Bajgë Kombëtare

December 18, 2017 01:22

Bajgë Kombëtare

Redaksionale

Të ashtuquajturat “protesta të opozitës”  nuk janë veprime rastësore dhe as kanë të bëjnë me opozitarizmin dhe as me Partinë Demokratike apo LSI, si tërësi anëtarësh dhe votuesish.

Ato janë veprime të menduara në zyrën luksoze, dhuruar nga ligjshkelësit shqiptarë njeriut që ka 27 vjet që ka marrë peng Shqipërinë dhe shqiptarët.

“Aksionet” e lartpërmendura nuk kanë asnjë lidhje me ligjshmërinë dhe shtetin demokratik e ligjor, por i kanë të gjitha lidhjet me psikikën e turbullt dhe personalitetin e deformuar, më saktë, të degraduar të individit Sali Berisha, i cili ka pasur dhe ka si devizë: “ose unë në pushtet, ose Shqipërinë e merr lumi”.

Këtë fiksim të tij ne e kemi vënë re gjatë gjithë këtyre viteve dhe ai, vetë, nuk ka nguruar t’ia shprehë gazetarit amerikan të ardhur në Shqipëri në fillimvitin 1997, atëherë kur pushteti i vjedhur me dhunë po i rrëshqiste nga duart.

E drejta e protestës do të duhej të ishte një e drejtë dhe detyrim i çdo shqiptari të ndershëm dhe, veçanërisht, e opozitës politike.

Por- dhe kjo është një “POR” e madhe- këtë zë kanë të drejtë ta ngrenë ata që kanë të drejtë morale, politike dhe qytetare për ta bërë një gjë të tillë.

Pse i bën S.Berisha këto veprime sot?

Veç frikës së kuptueshme nga një kryeprokuror jashtë kontrollit të tij ka dy arsye që e shtyjnë t’i bëjë këto akte.

Cover DITA 18 dhjetor 2017

Së pari, Sali Berisha është një individ për të cilin as nderi, as dinjiteti, as parimet, as morali dhe as Shqipëria nuk kanë asnjë vlerë përpara qenies së tij në pushtet. Për 24 vjet ka dhënë me dhjetëra shembuj, me gojë e me veprime, që bindin çdo njeri të arsyeshëm se ky individ nuk është një person normal. As mendërisht, as moralisht, as politikisht dhe as kombëtarisht.

Edhe në vitin 1997, kur e humbi pushtetin, të cilin, deri atëherë, besonte se do ta kishte të përjetshëm, nuk duroi më shumë se disa muaj dhe filloi punën për destabilizimin e vendit. Nxori bandat në rrugë për të mos lejuar vajtjen e kryeministrit (Fatos Nano) në Shkodër, organizoi (së bashku me Jozefina Topallin) marrjen peng të prefektit të Shkodrës (z. Gëzim Podgorica), dogji komisariatin e policisë të Tropojës dhe atë të Shkodrës (dy herë) dhe, më në fund, mori me armë e tanke institucionet kryesore shtetërore, si dhe RTVSH. Duke shfrytëzuar liberalizmin, më saktë, karakterin e shthurur të F. Nanos,si dhe këshillat pa mend, pa përgjegjësi dhe pa largpamësi të një pjese të diplomacisë perëndimore, dhënë qeverisë së atëhershme shqiptare, ky bandit shpëtoi paq.

Dhe, të gjithë e dimë se çfarë bëri më vonë, sidomos pas riardhjes në pushtet.

Së dyti, qëllimi i orkestrimit të këtyre “fushatave”, është të bëjë çmos për të penguar Shqipërinë për të marrë statusin e kandidatit për në BE. Përsëritja e këtyre akteve  politike në çdo kohë që BE jep sinjale afrimi, do të mbetet një nga sjelljet politike më antishqiptare.

Këto akte, edhe sikur, në parim, opozita të kishte të drejtë, do të mund të kryheshin kurdo më vonë. Në rastin konkret, sjellja e kësaj bande politike është jo vetëm false, por edhe e mirëllogaritur për t’i shkaktuar dëm Shqipërisë.

Regjisor i kësaj farse është një kërmë politike dhe morale, që, duke e ditur se është tërësisht i diskredituar, brenda dhe jashtë vendit, ka zgjedhur të nxjerrë në skenë një kukull politike, si Basha të fryrë si kacek, të cilin, po ta shposh me gjilpërën e së vërtetës dhe të së drejtës, do të bëhej sa një plesht.

Aktet që po inicon dhe dirigjon prej kohësh nga prapaskena Sali Berisha mund të jenë me pasoja  të tilla saqë as një lobim i Serbisë nuk do të mund t’i shkaktonte.

Të gjithë ata shqiptarë të cilët ndihen vërtetë të tillë dhe jo, thjeshtë, nga prejardhja, do të duhej të mblidheshin në Tiranë dhe të krijonin një det të tillë pështyme mbi këtë Bajgë Kombëtare saqë, as notimi fals që bënte dikur në Vlorë të mos mund ta shpëtonte.

Çfarë duhet të bëjë qeveria?

Qeveria shqiptare duhet të tregojë vendosmëri. Nuk duhet lejuar kurrsesi që të vazhdojë t’iu imponohet shumicës së shqiptarëve një bandit dhe një grusht ndjekësish, që i shkojnë pas ngaqë janë implikuar në krimet e tyre ose për shkaqe krejt marrëzore.

Dita

December 18, 2017 01:22
Komento

111 Komente

 1. Longari May 23, 08:35

  Ketij qeni i duhen hedhur hekurat sa nuk eshte vone. E ka kaluar guri masatin.

  Reply to this comment
  • Marin Gashi May 23, 14:42

   Z. Longari, mbaje mend kete fjale qe po te them> Sa te jete Ilir Bllok Floriri ne pRESIDENC Ali Baba saliut dhe 40 krimineleve e hajduteve te cetes se tij nuk iu hyn gjemb ne kembe, por do te rrojne si princa sa t’ua kete shkruar Allahu.
   Dita nese Edvin Theofan Noli nuk kembengul te korigjohen deformimet ne Kushtetuten e RSH te bera nga banditi Sali Berisha dhe te miratuara prej tij, ka per te thyer qafen e koken sic i ndodhi ne vitin 1995. Pushteti eshte dhune, pavarssisht nga sistemi politik: po nuk e perdotre ti, do ta perdorin kundershtaret e tu: Meta+Basha.

   Reply to this comment
   • mustafa May 23, 16:46

    je gabim zotni. Ndryshimet i beri Rama me doren e Kacit e i miratoi Berisha. Sa per te tjerat po ka per te bere shtet mos te merret me perimet por me thelat e medha.

    Reply to this comment
    • eno May 23, 17:14

     sa I zgjut dhe I “thelle” je mor mustafe. Bobo, po sie ke gjetur kete mor? DHe saliu yti zgjute hengri kete teke?Bobo, nuke dijsha kaq debil salen tend.

     Reply to this comment
    • Rapua i varfer May 23, 20:05

     Ti o Mustaf,ske ndryshim nga ata qe permenden me larte! Dua te falenderoj gazeten “DITA” dhe artikullshkruesin ju lumte…………Bajge Kombetare!…..Keshtu duhet fole tani e tutje keti qeni te zgjebosur! Bravo DITA!

     Reply to this comment
   • Ron May 24, 02:51

    Sa per ate antishqitparizmin e Sales , nuk eshte e vertete ajo qe thote Artikulli

    Shihni cpo ben ky Rilindasi i……Megalidhese me varret greke lereni Saliun

    Reply to this comment
    • mirel December 18, 14:45

     Ate thuaj. Ketej shahen e perfliten sikur te jene armiq nga ana tjeter mbarojne pazaret e nisura nen rrogoz.
     Kjo eshte loje per te terhequr vemendjen nga varrezat greke, pa qe eshte bajge Berisha e dime.
     Po duhet te jemi dhe ne derra qe rrime mbi bajga.
     Kapitulli i Berishes duhet te ishte mbyllur qe 4 vjet perpara. Por na e lene te harboje qe ta kemi mendjen vetem tek ai dhe jo te pazarlleqet e Ramutit me greke e serbe.

     Reply to this comment
   • Araniti December 18, 23:29

    Eh mor zotni Gashi!
    N’hall qenke per Liken ti…dhe i lutesh Ed Rames!!!!????
    Duket qe t’punon nje hemisfere e trunit se tjetra t’ka lane.
    Po a nuk e propozoi Rama Ruci Balla, Liken per PRESIDENT!!??
    Apo u be me 18 – votat e LSI-se president ai!!!
    Mos u genje o i lodhur…se ky vend rrokopuje do shkoje sa t’kete njerez si puna jote qe jane analfabet ,funksionale dhe me gjysme truri…ata jane te gjithe bashke….dhe tallin bolet me ne sepse e dine mire ç’ budallenj sundojne….

    Reply to this comment
  • Labi nga Terbufi December 18, 06:35

   Beni gam gam ju me bajga e pordhe. Saliu e ka rregulluar vehten mire e bukur, aq sa ka menduar qe pertej sa ka vjedhur, edhe pensionin ta kete mbi 2 meleon leka, I ngrati. E ju ne vend te ngriheni per keto qe ju prekin xhepat, I ngrini permendore me mut. Po ku pyet muti per mutin tuaj mo? Se ai eshte mut muti.

   Reply to this comment
  • korçari December 18, 09:45

   Ne fakt bajga eshte e dobishme pasi rrit pjellshmerine e tokes duke sherbyer si pleh por do te ishe i mendimit se Salehu eshte nje plehre e pariciklueshme …

   Reply to this comment
  • Koperina e shekullit - "Bajge Kombetare" December 18, 20:10

   Kopertina e shekullit, te gjitha I kini thene vetem me kopertinen -“Bajge Kombetare”. – No Koment

   Reply to this comment
  • Rrugace Kombetare December 18, 20:18

   Nje propozim per ju “Rrugace Kombetare” per “Mona Kokeboshen”

   Reply to this comment
 2. DITI May 23, 08:51

  Ky ,eshte egersira me e madhe e lindur ne kete vend – nuk lene leshuar ………

  Reply to this comment
 3. I.Troplini May 23, 08:52

  Respekt per cdo fjale te ketij artikulli.

  Ai ose ajo qe ndjehet sadopak shqiptar/e dhe i ka mbetur qofte edhe nje pjese e vogel e logjikes, “e paprekur” nga kurveria politike e ketij njeriu te tredhur, nuk mund te mos kuptoje, qenien prej krimineli ordiner te Sali Berishes.
  Nese Edi Rama, e ka vertete, mision te tijin dhe qeverise qe ai drejton, venien e ketij shteti ne binaret e se drejtes, atehere duhet thene, se pa gjykimin e ketij keqberesi ordiner, misoni i tij do te mbetet vetem nje fraze boshe.
  Shqiptaret, e kuptojne situaten ne te cilen ndodhet qeveria e sotme, me aparatin e korruptuar te drejtesise qe fillon me KLD dhe perfundon me Gjingjonat e ketij realiteti afrikan qe na ka marre peng prej 23 vitesh. Sali Berisha, mendon se “i ka marre masat” e duhura per te shpetuar paq, veten dhe femijet e tij kriminele qe i kane duart te lyer me gjak shqiptari.Ai nuk beson se mund ti kete bere hesapet, pa hanxhine.
  Tregoni vendosmeri Z.Kryeminister. Hijenat si Sali Berisha, vetem, se luajne rolin e luanit. Ata nuk e kane genin e luanit. Kur e kuptojne se vendin e luanit, e ka dikush tjeter dhe ai, e luan bindshem ate rol, ata fshihen ne strofkullen e tyre te ndyre dhe dine te bejne, vetem ate qe kane bere gjithe jeten,,,,hijenen e felliqur, qe pret te lepije kockat qe ka lene pa lepire dikush tjeter.
  Shpetoni Shqiperine nga hijenat dhe era e tyre qe qelb gjithcka, Z.Kryeminister.!!! Kur te keni bere kete, kini dhene edhe deshmine e vertete, se 1 milion votat e shqiptareve, nuk shkuan dem. Ato, vetem se do shtohen ne numer, ne zgjedhjet e ardhshme.

  Reply to this comment
  • pellazg 100% May 23, 10:15

   100 % dakort me kete koment.
   Respekte.

   Reply to this comment
  • puntori May 23, 15:07

   sakte shume e sakte

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 18, 09:40

   troplino
   po e filloj duke të dhënë të drejtë për ato që thua për berishën!!
   njëlloj si i kam dhënë të drejtë ramës kur ka folur të njëjtën gjë,si për politikën e brëndëshme dhe atë të jashtëme të berishës!
   por ngjarjet nuk po shkojnë ashtu si kam/kemi menduar o troplin!!
   ti thua-“Nese Edi Rama, e ka vertete, mision te tijin dhe qeverise qe ai drejton, venien e ketij shteti ne binaret e se drejtes, atehere duhet thene, se pa gjykimin e ketij keqberesi ordiner, misoni i tij do te mbetet vetem nje fraze boshe.”-mua më duket se e ke gabim!!ne mendojmë,dëshërojmë që rama të bëjë këtë që shkruan ti,por në fakt ai po bën të kundërtën!!shtetin po e këthen në pronë të tij!!pronë që e shet,dhuron a e blen si të ishte ndonjë feudal mesjetar!!
   trolino,rama dhe të gjithë bastardët që e rrethojnë,pra këshilli i kurvave me mbiemrin ministër,miratuan një sasi të papërcaktuar “bazash”të shovinizmit gërk në teritorin shqiptar!!
   sali qëni që e hap gojën për çdo pordhë a fëndë,për këtë problem nuk flet fare!!
   përse o troplin??
   si ti dhe unë e dimë mirë se që të dy këta qënër,pavarsisht se grinden me njëri tjetrin,kanë të njëjtin pronar!!
   para një muaji palloshi ynë ose nipi i ahmetit,vendosi të emrojë në krye të SHISH një gërk safi!!
   saliu nuk foli!
   poo ashtu dhe dhimitri i maskuar si ditmir,bisedoi me kocinë nazist gërk,po për atë det që palloshi bëri sikur e kundërshtoi!!
   troplin këto punët e prokurorit a qyfyre të tilla janë thjeshtë një shashkë për të kaluar pa u ndjerë vendimin e K/ministrit për dhënjen e lejes së ndërtimit të varrezave për gërkun!!
   si berisha dhe rama luajnë lojën e prokurorit për të kaluar në plan të tretë a të katërt varrezat!
   toplin
   çështja kryesore për të cilën nuk duhet të qëndrojmë gojëkyçur është:
   “Qeveria vendos ndërtimin e varrezave të ushtarëve grekë”.

   Reply to this comment
  • I.Troplini December 18, 10:07

   E tepèrt, tè thuhet qè komenti i mèsipèrm, èshtè i vjetèr. Mè çudit vetèm aktualiteti i pandryshuar i tij.
   Çfarè ka ndryshuar gjatè kèsaj kohe?
   Shqiptarèt, dinè sot, se Edi Rama, edhe sikur tè rrinte 135 vjet nè pushtet, nuk do shihte si mision tè tij kohor, pèrballjen e kèsaj qè Ju e kini titulluar BAJGÈ (ndjesè pèr bajgèn, sepse e pèrdornim si pleh pèr trèndafila) me drejtèsinè.
   Do vazhdonte avazin e tij, herè ta quante llaxore e herè tè rrihte gjoksin e tij, duke e parè vetveten, nèn hijen e gjatè tè Nolit apo tè Fishtès, deri tè vinte ai nga Shishtaveci, dhe tia prishte èndrrèn nè foltore.
   Pra, asgjè e re nèn diellin shqiptar. Vetèm llomotitje.
   Problem i Saliut dhe atyre qè kècejnè sipas tingujve tè fyellit tè thyer tè tij, nuk èshtè Rama. Janè perèndimorèt. Shqipèrisè dhe shqiptarève, po iu buzèqesh fati, pèr tè disatèn herè. Konstelacionet ndèrkombètare, kèrkojnè njè Shqipèri tè pozicionuar drejt. Pèr tè garantuar kètè, ndèrkombètarèt, do i tregojnè vèndin Saliut.
   Pèrpèlitjet e tij, me klithma destabilizimi, nuk shqetèsojnè mè kèrrkènd.
   Ne shqiptarèt, u treguam pèrsèri tè padenjè dhe tè paaftè, pèr tè pastruar shtèpinè tonè nga pisllèku. Duhet tè vijnè tè huajt, tè na çliriojnè neve nga mutrat tonè, qè i hedhim si lopa bajgèn.
   Kjo èshtè ajo qè mbetet, nga e gjithè kjo estradè fshati, qè pèr shqiptarèt, ka patur tè njèjtin efekt, si ato dy gishrat qè fusim nè fyt, pèr tè provokuar tè vjellèn.
   Shqiptarève, nuk u duhet tè dalin nè rrugè sot, pèr ta pèshtyrè Saliun. Do mjaftonte, ta linin tè vetèm sot, dhe tè mos rreshtoheshin si ushtarè dallkaukè pas tij,,,, vetèm e vetèm pèr njè kacidhe, pèr njè faturè energjie tè papaguar apo pèr njè tabelè me shqipe analfabetèsh TOKÈ E XANUN.
   Edi Rama, nè kèto zhvillime, ka vetèm çelèsat e kashtès dhe aftèsinè prej kameleoni, pèr tu rreshtuar nè anèn e fitimtarève.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 December 18, 11:00

    troplin
    dhe shkrimet e nolit që janë të gati një shekulli më parë janë aktuale,por problemi qëndron tek varret që ju dha gërkëve!!
    e gjitha kjo që bëhet është një lojë për ta kaluar pa u ndjerë çështjen e pushtimit të ëmbël gërk!!
    pushtimin me ushtri të vdekur!!
    atë që gërku nuk e bëri dot me ushtrinë e gjallë po e bën me ushtrinë e vdekur!!
    e kemi thënë gjithnjë se shqipërinë nuk e psuhton dot kush nga jashtë,por e kemi parë se gjithnjë e kanë pushtuar nga brënda!!
    lëreniu bajgë saliun dhe shikoni mut ramën që po na lyen nga koka në këmbë!!

