Përse kaq e egër lufta Rama-Meta për Gjykatën e re Kushtetuese

November 16, 2019 09:25

Përse kaq e egër lufta Rama-Meta për Gjykatën e re Kushtetuese

Mazhoranca dhe Presidenca janë përfshirë në një luftë të ashpër për zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Institucioni më i lartë si garant i Kushtetutës është futur një kaos të paprecedentë sa dy palë gjyqtarë shkojnë në zyrë për të njëjtën karrige.

Në pamje të parë duket si një luftë për Kushtetutën, por që në fakt për Presidentin dhe Kryeministrin është më tepër se kaq.

Fati politik i Ilir Metës dhe Edi Ramës është në dorën e Gjykatës së re Kushtetuese.

Me të krijuar kuorumin e vet, Gjykata do të duhet të vihet në provë së paku me dy çështje shumë të rëndësishme.

Së pari është procesi i votimeve të 30 qershorit. A janë legjitime pa praninë e opozitës dhe a do rrëzohet dekreti i Metës për 13 tetorin?

Nëse Rama merr shumicën në këtë gjykatë siguron një vendim në favor dhe legjitimon procesin, edhe pse ky u bë pa praninë e opozitës.

Veç kësaj Rama po e përdor mungesën e kësaj gjykate për të ndërmarrë ligje që janë në shkelje të Kushtetutës sipas njohësve të saj, por certifikimi i shkeljeve ose konfirmimit kushtetues të vendimeve mund të bëhet vetëm nga kjo trupë e re që po ngrihet.

E dyta është fati personal i Presidentit. Parlamenti ka ngritur një komision hetimor i cili do të përmbyllet me një raport për shkarkimin e Metës.

Nëse plotësohen 94 vota në Kuvend që tashmë mazhoranca i ka, do të duhet vendimi i gjykatës kushtetuese që certifikon ose jo shkarkimin e kreut të shtetit.

Vitore Tusha dhe Besnik Muçi janë dy të listës së Metës dhe një gjykatë që funksionon me gjashtë anëtarë e bën jetike praninë e anëtarit tjetër në favor të presidentit që në këtë rast është Marsida Xhaferllari.

Këto dy vendime por dhe të tjera që pritet të depozitohen janë në themel të thelbit të përplasjes mes Metës dhe Ramës.

Është një konflikt për kontrollin e këtij segmenti të rëndësishëm të drejtësisë.

Përpos artificave ligjore që janë përdorur në rastin e përzgjedhjeve, ajo që është e qartë në Kushtetutë është fakti se presidenti ka tre anëtarë, kuvendi tre dhe po aq janë dhe nga gjykata e lartë.

Beteja për t’i marr njëri-tjetrin anëtarë sapo ka nisur dhe duket se do të vijojë.

Publikut i tundet flamuri i rreckosur i Kushtetutës, por ajo që thuhet në korridoret e politikës dhe mediave është se kush merr gjykatën kushtetuese ka në dorë dhe fatin politik të kundërshtarit.

Por edhe më me siguri mund të thuhet se një gjykatë e kontrolluar, është një reformë e dështuar.

 

e.h. / dita

November 16, 2019 09:25
Komento

26 Komente

 1. besi November 16, 10:06

  Hengshi koken qelbesira majtas djathas dhe leshelista. Edvin brekushja nuk pyeti njeri kur e zgjodhi hajdutin si president madje edhe kur e futi ne qeveri pas vjedhjes dhe 21 janarit. tani qelbesira me brekushe le te dali ne mejdan dhe te kacafytet qofte edhe fizikisht me plehren tjeter. Nje ose dy hale me pak ne kete vend te shperfytyruar nga vete ata

  Reply to this comment
 2. Telebingo ne pushtet..dhe fitusi eshte..popull mavria November 16, 10:26

  Ne planetin e larget te Albanistanit po flitet per drejtesi?!
  Si ka mundesi ? Te kene rene kaq poshte lideret ?!
  Jo mor jo ! per kushtetuten ata japin edhe jeten ! Mos shko me larg,shiko vetem perkushtimin e familjes se shquar Meta ! Dedikimin e yllit boteror Rama ! Oratorit te revolucioneve Basha ! Shkelqesise se tije te Vici-dolit Berisha.Eshte e pa mundur ! Armiku i kllases kerkon te eleminoje nje nga shoket,por unitetin e pa thyeshem te demoshkerdhatave 30 vjecare ne fuqi nuk e leviz as topi.E lum o lum ti o Shqipe qe na je kthyer ne sorre te menderosur

  Reply to this comment
 3. mirel November 16, 11:57

  Po mareveshjet greke te detit dhe vetevendosjes se minoritetit kush do i gjykoje?
  Sa per te dy, plumbin e kane pak per ate qe i kane bere Shqiperise. Ramuti duhet cuar urgjentisht ne litar

  Reply to this comment
 4. MH November 16, 12:54

  Ku mbetet rendesia e Vettingut qe na ka hanger gjithe kete kohe teper te cmushme nen kujdesin e rreformimit te drejetesise qe po na del shpuar.

  “””” Ajo që dihet për momentin është fakti se kush merr gjykatën kushtetuese ka në dorë dhe fatin politik të kundërshtarit. Por me siguri mund të thuhet se një gjykatë e kontrolluar, është një reformë e dështuar””””.

  “””” Por me siguri mund të thuhet se një gjykatë e kontrolluar, është një reformë e shpuar””””.

  Reply to this comment
 5. intelektuali November 16, 13:30

  Ja sepse:

  SEPSE DVORANI I ENVERIT DHE I STALINIT ESHTE NJESOJ SI KRYEPROKURORI NIP I KRIMINELIT ARANIT CELA QE EDVIN DROGA PO KERKON TA HEDHE NE KRYE TE PROPURORISE

  njashtu:

  Sic ka mbushur Shtetin dhe Pushtetin me “Venusa” te Sigurimit.

  PROFILI

  Ardian Dvorani, gjyqtari i tre regjimeve, që shkaktoi krizën e tanishme kushtetuese

  Pergatitur nga shtypi nga:

