Përgjimet, Ceka bleu votat e emigrantëve për kryebashkiakun e Ischias

March 31, 2015 17:50

Përgjimet, Ceka bleu votat e emigrantëve për kryebashkiakun e Ischias

Ambasadori i Shqipërisë në Itali Neritan Ceka, dyshohet se është përfshirë në një aferë kurruptive, ku pas disa përgjimeve, rezulton se ka ndikuar për të blerë votat e arbëreshëve dhe shqiptarëve që banojnë atje për llogari të bashkisë së Ischias, kandidat për zgjedhjet në Parlamentin Europian.

Sipas të përditshmes torineze, Ceka i ka premtuar kryetarit të bashkisë në ishullin Ischia, Giosi Ferrandino, vota të shqiptarëve që kanë nënshtetësi italiane.

Sipas gazetës, përgjimet kanë nisur që nga marsi i vitit të shkuar mes dy personave, Francesco Simone dhe Nicola Verri, i pari përgjegjës për marrëdhëniet me jashtë dhe i dyti menaxher komercial në rajonin e Lacios, Kampanias dhe Sardenjës.

Në një telefonatë të Simones drejt kryetarit të bashkisë Ferrandino, dëgjohet të thuhet se ai, (Simone) është duke folur vetëm për shqiptarët me nënshtetësi italiane, që votojnë për zgjedhjet evropiane: “Janë 30 mijë vota, 10 mijë vota dalin gjithsesi, prit se po të kaloj një moment ambasadorin dhe me këtë rast e fton në Ischia”.

gazeta2

 

March 31, 2015 17:50
Komento

12 Komente

 1. Lomi March 31, 18:03

  Vetem nje problem te vogel ka – qe ne Ischia 5 shqiptare ka gjithsej…

  Reply to this comment
 2. Petrol March 31, 18:12

  Lexova me vemendje axhanset italisht dhe i krahasova me mashtrimet sensacionale te disa mediave shqiptare, perfshire edhe ”Temen” dhe pyes: Po kur te dale pas tre ditesh e verteta( se keshtu eshte bere rregull nga mafja e informacionit politik ne Shqiperi) me cfare detergjenti do ta lani gojen e ndyre???!!!!
  Kush di ndopak italisht le te lexoje se si fabrikohen sensacionet dhe e verteta
  Po shkepus vetem nje citim qe zbulon mashtrimin UN PRANZO CON GLI ALBANESI. Il 14 febbraio, è la circostanza ricostruita negli atti dell’indagine, Simone organizzò un pranzo al ristorante Grazia Deledda di Roma per parlare di investimenti in Albania….«DIVENTERÀ PARLAMENTARE». «Il sindaco sarà parlamentare europeo, perché me ne sto occupando io», dice Simone rivolgendosi a Ceka e poi a sua moglie per chiederle se avessero già fissato la data del viaggio a Ischia.
  Risponde il marito: «Non abbiamo ancora avuto l’invito…“ omissis… “… se avremo l’invito io non rinuncio mai…’’
  INCHIESTA
  Ischia, il sindaco Ferrandino e il traffico di voti albanesi
  http://www.lettera43.it/politica/ischia-il-sindaco-ferrandino-e-il-traffico-di-voti-albanesi_43675164785.htm

  Letra e Ambasadorit te Shqiperise ne Itali z,Neritan Ceka drejtuar mediave rrenacake shqiptare
  http://www.panorama.com.al/wp-content/uploads/2015/03/ambasadori-letra1.jpg

  http://www.panorama.com.al/mediat-italiane-ambasadori-neritan-ceka-bleu-votat-e-emigranteve-per-llogari-te-kandidatit-dalin-pergjimet/

  Reply to this comment
 3. Ar March 31, 18:22

  Une nuk e di te verteten! Por, te thuash qe Neritan Ceka, eshte i paperlyer ky eshte gomarllek! Ne e njohim PD ,Berishen Ceken dhe sahanlepirsit berishiane! Prandaj duhen larguar berishianet,e kane mendjen vetem ne pislleqe!

  Reply to this comment
 4. demo March 31, 18:47

  Neritan Ceka me gjithe partine AD nuk ka 300 vota ne Shqiperi,paska 30 000 vota ne Itali!Kush i ha keto gomarlleqe!

  Reply to this comment
 5. lis dushku March 31, 19:07

  Ischia eshte ishull turistik dhe ka standart te larte jetese.Atje jetojne pasaniket,miljoneret,industrialistet,por jo emigrantet shqiptare.Mos ka dashur te beje nje vizite qyl ne Iskia ambasadori!?

  Reply to this comment
 6. Petrol March 31, 20:14

  Pyetja e njerezve te ndershem eshte: ”O mediat e sensacioneve kur do ta beni pergenjeshtrimin e lajmit skandaloz kunder ambasadorit shqiptar ne Itali, z. Neritan Ceka?”
  Dhe kini miresine te botohet protesta e Ambasadorit te Shqiperise ne Itali z,Neritan Ceka drejtuar mediave rrenacake italiane e shqiptare
  http://www.panorama.com.al/wp-content/uploads/2015/03/ambasadori-letra1.jpg
  Dhe ju milet i mashtruar a keni kurajo e burreri te kerkoni ndjese per fyerjet e padrejta?!

  Reply to this comment
 7. Ar March 31, 21:13

  S’ka milet te mashtruar, por ka berishiane hajdute dhe kriminele!

  Reply to this comment
 8. Dardan March 31, 22:07

  si puna e Ilirt, Iliri nje pis i vertete ishte dhe mbetet pasi ja shiti moralin e vet qelbac Berishes dhe per ate videon por nuk eshte e vertete qe ai ka paguar vrases per 2 deputete.
  Edhe puna e Doktor Pisburreros me floke te bardhe. Qelbanik eshte sjelle ne politike dhe ne votime por kete punene e italise nuk mund ta besoj ne ato permasa qe pretendon artikulli.

  Reply to this comment
 9. Petro Luarasi April 1, 08:36

  Kerkese per respektimin e principeve te shtypit te lire demokratik

  A ka mundesi qe redaksia e gazetes ”Dita” te botoje deklaraten e Ambasades Shqiptare ne Itali ne lidhje me dizinformimet e shpifjet e disa mediave ndaj ambasadorit z. Neritan Ceka Rettifica articoli su alcuni quotidiani
  Facendo riferimento agli articoli in merito ad un eventuale coinvolgimento dell’Ambasciatore dell’Albania in Italia, S.E. Neritan Ceka, con l’ex-Sindaco di Ischia, Signor Giosi Ferrandino, S.E. Neritan Ceka ci tiene a precisare quanto segue:

  “In qualità di Ambasciatore della Repubblica di Albania in Italia non ho mai incontrato l’ex Sindaco di Ischia, Signor Giosi Ferrandino, e smentisco di aver parlato con lui di possibili voti degli albanesi. Non ho mai avuto alcun beneficio o favore dal Sindaco Ferrandino. Non c’è stato nessun seguito alla telefonata riportata dall’articolo.

  Confermo di avere avuto rapporti con la Cpl Concordia e con la persona di Francesco Simone quale sua rappresentante, la quale negli ultimi anni ha espresso interesse di investire in Albania”.
  L’Ambasciatore Ceka ha chiesto di rettificare questi articoli che danneggiano soprattutto il nome degli albanesi in Italia i quali sicuramente votano esprimendo in piena libertà la loro preferenza ed esercitando il loro diritto di cittadini europei nonché il nome dell’Ambasciatore Neritan Ceka che ha soltanto riportato il grande numero degli albanesi in Italia.

  http://www.ambasadat.gov.al/italy/sq

  Reply to this comment
 10. LuciaN March 2, 10:53

  Po pse more gazetare jeni ju? Ju jeni palaco dhe asgje me teper. Nese vertete ka ndodhe keshtu, atehere pse nuk i publikoni telefonatat? Apo vk si muhabet lagje, “se me tha Shaba mu qe Neritani do me i dhene 10 000 vota ketij te Ischias…”. Ju kujtoni se shqiptaret e Itali jane aq kollaj te manipulueshem?? Gazetare bythe.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*