Përse hesht “Rilindja” për Xhevdetin

November 19, 2018 10:35

Përse hesht “Rilindja” për Xhevdetin

Si është bërë e ditur, pak ditë më parë, shefi i ballistëve të rinj, Adriatik  Alimadhi, krejt haptas, megjithëse përmes telefonit, kërcënoi me jetë gazetarin e DITA-s, Xhevdet Shehu, duke i thënë se “ ju të gjithë e doni plumbin ballit”.

Megjithëse gazetari i afroi faqet e gazetës, për të thënë mendimin e tij, si e donte dhe kur ta donte, Alimadhi, i shkundur nga një shkrim i gazetarit Shehu, për fitimtarët e kolaboracionistët gjatë luftës së dytë botërore, i është drejtuar autorit ashpër, jo për qartësim, por si një kërcënim jetësor, duke menduar se, pas një fjalimi të shefit të qeverisë, Rama, në rivarrimin e Mit’hat Frashërit, gjërat janë kthyer përmbys. Dhe se, ai, me forcën e tij, përmes një fjalori të padenjë edhe për një njeri të zakonshëm, ka menduar se historia mund të kthehet 75 vite pas, kur pararendësit e tij ishin zotër të jetës dhe të vdekjes, kur, duke rendur bashkë me makinerinë vrastare gjermane, të cilës i afruan 10 mijë të quajtur nacionalistë , digjnin, vrisnin, internonin dhe burgosnin.

Ftesës së gazetarit Shehu, çka rrallë herë ndodh në median tonë, pra për t’i lënë rrugë të hapur mendimit të tij, jo si shenjë droje, por si qëndrim tolerant edhe ndaj atij që është i një mendimi tjetër, Alimadhi iu përgjegj me kërcënimin e pabesuar edhe të një banditi rrugësh, “ ju e doni plumbin ballit të gjithë”.

Historia zoti Alimadhi nuk kthehet pas, edhe sikur ju, si parti e papërfillshme sot të rriteni dhjetë herë, e përsëri do të jeni e papërfillshme; edhe sikur shefi i qeverisë të recitojë çdo ditë nga një apologji për shefat e ballit, edhe sikur PD-ja, të rrjeshtohet pas jush.

Ju e provuat dikur si forcë politike; bëtë çka mundët dhe ikët pas pushtuesit, pjesë e së cilës ishit. PD-ja e provoi në vitin 1997 , duke dashur të sjellë me dhunë një luftë civile veri jug, çka ngjante si dy pika iuji me manovrat e fundit të Mit’hat Frashërit, kur në fundin e luftës, shtator – tetor 1944, synoi të ngrinte bajraqet e veriut kundër krahinave të jugut. Pasi e provoi edhe PD-ja, ajo gati u fundos dhe ishte vetëm përceptimi fëmijëror i politikës së të majtës që e ngritën edhe një herë nga hiri që lanë pas.

Pra, zoti Alimadhi, historia e plumbit ballit, ka shkuar një herë e mirë. E provuat në katër vite dhe latë mijra të vrarë. E provuan fitimtarët pas luftës dhe lanë , po ashtu, mijra të vrarë, por në 45 vite, disa herë më pak se ju. Asnjëra nuk dëshmoi rrugë dhe ura pajtimi, por, duke gjykuar sot, nga një çjerrje e juaja, për një shkrim, mund të them “ubububu”, nëse do të ishit ju përsëri në pushtet edhe pas vitit 1944. Ju, sipas kësaj mendësie, do i varnit antifashistët nëpër pisha e plepa dhe nuk do të ishit të kënaqur me aq.

Nga ju edhe është pritur kjo. Ajo zanafillë, edhe pas 7 dekadave e gjysmë, atë vazhdim ka, kur njerëzit nuk mbushen në mend dhe , ashtu si gjarpërinjtë, kërkojnë të kafshojnë. Dhëmbët ju kanë rënë , zoti Alimadhi.

Jo rastësisht, edhe “ rilindasit” heshtën ndaj këtij akti paralajmërues të tipit fashist. Ata, pra, “rilindasit”, që në themelin e tyre kanë edhe pjesë të mbrojtjes së vlerave antifashiste dhe ku kanë ende sot një forcë të madhe votuese pro saj, heshtën dhe vazhdojnë të heshtin.

Gazeta DITA nuk është e Rilindjes. Ajo ka ndikuar fuqishëm, më fort e më ndershmërisht se çdo media tjetër, për të ardhur e majta në pushtet, megjithëse ka dashur dhe ka synuar të ketë një të majtë të bashkuar, solide, të ndershme, që aspiron për më shumë hapësirë jetësore, prosperitet për shtresën hekakeqe të shoqërisë, shkulje të oligarkisë financiare e politike dhe, mbi të gjitha, ndëshkimin e krimit në të gjithë etapat e pushtetit pluralist.

Politika e DITA-s, herë i ka pëlqyer dhe herë nuk i ka tërhequr rilindasit, por ky nuk është faji ynë dhe as meraku ynë.

Heshtja e tashme ndaj kërcënimit jetësor të një gazetari të vjetër, i cili ka patur detyra të rëndësishme në median pluraliste dhe i njohur për qëndrimet e tij, nuk i bën nder socialistëve dhe sidomos asaj pjese që është emërtuar si “rilindasit” e rinj.

Të heshtësh para një kërcënimi për vrasje ndaj një gazetari nuk i bën nder atyre që heshtën edhe kur shefi i tyre, pa pyetur askënd dhe përmes një vendimi, ku vetë shkruan, dikush tjetër vulos dhe pastaj, edhe një herë, ai vetë e përmbaron, ishte , po ashtu, pa asnjë dyshim, një akt që nuk është në nderin e tyre si njerëz të veçantë dhe në nderin e saj si strukturë partiake.

Shefi i qeverisë, Rama, mund të jetë zemëruar me gazetën DITA për këtë qëndrim të saj, që ishte ndryshe nga shumë media të tjera, të cilat, ose heshtën, ose, edhe më tej, synuan të përdhosin një pjesë të historisë, e cila nuk ndryshon dot nga askush, as nga vetë shefi i qeverisë.

Shefat qeveritarë vijnë e ikin, historia mbetet.

Në shumë raste, Edi Rama, por edhe njerëzit pranë tij, shpesh herë kanë protestuar me të drejtë kur metingashët pëdëistë kanë sulmuar gazetarë të ndryshëm; u janë gjendur atyre afër, shembulli u ka shërbyer për të ngritur probleme, megjithëse rrallë herë kanë qenë kërcënime të kësaj natyre.

“ Rilindasit” janë në pushtet. Atyre u takon të qeverisin. U takon të mbrojnë jetë njerëzore dhe mes tyre edhe të bëjnë lëvizje kur kërcënohet me jetë një gazetar apo një staf gazetarësh. Ne dimë se Alimadhi ia merr të keqen stafit të gazetës sonë dhe se, Xhevdet Shehu nuk është trembur nga kërcënimi i një njeriu që i ka mbetur ora në vitin 1943, kohë kur Mit’hat Frashëri tha urdhër që çetat nacionaliste, pa konceptin e nacionit, të pushonin luftën kundër gjermanëve dhe të goditnin antifashistët.

Shqetësimi ynë është pikërisht heshtja e qeverisë, e liderëve të saj, të cilët nga njëherë kanë protestuar edhe kur disa huliganë shqupas kanë prerë dy a tri pemë, por që tani heshtin, pasi mendojnë se DITA, pasi nuk ishte e një mendje me shefin e qeverisë për një lëvizje budallshëm politikisht të gabuar, tani është kundërshtare e tyre dhe si e tillë, qameti le të bëhet, atyre nuk u intereson.

Më shumë se sa nga kërcënimi jemi të habitur pikërisht nga ky mentalitet politik i forcës politike që drejton shtetin, sipas të cilit, nëse nuk je me mua, atëherë  je kundër meje dhe , si i tillë, rri në fatin tënd, rri në kërcënimin e ballistëve të rinj.

Ky koncept , që i ka fillimet në ballizëm është krejt e kundërta e asaj që predikoi me aq pathos shefi i qeverisë disa ditë më parë, kur i jepte edhe një herë lamtumirën një figure të njohur që, pasi kishte agjëruar 29 ditë, në të tridhjetën, çeli , dhe çeli për faqe të zezë.

DITA e ke vlerësuar dhe e vlerëson Mit’hat Frashërin për atë çfarë ai ka bërë si Lumo Skendo dhe është kundër qëndrimit të tij kapitulles, poshtërues dhe pro forcave naziste e fashiste.

Ky qëndrim i yni bëri që një pinjoll ballist të lëshojë një kërcënim, i cili nuk na bëri përshtypje.

Por, ajo që na la shijen e hidhur të zemërimit kryeqeveritar është pikërisht heshtja e “ rilindasve” ndaj kërcënimit me jetë të një gazetari dhe të një stafi botues.

Të heshtësh nuk do të thotë se je i mënçur. Në këtë rast, të heshtësh do të thotë të jesh i bashkuar me mendimin ndëshkues, sepse nuk të duhet e vërteta.

November 19, 2018 10:35
Komento

64 Komente

 1. rita November 19, 11:03

  gazete ndyresire vetem shpif. sic ishte rasti i listave te paguar nga greket. Ju te mender gaze dita jeni erresira e vertete turp te kini koha do ju denoje fort

  Reply to this comment
  • Na myten Baxhellat November 19, 13:34

   Po ti moj ruspie pse e lexon kete gazete ateher?

   Reply to this comment
   • Beqar Skenderi November 19, 14:58

    Nepermjete gazetes dita po ndjek me vemendje nderimet e pa merituara te ish tradhetarit mitat frasheri. Me vjen keq qe e bardha behet e zeze dhe e zeza e bardhe. Keto veprime behen nga nje politike driteshkurter qe ne vend ti vere vetulla popullit po i nxjerr syte. 28 vjete rremuje perca e sundo si e djathta dhe e majta. Politikan pa skrupull. Jam nje mbeshtetes me gjithe fuqite mija te gazetes dita. Mbeshtes fuqishem gazetari e shquare xhevdet shehu. Shkrimi redaksional i gazet dita eshte i vecant qe tregon realitetin si eshte. Gazeta dita eshte pasqyre si drita e diellit. Aty punohet pa frike e pa mashtrime po e verteta te verbon syte sb ali madhi humbet orientimin si shume te tjere te kategorise se tij e nuk dine cfare thone. Plumbi i ali madhit eshte prej balte kot e thote. Beqar skenderi

    Reply to this comment
  • Po , Po November 19, 17:04

   @Rita , a mos je Rita Petro e poezise “Vrima” , qe te shponte ne fund te barkut dicka e forte , kur pushtoje me afsh tet vella ? ! E , ne mos qofsh ajo Rite , me siguri je Lindita Nikolla !

   Reply to this comment
  • Pero November 20, 05:01

   Edhe unë kumunist i derrit duhet të jem derisa here pas here lexoj gazeten ku gëlojnë medioker si Xhevdet Shehu dhe Arben Gota
   Xhevdet Shehun, të na e ruajë Zoti, mezi e kemi, i qëndis ato pralla enveriste,po me kaq lezet sa…të këput shpirtin….Or po Enveri nuk ishte gjë perpara ketij… ketij Ylli që të verbon, me dituri dhe llogjike perverse

   Reply to this comment
 2. Nuk eshte kerrcnim Po eshte cilesim i kerkesave te Enveristve November 19, 11:11

  Eshte per tu habite me rrena komuniste trillime e
  shtrembrime A dini ju qe nuk jeni shiptar se si kercnon
  shiptari Krejt trup Pritem se kam me te…. Kur te takohem nuk cpinrrohem E atehere keto thenje quhen dhe jan kerrcnim Ndersa fjala Ju po lypni plum ! Eshte cilesim vlersim e asesesi kerrcnim !!! Pra kjo fjale
  ju po lypni plum ka kuptim Ju po lypni force , Po lypni
  realitet me krijue me force jo me me argumente Jo me
  jo me saktesine e realitetit Pra ju tradhtaret e bijt e tradhtarve mos rreni edhe me vlersime dallash !
  Nuk quhet kerrcnim nese une te tham Ti po lype
  Po qe une spo du ! Keshtu vlersohet kjo o takayt
  Djem te Mugoshes E te Stojniqit Ju djelt E vukmiroviqit
  Qe Enveri e quante ALI se ju jeni dilingi
  Ali Vukmiroviqin e bate shiptar Pra ju jeni rrenca !
  Dhe nihmaqar te te qetnikve Seshte e vertete qe
  komunistat kan liftue kunder gjermanve Se pse ata
  ishin tranzit Po partija e enverit Ballistet i ka quejt gjerman Me mesime te Ali Vukmiroviqit e
  e pederve te Rankoviqit A u ka dhane qetnikve serb
  medale Enver Hoxha me kongres te partise
  Rankoviqin e ka dekoru Ku dhe me cka ju vertetoni e
  argumentoni qe jeni shiptare ! Me letrat e Nexhmijes
  qe ua dergon te Dashurve Jugosllav !

  Reply to this comment
  • Ali Popopviqi Vellau i Enverit November 19, 13:27

   E kam shkrue gabim emnin Ali vukmiroviq
   Duhet Ali Popoviq Se Enveri prej Milladini e ban Ali

   Reply to this comment
   • **** November 19, 18:02

    Ik mer debil. Nazellinj te medhenj jeni langot e Arkanit. Si duket Rankovici nuk e ka patur me qef Popovicin
    Se e zhduken sa u kthye. Do e kete vrare ndonje lamash ballist si puna juaj.
    Per sherbetore te serbeve jeni te paret.

    Reply to this comment
  • gjallesa qe flasin November 19, 19:03

   More sperme e Hitlerit, ç’jane ata komuniste qe thua! Si s’eshte kercenim, perkedhelje eshte? U jane ngrohur therite e kujtoni se do dalin morrat, por juve do hane.

   Reply to this comment
 3. intelektuali November 19, 11:12

  JA JU A THOTE INTELEKETUALI SEPSE:

  sepse o gazeta DITA:

  Rilindja e di fare mire qe hiperbola metaforike e Alimadhit eshte krejtesisht aktuale dhe e drejte ne kushtet kur Shqypnia po kerkon te hyje me gjuhen jashte ne BE-ne Antikomuniste dhe te behet pjese e Botes Demokratike,

  ku:

  Denimi i krimeve te komunizmit eshte nje obligacion shteteror themeltar dhe ligji i denon ashper ata qe mohojne dhe anashkalojne me finte enveriste krimet monstruoze te Partise-Shtet,

  prandaj:

  Gazetari i Nexhmijes dhe spiuni i Sigurimit te Shtetit, Xhevdet Shehu me te vertete e meriton plumbin demokratik te REZILIT si nje vemje e Enverit dhe Nexhmijes, por jo pas koke sic i vrisnin xhelatet bashkefshatare te tij dhe te sadistit poliagjent Mehmet Shehu katunaret e ngrate qe nuk donin te hynin ne ceten e cubave te tij mallkastriote, por “PLUMBIN” demokratik fanatiku Xhevdet Shehu e do ne bythen fanatike bolshevike,

  qe:

  TE MOS DHJESE ME NE MEDIA DHE PUBLIK JASHTEQITJE TURPI DHE REZILI PER SHQYPNINE QE PO KERKON TE ANTARSOHET NE BE.

  Reply to this comment
  • Andrea November 22, 11:56

   … o intelektuali… po sa intelektual na qënkërke… po na thuaj një krim të komunizmit, mor intelektual pa intelekt.. apo për sllogane tullumbace jeni të vetmit.. gjej nji dhe aty mbahu.. atë më të rëndin… se kam frikë shumë që do fillosh të shpërndahesh.. liria fjalës, lufta e klasave, tufëzimi, prona private…. të lutem gjej nji dhe mos ju ndaj deri ta shoshitim që ti të zbythesh dhe mos e quash më vehten intelektual… kujdes veprimet e asaj kohe janë kryer për ti shërbyer popullit… nëse një masë është marrë kundër kësaj aspirate do kesh të drejtë pa e diskutuar…

   Reply to this comment
 4. Ylli November 19, 11:17

  Mos e beni bajate kete “histori” qe ska histori !!
  Qenka habit Xhevdeti nje qenie e brishte ,delikate dhe e ndjeshme per fjaline “plumbit ballit” ???
  Si komunist – enverist ,shoku Xhevdet e i qe togfjaleshi ” plumbi ballit” eshte lajmotiv historik komunist.Kane 74 vjet qe e thone dhe e sterthone dhe tani na bejne te ndjeshmin.
  Z.Alimadhi duhet te kerkoj falje per ate qe ka thene per mendimin tim.Mjaft me traplleqe plumbi ballit e plumbi bythes.
  Por dhe kaq zhurme per asgje me duket hipokrizi !!!

  Reply to this comment
 5. Rilindja e Ballit November 19, 11:25

  Asnjë nga ministrat e rilindur nuk kishte arritur ta kuptonte se përse Shefi i Madh u kishte shpallur lufte dhelprave.
  Për shqiptarët sipas shefit rreziku më i madh ishin dhelprat dhe jo lopët si ndodhte ne Europë më lopen “e cmendme”.
  Shefi në sallën e hartave kishte paraqitur grafikisht të dhënat gjeografike të përhapjes së dhelprave në Shqiperi,madje në monitorin e madh paraqiteshin edhe vidio të filmuara nga Shërbimi Info agjentët e të cilit kishin arritur të futeshin deri në strofullat pa u diktuar prej dhelprave.Ligjerimin për luftën ndaj dhelprave e mbajti ministrja për të cilën gojët e liga thonë
  se është një dhelpër e vërtetë;pra shefi kishte ditur si ti rregullonte punët që nëpër male te mos mbetej këmbë dhelpre.
  Në Face Book kësaj radhe nuk u dekonspirua aksioni kundër dhelprave me qëllim që ato të gjëndeshin të pa përgatitura prej sulmit vendimtar.
  Por ne Twiter në bisedat konfidenciale me anglezët që asistonin këtë përgatitje kishte detaje të hollësishme nga përvoja e tyre.
  Vet ish personaliteti i lartë konsulent i qeverise kishte aktivizuar të shoqen me që intuita e saj prej dhel… ishte më e vlefshme se nuhatja e të shoqit.U caktuan ekuipazhet e helikopterëve qe do të hidhnin lëndët helmuese nëpër male;mund të ishin përdorur edhe
  aeroplanët reaktivë,por përvoja e hidhur e Saliut me LHL dmth lëndët helmuese dhe pilotat e aeroplaneve reaktivë e frenoi qeverinë.
  Porosi e vecantë:të bëhej kujdes në malet e Surelit asnjë pikë LHL më mirë le të livadhisnin dhelprat andej se sa të na bëhej ndonjë hata!
  Pasi u shfarrosën të gjitha dhelprat shqiptare shefi doli hapur me qëllimin final:Do të rilindim Ballin e Kombit! Tani që nuk ka mbetur dhelpër në këmbë të gjitha pulat shqiptare janë në dispozicjon të tyre.Strategjia dhe taktika e Shefit te Madh ishte bazuar në shprehjen e Alimatit që lufta është edhe lojë shahu,por edhe lojë dominoje!
  Dhe rezultatet flasin vet:Të gjallë dhe të vdekur ballistat u lëshuan në mëmëdhe tashmë që të gjitha “pulat” ua ka siguruar qeveria.
  Cdo ditë do të paraqesim komunikatat e Ballit të rilindur.Na ndiqni….. Ju flet Radio Loja!

  Reply to this comment
 6. Liu me qeleshe November 19, 11:38

  Shefi i ballisteve te rinj Alimadhi? E pa mundur! Prapa Alimadhit me sa duken bathet qendron… Alizdapi.

  Reply to this comment
 7. Drejtësia do te BEHET,doni apo nuke doni ju o mije kenetash e mizakali. November 19, 11:47

  Dita, qe diktatura kimuniste nuku bie me poshte,bile dhe me shume e nderthurur ne krime ,se sa ballistozigistet bashke.Dhe kete e dokumentojne dokumenta te shumta e deshmi te gjalla ne dite e vite deri me sot. Sa per thirrjen e Mit-hat Frasherit lufte kunder nacional-clirimtares,ajo nuke qendron,por qendron e dokumentuar thirrja kunder diktaturens kimuniste qe kishte pervetesuar luften e popullit shqiptare te rreshtuar ne brigadat e ushtrise nacional-clirimtares,pra ne ato brigada e divisionen qe drejtoheshin nga shumica e patrioteve shqiptare,qe per fatin e tyre te keq u burgosen apo u vrane nga “bashkeluftetaret” e Tyre ne dite e vite qe per nga perqindja arriti mbi 90 perqind te ish komandanteve te asaje lyfte te lavdishme qe nje vend dominues dhe jo te paperfillshem kane USA e Anglia me furnizimin me arme e ushqime dhe bombardimet nga ajri.Partizanet e ndershem kurre nuk i harrojne bombardimet nga ajri te forcave aleate kunder kolonave te blinduara te gjermanise nazise apo kunder bazave te saje ne fushen e avicionit.Shkrivane shkruajeni historine sikur ishte dhe Jo sipas oreksit te jashteqitjes shqiptare,qe si dje dhe sot cuditi boten me krushqite e komunizmit me balliste e zogistet deri me sot ne Tiranen zyrtare,aq sa kerkuan me Force Reformen ne Drejtesi,Vettingun e ligjin e Drekriminalizimit,populli,USA e BE.Dhe se fundi askush nuke ka force te injoroje luften nacional-clirimtares,Po aqe dhe bashkepunimin e ballitkombetare e legalisteve me pushtuesin gjerman ne vitin 1943.

  Reply to this comment
 8. Sazani November 19, 11:50

  Akoma me Edvinin ju o DITA ?!
  Edvini për mua ka vdekur , e mori me vete në varr kryeballisti . Presim ç’do bëjë PS , mbase do gjejë forca të mos shkojë pas faraonit !

  Reply to this comment
 9. kasem gahinji November 19, 11:52

  jam teresisht dakord me kete shkrim,qe shpreh revolten time ndaj qendrimit te qeverise,ndaj Edi rames,ndaj mazhoranca. per mua eshte kapitullim nga nje takem njerezish qe nuk kane bythe per karriget qe u ka besuar vota e popullit.eshte kapitullim edhe i prokurorise para kercenimit qe ben krimi politik.eshte kapitullim i shoqatave te gazetareve. sot praktikisht jemi para nje krimi qe paralajmerohet.cfare presin?kur te ndodh,kane vlere lotet? kane vlere fjalet e bukura?

  Reply to this comment
 10. Vasili November 19, 12:09

  Po kush eshte xhevdeti se pari:
  Nga shkrimet e xhevdetit ketu tek kjo gazete,kemi pare nje xhevdet,dashnor(tani paksa i ngjyrosur,lerosur)i thekur i komunizmit te hoxhes,dhe i pushtimit aziatik.
  Pra eshte prodhim i asaj kohe,qe pa nje pa dy,po ti shkoje kunder,te jepnin plumb ballit.
  Lloji i xhevdeteve do te japin plumb ballit,por jo te marrin,prandaj polemika me ta,ne keto kohe,me se paku do te jete kohe e humbur.
  Megjithate kercenimi qe ka marre xhevdeti,ne kohen e sotme,,ne kohen e sotme nuk eshte objekt per partine ne pushtet si dikur,ne kohen e partise se xhevdetit,por i organeve te drejtesise.
  Shko ahere xhevdet dhe bej ankesen,por mendohu qe do te nxjerrin pasqyren para surratit,ku do te ndeshesh me aushvicin e dikurshem te baba enverit dhe bijve te tij.
  Me se paku jeni bere karnavale te shemtuara,duke u shpejtuar te ekspozoheni si dikur, ju pjella dhe dora propogandistike dhe ekzekutive e regjimit hoxhist.
  Dhe se fundi,qe eshte kryesorja,ne tere keto tre dekada ,kemi pare ne teatrin shqiptar te dalin sharlatane apo kriminele te panumert me parullen e pajtimit kombetar.
  Kryeministri shqiptar ishte i pari dhe i vetmi,deri me sot qe vuri nje gure themeli,ne kete problem ekzistencial shqiptar duke e ngritur ne lartesite e merituara Mithat Frasherin.
  Por sic e kam thene dhe me pare,lloji i juaj,nuk arrin dot kenaqesine e mepareshme as nga postet dhe parat e grabitura tani,por vec me kenaqesine e perjetimeve te mepareshme kanibale,te gjyqeve,kolektive,hetusive monstruoze,internimeve.burgjeve,turmes se semure nga paranoja e spiunimeve dhe perndjekjeve..

  Reply to this comment
  • Dhimokracia November 19, 14:52

   Nuk e dija qe edhe ballistat e paskeshin ne programin e tyre politik luften e klasave, po e mesoj nga komenti i ketij Vasillos.
   Palo race kjo e shqipfolesve.

   Reply to this comment
 11. ETHEM November 19, 12:22

  ANALIZE KRITIKE E DREJTE.KY ESHTE NJE ZAR I HEDHUR NE TAVOLINEN E PUNES SE KM RAMA QE GAZETA D I T A DHE NE QE PERDAQSOJME PESIONISTET E VETERANET JEMI KUNDER VARRIMIT CEREMONIAL QEVERITAR TE MIT’HATI BALLIST.
  -SA PER KERCENIMIN E PINJOLLIT ALIMADHI,DO TE THOSHIM SE VEÇ SAJ,DUHET TE VEPRONTE PREKURORIA INEKZISTENTE PER ÇDO NGJARJE NE KETE VEND.
  -GAZETA D I T A DERI TANIME KA BERE DETYREN SI MEDJE E SHKRUARE E PA-ANESHME NE KETE VEND DHE,KA PERKRAHJEN E NJE OPINIONI SHUME TE GJERE NE KETE VEND.
  -KM RAMA MESADUKET PO LE NE HESHTJE-PA VOTUARE KRAHE PS SHUME VETERANE,PESIONISTE,ISH USHTARAK,VOTUES TE MAJT MBI 30-50 VJEÇAR,ETJ,DHE PS DO E PSOJ SI PD KU VOTUESIT E SAJ NUK DOLEN FARE NE ZGJEDHJE,PASI U ZHGENJYEN NGA LUL-SALIU PER VJEDHJET E VRASJET QE KANE BERE NE 25 VITE.DHE DIHET SE SI PS KA KALUARE NE PPOZITE,KUR BRENDA SAJ KAN NDODHUR RASTE TE TILLA JO TE VOGLA QE INDINJOJNE 95 % TE POPULLIT TE MAJTE.
  -KM RAMA ME KETE RAST I BERI QEJFIN SALIUT,LULIT,LIKES,ALIMADHIT E KOMPANISE SE TIJ BALLISTE QE U BASHKUAN ME FASHIZMIN E NAZIZMIN KUNDER LNCL PER ÇLIRIMIN E VENDIT DHE INJORIMIN E 28 MIJ DESHMORET E RENE NE LUFTE.
  -ESHTE KOHA QE KM RAMA DUHET TE BEJ KTHESEN E DUHUR.

  Reply to this comment
 12. leone November 19, 12:28

  Te shpresojme se ne partine socialiste ka akoma ndonje deputet e qeveritar qe ka respekt per luften nac-cl dhe sakrificat e bera nga partizanet ne ate lufte historike,frutet e te cileve i perfituan e shfrytezuan edhe prinderit tane,te Edi Rames etj etj.Besoj se Erjon Brace,Gramoz Ruci,Fatmir Xhafa e plot te tjere ne ate parti dhe sidomos baza e tryre nuk eshte dakort me pikpamjet kapitulluese e revizioniste te Edi Rames ,pro ballitt kombetar dhe do bejne dicka per ta flakur ate nga drejtimi i partise,e cila ka ne programin e saj dhe mbrojtjen e vlerave te luftes nac-cl dhe epopese se saj te lavdishme.Ne te kundert do katandiset dhe ajo si PD-ja,ne te cilen tall hallatet Berisha e lyl tavarishi.

  Reply to this comment
 13. Askushi November 19, 12:38

  Po afrohen zgjedhjet lokale. Mos Edi me sjelljen e eshtrave të një Frashelliu te vogel në mëndje dhe në shpirt i shkel syrin ndonjë levizje si puna e ballit ose te persekutuarve ndoshta ti bëjë dhe qejfin Pd që të kthehet ne parlament.
  ???????????
  Shpresoj të mos shohim lëvizje të tjera që nuk sjellin asgjë përveç se trazim te veteranët dhe në shpirtin e familjarëve e të rënëve për çlirimin e atdheut.

  Reply to this comment
 14. ! November 19, 12:59

  Pergjegjesias bie mbi te ndjerrin Enver Hoxha qe nuk ju shovi me fare e fis per cfare e pakskeshit lype.

  Reply to this comment
 15. MH November 19, 13:03

  Po keti gjatoshit krieminister nuk i vete mendja nji cike qe neser nuk do jet i veshur me pushtet e do filloj perseri ta tund selfie hallatin me dore si ne France.
  Ky kryeturpi i Rilindjes.Kete e marrofte Zoti nese ka Zot.

  Reply to this comment
 16. MH November 19, 13:31

  Ballistin trim Alimadhi duhet ti vinin hekurat dhe te merrte denimin e merituar per kercnim jete te cdo njeriut e ne rastin konkret gazetarit.
  Po aty edhe pse pjerdhin se Vettingu keshtu Vetingu ashtu.Shqiperia nuk asht shtet e nuk ka shtet por vetem nji krahin perendimore e Ballkanit dhe ka vetem pushtet nga ma te ndytit ne te gjithe kohen ne keto 30 vjet veshtiresi jete per popullin e vet.
  Ballisti trim dhe shume si ky fare trimit.Kur i nxorren armet e fshehura ne vitin 1990 i gjeten te ndryshkura.Ka ma trimeri se kaq.Fal pisllekut Berisha i armatosi te marre e te urte me arme automatike deri me tanke e rraketa.
  Nese ne kohen e Berishes digjeshin e shkrumoheshin mediat.Ne kohen e penelit gjatoje kercnohen te pa fajshmit.Gazetaret.Keto te persekutuarit,tradhetaret para pak ditesh protestonin per te rrue kestin e damshperblimit pse kishin folur kundra pushtetit ne diktature.Ne 1990 u lumturuene se do flitnin c’tiu vije per mbare pa frike aspak jo vetem nuk denohesh e aq ma teper nuk do kercnohet njeri.Alimadhi na shet trimeni.
  He si thoni.!!!
  A nuk kishte gabim Hoxhishti qe ju la gjalle e nuk ju shovi me rrace e koc nga kjo dynja.
  Nuk asht mendimi im.Por ma iponon trimberia kercenuese e Alimadhit.Origjinal si filozofia e Mit’hat Frasherit.Qe vendosi te bashkpunoj me pushtuesin hitlerian kunder gjithe nji populli clirimtare per liri.Fundrinat me gen mbesin funderrina.Iu falim dhe gjatojen piktor se ju ngushllon dhe nderon.

  Reply to this comment
 17. anticensurë25642654 November 19, 13:35

  “Përse hesht “Rilindja” për Xhevdetin”
  për fat të mirë,kjo që ne quajmë rilindje,nuk e ka masakruar xhevdën!!
  xhevda i duhet dhe për pak kohë kësaj mase të quajtur “rilindje”,pra që ka një emër,por nuk ka asnjë mbiemër!!
  në shekullin e 17 kur filluan të vendoseshin mbiemrat,ato u bazuan në profesionin e njerëzve o familjeve!!
  por ta marrim për shëmbull atë!?
  unë do të thosha RILINDJA E FASHIZMIT!!
  çdo veprim i saj është i tillë!!
  kryetari është i tillë!!
  nesër xhevda,nodshta dhe prej moshës do të çohet në PS!!jo tek partia,të kuptohemi!!

  Reply to this comment
 18. bureto November 19, 13:47

  Komenti më realidt është ai i Vasilit më lart. Atij po i shtoj faktin se komunistët enveristë janë zemëruar ngaqë Edi Rama nuk është e as ka qenë komunist. Ai erdhi në krye të partisë socialiste si i tillë dhe jo i maskuar. Ai kurrë nuk ka hedhur baltë mbi luftën nac-cl. por në aq sa është prononcuar rreth asaj si politikan ka qenë realist. Të tjerat ia ka lënë historianëve, ndërsa në krye të PS, sipas mendimit tim, ai sheh nga e ardhmja europiane e vendit. Lufta me ballistë dhe partizanë është më shumë se arkaike dhe të futesh në lojën 50 vjecare të regjimit të kaluar, ku ligjin e ka bërë diktati i Enverit, është lojë që duhet ndalur.

  Reply to this comment
  • ganiu November 19, 19:17

   Sa bukur e ke shkru o bureto. Ku ti gjesh njerëz si ti? Vetëm në Shqipëri lindin. Franca, vëndet e ulta bile dhe vetë gjermanët i luajnë “luftrat me partizan ballist e nazist”. Ne ishim i vetmi vënd ateist, sot po bëhemi i vetmi vënd “tradhëtist”, në botë?
   Gjithnjë të parët dhe të vetmit, në gomarllëk. Për më shumë kur gomarllëku bëhet në dëmin tënd.
   Shqiptar hesapi.
   Fajin e ka Kurba Plakë.
   Europa.

   Reply to this comment
 19. Kris 1 November 19, 13:57

  Rilindja nuk eshte Ps por nje grupim mafioz qe e ka mbytur Ps.Nje fraksion i klanit Salist.
  Dikur rilindja kish nevoje per sherbimet e dites dhe ju e kryet detyren karshi saj.Ben Duka pasi studioi nje legen nxorri prej tij nje sgalem,Bedriu si Bedriu nuk dinte cfare lavde historike ti thurte i ziu dhe si redaksi keni qene te mbyllur per hallet e popullit nen qeverine e sulltah Sgalemit qe bene historine e shqiperise qe do per Zahon.
  Sic keni qendruar mos u shkepusni nga llogoria e rilindjes,bejeni nje sy qor e nje vesh shurdh si gjithe Ps .Saliun thone se e hoqem por nje dore djallezore tani na beri me dy Sali,nje te gjate e nje te shkurter.
  Ky eshte fati jone dhe duhet ti durojme

  Reply to this comment
 20. BLACK SWAN November 19, 13:58

  sepse asnje “rilindje” nuk i do gaztorët, shërbëtorët, bythlëpirsit, shpifsit, tip Xhevdet…

  Të burgosurit,
  të fajshëm e të pafajshëm,
  kur dalin kanë të njëjtën shprehje në fytyrë,
  diktatorin e sapo rënë nga froni,

  Kur kapërcen pragun,
  ai përkul kokën,pavarësisht gjatësisë së tij mesatare,
  të njëjtën gjë bëjnë beduinët, kur futen në tendën
  që kanë mbartur gjithë ditën mbi shpinë,

  Muret ,perdet e pastra dhe aroma e gëlqeres,
  ndjellin ndjesinë e luftës së ftohtë,
  kur lufta sapo ka marrë fund,

  dhe të nesërmen çarçafët e tij u varën për ajrosje,
  në mes të oborrit, si pas natës së parë të martesës,
  njollat e virgjërisë,

  Fytyra të nxira nga dielli,
  e rrethuan gjithë sy e veshë,
  ç’ëndërr pe mbrëmë??
  Ëndërrat e të burgosurit,
  janë pergamena,

  Ç’është gjithë ky panik,
  çfarë mund të jetë më keq se vitet e burgut ??

  E DREJTA PËR TË ZGJEDHUR, DUKE MOS MUNDUR …

  (se kush është ende në burg, e gjen vetë DITA)

  Reply to this comment
 21. gjermani i fundit November 19, 14:56

  me prefte ua po s’eshte ngaterruar Tiku nga Veterriku. Ka menduar se i erdhi telefonata nga Xhevdet Mustafa,hahhahaaaa. Ore,mos e nxehni shume zdapin e RriLindes se per inat do inaguroje ndonje nje bust per Xhevdet Mustafen. Thoni shyqyr me kaq!

  Reply to this comment
 22. N/A November 19, 14:56

  Zoti Xhevo
  Je shume larg realitetit

  .Qofte Edi Rama apo Alimadhi jane thjeshte gure shahu qe levizen nga “dikush” jashte shtetit shqiptar..
  E tha qarte Fatos Nano ne gusht 1993 ..Nuk eshte problem se po arrestohet si terrorist opozitari i majte//Problemi eshte se nga sot shqiperia nuk do drejtohet nga shqiptaret por nga te huajt makartiste sot… me xhorxhsorristin Edi Rama por me ndyeri eshte Makartisti BERISHE qe antikomunizmin qe i kerkuan rajersonet dhe elezbiberajt e ktheu ne Genocid dhe Terrorizem DUKE JA KA KALUAR DHE FASHIZMIT
  I paprekeshmi Serberisha eshte i tille se ai ka kartabjanken ( Rajerson-Biberaj)
  qe i dha fuqine pakufi e nje Pinoceti akoma me gjakatar per te shkaterruar te majten shqiptare ( 85% e elektoratit) dhe per shkaterruar deri ne qelizen e fundit sistemin e Enverit qe ne fakt ne 1990 quhej i vdekur si teori dhe praktike
  Pra lufta kunder ‘KAMUNIZMIT TE VDEKUR’ ishte nje kanibalizem
  ….
  Rajersoni i Beogradit dhe Elez Biberaj i Titogradit
  do te ngelen jo vetem anti-shqiptaret me te medhenj ne historine shqiptare por dhe antiamerikanet mete medhenj. qe ka shkelur ne shqiperi..
  nqs se do te beja nje gjyq nurembergu per krimet kunder njerzimit ne shqiperi pas 1992 do te vija ne bangen e te akuazuarve:
  :
  Edwin rajerson
  saleh berisha
  azem hajdari (edhe pas ngordhjes)
  tritan shehu
  elez biberoviq
  lulzim basha
  bujar nishani
  james trafikanti
  damir fazllic
  nick gage (gaxojani)
  AKUZA:
  DHUNIM KUFOME
  qe do te thote se ne 1991 kur shkelen keto barbare ai komunizem qe keto makartiste dhe neofashiste pretendojne se rrezuan..kishte vdekur qe ne 17 dhjetor 1981.
  pra keto kanibale,vampire hijena dhe nekrofage munden nje system qe kishte 10 vjet qe kishte vdekur.
  jo vetem kaq por keto zbatuan nje nga teorite me agersive te zbatuar dhe ne amerike midis vete amerikaneve.
  po pse ketu ne shqiperi e gjeti makartisti rajerson te rrezonte nje te vdekur..
  pse ngaterroi ky colonel I ardhur nga beogradi tiranen me saigonin,mosken dhe berlinin e viteve 50-60

  Dy here qeveria amerikane ka bere gafa qe kane lene gjurme ne histori
  .
  E para
  ishin kampet e perqendrimit te amerikaneve me origjine japoneze ne WW2 nga 1941-1947 qe me ne fund I demshperbleu ne kohen e Reganit ne vitet 80 me miljarda dollare
  .
  E dyta
  invazioni dipllomatik dhe I sherbimeve secrete amerikane ne vitet 1990-1992 nga Beogradi duke vene ne krye te shtetit shqiptar nje monster filoserb me emrin Saleh
  ka ardhur koha qe administrate amerikane te investigoje gafat dhe gabimet fatale nga dyshja anti-amerikane Rajersonovic-Biberovic.
  .
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje lidhjet e disa zyrtareve amerikane me ish udb jugosllave ne dem te kombit shqiptar
  .
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te marrjes pjese te kolonelit diplomat Rajeson ne fushaten elektorale ne janar-mars 1992
  .
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te interferences rajersonit per arrestimin dhe denimin e Fatos Nanos si genocide antikomunist I panevojshem
  .
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje se kush zyrtare amerikane dhe shqipare u “demshperblyen” me floririn e londres..dhe pse pikerisht u abuzua me florin e londres ?!
  Me ka zene lemeria qe kur ne Shqiperi honorable Donad Lu shpiku reformen per drejtesi,pas dekrinializimit te famshem,ku me I humburi doli Edi Rama dhe votuesit e 23 qershorit..me I fituari ..ylli ne ngjitje.

