Përplasjet për detin, kryeministri grek Tsipras në Tiranë më 26 maj?

May 19, 2015 17:52

Përplasjet për detin, kryeministri grek Tsipras në Tiranë më 26 maj?

“Gazeta ‘Greek Report’ jep lajmin se kryeministri Tsipras ka në axhendën e tij një vizitë në Tiranë në datën 26 maj në kuadër të Samitit të Procesit të Bashkëpunimit në Europën Juglindore (SEECP)

Kjo është  gazeta e dytë greke e cila bën më dije lajmin  pas “Kathimerini” gazeta të cilat kanë disa ditë që merren me çështjen e kufirit detar mes dy vendeve dhe asaj që Shqipëria po pengon kërkimet greke për naftë në detin Jon.

Njësoj si “Kathimerini” edhe ‘Greek Reporter’, thekson se pas kësaj qëndron pikërisht Turqia, duke i bërë jehonë edhe vizitës së fundit të Erdogan në Tiranë.

Greek Reporter shkruan se Shqipëria kërkon ndryshim të kufirit detar me Greqinë dhe kjo është e nxitur nga qarqet që duan “Shqipërinë e Madhe”.

“Pas ankesës së Tiranës zyrtare, Ministri i Jashtëm Nikos Kotzias po merr parasysh që të mos marrë pjesë në Samitin e Procesit të Bashkëpunimit në Europën Juglindore

(SEECP ) në Tiranë të premten .Analistët diplomatike thonë se një masë e tillë reagimi do t’i japë qeverisë shqiptare një alibi për të vazhduar provokimet dhe të izoluar Greqinë nga fqinjët e saj” .

May 19, 2015 17:52
Komento

11 Komente

 1. Emigranti May 19, 18:20

  Po deshin mos te vijne . Ata duhet te behen te ndergjegjeshem se ka i kur koha kur Saliu dhe kompani shiste bythen vetem te mbanin karigen . Siriza thote qe iku koha kur dergonin urdhera me I mail Trojka dhe me qe mendon keshtu duhet te mireprese edhe nga ana jone dhe duhet tekryhen bisedime si te barabarte se tani besoj qe dikush I ka dale Zot vendit
  Dhe me qe do vije Z Çipra kur te kethehet te mare me vete edhe Janullen

  Reply to this comment
 2. SADIJA May 19, 18:42

  TI HAJ MUTIN DETIT DHE SHQIPTARVE

  Reply to this comment
 3. Arben May 19, 18:53

  LE TE VIJE, POR KUFIRI NUK NDRYSHON.

  Reply to this comment
 4. Po,Po May 19, 19:32

  Kollaren e dime qe e ka hequr,por me dashamiresi i kujtojme mos harroje te mbathurat,kur te vije ne Tirane.Se…,nuk shkon,te beje presion,duke qene pa to.

  Reply to this comment
 5. Shqipe May 19, 19:33

  Tsipras do t’ja veme “KUFIRIN TE THANA”. Le te VIJE duke qeshur se do te Ike duke qare.
  Bashke me te le te Ike dhe JANULLA si ZAGARE. Ky vend ka rene ne usta. Iku koha kur Nano nenshkruante TRADHETI ndaj vendit te tij, per te bere pak biznes droge ne Greqi.

  Tsipras te keshilloj te mos vishe me palle, se do te ikesh me bisht nen shale. Ky vend rrit shqiponja. Nuk i cenon dot Greku trojet tona.

  Reply to this comment
 6. Edi May 19, 20:11

  Komenti i gazetave grekeve “Shqiperia kerkon mdryshimin e kufirit” qe le te kuptohet se ceshtja e kufirit medemek ka marre fund dhe jemi ne qe duam ti hyjme ne pjese Greqise por tani me qellimin per te krijuar Shqiperine e madhe.
  Eh, more, cfare rrace dallaveresh qe jane! Duan te ta shesin sapunin per djathe.

  Reply to this comment
 7. Zoro May 19, 21:09

  Si e kane hallin keta greket ! Duan ta bejne fakt te kryer kufirin detar qe firmosi Luli me Saliun, por qe e rrezoi Gjykata Kushtetuese e Shqiperise ?
  Te shpojne ne prapanicen e tyre dhe jo ne ujrat teritoriale te Shqiperise.
  Cfare bene Prokuroria me ceshtjen e kufirit detar ? Ne burg te gjithe ata qe kane shitur detin dhe te mos vije Cipras e te grij sallate ne Tirane.

  Reply to this comment
 8. Drini May 20, 00:30

  Ta marri janullatis me vete kur te kthehet.Ortodokset shqiptar Kane prifterinj te shkolluar shqiptar sa te duan,qe e kuptojne kur fol,kur qesh e kur qan.Po e mori me vete janullen bon gjon ma te mire,Po se mori Ku ta cojme janullen,edhe nji ven per varr me dhimset per ate shejtan.

  Reply to this comment
 9. Veziri May 20, 09:45

  Pune te holla keto ,se kush eshte iniciatori i ketyre provokacioneve do merret vesh me vone ,por nje gje te mos harohet kurr se s,ka mendere A.Cipras qe te ndermare hapa te tilla para fiduesit Rame qe ua ka pire lengun qe ne te paren e pare.Mos prisni qe çudite te ndodhin te gjitha ne nje kohe ato do te vijne natyrhem ne kohen e duhur!Ky vend ka zot e koha do te tregoje se ç’ka mund te bejne interesat e ngushta te nacionalisteve orthodokse Serbo-Greke ndaj Shqiperise !E ka pushuar luften perkohesisht Serbie e flamurin e saj e ka marre Gerqia qe eshte si ajo shprehja e kahereshme qe “I mbyturi te mbyt”,por kjo kohe per Shqiperine ka vdekur qysh me 23 Qershor! Lobistet bejne punen e tyre pertej Atlantikut e ne tonen!

  Reply to this comment
 10. lato May 20, 09:45

  Po mori Berishen shpeton Shqiperia nga gjithe te keqiat.Marreveshja per ndarjen e detit eshte nje pakt personal i familjes Berisha me Greqine.Eshte si pakti i Esat pashe Toptanit me knjaz Nikollen per dorzimin e Shkodres.

  Reply to this comment
 11. pro.... May 20, 09:46

  -…Shqiperia ne dashte zoti do te zere vendin qe i takon.. dhe do te jete i hapur per “miqte”,..dhe jo vetem..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim