Përplaset helikopteri i ushtrisë, zhduken 5 anëtarë të ekuipazhit

August 17, 2017 18:20

Përplaset helikopteri i ushtrisë, zhduken 5 anëtarë të ekuipazhit

Një helikopter ushtarik UH-60 Black Hawk është përpasur gjatë një stërvitje rreth 2 milje larg ishullit të Haëai, Oahu mbrëmjes e së martës. 2 pilotë dhe 3 ushtarë të ekuipzhit rezultojnë të zhdukur dhe ekipi i kërkim-shpëtimit po vazhdon kërkimin e tyre.

Dy helikopterë po merrnin pjesë në një mision trajnimi rutinë gjatë natës dhe në orën 21:30, helikopteri i dytë humbi kontaktin në radion me të parin.

“Sapo u raportua rrëzimi i helikopterit një mision kërkimi dhe shpëtimi u nis menjëherë,”-raporton koloneli Curtis Kellogg, zëdhënës për Infantry Division.

Deri tani janë gjetur vetëm disa copa të leikopterit dhe nje helmetë në një fushë mbeturinash.

Nuk dihen akoma shkaqet që kanë çuar në rrëzimin e helikopterit.

August 17, 2017 18:20
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*