  Gjithe shtypi shqiptar ( edhe gazeta Dita me bedrisalmet e saj) jane verbuar dhe nuk shikojne qe kjo eshte nje manover tip “kale troje” po behet per te reabilituar pergjithmone krimet e kupoles 2B dhe per te vendosur K/M ne 2017 gjarperin Lul Basha I cili do kujdeset me pas per mosprekjen e SRB-it dhe ne rast te ngordhejs se tij natyrale ti beje nje varrim madheshtor si DEMON kratit tjeter te tropojes mender me thene A.Hajdarit.
  .
  Me e vogla qe mund te mendojme eshte se miqte tane po na konsiderojne si te Ferma e Kafsheve te George Orwellit…PSE
  ***
  Berisha nuk eshte se ka kryer krime.JO..Ai eshte treguar
  PERBINDESH
  KANIBAL
  MONSTER
  TERRORIST
  TRADHETAR
  DJALL…etj etj
  .
  Dhe miqte tane e tolerojne se gjoja hodhi komunizmin qe eshte ne vetvete nje genjeshter kriminale qe nuk eshte vendi dhe koha ta argumentojme.Por le te analizojme disa krime te kesaj drakule te viqidolit qe nuk ka zog kurve ne bote ta shpetoje apo ta amistoje:
  .
  1-Ky MONSTER nuk duhet te falet kur drejtesia e Enverit denoi Hysen Shoshorin ne burg kurse ky kerkoi varjen ne litar.
  .
  2-Ky PERBINDESH nuk duhet te perdhoste PERSONALISHT me dinamit varrin e Enver Hoxhes ne nje kohe qe I ka pire kafen dhe I ka ndenjur te oxhaku..e deri te varkat..Nuk duhet te shkelte zakonin e malsorit
  .
  3-Ky DJALL nuk duhet te beje rolin e te “shtypurit nga diktatura” kur ajo I dha mundesine te kuronte jashte vajzen e tij me operacjone kozmetike…dhe deri ti fshinte bythen Andi Bushatit nipit te H.Kapos si BABY SITERES
  .
  4-Ky DEVIL per here te pare ne historine e Shqiperise jep urdher luftarak me Shik-un qe VERIU te pushtonte ushtarakisht JUGUN
  .
  5-Ky DEMON urdheron perdorimin e lendeve kimike luftarake (si Sadami ) ne Vlore-Gjirokaster..ku per fat dy pilotet atdhetare devijuan avjonet.
  .
  7-Ky FRANKESHTEIN MONSTER shkaterroi me themel ushtrine & shtetin ne 1997 ku si pasoje u vrane mbi 4000 shqiptare…dhe u pushtuam “miqesisht” nga te huajt
  .
  8-Ky QELBESIRE me xhenazen e Hajdarit,shpertheu K/M dhe pushtoi institucjonet dhe duhej ose burgim I perjetshem ose egzekutim ne rrethana renduese ( ah keto amerikanet qe e falen)
  .
  9-Ky MASKARA kreu nje genocid cnjerzor kunder fisit Haklajve duke perdhosur varrezat,duke vrare femije e pleq dhe duke I rrafshuar shtepite me dinamit
  .
  10-Kjo BISHE GJAKATARE urdheroi zhdukjen pa gjurme te Remzi Hoxhes se raportoi takimin TOP SEKRET ne Shen Naum me Milloshevicin dhe Grigorovin ( me dijenine e miqve)
  .
  11-Kjo NDYRESIRE lejoi dhe urdheroi personalisht furnizmin me nafte te Milloshevicit me kompanine Shqiponja me tritan shehu,gazidede dhe “shenjetorin “ Aleksander Meksi
  .
  12-Ky ESAT PASHE JUNIOR shiti me DEVILIN LUL pjese nevralgjike te detit Jon,ku Karamalisi e konsideroi fitoren me te madhe dipllomatike pas L2B
  .
  13-Ky MEGA TRADHETAR lejoi personalisht ndertimin e varrezave te ushtareve greke brenda territorit shqiptar egzakt sipas vijes se vorio epirit,kurse nga ana tjeter varrosi ceshtjen came
  .
  14-Ky NAZISKIN heq tabelen e masakres 4 Shkurtit dhe e zevendeson me figure filo XHAFERR DEVISTE
  .
  15-Ky I PABESE ndersa I vuri pinjollit te Zogut kallashnikovin ne 1993,kurse pas dy dekadash ketij tradhetari I ngriti lapidarin
  .
  16-Ky SHQIPTAROFAGOS ne nendor 2012 me agresivitetin dhe nga provokimet e tij u be e mundur te digjen dy greviste te urise te te perndjekurve politike ( kujtojme qe I gjori Arvizu dhe I shkreti Nishani I vizituan nga dy here ata)
  .
  17-Ky MOBSTER NDERKOMBETAR dogji me biznesin e tij kriminal ne Gerdec 26 skllever..dhe pas kritikave dhe akuzave..i thote NY-TIME-it leter higjenike..dhe asnje amerikan nuk reagoi

  18-Ky NEO FASHIST vrau 4 veta ne bulevard ne 21 janar 2011…dhe cuditerisht fshiu bythen me ca ekpertiza profesinale te FBI…prape heshten miqte amerikane..biles Arvizu e quajti burre shteti
  .
  19-Ky NEKROFAG me gestapon e tij private egzekuton Kosta Trebicken dhe e ndihmojne ca miq te tij ne Virxhinia qe te gjeje nje ekspert per ta mbuluar kete akt mafjoz.
  .
  20-Ky MAFJOZ nderkombetar se bashku me DEVILIN LUL grabisin dhe me ca mafjoze te huaj me kollare rreth gjysem miljardi dollare ne Rrugen e Kombit qe mbahet rruga me shtrenjte ne bote…fatkeqeisht ne vendi me te varfer te Europes
  .
  21-Ky KRYHAJDUT ka bere dhe shume krime ekonomike si tejkalimi I borxhit publik,shitje hidrocentralesh,1 miljard borxhi I biznesit,aferat me CEZ-in.ALBETROLIN,ARMON etj etj qe jane te panumurta
  ***
  ***
  Pas mos ndeshkimit te Monstres Berishe per disa kryekrimet e tij..sidomos per masakren HITLERIANE te 21 janarit me keqardhje kemi drejte te mendojme se:
  Amerikanet po bejne gabimin e turqeve para 500 vjeteve ku I kane ndare shqiptaret ne armiq te betuar ne socialiste dhe demokrate (turqit na ndane ne myslymane dhe te krishtere)..dhe ne vend te ballaban pashes dhe hamza kastriotit shohim berishen dhe bashen….dhe analoge eshte enverhoxha ne rolin e skenderbeut..

  Reply to this comment
 23. Ivan i madh November 19, 15:09

  Ballisti Adriatik dhe krimbat e gjirizit që e mbeshtetin dhe perkrahin ballistozogistin e ridhjeries Ramen me ndimen që i dha per nderimin e tradhetarit M. Frasheri kane mare zemer dhe bejne presion. Po kjo është se nuk tundet lisi Xhevdet pordhet e dala nga goja e Tikut dhe minjeve te hales që e rethojne dhe ndima që te i jep ballisti i antaresuar se fundi kryetari i ridhjeries Rama. Kjo priteshe me kohe nga ky sharlatan kur perdori te gjitha menyrat dhe me ndimen e kumarxhiut Nano kapitaliste kryerin e PS dhe me vone e ketheu ne Ridhjere ne nje parti balliste po me mantel socialist. Prandaj ska mundesi që sharlatani Rama ta lere vete mikun e tij Tikun pa nderuar babain e tyre shpirteror M. Frasherin.

  Reply to this comment
 24. Dodona mbi Tomorr November 19, 15:45

  E para kete shprehjen “plumbin ballit”e ‘formuloi” Jozefina Topalli,u pasua nga Mersila Doda ,pak me te ndryshuar,ajo deklaroi se keta “Komunistet” dmth “Socialistet”duhen varur ne ate palmen perpara Kryeministrise.Kjo e ketij “Allemadhit”eshte e fundit dhe urojme te jete me te vertete e fundit!Se per pak e harrova edhe nji tjeter, qe ka deklaruar dikur qe “do t’ia u hapim kafkat”;atehere ky ishte Socialist dhe me qe per Socialistet keto shprehje jane te papranushme , Ai gjeti vendstrehim tek PD ku lulezon krimi ,si ai ordiner edhe ai shteteror! Ja pra deshmi te pakundershtushme qe PD dhe aleatet te saj jane parti qe perkrahin dhe nxisin , krimin!

  Reply to this comment
 25. PPP November 19, 15:50

  Lehu prap intelektuhali/tash sa mot e ka zan halli/kur Enveri dikur ja kalli/i ka mbet mbrenda MANDALLI.

  Reply to this comment
 26. Dodona mbi Tomorr November 19, 15:50

  E para kete shprehjen “plumbin ballit”e ‘formuloi” Jozefina Topalli,u pasua nga Mersila Doda ,pak me te ndryshuar,ajo deklaroi se keta “Komunistet” dmth “Socialistet”duhen varur ne ate palmen perpara Kryeministrise.Kjo e ketij “Allemadhit”eshte e fundit dhe urojme te jete me te vertete e fundit!Se per pak e harrova edhe nji tjeter, qe ka deklaruar dikur qe “do t’ia u hapim kafkat”;atehere ky ishte Socialist dhe me qe per Socialistet keto shprehje jane te papranushme , Ai gjeti vendstrehim tek PD ku lulezon krimi ,si ai ordiner edhe ai shteteror! A nuk “u krenua” Saliu ne 21 janar se mund te kishte vrare edhe 300 dhe bashke me ta ne baze “te kanunit “edhe Edi ramen Ja pra deshmi te pakundershtushme qe PD dhe aleatet te saj jane parti qe drejtohen nga bandite
  e kriminele qe perkrahin dhe nxisin , krimin!

  Reply to this comment
 27. Dodona mbi Tomorr November 19, 16:01

  E para kete shprehjen “plumbin ballit”e ‘formuloi” Jozefina Topalli,u pasua nga Mersila Doda ,pak me te ndryshuar,ajo deklaroi se keta “Komunistet” dmth “Socialistet”duhen varur ne ate palmen perpara Kryeministrise.Kjo e ketij “Allemadhit”eshte e fundit dhe urojme te jete me te vertete e fundit!Se per pak e harrova edhe nji tjeter, qe ka deklaruar dikur qe “do t’ia u hapim kafkat”;atehere ky ishte Socialist dhe me qe per Socialistet keto shprehje jane te papranushme , Ai gjeti vendstrehim tek PD ku lulezon krimi ,si ai ordiner edhe ai shteteror! A nuk “u krenua” Saliu ne 21 janar se mund te kishte vrare edhe 300 dhe bashke me ta ne baze “te kanunit “edhe Edi Ramen Ja pra deshmi te pakundershtu shme qePD dhe aleatet te saj jane partit e Kanunit qe drejtohen nga bandite e kriminele qe perkrahin dhe nxisin , krimin!

  Reply to this comment
 28. intelektuali November 19, 16:09

  E shikuat o gazeta DITA?

  Popullata eshte ndare serish me dysh:

  BALLISTA DHE PARTIZANE

  Si ne Kohen e Qepes te Enverit dhe si askund ne Bote 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit

  PO XHEVDETI CFARE THOTE?

  sepse:

  Si mallkastriot me Bole te Medha komuniste nuk kishte pse te fshihej pas fustanit te Arta Markut per te fituar ndonje lek me shume nga Kryeballisti Alimadhi,

  por:

  Te qiste patllaken e LANC-it dhe ta sfidonte Alimadhin si me duel balle per balle si kaubojsat ne Perendimin e Larget me fjalet e trimit malakastriot:

  EJA TEK FUSHA E ZEZE QE TA SHIKOSH KUSH JA FUT PLUMBIN TJETRIT ME MIRE!

  Besoj se Alimadhi si pinjoll i Ballit Kombetar do ta pranonte sfiden dhe atehere pyetja jua o gazeta DITA per Kryeministrin tone te heshtur dhe goje kycur do te kishte mare pergjigje rrufe vetvetiu, shqyptaret nuk do te ishin ndare si “Gjysma gjela” dhe ky muhabet do te ishte mbyllur,

  por:

  Mallkastrioti Xhevdet Shehu preferoi te fshihej pas fustanit te Arta Markut, helbete me shpresen per te fituar ndonje lek nga Alimadhi dhe kjo nuk na cudit fare, por ajo qe te ben pershtypje me shume eshte fakti se ky mallakastriot eshte bere gazetari servil i Nexhmijes, ka harruar fare patriotin e tij Mehmet Shehu qe Nexhmija e beri Poliagjent dhe e vrau me Sillon ne gjumin e nates dhe qan e vajton per Enverin si kukumjacke pylli ne kor me baxhanakun e tij Idajet Beqiri qe Nexhmija e ka pajtuar per t’i shpetuar shtepine qe do t’i prishe Edi Rama. Duke e ditur se te dy kane qene spiuna te Sigurimit te Shtetit lind pyetja:

  CFARE MUT SIGURIMI KA QENE KY MORE?

  qe:

  Trimat e Mallakastres i beri si zhapinj fushe qe zvarriten poshte barit dhe qe i servilosen Nexhmijes dhe fshihen pas fustanit te Arta Markut per te fituar ndonje lek qyl?

  Reply to this comment
 29. PSE UNE ZOTI KUJDESTAR !!...(xhambasador) November 19, 16:19

  Kot lodheni qe shani Edi Rama
  te pakten qe nga koha qe dekoroi Visho Ajazin dhe me vone me urdher te “drejtorit zemermire ne USA” e emroi ambasador ne NATO
  qe ishte vdekja reale e tij
  por dhe dorzimi i PS komplet para ketij ngjyren Mavi
  te PS e ktheu ne MAVRI

  Kush e komandon kete PALLOSH 2 METROSH qe kur fitoi një burse nga dega e Fondacionit Soros (lexo sorra)

  September 21, 2013

  Emri i kryeministrit të Shqipërisë Edi Ram figuron në listën e zyrtarëve që do të marrin pjesë në një pritje prej më shumë se 500 vetëve që multimiliardieri George Soros, ka organizuar me rastin e martesës së tij të tretë.

  Multimiliadieri 83-vjeçar është i njohur në mbështetjen e kandidatëve të majtë në shumë vende të botës përfshi edhe Shtetet e Bashkuara, ku në fushatën e fundit, ofroi më shumë se 1 milion dollarë në mbështetje të Presidentit Barack Obama. Në vitin 2004, ai shpenzoi 27 milion dollarë në përpjekjen e dështuar për të mundur Presidentin George W Bush.

  Mjeshtri ndërkombëtar i investimeve dhe spekullimeve të bursës po edhe filantropisti i rangut botëror, u martua sot në mëngjez (për habinë e disave dhe zbavitjen e disa të tjerëve) me një konsulente të shëndetësisë dhe arsimit, 42-vjeçaren Tamiko Bolton. Kjo është martesa e tij e tretë dhe u parapri nga një skandal i vogël me një ish-të dashurën e tij, akoma edhe më të re, të cilës sipas akuzës së saj i kishte premtuar blerjen e një apartamenti në Manhattan.

  Kryeministri i sotëm ka qenë dikur, përpara se të futej në politikë, fitues i një burse nga dega e Fondacionit Soros në Shqipëri, një nga organizatat me donacione më të mëdha në shkallë globale. .

  ..Se kush eshte George Soros nuk eshte nevoja per spjegime..eshte ai qe pagoi/ paguan qindra miljone dollare glasen politike shqiptare per te nxire deri ne kanibalizem periudhen 1944-1990 qe disa e quajne pushtet popullor ndersa disa si ismail kadavra me xhorxhzottistin edi rama e quajne “regjim stalinist”..qe ne fakt ky i fundit i vinte hakut ketyre Jorgo sorrave dhe derivateve te tyre.

  Doni te shikoni Edi Ramen e vertete ?
  .
  Shikoni filmin LULKUQET MBI MUR….ate djaloshit qe thote>>.PSE UNE ZOTI KUJDESTAR ?? dhe e vrane…jo me plumba por me kete urdherin per Mithatin…pra ishte njeriu i gabuar ne kohe te gabuar qe varrosi jo vetem nje njeri te gabuar por nje shtet te tere..

  Reply to this comment
 30. -ISH ANTIENVERIST November 19, 16:44

  Zoti Xhevdet !

  Edhe pse jam 100% me ju me vjen keq por Edi Rama ka kohe qe e ka lene rrugen “e zotit”

  Nje koment ne “dita” dhe shume te tjere si ky duhet t’ju shqetesonin qe atehere

  ………………….

  Listat, kryetarët dhe “shtëpia e rreme e lirisë”
  (GAZETA DITA)
  June 2, 2017 10:54

  PO KU FLE LEPURI 2 METROSH ME EMRIN EDWIN KRISTAQ ANETA RAMA (E.K.A.R) ??
  .
  KUSH E DETYRON TE SHURROJE MBI JETIMET E 21 JANARIT ? ME KOQET E BERISHES DHE BIBILUSHIN E DONALDLUSE ?
  le te ndjekim 3 sekuenca pikante
  .
  1- VEPRIMI I PARE MONSTRUOZ I EDIRAMES
  16/04/2014, Edi Rama në Kukes në përvjetorin e Kosovës
  Pavarësia e Kosovës, Rama mirënjohje të thellë Berishës, e Majkos
  “Shpreh mirënjohje të thellë dhe për Sali Berishën e PD, kur ishte në qeverisje, si pjesë e përbashkët shqiptare për pavarësinë e Kosovës dhe për të arritur në këto ditë. Nëse e kthejmë në çështje politike ne ngatërrohemi edhe sa është ora , apo është mars a prill por fatmirësisht nuk ndahemi tek cështja e madhe që deri dje mbante emrin çështja e Kosovës por sot natyrshëm ka emrin çështja e shqiptarëve.”
  pra te falenderosh kete antishqiptar qe furnizoi milloshevicin,zhduku remzi hoxhen dhe sabotoi UCK eshte….deleted
  .
  2- VEPRIMI I DYTE MONSTRUOZ I EDIRAMES
  ProvomimI te pallati brigadave i librit te Fejziut per Ahmet Zoogollin duke u zvarritur si..deletet ..para dyshes mafjoze 2F (Frangaj- Fejziu) ja leme lexuesit te nxjerre konkluzioni
  .
  3- VEPRIMI I TRETE MONSTRUOZ I EDIRAMES
  Dekorimi i Visho Ajazit dhe Shikut te tij para ca javesh ..perpara se Edi Rama te shkonte te OKB ne NY…ne nje kohe qe Vishinki ka qene” truri” i Gazidedes…aq me shume kur po zien ceshtja e Remzi Hoxhes..
  ..
  nga sa me siper:
  .
  enverofagu me i madh ne shqiperi E.K.A.R
  -ose po luan nje loje te rrezikeshme antikombetare duke ju bere jelek antiplumbi dyshes super kriminale 2B
  .
  OSE ESHTE NJE “GJENERAL I KAPUR ROB” DHE PO ZBATON TEORINE E TIJ TE 1991 PER TE VARUAR NE SHTYLLAT E TELEFONIT “KAMUNISTAT-LEXO SOCJALISTAT”….sepse te beje
  marrveshje Gomari edi rama me ujkun Lulberisha ESHTE JO VETEM KUNDER RREGULLAVE TE NATYRES POR DHE LIGJEVE TE SHOQERISE NJERZORE
  .
  Dhe kjo ndodh nga presioni i dipllomateve euro-amerikane qe nuk ka ndodhur as ne nje vend te botes as ne vendet e pushtuara dhe as ne vendet koloniale..kjo ndodh te ne qe jemi Republikambasadoriale ku pushtetin nuk e ka“demo” pra populli por ambasadoret e Tiranes (dhe ato qe jane pas tyre ne W&B)qe e drejtojne klasen politike sot duke i trajtuar si kuislinge te tyre:
  .
  .Shkurt muhabeti:
  .
  Shqiperia duhet te kthehet nga Republike e Ambasdoreve cerekshekullore qe vazhdon dhe sot ne nje demokraci funksionale te vertete..
  .Nqs keto fjale me siper nuk thuhen me guxim sot jam i bindur qe pas disa vitesh kjo periudhe 1992-20?? do quhet Invazioni dipllomatik i Shqiperise…ku ngjarja me shemtuar ka qene Cadra Monster qe u ngrit pikerisht nga vrasesi Lul Berisha pikerisht aty ku kishte pushkatuar 4 protestues me duar ne xhepa…e pra Te vrasesh dhe te shurrosh viktimat dhe jetimet e tyre nuk e ka bere as Hitleri dhe as Enveri por ndodhi ne kete regjim ambasadorial dhe me kuislinget e tyre kriminelin berishe dhe edi ramen qe po ben nje tradheti kriminale.
  .
  Nuk eshte sekret te them se si antienverist qe jam them me plot gojen se ky pushtet ambasadorial pas 1992 me DILDOT ..nanoberishamajkometabashametaruci po e shkerdhejne ate komb si asnje rast tjeter ne historine e njerzimit..

  Reply to this comment
 31. Mal Uka November 19, 16:53

  Ne kohen e luftes se dyte botnore forcat sllave me emna
  te ndryshem partijak Komunist, qetnik etjer Karrshi shiptarve zbatonin nje plan Shfarosje Ketu erdhen edhe
  brigadat shiptare per ta ndihmue serbosllavine Gjashi
  i im u gezue kur erdhe nje brigade shiptare Me te shpejt
  organizoj fshatrat qe te pranohen ne konaqe , te ushqehen , ngrohen e pushojne Ndersa vet ne kulle i muer komandantet me kryekomandantin Pas muhabetit
  te mikepritjes se ngroht Darkes si per zijafet Pijes se
  kafes e cait Prueni peme me buquk , molla dardha
  per ti gostite musafirt komandant ! Ne bisede e siper
  kryekomandanti po flet dhe ne cdo fjali ka tri kater here
  persertke fjalen vellezerit serb Gjyshin e kaploj ngushllak dhe i thot Komandant dur pak! Na ketu qe
  pesqin vjet nuk kemi mujte me i ba vellezen shkijt e ti
  sot erdhe e sot ne ode time i emerton vellezer Ata
  qe nuk ka kalue ende nje muaj e ne koder ketu mbi fshat i kan gri e pushkatu 26 burra shiptare e ne mes
  Tyre edhe baben e axhen tim pleq 96 e 98 vjeqare !
  Te lus mos i quej shkijte vellezer ! Reagon gomari
  komandant qpifun i shipnise dhe Thot : O dul , me vjen keq prej konakut se me mi kundershtue vellezerit shki
  te bij Allti ! Fale mos te kofsha komandant se une
  jam shiptar kosovar e nuk jam tradhtar Ta fola te verteten e ti po ma kercnon jeten Qyre Gomari i shipnise ! Kur te bahet heret sabah mos me te pa
  Ne katune tona Se ta baj ma zi se me kan shka i
  shkines Naten e epe gjevapin dhe gomatri i shipnise
  e leshon fshatin Por kur eshte kthy ne shipni e
  shume kohe mas lufte Ka takue kosovar komandanti
  dhe me pershendetje gjyshi tim i ka kerkue falje
  dhe i ka thane Kosova ma te meqem i ka njerzit
  te pa shkolle katunare se sa shipnija gjerallt si une
  Thot Komandanti me vonese !

  Reply to this comment
 32. Pse ? November 19, 17:11

  Une denoj me force , jo vetem ballistin e felliqur e te neveritur , A.Alimadhi , qe vete historia i ka nemur e ndeshkuar ,. por edhe karagjozin k/minister , me kete akt aventurier e idjot qe ndermori , per te rehabilituar nje kriminel , ne krye te taborrit te krimineleve kolaboracioniste shqiptare !
  Ne te njejten kohe , siguroj gazetarin e nderuar Xh.Shehu , se jemi vendosmerisht nme anen e tij , si pak gazetare me vlera te spikatura e me gjak teresisht arbenor !

  Reply to this comment
 33. Gezimi November 19, 17:24

  Duket pra qarte se as Rilindja nuk i ze bese rrenave me kercenime imagjinare qe leshon Xhevdeti.

  Reply to this comment
 34. .....21 JANAR 2011 = 4 SHKURT 1944 November 19, 17:32

  Ndyresia me e madhe ne “neonazistifikimin” e diteve tona eshte ajo e reabilitimit te Xhaferr Deves jo direkt por me heqje tabele..dmth poshtrim i deshmoreve..

  .Nuk eshte sekret te thuhet
  se nje faj ne kete mes kane dhe ato
  “stratege” ne Amerike qe merren me Shqiperine te cilet jo vetem nuk e dorzuan Xhafen si kriminel lufte.

  .jo vetem qe e perdoren si kavie eksperimentale kunder shtetit shqiptar duke bashkpunuar me Tito-Rankovicin

  .por dhe tani pas 1991 ne nje fare menyre e reabilituan

  Masakra e 4 shkurtit 1944 në Tiranë është ndër masakrat më të përgjakshme, që kryen nazistët gjermanë dhe bashkëpunëtorët e tyre: si Xhafer Deva, Minister i Brendshëm i nazistëve, Kadri Cakrani, komandant i forcave të Ballit Kombëtar, Qazim Mulleti, Prefekti i Tiranës, fashisti Osman Kazazi etj., nën drejtimin e Gestapos gjermane. Natën e 4 shkurtit drejtuesit e xhandermarisë, me lista në duar e me grupe xhandarësh u futën nëpër shtëpitë e qytetarëve të Tiranës, rrembyen djem e burra dhe i pushkatuan nëpër rrugë. Për të futur frikë e tmerr, për të terrorizuar popullin, ata vepruan mbarë, pushkatuan edhe të tjerë që i gjenin në rrugë. I vrisnin dhe i masakronin barbarisht, duke i gjymtuar edhe për së vdekuri, pastaj i hidhnin nëpër kanale, apo dhe në mes të bulevardit. Rrugët e Tiranës u mbushën me gjak. Përmasat e kësaj masakre i pohon të nesërmen Komanda e Xhandermarisë në raportin e saj ku thuhet: “Forcat e xhandermarisë, së bashku me forcat e Regjimentit “Kosova” (regjiment mercenarësh të mbledhur nga Xhafer Deva në Kosovë për të shtypur Lëvizjen Nacionalçlirimtare në Shqipëri, së bashku me gjermanët-shën. red.) dhe me vullnetarët e Ballit Kombëtar, këtë natë kanë bastisur 230 shtëpi, ku kanë arrestuar 478 persona të dyshimtë dhe nga këta 84 më të rrezikshmit i kanë pushkatuar.
  Nga të 84 të pushkatuarit rezulton se 67 janë shqiptarë, 9 italianë, 4 malazezë, 2 maqedonas, 1 grek (minoritar) dhe 1 çifut. Viktimat kanë qenë nga Tirana 29 dhe 37 nga rrethet Fier, Korçë, Durrës, Shkodër, Vlorë e Dibër”.Në shenj nderimi e përjetësimi të këtyre bijve të lavdishëm, një rruge kryesore në Tiranë, që kalon paralel me bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, para 68 vjetësh, iu vu emri “Dëshmorët e 4 Shkurtit”.Kjo është ngjarja dhe historia e emrit të Rrugës “Dëshmorët e 4 Shkurtit”.Tani, pas 68 vjetësh, më datën 28 dhjetor 2011, me propozim të Kryebashkiakut Lulzim Basha, Këshilli Bashkiak, ia hoqi këtë emër.Ky akt është shumë i rëndë, antihistorik, antihuman dhe antiligjor. Ky emër i jepte kësaj rruge një peshë të rëndë morale sepse mbartte gjakun e 84 bijve të popullit, që e urrenin dhe e luftonin fashizmin, pushtuesin e vendit tonë. Duke i hequr këtë emër kësaj rruge, kërkohet të harrohet historia e saj, të harrohet masakra e 4 Shkurtit dhe autorët e saj, të rivriten edhe njëherë 84 dëshmorët e masakaruar barabarisht atë natë nëpër rrugët e Tiranës.
  Ky vendim i Këshillit Bashkiak prekë thellë familjet e dëshmorëve, pasardhësit e tyre ndër breza, veteranët dhe invalidët e Luftës, gjithë patriotët e ndershëm dhe shumicën dërmuese të popullit të Tiranës e të gjithë Shqipërisë.Ky akt është antiligjor. Në nenin 11 të ligjit të Statusit të Dëshmorit të Atdheut, të miratuar në Kuvendin e Shqipërisë në vitin 2000, me konsensus të plotë të të gjitha forcave politike parlamentare, pra edhe të PD-së (në opozitë në atë kohë) thuhet: “Në shenj nderimi për dëshmorët e Atdheut, me vendim të këshillit të qarkut ose të bashkisë (komunës), ngrihen, mirëmbahen dhe ruhen lapidarë, pllaka përkujtimore, përmendore etj., si dhe emërtohen mjedise dhe institucione publike”. Është shumë e qartë se ky nen i obligon drejtëpërdrejtë organet e pushtetit për të nderuar dëshmorët dhe jo për t’i shkurorëzuar ata. Për qartësuar edhe më mirë këtë kërkesë, në nenin 12 të këtij ligji thuhet: “Zhvendosja e permendoreve, lapidarëve, pllakave përkujtimore, si dhe objekteve të tjera që kanë lidhje me dëshmorët e Atdheut, bëhet vetëm në raste të veçanta, kur këtë e kërkojnë interesa të larta shtetrore. Zhvendosja bëhet me vendim të këshillit të qarkut… Ky këshill përballon shpenzimet për zhvendosjen. Objektet e mësipërme rivendosen në një mjedis publik të përshtatshëm, para se të fillojnë punimet në vendndodhjen e mëparshme të objektit”.
  Pra ky ligj nuk lejon të hiqet pllaka përkujtimore, që emërton rrugën “Dëshmorët e 4 Shkurtit”, për të vendosur në vend të saj një pllakë tjetër, me çfarëdo emri qoftë. Mbi dëshmorët nuk mund të dalë askush, me emrin dhe me gjakun e tyre nuk mund të luhet, nuk të lejon ligji, as morali.Por me sa duket, Kryebashkiaku Lulzim Basha, nuk njeh as ligj, as moral. Ai, me këtë rast, dëshiron të rehabilitojë kriminelin Xhafer Deva nëpërmjet honorifikimit të nipit të tij, këtu në një rrugë të Tiranës, që kullon gjak. Pse, vallë, pak rrugë e sheshe ka Tirana, por gjeti rrugën “Dëshmorët e 4 Shkurtit”, për t’i shkurorëzuar 84 dëshmorë e për të kurorëzuar, në vend të tyre, nipin e Devës. Kjo është një intrigë e neveritshme me qellime përçarëse kombëtare. Se vepra e Xhafer Devës në Shqipëri, si dorë e hekurt e nazitëve, me krimet makabre që ka bërë, ka lënë gjurmë të thella. Po edhe Luli, si Ministër i Brendshëm, e ka përgjakur Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” më 21 janar 2011.

  Por “sekreti” i xhaferr deves qendron ne faktin se ai ne vend te dorzohej nga autoritetet amerikane si kriminel lufte dhe te gjykohej ne shqiperi sipas konventave nderkombetare,perkundrazi u inkuadrua ne veprime terroriste -diversioniste kunder shtetit shqiptar
  Enciklopedia e figurave politike e pershkruan keshtu Xhafer deven

  In 1956, he immigrated to the United States and briefly lived in New York and Boston.
  In 1960, he moved to Calaveras County, California, and worked as an assistant supervisor at the mailing department of Stanford University in Palo Alto until his retirement in 1972.
  In his years in exile, Deva played an active role in organizing anti-Communist resistance. He died on 25 May 1978, aged 74.
  Files released after his death showed that Deva was one of 743 suspected fascist war criminals recruited by the Central Intelligence Agency (CIA) during the Cold War.
  Konkluzion:
  Eshte krim kunder njerzimit nga kushdoqofte qe per te luftuar gjasme komunizmin te ringjallen dhe te reabilitohen figura te urryera te fashizmit..

  Reply to this comment
 35. fteri November 19, 17:40

  Heshti PS-ja,heshti E.Rama se ajo e di mir kush ishte balli kombëtar kjo organizatë tradhëtare koliboracioniste gjatë L.A.N.Çlirimtar dhe pas luftës me krijimin e komitetit shqipëria e lirë më 26 gusht 1949 ku lajmin e dha agjensia Franceze (A.F.P) .

  Qendrën e kishte në Nju-Jork me komitetin ekzekutiv kryetar Midat Frshërin – Antar Abaz Kupin,Zef Palin ,Seit Kryeziun dhe do ndihmoi komitetin ekzekutiv të përbërë nga halil Maçi ,Abaz Ermeni,Vasil Andoni,Gaqo Gogo,Gani Tafili,Asllan Zeneli,Ihsan Toptani ,Muharrem Bajrektari ,Hysni Mulleti,dhe Eqerem Telhaj.

  Veprimtaria e komiteti kishte për qëllim rrëzimin e qeverisë E.Hoxhës dhe ardhjen e ballit kombëtar në pushtet,vajë medet ÇDO TË NDODHTE !!!..se nuk do kishin lënë pulë e rosë pa hëngër këta ballistë që qarqet britanike Amerikan GREKE E SERBE e pritën me entuziazëm se ishte sfida e parë që reaksioni i bënte regjimit të gjeneralit e strategut legjendari E.Hoxha ,ata rekrutuan spiunë e diversant të fillonin sulmin kundër shqipërisë ,ata kryen akte sabotazhi diversioni terrori vrasje nga bandat e armatosura të komitetit shqipëria e lirë me kryetar Midat Frashërin ,Abaz Kupin ,Seit Kryeziun ,Muharrem Bajrektrin !

  Kush thotë se Midat Frashëri nuk ka vra njeri është ose idjot ,ose tradhëtar.Harroi PS-ja se komiteti i maleve të shqipërisa lirë krijoi seksione ushtarake,që merrej me rekrutimin e spiunve më të rrezikshëm të cilët dërgoheshin në shkoollën e spiunazhit në Munih,dhe prej andaj në shqipëri me ndihmën edhe të UDB-së jugosllave ,rekrutoi disa kriminel e vagabond duke shpifur kundër R.P të Shqipërisë ,ata merreshin edhe me propogandë fletushkash gazetash ,trakte të cilat i hidhnin me anë të aroplanve amerikan , kundër pushtetit popullor të ngritur me gjak e sakrifica .

  Në fund të qërshorit 1950 një grup kriminelësh shqipëtar të arratisur jashtë shqipërisë u nisë nga italia për në Gjermani Perandimore .Grupi përbëhej prej 86 vetash Ata ishin të mbledhur nga kampet të ndryshme me kujdesin e drejtëpërdrejtë të krerëve të komitetit Shqipëria Lirë dhe nga oficerët e spiunazhit Amerikan,anglez,,gjerman ,grek,UDB-ja jugosllave etj…përse u mblodhën gjithë këta njerëz në gjermani cili ishte qëllimi e fati i këtyre njerzve ?

  Zyrtarisht krerët e komitetit shqipëria lirë Midat Frashëri ,A.Kupi etj..u kishin thënë atyre kështu :
  -gjithë shqiptarët në emigracion do mblidhen në gjermaninë perendimore (në zonën amerikane)ku me ndihmën e amerikanve do ngrihet ushtria e rregullt “komiteti shqipëria e lirë”Komandant në Munih kishin një kater të ushtrisë zogut i cili u tha nesër do hipim në këto maqina amerikane dhe do shkojmë në IRO-sa (shkollë amerikane e çelur për prekatitjen e spunazhit të diversantve që do hidhen në shqipëri ,anglezët kan hapur shkolla të tilla në Maltë e gjetkë,po kështu edhe Italinët në Montemeso dhe grekët afër Athinës ,këtë tradhëti e dinë rilindjotët dhe E.Rama i nderuari Xhevdet Shehu Xhevdet ?……me siguri e dinë !!!,por do jet vonë .

  Reply to this comment
 36. fteri November 19, 17:44

  Heshti PS-ja,heshti E.Rama se ajo e di mir kush ishte balli kombëtar kjo organizatë tradhëtare koliboracioniste gjatë L.A.N.Çlirimtar dhe pas luftës me krijimin e komitetit shqipëria e lirë më 26 gusht 1949 ku lajmin e dha agjensia Franceze (A.F.P) .

  Qendrën e kishte në Nju-Jork me komitetin ekzekutiv kryetar Midat Frshërin – Antar Abaz Kupin,Zef Palin ,Seit Kryeziun dhe do ndihmoi komitetin ekzekutiv të përbërë nga halil Maçi ,Abaz Ermeni,Vasil Andoni,Gaqo Gogo,Gani Tafili,Asllan Zeneli,Ihsan Toptani ,Muharrem Bajrektari ,Hysni Mulleti,dhe Eqerem Telhaj.

  Veprimtaria e komiteti kishte për qëllim rrëzimin e qeverisë E.Hoxhës dhe ardhjen e ballit kombëtar në pushtet,vajë medet ÇDO TË NDODHTE !!!..se nuk do kishin lënë pulë e rosë pa hëngër këta ballistë.

  Qarqet britanike Amerikan GREKE E SERBE e pritën me entuziazëm se ishte sfida e parë që reaksioni i bënte regjimit të gjeneralit e strategut legjendari E.Hoxha ,ata rekrutuan spiunë e diversant të fillonin sulmin kundër shqipërisë ,ata kryen akte sabotazhi diversioni terrori vrasje nga bandat e armatosura të komitetit shqipëria e lirë me kryetar Midat Frashërin ,Abaz Kupin ,Seit Kryeziun ,Muharrem Bajrektrin !

  Kush thotë se Midat Frashëri nuk ka vra njeri është ose idjot ,ose tradhëtar.Harroi PS-ja se komiteti i maleve të shqipërisa lirë krijoi seksione ushtarake,që merrej me rekrutimin e spiunve më të rrezikshëm të cilët dërgoheshin në shkoollën e spiunazhit në Munih,dhe prej andaj në shqipëri me ndihmën edhe të UDB-së jugosllave ,rekrutoi disa kriminel e vagabond duke shpifur kundër R.P të Shqipërisë ,ata merreshin edhe me propogandë fletushkash gazetash ,trakte të cilat i hidhnin me anë të aroplanve amerikan , kundër pushtetit popullor të ngritur me gjak e sakrifica .

  Në fund të qërshorit 1950 një grup kriminelësh shqipëtar të arratisur jashtë shqipërisë u nisë nga italia për në Gjermani Perandimore .Grupi përbëhej prej 86 vetash Ata ishin të mbledhur nga kampet të ndryshme me kujdesin e drejtëpërdrejtë të krerëve të komitetit Shqipëria Lirë dhe nga oficerët e spiunazhit Amerikan,anglez,,gjerman ,grek,UDB-ja jugosllave etj…përse u mblodhën gjithë këta njerëz në gjermani cili ishte qëllimi e fati i këtyre njerzve ?

  Zyrtarisht krerët e komitetit shqipëria lirë Midat Frashëri ,A.Kupi etj..u kishin thënë atyre kështu :
  -gjithë shqiptarët në emigracion do mblidhen në gjermaninë perendimore (në zonën amerikane)ku me ndihmën e amerikanve do ngrihet ushtria e rregullt “komiteti shqipëria e lirë”Komandant në Munih kishin një kater të ushtrisë zogut i cili u tha nesër do hipim në këto maqina amerikane dhe do shkojmë në IRO-sa (shkollë amerikane e çelur për prekatitjen e spunazhit të diversantve që do hidhen në shqipëri ,anglezët kan hapur shkolla të tilla në Maltë e gjetkë,po kështu edhe Italinët në Montemeso dhe grekët afër Athinës ,këtë tradhëti e dinë rilindjotët dhe E.Rama i nderuari Xhevdet Shehu !?….Xhevdet ……me siguri e dinë !!!,por do jet vonë .

  Reply to this comment
 37. alphade November 19, 19:14

  Z. “fteri” ! Ato qe thoni ju jane teper te sakta. Kryeministri
  i Shqiperise aktualisht erdhi ne pushtet me voten e se
  majtes shqiotare, sidomos te atyre personave ose qe be-
  ne luften dhe tash kane koket e bardha,ose bijt e tyre qe
  perfaqesojne me dinjitet “pa e ulur koken” ,sic i keshillon
  lideri i tyre, kryeminister. Ky qendrim i kryeministrit aktual
  qe perben nje fatkeqesi per te majten shqiptare me kujton
  nje barcolete apo anekdote quajini si te doni rumune: Nje
  dite Presidenti komunist rumun po udhetonte nga nje qytet ne nje qytet tjeter. Rruges shoferi hasi ne nje rruge,
  me falni per kakafonine, qe ndahej ne dy drejtime: njera
  shkonte djathtas,tjetra majtas. Shoferi e pyet Caushesk-
  un: “Shoku President , ne c’drejtim te mbaj majtas apo
  djathtas” ? Caushesku iu pergjigj: “Sinjalin jepe majtas
  por timonin ktheje nga e djatha” Dhe shoferi ashtu beri !
  Moralin e kesaj anekdote secili nga ne mund ta nxjerre
  vete . Por nje gje eshte e qarte ” ulja,si bolla ne dy karri-
  ge” nuk te con shume larg. Por kryeministri yne abuzon
  ne nje gje dhe kete Ai e di ta shfrytezoje mire per intere-
  sat e kolltukut te tij. Kryeministri e di se persa kohe ne
  Shqiperi nuk ka “lindur” nje Tsipras apo nje Zaev dhe kur
  ne te djathten shqiptare kemi nje monster si Berisha dhe
  Ilirin e Floririt asgje e keqe nuk e kercenon karrigen e tij
  si kryeminister prandaj Ai livadhis.Do zoti sa me shpejt
  te “linde” nje figure e vertete qe realisht te perfaqesoje
  interesat e se majtes, ky kryeminister duhet merret me
  pikturat e tij abstraksioniste e surrealiste sepse nuk do ta
  kete me vete te majten por akoma me keq balta e turpit
  do ta mbuloje ashtu sic mbulojne te gjithe ata qe per hir
  te kolltukut kane shitur interesat e popullit. Historine ne
  bote e kane shkruar fitimtaret por jo tradhetaret. Edhe nese perkohesisht tradhetaret kane fituar nje beteje ata
  nuk do ta fitojne kurre luften me historine ! Zogistet e ba-
  llistet kurre nuk do ta falin kete myteber kryeministri sepse ata e dine dhe e kane te qarte se cili eshte e prej
  nga vjet, sado qe ky te tregohet “buzebukur” me ta. Sfida
  qe i bene ata keto dite deshmon qarte se ata do ta shfrytezojne sa u duhet pastaj e hedhin tej si limon i shtry
  dhur…..!!!! Quo Vadis ???

  Reply to this comment
  • katarakti November 19, 19:58

   Alphade. Nuk eshte e thene qe meqe Shqiperia nuk ka akoma nje Cipras apo Zaev, Edi Rama e ka te siguruar pushtetin edhe ne zgjedhjet e ardhshme. Permbysja mund te vije nga abstenimi. Te majtet autentike, pasardhesit e atyre qe vijne nga Lufta Nacionalçlirimtare mund t’i thone kryeministrit:”Ne te sollem dy here ne pushtet. Ti na tradhtove ne te gjitha drejtimet. Tani votat kerkoja ballisteve te tu, se neve nuk votojme me per ty”! Kjo eshte frika me e madhe per kryeministrin sot: abstenimi. Se shume njerez sot nuk shohin asnje ndryshim ndermjet PS-se dhe PD-se. E njejta ideologji, e njejta politike, e njejta strategji ekonomike qe mbeshtetet tek oligarket dhe koncesionet.Por ndofta tani as Edi Rames nuk i behet vone se humbet zgjedhjet. Ai ia hodhi. Dhe gjemb nuk i hyn ne kembe. Se gjemb ne kembe nuk u hyri atyre qe hodhen ne ere 25 veta ne Gerdec, atyre qe vrane me 21 janar, qe vodhen 250 milione euro ne Rrugen e Kombit etj etj. Rama nuk eshte budalla te beje drejtesi sot. Se neser mund t’i vije rradha atij. Meqe ra llafi a e ke vene re qe ata qe deri me tani kishin nje urrejtje deri te çmendur ndaj Edi Rames, sa nuk linin dite pa e share, sot jane bere “pula”. Nuk po shajne me Edi Ramen, por Xhevdetin dhe gazeten “Dita”! A nuk eshte per te qeshur?!

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 November 20, 09:28

    “Nuk eshte e thene qe meqe Shqiperia nuk ka akoma nje Cipras apo Zaev, Edi Rama e ka te siguruar pushtetin edhe ne zgjedhjet e ardhshme.”
    katarakt
    edi atë po bën për ta siguruar këtë pushtet!!
    ka disa pika të kapura shumë mirë:
    -ka si opozitë saliun
    -ka kapur tërë financuesit e tij,me tendera
    -tashti me këtë,dhe të tjera më pas,kapi dhe ballin!
    po ti shikojmë disa gjëra të vogla me vëmëndje do të shohim se:
    -saliu është prodhuesi më i madh i votave për ramën!!frika prej tij bën që njerëzit,të “majtët”të pranojnë tërë tradhëtinë e ramës!si në nivelin ideollogjik ashtu dhe në atë kombëtar!!shiko egzemplarët e blogut,ben duka,net mavria,alban kodra pas bregut,dhe ti pak a shumë!!
    -kapja e ish financuesve të berishës u duk në të dy votimet e fundit,administrative dhe legjislative.ai pati fonde të pamasa në krahasim me të!!
    -tashti kemi dhe kapjen e të djathtës të përfaqsuar pak a shumë nga balli!pavarsisht se balli si parti vetë nuk ka fituar ndonjëherë vota,ai ka pasur përkrahësit e tij tek berisha!berisha vetë pavarsisht se ka marrë shumë vota nga balli,përveç retorikës,pothujse asnjëherë nuk ka bërë gjë konkrete për të!!
    katarakt çudia tënde “Nuk po shajne me Edi Ramen, por Xhevdetin dhe gazeten “Dita”! ” është puna që ka bërë rama!!
    shiko demën,e mbylli gojën dhe nesër do të votojë për ramën!sepse demës i intereson mithati i djeshëm dhe jo paratë që i zhvatin sot!!
    dema është shëmbull,se si dema ka dhjetra të tjerë!!
    pak nga pak dema ka për ta harruar dhe punën e gërkut,njëlloj si e harroi ben duka,net mavria dhe alban trungu!!
    mos u mërzisni njerëz ditë më të vështira do të vijnë!!
    si e thotë dhe satrapi në ngjithje e sipër,”ulni kokat dhe mos hani mut”!
    i dhamë votën dhe mos bëjmë gafën për mos ja dhënë!!
    përndrysh ai “lëshon bishën” nga zinxhiri!!

    Reply to this comment
  • fteri November 20, 07:08

   ZOTNI – alphade !

   Faleminderit e respekte për vlersimin e komentit tim ,ke qënë gjithmon patëriot i drejtë dhe je një ZOTNI I VËRTET ,të uroi shëndet në shpartallimin e falsifikatorve borgjez -kapitalistë të të gjitha ngjyrave dhe balliste,legaliste që duan të duken si patëriot ,kur kan qënë tradhëtar e zagarë. Zagari kurrë nuk bëhet qen , zagar mbetet si pinjollët e ballistëve që kërcënojnë gazetën dhe gazetarin për të vërtetat që thonë.

   Reply to this comment
 38. xxx November 19, 20:00

  pse heshti PS-ja?

  po PS-ja me krahet e prera, nga e majta ia ka prere BE-ja, se djathti halabaket gango te vicidolit…. PS-ja qep sqepin ne aleance me gjatoshin qe i ka dhene jo vetem kryeministrin po dhe kryesin e vet.
  qaje me kuje oj PS e Gramoz Rucit harroje c’ishe posht e me poshte te katandisi demokracia e BE-s

  Reply to this comment
 39. alphade November 19, 20:36

  Z. “karakter” ! Ju pershendes dhe jam plotesisht dakort me cka shkruani ju. Te tera ato qe thoni ne komentin tuaj
  jane te sakta. Jam i ndergjegjshem se ky kryeminister tash e hodhi lumin dhe s’ka me nevoje me per te majten
  Me sa duket e ka te qarte rotacionin dhe prandaj beri ate
  qe di te beje me mire sipas ideologjise se tij djathtiste “in
  extremis” duke u shtirur si i majte per t’na mashtruar . Nese e keni lexuar deri ne fund komentin tim ,aty une
  them se edhe sikur te fitoje apo te humbe zgjedhjet e
  ardheshme qe me siguri shume vota te se majtes do t’i
  firojne nga “ABSTENIMI” , sic propozoni ju apo BOJKOTI
  sic kam propozuar une dje ne komentin tim qe faktikisht
  eshte nje thirrje nga nje qytetar ANONIM qe, sic po shi-
  kojme, elita politika aktuale nga te gjitha krahet e perbuz
  dhe e percmon duhet te ndergjegjesohet dhe te hidhet ne
  bojkotimin e zgjedhjeve te Qershorit per diskretituar ne syte e nderkombetareve si HORRA , bandite te mafias
  shqiptare dhe te gjithe te perfundojne ne pranga pa per-
  jashtim majtas e djathtas. Keta politikane kane degjene-
  ruar totalisht . Pershendetje edhe nje here zoti “karakter”
  me karakter…!

  Reply to this comment
 40. U KRYE BACA MIT'HAT !! November 19, 20:45

  .BACA MIT’HAT
  “ENDERRONTE”
  NE VITIN 1944
  QE SHQIPERIA
  TE MBROHEJ
  NGA USHTRIA E GREQISE

  atehere pra ne 1944 BACA MITHAT nis kete komisjon ne Greqi:
  Xhavit Leskoviku, përfaqësues i qeverisë kuislinge, Koço Kota i Partisë së Legalitetit. Madje kishin gjetur dhe një përfaqësues të Kosovës. Aty ish ekspozuar dhe pasaporta, një letër rekomandimi e firmosur nga Bahri Omari (ish- Ministër i Jashtëm), për “Qeverinë mike”, si dhe një letër udhëzuese ku përcaktoheshin 8-9-pika mbi të cilat do të arrihej kjo marrëveshje me reaksionin grek.

  -Sipas tyre,::
  .
  forcat e armatosura shqiptare do të shkriheshin me ato të Greqisë,
  .
  në një ushtri të përbashkët të komanduar nga grekët,
  që do të përdorej për të shtypur Luftën NAÇL në Shqipëri dhe në Greqi dhe do funksiononte edhe pas fitores
  ,

  Jo vetëm kaq, tradhtia arrinte deri atje sa të nënshkruhej edhe një akord me Qeverinë Greke në Kajro që t’i jepej Greqisë “Vorio Epiri”, Shqipëria Jugore, dhe ta fusnin vendin në suazën e mbretërisë. dhe ushtria shqiptare të komandohej nga një shtab ushtarak grek.

  …………………..

  BACA MITHAT U KRY !

  Te artikulli para dy javesh me titull””…. Reuters: ‘Varreza’ shqiptare e MiG-ëve, tani do të jetë bazë ajrore të NATO-s”””
  Pasi poshtronte krenarine e aviacjonit shqiptar qe i qinte nenen armiqve dhe superfuqi qofshin ne ate kohe por jepte lajmin e gezuar se nga viti 2005 qielli shqiptar ruhej nga avionat e grekut qe kishin ne patronazh dhe hapsiren detare SIDOMOS DETIN JON….
  AMANETIN O BACA MITHAT TA KRYNE..jo vetem avjonat dhe nendetset greke na ruajne dhe na rruajne por dhe terroristet si ai KOCIFOZI po shurrojne shtetin e Edi Rames ashtu si terroristi Fredi Beleri pasi vrau ushtarake ne 1994 te ushtrise Salisumes….hedh kanditatura ne Himare ne vote..

  U KRYE BACE !!

  Reply to this comment
 41. sotiri November 19, 21:10

  Ngaqe Edi Rama e nxorri koken se eshte kunder antifashistave, prandaj jane bere trima te gjithe antikomunistet dhe pinjollet e kolaboracionistave. por kot e kane, pasi as edi pordha dhe askush tjeter nuk mund t’i trembi bijte e nipat e partizaneve. Flijeni mendjen,nuk jane nga ata trima, keta ballistet behen trima kur kane ne kraj agjentet e huaj si edi rama, Sali berisha e gramos Rucet me shoke.

  Reply to this comment
 42. info analitike November 19, 21:16

  Shoke te Dites une them ti beni nje peticion Tao Taos qe ta shpalli Xhevon hero te popullit ne luften e tij te paepur kunder kolaboracionisteve e ne promovimin e enverizmit nepermjet perrallave te Nexhos. Shoke te shterngojme radhet rreth shokut Xhevo.

  Reply to this comment
 43. MH November 19, 21:17

  katarakti!!!
  Shpresa e fundit per mbare popullin shqiptare me gen i majte asht te largohet nga kryesimi i Partise me vote nga kryetarlleku Educi dhe ne vend te tije te konfirmohet Kryebashkiaku Erion Velija.Nese nuk arrihet ka gjasa qe zgjedhjet e reja ne mbarim te keti katervjecari te mos jen kaq bindshem numerike rrezultati i deputetllekve te majte.

  Reply to this comment
 44. Norman November 19, 21:39

  Reabilitimi i MFrasherit eshte ceshtje morali jo vetem ne Shqiperi por dhe ne Amerike ne raste analoge eshte DIRTY JOB…eshte perdhosje e demokracise..PIKE.
  .
  Nuk ka bythe ku te rrije qe ne vitet 1941-1945 amerikanet behen aleate UNCE JOE si e perkedhelte rusvelti Stalinin kunder nazizmit dhe pas 1946 te merrte mbeturinat e fashizmit dhe S/S spiunat kunder Stalinit..
  ..
  Nuk ka demokraci pa moral !!

  Ish-nazistët kanë spiunuar për SHBA-të deri në vitet ’90-ta të shekullit të kaluar, shkruan “New York Times”, duke përshkruar dokumentet e klasifikuara, të cilat tani janë të disponueshme për publikun.

  .
  Në kulmin e Luftës së Ftohtë, duke filluar në vitin 1950, J. Edgar Hoover nga FBI dhe Allen Dulles i CIA-s, në mënyrë agresive ka rekrutuar ish-nazistët, ku i trajnuan për të spiunuar komunistët dhe Bashkimin Sovjetik.
  Hoover dhe Dulles besonin se “dallimet morale me nazistët nuk ishin të mjaftueshme që të lënë pas dore vlerat e tyre në luftën kundër rusëve”, transmeton Telegrafi.
  CIA ka rekrutuar ish-anëtarin e Schutzstaffel (NS), i cili ndoshta ishte fajtor i “vogël për krimet e luftës”, thuhet në dokument.
  Dokumentet tregojnë se në vitin 1994, avokati i CIA-s ka bërë presion te prokurorët, të cilët kishin nisur një hetim kundër ish-spiunit mbi dyshimet se kishte marrë pjesë në masakrën e mijëra hebrenjve në Lituani. Hetimi u braktis përfundimisht.
  Në vitin 1980, zyrtarët e FBI-së nuk kanë pranuar të dëshmojnë rreth ‘gjahut ndaj nazistëve’ para Departamentit amerikan të Drejtësisë në lidhje me spiunët e tyre gjerman.

  Në vitet e ’80 të shekullit të kaluar, FBI kishte informacione të konfirmuara, se 16 ish-nazistë kishin punuar për CIA-n.
  Disa spiunë gjatë Luftës së Dytë Botërore kanë qenë në pozita të larta të “Rajhut të Tretë”.
  Otto von Bolschwing ishte një oficer në SS dhe mentori i Adolf Eichmann, arkitekt i “Zgjidhja Përfundimtare”, dokument që përmban planin e zhdukjes së hebrenjve nga Evropa.
  CIA e kishte punësuar pas luftës për të spiunuar në Evropë, ndërsa në vitin 1954 mori një shtëpi në Nju-Jork, ku u zhvendos me familjen e tij.
  Kur Izraeli e arrestoi Eichmann, autoritetet amerikane mbrojtën Bolschwingun, i cili ka jetuar i qetë edhe 20 vite të tjera. Pasi e kaluara e tij u zbulua, gjermani hoqi dorë nga shtetësia amerikane, por shumë shpejt vdiq pas kësaj.
  Norman Goda, historian në Universitetin e Floridas, i cili është duke punuar në dokumentet e klasifikuara, pohon se marrëdhëniet midis CIA-s dhe nazistëve ishin edhe më të larta, por që dokumentet e shumta do të mbeten mister.
  .

  Reply to this comment
 45. Shefqet Cela November 19, 21:49

  DITES i kemi nje borxh te madh, si burim dhe kriter i se vertetes.
  Une ate lexoj te paren dhe kurre nuk jam zhgenjyer.
  Afermenç, gjithe taborri i “ballistave” aktuale, pinjolle te se shkuares se zeze; do te turren me terbim kunder kesaj gazete.
  Sa per Xhevdetin, mjafton te citoj nje fakt: kur drejtonte Gazeten shekulli, tirazhi i saje, me gjithe balten e ketyre “trimave” plumbashe”, ishte ne qiell. U versulen kinezerite shqiptare ne akord me ata reale.
  Kalimi i Xhevdetit tek Dita e çoi Shekullin e Koços atje ku eshte.
  Mirenjohje per kurajon dhe profesionalitetin!

  Reply to this comment
 46. intelektuali November 19, 21:56

  BO BO BOOOO!

  Enveristet po shkulin floket nga depresioni e flaken ne hale i hodhen mut ballisti persiper dhe e shpallen POLIAGJENT Edi Ramen, BOSIN e tyre te nje meleon votave socialiste,

  por:

  KE DO TE ZGJEDHIN PER BOS TANI?

  Rustem Pecin qe njihet si cuni i kriminelit qe vdiq ne burg, Shefqet Peci me nje thes me krime kunder njerzimit qe mbillte miser dhe kallamoq mbi gropat ku varroste viktimat e tij dhe qe njihet si killeri vrastar i kosovareve ne Tivar, me biografi si nje xhelat besnik i Enverit qe mbushi lumenj me gjak njeriu?

  apo:

  Dinosaurin Prehistorik, Muharrem Xhafa, ish-Shef i Sektorit të Edukimit në KQ të PPSH qe fle me fotografine e Enverit poshte jastekut dhe kur ben seks i kerkon leje me pare Kumandarit pederast te Gjyles?

  apo:

  Merimangen e Zeze, Nexhmije Hoxha qe e ka harruar Zoti per ta cuar ne Ferr dhe po afron te 100-tat, por nuk e leshon istikamin e Partise dhe nuk di te kerkoje falje per krimet monstruoze kunder njerezimit qe kreu ne vendin tone me nje cinizem te papare.

  Asnje nga keto kanditatura te mundeshme te fanatikeve te Enverit qe duan te heqin Edi Ramen nga drejtimi per momentin nuk mund te pranohen nga Bota Demokratike dhe per kete arsye nuk mund te pranohet llogjikisht se Shqypnia eshte ne NATO dhe po kerkon te antarsohet ne BE,

  atehere:

  ME KE TA ZEVENDESOJNE ENVERISTET EDI RAMEN?

  Ku ta gjejne BOSIN e tyre qe te kenaqe edhe BE-ne edhe Boten, por edhe ta mbaje Shqypnine si nje Fanar ndricues te enverizmit dhe stalinizmit ne Evrope?

  THIS IS A QUESTION!

  prandaj:

  HESHT EDHE EDI RAMA

  qe:

  E ka ne biografi babane e tij si killer vrastar, i cili ka firmosur ne vitin 1988 varjen ne litar te Havzi Neles, poet disident dhe antikomunist

  dhe:

  ME HESHTJEN E TIJ DO QE TE SHPELAJE REZILIN ENVERIST QE KA NE FAMILJE.

  Reply to this comment
  • Keli November 19, 22:05

   Bo, Bo, sa karr qe je o intelektual. O te qifte derri të’tom

   Reply to this comment
   • intelektuali November 20, 17:57

    O Keli-Mikeli po ku e ke pare ti more Halldup KARIN albanez me dy koka dhe me dy “RR”?

    PO PSE ME PIDH ME DY VRIMA ME ME KAR ME DY KOKA DO TA BESH DEBATIN TI O HALLDUP INJORANT?

    Shko dhe meso shkrim dhe kendim o rezil i drejtshkrimit dhe pastaj fillo te shkruash me doren e djathte dhe jo me penis dhe dafllak se ky ketu eshte nje forum i nderum i gazetes DITA ku per halldupet nuk ka vend dhe duket ashiqare qe ke gabuar adresen.

    Reply to this comment
 47. COHU ENVER NGA VARRI November 19, 21:57

  ….kjo loje me kufoma eshte vazhdim i nje krimi i bere ne 1991 me teorine e dekomunistifikimit qe donte te bente Rajersoni qe ne fakt u kthye ne nazistifikim….OK e rrezuam statujen e Enverit atehere ( se sa ishte gjalle i rruajten trapin) por ne asnje menyre nuk duheshin glorifikuar zogistet-ballistet isha bashkpuntore te fashizmit qe erdhen si CLIRIMTARE ne 1991 gjoja hodhen nje kamunizem te vdekur dhurate prej ramiz alise dhe e ligesise te elezbiberajt i mergates qyqeve..
  .
  Jane pikersisht keto zombie jo vetem qe e reabilituan Enverin por e kane shenjteruar
  %%%%%%%%%%%

  O Enver te kam rixha
  Ngrehu neser me sabah
  Behu dhe nje here i ri
  Ne dac hajde si sozi

  Mer komanden ne kete vende
  Se te prete populli tente
  Qe ti vesh gjerat ne vende
  Se Shqiparine e shqyen qente

  Jan ngjallur krimbat e tokes
  Cep me cep i bien botes
  Me genjeshtra e mashtrime
  Letra fallco e ngjyrime

  I fshine emrin Shqiperise
  Mohojne bijte e Lavdise
  Mohojne gjakun per ket vende
  Kane fshire edhe mundin tende!

  Jan ngritur ne piedestale
  Kriminele “intelektuale”
  Ane e kende bejne morale
  Per te vdekur e per te gjalle

  Madje ketu ne forume
  Bejne komente shume spiune
  Mbajne nofken “intelektuale”
  Por ne fakt jan avdalle

  Jan avdalle te “Lilidhonit”
  Pjelle e djallit dhe e klonit
  Qe vertiten pas baronit
  Jan ushtare te Salihonit

  Ne cdo zyre e ne cdo frone
  Krimineli ka timone
  Basarduan historine
  E shkateruan gjithe Shqiperine

  Neper rruge e neper sheshe
  Ne bregdet e ne biznese
  Ane e mbane kudo te veshe
  Vec te huaj do te gjeshe…..

  Nuk ka me as industri
  As bujqesi e blegtori
  Madje dhe Naimin vete
  Nuk e njef me ky milete….

  E mos fol per Skenderbene
  Qe shume vjete mbrojti Atdhene
  E kan nxjere mor, ne pazare
  Por ne kembe, e jo mbi kale…

  S’ka me sheshe SKENDERSBE
  Vec nje male, plote gurre e pleh
  Qe kane zbrituar nga malesia
  Te mohoje sheshin e tija….

  Dhe nje djale paska i drojtur…
  Ti Enver nuk e ke njojtur?
  Vec nje gje me vjene cudi!
  Per fytyre, eshte kopje Ti!!!

  Per mendje e burreri
  Eshte naive, eshte cilimi
  Sala leve e punesoi
  Qe mire halet t’ja pastroi

  Ky debil pak kohe me pare
  Nxori detin ne pazare
  Dhe ja fali more Greqise
  Kapitalet e Shqiperise…

  Ky agjente e ky spiune
  Drenicare thot, jam une…
  Eshte hajdute i licensuar
  Rrugen e Kombit ka pervetesuar

  Te mos flasim per Gjykata
  Kemi hedhur vertete hapa
  Ne plepishte “master” muarr
  Ne kupole te emeruar…

  Dhe “cekani i drejtesise”
  I bje kokes se vegjelise
  Mjeri popull ku te veje
  Te derjten ku do ta gjeje?

  Me arme e demagogji
  Shkateruan brezin e ri
  Neper rruge te droguar
  Pa familje, te shkateruar…

  O Enver u shua bota
  Ti e bere mor si lopa
  Shume punove per Shqiperi…
  Po c’le pas more derezi?

  Ca spiune e kriminele
  Shume hajdute e dembele
  Nje Nano e nje Sali
  Qe e shiten kete Shqiperi

  Qe shiten Jo vec lavdine
  Jo vec vlerat e historine
  Po nenshtruan vegjeline
  E skllaveruan per hordhine

  Skllaverine ne vendin tend
  Se pertypin dot as qente
  A ka burra ne ket toke
  Qe ti dalin vendit zot?

  O Enver te kam rixha
  Hajde neser me sabah
  Se te prete mor populli tend
  Flamuj Shqipesh ne Kuvend!

  Reply to this comment
 48. Lili November 20, 21:22

  Gazeta Dita zgedhi kampin e saj : ate te fosileve te komunizmit, qe jane turpi i Shqiperise si dje si sot, qe jane arsyeja pse me kete mentalitet nuk pranohemi kur n’evrope ,ku deshtet s’deshtet ju o fosilet komuniste do jeni detyruar me bashkpunuar me parti fashiste si lepen ne France sot forca e dyte e Frances,apo te tjere neper evrope.
  Po nuk merzitem,se ne emer te Enverit prape do kerkoni mbylljen e Shqiperise ju fosilet e Enverit,po femijet do t’i dergoni neper shkollat e ketyre shteteve ´fashisté…

  Reply to this comment
 49. Jorgji Davidi November 26, 12:50

  Sa turp per kete menyre te komunikuari !!! Asqe ia vlene te kembesh ndonje mendim! Te gjithe me pseudonime, sikur jemi ne kohe lufte ! Me te permbajtur e me llogjik, o njerez! “s’jemi greke e as bullgare, jemi te gjithe shqiptare”….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim