellosin e Karathanon Hitlerin po te duan,por aktivitete te pa ligjeshme anti shqiptare ,antiligjore ne Shqiperi si ka mundesi qe lejohen ,,,? A kemi shtet ne ,a kemi struktura te zbulimit e te para ndalimit te krimeve fashistd qe po perpiqen te kryejne keta maskarenj,,? Pse lejohen te futen ne teritorin tone keta krimba ,kur shteti zyrtar grek sot nuk lejoi gazetain e nderuar Martin Pema ,te shkruaje e te filmoje per ceshtjen came ,,,?Po ata bashke punetore greko -shqipfoles shtetas shqiptare se bashku me ca prifterinj tradhetare,qe bejne politike pse lejohen te veprojne,,,?Keto pyetje e shume te tjera na ngacmojne ndergjegjen tone etnike e qytetare ,se ne me greket nuk kemi reciprocitet simetrik ,edhe si shtet edhe si shoqeri ,,,!Deri kur ,,,,,? Ti mire e ke mbrehur lapsin ,e ne te duam ,por mos eshte edhe me mire te cokiten ne koke dhe ata qe jane pergjegjes ne Shqiperi,,,,,!RESPEKTE.

    Reply to this comment
   • anna May 29, 00:20

    ky flamur s eshte shenje nacionale e shtetit grek vlla e dyta mos gjeneralizo nje fe me negativitet se kjo tregon paragjykim rracizem dhe diskriminim ndaj te tjereve ndryshe nga ty dhe nxit urrejtje e denueshme me kushtetute

    Reply to this comment
   • Sony May 29, 08:29

    Po te kishte demokraci, SHTET, keto bq grek qe mbajne ne dore ate flamur, qe simbolizon masakrat kunder Shqiptareve, do ishin mbrapa hekurave tani, me shkopin e flamurit te futur atje ku nuk bie dielli!

    Reply to this comment
    • beni May 29, 08:56

     Masaker bene shqiptaret myslimane qe vrane e prene me spate negovanin e te vllane e akuzuan greket qe te prishnin vllazerine mes ortodoksve shqiptare e atyre epiriote e greke!
     Ishte vetem fundi i perandoris osmane dhe kerkonin te mbijetonin me pabesit e terrorin turk kunder ortodoksise !

     Reply to this comment
     • Sony May 29, 09:38

      Ik ore se ti qenke injorant komplet. Ik o kungull nga i nxjerr keto perralla? Edhe une ortodoks jam, por ne rradhe te pare jam SHQIPTAR!

   • askushi May 29, 09:09

    Eh sotir beni. Qe te replikoj ty me argumentet qe parashtron i bie qe une te mos keme bere as klasen 8. Por ngaqe s jam kaq injorant si pune jote them vari trapin nje personi si ty se ti sje as per gomar qe eshte kafshe pune e nderuar po vetem samar qe e di vete ca mban mbi vete.

    Reply to this comment
   • koli May 29, 09:46

    Beni te falenderoj per komentet, sepse na tregoni vazhdimisht cfare rrace bastardesh pa kulture jeni.
    Per nje kothere buke, do beni kompromise me Turqine dhe do ju ndertoni vete ne Sintagma nje xhami, ne vend te kafeneve te homoseksualeve qe i keni me shumice.
    Hajde krahasojeni ngjyren e lekures me shqipetaret dhe shikoni kush jane jevgjit e fundit te Evropes!

    Tung

    Reply to this comment
 3. armaad May 28, 15:28

  Te fotografia e fundit vura re nja dy jevgjiter. Keta do pushtojne jugun e Shqiperise?

  Reply to this comment
 4. Feja ime eshte Shqiperia ! May 28, 15:40

  Nuk kane faj keta plehra greke ! Faji eshte yni , sepse nuk reagojme sic do te reagonte cdo popull normal ne nje rast te tille . Jemi popull shkerdhate ;Troc ta themi !
  Ne nje rast si ky , duhet se paku t:u futesh nga nje plumb kokes ketyre qe demonstrojne flamuj te tille dhe jo te replikojme neper gazeta e forume . He , si ju duket si ide ?! Une them se kjo duhet bere e jo lloqe !

  Reply to this comment
 5. Arben May 28, 16:00

  ALLAHU EKBER.

  Reply to this comment
  • Ujku do mjegull May 28, 17:19

   MURGJIT SI ARBENI,E KANE TE NDALUAR TE KOMENTOJNE E REPLIKOJNE ME NJEREZ NORMALE. KA PLOT FLETUSHKA PRIFTERINJSH,SI AI QE NA TREGOI “FIX FARE” NE KORCE, KU MUND TE FLASESH MBARE E PRAPE,DHE PERSERI TE MBETESH ” I VIRGJER”. SEPSE TI,SHEH VETEM KISHA DHE XHAMIJA,POR JE VERBUAR NGA URREJTJA E NUK SHEH NJEREZIT . KE LINDUR DEBIL.KJO DUKET DHE NGA VETE EMRI QE PASKE ZGJEDHUR KETU,ME TE CILIN S`TE LIDH KURRGJA,PERVEC ARMIQESISE.

   Reply to this comment
 6. mesila May 28, 16:03

  te gjithe jevgj te kjo fotoja e fundit

  Reply to this comment
 7. supiot May 28, 16:19

  po dhe A ,LLALLA evgjit eshte shikoheni nga fytyra vetem origjine ilire shqiptare nuk ka,

  Reply to this comment
 8. Rush May 28, 16:48

  Ai eshte flamuri i Vorio Epirit more qen arnavut, bythelepires i Turqise. Edhe ty do te ta fusim shqelmin ashtu is Turqise tende.

  Reply to this comment
  • Ujku do mjegull May 28, 17:34

   “Beni”,kaq e paske humbur,sa i thua kundershtarit…” ,,qen amafut”…”
   Ai ka frike,se ka mundesi qe jesh i semure ti,qe shkoke me qente. Perendia e falte dhe nje qen te zgjebosur si ti.”Fshihu ku te duash,”parfumi” yt ,qe vjen ere fekalesh,te zbulon kudo qe te jesh .

   Reply to this comment
  • arbereshi May 28, 18:23

   HAHAHAAAAAA O rrush qeke shume BOLE rrushi hahaaaaaa

   Reply to this comment
  • KORÇARI May 28, 22:25

   Ore Rush bibilush po ti giati petagesai san PUTSA???

   Reply to this comment
 9. Alban33 May 28, 17:01

  Bekuar qofte gjini i nenes tende Arben Llalla. Zoti te dhente jete dhe shendet sepse njerez si ti i duhen tokes Arbenore.

  Reply to this comment
 10. i ri May 28, 17:10

  Z .ARBEN LLALLA,,,!
  Nga emigracioni ju komentoj,,,,!
  Me sakte nga Greqia,,,!
  ME KETE SHKRIM TE SAKTE ,EDHE SI GAZETAR EDHE SI BASHJE PATRIOT ,KE NDERIMIN DHE RESPEKTIN ME TE MADH JO VETEM NGA UNE POR NGA DHJETRA MIJERA SI NE .
  Nuk kuptojme nje gje ,,,!Keta neo fashistet zerviste ,ne vendin e tyre te rreckosur tani mund te bejne cdo gje te mbajne gjalle megaliidene ,te ngjallin Venizellosin e Karathanon Hitlerin po te duan,por aktivitete te pa ligjeshme anti shqiptare ,antiligjore ne Shqiperi si ka mundesi qe lejohen ,,,? A kemi shtet ne ,a kemi struktura te zbulimit e te para ndalimit te krimeve fashistd qe po perpiqen te kryejne keta maskarenj,,? Pse lejohen te futen ne teritorin tone keta krimba ,kur shteti zyrtar grek sot nuk lejoi gazetain e nderuar Martin Pema ,te shkruaje e te filmoje per ceshtjen came ,,,?Po ata bashke punetore greko -shqipfoles shtetas shqiptare se bashku me ca prifterinj tradhetare,qe bejne politike pse lejohen te veprojne,,,?Keto pyetje e shume te tjera na ngacmojne ndergjegjen tone etnike e qytetare ,se ne me greket nuk kemi reciprocitet simetrik ,edhe si shtet edhe si shoqeri ,,,!Deri kur ,,,,,? Ti mire e ke mbrehur lapsin ,e ne te duam ,por mos eshte edhe me mire te cokiten ne koke dhe ata qe jane pergjegjes ne Shqiperi,,,,,!RESPEKTE.

  Reply to this comment
 11. padrino May 28, 17:14

  Roftë Turqia, poshtë gerqia, me gjithë dulen, janullatosin, bollanon, fredi bejlerin, e gjithë grekofilët e tjerë që lehin kundër Shqipërisë.

  Reply to this comment
 12. SUS May 28, 18:38

  Ketij “benit” ti hapesh zemren i gjen nje grek te ulur galic se shqiptar jo e jo qe nuk eshte. Ky mund te jete skipetar Dervicani qe shohin endrra me Lazaratas.
  Ky flamuri yte more ben as per hale nuk bene dhe sa per ata qe rrine pas flamurit te 1914 qe eshte pas shpalljes se pamvarsise se Shqiperise. Kodoshat e ketij vendi nuk po merren se po te merren per 24 ore i tredhin keta palikaret e tu.

  Reply to this comment
 13. Shqipe May 28, 19:06

  Finale me vend prej Zotit Llalla! Pershenderje!

  Reply to this comment
 14. zhduku larve greke May 28, 19:43

  @ “beni” alias qen sallhanesh te Greqise!
  Ke mesuar shqip , por nuk e di se çdo te thote sallhane?! Po ta spjegoj o qiri “beni”! Jane vendet ku therren bagetite dhe qeneve te sojit tend u hedhinb nga nje zorre me bajge per tu mbllaçitur. Nuk ka shkrim ne kete gazete ku atakohen qenlleqet e sojit tend dhe te ketij Vangjel Papakristo ne krah te te cilit qendron dhe nje qen tjeter (Thodhori Bezhani) dhe te mos jesh i pranishem ti mor ben-qen kone me lehjet e tua bezdisese me eren e bajges se zorres se sapo ngrene qe bie ere te qelbur. Madje edhe kur behet fjale per qenlleqet e ndonje sllavi ti serish fillon e leh se kujton se po i plas njeriu per lehjete e nje qeni bastard, produkt i ngjizjes se ndonje buçeje greke me gjithfare zagaresh.
  Me nje fjale jo vetem je qen bir qeni por dhe bastard, nuk je vetem mut dhe kelysh muti por dhe bashkesi fekalesh.

  Reply to this comment
  • beni May 29, 08:25

   Me keto qe shkruan ti edhe te tjeret qe ndjell urejtjen ekstreme e fetare islamike,nuk esht cudi qe nje dite epiriotet te shpallin si fillim krahine autonome e epirit e me vone te kerkojn pavarsi nga kolera turke te quajtur gjoja shqiptare qe shqiptare te vertete jan e gezojn dashuri per epiriotet e greket e vjetr qe kan mbajtur per mbret edhe gjergj kastriotin djalin e vojsava brankovic!
   Moderatorit do ti kerkoja nje sygjerim qe te mos fshij komentet ato qe u intereson atyre e politikes se ps?

   Reply to this comment
 15. KORÇARI May 28, 22:40

  Në foton e parë , ai në të djathte(tullaci) është nga Korça dhe quhet Grinjoti, ndërsa në foton e parafundit ajo me të zeza është gjithashtu nga Korça dhe quhet Ermioni Andrea (për mbiemrin s’jam shumë i sigurtë) dhe më duket se ka qënë profesore në një shkollë por nuk e di gjimnaz apo fillore.

  Reply to this comment
 16. bill May 29, 01:32

  ne foton e pare ai ne te djathte quhet Thimi gernjoti ai eshte vllahos. dhe disa te tjere jane nga KORCA por emrat nuk ja u mbaj ment.Ajo gruaja ka qene mesuse ne korce ne 8 vjecare ka qene me origjine greke. te gjithe legena jane shesin buthen per 300 euro.

  Reply to this comment
  • Sony May 29, 08:33

   Beni e ka shit bythen per falas, vetem se atij i pelqen sallami i magjupave prej greqie

   Reply to this comment
  • beni May 29, 08:36

   Pushteti komunist islamik i enver haxhi hoxhes denoj me 25 vjet heqje lirie te vllane dhori gernjotin e si te ket dashuri i vllaj per islamiket?

   Reply to this comment
   • Sony May 29, 09:15

    O KOKRRA E INJORANTIT! Vetem islamik nuk mund ti thuash pushtetit te Enver Hoxhes, qe i mbylli kisha e xhamija! Edhe nga nje ane shume mire beri!

    Reply to this comment
    • beni May 29, 09:29

     A simbas teje nuk ish islamik,por ama per revulucionin e iranit qe solli komenin ne fuqi sla gazete pa shkruar per ta bile edhe mojkom zeqo e pellumb xhufi qe rembeu kazmen e rezoj kishat!

     Reply to this comment
     • Sony May 29, 09:57

      Ja e shef hidhesh nga dega ne dege, je perfundimisht troll!

     • beni May 29, 10:03

      Asaj nuses se nexhmijes ja ke par ndonjeher fustanin,gjithnje si ne anadolli tek minifundi as behej fjale?

 17. Darius May 29, 01:47

  Guarda “CMENDINA DUBLIM-Poezi Per Greket” su YouTube – CMENDINA DUBLIM-Poezi Per Greket: http://youtu.be/6DDOrm1MlZA

  Reply to this comment
 18. francis May 29, 05:07

  Me bene te qesh kjo bande hokataresh (Don Kishotera e Sanco Pancera, evgjite). Me vjen keq o Janullatos, por une nuk mund ta besoj qe ti te kesh rrjedhur aq keq sa te mendosh se me te tille plehra injorante mund te helenizohet Shqiperia.

  Shihni fotografite e ketyre zgjebarakeve te Vangjel Papakristos (ish spiunit te Enver Hoxhes), qe kane marre nje pacaure me qesharake se vete ata evgjite.
  Shqiperia ka 200 vjet qe i injoron e ben humor me evgjite si Vangjeli dhe krimbat e internetit, Benullatos dhe Janullatos.
  Keto kerma politike te Janullatosit dhe Asfalise nuk jane te denje as te quhen armiq te shqiptareve (jo cdo evgjit eshte i denje te quhet armik i shqiptareve).

  Reply to this comment
 19. 29 maj nga italia May 29, 07:14

  Për benin:shan kopili jevgjitin sikur nuk shkon

  Reply to this comment
 20. Labi May 29, 08:26

  Shikoni një çik surratet e “paraushtarakëve” tek fotoja e fundit,Po smë beson njeri mua që grekët janë evgjitë,ja tek e kanë provën e evgjitërisë 😀

  Reply to this comment
  • beni May 29, 09:07

   Mos e kruaj shum me ta se e kan treguar veten ne 1914 qe jo vetem qe skishit bythe ti mbanit por theritet italine francen per tu mbrojtur njelloj si me camet qe iken si pulat e skishit bythe te luftonit per ta?

   Reply to this comment
 21. benos surratqeni May 29, 09:49

  Ore benos mos je ndonjeri nga keta faqezinjte ti ne kete foto more. popopopo sa rrace e shemtuar qe jeni ju greqerit. o benos o hallexhi, po ik a derezi lip ndonje gje per te ngrene se jeni bere kothere fare apo ke ngel pa pune o fukara dhe nuk ka me leke greku te te jape. Moret fund o gjakprishur, qener te grekut, moret fund hahahaha tere bota po tallet me ju ahahaha

  Reply to this comment
  • beni May 29, 10:07

   Ju andej nga shqipria po kruani kazanet e pleneve ja u beri barkun fasule enveri tani rama po u jep salla in e tij se ai u ka ngelur……?

   Reply to this comment
  • beni May 29, 10:08

   Ju andej nga shqipria po kruani kazanet e pleneve ja u beri barkun fasule enveri tani rama po u jep sallamin e tij se ai u ka ngelur……?

   Reply to this comment
 22. Ardenica May 29, 10:10

  PER BEN- BAJGEN E CO:
  -TI QE RRI PARA KISHES NE TIRANE JE NGA BYTHESHITURIT E ANTISHQIPTARIT JANULLA-KALI MODERN I TROJES, QE PRET TE RINGJALLET ANTISHQIPTARI I 3OO VJETEVE TE SHKUARA- SHEJTAN KOZMAI QE EDHE ESHTRAT IA VODHEN E IA SHITEN VET GREEKOFILET E TU.
  -GREKET SOT-KETA MASHTRUES DHE LYPSARET E EUROPES JANE KATANDISUR ME KEQ SE EVGJITET…
  BEN BAJGA, SHKO MERR EVROT TEK JANULLA O BYTHSHITUR. NESE DI TE LEXOSH, LEXO LIBRAT “GREQIA PARA GREKEVE” DHE “GREQIA DASHNORE E LINDJES, GRUA E PERENDIMIT” TE SHKRUARA NGA AUTORE EUROPIANE.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim