Përse do të demonstrojnë demokratikasit

February 15, 2017 09:50

Përse do të demonstrojnë demokratikasit

 

Nga Bedri Islami

 

Me 18 shkurt, si është parathënë, Partia Demokratike do të fillojë ciklin e protestave dhe të demonstrimeve, të cilat shpresojnë të jenë masive, të vazhdueshme dhe do të çojnë në rënien e qeverisë.

Të paktën ky është versioni i shpallur publikisht dhe nën këtë moto ata po thërrasin të gjithë njerëzit tek të cilët besojnë se do të mund t’u përgjigjen.

Ndërkohë aleatët, gjysëm sharlatanë dhe gjysëm të rrezikshëm, si janë zakonisht të tillët, kanë bërë paralajmërime edhe më të forta, duke parathënë se me 18 shkurt e në vazhdim, Tirana, vendi ku po bëhet thirrje të demonstrohet, do të digjet dhe se në zgjedhjet e qershorit ata do të jenë pa Ramën.

Shefi juridik i opozitës ka disa ditë që po bredh qytet më qytet duke synuar mbledhjen e sa më shumë përkrahësve të tij, si një dëshmi force, më shumë personale se sa partiake, për të paraqitur figurën e tij politike si një lider të cilit njerëzit i binden dhe e pasojnë.

Në diskursin e tij politik, çuditshëm, ndoshta nga ai lloj naiviteti politik levantim, kanë hyrë edhe shprehje, si “qeveria ime”, “kur unë të jem kryeministër”, “ligji i parë që do të abrogoj do të jetë ai për arsimin e lartë”, “qeveria nën drejtimin tim”, etj, të cilat, më shumë se për t’i mbushur mendjen të tjerëve, është një forcim zemre për veten.

Përse do të protestojë opozita më 18 shkurt?

Opozita ka gjithë të drejtën e botës të protestojë sa herë të dojë, ku të dojë, me cilët të dojë, por jo si të dojë.

“Jo, si të dojë” –  do të thotë se ajo nuk ka të drejtë t’i verë zjarrin Tiranës për hatër të “mendjendriturit” Krashnik Spahiu. As për mendjen zjarrvënëse të Sali Berishës. As për kërcëllitjen e dhëmbëve të Flamur Nokës.

Opozita ka të drejtë të protestojë gjithë ditën e gjithë natën kundër qeverisë për të gjitha gjërat ku mendon se nuk është vepruar drejtë, për korrupsionin nëse ka fakte, për kanabisin që mbuloi vendin – dhe është pritur të bëhet, për koncensionet – edhe pse e ka pasur vetë natyrë të punës.

Por, në të vërtetë ajo nuk proteston për këtë.

Janë disa arsye të tjera përse ajo do të protestojë.

Dhjetëra e ndoshta mijëra vetë do të jenë aty ndoshta sinqerisht, por këto janë si atë ujëat që territen nën rërë.

1. PD-ja do të protestojë fillimisht, pasi, më mirë se kushdo tjetër, ajo e di se në zgjedhjet e qershorit do të ketë rezultatin më katastrofik në historinë e saj politike.

Si asnjëherë më parë, të gjitha sondazhet e vetë asaj si forcë politike, tregojnë se kjo është një rënie që nuk po ndalet dhe se hemorragjia e votave po bëhet njëri ndër problemet më themelore.

Jo vetëm si vazhdë inercie në politikën shqiptare, ku rotacionet bëhen në –do tetë vite, herë – herë si meritë e forcës drejtuese, e herë–herë si rrjedhojë e vjedhjes së votave, kjo ndodhi në vitin 2009, por mbi të gjitha se asnjëherë më parë vendi nuk ka pasur një opozitë më anemike, e cila, në vend që të ishte opozitë e ideve, vizioneve dhe e rrugës, u bë më shumë opozitë e fb, e qytetarit digital dhe e dërdëllitjeve pa fund të ditëve të enjte të një njeriu të vetëm.

Në katër vite opozitë asnjë nismë e rëndësishme politike nuk u mor nga kjo opozitë, e cila ka mbetur me xhaketat e vjetra të politikës, shumica e të cilëve kanë mendjen se si do të shpëtojnë nga drafti i ri i drejtësisë dhe se ku mund të jetë fati i pronave të tyre. Shumë nga ata tani nuk po ndihen më, janë strukur, nuk duken nëpër foltoret, nuk jam më skifterët e politikës agresive, pasi, ashtu si u kanë thënë dikur kundërshtarëve të tyre, “rrini urtë dhe nuk do e pësoni”, ashtu mendojnë se do të ndodhë edhe me ta.

Humbja nga zgjedhjet është e vërteta e parë e demonstrimit. Njerëzit, në një shumësi të madhe, e kanë humbur besimin tek opozita, e cila, fillimisht mendoi se mund të shpëtonte nga “paterica” Meta dhe tani nga “paterica Trump”, por kurrë nga këmbët e veta.

Për të dalë nga humnera e një humbje të paralajmëruar, edhe nga vetë lidershipi i saj, opozitës i duhet një lëvizje radikale, e cila do mund t’i japë disi ngjyrë “blu-së” që është kthyer në një të kaltër drejt shuarjes.

Nuk ka rëndësi se si mund të shkojë lëvizja radikale, e rëndësishme është që njerëzit të marrin disi zemër, sepse me këtë mendje askush nuk e di fundin e rrokullimës politike.

2. Opozita do të demonstrojë mw 18 Shkurt jo vetëm nga frika e humbjes së zgjedhjeve, por edhe nga fati vetjak i shumë prej figurave të njohura të saj.

Para tyre janë tashmë “ dy vetingje”; ai i kontrollit të pasurisë, dhe ai i pastërtisë së figurës politike.

Në të parin përballja do të jetë e furishme, dhe, megjithëse mendohet se i kanë marrë masat për të fshehur këmbët e krimit financiar që kanë bërë mbi këtë vend, përsëri disa humnera nuk mund të zhbëhen.

Ndoshta nuk është e rastësishme, por sipas hulumtimeve serioze ndërkombëtare, institucioni më i besueshëm sot në Shqipëri është pikërisht Kontrolli i Lartë i Shtetit. Këtë nuk e vë askush në dyshim.

Aktet e kontrollit të këtij Institucioni shpesh herë janë varur, si dikur nëpër mure vareshin lajmërimet për mbledhje, por tashmë po vjen vrullshëm koha që organe të specializuara, edhe ndërkombëtare, t’u rikthehen atyre.

Në aktet e këtyre kontrolleve serioze janë emrat e atyre që shkuan dhe të këtyre që janë. Dëmet, në mos një ditë, një ditë tjetër, duhen paguar.

Çfarë do të bëhet me dëmet e jashtëzakonshme në Rrugën e Kombit, në privatizimin e CEZ, në koncensionet e dhëna, në tenderat, etj.

Opozita del në shesh që reforma në drejtësi të mbetet në gjysmë të rrugës, ose, edhe më mirë, të mos fillojë fare.

“Vetingu” i dytë, ndaj opozitës dhe pozitës do të jetë hapja e dosjeve. Ndoshta, më në fund, kjo lojë, “të hapen, të mos hapen”, po merr fund.

Sa deputetë dhe figura të larta të opozitës do e gjejnë veten aty?

Askush nuk e di!

Një listë e parathënë në DITA flet më shumë se sa një mijë fjalë të tjera.

3.Mitingu, demonstrata apo protesta e 18 shkurtit është edhe një ndeshje brenda për brenda llojit. Kjo ka ndodhur edhe më herët, ndodh edhe tani. Shumë nga garda e vjetër nuk e duan Bashën në këtë post drejtues, ku figura e shefit politik është bërë një leckë politike, përmes së cilës mendohet të fshihen gjynahet e zullumet e familjes Berisha.

Të duash apo të mos e duash Bashën si shef partie, kjo është një çështje brenda një strukture politike, qoftë kjo edhe PD-ja.

Këtë e di edhe vetë ai. Në përballjen pas humbjes së qershorit, prej së cilës ai mund ta kalojë partinë e tij si forcë të tretë politike ose shumë afër kësaj, ai nuk do të mund të drejtojë duke ndenjur nën çadrën berishiane, apo duke ëndërruar në linjën Tiranë – Holandë.

Ai, më shumë se gjithçka tjetër, po përgatitet pikërisht për këtë përballje.

Në 18 shkurt ai do të përcaktojë përfundimisht besnikët e tij, të verbërit që i binden dhe, ndoshta, një pakicë intelektuale, si garniturë për të dëshmuar ndonjë vlerë politike e njerëzore.

Megjithëse, që në krye të herës, kam qenë kundër opozitës së sotme, edhe kur ajo ishte e plotfuqishme dhe bënte në mes të Shkodrës mitingje të posaçme kundër meje, përsëri më vjen keq.

Me një opozitë të tillë qeveria livadhis si të dojë dhe unë jam kundër livadhisjes.

Të kujtdo qoftë. Sepse Shqipëria nuk është livadhi i askujt.

 

February 15, 2017 09:50
Komento

20 Komente

 1. Goni February 15, 10:04

  Demokratikasit do manifestojne se po digjet pasuria e vjedhur e Sali Berishes. Berisha i humbur qe i humbur eshte dhe ka vendosur t’i shkoje deri ne fund fundit te tij duke angazhuar forcat nderkombetare me aq sa mundet re shese atdheun e tij vetem e vetem qe djali i tij t’i bleje breke lluksi dashnores dhe vajza e tij hajdute te gezoje pasurine e vjedhur.
  Qeni para se te ngordhe do beje mutin gjithandej.
  A do te genjehemi kesaj rradhe dhe te mbrojme interesat private te partise te familjes se tij? Do kete gjynahqare ne rruge te paguar per te manifestyar. Do kete spiune, agjente te huaj nderkohe qe djali i tij do jete me pushime jashte vendit duke i bere gili gili dashnores.

  Reply to this comment
  • Astrit February 15, 15:58

   Duhet te Protestojme ,
   Duhet ,
   Por kush do te protestoje ?
   Klasa puntore ?
   kush eshte Armiku Yne ?
   Armiku yne jane Politikanet.
   Jane keta qe kane shkateruar Shqiperine .

   Reply to this comment
 2. Ben February 15, 10:09

  Te gjithe hallin Basha Berisha e kane tek karrikja e pushtetit per te shtyre edhe me shume krimet e tyre por nuk kane gjasa RD pa u reformuar nuk ka me te atdhme

  Reply to this comment
 3. Ballist i PENDUAR. February 15, 10:32

  27 vite qe tallen me popullin.
  27 vite qe Sollen ç’mendurine EKONOMIKE
  TE semuret qe Grumbullojne Leka e fuqi
  duke shpikur Globalizmin , per te menazhuar me mire boten eçorientuar e konfuse pa IDENTITET e histori ,
  Nje Bote tashme jo e perbere nga Njerz
  por nga Konsumatore , dhe krah pune te paguar Keq dhe te NDARE
  Dividi e Impera ,
  ne nje Bote pa etik e pa moral .

  Ngrehu o popull thote Lulush Tulipani ,
  ngrehu te Rezojme Ramen
  kesaj i thone Ngrehu Prift se do ulet hoxha .

  Ngrehu theshte edhe Rilinioti Edvin ,
  hopa 4 baballare u vrane ne bulevard .
  Fukarenjte ne varr , Edvini rilindi kryeminister .

  ne ato maja rripa rripa
  here ma ipe e here ta ipa .

  po Populli kur do tja hipi njehere Politikes ??

  Armiku sot nuk quhet islam , as fashist ,
  nuk quhet Komunist , e as Kristian ,
  Armiku sot nuk eshte i djathte , e as i Majte ,
  Armiku i vertet sot QUHET
  EKONOMIA KAPITALISTE
  OSE
  Moneteisem tregu
  fanatisem ekonomik
  Diktature e tregjeve
  ose me Mire quheni
  Integralizem i BORXHEVE .

  Habitem me paturpesine Lulushiane
  Edviniane , si edhe ate PATURPESINE INTEGRUESE te Likes .

  Kjo politik e Kalbur duhet te Largohen ,
  Boll i paguam Keta per te shkateruar Shqiperine .
  Jane politikanet qe duhet te na japin
  llogari per punet dhe premtimet qe bejne .

  Lulush tulipanit me 18 shkurt
  ka deshire te beje SFILATA BUKURIE

  Merre me leng , se mishi mbaroj o Lulush ,
  Fto edhe Kumandarin Intelektual

  Reply to this comment
 4. Taqi February 15, 10:37

  Mos valle ka ardhur koha
  qe politikanet tane te nderojne Portat ?
  Po edvin ka Rilindur apo nuk ka Rilindur ?

  Reply to this comment
 5. Agron February 15, 10:42

  A duhet te protestojme ?
  PATJETER , te tregojme qe nuk jemi dele ,
  te tregojme qe nuk duam te na Qeverisin
  Hajdutet [ ops Luli vodhi 250milion ]
  jo nga Vrases [ ops luli vrau me 21 janar ]
  Jane keta demokratet qe me çekun e bardhe
  SHKATERUAN gjithçka ,
  dhe jo vetem por me privatizimet e CES ,
  DHE me privatizimin e krejt shqiperise ,
  Kurse njerzit i dhane Falas si emigrante
  ne Xhunglen e Kapitalit te eger boteror .

  Reply to this comment
 6. Ben February 15, 10:58

  Te gjithe hallin Basha Berisha e kane tek karrikja e pushtetit per te shtyre edhe me shume krimet e tyre por nuk kane gjasa RD pa u reformuar nuk ka me te ardhme

  Reply to this comment
 7. populli para 90 February 15, 11:01

  E more Bedri, keshtu e kane kriminelet neqoftese nuk kan me cfare te vjedhin. Jane te pakenaqur pse skan e vjedh me shum.Tani i ka ardhur dita te tregojne veten qe jane te paster shume demokrate dhe te pa korruptuar.

  Reply to this comment
 8. Titi February 15, 11:13

  Mbaj mend kur Edvini ishte ne Opozite
  dhe nuk lodhesh se theni ,
  Hap kutit o Sali ,
  Saliun do ta fuse ne burg se ka vjedhur
  E perqafoje Saliun kur shpertheu Gerdeci ,
  duke i rene shpatullave e duke i then
  Hajt mos u merzit se pak jane vrere 26 KOKE PALARE .
  UNE THA DO TE HAP 300.000 VENDE PUNE .
  Hopa fukarenjte shkuan ne Burg per te Rilindur e per te pastruar Shpirterat e Telendisura nga skamja .
  Hopa , hopa Fullaneria
  i vjedh Edvinit Miliona qe nuk dihet shuma ,

  Por ama Edvini Rilindi duke bere shtet .

  Reply to this comment
 9. nina February 15, 12:27

  shkrimi OK.. Populli te protestoje, por joo te drejtohet nga partit.. edhe aq me teper nga PD.. ajo qe ka bere krimet me makabre ne kete vend, dhe eshte pikerisht kjo parti qe e ka bere Shqiperine afrik, qe sot po del nga kjo sketerr… populli ka shuuume arsye. per te dal… Pir pikerisht per arsye te tilla per jeten dhe socialet e saj nuk e con zerin… por cohet per ti instaluar karriket e Lulit e lulasheve dhe ti zgjasi jete Salive.. Turp eshte per ate popull qe del me 18 shkurt.. Per mua jane sharlatan ata qe dalin kete dite.. me partin kriminale ….harram

  Reply to this comment
 10. kris 1 February 15, 13:14

  qe protesta mos te gropose nje grup hajdutesh per te vene ne fuqi grupin tjeter duhet qedikush te marre drejtimin e saj.
  Intelektualet e guximshem kane mbaruar.Ca i vrau e ca i trodhi Enveri.Keta qe kane ngelur po hane karrota e nuk kane kohe te merren me problemet shoqerore.
  Kush e ka te drejten te drejtoje protestat?Kjo eshte ceshtja.Keta te gjithe lavderojne halene e tyre por te gjitha palet kur ja lyp nevoja perdorin te njeri tjetrit.
  Ne kemi ghithmone te drejte te protestojme dhe duhet te protestojme ndaj nje qeverisje arrogante qe nuk ka ndryshuar prej 25 vjetesh dhe te flakim qehallaret e FMN.
  Nuk ndryshon Rama nga Saliu se Saliu ka vrare.Nje pjese te viktimave Rama ja ka nxjerre ne shteg.

  Reply to this comment
 11. L February 15, 16:36

  I nderuar Bedri !
  .
  Me gjithë respektin që gëzon, këto artikuj teorike ose me sakte “blegerime deleje” tani qe ujqërit e PD kanë hapur gojën të gëlltisin me gjithë lecka Edi Ramën nuk i hyjnë në punë as dreqit.

  E njoh në menyrë milimetrike se cfare ka ndodhur pas invazionin serb te 2 prillit 1991 ku duhet te themi qe pati dhe nje nderhyrje jo te sinqerte nga detashmenti i CIA-s per Ballkanin qe jo vetem qe kane dale shume dokumenta por vetem ato qe thote Izet Haxhia mjaftojne per vertetim.

  Vetem nje miop nuk e shikon qe po perseritet ne menyre perfekte 2 prilli 1991 pasi ne Amerike dhe europe jane po ata “ustallare” qe merren me shqiperine ne Amerike ku do permnedje Wisnerin e donald luse dhe elez biberin e sali matherfuckerit.

  Ardhja ditete fundit e vajzes se banditit Azem Hajdari qe ka nje afersi te “cuditeshme’ me Eliot Engelin….Uzurpimi i zyrave te Sorrosit nga NEPERKA E EDUART SELAMIT qe pregatiti lojen per denigrimin e Shukri Xhelilit tamam si agjenture..ardhja dhe e shtriges Doris PACK dje ne Tirane tregojne se plani per rrezimin e Rames si ne 1991 dhe 2005 ka filluar.

  Nuk eshte sekret te thuhet qe Edi Rama ka shkelur ne kallo washingtonin qofte me Erdoganin..qofte me Merkelin apo me Trampin por kjo nuk do te thote qe te rrrezohet Rama dhe te vije LUL krimineli….ylli ne ngjitje i projektuar nga kondraversali arvizu.
  PSE MIQTE ATNE NDERKOMBETARE NUK DUHET TE TOLEROJNE SALUL BERSHOVIQIN ??


  Salul Berishoviq për shumë arsye nuk duhet të lihet i lirë, jo vetëm se përbën një rrezik eventual për destabilizimin e vendit por së pari ai ka llogari për të larë me drejtësinë. Sali Berisha ka në ndërgjegjën e tij njëzet vjet krime, e jo vetëm shkaktuar prej pushtetit të tij personal të ushtruar dhunshëm, por edhe si pjesëmarrës direkt në krime të përbindshme siç janë vrasja e 26 njerëzve në Gërdec, ku protagonist ishte edhe ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i cili i ka shkarë drejtësisë vetëm për shkak të imunitetit si deputet, çfarë është një skandal sepse nuk ka imunitet që e mbron shkaktarin e krimit qoftë ky deputet, ministër apo kryeministër i një vendi.
  *
  Salul Berishoviq duhet të dalë para togave të zeza dhe të jap llogari për SHIK-un e tij, këtë mekanizëm monstruoz, që pasi e torturoi, e vrau dhe e zhduku pa gjurmë veprimtarin e UÇK-së, biznesmenin Remzi Hoxha, që duhej të ishte shpallur Martir i Atdheut. Sali Berisha duhet detyruar të tregojë se çfarë di për këtë krim, si e pse e bëri kreu i shërbimit të tij sekret Bashkim Gazidede këtë masakrim barbar dhe për llogari të kujt, të Serbisë apo Sali Berishës personalisht, sepse kanë dalë dyshime serioze e të besueshme se Remzi Hoxha është vrarë mbasi kish nisur të hetonte takimin sekret të Sali Berishës me xhelatin e shqiptarëve të Kosovës, Sllobodan Millosheviçin në Ohër. Me këtë rast Sali Berisha duhet të sqarojë para togave të zeza a ka pas ndonjë lidhje me shërbimin sekret UDB të ish-Jugosllavisë e si rrjedhim Serbisë sepse rezulton që edhe në kohën e embargos ndaj Serbisë kompanitë e klanit të Sali Berishës furnizonin me naftë përmes Muriqanit Malin e Zi me destinacion Beogradin, naftë me të cilën punonin tanket serbe që bënin gjenocid mbi shqiptarët e Kosovës.
  **
  Salul Berishoviqit i duhen vënë prangat për shumë e shumë krime që ka bërë mekanizmi i tij shtetëror i kthyer në një shërbim sekret personal, por para së gjithash për krimin e përbindshëm kur vrau katër njerëz të pafajshëm që nuk po bënin kurrgjë në shëtitoren “Dëshmorët e Kombit” veç protestonin paqësisht. Sali Berisha jo vetëm që ka qenë në zyrën e tij ku ka ndodhur kjo vrasje prej trupave të Gardës, por ai e ka ndjekur situatën dhe janë të gjitha gjasat që mbeten të vërtetohen se ka qenë urdhëri i tij personal për të qëlluar mbi demostruesit paqësorë, aq më tepër se ai krijoi rrethana për të zhdukur gjurmët e krimit, akt antiligjor që duhet ti konsiderohet gjithashtu krim. Sali Berisha duhet të hetohet në lidhje me vrasjen e Kosta Trebickës, shqiptaro-amerikanit i cili ishte dëshmitar i çështjes “Gërdeci”, e kishte dëshmuar se i biri i Sali Berishës ishte pjesë e skemës së kompanisë fantazmë që fitonte para në mënyrë të paligjshme prej demontimit të armëve në Gërdec dhe u bënë shkaktarë për vrasjen e 26 njerëzve duke përfshirë gra e fëmijë.
  ***
  Salul Berishoviqi për këtë krim të përbindshëm,duhet të jetë në bankën e të akuzuarit bashkë me të birin Shkëlzen Berisha, i cili, është e ngjashme që nëpërmjet rrethit të besnikëve të tij të ketë organizuar “aksidentin” e dëshmitarit kundër tij, Kosta Trebicka. Në këtë rast duhet që prokuroria të hetojë se si ndodhi që dëshmitari kryesor kundër djalit të kryeministrit nuk kishte mbrojtje të veçantë në bazë të ligjit që i mbron dëshmitarët e një çështje kaq të rëndësishme ku është bërë një krim masiv. Sali Berisha duhet të arrestohet e të përballet me drejtësinë përveç krimeve të vrasjes së njerëzve edhe për krimet ekonomike të bëra në kohën kur ai ishte kryeministër dhe korrupsioni ishte metodë pune e qeverisë dhe e ministrave të tij. Akoma më tej Sali Berisha duhet të dalë para togave të zeza për të sqaruar cilat janë lidhjet e tij me mafiozin serbo-boshnjak Damir Faslliç, i cili nëpërmjet vajzës së Sali Berishës që bënte avokaten e tij, ka blerë prona në Shqipëri dhe ka marrë pjesë edhe në një mbledhje të Këshillit të Sigurisë Kombëtare çfarë përbënte një precedent të rrezikshëm për sigurinë e Shqipërisë. Duhet kuptuar nga të gjithë se arrestimi i Sali Berishës nuk duhet të bëhet për hakmarrje por për drejtësi dhe se me daljen e Sali Berishës dhe ministrave të tij hajdutë para gjyqit në Shqipëri do të marrë fund mendësia e mos ndënshkueshmërisë të atyre që duke shfrytëzuar forcën që u jep pushteti bëjnë krime njerëzore dhe ekonomike, vrasin, vjedhin e plaçkisin pasuritë kombëtare.
  ****
  Salul Berishoviqi nuk mund të falet nga asnjë instancë shtetërore, parlamentare, nga asnjë shtetar apo politikan sepse kauza e drejtësisë është kauza e sovranit, i cili di të zgjedhë, të japë pushtet, por edhe ta heqë pushtetin edhe të rrëzojë me të drejtën e vullnetin e tij si sovran. Askush nuk ka të drejtë të nëpërkëmbë ligjet e drejtësinë duke i falur krimet që janë bërë mbi popullin. Viktimat e 21 janarit 2011 në varr kërkojnë drejtësi, 26 viktimat e Gërdecit kërkojnë drejtësi dhe këtë drejtësi që kërkojnë viktimat nuk mund tua mohojë askush nga qeveritarët apo organet e drejtësisë, në mos një ditë edhe ata do të japin llogari bashkë me krimet e Sali Berishës e bashkëpunëtorëve të tij. Populli ka durim, madje edhe kur e keqtrajton ndonjëherë ka durim, por kur popullit i soset durimi të bën atë që nuk ta bën as Zoti
  .
  …E FUNDIT:
  eshte turp per shtetet e e lulbashkuara te amerikes ..shteteve te shkerdhyera te europes qe jo vetem po tolerojne pabesueshmerisht salul kriminelin por dhe po rrezojne ediramen me bolet e lu llit.
  .
  turp dhe per ty bedri qe per te te thene nje te vertete i bie nga kina e donald lul bashes

  Reply to this comment
 12. Aliu nga Selenic February 15, 17:58

  Aqe sa me shume te forcohet shteti aqe me keqe e shofin veten Demokratet. Ata tashme jen para dilemes “Te rrojme apo te mos rrojme” Po si te rrojne qe erdhi koha per te shkuar pran drejtesise.
  Basha thote po protestojme se ky shtat eshte i inkriminuar.Po kush po i9 qone ne burek kriminelet.? Pra ky shtet po i qon ne burge .
  Po kush po flet per kriminelet.? Basha zdhensi i Berishes. A thua se Basha dhe berisha nuk jan kriminel.
  Ua kami numeruar njemije her dhe prap po i9 themi Bashes /.Kujdes se kriminel me i madhi je ti. Mos kujto se u harrua rruga e Kombit, mos harro se u harrua Firma jote per Detin, Mos kujto se u harrua 21 Janari dhe ase hetimi yte kunder Ushtrise Clirimtare te Kosove.Do te pergjigjesh Bash para drejtesise per te gjith keto.

  Reply to this comment
 13. fteri February 15, 19:04

  Batakçijt e “ISISI-të ” shqiptar ,festojnë triumfin e fitores mbi BUNKERIN ,pasurinë e popullit , duke djegur e shkatrruar nga turma vandalësh të NDËRSYER të S.Sulltanit dhe L.Bashës.

  Terroristi feston me flamur të PD-së në dorë FITOREN mbi bunkerin e djegur në protestën e fundit të S.Berishës dhe L.Bashës ,pasi shkatrroi dhe dogji gjithë shqiprinë për 25 vjet me protesta të përgjakshme e të dhunshme të shoqruara me dhunë, vrasje ,zjarr dhe flakë !

  Kjo është “demokracia” e S.Berishës që na premtoi në fillmet e demokracisë të v. 90 -të.

  Reply to this comment
 14. skifteri February 15, 19:28

  !….

  Reply to this comment
 15. skifteri February 15, 19:29

  !….?………………….

  Reply to this comment
 16. fteri February 15, 19:30

  zgjohu moderator, se të pagun THano !

  Reply to this comment
 17. Mlidhen halete February 15, 23:08

  Mlidhen Halete Ne Tirane
  Halete e ardhura nga gjith vendi i bashkangjiten Halese me te madhe te Shqipetareve te
  Kryesuar nga superhaleja e vicidollit me origjine
  serbe sali haleja Do qelbet Tirana me siguri
  Nga keta plehra Nuk vjen Asgje e mire pervec te keqes Nuk duam mbeturina ne Tirane
  lulqim Kurva do ta paguaj shtrenjte

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*