  intelektuali

  “Njolla më e madhe që po i vendoset reformës në drejtësi, e cila ka degraduar në pikën e betimit të gjyqtarëve kushtetues përpara noterit, ka vetëm një emër: ajo lidhet me gjykatësin Ardian Dvorani, që është njëkohësisht edhe kryetari i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED). Për të kuptuar më mirë sesi u arrit deri këtu, duhet njohur më me thellësi karriera e tij. Prej nga vjen, kush e ka katapultuar dhe cilat janë njollat e së shkuarës. Për të gjithë antikomunistët, ky gjyqtar i kohës së Diktaturës Enveriste do të mbahet mend gjatë se pikërisht në periudhën kur regjimet totalitare në botë ishin shembur, ai dënoi qytetarë shkodranë me 15 vite burg për terrorrizëm, vetëm se kishin rrëzuar, lexojeni mirë… kishin rrëzuar, bustin e Stalinit në dhjetor ‘90. Partia Demokratike ia ka përmendur shpesh këtë fakt, duke e stigmatizuar për mbrojtjen deri në fund të një diktature në agoni, duke ia kthyer parç dhe mbrapç këtë vendim të 13 dhjetorit ’90. Por, historia nuk mbaron me kaq. Ky personazh, që demokratët e urrejnë sa më s’bëhet, rezulton t’u ketë shërbyer edhe atyre me të njëjtin zell siç dinte t’i përunjej stalinistëve të fundit të Europës. Në kohën kur Berisha erdhi në pushtet, ai qëlloi të ishte anëtar i Gjykatës së Lartë. Në rrethet e juristëve, nisur nga e shkuara e tij, por edhe nga lidhjet e ngushta që kishte me Hetuesin e Enverit, Fatmir Xhafën, mbikqyrësin e PS-së në gjyqësor, ai njihej si një “i pavarur” pranë së majtës. Kjo bindje u shtua edhe më shumë, pasi ai humbi të vëllain gjatë tragjedisë korruptive të Gërdecit. Çdo opozitar i regjimit të Berishës ndihej i sigurtë se kishte një përkrahës në gjykatën supreme të vendit. Por, kur erdhi puna të vihej në provë, vëllai i viktimës së fabrikës së vdekjes, i zhgënjeu të gjithë ata. Në momentet më kruciale, atëherë kur duhet të gjykonte pataten e nxehtë të videos Meta- Prifti, që u bë edhe sebepi i masakrës së 21 janarit, Ardian Dvorani do ta nxirrte në pah karakterin e tij të vërtetë. Të gjithë e mbajnë mend se Sali Berisha u përpoq me mish e me shpirt ta nxirrte të pafajshëm aleatin e tij, të cilit në formë presioni ndaj gjyqtarëve, i shkoi për darkë një ditë para procesit. Një nga ata që e hëngri këtë presion, duke ndikuar që rezultati në Gjykatën e Lartë të dilte 5-0 pro Ilir Metës, do të ishte pikërisht ai, Ardian Dvorani. Thashethemet atëherë qarkulluan se e kishin shantazhuar me një video të dyshimtë ku Dvorani dilte “lakuriq” i korruptuar dhe mafioz, duke e bërë të ndryshonte qëndrim. Megjithëatë, ndonëse ky aludim nuk u vërtetua asnjëherë, ai mbeti si një nga gjykatësit që i shërbyen Berishës, atëhere kur i duhej më shumë dhe kur e pati më të nevojshme. Kohët ndryshuan shpejt. Meta e braktisi Berishën për t’u vllazëruar me Ramën dhe radha erdhi edhe për kameleonin Dvorani, sërisht. Ish stalinisti që i shërbeu Saliut, tani do të konvertohej sërisht si i majtë. Fati i tij i madh ishte se ardhja e Rilindjes në pushtet përkoi edhe me projektin ogurëzi të kapjes së drejtësisë. Ajo do t’i lejonte Dvoranit të vazhdonte të qëndronte në Gjykatën e Lartë edhe pas skadimit të mandatit, ndonëse kolegët e tij dhanë dorëheqjen kur u mbaroi afati. Aftësia për t’u lëpirë me pushtetin e radhës e shpëtoi edhe në vetting. Ndonëse për shumë më pak sesa kaq, kolegë të tij ishin djegur gjatë rivlerësimit, ndonëse nuk i rezultonin 100 milionë të justifikuara të pasurisë dhe i mungonin 4 faqe “prej pakujdesisë” në formularin e pasurisë, Dvorani doli i pastër. Jo vetëm kaq, pasi vettingu dogji Zaganjorin, ai u bë formalisht edhe kryegjyqtar i Gjykatës së Lartë, me vetveten si anëtar të vetëm. Me këtë tagër u emërua në fillim të këtij viti kryetar i Këshilli të Emërimeve në Drejtësi (KED), nga ku prodhoi edhe kaosin e tanishëm. Ndonëse Ardian Dvorani tentoi të kandidonte në Kushtetuese për shërbimet e bëra, partisë i duhej përkohësisht në KED dhe ai dha momentalisht dorëhejen nga ambicia e tij. Në KED duhet të përzgjidhte anëtarët për Gjykatën Kushtetuese, ngritja e së cilës ishte shndërruar në një urgjencë për ndërkombëtarët dhe ishte shënuar në një nga 9 kushtet e Bundestagut gjerman. Po të rilexohen deklaratat e tij, si ajo që i dha në qershorin e kaluar A2 CNN, se që në atë kohë listat e kandidatëve ishin gati dhe në shtator ata duhet të zgjidheshin në kushttuese, kuptohet më mirë gjithçka. Por, këtu, në bashkëpunim me Rilindjen, filloi procesi i vonesës, qëllimi i së cilës ishte çuarja e zarave të partisë në krye të drejtësisë. Dvorani në një dakordësi të hapur me Parlmentin e drejtuar nga Dinosauri i Enverit, Gramoz Ruçi, bënë gjithçka për t’i hequr mundësinë e një zgjedhje të lirë presidentit Meta. Ai që nga data 21 shtator (pra pikërisht atëhere kur pati deklaruar se procesi do përfundonte) e deri në 7 nëntor i mbajti të fshehura në sirtarin e skrivanisë së tij, listat tashmë të votuara nga anëtarët e tjerë të KED. E bëri këtë me qëllim, pa njoftuar asnjë nga kolegët dhe megjithëse ligji nuk i njeh asnjë të drejtë më tepër se këta të fundit. Pastaj në bashkërendim me kriminelin e diktatures, Gramoz Ruçin, ia dërgoi listat parlamentit në afatin e skajshëm, deputetët i vonuan po në afatin e skajshëm prej 30 ditësh, në mënyrë që Arta Vorpsi të zgjidhej automatikisht dhe të shmangej Ilir Meta nga procesi. Si pasojë e këtyre manovrave sa meskine, po aq edhe perverse, ne jemi sot në gjendjen që kemi dy të emëruara në një karrige për Gjykatën Kushtetuese, dhe në pozitën groteske, kur njëra prej tyre shkon e betohet përpara një noteri buzë Lanës. Ky pra është kontributi i një personazhi si Ardian Dvorani, enveristi stalinist i fundit në Shqipëri, njeriu që e ndihmoi regjimin e Berishës duke e shpëtuar në gjyqin e Metës dhe që tani po i shërben me zell Rilindjes. Kuptohet se duke pasur në krye kameleonë të tillë, tipikë për tranzicionin shqiptar, ku do të përfundonte reforma euro- atlantike në drejtësi, aq shumë e propaganduar nga ata që na kanë lënë tashmë shëndenë: Lu dhe Vllahutin.”

  Reply to this comment
 6. intelektuali November 16, 13:31

  Ja sepse:

  SEPSE DVORANI I ENVERIT DHE I STALINIT ESHTE NJESOJ SI KRYEPROKURORI NIP I KRIMINELIT ARANIT CELA QE EDVIN DROGA PO KERKON TA HEDHE ME PARASHYTE KOMUNISTE NE KRYE TE PROKURORISE

  njashtu:

  Sic ka mbushur Shtetin dhe Pushtetin me “Venusa” te Sigurimit.

  PROFILI

  Ardian Dvorani, gjyqtari i tre regjimeve, që shkaktoi krizën e tanishme kushtetuese

  Pergatitur nga shtypi nga:

  intelektuali

  “Njolla më e madhe që po i vendoset reformës në drejtësi, e cila ka degraduar në pikën e betimit të gjyqtarëve kushtetues përpara noterit, ka vetëm një emër: ajo lidhet me gjykatësin Ardian Dvorani, që është njëkohësisht edhe kryetari i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED). Për të kuptuar më mirë sesi u arrit deri këtu, duhet njohur më me thellësi karriera e tij. Prej nga vjen, kush e ka katapultuar dhe cilat janë njollat e së shkuarës. Për të gjithë antikomunistët, ky gjyqtar i kohës së Diktaturës Enveriste do të mbahet mend gjatë se pikërisht në periudhën kur regjimet totalitare në botë ishin shembur, ai dënoi qytetarë shkodranë me 15 vite burg për terrorrizëm, vetëm se kishin rrëzuar, lexojeni mirë… kishin rrëzuar, bustin e Stalinit në dhjetor ‘90. Partia Demokratike ia ka përmendur shpesh këtë fakt, duke e stigmatizuar për mbrojtjen deri në fund të një diktature në agoni, duke ia kthyer parç dhe mbrapç këtë vendim të 13 dhjetorit ’90. Por, historia nuk mbaron me kaq. Ky personazh, që demokratët e urrejnë sa më s’bëhet, rezulton t’u ketë shërbyer edhe atyre me të njëjtin zell siç dinte t’i përunjej stalinistëve të fundit të Europës. Në kohën kur Berisha erdhi në pushtet, ai qëlloi të ishte anëtar i Gjykatës së Lartë. Në rrethet e juristëve, nisur nga e shkuara e tij, por edhe nga lidhjet e ngushta që kishte me Hetuesin e Enverit, Fatmir Xhafën, mbikqyrësin e PS-së në gjyqësor, ai njihej si një “i pavarur” pranë së majtës. Kjo bindje u shtua edhe më shumë, pasi ai humbi të vëllain gjatë tragjedisë korruptive të Gërdecit. Çdo opozitar i regjimit të Berishës ndihej i sigurtë se kishte një përkrahës në gjykatën supreme të vendit. Por, kur erdhi puna të vihej në provë, vëllai i viktimës së fabrikës së vdekjes, i zhgënjeu të gjithë ata. Në momentet më kruciale, atëherë kur duhet të gjykonte pataten e nxehtë të videos Meta- Prifti, që u bë edhe sebepi i masakrës së 21 janarit, Ardian Dvorani do ta nxirrte në pah karakterin e tij të vërtetë. Të gjithë e mbajnë mend se Sali Berisha u përpoq me mish e me shpirt ta nxirrte të pafajshëm aleatin e tij, të cilit në formë presioni ndaj gjyqtarëve, i shkoi për darkë një ditë para procesit. Një nga ata që e hëngri këtë presion, duke ndikuar që rezultati në Gjykatën e Lartë të dilte 5-0 pro Ilir Metës, do të ishte pikërisht ai, Ardian Dvorani. Thashethemet atëherë qarkulluan se e kishin shantazhuar me një video të dyshimtë ku Dvorani dilte “lakuriq” i korruptuar dhe mafioz, duke e bërë të ndryshonte qëndrim. Megjithëatë, ndonëse ky aludim nuk u vërtetua asnjëherë, ai mbeti si një nga gjykatësit që i shërbyen Berishës, atëhere kur i duhej më shumë dhe kur e pati më të nevojshme. Kohët ndryshuan shpejt. Meta e braktisi Berishën për t’u vllazëruar me Ramën dhe radha erdhi edhe për kameleonin Dvorani, sërisht. Ish stalinisti që i shërbeu Saliut, tani do të konvertohej sërisht si i majtë. Fati i tij i madh ishte se ardhja e Rilindjes në pushtet përkoi edhe me projektin ogurëzi të kapjes së drejtësisë. Ajo do t’i lejonte Dvoranit të vazhdonte të qëndronte në Gjykatën e Lartë edhe pas skadimit të mandatit, ndonëse kolegët e tij dhanë dorëheqjen kur u mbaroi afati. Aftësia për t’u lëpirë me pushtetin e radhës e shpëtoi edhe në vetting. Ndonëse për shumë më pak sesa kaq, kolegë të tij ishin djegur gjatë rivlerësimit, ndonëse nuk i rezultonin 100 milionë të justifikuara të pasurisë dhe i mungonin 4 faqe “prej pakujdesisë” në formularin e pasurisë, Dvorani doli i pastër. Jo vetëm kaq, pasi vettingu dogji Zaganjorin, ai u bë formalisht edhe kryegjyqtar i Gjykatës së Lartë, me vetveten si anëtar të vetëm. Me këtë tagër u emërua në fillim të këtij viti kryetar i Këshilli të Emërimeve në Drejtësi (KED), nga ku prodhoi edhe kaosin e tanishëm. Ndonëse Ardian Dvorani tentoi të kandidonte në Kushtetuese për shërbimet e bëra, partisë i duhej përkohësisht në KED dhe ai dha momentalisht dorëhejen nga ambicia e tij. Në KED duhet të përzgjidhte anëtarët për Gjykatën Kushtetuese, ngritja e së cilës ishte shndërruar në një urgjencë për ndërkombëtarët dhe ishte shënuar në një nga 9 kushtet e Bundestagut gjerman. Po të rilexohen deklaratat e tij, si ajo që i dha në qershorin e kaluar A2 CNN, se që në atë kohë listat e kandidatëve ishin gati dhe në shtator ata duhet të zgjidheshin në kushttuese, kuptohet më mirë gjithçka. Por, këtu, në bashkëpunim me Rilindjen, filloi procesi i vonesës, qëllimi i së cilës ishte çuarja e zarave të partisë në krye të drejtësisë. Dvorani në një dakordësi të hapur me Parlmentin e drejtuar nga Dinosauri i Enverit, Gramoz Ruçi, bënë gjithçka për t’i hequr mundësinë e një zgjedhje të lirë presidentit Meta. Ai që nga data 21 shtator (pra pikërisht atëhere kur pati deklaruar se procesi do përfundonte) e deri në 7 nëntor i mbajti të fshehura në sirtarin e skrivanisë së tij, listat tashmë të votuara nga anëtarët e tjerë të KED. E bëri këtë me qëllim, pa njoftuar asnjë nga kolegët dhe megjithëse ligji nuk i njeh asnjë të drejtë më tepër se këta të fundit. Pastaj në bashkërendim me kriminelin e diktatures, Gramoz Ruçin, ia dërgoi listat parlamentit në afatin e skajshëm, deputetët i vonuan po në afatin e skajshëm prej 30 ditësh, në mënyrë që Arta Vorpsi të zgjidhej automatikisht dhe të shmangej Ilir Meta nga procesi. Si pasojë e këtyre manovrave sa meskine, po aq edhe perverse, ne jemi sot në gjendjen që kemi dy të emëruara në një karrige për Gjykatën Kushtetuese, dhe në pozitën groteske, kur njëra prej tyre shkon e betohet përpara një noteri buzë Lanës. Ky pra është kontributi i një personazhi si Ardian Dvorani, enveristi stalinist i fundit në Shqipëri, njeriu që e ndihmoi regjimin e Berishës duke e shpëtuar në gjyqin e Metës dhe që tani po i shërben me zell Rilindjes. Kuptohet se duke pasur në krye kameleonë të tillë, tipikë për tranzicionin shqiptar, ku do të përfundonte reforma euro- atlantike në drejtësi, aq shumë e propaganduar nga ata që na kanë lënë tashmë shëndenë: Lu dhe Vllahutin.”

  Reply to this comment
  • Loni November 16, 15:51

   Ha mut ha! Ha edhe pak! Ha eshe me se num ke ngrene fare! Po ha o detezi ha! Mut eshte te ben mire! Ha pra!

   Reply to this comment
  • Aliu nga Selenic November 16, 19:04

   Ilir Meta dhe Dashakeqasite e reformes ne drejtesi tani me nuk u ka mbetur gje tjeter vecse te siguroojn numra ne favor te tyre per te realizuar mbrojtje finale ne gjykate kushtetuese.
   Po si mendoni juve.? Kaqe budalla do te jen keta monitoruesit nderkombetar qe te lejojn nj gje te tille.?
   Nulk me besohet.Ilir Meta e ka te kote sa anje numer ne favor te tij nuk do te gjendeta pasi jan deshmuar qe tre vjet atireforme madje edhe sabotatore te saje.!

   Reply to this comment
   • intelektuali November 16, 19:58

    Liu nga Selenica:

    Like Floriri eshte pjella e Edi Rames dhe e Rilindjes se tij Enveriste, Edi Rama me doren e tij e hodhi me “parashyte enveriste” ne karriken e Presidentit me ane te krimineleve qe ka vendosur ne Parlament me Gerdallen e Enverit, Gramoz Ruci, prandaj sic e thote edhe demo

    LE T’I HANE KOKEN NJERI TJETRIT:

    njashtu:

    Sic ja hengri koken Enveri te gjithe shokeve te tij kriminele dhe kasape komuniste,

    por:

    Problemi eshte se ne Krye te Prokurorise po emerohet nje nip i kriminelit gjakatar Aranit Cela si edhe te gjithe “Venusat” e Enverit me pare ne krye te KLP-se dhe qe po kapin majat me te larta te Shtetit dhe Pushtetit

    dhe:

    Kjo nuk eshte nje gje mjaft e LIGE per Vatanin qe po kerkon te antarsohet ne BE bythenderur dhe gjuhejashte, ne “bisht te kavallit” me nje popull si nje fis prej Afrike Zulu

    THIS IS A QUESTON! KJO ESHTE CESHTJA

    Sic deklaronte Hamleti ne Danimarke kur ishte ne dileme ke te ndeshkonte dhe te vriste: Nenen apo dashnorin e saj qe i kishte vrare babane dhe i kishte uzurpuar Tronin e Mbretit,

    prandaj:

    KE TE NDESHKOJNE SOT SHQYPTARET?

    Edvin Drogen apo Like Floririn qe kane uzurpuar me finte enveriste pushtetin dhe qe tani:

    DUAN T’I HANE KOKEN NJERI-TJETRIT

    Reply to this comment
    • Aliu nga Selenic November 17, 10:49

     Like Florisi eshte bderguar atje me iden e nje peshku te madhe. Ket likja e din mire dhe rezistenca e tij kunder reformes ne drejtesi ka njojtur shum varjante sabotuese.
     Po c`fare te besh qe ketu eshte Bab Amerik dhe nuk ka se c`fare te bej ase likja dhe askush tjter,Edi Rama eshte inisiatori i futjes ne kushtetut te Monitoruesve ndarkombatar dhe vecanrishte ate te Ameriskes.
     Keshtu qe te4 gjith e dijem deklaraten e Rames kure tha:” Po te mi kerkoj rrenjet une dal kushuri me Sali Berishen” ndaj dhe ne shqiptaret nuk arrijm ta bejm, reformen e keshu ai dhe versionin per Monitoruesit.
     Keshtu ti Z. Intelektual eshte e vertet.! Koken e Edi Rames nuk e han don Meta.Meta do te hej Koken e vete.!

     Reply to this comment
 7. demo November 16, 14:44

  Hengshin koken! Nje me pak.

  Reply to this comment
 8. Ylli November 16, 15:14

  Nese je Rilindes dhe shkruan qe ke hallin e Kushtetutes dhe Shqiperise ,thjesht je legen dhe mashtrues….ti o legen ke hallin e Partise.
  Nese je Demokrat dhe shkruan se ke hallin e Kushtetutes dhe Shqiperise ,thjeshte je legen dhe mashtrues ….edhe ti o legen ke hallin e Partise .
  Per nje LSI -ist ,cfare te them …Iliri u martua me Moniken apo Monika u martua me Ilirin ??
  Kjo eshte dilema me inteligjente e nje LSI- sti.
  Ngelet nje pjese qe une modestisht pretendoj qe u perkas ( se di sesa mundet ) qe kane hallin e Shqiperise ,qe esencialisht nuk kuptojme nga Kushtetuta por shikojme te interesuarit per Kushtetuten dhe ketu na vijne zorret ne fyt nga neveritja .E kur shikon keta qe bejne lufte gjasme principesh kushtetuese te pakten ndjehesh i qete qe si perket pjeses legene partiake te shoqerise shqiptare .
  Une besoj se jeta eshte zhvillim dhe me nje menyre ose tjeter Shqiperia do behet .
  Por ajo qe me neveritet eshte kur shikoj nje grua zonje qe kthehet ne loder adoleshente noteriale per Play – Station Partie !!
  Karakter + Ndergjegje …..binom qe nuk e ka as 5 % e shoqerise sone .Fatkeqesisht dhe dhembsurisht !!
  Sa per Gjyk. Kushtetuese…….e kush ja u qiu robt !!!

  Reply to this comment
 9. mona November 16, 17:04

  ore ju te Dites, anen e Ilir metes mbani juve???
  Po qenkeni te shkalluar fare..
  Me kete plehre beheni ju????
  Qenkeni me keq se Qim Peka.
  allah-allah

  Reply to this comment
 10. fteri November 16, 17:42

  Të gjitha marrzitë jan të vdekshme ,por marrzia e INTELEKTUAL MAVRISË ,nuk paska të sosur .Urrejtja për legjendarin Enver Hëxha ,për arritjet brilante të 45 vjetve në shqipëri ja ka errësuar sytë ,ndërgjegjen ,veshët .Pra bënë qorrin,bënë shurdhin ,bënë memecin .
  Çdo veprim dallkauke 30 vjeçar të klasëës re politike të demokratoshkërdhatësisë borgjezomadhe të shtypjes e diskreminimin ,shfrytëzimin egër kundër shqipërisë që ndjek e zbaton imperjalizmi i haj ,social fshiste të Berishës ,METËS etj e lidhë me kapjen e drejtësisë ,të falangave të burgagjive ose lidhë me regjimin e Enver Hoxhës ,ai që udhëheqi shqipërinë për 45 vjet me fitore ,që mahniti dhe botën me arritjet sa 450 vjet rende shkërdhatësie.

  Që nga v. 1990 deri në v. 2019 kjo klasë politike kapitaliste të udhëhequra nga SHBA dhe BE ka grabitur gjithë pasurinë e shqipërisë të ngritur me djersë e gjak të shqiptarve

  Është fatkeqësi për popullin shqiptar që ëndrrën e tij për ta bërë shqipërinë si gjithë europa e zhbëri e shkatrroi Sali Berisha ,Ilir Meta e kompani .Sali berisha ,Ilir Meta si bishë e tërbuar së bashku me ishë gjykatën kushtetuese punoi fort për të penguar reformën në drejtësi duke ja rekomanduar komisionit venecias sikur ata do ti shpëtonin lëkurën për skandalet e ILIR METËS në krye të KLD ,ku si maca me miun me ministren e drejtësi kundështoi shkeljet e gjykatësve ,duke filluar me Zgoniarin e Gjin Gjona e shumë mafioz të drejtësisë të shkoollës plepave që kan rrënuar shqipërinë ,e sot jan bashkëpuntor të familjes mafioze Berisha.-Meta.që dretësia e korruptuar mafioze i kan nxjerr ujë të zi këti vendi për 30 vjet sa 300 vjet robëri Zogisto-otomane..

  KËTA Persona KAN FUTUR NË KAOS TËRË SISTEMIN E DREJTËSISË në shqipëri ,JA KUNDRAVËN WETINGUT ,SHBA,DHE BE.PIKË !

  Krimet e shkuara gjat 29 vjeve i mbajnë në ankth një tufë banditësh politik me Ilir Metën në krye që duan të kapin gjykatën kushtetuese ,për ti shpëtuar shkarkimit të sigurtë ,për quarjen e vendit drejt kaosit e luftës në shpalljan e 30 qërshorit jo të ligjë[shme.Krim që ja hodhi poshtë SHBA,BE ,gjithë ndërkombëtarët dhe Komisioni i venecias.

  Tre qëllime ka banda e Sali Berishës(L.Bashës )Ilir Metës (M.Kryemadhit )

  -Bllokumin e gjkatës kushtetuese me kamikazët e tyre.
  -Kjo ka si synim , futjen e vendit në kaos ,
  -pengimin e wetingu-t,
  -Marrjen e pushtetit gjyqësor në tavolinë (me mjete antidemokratike të përmbysë parlamentin e shumicës që ka votu populli .
  -Të arrijnë që wetingu-n ta kthejnë në funksio0n të shpëtimit të lëkurës tyre të njollosur e përgjekur në krime.

  Kur Edi Rama ka deklaruar se do të bëjë shtet,dhe se kush e pengon do të ndeshte me popullin e tijë me ,SHBA,dhe BE ,që kan

  Politika shtypëse e Sali Berishës me bashkëpuntor të tijë,Ilir Meta ka mar fund.Reforma do të vazhdoi pa lëkundje ,do formohet gjykata kushtetuese e cila do të vë para ligjit vrasist e 1997-98 .hajdutët e 2 milard lekve të piramidave,vrasit e Azem Hajdarit, Trafikantët e hapjes depove dhe shtësit e municioneve të ushtrisë ,vrasit e gërdeci ,21 janarit ,tradhëtarët vatanit që shitën detin ,zhduksin e Rremzi Hoxhës etj.Këta e fusin në kaos sot gjykatën kushtetuese të drejtësisë me president Ilir Floririn ,jo Edi Rama që kërkon të bëjë shtet,ky është dhe vullneti dhe bindja e qytetarit të tjesht.Reforma do të vazhdoi pa lëkundje.

  Akuzat e ngritura të Ilir Metës dhe në prapaskenë të Sali Berishës kundër Edi ramës ,jan akuza të ngritura mbi krimin,vrasjen ,grabitjen ,plaçiktjen ,dhunimin më të ndyrë të magjorancës së votave të shumicës së popullit shqiptar.

  Reply to this comment
 11. fteri November 16, 17:57

  Të gjitha marrzitë jan të vdekshme ,por marrzia e INTELEKTUAL MAVRISË ,nuk paska të sosur .

  Urrejtja për legjendarin Enver Hëxha ,për sistemin socialistë dhe arritjet brilante të 45 vjetve në shqipëri ja ka errësuar sytë ,ndërgjegjen ,veshët .Pra bënë qorrin,bënë shurdhin ,bënë memecin .

  Çdo veprim dallkauke 30 vjeçar të klasëës re politike të demokratoshkërdhatësisë borgjezomadhe të shtypjes e diskreminimin ,shfrytëzimin egër kundër shqipërisë që ndjek e zbaton imperjalizmi i haj ,social fshiste të Berishës ,METËS etj e lidhë me kapjen e drejtësisë ,të falangave të burgagjive ose ja veshë e lidhë si muti pas këpucës me regjimin e Enver Hoxhës ,ai që udhëheqi shqipërinë për 45 vjet me fitore të mëdha ,që mahniti dhe botën me arritjet sa 450 vjet rende borgjeze -shkërdhatësie,përfshi edhe 30 vjeshin e fundit .

  Që nga v. 1990 deri në v. 2019 komandon kjo klasë politike kapitaliste të udhëhequra nga SHBA dhe BE e cila ka grabitur e shkatrruar gjithë pasurinë e shqipërisë të ngritur me djersë e gjak të shqiptarve në shekuj.

  Është fatkeqësi për popullin shqiptar që ëndrrën e tij për ta bërë shqipërinë si gjithë europa e zhbëri e shkatrroi Sali Berisha ,Ilir Meta e kompani .

  .Sali berisha ,Ilir Meta si bishë e tërbuar së bashku me ishë gjykatën kushtetuese punoi fort për të penguar reformën në drejtësi duke ja rekomanduar disa herë komisionit venecias sikur ata do ti shpëtonin lëkurën për skandalet e ILIR METËS në krye të KLD ,ku si maca me miun grindeshin me ministren e drejtësisë duke përkrahur gjykatësit e mafjes shqiptare ,dhe kundështuar shkeljet e gjykatësve ,duke filluar me Zgoniarin e Gjin Gjona e kompani ku shumë mafioz të drejtësisë të shkoollës plepave që kan rrënuar shqipërinë jan graduar ,e sot jan bashkëpuntor të familjes mafioze Berisha.-Meta. Jan këta supër miloner të dretësisë s e korruptuar mafioze që i kan nxjerr ujë të zi këti vendi për 30 vjet shkatrrim e vjedhje sa 300 vjet robëri Zogisto-otomane..

  ILIR META KA QË MË 2017- E KËTJ PERSONI QË KA FUTUR NË KAOS TËRË SISTEMIN E DREJTËSISË në shqipëri ,JA KUNDRAVËN WETINGUT ,SHBA,DHE BE.PIKË !
  KLGJ-ja ja ka nxjerrë në dreitë skandalet Ilir Metës ,tani kërcënon për luftë vendin si qen i tërbuar.

  PRANDAJ JU GAZETA DITA JENI MË TË DREJTË NË GJKIMIN E LUFTËS PËR DREJTËSI.NË (GJ.K ) !

  Krimet e shkuara gjat 29 vjeve i mbajnë në ankth një tufë banditësh politik me Ilir Metën në krye që duan të kapin gjykatën kushtetuese ,për ti shpëtuar shkarkimit të sigurtë ,për quarjen e vendit drejt kaosit e luftës në shpalljan e 30 qërshorit jo të ligjë[shme.Krim që ja hodhi poshtë SHBA,BE ,gjithë ndërkombëtarët dhe Komisioni i venecias.

  Tre qëllime ka banda e Sali Berishës(L.Bashës )Ilir Metës (M.Kryemadhit )

  -Bllokumin e gjkatës kushtetuese me kamikazët e tyre.
  -Kjo ka si synim , futjen e vendit në kaos ,
  -pengimin e wetingu-t,
  -Marrjen e pushtetit gjyqësor në tavolinë (me mjete antidemokratike të përmbysë parlamentin e shumicës që ka votu populli .
  -Të arrijnë që wetingu-n ta kthejnë në funksio0n të shpëtimit të lëkurës tyre të njollosur e përgjekur në krime.

  Kur Edi Rama ka deklaruar se do të bëjë shtet,dhe se kush e pengon do të ndeshte me popullin e tijë me ,SHBA,dhe BE ,që kan

  Politika shtypëse e Sali Berishës me bashkëpuntor të tijë,Ilir Meta ka mar fund.Reforma do të vazhdoi pa lëkundje ,do formohet gjykata kushtetuese e cila do të vë para ligjit vrasist e 1997-98 .hajdutët e 2 milard lekve të piramidave,vrasit e Azem Hajdarit, Trafikantët e hapjes depove dhe shtësit e municioneve të ushtrisë ,vrasit e gërdeci ,21 janarit ,tradhëtarët vatanit që shitën detin ,zhduksin e Rremzi Hoxhës etj.Këta e fusin në kaos sot gjykatën kushtetuese të drejtësisë me president Ilir Floririn ,jo Edi Rama që kërkon të bëjë shtet,ky është dhe vullneti dhe bindja e qytetarit të tjesht.Reforma do të vazhdoi pa lëkundje.

  Akuzat e ngritura të Ilir Metës dhe në prapaskenë të Sali Berishës kundër Edi ramës ,jan akuza të ngritura mbi krimin,vrasjen ,grabitjen ,plaçiktjen ,dhunimin më të ndyrë të magjorancës së votave të shumicës së popullit shqiptar.

  Reply to this comment
 12. fteri November 16, 18:04

  Të gjitha marrzitë jan të vdekshme ,por marrzia e INTELEKTUAL MAVRISË ,nuk paska të sosur .

  Urrejtja për legjendarin Enver Hëxha ,për sistemin socialistë dhe arritjet brilante të 45 vjetve në shqipëri ja ka errësuar sytë ,ndërgjegjen ,veshët .Pra bënë qorrin,bënë shurdhin ,bënë memecin .

  Çdo veprim dallkauke 30 vjeçar të klasëës re politike të demokratoshkërdhatësisë borgjezomadhe të shtypjes e diskreminimin ,shfrytëzimin egër kundër shqipërisë që ndjek e zbaton imperjalizmi i haj ,social fshiste të Berishës ,METËS etj e lidhë me kapjen e drejtësisë ,të falangave të burgagjive ose ja veshë e lidhë si muti pas këpucës me regjimin e Enver Hoxhës ,ai që udhëheqi shqipërinë për 45 vjet me fitore të mëdha ,që mahniti dhe botën me arritjet sa 450 vjet rende borgjeze -shkërdhatësie,përfshi edhe 30 vjeshin e fundit .

  Që nga v. 1990 deri në v. 2019 komandon kjo klasë politike kapitaliste të udhëhequra nga SHBA dhe BE e cila ka grabitur e shkatrruar gjithë pasurinë e shqipërisë të ngritur me djersë e gjak të shqiptarve në shekuj.

  Është fatkeqësi për popullin shqiptar që ëndrrën e tij për ta bërë shqipërinë si gjithë europa e zhbëri e shkatrroi Sali Berisha ,Ilir Meta e kompani .

  .Sali berisha ,Ilir Meta si bishë e tërbuar së bashku me ishë gjykatën kushtetuese punoi fort për të penguar reformën në drejtësi duke ja rekomanduar disa herë komisionit venecias sikur ata do ti shpëtonin lëkurën për skandalet e ILIR METËS në krye të KLD ,ku si maca me miun grindeshin me ministren e drejtësisë duke përkrahur gjykatësit e mafjes shqiptare ,dhe kundështuar shkeljet e gjykatësve ,duke filluar me Zgoniarin e Gjin Gjona e kompani ku shumë mafioz të drejtësisë të shkoollës plepave që kan rrënuar shqipërinë jan graduar ,e sot jan bashkëpuntor të familjes mafioze Berisha.-Meta. Jan këta supër miloner të dretësisë s e korruptuar mafioze që i kan nxjerr ujë të zi këti vendi për 30 vjet shkatrrim e vjedhje sa 300 vjet robëri Zogisto-otomane..

  ILIR META KA QË MË 2017- E KËTJ PERSONI QË KA FUTUR NË KAOS TËRË SISTEMIN E DREJTËSISË në shqipëri ,JA KUNDRAVËN WETINGUT ,SHBA,DHE BE.PIKË !
  KLGJ-ja ja ka nxjerrë në dreitë skandalet Ilir Metës ,tani kërcënon për luftë vendin si qen i tërbuar.

  PRANDAJ JU GAZETA DITA JENI MË TË DREJTË NË GJKIMIN E LUFTËS PËR DREJTËSI.NË (GJ.K ) !

  Krimet e shkuara gjat 29 vjeve i mbajnë në ankth një tufë banditësh politik me Ilir Metën në krye që duan të kapin gjykatën kushtetuese ,për ti shpëtuar shkarkimit të sigurtë ,për quarjen e vendit drejt kaosit e luftës në shpalljan e 30 qërshorit jo të ligjë[shme.Krim që ja hodhi poshtë SHBA,BE ,gjithë ndërkombëtarët dhe Komisioni i venecias.

  Tre qëllime ka banda e Sali Berishës(L.Bashës )Ilir Metës (M.Kryemadhit )

  -Bllokumin e gjkatës kushtetuese me kamikazët e tyre.
  -Kjo ka si synim , futjen e vendit në kaos ,
  -pengimin e wetingu-t,
  -Marrjen e pushtetit gjyqësor në tavolinë (me mjete antidemokratike të përmbysë parlamentin e shumicës që ka votu populli .
  -Të arrijnë që wetingu-n ta kthejnë në funksio0n të shpëtimit të lëkurës tyre të njollosur e përgjekur në krime.

  Kur Edi Rama ka deklaruar se do të bëjë shtet,dhe se kush e pengon do të ndeshte me popullin e tijë me ,SHBA,dhe BE ,që kan

  Politika shtypëse e Sali Berishës me bashkëpuntor të tijë,Ilir Meta ka mar fund.Reforma do të vazhdoi pa lëkundje ,do formohet gjykata kushtetuese e cila do të vë para ligjit vrasist e 1997-98 .hajdutët e 2 milard lekve të piramidave,vrasit e Azem Hajdarit, Trafikantët e hapjes depove dhe shtësit e municioneve të ushtrisë ,vrasit e gërdeci ,21 janarit ,tradhëtarët vatanit që shitën detin ,zhduksin e Rremzi Hoxhës etj.Këta e fusin në kaos sot gjykatën kushtetuese të drejtësisë me president Ilir Floririn ,jo Edi Rama që kërkon të bëjë shtet,ky është dhe vullneti dhe bindja e qytetarit të thjesht.Reforma do të vazhdoi pa lëkundje.

  Akuzat e ngritura të Ilir Metës dhe në prapaskenë të Sali Berishës kundër Edi Ramës ,jan akuza të ngritura mbi krimin,vrasjen ,grabitjen ,plaçiktjen ,dhunimin më të ndyrë ,kundër magjorancës së votave të shumicës së popullit shqiptar.

  Reply to this comment
  • intelektuali November 16, 20:00

   Fteri Myteberi, Liu nga Selenica eshte treguar me inteligjent se ty dhe ka kuptuar nje pjese te madhe te “vertetes” prandaj nuk po zoritem dhe po te ripostoje repliken e intelektualit qe i spjegon te gjitha me pak fjale:

   Like Floriri eshte pjella e Edi Rames dhe e Rilindjes se tij Enveriste, Edi Rama me doren e tij e hodhi me “parashyte enveriste” ne karriken e Presidentit me ane te krimineleve qe ka vendosur ne Parlament me Gerdallen e Enverit, Gramoz Ruci, prandaj sic e thote edhe demo

   LE T’I HANE KOKEN NJERI TJETRIT:

   njashtu:

   Sic ja hengri koken Enveri te gjithe shokeve te tij kriminele dhe kasape komuniste,

   por:

   Problemi eshte se ne Krye te Prokurorise po emerohet nje nip i kriminelit gjakatar Aranit Cela si edhe te gjithe “Venusat” e Enverit me pare ne krye te KLP-se dhe qe po kapin majat me te larta te Shtetit dhe Pushtetit

   dhe:

   Kjo nuk eshte nje gje mjaft e LIGE per Vatanin qe po kerkon te antarsohet ne BE bythenderur dhe gjuhejashte, ne “bisht te kavallit” me nje popull si nje fis prej Afrike Zulu

   THIS IS A QUESTON! KJO ESHTE CESHTJA

   Sic deklaronte Hamleti ne Danimarke kur ishte ne dileme ke te ndeshkonte dhe te vriste: Nenen apo dashnorin e saj qe i kishte vrare babane dhe i kishte uzurpuar Tronin e Mbretit,

   prandaj:

   KE TE NDESHKOJNE SOT SHQYPTARET?

   Edvin Drogen apo Like Floririn qe kane uzurpuar me finte enveriste pushtetin dhe qe tani:

   DUAN T’I HANE KOKEN NJERI-TJETRIT

   Reply to this comment
   • fteri November 17, 05:15

    Laje gojnë kur të përmendësh mu dhe Liun nga Selenica !

    Ne jemi vigan të pa përlyer atdhetar .Ti nuk ke asnjë vlerë , i bie violinës në një tel MONOTON duke përmendur vetëm emrin Enver Hoxhës pa asnjë lidhje ,bëhesh psikopat i mërzitshëm .

    Vlera jote është se ke përkthyer veprat e Enver Hoxhës në gjuhë huaj ,kjo tregon se ishe një talent,por je një pishtar i kapitalizmit me kuti boshe ,i krijuar prej shisheve bosh e turli mbeturinash me demo dhe antishurra etj …..
    Të gjitha marrzitë jan të vdekshme ,por marrzia e INTELEKTUAL MAVRISË ,nuk paska të sosur .

    Urrejtja për legjendarin Enver Hëxha ,për sistemin socialistë dhe arritjet brilante të 45 vjetve në shqipëri ti ka errësuar sytë ,ndërgjegjen ,veshët .Pra bënë qorrin,bënë shurdhin ,bënë memecin .

    Çdo veprim dallkauke 30 vjeçar të klasëës re politike të demokratoshkërdhatësisë borgjezomadhe të shtypjes e diskreminimin ,shfrytëzimin egër kundër shqipërisë ,politikë që ndjek e zbaton imperjalizmi i haj ,social fshiste të Berishës ,METËS etj e lidhë me kapjen e drejtësisë ,të falangave të burgagjive dhe ja veshë e lidhë si muti pas këpucës me regjimin e Enver Hoxhës ,kjo nuk është e vërtet ,por mëllef personal.Kur kalbësira është vetë sistemi kapitalist i joti.

    Që nga v. 1990 deri në v. 2019 komandon kjo klasë politike kapitaliste të udhëhequra nga SHBA dhe BE e cila ka grabitur e shkatrruar gjithë pasurinë e shqipërisë të ngritur me djersë e gjak të shqiptarve në shekuj.

    Është fatkeqësi për popullin shqiptar që ëndrën e tij për ta bërë shqipërinë si gjithë europa e zhbëri e shkatrroi Sali Berisha ,Ilir Meta e kompani .

    .Sali berisha ,Ilir Meta si bishë e tërbuar së bashku me ishë gjykatën kushtetuese punoi fort për të penguar reformën në drejtësi duke ja rekomanduar disa herë komisionit venecias sikur ata do ti shpëtonin lëkurën për skandalet e ILIR METËS në krye të KLD ,ku si maca me miun grindeshin me ministren e drejtësisë duke përkrahur gjykatësit e mafjes shqiptare ,dhe fshehur shkeljet e gjykatësve mafioz,duke filluar me Zgoniarin e Gjin Gjona e kompani ku shumë mafioz të drejtësisë të shkoollës plepave që kan rrënuar shqipërinë,apo jan graduar ,e sot jan bashkëpuntor të familjes mafioze Berisha.-Meta.

    Jan këta supër miloner të dretësisë se korruptuar mafiozë që i kan nxjerr ujë të zi këti vendi për 30 vjet shkatrrim e grabitje sa 300 vjet robëri Zogisto-otomane..

    ILIR META KA QË MË 2017- E KËTJ PERSONI QË KA FUTUR NË KAOS TËRË SISTEMIN E DREJTËSISË në shqipëri ,JA KUNDRAVËN WETINGUT ,SHBA,DHE BE.PIKË !
    KLGJ-ja ja ka nxjerrë në dreitë skandalet Ilir Metës ,tani kërcënon për luftë vendin si qen i tërbuar.duhet goditur me shkop që të mos bëjë dëme.

    Reply to this comment
    • intelektuali November 17, 13:05

     fteri-enveristi:

     Mire ja po e laj gojen me kolinoz para se te debatoj me ty dhe nuk po te quaj fteri-myteberi apo fteri-mavria, po vetem fteri-enveristi,

     por:

     Ja te meremi vesh njehere se cdo te thote kjo parrulle:

     “…Vlera jote është se ke përkthyer veprat e Enver Hoxhës në gjuhë huaj ,kjo tregon se ishe një talent, por je një pishtar i kapitalizmit….Urrejtja për legjendarin Enver Hëxha, për sistemin socialistë dhe arritjet brilante të 45 vjetve në Shqipëri ti ka errësuar sytë…”

     sepse:

     NGA NA DOLI “LEGJENDAR” ENVER HOXHA?

     qe:

     Shkoi ne France per te mare dipllome, por nuk mori asnje provim, qe shkoi ne Ambasaden e Ahmet Zogut ne Bruksel, por e perzune me dajak se vodhi lekat e Ambasades, qe punoi pa dipllome si pedagog i Liceut francez te Korces, por e perzune me hu se ngacmonte vajzat e reja, qe kur ushtaret e Duces pushtuan Shqypnine ishte ne llixha lluksoze ne nje resort ne Itali me kunatin e tij pasanik Bahri Omari, qe fshehu per 50 vjet me radhe antarsimin ne Partine Fashiste te Nexhmijes duke e paraqitur si nje komuniste e flakte, qe spiunoi tek fashistet komunistin e Moskes Qemal Stafa sepse e shikonte si pengese ne planet e uzurpimit te pushtetit nga ai vete, qe arrestoi me pas te fejuaren e Qemal Stafes, komunisten Drita Kosturi dhe e torturoi me burgje dhe internime deri sa vdiq, qe likuidoi nje nga nje te gjithe shoket e tij komuniste, perfshire ketu edhe Antifashistin e Spanjes, Kumandarin e Brigades se Pare, Kasapin e Luftes se Kllasave, Mehmet Shehun qe e perdori si nje limon te shtrydhur dhe ja flaku vampireve te tij per ta shqyer ne Pleniumin e Partise, ishte Enver Hoxha ai qe shiti tek Tito dhe Rankoviqi kosovaret ne Tivar me nje pabesi te papare ne histori, per te implementuar Murtajen bolshevike qe per 45 vjet sic thua ti, vazhdoi te vrase njerez te pafajshem edhe pas Luftes duke e bere Shqypnine si nje Kamp Perqendrimi Auschwitz te Hitlerit, rrethuar anembane me tela me gjemba te izoluar totalisht nga Bota e Jashttme dhe nga injoranca apo padia ne drejtimin e shtetit falimentoi ekonomine me tollona dhe bunkere dhe renoi shtetin perfundimisht, qe po e vuajme te gjithe deri me sot 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit.

     SI TE MOS URRESH NJE MONSTER TE TILLE?

     O fteri-enveristi qe nuk ha pyka llogjike

     dhe:

     Pse po ikin dhe emigrojne shqyptaret tek Kapitalizmi i LIG dhe asnje nuk ka preferuar Kimin e Korese se Veriut qe eshte kopje e Enverit ne ditet tona?

     He mo fteri jo myteberi ke ndonje pergjigje per kete pyetje aktuale jetike per shqyptaret qe po i largohen Rilindjes Enveriste te Edvin Droges,

     dhe:

     KUSH ESHTE SHURDH-MEMECEI KETU?

     Reply to this comment
     • fteri November 18, 20:15

      Shurdh memc je ti dhe jan të gjithë armiqët e shqiprisë.kundër Enver Hoxhës udhëheqësi që ka më se 45 vjet që i shërbeu kauzës luftës për lumturinë e popullit shqiptar .Jeta e tij plot punë e vetmohim ,është një shembull frymëzimi për njerzit shqiptar ,dhe punonjësit e mbarë botës.

      Emri i Enver Hoxhës është emri më i shtrejtë i popullit të varfër që punon me djersë për progres.
      Enver Hoxha është themelusei i forcave të armatosura dhe të ushtrisë më të madhe në histori të ushtrive shqiptare për të gjitha kohët ,prej 75000 mij partizanë.Komandanti e kapiteni më i madhë i kohrave tona.Ai çliroi vendin vetëm me forcat e veta.shkatrroi të gjithë armiqët në vitet e LANÇL ,mbrojti lirinë e pavarsinë e atdheut ,dha kontribut në luftën e madhe për pavarsi të popujve gjat L.2.B nga rreziku i skllavrisë gjermano -fashiste.Enver Hoxha është vazhduesi praktik i mësimeve të Leninit mbi SH..L. U ,stërvitjen armatosjen e gjithë popullit ushtar në kuadrin e shkollën e lirë ushtarake.

      Vetëm një udhëheqës i madhë si Enver Hoxha ishte në gjendje të ngrinte popullin për të përballuar vështërsitë e rrethimit kapitalistë revizionist ,të ndërtonte shqipërinë moderne ,me uzina,fabrika ,me bujqësi të përparuar ,me pemishte ,me shëndetësi ,arsim e kulturë e artë të nivelit botror,duke mobilizuar gjithë burimet e vendit kundër lakuriqisësë borgjeze ,Enver Hoxha i edukoi kuadrot dhe popullin të ndërtonin e mbronin vendin me forcat e veta,jo të shtrinin dorën e të lypnin,U mësoi komandantve dhe ushtarve artin e udhëheqëjes politike të ushtarake për të dalë fitimtar.Vullneti i hekurt i tijë dhe gjenia prej strategut e ideatorit shokut Enver Hoxha i siguroi fitoren mbi armiqët e huaj dhe vendit.Ky ishte frymëzonjësi i luftës heroike të çlirimit e ndërtimit 45 vjeçar të shqipërisë si lule.

      Emëri i Enver Hoxhës është i gëdhendur me gërma ari përjetësisht në vepra madhështore të atdheut.

 13. PO , PO November 16, 22:14

  Lufta midis tyre eshte kaq e eger , per te vetmen arsye , se eshte GJK institucioni fuqiplogte qe do ta shkarkoje Ilir Floririn nga froni i Preidentit te Republikes .

  Reply to this comment
 14. intelektuali November 17, 13:05

  fteri-enveristi:

  Mire ja po e laj gojen me kolinoz para se te debatoj me ty dhe nuk po te quaj fteri-myteberi apo fteri-mavria, po vetem fteri-enveristi,

  por:

  Ja te meremi vesh njehere se cdo te thote kjo parrulle:

  “…Vlera jote është se ke përkthyer veprat e Enver Hoxhës në gjuhë huaj ,kjo tregon se ishe një talent, por je një pishtar i kapitalizmit….Urrejtja për legjendarin Enver Hëxha, për sistemin socialistë dhe arritjet brilante të 45 vjetve në Shqipëri ti ka errësuar sytë…”

  sepse:

  NGA NA DOLI “LEGJENDAR” ENVER HOXHA?

  qe:

  Shkoi ne France per te mare dipllome, por nuk mori asnje provim, qe shkoi ne Ambasaden e Ahmet Zogut ne Bruksel, por e perzune me dajak se vodhi lekat e Ambasades, qe punoi pa dipllome si pedagog i Liceut francez te Korces, por e perzune me hu se ngacmonte vajzat e reja, qe kur ushtaret e Duces pushtuan Shqypnine ishte ne llixha lluksoze ne nje resort ne Itali me kunatin e tij pasanik Bahri Omari, qe fshehu per 50 vjet me radhe antarsimin ne Partine Fashiste te Nexhmijes duke e paraqitur si nje komuniste e flakte, qe spiunoi tek fashistet komunistin e Moskes Qemal Stafa sepse e shikonte si pengese ne planet e uzurpimit te pushtetit nga ai vete, qe arrestoi me pas te fejuaren e Qemal Stafes, komunisten Drita Kosturi dhe e torturoi me burgje dhe internime deri sa vdiq, qe likuidoi nje nga nje te gjithe shoket e tij komuniste, perfshire ketu edhe Antifashistin e Spanjes, Kumandarin e Brigades se Pare, Kasapin e Luftes se Kllasave, Mehmet Shehun qe e perdori si nje limon te shtrydhur dhe ja flaku vampireve te tij per ta shqyer ne Pleniumin e Partise, ishte Enver Hoxha ai qe shiti tek Tito dhe Rankoviqi kosovaret ne Tivar me nje pabesi te papare ne histori, per te implementuar Murtajen bolshevike qe per 45 vjet sic thua ti, vazhdoi te vrase njerez te pafajshem edhe pas Luftes duke e bere Shqypnine si nje Kamp Perqendrimi Auschwitz te Hitlerit, rrethuar anembane me tela me gjemba te izoluar totalisht nga Bota e Jashttme dhe nga injoranca apo padia ne drejtimin e shtetit falimentoi ekonomine me tollona dhe bunkere dhe renoi shtetin perfundimisht, qe po e vuajme te gjithe deri me sot 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit.

  SI TE MOS URRESH NJE MONSTER TE TILLE?

  O fteri-enveristi qe nuk ha pyka llogjike

  dhe:

  Pse po ikin dhe emigrojne shqyptaret tek Kapitalizmi i LIG dhe asnje nuk ka preferuar Kimin e Korese se Veriut qe eshte kopje e Enverit ne ditet tona?

  He mo fteri jo myteberi ke ndonje pergjigje per kete pyetje aktuale jetike per shqyptaret qe po i largohen Rilindjes Enveriste te Edvin Droges,

  dhe:

  KUSH ESHTE SHURDH-MEMECEI KETU?

  Reply to this comment
 15. alphade November 17, 13:26

  Nje shprehje spanjisht thote: “Mientras mas alto,la caida
  es mas grande” ! Qe perkon me Shqipen: “Sa me lart te
  ngjitesh,aq me e rende eshte renia” ! M’a do mendja se
  Rama, jo pa sinjalizime nga kushdo ane,ndekombetarisht
  e coi Meten me kolltukun e Presidentit te Republikes,me
  qellim qe ne perfundim te proceseve te Reformes te dale
  nje “produkt” mire i studjuar dhe si “target” u caktua nje-
  riu me I korruptuar i Shqiperise eshte pa asnje dyshim Ilir
  Meta. Per kete loje eshte koshient edhe Presidenti aktu-
  al prandaj Ai e ka thene hapur se ndaj tij eshte kurdisur
  nje kompllot e konspiracion duke mos specifikuar se per
  cfare eshte kurdisur ky “konspiracion” por qe me te ardh-
  men do beje t’ja beje te njohur opinionit publik shqiptar
  dhe sidomos atij nderkombetar sepse Ai e di se cfare
  opinioni kane shqiptaret per kete hajn te korruptuar deri
  ne palce.Bile ne takimet e fundit me opoziten cuditerisht
  ka ftuar edhe perfaqesues te Soros qe deri dje,e gjithe
  opozita e ka bere fertele duke e akuzuar per nje mije gjera …..! “Shkeljet e Kushtetutes” per te cilen e akuzon
  Pozita parlamentare, Meta as qe e ve “ujin ne zjarr” ,ajo
  qe e ka terbuar Meten keto dite eshte prova e pakontes-
  tueshme e filmuar me ze e figure e Dritan Priftit dhe kjo
  lidhet me Dvoranin dhe kombinimi i Kushtetuese ku balle
  per balle Jane Dvorani Tusha. Sulmi I eger kund Dvoranit
  nga ana e Metes eshte e lidhur pikerisht me qendrimin e
  dikurshem te Dvoranit dhe Tushes ndaj kesaj akuze ku
  ne perfundim te gjyqit kunder Metes,Dvorani nuk e firmo-
  Akten e Gjyqesorit qe e nxorri te “Pafajshem Ilir Meten”,
  fale edhe mbushetetjes edhe te Tushes. Prandaj sot lufta
  qe ben Presidenti per te cuar ne Kushtetuese njerezit e
  tij qe e kane mbrojtur dikur per te siguruar shumicen Kushtetuese me qellim qe te mos I ” hiqen petet lakrorit”
  dhe te rikthehet ne sallen e Gjyqit perseri “faktet e Dritan
  Priftit” qe i kam vene ne thonjeza jo si te paverteta por si
  te Verteta Objektive …..! Megjithate perpjekjet e Presi-
  dentit Ilir Floriri nuk do te kene asnje rezultat sepse Ai e
  ka marre “plasmatane”! Fundi I tij tashme eshte i paralaj-
  meruar, gje qe ne fjalen e tij ne Parlament ,kryeministri
  pothuajse e injoroi plotesisht “Problematikun Meta” duke
  mjaftuar vetem me nje fraze “ambigue”, dykuptimoreshe :
  perifrazoj : Presidenti tashme nuk eshte me problem,
  “Problemi aktual eshte KCK” , ndersa percetimi I dyte ishte se kryeministri e vuri Presidentin me pkanin e ndonje kompromisi te fshehte midis trinomit Meta-Rama-
  Berisha, qe ky I fundit eshte Ai qe i luan te gjitha fijet e
  Mafias Shqiptare qe eshte hedhur e gjitha ne sulm e gjitha ne sulm kunder Reformes ne Drejtesi: degeve te
  saj : Vettingu, SPAK- BKH. Por e kane kot ! Kauzen e
  Drejtesise ne Shqiperi e ka marre ne dore AMERIKA dhe
  Ajo me siguri do Ta coje deri be fund sepse 95 perqind e
  shqiptareve e mbeshtesin me enthusiazem kete Reforme
  qe praktikisht perben shpetimin e tyre. ……!

  Reply to this comment
 16. alphade November 17, 20:19

  Korigjim : jo “plasmatane” por “pasmatane”…..!

  Reply to this comment
 17. alphade November 17, 20:26

  Korigjim: Jo “plasmatane” por “pasmatane”, nga turqishtja qe do te thote : ” e ka marre ferra uraten” ,
  thone andej nga Bregdeti ,qe edhe kjo e dyta bie
  ere greqisht, megjithate qellimi im eshte te kupto-
  het permbajtja…..

  Reply to this comment
 18. fteri November 18, 20:19

  Shurdh memc je ti dhe jan të gjithë armiqët e shqiprisë.kundër Enver Hoxhës udhëheqësi që ka më se 45 vjet që i shërbeu kauzës luftës për lumturinë e popullit shqiptar .Jeta e tij plot punë e vetmohim ,është një shembull frymëzimi për njerzit shqiptar ,dhe punonjësit e mbarë botës.

  Emri i Enver Hoxhës është emri më i shtrejtë i popullit të varfër që punon me djersë për progres.
  Enver Hoxha është themelusei i forcave të armatosura dhe të ushtrisë më të madhe në histori të ushtrive shqiptare për të gjitha kohët ,prej 75000 mij partizanë.

  Komandanti e kapiteni më i madhë i kohrave tona.Ai çliroi vendin vetëm me forcat e veta.shkatrroi të gjithë armiqët në vitet e LANÇL ,mbrojti lirinë e pavarsinë e atdheut ,dha kontribut në luftën e madhe për pavarsi të popujve gjat L.2.B nga rreziku i skllavrisë gjermano -fashiste.Enver Hoxha është vazhduesi praktik i mësimeve të Leninit mbi SH..L. U ,stërvitjen armatosjen e gjithë popullit ushtar në kuadrin e shkollën e lirë ushtarake.

  Vetëm një udhëheqës i madhë si Enver Hoxha ishte në gjendje të ngrinte popullin për të përballuar vështërsitë e rrethimit kapitalistë revizionist ,të ndërtonte shqipërinë moderne ,me uzina,fabrika ,me bujqësi të përparuar ,me pemishte ,me shëndetësi ,arsim e kulturë e artë të nivelit botror,duke mobilizuar gjithë burimet e vendit kundër lakuriqisësë borgjeze .

  Enver Hoxha i edukoi kuadrot dhe popullin të ndërtonin e mbronin vendin me forcat e veta,jo të shtrinin dorën e të lypnin,U mësoi komandantve dhe ushtarve artin e udhëheqëjes politike të ushtarake për të dalë fitimtar.Vullneti i hekurt i tijë dhe gjenia prej strategut e ideatorit shokut Enver Hoxha i siguroi fitoren mbi armiqët e huaj dhe vendit.Ky ishte frymëzonjësi i luftës heroike të çlirimit e ndërtimit 45 vjeçar të shqipërisë si lule.

  Emëri i Enver Hoxhës është i gëdhendur me gërma ari përjetësisht në vepra madhështore të atdheut.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim