Përse e dorëzoi mandatin Saimir Tahiri

May 3, 2018 14:01

Përse e dorëzoi mandatin Saimir Tahiri

 

Bedri Islami

Saimir Tahiri, përmes një dalje publike, bëri të ditur se, që nga dita e sotme, ai nuk do të jetë më deputet i parlamentit shqiptar dhe se do hetohet, gjykohet si çdo qytetar i zakonshëm.

Ishte një dalje disi e papritur e tij, megjithëse , pas kulisave, ishte thënë se mund të kishte një lëvizje të re politike nga ish ministri i brendshëm. I lodhur nga gjithë vala e akuzave që përplaset çdo ditë mbi të, nga një rreth i ngjeshur opozitarësh, të cilët tash sa kohë e kërkojnë me ngulm kokën e tij, duke e parë si një rrugë drejt pushtetit; i mënjanuar nga jeta politike nga të djeshmit e tij, tashmë deputet i pavarur, pra në një tokë të askujt; i vënë në shenjë edhe nga qarqe jashtë Shqipërisë, predikimi i të cilëve lidhet me emrin e tij të ngjeshur pas integrimit evropian të vendit; në një fazë të re hetimi për figurën e tij, ku tashmë po zgjerohet rrethi që nga shoqëruesit e tij dhe deri tek ata që kanë kultivuar apo shitur lëndë narkotike, ai gjeti rrugën e përshtatshme, ndoshta të vetmen, për të dalë në një ring politik e hetimor, krejt i vetëm, i bindur se ka të drejtë, çka koha do e saktësojë.

Fjala e tij e ndarjes nga jeta parlamentare, e ndërtuar në dy pjesë, njëra e pritshme dhe tjetra e menduar, por jo e ditur, do të sjellë hipoteza nga më të ndryshmet, njëra nga të cilat, ndoshta më e rëndësishmja do të jetë për shumë kohë: përse e dorëzoi ai mandatin e tij; pse pikërisht në këtë kohë; cilat forca ndikuan në tërheqjen e tij politike për të ndërtuar një mbrojtje thjeshtë juridike; kush qëndron pas aktit të tij të dorëheqjes; është një pakt i tij i heshtur me drejtësinë; është një marrëveshje e fshehtë mes tij dhe Edi Ramës; ka pasur një premtim për të ardhmen për të bërë këtë veprim të sotëm; ndjehet ai aq i sigurtë sa që mund të mbrohet edhe jashtë imunitetit që i është dhënë; ka forca nga jashtë Shqipërisë që kanë ndikuar tek ai…

Janë shumë pyetje që do të shtrohen marramendshëm shpejt, bile, kanë filluar të shtrohen.

Saimir Tahiri është njëri ndër figurat politike më të njohura të socialistëve dhe, nga shumëkush, deri para largimit të tij nga posti i ministrit të brendshëm, numërohej si njëri nga zëvendësuesit e mundshëm të Edi Ramës në drejtimin e PS-së. Ai ishte krahu i tij i djathtë, njëri nga drejtuesit e fondacionit “Qemal Stafa”, që tani më duket se është një gjë e harruar, figura që mund të ngrinte lart rolin e Policisë shqiptare dhe që në fillimet e punës së tij, e bëri këtë.

Harresa e emrit të tij nuk mund të vijë nga tërheqja e mandatit të deputetit. Përkundrazi ata do të lidhen bashkë, sido që të jetë fundi i kësaj historie. Asnjëri e as tjetri nuk mund të shkëputen, dhe, pavarësisht se ai nuk është më pesë e strukturave të socialistëve, duart në politikë nuk lahen kaq shpejt si Pons Pilati i fillimit të erës së re.

Saimir Tahiri, në pjesën e parë, më të gjerë, të fjalës së tij, si ishte pritur, u ndal tek ata që po e gjykojnë. Shpërthimi i tij është i natyrshëm, pasi lukunia që është në pjesën tjetër të barrikadës që kanë ngritur vetë, janë aq të përmjerrur, sa që do të ishte gjëja më normale të mos ishin fare në atë parlament. Përqendrimi i fjalës së tij në dy figura, të cilat, megjithë krimet e ndodhura, nuk janë gjykuar kurrë, Berisha e Basha, ishte gjetja e tij për të dhënë mesazhin se ai po ndeshet me baltën dhe akuzat e një race të politikës, e cila në mëkatet e saj të mëdha ka vjedhjet, shpërdorimet, vrasjet dhe zhdukjen e njerëzve.

Në pjesën e dytë, ai, duke parathënë se qenka akuzuar edhe si pengesa më e madhe e integrimit të shqiptarëve drejt Evropës, shkurt deklaroi se tërhiqet nga mandati i tij dhe se, që tani e tutje, si çdo njeri i zakonshëm në Shqipëri, pret vazhdimin e gjithë procesit që është ngritur kundër tij.

Pyetja e parë: Pse tani?

Ka gjashtë muaj që ai ndjen mbi vete gjithë akuzat e mundshme, që nga më hileqari i opozitës dhe deri tek figurat pushtuese të saj. Ka gjashtë muaj që nuk është më pjesë e grupit parlamentar të P-së, i larguar pa dashjen e tij nga strukturat e partisë, i linçuar nga një pjesë e madhe e mediave. Pra, nuk është punë një a dy javësh, por gjashtë muajsh.

Si duket e shtynë dy gjëra të mëdha: ai kishte kërkuar të flasë në seancën parlamentare, por nuk i është dhënë fjala. Kjo do të ndodhte edhe kësaj here. Fjala e tij nuk ishte parashikuar dhe do të mënjanohej. Së dyti, kupa që mund të derdhej kërkonte një pikë të fundit: dhe si duket ishte furtuna e ngritur nën akuzën se ai po bëhet pengesë e rrugës sonë evropiane. Kjo pikë solli edhe shpërthimin.

Pyetja e dytë: a ka një marrëveshje të heshtur mes tij dhe strukturave të drejtësisë, si një lëvizje politike e gjetur në këtë moment dhe një heshtje e shtyrë në kohë në strukturat hetuese.

Po të kishte ndodhur kjo dy apo tre vite më parë, do të ishte gjëja më normale të mendohej. Koha dëshmoi se prokuroria e shtetit ishte qelbur në kokë dhe, në vend të njerëzve të përkushtuar, kishte sekserë tokash, përvetësues pronash, pronarë të mëdhenj të objekteve të banimit apo të punësimit. Por, në këtë kohë, kur gjithçka është nën dy sita të ngjeshura: Vetingu dhe syri i ndërkombëtarëve, një pazar i tillë është thuajse i pamundur. Pak kush do të mund të merrte përsipër riskun e një veprimi të tillë. Pak kush mund të ngrinte një ngrehinë të tillë marrëveshje, ku shembja e të cilës do të groposte jo vetëm Tahirin, por edhe “ ustallarët” e tjerë.

Nga ana tjetër, në drejtimin e Prokurorisë së Përgjithshme është tashmë një zonjë, që shumë shpejt, edhe vetë socialistët në pushtet nuk do të ndjehen të qetë me të, Arta Marku. E mbështetur nga të gjitha strukturat ndërkombëtare dhe e vendosur për të bërë aktin e madh të ndryshimit, ajo, si më thotë një koleg i saj, edhe mund të thirret nga Rama, por nuk do të mund të nënshtrohet kurrë e nuk do të bëjë asnjëherë pazare që do e rëndonin emrin e jetën e saj. Arta Marku, shumë shpejt, do të jetë krejt ndryshe nga sa jemi mësuar të shohim një prokuror llallian.

Pyetja e tretë: A qëndron Edi Rama pas aktit të dorëzimit të mandatit të Tahirit?

Kjo është pyetja që do të bëhet më shumë se gjithçka tjetër. Duan apo nuk duan socialistët, Rama dhe Tahiri, jo vetëm në sytë e opozitës, janë dy emra të lidhur, për vetë të shkuarën politike të përbashkët.

Divorci, jo vetëm politik, mes Ramës dhe Tahirit, është bërë gjashtë muaj më parë. Miku i ngushtë u bë një dru i shtrembër dhe sado të jetë i qetë Tahiri në logjikën e tij, përsëri ajo çështja e drurit të shtrembër mbetet. Aq më shumë ajo tjetra “e zhgënjimit më të madh”.

Alibia se Rama kërkon një njeri, si kokë turku, për të marrë rekomandimin për fillimin e hapjes së dyerve të bashkimit Evropian, tashmë është një temë e largët, pasi, as Tahiri, në qoftë fajtor, dhe askush tjetër, fajtor a jo, nuk mund të marrë mbi vete rrezikimin e një jete për hir të një inati politik.

Edhe para se të shkonte në Gjermani, shefi i qeverisë, Rama, e ka ditur mirëfilli se në takimet me miqtë e opozitës, do të flitej, deri diku, ashtu si flet opozita. Ishte një tregim i paralajmëruar. Nëse do të kishte bërë një pakt të tillë me Tahirin, ai do të synonte para se të trokiste në dyert e zonjës Merkel, pra do të kishte një as të fortë në dorë.

Pyetje e katërt: a qëndrojnë ndërkombëtarët pas aktit të Tahirit?

Do të ishte gjëja më normale që, në rrugë të tërthorta, përfaqësues të huaj në Shqipëri, të dërgonin mesazhin e tyre të kuptueshëm se, do të ishte më normale, nëse Tahiri do të hetohej e ndoshta gjykohej, pa patur imunitetin e tij parlamentar.

Diplomacia e vendosur në Shqipëri e di fare mirë se jo pak krime janë fshehur pas imunitetit. Një krim flagrant, me 36 viktima, në Gërdec, kishte fshehur pas imunitetit dy deputetë të qeverisë së kohës: Mediun, si ish ministër i Mbrojtjes dhe, Aldo Bumçin, si ish ministër i drejtësisë që e kishte vënë institucionin e tij nën urdhrat e Shkëlzen Berishës.

Ky precedent kishte shkuar më tej me Bashën, por edhe zinxhirin komandues të Gardës së Republikës, e cila, me urdhrin e shefit të qeverisë, u bë pjesë e një mini-grusht shteti, duke refuzuar edhe Prokurorinë e Përgjithshme në aktet e saj.

Ndaj, do të ishte e arsyeshme nëse ndërkombëtarët, që në fakt po trazohen më shumë se sa vendorët për drejtësinë, të bënin një ndërhyrje të tillë, qoftë edhe si shenjë nga larg.

Nuk ka ndodhur. Asnjë e dhënë e tillë nuk do të shfaqet, por, fare mirë e di se ata janë ndjerë të liruar nga një ngërç, që erdhi si një kumt i gëzuar kur pak e prisnin.

Pyetja e pestë: ndjehet aq i sigurt Tahiri në qëndrimin e tij ndaj gjithë akuzave të ngritura, aq më tepër në kohën e fillimit të një komisioni parlamentar, i cili kërkon me ngut kokën e tij dhe nuk lejon të shikohet problemi në gjerësinë e shtrirjen e tij.

Si duket, ai ndjehet i sigurt. Informacionet që vijnë nga shtetet fqinje, deri tani, nuk e ngarkojnë atë me asnjë akuzë konkrete. Nuk ka, deri tani, asnjë provë që mund të rëndojë në pozitën e tij juridike dhe, ai e di këtë fare mirë.

Saimir Tahiri bëri sot një akt lirie, në radhë të parë, ndaj vetes. Por, edhe për të tjerët, që janë marrë e po merren me rastin e tij.

Askush nuk e ka ndër mend të bëjë rastin e tij si të një viktime të pafajshme, por edhe askush nuk mund ta bërë atë fajtor të pafaj, vetëm për hir të pushtetit.

Koha po tingëllon ndryshe e shumë shpejt do të ketë kambanat e saj.

Kush do i dëgjojë? Vetëm ata që kanë veshë.

 

May 3, 2018 14:01
Komento

51 Komente

 1. Elezi May 3, 14:21

  Flmd Z. Islami! Per gjithshka,argumentove,analizove dhe saktesove!

  Reply to this comment
  • Doni apo nuke doni ju o mije kenetash,DREJTESIA do te BEHET. May 3, 18:04

   Elezi,sa per kulture e dije Bedriu ka folur parakohe,apo eshte i paguar kete do ta vertetoje koha,si petr te dhe Tahirin,kurse per sa i perket ndershemrise se zonjes Marku si krieprokurore shiko likun e meposhtem;U thye Arta Marku?! Prokurori që pushoi hetimin e byzylykëve elektronikë të Manjani-Vasilit, katranosi “Fullanin” e “CEZ” u caktua sot në njësinë antikorrupsion
   E premte 27, 2018, 20:11
   Share this…
   Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

   Arta Marku kryeprokurore e përkohshme e Shqipërisë, e votuar në Kuvend mes tymueseve, miellit dhe çizmeve të opozitës ka vendosur të “marrë frymë” pak. Kështu thotë populli ynë kur dikush vendos të pushojë dhe të qetësohet pas punëve të shumta dhe tensionit të krijuar nga kjo punë.

   Kjo me sa duket i ka ndodhur dhe Arta Markut, e cila mori përsipër një barrë shumë të rëndë, atë të arrestimit të “peshqve të mëdhenj” që kishin dosjet gati, deri në momentin kur të fillonte nga funksionimi SPAK.

   Në të vërtetë janë shumë dosje të cilat janë gati, thuajse në përfundim për t’u dërguar në gjykatë, por ende nuk po dërgohen për gjykim. Ndoshta janë në pritje të kopsitjes më tej.

   Kanë ardhur shumë materiale nga FBI amerikane, DEA e antidrogës, shërbimet partnere të BE, për ‘21 janarin’, ‘Gërdecin’, ‘Rrugën e Kombit’ dhe sidomos për aferën e CEZ dhe DIA-s, duke plotësuar dhe ato mungesa që kanë qënë konstatuar, por deri më tani ende nuk ka ndodhur ‘mrekullia’ e dërgimit në gjykatë.

   Mes tyre është dhe dosja e byzylykëve elektronikë ku janë të akuzuar drejtorë burgjesh, një ekspert që i shpëtoi bythen Ilir Metës nga video e përgjimit dhe dy ish ministrat e Drejtësisë nga LSI, Ylli Manjani dhe Petrit Vasili.

   Ndoshta është pritur krijimi i njësisë antikorrupsion në Tiranë dhe në të gjitha qarqet për ta marrë më shtruar këtë problem.

   Kështu sot janë përzgjedhur 5 prokurorët në Tiranë të cilët do jenë pjesë e Task Forcës Speciale “Forca e Ligjit” e cila u krijua mbi bazën e marrëveshjes mes kryeprokurores Arta Marku dhe minsitrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj.

   Prokurorët e përzgjedhur janë Marjola Mertiri, Ndin Tavani, Daniela Sulaj, Anisa Cilimi dhe Afërdita Ndoj.

   Prokurorët pjesë e strukturës “Forca e Ligjit” pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë do hetojnë krimin e organizuar, korrupsionin dhe veprat e tjera të rënda penale.

   Puna e tyre do të përqendrohet në pastrimin e parave, korrupsionin, shpërdorimin e detyrës nga zyrtarët shtetërore, trafiqet e paligjshme dhe ndaj krimit të organizuar.

   Një përgjegjësi e madhe për këtë trupë prokurorësh.

   Por po të analizojmë një nga një këta prokurorë, mësojnë se një pjesë e tyre kanë konflikt interesi, sidomos përsa i përket pasurisë por dhe lidhjen me dosje konkrete.

   Kështu prokurori Ndini Tavani ka pushuar procedimin penal për çështjen e byzylykëve elektronikë që përdoren për të dënuarit.

   Prokurori Tavani, i cili njihej si ndër prokurorët e preferuar të Adriatik Llallës, pas Rovena Gashit kuptohet, brenda 3 muajsh vendosi pushimin e çështjes së bujshme që ishte rikthyer për hetim me vendim të gjykatës së Tiranës.

   Ndërkohë që ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj është zotuar që do të vazhdojë rrugën ligjore për zbardhjen e çështjes dhe vënien para përgjegjësisë të autorëve duke vënë në dispozicion të gjitha aktet e nevojshme që do vlejnë për hetim.

   Skandali plasi kur në krye të ministrisë së Drejtësisë u vendos ministri teknik Gazmend Bardhi i cili zbuloi se 300 byzylykë për mbikqyrje elektronike të të pandehurve me vlerë rreth 2 milionë euro mungonin në ministrinë e Drejtësisë.

   Bardhi kërkoi nisjen e procedimit për specialistët e shërbimit të provës por edhe të ministrisë së Drejtësisë, që kanë firmosur dokumentin për dorëzimin e 300 byzylykëve.

   Pas denoncimit të Bardhit, një pjesë e byzylykëve u kthyen nga kompania e cila ofronte shërbimin, por nga kontrolli rezultoi se pajisjet ishin jashtë funksionit, duke i bërë kështu të papërdorshëm për të dënuarit e vendosur në mbikqyrje elektronike.

   Sipas Bardhit, për gati 90 persona që mbanin byzylykët, ishin evidentuar raste që personat e kishin hequr byzylykun pa u konstatuar nga salla e mbikëqyrjes. Por prokurori Ndini Tavani i futi një pushim çështjes dhe me sa duket ranë “rehat” të gjithë.

   Por pikërisht ditën e sotme Prokurori Ndini Tavani caktohet nga Arta Marku në përbërje të Task Forces që do të luftojë korrupsionin në Shqipëri, do marrë përsipër hetimin e bandave të krimit, bandave të ministrave që vodhën dhe nuk lanë gjë pa rrjepur në këtë vend dhe krime të tjera.

   Mes tyre Ndini Tavani do të marrë dhe dosjen e byzylykëve eketronikë të burgjeve, ku janë të implikuar ish drejtorët e buregjeve dhe ministrat e drejtësisë përfaqësues të LSI, Ylli Manjani dhe Petrit Vasili.

   Kjo dosje do të hapet me patjetër dhe do të shkojë në gjykatë pasi është betuar Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjoni që është sfidë e saj. Do të hetojë këtë dosje që e ka pushuar vetë prokurori Ndini Tavani?!

   Sigurisht që jo, pasi ka dhe konflikt interesi por dhe probleme të tjera.

   Prokurori Ndini Tavani është prototip i pushimit të çështjeve, pasi ai pushoi hetimet edhe ndaj mjekut të sanatoriumit, Fatmir Çaushi. Pavarësisht se ky i fundit shfaqej në kamerën e fshehtë të emisionit “STOP”, duke marrë 600 mijë lekë nga një i afërm i një pacienti.

   Në argumentim thuhet se asnjë nga të afërmit e pacientit nuk pranon të ketë dhënë para. Po kështu mjeku pretendon se bëhet fjalë për montim. Kaq ka mjaftuar që përfaqësuesi i akuzës të pushojë çështjen.

   Ndini Tavani prej vitesh është prokuror në Tiranë dhe njihet për një sërë dosjesh të konsideruara delikate përfshirë më të fundit atë të vjedhjes me shpërdorim detyre, ku në burg përfundoi ish-ministri i Punës në Qeverinë “Berisha”, Spiro Ksera. Për vjedhje “kinkalerike” më saktë. Pasi të gjithë e shitën Spiro Kserën, dhe Tavani as që kishte ndonjë përfitim mos ta dënonte.

   Vlen të theksohet se Prokurori Ndini Tavani ka pasur në hetim biznesmenin supermashtrues Rezart Taçi që dihet se u la i lirë

   Por pas largimit të Ramadan Trocit përfaqësoi akuzën për llogari të shtetit në të ashtuquajturën vjedhja e shekullit në Bankën e Shqipërisë. Dihet, u vodhën 750 milionë lekë dhe nuk u kthye asnjë qindarkë në arkën e shtetit shqiptar.

   Njëherësh ish Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Adrian Fullani mori një shumë të majme dëmshpërblim, pasi ishte stresuar shumë në paraburgim.

   Shtetin në humbje e përfaqësoi pikërisht Prokurori Ndini Tavani, i cili tashmë është në përbërje të njësisë që do bëjë “namin” duke luftuar bandat, korrupsionin dhe krimin në Tiranë.

   Njëherësh Ardian Braho, një nga prokurorët e dosjes që po heton abuzimet me privatizimin e OSSH, tek kompania çeke CEZ, është larguar nga hetimi i kësaj dosje.

   Mësohet se pak ditë më parë, prokurori Braho ka paraqitur tek drejtuesi i prokurorisë Dritan Rreshka, dorëheqjen nga ky hetim, kërkesë kjo që është miratuar.

   Pas largimit të Brahos, në këtë dosje voluminoze dhe tepër të debatueshme Prokurori Ndini Tavani bashkë me një koleg tjetër, po udhëheqin hetimin për këtë çështje shumë të përfolur në korridoret e politikës.

   Kjo pasi në procedurat e privatizimit dyshohet se është i implikuar dhe djali i ish-kryeministrit Sali Berisha, Shkëlzen Berisha.

   Gjatë kësaj periudhë Berisha është marrë në pyetje në prokurori, duke pretenduar se nuk ka asnjë lidhje me akuzat politike që i bëhen për privatizimin e kompanisë energjetike.

   Ndërkohë që lidhur me këtë çështje është marrë në pyetje dhe ish-ministri i Ekonomisë Genc Ruli dhe një sërë ish-zyrtarë të tjerë.

   Prokuroria e Tiranës ka kërkuar të pyesë dhe biznesmenin Nue Kalaj, por për shkak se ky i fundit qëndron në Kosovë, prokurorët kanë dërguar një letërporosi në këtë shtet për të kryer marrjen në pyetje të tij. Dhe çështja është shtyrë dhe me tre muaj të tjerë.

   Duke ndjekur çështjet që ka pasur në ngarkim për hetim prokurori Ndini Tavani, pothuajse është e sigurtë se dhe CEZ i është dhënë për ta dështuar dhe për ta pushuar.

   Nuk duam të besojmë se Arta Marku është “thyer” nga presionet apo është lodhur nga dosjet e rënda aq shumë sa të caktojë një prokuror të tillë në njësinë antikorrupsion në Tiranë. Duke e dështuar zbardhjen e dosjeve të rënda në Shqipëri që në “gjenezë”./Pamfleti.

   Reply to this comment
 2. petrro May 3, 14:22

  Presioni i vaszhdueshem e i pa shembullt ndaj Sajmir tahirit tash nsa muaj perben pa ftyresine me te madhe te atyre qe e quajne vejten opozite dhe parti demokratike.Kjo nuk ewshte demokraci ,te perdoresh t e drejten e opozites per te ushtruar dhune psikollogjike ndaj nje personi pa pasur asnje dokument kjo nuk behej as ne sistemin e parshem qe ishte me emer diktature e proletariatit ose mund te themi ky lloj presioni eshte nje kriminalitet i hapet qe behet kunder te drejtave te njeriut.Sajmir tahiri si ish minister i brendshem dhe si deputet ka pasur gte drejte qe te shoqerohet me cfar do lloj personi qofte dhe sikur ndonjerin prej tyre ta kete pasur bashkepuntor te ministrise se brendeshme per goditjen e krimit.Sajmiri mund te pergjigjet vetem ne rast se e ka brojtur bashkedepuntorin atehere ai mu nd te mbaje pergjegjesi por ne fakt te gjithe ata per te cilet sajniri akuzohet jane arrestuar dhe po japin llogari.sulmi i p.d. eshte kot.eshte bosh.eshte nje qendrim feminor qe ka vetem llafe dhe turperon dhe me shume qendrimin fashist te kesaje partie se pse me gjirthe se 24 deputetsde fashiste si jozefina me shoke dhane dorheqjen ne p.d. ka akoma te ttiille hajdute te cilet i muaren parate e firmave piramidale te ngarkuara ne automjete ..Jam i bindur qe zoti do ta ndihmoi sajmir tahirin te ruaje shendetin te ruaje forcat fizike e mendore ndaj ketije sulmi te pa shembullt nga njeres qe flasin percart apo cfar te them qe vijne ne kundershtim n me regullat e cdemokracice apo qe e quajne demokracined nje sistem te pa qene nje pacavure qe ka prishur plotesaisht ndergjegjen e njerezve te qendrimit ndaj njeri tjetrit sepse ka humbur besimi./

  Reply to this comment
 3. Arben May 3, 14:41

  litari litari

  Reply to this comment
  • Po,Po May 3, 17:44

   O egersira Arben ! Ne se do te kishe tru normal , do te kishe thene : Drejtesi , drejtesi , drejtesi , deri ne fund dhe barazi te plote para ligjit , per te gjithe shtetasit shqiptare . Dhe , ne se drejtesia do te provonte fajesine e kujtdoqofte , ta denonte me maksimumin e forces se ligjit fajtorin !
   Thirrja jote , per “litarin” eshte ulerime e tipit fashist dhe antishtet ! Por…….. , duhet te kesh tru per ta kuptuar !

   Reply to this comment
 4. Claus May 3, 14:45

  I ke lexuar dhe pare i nderuar Bedri raportet dhe informacionet e mediave gjermane?
  Aty e gjen pergjigjen.
  Pra ose nuk i kupton se c`thone ose kerkon te manipulosh lexues.
  Kaq mund te them. Ai nuk eshte akt lirie, por akti tipik mafioz dhe i miremenduar, si ndonje kriminel i rrahur me vaj dhe uthull.

  Nje Minister i Puneve te Brendshme te te jete perlyer ne krim vetem ne Shqiperi gjen, o Bedri.

  Ne Britani ministrja e brendshme dha doreheqje vetem per ca ish-refugjate te ardhur nga Karaibet dhjetra vjet me pare, ndersa ky me pare fliste si engjell e shkuar engjellit.
  Ja Bedri, tani po presim cucen Arta Marku.

  Reply to this comment
  • N.VJOSA May 3, 15:41

   Claus,
   Si gjithnjë kulish i xha Saliu!…
   Këto “argumenta”, që sjell ti,
   më ngjajnë me luftën e pist politike të asaj eurodeputetes gjermane Doris Pack…,që mbronte me cdo cmim Sali Mafje-Mashtrusin!…
   Deri tani Drejtësia nuk ka folur….
   Vetëm hamëndësime dhe shpifje…që duan rrezimin e Edi Ramës,
   sepse Mafjes i ka shkelur në kallo…

   Reply to this comment
   • Claus May 3, 16:37

    P c`hyn ketu Saliu o Vjosa! Deri tani drejtesia nuk ka folur, thua.
    Po kur ka folur drejtesia drejtesi o njeri nga Vjena?

    Po pak te duken artikujt e “Stern”, dokumentaret e ARD, BR e ku ta di une?

    Pak te duken tonelatat qe dalin matane detit duke i nxjerre tashme dhe vete deti?
    Atje vetem raketat nuk jane perdorur per ti nxjerre neper brigjet e Europes dhe kam frike se edhe nendeteset jane perdorur per tonetalat e Tahirit.

    Po pak te duket te kapen ne makinen e shoferit te tij 850 mije Euro, qe ne Tirane thuhej ” pare shello”?

    Aq te lebetitur jeni bere sa me zor te madh e vini trurin ne pune.
    Po nuk mund te flase Rama o “Net” ne komisionin e Bundestagut per Europe si ne komisionet me Sadri Abazra dhe Tahir Muhedinra o Net duke bertitur plot cakerrdi Lie, Lie, Lie!

    Pi ore nje kafe Mokka vjeneze dhe leri ato turket me llum Erdogani se do te bejne mire.

    Reply to this comment
    • Rosvelt May 3, 16:58

     Mund te na tregosh çfare dokumentash dispononin ARD e BR si dhe çfare shkruante “Stern” ne kohen e Republikes te Lazaratit?
     Sepse historia e ketyre tonelatave qe te turbullojne ty eshte e lashte sa Sali Berisha ne pushtet.

     Reply to this comment
     • Claus May 3, 18:34

      Natyrisht Franklin Roosevelt:
      Magazina “Stern” Nr.6, date 1.02.2018, € 4,40 me titull:

      “Die neue Spur der Drogen.
      Ermittler schlagen Alarm: wie albanische Kartelle den Rauschgiftmarkt in Deutschland erobern”

      E ke ne balline si i thone kosovaret.

      E do dhe ne shqip?

      Hajde se po e jap:

      “Kanali i ri droges.

      Policia kriminale jep alarmin: Si kartelet shqiptare kane uzurpuar tregun e droges ne Gjermani.

      Nese nuk me beson. Beji nje kopie titullit dhe kerkoje ne ndonje sistem kerkimi.
      Shendet

    • N.VJOSA May 3, 18:21

     Obobo,obobo,
     O Clausi-i xha Saliut,
     Vërtet nuk e kupton apo nuk do ta kuptosh se nuk ka koment që të mos mbeshtetesh Luftën e pist politike të Sali Katrahures,si gjithnjë , edhe në ketë koment?!…
     Vërtet nuk e kupton se si kudo edhe gazetat gjermane, natyrisht jo te gjitha, i bejne jehone luftes politike ne Shqiperi?!…
     Akoma nuk e kupton se partite politike perkrahin simotrat e tyre, te djathtat mbeshtesin te djathtat dhe te majtat mbeshtesin te majtat?!…(natyrisht ka edhe perjashtime…)
     Tonelatat nuk i ka nxjerr Saimiri, por Trafikantet me te cilet ka luftuar Saimiri dhe Policia e Shtetit, edhe pse brenda radheve te Policis ka te korruptuar ,te rinj apo te trasheguar….!
     Vetëm mendjelehtet dhe qellimkeqet nuk kuptojne sa e veshtire eshte Lufta me Krimin ne Shqiperi!…
     Tjeter.Ti thua per ate rastin e kapjes se 850 Mije Eurove…Nuk e di te jete bërë me faj Saimiri per ketë…
     Pervecse shpifjeve te 55-es së Faro Kerpushës dhe portaleve te Xen Sypeshkaqenit….dhe ti që i merr ato shpifje per te verteta…!
     Ja, keshtu bien te gjitha “argumentat” e tua,
     si ai Llaci, që nuk ngjit….
     Per kafen time mos ma ki merakun…se ndoshta e pi më të mirë se kafen tende…
     Claus, ki parasysh se publicistika nuk eshte trillim, por një fushe shoqerore që mbeshtetet tek e Verteta…

     Reply to this comment
     • PidhiISateme May 3, 19:37

      Pupupu nuk kam pare idiot me idiot se ky Neti Idiot Vjosa. Ka edhe nje te keqe tjeter se duke qene llafazan e zbulon idiotllekun ashiqare fare.

   • Tartufi May 3, 18:38

    Ja nje tjeter [ stori ] o i shtrenjti dhe i pa haruari N Vjosa,,, ka vend per qyfire
    kurdohere me te perseriturat.
    Nje popull qe mbledh mutin per kopshtin e perimeve dhe meris mutin kur gatuan ,,ai popull gjithmone do te akuzoje dhe do te akuzohet per marezira.

    Nuk ndodh as nje gje sot,po te mos kete ndodhur perpara 5mije apo 4 mije,apo 2 mije vjeteve ! Lexo dhe po ke kohe me pershendet dhe me perbuzje,,, dhe perbuzija eshte komunikim ,,,
    Enver Hoxha do te ngelet epiku me i madh i legjendes shqiptare,
    Qe kur i dhane detyren dhe vendosi te mari detyren,ai ka shprehur ne heshtje;
    Kete milet qe do ta shperngul nga stanet mocalet e shpellat per te me mbrojtur mua si mbretin e tyre ,do ta bej te mbledhi mut dhe te merisi mutin
    dhe shuren kur gatuan.
    Legjendat ,,, se Nexhmija dhe Enveri kishte frike se mos e helmonin shoket e
    tij qe e rethonin,,, jane te gjitha bajga. Ai milet i zbritur nga ato qe thame me larte,nuk qe me teper ze zagare te te gjitha vlerave te uleta te ketij populli,,, dhe kjo pjese qe akuzon dhe akuzohet sot eshte mbeturina e tij,, qe nuk mund
    te presesh me shume nga kaqe. Ja te vazhdojme.
    Kam qene shum i vogel atere si i lindur ne vitet [ 1954 ] kur nxensit e gjymnazit
    ne vitet e 65 se vinin me nga ne kove ne dorre te mbushur me mut,per te mbushur nje bidon te madh alumini,per plotesimin e planit te grumbullimit te
    mutit,,, historira te cuditshme te nje populli [ muti ] Kur u gjenda ne USA dhe
    nder te tjera mu kujtua dhe historija e grumbullimit te mutit,,, me i zgjuari djali
    i xhaxhait tim ,pa u habitur ma kthen,ka ndodhur dhe ne vende te tjera ,kohe
    perpara,, ben mire te lexoshe,,,, se sa te habitesh,per gjera te tilla,,,se kur lexon ,,, me thote i mencuri djali i xhaxhait tim,,, kupton kush jane keta ,qe i
    vendosin te mbledhin mutin dhe kush eshte ai ,qe vendos per mbledhjen e mutit,,,,, kur lexon meson kush jane ata qe mbledhin hashashin dhe kush eshte ai qe vendos te mblidhet hashashi [ dhe nje parcele e veteme ] dhe
    sikur Bedriu te kete mbledhur vetem nje kove me mut atehere,,, ai ngelet nje
    mbledhes i mutit.[ Nje mbledhes i mutit nuk ka vlera shume per moralitet ]
    Ja te vime tek historija ,qe te premtova me larte.
    Nje popull qe ka mbledhur dhe merisur mutin e shuren e tij,ai ringjalljen e tij do
    ta kete po perseri duke mbledhur gjithandej mutin,qe bota nuk e pranon.

    Historite Biblike jane kaq te shumta dhe famoze se nje mendje e sapo celur
    e ben te cuditet me historite e saj te mbrekullushme . Lexo o i embeli tim Neti
    Perpara tokes se Kananit, tokes se shenjte ,qe ju takon Palestinezeve dhe
    Hebrejeve ka qene teritori i nje krishti te lindur shume perpara krishtit qe dime
    ne,[ Bakas ] ne teritorin ne kufijte te Indise deri tek toka e Kananit te Palestines
    Bakas predikoje si biri i Zotit perpara Krishtit disa mijra vjet,ku ne historite biblike gjen cudira mara mendese, Kjo histori cudije ,qe te shkruaj sot,ka ndodhur pas historise si Gomorras se mallkuar e te perveluar. Kjo histori te kujton,qe nje popull muti dhe kur i japin shancin tjeter me te mire,, ai popull do
    te shkoje tek grumbullimi i mutit [ kultivimi i hashashit,qe eshte nje soj muti ]

    Ne teritorin e Bakasit ne nje pjese lendine u grumbulluan qindra Beduine dhe
    krijuan ate qe u quajte vendi i kopeshtit te perimeve.Ky milet beduine kur kopshtet me perime piqeshin,,,, sa eresohesh leshoheshin neper kopshtin e
    njere tjetrit dhe villnin kopshtin e tjetrit duke thene se keto kopshte jane te
    perbashketa te komunitetit,por gjithmone duke u fshehur nga eresira. Kaluan
    disa vite me lulezimin dhe me pas kopshteve ju erdhi nje varferi e madhe sa
    qe nuk krijohesh perimija se qe varferuar balta. Ne kete grumbullim te madh
    beduinesh nga lindija kerkohesh ndihme nga zoti ,nga pozicioni i perendimit kerkohesh ndihme e djallit per tu ndihmuar komunitetin. Nga ana perndimore
    rodhi nje fjale ,se ne qofte se kopshteve ju hedhim mutin kopshtet pasurohen
    per tu kthyer ne kohen e prodhimit… Ky lloj beduini filloje te mledhi mutin o
    miku tim si ne kohen e Enverit per te pasuruar token e perimeve. U qelb dinjaja nga era e mutit,si athere o Neti,,, nuk e di per ti a ke mbledhur apo jo ?
    Era e mutit u be e pa duruar se me ne fund nje moshe plake vendosi te shkoje ne anen e lindjes te flasi me Zotin per nje derman ti shpetoje nga kjo marezi e
    grumbullimit te mutit.
    Sa u fal plaka per lutjen ,zoti ju pegjigj ,si e keni hallin;
    plaka te na japesh dicka tjeter se na vdiqi era e mutit
    Zoti do t ju heq mbledhjen e mutit,por do t ju jap urine,qe te shpetoni nga muti.
    Plaka ,qe qe pjese e djallit i thote Zotit,mos me digjet shtepija ,lerem neser te
    kthehem te the them ke duam,,,, the me vrap shkojti nga ana perndimore per
    tu konsultuar me djallin dhe i thote,c fare i ju lut zotit dhe ke te zgjidhte.
    Djalli ,,,po pranuat urine do te pranoni dhe c farosjen,, o mutin o c farosjen.
    Plaka kthehet perseri dhe i thote zotit te nesrmen ,,, le te vazhdojme te mledhim mutin se kemi frike nga c farosija,me mire eren e mutit se c farosija
    Zoti per sa kohe qe ju te besoni shtesat e djallit,ju do te grumbulloni mutin qe
    do tju kundreboje.
    Njerzit e zotit durojne urine ,per te mos merisur eren e mutit dhe nuk besojne
    se nga urija vjen c farosija,por nga urija vjen pastertija e shpirtit dhe kthjellimi
    e mendjes nga era e mutit .Historija perseritet ne nje popull muti do te presesh
    grumbullimin e mutit .. Enveri e dinte shume mire kete popull muti,prandaj
    ,nga stanet i vendosi ne apartamente ,qe ku gatuhesh te dhitesh dhe te shurohesh dhe te merisesh,,, kohe te bukura,,, me shum lexo qe te mos habitesh me ato qe ndodhin.

    Reply to this comment
    • Like Floriri May 3, 19:27

     ç’te ka gjetur mor Tartuf vellai?
     Paske lexuar disa perralla mijra vjeçare me mut dhe ngetheve mendje per Envere? Nejse, mosha ben punen e vet, paske shku fare per lesh!

     Reply to this comment
     • Tartufi May 3, 19:56

      Likija tim i dashur,qe te mari vesh nje popull muti,duhet
      ti ja perseritesh 1 mije here mutin te kuptoje ,qe eshte
      nga pjesa e tij,,, megjithate une mesoj nga ngacmimi qe
      te beri ti o like kjo histori,,,jam 100% i sikurte se ti je
      pjesa e ketij populli muti,qe trute ja ka mbshtjelle muti.

    • N.VJOSA May 3, 19:34

     Tartuf studiusi,
     Ka një të vertete te madhe historia që tregon, megjithse…. i ke futur shume “mut”…
     Por morali eshtë shumë i qartë…
     Nuk thonë kot cdo popull ka qeverinë që meriton…!
     Por und mendoj se kalimi nga njeri sistem ne tjetrin u bë në anarshi të plotë…
     Do duhet kohë të vijmë ne nivelin e demokracive te perparuara dhe per aq kohë do ja ndjejme erën m….!
     Te pergezoj që je një mik i librave dhe i Diturisë.

     Reply to this comment
     • Like Floriri May 3, 20:23

      Tartuf vella, qe kur isha adoleshen e ndjeja veten te huaj ne ate vend, ne rini kur shoket e partise ne lagje me ngulnin syte, sikur donin te me masnin forcen e urrejtjes qe kisha per ta, ndjehesha akoma me i huaj nder ato sokake, deri sa erdhi momenti e kalova kufine pa lene kockat ferrave. Pra kam plot 35 vjet qe nuk jam me pjestar i komunitetit te mutit. Ha ha ha …

  • PSE ? May 3, 17:55

   Atehere , perse do te na duhej prokuroria , gjykata , policia etj ,… do te na mjaftonte vetem “universali” @Claus , me profecite e tij berishiste , edhe pse eshte nje copy-past besnik i tij , gjasme kerkon “distancim” , me deshmi “virgjerie” !

   Reply to this comment
  • hör auf immer in richtung Himmel zu spucken do idiot ! May 3, 18:02

   Claus ,
   edhe ti ndoshta ke arsyen tende te vjellesh ne cdo rast
   kunder Shqiptareve ,
   por un s’do dua te ndalem ketu ,
   sepse s’perben asnji lloj interesi per mua kjo gje .
   Sa per dijeni ne nji raport te Interpolit para nji muaji (ne mos gaboj )
   u dha Alarmi se Gruppe Serbe po mbysin Austrine e Gjermanine me Droge dhe Ashash !
   Pra do ishte mir qe kur te japesh nji koment dhe akuzoshe dike ,te jesh i sinqert e jo te pellasesh ne kor me hajvanet e pd-se ,nqs nuk je aq ordiner saedhe ata funderina ,qe mendojn se ku pellitet dite e nate ,
   dicka do ngele ne mos njolle ne Flamur ne veshet e hajvaneve po .
   Prandaj kontrollohe mir regjistrin tat se e ke spanuar fare .
   Nuk mohon njeri se shqiptaret nuk shperndjajne kanabis ,por se e verteta qendrone ndryshe nga c’te pelqen ty APO atyre qe u sherben ti dhe banda e funderinave te shpelles .
   Tregetin me te madhe te Droges e bejne shtetet e fuqishme dhe ata qe kan nji Flote Detare ne funxion . Greqia eshte nji nder vendet psh qe ben kontrabanden me te madhe te ashashit cigareteve etj me kontenat e anijeve pra ne Tonelata te tera ,zte cilat zbarkohen diku ne portet e vendeve te ndryshme te Botes ,Hollanda Gjedrmania Italia po e po dhe pothuaj gjithe shtetet e Botes ben Tregetine e Droges dhe Armeve te cilat jane gjithmob Cifti i pandare .Te gjitha kto shtete si Europiane edhe Amerikane bejne tregeti Droge Kanbisi me Columbin etj shtete si Afganistani “per kunsum te brendshem” .
   Ne Gjermani e blen Kanabisin me Recet Mjeku per konsumim ,ne Hollande ka vite qe eshte liberalizuar ne Restorante per Turiste ,ne Belgjike dicka e tille ,e ne vendet e tjera te Europes jane ngritur Fabrika te perpunimit te Kanabisit qe ben ndarjen e elemntit qe demton organizmin e njeriut duke perfituar nga Kanabisi vlerat e tij kuruese qe ja shet kro Firmave Farmaceotike kudo ne Europe .
   Pra gjithe Bota merr droge prej jo dekadash por shekulli ,
   qe nga LIB ka filluar droga ne ushtrite europiane .Ne te Dyten gjithe ushtria naziste pompohej me (Pervitin)( ose si ajo qe prodhohet ne Ceki sot e po vdes Gjermanet jovetem e Berlinit – Cristal Meth) Kjo ishte Droga qe merrnin cdo dite si (Mahlzeit) cdo Mengjez trimat nz sepse kjo Droge i jepte vetbesim,guxim,e i jepte ndjesine se ishin te pamposhtur nga cdo qenie e gjalle e Planetit ,duke i mbajtur gjalle 48-ore etj etj . Pra Bota e huaj qe ka ber e vazhdon sot akoma te bej gjithcka me Drogat ,shfrytezonForcen e Pushtetin qe ka mbi Median dhe derdellit per mjeranet e Europas ,shqiptaret ,qe ne fund te fundit e bejne ate tregeti te imponuar nga politikat e ksaj Bote Putanash ,per te mbijetuar ,pasi kjo Bote Putanash i shkaterroj cdo te ardhme shqiptarit ,i shkaterroj gjithcka kishte ngritur me forcat e veta ,gjithe Fabrikat e industrine e saj ,duke e mashtruar me Demokraqine .
   Prandaj eshte mire mos te derdellisesh shume se gabon
   Reply to this comment

   Reply to this comment
   • ! May 3, 19:09

    ,duke i mbajtur gjalle 48-ore =
    nenkupton mbajtjen pa gjume te ushtareve …ne gjendje marshi

    Reply to this comment
 5. edmond May 3, 14:50

  Bedri, si gjithmone i sakte dhe i paanshem! te pershendes nga Lioni!

  Reply to this comment
 6. Xha Lipja May 3, 14:55

  Z. Islami duke lexuar shkrimin tuaj vura re edhe lajmet onlain to news 24. Lulëzimi doli me deklaratat e tij ku midis të tjerash më tërhoqën vëmëndjen dy mendime të tij që përgënjeshtrojnë njëra tjetrën. Konkretisht: 1. Ramës në gjermani ju kërkua zgjidhja e problemit të Saimir, pra na qenka detyruar Rama atje. 2. E dyta përsëri Luli thotë se dorëheqja e deputetllëkut të Tahirit është veprim hileqar i Romës dhe Tahirit për të mashtruar partnerët. Nuk kuptoj këtu i nderuar Bedri se çfarë qendrimi mban Luli. Nëse Rama dhe Tahirit duan të bëjnë hile partnerëve kush na del më i zgjuar këtu Luli dhe partneret budallenj? Tjeter nëse në gjermani u paska bërë presion Ramës për Tahirit çkuptim ka veprimi i bërë nga Tahirit me hile ndaj të huajve? Je i lutur tu japësh një.mësim të mirë të gjithëve që meqënë se Tahiri ( i fajshëm apo i pafajdhëm) bëri një hap drejt drejtësisë është, të cilën për ditë Luli e monikërat kërkonin dënimin e Tahirit dhe sot që ai doli i lirë për drejtësinë, na prrallisin se Tahiri është ushtar i drogës, por thotë monika duam të ikë Rama. Gjithë kjo zhurmë nuk qenka për Tahirit por është që të rrëzohet qeveria që të hypë Luli vasua apo monika. Me cilin tallen këta maskarenj? . Nuk di nëse më kupton. Unë mund ta bëj shkrimin për këtë situatë, por nuk kam portale apo gazeta print sepse sa herë kam dërguar nuk e shoh të botohen ( nuk kam merak që nuk botohen) është e drejta e pronarëve të.medias.
  Populli do sqarime mos lejoni të tallen vrasësit me të ndershmit. Tung
  Xha Lipja

  Reply to this comment
  • Bedriu sqaron Xha Lipen dhe i pergjigjet Lulit May 3, 15:36

   Eh mer tutkun, donit Tahir, Tahir pa imunitet keni tani. Tutkun, e mar me mend qe ti nuk e kupton dot se çfare do te thote Tahir pa imunitet, ta shpjegoj une, po ki kujdes se mos te vije ndonje infarkt;
   Tahir pa imunitet do te thote Veting per politikianet, prandaj ti qe ke vjedhur e ke vrare do ta kesh punen pisk.
   Faleminderit Saimir Tahiri, fale doreheqjes tende hape sezonin e Vetingut per politikanet.
   Presim me padurim anuncimin nga ana e ambasadotit LU!

   Reply to this comment
 7. ku eshte drejtesia May 3, 15:01

  Nuk kam çfare te shtoj nga ato qe thote komentuesi Claus.

  Reply to this comment
 8. Drejtesia do te behet,duan apo nuke duan mijte e kenateve,mizat e kalit dhe avoketerit e ligesise. May 3, 15:19

  O Bedri,jo kaqe hapur avokati Tahirit para se drejtessia te thote fjalen e saje.Sa per Krieprokuroren e Pergjithshme te perkoheshme,Arta Marku fet qarte per ndershmerine e saje,apo pavaresine ky liku me poshte;http://www.shkodranews.org/senida-mesi-u-tha-shkoni-ketu-shkoni-ketu-por-kur-shkodranet-e-pane-me-syte-e-tyre-nuk-u-permbajtjen-me/

  Reply to this comment
 9. Idjoti i Bathores May 3, 15:31

  Claus,qe nuk ke DNA shqipetari kete e di edhe me gomari por e vetemja gje nuk dihet se ç’fare lidhje gjaku ke me Mul Noken ish ministrin e brendshem te naltmadheri Salise e Serbise!IDJOT!

  Reply to this comment
 10. intelektuali May 3, 15:38

  O karagjozi i dacibaove komuniste, Bedr Islami

  PRAPE E PERDREDH BYTHEN ENVERISTE SI “KURVAT NE BORDELLO”?

  Po te ka rene morali enverist poshte brekeve more mavri fanatike

  Sepse:

  Saje Qorri i Edninit mallkoi integrimin e Shqypnise ne BE dhe shau me fyerje halabaku ambasadorin e SHBA ne Tirane

  dhe:

  Deklaroi

  JU KENI QENE KRIMINELE, PRANDAJ EDHE UNE KAM TE DREJTEN TE JEM KRIMINEL

  sikur:

  CAMORRA te akuzonte NGRAGHETEN

  PO PSE ME SAJE QORRIN E HABILAJVE QE MASAKROI KOMISARIN DRITAN ZAGANI DO TE HYJE EDI RAMA NE BE

  O fanatiku i dacibaove enveriste, Bedri Islami?

  Reply to this comment
  • Sinoptika May 3, 16:22

   Te nderuar qytetare te Tiranes, pas doreheqjes te ish ministrit Saimir Tahiri, kanali i Lanes do te kete derdhje mutrash ne sasi me te larta se sa ditet e javes se kaluar, per faktin e thjeshte se parlamentaret Sali Berisha dhe Lulezim Basha nga frika jane menderosur ne breke dhe perveç menderosjes po nxjerrin edhe disa baktere tip Clausa, Iintelektuale e Info-aanale te permasave gjigante. Magjithate situata eshte ende e qete dhe parrezik mbasi keto lloj bakteresh bejne pjese ne grupin e baktereve PD qe do te thote tashme te ngordhura.

   Reply to this comment
 11. info analitike May 3, 15:39

  Shoke si perfundoi keshtu si vemje ai ministri i suksesshem per te cilin kryekaqoli nuk i kursente superlativat. Ah c’na beri qy gjermani, njehere me Xibraken e tani me Tahorrin ia prishen planet bandes rilindjote te trafikanteve. Shoku Bedri koka e Tahorrit eshte kusht i teto Merkelit Interpolit dhe Deas ndaj mos u sperdridh kot me justifikime boshe. Droga e Tahorrit dhe bandave te tij vertet kalonte pa u ndjere ne Shqiperi si pasoje e bashkepunimit te Ministrise se Mbrojtjes, Alkontrollit, dhe Doganavae por nuk i shpetonte syve vigjilente te policive te vendeve kufitare e natyrisht me rritjen e tonelatave u rrit edhe vemendja aq sa u derguan disa raporte e memo qe lidheshin pikerisht me bandat e lidhura me Tahorrin. Me sa duket tani qe nuk mban uje pilafi pasi e perjashtoi nga partia Rama e perjashtoi edhe nga parlamenti sepse teto Merkeli nuk genjehet me llafe pazari apo mbjellje pemesh te cilat thahen te nesermen.

  Reply to this comment
  • Sinoptika May 3, 16:24

   Te nderuar qytetare te Tiranes, pas doreheqjes te ish ministrit Saimir Tahiri, kanali i Lanes do te kete derdhje mutrash ne sasi me te larta se sa ditet e javes se kaluar, per faktin e thjeshte se parlamentaret Sali Berisha dhe Lulezim Basha nga frika jane menderosur ne breke dhe perveç menderosjes po nxjerrin edhe disa baktere tip Clausa, Iintelektuale e Info-aanale te permasave gjigante. Magjithate situata eshte ende e qete dhe parrezik mbasi keto lloj bakteresh bejne pjese ne grupin e baktereve PD qe do te thote tashme te ngordhura.

   Reply to this comment
   • info analitike May 4, 16:04

    Shoke nuk cudit fakti qe qy sinoptikani ben parashikime me mutin e jo me motin se i perket qelbesirave ne koalicion. Mos ki merak se therrasim lali Erin e te mbjell nje peme ne prapanice keshtu bie rehat.

    Reply to this comment
 12. kasem gahinji May 3, 16:07

  gjen minister,nese eshte i perlyer.analiza behet ne shypin gjeman,por faktet dhe interpretimet jane cuar nga segmene te politikes shqiptare ,hetimi dhe analiza e fakteve behet ne shqiperi,nga prokror dhe gjukata shqiptare.analizat e fakeve e gazeta,shoqeruar me akuza jane shkelje ligjore te renda,separi per” fakte” nen hetim,pra te pabazuara dhe gjukuara,se dyti,ndaj personit,i cili deri ne momentin e vendimit e trupes gjukuese eshte pafjshem,eshte i dyshuar.hetimi mbetet sekret perruajtjn e vertetesise se provave ,por edhe per te mos neperkembur dinjitetin e personit.ne vazhdojme te merrem me keto llogje sepse dinjiteti i njeriut nuk ka vlere.a do ti kushtoje gazetes gjermane,apo amerikane nese tahiri del i pafajshem?nuk flas per keto shqiptare dhe shqiptaret qe e kane pergojosur.

  Reply to this comment
 13. M a r k o May 3, 16:07

  Me kete akt Samiri u la topin e mu*** ne dere pisave te politikes te cilet kane lyer duart me gjak kane vjedh e kane prere e bejne mieal dhe politike…a kane moral dyshja vrasese Berish Basha apo baxhella e atij me bllok ne dore me ze e figure.

  Reply to this comment
 14. ETHEM May 3, 16:46

  ANALIZE E SHKELQYER E B.ISLAMIT NE D I T A.TAHIRI U TREGUA BURRE SHTETI ME DOREGEQHEN NGA MANDATI SE ESHTE I BINDUR NE PAFAJSIN E TIJ.SE MEQENSE NUK KA FAKTE TE REJA PREKURORIA E K.RENDA E SHTYU PERSERI AFATIN E GJYKIMIT.NDONSE OPOZITA KETE RAST E SHFRYTEZON SI PRESION NDAJ TIJ,GJITHE SHQIPETARET E NDERSHEM E DINE SE TAHIRI E RAMA NUK KAN VJEDHUR E VRARE SI ATA.EDHE ND/KOMETARET E DINE SE HASHASHI ATY KA QENE KUR SUNDONTE SALIU,LULI E LIKJA.
  POR OPOZITA TIP-BANTE DO VAZHDONTE PRESIONIN JASHTE E BRENDA VENDIT NDAJ DROGES E TAHIRIT DUKE SHFRYTEZUAR QARQET E ERRTA NE BE SI KRRIÇBAUNIN GJERMAN, ICILI FLET SI SALIU E LULI NE KUVENDE E GJITHANDEJ PER TE NXIRE SHQIPERINE,DO SILLTE DESTABILIZIM TE MADH NE VEND PREJ SALIMORTJES.NDAJ TAHIRI BERI MIRE ME KETE AKT.QE DO TE THOT SE DREJTESIA NDONSE E PA ÇLIRUAR NGA BERISHIZMI TASHME ESHTE E DETYRUAR TE VEPROJ SHPEJT NE DEM OSE NE TE MIRE TE TAHIRIT PARA MARRJES SE STATUSIT NE FUND-QERSHOR.
  JAM I BINDUR SE TAHIRI DO DALI I PAFAJSHEM PAVARSISHT SE LUKUNIA BERISHISTE NUK DO NDALET PER TE SULMUAR RAMEN E PENGIMIN E NEGICIATAVE.
  SB ESHTE I VENDOSUR TE ÇOI DERI NE FUND PORISIN E PERTEJ KUFIRIT QE SHQIPERIA TE NGEC NE PROVEN E QERSHORIT,QE SERBIA TE ECI ME SHPEJT SE SHQIPERIA, NDONSE AJO NUK NJEH KOSOVEN SI SHTET DHE NJEREN KEMBE E KA NE RUSI SI EDHE LULI ME LOBIMIN E TIJ,QE PER FAT TE KEQ KRIMI TIJ NUK ZIHET ME NE GOJ.

  Reply to this comment
 15. mirel May 3, 17:02

  me ne fund do behet drejtesi, shpresojme qe edhe Ramuti te heqe dore nga imuniteti, sepse jam i sigurt qe Saliu me Lulin me ndershmerine qe i karakterizon do ta japin menjehere doreheqjen.

  Reply to this comment
  • intelektuali May 3, 17:40

   Ndershmeria e Saliut dhe Lulit?

   MOS MORE SE U BERE ENVERIST FANATIK

   sepse:

   Ndershmerine e Saliut dhe dudumit te ti te biresuar, Lulzim Basha i kemi pare tek Rruga e Kombut, tek Gerdeci dhe tek 21 janari

   PO TI NE GJIRIZET E ENVERISTEVE FANATIKE BIE MORE MAVRI?

   Qe po cirren ne gazeten DITA:

   DENONI NJEHERE SALIUN, PASTAJ SAJMIRIN!

   Cfare llogjike kafshesh eshte kjo?

   Reply to this comment
 16. Besnik May 3, 17:48

  Keto dite fo te arrestohet kryekrimineli Saleh!
  Dhe vend do te clirohet.
  Shifni ju qe s’keni pare gje!

  Reply to this comment
 17. N.VJOSA May 3, 18:23

  Obobo,obobo,
  O Clausi-i xha Saliut,
  Vërtet nuk e kupton apo nuk do ta kuptosh se nuk ka koment që të mos mbeshtetesh Luftën e pist politike të Sali Katrahures,si gjithnjë , edhe në ketë koment?!…
  Vërtet nuk e kupton se si kudo edhe gazetat gjermane, natyrisht jo te gjitha, i bejne jehone luftes politike ne Shqiperi?!…
  Akoma nuk e kupton se partite politike perkrahin simotrat e tyre, te djathtat mbeshtesin te djathtat dhe te majtat mbeshtesin te majtat?!…(natyrisht ka edhe perjashtime…)
  Tonelatat nuk i ka nxjerr Saimiri, por Trafikantet me te cilet ka luftuar Saimiri dhe Policia e Shtetit, edhe pse brenda radheve te Policis ka te korruptuar ,te rinj apo te trasheguar….!
  Vetëm mendjelehtet dhe qellimkeqet nuk kuptojne sa e veshtire eshte Lufta me Krimin ne Shqiperi!…
  Tjeter.Ti thua per ate rastin e kapjes se 850 Mije Eurove…Nuk e di te jete bërë me faj Saimiri per ketë…
  Pervecse shpifjeve te 55-es së Faro Kerpushës dhe portaleve te Xen Sypeshkaqenit….dhe ti që i merr ato shpifje per te verteta…!
  Ja, keshtu bien te gjitha “argumentat” e tua,
  si ai Llaci, që nuk ngjit….
  Per kafen time mos ma ki merakun…se ndoshta e pi më të mirë se kafen tende…
  Claus, ki parasysh se publicistika nuk eshte trillim, por një fushe shoqerore që mbeshtetet tek e Verteta…

  Reply to this comment
 18. Doktori May 3, 18:47

  Bedri na rokanise koken me kete shkrim. Ben shume pyetje dhe supozime. Ceshtja eshte e thjeshte. Po te kishim fakte korrupsioni per Tahirin, PD-ja do ta kishte groposur deri tani. Por nuk kane fakte dhe bejne loje politike, me shpresen se do te shpetojne vete nga pislliqet qe kane bere. Tahiri beri mire qe ua perplasi te verteten ne sy. Ne cdo shkrim tendin permend Arta Markun si etalon te drejtesise, por deri tani nuk po shoh ndonje rezultat konkret. Prokuroria po nuk veproi per Berishen dhe Bashen, eshte e kote qe te levderosh Markun.

  Reply to this comment
  • L.F. May 3, 19:38

   Komplimentet e mia Doktor, me 4 rreshta ke qene shume here ma i sakte dhe i qarte, jo vetem se Bedriu, por edhe gjithe atyre gazetareve qe lavderojne nje dite po e nje tjeter jo, Arta Markun.

   Reply to this comment
 19. Social Rilindasi May 3, 20:02

  Pse e dorezoi mandatin e deputetit Saimir Tahiri? Po ti o shoku Bedri sikur ishe ne Gjermani i derguar i gazetes Dita, nuk e kuptove qe atij gomarit Rama ja futen 4 thundrat ne nje kepuce dhe e detyruan ta leshoje Tahirin (ose Bythqirin)?

  Reply to this comment
 20. Wahheit * Falsch * Richtig = Fakten May 3, 20:21

  Akuza drejtuar Saimirit eshte e bazuar ne supozime
  dhe fantazin e semur te keqdashesve te Shqiperise .
  Atyre qe Duan ta shikojne Shqiperine mes kriminelash ,
  mes egersirash qe shqyejne njeri-tjetrin ,gje e cila con
  ne kaoc ,duke mbajtur ne cdo rast ne nji Modus Konflikti Shqiperine ,ku per rrjedhoje do deshtoj gjithcka ,si shtet dhe shoqeri . Nji metode te tille Bota ka aplikuar si ne shtetet e Ami.Latine ,per ti nenshtruar e shndruar ne skllever ,qe kto vende ta njohin vet vehten ne statusin e Skllavit .Shifni ci ben Venezueles .Me te Tilla metoda . Pra qeverria Shqiptare duhet ti njohi mir Sinjalet qe vijne nga “miqte” dhe rrropsia plak , spucuar e gjitha me Botox ! Renia drastike e €. do te thote qe banka qendrore te kaloj ne shkallen portokalli te gadishmerise e krijoj njo Bord Bashkpunimi qe te menaxhojne e mbajne nen kontroll luhatjet e Kursit . Rama duhet ti marri me seriozitetin me te madhe kto Sinjale dhe reagoje menjiher ,duke mos u mbajtur larg esenciales se Shtetit ,nga manovrat e politikes se Botes qe Duan ta shmangin nga perqendrimi i vendit ,situates qe ata te hujat krijojne ne prapavije (minat nen themelet )

  E nqs do i kthehesha perseri Ceshtjes Farse Tahiri,
  qe behet per te tururllosur shtetin Shqiptare ,ta pengoje e mbaje te fokusuar ne drejtimin e gabuar ,

  do thoshja se asgje s’ka te vertete mbi Saimirin
  sepse nqs do kishin s’do ti mbanin kaq gjate fshehur .
  Nji akuze bazohet ne Fakte jo ne kakofoni kriminelesh ilustruar nga Deputete Loby-sta Gjermane (q)

  pra Farsa mbi Tahirin eshte e detyruar te deshtoje .

  Die Wahrheit = Einstimmung + Stimmen & Wissen
  *********************1 + 1 = 2 *************************
  jo te aludoshe e ti qendroshe nji argumenti ne kufirin e te ngjarit ~ fAKTIN .
  Akuza pa Prova eshte shpifje e denushme Ligjerishte

  Reply to this comment
 21. Jevi May 3, 20:51

  Me kete akt te Sajmirit drejtesia i ka duart e lira te veproj pa pasur nevoj per hallakatje parlamentare,pa imunitete e pa nderhyrje.Gjithe zhurma qendron ne faktin se me ato fakte qe jane ne prokurori nuk mund te arestosh asnje rrugac e jo me nje ish minister.Te presim e te shohim se cfar do te beje prokuroria neser e tutje?

  Reply to this comment
 22. Aliu nga Selenic May 3, 21:16

  Deri sote te gjith ju opozitar budallej therrisnit. Duam Koken e Tahirit.! Pa i hequr imunitetin Tahirit nuk ka vetinge dhe nuk ka drejtesi.Edi Ram po e “mbron “Tahitin etje.
  Po ja tani Tahirit ju hoq imuniteti madje e dorzoi vet.E c`fare keni tani qe llomatisni.?
  Nje gje dijeni mire qe Pase Tahirit e keni rradhen ju. Ju nuk i shpetoni dote drejtesise pasi ja keni ber borxh njemije her ketije populli e kesaje shqiperie.
  Tahiri e dorzoi vullnetarishte mandatin, po ju o kriminel qe vrate kater veta ne bulevarde , dhe nuk mbajtet asnje pik pergjegjesie.
  Po ju o kriminel qe shkatrruat gjysmen e tiranes vetem per te fituar vete dhe nuk mbajtet asnje pergjegjesi. He kure ju do ta dorzoni mandatin.?
  Epa ne se ju nuk e dorzoni vete dijeni mire qe Parlamenti do ta heq mandatin si Cecuja.!
  Keshtu qe Sajmiri i hapi rruget e drejtesise ai i pari ju dorzua Drejtesise per tu hetuar,Tani rradhen e keni ju e per ket kane filluar t`ju dridhen kembet .!
  Mjafte keni abuzuar me drejtesin Tani do te pergjigjeni para drejtesise dhe para qshqiptarve.!

  Reply to this comment
 23. 4 bandit si katër gropa thithse !... May 3, 22:52

  Thirrje katër banditëve që dogjët shqipërinë ,hajdut që vodhët floririn e bankës shqipërisë ,vrasësit e gërdecit dhe 21 janarit ,hajdut të 250 mion euro të rr/kombit ,kokë pa larët si Iliri,Saliu ,Luli, dhe Munika k,shkoni të katër tani që hoqi imunitetin dhe rruajni koqet S.Tahirit !……..

  Reply to this comment
 24. Beni USA May 4, 02:25

  Hahaha sa shume 99ca dhe nga ata “Besnik” te Edukuar ne Akademin e PS ne Sauk bejne punen ne kete faqe dhe gjithandej ne faqet Online dhe sidomos tek TEMA sepse atije nuk kane as kundershtare sepse Mero koke ….. lejon vetem komente qe i shkojne pershtate vetem Rilindjes Pyetja eshte shume e thjeshte ;Pse e dorzoje mandatin Saimir Tahiri ?? Pyetje qe ka nje pergjigje shume te thjeshte ; “shoku Miri” e dha dorheqjen duke u bere “trim” pasi u sigurua nga NENA P.S qe gjithe Prokuroret dhe Gjykatsit u vunen nen kontrollin e 99cave dhe Sorosianve te Rilindjes MAVI, dhe Sajmiri do dali si Triumfator pra do jete heroje i rradhesndaj te gjitha akuzave te brendeshme po ashtu dhe ndaj akuzave nderkombetare. URRAAAAA fitore

  Reply to this comment
 25. Paul Tedeschini May 4, 05:42

  Ky shkrim tregon se POLITIKA ASHT MBI LIGJIN.

  Nuk ka asnji nevoje te bahen interpretime apo hamendesime, mjafton ti NENSHTROHEN LIGJIT barabar te gjithe qytetart e Republikes.

  Kjo asht e vetmja rruge qe Shqipnia te baje pjese e komunitetit te shteteve europiane.

  Reply to this comment
 26. ppa May 4, 13:34

  Si gjithnje B.Islami, gjasme do te bej analistin korrekt dhe per kete fut dhe ndonje mufke si …. “Prokurorja mund te thirret nga E.Rama , por nuk ka asnje shanc qe …” Cfare thua more tutkun ? Qe kur hamendeson nje ide te tille , tregon qe je nje ” oportunist” ordiner dhe naiv qe con uje ne mullirin e Lulit e Saliut !

  Reply to this comment
 27. fajtor pa faje May 6, 00:23

  De jure nuke ka dene dorheqjeAI PARALAJMROJ PARLAMENTIN
  ”SKENI PARE GJE AKOMA.
  Nuke ka dorzure dek,araten me nenshkrim ski gjukate prokurori,polici qe e arreston Tahitian
  Tahiti ne fund do dale I pa fajshem beget kryeminister

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim