Përse dështoi protesta e opozitës

May 14, 2017 01:24

Përse dështoi protesta e opozitës

 

Nga Bedri Islami

Që protesta e opozitës ishte njëra nga dështimet më të mëdha të opozitës, dhe duhet thënë që nga krijimi i saj, kjo ka shumë arsye, kur në fakt duhet të kishte ndodhur krejt e kundërta.

Së pari, kauza e liderëve të opozitës në fakt nuk është kauza e vetë opozitës. Asgjë të përbashkët nuk ka kauza e Bashës , Berishës, Ristanit, Palokës, Ndokës etj, me atë që duan opozitarët e zakonshëm, për të mos shkuar më tej, me atë që duan njerëzit.

Tani është një kohë tjetër, nuk është më as viti 1991 e as viti 2005. Pra, as viti kur regjimi duhej ndryshuar, me hir apo me pahir, dhe, viti 2005 kur vetë socialistët, të lodhur nga pushteti dhe të grirë nga ndarja ishin lodhur me pushtetin dhe nuk dinin se si ta lëshonin.

Askush nuk mund të kuptojë se si mund të jenë në të njëjtën kauzë oligarkët e djeshëm që pasurinë ende e kanë aq të madhe sa nuk e dinë saktësisht se sa kanë, me kauzën e atyre që nuk e dinë se si do të vazhdojnë të jetojnë deri në fundin e muajit.

Së dyti, lideri de jure i opozitës, Basha, e spostoi gjithë luftën dhe qëndresën e tij brenda një çadre, e cila, edhe po të ishte shumë herë më e madhe se sa ajo që është ngritur, përsëri vetë koncepti i çadrës e ndrydh atë, e zvogëlon, e bën hije dhe nuk e jetëson me idetë, hallet dhe aspiratat e njerëzve.

Mbyllja në një çadër, ku gjithë ditën bëhej pushim, luhej me letra, shpërdorohej farë luledielli dhe pritej çasti i ndërrimit të turneve, duke u përmbyllur gjithçka në dy fjalime ditore të njeriut që më shumë se sa me qeverinë, po luftonte me njerëzit e tij, nuk mund të jetë kurrë hapësirë, ajo nuk të hap asnjë perspektivë dhe, ashtu si vinte e mbyllej rrethi i dëgjuesve, ashtu mbylleshin edhe idetë e saj.

Së treti, përmes një çadre, më shumë se sa përmes forumeve, u spostua opozita si strukturë dhe u vendos “Njëshi” si figurë mbi të gjitha e mbi gjithçka. “PD-ja jam unë” perifrazonte gjithë ditën e mbrëmjeve lideri i saj Basha dhe përmes këtij koncepti ai vendosi murin ndarës mes tij, si drejtues dhe trupës drejtuese si institucion. Deklarimi i tij banal, por politikisht therës se,  sa është arritur në tre muaj përmes çadrës, nuk është arritur në katër vite në parlament”, ishte shuplaka e fundit që ai i jepte strukturave të tij, të cilat, tani që erdhi momenti, e braktisën atë me praninë e tyre.

Në tre muaj Basha mendoi se, ashtu si erdhi në politikë, përmes një katapulte berishiane dhe me ndihmën e Fazlliçit, ashtu mund të përmbysë gjithçka brenda vetes së tij, pra, brenda strukturës së tij, në të cilën kishte figura që jo vetëm pas krahëve, por edhe drejtpërdrejt, e përqeshnin për homoseksualizmin politik.

Së katërti: e gjithë kjo periudhë ishte koha e një debati të njëanshëm: Basha fliste dhe të deleguarit sipas listës dëgjonin. Njerëzit dërgoheshin në çadër pikërisht për të dëgjuar Bashën dhe jo që Basha të dëgjonte ata. Ai vetë, për shumë kohë, vetëm kur filluan tallazet e para brenda PD-së, nuk pyeste as të vetët dhe kjo krijoi gjendjen e amullt. Jo më kot, prej shumë kohësh është thënë e saktësuar se strukturat e PD-së në bazë janë të shkatërruara.

Ai vetë, duke e gjetur gjithçka gati, nuk është i aftë të krijojë dhe të angazhojë struktura, ndaj ngriti një çadër, duke menduar se ajo dhe vetë ai ishin të mjaftueshme për të rrezatuar.

Së pesti: njerëzit përreth Bashës gjithçka mund të jenë, por kurrë përfaqësuesit tipikë të një republike të re. Shumë prej tyre janë zhvatësit e asaj që vetë Basha e quan republika e vjetër, janë njerëz që dikur vetë i thërrisnin njerëzit e krimit, që politikisht kanë shkuar herë majtas e herë djathtas, sipas parimit, ” kush më jep më shumë”, dhe, si të tillë, askush nuk del mendsh që të mbështesë një tufë njerëzish të politikës që, pasi ua qajnë hallin të varfërve, shkojnë e shijojnë milionat në vilat e tyre.

Së gjashti, protesta e djeshme ishte aq e vakët, jo se Basha dhe njerëzit pranë tij nuk kishin thirrur qindra herë më shumë, por sepse qindra herë më shumë nuk e dëgjuan atë. Kur njerëzve nuk u ofron asgjë, ata të japin mbrapsht të njëjtën monedhë. Mungesa njerëzore ishte dëshmi e rënies së populizmit të çartur, pa mend dhe ishte njëkohësisht shenjë e emancipimit njerëzor. Kur Basha të jetë konkret, i saktë dhe i dëgjueshëm, atëherë mund të ndiqet, por, në tre muaj kakaris të njëjtën gjë, dy herë në ditë, ai bëhet jo vetëm i mërzitshëm, por edhe i pandjekur.

Së shtati ; opozita e sotme nuk ndërmori asnjë akt dhune, jo se do të paraqitet e emancipuar dhe përmes tij të depërtojë tek njerëzit, por për dy shkaqe thelbësore: ata që mund të kërkonin dhunën e dinin se forca goditëse do të ishte ligjore; dhe , e dyta, të hënën do të jetë një përfaqësues i lartë i Departamentit të Shtetit, i cili në Tiranë do të vijë pikërisht për vicklat politike të opozitës. Bashkësia ndërkombëtare ia ka falur deri tani shumë hyqme opozitës, më saktë , liderëve të saj, Berisha – Basha, por nuk do ia falte edhe një shenjë tjetër dhune.

Së fundi, protesta dështoi , pasi tentimi i ndezjes së dhunës përmes një njeriu destabilizues si Berisha, i cili , pasi kërkoi të ndezë konfliktin veri – jug, edhe në faljen e fundit, tentoi ta bënte atë një konflikt mbarëkombëtar, duke ftuar edhe pasues të vijës së tij thellësisht titiste, edhe nga viset shqiptare në Kosovë, Maqedoni e kudo që janë.

Pak kush mund të më besojë se më vjen keq për një opozitë të tillë. Por, në të vërtetë më vjen jashtëzakonisht rëndë që opozita, nga hatri i një kalamani politik dhe i një ujku në grahmat e fundit, e katandis një forcë madhore në një shoqatë jo qeveritare.

May 14, 2017 01:24
Komento

43 Komente

 1. demo May 14, 04:04

  gatuni hallven PD.

  Reply to this comment
  • Proletar me Kopan May 14, 11:36

   Popullit i do bere Hallva , se nuk Kupton , qe po e terheqin per hunde keto 27 vite .

   Ne luften e pare boterore , nje Gjenerate e tere u dergua ne front , djemte e 99 ishin klasa e fundit qe u thir per te shkuar ne front , dhe shume nuk kishin mbushur moshen

   Te pajisur keq , dhe te pa stervitur ,
   Fshatare te pa ditur u gjenden ne LLOGORE ,
   KU shumica nuk dinin as shkrim e kendim ,
   dhe nuk e kishin Idene Perse dhe per ç’fare luftonin .

   Te udhehequr nga OFICERET ARISTOKRATE ,
   qe mbrohwshin ne prapavije ,
   Dergonin Ushtaret [[ fshatere injorante ]
   ne lufte , duke vdekur ne Sulme nga Mitrolozat , dhe nga minat ,
   Por , ushtaret nuk duhet te ndalnin Vrapin drejt Vdekjes , kush ndalonte Vrapin , vritej nga Zjarri Mik i llogores se tij .
   Pastaj lufta trup me trup ,
   ku fukarenjte PLEBENJE , nuk kuptonin qe a ishte deshira e tyre kjo Lufte ,
   dhe nuk ishin te vetedijshem ,
   qe po vdisnin ose po Vrisnin dike
   per MBRETERIT qe ishin kushurinje ndermjet tyre dhe po luanin qe te kenaqnin Egoizmin e tyre me TOKA e Popuj .
   Perpara se te hidheshin ne sulme ,
   Lumenje , me Raki , konjak dhe likeresh piheshin nga Plebenjte qe te mbysnin ç’do ndjenje , qe munde te kundershtonte kete ç’menduri qe e quanin LUFTA E MADHE .

   ç’fare ka ngelur mbas 100 vjetesh nga kjo Lufte ?
   1 — Kufinjte e pa kuptimte .?
   2 — çmenduria e konflikteve te armatosura .?

   Koshienca , qe luften e bejne PLEBENJTE ,
   QE VDESIN per te kenaqesite e ARISTOKRATEVE ,QE RRINE GJITHMONE ne prapavije .

   ka ngelur deshira qe te dukemi te pa barabarte ne meyre qe te krijojme pretekse per konflikte .

   Reteorika ka ngelur njellloj si 100 vjete me pare ,
   per Atdheun , per Heroizmin e ushtarit ,
   paradat ushtarake qe parakalojne me Krenari ,
   per te mbrojtur ate Pasuri qe eshte Akumuluar ne
   DUART E ” PASTRA”’ TE POLITIKANEVE ,
   kA ngelur akoma shume alkol tani i kombinuar me Hashash per te mbytur çdo ndjenje Humane .
   dhe e fundit
   Ne sintes nuk ka ngelur asgje nga ato vdekje te pa kuptimta ,Vetem sistemi qe i gjeneronte atehere dhe ai qe i gjeneron edhe sot ,
   Menyra me e keqe per te nderuar Ato Sakrifica .
   Mire u mbledhshim per Demostrata te tjera
   per te Ruajtur ”’ Bythet ”’ e buta
   te EdvinSaliBashaMeta & Kompani .

   Reply to this comment
 2. Novruz Taip Vishanji May 14, 06:46

  JE APO BEN VETE I TRASHE,

  me keto hallaktje spermatozoidale, ku guret i quan lesh e puplat e pendeve te fazanit, minare arabo-saudite. Po te mos kishe bredhur dikur rrugeve te Shkodres, edhe do te te jepja te drejte, por si duket paska qene teper e veshtire per ty, te asimilosh sado pak edhe nga ai i holli qe shkodranet e quajne humor.

  Flet “roma per toma” thote ajo shprehja sarkastike e vjeter shkodrane, te ciles je e do mbetesh simbolizuesi me i pasionuar mes gjithe shqip-folesve ketej e matane kufirit.

  Edhe pse sa e ke kaluar anash ne piken e shtat’te (qe te renshin ne koke), e verteta eshte shume me e thjeshte, po te kesh akoma mundesine te ecesh me kembe te mbeshtetura fort ne toke:

  U zbatua ligji, shteti, edhe pse me shume tangerllek e tregoi forcen e tij. U pa nje fare bashkepunimi (ai qe mungon) mes Institucioneve ligjore te vendit, u “neutralizua” ne nje fare menyre edhe komponenti ekstremist e kriminal, i asaj qe deri dje quhej opozite.

  Eshte kaq e thjeshte, dhe nuk i duhet askujt nje kallauz qe te humbase ne meandrat e arsyetimeve boshe, absurde e te shpikura nga nje mendje e lodhur.

  E kunderta do kish ndodhur nese do lihej çdo gje e lire ne meshiren e fatit, ku grumbuj mercenaresh do zbrisnin ne Bulevardin Deshmoret e Kombit, me karroca e gomare nga Surreli, Qafeshtama apo Librazhdi i qafeshtremberit T(u)alent-madh, apo nga Shkodra e Puka jote e vyer do zbrisnin ne Tirone, si ne rradhet e vajgurit dikur, autobuze, kamjone, triçikla e vespa si ajo e mutngrenesit te pa ndalur Artan Fuga me nipin e vet balerine e shume te talentuar, per ti nxjerre dufin me zjarr e hekur ketij vendi qe aq shume i ka duruar.

  U zbatua ligji or merhum, ai ligj qe nuk u zbatua ne Kavaje !

  Eshte kaq domethenese kjo “mrekulli” qe beri te shndrohej “hataja e madhe” ne nje piknik barkbosh te disa brekedhjereve te zbritur qe prej tre dekadash ne ate qe te gjithe e njohim si kryeqendren e qyteterimit tone te munguar, ne Tirone !

  Reply to this comment
  • Mark uk May 14, 12:41

   jena te tre shkodrane , e tre menje kena .
   merhum ti e merhum ai
   spiune vullnetar te enverit keni punu . e tash po doni me na deftu per demokracine qe sull sala

   Reply to this comment
   • Novruz Taip Vishanji May 14, 17:46

    I SHITE QEPET SOT

    tek Kundraja e Xhypes, or pervers me gjuhen shkele e shko ?
    He pra or hajdut nenshtetesishe hartore, futu edhe ne biznesin e hudhrave te Lapardhase, se me siguri do behesh zengjin, ajo qe te mungoi nje jete te tere, kur fshije prapanicen me gjethe hithrash e gogoleve te nates u mbaje pishen e ndezur te pa shuar.

    E ke mesuar ndonjehere, dhiareve te Zallit te Kirit, se ku bie me shtepi “demokracia” ?

    Reply to this comment
    • Mark uk May 15, 14:12

     edhe se e meriton me te sha o komunist , por nuk jam une , se nuk e ndyj gojen time me nevojtoret shkodrane , me pas kalu ni jet ne shkoder , nuk don me thane se je shkodran o hut Lezhe , o Puket .
     Une e kam pas xon Krrapin me dur o Muslimi Novroz

     Reply to this comment
     • Novruz Taip Vishanji May 15, 21:35

      PO ME KUJTON NJE MIKUN TIM

      edhe ai quhaj Mark, por ishte i biri i Prenges, Lekundes, qe ishte kampion i gjuatjes se krapit. Po te ish gjalle (tere respektin tim pet Mark Lekunden), do te ta kishte futur shtizen e pushkes se ujit jo ne sy shakshi qe ke, por ne mendermethene, per te teshitur pastaj tek fabrika e perpunimit te kockave ne Livadhe, bashkwe me zhelefinene tende majahoshe.
      Vazhdo or pusht te pjerdhesh me goje se ate prapa e ke te zene me patlixhanat e bahçes se sat’eme.

  • Devolliu May 14, 14:30

   Taipa Novruz !

   Si duhet ta kuptojme kete deklarate te Komisares se bashkimit europian
   Viviane Reding drejtua Parlamentarve europian ::

   ””Nguliteni ne koke , qe nuk egzistojne me , Politika te mbrendeshme kombetare ”’

   Me kujtohet nje shprhje e nje politikani tjeter europian qe thote .

   ”’ Ndertimi i europes eshte nje revolucion ,
   edhe se revolucionaret nuk jane Mark uk , Fteri ,
   N.Vjosa , intelektuali e shume Plebenje te tjere ,
   Por jane funksionaret , Zyrtaret e Bankiereve e te profesorve ””.

   Kur do ta kuptojne Bedrinjte dhe Fevzinjte ,
   QE
   Nuk egzistojne me shtete , nuk ka me Jete ,
   ka vetem SKLLAVERI , per te mbajtur
   ne Kurris Delinkuentet Politikane .

   Reply to this comment
 3. fteri May 14, 07:26

  Ju falenderoi për shkrimin ,por në fundë ju thoni se opozita kadandisë në një shoqatë për hatër të një kalamani politik dhe të një ujku plak ?..

  Po është e vërtet daullja bie për ata që kanë veshë ,sot pas 27 vjetësh kërkohet shembja e kështjellës së zezë të drejtësisë që ka mbërthyre prej fyti shqiptarët ,dhe nuk i le as të marrin frymë,as ti bashkohen B.Europian ! Prokuroria dhe gjykatat jan strofulla dhe labëratori famkeq i fabrikimit të krimeve ,jo i dhënjes së drejtësisë .
  Ju thoni se në krye të eskotës se livizjes për republikës së re të L.Bashës kan qenë gjaketa të vjetra të krimit dhe të zhvatjes e vjedhjes .Me të drejt shtrohet pyetja :a’ bëhet Republika e Re me këto kriminel që vjedhin shqiptarët çdo ditë ?…U në them që jo,JO… siç nuk mundë të ketë reformë në drejtësi me prokuror e gjyqëtar të inkriminuar ,të gjithë duhet të shkarkohen për krimet e rënda që kan kryer dhe të dështimit total të sistemit 27 vjeçar të drejtësisë.

  Çdo mizor ka ditën e vet të gjykimit edhe ujku plak i ka ardhë dita e gjykimit ,prandaj ai tani është shumë i dhunshëm e i egër nuk ndalet në rrugën e krimit në futjen e armiqësisë veri jugë ,si dëshmi për ti shpëtuar ndjekjes penale.

  Reply to this comment
 4. Stop marrezia maloke May 14, 07:40

  Berisha shpreson tja hedhe perseri shqiptareve me marifetet e tij gjithmone e me teper djallezore. Por nuk ia hedh dot me dhe eshte i deshperuar. Flet per uragane, per carje Tirane, flet perçart tashme se nuk ka nga tj mbaje me. Nuk heq dot dore nga marrezia se e pret vdekja. Keshtu do zvarritet dhe gjithnje e me keq se ato miliona qe ka vjedhur dhe gjithe ato vrasje e deme qe ka bere per te fituar keto miliona nuk do e lene te vdese i qete.
  Berisha ka zgjedhur qe ne fillim rrugen e deshtimit se u josh nga marrezia e fuqise. Sjellje tipike e cdo barbari. Malok hesapi i mori koka ere se besoi djallin kur i frynte ne vesh premtime per ta bere sulltanin e ballkanit.

  Reply to this comment
 5. fteri May 14, 08:31

  Ju falenderoi për shkrimin ,por në fundë ju thoni se opozita katandisë në një shoqatë për hatër të një kalamani politik dhe të një ujku plak ?..

  Po është e vërtet daullja bie për ata që kanë veshë ,sot pas 27 vjetësh kërkohet shembja e kështjellës së zezë të drejtësisë që ka mbërthyre prej fyti shqiptarët ,dhe nuk i le as të marrin frymë,as ti bashkohen B.Europian ! Prokuroria dhe gjykatat jan strofulla dhe labëratori famkeq i fabrikimit të krimeve ,jo i dhënjes së drejtësisë .
  Ju thoni se në krye të eskotës se livizjes për republikës së re të L.Bashës kan qenë gjaketa të vjetra të krimit dhe të zhvatjes e vjedhjes .Me të drejt shtrohet pyetja :a’ bëhet Republika e Re me këto kriminel që vjedhin shqiptarët çdo ditë ?…U në them që jo,JO… siç nuk mundë të ketë reformë në drejtësi me prokuror e gjyqëtar të inkriminuar ,të gjithë duhet të shkarkohen për krimet e rënda që kan kryer dhe të dështimit total të sistemit 27 vjeçar të drejtësisë.

  Çdo mizor ka ditën e vet të gjykimit edhe ujku plak i ka ardhë dita e gjykimit ,prandaj ai tani është shumë i dhunshëm e i egër nuk ndalet në rrugën e krimit në futjen e armiqësisë veri jugë ,si dëshmi për ti shpëtuar ndjekjes penale.

  Reply to this comment
 6. poshte berishizmi komunist May 14, 08:49

  Mesazhi me qesharak ishte kur bimbashi i tha ushtareve islamik te isisit:shkoni ne shtepi dhe hapni lajmin se u formua republika e re!!!!!!!!! edhe hajde mos shiko filma me debatikas.

  Reply to this comment
 7. Lennard May 14, 09:34

  Po nuk u qerua Sali Serbi ,PD do te marri rrokullimen

  Reply to this comment
 8. Lennard May 14, 09:35

  Po nuk u qerua Sali Serbi ,PD do te marri rrokullimen.Dhe Luli i Vocerr Hajdut nuk do te gjeje vrime ku te futet.

  Reply to this comment
 9. Lul Sali Basha Kerma. May 14, 10:16

  U mbars mali dhe polli nje mi hale ! Kujt i plasi bytha per Bashen dhe Saliun ?

  Reply to this comment
 10. tani tirane May 14, 10:43

  600 mij ne shesh

  ju erren syte ju kelyshave komuniste qe i keni pire gjakun ketij populli

  vdisni per buke dhe hani bare dhe parimet mos i shkelni or fara me e keqe e kombit dhe e globit,
  dhe shkruani ketu per nje byrek qe ju japin per te mbjedh vrer kunder te vertetes se madhe.
  edi jeni dhe pak me shprese , dhe te lumtur se po vine zgjedhjet do ju japin nga 20 mij leke per nje vote.

  ikni mor pa buksa

  ikni mor vemje parahistorike qe jeni rritur dhe gatuar me gjakun tuaj, dhe me gjakun e tyre qe keni vrare dhe interrnuar per 50 vjete.
  rrofre sali berisha qe bashkoi kombin kosove dhe shqiperi me rrugen e kombit
  poshte edi rama qe i dhuroi celsin e arte te bashkishe zoran bregovicin kengetarin e famshem serb te biello dugme qe thurte vargje per chetniket serbe kur benin varre masive kunder vellezerve tane ne kosove.

  poshte edi rama qe ka qene 7 here ne serbi sa dhe arrine dceri aty sa i kendojne me kitare per ditelindje ktyeministri serb, ish deputet partise se milloshevichit .

  te pa turpe

  zoti ju lante pa buke si ju ka lene deri tani

  Reply to this comment
  • Novruz Taip Vishanji May 14, 17:38

   NUK JEMI E AS KEMI QENE KOMUNISTE

   mor merhum i Ali Demit te para viteve 90-te. Kodrave ku shetisje me mamin, e mban mend kur u rrokullise ne ate gropen e hapur per te hedhur plehrat e lagjes, dhe i Plotfuqishmi i po asaj Lagjes tende, te nxori me grepin e parangallit me te cilin zinte peshk ne Lane?

   He more trim i çartur, nuk duhet te harrosh te kaluaren tende komuniste, sepse nje komunist te shpetoi jeten e te nxori edhe pse te gervishur nga minjte e shumte, perseri te gjalle, qe te na mendermethenosh sot me gojen tende te shtrember, duke na quajtur pabuksa !

   Ahere nuk kishte pabuksa, mor degjenerim qelizor, nuk vdisnin njerezit nga uria apo skamja, nuk kish vrasje mes rrugeve e gangstere qe ndiznin fitilat e dinamitit neteve pa hene.

   Me thuaj o njeri i poshter vetem nje rast, edhe ne se e ke me te degjuar, qe te kete vdekur nje njeri nga pabukesia ne enveroxhizem ! Apo harrove qe u trefishuam si popullsi e u ndriçuam ne çdo skaj te vendit, e u shkolluam te tere (ti sigurisht me detyrimin e ligjit), e jetonim te gjithe, natyrisht jo ne bollek, por ne modestine e mireqenjes se kohes.

   Ke pare ndonjehere arkivat italiane, p.sh. te te njejtes periudhe, ku fshataret italiane ishin si mos me keq, te veshur me leckurina e skelete qe leviznin me mundim rrugeve plot plehra e skamje te pa shembullt ?

   He pra mor trim Tirone, i ardhur me qerre buajsh ne Ali Demi, futi para se te llapesh, nje gote boze gurmazit tend te mykur, aty tek Selvia, por mos ngaterro shurrtoren e Jorida Tabakes, se aty sherbehet vetem permjerrje. Pusht !

   Reply to this comment
   • Mark uk May 15, 14:38

    e ku ku per ty o shkodran i kllonum ,
    mare , nuk po kie ,
    se shkodrant nuk flasin njashtu si flet ti muslim
    i ardh prej turqiet

    Reply to this comment
    • Novruz Taip Vishanji May 15, 17:23

     PO OR MARK-i QEPUJKA,

     kur paskam ardhe nga turqia, mezi prita te te dhjes mu ne goje…
     E di ç’me ndjenjezon ti or tyrbeqar, ate profesoreshen e Akademise se Arteve, qe u mundua te recitonte vargje te Gjergj Fishtes, ne dialektin origjinal dhe ja doli ta dhjese fare.
     Po ti ja kalon asaj, andaj beji te fala Keidhes ne Voa, se se shpejte do te te beje me tre trinjake zezushe. Pusht!

     Reply to this comment
   • tani tirane May 17, 13:06

    ste njof fare kush je
    dhe nuk kisha gje perspnale me ty.
    por dukesh qe ke qene trim me regjimin e enverit dmth te ppsh qe sot eshte ps.
    gjithsesi sa per trim mbase nuk jam un , por kom borxh ta q,,j gruan ,motren mbesen , dhe ty te fus k,,,n ne goje mor spiun byth q,,r. i enverit.

    Reply to this comment
  • Sali Basha Kerma May 14, 21:03

   Nuk ka serb me te mire se Saliu dhe Basha per shqiptaret dhe ska per te patur ! Shyqyr qe mbas 18 Qershorit nuk do ti shohim me ne Parlament !
   Keta e shqyen popullin e tyre , e vodhen e vrane e grabiten e dogjen e tallen, e mashtruan e torturuan si asnje serb , grek , apo turk !
   Qysh prej 1997 e deri tani, vazhdojne te jene pengesa me e madhe e kombit shqiptar ! Keta varrosen drejtesine shqiptare ! Por tani mjaft me , do te largohen dhe do tju hapen te gjitha ceshtjet e perfolura, duke filluar me 1997 ku u vrane 3000 shqiptar, brenda pak muajve dhe deri tek 21 Janari !
   Do tu ri-hapen ceshtje te tjera te vjedhjes se pasurise publike ku me i spikatur eshte Familja Berisha dhe vet Kryetari i PD Lulzi Basha !
   Nuk harrohen krimet e tyre ! Do ti kthejne parate dhe pasurite e grabitura nje e me nje, do te futen ne burg si pergjegjes kryesor te shume vrasjeve ! Vetingu po afron ! Amerika do te ndihmoj popullin shqiptar dhe do ti heq prangat e korrupsionit te hashashit te krimit dhe te pabesise te dy-fytyresise se politikaneve te korruptuar te PD LSI PS ect… Rrofte Amabasada amerikane shqiptare ,europiane, qe po kembengulin per reformen ne sitemin e Drejtesise, nje nga kolonat me te kalbura te Shtetit te shqiptareve qe ndertoi Sali Berisha me Co. Drejtesia qe ndertoi Berisha ishte nje drejtesi aspak e drejte, aspak e barabarte , aspak e integruar, aspak e besuar, aspak profesionale ,aspak qytetare ! Ajo ishte nje mafie ne duart e oligarqise se PD dhe aleateve te saj !

