“Përgjimet, politikanët maqedonas në situata të tilla shkojnë në burg”

June 6, 2019 17:46

“Përgjimet, politikanët maqedonas në situata të tilla shkojnë në burg”

Shkrimtari shqiptar në Maqedoninë e Veriut, Kim Mehmeti ka reaguar në lidhje me përgjimet e publikuara një ditë më parë nga prestigjiozja “Bild” ku shfaqet kreu i grupit të Shijakut Astrit Avdylaj teksa komunikon me zyrtarë të PS-së e mbledh vota për këtë parti.

Duke bërë një dallim mes përgjimeve të publikuara në Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërisë, Mehmeti thotë se të paktën atje politikanët që kapen në situata të tilla shkojnë në burg, kurse në Shqipëri ata miratojnë ligje dhe kandidojnë në zgjedhje vendore.

Më pyesin gazetarët se çka i dallon përgjimet e dikurshme telefonike të opozitës maqedonase, që shpalosnin si regjimi kriminel VMRO-BDI kishte marrë zvarrë Maqedoninë, nga këto të sotmet, që tregojnë si mafiozët e kriminelët, ia zgjedhin burrështetasit Shqipërisë?

Dallimi është shumë i dukshëm dhe i qartë: ‘bombat’ e opozitës maqedonase, kryesisht shpalosnin si politikanët hajdut, të zgjedhur nga populli, e ndihmonin njëri tjetrin gjatë vjedhjes së shtetit, e përgjimet telefonike lidhur me funksionarët e ‘Rilindjes’ që e sundojnë Shqipërinë, janë më të frikshme dhe tregojnë si politikanët janë në shërbim të kriminelëve e mafiozëve që e kanë zaptuar shtetin!

E në ndërkohë, ndodh diçka edhe më e tmerrshme sa kaq: politikanët dhe hajdutët e Maqedonisë, dënohen e shkojnë në burg, e politikanët e Shqipërisë, të zgjedhur nga mafiozët e kriminelët, miratojnë ligje dhe kandidojnë në zgjedhjet vendore”,- thotë ai.

 

b.b/dita

June 6, 2019 17:46
Komento

17 Komente

 1. turkomaqedonsi dixhital June 6, 18:21

  Shumë dakort zoti Kimaqendonsi le të shkoje Rama ne burg por ne litar duhet te shkoje më parë Sali Bisha juaj që duhet të dalë para togave të zeza dhe të jap llogari për SHIK-un e tij, këtë mekanizëm monstruoz, që pasi e torturoi, e vrau dhe e zhduku pa gjurmë veprimtarin e UÇK-së, biznesmenin Remzi Hoxha, që duhej të ishte shpallur Martir i Atdheut. Sali Berisha duhet detyruar të tregojë se çfarë di për këtë krim, si e pse e bëri kreu i shërbimit të tij sekret Bashkim Gazidede këtë masakrim barbar dhe për llogari të kujt, të Serbisë apo Sali Berishës personalisht, sepse kanë dalë dyshime serioze e të besueshme se Remzi Hoxha është vrarë mbasi kish nisur të hetonte takimin sekret të Sali Berishës me xhelatin e shqiptarëve të Kosovës, Sllobodan Millosheviçin në Ohër.

  Me këtë rast Sali Berisha duhet të sqarojë para togave të zeza a ka pas ndonjë lidhje me shërbimin sekret UDB të ish-Jugosllavisë e si rrjedhim Serbisë sepse rezulton që edhe në kohën e embargos ndaj Serbisë kompanitë e klanit të Sali Berishës furnizonin me naftë përmes Muriqanit Malin e Zi me destinacion Beogradin, naftë me të cilën punonin tanket serbe që bënin gjenocid mbi shqiptarët e Kosovës.
  .
  Sali Biberishës i duhen vënë prangat për shumë e shumë krime që ka bërë mekanizmi i tij shtetëror i kthyer në një shërbim sekret personal, por para së gjithash për krimin e përbindshëm kur vrau katër njerëz të pafajshëm që nuk po bënin kurrgjë në shëtitoren “Dëshmorët e Kombit” veç protestonin paqësisht. Sali Berisha jo vetëm që ka qenë në zyrën e tij ku ka ndodhur kjo vrasje prej trupave të Gardës, por ai e ka ndjekur situatën dhe janë të gjitha gjasat që mbeten të vërtetohen se ka qenë urdhëri i tij personal për të qëlluar mbi demostruesit paqësorë, aq më tepër se ai krijoi rrethana për të zhdukur gjurmët e krimit, akt antiligjor që duhet ti konsiderohet gjithashtu krim. Sali Berisha duhet të hetohet në lidhje me vrasjen e Kosta Trebickës, shqiptaro-amerikanit i cili ishte dëshmitar i çështjes “Gërdeci”, e kishte dëshmuar se i biri i Sali Berishës ishte pjesë e skemës së kompanisë fantazmë që fitonte para në mënyrë të paligjshme prej demontimit të armëve në Gërdec dhe u bënë shkaktarë për vrasjen e 26 njerëzve duke përfshirë gra e fëmijë. Për këtë krim të përbindshëm, Sali Berisha duhet të jetë në bankën e të akuzuarit bashkë me të birin Shkëlzen Berisha, i cili, është e ngjashme që nëpërmjet rrethit të besnikëve të tij të ketë organizuar “aksidentin” e dëshmitarit kundër tij, Kosta Trebicka. Në këtë rast duhet që prokuroria të hetojë se si ndodhi që dëshmitari kryesor kundër djalit të kryeministrit nuk kishte mbrojtje të veçantë në bazë të ligjit që i mbron dëshmitarët e një çështje kaq të rëndësishme ku është bërë një krim masiv. Sali Berisha duhet të arrestohet e të përballet me drejtësinë përveç krimeve të vrasjes së njerëzve edhe për krimet ekonomike të bëra në kohën kur ai ishte kryeministër dhe korrupsioni ishte metodë pune e qeverisë dhe e ministrave të tij.

  Akoma më tej Sali Berisha duhet të dalë para togave të zeza për të sqaruar cilat janë lidhjet e tij me mafiozin serbo-boshnjak Damir Faslliç, i cili nëpërmjet vajzës së Sali Berishës që bënte avokaten e tij, ka blerë prona në Shqipëri dhe ka marrë pjesë edhe në një mbledhje të Këshillit të Sigurisë Kombëtare çfarë përbënte një precedent të rrezikshëm për sigurinë e Shqipërisë. Duhet kuptuar nga të gjithë se arrestimi i Sali Berishës nuk duhet të bëhet për hakmarrje por për drejtësi dhe se me daljen e Sali Berishës dhe ministrave të tij hajdutë para gjyqit në Shqipëri do të marrë fund mendësia e mos ndënshkueshmërisë të atyre që duke shfrytëzuar forcën që u jep pushteti bëjnë krime njerëzore dhe ekonomike, vrasin, vjedhin e plaçkisin pasuritë kombëtare. Sali Berisha nuk mund të falet nga asnjë instancë shtetërore, parlamentare, nga asnjë shtetar apo politikan sepse kauza e drejtësisë është kauza e sovranit, i cili di të zgjedhë, të japë pushtet, por edhe ta heqë pushtetin edhe të rrëzojë me të drejtën e vullnetin e tij si sovran. Askush nuk ka të drejtë të nëpërkëmbë ligjet e drejtësinë duke i falur krimet që janë bërë mbi popullin. Viktimat e 21 janarit 2011 në varr kërkojnë drejtësi, 26 viktimat e Gërdecit kërkojnë drejtësi dhe këtë drejtësi që kërkojnë viktimat nuk mund tua mohojë askush nga qeveritarët apo organet e drejtësisë, në mos një ditë edhe ata do të japin llogari bashkë me krimet e Sali Berishës dhe Kimave pao Krimbave te tij
  .
  .Dakort Kimaqendonsi i Salës.
  ..Rama në burg.
  .Berisha juaj ne litar..

  Reply to this comment
  • Kim Yong-Un Mehmeti - Nuk mund te burgosen politikane me botime fake news dhe sponsorizuara nga ruso-serbet June 6, 19:55

   Kim Yong-Un Mehmeti ka treguar qe eshte kunder Edi Rames. Keto mendime qe thote jane idiotizma sepse nuk mund te shkosh ne burg me pergjime qe nuk jane te provuara nga Gjykatat. Vetem Kim Yong-Un mund te vrase e burgose ke te doje me nje artikull. Ato kohe kane shkuar me ikjen e Ver Llapes. Nese ne Maqedoni politikanet shkojne ne burg nga disa artikuj te sponsorizuar nga parate e pista te shqupit (me origjine KGB-ne ruse) atehere cdo politikan ne bote mund te futet ne burg vetem nga disa shkrime te blera apo ‘Fake News’ te sponsorizuara nga sherbime inteligjente qe kerkojne destablizimin e nje vendi perfshi edhe Shqiperine.

   Reply to this comment
   • Kobe June 6, 20:54

    Tutkun jane pergjime me vendim gjykate

    Reply to this comment
    • @Kobe i 'kenduari' majn kotecit! June 7, 00:07

     More Kobe ku i ke lexuar qe gjykata ka marre vendim per kete ceshtje? Vetem ti dike qe gjykata ka marre vendim per dicka qe nuk eshte perfunduar hetimi akoma. Se ne te tjeret nuk kemi lexuar gje. Nga vjen ore nga Marsi apo Merkuri ti? Perdor edhe fjalen tutkun kur me ato qe thua del qe ti je teper i pakenduar ore kokebosh!

     Reply to this comment
 2. sapa June 6, 18:39

  Ska vend me kriminel se populli shqiptar!Prandaj bashkimi i kombit do korruptoje edhe pjesen tjeter shqiptare jashte kufijve te vet qe ne fakt kane koncptin e shtetit si nata me diten ne krahasim me shqiperine!Faktet tregojne kete!

  Reply to this comment
 3. bislimi June 6, 18:40

  im Mehmeti, i njohur si turkoshak i dorës së parë, shkrimtari që mburret se është turk dhe që u ka shpallur luftë të hapur të gjithë liderëve shqiptarë që aspirojnë ndryshe nga ai dhe nuk mbështetin lëvizjet ekstremiste islame, na tregon se ku shkojnë liderët maqedonas në raste të ngjashme si këto në Shqipëri.

  Armik i shpallur i Edi Ramës, Ali Ahmertit, Hashim Thaçit, ai synon të tregojë arat e gjithë hapësirës shqiptare, duke mbajtur qoshen e tij islamike aty ku jeton dhe me paratë që jeton.

  A e di shkrimtari Kim, dhe Kim nuk është emëri i tij i vertetë, se ku janë ata që krijuan masakrën e Kumanovës…në parlamentin e tij; a e di se ku është ish presidenti i vendit të tij, që nuk e sulmon asnjëherë, në Shkup, duke bërë kokrrn e qejfit..a e di ai se ku janë deputetët nacionalistë që u përgjuen, që vodhën e ranë shqiptarë, për të cilët Kimit nuk i vjen keq..në parlament e në vila luksoze..

  Mbaje veten Kim. Nuk të pyet njeri në fshatin tend e ti kërkon nuse në shtëpinë e tjetrit…

  Lereni shtetin amë të ndërtojë vetë jetën.

  mos i futni drutë e zjarrit se digjeni vetë.

  Reply to this comment
 4. bislimi June 6, 18:41

  im Mehmeti, i njohur si turkoshak i dorës së parë, shkrimtari që mburret se është turk dhe që u ka shpallur luftë të hapur të gjithë liderëve shqiptarë që aspirojnë ndryshe nga ai dhe nuk mbështetin lëvizjet ekstremiste islame, na tregon se ku shkojnë liderët maqedonas në raste të ngjashme si këto në Shqipëri.

  Armik i shpallur i Edi Ramës, Ali Ahmertit, Hashim Thaçit, ai synon të tregojë arat e gjithë hapësirës shqiptare, duke mbajtur qoshen e tij islamike aty ku jeton dhe me paratë që jeton.

  A e di shkrimtari Kim, dhe Kim nuk është emëri i tij i vertetë, se ku janë ata që krijuan masakrën e Kumanovës…në parlamentin e tij; a e di se ku është ish presidenti i vendit të tij, që nuk e sulmon asnjëherë, në Shkup, duke bërë kokrrn e qejfit..a e di ai se ku janë deputetët nacionalistë që u përgjuen, që vodhën e ranë shqiptarë, për të cilët Kimit nuk i vjen keq..në parlament e në vila luksoze..

  Mbaje veten Kim. Nuk të pyet njeri në fshatin tend e ti kërkon nuse në shtëpinë e tjetrit…

  Lereni shtetin amë të ndërtojë vetë jetën.

  mos i futni drutë e zjarrit se digjeni vetë.

  Rri në punët tuaja o Kim i shitshëm lehtë!

  Reply to this comment
 5. LORA June 6, 18:54

  Nuk mund ti mungonte korit te kazanit ky idhujtari i cadres gabele te 2017-es.
  Ne fakt,k.mehmeti eshte ne habitatin e tij,,,,ate te mizave ne mut.I qofte me shendet.

  Reply to this comment
 6. Mos ngi aq perpjet bythen isalisti qelbur se ke me dhi kaptinen tate June 6, 19:32

  ky islamist arbo-turk
  eshte nji bashkpuntore i UDB-s
  fara e djallit mbi token Shqiptare

  Reply to this comment
 7. a June 6, 19:40

  Kam patur nje fare respekti ne distance si letrar per kete “me ner me thone ” Kimi por kur e pashe te Cadra Lulit ne 2017-en dhe cfare budallakijesh thonte me vogla qe mund te them mu peshtiros si njeri aq me shume si letrar..vone mesova qe emri i tij i vertete eshte ABDULLAHAKIM MEHMETI….

  meshire per abdullahun kim !!

  .
  Kam qene..jam dhe do te jem kundra Edi Rames per aresye qe nuk eshte momenti t’i argumentoj por para ketyre Lulave Kimeve,qimeve te pekajve apo te koqevarit Buzhala ai eshte per tu mbrojtur me cdo kusht

  Reply to this comment
 8. Konti Sbalta June 6, 20:55

  “Kim “i mungon nji germe atij emrit tend per tu bere ashtu sic po paraqitesh ne te vertete ti tashtii ,germa “R”(krim) Do te ishe burr i nderuar po te kishe mbetur njeriu i letrave ,por pelqeve politiken dhe u bere”Palo burr”

  Reply to this comment
 9. era! June 6, 22:12

  E hengre edhe ti kim me veze kazanin e prishur te supes …Heshtja per ty do te ishte kapak floriri tani e tutje…

  Reply to this comment
 10. peoples June 7, 03:33

  Po ky cdo ne Shqiperi?Le te rregulloje punet te tia ne Maqedoni..a me kupton more pallavesh?

  Reply to this comment
 11. fati June 7, 06:56

  Eh, more kim me veze, nuk eshte hera e pare qe perpiqesh ta perziesh politiken e ketij vendi, pasi mbarove pune atje ku jeton. Por sigurisht, megjithe pagesat e majme qe merrni nga politika per ta shkaterruar kete vend, sigurisht dem i beni, por qytetaret tane nuk do te pranojne brockullat tuaja dhe te sojit tuaj. Qelbesire, mbaj vendin atje ku je e mos fut hundet tuaja te qelbura ne politiken e ketij vendi. Derrat nje turi kane, e sigurisht edhe ti nuk ben perjashtim.

  Reply to this comment
 12. specialisti June 7, 11:42

  Zotni Kim, gjykatat tona nuk kane merre parasysh si prova, vidiot , me ze e figure per ish funksionare te larte, miqte tuaj me te ngushte.
  I kane mbyll te gjitha proceset , per te cilat, sipas jush , duhet te shkojne ne burg.
  Emrat i di gjithe Shqiperia, e nuk i ditke ti, analisti maqedonas. Se shqiptar nuk je, sepse me shkrimet tuaja, do e ndjell rrumuja e perplasje ne politiken e mbeshtetesit e tyre ne Shqiperi.
  TURP. E quan vehten intelektual.

  Reply to this comment
 13. komentatori nga cadra per portalin e zenit June 7, 12:30

  o qimja i mehmetit.ke marre ndonje lek nga serbia apo rusi?na jep edhe ne nje piste parash se vdiqem nga ky rama.tu dogj barku per shqiperine?deri dje i benje fresk udb.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim