Incidenti i dytë brenda 25 ditëve mes Ankarasë dhe Athinës

February 13, 2018 13:58

Incidenti i dytë brenda 25 ditëve mes Ankarasë dhe Athinës

 

Incidenti i ri midis dy anijeve të rojes bregdetare turke dhe greke ka ndodhur në orët e para të së martës, pranë ishullit Imia të kontestuar nga Turqia.

Anija turke UMUT ka goditur me pjesën e saj të përparme anijen greke Gavdos 090, me 27 persona të ekuipazhit në bord, duke i shkaktuar dëme.

Menjëherë ajo është çuar në ishullin Leros, ndërsa anija turke është larguar në drejtim të brigjeve të Turqisë.

Ky është incidenti i dytë brenda 25 ditëve të fundit që ka tensionuar më shumë marrëdhëniet mes Ankarasë dhe Athinës.

Zëdhënësi i qeverisë greke ka deklaruar se Turqia nuk po kontribuon në shmangien e trazirave në rajon, duke shtuar se qeveria greke do të mbrojë me vendosmëri të drejtat sovrane të vendit.

Duke iu referuar kërkimeve për hidrokarbure në një prej Zonave Ekonomike Ekskluzive të Qipros, të cilën Ankaraja e konteston, ashtu si dhe disa prej ishujve greke të Egjeut, Presidenti turk Erdogan me një deklaratë të ashpër ka paralajmëruar Athinën dhe Nikosinë të mos bëjnë hapa të gabuara, duke tejkaluar cakun në Qipro dhe Egje.

“Paralajmërojmë ata që janë përtej kufijve në Qipro dhe në Egje që të mos ndërmarrin veprime të gabuara“, deklaroi Presidenti Erdogan.

Ndërkohë, xhiron e mediave greke po bën prej mëngjesit të sotëm deklarata e ish-ministrit të Jashtëm grek, Theodhoros Pangalos se “turk i mirë është vetëm turku i vdekur”.

“E besoj këtë gjë – ka shtuar Pangalos gjatë një interviste për marrëdhëniet greko-turke – sepse nuk kam njohur në jetën time asnjë turk të mirë. Iu mungojnë konceptet elementare dhe koncepti i së drejtës”, ka thënë ai.

a.s/dita

February 13, 2018 13:58
Komento

41 Komente

 1. POPULLI February 13, 14:15

  DAVA DYLBERESH!!! OSE BYTHOSH!!!

  Reply to this comment
 2. demo February 13, 14:44

  Me ate Turkun e vdekur kruaje bythen,se Ay ta kruan mire per se gjalli.Jeni mesuar me qeverite e vdekura te ketij vendi mjeranesh !

  Reply to this comment
 3. Arben February 13, 14:46

  Aty krruaje bythen grek muti

  Reply to this comment
 4. Amerikani February 13, 15:02

  Dava mutrash. Te dy palet njesoj jane.

  Reply to this comment
  • Arben February 13, 15:07

   Nga amerika ndoshta ashtu te duken.

   Ketu nga Shqiperia, Turqit duken si miq.

   Reply to this comment
   • Monkey February 13, 15:37

    Mbase të duket ty i mirë Arben por për mua edhe që këtu mutra më duken të dy. Biles Turqia më duket pak më shumë mut se Greqia.

    Reply to this comment
   • Amerikani February 13, 15:50

    Po me ate propaganden e neo osmanizmit nuk me duken fare si miq.
    Te besh propagante kunder Skenderbeut, Nene Terezes dhe Rilindsave shqiptare nuk me duket pune miqsh.
    Perkundrazi politike percarese kunder shqiptareve njesoj si greket.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 February 13, 16:48

     amerikano,ky është turk muti,dorë e islamistit erdogan!!
     prandaj i quan miq!!bën sikur është shqiptar qëni!!
     ai i ka vëllezër se është turk me origjinë,me nënshtetësi dhe me banim!!

     Reply to this comment
     • Arben February 13, 17:32

      Allahu akber

    • Arben February 13, 18:22

     Skenderbeu dhe nene tereza nuk kane punuar per

     kete vend. Sa per rilindasit, u shkolluan qe te gjithe ne

     Stamboll, dhe e ushtruan aktivitetin e tyre po aty.

     Reply to this comment
   • anticensurë25642654 February 13, 16:46

    qën turk me pseudonim shqiptar!!turku ska asnjë ndryshim me gërkun të dy e kanë mutin pas emrit të tyre

    Reply to this comment
    • Amerikani February 13, 20:00

     Eshte e vertete se nje pjese e rilindsave u shkolluan ne Stamboll, pasi Stambolli ne ate kohe pa pengesa kufitare ishte nje qytet me mundesi siç jane sot dhe metroplet evropiane por te Rilindasit tane triumfoi ndergjegjia kombetare!
     Ne kohen kur me shpejtesin ne Ballkan po konfiguroheshin shtetet Ballkanike ne kuriz te trjojeve te banuara nga shqiptaret dhe ku perandoria osmane edhe pse e paafte per ti mbrojtur perseri nuk deshi ti leshoje me kokefortesi troje duke i ndihmuar levizjen patriotike shqiptare ne krijimin e shtetit shqiptar, perkundrazi e pengoi ate levizje me pasoje humbjen e rreth 2/3 te trojeve shqiptare.
     Sa per Skenderbeun dhe Nenen e madhe Tereze nuk e mar mundimin te te shkruaj asnje resht si pergjigje.
     Si mund te bej komente me ti une per Heroin tone Kombetar dhe per Nenen e madhe Tereze!?
     Do ishte qesharake… Kush jam dhe kush ti per te folur per ta!? Nuk besoj se e mban veten kaq te madh dhe kaq te ditur ti sa te matesh me hijen e tyre! Une per vete jo.
     Me vjen keq per Shqiperine nqs ka dhe te tjere mendjeshkurter si puna jote qe ngaterojne besimin fetar me etnine.
     Nqs feja eshte çeshtje zgjedhje, etnia eshte diçka e dhene nga Zoti, Allahu dhe nuk mund te mohoet si e tille. Duhet te jesh bastard qe te mohosh gjakun tend dhe mos i quash te gjithe shqiptaret vellezer te nje gjaku pavaresisht besimit fetar, te Krishtere a Musliman.
     Nuk arrij ta besoj qe edhe sot pas 500 vjetesh pushtim dhe sundim osman dhe pas 200 vjetesh nga krijimi i kombeve, ekzistojne akoma “Arbene” si puna e ketij tipit lart qe nuk e kuptoj pse ka zgjedhur kete emer tipik shqiptar (ndofta per te dukur i besueshem ne detyren qe ka mare), te cilet nuk e kane kuptuar akoma ose nuk i hapin ” dyert” e mendjes per te kuptuar se ” perça e sundo” sidomos nepermjet besimit ka qene historikisht politika osmane , shoviniste sllave e greke ne dem te shqiptareve.
     NUK KENI ASNJE NDRYYSHIM NGA GREKET DHE SERBET JU TURQIT!
     Jeni qe te gjithe njesoj i nderuar Arben!
     Per ne shqiptaret e vertete jeni njesoj nga pikpamja historike.
     Sa per ditet e sotme natyrisht marredhenjet jane ekonomike.
     Bujrum te investojne turqit ne Shqiperi ashtu siç bejne ne Serbi.
     Investimet nuk jane gje e keqe perkundrazi.
     Nga pikpamja e trashgimise kulturore pervec disa fjaleve te ngelura ne gjuhen shqipe nuk kemi me asnje lidhje me ish perandorine e ngordhur osmane.

     Reply to this comment
     • Arben February 13, 21:43

      Te gjithe rilindasit, jo thjesht nje pjese, te shkolluar dhe zhvilluar aktivitetin ne Stamboll.
      Vellezerit e motrat e skenderbeut

      stanish
      reposh
      mamica
      laica
      staica

      prinderit

      juvan
      vojsava

      sa ishte gjalle e therrisnin gjorgje,

      ti e ke zgjedhur per hero, mbaje.

      Te kishte vonuar edhe nja 200 vjet ardhja e Perandorise se ndritur Osmane, do te quheshim te gjithe si vellezerit e motrat e skenderbeut, me e keqja, nje zot e di cfare gjuhe do te flisnim.

      per nene terezen, nuk po flas fare, 0 kontribut per Shqiperine e Shqipetaret, njeri shume i nderuar per ata qe ndihmoj, por ta mbajme si heroinen tone, krejt e pavend.

  • Amerikani February 13, 23:43

   Po pse ore osmanli meqe ti e ke emrin Arben i bie qe je shqiptar?
   Qe ta kuptosh origjine e emrave te familjes Kastioti degjo mua ti dhe kushdo tjeter qe do ta bej pis historine me te lavdishme te Arberit!
   E para emrat nuk i ke sakte.E dyta shiko mbiemrin! Sllav te duket? Po emrat e femijeve te tjere te Gjonit? Po gjyshi i Skenderbeut?
   E treta qe ta sqarojme kete punen e emrave; meqe te krishteret ortodokse arber si pjese e bizantit i perkisnin ketij riti fetar, nuk kishin nje kishe te tyre te pavarur ashtu si greket dhe sllavet dhe ritet dhe pagezimet i kryenin ne kishat sllave keshtu qe detyrimisht dhe emrat e pagezimit do ti perkisnin shenjtoreve te kesaj kishe. Kjo shpjegon dhe emrat e vellezerve te Gjergjit te quajtur Reposh dhe Stanish si dhe emrat e motrave te Skenderbeut Jella dhe Vlajka se 3 motrat e tjera nuk kane emra sllave ashtu si dhe babai Gjoni dhe vellai Kostandin.
   Ndersa per nenen nuk egziston asnje dokument qe te provoje se Vojsava Tripalda ishte sllave. Ne dokumenta thuhet: “Eshte bije e zotit te Pollogut” kaq!
   Tani teorite qe ju neo-osmallinjte qe çudisni dynjane me broçkullat tuaja dhe nuk keni lene antishqiptar pa ju referuar per ti mbushur mendjen injoranteve duke u nisur nga emrat dhe teoria qe na paska shpetuar perandoria osmane jane sa te pabaza shkencerisht po aq dhe naive. Perpara se pushtuesit osmane te digjnin dhe shkateronin Arberine territoret e Arberit kishin principatat e tyre shpesh ne lufte te vazhdueshme per te perfituar tokat e njeri-tjetrit. Ne kete lufte ashtu sic eshte dhe sot karakteri jo i mire i shqiptareve per te luftuar me njeri tjetrin, princat shqiptare kerkonin aleanca jashte Arberise. Shpesh me Venedikas por dhe me osmanet te cilet ne ate kohe ishin ne forcim e siper dhe ne ekspasion. Arberia dhe Epiri vertet jane pushtuar nga Bullgaret dhe me pas nga Serbet por jo vetem ne por shume popuj ballkanike por as i pari as te dytet nuk.munden dot ta shuajne faren Iliro-Arberore. Kete nuk arriten ta bejne dot as romaket dhe as bizanti para tyre dhe as mundi ta bej dot dhe perandoria osmane. Dhe prova me e forte e kesaj qe po them eshte gjuha shqipe. Doket dhe zakonet te cilat i kemi ruajtur brez pas brezi. Plisi vjen qe nga kohet para homerike ashtu si dhe fustanella, xhubleta dhe veshjet tipike shqiptare. Eshte e kundreta qe na paskan shpetuar nga asimilimi. Ardhja e perandorise osmane perkundrazi e pengoi zhvillini normal evriopian te trojeve te Arberit. Ne ate kohe raportet me sllavet nuk ishin keto raporte qe ne kemi sot. Ne betejen e Kosoves 1389 krahas serbeve kane luftuar dhe nje pjese e princave shqiptare, beteje te cilen sot serbet duan ta quajne te tyre nga ku rjedhin dhe pretendime teritoriale mbi baza te paverteta historike. Per ti shpetuar pushtimit Osman arberit u detyruan te ngjiteshin ne male duke i penguar nga trendini qyteterimit evropian dhe qytetet buze detit. Osmanet nuk munden ta pushtojne dot kurre Mirditen dhe Himaren. U desh kthimi i te madhit Aleksander te shqiptareve qe princat e Arberit te bashkoheshin ne nje aleance nen flamurin e Kastrioteve per 25 vite temeri per dy nga sulltanet me te eger te anadollit. Rrethimi i dyte i Krujes eshte kryer me nje nr trupash rrethe 150.000-200.000 osmanllinjsh po aq sa Mehmet pushtuesi perdori per te pushtuar Kostandinopojen me 1453. Nqs mbreterit evropiane do ishin bashkuar ne nje ushtri te udhehequr nga i madhi Gjergj, Arberia do te kishte mbreterine e saj me mbret Gjergj Kastriotin po nuk qe e thene te ndodhte. Ju neo osmallinjte po na re akuzoni prijesin tone me lidhjebme sllavet, por e di ti o Arben turku se vajza e Brankovicit mbretit te Serbise ishte grua e sulltanit dhe vellezrit e saj i benin pushimet ne oborin e sulltanit dhe dilnin per gjah se bashku me te?
   Hapi librat e historise te shikosh se sa vezire serbe ka pas perandoria osmane! Shume me teper se shqiptare. Po sa here sulltanet i kane bere marreveshje me patriakanen greke ne kurriz te shqiptareve!? I ka lejuar sllavet dhe greket te ruajne besimin dhe te hapin shkolla ne gjuhen e tyre ndersa patriotet shqiptare i ka syrgjynosur ne Anadoll per nje alfabet shqip. Gjithsesi une nuk jam trushplare si puna jote per te kuptuar qe ky sundim ka pas dhe ngritje uljet e tij ne raportet e shqiptareve me perandorine por gjithsesi po flasim per nje kohe te shkuar dhe pwr nje perandori te ngordhur qe vetem trushplare si puna jote enderrojne se do e ngjallin perseri ne tokat shqiptare.
   Shqiptaret e kane mare drejtimin e tyre drejt perendimit dhe BE. Nqs Turqia do te ndihmoje ne kete rruge bujrum. Por turqizim te karaterit shqiptar nepermjet besimit fetar nuk ka per te ndodhur kurre. Kushdo ne kete vend eshte i lire te shkoje dhe besoje ku te doje. Zoti eshte Nje per te gjithe.
   Muslimanet shqiptare nuk jane turq dhe as ortodokset greke apo sllave sado te kerkoni ju neo-osmallinjte e rinj te shpifur ti percani shqiptaret nga besimi fetar.
   Kemi 4.000 vjet ne keto troje dhe me kete gjuhe. E kupton o i mjere se çjeni ju neoosmallinjte dhe filogreket ne gjithe keto shekuj mbijetes? Nje pike ne oqean.
   Sa per Rilindasit e ndritur vepra me pene dhe me pushke e tyre ne krijimin e kombit shqiptar e ka treguar qarte shqiptarine e tyre.

   Reply to this comment
 5. Kuq e zi February 13, 15:06

  Qe te dy republika fetare cdo presesh prej tyre…

  Reply to this comment
 6. Kris 1 February 13, 15:18

  Ky Parangallua qe ka ne dore celsat e kashtes Greke po ben deklarata te forta.Ka shenja se ka rrjedhur

  Reply to this comment
  • Arben February 13, 18:31

   Jo vella, jo.

   Neser eshte per vizite tillerson ne Ankara.

   Turqia ja preu shkurt, ose me ne ose kundra nesh.

   Pas Afrin-it, fillon operacioni ne Manbij.

   Aty ka 2000 trupa amerikane dhe po nuk u terhoqen

   do te kete luftime direkte Turqi-Usa.

   Para vizites, tillerson leshon zagaret grek, qe ti

   “ulin hunden” Turqise (sipas strategjise usa), qe neser

   ne bisedime tillerson te mos dale si pule e lagur.

   Keshtu si vajti puna, Turqia ua uli hunden zagareve

   nuk eshte fare cudi qe tillerson te anulloje viziten ne

   Ankara.

   Ketu do jemi e do te shohim.

   Bekoji o zot trupat Turke.

   Reply to this comment
 7. gjermani i fundit February 13, 15:35

  edhe shqipot e kane nje shprehje: “grekun me te mire ta varesh ne mes te Omonias”.

  Reply to this comment
 8. Ju me ligj duheni deshqiptarizuar. February 13, 15:55

  O ti kuq e zi ose byth zi ; per turkun mire e ke, por per grekun, eshte eshte norme; per… Angline svicren danimarken norvegjine finlanden etj. etj. . Po ti sidomos per ata, qe kane afsh per dellin e turkut, qe pasi u ka shkerdhyer nenat (anete xhxhot ijet etj.) duan te shkerdhejne dhe bythen e vete bashkohuni sa here me turkun po jo si shqiptare por, si kopila byth…. shpartalluar .

  Reply to this comment
 9. Mark .U.K February 13, 16:41

  Kurse shqiptart thon:Se turk te mire e m.t te mire nuk ka.Eshte fjala edhe per ata turq qe fatkeqsisht flasin shqip.

  Reply to this comment
 10. fteri February 13, 17:02

  Shqipërisë nuk i intereson lufta midis Turqisë dhe Greqisë ,të dyja i kemi komëshi në derë të shtëpisë,komëshijtë tanë duhet të ruajnë mardhanje të mira midis tyre ,por edhe dhe baraspeshën e forcave në ballkan.Sa për çeshtjet e kufijve dhe incidentet ato i zgjidhin vet midis tyre,ne duhet të mos nxisim ekstremizmin.

  Reply to this comment
 11. ss February 13, 17:03

  TURKU FALE FESE SE TIJE DHE INJORANCES GJITHMONE KA TE DREJTE AI ASNJEHERE NUK E NJEH TOLERANCEN DHE PER MBUROJE KA HIPOKRIZINE ….!!!!!

  Reply to this comment
  • Arben February 13, 18:19

   Fale fese, Turku 3-fishoi nivelin e jeteses se njerezve

   2000-2017.

   Reply to this comment
   • Por sot, Shqypni, pa m’thuej si je? February 14, 08:12

    per Arbenin e fese .

    Pjese nga Poema e Vaso Pashes `Omoj Shqypni e mjera Shqypni`

    …………
    Ke pas qenë veshun, sot je me crule,
    E s’të ka mbetun as em’n as besë;
    Vet e ke prishun për faqe t’zezë.
    Shqyptar’, me vllazën jeni tuj u vra,
    Ndër nji qind ceta jeni shpërnda;
    Ca thone kam fè ca thonë kam din;
    Njeni:”jam turk”, tjetri:”latin”
    Do thonë: “Jam grek”, “shkje”-disa tjerë,
    Por jemi vllazën t’gjith more t’mjerë!
    Priftnit e hoxhët ju kanë hutue,
    Për me ju damun me ju vorfnue!

    Reply to this comment
 12. Pellazgos February 13, 17:09

  Arvanitasit nuk behen kurre vellezer me Sulejmanet dhe Hamzate qe jane me identitet Osmane.
  Me “njerez” qe vetequhen “shqipetare” por me shumice te Besimit te Dum Babes eshte e kote te merresh.
  Shqipetaret Orthodhokse qe nuk ndruan Fene jane viktime e ketyre qe i kane duart me gjak qe edhe ketu ne keto komente kujtojne se bota i konsideron “njerez”.
  Vjen Sulltani Erdogan dhe e thote troc qe ju jini turq dhe kokallat e Kastriotit tunden nga keta me gjak turk.
  Nuk kini ju faj, se 500 vjet dhe shume prej jush nuk kini as nder,as dinjitet,as urrejtje per turqine,por ata qe besojne se do jetojne bashke me ju ne nje shtet karagjoz,pa te ardhme.

  Reply to this comment
  • floriri Likes February 13, 17:53

   Nderime Pellazgos, me ne fund komenti i nje shqiptari 24 karat.

   Reply to this comment
  • Arben February 13, 18:07

   Po thoji parangallos, cfare Shqipetar a grek dhe

   degjoje si te pergjigjet, e shqipetaret e fese Islame,

   sot flasin shqip, dhe e kane per nder qe jane Shqipetar.

   Te dy ishin ne toke te tyre.

   Me shume identitet Shqipetar kane Arbereshet i Italise

   600 e kusur vite te ndare nga “trungu shqipetar”, sesa

   arvanitasit e greqise, deri para 200 vitesh, pjese

   perberese e “trungut shqipetar”.

   Hapi syte, o qorr

   Reply to this comment
  • Eri February 13, 19:53

   He mo se na cave koken Palozgos me histori perandorish.
   Po me shqiptaret qe vazhdojne e vetquhen grek ke ndonje gje per te thene zotrote?
   Shqiptaret ortodoks kane qene viktima te ortodokseve helene fanetike dhe te te shiturve pa nder e dinjitet te lloji dum me i lepi bythen grekut.Ne kohe te perandorise osmane ishin te lire ortodokset te besonin e te flisnin gjuhen e kishes.Askush si ndaloi shkollat greke.
   Pellcisni nga marazi se megjithe shekuj e shekuj perandori ,pa shkolla shqip,shqiptaret mbijetuan,gjuha shqipe mbijetoi.
   Cfare mut shqiptari je ti qe adhuron kishen ortodokse helene.Nese ne perandori se kishin nocionin e kombit,zoterote sot shet veten.E nese Sulejmanet nderruan fene,soji jot nderrojne gjakun si legena.
   Ti ke atdhe kryqin ,o palozgos,shqiptaret e vertete kane fe atdheun
   E di qe doni te krijoni percarje dhe ti beni te gjithe turq e grek,po nuk do ia dilni dot,o dhjakonare.

   Reply to this comment
   • Taku February 13, 20:18

    FARE THJESHTE!

    Lexoni Pellazgos dhe Arben ne komente dhe do shikoni te dy anet e te njejtes medalje!
    Njera fytyre greku dhe tjetra turku. Jane qe te dy njesoj. Njeri me bajge nga tjetri. Njei m… e tjetri sh…
    Asgje te perbashket nuk kane keta lloj shqipfolsish me mesazhin qe na kane lene amenet te paret per bashkim kombetar.
    Njeri grek e tjetri turk shqipfoles.
    Po pse na çani trapin perhere me komente ne Shqiperine tone te begate qe dikur plehra si puna tuaj nuk e lane te lulezoje e sot keta palo politikane?
    Liria e shtypit jua ka dhene te drejten te çireni perhere sa ka tema te tilla kunder popullit shqiptar Musluman e te Krishtere, por sa te lodheni me mendjen fuaj te pjerdhur pse nuk gremiseni njeri andej nga helenidha e tjetri nga anadolli e te na lini te qete ne shqiptareve qe besojme ku na do e bardha zemer ta ushqejme harmonine fetare dhe sebashku ta integrojme kete vend me 500 halle ne familjen evropiane megjithe bashibozuket dhe ngatrestaret si puna juaj qe kemi neper kembe e na jane bere ferre!??

    Reply to this comment
 13. katarakti February 13, 18:35

  Nuk kemi fare pse te bejme tifozllik as per turqit, as per greket. Nga askush prej tyre nuk kemi pasur ndonje te mire. Ne fund te detit vafshin te dy. Nuk duhet kurrsesi te perçahemi nga feja. Pra meqe jam mysliman do te mbaj anen e turkut, meqe jam ortodoks do te mbaj anen e grekut! Feja e shqiptarit eshte shqiptaria. Qe do te thote praktikisht se shqiptaret bektashinj, katolike, synite dhe ortodokse jane vellezer me njeri tjetrin. Flamuri, gjuha dhe Gjergj Kastrioti jane identiteti yne kombetar. Fene duhet ta mbajme apo respektojme si besim individual. Duke pasur gjithmone parasysh se sa me shume qe forcohet identiteti fetar, aq me shume dobesohet ai kombetar.

  Reply to this comment
  • Toger Lukashi February 13, 20:21

   Karakteri te lumte or djal!
   Keto jane fjale prej shqiptari te vertete.

   Reply to this comment
  • Arben February 13, 21:48

   Me kete shqipetarine tende kemi 100 e kusur vite, nuk kemi pare nje dite te vetme te bardhe me sy, vetem shtrengo salcicen fort me dhembe

   Reply to this comment
   • drejt e drejt February 13, 23:35

    E po mire i me zorr nuk te mban njeri . Deren hapur e ke , edhe Stambollin atje e ke me qe s’te pelqen atdheu e me te drejten tende s’ke pare dite te bardhe. Me ç’duket edhe vendi jot s’te dashka edhe merru me fe atje dhe jo ne token e Shqipetarit. Feja e Shqipetarit eshte dhe do jete Shqipetaria. Arben !!! Shqiperia ka 1 fe, Shqipetaria dhe respekt per njeri tjetrin

    Reply to this comment
 14. Epo kjo pune! February 13, 19:01

  Parangalli si shqiptar qe eshte e thote fjalen e fundit te paren… dakort qe turqit nuk jane identiteti yne por dhe greku qe na quan turq te na e rruaje dhe e ka pak. Ne mbrojtem gjithe ballkanin dhe perfituan dhe greqirat kellirat se ata shumoheshin dhe pillnin ndersa ne masakroheshim me fare e fis edhe per bythen e tyre …

  Reply to this comment
 15. Po,Po February 13, 19:04

  Nuk ua mban prapanica zyrtareve te Athines te prononohen per incidentet , por nxjerrin nga sirtaret e mykura isher te politikes , tashme pa asnje vlere !
  Ndonse tensionet dhe perplasjet midis shteteve fqinje , nuk jane te mira , per rastin konkret , qe ne kemi per fqinj nje vampir te etur e kurre te pa ngopur , siç jane monstrat greke , interesi yne kombetar , do te kerkonte qe vampiri i Athines , te angazhohej me probleme te tjera , jetike per vendin e tij , që të mos kishte kohe te merrte fryme dhe jo te ngrysej e gedhihej me Shqiperine , me “Vorioepirin”, e minoritetin grek te enderruar prej tyre , me Himaren e himarjotet , me çvarrosjen e eshtrave te te pareve tane per ti futur ne arkivolet bosh te ish ushtareve te tyre te vrare ne token tone , me kerkimin e te drejtave te pronave te KOASH , si te ishte duke kerkuar pronat e veta , me presione per te rrembyer dhunshem me qindra km2 det shqiptar , me
  presione e kercenime te perditeshme kafsherore nga ai plehra qe e kane president te vendit , nga perfaqsues aktive te “Agimit Arte” , siç eshte ai monstra minister mbrojtje etj. duke kercenuar e ngritur pazarin perdite ,, si kusht ndaj Shqiperise , per te dhene voten “pro” ne çeljen e negociatave me BE-ne . Ne se do ti bjere bytha ne uje te ftohte me turqit , Greket do te detyrohen te flasin me kembe ne toke dhe te kuptojne akoma me mire se jane shtet ne prag te falimentimit dhe jo te sillen me nje arrogance te tille ndaj fqinjeve shqiptare .Ndaj terbohen keshtu keta krimbat e Janulles dhe u leshohen me egersi jo vetem Turqise , por cdo besimtari mysliman me kombesi e shtetesi shqiptare . Debatet qe behen kaq te hidhura ne hapesirat e internetit kunder shqiptareve , flasin per nje lufte te vertete , qe shteti grek , me nje aktivitet te dhjetfishuar te sherbimit sekret , e ka realitet ligjin e luftes qe mban ndaj Shqiperise , ndaj , per nje shtet qe eshte ne lufte me ne , eshte plotesisht me vend ajo qe thuhet se ” Armiku i armikut tim , eshte miku im” , ndaj edhe nuk ka pse na vjen keq aspak qe ate ta luftoje kushdo tjeter !

  Reply to this comment
 16. Ateisti February 13, 19:10

  Kjo thenia e Pangallasit me kujton nje detaj feminor ; Ne lagjen ku jam rritur une , nder femijet e tjere te shumte ishte edhe nje qe e therrisnim “qyrrash” , por si me i dobeti dhe i po mbrojtur qe ishte , nuk guxonte te fliste aty per aty , deri sa vinte ne shtepi dhe , duke nxjerre vetem koken jashte deres , shqiptonte fjalet “qyrrash je vete ” dhe mbyllte shpejt deren , duke vazhduar ” oh , sa mire ta bera ! ” . Rrinte brenda i ,mbyllur ate dite , deri sa te harrohej muhabeti .

  Reply to this comment
 17. Dibrani February 14, 05:54

  Ne politik te jashtme , nuk ka Turk te mir dhe as Grek te mir,…Populli i te dyja paleve nuk ka faj….ata jan skllever te propagantes .

  Reply to this comment
 18. Jak Boston February 14, 07:58

  Se pari duhet te dini se ish ministri i jashtem grek Pangalos, pasi u kap nga sherbimet turke dhe jo vetem me presh ne duar duke mbeshtetur dhe ndihmuar Ocalanin e kurdeve, Pangalos u detyrua te dorehiqet nga posti dhe Ocalani zuri burgun.
  Prandaj na del tani Pangalos dhe tregon se kush eshte turku i mire dhe i keq per inatet e vjetra.
  Personalisht mendoj se si Turqia ashtu dhe Greqia jane shtete fetare dhe jo kombetare. Kombi turk dhe grek jane kombe artificiale dhe nuk pasqyrojne aspak realitetin faktik gjenetik, linguistik dhe gjeografik qe meritojne.
  Turqia dhe Greqia jane dy Jugosllavia fetare dhe qe te dyja meritojne fatin e Jugosllavise.
  Deri kur te ndodhe kjo nuk do kete paqe ne rajon.
  Shqipetaret e bashkuar dhe te fuqizuar jane te vetmit qe mund te vendosin paqen ne rajon, por kjo nuk mund te ndodhe me klasen e sotme politike ne trojet shqiptare.
  Ata qe e mbajne veten per shqipetare dhe arber dhe pasues te Kastriotit duhet te punojne per kete gje pamvaresisht feve te ndryshme.
  Vellazeria e para feja e fundit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*