   Reply to this comment
 11. info analitike May 14, 11:12

  Bedriu i partise e kishte mprehur lapsin per te demaskuar dhunen e opzites pas gjithe atyre tamtameve mediatike te mediave filoqeveritare te cilat leshuan kushtrimin a thua se do te ishte nje dite e pergjakshme. U shkruan histori me marinsa e me mercenare qe po pergatitnin ushtarakisht per sulme antiqeveritare. Tani qe deshtuan te gjitha keto pritshmeri Bedriut nuk i ka ngelur vecse te lepihet me sajesat e nje mendje te semure militanti. Krahasoje o Bedriu i partise kete proteste e te tjerat qe u bene ne kete periudhe me 21 janarin. Aty do ta shikosh se kush eshte i dhunshmi e kush kerkoi gjak. Si nuk hoqet dore asnjehere nga makinacionet ju enveristet e thekur qe perpiqeni ta shishni edhe te zezen per te bardhe.

  Reply to this comment
  • Che guevara May 14, 13:13

   Ketu ka deshtuar nje sistem i tere ,
   por Bedrinjeve dhe Info analeve u pelqen te bejne
   ping- pong me pordhet e Bashes e te Edvinit .
   duke paragonuar gjithmone
   se cila Pordhe ishte me e madhe
   ajo e Saliut apo ajo e edvinit ?
   Duke harruar qe fendet e Like Floririt kane Fullanizuar krejt shoqerine duke QElbur te gjithe shqiperine ,
   duke Droguar me Eren e tyre Trute e iNFO – BEDRINJEVE te Mark uk ,
   qe Lyejne kokat si uqer te skuadrave te zemres .

   Reply to this comment
 12. vlere May 14, 12:40

  artikulli.
  deshtimi vjen se cfare ke bere dhe cfare prallis
  beni si them un, e mos beni si bej un, bere 25 vjet,gjema
  shkaterrove arsim, shendetesi, kulture,pronen,punen,dhe mbolle varferi e mjerrim.
  paralet nuk priten.
  rruga e kombit u hoqi popullit 220 milion euro dhe i moren ata ne foto.

  Reply to this comment
 13. intelektuali May 14, 12:42

  UJKU KA QENE I PARTISE TUAJ TE PUNES DHE VARKAR I FAMILJES HOXHA O ENVERISTI BEDRI ISLAMI

  prandaj:

  Pikerisht ketu duhet kerkuar edhe DESHTIMI i opozites se Saliut dhe Lulit qe eshte ashiqare qe mund te nxjerrin ne shesh fanatiket e tyre, por nuk i mbushin dot mendjen antikomunisteve te vertete shqyptare qe u vrane dhe u masakruan nga Enveri dhe xhelatet e tij vetem sepse nuk pranuan asnjehere qe Shqypnia te behej si guberne sovjetike e kampit socialist qe komandohej nga Moska.

  SI MUND TE BINDE SHQYPTARET E NDERSHEM LULZIM BASHA KUR E KA DOSJEN TE HAPUR NE PROKURORI PER VRASJE DHE VJEDHJE?

  Sado te therrase dhe kelthase me ze te trashe per nje Republike te Re sot ne Shqypni nuk gjen dot budallenj dru me pre qe te mashtrohen nga parrulla bolshevike kur nuk ke sqaruar njerezit me pare:

  JA E FITOVE PUSHTETIN PO PASTAJ?

  sepse:

  Lulzim Basha si Kryetar Bashkie per 4 vjet me radhe kur e hodhi me parashyte Sali Berisha ne karriken e Kreut te Bashkise se Tiranes e tregoi ashiqare qe ishte vetem nje DUDUM fare i paafte qe vazhdoi betonizimin e kryeqytetit me kulcedra urbanistike dhe e beri qenddren e Tiranes si nje PAMPERS per gra me nje lulishte dallkauke. Prandaj edhe KAUZA e Lulzim Bashes per ndryshim kishte deshtuar qe ne zanafille dhe fajtori kryesor per kete deshtim ne embrion eshte Sali Berisha qe ka emeruar ne krye te PD-se, nje njeri totalisht te paafte dhe te papergatitur politikisht.

  A ESHTE KJO SITUATE NJE GJE E MIRE PER SHQYPNINE?

  Mesiguri qe nuk ka shqyptar te ndershem ta pranoje dhe te gezohet nga ky deshtim famekeq i opozites antikomuniste shqyptare, njashtu sic gezohet dhe gajaset enveristi Bedri Islami, sidomos duke u nisur nga fakti qe maxhoranca qe drejtohet nga Edi Rama eshte fytur deri ne gryke ne gropen e krimit dhe te droges, ka mbushur Parlamentin me kriminele vrastare alla Frroku dhe Vellezirit e tij dhe gje qe eshte me thelbesore:

  NUK KA BERE ASGJE PER PRODHIMIN KOMBETAR.

  Te gjitha suskeset e Edi Rames jane ne permiresimin pjesor te qendrave te qyteteve te perzgjedhura nga ai dhe duhet te pranojme qe Edvin Artisti mund te jete nje Kryeplak i mire me ide progresive per te rregulluar Lanen dhe qendrat e qyteteve, por eshte nje Kryeminister totalisht i deshtuar ne drejtimin e shtetit ne te gjitha sferat e ekonomise qe nga shifrat per GDP per fryme, tek varferia e papunesia, tek investime publike dhe investimet e huaja deri tek shendetesia, arsimi dhe ndihmat sociale. Po te ishte ne nje vend tjeter ish komunist te Evropes Lindore kjo maxhorance do te kishte ikur me kohe nga pushteti nen trysnine e opozites dhe shoqerise civile, njashtu sic iku edhe Saliu do kohe me pare kur populli i dha Edvinit 1 meleon vota per te ndryshuar situaten ekonomike ne Shqypni. Por me opoziten e Lulit dhe Saliut pa asnje program ekonomik pragmatist me shifra reale dhe te besueshme per shtresat e gjera te popullates dhe me nje bagazh tejet negativ kriminal ne historine e tyre politike nuk ka gjasa qe kjo opozite te gjeje ithtare pervecse ca kokrave te paguara, ose te fanatikeve dru me pre qe Saliu u fali pronat dhe tokat perreth tiranes sikur t’i kishte te babes se vet.

  Qe ta mbyllim:

  ENVERISTET SI BEDRI ISLAMI NUK KANE TE DREJTE TE GEZOHEN QE DESHTOI LULI DHE SALIU, SEPSE PA OPOZITE SHQYPNIA DO TE JETE ME KEQ.

  Reply to this comment
  • Beqir leshteriku May 14, 13:07

   fort i nderuar Kumandar tejvanisti .
   Nuku arrinj te kuptoj se ç’fare te lidh Ti ,
   me te Djathten e Lekave ?
   Ti, je nje aristokrat ?
   Ke gjak Blu ?
   Ke prej arrdhje nga familjet Mbreterore ?
   Te lidh egoizmi apo Dashuria per Lekat ?

   Reply to this comment
  • Ballist i PENDUAR. May 14, 13:56

   E more kumandar Tajvanisti ,
   Nuk tu mbyll ajo goje per ENVER djalin ,
   Kur ti Edukoheshe ne Spaç ,
   me teori dhe Pune Proletare ,
   Ne ameriken Simbolin e Lirise tende
   Inquizitoret e demokracise
   DIGJNIN ne karriget e korrentit Komunistet
   Saco e Vanzzetti.

   Tani me thuaj kush ishte diktatur me e madhe ?

   Reply to this comment
 14. Devolliu May 14, 12:54

  Tashme e njohim gjuhen sekrete te ketij Fjalori
  dhe e dime qe Lufterat me te Tmerrshme
  udhehiqen ne emer te PAQES .
  Keto 27 vite kemi ndjere shtypjen me te tmerrshme ne Emer te Lirise ,
  dhe
  Jo Humanizmin ne emer te Njerzimit .

  Reply to this comment
 15. Gege Kosova May 14, 13:02

  Fotoja me sheshirin,Bashen,Salon dhe Mediun, deshmon, Kush e thirri protesten!,Kush e udhoqi protesten! dhe pas kujt shkon shqiptari ne proteste! Pas vrastrit te shumfishet,kriminelit te shumefishet,hajnit te madh,shkaktarit te kaosit pewr tete vjet sundimi, sherbetoreit te UNMIK_ut per dosajet e Komandanteve te UCK, dhuruesit te derivateve serbise, shperblyesit me 400mije euro Gracanices, e ofruesit te Marreveshjes me Miloshin si dhe shume krimeve e aferave kriminale.Ketyre tu shkosh prapa, eshte jo ndetimi i “Republikes se re”pengimin e proceseve te vlerave materiale e shpirteror shqiptare ne Shqiperine ndryshe, ndaj rikthimt te krimit-shemetise ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 16. populli para 90 May 14, 13:08

  Shqiptaret jane te themi te 3 milion. 20 mije nuk perfaqsojne Shqiprine por vullnetaret e PD.Themi deshtoi PD por keshtu do ti ndodhi edhe PS neqoftese nuk ndryshohet Situata ekonomike.

  Reply to this comment
 17. "horri i bulevardit" May 14, 13:53

  Mos u merrni me me PD-ne, ajo parti ka hapur dyert e mortit dhe ata qe rrine ne cader, kane rolin e vajtojcave.
  salehu ja arriti te permbyshe betimin qe i dha ramiz halese, e do ta shkaterroje PD-ne, qe rrezoi perpjekjet titanike te udheheqjes komuniste dhe mesimet e shokut Dulle.
  dhe per ta realizuar kete zgjodhi pikerisht kopilin e Enver Hoxhes, lulzimin, qe edhe kur e degjon te dekllaroje se nuk do terhiqet ndaj akuzave te imperializmit europiano-amerikan dhe se do ti qendroje Besnik, Kauzes se republikes se tij qe formoi dje, para miljonave protestuesve shqiptare, .
  Shkoni dhe beni homazhet ne SHQUP, se salehu po pret ngushellimet e rastit. por kur te perdorni fjalen ngushellime, ju lutei qe mos te harroni ti pershtateni ambientit, duhet te thoni nguthellime; SE NE RRADHE DO TE KENI EDHE PALLOQEN:

  Reply to this comment
 18. kris 1 May 14, 14:19

  ne kohen e Enverit ne Shkoder thuhej se po u hapen klonet ne Shqiperi do te ngelen vetem plepat.Klonet u hapen dhe hemorragjia e kombit vazhdon.
  Shqetesohet Bedriu per fatin e Saliut,Lulushit dhe Rames.Kushdo qe ta marre pushtetin do ti jape edhe tjetrit.Kemi 27 vjet qe degjojme hungerrimat e derrave te kenaqur e te babezitur qe na fusin fecken ku te mundin ne xhepa,ne shale,hypin ne tryezat e na lboshatisin pjatat.Zot te mediave na trullosin edhe trute.Analistet jane bere te rrezikshem si shperndaresit e droges.
  Merret bedriu me Saliun dhe nuk e shqeteson lajmi qe ne Angli shtohet ne menyre te frikeshme numeri i femijeve shqiptare qe kerkojne azil Mos valle ketu e ka fajin Sali krimineli?Mos valle nenin 449 dhe amendamentin per pasurite e korrupsionit i beri Saliu?
  Mos valle Saliu deklaroi ne Korrik se kemi asgjesuar 99% te siperfaqes se mbjelle me droge dhe per cudi po vazhdojme te furnizojme europen me medhjetra ton?

  Reply to this comment
 19. Mark uk May 14, 15:15

  pse mi bllokoni komentet teme o komunista ,
  dhe kush ka shkrujt ne emnim tim asht i sham .

  Reply to this comment
 20. Qaniu May 14, 21:09

  ????????????

  Reply to this comment
 21. aqo May 15, 06:01

  Novruz Taip Vishanji…..e pac hallall qe je biri I te ndjerit Taip Vishanjit te Tomorrices Skraparit!Burra si babai yt kane qene dhe jane shume te rralle.
  Pergezime per komentet dinjotoze.
  Vetem me ardhka keq qe bashkejetoke me nje fare Mark U[j]ku….megjithese une them qe ai eshte shkodran prej Puke.

  Reply to this comment
 22. Mark uk May 15, 09:10

  Se pse shkruan dikush ne emrin tim,nuk po e kuptoj.Pse nuk shkruan emrin tuaj mbasi pa emer nuk jeni.Nuk po te kerkoj mbiemrin se jam i sigurt si nuk e dini.Po ky nuk ashte faji juaj.Ju kam shkruar disa here po nuk po merr vesh.Ju kam fyer me cfar te permban pragu e prap vashdon.Nuk po me bahet von po cfar po nxerr me ket qe ben more shk.erdhat .

  Reply to this comment
  • Mark uk May 15, 14:17

   e qite koken tane katrore o Thi ?
   turpja te mulofte , qe je tu u mshef mas emnave ,
   i sham je o goje carap , o komunist i aratisun ne ingliter
   Thuje emnin tand e mos ki frige o hut serbie

   Reply to this comment
 23. Mark uk May 15, 13:50

  aqo
  çka don qe ma permend emnim tim o komunist ,
  une jam prej shkodre , dhe jo Novruzat dhe bedri e turqise .
  e shof qe ske ba shkolle nilloj si Taipi ,
  Shqipgtaret autokton jane katoliket e shkodres dhe jo turqit .
  nuk jam ujku , por jam ne UK ne ingliter o Injorant

  Reply to this comment
 24. fteri May 15, 15:23

  Nuk po kuptoi se cili është Marku -UK i vërtet,Marku kundër Markut ,kjo nuk është serjoze z. Mark -UK ?

  Reply to this comment
  • Mark uk May 15, 16:08

   Spiunet e enverit ket pune kane o fter komunisti .
   Ja shiko Nevruz taipin , qe duke perdorur fjalet me banale , do me tregu qe eshte komunist shkodran ,.
   Shkodra nuk ka kene kurre komuniste , dhe jane te edukum , dhe nuk kane ba shkollen e partise njashtu si ti fteri ku partia asht mbi te gjitha ,
   Ata qe kane shkrujt ne emnim tem jane bastarda pa emna

   Reply to this comment
   • korçari May 16, 10:00

    Gjithe MARK UKAT qenkan krejt budall si origjinali ashtu dhe ai tjetri ,hajde merre vesh çeshteje budallesh me Mark uka

    Reply to this comment
  • Mark uk May 15, 16:10

   Spiunet e enverit ket pune kane o fter komunisti .
   Ja shiko Nevruz taipin , qe duke perdorur fjalet me banale , do me tregu qe eshte komunist shkodran ,.
   Shkodra nuk ka kene kurre komuniste , dhe jane te edukum , dhe nuk kane ba shkollen e partise njashtu si ti fteri ku partia asht mbi te gjitha ,
   Ata qe kane shkrujt ne emnim tem jane bastarda pa emna .

   Reply to this comment
 25. Petrit T May 15, 15:59

  Novruz Taip Vishanji .
  hallall shkodres loke per djem si ty ,
  e mjere per Mark uk qe kane ngelur egersira , dhe nuk po zbuten , edhe duke lare Halete e Englezit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*