    Reply to this comment
 4. hipokriti May 23, 09:54

  Shprehja BAJGE KOMBETARE,per S.b. duhet te hyje ne fjalorin enciklopedik Boteror. Gjithmon i sakte ne analize. Dipllomati.

  Reply to this comment
 5. velecik mali May 23, 08:57

  ASNJI ARMIK I KOMBIT TONE NUK KA QNE KAQ ARMIQESOR ME SHQIPTARET DHE NUK I KA SHKAKTU KAQ SHUME DAME VENDIT TONE SA KY . ASHTE FATKEQESIA MA E MADHE E KOMBIT NE GJITHE HISTORINE TONE.

  Reply to this comment
 6. Selim Rroshi May 23, 09:11

  Spo ben qeveria ate qe duhet bere shume e ngathet e kalamane, ka prodhuar goxha fukarallek, berisha dihet si eshte e ska moral per agje po ja qe eshte opozite e i takon asaj te bertase rrugeve dhe material ka boll sepse arroganca e qeverise eshte ne kulm, dhe trasparenca e saj teper e dyshimte, ku mos mendoje mileti qe gjithe kjo lume droge ka si suport qeverine.
  Mileti po pret ne heshtje ne dinjitet po dijeni kete qeverri se do me se i doli boja qe me ngjalen e te gjiri lalzit.

  Reply to this comment
  • feniks May 23, 13:51

   O Selim Roshi!!
   Vetem budallenjte dhe TRUSHPLARET nuk e kuptojne se kjo droge qe po TRAFIKOHET dhe po KAPET eshte MALL I PRODHUAR NE KOHEN E MERHUMIT Sali Berisha!!!
   Lazarati,eshte fshati ku Berisha mburrej duke e mbajtur si ETALON te QEVERISJES SE TIJ TE SUKSESESHME!!!
   Si dikur qe mburrej me QETESINE FALLCO TE PIRAMIDAVE FINANCIARE,kur thoshte se ,”TANI NJEREZIT JANE TE LUMTUR E NUK ANKOHEM ME PER QEVERINE”!!!
   Por ajo ishte si QEMANIA E NASTRADINIT,qe i DEGJUAM MUZIKEN ME VONE!!!
   Sa per ngjalen e LALZIT edhe RASATI I TYRE U HODH PO NE KOHEN E MERHUMIT SALI!!!
   Sic shihet cdo gje ANTISHQIPTARE eshte “MBJELLE” nga dora e ketij SA-TRAPI,qe sot loton si crocodili!!!

   Reply to this comment
  • puntori May 23, 15:11

   ti zoteri eshte mire ti beshte truve te tua trasparenc se me sa dukete te ka trubulluar shume ki i bashuri tende sali e leri pordhete dhe ti je nje antishqipetar si kerma sali

   Reply to this comment
 7. mallakastra May 23, 09:16

  Berisha Kriminel me Kollare, krimineli me i madh i te gjitha koherave. Historia do ta provoje kete.

  Reply to this comment
 8. MENTORES May 23, 09:24

  hekurat, po kush do ja hedhi? ne dime vetem te ngjyrosim me bojra dhe te bejme fjalime. madje tani na ka lindur ideja e bukur se te gjitha ceshtjet pikante te debatit politik mund ti zgjidhim me nje fjalim publik gjithe pathos! se me pas nuk mbaron as lukunia e analisteve/gazetareve qe shprehin mbresen e lene nga fjalimi i rradhes.
  mendoni sikur ne greva urie te hynin ish-pronaret, te pastrehet, familjaret e viktimave te Gerdecit etj etj (ne fakt te gjithe keta jane te perligjur ta bejne)!!! ne kete vend grevat e urise dhe komisionet parlamentare nuk kane te sosur. dhe jane te vetmet mjete qe bota perendimore i ka shpikur si pika ku ndalet i gjithe nje vend, nje moment shume kritik. ne i kemi bere si limonata pas peshkut.
  megjithate, mediat ta kene shume kujdes kete greve urie sepse kam pershtypje qe personat aty brenda rrezikojne seriozisht jeten, duke patur parasyh personin qe kane ne krye….?!!!.
  hajt tung!

  Reply to this comment
  • puntori May 23, 15:16

   ne te semes nuke kane vajtur po gjithe ata njerez qe hoqi sala te gjithe keto vite dhe sjan ndier fare pse per keta do na vije keqe ne hale te gomarve te vene se ne se votuam ramen qe te mbaje keta ne pune prandaj i dham vota qe ti shpori keta bajga te sales

   Reply to this comment
 9. shqiptari May 23, 09:40

  lojene e udheheqe amerika dhe turqia qe ka qene 500 vjete zonje ne shqiperi keshtu qe legenate serbe e greke e malazeze jane e nje e keqe qe zvatine ca lene turqite e amerikanete pa llogariture nje kocke te forte dhe te pabese pere shqiiptarete italine e poshtere eshte nje pabesi e pallogariture pere ne nese amerika nuke largone kontrollin e shqiperis nga keto poshtersi dhe te mari vete drejte perdrejte kontrollin e shqiperis keshtu do ec shqiperia pislleqe pase pislleqeshe dhe nuke behete kure ja nje falte nje u dhsane dy tece nje maqedonise dhe nje shqiperis ne 2000 italianete vodhene 100 milon euro dhe sollene nje tec te prishure ne shqiperi kurse maqedonia po perfitone nga prodhimii atije petrofelire tjeter skandale me kalivacin beri sistemi komuniste hidrocentrale gjigante pere 5 vite pabesia italijane vajti 10 vjete tallete me kete kalivace sabotime dhe poshtersiar te pallogaritura dhe qeveria berisha del pa lagure kure duhene denuare me varje ne litare pere keto sabotime dhe dalin te persekutuarite qe benin te njejten gje ne komunizeme dhe duane are po ne qe punonim me aksione nuk duame pare se nga ne u ngrite shqiperia jo nga sabotusite qe ishine dhe vrane jeritjetrine si spiuna pere te jetuare me mire ne burgje

  Reply to this comment
 10. Xhema nga Tirana May 23, 09:48

  Për mendimin tim, aktualisht po veprohet me përpjekje të zellshme të Qeverisë për kapjen e transportuesve të drogës; ndërsa për prodhuesit lazaratas të drogës akoma nuk po shihet apo degjohet ndonjë veprim i afërt policor. A nuk duket paradoksale ky veprim ? Këto transportues janë “joshur” nga oferta e majme në kushtet e papunësisë për të ndërmarrë këtë rrezik. E pra… cilido që drejton një shtet ka përgjegjësi morale ( jo ligjore ) karshi këtyre transportuesave sepse : thelbi i çështjes është ndalimi i prodhimit të drogës ndërsa pasoja; transporti i saj…. do eleminohej në se nuk ka prodhim. Së fundmi, një Shtet ligjor duhet t’a ketë më të thjeshtë mbikqyrjen dhe ndalimin e prodhimit të drogës se sa transportin e saj.

  Reply to this comment
 11. trikoleshi May 23, 10:17

  Ka ardhur koha qe qeveria kete kryekriminel duhet nje ore e me pare ta çoje perpara drejtesise(jo me eksperte te FBI ,se del i pafajshem),ose ne pamundesi le te provokoje nje tubim nga ata votues qe i dhane voten per ndryshim e ta perballi perpara ketij zemerimi popullor per te pare reagimin e nje makine vrastare qe se fundemi po kalbet nga mos perdorimi e vaisja per krime te rreja !Ka ardhur koha qe Shqipëria e shqipetaret te kene nje shtet e jo shtete paralele te bekuara nga “miqte” .Eshte fare e thjeshte per te bere sot shtet e drejtesi,hiq te gjithe ata juriste me kurse e Saliut e zevendesoi te gjithe me fakultetin Juridik(jo me te Qilit) ,ku per pasoje bene te munudur qe edhe ata qe ia rekoanduan kryekriit kete skene per te shkateruar institucionet, mos te kene goje e fushe per veprim!Te gjithe jemi koishient se hapat e ndermarra nga qeveria (te avashta por te sigurta,pasi ndodhet nen presionin e bandave si brenda edhe fijeve te tyre jashte)do ta pastrojne kete vend nga keto plehra qe pasi e shiten,dogjen,vodhen,perdhunuan e shkateruan kete vend per mese 24 vjete u eshte mbushur mendja se kjo cope toke eshte prone e tyre e e padroneve qe i drejtojne e kerkush nuk mund e duhet t’ua mohoje kete legjitimitet!Sa vjen e makina vrastare po terbohet ,ndaj edhe reagimi i tij eshte i menjehereshem e i shume fushave.Veprimtarite e tritoleve,te pluhurit te bardhe qe nuk po e çon dote ne destinacion,e greves se urire te disa “lavireve”,tregojne qarte se kryekrii ka marr nje sinjal te forte qe ç’do shteg po i mbyllet e per pasoje ai do te pershkallezoje me tej luften kriminale te bandes se tij per te mbritur ose tek rigrupimi i tyre( qe me sa duket po e braktisin),ose te shkoje zvarre ne qeline qe i eshte pergatitur deri ne kalbjen e plote te tij!

  Reply to this comment
 12. Toni i Madh... May 23, 10:19

  ç’farè kerkon ky personazh negativ qè jetèn po e kalon si BOSSSS…!.
  Nga bari dhishè tek Doktorrata,nga ish-SPIUN I Sigurimit SHtetit , kalove Kryeministe,
  President, perseri Kryeminister per 8 vjet,dhe kerkon akoma rrèmuj ku per 23 vjet shumè bijè nenash pushojnè per gjithmonè nga krimet t’uaja pastaj ato Institucjone SHteterore ku mos funksjonimi i LIGJEVE,DREJTESISE ,bènè qe krmet tè jenè te pa fundem , me pak
  fjalè kur ti ke drejtuar SHTETI SHQIPTARE ishte vetèm nè Hartè, mjaft me urreitje ,dhunè, se
  POPULLI SHQIPTARE nga SHKODRA ne SARANDE po s’fidon VARFERINE.
  Te duket vetja i fortè tani por do vjeri dita qe do perdorèsh shkopin mbeshtetèsh o Sali dhe
  do jetè vonè pasi ajo mafja qe ke krijuar do largohet pak nga pak.

  Reply to this comment
 13. Meno May 23, 10:28

  Nje analize e sinqert, objektive, pa pasione poklitike dhe pa nxitje e mellefe. Nje njohes i personalitetit te dyzuar e antishqiptar te Sali Berishes dhe i bemave te bandes se tij. Gazetar te tille i sherbejne vendit dhe kombit dhe duhet te sherbejne te jene model per disa “analiste” letyre qe dalin e justifikojne qendrimet e veprimet e ketij plaku te curufjepsur. Kauza e Berishes dhe sherbetorit idjot te tij Lulit, eshte sa antishqiptare aq edhe qesharake. Ne gjuhen popullore kesaj i thone, Hajduti pertet kapeni hajdutin.

  Reply to this comment
 14. Tradita May 23, 11:30

  Keto marrina i kemi degjuar qe me 23mars te 1992. Enveristet e qelbur te te gjitha koherave,dhe kudo ku jeni mblidhuni,qe te sulmojme Sali Berishen .nuk e kuptoni o te marre se ju me keto idiotesira te ketij ipi dhe te shume te tjereve po i ngrini permendore Sali Berishes.

  Reply to this comment
  • iri May 23, 13:17

   E gjeta , do ti ngreme nje monument Saliut tend por prej muti ama , e meriton , ka bere per kete vend apo jo,,,,,!!!!!!!!?

   Reply to this comment
   • skrapalliu May 23, 13:54

    iri me lejo te shtoj diçka: E mendon sa e madhe do te jete permendorja e saliut me 1 milion kontribuesa. Po ka dhe nga ata qe mund te kontribuojne dhe nga dy tri here. MADHESHTORE.

    Reply to this comment
  • zefi May 23, 18:18

   Me “tradite” duhet qe lexuesit te nenkuptojne shpellen e gjysh stergjyshit te Tradita-s.

   Reply to this comment
 15. dhori May 23, 11:01

  Kam nje pyetje per z. Lulzim Basha dhe po e bej me shprese se do ta lexoje.
  Z. Basha une po ju jap te drejte ne kerkesen tuaj per largimin e Edi Rames nga qeverisja e vendit, se shifrat e sasise se droges te kapur nga polica tregojne se trafiku i saj eshte i madh. Por, meqe edhe ju e keni pranuar se droga mbillet hapur ne Lazarat dhe, po ju, keni nxjerre nje ligj qe denon me burg kryetaret e komunave ne territorin e te cilave mbillet droge, pse nuk kerkoni, njeheresh me dorehqjen e Rames, edhe doreheqjen dhe burgosjene Dashamir Alikos, zevendes kryetar i PD per qarkun e Gjirokastres dhe kryetar i Komunes se Lazaratit?
  E beni kete zoteri dhe populli do tu besoj se e keni seriozisht luften kunder droges.

  Reply to this comment
 16. shpatar May 23, 11:06

  Jane thene ,sterthen dhe vazhdojme ti sterthemi.Jo qe largimi i tije nuk beri gje por situatat politike jane siasnjehere ne piken kulminante te cmendurise se radhes .Me kete doze leshimesh qe te flasi sa here qe i djeg bytha ,te shpifi pambarim cmendurira dhe asnje gjembe te mos marri, nuk ka bere vaki ne asnje shtet te rendomte te botes .
  Se kush e luan kete cmenduri te gjithe shqiptaret shqiptare e dine .Ne si qytetare te thjeshte te cveshur nga cdo lloje pushteti e rrezuam me vote .Nuk jemi as ne 97 qe e kishim objektive per ta ndeshkuar .Nuk jemi ne 21 janare per ta hequr qafe paqesishte . Jemi ne 2014 ku ky njeri i cveshur nga pushteti mban peng pushtetet .E cmbetet ti behet ketije njeriu qe eshte betuar tek Ustaje, per ta shkaterruar Shqiperine ?????
  Cdiskutohet per status kur kjo gjendje eshte rezultat i nje njeriu cmendurishte i deklaruar. Cdo ndryshoje edhe ne se marrim statusin kur ky njeri do te jete me komod .Qysh tani ka filluar qe te thote e meritojme statusin .Neser do te thote eshte merita e jona .Nuk ka llogjike qe nje qeveri me 1 vite te plotesoje kriteret e vena .Do cirret dhe sdo lere gje tja faturoje kete merite Pd dhe vehtes se tije .Pra dopjogjashta do te maiset me shume dhe qelbin do tja faturoje qeverise Rama .Ky eshte plani i Saliut qe te harohen e te anashkalohen te gjitha akuzat qe i behen.
  Do veme Drejtesine ne binare qe, i duhet te pakten dhe 4 vjete te tjera, kur plaku Merre ti kaloje te 70, do te denohet si Miterani .

  Reply to this comment
 17. Lilolabja May 23, 12:14

  Shkrim i shkelqyer ,asnje nuk e ka pare te verteten kaq drejt ne sy.Komplimente me kete shkrim keni bere te mundur te percillni, ate qe pjesa dermuese e shqiptareve dhe jo e shqip foleseve ,ka 23 vjet qe eshte shprehur me vote dhe ajo vote eshte deformuar sistematikisht nga mekanizma te dukshem e te padukshem ,qe i kane dashur te keqen ketij vendi .Me varrosjen e ketij kufome do te bien dhe gjithe keto mekanizma jashte e brenda vendit ,qe i japin jo pak here jete .Do deshiroja ,qe para ketij udhekryqi qe ky vampir do qe ta fusi vendin per te disaten here ,te shihja popullin shqiptar te tregoje shenja te nje pjekurie demokratike ,te mos lejoje me, jo Saliun por as zotin te tallet me fatet e tij ,te tregoje qe ketij vampiri nuk i ka as nje borxh por i ka nje borxh shume te madh Shqiperise duke e marre peng, per me se 23 vjet .Mjaft eshte mjaft .Populli duhet te ngrihet ne kembe ne demostrata kunder kesaj mostre dhe ti jape fund kesaj kodosh politik berje .Nuk hyme ta marre dreqi tek njerezit me bisht edhe pse na trajtojne si te tille Mesimin duhet tjua japim te gjithe kraheve qe kane punuar ne dem te Shqiperise .TUNG

  Reply to this comment
 18. Pionier Lubonja May 23, 11:16

  ANALIZA E E MIRE POR JO E PLOTE- NUK GJENDEN RRENJET
  -Ku e gjen tere kete trimeri nje indivit me patologji psiqike?Jashte apo brenda?
  -Pse i eshte dashur e pse i duhet ky parlament i Wikilliks shqipetareve?
  -Kush e ka drejtuar 23 vjet kete vend e òfar te mira ka sjelle per shqipetaret ky drejtim?
  -Pse abuzohet me 1 milion vota te shqipetareve kur 90 perqind e parlamentit eshte po ai i krimit e korrupsionit e ne konflikt te rende interesash.
  -Pse informacioni qe jeton e pasurohet me parate e popullit 23 vjet nuk i sherben popullit por krimit e korrupsionit.
  -Pergjegjesija e ‘partnerit strategjik’ ose i shtetit amerikan qe ka 23 vjet qe e asiston e stimulon kete politike te inkriminuar?
  KETO I DUHEN THENE POPULLIT SE SALINE NUK KA NEVOJE TJA TREGOSH SE FSHATI QE DUKET SDO KALLAUZ.Edhe pse Viktori mund te jete ne 2 apo 3 intelektuale qe i kane ngelur ketij vendi.Respekt

  Reply to this comment
 19. moxart May 23, 11:24

  falenderoje shkruesin e ketij artikulli monumental si dhe gjithe popullin e menqur shqipetar qe tani e di fare mire se kush eshte dhe perse e ben gjithe kete zallamahi kunder aspirateve tketij populli qe po vuan kaq shume nga keto pseododemokrat . rrofte populli i mrekullyeshem i yni , rrofshin intelektualet e ndritur qe e dun vertete shqiperine

  Reply to this comment
 20. beni May 23, 12:34

  BRAVO DITA .Jeni ushqimi shpirteror per te gjithe shqipetaret ,no koment

  Reply to this comment
 21. tema May 23, 11:50

  Per ta arrestuar Sali Kriminelin eshte bere qysh me kohe…..por…kush ta arrestoje? Ilir Meta? apo te gjithe balot e tjere qe levizin sa nga njera ane e politikes ne anen tjeter si ko….et e cjapit.

  Reply to this comment
 22. Neser May 23, 11:56

  Ky qen nuk duhet te kete as varr.

  Reply to this comment
 23. Andrea May 23, 11:59

  Nuk i ngrihet permendore nje gomari te ngordhur mor zoteri.Por armiku i betuar i ketij kombi Sali Berisha duhet te lihet qe te zvaritet dhe lehe si qen i zgjebosur per te treguar deri ne fund karakterin e tij prej makuti per pushtet.Zvare te hiqet ky qen bir qeni.

  Reply to this comment
 24. Vëzhguesi F May 23, 13:06

  Keni bere nje shkrim-analize, ( pa dashur te fyej gazetaret dhe gazetat me integritet te masmedias shqiptare, jo larushet e mafies) te denje per gazetat me prestigjoze te botes.
  Eshte nje skaner i plote politik qe i behet nje personi qe ka marre peng nje shtet, mision ky, i inkurajuar, suportuar, mbeshtetur dhe realizuar prej 27 vjetesh nga klikat me armiqesore antishqiptare jo vetem ne ballkan por dhe jasht tij.
  Ju pershedes shqiptarisht per kurajon, guximin dhe kthjelltesine e mendimit, duke e vene gishtin ne plagen e maisur qe ka nisur te kangrenizoje keq nje pjese te shoqerise shqiptare.
  Ne gjykimin tim modest, gazetaret e vertete dhe mediat te cileve u perkasin , dallojne nga lakejte e punesuar per te marre nje rroge, jo nga kendveshtrimi dhe lakimi i fjaleve dhe fjalive ne nxirjen e faqeve te bardha apo artikulimit me poza ne ekrane, por tek vertetesia e ngritjes se problemeve nepermjet lidhjes kronologjike deri ne detaje te zbardhura ose jo te ndodhive apo ngjarjeve qe kane qene vendimtare per fatet e vendit.
  Jam ndjekes i shkrimeve ne kete gazete ( nder me te lexuarat, ose me sakt me te lexuaren nga shqiptaret kudo jane) konstatoj me shume kenaqesi (dhe nuk eshte kompliment, por nje realitet) se Dita ka pikersiht ato cilesi qe i duhen nje gazetarie te vertete.
  Sali Berisha, per popullin dhe kombin shqiptar, figurativisht, eshte lloji i gjarperit kameleon qe ka ndryshuar disa here lekuren e tij dhe ngjyren, por asnjehere llojin e helmit.
  Ne gjuhen e shkences se fizikes berthamore (ne menyre te thjeshtezuar per te qene sa me i kuptueshem) rrezatimi radioaktiv eshte nje lloj burimi veprues qe mundeson ngarkesen me rreze (alfa, beta dhe gama, teper te demshme per boten organike, gjallesat) edhe objektet dhe trupat e tjere qe ndodhen ne rrezen e veprimit te tij, duke i kthyer dhe keta ne objekte rrezatimi te demshme per jeten.
  Ne nje faktor te demshem per demokracine dhe shoqerine shqiptare jane kthyer tashme dhe ithtaret politik te Sali Berishes, te cilet si majmune te keqinj, nuk lene rast pa imituar sjelljet, menyren e e folurit dhe deri tek gjestet komiko-histerike te liderit te tyre shpirteror.Shoqeria shqiptare do te shpetoje nga kjo e keqe e madhe, do te shpetoje kur shteti ligjor dhe demokracia nuk do te jene me ne rolin e gjasme demokracise dhe gjasme shtetit te se drejtes, por kur te fillojne te funksionojne normalisht duke e kapur te keqen nga briret dhe jo nga bishti.
  Me llogje ne rrjetet sociale nuk mund te luftohet asnje lloj e keqe.
  Qeveria dhe qeveritaret, nuk duhet te vazhdojne me menyren e te berit politik si ne kohen kur ishin ne opozite, por ti dalin te keqes perballe, me kurajo dhe guxim, nese ndjejne pergjegjesine dhe kane pergjegjshmerine e plote te qeverisjes se ketij populli dhe ketij vendi, qe u dha pushtetin politik dhe jo vetem, sepse e keqja eshte shume e madhe dhe ajo ka shtrire metastazat e saj ne gjithe hapsiren dhe thellesine e ketij qe quhet shtet por eshte gjasme shtet, e ketij sistemi qe quhet demokratik dhe eshte gjasme demokratik, me dy e me shume standarte.

  Reply to this comment
 25. ALBAN DEGA May 23, 12:16

  As vet Adrian Thano nuk do ta kishte qendisur
  me bukur…

  Reply to this comment
 26. . May 23, 13:31

  ***************************************************************************

  “Protesta e deshtimit”, me brohorritje kalamanjsh !

  Te gjithe me celulare nen urdherat e kriminelit Ali Bisha.

  ***************************************************************************

  Reply to this comment
 27. tomsojeri May 23, 12:37

  E cmundet ti shtosh ktij shkrimi apo ti heqesh ! Shkrim i perkryer dhe nje koment Troplini po ashtu ! Cfar fjalori dhe cfar vertetesie mundet te thuash me per kte figur te zez te ktij kombi !! Ah po do shtoja, qe ne ate peshtymen e ktyre 1 milion votusve te hedhim edhe kryeministrin sebashku me ndonje pazarxhi me te ndyr akoma qe te notojn si bashkudhetar ne kte poshtersi armiqsore ku me te madhe nuk besoj te shenoj historia shqiptare !!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 28. patrik May 23, 13:37

  Komplimente atij qe e ka shkruar

  Reply to this comment
 29. Diana May 23, 14:27

  Faleminderit per kete analize sa te goditur aq dhe e dhembeshme. Ke prekur nje plage qe ka zaptuar trupin e njome ,te lodhur,te denigruar, te mavijosur te Nenes sone te dashur SHQIPERI. Armiku, krimineli,agjenti ,jo shqiptari, spiuni, bythelepiresi, kameleoni ,histeriku,psiqiku,kanceri SALI e humbi davane. Tani eshte ne gramat e fundit te shpirtligesise se tij helmuese,qelbese. Kafsha, provinciali i vicidolit ,komunist nuk ka qene. Jo jo kurre ….komunistet e vertete nuk kane qene si sali berishovici . Komunistin e ndershem , puntor,atdhetar, liridashes,familjar te mire e kam pare tek babai e nena ime (te dy komuniste por njerez me dinjitet) dhe gjenerata e tyre qe besuan ne nje ide dhe kishin ideale. Edi Rama , do ta rilinde shqiperine. U rrit me dashuri dhe perkushtim nga dy prinder te mrekullueshem e intelektuale. I takon gjenerates qe per fat te mire u edukuam dhe u shkolluam me dashuri dhe respekt per vendin tone te lindjes per token meme shqiperi. Ai do ta beje shqiperine…dite mira pas kesaj do te vine ka thene i madhi poeti rilindas Naim Frasheri. Kam kam shume besim se do te behemi dhe do ti tregojme botes kush eshte raca shqipetare e mijra mijra viteve autoktone ne token e saj qe sic thote i paharuari Aristill Kola ” nje race e perzgjedhur e lindur nga toka…” Pershendetje kudo ku jeni shqipetare. Jini krenare per emrin shqipetar. Jemi te bukur,te zgjuar dhe i perkasim se ardhmes se ndritur.

  Reply to this comment
 30. AP May 23, 14:57

  Një bravo të madhe kam për KETE ARTIKULL !
  Sali banditi ka shirë e do shijë akoma sepse shqipëtarët janë popull i prapambetur .
  ” dallkaukët ,kopukët dhe turmat pa tru ” , megjithse pakicë , po heqin zvarrë Shqiprinë !
  Kjo kope injorantësh , nuk do ta kishte mbajtur dot kaqë gjatë Saliun, po të mos ishte kopea e maskarenjve të politikës. Këta të fundit, të pozicionuar majtas apo djathtas, janë po aqë maskarenj, sa Saliu. Lista e këtyre është e gjatë, për ilustrim po përmend disa nga e ashtuquajtura,e majtë:
  Nano, Meta, Mejdani, Agolli,Islami, Malaj, Blushi, L. Rama, ……….. Secili mund të shtojë emra të tjerë në këtë zinxhir!

  Reply to this comment
 31. Juljan May 23, 14:15

  Më bën përshtypje inflyenca kaq e madhe që paska ky njeri që në thonjza e quaj të fortë, të fortë sepse megjithë mesazhin që i dhanë shqiptarët ai prap reziston dhe aq më keq mban varur gjyqësorin dhe presidencën me kukullat dhe ushtarët që ka vënë. Gjynah për poullin dhe po duket haptazi që kjo maxhorancë që populli votoi bindshëm jo që nuk po reagon për të vënë kriminelët me kravata pas hekurave por po lejon të manipulohet nga ata dhe kjo për mua quhet frikë për të reaguar. Ndoshta se dhe kta janë si ata???? Mjerr populli shqiptar që spo di më nga ti hedhë sytë

  Reply to this comment
 32. Shpresa May 23, 14:19

  Shume sakte.Personalisht Edi Rames i vej noten 10 .Shtoj se ka nje por, nuk me pelqen qe cdo pordhe qe leshon berisha ata sulen te largojne eren.Era e kerrmes hiqet vetem kur e izolon si ne filma ne kohen e koleres.Detyra juaj ,dhe ajo qe pret gjithe populli eshte ta veni perpara pergjegjsise .Mos e zhgenjeni kete popull qe ju ka vlersuar e mbeshtetur vazhdimish.

  Reply to this comment
 33. niri May 23, 16:02

  Sali antishqiptari do beje si te doje se nuk ka frike nga hajdutet Meta, Rama, Nano e kompani.

  Keta do tuten vetem po u degjua renkimi i rende i POPULLIT.

  Reply to this comment
 34. arben May 23, 16:17

  ah more shqiptare te marr po te ishte vetem sali krimineli eshte gjysma e te keqes por ju qe komentoni ose jeni pale me pushtetin e sotem ose me opoziten e bandave, pse ben keshtu sali krimineli??? se keta qe moren pushtetin gjasme me 1 miljon vota te shqiptareve , pse nuk veprojne , din dikush te me thote se sa e vertete eshte se keta more nje miljone vota dhe rrine keshtu dhe bejne sehire , ju beni sikur genjeheni por jeni pjes e lojes se ketyre dy partive te partise se punes qe nxorren plurarizmin fallco qe kishim deri para viteve 90 nje sistem partjak kurse sote kemi nje sitem partjak por me dy parti motra te se njejtel meme , keto jane lojrat e tyre qe luhen mbrapa skene dhe propagandohen mir nga medjat e tyre dhe ojq e tyre dhe nga ambasadoret nderkombetare

  Reply to this comment
 35. AH* May 23, 16:26

  PERSHENDETJE THANO
  PERSHENDETJE KOMENTUES

  LEXOVA ARTIKULLIN DHE KOMENTET. BRILANTE

  DERI TANI 41 KOMENTE DHE REZULTATI 41-0 NE FAVOR TE ARTIKULLSHKRUESIT

  VETEM MOS HARRONI TE NDERUAR 1997 KUR KANIBALIN BERISHE E FALEN MONSTRAT
  FATOS NANO,BASHKIM FINOKU DHE GAMOR RUCI…ETJ

  BERISHA=KANIBALI I 1997
  -Psiko-delirizmi prej sundimtari e çoi Sali Berishën deri në çmenduri, dogji Shqipërinë për pushtet

  Në 3 mars 1997, Sali Berisha u vetëshpall President Republike për herë të dytë, në situatë të plotë të luftës civile, të shkaktuar prej pushtetit të tij të piramidave dhe prej reagimit popullor, për mashtrimin që regjimi “Berisha” u bëri shqiptarëve, duke u zhvatur kursimet, të ardhurat, pasuritë, shtëpitë e deri tek kotecet e pulave. Në gryka armësh, topash, autoblindash dhe agjentësh të SHIK të Gazidedes, nën drejtimin dhe kontrollin ushtarako-policor të parlamentit prej Gazidedes, Sali Berisha u kurorëzua President Republike me duartrokitje të zjarrta të ushtarë-deputetëve të PD, të cilët nuk ishin gjë tjetër, veçse kukulla të pushtet-sundimit të Sali Berishës. Presidenca e tij e dytë në 3 mars 1997 u realizua në gjendje të jashtëzakonshme, të shpallur prej vetë Sali Berishës. Nepsi për pushtet, egoja për sundim dhe psiko-delirizmi që e kishte mbërthyer Sali Berishën e çuan atë deri në çmendurinë, që ai nuk dorëzoi pushtetin, duke djegur shtetin dhe vendin, duke vrarë 3000 shqiptarë dhe 130 oficerë policie e ushtrie. Me këtë skemë anti-kombëtare piramidale, Berisha i joshi shqiptarët me mashtrimin e tij spektakolar, që të depozitonin financat në 11 kompanitë rentiere, të cilat në fakt ishin “bankat” reale të pushtet-piramidës “Berisha”. Kujtojmë që protesta e parë e nxitur prej dështim-mashtrimit qeveritar të piramidave, u zhvillua në 16 janar në Vlorë. Më 19 janar u zhvillua protestë në Tiranë prej kreditorëve të “Sude”-s. Më 24 janar filloi rebelimi kombëtar. Protestat në fillim ishin ekonomike, por më pas ato u drejtuan kundër qeverisë e kundër presidentit Berisha, sidomos në qytetin e Vlorës. Më 4 shkurt fillon shpërndarja e një pjese të parave të humbura. Shpërndarja e tyre në sportelet e Bankës Kombëtare Tregtare, e zotëruar nga shteti, krijoi efektin domino, pasi njerëzit filluan të besonin se paratë i kishte vjedhur qeveria. Më 5 shkurt falimenton Gjallica, kurse më 6 shkurt rifillojnë protestat e dhunshme në Vlorë. Më 9 shkurt në Vlorë, sulmohet Komisariati i Policisë, kurse një ditë më vonë, po në Vlorë, 50 efektivë të forcave speciale sulmohen dhe shpartallohen barbarisht.

  Kalendari i trazirave të marsit 1997

  1. Data 1 Mars 1997: Vlora është nën pushtetin e bandave dhe trafikantëve. Fillon emigrimi masiv. Në Lushnjë disa policë rrihen barbarisht. Shpallet gjendja e jashtëzakonshme. Rebelët marrin bazën e Pashalimanit, simbol i rezistencës së shtetit. Fillon shpërthimi masiv i depove të armëve. Në Himarë digjet bashkia. Digjet ndërtesa e policisë në Gjirokastër. Qindra të burgosur janë të lirë.

  2. Data 2 Mars 1997: Dorëhiqet qeveria e Aleksandër Meksit. Në Vlorë me mijëra armë godasin qiellin në shenjë fitoreje. Parlamenti miraton shef të operacionit për rivendosjen e rendit, shefin e SHIK, Bashkim Gazideden.

  3. Data 2 mars 1997: Gazidede urdhëron mbylljen e shkollave në mbarë vendin në një afat të pacaktuar. U vendosën gjithashtu kufizime ndaj shtypit dhe ndaj furnizimit me mallra konsumi të popullatës.

  4. Data 3 mars 1997: Në Kavajë, bastion i PD, mbi 5000 veta vullnetarisht armatosen për të mbrojtur qytetin nga një sulm i mundshëm nga bandat e armatosura.

  5. Data 3 mars 1997: Agjencia italiane e lajmeve ANSA komentonte : “I gjithë skenari po shfaqet si një strategji politiko-ushtarake dhe jo si një manifestim spontan popullor. Për të mbledhur njerëzit tek Sheshi i Flamurit janë vënë në dispozicion për ditë të tëra makina të posaçme”.

