Unë tradhtari…. Përgjigje për Veteranët dhe të tjerë

August 15, 2016 11:27

Unë tradhtari…. Përgjigje për Veteranët dhe të tjerë

HYRJE E REDAKSISE: Andrea Stefani i është përgjigjur sot letrës së veteranëve të luftës, botuar nga DITA si kopertinë në mbyllje të javës së shkuar. Në respekt të opinioneve të bashkëpunëtorëve dhe lexuesve tanë, kemi botuar të gjitha këndvështrimet mbi këtë temë, duke shpresuar se më shumë se një debat mbi një pjesë të shkuar të historisë së vendit, të jetë një debat mbi Lirinë si koncept i rëndësishëm i së shkuarës, i së sotmes dhe i së ardhmes së shoqërisë shqiptare. Në këtë letër dërguar dje në redaksi, Stefani prek të gjitha temat e replikave të shumta që i janë bërë mbi qëndrimet e tij për luftën.

*****

Nga Andrea Stefani

 

Për “Ballin”

Nuk kam thënë që Balli nuk ka tradhtuar por kam thënë se sektarizmi i udhëheqjes komuniste ishte njëri ndër faktorët që e shtyu Ballin në tradhti. Gjë që është pranuar në një moment dobësie në Plenumin e Beratit jo vetëm nga Enveri por edhe nga bashkëpunëtorë të tij më të afërt. “Të gjithë ata që kanë qenë kundërshtarë të politikës sonë, jo kriminelë e kuislingë, ne i konsideronim si armiq dhe përpiqeshim t’i zhduknim nga faqja e dheut”. Kush e ka thënë këtë të vërtetë të përgjakur? Dora vetë Gogo Nushi në të njëjtin Plenum. Dhe këtu nuk bëhet fjalë për episode të veçuara sektarizmi apo ekstremizmi që mund ti qëmtosh te të dy palët, por për një bilanc të luftës të bërë nga udhëheqja e njërës palë.

Dhe e dini kush e ka nxjerrë këtë të vërtetë të hidhur? Konkurrenca për pushtet që kish plasur mes lidershipit komunist. Në momentin që kjo konkurrencë mori fund me fitoren e Enverit, kjo e vërtetë e hidhur u varros.  Këtë të vërtetë po përpiqem të zhvarros dhe jo Ballin. Në fakt, është një e vërtetë që e kanë zhvarrosur historianët nga arkivat por që përsëri mbetet e varrosur në murin e një heshtje të çuditshme.
 

 

Barazimi i partizanëve me ballistët

Më akuzoni se vë në një plan ata që luftuan pushtuesit me ata që bashkëpunuan me të. Asgjë të tillë nuk ka në shkrimet e mia. Konkluzioni im, i arritur mes shqyrtimit të dokumenteve, është se intrigat politike të Hoxhës dhe këshilltarëve të tij jugosllavë për shndërrimin e luftës çlirimtare në revolucion bolshevik për marrjen e pushtetit me dhunë dhe jo demokratikisht me zgjedhje, qe një faktor përcaktues që i shtyu një pjesë të nacionalistëve (Ballin kryesisht) të bashkëpunojnë me nazistët gjermanë. Këtë e pohon jo vetëm Enveri dhe bashkëpunëtorë të afërt të tij por edhe faktet historike gjithashtu. Mbi të gjitha grisja nga Hoxha e marrëveshjes së arritur në Mukje. Asnjë e keqe nuk do ti vinte Luftës nga zbatimi i asaj marrëveshje. Përkundrazi, Balli ose do luftonte ose do demaskohej rrufeshëm. Nxitimi i Hoxhës për ta grisur marrëveshjen shpjegohet jo me faktin se Balli nuk do luftonte por me frikën e Hoxhës se Balli do luftonte dhe me mosdashjen e tij që kjo të ndodhte nga që ia ndërlikonte deri në pamundësi marrjen e pushtetit me dhunë. Enver Hoxha shprehej i bindur se Balli nuk do luftonte gjermanët. Por grisja e marrëveshjes së Mukjes pa u tharë boja në letër, flet për të kundërtën. Ndryshe ai mund të priste i qetë që “Balli” të vetëdemaskohej duke mos zbatuar angazhimin, sipas marrëveshjes, për luftë imediate kundër pushtuesit okupator pa marrë mbi vete koston e shkelësit të saj. Hoxha e grisi marrëveshjen jo për hir të bashkimit por për hir të përçarjes pa të cilën ai nuk vinte dot në pushtet.  Kjo qe një tradhti ndaj bashkimit dhe siç shkruan dhe Kristo Frashëri, një akt i padenjë i PKSH.

Natyrisht, historia nuk mund të lexohet kreativish si një pikturë abstrakte e Fabienne Verider. Por unë mendoj se historisë së luftës, në mënyrën si është shkruar ajo deri më sot, i mungon depërtimi në logjikën e brendshme të fakteve. Madje, meqenëse historiografia është keqpërdorur për qëllime politike pushteti, ka qenë e detyruar jo vetëm të censurojë fakte por edhe të qëndrojë, në shumë raste, në sipërfaqe të fakteve. Provohet edhe një herë e vërtetë epërsia e njohjes logjike mbi atë faktuale. Sepse, siç thotë Arendt, 1+1 = 2  në të gjitha sistemet, në diktaturë apo demokraci. Ndërsa faktet, mund të deformohen, censurohen madje edhe të zhduken siç janë censuruar për dekada me radhë shumë dokumente për Luftën që e kanë parë dritën e botimit vetëm pas gjysëm shekulli mbetur në errësirë.

 

Më pyesni: Pse vajtën ballistët dhe zogistët në Pezë?

Së pari se donin të luftonin, madje ndonjë prej tyre si Abaz Kupi, kish luftuar që kur fashistët zbarkuan në Durrës. Por më vonë Enveri e censuroi këtë fakt se Kupi i duhej tradhtar. Dhe së dyti, Enverit i leverdiste, në një kohë që ishte krejt i panjohur dhe PKSH pa popullaritet, të shfrytëzonte figura si Abaz Kupi, Muslim Peza apo baba Faja Martaneshi, që kishin ndikim “në turma”. Por nuk hoqi dorë nga përpjekja për të ruajtur hegjemoninë e PKSH në Front. Kjo taktikë në funksion shkuarjes drejt monopolizimit të forcës ushtarake dhe më pas, edhe pushtetit, e ka penguar bashkimin deri në sabotimin e tij. Disa nacionalistë si Peza apo Martaneshi e pranuan hegjemoninë enveriste në Front. Të tjerët, legalistët apo ballistët, nuk mund të pranonin. Prandaj them se ka qenë epshi i Enverit për pushtet absolut që në atë kohë, një nga faktorët e mos realizimit të bashkimit. Dhe në momentin kur Enveri u ndje i fuqishëm, nuk pati problem t’i shpallte antipatriotë ata, si Kupi për shembull, pak pak vite më parë i kish shpallur në traktet e PKSH si patriotë që kishin pritur me pushkë pushtuesin në Durrës. Koha provoi se, përherë në funksion të pushtetit, Enveri nuk e ka patur kurrë problem që dikë që dekoronte me dorën e vet, t’a pushkatonte pak kohë më vonë, edhe pse jo me dorën e vet. Një Lanteak mizor nën amokun e marrjes së pushtetit.

Sa për marrëveshjen e Dalmaco – Këlcyra, pavarësisht sa u realizua, bën pjesë në ato tentativa të “Ballit” që unë i njoh si pjesë e tradhëtisë së Ballit. Sa për Muharrem Bajraktarin, siç kam shkruar pak më parë, duhet të sqaroni punën me vetë Enverin që ka pohuar se e ka goditur pas shpine edhe pse jo vetëm nuk bashkëpunoi por po i luftonte gjermanët dhe i shtriu partizanëve dorën e aleancës. Natyrisht, sepse nuk ishte budalla, pa pranuar të shkrihej në Frontin ne drejtuar nga Enveri. Dhe për këtë e goditën pas shpine. Një pabesi përsëri në funksion të marrjes së pushtetit. Një tradhti e qartë e luftës për çlirim sepse që një goditje që i shërbente pushtuesit e njejtë me ato që Balli kish bërë kundër partizanëve në operacionin e Dimrit. Historia duhet lexuar e plotë të nderuar veteranë nëse duam t’i shërbejmë pajtimit.

 

Kosova

 Nuk e kam mohuar kurrë luftën e kosovarëve me Fadil Hoxhën në krye por kam thënë se ka qenë mjaft e vështirë të ngrihen kosovarët në luftë. Dhe kam dhënë logjikën e këtij qëndrimi. Kam thënë se kosovarët u ndanë, si në Shqipëri, një palë me komunistët dhe një palë kundra tyre. Por asnjëra rrugë nuk ju solli lirinë. Sepse edhe ata, sikurse edhe ne, ndodheshim në kurthin historik mes dy diktaturave. Madje ata e patën të dyfishtë kurthin. Pra nuk u çliruan as nga i huaji, siç ju premtua, por ranë në një robëri të re kombëtare dhe shoqërore.   


A janë njësoj komunizmi dhe nazizmi, Enveri me Hitlerin?

 Më pyesni retorikisht si mund të barazoj komunizmin me nazizmin. E pranoj që e bëj një barazim të tillë thelbësor mes dy diktaturave dhe dy diktatorëve. Në fund të fundit, Enveri i përket asaj kategorie liderësh që Jung i përcakton si hitlerët apo demonët që shfaqen kohë pas kohe dhe që do të jenë edhe për një kohë të gjatë në qarkullim. Ka patur një periudhë kur Hiltleri adhurohej në Gjermani njësoj si Enveri në Shqipëri. Dhe pikërisht për arritjet e mëdha në rrafshin ekonomik. Mos kujtoni se në Gjermaninë naziste njerëzit rrinin të strukur nëpër shtëpi të trembur se mos SS-të i plasnin në kampe përqëndrimi. Vetëm një përqindje e vogël pati këtë fat. Shumica nisi të shijojë, pas depresiont të madh, bumin ekonomik hitlerian, makinat popullore Wolksvagen, pikniqet e hareshme, festat me flamuj të kuq me swastika dhe lule e duartrokitje për xhaxhi Adolfin që puthte fëmijë tribunave i adhuruar nga miliona gjermanë. Njësoj si ne me xhaxhin tonë Enver në 1 maj. Sepse pavarësisht nga dallimet në ideologji, simbole e ngjyra, teknikat e propagandës për përpunimin e miletit janë kudo po ato. Më pas Hitleri e futi vendin në luftë që solli rrënimin e Gjermanisë.

Për të mirë a për të keq, Shqipëria ka qenë një vend i vogël, i varfër dhe i copëtuar, pa aftësi për të bërë luftë. Në një kuptim, kjo ka penguar edhe forcimin e shtetit sepse, historikisht, kanë qenë pikërisht nevojat e luftës ato që kanë çuar në krijimin e shteteve me burokraci moderne. Enveri nuk bënte dot luftë. Qoftë edhe për Kosovën. Por nuk e bënte dot jo vetëm pse nuk kish fuqi ekonomike dhe ushtarake, por edhe pse nuk kish pavarësi vetjake nga që u stabilizua në pushtet me mbështetjen e jugosllavëve. Prandaj, për të mos prishur punën me ata, sakrifikoi kërkesën e drejtë për vetëvendosje të Kosovës, duke i dhënë përparësi qëndrimit në karrigen e pushtetit. Për mua një lloj tradhtie kombëtare.

Në këtë kuptim, Enveri nuk kish mundësi ta shkatërronte Shqipërinë me luftë si Hitleri por e shkatërroi me izolim nga bota, me gjymtim të jetës mendore, me autarkizëm ekonomik që në dy dekadat e fundit nisi të asgjësojë edhe ato arritje ekonomike që ishin realizuar në dekadat e para. Mos harroni se nuk janë pak por 45 vjet dhe të mburresh se ja ke kaluar vitit 1938 është qesharake. Kini parasysh se ka shtete që kanë kaluar nga varfëria në një begati ekonomike në më pak se një dekadë në sajë të politikave të shkathta ekonomike. Në fund të sundimit komunist ekonomia shqiptare ishte komplet e ezauruar. Përse u ngritën shqiptarët kundër sistemit duke bërtitur Enver-Hitler? Përse ikën nga sytë këmbët me qindra mijë duke habitur botën me ato anijet mbushur me njerëz si zgjoje bletësh? Mbi të gjitha sepse stomaqet e tyre ishin të uritura dhe jeta e tyre e varfër, pa lumturi. Ndërkaq, kuptimi i tyre për lirinë ishte i mangët, më tepër si hapësirë për të bërë ç’të të dojë qejfi pa e vrarë mendjen për lirinë e tjetrit. E kuptonin lirinë si anarki, si antishtet dhe antiligj. Edhe kjo për faj të sistemit enverist, që nuk kish ushyqer lirinë por nënshtrimin.

 

Nën diktaturë nuk mund të ketë liri

E them me bindje se në Shqipërinë e diktaturës së proletariatit nuk ka patur liri për njeriun. Liri nuk është të marrësh pjesë butaforikisht ne jetën politike i komanduar nga partia me anë të rripave të saj të transmisionit. Nuk ka liri politike aty ku nuk ka pluralizëm politik, liri të organizmit politik që ndaloheshin me një Kushtetutë që pranonte vetëm ekzistencën e një partie politike, atë të PPSH. Është e vërtetë, nuk kish krim rruge si sot, drogë, mafia, trafiqe hashashi apo njerëzish, por dihet që diktaturat i kanë avantazhe të tilla. Ato e zhdukin krimin e rrugës dhe mafies sepse e shndërrojnë krimin në monopol të pushtetit. Edhe Musolini thuajse e zhduku aktivitetin mafioz në Itali. Por kjo nuk është shenjë lirie. Kjo do të thotë që qeveria ka në dorë sigurinë, jetën, punën, pjesëmarrjen në politikë, arsimimin, kulturën, gjithçka. Një situatë e tillë është pikërisht ajo e mungesës absolute të lirisë sepse i jep mundësi qeverisë të ndërhyjë në çdo qelizë të jetës së qytetarit. Kurse kushti bazë i lirisë së njeriut është ajo që thotë Milli, pamundësia e qeverisë për të ndërhyrë, qoftë edhe me ligj, në jetën e qytetarit. E çfarë sigurie për jetën kam unë kur qeveria me ligjet e saj mund të bëjë ç’të dojë me jetën time, të më plasë në burg qoftë edhe për mendimet e mia sepse ka nxjerrë një ligj dhe ka sanksionuar në Kushtetutë se nuk e toleron mendimin ndryshe? Në një situatë të tillë nuk ka siguri. Ka siguri nga krimi i rrugës por jo nga krimi shtetëror. Nuk ka as liri. Sepse njeriu duhet të mos shfaqë mendimet e tija, madje t’i fshijë fare ato i tmerruar, si një personazh kadarean, se mos spiunët e regjimit dëgjojnë edhe zhurmën që ato bëjnë ndërsa vërtiten në cirkovolucionet e trurit të tij.

 

“Gogoli i komunizmit” dhe ngatërrimi i tij me Luftën

 Nuk jam unë që e ngatërroj luftën me komunizmin por ju që po e përdorni luftën për të mbrojtur diktaturën dhe kultin e Enver Hoxhës. Dhe i pari që e ngatërroi luftën për çlirim me komunizmin duke e shndërruar të parën në funksion të të dytit ka qenë pikërisht Enveri. Unë nuk po bëj asgjë tjetër veçse po denoncoj këtë ngatërrim. Duke theksuar se Enveri abuzoi me luftën dhe gjakun e të rënëve duke i shndërruar në një themel për një sistem pa liri, investohem që lufta juaj patriotike të mos njolloset nga diktatura që erdhi më pas. Eshtë fakt se frika e nacionalistëve nga gogoli komunist rezultoi se qe e justifikuar. Rreth 45 vjet diktaturë e provojnë këtë.

 

Denigrimi i LANÇ dhe i partizanëve

Askund, në thëniet apo shkrimet e mia, nuk do të gjendet qoftë edhe një frazë që të hedhë poshtë kontributin e partizanëve dhe partizaneve, e aq më pak sakrificën sublime të martirëve të luftës. Kritika ime drejtohet ndaj Enver Hoxhës dhe lidershipit komunist që mbajnë përgjegjësi për abuzimin me këto kontribute dhe sakrifica duke i keqpërdorur ato jo për ti sjellë shqiptarëve lirinë por diktaturën. Ju lutem pranojeni këtë të vërtetë, pavarësish urrejtjes qe keni për pikëpamjen time, ndryshe, ne këtë rast, nuk mund t’ju perceptoj me zhgënjim veçse tradhëtarë të së vërtetës. Sepse më i qëndrueshmi nga lartësia e moshës suaj duhet të jetë virtyti i pranimit të së vërtetës. Do qe mjerim që kontributet e jetëve tuaja “t’i mbroni” pa asnjë shkak, se nuk ja u kam dhënë një të tillë, duke më atribuuar një të pavërtetë. Ato kontribute, nga më të pastrat dhe më të sinqertat, nuk kanë nevojë për gënjeshtrën që të mbrohen por vetëm për të vërtetën. Ju s’po e kuptoni por unë pikërisht atë po përpiqem të bëj të ndaj nga diktatura komuniste, kontributin e partizanit apo gjakun e dëshmorit qe nuk e dinte, sikundër ju thoni në letrën tuaj, se çfarë ishte komunizmi.

Kur thoni me të drejtë, se partizanët nuk e dinin se çfarë ishte komunizmi keni pranuar se luftuan për çlirim dhe për jo për komunizëm. Kjo nënkupton pikërisht devijimin e kontributeve të pavetëdijshme atdhetare drejt një rezultati historik antiliri siç qe diktatura. Kush e solli këtë devijim të kontributeve, sakrificave dhe heroizmit të panjollë partizan drejt një sistemi pa liri, përveçse gjenialitet të zi të Enver Hoxhës dhe liderëve të tjerë komunistë? Por ndërsa partizanët nuk mund të bëhen me faj për vendosjen e diktaturës sepse nuk e dinin çfarë qe komunizmi, po tani që e kemi parë çfarë ishte komunizmi stalinist, përse vazhdoni të “luftoni” për të?

 

Antikombëtare është ta konsiderosh diktaturën si liri

 Nuk ka asgjë antikombëtare në faktin që unë i them diktaturës enveriane diktaturë dhe lirisë liri. Konstatoj me keqardhje që ju e konsideroni diktaturën enveriane si liri. Për mua është një qëndrim antikombëtar. Sepse ngjiz aspirata për t’ju larguar shtegut të lirisë dhe për t’ju rikthyer diktaturës. Si ata hebrejtë, që të lodhur nga endja në shkretëtirë në kërkim të tokës së premtuar, i luteshin Moisiut të riktheheshin në Egjipt, në skllavëri. Këtë dukuri, Erich Fromm, e ka quajtur arratisje nga liria. Për ne shqiptarët, toka e premtuar është Europa. Sepse kemi thënë botërisht, që e duam Shqipërinë si gjithë Europa. Apo jo? Që do të thotë të mbjellim lirinë në Shqipëri, në mendjet e njerëzve. Por kjo nuk arrihet dukë thënë se diktatura ishte liri.

 

 Liria nuk erdhi dhe nuk ka ardhur akoma në Shqipëri

Vërtet besoni se çlirimi i një vendi nga një pushtues është i mjaftë për lirinë e njeriut? Vallë nuk e dini që në botë ka patur dhe ka mjaft vende të lira nga pushtuesit por me njerëz pa liri? Po, që nga viti 1944 kemi patur një Shqipëri (si shtet) të çliruar nga pushtuesi por me njerëz pa liri. Nuk mund të ketë liri për njeriun aty ku ka një diktaturë. Diktatura e proletariatit si demokraci e vërtetë, qe një shpikje e Enver Hoxhës për të maskuar dhe legjitimuar sundimin e tij, një sofizëm që tenton të bëjë bashkë dy sisteme që përjashtojnë njëri-tjetrin. Është njësoj si të thuash e zeza bardhoshe apo e mira e keqe. Një lloj minotauri. Krijesa të tilla janë të mundura vetëm në mitologji.

Por liria nuk vjen automatikisht as me rënien e një diktature. Ajo kërkon të paktën, një elitë të dedikuar ndaj demokracisë liberale dhe një sistem drejtësie që mbron njeriun nga abuzimet e pushteteve politike. Mjerisht, shqiptarët nuk i patën as njërën as tjetrën. Sali Berisha manipuloi proceset demokratike dhe u përpoq, që në nisje, për sundim dhe jo për liri, për demokraturë dhe jo për demokraci. Jo rastësisht, ai e nisi nga kapja dhe jo nga çlirimi i drejtësisë prej politikës. Dhe një fillim i keq është më shumë se gjysma e një punë të keqe. Pjesën tjetër të kësaj të keqeje, e bitisën të tjerët. Është kjo elitë pluraliste të korruptuarish, që po i bën sot një rezistencë reformës në drejtësi që mbetet e vetmja shpresë se liria mund të vijë edhe për shqiptarët. Se nuk mund të ketë liri aty ku nuk ka drejtësi.

 

 

Diktatura dhe liria nuk mund të bashkëjetojnë

Por konstatoj me trishtim se ju diktaturën enveriane e konsideroni liri. Dhe e gjeni justifikim për këtë te fakti katandisjes së Shqipërisë në këto vite në gjendje anarkike pa ligj, si për nga ekonomia ashtu edhe për nga prona, ndërtimet, rendi, kriminaliteti, droga, prostitucioni, mafia, rrënimi mjedisor. Por për këto e ka pikërisht fajin jo liria por mungesa e saj. Atu ku nuk ka ligj nuk ka liri (Lok). E ka fajin mungesa e shtetit ligjor që politikanët e mallkuar të tranzicionit, nuk punuan që të ndërtohet por që të sabotohet nga që ju vinte për shtat epsheve e të tyre për pasurim korruptiv dhe pushtet pa kufij.

Unë e kuptoj nostalgjinë tuaj për sistemin që lamë pas. Ka qenë investimi me devocion e pastërti i jetës tuaj, pse jo edhe krenaria juaj. Një nostalgji që shtohet edhe më shumë nga zhgënjimi që erdhi më pas. Ju mbeteni shtresa më e goditur e tranzicionit. Pensionet tuaja janë reduktuar drastikisht nga inflacioni dhe ju nuk keni më atë kujdesin mjekësor falas dhe të tjera shërbime. Por e përsëris, mos ia vini fajin për këto lirisë që nuk ka ardhur ende por rrumpallës që zëvendësoi diktaturën. Dhe personalisht nuk dëshiroj që pakënaqësia e juaj legjitime, të bëhët një nga rrënjët që ushqejnë jo aspiratën e lirisë por atë për një rikthim në diktaturë, demokraturë apo forma të tjera të autokratizmit. Do të qe fatale për kombin Shqiptar që ka mbetur në shekuj i varfër sepse nuk ka provuar asnjëherë forcën zhvilluese dhe begatuese të lirisë. Ju lutem mos kontribuoni që Shqipëria ta humbasë përsëri shansin e lirisë!

 

Për Enverin dhe kultin e tij

Kam përshtypjen se duhet të përpiqemi që brezat e rinj të shohin me dyshim politikanët me pushtete jetëgjata dhe karizma populiste si Berisha dhe Enveri. S’ka më të rrezikshëm se këto kulte për lirinë e individit. Që nga antikiteti vjen mesazhi i athinasve që e përzunë nga qyteti Aristidhin jo se qe qeveritar i keq por se gëzonte shumë popullaritet dhe si i tillë perceptohej i rrezikshëm për demokracinë. Nga SHBA vjen mesazhi emancipues i Xhorxh Uashingtonit që nuk pranoi një mandat të tretë për president sepse e shikonte të rrezikshme për lirinë. Prej atij akti SHBA e ka kufizuar me ligj qëndrimin e Presidentit më shumë se dy mandate edhe sikur të jetë i rënë nga qielli. Po këta politikanët tanë që prej vitesh kalojnë sa nga kulltuku i Presidentit te ai Kryeministrit e prej andej te ai i Kryetarit të Kuvendit nga ç’qiell kanë rënë? Mendoj se kundër këtij modeli që e trashëgojmë nga Enveri, ne duhet ta kufizojmë me ligj, kohën e qëndrimit të një politikani në pushtet apo në krye të një partie. Mundësisht edhe që një politikan që zgjidhet President të mos mund të marrë më pas postin e kryeministrit apo të kryetarit të Kuvendit dhe anasjellas. Lavdërimi i kultit të Hoxhës nuk është i shëndetshëm dhe në favor të lirisë. Sot burrë shteti i mire nuk është ai që qëndron gjatë në pushtet por ai që largohet pasi ka kontribuar për fuqizimin e shtetit dhe institucioneve të tij.

Rivendikimet për një të vërtetë historike duke ç’glorifikuar udhëheqjen komuniste për shkak të sabotimit që ajo i bëri bashkimit, nuk rehabiliton asnjë tradhti por duke denoncuar një tradhti të fshehur deri më sot, mundëson një pajtim mes shqiptarësh. Konfliktet janë produkt i pabarazisë. Nuk do ketë kurrë pajtim mes shqiptarësh nëse lidershipi i një pale glorifikohet në piedestalet e Atdheut si hero, ndërkohë që tjetri poshtërohet si tradhtar. Vetëm e vërteta dhe jo mashtrimi mund të sjellin bashkim. Ndërkaq, lufta dhe gjaku i dëshmorëve, lavdia e saj ruajnë pacenueshmërinë e vet.

Me që ma përmendni, nuk bëj asnjë tradhti ndaj prejardhjes sime e për më tepër ndaj babati tim që ashtu si ju, ishte një nga ata qindra mijë komunistët e ndershëm që jetuan me djersën e ballit. Ka qenë dhe mbetet shoku më i mirë që kam patur në këtë jetë. Dhe jam i bindur që me aftësinë e tij intelektuale do më aprovonte për çka shkruaj e them sot. Sepse nuk njihte besnikëri të ngurta. Ndaj nuk mund t’i qëndronte besnik një sistemi që dështoi dhe nuk i qëndroi dot besnik parimeve të veta.

Jo pak nga ju, shokët e tij, i qëndrojnë ende besnikë sistemit enverist. Kritikën e tij nga njerëz si unë e quajnë tradhti. Por dijeni se nuk është njeriu që duhet ti qëndrojë besnik sistemit por sistemi njeriut. Komunizmi stalinist i Enverit dështoi të bëjë këtë. Prandaj meriton të “tradhtohet”.

Në parathënien e kryeveprës “Kapitali”, Marksi në mbrojtje të lirisë së tij të të shprehurit shkruante: Dhe sa për opinionin publik të cilit nuk i kam bërë asnjëherë lëshime deviza ime do të jetë: Ndiq kursin tënd dhe lëri të flasin!

Ju lutem ta kini parasysh këtë rezistencë lirie të mësuesit shpirtëror të komunizmit, në raport me të gjithë ata që nuk ndajnë të njëjtin mendim me ju për Enverin, Luftën dhe diktaturën. Edhe me mua do shpresoja. Nëse jo, nuk do të gjeja devizë më të mirë se ajo e Marksit ne qëndrimin tim ndaj jush që pretendoni të jeni marksistë. Por a jeni vallë? Sepse kur i thanë njëherë Marksit se cili ishte programi i një partie markiste të sapo krijuar që në ngjallje të tij, ai reagoi: Atëherë unë nuk qenkam marksist!

Pra, le të debatojmë qytetarisht me fjalë kundër ideve të njëri-tjetrit por jo kundër njeri-tjetrit, siç mjerisht kanë bërë disa kundër meje duke hedhur shpifje, sharje dhe baltë.

Duke respektuar lirinë tuaj të fjalës dhe mendimit, e mbyll këtu (sepse nuk mund të trajtohet gjithçka në një letër) me besimin e plote se letra juaj nuk ka asnjë motiv tjetër përveçse, ju siguroj si edhe shkrimet e mija, dashurinë për Atdheun tonë të përbashkët Shqipërinë por vizionin për të mirën e së cilës, siç duket, nuk e konceptojmë njësoj. Gjë që nuk na bën as ju dhe as mua, tradhtarë.

 

August 15, 2016 11:27
Komento

70 Komente

 1. demo August 15, 11:53

  Ja ke bere autopsine enverizmit,ashtu si ja ke bere dhe malokut te Vucidolit.Aferim!

  Reply to this comment
  • Gani USA August 15, 14:18

   Pergjigje e shkelqyer.
   Por vetem per ata qe e kane mendjen te hapur.
   Dyshoj te kete shume te tille nder replikuesit e kesaj teme.
   Z.Thano keni bere shume mire qe e orientuat kete debat drejt lendes ku ne shqiptaret jemi ne shumice ngeles: LIRISE

   Reply to this comment
   • antienveriste te te gjitha vendeve bashkohuni dhe merrni nje brisk rroje..* August 15, 14:40

    Ka ardhur koha qe sot ne Shqiperi nuk e rruan kush per Enver Hoxhen dhe sistemin e tij.

    Te vetmit qe kane interes jane falangat antishqiptare te elezbiberajve-rajersoneve qe xhaferrdevizuan isalmizuan,greqizuan,serbizuan Shqiperine pas 1992.pra me sakte shqiperia ka vdekur

    DHE DUHET NJE GJYQ NUREMBERGU per akuzen
    KUSH JA VRAU SHTETIN SHQIPTAREVE
    DHE KUISLINGU MEDIATIK PER KETE QELLIM PO BEN NJE TERROR ME KETO ARTIKUJ TE SHITUR

    Perfect Failure= Deshtim total rezultoi doktrina antishqiptare.antiamerikane dhe antinjerzore e dekomunistifikimit te realizuar nga dyshja makartiste-xhaferrdeviste e rajerson biberajt.

    pikerisht ketu qendron “beteja e ashper” e andreastefanaqit qe te hape frontin e luftes ballist-partizan (qe nuk e rruan kush sot) per te mbuluar krimet e NAZI-BERISHZMIT ku gjermanet,italianet zogistet fashistet hdhe komunstet duken lule para DARKE AGE..1992-2013 qe po vazhdon dhe sot me vuvuzelin andrea stefani dhe komikun dipllomat pellum kukllen nga amerika

    Bej pjese te ato shqiptare qe kam qene me teper se kritik me ate system sidomos pas 1974 Nga ana tjeter shikoja nje hordhi kuadrosh qe u bene “me Enver se Enveri “dhe te fiknin deren nqs beje nje gabim “ideologjik” ne sy te tyre..kujtojme ketu berishen,tritan shehun,mehmet elezin,bujar nishanin,ridvan boden,kaqi islamin,eduart selamin e gopin e somes e kush I maban mend jane shume..tani u shtua mesila dodovska dhe

    Me sy te zgurdulluar kam pare arratisjen biblike te ketyre zvarranikeve berishiste PARDESY BARDHE APO XHUPEZINJ qe ishin ose turbo komunista ,ose spiune te sig.shtetit ose agjente te sherbimeve te huaja te “federuar “ rishtas..
    Dihet cfare ka ndodhur keto 25 vjet dhe nuk eshte nevoja te zgjatemi thjesht po jetojme nje kohe kolere ndoshta me “dark age” ne historine shqipatre pas pamvaresise.
    Pikerisht per te mbuluar kete veprimtari kriminale ne shqiperi akoma vazhdohet me bombardimin psikollogjik duke anatemuar enver hoxhen si vampiroide qofte nga faktori I brendshem qofte jashte.
    Le te analizojme Enver Hoxhen (EHO) shkurtimisht dhe te gjejme kush eshte fajtori I vertete:
    *
    Pas krijimit te boshtit antifashist ne 1941 nga USA-GB-USSR pervec perballjes frontale u vendos qe ne vendet e pushtuara te krijohej rezitence e armatosur ku per Shqiperine dhe Ballakanin en pergjithesi u la ne drejtim kryesor linja MOSKE-BEOGRAD-TIRANE ku shqiperia konceptohej si nnje territory nen ombrellon e Titos.(ne kete kohe enveri nuk e pirthte kush pra nuk kishte faj)
    **
    Anglo Amerikanet sic thuhet qarte ne dokumentet e sotme perkrahen pa rezerva partizanet shqiptare (dhe pksh) per aresye se sa me shume gjermane te “gozhdoheshin ne Shqiperi dhe Ballakan aq me pak amerikane do vriteshin ne france dhe itali..pra ne nje fare menyre angloamerikanet e prune EHO-n ne pushtet (edhe ketu nuk ka faj enveri)
    ***
    Ne vitet 1943-1944-1945 gjithmone sipas dokumeteve thuhet sakte se CURCILLI ME RUZVELTIN sipas ndarjes se re boterore perseri Shqiperine e lane ne dore te TITOS dhe ky I fundit ishte nen ndikimin sovjetik( pra edhe ketu nuk eshte faji I enverit por curcillit dhe ruzveltit qe na shiten si placke tregu te Stalini qe I bente ligjin atyre)
    ****
    Ne vend te ishin te duruar dhe te “zgjuar” dipllomatet anglo-amerikane bene “sherr” me Enverin per kthimin e mbretit Zog dhe per pranine e tyre ushtarake.Pra perse duhet te fajesojme akoma enverin kur vete anglo-ameriaknet po prishnin marreveshjen qe kishin bere me Stalinin.Enver Hoxha veproi drejt se nuk ishte prostitute e “pandershem “ dhe te martohej me dy burra ne te njejten kohe.(edhe ketu nuk ka faj enveri)
    *****
    Perseri sipas dokumenteve sidomos pas 1948 pati nje agersion shumedimensional deri dhe plane per pushtim te shqiperise nga greqia,jugosllavia me zogiste dhe ish fashiste dhe te menaxhuar me mjete dhe fonde nga amerika dhe anglia…Sinqerisht te na kishin pushtuar do ishim te lumtur dhe do ti falenderonim,por meqe deshtuan perse nuk kerkohet falje sot nga anglo-amerikanet per vuajtjet e shqiptareve se udheheqja e EHO-s bente palle..biles dhe nje pjese te fondeve te te perndjekurve politike duhet ti paguajne anglo-amerikane dhe jo brezat qe akoma nuk kane lindur te paguajne borxhet e te perndjekurve politike.( Perseri enveri nuk ka faj..kush sulmoi..pse deshtuan)
    ******
    Eshte non sens nga shume analiste,dipllomate dhe zyrtare perendimore qe fajsojne EHO-n si dikatator…jo te nderuar zoterinj eshte faji juaj qe e late Enveri ne kembet e Titos dhe me vone te Stalinit dhe ai vecse hodhi vallen sipas muzikes tyre ( eshe ketu enverin mund ta quajme dikatator por jo fajtor..kush e la te kopeja dikatatoreve?)
    *******
    Edhe pas prishjes me Ruset ku EHO-a beri nja akt madhor ne 1961 ne bazen e vlores qe deboi flloten ruse dhe me vone doli nga traktati varshaves dhe denoi fuqishem agresionin ne ceki..perse anglo-amerikanet nuk u bene te gjalle per nje veprim ne favor te NATOS..pse e lane komentshkruesin te ahje bar dhe jo vetem qe nuk dhane asnj e lloj ndihme thelluan me shume embargo(edhe ketu nuk e fajesoj enverin)
    ********
    Pas lidhjes me Kinen ne 1964-1974 pati nje zhvillim te fuqishem ne vend nga ndihmat e medha kineze dhe kjo periudhe ishte kulmi I zhvillimit dhe nje fare hapje ndaj botes por cfare ndodhi ? Kush e mban mend vete personalisht EHO drejtoi nje fushate kunder konservatorizmit,riteve mesjetare dhe perkrahu liberalizimin dhe frymen e se rese dhe novatore (kujtoni fajlimine Matit ne 1972 dhe biseda me Agim Meron) ku thote shprehimisht qe brezi I luftes duhet te largohet dhe ti lere vendin nje plejade te re kuadrosh te shkolluar me universitete dhe jo me me veteranete luftes.Kështu ka pasur dy fjalime të rëndësishme të Enver Hoxhës, që përmenden pak, por që në një farë mënyrë përcaktuan atë që quhet “periudha e liberalizmit”, pavarësisht se njerëzit pastaj i ngatërrojnë gjërat. Ka qenë i famshmi fjalimi i Matit i Enver Hoxhës dhe e dyta biseda me Agim Meron, që ishte në atë kohë rektori i universitetit. Në fjalimin e Matit Enver Hoxha hodhi idenë se shokët e udhëheqjes që kanë bërë luftën, kanë vlerat e tyre, por tani duhet t’ua hapin rrugën kuadrove të reja. Pra ishte ideja e një hapje dhe një rinovimi të kuadrove të reja. Ndërsa me Agim Meron, midis të tjerash Enver Hoxha tha se sa të na e dëgjojë muzikën rinia në radiot e huaja, më mirë ta japim ne vetë. Ishte një ide për frymëmarrje të rinisë. …mirpo cfare ndodhi???????
    *********
    Shqiptaret qe posa dolen nga nje mjerim 500 vjecar nen pushtimin turk,me vone nen nje shtet anadollak me Zogun dhe pastaj pushtimi fashist e gjeti shqiperine ne 1944 pa asnje kokerr leku,te uritur,te shkaterruar nga lufta dhe mbi 80 perqind e zonave rurale dhe malore ne gjendje mesjetare..E thene ndryshe qe ky popull mund te emancipohej duhej te pakten 100 vjet..pra nga 1944 deri ne 2044 mund te civilozohej..pra kemi pune akoma per c’kafsherimine talebaneve Sali-baneve.
    Pikerisht ketu gaboi Enver Hoxha qe nxorri direkt nga mesjeta ne qytete berishistet barbare qe sot kane pushtuar ate vend.
    Cfare ndodhi ne fakt 1970-1972 ? Pak vemendje ju lutem..
    Ndersa Enver Hoxha po pregatitej te largohej nga skena politike dhe t’ja linte vendin brezit me te ri,duke shfrytezuar hapjen e tij ndaj cultures perendimore ,novatorizmit dhe te rese…ai popull,ata qeveritare te atehershem ,edhe shume familje te bllokut u HAPPEN BYTHESH..
    Filloi nje degjenerim I frikshem me teper nga shtresa injorante,nga te pakenaqurat nga sistemi si dhe nga agjenturat e huaja..Kjo u pasua deri ne tallje me Luften NCL dhete Enver Hoxhes vete bile dhe ne instanc a te larta…Pra filloi te behej nje permbysje sistemi ne menyre “gazmore” me muzike dhe TV…Ne ato vite koinciduan dhe tre ngjarje shokuese 1-vizita e Niksonit ne Kine..2-Lidhja e Titos me Kines dhe e treta ishte semundja e teper e rend e Enver Hoxhes.
    Pas nje rikuperimi te pjesshem Enveri u rikthye ne drejtim dhe filloi te hakmerrej me ato qe nuk e kuptuan liberalizimin e tij deri dhe permbysjen e tij prandaj mori dhe ato masa dragoniane se e pa qe ai popull ajo udheheqje e asaj kohe nuk ishin gati per “emancipim”.
    Kushdo mund te lexoje shenimet e autentike te Haxhi Kroit sekretarit personal te Enver Hoxhes dhe mund te kuptoje qe Enver HOXHA punoi dhe drejtoi normalisht nga 1944-1974 pra 30 vjet dhe pas kesaj ai duhej te mbrohej I semure rende nga ata qe donin ti merrnin “fronin” nga jashte dhe nga brenda.
    *************
    Cfare ndodhi ne 1991-1997 do te ndodhte dhe ne Shqiperi ne vitet 1973-1974.Ai vend sot eshte I djegur I shkaterruar moralisht ekonomikisht,ushatarakisht,financjarisht,moralisht dhe psiqikisht.
    Pikerisht dhe kjo egersi kanibaleske ndaj figures Enver Hoxhes eshte ne fakt monumenti me I mire qe po I bejne Enver Hoxhes qofte ish armiqte etij ambasadore te tipit Rajerson-Arvizu,qofte sumelepirisit e tij si Berisha,qofte Kaubojsa te peshtirosur si Edi Rama,qofte te perndjekurit (te permjerrurit ) politike qe sa ishte gjalle I rruajten topet dhe nuk po e mundin as te vdekur.
    Eshte e cuditeshme qe ne nje kohe qe Amerika zyrtare mban maredheie te shkelqyera me Kinen Komunuste te Maos dhe po vendos mardhenie dipllomatike me 3K (Kuben Komuniste te Kastrove),ne shqiperi doli ambasdor I Arvizu ( lexues fermanesh) dhe I thote qe Enver Hoxha ishte monster.
    Lind pyetja ? Ku e gjen te drejten nje ambasdor te ofendoje nje ish burre shteti qe udhehoqe nje vend per 40 vjet dhe te sulmuar eger dhe me embargo nga vendi I tij ? Pse nuk na cliroi Amerika nga “monster enver ?
    Ku e gjen te drejten nje ambasdor te ofendoje nje popull te te tere,te vararet e 21 janarit dhe jetimet e tyre duek I then nje krimineli si berisha kur akoma nuk ishte thare gjaku I derdhur ne boulevard..Pse ndodhin keto veprime dipllomatesh te pa paranueshme qe nuk ndodhin as ne vendet koloniale..?
    I vetmi spjegim eshte te fatkeqesia me madhe kombetare ne Shqiperi pas 1992.
    Kombi shqiptar ka diasporen me anti-adhetare per te gjitha kohrat dhe per te gjithat vendet e botes ne Amerike.
    Dihet qe admistrata amerikane ne mardheniet me nje vend te caktuar ka vendimtare dhe rolin e diasporas se atij vendi.Kush jane diasporistet tane ?
    Ata jane disa elezbiberiste,franshkreliste,ca vatrane ish spiune,ish te mergates qyqeve te komitetit te maleve dhe ish spiune te grekut dhe serbit..qe kurre nuk u moren per nje Pajtim Kombetar ose per te ndihmuar ne investime amerikane ne Shqiperi..por merita e tyre e vetme ka qene kanibalizmi I teprur me figuren e Enver Hoxhes,ka qene nje lufte idiote kunder komunizmit ne shqiperi (qe vetem I tille nuk ishte).Keta te semure makartiste prune dhe djallin berishe ne pushtet ne 1992 dhe po e mbrojne dhe cot me te gjitha menyrat…ne nje kohe qe vete amerika zyratare nuk merret me me me luften idiote elezbiberiste kunder fuckomunizmit dhe enverizmit qe I perket shekullit kaluar..
    Pikerisht mbrojtja qe po behet Satrapit kriminel Berishe nga keto segmente nenje kohe qe ai e ka shperfyteruar plotesisht ate vend si shtet dhe si komb dhe vazhdon te kete fuqi dhe imunitet te plote nga keto elezbiberiste-makartiste eshte lapidary me I amdh qe po I ngrene Enver Hoxhes jo ne beton apo Bronx por ne kujtesen dhe ndergjegjen kombetare..
    Pra I bejme thirrje ketyre segmenteve antishqiptare kudo qe jane :
    Ju lutem mos I ringrini monumentin Enver Hoxhes duke mbrojtur me cdo cmim nje nga felliqsirat me te ndyra qe ka nxjerre shoqeria njerzore per te gjitha kohrat..
    SHTRIGU I LUGUT TE ZI TE TROPOJES
    ME NDER ME THANE
    SALI QENEFI.

    * komentshkruesi eshte nje ish antienverist I penduar dhe do mbetet I tille deri ne burgosjen e saliserbit

    Reply to this comment
    • Hahaha August 16, 16:39

     E cfare tradhetati je ti o kalemxhi i paguar?
     Sot ka ardhur koha qe paguhesh mire po te shpifesh per socializmin dhe sidomos po te kapesh me Enverin.
     Ti je bere si ata qe benin shkrime per Gazeten e murit te shkolles pavaresisht nga cilesia vetem te mbushej faqja.
     Aq ka rene pazari keto 26 vjet sa edhe une qe po bej kete koment pata fatin te behesha gazetar i 2 prej gazetave me te medha te kohes,ndonese me shkolle te mesme dhe i pa pune.
     E gjiha kjo se ato gazeta nuk kishin njeri qe te mbulonte rrethin tim.
     Dhe kur u merzita dje u largova, m’u luten qe te rrija edhe ca kohe.
     Dhe kur kujtoj se ato qe shkruaja une botoheshin pa i verifikuar njeri,vaj halli per ty,o Stefan qe te shash Enverin eshte si te mblefhesh kanoce.

     Reply to this comment
     • Nazim August 17, 14:32

      O Andrea Stefani ta kam thene dhe njehere jeter lere kete punen a ballit e te Enverit( do s’do ti ai ishte qe organizoi ato partizanet e partizanet), e lerja historianeve ta zgjidhin ne te ardhemen kur sentimentet e kohes ku jetojme te jene shuar, e merru or burre me te tashmen se na lodhet me keto prodhe te ballit, kur sot Shqiperia ka njemije e njeqin probelem qe duhet te jene ne vemendje te medias e te qeverise. Luftoni per te ndertuar shtet shqipetar, dhe pasi te ndertohet shteti shqipetar merruni me brockullat a para 60 vjeteve.
      Dita, mjaft me kete debat se u be bajat. E di qe ju ka shtuar xhiron e gazetes, por mjaft se nuk po i del fundi se secili do te thote fjalen e fundit e na lodhet me keto lloqe.

   • Kali Tropojes August 16, 10:23

    Ç’i bëre Enverit, o shoku… zorraxhi.. ?! (përshtatje e një poeme të Arben Dukës)

    A mund të na thuash,
    se ne nuk e dimë:
    “Ç’farë ke me Enverin,
    që ja shton mërinë?!”

    E mban mend Enverin,
    AS, o qerrata ?
    ahere kur Zallheri,
    të dukej si hatá?

    E mban mend Zallherin,
    AS, o burracak,
    kur grosha me salcë,
    të mbinte ne stomak?

    Aherë kur nuk gjeje,
    as dhe një brisk “astra”,
    tregona me se ja bëje,
    topet borë të pastra?!

    Atë pyll me lesh,
    bukur ja ke korrur,
    na thuaj që ta dimë,
    se ç’vegël ke përdorur?!

    Ç’vegël ke përdorur,
    AS o ditezi,
    që del e na shet,
    sot kaq trimëri?!

    Trimëri të madhe,
    ke bërë me Enverin,
    në të gjallë e shumta,
    i ke ngrënë menderin!

    Nuk e di pse mburren,
    sot ca palo burra,
    kur nga ky Enveri,
    u shpëtonte shurra!

    AS more trimosh,
    mbylle edhe hesht,
    se ty Enver Hoxha,
    të shtypte si plesht!

    Për t’i puthur bythën,
    zinit rresht te parët,
    njëri prapa tjetrit,
    njëlloj porsi zagarët.

    Ti dhe ca të tjerë,
    patët qënë me fat,
    veç se bythëlëpirjen,
    e kishit bërë zanat!

    Ti dhe ca të tjerë,
    rrinit nëpër zgëqe,
    tjetrit që t’ja fusnit,
    veç me spiunllëqe!

    Sot mund të gënjeni,
    ca nga brez i ri,
    po jo ne që ishim,
    në një kohë si ti!

    Servil i servilëve,
    për trim mos u mba,
    se prallat e tua,
    as pela nuk i ha!

    Ti proçkat që thua,
    s’i beson vërtet,
    po nga ty Enveri,
    rronte njëmijë vjet!

    Po të ish piktori,
    veç hije Enveri,
    sot s’do kundërmonte,
    asnjë kokë ezberi.

    Veç hije Enveri,
    te kish qënë dhe kaq,
    sot s’do mund të qelbte,
    asnjë langaraq!

    Reply to this comment
   • ARIU August 16, 16:26

    Stefani ka te drejte.
    Edhe kur ishte ne cerdhe Enveri e bente urinen ne breke,duke u bere gazi i botes.
    Bile per kete ka shkruar efhe gazeta e madhe “This is mirakell”,me autor Solly Birshnjev , nje shqiptaro-amerikan nga Tropoja.
    A mund te ishte lider i sukseshem nje njeri qe ka bere urinen ne breke qe ne femini?

    Reply to this comment
  • Feniks August 15, 15:52

   Ti nuk je tradhetar,Stefan se nuk ke qene kurre me ne ne ideale.
   Ti ke qene antar i PPSH,por kurrsesi komunist.
   Ti ke lindur ne Shqiperi,por po punon per interesat e armiqve te saj.
   Ti shkruan per historine,jo vetem pa qene historian,por rruga qe ndjek ti edhtr sharlatanizem i ndyre.
   Ti hedh balte mbi LANC duke mbrojtur ballin kolaboracionist.
   Ti nuk e gjykon ENVER HOXHEN ne rethanat konkrete te luftes,por e merr ate te shkeputur se ashtu te intereson.
   Lexoje plenumin e Beratit si shqiptar e jo si serb.
   Me sakte se Enver Hoxha nuk ka
   shkruar njeri per ate plenum,por ti shkon sipas parimit qe te lehesh atje ku te hedhin kocken.
   Ti je nje antishqiptar o Stefanovic!

   Reply to this comment
  • Mission Impossible August 15, 20:18

   Pushtuesit naziste gjate L2B arriten te kompromentonin dhe te benin per vete lloj-lloj spiunesh, sigurisht perkundrejt pageses, apo akordimit te te mirave materiale. Spiunet apo kolaboracionistet e pushtuesit paguheshin pothuajse ne te gjitha vendet e pushtuara, me perjashtim te atyre rasteve te pakta, kur spiunet i ofronin sherbimet e tyre veresie, sic ishte rasti i ballisteve.

   Gjithkush e merr vete me mend se c’epitet u takon t’u vihet atyre, qe ne lufte dalin nga reshti i forcave clirimtare dhe i bashkohen vullnetarisht okupatorit,

   Pyetjes se bere nga vete Andrea, se eshte ai tradhetar apo jo, pas gjihe ketij debati dhe pas kembenguljes se tij per ta pozicionuar vetveten ne krahun e kolaboracionisteve, i duhet pergjigjur me plot gojen:

   “Edhe ne mos qofsh tamam tradhetar, ti duket haptazi se e ke shitur nderin ke tradhetaret! Me apo pa pagese, kete do ta vertetoje koha.”

   Andrea i ka hyre nje vorbulle te zymte, prej se cilesh nuk do shpetoje pa u lagur. Nese veteranet te kane cilesuar tradhetar, disa te tjere, emrat e te cileve per shkak te respektimit te privatesise s’po dua te t’i permend, te kane akuzuar dhe si informator te sherbimeve informative.

   Nuk e di se c’pergjigje ka Andrea pshm. per mbajtesin e karteles me numrin 18, apo per “iniciativat” qe ndermerrte kunder kolegeve ushtarake ne Zallher?

   Kush e ve qendrimin e tij ne pikepyetje ka aresye! Njera aresye eshte perballja me kritikat e shumta, Kurse aresyja tjeter akuzat qe sa vijne e shtohen. Nje ish-ushtarak ketu super meje ashtu si me te qeshur e me te ngjeshur e quajti dhe serb. 99% genjeshter dhe 1% e vertete, apo anasjelltas ???

   Andrea e hapi vete debatin rreth kesaj teme, duke mos reshtur me provokimet e tija te njepasnjeshme.

   Ai i hyri kesaj valle dhe tani po korr ate qe mbolli vete. Le te vazhdoje, se keshtu ndoshta ndoshta mesojme me shume rreth kesaj specie qe e ndryshon lekuren sipas stines.

   Reply to this comment
 2. Analist August 15, 11:56

  Ky soji qe ti bej te besueshme ato qe shkruan nuk rri dot pa cituar Jungun, Millin e Pillin, shenje e mosbesimit te suksesit qe mund te kete shkrimet e tij pa refernca pillesh e millesh!

  Reply to this comment
 3. Zani Burimi August 15, 12:19

  Ore Andrea, a per budallenj dhe analfabete na llogarit ne shqiptaret? Pse mundohesh te lash m.tin me shurre, more lum zoteria? tani qe i botove disa pjese “pikante” nga libri yt, mos prit nga njerezit me dy pare mend qe te te besojne komentet e tua mjerane siç jane keto broçkullat qe ke “qendisur ” me siper .Ti qofsh, more burre, qe don qe te besh sofizma bajate dhe te kerkosh justifikime duke na mesuar se si duhet “t’i lexojme”rreshtat e tu. Te ishe vertet i mençur do ta lije librin te botohej pas disa viteve, si te vdisnin dhe veteranet e fundit. Por siç duket, ke pasur nevoje per nje dore para dhe lavde sa me shpejt nga bijte e ballisteve dhe kolaboracionisteve.
  Ju te “Dites” nuk bete keq qe botuat shkrimet e Andreas dhe hapet debatin!

  Reply to this comment
 4. Moisi Golemi August 15, 12:35

  O idiot!! Si mund te flasesh per vetvendosje te Kosoves pas Luftes, apo per aneksim te saj nga Shqiperia, kur ajo (Kosova) i ishte njohur nderkombetarisht Jugisllavise?? Si mund te shkeputej Kosova, kur Britania e Madhe dhe ShBA-te ishin b*the e breke me Titon?? Ne baze te ciles konvente nderkombetare mund te shkeputej Kosova? Apo do shkeputej me lufte? Po kete lufte, kush do e bente, morracaket e SS Skanderbeg, apo “Rregjimenti Kosova” dhe pilafxhinjte e Xhaferr Deves, me brekushet me ushkur??

  Yyyyy, halldup i trashe. Ngeli historia te analizohet nga zvarranike pa palce e pa tru si puna jote. K*rve e te gjitha sistemeve, me llogjike plasteline.

  Reply to this comment
 5. maks August 15, 12:38

  andrea formo ndonje parti me ishkomunista qe jan ber anti komunista dje hengret me ppsh nen hijen e prinderve tani hani duke share punen e prinderve

  Reply to this comment
 6. MH August 15, 12:49

  Ti je njeri me shkolle.
  Ti filozofon qe ne lufte te merret pushteti demokratikisht.Hjade filozof hjade.
  Me thuaj ne cilin vend komunist pushteti i arritur mbas fitores vendimtare ndau pushtetin me nji te dyte te trete apo ku podihet ne dashuri me mendjen tende.Sistemi komunist nuk njehpluralizem partish politike.Partia qe udheheq luften kundra pushtuesve asht parti qe do gezoj pushtetin.Ne revolucionin per pavarsi dhe te drejta ne Amerike nuk u perdor marrja e pushtetit me levizje demokratike po me gryken e pushkes,dhe ishin 13 shtet e para qe u angazhuane ne kete lufte per liri dhe te drejta.Ti tashti ngaqe ke mendjen e turbullt don te na turbullosh dhe neve qe Enveri donte pushtetin ndaj iu kundervue egersisht Ballit.Balli duhet te tregonte me argumente qe po lufton pushtuesin,pavarsisht qendrimeve te Enverit,dhe jo te hante ne nji vegsh me pushtuesit qorben sebashku.Sot qe po njihet ne themel sistemi kapitalist aty ne Shqiperi po dalin mjaft njerez qe po tregojne nostalgji per lirin e diktatures.Qetesia e monizmit as ne parajse te Perendis nuk do ekzistoje.Ne lirin qe kerkon te na mbushesh mendjen qe sistemi kapitalist te lejon te shprehesh kirshem.Ka mjaft gazetar qe kane par burgun pse jane shprehur lirshem bile dhe ekzekutimin.Hulumto se do gjesh vertetesisht keto fenomene “lirie”.
  Sot ne liri iken dhe po ikin jete njerezish nga kjo bot e lire,cfare asht per te qeshur e per te vajtuar ne krahasim me denim vdekjet e monizmit.
  Vetem me diktature ekziston liria.
  Monizmi e kishte ne rreshtin e pare te filozofise komuniste fjalen “Diktature”.Por kjo per mue ekziston edhe ne cdo kushtetute te botes te cfaredo sistemit bile deri ne mesjetesic asht kanuni i Lekes.Qe per te mbarvajtur ne qetesi rendi shoqeria vendosin “LIGJIN”.Shkurt:Cdo shtet qe permbahet ne ligje zbaton diktaturen,tregon forcen e pushtetit.Ndryshej bota jeton ne kasaphane.Origjinal sic vepron ISIS mbi njerezimin.
  Te vetmen ide qe jam ne nji mendje me Ty.Asht shembulli qe te mos qendroj per shume kohe nji lider ne udheheqje.Kete mund ta zbatonte dhe monizmi ashtu sic tregon me shembuj.Ne minizem nuk ka pluralizem ama komuniste ishin te gjithe dhe te devotshem per kete rruge.

  Reply to this comment
 7. Realisti August 15, 12:56

  Te lumte pena o Andrea! Po shume njerez “nuk duan” te kuptojne dhe shume te tjere nuk kuptojne se ju jane there trute ne komunizem nga “mungesa e te ushqyerit” me buke e me informacion.

  Reply to this comment
 8. Bojkot bojkotoj bojkotuar August 15, 13:24

  Po bojkotoheni kete dru me pre se po i duket vetja shume i mencur. Eshte ne fakt. Se ne na bi bretku ne pune ky paguhet ne baze te rjeshtave qe shkru

  Bojkot
  Bojkot
  Bojkot

  Mos e komentoni se xhoc po i duket vetja

  Reply to this comment
 9. Shpatar August 15, 14:09

  Keto si dhe shume shkime te me parshme nuk sjellin dobi per nje shoqeri te carvalitur nga politika 25 vjecare. Vazhdojme te gabojme me faktet historike. Asnjera pale nuk pranon realitetin e LANCL. Si fituesit, kundershtaret dhe forcat qe morren pjese ne kete levizje, per clirimin e vendit, duan medaljet e fitores. Ndodh keshtu se historjanet, si te vjetrit e te rinjte, jane bishtat te politikave. Debatet pa fund te shpien ne nje perfundim qe te mbetemi si popull pa histori.

  Reply to this comment
 10. Atdhetar August 15, 14:21

  Je në rregull Andrea. Keta veqot nuk duan te kuptojne se duan baben, por koha ka per te dhene te drejte!

  Reply to this comment
 11. MH August 15, 14:27

  Pergjigje te vogel Realistit!
  Shteti nga ma te fuqishmit e botes asht dhe Amerika.
  Qe te dish ti,z.Realist,niveli i jeteses asht i pakritikushem.Uria ekziston ne cdo pellambe te globit.Asht uri per te mbijetue.Per kete “dreq” urije behen gjitheketo luftra pa kontroll e me kontroll.Ti e ke te veshtire te bindesh per realitetin qe ekziston edhe ketu ne Amerike.
  Veq atyre kerkuesve ne plehra per te mbledhur mbeturina qe i sjellin leka per tu ushqyer te cilet perdorin karroca te spurmarketeve per transportimin e tyre.Pra kane vjedhur karrocat e nuk i thot njeri gje.Ka dhe nga ato qe enden me vetura e me kapele republika dhe bastun ne dore(edhe si vegel pune)duke kerkue ne plehra.Ka dhe te tjere,bile te ri qe dalin ne kryqezime trafiku apo semafori me kartona ku shkrueht:Jam i pa pune me ndihmoni per ndoji dollar(lek).
  Bota cdo here e kudo asht nen presionin e uritjes.
  Ashtu sic behesh propogande kunder sistemit qe gezojme sot kapitalist.Po me te njejtin stil dhe permbajtje behet propogande bile te urryshme ndaj sistemit qe lame pas.Asht koha sic ka kene gjithmone:Here ma hype here tahypa.Por duhet qe njeriu me mend te ecin me kembe ne toke.Ai pa mend gjithmon shkon hava.

  Reply to this comment
 12. fshatari pafshat August 15, 14:56

  Andrea Stefani jep definicione sikur te jete “Mesia” mbi dheun, se At-i ka vdekur, shqiptar.
  Lereni te pjerdhe se cfryhet, dhe nuk do te kete me gazra qe t’ia ngrene diafragmen qe i jep shqetsime ne zemer.
  Ketu nuk ka shtet, kjo eshte ceshtja, dhe ju Veteranet ne vend qe te ndihmesoni per ngjalljen e shtetit, mereni me tollumbacet ne qiellin blu te Andreas, i cili paguhet kastile dhe pikerisht qe te fshehi renin e shtetit sa me gjate te jete e mundur.
  Veterani = Kapacitet Institucional shtetror, kombetar.
  Andrea Stefani = gazetar, me rroge dhe me ambicje normale profesionale.
  Cila nga dy stekat eshte me e larte, dhe e perjetshme?

  Reply to this comment
 13. stefan colobari August 15, 15:20

  pse nuk thua asnje fjale per bashkepunetoret e fashizmit. pse hesht. si ka vepruar Europa me akolobaracionistet a ke lexuar ndonje document si kane vepruauar gjithe vendet e europes me keta bashkepunetore. te lutem shtoji dika keti shkrimi per bashkepunetoret me pushtues e tradhetare. nuk je burre me shume je burrec, na rrofsh zj. stefanija.

  Reply to this comment
 14. TJ August 15, 15:37

  Nuk eshte koha dhe vendi per te bere historine e Enverit! Lerjani historianeve! Sa per Andrean ka nevoje per pak reklame si c’do “analist” ne Shqiperi dhe ne bote! Merruni me te tashmen me shume dhe me te ardhmen pa harruar te kaluaren! Por nje komentues ka te drejte kur thote se tani per tani nuk e ka mendjen njeri tek Enveri! meruni me kryeministrin e ardhshem “femien idiot” Basha dhe “babain e tij shpirteror” qe po e ndein situaten kunder amerikes dhe kerkojne “te destabilizojne” Shqiperine! Jemi ne 2016!

  Reply to this comment
 15. haku August 15, 15:45

  Te shkruash nje histori reale per perpjekjet e popullit shqiptare ne lidhje me formimin dhe mbrojtjen e kombit eshte pune tejet e veshtire. Z. Andrea ka thene shume fakte historike ashtu sic kane mdodhur-kjo eshte mese reale e cila cdokujt nuk i pelqen. Populli shqiptare ende nuk dine c’eshte liria, ne realitet nuk e ndjene ate. Ai, populli nuk e ndjene veten te sigurt as brenda (KOSOVE< SHQIPERI) e as jashte. Jeta e tije eshte gjithnjke ne tender per ndonje vrases me apo pa pagese. Kuislinge nuk ishin vetem shqiptaret dhe per kete nuk mund te gjykohen si te tille pa bere analiza peratese. Te gjithe popujte e shtypur nga ruso-sllavet thuaja se ishin kuisling. Kjo ishte normale sepse gjermani ishte per shqiptaret me i mire se sllavi serbo-maqedon. Po! me i mire gje qe nuk eshte marri te pohojme nje fakte te tille sepse eshte mase reale. Shqiptaret e ndjekin Hitlerin (shume me vend) dhe e prune hitlerin tjeter me emrin TEMPO (Svetozar Vukmanoviq), eshte kjo clirim kombetar? Assesi,assesi!!! Hitleri nuk krijoi ceshtjen e cameve e te muhaxhereve

  Reply to this comment
 16. nord.al August 15, 15:48

  Andrea, i terbove enveristat.

  Reply to this comment
  • nuk ka enver&hitler&asstefan&pellumbkurva te mbuloje krimet e saliserbit August 15, 17:01

   i nderue nord.al

   nqs se nuk e kupton qe asnje qe ka shkruar kunder andreas nuk eshte enverist por vecse atdhetar..atehere nje vizite mjeksore te mjeku psikiater e ke te nevojeshme..

   perfituesi i pare
   eshte gazeta Dita sepse po i rrit numirin e komenteve dhe audiences qe eshte nje biznes jo i ndershem

   perfituesi i dyte
   eshte ai lob/sekt pambarimisht antishqiptar ne washington athine beograd dhe bruksel qe duan te mjegullojne krimet e berishajve

   konkretisht dy here qeveria amerikane ka bere gafa qe kane lene gjurme ne histori
   E para
   ishin kampet e perqendrimit te amerikaneve me origjine japoneze ne WW2 nga 1941-1947 qe me ne fund I demshperbleu ne kohen e Reganit ne vitet 80 me miljarda dollare
   E dyta
   invazioni dipllomatik dhe I sherbimeve secrete amerikane ne vitet 1990-1992 nga Beogradi duke vene ne krye te shtetit shqiptar nje monster filoserb me emrin Saleh
   ka ardhur koha qe administrate amerikane te investigoje gafat dhe gabimet fatale nga dyshja anti-amerikane Rajersonovic-Biberovic.
   ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje lidhjet e disa zyrtareve amerikane me ish udb jugosllave ne dem te kombit shqiptar
   ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te marrjes pjese te kolonelit diplomat Rajeson ne fushaten elektorale ne janar-mars 1992
   ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te interferences rajersonit per arrestimin dhe denimin e Fatos Nanos si genocide antikomunist I panevojshem
   ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje se kush zyrtare amerikane dhe shqipare u “demshperblyen” me floririn e londres..dhe pse pikerisht u abuzua me florin e londres ?!
   Me ka zene lemeria qe kur ne Shqiperi honorable Donad Lu shpiku reformen per drejtesi,pas dekrinializimit te famshem,ku me I humburi doli Edi Rama dhe votuesit e 23 qershorit..me I fituari ..ylli ne ngjitje.
   Gjithe shtypi shqiptar ( edhe gazeta Dita) jane verbuar dhe nuk shikojne qe kjo eshte nje manover tip “kale troje” po behet per te reabilituar pergjithmone krimet e kupoles 2B dhe per te vendosur K/M ne 2017 gjarperin Lul Basha I cili do kujdeset me pas per mosprekjen e SRB-it dhe ne rast te ngordhejs se tij natyrale ti beje nje varrim madheshtor si DEMON kratit tjeter te tropojes mender me thene A.Hajdarit.
   Me e vogla qe mund te mendojme eshte se miqte tane po na konsiderojne si te Ferma e Kafsheve te George Orwellit…PSE
   ***
   Berisha nuk eshte se ka kryer krime.JO..Ai eshte treguar
   PERBINDESH
   KANIBAL
   MONSTER
   TERRORIST
   TRADHETAR
   DJALL…etj etj
   Dhe miqte tane e tolerojne se gjoja hodhi komunizmin qe eshte ne vetvete nje genjeshter kriminale qe nuk eshte vendi dhe koha ta argumentojme.Por le te analizojme disa krime te kesaj drakule te viqidolit qe nuk ka zog kurve ne bote ta shpetoje apo ta amistoje:
   1-Ky MONSTER nuk duhet te falet kur drejtesia e Enverit denoi Hysen Shoshorin ne burg kurse ky kerkoi varjen ne litar.
   2-Ky PERBINDESH nuk duhet te perdhoste PERSONALISHT me dinamit varrin e Enver Hoxhes ne nje kohe qe I ka pire kafen dhe I ka ndenjur te oxhaku..e deri te varkat..Nuk duhet te shkelte zakonin e malsorit
   3-Ky DJALL nuk duhet te beje rolin e te “shtypurit nga diktatura” kur ajo I dha mundesine te kuronte jashte vajzen e tij me operacjone kozmetike…dhe deri ti fshinte bythen Andi Bushatit nipit te H.Kapos si BABY SITERES
   4-Ky DEVIL per here te pare ne historine e Shqiperise jep urdher luftarak me Shik-un qe VERIU te pushtonte ushtarakisht JUGUN
   5-Ky DEMON urdheron perdorimin e lendeve kimike luftarake (si Sadami ) ne Vlore-Gjirokaster..ku per fat dy pilotet atdhetare devijuan avjonet.
   7-Ky FRANKESHTEIN MONSTER shkaterroi me themel ushtrine & shtetin ne 1997 ku si pasoje u vrane mbi 4000 shqiptare…dhe u pushtuam “miqesisht” nga te huajt
   8-Ky QELBESIRE me xhenazen e Hajdarit,shpertheu K/M dhe pushtoi institucjonet dhe duhej ose burgim I perjetshem ose egzekutim ne rrethana renduese ( ah keto amerikanet qe e falen)
   9-Ky MASKARA kreu nje genocid cnjerzor kunder fisit Haklajve duke perdhosur varrezat,duke vrare femije e pleq dhe duke I rrafshuar shtepite me dinamit
   10-Kjo BISHE GJAKATARE urdheroi zhdukjen pa gjurme te Remzi Hoxhes se raportoi takimin TOP SEKRET ne Shen Naum me Milloshevicin dhe Grigorovin ( me dijenine e miqve)
   11-Kjo NDYRESIRE lejoi dhe urdheroi personalisht furnizmin me nafte te Milloshevicit me kompanine Shqiponja me tritan shehu,gazidede dhe “shenjetorin “ Aleksander Meksi
   12-Ky ESAT PASHE JUNIOR shiti me DEVILIN LUL pjese nevralgjike te detit Jon,ku Karamalisi e konsideroi fitoren me te madhe dipllomatike pas L2B
   13-Ky MEGA TRADHETAR lejoi personalisht ndertimin e varrezave te ushtareve greke brenda territorit shqiptar egzakt sipas vijes se vorio epirit,kurse nga ana tjeter varrosi ceshtjen came
   14-Ky NAZISKIN heq tabelen e masakres 4 Shkurtit dhe e zevendeson me figure filo XHAFERR DEVISTE
   15-Ky I PABESE ndersa I vuri pinjollit te Zogut kallashnikovin ne 1993,kurse pas dy dekadash ketij tradhetari I ngriti lapidarin
   16-Ky SHQIPTAROFAGOS ne nendor 2012 me agresivitetin dhe nga provokimet e tij u be e mundur te digjen dy greviste te urise te te perndjekurve politike ( kujtojme qe I gjori Arvizu dhe I shkreti Nishani I vizituan nga dy here ata)
   17-Ky MOBSTER NDERKOMBETAR dogji me biznesin e tij kriminal ne Gerdec 26 skllever..dhe pas kritikave dhe akuzave..i thote NY-TIME-it leter higjenike..dhe asnje amerikan nuk reagoi
   18-Ky NEO FASHIST vrau 4 veta ne bulevard ne 21 janar 2011…dhe cuditerisht fshiu bythen me ca ekpertiza profesinale te FBI…prape heshten miqte amerikane..biles Arvizu e quajti burre shteti
   19-Ky NEKROFAG me gestapon e tij private egzekuton Kosta Trebicken dhe e ndihmojne ca miq te tij ne Virxhinia qe te gjeje nje ekspert per ta mbuluar kete akt mafjoz.

   20-Ky MAFJOZ nderkombetar se bashku me DEVILIN LUL grabisin dhe me ca mafjoze te huaj me kollare rreth gjysem miljardi dollare ne Rrugen e Kombit qe mbahet rruga me shtrenjte ne bote…fatkeqeisht ne vendi me te varfer te Europes

   21-Ky KRYHAJDUT ka bere dhe shume krime ekonomike si tejkalimi I borxhit publik,shitje hidrocentralesh,1 miljard borxhi I biznesit,aferat me CEZ-in.ALBETROLIN,ARMON etj etj qe jane te panumurta
   ***
   Nga sa me siper del konkluzion se SALI BISHA eshte kriminel shumedimensinal por jo fajtor.
   Fajtori nr 1 per sot per sot eshte nenpunsi Donald Lu qe ka numrin e syzeve ekstra ekstra LARGE

   Fajtori nr 2 per sot per sot eshte EDI RAMA qe ka tradhetuar 21 janarin dhe 23 qershorin se e kane tredhur..plotesisht

   Fajtori nr 3 jane mediat shqiptare ku perfshihet dhe gazeta Dita qe per ti thene nje te vertete..i bien nga Kina
   ***

   Pas mos ndeshkimit te Monstres Berishe per disa kryekrimet e tij..sidomos per masakren HITLERIANE te 21 janarit me keqardhje kemi drejte te mendojme se:

   Amerikanet po bejne gabimin e turqeve para 500 vjeteve ku I kane ndare shqiptaret ne armiq te betuar ne socialiste dhe demokrate (turqit na ndane ne myslymane dhe te krishtere)..dhe ne vend te ballaban pashes dhe hamza kastriotit shohim berishen dhe bashen….dhe analoge eshte enverhoxha ne rolin e skenderbeut..

   Reply to this comment
 17. E po kjo pune! August 15, 16:13

  O Andrea fleterrufeja, ti bam e te tjeret bam por ti prape bam… te gjithe vuani nga sedra… sa eshte me rendesi liria eshte dhe e verteta dhe jo ti po askush nuk e ka monopol prandaj boll llomotitet, folet njehere dhe boll dhe jo te degjojme telenovelat e tua. Enverin nuk e gjykon ti e askush por historia dhe deri tani ka fakte plot qe ka bere histori sikurse edhe ka qene diktator por dhe patriot ama – pak mbreter e perandore me emer ne Europe jane sot monumente ndonse diktatore!!! Boll se na cate trapin, kujtoni se jeni koka qe lindin njehere ne mije vjet. Debati nuk behet te mundesh tjetrin se e verteta nuk eshte monopol por thjesht te hidhen fakte te reja duke ia lene konkluzionet lexuesit dhe jo duke i bere vete sepse ndryshe behet jo ti jo une.

  Reply to this comment
 18. gjermani i fundit August 15, 16:34

  z.Stefani, pershendetje! Nuk e di pse po ju shkruaj e ne pergjithesi nuk e kuptoj pse Lufta Nacl duhet pare ne prizmin e Lirise e jo ne kuptimin e thjeshte te çlirimit nga pushtuesi. Nese me kuptoni, 28 nentorin e 1912 ne shqiptaret e fetsojme si date te shpalljes se pavaresise, pra çlirim nga pushtimi 500 vjeçar ne kuptimin e thjeshte te çlirimit, se po te marresh ne konsiderate Lirine dhe kaosin e mepasshem, po te perdorim kriterin tuaj mondialist do te duhej te konsideronim 28 nentorin 1912 si kurth mes dy monarkish, apo ky katrahurash, apo quaje si te duash! Ne nje koment me shkrimeve tuaja, dikujt i kerkova te di mbi mendimin tuaj, ne fakt tani ju pyes drejtperdrejt, koncepti juaj bashkohor mbi bashkjetesen dhe qeverisjen eshte mbi baza nacionaliste apo internacionaliste? Mund te vetecilesohesh europeist e njekohesisht te jesh edhe nacionalist? Nese ballistet ishin ne kete pikpamje, nacionaliste apo internacionaliste? Kesisoj, komunistet gjate Luftes qene ne kuadrin nacionalist apo internacionalist? Kjo eshte e rendesishme, sepse kur permendni Kosoven i shkoni perkunder ketij koncepti te rendesishem, mbi te cilin edhe Liria meriton te vleresohet ndryshe. Une personalisht mendoj se njeriu nuk do marre subjekt statik. S’ka sesi Enver Hoxha te ishte mizor ne klasen fillore, lugat ne lagje apo me pas ne shkolla, 36 vjeç kur mbaroi Lufta dhe po i njejti 63 vjeç ne ’71; pra, ky njeri shkoi drejt autoritarizmit gradualisht, se iu krijuan kushtet. Rreshqiti, do thosha, njesoj sikur Qemal Stafa, po te kish jetuar mund te behej nje Todi Lubonja apo nje Pilo Peristeri.Te tere sistemet e Lindjes krijuan kushtet per udheheqes autoritariste; ata linden me revolucionin dhe qendruan ne pergjithesi derisa vdiqen ne tribune. Gabim eshte, por ja qe ishte karakteristike e sistemit. Se fundi, deshiroj t’ju pershendes me disa pasazhe nga dialogjet e E. Fromm me R. I Evans ne nje interviste te gjate mbi konceptin e Lirise, te Personalitetit dhe Dashurise, ku flitet per mekanizmin e Ikjes nga Liria, te cilin ju e permendni shpesh. Fromm e nis intervisten me nje shprehje te bukur:”… dua te shtoj se njeriu i sotem ka probabilitetin te jetoje me iluzionin se eshte i lire”. Fromm ishte psikanalist ne radhe te pare, mekanizmin e Ikjes nga Liria e shihte si tendence te qenies humane, kur njeriu e ndjen me te lehte te kthehet pas sesa te ece perpara, eshte tendenca racionale, quaje natyrale e kthimit tek nena, siç e shohin psikologet. Mekanizmi kryesor i Ikjes nga Liria eshte bindja prej automati. Psh, po marr nje shembull, jo pak intelektuale u investuan ne forume, massmedia etj ne favor te nderhyrjes se dy-tre ambasadoreve per reformen e drejtesise shqiptare, ndofta edhe ju vete; por a nuk eshte bindje prej automati te besh te tenden bindjen dhe ta propogandosh(qe te bindesh te tjeret)se nje autoritet tjeter, qofte ambasadori i veshur me fuqine e vendit qe perfaqeson, mjaft qe ai te vendose nje vije dhe duhet besuar pa kushte? Kjo, per mendimin tim eshte bindje prej automati, rrjedhimisht Ikje nga Liria. Kjo ndodh edhe me bindje te tjera, si psh kjo qe Enver Hoxha ka gjasa te kete çmendur edhe Hitlerin ky qe te hapte Lufte boterore, se vetem keshtu Enveri vinte ne pushtet…Perseri Fromm thote: “…kjo qe vihet re sot eshte qe mjaft njerez nuk mendojne kurre; kane iluzionin se jane ata qe mendojne, por ne realitet eshte”diçka”brenda tyre qe e ben kete ne vend te tyre. Cfare eshte kjo diçka? Jane mjetet e komunikimit masiv, atmosfera e pergjithshme..”. Dhe jep shembullin e pyllit me pas, ku femijeve amerikane u tregohet nje pyll rus dhe atyre ruse nje pyll amerikan; shohin difektet.”..ne nuk shohim difektet tona tek vetja, sikurse tek ruset anet e tyre pozitive”. z. Stefani, ky eshte nje debat i lire, ku ju ndiheni i rrethuar nga nje turme e padukshme, qe me gjuhen e Konices do i quaja gomere. Sinqerisht, me qeshet kur mendoj kete peisazh, te luftosh prej verteti me ca kundershtare qe nuk duken. Cfare bejne keta? Mbrojne rezultatin e nje Lufte qe u mbyll ne shekullin e shkuar 1 me 0.Ju keni diskutuar qe arbitri ka mbajtur anen e nje skuadre, ka anuluar golat. Kete e thoni ne titull personal; e ku ka arbiter te pakontestueshem? Por jeni i sigurt se ne Lufte s’ka ndeshje qe te perfundoje barazim? Jeni i sigurt qe nje i panjohur si Enver Hoxha, profesor ne Liceun e Korçes te ishte koke e kembe nje koqe kandari dhe e drejtoi Luften si nallban i paditur fare? Po te ishit ju ne vendin e tij, ne periudhen e tij; si do vepronit? Te krijos nje bindje, do te thote te vesh ne kandar forcat ne kamp. Popper thote se kriteri me i mire per te shkuar tek e verteta eshte kur fillojme te kritikojme bindjet tona me te shtrenjta. Ju pershendes dhe uroj dite me te mira!

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 August 16, 11:55

   “e ku ka arbiter te pakontestueshem?”
   fare thjeshtë”unë jam i pa kundërshtueshëm”thotë stefani!!
   ai nuk pranon të ketë gabuar!ai pranon vetëm mendimin e tij dhe të askujt tjetër!!dhe atë që ndoshta etika profesionale nuk ja pranon ai e bëri me pak “finesë”!duke përdorur konicën, me një fjalë dhe ai u “barazua me ne”!!
   lexova vetëm fillimin e këtij shkrimi!më duket humbje kohe leximi i shkrimeve të tij,kurse debati dhe më shumë!!
   ti ke shkruar në të gjithë shkrimet e tij bile sot e ke marrë mudnimin tia faktosh me “thënje njëlloj si ai”,kurse unë po mbetem në atë llogjikën e thjeshtë të njeriut!
   “Nuk kam thënë që Balli nuk ka tradhtuar por kam thënë se sektarizmi i udhëheqjes komuniste ishte njëri ndër faktorët që e shtyu Ballin në tradhti.”
   sektarizmi i komunistëve mund të kritikohet për shumë drejtime,POR në asnjë mënyrë nuk mund të thuash,të arsyetosh veprimin që ka bërë balli me sektarizmin e komunistëve!
   tradhëtia është tradhëti çfardo që të jetë shkaku!!nuk ka shkak që të të ulë fajin e tradhëtisë!!
   çdo njeri/unë/ti mund të kem shkkak/qe për të vrarë çdo njeri tjetër,POR nuk e kemi atë të drejtë!sot e drejta e vrasjes së njeriut i është hequr dhe shtetit!!kjo në europë të paktën!!
   trdhëtia askund nuk është quajtur patriotizëm!sidomos në eruopë!!
   pasardhësit e sotëm të ballit dhe andrea me ta,duke pasur si fakt pragmatizmin perëndimor të pasluftës,përpiqen të pastrojnë dhe armiqësinë e luftës!!ky është thjesht një përfitim nga situata e asgjë më tepër!!
   thuhet gjithnjë se komunistët e enveri bën gjithçka për të marrë pushtetin!?
   mos vallë ballistët,zogistët nuk kërkonin të njëjtën gjë!!mos vallë këta nuk luftonin për puuuuushtet??
   nëse dikush sot kujton se ata ishin vetëm për nacionalizëm!?
   nuk ja vlen të diskutosh!!
   idiotësi,gjysmagjelash!!
   përshëndetje për shkrimin dhe mos e lodh veten kot!!nuk ja vlen!!

   Reply to this comment
 19. Plaku Xhuxhumaku August 15, 16:50

  O Andrea, nje te marri i ishte mbushur mendja qe ishte kokerr misri. Mbasi e kuruan mire e mire nja dy vjet ne cmendine doktoret e pandyen te sheruar dhe deshen ta nxirrnin. I marri shkoi deri tek dera dhe u kthye mbrapsht e u tha doktoreve: Mire o doktore, mua ma mbushet mendjen qe nuk jam kokerr misri, po atij gjelit qe po rri e po me ruan sa te dal nga spitali a ja mbushni dot mendjen?

  Keshtu eshte dhe puna jote, ti si doktor kujton se do t’u mbushesh mendjen Enveristave se Enveri ishte mut. Me vjen keq po nuk ke per te pasur sukses.

  Reply to this comment
 20. intelektuali August 15, 17:48

  SHIKOJINI O ENVERISTA TE PACIPE NE KETE FOTO TE GAZETES DITA, SHIQONI ME VEMENDJE FAQET E FRYRA QE PO I PLASIN NGA SHENDETI KUMANDARIT TUAJ EGOIST DHE GJAKATAR DHE PASTAJ SHKRUANI SA TE DONI PER ANDREA STEFANI QE PATI GUXIMIN TE PRANOJE TE VERTETEN E TRADHETEISE MAKABER TE ENVERIT QE ME PABESI TE PAPARE JA KISHTE SHITUR VATANIN TITOS DHE JUGOSLLAVISE.

  Reply to this comment
 21. Lennard August 15, 17:55

  E kam ndjekur vazhdimisht Z.Stefani , Me ka pelqyer argumentimi i problemeve per te gjitha temat ,ku ka marre pjese ne Debat.Per mendimin tim eshte gjithmone racional. E keqja eshte se Historia Moderne e Shqiperise Ende nuk eshte shkruar .Versionet e paraqitura jane shprehje e Politikes okazionale , pra jo e shkruar me pa anesi dhe realisht.Po e nis me Marreveshjen e Mukjes.Ajo qe nje ngjarje qe do te bashkonte te gjithe shqiptaret ne lufte per Clirimin e Shqiperise dhe si rjedhim ne krijimin e nje Shqiperie Europiane -Pluraliste. Fakti qe ne ate kohe Partine Komuniste Shqiptare nuk e drejtonte Enver Hoxha ,po Ai kishte dy Skiftere Jugosllave ,Te derguar te Titos ,qe komandonin efektivisht.Nje pike kryesore te Marreveshjes se Mukjes ishte Bashkimi i Kosoves me Shqiperine.Kete pike nuk kishin si ta pranonin keta te derguar dhe u stis gjithe ajo intrige , duke menjanuar Ymer Dishnicen qe drejtonte delegacionin e PK dhe duke kritikuar antaret e tjere si Mustafa Gjinishin dhe Myslym Pezen.Grisja e Marreveshjes se Mukjes shpuri ne konfrontimin e drejte per drejte te PK me forcat nacionaliste.Intrigat e Dy jugosllaveve Dushan Mugosha dhe Miladin Popovic ,nuk kane te mbaruar .Gjate LNCL. Me urdher te tyre jane asgjesuar shume kuadro qe ishin komuniste po dhe e ndjenin veten Shqiptare te vertete dhe pa komromis me Intrigantet..Shume nga keta personalitete jane vrare mbrapa shpine si Mustafa Gjinishi ne Kukes ,U sulmua Muharrem Bajraktari mbrapa shpine , , dhe shume nacionaliste te tjere.U vra Shyqyri Peza(Nga partizane te veshur si Gjermane -njesoj si ne rastin e Mustafa Gjinishit).Dhe mbas Luftes ,vazhdoi Lufta per pushtet apo per te ruajtur Karriget.Te gjithe komisaret dhe komandantet kryesore te njesive partizane dolen Agjente apo tradhetare..Po periudhe me e keqe mbetet Periudha 25 vjecare e Tranzicionit.Ne kete periudhe perbindshat e Politikes shqiptare kane shkaterruar cdo gje dhe kane shitur cdo gje ,vetem e vetem per te mbushur xhepat e tyre..Per te gjithe Keto BEMA Z.Stefani shkruan shkoqur,me realitet dhe pa anesi .Respekte Z.Stefani
  Shume kujt i djeg e verteta. Po Ajo nuk mbulohet dot.Eshte njesoj si te mbulosh Diellin me Shoshe.

  Reply to this comment
 22. alphade August 15, 18:12

  Nuk dua te bej koment vecse dua t’i kujtoj zotit Stefani
  qe thone andej nga nahia ime : me kete artikullin e sotem
  zoti Stefani “don me la mutin me shurre ” O tempora o
  Mores !!! Quo Vadis , zoti Stefani ???

  Reply to this comment
  • intelektuali August 15, 19:26

   Po une kujtoja se ishte femer o alphade, por ti qenke mashkull mor pusht manjak enverist,

   Po shikoja edhe ti more pusht manjak enveristi faqet e fryra qe po i pellcasin nga shendeti pederastit pa shkolle dhe pa arsim Enver Hoxha si te duket ty more alphade dallkauku?

   sepse:

   Nga kjo foto mbreselenese ne fund te Luftes qe ka publikuar DITA, Enver Hoxha i veshur me uniforme inglizi midis thatuqeve rreth tij nuk duket fare si nje Kumandar Partizanesh qe eshte ropatur maleve dhe pyejeve per te shpetuar koken dhe bythen nga fashizma italiane apo gjermane, por o alphade pushti:

   ENVERI DHE KETO FAQE TE FRYRA DUKET SI NJE PUSHT BORGJEZ QE KA NGRENE TRE VAKTE NE DITE BERXOLLA ME BIRRE ME KRIKELL

   prandaj:

   Edhe gjate gjithe jetes se tij vrastare dhe kriminale ka kerkuar:

   ESHTE MUNDUAR TA MBULOJE “MUTIN” E TRADHETISE JO ME SHURREN E PEDERASTIT, POR ME GJAKUN E MIJRA SHQYPTAREVE TE PAFAJSHEM

   Reply to this comment
  • intelektuali August 15, 19:27

   Po une kujtoja se ishte femer o alphade, por ti qenke mashkull mor pusht manjak enverist,

   Po shikoja edhe ti more pusht manjak enveristi faqet e fryra qe po i pellcasin nga shendeti pederastit pa shkolle dhe pa arsim Enver Hoxha si te duket ty more alphade dallkauku?

   sepse:

   Nga kjo foto mbreselenese ne fund te Luftes qe ka publikuar DITA, Enver Hoxha i veshur me uniforme inglizi midis thatuqeve rreth tij nuk duket fare si nje Kumandar Partizanesh qe eshte ropatur maleve dhe pyjeve per te shpetuar koken dhe bythen nga fashizma italiane apo gjermane, por o alphade pushti:

   ENVERI DHE KETO FAQE TE FRYRA DUKET SI NJE PUSHT BORGJEZ QE KA NGRENE TRE VAKTE NE DITE BERXOLLA ME BIRRE ME KRIKELL

   prandaj:

   Edhe gjate gjithe jetes se tij vrastare dhe kriminale ka kerkuar:

   ESHTE MUNDUAR TA MBULOJE “MUTIN” E TRADHETISE JO ME SHURREN E PEDERASTIT, POR ME GJAKUN E MIJRA SHQYPTAREVE TE PAFAJSHEM

   Reply to this comment
 23. paci August 15, 18:17

  Te lumte o Stefani , dje kishe ne mendje realitetin , sot rrenen dhe irealitetin , vepro si te intereson , sic eshte muzika hidhet vadhja , nuk ka problem se ke nje popull , nje histori te shkruar , te luftuar e te jetuar kunder , mjafton qe rrenat ti besh sa me te hishme duke genjyer veten dhe dhe te genjyerit e djeshem e te sotem .

  Reply to this comment
 24. alphade August 15, 18:25

  Nje propozim shume te thjeshte per cdo qytetar shqiptar :
  Vini dy kuti votimi ,ne kuptimin figurativ dhe vine ne nje
  kuti te madhe ne shkalle kombetare fotografine e E-HO !
  dhe ne kutine tjere vini fotografine e cdo politikani pize-
  veveng aktual dhe do te shikoni kush do te marre shumi-
  cen derrmuese te votave,mbi 80 perqind i merr E-HO-ja !
  Por me nje kusht te vetem :lereni popullit te votoje i lire ,
  me qe zoti Stefani e ka per shume zemer fjalen “i lire” !

  Reply to this comment
  • intelektuali August 15, 20:12

   Coje Kutine e Votimit ne Korene e Veriut te Kimit qe te fitoje Enver MONSTRA me 100%, se ne Shqypni nuk ke ASNJE shans,

   AS ME SHTRESAT E VORFNA MIQ TE MUHARREMIT, AS ME INTELEKTUALET ARMIQ TE ENVERIT

   sepse:

   o alphade pushti enveristi shqyptaret e treguan qarte se sa e deshen Enverin dhe pushtat e tij si puna jote, kur e shurruan Kumandarin Bullafiq nga koka deri ne kembe ne mes te sheshit qendror te Tiranes

   APO FANATIZMI NUK TE KA LENE TE SHIKOSH PAMJET E SHURRIMIT MASIV TE DIKTATORIT?

   Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku August 15, 20:36

   Kundrapropozim edhe me i thjeshte. Ne njeren kuti vini fotografine e E-HO, ne tjetren nje fotografi te nje muti te madh dhe do te shikoni kur me shume se 90% do te votojne per mutin. Por me nje kusht lereni popullin te votoje i lire dhe te jeni te bindur qe para se te votojne per Enver B*Qirin do te votojne per mutin.

   Reply to this comment
 25. Tung-tung! August 15, 18:45

  Ky zoteria me emrin Stefan eshte nje historian sharlatan ne kuptimin qe merr nje detaj dhe e ben konkluzion! Shkrimet e tij per LANC si dhe ky i sotmi jane nje mish-mash i vertete ku autori i jep liri dhe te verteta pa kufi mendimeve te veta dhe nuk do t’ia dije se ka edhe mendime te tjera jashte tij. Ky filozof i cartun me nje te rene te lapsit edhe historise zyrtare shqiptare qe i ka kaluar nje cerek shekulli. More zoteri po versionin tend te historise te LANC u meson femijeve te tu? A nuk ke frike se po i edukon keq? Qe kur ke shkuar tek Dita nuk ke qullosur gje. Mbete midis dy ekstremeve: midis Berishes dhe LANC duke perseritur te njejta filozofira!

  Reply to this comment
 26. info analitike August 15, 18:47

  Perfundimisht ne kete debat mbi faktet historike te marra ne shqyrtim nga Stefani ve re paaftesine e argumentimit te shume idhtareve te enverit dhe nostalgjikeve te cilet o perdorin te njejtat batuta te vjetra te propagandes, ose shajne e fyejne autorin, ose ne rastin me te mire merren me citime njerzish te shquar duke u futur ne debate socio-ekzistenciale qe ne vend qe te kontribuojne per t’iu pergjigjur ceshtjeve konkrete qe ka ngritur Stefani, e zhvendosin diskutimin ne rrafshe te tjera. E gjithe kjo me qellimin per te justifikuar krimet dhe maskaralleqet e kumandarit. Cuditerisht askush nuk argumenton apo shprehet mbi rastet qe citon Stefani. Me duket sa feminore dhe aq qesharake tentativa per ta krahasuar rezultatin e LANC me nje ndeshje futbolli ku partizanet dolen fitues por ama ne te njejten kohe edhe humbes, po te gjykojme mbi fundin qe bene shume prej tyre pas instaurimit te diktatures. Po renia e diktatures si duhet nenkuptuar si humbje 10-0, si shembje totale ne rrafshin shoqeror-ekonomik-politik!!! Perse me renien e diktatures shume enveriste konsekuente zgjodhen per te jetuar vendet imperialisto-revizioniste deri me sot askush nga komentuesit nuk e ka shpjeguar! A perben ky nje qendrim hipokrit ne lidhje me bindjet e tyre?!

  Reply to this comment
  • BALL CEKICI August 16, 19:02

   Mire se te tjeret nuk kane as nerva dhe as kohe te tepert te risjellin fakte historike te studiuara qindra here nga bashkekohes dhe analiste te besueshem, po ti o kellire e ballit, cfare argumentash na solle me komentin tend?

   Apo e pate me e lehte t’ja drejtosh gishtin tregues te tjereve?

   Te kundershtosh me paturpesi mendimet e te tjereve me qellim mbivleresimin e pamerituar te vetvetes, eshte njelloj sikur te duash te thuash: “He si t’u duka?”

   Ka te drejte Alban Dega kur thote se shqipot s’cajne dot perpara se te gjithe vuajne nga sindroma e uni-t.

   O trap! Kujt i intereson te lexoje sot pas 70 vitesh argumentet e psonisura te sharlataneve te paguar, kur tradhetia dhe prockat e kolaboracionisteve jane vertetuar dhe ndeshkuar, ashtu sic e mertonin te ndeshkoheshin.

   Reply to this comment
   • info analitike August 18, 08:20

    Une thashe se edhe ti do te citoje ndonje Freud, Fromm, Foucault, Derrida, Espinosa, Kraus, Lacan, Popper e me radhe ndersa ti me citon…Alban Degen!!!
    Po amani more njerez se paku bejani hysmetin mendjes per gjerat minimale.

    Reply to this comment
 27. Cuk cuk cuk August 15, 18:52

  Andrea, nese ti mendon sinqerisht qe jemi “njerez” dhe “komb” ke plotesisht te drejte. Une mendoj se kemi qene ne procesin e formimit, por tashti nuk jemi me. Ti mendon si shoku Enver se “njeriun” e “krijon partia”. Ke te drejte kur thua se liria eshte per njerez dhe per kombe, por qe ta kesh duhet te jesh i tille.
  TE KISHJA BUKE, THA NJERI, DO BEJA PERSHESH, POR NUK KAM KOS.
  ME THJESHTE, DI NDONJE KOMB ZOTROTE QE E KANE NGJIZUR PARTITE ?
  JO ORE ZOTERI, P. SH. KOMBIN FRANCEZ E KANE NGJIZUR “LUIGJET”, “RISHELJETE”, “BONAPARTET” E NESE S’TE VJEN KEQ EDHE “ROBESPIER+ DONTON + MARAT”. ME NJE FJALE BURRAT E SHTETIT JO PARTITE E SHTETIT.
  HABITEM KU I MERRNI GJITHE KETO PRESH, I FUTNI PRAPA E FLUTURONI.
  NE KETO TROJE ESHTE E NEVOJSHME TE DENOHET ME VDEKJE MBJELLJA E PRESHEVE,

  Reply to this comment
 28. 12588152016 August 15, 18:58

  per komentuesin Lennard dhe stefanet e tjere

  vetem per mukjen

  eshte brilant krahesimi I mukjes shqiptare me varkizen greke.

  mukja ishte nje dorzim pusteti ne tavoline si e dorzoi e majta greke ne varkize ose si e dorzoi ramiz alia ne 1991.

  1 mije here me antinjerzore u treguan te djathet greke dhe mbreteroret e tyre plis angloamerikanet me te majten greke

  Kur flitet per Enverin eshte krijuar nje psikoze sikur ishte kasap dhe nuk kishin pune tjeter por prit koka njerzish dhe i ripnin te gjalle…thjesht kane kauar ne kanibalizem duke u marre per 30 vjet me kufoma.
  Ne fakt per te qene te sakte duhet te krahesojme me Greqine cfare ndodhi ne te njejten kohe atje ??
  Pas largimit te gjermaneve Greqia u pushtua nga koloniztoret angleze sipas marreveshjes me Stalinin
  pas traktatit te Lebanonit,Cazertes dhe Varkizes e majta greke dorzoi armet dhe u corientua..u shpartallua dhe ishte vone..deri sa shkuan per lesh dhe u dogjen edhe me napalm ne malet e Gramozit .
  Po ku shkoi Enver hoxha dhe mehmet shehi i greqise..si u trajtuan nga “demokratet” anglo-amerikane dhe e djathta e zeze greke.
  Aris Velouchiotis ishte mehmetshehu i greqise kurse Niko Belojanis ishte enveri greqise:
  I pari u var me koke te prere ne Trikalla..dhe koken ja vune ne nje llampe ndricimi per te tmerruar popullin kurse Belojanin e pushkatuan me 14 te tjere..
  Pra ne GREQI kane ndodhur masakra qe ja kalojne dhe nomadeve
  lexo ca rrjeshta me poshte per kulture:
  The heads of Velouchiotis and Javellas, exposed in the central square of the town of Trikala. The corpses of Velouchiotis and Javellas were subsequently decapitated, and the heads displayed, hanging from a lamp post in the central square of the town of Trikala. When British Labour government members of Parliament objected to the barbarity of the operation, they received the reply that the display was in accordance to an “ancient Greek war custom”

  Reply to this comment
 29. alphade August 15, 19:10

  Shenim: Z. Stefani te krahasosh Enverin me Saliun eshte
  njesoj sikur te krahasosh malin e Tomorrit me ish- keneten e Terbufit ! Hajt , Tung !

  Reply to this comment
  • intelektuali August 15, 20:21

   Po ashtu eshte nuk mund te krahasohen pernga krimet e tyre kunder njerezimit, por edhe nga fakti se:

   SALI BERISHA ESHTE PJELLA ORIGJINALE E ENVERIT

   Enveri e zdrypi Saliun nga Bjeshket e Nemuna i dha shkolle dhe e sterviti ne palestrat e Sigurimit dhe e coi ne France per ta paktur besnik te familjes se tij, detyra Partie qe Saliu i plotesoi mese miri, prandaj edhe Nexhmija ka dale vazhdimisht si gjeli maje plehut dhe ka deklaruar pa piken e turpit dhe moralit qytetar se nuk ndjen asnje pendese per krimet e Enverit.

   Enveri me Nexhmijen mbushen lumenj me gjak njeriu te pafajshem dhe masakruan deri ne te fundit te gjithe komunistet rreth tyre,

   nderkohe qe:

   Saliu ka vrare kundershtaret qe nga Remzi Hoxha, Kosta Trebicka, ne Gerdec dhe 21 janar qe me te vertete jane vrasje qe,

   NUK KANE TE KRAHASUAR ME VRASJET E HITLERIT SHQYPTAR ENVER HOXHA.

   prandaj:

   SALIU KA AKOMA SHUME VRASJE PER TE KRYER QE TE ARRIJE ENVER HOXHEN.

   Reply to this comment
 30. teodori August 15, 19:28

  Andrea ,nuk kam kohe te analizoj dhe te te mbeshtes ne te gjitha ceshtjet qe ke trajtuar me lart,shkurt ajo qe dua te them eshte se je teper i sakte ne kete shkrim . Gjithashtu te siguroj se 95 % e a tyre qe te kundershtojne jane dakort me ju ,por microbi e sisetimit qe kaluam nuk i le dot pa lehur. Do ta ilustroj kete me faktin se ishin po ato figura qe qanin,grisnin faqet dhe shkulnin floket ne vdekjen e Enver Hoxhes dhe rrezimin e bustit te tij dhe po te njejtet qe more flamurin e baltosjes maximale te figures se tij pas permbysjes te sistemit.Analiza me objektivitet e periudhes se luftes dhe me pas ,asnjehere nuk hedh posh te meritat e atij brezi, perkundrazi nxjerr mesime dhe ben qe brezi i ri te njohe realisht historine me te mirat dhe te keqiat e saj dhe te aktoreve kryesore pjesmares.

  Reply to this comment
 31. Shushica August 15, 20:14

  Praktikisht të diskutosh me Stefanin nga pikpamja historike shkencore moderne është absurde.Përveç citateve që përdor , siç përdornin kinezët citatet e Maos,sofismave alogjike, nuk ka asgjë serioze.Doja ti përsërisja , që të kuptojë luftën e dytë botërore , dhe në këtë kuadër edhe atë që u zhvillua në Shqipërinë e vogël , duhet të lexojë historianët anglo saksonë, apo De Feliçen, apo thjeshtë sekretarin personal të J.Von Ribertrop, Operacioni Barbarosa…….Në momentin që Ribertrop thërret ambasadorin sovjetik në orën 5 të mëngjezit për ti deklaruar luftën e cila ,lufta tashmë kishte dy orë që kishte filluar, në fund të takimit i zbehur dhe me duart që i dridheshin i tha….megjithatë unë nuk e doja…..E dinte që lufta do të përfundonte në Berlin , dhe këto ishin pasojat e hitlerizmit , nazizmit , që Stefani ,duke përsëitur sloganet e të djathtës ektreme e krahason me komunizmin…Fatkeqësia intelektuale dhe narcizimi janë dy tiparet e argumentave të tua…

  Reply to this comment
 32. DRENICA E KUQE August 15, 20:48

  Nuk di ne e ke nenen gjalle dhe nese e ke e ke edhe qen ne shtepi, mire i ke punet!… Po me udheheqesin epokal shqiptar, Enver Hoxhen, ku more n’thua?! Po duket se e ke koken e (tele)dirigjueme “dallash”, po rreshqet ne batakun e “kultures” demokratike e “historike”, e, sa per Fadil Hoxhen, shko e nxirre prej varri dhe çoje ne shtepine tende “demokratike” dhe te “lirise” me qen e tallava sllave!…
  Po, ti si intelektual duhet ta dije qe Fadil Hoxha, si i preferuari i yt dhe i shume “shqiptareve” si ti, i ka vrave shqiptaret, bile tribunet e Luftes se Drenices ne krye me Shaban Palluzhen e Mehmet Gradicen dhe i ka perndjekur per plot 50 vjet ne “liri”, nen pushtimin me te eger serbo-jugosllav e shqiptaro titist, bashkeluftetaret e Shaban Palluzhes e te Mehmet Gradices, madje “partizanet” e Fadil Hoxhes e kane shkrumbuar me zjarr e hekur serbo jugosllav Drenicen, vatren me rezistente te pushtuesve te trokave shqiptare…
  Nje te vertete te madhe duhet ta dini per Enver Hoxhen: Po te mos ishte veprimtaria politiko-diplomatike dhe atdhetare e nacionalistit Enver Hoxhes dhe e “diktatures komuniste” shqiptare, shqiptaret ne trojet e pushtuara shqiptare nga Jugosllavia, sot, nuk do ta flisnin gjuhen shqipe, por gjuhe e tyre ametare do ishte serbishtja e Fadil Hoxhes dhe e vartesve te tij!…
  I vetmi Enver Hoxha ka ndjekur hap pas hapi tradhtine qe i eshte bere Shqiperise dhe qe u eshte bere shqiptareve e PP Shqiptare, ta kajti e s’ta kajti, Andrea i shqiptaro titistit Fadil Hoxha!…
  Mos e perkedhel qente qe ta kane peshurre pjaten! Por po duhet se ti s’e ke dert ate pune!…
  Mjer Shqiperia e ky popull qe kane ne gjirin e vet “njerez” e “shqiptare” si ty!

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 33. leka August 15, 20:50

  Ajo qe e tradheton Stefanin eshte roli qe ka patur si keshillues “part time” I ambasdorit Arvizu.te dy jane enverofagos te paskrupullt

  Ky ambasdor ka qene me I keqi qe ka sherbyer ne Shqiperi dhe ndoshta diplomati me I dobet dhe me I “lexueshem” I amerikes.

  e pritem si general dhe iku si ushtar xhenjo nga “zona e lire” e arjan canit kur sapo deklaroi qe enver hoxha ishte monster..cuditerisht kerkoi “pishamin” nje kara kurve qe nuk vishte as breke..nje ei shitur I tille eshte jo vetem Stefani por dhe ca pellumbe nga amerika

  Tre jane kategorite te cilat po bejne terrorizem mediatik dhe qe nuk kane te drejte te zene ne goje Enver Hoxhen
  _
  -Asnje lloj qytetari amerikan qe nga presidenti dhe deri te pastruesi me I thjeshte nuk kane te drejte te denigrojne Enver Hoxhen se ishte Anglia &Amerika qe pruri ne pushtet ne 1944 dhe me vone Curcilli me Ruzveltin na shiti te Stalini dhe Tito-Rankoviqi…..Dhe nqs Enveri paska qene kaq I tmerrshem pse nuk na cliruan keta miq per fiq

  -Asnje lloj turbo komunisti te tipit Kadare-Berisha-Stefani Pellumb KURVA dhe cdo lloj hajvani nuk kane te drejte morale ta shajne Enverhoxhen se jo vetem nuk jane te besueshem por eshte veprim kanibal nga nje boleferkues I tij te behet ne nekrofage per cerek shekulli…jane kthyer ne Drakula

  -Asnje lloj ish fashisti,ish zogisti,ish diversanti te tipt xhaferrdeva apo hamit matjani qe ne vend te dorezoheshin ne gjyq per krime lufte u aktivizuan ne akte terroriste…Ne kete maskarade futen dhe ato ARMIQ KLLASE si pellumb kulla andrea stefani sali berisha…vazhdon lista me mijra qe ai xhaxhi I mbajti ne pellmbe te dores….Pa harruar ketu dhe ish te perndjekur qe u bene Spiuna te shokeve te tyre si Kasaruho apo artan hoxha ai presidenti 12 oresh…
  Te gjithe keto ndyresira qe permenda me lart pra kane konflikt interesi pasi jane pale kundershtare

  Pra ndiqni albitrin e Enverit::
  Indro Montaneli = analisti me i mire italian per te gjitha kohrat me prirje fashiste qe kishte nje antipati te madhe per Enver Hoxhen dhe e quante Tiran..por me nje egzatesi te cuditeshme pranonte dhe keto merita te tij qe duhet te quhen

  20 POSTULATET E MONTANELIT PER EHOXHEN:
  1-burri i shtetit më jetëgjatë dhe serioz përsa i përket ushtrimit të pushteti
  2-e fitoi pushtetin si partizan ,cliroi shqiperine pa ndihmen e huaj
  3- e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të.
  4-ishte edhe një situatë që i justifikonte persekutimet si gjithe bota
  5-Shqiperia pas 1945 ishte tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin.
  6-Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun.
  7-Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencën e Paqes. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës
  8-Denimet e para i bëri vetëm me mbarimin e luftës, por i bëri në emër të Shqipërisë dhe jo në emër të komunizmit
  9-në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race.
  10-Iu afrua Stalinit për t’u mbrojtur nga Tito që e kishte në kufi.
  11-Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar.
  12-nuk kishte dobësitë dhe salltanetet e Causheskut apo Kim II Sungut
  13-në publik shfaqej rrallë
  14-ishte e vetmja xhaketë komunisti e nomenklaturave që nuk mbante medalje deri në kërthizë.
  15-Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur
  16-për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar
  17-ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë i bashkuar as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën
  18-Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, … ndoshta është më mirë që të mos hetohet si i bashkoi.
  19-kur pati në dorë vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.
  20-është nje nga shtetaret me te spikatur se e nxorri ate vend nga mesjeta e hereshme ne nje vend me varferi të pranueshme
  ***
  Para disa muajsh zoti Obama vizitoi Kuben dhe eshte poshtrues qendrimi qe po mbahet nga disa kapterra te dipllomacise amerikane qe merren me shqiperine.
  Fidel Kastro ne 1961 I drejtoi rraketat me mbushje berthamore per rrashimin e Washingtonit kurse Enver Hoxha si Garip perzuri flloten ruse qe eshte akti ndoshta me historic ne konfliktett boterore…
  Po ashtu vizitoi Vietnamin dhe ka shume fotografi me kreun e shtetit vietnamez pikerisht para bustit te Ho shi minit,kur dihet se vietnamezet vrane apo plagosi rreth gjysem miljoni ushtare amerikane..Po enveri qe nuk vrau asnje ushtar amerikan ??

  Pra pse ky kanibalizem cerek shekullor me Enver Hoxhen..
  Mos duhet te shkoje zoti Obama dhe Kongresi amerikan ti lutet dy bossave qe merren me shqiperine Elez biberaj dhe frank wisner..Aman o elez dhe fran..pushoni luften me enveri e vdekur se late koqen e namit dhe me kete ASS-in e Dites qe duket hapur qe jo vetem eshte I paguar por po na I ben Enverin Legjende
  Jepini Cezarit kuroren qe i takon..sidomos pas kataklizmose se 97′ kur vrate shtetin dhe dinjitetin e kombit dhe akoma nuk po e ngjallni dot

  Reply to this comment
 34. meshire per komentuesin intelektualin e esat pashe tradhetarit August 15, 21:08

  mesazh per nevrikun intelektual me gjuhe rrugacesh

  i nderuar gjoja intelektual

  me kaq sa ke shkruar me poshte je me i keq se serbi dhe greku bashke:
  ……………….

  intelektuali

  “VALSI I LUMTURISE” NE KOHEN E KOLERES.

  “Valsi i Lumturise” ishte terrori enverist per antikomunistet ne Shqypni dhe ishte njesoj si kenga e Hitlerit “Detuschland uber alles” qe kendonte kengetarja fashiste Marlen Dietrich per ushtrine fanatike gjermane gjate Luftes se Dyte Boterore. Per ironi te fatit Vace Zela e kendoi kengen e saj famoze ne kohe paqe per afro 50 vjet me radhe.

  #######################
  12 Shkurt, 2014…….E verteta e vrasjes Vasil Shantos

  intelektuali
  VASIL SHANTO ISHTE NJE KILLER ME PAGESE, SIC ESHTE SOT KILLERI SINANAJ.

  Po cfare flet more Shyqo Djali, por meqe ke studiuar ne gjymanzim e Shkodres, mesiguri e njeh profesorin Arshi Pipa dhe vellane e tij intelektual Muzafer Pipa, por mbase nuk ke harruar edhe Zoi Fundon, por edhe Qazim Turdiun. Mos krahaso o Shyqo shkodrani killerin psikopat bolshevik Vasil Shanto, qe e vrau Enver Hoxha me urdherin e tij duke e spiunuar nga shtepia e kunatit te vet fashist Bahri Omari dhe mire beri qe e hoqi qafe, se do te kishte shuar dynjane ne Shkoder, mos e krahaso kete CUB mali, njesoj si CUBI tjeter psikpoat Avni Rustemi kohe me pare me Manush Alimanin e vorfen qe vinte dhe hante nje pjate me supe tek shtepia e familjes se nastradinit shpesh dhe qe kishte rene pre e demagogjise komuniste jugosllave, por qe nuk vriste dot edhe nje pule ne rruge.

  ….
  pra nqs se ju quani AVNI RUSTEMIN horr dhe esat pashe toptanin e quani atdhetar…me falni po kur te ngordhni do ju cojme ne beograd te varrezat ku prehet esat tradhetari

  Reply to this comment
  • intelektuali August 15, 22:49

   Po ti c’pate? Sikur inatin e kishe me Saliun, Pjellen Origjinale te Enverit, te dy BOSA te Partise se Punes dhe jo me intelektualin properendimor qe Enveri e masakroi duke i vrare prinderit dhe duke e detyruar ne burg me patllake tek koka qe t’i perkthente veprat e tij.

   Po sikur nje KILLLER apo CUB dru me pre pa shkolle si Avni Rustemi te vrase dhe ekzekutoje sot Edi Ramen me justifikimin se eshte tradhetar, cfare do te thoje ti more mavri?

   QE KILLERI ESHTE HERO KOMBETAR?

   prandaj:

   Mbyle squpin e debilit se ke dale jashte shinave te debatit.

   Reply to this comment
   • fteri August 16, 11:08

    Për Idjotin =INTELEKTUALIN !,…dhe një përgjigje mu në zemër të tradhtisë, bukshkalit A.Stefanit.!!SHqiptari ishë partizan me komandant legjendarin E.Hoxha, partizan fitimtar me armë në dorë në luftën nac-çlirimtare kundër armiqve jashtëm ,e mbeturinave brenda vendit e deshën atdheun si shqiponja folenë,kushë bie për atdhe ai nuk ka vdekur por ka lerë.Vdekje fashizmit -liri popullit !..Para litarit e plumbit – -nazistë e fashistë komunistët kërkonin t,i zgjidhnin sytë,për të parë dushmanin në sy ,kështu bënë 10 kshilltarët e hekalit para ekzekutimit.
    ****E.Hoxha porosiste :SHqiptari nuk i numëron armiqtë ,por i lufton kundër tyre edhe 1 me 100.Kështu luftoi brigada e parë sulmuese dhe të gjithë partizanët legjendarë në luftën për çlirimin e atdheut.
    ***Në rrugën e ndritur të historisë së luftës dhe ndërtimit shqipërisë së re spikat UDHËHAQJA e drejtë dhe gjenjaliteti ,ENVER HOXHA ! .
    *****Ky është BABAI I HISTORISË së SHQIPTARVE PËR GJYSËM SHEKULLI FITORE ,KU NË BALLË TË SAJË ËSHTË GDHENDUR = P A V D E K S I A =.
    tradhtia e ballistve ,bashkëpuntorve të fashistve ,legalistve,bajrektarve ,e monarkistve dhe kalenjgjijve që mbajnë gjallë sot këto tradhëti janë

    *************** VARRI i – A TË DH E U T ***************!

    ****Sa shumë u djeg prapanica A.Stefanve dhe kalinave të tjerë ballistë ,zogistë ,bejlerë agallarë ,mashtrues bajrektar e zuzar ,kur diskutohet revulicioni ,fitorja e E.Hoxhes për 45 vjet madhështi socialiste .Pinjollët e kësajë klase helmuese janë gati ti vënë edhe zjarrin demokracisë dhe shqipërisë. Kaqë shumë ka rrjedhur nga trutë e kokës A.Stefani sa flet në emër të ballit ,të bajrektarve ,të bejlrve dhe tradhtarve sikur të ketë marr vetë pjesë në këto ngjarje.!Urrejtëja kundër popullit paska qenë e madhe në venat e tijë !!!,këtë popull që vetë e vrau me 28 mijë dëshmor ,e dogji dhe e shkatrroi tërsishtë së bashku me gjermanët dhe fashistët Italjan e bashkëpuntorët trdhëtar.
    *********E.Hoxha ishte nga ato komandant dhe udhëheqës të rrallë në histori botrore ,që nuk njohu humbje,po vetëm fitore.
    ***Fitore si komandant i ushtrisë NAC-Çlirimtare,kundër pushtuesve fashistë ,nazistë dhe bashkëpuntorve ballisto -zogistë.Fitore në luftën e gjatë kundër armiqve të jashtëm imperjalisto -revizionistë .Fitore në luftën për ndërtimin e shqipërisë të shkatrruar nga lufta e dytë botrore në kushtet e bllokadës e rrethimit të egër imperjalisto- revizionistë.!.Këto fitore janë të skalitura në gjoksin e atdheut në histori të kombit me germa ARI-dhe nuk mundë ti fshinë asë ti rrezikojnë sharlatanët e djeshëm ,asë të sotëm, kalemxhinjë të shitur në shërbim të propogandës antikomuniste e armiqve të jashtëm e të brendëshëm të sotëm si Fefzijtë,Farijtë,Stefanët ,që fabrikojnë gënjeshtrat si furrtari simitet në furrë ,kundër HISTORISË legjendare të E .Hoxhës .Hopartizane .

    Reply to this comment
 35. PO.PO August 15, 21:24

  Je teresisht nje idjot dhe nga do dhe si do qe te vertitesh , ne jemi indinjuar thellesisht nga ato qe ke shkruar dhe i kemi lexuar. Cdo interpretim e sheqerosje e metejshme nuk vlen as nje grosh, bile te nxin edhe me teper sec kujton ti. Se si ke thene dhe cfar ke dashur te thuash , ne te kuptojme mire dhe pikerisht se te kuptojme, pa edhe te peshtyjme .
  Une qe po te shkruaj , te rendisja nder gazetaret me pozitive , realiste e kurajoze per te thene te verteten .
  Por tani e kuptova mire se me ke kam te bej . Ti, z. Stefani ,i perket atij stani gazetaresh llum , por mjaft i rafinuar ,qe ne thelb,nuk ndryshon shume nga S.Berisha . Ai , vetem per t`u bere i besueshem nga Perendimoret (duke qene 30 vjet komunist) , ndoshta edhe jashte vullnetit , por me ndjenjen e frikacakut e te tinzakut te pa burreri, sikurse ben edhe I.Kadareja , perpiqet te tregohet edhe ” me katolik se Papa ” . Kjo i u ben te neveritshem ne syte e njerezve .
  Jam aq i zhgenjyer prej mostrash si ti , sa nuk kam durim as te lexoj llapashitjet e tua, qe perpiqesh si mi gjirizi te justifikohesh per te “pegerat”, qe nxore . Nga neveria qe ndjej per ty , ndaj edhe po te shkruaj .

  Reply to this comment
 36. SAFET BUTKA August 15, 21:30

  Ke kerkuar “qimen ne veze ” more palo gazetar , duke germuar ne vitet me te veshtira e ne prapaskenat qe iu bene Enverit dhe Shqiperise nga hijenat serbe te Titos.
  Ndonje tjetri , edhe mund t`i faleshin disa brockullitje, si
  keto te tuat , poooooooor , Ty ,kurrsesi jo , te biesh ne nivelin e shurres se Uran Butkes ! ! !

  Reply to this comment
 37. logjika August 15, 22:06

  I dashur Andrea dhe bashkemendimtare te tij ! Tema qe ke trajtuar ti eshte jashte logjikes se kohes, sepse te tille tema vetem koha do ti sqaroje ne vazhdim. Tani njerezit kane shume ngerçe dhe duan te hakmerren. Shiko se çfare ndodh: per dite vrasje, sherr, politke destruktive per karrike dhe prona, vjedhje dhe çmoralizim… Liria qe pretendon ti nuk egziston ne lufte per çlirimin e vendit nga okupatori. Ne lufte egziston ligji luftes; kush kthehet mbrapa vritet. Interpretimet e tjera jane dashakeqese. Prandaj krahasimet nuk jane me vend dhe duhet te jete mendje boshe ose tinezare. Lirine mundohu ta kerkosh sot po munde. Do te quaja nje analist apo gazetar serioz kur ti çoje çdo gje qe eshte bere ne vendin e vet. Me kete qe ke bere, vetem sa ke futur njerezit ne nje rremuje qe eshte e domosdoshme per ata qe nuk ja duan te miren atij vendi. Ti s’mundet ta kuptosh se priresh nga egua dhe ajo e shkrete parà, si shume te tjere. Per mua me kete qe ke shkruar ke rene shume poshte si njeri, atdhetar dhe intelektual. Por turpi mund te te mbuloje menjeher, ndersa nderin eshte veshtire ta gjeshe. Megjithate edhe ti je kthyer ne copez te kesaj zallamahie shqiptare. Nuk dua te te ofendoj se eshte ne te drejten tende te shkruash e te flasesh si te duash, por ketu nuk ke te drejte. Po te prekje mua, do te te pergjigjesha, por ke prekur nje pjese te shqiptareve dhe le te te pergjigjen ata ashtu si e meriton. Mendoj se te gjitha replikat qe ke bere jane teprime per te mbrojtur jo kauzen tende se ajo nuk egziston, por dredhite e tua prej njeriu pa stabilitet e bosht qendror. Keqardhje, por edhe duhesh ndeshkuar sepse duket qe je njeri qe nuk ze mend dhe s’pranon mendimin dhe lirine e te tjereve qe te duket se pertekohesh aq shume. Dhe te fundit dua te te theme: njeriu nuk eshte asnje here i lire dhe s’ka per te qene sepse 9 muaj jeton e zhvillohet ne “burg” ne barkun e nenes, sa del ne jete eshte nen diktatin e prinderve dhe kur rritet nen diktatine shoqerise dhe ligjeve te shtetit. Mundohu ta kenceptosh me mire lirine dhe shoqerine.

  Reply to this comment
 38. Niku August 15, 22:19

  Andrea shkruan: Me pyesni perse vajten Ballistat dhe Zogistat ne Peze?.! Kush je ti qe te te pyesim. Je nje megalloman i semure qe duket qarte nga menyra qe kopjon Shaban Qosen. Per ata qe nuk e dine, Shabanin po ta prekje, ai do te te ndiqte nga mbrapa deri sa te te te prekte. Edhe per Andrean ka rendesi qe ai te shkruaje i fundit dhe i duket se ua ngeci te tjereve. Une nuk i kam lexuar shkrimet e fundit te Andreas dhe nuk kam per ta lexuar edhe per tema te tjera, sepse ai nuk ka respekt per lexuesin serioz. Nga ai nuk perfiton asgje pozitive, perkundrazi lexuesi eshte ne kontakt me mllefin e tij inatcor dhe delirant.

  Reply to this comment
 39. Lion August 15, 22:36

  Per Luften II Boterore ne teresi, dhe Luften Nacionalclirimtare te popullit shqiptar ne vecanti,vepra dhe artikuj shkencore kane botuar profesoret e nderuar Kristo Frasheri, Paskal Milo, Xhelal Gjecovi dhe ndonje tjeter por jo Andrea Stefani! Andrea eshte nje amator ne nivel medioker ne histori.Te lexosh mbrockullat e tij do te thote te humbasesh kohen kot.

  Reply to this comment
 40. Qemal Shanto August 15, 22:38

  Nje nga krimet mizore te demokracise eshte se i dha te drejte me fole cdo idioti, katunari, psikopati e flliqani.Tash qe pranum demokracine duhet me i pranu edhe kta.

  Reply to this comment
 41. Dhimbie e madhe D. August 16, 00:08

  Pse lodhi o njerez…”lepuri fle gjetke”!
  A. Stefani e ka thene vetene titullin e shkrimit;
  “UNE TRADHETARI”!
  C’doni me qe polemizoni me te?! A polemizohet me “tradhetarin”?!
  Jo do thoni e di.
  Po pse e beni realitet.
  Shikoni se; nuk eshte Andrea Stefani qe flet. Ai eshte SUFLERI.
  Gjeni zedhenesin e vertete.
  Nuk i njoh ligjet po Andrea ka akuzuar veten e; -drejtesia duhet te veproje. Apo jo!?
  “Qitia” e Andrea Stefanit eshte e telekomanduar. Gjeni vendkomanden me sakte.
  Diku gjetke rreh cekani, As te veterane as te ENVERI.
  Ata e dine, qe atyre nuk ju bejne dot gje dhe mendojne ta fitojne “betejen” me keto lojra fjalesh qe kush, si ka degjuar e jetuar.
  Shqiptaret e vetete atdhetare, duhet te mendojne e gjejne zgjidhien.
  Me cudit fakti qe heshtet nga “kopetentet”.
  Mos fle ketu lepuri ?!
  Ere e keqe kjo !
  Therritini mendies…
  O VELLEZER e MOTRA SHQIPTARE!
  Kjo eshte MJEGULL per te erresuar rrugen-,Njeriut te thjeshte e te shumevuajtur.
  Ata, po quajne me objektiv te large..
  Qofsha une gabim…

  Dhimbia e Madhe D.

  Reply to this comment
 42. ish anti enverist August 16, 00:35

  autopsia e intelektualitrapit

  o nastradinintelektuhali I leshit dhe sapunit rrojes
  ,
  teorikisht I ke ne rregull ato qe thua,por je personi I gabuar se ti I perket atij brezi te KARA OSMANEVE,

  – luftuat plakun e vlores me haxhi qamilet dhe esat pashe tradhetaret dhe ishit bedelat e sultan neshatit dhe perzute princ vidin e europes

  -vrate bajram currin,luigj gurakuqin,hasan prishtinen,avni rustemin perzute Nolin dhe ajken e inteligjencies dhe prute zogun e kurves nga beogradi me rusete bardhe te vrangelit

  -u bashkuat me vone me italianet qe I pritet me lule si clirimtare dhe cuat kuroren e skenderbeut te mbreti shemtaraq xhuxhmaxhuxh I italise.

  -ja futet dhe italianit nga mbrapa dhe u bashkuat me xhaferr devat dhe vrate pas shpine vellezerit tuaj qe habitet dhe vete gjermanet me kanibalizmin tuaj.

  -ishit ju “mender baballaret e kombit “ qe enver hoxha ju perzuri si lepuj,pra ishta tradhetia juaj qe ja la pushtetin tarrasit

  -si lavire te ndyra shkuat ne Beograd dhe athine qe u bête si kavie eksperimentale nga serbet dhe greket dhe aleatet eksperimentues dhe kryet terror me banda diversantesh dhe ja u futi tarrasi perseri

  -edhe ju qe ngelet ne shqiperi edhe pse hidhnit ndonje kapsolle kunder enverit ai nje pjese I bere “trenazh” neper burgje,pjesen tjeter e bere spiune qe kryen pune te shkelqyer kundra shokeve te tyre si ai Kasaruhoja ai shoku yt qe edhe perkthenit veprat e xhaxhit dhe spiunot shoket tuaj

  -edhe pas 90’ ishit ju qe prute djallin berishe ne pushtet dhe kur e pate pas 25 vjeteshqe ja u futi nga mbrapa thoeni se ka qene komunst

  -ishe ti o vemje qe ne greven e urise se te perdjekurve politike ne tetor 2012 kur shoket tuaj digjeshin si murgjit e tibetit ju I conit kartoline shtrigut berishe.
  Pra sa me siper ju nuk keni asnje lloj morali ti kerkoni llogari as saliut ,as enverit se ju I prute ne pushtet pasi jeni vetem qenie te mjera qe per 70 vjet kakarisni prapa ferrave

  NXIRRE KOKEN NASTARADIN KARAOSMAI TE NJOHIN NJERZIA CFARE GJARPERI JE,

  sipas teje le te ngrene lapidarian
  hamza kastriotit
  ballaban pashes
  sultan novruzit
  haxhi qamilit
  esat pashe toptanit
  shefqet verlacit
  koci xoxes
  hamit matjanit
  xhaferr deves
  panajot plakut
  fecorr shehut
  damir fazllicit
  nikolla gaxojnit
  doris pack-ut
  gollsbrukut
  trafikantit dhe gopi somes.

  Prandaj nastradin leshi nxirre koken si ish fashist I duces dhe spiun I enverit.Shqiperia eshte kthyer ne Kolumbi dhe si Sicilia e viteve 60-70 dhe jo Rama por dhe Obama eshte I pafuqishem te rindertoje ate vend..Vetem ai karaduzi I argjirokastres I vinte hakut atyre shqyptareve te tu si dhe atyre malesorve dhe xhambasdoreve qe e kane “dhi punen”

  Koha e enver hoxhe ishte nje periudhe e veshtire por ne krahasin me kohen esotme dhe te zogut te kurves ajo ishte e keqja me e vogel..por e keqja me e madhe eshte se ti po ja shton lavdine asaj kohe

  .Ne vend te merresh me super krimin e Lul Udbashin dhe saliserbin per pushtimin e rrugeve te Tiranes per 25 vjet me keq se fashizmi dhe komunzmi dhe ti merresh me kockat e enverit si n je kanibal.

  bisht qeni ke ngelur gjithe jeten o mortje e pa kallur i esat pashes se fejzi ziut

  Reply to this comment
  • intelektuali August 16, 14:30

   Shqypnia sot eshte bere ashtu sic e krijoi dhe e la Enver Hoxha ne vitet 90-te. Ja shiqoje me syte e fanatikut o te placin temthat fanatik i qelbur:

   http://www.kohajone.com/2015/09/05/shkrimtarja-amerikane-zbuloni-njesine-101k-e-krijoi-enver-hoxha-dhe-mafia-italiane/

   Shiqoje dhe lexoje me syte e fanatikut si babai i Luan Rames, zevendesit te Like Floririt e kishte transformuar Shqypnine ne nje Kolumbi Droge qe punonte me Mafien Italiane per vite me radhe,

   prandaj:

   Mbylle sqypin e fanatikut dhe mos ja ngjit Saliun dhe Lulin si MUTI pas kepuce intelektualit se keta jane VEMJE qe i hodhi Partia e Punes per te mbrojtur Kauzen e Enverit, keta spiuna te Sigurimit jane PJELLA origjinale te Enver Pederastit qe mbushi lumenj me gjak njeriu te pafajshem ne vendin tone dhe qe la pas Mafien e Kuqe me pushtet qe po qeveris vendin tone njesoj si Putini i Rusise.

   sepse:

   A nuk i ke pare pushtetaret si shkojne dhe bejne homazhe me fotografine e enverit ne dore dhe si Edi Rama dekoron Nexhmijen dhe Viton me medalje trimerie dhe si u akordon pnesione shtese krimineleve dhe xhelateve te Enverit ne nje kohe qe ne Berlin perpara Merkelit kerkoi falje per krimet e komunizmit dhe nje nje kohe qe po kerkon te integrohet ne BE-ne Antikomuniste?

   prandaj te them:

   MBYLLE SQUPIN E FANATIKUT SE KE DALE JASHTE SHINAVE FARE.

   Reply to this comment
   • skifteri August 17, 11:15

    GRUSHT QELIKU RRTHË PARTISË TU THEJMË HUNDËT INTERLEKTUAL IDJOTVE ,PASARDHËSIT E SHUSHUNJAVE QË I PINË GJAKUN HISTORIKISHT POPULLI.

    Reply to this comment
 43. sa fejziu kishte Hallatin August 16, 18:03

  pse enverin kane 30 vjet qe armiqte jo vetem nuk e munden dot por ai cdo dite po I rritet ai miku

  nqs se doni sekretin e keni me poshte

  “Le Monde”gazeta me e madhe franceze
  dhe nje nga me të medhate e globit!Ja perafersisht idea e saj sepse origjinali do rigjetur dhe publikuar me foto!Per keqfoljen ndaj shqiptareve ka te drejte Shmid, ka shume autore të gjithe te blere nga sllavet,por dhe greket!Ka qene vertet nje furtune e madhe mbi shqiptaret e prapambetur të asaj kohe!Dhe ketu jane sjelle fare pak autore…

  Eshte e vertet qe sllavoshkruesit i benin shqiptaret njerez me bisht dhe Le Monde e thote kete aty nga viti 1946 kur nje delegacion i rangut te larte shqiptar i kryesuar nga vet Enver Hoxha,zbriti per here të pare me avion ne Paris.Ishte e njohura mbledhje e Kombeve te Bashkuara dhe ka nje kenge shqipe qe brilantisht e historizon kete eveniment botror.”Në Paris u mblodh UNOJA!…..”

  Greket kishin nxjerr pretendime territorjale dhe sllavet gjithashtu kishin presion paikologjik ndaj shqiptareve si njerz me bisht.Delegacioni shqiptar zbriti ne Paris dhe ishte ne pritje te autoriteteve protokollare franceze qe vononin!Nje ushtarak francez i derguar per inspektim,filloi te shikoje,thote Le Monde,delegacionin shqiptar nje per nje nga prapa duke filluar nga me i fundit qeveritar shqiptar e mbritur tek i pari i tyre, Enver Hoxha,i cili thote

  Gazeta njihte dhe fliste shume mire frengjishten.Kur mbriti tek Enver Hoxha,dhe po e veshtronte drejtuesin shqiptar nga pas,si të tjeret,diktatori e pyeti:”Zotri,cfare kerkoni që na shikoni nga pas?”

  Menjehere kontrolluesi sqaroi:”Serbet na kane thene se ju shqiptaret jeni njerez me bisht…por une bisht nuk po shikoj “Gazeta shkruan se menjehere, duke qeshur,Enver Hoxha iu pergjegj:”Jo,zotni,serbet kane te drejte!Vetem se gabojne pamjen:Ne shqiptaret kemi bisht te madh,por e kemi ketu,përpara dhe do tua tregojme edhe ne mbledhje atyre dhe grekeve!” Shkruan me humor te larte “Le Monde”gje qe edhe ndodhi ne mbledhjen e Parisit.Vet “Le Monde”faqe 3 dhe 22 me foto e cilson Enver Hoxhen kryeshtetarin me fotozhenik te mbledhjes dhe me të ashprin ne mbrojtje te shtetit te vet.

  Ndofta mund te jene dhe keto arsyet qe studiuesit e paanshem gjejne tek kenga popullore e asaj kohe vargjet e pashkulshme:

  “Në Paris c’u mblodh UNO-ja,
  Fol Enver,të lumtë goja!
  Fol e mbro të drejtat tona!…”etj…

  Natyrisht,kjo s’ka te beje me balten qe ca shqiptarobishtukë të vertet i hodhën Enver Hoxhes,duke shitur gjer dhe trojet e detit ne jug dhe duke qënë,si dihet zgjatim bishti i bythës se sllavëve në Tirane e Shkodër!”Bishti ynë eshtë perpara”, një thenie enveriane lapidare qe i bën mirë kombit shqiptar!

  Reply to this comment
 44. Mersin August 16, 19:10

  Me kete shkrim ke zbritur me me kembe ne toke, por ne librin qe po shkruan perpiqu te qartesohesh me shume. Ballin nuk detyroi Enveri dhe prishja e Marreveshjes se Mukjes te bashkepunoje me okupatorin, se keto shenja i kishte dhene para Mukjes. Ke qene mesues i m-l dhe di fare mire se PK e te gjitha vendeve e kishin ne program psrmbysje e borgjezise dhe mendoj se ketu e ka zanafillen perdredhja e Ballit. Po te kishte luftuar fashizmin, te kishte formacionet e veta luftarake, Balli fare mire mund tua kthente pushken komunisteve per marrjen e pushtetit. PK i shfrytezoi me mjeshteri qendrimet e tij ne luften per marrjen e pushtetit dhe eshte me se e verteye qe e pergatiti ate gjate luftes. Kete nuk e kane mohuar asnjehere komunistet dhe ti e di fare mire.

  Reply to this comment
 45. po zogu i kurves ?! pse ka lapidar August 16, 19:41

  ju lutem..krahesoni keto masakra te ahmutzogjit ??

  Mbas vrasjes së atdhetarit opozitar, demokratit të madh Luigj Gurakuqi, të idhullit të rinisë shqiptare e liridashësit të zjarrtë Avni Rrustemi, të Plakut të Maleve, Lisit të paepun të Kosovës, Bajram Curri, nga mbeturinat antikombtare osmane, rradha e eleminimit fizik i kishte ardhë deputetit të Opozitës, atdhetarit Dom Gjon Gàzulli, të cilit anadollaku Ahmet Zogolli i zgjodhi, si prift katolik që ishte, mënyrën ma “spaciale” dhe ma çnjerëzore: “varjen”.

  Kujtuen shqiptarët se mbas Ditës së Madhe të 28 Nandorit 1912 nuk do të provonin ma shëmtime e masakrime si ato të turqëve. Po jo, çibanët që la mbrapa otomani, feudalët e agallarët atavikë, shartue shpirtin me urrejtje aziatike ndaj të krishtenëve, edhe pse bashkatdhetarë të tyne, shikonin po të njejtat andërra të kobshme: “Me ambasadorin anglez Ahmet Zogu në 1927 u ankue për klerikët katolikë: “Ah sa shumë do të dëshroja t’i varja ashtu siç e meritojnë”…E që të kënaqte kërkesen e mbrendshme për t’i varë, ai çoi në trekambësh një klerik…( Dom Gjon Gàzullin). ” (Bernd Fischer – Re Zog e la lotta per stabilità in Albania, Monographs dell’Europa orientale, Boulder, 1984.) Ky ishte Ahmet Zogolli i Matit, që dënonte me tre vjet burg atentatorin e tij Beqir Valteri, ndërsa çonte në litar meshtarin dom Gjon Gàzulli, pa i provue asnjë faj, nëse faj nuk do të konsiderohen: –
  Ahmet Zogolli nuk e ndërpreu asnjëherë luftën kundër Klerit Katolik. Jo rastësisht ipeshkvijtë i drejtoheshin më 1933 (kur i patën zanë “dritën” shkollat katolike) se, “Na jemi këtu prej dymijë vjetësh; katolikë atëherë edhe sot, shqiptarë atëherë shqiptarë edhe sot”. Gjoni leu në Dajç të Sapës (Zadrimë) me 26 Mars 1893. Mësimet e para i bani në shkollën e fshatit, që e kishte çelë dom Ndre Mjeda. Si vijoi të mesmën në Shkodër, studimet e matejshme i ndoq në Itali dhe Austri, ku ishte edhe vëllaj tjetër, Nikolla. Ai u Shugurue Meshtar me 4 Gusht 1919 në vendlindje, në Dajç. Mbas një shërbimi të shkurtë në Gjadër të Lezhës, e çuen në Qelëz të Pukës. Tue pa trazimet e Atdheut, ai u angazhue përkrah Luigj Gurakuqit, Avni Rrustemit, Fan Nolit, Bajram Currit, At Gjergj Fishtës, At Anton Harapit, Hasan Prishtinës, në atë krah që asht quejtë në histori “opozita”, pse i ishte kundërvu “popullores” së Ahmet Zogut, dhe në zgjedhjet politike të vitit 1923 dom Gjoni u zgjodh deputet.
  Kurse “Popullorja” ishte e përbame prej mbetjeve ma të përçudnueme të Stambollit, ashtu si i ka pikturue At Fishta, “Ky babën gjaks, gjyshin katil, stërgjyshin mizuer … hasëm të kulturës …”; ata nuk përfaqësonin asnjë interes të popullit shqiptar, po një interes të ngushtë bejlerësh që donin me ruejtë ato previlegje që i kishin sigurue tue i shërbue pushtuesit otoman, kryesisht në një rreth nepotik: Ahmet Zogu, nipi i Esat Pashë Toptanit, dhandrri i Shefqet Verlacit, kunati i Ceno bej Kryeziut, një qerthull mehmurësh anadollakë, të shitun te serbi deri në ditën e vdekjes. Ndërkohë, tue qenë meshtar në Qelëz, meshtari-deputet Dom Gjon Gazulli kreu atë akt që për kohën ishte një veprim revolucionar i pashembullt: Hapi në qelë (shtëpinë ku banonte vetë, ashtu si banë edhe shumë klerikë të tjerë) shkollën e parë mikse në botë. Po po, në botë. Asht diçka e vështirë për brezin e ri me kuptue disa gjana, por edhe në Europën e përparueme shkollat mikse (djelm e vajza bashkë) janë çelë për herë të parë mbas Luftës së Dytë Botnore, në Francë më 1948, kurse në Itali katër vjet ma vonë, më 1952.
  Kurse ai, prift, hapi në qelë shkollë mikse me djelm e vajza bashkë, të krishtenë e muslimanë bashkë. Jo rastësisht një ndër votuesit e tij kryesorë, pse zgjedhjet në atë kohë baheshin me përfaqësim, ka qenë Myftiu i Hasit. Kur Musa Juka iu drejtue Myftiut: “Po ti, si nuk pate turp e votove për priftin?!”, Myftiu, pa prishë terezinë, iu gjegj i qetë: “Nuk votova për priftin, po për atë që po na mëson përditë çka do me thanë Shqipni, çka do me thanë Atdhe”. Vrasja e Avni Rrustemit çoi në trazimet e qershorit 1924 dhe ramjen e “popullores”. Zogolli u strehue në Beograd. Diçka duhet t’u thotë kjo atyne që kanë vesh me dëgjue e sy me pa: Mjaft të lexoni marrëveshjen ma sipër në mes Pashiçit dhe Zogollit. Dhe prej atje, me paret e Serbisë dhe ruset e bardhë të Wrangelit “rimori” Tiranën”. Vallë as këto fakte historike që i ka në dorë një Europë mbarë mbi tradhëtinë e Zogollit historianët tanë nuk i dinë?! Dom Gjoni nuk u largue kur në Shqipni u rikthye Zogu me hordhitë serbe e bjellogardistët. Nuk iku as atëherë kur Zogu i vrau miqtë e tij ma të mirë, Luigj Gurakuqin e Bajram Currin. Atë, mbasi iu desht të përballej në krye të pukjanëve të Qelzës me boshibozukët e Pëllumb Lleshit, që shkonin tue gjuejtë kudo ndeshnin Kryqat e tue vra edhe pukjanët e pafaj tek ktheheshin me bagëti a prej mullinit, në shkurt 1926 e transferuen dhe e çuen në Koman
  . E puna e parë që bani sa u vendue atje ishte me hapë edhe aty një shkollë. Ahmet Zogu, para se me i shprehë dëshiren e zjarrë ambasadorit anglez me varë klerin katolik, po zbatonte politikën e tokës së djegun ndër krahinat e krishtena të Mirditës, Pukës, Zadrimës, Dukagjinit, Malësisë së Madhe me andërren e fshehtë që të ishte jo sundimtar i Shqipnisë, po i Arnautistanit anadollak. E për të realizue këte, duheshin zhdukë, ose ma e pakta, të mundoheshin, sa t’i detyronin me lëshue vendin, katolikët e maleve, kurrë të shtruem nga pushtuesit e tiranët, pse si thotë Imzot Noli, “Vetëm Malësorët e Veriut mbetën Katholikë me armë në dorë…”. Kështu, në verën e vitit 1926, Zogu i kishte dhanë letër të bardhë një katili si Ismajl Osmani, që shkretoi fshatrat e Pukës me njerëz e me pasuni. E njejta gja po ndodhte prej Fanit në Dukagjin. Ajo që asht quejtë Kryengritja e Veriut kundër Zogollit, në të vërtetë nuk ka qenë tjetër veçse mbrojtje e lirisë e deri e egzistencës fizike nga masakrat mbi popullin e pambrojtun të barbarit diktator të Matit. Postkomandanti i Pukës Dedë Sadrija kishte marrë urdhnin drejtpërdrejt nga Zogolli: Të digjet Puka, sikur edhe për shtatë vjet atje të mos mbijë ma bar! Kështu kishte ba dikur edhe Turqia! Ahmet Zogolli po u dëshmonte shqiptarëve si ishte nip “i dejë” i Esat Pashë Toptanit! Dom Gjon Gàzulli, në pamundësi me ndejë ma në Koman, pse rrezikohej jeta e tij, u strehue në Kalivare. I thanë të largohej nga Shqipnia, nëse donte të shpëtonte kryet. Po jo: Ai nuk do ta linte kurrë truellin amtar!
  Ai, në luftë me Nënprefektin anadollak të Pukës për çashtje të shkollës që mbante në Koman, Ai, që ishte i mbuluem me nder prej Hasit në Zadrimë, tashti ishte rrethue prej çakejsh e nuk mund të kthehej ma as deri në famullì. E Zogolli nxitoi t’i thurte të gjitha kurthet: së pari, një hoxhë fanatik, që rrejti një njeri qyqan e mendjeshterpë tue e nxitë t’i bante një padi; sekreatri i Prefekturës Ismaijl Axhemi (me origjinë turke), nënprefekti Abedin Sakiqi, komandanti i rajonit Rexhep Aliaj – të gjithë të angazhuem me provue “fajsinë” e tij. Dom Gjon Gàzulli, dom Nikollë Gàzulli, dom Lekë Dredha u arrestuen në Kalivare me 28 dhjetor 1926. Gjyqi, një ndër farsat ma të neveritëshme të Zogollit, akuzoi Dom Gjonin dhe shokët e tij se: 1) kishte organizue kryengritjen; 2) kishte shpërnda armë ndër male; 3) kishte pre telin e telefonit. Po po, e akuzuen se kishte pré telin e telefonit! Vendimi i gjyqit: Dom Gjon Gàzulli, dënim me vdekje, varje në litar. Dom Nikollë Gàzulli, me burg të përjetshëm …. (Mbas 4 vjetësh burg në Kala të Gjirokastres, me ndërhymjen e intelektualëve ma të shquem të kohës, e liruen. Sa duel prej burgut, iu dogj qela (shtëpia e banimit) “aksidentalisht” bashkë me dorëshkrimet. A nuk i ishte djegë 15 vjet ma parë biblioteka e pasun edhe të Madhit Imzot Kaçorri?! Haxhi Qamilët, që dogjën shërbëtorin, qelën e bibliotekën e Imzot Kaçorrit, nuk i kanë mungue kurrë Shqipnisë. Arsyeja e vërtetë: të masakroheshin priftënit, ashtu si ishin masakrue për pesë shekuj nga etnit e tij shpirtnorë, osmanët. Por jo si klerikë, pse atëherë do të mbeteshin Martirë të fesë, por si politikanë. Ja pra: “Sa dëshirë do të kisha me i varë…
  “ Pjesa e pashkrueme e atij vendimi gjyqi kishte ma shumë randësi se dënimi me varje i Dom Gjon Gàzullit. Me atë varje barbare Zogolli u thonte të gjithëve: Ose rrini urtë, ose të gjithë në litar si prifti! Ja një fragmente nga intervista dhanë të revistës gjermane “Korrespondez des Priestergebetsve” nga oficeri i ngarkuem me varjen e Dom Gjonit, Xhemal Dibra: “Ishte ora 11 para mesnate. Udhët e Shkodrës ishin ende të rrahuna prej njerëzish, pse ishte Bajram. Dhash urdhën të thirrej famullitari Gàzulli n’oborr, pse donte me folë me të Ipeshkvi. Gazulli zbriti poshtë. E kuptoj çfarë do të ndodhte. Një françeskan me Sakramend ndej para tij (At Martin Gjoka, shënim im). … Françeskani kishte mbetë pa gojë. Famullitarit Gàzulli nuk i ndrroi aspak ngjyra e fytyrës. …… Ai i kapi dorën Atit e i tha: “Pater Martin, tash ke me më rrëfye”. Ati iu lut ushtarëve të mbledhun për rreth me u largue. Mbasi na nuk u larguem, Ati i tha: – “Dom Gjon, rrëfeju, pra, latinisht a italisht”. – “Jo, Pater, i përgjigjet Gàzulli, të mbramin rrëfim due me e ba në gjuhë të Nanës”. E kështu ai u rrëfye në sy tanë. Na, Muhamedanët, pak marrim vesht kësi sendesh, por mëkat nuk dëgjuem prej gojës së tij. Mandej i dha Ati një bukë të hollë, të bardhë, e rrumbullakët, që e kapërdini me një përshpirtnì të madhe. Ai u dukte se po shndritte krejt fytyret. Tash u çil dera e burgut, e u nisëm. Ushtarët ishin para, mbrapa e në të dy anët, ma shumë se kurrë. Në mjedis ishte Ai dhe Ati. Gjithë udhën u luten të dy me za të naltë, por unë muejta me vu ore se zani i Atit dridhej, nësa zani i famullitarit tingëllonte i qetë e i qartë. Një trimni kaq të madhe kurrë s’e pash në jetë time. Kishim arrijtë te vendi i vdekjes, në Fushë të Druve. Aty ishte shtylla e vdekjes. Magjypi ishte gati me litar në dorë.
  Një dritë elektrike e shndritte thektas famullitarin në fytyrë. Ai nuk dridhej aspak. Edhe mue më kishte kapë frika. Mue më ishte dashtë me përcjellë edhe të tjerë te ky vend i mjerë, por tash ishte tjetër. Unë kisha gati si nji frikë para qetësisë së këtij prifti. Ai ishte me të këputme i pafaj. Këte e dijshim të gjithë. Por, urdhni! Unë, sikur asht zakoni, i lash fjalën e lirë. Por ma mirë mos ta kisha ba këte gja! Ai nisi me folë me një za aq të fortë, e me fjalë të drejta e që të këputshin zemrën, sa që mue përnjimend më kapi frika. E ta kisha lanë me shkue gjatë me fjalë, kishte muejtë të gjithëve me na ba me u kthye prej vetit. Mue më duhej me mendue për përgjegjësinë teme. E i thash shkurt: Zotni, s’duem me ndje predke! Foli fjalët e mbrame. Mjaft! Atëherë ai çoi zanin edhe ma e tha: Vetë po vdes i pafaj. Rroftë Krishti, Mbreti ynë! Rrënoftë Shqipnia dhe Shqiptarët e vërtetë”. Na ishim të gjithë të përmalluem fort. Lexova vendimin e dekës. I qe veshë një këmishë e bardhë.

  Magjypi ia vuni vjekcën e konopit në fyt e i hoq shkambin nën kambë. Ai ishte i vdekun! – Kështu foli kapiteni. Ishte dita e 5 marsit 1927.” Katër orë mbas varjes, Zogolli, kjo mbeturinë me djallëzi orientale, dërgoi një telegram ku gjoja i falte jetën. Nuk e di nëse ishte Shejt apo jo. Di po, se edhe sot mbas 85 vjetësh Varri i tij në “Rrëmaji” në Shkodër asht qendër pelegrinazhi e Shqiptarëve e se Ai ishte Atdhetar, aq sa në gjyq pat lanë atë thanjen e tij lapidare: “I vetmi faj që i njoh vetes, asht se e kam dashtë Atdheun deri në flijim për të”. Pat shkrue më 1942 At Gjon Shllaku për Bajram Currin, Luigj Gurakuqin dhe Dom Gjon Gàzullin: “Fatosa të vramë dy herë, nji herë kur i mbyten, dhe nji herë kur i lanë në harresë”. Po jo, nuk do të harrojë populli i Shkodrës, i krishten apo musliman qoftë. Do të jetë gjithmonë dikush që do të çojë lule tek ai varr, dikush që do të ndezë një qiri, dikush që do t’i drejtohet në heshtje: Dom Gjon, lutu për ne, se përsëri sot po vazhdojmë me ju vra. Nuk po dijmë çka bajmë, Dom Gjon, po rivrasim të vramët e po vritemi edhe mes të gjallëvei

  pra lapidari I zogut kurves eshte ne nje fare menyre rehabilitimi I enver hoxhes.

  ndersa mos burgosja e berishes I jep atij vlersimin e nje profeti

  Reply to this comment
 46. tom August 17, 15:53

  Ky Andrea ka roitur. Ah qe nuk kam mundesi qe t’ia bej pyetjen direkt (as ketu nuk e lexon dot se nuk e di pse kjo Dita e “pavarur” me bllokon).

  Andrea, thua “nen diktature nuk ka liri”

  Me thua dot ku eshte ky vend qe nuk eshte nen diktature te pronarit te mjeteve te prodhimit?

  Me thuaj edhe ku eshte ky vend qe na paska liri? Perderisa ne bote, sistemet majtas dhe djathtas, jane diktatura te nje pale, NUK ka liri.

  Po ka liri, per t’i sherbyer oligarkeve sic ben ti,

  Reply to this comment
 47. ble-ta August 18, 09:24

  Andrea Ziu me dhimbsesh, dhe nje lek per te hyre ne valle po jep 100 dhe nuk po del dot. Dita – je qeratallesh e madhe per te nxitur komente.
  Fantastik komenti i ” antienveriste te te gjitha vendeve bashkohuni dhe merrni nje brisk rroje..*
  e printova dhe do e shperndaj kudo

  Reply to this comment
 48. Uauuu August 25, 16:34

  Për ballin: Kur Balli kishte presion nga partizanët pse të bashkoheshin me gjermanët? A nuk do të ishte më e arsyeshme që, ose të bashkoheshin pa kushte me partizanët, ose në fund të fundit të hidhnin armët dhe të shkonin në shtëpi?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?