Përgjimi i telefonave, reagon SHISH: Veprojmë vetëm sipas ligjit

July 13, 2015 17:41

Përgjimi i telefonave, reagon SHISH: Veprojmë vetëm sipas ligjit

Pas publikimit në media se SHISH ka qenë në negociata me një kompani të huaj për blerjen e një pajisje përgjimi, ka ardhur edhe reagimi zyrtar i këtij institucioni.

Referuar trajtimit nga mediat të çështjes së kontakteve të Shërbimit Informativ Shtetëror me kompani që prodhojnë dhe ofrojnë produkte në fushën e sigurisë, SHISH sqaron se ky institucion si edhe Shërbimet e tjera simotra të sigurisë, si pjesë e Sistemit të Sigurisë Kombëtare, në përmbushje të misionit të tij ligjor, merr pjesë në panaire ndërkombëtare për të qëndruar në kontakt me teknologjitë e mbledhjes së informacionit, përfshirë dhe atyre të komunikimeve elektronike.

 “Në këtë kontekst, kontakti me kompani që prodhojnë produkte për sigurinë është një rutinë normale e SHISH. Nga ana tjetër, për çdo teknologji të re që mund të përdoret nga SHISH në përmbushje të ligjit, kërkohet dhe merret aprovimi i Prokurorit të Përgjithshëm të RSH. Falë rigorozitetit dhe përputhshmërisë së veprimtarisë së tij me ligjin si dhe me praktikat e tyre më të mira, SHISH është një partner shumë i besueshëm i Shërbimeve aleate në ushtrimin e aktivitetit të tij”, thuhet në deklaratë.

Më tej, thuhet se në interes të informimit të opinionit publik, SHISH garanton se vepron vetëm në përputhje me ligjin dhe aktet e tjera që rregullojnë veprimtarinë e tij.

July 13, 2015 17:41
Komento

3 Komente

 1. metlaj July 13, 18:22

  TE grupuar me te keqen ju personeli i SHiSHIt me thoni pse nuk ka informacione dhe masa per te parandaluar vrasjet politike dhe te kryera nen drejtimin politik te vendit si AZEMI olDASHI santosi vrasjet e 21 janarit e disa te tjereve qe neve nhk kemi dijeni POR SHERBENI PER TE MOS DHENE DHE MBULUAR TE GJITHA GJURMET E KRIMIT PO KESHTUDHE BLERJET ME CMIME SHUME TE LARTA TE PAISJEVE TE PERGJIMIT DERI NE BANJOT E POULLIT DHE KAFSHET SHTEPIJAKE TE CILAT U SHERBEJNE KLIKES SHKATERUES TE SHQIPERISE si rama dhe berisha BENI PROPOGANDE PER SHTEPINE ME GJETHE POR NUK THONI PER SHUME QENDRA TUAJT QE SHKATEROJNE GJITHECKA NE VENDIN TONE

  Reply to this comment
 2. info-analitike July 13, 18:39

  Mos u beni merak sepse kompania ne fjale tashme eshte vene KO nga nje sulm informatik si pasoje e te cilit i jane kopjuar te gjitha dokumentet qe kishin ne server dhe si nderrmarrja ashtu edhe programi i tyre eshte kthyer ne lecke.
  http://www.fastweb.it/web-e-digital/hackerata-l-azienda-di-intercettazioni-hacking-team/

  Reply to this comment
 3. XUME PROTOPAPA July 13, 21:44

  PERSERI PER SERBO-BOSHNJAKET RAMA-AJAZI

  Nuk jemi te gjithe me stergjysher ish pronare hotelesh ne Sarajeve (Rama) e aq me pak te dyndur ne fushat e Shtoit nga ndonje kasolle e Bosnjes (Ajazi), nje here e nje kohe.

  @-mailet e publikuara nga Wikileaks, jane aq te qarta e domethenese, sa vetem nje qelbesire si Visho Ajazi kerkon ti mbuloje me velin e virgjerise. Aty del qarte qe “kontakti” i pare eshte bere me Edi Ramen, qe ne Tetorin e 2013-tes, mbase me ndermjetesine e trushkundurit Engjellushke Agaçi, veterinar i munguar, jurist i plepdipllomuar, keshilltar i kalifit te Surrelit. Me pas kane hyre ne loje te deleguarit e tij, i fundit Legici i mizerabilit Visho Ajazi.

  Nje gje nuk e beme te ditur ne komentin e meparshem, kontakti eshte vazhduar edhe ne Majin e 2015-tes, per stervitjen AMEX tetorit 2015, ne kuadrin e NATOS, nga nje dallaverexhi ushtark (?) me banim ne Udine te Italise, qe pretendon te jete pergjegjesi i ketyre stervitjeve te Natos per Shqiperine.

  “Nel solito posto” – shkruan ne nje @-mail Shehata i Hacker Team – do behet demonstrimi i programit ne prezencen e Haxhinastos (Ilir 700mije euroshi), Mrike Kodheli, Saimir Gangsteri (me emrin e fshire), per deri Bujar shtatemerori (per llogari te Sali Qelbesire Berishes), e natyrisht ne te njejtin vend – ne zyrat e Visho serbo-boshnjakut.

  Me kete dalje ne publik te SHISH-it, kerkojne te lajne mendermethenen me mendermethene. Po a eshte vertet keshtu, qe psikopati Edi Rama ta kete lene pa blere RCP-Galileo 9.0 per shkak te çmimit ? Nuk eshte edhe koha te qeshemi me tere kete zagushi qe mund te na vdese.

  Dy fjale per RCP-ne: programi nuk eshte aspak i panjohur per cilindo qe ka minimumin e njohurive ne kete fushe, eshte thjesht nje pershtatje e programit te fameshem (gratis) RAT 5.0 qe shume prej nesh e kemi me kohe e me vakt. Po ne nuk jemi te semure psiqike, qe alucinacionet e nates te kerkojme ti bashkendajme me taxistet-juriste te Tirones, nuk i perdorim keto arme kibernetike per poshtersite qe duan ti perdorin mrikethite, bujarqurracet, haxhbythenastot e gangsteri Saimir Tahiri me tarabosh-dipllome.

  Kohe me pare, nese mbani mend, Rama i Kristaqit poet-vares, kerkoi dhe arriti te siguroje me pushtllekun qe e karakterizon, CV-te e rreth 20 mije shqiptareve emigrante te super dipllomuar e me eksperiencat e tyre te vyera ne perendim.
  Pak jave nga sot, gati gjithe keta viktima qe i besuan CV-te e tyre, u bombarduan me @-maile nga nje shoqeri turistike (inegzistene ne QKR) Klustravel, me zyra ne rrugen Mine Peza, nenshkalla 2 Tirone, per udhetime turistike ne Moske e Shen Pjeterburg !? Nuk i hapem shume prej nesh, po mund te kete edhe nga ata qe i kane hapur… dhe loja e piset eshte bere. Kompjuterat qe e kane hapur jane infektuar me virusin e nje fare KLODJAN ASQERIU, me perfaqesi ne Tirone e Bolonje.

  Eshte ky spurdhjak qe punon per llogari te psikopatit Edi Kristaq Rama, po ketij eshte e thjeshte ta denoncosh ne Policine Postare Italiane, por edhe ti thyesh brinjet e ti shtremberosh surratin…

  Ja te dhenat e rregjistrimit te tij:
  Domain Status: clientTransferProhibited https://www.icann.org/epp#clientTransferProhibited
  Registry Registrant ID:
  Registrant Name: Klodian Asqeriu
  Registrant Organization:
  Registrant Street: Via Domenico Zampieri 30
  Registrant City: BOLOGNA
  Registrant State/Province: BO
  Registrant Postal Code: 40129
  Registrant Country: IT
  Registrant Phone: +39.393451152296
  Registrant Phone Ext:
  Registrant Fax:
  Registrant Fax Ext:
  Registrant Email: [email protected]
  Registry Admin ID:
  Admin Name: Klodian Asqeriu
  Admin Organization:
  Admin Street: Via Domenico Zampieri 30
  Admin City: BOLOGNA
  Admin State/Province: BO
  Admin Postal Code: 40129
  Admin Country: IT
  Admin Phone: +39.003556986655×53
  Admin Phone Ext:
  Admin Fax:
  Admin Fax Ext:
  Admin Email: [email protected]
  Registry Tech ID:
  Tech Name: Hostmaster EINSUNDEINS
  Tech Organization: 1&1 Internet AG
  Tech Street: Ernst-Frey-Str. 10
  Tech City: Karlsruhe
  Tech State/Province:
  Tech Postal Code: 76135
  Tech Country: DE
  Tech Phone: +49.721913747660
  Tech Phone Ext:
  Tech Fax: +49.72191374246

  Dhe adresat e tij ne Tirone e Bolonje te Italise
  STUDIO ITALIA
  Via Malvolta 19
  40137 BOLOGNA, BO
  +051 696969696
  [email protected]
  STUDIO TIRANA
  Via Brigada VIII
  1000 TIRANE, AL
  +355 69 8665553
  [email protected]
  Si te mbrohemi nga keta qelbesira te rraces humane, do perpiqem t’ju spjegoj ne komente te ardheshme.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*