  6. Data 3 Mars 1997: Digjet Qendra e Formimit Profesional në Vlorë, që kishte kushtuar 7 milionë $ amerikanë. Plaçkitet nga një grup prej afro 100 vetësh kompleksi “Adipetrol” në Gjirokastër. Persona me maska marrin në dorë një anije luftarake dhe sulmojnë Sarandën, ku djegin godinat e policisë dhe SHIK.

  7. Data 3 Mars 1997: Shpërthen burgu 313, duke lënë të lirë qindra kriminelë, rrëmbejnë 400 armë dhe shkatërrojnë mjediset e burgut.

  8. Data 4 Mars 1997: Në Vlorë vazhdon shpërthimi i depove. Nëpër pallate vendosen snajpera, kurse Ura e Mifolit bllokohet dhe minohet.

  9. Data 4 Mars 1997: Në Shkodër ushtria kapitullon. Studentët grevistë i japin fund grevës duke festuar me shampanjë në diskotekë.

  10. Data 4 Mars 1997: Komitetet në Sarandë, me në krye Arben Imamin, patrullojnë detin me anijet e marinës, policia detare dorëzohet, shteti humb kontrollin mbi hapësirën detare..

  11. Data 4 Mars 1997: Saranda shpall autonominë duke deklaruar se në këtë zonë banojnë 20.000 grekë.

  12. Data 5 Mars 1997: Afro 50 ushtarakë bashkohen me protestuesit, formohet “Komiteti i Shpëtimit Publik të Vlorës”, fillon të veprojë si strukturë paralele duke kryer de-fakto një grusht shteti.

  13. Data 5 Mars 1997: Shpërthejnë depot në Memaliaj dhe në Tepelenë. Digjen godinat e policisë në këto qytete.

  14. Data 5 Mars 1997: TV grek “Mega”, në lajmet e orës 14:00 (13:00 me orën tonë) deklaroi: “Sot grupe të armatosura në Jug të Shqipërisë ngritën për herë të parë flamurin e Vorio Epirit, kërkojnë ndarjen e pjesës së jugut nga pjesa tjetër e Shqipërisë, duke filluar nga Tepelena

  15. Data 6 Mars 1997: Presidenti Berisha dhe partitë politike mblidhen në një tryezë dhe nënshkruajnë një deklaratë ku dënojnë shpërthimet e depove dhe bëjnë thirrje për dorëzim të armëve. 6 orë më vonë, zyrtarisht liderët e PS dhe PAD mohojnë çdo lloj përgjegjësie dhe obligimi ndaj kësaj deklarate që ata e kishin konsideruar “sukses politik”.

  16. Data 6 mars: TV grek “Sky”, në lajmet e orës 17:00 (16:00 me orën tonë), deklaron: “Para disa minutash kanë dalë nga mbledhja krerët e grupeve të armatosura të Sarandës, të cilët kanë vendosur të sulmojne sot në darkë Gjirokastrën. Ata nuk do t’i lëshojnë postoblloqet si dhe presin me padurim gjyqin e sotëm popullor që do t’u bëhet tre robërve të kapur në sheshin kryesor të Sarandës të cilët thuhet se janë punonjës të SHIK-ut dhe me përkatësi veriore”.

  17. Data 7 Mars 1997: Rebelët shpartallojnë ushtrinë në Gjirokastër. Dorëzohet ushtria e pushtetit të Berishës, mjetet ushtarake bien në duart e komitetit ushtarak të qytetit. Me rënien e Gjirokastrës, i gjithë Jugu është jashtë kontrollit.

  18. Data 7 Mars 1997: Sulmohet “Aeroporti Kombëtar i Rinasit” nga fshatarë të zonave përreth, plaçkitet “Universiteti Bujqësor i Tiranës”.

  19. Data 8 Mars 1997: Presidenti Berisha dorëzohet, organizon një mbledhje me të gjitha partitë politike, lidhur me krijimin e qeverisë së re.

  20. Data 9 Mars 1997: Shpartallohet plotësisht divizioni i Gjirokastrës. Drejtuesit e divizionit ishin vetëdorëzuar dhe kishin marrë drejtimin e rebelimit në këtë qytet. Bandat kishin marrë peng një numër të madh ushtarakësh të forcave ndihmëse të Tiranës dhe kishin bllokuar disa tanke dhe një helikopter. Turmat sulmojnë shumicën e njësive private në qytet. Në mesnatë sulmohet dhe plaçkitet fabrika e përpunimit të qumështit në Libohovë.

  21. Data 10 Mars 1997: Në Gramsh sulmohet godina e policisë, drejtohen drejt Fierit dhe marrin kontrollin e rrugëve. Berati bie në duart e komitetev dhe bëhet qendra kryesore e rebelimit pas Vlorës. Bashkë me të bien edhe Poliçani, Këlcyra dhe Skrapari. 11 Mars 1997 : Krijohet “Komiteti i Jugut” që kërkon rrëzimin e Berishës dhe kthimin e parave të humbura. Po ky Komitet propozon shpalljen e Vlorës kryeqytet të vendit dhe formimin e një shteti të ri të ndarë nga Tirana. Revolta përhapet në Veri, ushtria kapitullon kudo dhe një depo e madhe armësh hapet në Shkodër.

  22. Data 11 mars 1997: Bie qeveria “Berisha”, vihen nën kontrollin e komiteteve qytetet Poliçan, Këlcyr, Përmet, Kuçovë, Delvinë, Sarandë, Skrapar, Berat, Gjirokastër, Himarë, Memaliaj, Tepelenë, Vlorë, Krujë, Burrel, Korçë, Elbasan, Shkodra, Lezhë dhe Laç.

  23. Data 13 Mars 1997: Disa qindra vullnetarë të armatosur prej Qverisë, banorë nga Veriu, mobilizohet të mbrojnë kryeqytetin, sulmohet presidenca, Berisha përjeton natën më të rrezikshme të jetës së tij.

  24. Data 13 Mars 1997: Dalin nga burgu Fatos Nano dhe Ramiz Alia. Revolta shpërthen edhe në Korçë. Në Lezhë rebelët djegin godinën e policisë.

  25. Data 13 Mars 1997: Shkrimtari Ismail Kadare del në një mesazh drejtuar shqiptarëve në “VOA”, thekson se “Ora e Shqipërisë ishte kthyer prapa në luftën civile midis nacionalistëve dhe komunistëve në vitet 1943-44”.

  26. Data 14 Mars 1997: i dërguarai i BE, Franz Vranitski emërohet për të zgjidhur krizën shqiptare. Ambasadorja amerikane del në ekranin e TVSH ku deklaron se misioni diplomatik i SHBA nuk do të largohet. Ajo gjithashtu deklaron se populli amerikan është me popullin shqiptar në këto momente të vështira.

  27. Data 154 Mars 1997: Sulmohet fabrika e “Coca-Cola”, nga të paktat investime shumëkombëshe në Shqipëri. Jep dorëheqjen shefi i SHIK, Bashkim Gazidede. Rebelët pushtojnë portin e Durrësit. Në ekranin e TVSH shfaqet gjithë ditën thirrja “Atdheu në rrezik!”.

  28. Data 15 Mars 1997: Rimerret kontrolli i aeroportit të Rinasit. Parlamenti miraton “Qeverinë e Pajtimit Kombëtar”. Krijohet “Komiteti për Mbrojtjen e Durrësit”.

  29. Data 16 Mars 1997: Një miting masiv në Tiranë bën thirrje për paqe dhe bashkëpunim mes forcave ndërluftuese.

  30. Data 17 Mars 1997: Nënë Tereza lutet për Shqipërinë dhe shqiptarët. Presidenti i “Popullit” largohet nga vendi me një helikopter ushtarak amerikan. Fatos Nano mban një konferencë për shtyp ku deklaron mbështetjen e tij për qeverinë e re.

  31. Data 18 Mars 1997: Një “Komitet për Shpëtimin e Veriut dhe Shqipërisë së Mesme” kërcënon qeverinë e re “Fino” se nëse njeh komitetet e Jugut atëherë do të përballet me rezistencë ushtarake në gjithë Veriun e vendit. Si rezultat qeveria nuk njeh asnjë prej komiteteve të formuara në Veri, Jug apo Shqipëri të Mesme.

  32. Data 20 Mars 1997: Zhvillohet në Tepelenë “Kuvendi i Komiteteve të Shpëtimit Publik”. Kërkesa e tyre kryesore dhe e pandryshueshme është largimi i Berishës. Gjithashtu propozohet krijimi i “Federatës së Jugut”.

  33. Data 21 Mars 1997: Greqia kërkon të futet në territorin shqiptar me pretekstin e mbrojtjes së minoritarëve.

  34. Data 23 Mars 1997: Rimerret kontrolli i Portit të Durrësit. Rifillon puna në të. Berati ndodhet nën sundimin e frikshëm të bandave. Lëvizja e njerëzve lejohet deri në orën 13:00. Bëhen 43 atentate me eksplozivë në 7 qytete.

  35. Data 24 Mars 1997: kërcënohet me vdekje familja “Berisha”, largon bashkëshorten Liri dhe dy fëmijët Shkelzen e Argita, duke i fshehur në Suedi.

  36. Data 25 mars 1997: Berisha nis trupa force të armatosura në jug, për të mposhtur rebelimin, kapen dhe mbahen peng 45 prej tyre, lirohen pasi kërkojnë falje publike në Tepelenë e Gjirokastër.

  37. Data 26 mars 1997: Komitetet kapin dhe mbajnë peng 120 oficerë të ushtrisë dhe gardës në tepelenë, i detyrojnë të shajnë Sali berishën dhe të bëhen pjesë e komiteteve.

  38. Data 27 mars 1997: Komiteti i Jugut, niset drejt Tiranës, për të sulmuar presiencën e Berishës.

  39. Data 28 mars 1997: Berisha këkron falje për piramidat, u lutet komiteteve të jugut për bisedime.

  40. Data 29 mars 1997: Bashkim Gazidede, deklaron se do djeg jugun, nëse do guxojnë të sulmojnë Sali Berishën/

  41. Data 30 mars 1997: Në Tepelenë kapen robër 240 nxënës “Skënderbegas” të armatosur me origjinë nga veriu, të dërguar prej qeverisë për të mposhtur komitetet e jugut.

  Reply to this comment
 36. fusio May 23, 17:42

  autori ndoshta Thano ose Malaj i ka thene te gjitha. Po Sali Bisha ka pasur perballe socialista qe jane…Ketij pisi dhe familjes te tij Mafioze duhet tu tregohet vendi ku e kane dhe vendin ata e kane ne burg. Kurse Rama te mos flej gjume !

  Reply to this comment
 37. AH* May 23, 16:58

  KOMENT SHTESE:

  PERSHENDETJE KOMENTUESIT P.A.B

  duke qne se je nje nga komentuesit me fisnike ne kete forum (ndoshta dhe ne basenin shqipfoles) pa shpenzuar shume kohe
  ju kerkoj nje koment te shkurter per 3 pikat e meposhtme.Kalofshi nje fund jave clodhese !

  23..Data 13 Mars 1997:
  25. Data 13 Mars 1997:
  41. Data 30 mars 1997

  Reply to this comment
 38. pellazg 100% May 23, 18:54

  Komenti me i bukur per Ballinen e gazetes Dita 18 DHjetor 2017.
  Por djalli sali frymezohet nga gjaku, si nuk i ben llogarite se cfare do ti lere pas familjes se tij kur ti ktheje patkonjt nga dielli.
  Ajo qe ben ne kete toke te kthehet 10 fish dhe atje ku te dhemb me shume, quhet parimi i kompensimit, por saliu nuk ka degjuar ndonjehere per kete.
  Pershendetje N.Vjosa.

  Reply to this comment
 39. LM May 23, 18:59

  Shkrim i goditur. Do te ishte nje sherbim i madh per democracine shqiptare nqs do te shkruanit me te njejtin temp dhe pasion edhe per Ilir Meten, krye hajdutin e shqiperise dhe mbrojtesin e sali berishes.

  Reply to this comment
 40. tomsojeri May 23, 18:02

  ΑΗ ! Να prishe gjakun me kto kujtime te hidhura ! Dhe kte armik e pranuam perseri ne gjirin ton!!! E vum perseri mbi kok!!!!Dhe e lem akoma te vazhdoj vepren e tij !!! CFAR PASKEMI QEN NE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 41. P.A.B May 23, 18:37

  Pershendetje i nderuar A-H*, sic thote tomsojeri keto kujtime ” te prishin gjakun” S’kam qene aty ne 1997-ten por e kam ndjekur situaten ne mediat boterore e tel. me shoke e familjare. Mbaj mend nje detaj, nje kusheri kishte shkuar tek Sudja me nje shok te tij bzinesmen, i cili kishte nje valixhe me $50.000. E kishin vene ne tavoline e bere gati per ta hapur, znj Sude i thote: S’ka nevoje. Te besoj. [theksoj se asnjerin nga keto dy persona nuk e kishte pare ndonjehere] Me pas ky shoku me tregon ne telefon; “kjo na e mbushi mendjen, se ishte firme e forte! Si ti thonim ne numeroji?”

  C’ti thoja? Se dhe $12 dollare kur jane ne prerje $1 e $2 shitsja/banka edhe ti vete i numeron? Atehere ishte vone. Ai kapital qe popullata humbi atehere {~$1 Miliarde} eshte gati i barabarte me ate qe Qeveria po merr Borxh sot ne Institucionet Nderkombetare [ne 3 vjet] ~ $1 Miliard. Dhe ne Parlament, z. Kr-M thote: ” FMN-ja nuk eshte SUDJA!” Pra 15 vjet me vone, kemi nje de-zha-vu, ne nje borxh tjeter qe do 15 vjet te tjera te ri-paguhet. Kam thene mbi nje here…ne kete Forum, se FMN-ja [e cdo borxh-dhenes ne shuma te medha] eshte dhe me keq se Sudja; “sudet” shperthejne e mund te vriten 00-000 vete, por “jeta vazhdon” e ne nje forme e ri-merr veten; por [kam dhene shembuj] jane disa shtete sot ne Bote ku eshte Ulur Jetegjatesia Mesatare e Popullates ne shifra alarmante, pasi FMN-ja hyri/doli prej aty.

  Pikat i keni dhene si fakte, dhe nuk kane nevoje per koment; besoj se jane te tilla – fakte. Por Individi ne fjale [z. Berisha] duhej te ishte pergjigjur per shume probleme. Te vjen inat se per gjera te tilla nuk duhen 15 vjet demokraci a shprese me pas [nga ’97-ta] sepse dhe ne vende “cope-cope” thuaj…Liberia [afrike] eshte gjetur nje forme qe personi pergjegjes, komandues, kryesuesi ne kohen qe ndodhin plage te tilla; eshte Proceduar Penalisht. Por duhet vullnet politik per kete. Cfare nuk kam arritur ta kuptoj dot – e nuk di te kem gjetur nje shpjegim te tille akoma ne shtyp – si ka mundesi qe brenda 8 vjetesh (?!) nje Popullate te ri-zgjedhe te njejtin person. Qofte dhe 10-20 apo 30% e saj!!

  Ndoshta do jete Historia ajo qe do jape nje pergjigje me vone; por – te pakten per mua- ky ngelet misteri me madhor social-filozofik-e-psikologjik, ne Historine tone te afert. Pa asnje lloj presioni a frike, pa asnje lloj perfitim individual/kolektiv, perjashto dhe vakumin e “halabakerise Nano & Co” …me plage te freksketa nga 8 vjte me pare, Shqiptaret shkuan ne votime dhe pse “a. Berisha u zbut e shtoi nje KOP” i dhane vote” Si/Pse?

  Di kush te na ndricoje kete pike?


  Sa per individin ne fjale, per mua nuk eshte asgje me ndryshe se G.G.Allin, dhe ketu e ke mendimin/postimin tim per te:

  http://gazetadita.al/llogarite-e-berishes-ne-shesh-ishin-150-mije-protestues/

  Sa per sot? Jemi “popull enderrimtar, me vemendje te shkurter ne kohe, aspak pragmatik, e ne raste shume emocional” Nese do ri-vendosim Formalitetin e Ligjin; z. Berisha jo vetem s’do flase por do FSHIHET. Si behet kjo? Duke i kerkuar [atij e cdo politikani] Llogari per PARANE PUBLIKE; qe nga rroga/ privilegjet e deri tek shpenzimet private/ shteterore. Media e Op. Publik kane shume per te bere, ne vend te “,Meta takoi kete/ate” e “jam kunder/pro Metes” duhet kaluar ne: karburantin/ dietat/ kohen e Metes. Ndryshe duke u marre me “gjerat e Medha” qofte dhe “festa e te 600-ve” nuk ben me pershtypje. E Madhja ne ka vrare, e po na vret per dite; gjerat shumefishohen, vemendja shperqendrohet dhe Pikat Kryesore Gjithmone Harrohen.

  Ne epoka e precedente Historike, cdo fushe te shikosh; Politike, Ushtri, Ekonomi, kur arrin tek e Madhja gjithmone eshte vone; ose ke “toke te djegur” ose varferi/abuzime massive. Sa mund te ri-merren sot bilionat e humbura ne Greqi? U deshen dekada te harrohen “taksat/ ligjet e vogla” dhe u be Lume Abuzimi. z. Berisha, “une do e kapja” sot te pakten; ne Keq-Manaxhin te Fondeve Publike ne kohen kur ai ishte “roje i vreshtit” e kjo mjafton per cdo gjykate te shkalles se I-re, ne minimum, ti heqe te drejten per te “mbajtur Zyre Publike. Dhe BERISHA – HESHT. E vetmja rruge qe ofron nje demokraci [qofte dhe relative si e jona] eshte kjo, Procedim Ligjor!

  Reply to this comment
  • AH* May 23, 19:04

   PAB faleminderit per vemendjen.

   po te bej copy paste nje koment timin qe e kam diku..dikur..

   Në 28 mars të vitit 1997, anija “Kateri i Radës”me 115 persona në bord, në përpjekje për të udhëtuar drejt brigjeve të Italisë, u përplas me anijen ushtarake italiane “Sibilla”. Për pasojë humbën jetën 81 persona mes të cilëve mjaft gra dhe fëmijë, ndërkohë që mbijetuan 34 të tjerë. Prej tyre, 57 trupa u gjetën, ndërkohë që 24 të tjerë rezultojnë të zhdukur.
   Në tragjedinë e Otrantos, humbën jetën,
   Zeqine Fejzaj, 61 vjeçe,
   Blerina Fejzaj, 8 vjeçe,
   Zonja Fjezaj, 36 vjeçe,
   Mihal Fejzaj, 60 vjeç,
   Fatos Fejzaj, 39 vjeç,
   Roland Fezaj, 14 vjeç,
   Oltion Fejzaj 13 vjeç,
   Mimoza Xhavara, 32 vjeçe,
   Kamela Xhavara, 9 vjeçe,
   Majlinda Xhavara, 4 vjeçe,
   Desantila Xhavara, 24 vjeçe,
   Firdesa Xhavara 1 vjeçe,
   Gerard Xhavara, 4 vjeç,
   Majlinda Roshi, 38 vjeçe,
   Qemal Roshi, 38 vjeç,
   Roland Roshi, 2 vjeç,
   Pushime Meminaj, 60 vjeçe,
   Donika Idrizi, 40 vjeçe,
   Elona Idrizi, 14 vjeçe,
   Semiranda Idrizi, 11 vjeçe,
   Romeo Andrea, 28 vjeç,
   Silvana Andrea, 18 vjeçe,
   Kristina Andrea, 2 vjeçe,
   Bardhyl Lame, 37 vjeç,
   Tushe Lame 38 vjeçe,
   Artuela Lame, 35 vjeçe,
   Kasiani Bestrova, 6 vjeçe,
   Viktore Bestrova, 9 vjeçe,
   Konstandin Bestrova, 2 vjeç,
   Anife Begotare, 41 vjeçe,
   Rezart Begotare, 12 vjeç,
   Erald Begotare, 13 vjeç,
   Zeman Avdia, 37 vjeç,
   Nertila Avdia, 11 vjeçe,
   Olsi Avdia, 6 vjeç,
   Irma Greko, 21 vjeçe,
   Kristi Greko, 3 muajsh,
   Bardhosh Deliaj, 46 vjeç,
   Burbuqe Deliaj, 45 vjeçe,
   Melpo Sejdiaj, 46 vjeçe,
   Hanëme Birçe, 41 vjeçe,
   Besmir Birçe, 9 vjeç,
   Lavdosh Kaja, 22 vjeç,
   Robert Bajrami, 19 vjeç,
   Miklovan Troqe, 17 vjeç,
   Anastas Mërkuri, 30 vjeç,
   Lindita Demiri, 12 vjeçe,
   Lindita Demiri 12 vjece,
   Bektash Tahiri, 47 vjec,
   Andi Aliaj 17 vjec,
   Teferi Saliu 48 vjec,
   Lirim Bulla 17 vjec,
   Zini Muça 27 vjec,
   Ermal Xxhaka18 vjec,
   Fatmir Geraj 28 vjec,
   Kastriot Sharraj, 36 vjec,
   përparim Mamanaj, 13 vjec,
   Zylyma Sulejmani 22 vjece,
   Krenar Sulejmani 27 vjec,
   Alban Sulejmani 4 vjec,
   Mirand Kaçuku, 28 vjec,
   Kizeta Sulo 21 vjece,
   Klodian Sulo 2 vjec,
   Fiqiei Sulaj 30 vjec,
   Ervin Sula 15 vjec,
   Latif Berberi 53 vjec,
   Maze Seferaj 31 vjec,
   Brunilda Seferaj 25 vjece,
   David Seferaj një muajsh,
   Vjollca Kaçupi 22 vjece,
   Albana Botrova 22 vjeçe,
   Merita Ferko 32 vjece,
   Bledar Ferko 10 vjec,
   Fredi Ferko 8 vjec,
   Viktori Kaçupaj 25 vjece,
   Robert Llanaj 30 vjeç,
   Kastriot Hasanbashaj 27 vjec
   , Klorida Hasanbashaj 24 vjeçe,
   Xhuljana Hasanbashaj 3 vjeçe,
   Ilir Kicja 34 vjec,
   Maringlen Bardha 16 vjec,
   Fatbardha Sejdia 21 vjeçe.

   Te nderuar shqiptare
   as Adolf Hitleri nuk beri kete krim kunder njerzimit ne kete fare feje por kete e beri Italia nje vendi i Natos dhe Bashkimit Europjan.

   Ishte koha qe perbindeshi Berishe urdheronte avjonet te bombardonin Jugun,te sulmonin Jugun me mercenaret e Veriut.dhe te hidhej lende kimike kunder populates civile.

   A ka ngelur ndonje njeri me ndenja njerzore ne planetin e tokes se per “demokrate” e morem vesh se jane te gjithe.

   Turp dhe neveri per ate popull,per ate klase politike dhe per ato intelektuale qe pertypin kashte dhe jonxhe ne ate vend te frikeshem me emrin Shqiperi

   O moj Shqipni, e mjera Shqipni
   kush te ka qitë me krye në hi?
   Ti ke pas kenë një zonjë e rande
   burrat e dheut te thirshin nanë
   Ke pasë shumë t’mira e begati
   me vajza t’bukra, me djem t’ri
   Gja e vend shumë, ara e bashtina
   me armë të bardha e pushkë ltina
   me burra trima, me gra të dlira
   ti ndër gjithe shoqet ke kene ma e mira
   Kur krista pushka si me shkrep moti
   Zogu i shqiptarit gjithmonë i zoti
   ka qënë për luftë e n’luft ka vdekun
   e dhunë mbrapa kurr s’i ka mbetun
   Kur ka lidh besën burri i Shqipnisë
   I ka shti dridhën gjithë Rumelisë
   ndër lufta t’rrepta gjithkund ka ra
   me faqe t’bardhë gjithmonë asht da
   Po sot, Shqipni, pa m’thuej si je?
   Po sikur lisi i rrxuem perdhe
   Shkon bota sipri, me kambë të shklet
   e një fjalë të ambël askush s’ta flet
   Si mal me borë, si fushë me lule
   ke pas ken veshun, sot je me cule
   e s’të kan mbetun as emn, as besë
   vet’ i ke prishun për faqe t’zezë
   Shqiptar’,me vllazën jeni tuj u vra
   ndër njëqind çeta jeni shpërnda…
   Qani ju shpata e ju dyfeqe
   shqiptari u zu si zog ndër leqe
   Qani ju trima bashkë me ne
   Se ra Shqipnia me faqe n’dhe
   E s’i ka mbetun as bukë as mish
   as zjarm në votër as dritë as pishë
   as gjak në faqe as nder ndër shokë
   por asht rrëxue e bamun trokë
   Para se t’hupet kështu Shqipnia
   me pushkë n’dorë le t’desë trimnia
   Çoniu shqiptarë prej gjumit çoniu
   të gjithë si vllazën n’një besë shtrëngoniu
   e mos shikoni kisha e xhamia
   feja e shqiptari asht shqiptaria

   Reply to this comment
 42. N.VJOSA May 23, 18:53

  ËSHTË NJË PLAK , I RRJEDHUR PLAK,
  ËSHTË NJE PLAK QË KËRKON GJAK…

  Është nje Plak Zemerzi,
  Për Pushtet, nuk njeh as Fe,
  Per pushtet, nuk njeh Shqiperi,
  Per pushtet nuk njeh Atdhe!…

  Është nje Plak, i rrjedhur Plak,
  Eshte nje Djall qe kerkon Gjak,
  Kerkon rremuje, kerkon batak,
  AI QE BURGUN E KA HAK…

  Çerek Shekull e degjojme,
  E degjojm, por më s’ durojmë,
  Nano ik…. ik, ik, ik…
  Fino, ik… ik, ik, ik…
  Meta ik…ik, ik, ik…
  Pandi ik….ik, ik,ik…
  Rama ik…, ik, ik, ik…
  Dhe vazhdon , ky plak i lik….

  Na ruaj o Fat, na ruaj o Zot,
  Më mirë ik ti, Njeri i lik,
  Fytyren s’ta shohim dot
  O Banditi Politik!…

  Se je per ne Fytyre gjakosur,
  Nje Ushtri e tere therret:
  Therret , e tera nje Ushtri:
  O Saliiiiiiiiiiiiiiiiii….!

  Saliiiiii….thone mijra te vrare
  Therret ajo, 97-ta….
  Therret ajo,
  e Zeze si Nata …!

  O Saliiiiii….therret Gerdeci,
  Ku je ti , o Faqezi?..
  Aty ku biznesi ngeci,
  Ku je Katili Sali ?…

  Therrasin dhjetra te vrare,
  Therrasin ty o i marre,
  Ajo Masaker e pa pare
  Në 21 Janar !…

  Sali, o Krimineli Sali,
  Therret i ndjeri Remzi,
  Familja as Varr si di
  Eh, or Kodoshi Sali…

  Therret Tropoja
  Ku bere Hata,
  Dhe Kosta Trebicka,
  Që çove per Gjah…

  Therrasin Haklajt
  Me farë e me fis
  Therret Azemi me thik ne shpine
  Me intrigat e tua ne Kurris…

  Therret Azemi,
  Që Naten e vrave,
  Therret Azemi,
  Që Diten e qave…

  Presidentet quan bandit,
  Dhe su le gje pa sharë,
  Genjen Nate e genjen Dite
  Se i do ti kesh ushtare!

  Prokuroret ja ngjit Krimit
  I akuzon per komplot,
  Ky babai i Mashtrimit
  U ngjit epitete plot!…

  Për deputet e gazetare,
  Prokurore e President,
  Te hedh balte, eshte i papare,
  Nate e dite ne Parlament!…

  Ti je nje Plak, i rrjedhur Plak,
  Je nje Djall qe kerkon Gjak,
  Kerkon rremuje, kerkon batak,
  TI, QË BURGUN E KE HAK….

  Reply to this comment
 43. Meteh May 23, 18:56

  Fytyren e tije pse e bet te kuqu/E verteta eshte ai eshte me huqe/Klithmat,vreri tij jan si te nje mjerani/Ai krejt do nxire me nje fund tigani.Sundimi i tij/ ne 23 vite/Na ka len ne vend/Veç me perpelitje.Seshte politikan/Por eshte nje kopuk/Do te hipi Bashen/Me zor ne kolltuk.

  Reply to this comment
 44. beni May 23, 18:57

  Izolimin sa me te shpejte te Sali berishes dhe cuarjen sa me shpejt ne organet e verteta te drejtesise,sepse ky lloj Maloku,aq xinxar e shum i paskrupullt,Islamist Ekstrem,fodull dhe Gollovar,i pa pare per qytetaret e tiranes,si mashtrus e radikal Oriental,si nje batakci e vrases,inatci ashtu si i ati Ramazani,nje pelivan e fshatar i trashe i Gjith zones se Vicidolit dhe nje HOmoseksual i fshehur nder vite!!!!Nje doktor per te ruar Allatet e Myslimanve te Kosoves,qe e duan si Muhametin profetin e tyre!!!
  Sa me shpej kete Rempalle Islamike ne Burgun e burrelit,bile bile ne nje dhome me te burrgosur,qe e kan qef sumen!!!!
  Pa izoluar kete,pederast dhe djalin e ish diktatorit Enver Lulzim Bashen nuk ka qetsi Shqiperia,prandaj ja kesaj here ja as edhe njeher tjeter,le te behet shqiperia shkrumb e hi,le te cohen Kosovaret e ti vinj ne ndihme Malokut, per te permbysur qeverin legjitime e nje kryeminister te vertete Arberor,do ti gjej belaja bile bile deri atje sa tu themi shkoni ne te semes,bashke me sali berishen andej nga Keni Ardhur kelysh te Sulltanve e diktaturrave qe na keni sjelle nga Turqia!!

  Reply to this comment
  • ... May 23, 18:58

   Nuk eshte bandit politik por eshte bandit i vertete, vrases, kriminel, hajdut i papare, katrat e murtaje, mafiozo-komunist. Eshte fatkeqesia e Shqiperise.Uroj qe drejtesia te veproje me force mbi kriminelin Sali Berisha.

   Reply to this comment
 45. shqiptari May 23, 18:58

  ky iku dhe na masakroi e poshteroi si kombe po nje korb me i zi po ja ze vendine mjre shqiperia dhe bravo i qofte amerikese qe po e ndimon korbine zi qe po e sjelle me poshterimin e demokracis ne ngjitje ne bashki e ne parti se ky popll u pa qe se do po e duane kokpalrete llmi i shiperis dhe zhozefina legenia

  Reply to this comment
 46. Labi May 23, 18:59

  shkrimi me i bukur qe kam lexuar. perfekt.

  Reply to this comment
 47. rugova May 23, 20:23

  Nje shkrim i perkryer mbi realitetin e
  hidhur qe po perjetojme kaq vite nen thundren e ketij kriminelit Jeni nder gazetat me te lexuara,bshkohem me mesazhin tuaj ;se falsiteti manipulimi dhe imoraliteti i banditit sali berisha duhet te ndalet. E kjo ndodh vetem kur drejtesia do te funksionoje .

  Reply to this comment
 48. Tradita May 23, 20:22

  Deri dje kishit armik, imperializmin amerikan atni keni Sali Berishen.nuk mund te jeni njerez normal ju militante mjerane.

  Reply to this comment
 49. ab May 23, 22:19

  Nuk kuptoj përse shumë komentues i thurin lavde artikullshkruesit.Zotëria s’ka thënë as më shumë e as më pak por atë që themi të gjithë nëpër kafenera.Pra,ka thënë disa të vërteta që dihen nga të gjithë,dhe të vërtetat që dihen nga të gjithë janë gjysma e së vërtetës.Gjysma tjetër është ajo që nuk thuhet kurrë,sepse e vërteta është e rrumbullakët,si rruzulli,dhe si e tilë nuk ndriçohet kurrë e tëra,ndriçohet vetëm gjysma e saj.Cila anë del në dritë,ajo varet se nga ç’anë vjen drita.Dua të them se nëse shoqëria shqiptare është sot aty ku është,edhe shtypi ka pjesën e vet të kontributit.

  Në Rusi gazetarët e kanë paguar me jetë përkushtimin ndaj së vërtetës,dhe jo gazetarë,por gazetare,kurse botuesit e gazetave tona i kemi mashalla,me barkun te goja,në një kohë që ankohen se jo vetëm nuk fitojnë nga gazetat por dalin edhe me humbje.Në gazetat tona mëson çdo gjë përveç të vërtetës.

  Reply to this comment
  • Dezi Luzion December 18, 08:33

   201712180700

   Bingooooo!

   Sot, pas gjithe ketyre viteve, kur ne pushtet vazhdon te jete qysh prej 2013-es gjysma e kuqe e bajges katovicare, komenti i mesiperm merr tamam vlerat e duhura.

   Ndryshe nga shumica e militanteve euforike e te papermbajtshem, me pjekurine, nuhatjen, largpamesine, dhe para se gjithash me neutralitetin e tij, komentuesi me inicialet ab jo vetem e ka parashikuar qysh asokohe situaten aktuale, por ai ka thene ca te verteta te pamohueshme ne lidhje me propaganden e shfrenuar mediatike dhe varferine ekstreme te mjeteve te (dez)informacionit ne vend.

   Dhe cila eshte situata sot?

   Realiteti sot eshte krejt ndryshe nga ai qe pritej me aq euforizem ne 2013.

   Shumica e gjithe ketyre komentuesve te dikurshem sot jane demoralizuar, jane mposhtur, jane dorezuar, jane gjunjezuar!

   Dhe perse?

   Pergjigja eshte shume e thjeshte:

   Gjithe keta komentues te nderuar kapitulluan pa kushte sepse bajgat e kombit ne vend qe te perfundonin ne kazanin e plehrave per dekompozim, ato u recikluan.

   Riciklim = Ripjelle

   Ripjellje do te thote me fjale te tjera pshurrosje nga lart.

   Sot pas 5 vitesh kopene po e pshurrosin bile dhe nga maja e kulles… Kopeja e ndjen qe laget e qulloset prej “shiut salisjan”, por
   ajo as nihet, dhe as s’bzon.

   #Eshte kope e kalitur nder shekuj!
   #Me lloj-lloj shirash.
   #Sa me te dendura shirat, aq me “imune” kopeja.
   #Bresheri po afron, por e shkreta eshte qorruar…

   Reply to this comment
 50. Andrea May 23, 23:14

  Qe te kuptosh me mire zoteri eshte e rendesise se vecante e vlen per tu pergezuar,pasi eshte i pari gazetar qe i ka vene emrin e vertete Sali Berishes – BANDIT-.Urime gazeta DITA qe shprehet me se miri opinionin e mbare popullit shqiptar qe i dhimset memedheu,jeta e ketij populli qe ky gjalper i ka hematisur dhe vine verdalle si brumbulli rreth ketij MUTI qe paska qene qenia me e pa skrupullt.Jam i mendimit qe mbare shtypi R.TV.private e shteterore ta quajne qeverisjen e Sali Berishes si nje qeverisje nga nje bandit.Le te vazhdoje kjo loje me kete te pa fytyre deri sa te loze nga ment dhe te bredhe rrugeve si lolo duke u lepire nga zagaret e rrugeve.

  Reply to this comment
 51. MARKO May 24, 00:22

  Ujk, qen, gjaksor, varrmihes, gjarper, bajge, jashtqitje, vrases, kriminel, korleone…….. e çfare nuk eshte ky ? A ka me per Belulin… a ka me fjalor per kete monster ?

  Reply to this comment
 52. alfa May 24, 06:30

  ky qelbesise ,ky kriminel,ky hajn, ky bandit e dhjetra vese te tjera,njeri me i
  ndyre se tjetri, nuk mundet kurresesi te masakronte nje popull te tere pergjate 24
  vjeteve ,por ky perbindesh, ky ”drakula shqiptare” ka mbeshtetjen,financohet dhe
  urdherohet nga UDB-ja serbe ! Serbi e solli ne pushtet ne vitin 1992 dhe serbi e
  mban ne pushtet deri me sot ,me qellim shkaterrimin e Shqiperise ,ndajen e saj
  Veri-Juge, enderr shekullore e fqinjeve tane : divide et impera ” . Berisha dhe soji
  i tij duhet te shpallen tradhetare te kombit shqiptar ! Dhe si te tille te marrin deni-
  min e merituar !

  Reply to this comment
 53. Vlora May 24, 10:57

  Ishte nje shkrime i goditur.Si per Sali Berishen ashtu edhe per ata qe e djekin nga pas.
  Por edhe ata te pushuarit nga puna qe sote me shume se kurre i kane te gjitha te drejtat me
  vete kane nje statuse qe PD nuk e zbatoje kurre,kane nje gjykate administrative totalisht ne
  mbrojtje te tyre.
  Dhe kjo qe po ndodhe eshte vecse qesharake,edhe per faktin qe jane kapur nga kamerat me sallator.Dhe kjo do te ngelet ne mendjen e te gjithve si greva e sallatorve.
  Ketu na dele perseri ne sken Sala ,qe sa here kalone afer Kryeministrise shpirti i tij e di sa
  vuan.Aty ku per 8-vjete rreshte hynte e dilte,si ka mudesi thote qe smude te hyj me!!!!!!
  Aty ku merte vendime si aij i Gerdecit,i Kosta Trebickes,i 21-Janarit.I mijra koncesjoneve i
  Shitjes se ujrave detare,I shkatrimit te cdo lloje pasuri toksore,nentoksore,Detare,ajrore.
  I shkatrimit te vlerave njerzore,i shkatrimite te demokracise,i shkatrimit te beses Shqiptare i degjenerimit te fjalorit ne Parlament,medja vizive dhe te shkruar.I shkatrimit te arsimit ,kultures,sportit,Ushtrise,Policise,Sherbimit informativ Shqipetar,
  Prokuroris,e Gjykatave.Se fundi edhe i shkatrimit per se dyti te Institucionit te Presidentit.
  Pra Ky njeri qe vetem Z/Pellumb Kulla ka diture aqe bukur tja thote ne nje shkrim te tij,
  Se Sali Berisha i thote Pllumbi “nuk bene keqe se do,por bene keq se i tille eshte dhe te
  gjithe tashme pas 25-vjetesh e kuptojme qe ky njeri apo cfare eshte nuk munde te ndryshoj.
  Dhe ska sesi te ndryshoj por do behet edhe me i lig.

  Reply to this comment
 54. Lexuesi. May 24, 18:26

  Vokacion.
  Nderim per te gjithe ata qe kerkojne te drejtat e tyre,
  qe luftojne kunder abuzimeve politike e padrejtesive,
  perbuzje dhe neveri per te gjithe çakejte edhe hienat,
  qe duan te perfitojne nga grevistet e urise ne tendat,
  qe luftojne me jeten, te lenduar ne shpirtrat e zemrat,
  perbuzje dhe neveri per Salariun e mbytur ne mekate,
  qe u ka hequr buken e gojes njerezve,me te varferve,
  qe ishin ne mardhenie pune brenda ksaj administrate,
  qe kishin fituar te drejten e tyre me nje vendim gjykate.

  Ky i paudhe,ky shtrigan i poshtersive,ky klloun cirku,
  neper skuta, neper vrima hyne e del tines, si urtithi,
  ky njeri i rritur shpellave, mbytur nga pluhuri e myku,
  rron prej felliqesirave qe sajon nate e dite tek furriku,

  Kercenimet e kafshimet ketij perbindeshi duken lehte,
  akuzon çdo kundershtar per çdo ligesi qe ka bere vete,
  ky eshte lugati, eshte kukudhi, eshte drakula i vertete,
  eshte njeriu dordolec me kostum, me kollare qe bertet,
  eshte delirant i madheshtise,psikopat allosoji ne planet,
  qe turret si bishe dhe helmon tines si gjarper, si akrep,
  eshte virusi i se keqes, qe di vetem te shkaterroje jete.

  Kjo monster-bishe qe u be prijes e na beri per te vjelle,
  duartrokitet nga injorantet bythepabreke dhe kriminele.
  mos e rrihni, mos e vrisni se kerma e tij me ere, ju qelb,
  hidheni te behet ushqim per peshqit, diku, larg, ne det,

  Reply to this comment
 55. tomsojeri May 25, 08:28

  Te lumt ajo dor i nderuar Vjosa ! Nje frymezim qe del nga thellesit e nje zemre qe dhemb ,nga kjo padrejtesi qe ka pllakosur kte popull te mjer qe nuk po i shkulet e keqja nga trupi !Po vlojm nga brenda se padrejtesia qenka shum shum e hidhur Sa koh do vazhdoj kjo???????

  Reply to this comment
 56. babo May 25, 11:46

  Militantet komuniste kerkojne gjak, varje ne litar, njesoj si pas clirimit kunder atyre qe nuk mendonin si ata, tregetareve dhe klerikeve. Bejeni dhe do tju qeshe BOTA !!!!!!!

  Reply to this comment
 57. Zgalem December 18, 01:49

  Titulli me I gjetur , qe eshte shkruar , per kete frymor te kriminalizuar ne palce dhe ne kocke . C’do fenomen negativ , qe ka ndodhur ne Shqiperi , keto 27 vjet eshte produkt I mendimit dhe veprimit te kesaj bajge , pa as nje vlere . Kulmi I kriminalitetit te tij eshte shpikja e revolucionit , thirrja , per armatosje , pohoi se do te vriste jo 4 , por 40 . ligjeroi kriminalizimin e Lazaratit etj etj . Ne vendet ku lejohet denimi me vdekje , kjo moster njerezore , do ishte pushkatuar ligjerisht disa here .I ka kopsitur ligjet dhe njerzit , qe u be I pa prekshem , per 27 vjet . Per sa kjo gjallese do te marri fryme I lire , Shqiperia nuk gjen karar , ne as nje drejtim . Natyrisht demton dhe PD , qe e ka future ne qorrsokak , drejt vetasgjesimit . Kjo bajge , ka vlere , vetem per padronet serbo-sllave .
  Zgalem

  Reply to this comment
 58. DOKLEATI December 18, 03:07

  Per 30 vite ne pushtet
  Ne Europe fizikisht por larg Europet
  Europa po pyet me teper se 100 vite: Shqiperi cka te beje me ty?
  Me Enverin i vetmi shtet ateist ne Bote
  Me Saleh Berishen i vetmi shtet islamik ne Europe
  Tani Europa i celi dritaren Shqiperise
  Sulltanit kejo po i pengon
  Po i pengon edhe perfaqesuasi i SHBA dhe ai i BE
  Burgosneni kete mbeturine – morden e popullit shqiptare

  Reply to this comment
 59. Bardhi Tolabi December 18, 03:33

  Artikullit,nuk i heq asnje presje,ndersa verejtje kam me titullin.Duhet quajtur:Krye bajga Kombetare,sepse nuk eshte i vetem,mbas ka bajgat qe e ndjekin pas…

  Reply to this comment
 60. Devolliu December 18, 04:00

  Sali QËNI SËRB.

  Reply to this comment
 61. alfons December 18, 05:35

  Saliu nje bajge kombetare!Un them jo;Nuk esht nje jan shum se bajga Sali mblodhi bajgat mbare shqiptare jo vetem ne shqiperi por dhe ne diaspore.Krye bajga Sali e mendoi mire se me bajgat do qendronte ne pushtet mblodhi dhe antaresoj ne per d .kriminele hajdute mashtruese kanunore servile interesaxhinjte njerzit me dhjet fytyra si turi zhubraviturin balli zogaj mulre e paloke i mekoj i dha liri te plote te vidhnin e te shisnin cdo gje me petkun se kan ken kamuniste te vrisnin dhe te hidhnin ne ere kedo qe ju kundervihej me keto bajga sala nenshkroi ligjin 7501 U VRANE MIJRA E KA PRANUAR PO UN E FIRMOSA ME BAJGAT KRIJOJI FIRMAT PIRAMIDALE E PRANOI DUKE THEN (NE BOTE QARKULLOJNE MILIARDA PARA TE PISTA MJAFTOJNE DISA SPERKALKA TE TYRE DHE SHQIPERIA BEHET E PASUR) me bajgat beri 97 Ten ,98 TEN GERDECIN LAZARATIN 21 janarin me bajgat vodhi hapur votat me bajgat vrau dhe zhduku pa len gjurme demokratet e vertete me bajgat bente mitingje kunder evropes me bajgat shan dhe akuzon dhe zotin SE FUNDI KUPOLA PD ESHT E GJITHA NJE BAJGE QE BEMAT E SAJ DIHEN POR PER CUDINE E TE GJITHEVE NUK JU KA HYRE NJE GJEMB NE KEMBE !TANI PRAP BAJGAT ANTISHQIPTARE DO SULMOJNE PARLAMENTIN PER TE SHPETUAR EREN E KEQE TE BAJGAVE

  Reply to this comment
 62. Lisi December 18, 07:24

  Saliu nuk është bajgë , është mut !
  Bajga janë ata që e lanë kaq gjatë këtë mut të qelbi Shqiperinë !
  Bajga janë krerët e partisë së parë socialiste , më në krye Nanon dhe krerët e PS së dytë sot , më në krye Ramën !
  Shtetin shqipëtar , ” trimat ” frikacakë e injorantë të PPSH e lanë në mes të rrugës , ua bënë dhuratë banditëve që u kthyhen në heronj antikomunistë ( ? ) edhe më ndihmën e të huajve .
  Përballë kësaj bande ka qëndruar një , gjoja e majtë , impotente , mëndjelehtë , frikacake , e degjeneruar . Udhëheqësit e së majtës nuk janë të majtë , janë fiktivë , nuk janë adekuatë , janë gjoja të majtë . E tundin flamurin e së majtës , jo se e kanë për zemër , por , se me të mbajnë pushtetin .
  Prandajë Sali muti e hedh vallen siç I don qejfi .
  Me Nanora e me Ramëra e majta kështu do hiqet zvarrë !

  Reply to this comment
 63. Naz December 18, 08:37

  Nje gazete e nxjerrur nga Kazani metiatik…

  Reply to this comment
 64. Shqiptari December 18, 09:16

  Sali Berisha eshte nje bajge e dale nga bytha e mushkes PPSH. Por edhe Edi Rama nga atje ka dale.
  Jane nje bajge e ndare me dysh.
  Sali Berisha ka 4 vjet qe ka lene pushtetin. Ate e ka Edi Rama.
  A MUND TE THONI SE PO QEVERIS ME MIRE?
  Sot ne qeverine e Rames ka me shume varferi se ne qeverine e Berishes!
  Kete gje se luan as topi. Qeverite krahasohen ne nivelin ekonomik te popullsise.
  Nese qeverisja e Berishes ishte MUT, kjo qeverisja e Rames eshte MUT e SHURRE bashke.
  Kjo nuk mbulohet me “Fajin e ka Saliu” si doni ju te kaloni kete qeverisje mizerje te Rames.
  Sa per thirrje destabilizuese mos folni kot se ka bere Rama ne opozite sa eshte lodhur!
  Po ju kujtoj njeren ne prag te 21 Janarit – “Do ta bejme si ne Tunizi” apo e keni harruar?
  Berisha e Rama jane dy gjysma te nje bajge, por me nje ndryshim –
  Njera gjysem ka ikur nga pushteti kurse gjysma tjeter eshte sot ne pushtet!

  Reply to this comment
 65. N.V. December 18, 09:39

  Llafet e teperta jane fukarallek…
  DITA, sot me ka dale si Zonje,
  Per Medien tone nje SHQIPONJE…!
  ……..
  Nje falnderim te merituar Kryeredaktorit te talentuar te DITA-s…!
  Pa meshire,
  Pa meshire,
  Pameshire!
  Demaskimit te Mashtrusit Mitoman!
  Shqiperia, per potencialet qe ka, me nje popullsi qe ka mbetur a nuk ka mbetur tek 2 Milionet…duke hequr ata qe shkojne neper Bote,…, ka sot aq banore sa nje qytet i madh europian, do ish Futur nder te parat ne familjen e madhe europiane, po te mos ta demtonte nje Monster, nje K R I M I N E L, si Sali Esat Toptani!…
  ——
  Respekte zotit Thano, je ne Traditen e Kryeredaktoreve me te mire qe ka patur ndonjeher Shqiperia!…Shkelqeve tek Shekulli, bere mire qe u largove andej nga nje manjak si Koqoja dhe themelove dhe e bere DITA-n nje gazete Lokomotive…
  E kam thene nje here, por po e perseris, dua ta shoh Thanon edhe pronar te DITA-s, ne mos 100 %, te pakten 51 %, te aksioneve, qe te kete te drejten e Vendimmarrjes dhe me nje bashkpunim me aksionere, te rrise keshtu me tej Pamvarsine e Gazetes…
  Nuk ka rendesi eshte here majtas APO here djthtas, rendesi te ruaj raportet me TE V E R T E T E N…,
  qe eshte Perendia e nje Gazete prestigjoze!

  Reply to this comment
 66. hahahahahhhaaaaaaaaaaaaa December 18, 10:09

  me pelqejn karikaturat e gazetes Dita ,
  sepse pershkruajn me realitet Karakterin e Vertete
  te personit qe ve ne fokus .

  Nuk do kishte kompliment me te madhe ,
  (ti vendosesh kuroren e mutisteve mbi koke )

  Maharacha-s se Halese Kombetare Demokrate pri vicidoli .

  Reply to this comment
 67. intelektuali December 18, 10:45

  JA MO GAZETA DITA I KSELHASE DHE I MALLENGJEVE SHUME ME KETE EDITORIALE FANATIKET E EDVINIT DUKE E QUAJTUR “BAJGE” SALI BERISHEN,

  por:

  Si ta cilesojme Edi Ramen qe po te krahasohet me Saliun jo vetem qe e ka kopjuar toidhjo fjale per fjale, por e ka kaluar ne shume pika persa i perket vjedhjeve makaber te fondeve publike me kulla kulcedra prej betoni apo me kaldaja per djegjen e plehrave, apo me kuseri te papare ne spitale e shendetesi, ne koncesione per hidrocentrale idiote, ne shkolla e arsim, e deri tek vjedhja e votave alla Habilaj&Compani, skandalet e hajnise pasojne njera tjetren dhe Edvini thote:

  QENTE LE TE LEHIN, KARVANI IM ME LEKA TE SHKOJE PERPARA!

  Po pse nuk e nxori para Drejtesise dhe nuk e ndeshkoi Edvini Saliun per 5 vjet ne pushtet kur ishte kaqe i ZI si Bajlozi i Gjergj Elez Alise?

  Po Like Floririn pse e beri President te REZILIT te shqypnise ne syte e Botes? Po a nuk e shikon o zoti Thano i DITES se Presidentin shqyptar nuk e ka ftuar asnje autoritet nderkombetar deri me sot? He pra pse keshtu o zoti Thano?

  Po Fullan Kusarin e Thesarit te Shtetit kush e shpetoi o gazeta DITA? Sepse edhe kalamajte e rruges e dine qe e shpetoi nga burgu i sigurt per vjedhje makaber Edi Rama dora vete ne mareveshje me ke thua ti o zoti Thano? Ja ta thote intelektuali qe te shkruash edhe nje editorale te dyte per bajgat me pushtet qe bejne mareveshje ne terrin e nates dhe diten hiqen si kundershtare politike te terrbuar: Ai qe shpetoi fullan Kusarin ishte Edi Rama dora vete qe vuri ne levizje edhe Prokurorine edhe Gjykaten me nje shpejtesi te papare per te penguar prokurorin guximtar qe kishte vendosur te ndeshkonte hajdutin e Bankes se Shtetit. Ndersa per ndeshkimin e Saliut po ky Edi Rama fshihet pas fustanit te Gjykatave dhe Prokurorise se Korruptuar dhe lan duart si Pilati i Pontit ne Romen e Lashte.

  PO PER KANABISIN DHE DROGEN QE KA KAPLUAR VATANIN KUSH E MBAN PERGJEGJESINE PAS 5 VITEVE NE PUSHTET TE RILINDJES ENVERISTE?

  sepse:

  Droga shqyptare po helmon Evropen dhe Boten dhe Saimir Tahiri mund t’i shpetoje Drejtesise italiane, por Edi Rama nuk mund t’i shpetoje mallkimit te Zotit me keto krime kunder njerezimit qe po kryen duke e transformuar shqypnine si nje fis prej Afrike ZULU qe di te mbijetoje vetem me prodhim kanabisi dhe trafik droge.

  prandaj:

  OK, SALIU ESHTE BAJGE, PO EDI RAMA DHE RILINDJA E TIJ ENVERISTE CFARE PLEHU ESHTE?

  Reply to this comment
 68. Jimi December 18, 12:55

  Saliu “bajge” ? Jo mor jo nje “MUT” i madh!

  Reply to this comment
 69. Alban Dega December 18, 13:06

  TURPI QOFTE ME JU “DITA “ …!

  Keni fyet, ofenduar shume rende bajgen !
  E keni quajtur Sali Berishen bajge!
  Larg qofte !
  Bajga ka vlera shume te medha se Sali B… ajga!
  Sali Berisha bajgos edhe bajgen !
  Kerkoni falje bajges per ofezen qe e keni bere!

  Reply to this comment
 70. Alban December 18, 13:10

  FATKEQESIA KOMBETARE

  – Me gjuhen e fakteve

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  – Si Berisha !

  …. Jane nje shpure qyqesh qe krijojne nje kor sa injorant aq edhe fatkeq… Tamam nje kor qyqesh qe jane gati te japin edhe jeten per “nenen parti” . E heqin veten te djathte pa pasur asgje ne xhep pervec dashurise per “liderin e pavdekshem” dhe milionave te siguruara me korrupsionin dhe tenderat e Padrinos ne kembim te besnikerise dhe servilizmit te tyre pa kushte.
  Kane vetem emra te ndryshem: Lulezim Basha, Flamur Noka, Arben Ristani, Fatmir Mediu, Oerd Bylykbashi, Edi Paloka, Fatri Balliu, Aleksander Frangaj, Blendi Fevziu, …” Klan”, “ Gazeta 55” , “ABC” … Gjithcka tjeter eshte pike per pike si Berisha.
  Flasin si Berisha. Kercenojne si Berisha. Shajne si Berisha, Cirren si Berisha. Per te menduar nuk behet fjale. Kane vetem mendte, me mire te themi mendesine enveriste te Berishes
  Lehin dite e nate per antikomunizem duke harruar shprehjen lapidare te disidentit te sprovuar Vaclav Havel se “nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist”.

  Haraci i mercenarit

  Me nje mentalitet tipik komunist japin mesime morali kur imoraliteti eshte “virtyti” me i larte i tyre… Flasin per demokraci kur shpirti i tyre eshte prangosur pas nje partie dhe lideri qe pervec emrit asgje nuk kane te perbashket me demokracine…
  Perbetohen per liri kur pervec servilit, sherbetorit dhe skllavit politik nuk dijne te bejne pune tjeter. Clironi shpirtin dhe mendjen tuaj nga prangat o fatkeqesi e vetvetes dhe e Berishes, qe po e demaskoni edhe me keq me genjeshtrat tuaja. Nuk e kuptoj si Berisha pranon te paguaje mercenare te tille qe po ia marrin krejt fytyren… ( !? )
  Nese jeni “vullnetare me zor ” te 97-es coni perpara akrepat e ores edhe plot 13 vjet se nuk u shpeton dot as Berisha. Genjeshtrat tuaja i kane kembet edhe me te shkurtera se mendja juaj xhuxhe o “Skuadronet e Vdekjes” se Ajatollah Ruhollah Gazidedes me emrin e vetem real “Fatkeqesia Kombetare….”
  Genjeshtrat e tyre i kane kembet shume me te shkurtera se rrenat e tyre dhe te padronit te tyre qe u kthen permbys jo vetem shikimin e botes por edhe te vertetat! A e keni informuar akoma Berishen se ku ndodhet Gerdeci !? Po se ku ndodhet Vicidoli!? Ka shume e shume vite pa e shkelur…. Po ….. Po… Nuk kane faj te gjoret. Nuk dine se cfare bejne. Eshte haraci i mercenarit

  Shifrat enigmatike dhe
  pasojat tragjike….

  Cfare kuptimi ka shifra e UDB, e KGB-se dhe sherbimit sekret francez XY, qe ia permendi ish- deputeti Spartak Braho ne Komisionin e Ligjeve te Kuvendit Popullor!?
  Si dhe pse e spiunoi tek Beogradi Xhelil Gjonin, te vetmin qe nuk e arrestoi dot bashke me bllokmenet e tjere !? Cili e rekrutoi i pari dhe sa u shit tek tjetri!? Jane pyetjet e tij jo te miat.
  Jane bere gati kater vjet nga deklarata e deputetit Braho ne nje forum ligjor te Kuvendit Popullor dhe as Kryeministri e asnje zedhenes i tij nuk ka hedhur ose pergenjeshtruar akuzat shume te renda te tij ndaj Berishes. Nje akuze gjithnje quhet e vertete persa kohe ajo nuk eshte pergenjeshtruar me fakte apo nuk eshte provuar e kunderta e saj ne gjykaten e drejtesise …..!
  Me shqetesojne seriozisht keto pyetje !? Nuk behet fjale per nje hafije a spiun ordiner a kaskete 80 lekeshe te ish- Sigurimit te Shtetit komunist. Behet fjale per nje udheheqes partie politike ne pushtet dhe per Kryeministrin e Republikes se Shqiperise qe ka ne dore fatet e vendit ! E di pse?!
  Se pari, sa here lexoj lajme nga Shqiperia sot me kujtohen mallkimet e nenes sime te viteve 70 per ” Qoftelargun e asaj kohe qe “eshte ka e drejton vendin sikur t’ia kete inat popullit te vet”
  Se dyti, as UDB serbe, as KGB-ja ruse nuk do ta drejtonin kaq mbrapsht Shqiperine si qeveria e korruptuar e sotme …
  Se treti, emerimi i Bashkim Gazidedes, nipit te shefit te UDB-se per Kosoven ne ate kohe, si kryetar i sherbimit sekret shqiptar – SHIK, te cilin lideri dhe heroi i demokracise Z. Azem Hajdari e ka akuzuar mese njehere per shitjen e te gjitha dosjeve teper sekrete te paraardhesve te tij UDB-es serbe…

  Zi e me zi per Shqiptari

  Se katerti, kontrabanda e naftes dhe hapja e rubinetave te saj per makinen serbe te luftes dhe terrorit ne Bosnje, Kosove, cka perben nje shkelje flagrante jo vetem te ligjeve shqiptare, por edhe te atyre nderkombetare dhe te Kartes se OKB-se!?
  Se pesti, ftohja dhe acarimi i marredhenieve me ish- Kryetarin e LDK-se dhe te Kosoves njekohesisht , Zotin Ibrahim Rugova ne vitet 1993- 1997, kur ai asnjehere nuk e vizitoi Tiranen.
  Se gjashti, arrestimi i kryeheroit te Kosoves Adem Jashari dhe liderve te tjere te rezistences ilegale ne Kosove ne vitet 94-96 ndersa takohej me Milloshevicin
  Se shtati , rrembimi , torturimi, ekzekutimi ne tortura dhe zhdukja e kufomes se atdhetarit kosovar Remzi Hoxha nga SHIK-ui i Gazidedes dhe mbrojtja me te gjitha mjetet e rrembyesve dhe torturuesve te tyre Sefgjini e kompani nga drejtesia shqiptare nen pretekstin me absurd te mundshem ” per te mos paguar demshperblime per denim te gabuar” duke i dhene vetes edhe rolin e krye-Kryegjykatesit te Shqiperise e duke penguar organin e akuzes shqiptare me emerimin e tij ne poste te larta ku ndodhen burimet kryesore te te ardhurave te shtetit shqiptar

  Nga katrahura ne katrahure

  Se teti, akuzat e befta dhe te pabesa kunder UCK-se dhe rezistences se armatosur ne kohe si “organizate terroriste…. marksiste- leniniste…. si dore e zgjatur e Beogradit” ne kulmin e saj per te dekurajuar luftetaret e lirise.
  Se nenti, organizimi i katrahures 97 qe shkaktoi mbi 10 000 viktima, mbi 4 miliarde dollare deme ekonomike e financiare popullit dhe e shkermoqi krejt shtetin shqiptar duke e futur ne trazira vdekjeprurese e rrenim deri ne zhberje…
  Se dhjeti, organizimi i grushtit klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998. Ai shkeli jo vetem kodin e jetes, por edhe kodin e vdekjes. U keqperdor ne menyren me makaber deri edhe arkivoli me kufomen e heroit te dmeorkacise Azem Hajdari per te shqyer dyert e Kryeministrise, per cka ka protestuar mese njehere edhe vete bashkeshortja e Azemit te ndjere. Po te mos ishin paralajmerimet e Uashingtonit, do ta kishte futur Shqiperine ne nje katrahure te re… duke perdorur edhe mercenare te UDB-se serbe ne castet me vendimtare per Luften Clirimtare te Kosoves,
  Se 11-ti, rekomandimet e mbrapshta per Delegacionin e Kosoves ne Konferencen e Rrambujese per te mos nenshkruar ate marreveshje, cka i solli fitim kohe dhe i sherbeu vetem Beogradit dhe Milloshevicit…

  Nga dhuna ne terror

  Se 12, tragjedia e Gerdecit e 15 marsit 2008 shkaktoi mbi 500 viktima, midis te cileve 26 shqiptare te pafajshem te vdekur , fakira qe punonin si skllever pa asnje sigurim shoqeror e pa asnje mase sigurie teknike e jetesore ne fabriken e vdekjes se qevezise Berisha. “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit” shkroi gazeta me e madhe ne Botes “ The New York Times”
  Perparimi i regjimit te Berishes eshte i dukshem: nga “Qeveri e gangstereve” ne 97-en kalon ne nje “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” !!!
  Se 13-ti, zullumi antikombetar i Berishes dhe qevezise me te korruptuar ne historine e Shqiperise po ashtu shenon lartesi te reja. Ne prag te zgjedhjeve te reja parlamentare ata miratojne marreveshjen atdheshitese te Otrantos me Athinen, e cila akoma mban ne fuqi me ligj gjendjen e luftes me Shqiperine, tashme nje vend aleat e e anetar i NATO-s.
  Po te mos ishte kushtrimi atdhetar i Kolonelit te flakur nga detyra Myslim Pashai dhe vendimi i Gjykates Kushtetuese, Shqiperia do te kishte sot rreth 350 kilometra katrore me pak ose dhjete Shen Nauma me shume ne nje pellg ku flitet per nje det prej triliona fuci nafte e biliona tone metrik gazi natyror. Secili prej bashkepunetoreve te Berishes ne kete akt tradhetie kombetare gradohen ne majat e diplomacise, ushtrise. Spikat emerimi i“ Kolonelit te Asfalise greke me tre gishta” Arben Imami ne krye te Ministrise se Mbrotjes se Shqiperise!

  Nga vjedhja e pasurive dhe votave tek …

  Se 14-ti Berisha dhe qeveria e tij e korruptuar e atdheshitese nuk lene mjet pa perdorur per ta kaluar sa me shpejt kete akt atdheshitjeje Greqise para zgjedhjeve. Po ashtu ministrat e tij dhe krejt peshkaqenet e korrupsionit hidhen ne gare per te shperblyer mercenaret e Berishes
  me tendera pa fund. Brenda 30 diteve te fundit te mandatit te pare te Berishes dhurohen mbi 50 tendera hidrocentralesh, rrugesh… me vlere prej rreth gjysem miliardi euro vetem per klanin e korruptuar rreth Berishes.
  Se 15-ti, vjedhja masive e mundit e djerses, pasurive te taksapaguesve shqiptare, pasohet nga vjedhja masive votave te tyre ne zgjedhjet e 28 qershorit te vitit 2009.
  “ Votat u numeruan keq ose shume keq ne 30 per qind te tyre” thekson raporti i vezhguesve te Evropes dhe Amerikes demokratike. Per cudi a per leverdi reciproke ata i japin note kaluese kesaj demokracie ala Ahmedinaxhad ne zemer te Evropes e Berisha qeveris me me pak vota popullore dhe me pak se nje te dhjeten e votave te trukuara e sakatuara edhe nga modeli Hollandezo- Spanjoll i Kastriot Islamit!

  Qevezia e hajnave

  Se 16-ti,si rezultat i ketyre vjedhjeve krijohet edhe qeveria e hajnave me ne krye Padrinon Sali Berisha. Ish- ministri i Transportit dhe i Puneve te Jashteme Lulezim Basha i akuzuar jo vetem nga opozita, por edhe nga Prokuroria e Pergjithshme per vjedhje qindra milioneshe ne autostraden kombit emerohet ne krye te Ministrise se Brendshme. Nje i akuzuar per shkelje rendi e ligji emerohet ne krye te forcave te rendit e ligjit!!!
  Ish- Ministri Mbrojtjes Fatmir Mediu ne kohen e tragjedise Gerdeci, i akuzuar ligjerisht per korrupsion, shperdorim detyre dhe vrasje massive te shqiptareve … emerohet si Minister Mjedisi ne vend te dergohet per stazh drejtesie ne birucat e Bences !

  Fjalet plumba dhe ….

  Se 17-ti dhunes fizike te Berishes dhe regjimit te tij ndaj shqiptareve i shtohet edhe dhuna verbale, sharjet prej rrugaci, kercenimet dhe shperthimet skizofrenike kunder opozites shqiptare dhe liderit te saj Edvin Rama, kunder cilitdo qe i kundervihet paranojes diktatoriale te Sali Berishes, qe eshte kthyer ashiqare ne Luigjin e 14-te te Shqiperise “Ligji jam une” dhe klani im. Te tjeret jane “shiftaret e njerkes”!
  Se 18-ti, shkelja flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para ligjit , duke i ndare ne shqiptaret e Sales dhe ne shiftaret e njerkes eshte dhunimi me i madh jo vetem i Kushtetutes shqiptare, qe askush si Sali Berisha nuk e ka kthyer ne nje pacavure pa kurrfare vlere. Eshte po ashtu edhe shkelja me flagrante e Konventave Nderkombetare per te Drejtat dhe Lirite Njerezore. Eshte edhe ushqimi me dru i zjarrit te revoltes popullore.
  Se 19-ti, kjo shkelje e flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para Kushtetues dhe Konventave te te drejtave e Lirive Themelor te Njeriut shoqerohet me vete zvetnimin njerezor te kryeministrit shqiptar dhe qevezise se tij perballe greves se urise se dhjetra deputeteve te opozites para selise se tij. Bashke me kete degjenerim te cdo ndjenje njerezore vdes edhe iluzioni se ne shpritin e mendjen e kryeminsitri shqiptar ka mbetur qofte edhe nje gjurme e Betimit te Hipokratit, si ish- mjek.

  Parzmorja e hekurt e diktatorit ne vend te bluzes se bardhe te doktorit

  Se 20-ti, ne vend te bluzes se bardhe te mjekut, qe pat premtuar se do ta rivishte sapo ta kerkonin interesat e demokracise dhe subjektit kryesor te saj demosit, popullit shqiptar. Tashme ai imazh ka vdekur pergjithnje. E vetmja gje qe ka mbetur gjalle dhe e fuqishme ne shpirtin mendjen dhe praktiken e Sali Berishes eshte shpirti fanatik komunist, enverist, stalinist i tij.
  “ Une do te qendroj ne pushtet edhe 30 a 35 vjet… aq sa te me jape ymer ai lart” deklaron Kim Jong Ili i Shqiperise. Komentet jane te teperta. Sali Berisha do te shfaqej keshtu me parzmoren e hekurt te nje diktatori komunist pranojak qe ashtu si babai i tij shpirteror ekzekutoi publikisht kater shtetas te pafajshem , qe shikon kudo armiq, puciste, bastuna, stilolapsa revolvere, pilula me helme.
  Tragjedia e 21 janarit 2011 hoqi edhe iluzionin e fundit lidhur me antikomunistin 24 karat komunist Sali Berisha.
  Perfundimisht ai doli para popullit dhe para Botes sic eshte ne te vertete, si ekzekutor publik i qytetareve te vete te lire, faji i vetem i te cileve ishte se kerkonin liri e demokraci, nje jete me te mire per veten, per femijet dhe femijet e femijeve te vet.

  Si ta nxjerrim vdekjen nga politika shqiptare !?

  Duke vrare kater prej nesh, ai na ka vrare secilin e te gjithe ne. Secili prej nesh mund te ishte ate dite aty ku ishin ata, ne betejen per liri e demokraci sipas modelit me te te perparuar e me te sprovuar ne Bote, asaj amerikane.
  Bashke me plumbat e urdheruar te zbrazen mbi kater prej nesh, ne politiken e Sali Berishes ka hyre vete vdekja.
  E vetmja gje qe e nxjerr vdekjen nga politika, thote Nobelisti Gabriel Garcia Markez , eshte denimi me vdekje i politikes se vdekjes.
  Po aq ne mos edhe me sakte e tha edhe mendimtari kombetar shqiptar Akademiku Rexhep Qosja, dikur miku e perkrahesi me i vendosur i Berishes: Kush perdor dhunen ne politike nga dhuna do te vdese!
  E tha hapur e teper njerezisht edhe diplomati i larte amerikan Countryman i cili e filloi konferencen e shtypit sot ne Ambasaden amerikane ne Tirane me ” trishtimin” per vrasjen e 4 shqiptareve me 21 janar 2011.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne! Ato po bien cdo dite e me fort!

  SHENIM : KY ARTIKULL ESHTE SHKRUAR NE FILLIM TE VITIT 2008. PERDITESUAR ME 27 MAJ 2011. RIBOTOHET PA ASNJE NDRYSHIM.

  Reply to this comment
 71. Alban Dega December 18, 13:12

  JO VETEM MENDIME

  TE GJITHA GJURMET TE COJNE NE “ PYJET “ E BEOGRADIT …

  – Akoma nuk e di se nga cili pyll ka dale Muli
  Zoti Kryeminister !?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Edhe lopet e gomaret e Hasit e dine me emer e mbiemer nga cili pyll ka dale Flamur Noka !
  E ka pohuar dhe pohon cdo dite me lehjet e tij, me thirrjet e tij per kacafytje e dhune, terror e permbysje!
  E pohon me zhurmen, gjullurdine, paedukaten e tij monumentale!
  Me bythelepirjen e tij legjendare ndaj nje bythelepiresi si Sali Berisha !
  E ka pohuar me doren, shkrimin dhe vullnetin e tij te lire e te plote ne deponimin e tij kur u kthye nga UDB-ja gjakatare serbe :
  – “Jam trajtuar mire prej tyre…” ( !? )
  – “ jam vendosur ne Grand Hotel te Prishtines… “
  – “ Me kane cuar edhe ne Beograd … “
  – “ Me kane kerkuar qe te vihesha ne sherbim te tyre… “
  – .. Nuk kam pranuar kerkesen e tyre … “
  Kur !?
  Pikerisht ne kulmin e fushates se terrorit shteteror nr Kosove kur vriteshin e priteshin lulja e rinise shqiptare …
  Ne kulmin e dhunes dhe zbatimit te planet gjakatar e kolonialist te Milloshevicit per serbizimin total te Kosoves…
  Ne pikun e gjuetise se shtrigeve dhe masakrimit te cdo atdhetari e luftetari te lirise se Kosoves …
  Ne kohen qe Kasapi i Ballkanit Sllobodan Milloshevic i pergjigjej Kuvendit serb per 24 milione dollare te shtuara ne buxhetin e UDB-se serbe per veprimtarine agjenturore kunder Shqiperise…
  Ne kohen kur xhelati nacional- socialist, lexo nazist, i Beogradit deklaronte po ne ate Kuvend se per disa ore “ mund ta zaptonte Tiranen me shoqaten e gjuetareve te Beogradit “
  Lind pyetja cili sherbim i fshehte agjenturor, aq me teper UDB-ja gjakatare e Milloshevicit mund te trajtonte si kont nje person, nje hic si Flamur Noka, ti kerkonte kthimin ne spiun te saj e ky ta kundershtonte e ata ta lìnin te lire !?
  Never ever !
  Ate do ta kishte perpire dheu e zhdukur pa nam e pa nishan si Profesor Ukshin Hotin e mbi 5000 bije e bija te pafajshme te Kosoves, me shume se 2 mije prej te cileve as sot 19 vjet pas clirimit e gati 10 vjet pas pavaresise se saj, nuk kane nje varr per ti qare familjet e tyre !?
  Le te pergjigjet qofte edhe lexuesi me i thjeshte i kesaj gazete !?
  Si shpjegohet katapultimi i Flamur Nokes nga nje refugjat i rendomte ne majat e udheqjes politike e Qeverisese te PDSH-se me nje shpejtesi marramendese qe vetem Sali Berisha ia ka kaluar deri sot !?
  Cfare e lidh Sali Berishen me Flamur Noken te cilin e ka manarin dhe njeriun me te besuar, jo vetem sot por tash e 24 vjet !?
  Si shpjegohet qe Flamur Noka eshte korrieri dhe hallka me e besueshme e Sali Berishes dhe nenshkruesi i pothuajse te gjitha kontratave te lobimit ne SHBA qysh ne mesim e viteve 90 e deri sot !?
  Kush mund te mos habitet qe tash e gati cerek shekulli Sali Berisha dhe PDSH-ja perdorin pothuajse te njejtet lobiste qe perdor edhe Serbia !?
  A nuk ishte Sali Berisha qe u orvat tia imponoje edhe Gandit te Ballkanit, Ibrahim Rugova te njejtet lobiste qe ai kurre nuk i pranoi, nje nga aresyet e prishjes midis tyre !?
  Cfare e lidh pazgjidhshmerisht Sali Berishen e Flamur Noken me Beogradin !?
  Si eshte e mundur qe Flamur Noka te beje jo vetem korrierin, por edhe deri Ministrin e Brendshem te Sali Berishes ?
  Si eshte e mundur qe nje ish- minister i Brendshem, nje deputet nenkryetar i Komisionit te Sigurise se Kuvendit te Shqiperise te beje me shume bodigardin, truprojen e Sali Berishes se perfaqesuesin e zgjedhesve te tij !?
  Pergjigja e gjithe ketyre pyetjeve te cojne ne pyjet nga ka ardhur Flamur Noka !?
  Cilat jane ato pyje !?
  Jane pylli i “ Orlave te Bardhe” te Beligradit !
  Jane pylli i “Ujqerve te Bardhe “ te Pashicit, Rankovicit e Miloshevicit .
  Eshte pylli “ Dores se Zeze “ te Beogradit tash e 100 vjet jo vetem ne Serbi, Kosove, Mal i Zi”, Maqedoni, Lugine, por edhe ne Shqiperi e ne diaspore .
  Eshte pylli i “Tigrave “ te Arkanit dhe Milloshevicit .
  Eshte pylli i UDB-se gjakatare e thellesisht, thelbesisht antishqiptare qe nga parardhesit e deri tek DIA e sotme !
  Jane keto pyje qe i bashkojne si Sali Berishen edhe Shvejkun e tij Flamur Noken e Lulezim Bashen e co. me Beogradin. Jo sot! Por te pakten tash e 40, 26 e 22 vjet perkatesisht !
  Rrenjet jane edhe me te vjetra.
  Te gjitha gjurmet te cojne ne
  “ pyjet” Beogradit !

  Reply to this comment
 72. Alban Dega December 18, 13:14

  JO VETEM MENDIME

  TE GJITHA GJURMET TE COJNE NE “ PYJET “ E BEOGRADIT …

  – Akoma nuk e di se nga cili pyll ka dale Muli
  Zoti Kryeminister !?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Edhe lopet e gomaret e Hasit e dine me emer e mbiemer nga cili pyll ka dale Flamur Noka !
  E ka pohuar dhe pohon cdo dite me lehjet e tij, me thirrjet e tij per kacafytje e dhune, terror e permbysje!
  E pohon me zhurmen, gjullurdine, paedukaten e tij monumentale!
  Me bythelepirjen e tij legjendare ndaj nje bythelepiresi si Sali Berisha !
  E ka pohuar me doren, shkrimin dhe vullnetin e tij te lire e te plote ne deponimin e tij kur u kthye nga UDB-ja gjakatare serbe :
  – “Jam trajtuar mire prej tyre…” ( !? )
  – “ jam vendosur ne Grand Hotel te Prishtines… “
  – “ Me kane cuar edhe ne Beograd … “
  – “ Me kane kerkuar qe te vihesha ne sherbim te tyre… “
  – .. Nuk kam pranuar kerkesen e tyre … “
  Kur !?
  Pikerisht ne kulmin e fushates se terrorit shteteror nr Kosove kur vriteshin e priteshin lulja e rinise shqiptare …
  Ne kulmin e dhunes dhe zbatimit te planet gjakatar e kolonialist te Milloshevicit per serbizimin total te Kosoves…
  Ne pikun e gjuetise se shtrigeve dhe masakrimit te cdo atdhetari e luftetari te lirise se Kosoves …
  Ne kohen qe Kasapi i Ballkanit Sllobodan Milloshevic i pergjigjej Kuvendit serb per 24 milione dollare te shtuara ne buxhetin e UDB-se serbe per veprimtarine agjenturore kunder Shqiperise…
  Ne kohen kur xhelati nacional- socialist, lexo nazist, i Beogradit deklaronte po ne ate Kuvend se per disa ore “ mund ta zaptonte Tiranen me shoqaten e gjuetareve te Beogradit “
  Lind pyetja cili sherbim i fshehte agjenturor, aq me teper UDB-ja gjakatare e Milloshevicit mund te trajtonte si kont nje person, nje hic si Flamur Noka, ti kerkonte kthimin ne spiun te saj e ky ta kundershtonte e ata ta lìnin te lire !?
  Never ever !
  Ate do ta kishte perpire dheu e zhdukur pa nam e pa nishan si Profesor Ukshin Hotin e mbi 5000 bije e bija te pafajshme te Kosoves, me shume se 2 mije prej te cileve as sot 19 vjet pas clirimit e gati 10 vjet pas pavaresise se saj, nuk kane nje varr per ti qare familjet e tyre !?
  Le te pergjigjet qofte edhe lexuesi me i thjeshte i kesaj gazete !?
  Si shpjegohet katapultimi i Flamur Nokes nga nje refugjat i rendomte ne majat e udheqjes politike e Qeverisese te PDSH-se me nje shpejtesi marramendese qe vetem Sali Berisha ia ka kaluar deri sot !?
  Cfare e lidh Sali Berishen me Flamur Noken te cilin e ka manarin dhe njeriun me te besuar, jo vetem sot por tash e 24 vjet !?
  Si shpjegohet qe Flamur Noka eshte korrieri dhe hallka me e besueshme e Sali Berishes dhe nenshkruesi i pothuajse te gjitha kontratave te lobimit ne SHBA qysh ne mesim e viteve 90 e deri sot !?
  Kush mund te mos habitet qe tash e gati cerek shekulli Sali Berisha dhe PDSH-ja perdorin pothuajse te njejtet lobiste qe perdor edhe Serbia !?
  A nuk ishte Sali Berisha qe u orvat tia imponoje edhe Gandit te Ballkanit, Ibrahim Rugova te njejtet lobiste qe ai kurre nuk i pranoi, nje nga aresyet e prishjes midis tyre !?
  Cfare e lidh pazgjidhshmerisht Sali Berishen e Flamur Noken me Beogradin !?
  Si eshte e mundur qe Flamur Noka te beje jo vetem korrierin, por edhe deri Ministrin e Brendshem te Sali Berishes ?
  Si eshte e mundur qe nje ish- minister i Brendshem, nje deputet nenkryetar i Komisionit te Sigurise se Kuvendit te Shqiperise te beje me shume bodigardin, truprojen e Sali Berishes se perfaqesuesin e zgjedhesve te tij !?
  Pergjigja e gjithe ketyre pyetjeve te cojne ne pyjet nga ka ardhur Flamur Noka !?
  Cilat jane ato pyje !?
  Jane pylli i “ Orlave te Bardhe” te Beligradit !
  Jane pylli i “Ujqerve te Bardhe “ te Pashicit, Rankovicit e Miloshevicit .
  Eshte pylli “ Dores se Zeze “ te Beogradit tash e 100 vjet jo vetem ne Serbi, Kosove, Mal i Zi”, Maqedoni, Lugine, por edhe ne Shqiperi e ne diaspore .
  Eshte pylli i “Tigrave “ te Arkanit dhe Milloshevicit .
  Eshte pylli i UDB-se gjakatare e thellesisht, thelbesisht antishqiptare qe nga parardhesit e deri tek DIA e sotme !
  Jane keto pyje qe i bashkojne si Sali Berishen edhe Shvejkun e tij Flamur Noken e Lulezim Bashen e co. me Beogradin. Jo sot! Por te pakten tash e 40, 26 e 22 vjet perkatesisht !
  Rrenjet jane edhe me te vjetra.
  Te gjitha gjurmet te cojne ne
  “ pyjet” Beogradit !

  Reply to this comment
  • greca December 18, 17:22

   or
   HAM HAM HAM HAMDI DEGA

   Ti nuk e di se kjo Monika erdhi ne Amerike para disa ditesh dhe u prit nga “ca” zyrtare amerikane qe i ferkuan prapanicen !
   .
   Ti nuk e di se Flamur Noka kur ishte minister i brendeshem shqiperia ishte antare e natos

   Ti nuk e di qe vete Nato-xhinjte pranua visho ajazin qe eshte hija kriminale e gazidedes

   ti nuk e di qe monstra Fazllic ishte ne 2007 ne keshillin e sigurise kombetare bashke bolemadhin Tom Rixhin

   or ham ham ham dega

   po ta perseris

   sali berishen e vertete e ke ne amerike dhe nuk eshte sekret:eshte mik-armiku juaj elez biberaj qe ti e ke akuzuar per UDB-ASH
   .
   Nqs se nuk ta mban suma me u mar me salelz BiBERISHEN atje ne amerike
   mos na caj trapin
   me keto dacibao
   qe tregojne
   se ke probleme
   me shendetin
   mendor

   Reply to this comment
  • Kris 1 December 19, 04:38

   Po te ishte agjent do ta kish kapur Vishua

   Reply to this comment
 73. Kris 1 December 18, 16:34

  O te zeste shqipetare!Vume cjapin te na patroje haurin nga bajgat dhe cjapi i ngjiti bajgat ne muret e tij brenda e jashte.Cfare i ngeli i mlodhi rreth vehtes.Dita thote peshtuni bajgat por nuk e bejme dot se cjapi i rilindjes eshte lyer me to dhe bie era bajge.Po peshtyme bajgen Sali kemi peshtyre dhe bagen cjap

  Reply to this comment
 74. Dhimbia e madhe popull. December 18, 19:53

  “Bajga” pleheron token, po c’ti besh
  “KOCIFOZES” Berishiane. shitur per NITRAT amoni …..
  Faleminderi gazete Dita,per kete artikull redaksional, qe cdo shqiptar,duhet ta lexoje me laps ne dore,
  VO Nje sugjerim do te beja per formuluesin e ketij shkrimi per ate frazen e personalitetit te Berishes,qe e quaj BAJGE; Te ishte bajge do ishte mire se plehronim tokat,po ai eshte KOCIFOZE qe po shkateron nje popull e nje vend te tere….
  ( Pyetni kopetentet per”Bajgen”,si titull shkrimi.. ).

  Dhimbie e madhe popull.

  Reply to this comment
 75. KUR DO TE SHOHIM VENDIN ME QEVERI E LIGJE ? December 18, 22:12

  Analize më objektive e konçize se kaq , nuk me duket se kam lexuar ndonje here ! Nje FALEMINDERIT te MADHE gazetes se nderuar Dita !

  Reply to this comment
 76. Po,Po December 18, 22:18

  Zoti Thano , me shkrime te tilla dinjitoze , lartësoni jo vetëm veten , por i beni nder Shqipërisë e shqiptarëve kudo që ndodhen . Jini krenaria e gazetarise shqipe .Fm !

  Reply to this comment
 77. Plaku Xhuxhumaku December 19, 17:45

  Te gjithe keni shume te drejte, edhe ata qe thone bajga, edhe ata qe thone bakllavaja, edhe ata qe e duan Saliun, edhe ata qe jane kunder Saliut, edhe ata qe e duan Ramen, edhe ata qe e qujane Ramuti, edhe ata qe nuk duan asnjerin, po qe nuk merret vesh mire se cfare duan. Po ju them qe edhe kur Saliun ta denojne me burg (nëse do te ndodhe ndonjehere) do ta shihni qe nuk do te ndryshoje gjë. Ata qe nuk e duan Saliun do te kalojne ne orgazme e do te therrasin nga gezimi deri sa te ngjiren, pastaj do ta marrin vesh qe kane bere nje gabim shume te madh, nuk do te kene me kujt t’ia hedhin fajin per mizerjen e perhershme te kombit te dhjere por krenar shqiptar.

  Reply to this comment
 78. $$$$$$$$$$$ December 20, 14:18

  Te gjithe keni shume te drejte, edhe ata qe thone bajga, edhe ata qe thone bakllavaja, edhe ata qe e duan Saliun, edhe ata qe jane kunder Saliut, edhe ata qe e duan Ramen, edhe ata qe e qujane Ramuti, edhe ata qe nuk duan asnjerin, po qe nuk merret vesh mire se cfare duan. Po ju them qe edhe kur Saliun ta denojne me burg (nëse do te ndodhe ndonjehere) do ta shihni qe nuk do te ndryshoje gjë. Ata qe nuk e duan Saliun do te kalojne ne orgazme e do te therrasin nga gezimi deri sa te ngjiren, pastaj do ta marrin vesh qe kane bere nje gabim shume te madh, nuk do te kene me kujt t’ia hedhin fajin per mizerjen e perhershme te kombit te dhjere por krenar shqiptar.

  Reply to this comment
 79. Milan December 20, 17:35

  2018 fundi i bajges dhe i kakerdhive perqark

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*