Përse e duam një çarçaf edhe në kulmin e vapës?

May 19, 2020 15:10

Përse e duam një çarçaf edhe në kulmin e vapës?

Këto dy netët e fundit kanë qenë të nxehta, por gjithsesi një çarçaf e kërkojmë nëpër gjumë edhe gjatë këtyre temperaturave. Po si shpjegohet kjo fiziologjikisht e psikologjikisht?

Na rregullon temperaturën e trupit

Çarçafi është pjesë e pandarë e jona që në fëmijëri, kur mami dimër-verë të mbështillte se ftoheshe

Ulin ankthin dhe stresin. Psikologët besojnë se mbështjellja me çarçaf e ul nivelin e stresit duke prodhuar më shumë serotoninë.

Na ndihmojnë të na zërë gjumi më shpejt

Ndihemi të sigurt dhe të mbrojtur.

 

l.h/ dita

May 19, 2020 15:10
Komento

2 Komente

 1. sepse fleme Nudo dhe nata freskohet gjithmone May 19, 18:23

  e duam a duam ,

  se na vjen mir mo .

  sikur na ledhaton edhe mbron nga pidhzat ne behare

  anes detit e te grin mishkonjat lol dhe imagjinoni

  kur te oickojn ke koka ; poshte oooooo le-le thuaj

  kurse carcafi na mbron eshte edhe erotik pastaj trupi nudo rrethuar ga carcafi hahaha 😉

  Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 May 20, 11:02

  pra shpjegimi tuaj nuk ka asnjë të dhënë fiziollogjike,pavarsisht se e përmëndni!!
  përmëndni vatëm anën psikollogjike!!
  trupi ynë ka një temperaturë mesatare 36 gradë!
  nëse temperatura e ambientit është më e ulët kemi humbje temperature dhe për pasojë të ftohtë!!
  varet sa është ndryshimi ndërmjet temperaturave,për të pasur dhe një shpejtësi të caktuar të ftohjes!!
  nëse është më e lartë se 36 atëherë do të kemi mbinxehje!!
  në rastin e parë në diferencë e vogël temperature mund të zerohet me një çarçaf,në rastin e dytë çarçafi këthehet në momentin e parë në një izolues dhe më pas në një tharës!!pra thith djersën dhe i jep mundësi trupit për tu frohur!në një farë mënyre!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim