Përse kanë frikë të gjykojnë Izet Haxhinë

September 6, 2018 11:02

Përse kanë frikë të gjykojnë Izet Haxhinë

 

Bedri Islami

Prej disa muajsh Izet Haxhia, ish shoqëruesi kryesor i Berishës dhe “grushti” i tij ndaj kundërshtarëve politikë e jo vetëm ndaj tyre, ndodhet në Shqipëri. Në gjendje arresti. Pas vendimit të strukturave gjyqësore të shtetit turk për ekstradimin e tij, në fakt edhe ai vetë kishte kërkuar kthimin për rigjykim, ai është në pritje të asaj që i takon sipas ligjeve, por edhe që i është premtuar nga ata që kanë qeverisur, fillimisht nga ish ministri i Drejtësisë, Rusmajli, e më pas edhe nga përfaqësuesit e qeverive të ardhura në pushtet.

Tani ai ndodhet në burg. Është dënuar në kohën kur në Shqipëri qeveriste e majta, ardhur në pushtet pas vitit famëzi 1997 dhe kjo ka shërbyer gjithnjë si alibi e demokratikasve, sidomos e ish shefit të tij, Berishës, se ai u dënua nga ata që edhe sot qeverisin.

Izet Haxhia ka q     enë gjithnjë një njeri kontradiktor. Atë e kanë dënuar me shumë dëshirë të majtët dhe të djathtët. E majta mezi ka pritur ta dënojë, përmes kësaj gjykate me të cilën deri tani ka luajtur si ka dashur, pasi ua kishte sjellë në majë të hundës dhe, kur i erdhi rasti, ia treguan vendin. E djathta ka pasur arsyet e saj për të krijuar alibi të shumta pro dënimit të vëllezërve Haxhia. Të njohur si njerëzit më të afërt të saj, deri në vetëmohim, ata, si duket, kishin ditur dhe vazhdojnë të dinë shumë më tepër nga sa u lejohet shoqëruesve, edhe pse kishin qenë gjithnjë koka në rrezik. Jo vetëm kjo, e djathta, sidomos njeriu i parë i saj ishte hasmëruar me Haxhiajt, pasi njëri prej tyre, Izeti, jo vetëm kishte lënë në mes grushtin e shtetit të 14 shtatorit, dhe, si mos më keq, nuk kishte mbajtur ai vetëm përgjegjësinë për çka kishte ndodhur, por, për të shkuar më tej, kishte refuzuar urdhrin e shefit të tij për të goditur ambasadën amerikane në momentin më të vështirë në karrierën e tij si njeriu i parë i vendit.

Të dyja palët, përmes mungesës së tij, e dënuan atë dhe e drejta e tij është të rigjykohet. Fillesa është bërë, tani, kur duhet të ketë një vazhdim normal, gjërat mbesin në mesin e udhës.

Pas tërheqjes së trupës së parë gjyqësore të apelit në Tiranë, edhe trupa tjetër është bërë gati të refuzojë gjykimin. Sebepi është i njëjtë: kemi konflikt interesi. Nëse në rastin e gjykatëses Hajdari edhe mund të justifikohet ky konflikt, megjithëse askush më shumë se sa ajo nuk do të duhej të ishte e interesuar për të ditur të vërtetën e vrasjes së bashkëshortit të saj, në rastet e tjera janë shkaqe që nuk mund të qëndrojnë dhe të cilat fshehin një passkenë të qartë:

Frikë për të gjykuar Izet Haxhinë.

Përse është kjo frikë? Çfarë gjërash mund të nxjerrë ai në një gjykim të saktë, të drejtë, të gjatë dhe të paanshëm deri në fund? Nga se një trupë gjykuese ka frikë dhe përse rreth e rrotull trupës gjykuese do të sillen gjithnjë forca të frikshme, të cilat do të bëjnë gjithë përpjekjet që gjërat të mbesin në terrin e tyre dhe që asgjë të mos zbardhet?

Izet Haxhia, deri tani, nuk është pyetur asnjëherë nga prokuroria për atë që ka ndodhur. Mund të jetë i drejtë arsyetimi se priten vendimet e Gjykatës së Apelit për të filluar një proces të ri, mbi bazën e fakteve të reja. Ndoshta qëndron.

Por Izeti, në të gjithë këtë kohë si i dënuar, brenda e jashtë vendit, ka bërë shumë më tepër se sa i takon akuzës me të cilën është dënuar. Ai ka denoncuar akte makabre në politikën dhe në jetën e ish presidentit, në vetë forcën politike ku ka bërë pjesë, në familjarët berishianë dhe satelitët rreth e rrotull tyre; ka bërë dëshmi që të tronditin për jetën marramendëse të një tufe politikanësh, për plaçkitjet, për kontrabandën e karburanteve dhe të armëve, për lidhjet tejet të dyshimta të shefit të tij me shërbimin sekret serb; ai ka dhënë dëshmi për krijimin e bandave ushtarako – politike për të goditur qytetet e jugut në vitin 1997, duke mobilizuar me dhjetëra e qindra vetë nga veriu, si një fillesë e luftës civile; ka sjellë fakte se si godina e PD-së në vitin 1997, sidomos pas dështimit të grushtit të shtetit në shtator të këtij viti, ishte kthyer në një depo armatimi; ka sjellë të dhënat për vrasjet e shumëfishta, deri në shuarje të fiseve, në qytetin e lindjes, në Tropojë…dhe përsëri, askush deri më sot nuk është nisur për të hetuar, nëse janë të vërteta apo ka mashtruar për një siguri politike.

Për një babale apo një përgjim neobiankist Prokuroria e shtetit u ngrit në këmbë dhe mirë bëri, megjithëse në rastin e parë shërbimi politik vinte nga një ordiner, e në rastin e dytë nga një miqësi-shkelës që nuk guxon të përcjellë as përgjimin e plotë, ndërsa kësaj here, si askurrë më parë, nuk flet një narkoman, por njeriu i parë më afër familjes Berisha, njeriu që i ka parë, i ka ndjekur, i ka shoqëruar, ka vënë kokën nën këmbët e tyre dhe ka ngritur peshë gjithë familjen e tij.

Izet Haxhia është dënuar për rastin e vrasjes së Azem Hajdarit. Një vrasje, e cila, nga pëdëistët cilësohet si vrasja e shekullit, pikërisht ndaj një njeriu që për muaj e muaj me radhë e kishin kryqëzuar si njeriun e Sigurimit të Shtetit dhe që bëri 2 prillin në Shkodër.  Nëse ka qenë apo jo vrasja e shekullit, kjo mbetet një frazë berishiane, ndërsa për të dytën mund të kenë pasur të drejtë.

Vrasja e Azem Hajdarit, më shumë se gjithçka një vrasje e paralajmëruar, është shpejtuar të mbyllet përmes një gjykimi që do i kënaqte të dyja palët. Edhe ata që kishin qenë mbështetës të socialistëve, si Haklajt, njeriu i të cilëve kishte bërë krimin, si Mulosmanajt që kishin qenë të pranishëm, por që e majta i kishte ngritur në pushtet; ashtu edhe të djathtët, sidomos vëllezërit Haxhiaj. Hesapi i bërë nga politika është shndërruar në dënime, disa nga të cilat të pamerituara, ose që kërkojnë saktësimin, nëse kanë qenë të drejta apo jo.

Sipas dëshmive të tashme, dosjes së Izet Haxhisë dhe dosjes së Hajdarit, i mungojnë shumë të dhëna, të cilat në kohën e tyre do të kishin sjellë një verdikt ndryshe të ngjarjes që kishte ndodhur. Këto mund të jenë faktet e reja.

Dalja e fakteve të reja, të cilat mendojnë se do të jenë tronditëse, janë shkaku i parë i frikës ndaj rigjykimit.

Drejtësia ka frikën sepse pas saj do të bëhet pyetja se cilët ishin ata hetues, prokurorë e gjyqtarë, të cilët, me vetëdije, fshehën prova kaq të rëndësishme, mes të cilave edhe shënimet e ish ministrit të brendshëm, Perikli Teta. Sepse zhdukja e provave, dhe të zhdukurat janë të shumta, është një provë krimi e vetë drejtësisë.

E majta në  pushtet nuk e ka në qejf hapjen sa e si duhet, në të gjitha detajet e kësaj historie. Ajo, do të përpiqet deri në fund, me sa të mundet që, rishikimi i gjykimit të Izet Haxhisë, në një mënyrë ose në një tjetër, t’i shërbejë asaj, në një kohë të duhur dhe që dritaret të hapen për aq sa i duhen asaj.

Berisha dhe njerëzit pranë tij, jo vetëm aktualët, por edhe më tej se kaq, kanë frikën se hapjet mund të jenë të njëpasnjëshme dhe përmes tyre, do të hapet ajo që quhet Kutia e Pandorës. Përmes ndikimit , ende të fuqishëm në sistemin e drejtësisë, ku janë larguar vetëm disa nga njerëzit e tij, por edhe në gjykatë, do të bëjë të gjitha përpjekjet, deri në fund, që gjërat të shtyhen, të largohen në kohë dhe që një gjyq i hapur, i saktë dhe i provuar, të mos ndodhë kurrë.

Berisha është njeriu që është akuzuar më së shumti nga Izet Haxhiaj. Është akuzuar për gjithçka dhe mbi të gjitha për vrasjen e Hajdarit. Shumë gjëra të thëna nga ai nuk janë hedhur poshtë nga askush dhe për kundërshtimin e tyre është dhënë vetëm një alibi, “Izet Haxhia është kriminel i dënuar me burgim të përjetshëm dhe nuk duhet besuar”. Sa më shumë që e kanë përmendur këtë detaj, aq më tepër kanë bërë sikur kanë harruar, përse ky kriminel ishte njeriu më i afërt i tyre, njeriu që në vitin 1997 kishte vendosur nëse Berisha duhej, si familja e tij, të largohej nga vendi apo të qëndronte këtu dhe ta kthente presidencën në një grykë zjarri.

Frika për gjykimin e Izet Haxhisë do të vazhdojë më gjatë nga sa është menduar. Do të ketë vazhdimisht një lojë “ta lashë, ma le”, me dëshirën për të qenë një ngjarje e harruar, e lënë në mëshirë të fatit, ani pse një njeri, që në këtë rast mund të jetë i pafajshëm, mund të kalojë një pjesë të madhe të jetës së tij pas hekurave.

Do të bëhen të gjitha përpjekjet që deri në fund ky rigjykim të dështojë. Shansi që të kthehet në një aferë politike ekziston, por kjo nuk është aq e fuqishme sa fakti tjetër, që gjërat të mbeten brenda një rrethi politik dhe përmes aferave të ditura dhe të pashfaqura, të bëhen matrapazllëqe politike.

Megjithatë, asgjë nuk do e heqë frikën e një trupe drejtuese në kohëra të ndryshme mes shqupasve të sotëm e të djeshëm. Shumë prej tyre janë përlyer rëndshëm në ato afera, për të cilat ka dëshmuar herë pas here Izet Haxhia.

Ndoshta ky është edhe njëri, vetëm njëri, nga shkaqet, përse Berisha, pas kthimit të Izet Haxhisë nga shteti turk, kërkon me kaq këmbëngulje revolucionin përmbysës, si një vazhdim të shtatorit të 20 viteve më parë.

Ndërkohë frika sundon mbi politikën e për fat të keq, edhe mbi ligjin.

September 6, 2018 11:02
Komento

44 Komente

 1. Socialisti i Ndershem September 6, 11:57

  Qe nga titulli i shkrimit kuptphet qarte qe vec sherbetorit, shoku Bedri , ben edhe maskarain .Jo , ore Bedri, sado te mundohesh ti te “argumentosh” , kjo ceshtje eshte e qarte per te gjithe :- Ajo ngjarje eshte hetuar, gjykuar dhe vendosur njehere, eshte asistuar edhe nga prokurote te huaj dhe ishin vete socialistet qe e bene kete.
  Po meqe tani, rilindasve u duhet mjegull dhe zhurme boshe, per te mos u degjuar hallet dhe problemet e deshtimeve te perditshme, Bedriu ( dhe gjithe bedrinjte) i bien llamarinave me qellimin qe te shurdhojne sa me shume syleshe.

  Reply to this comment
  • Miri September 6, 12:31

   Dhe kurvat thone gjithmone se jane te ndershme.Dhe sa pa mbaruar fjalen u bie telefoni.Shpellaret e dhjerokracise ne ethe nga e verteta qe dihet qysh diten e vrasjes.

   Reply to this comment
   • Socialisti i Ndershem September 6, 13:57

    Dmth socialist i mire dhe sidomos i ndershem , per ty Miri, eshte vetem ai qe i lepihet Edi Rames dhe bindet si robot,
    A pika ne bythe ty dhe te gjithe atyre si ti.
    Nuk kam mbetur une dhe te gjithe socialistet e ndershem te n’a gjykosh dhe vleresosh ti MI I RIPJELLE perseri nga placka e sateme por me koqe te nje babai tjeter..
    Kete nuk t’a them vetem ty por te gjithe atyre qe hane mut neper portale dhe komente duke me etiketuar sic ua thote rradakja e tyre me 2-3 gram tru brenda.

    Reply to this comment
 2. Krimi September 6, 12:10

  Gjyqin ndaj Izet Haxhise nuk e duan vetem padronet qe e prune Sali Berishen ne pushtet pas 97-tes kriminale dhe qe akoma heshtin ndaj tij!
  Nuk eshte pa domethenie edhe kapardisja e vazhdueshme e tij duke u tallur me parlamentin,kryeministrin,drejtesine!
  Pas Hitlerit dhe Milloshevicit nuk mund te kete njeri ne Europe qe te akuzohet per kaq shume krime sa Berisha dhe askush nuk vepron!

  Reply to this comment
 3. Peza September 6, 12:17

  Nuk kane frike nga Izet Haxhia,por nga ata qe e mbajne ne politike akoma Sali Berishen!
  Nuk duan te gjykohet Berisha se do dale padroni i tij qe e vuri dhe e mban akoma ne politike!
  Ka aq shume akuza ndaj sa vetem interesa te medha kriminale nuk lejojne qe ai te dale para gjyqit!
  Krimet e socializmit jane lule para krimeve te banditit Sali Berisha!
  Gjykimin e tij e pengon vetem regjia nderkombetare,qe ka orkestruar te gjitha krimet e tij te perbindeshme kunder popullit shqiptar!

  Reply to this comment
 4. ETHEM September 6, 13:00

  ANALIZE E SAKTE.I.HAXHIA ESHTE NJE PATATE E NXEHTE NE DUART E DREJTESISE SHQIPETARE TE KOMABDUAR AKOMA NGA SALI RAM BERISHA. E KAM THEN DHE HERE-TJETER SE:”NUK KA BURR-NENE” E GRUA-BURRNESH” QE TE MARRI PERSIPER TE GJYKOJ PERSERI VRASJEN E SHEKULLIT TE ORGANIZUAR E ZBATUARE NGA VET REGJIZORI I KRIMIT 25 VJEÇAR NE KETE VEND.SEPSE ASNJE PREKUROR APO GJYJATES NUK KA SHPETUARE PA GELLTITUR NJE LUGE ÇORBE TE PRISHUR NGA ÇANAKU I TE DERGUARIT TE UDB.
  FAKTI QE SB RRI AKOMA NE POLITIKE ESHTE ARSYE E FORTE PER TA BESUARE.S’DYTI,PO DOLI E VERTETA SE IZETI NUK ESHTE VRASES,DHE KJO DIHET…DO TE THOT SE SB E DREJTESIA QE DENOI ATE ME 25 VJETE DO TE BIERI..DHE GJITHE KJO LUKUNI DUHET TE BEJE HAPA PAS DHE TE JAPI LLOGARI PER GJITHE KRIMET QE JANE BERE NE KETE VEND NEN SUNDIMIN E TYRE MAFIOZ.DY RRUGE KA PER I.HAXINE:
  1-TE VAZHDOI TE QENDROI NE BURGE PER MEKATET QE BERE VET NE MBESHTETJE QORRAZI TE NJE KRIMINELI TE RREZIKSHEM PER VRASJEN E MBI 140 TROPOJANEVE E SIDOMOS TE FISIT HAKLAJ E TE 6000 TE VRAREVE QE NGA 2 PRILLI 1991 NE SHKODER E DERI A.HAJDARI.
  2-TE KERKOJ GJYKIM NGA NJE TRUPE ND/KOMBETARE,NE KUSHTET KUR TEK NE DREJTESIA ESHTE E KAPUR NGA SB.RRUGE TE MESME PER MENDIMIN TIM..NUK KA.
  THIRRJET E SB E LB PER ARMATOSJE TE POPULLIT DHE RREZIMIN E QEVERISE ME DHUNE,TREGON SE OPOZITARVE PO U NGUSHTOHET LAKU I DENIMIT,NESE ND/KOMBETARET E KAN SERIOZISHT QE TE BEJNE DREJTESIN NE KETE VEND PER TE DENUAR PESHQIT E MEDHENJ..QE DIHET KUSH JANE…!

  Reply to this comment
 5. Pallavra September 6, 13:49

  Izeti erdhi si cjapi tek kasapi duke menduar se ne pushtet erdhen te majtet dhe do ta prisnin me lule tek dera e aeroplanit.
  Harroi ky qyqar se ishin po te majtet dhe te djathtet qe e denuan 20 vite me pare dhe kush e di mbase me te drejte.
  Kemi degjuar intervista edhe nga jaho mulosmani ku ben rolin e te paditurit dhe kerkon pafajsine ashtu sic ben edhe izeti qe nuk e kishin haberin se cfare po ndodhte ate nate.
  Keto jane perralla me mbret o izet djali, po pergjigjeni per ato ngjarje qe ishit protagonist kryesor me automatik ne dore

  Reply to this comment
  • Qe i merr vesh vetem ti September 6, 16:10

   Habi e madhe, gjyqtaret paskan frike NGA perrallat me mbret qe thote Izeti

   Reply to this comment
   • Po , Po September 6, 18:42

    Po he , more legen i mbushur me te pegera , si thua ti , si cub i zgjuar qe qenke dhe nuk na jep nje mendje … , perse s`duan gjyqtaret te gjykojne kete ceshtje ?!

    Reply to this comment
  • EDHE 'SOCIALISTIT" TE ZHGENJYER , PO I DRIDHEN GJUNJET September 6, 18:34

   A je ne rregull nga trute e kokes , z.Pallavra ? !
   Izet Haia u denua ne kohen , kur ne pushtet ishin socialistet , kurse ti thua qe , ai u kthye , se shpreson tek socialistet ! Nuk e fsheh dot faktin , qe je pjese e shpellarit serb te Vicidolit ! Si puna e atij idjotit me siper , qe ka hedhur kraheve nje cohe ne ngjyre roze , per te mbuluar lekuren e ujkut dhe na hiqet si “Socialist i zhgenjyer ” !

   Reply to this comment
 6. anticensurë25642654 September 6, 14:05

  “Izet Haxhia, ish shoqëruesi kryesor i Berishës dhe “grushti” i tij ndaj kundërshtarëve politikë e jo vetëm ndaj tyre, ndodhet në Shqipëri. Në gjendje arresti.”
  bedri partia
  me të vërtetë mendon se izeti është në gjëndje arresit??
  mos vallë është në gjëndje burgimi??
  mos vallë është në vazhdim të dënimit që i kanë dhënë 20 vjet më parë??
  më duket,shpresoj se gabohem,se ka ardhur si “cjapi te kasapi”,më duket se pabesia** e ramës ishte më e fortë se duart e tij që i grisnin bluzat ramës në ’91shin!

  **dinakria

  Reply to this comment
 7. wikileaks September 6, 14:34

  zoti Bedri

  Ju respektoj maksimalisht per keto artikuj tuaj atdhetare por qe i mungon kryesorja:
  .
  Ta saktesojme:

  Juve e beni copa-copa Fazllicin dhe lidhjen e tij me Lul Bashicin qe e quan me te drejte “nentoka serbe” ne Ballkan por ju kurre nuk guxoni te shkoni me tej ne “nentoka serbe” ne Washington ku do vecoja SUPER-SKANDALIN DYSHE TOM RIXH (ridge) -FAZLLIC-BASHIC në Këshillin e Sigurisë Kombëtare NE 2006….PSE KENI FRIKE ZOTI BEDRI ?
  .
  pra

  A KANE FRIKE “NDERKOMBETARET” NGA IZET HAXHIA QE ESHTE KTHYER NE Julian Assange QE TRONDITI BOTEN”DEMOKRATIKE ” ME PISLLIQET E TYRE.
  .
  CFARE THOTE IZET HAXHIA PER “DIRTY JOB” TE MIQVE TE BEDRIUT

  SI E PRURI LOBI SERB I AMERIKES SERBERISHEN NE PUSHTET
  Ish-badiguardi i Sali Berishës gjatë presidencës së tij në 1992-1997, Izet Haxhia, ka filluar të flasë duke shpjeguar shumë zhvillime të rendësishme që nuk janë perceptuar nga publiku gjatë asaj periudhe.

  Në një postim të gjatë në profilin e tij në Facebook, Haxhia shpjegon se kanë qenë serbët dhe lobi sërbo-amerikan tepër i fuqishem në atë atë që sponsorizuan Berishën dhe njerëzit e tij në fillimet e ngjitjes në krye të shtetit duke i siguruar mbështetje diplomatike dhe pjesëmarrje në konferenca të rendësishme ndërkombëtare.

  Ja çfarë shkruan Izet Haxhia: “Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë bashkë me Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava. Zonjës Berisha ju dhurua një çek prej 10 mijë dollarësh nga ana e Philips. Kur u vendosëm në hotel në Crans Montana, tek suita e Berishes erdhi një përson që nuk e njihja dhe që Berisha nuk e prezantoi. Ka qendruar për rreth tre orë në suiten e tij. Në këtë takim ka qënë vetëm Berisha dhe gruaja e tij. Të nesërmen në sallën ku mbahej forumi mori fjalën edhe përsoni që në darkë kishte darkuar me Berishen. Nga prezantimi që ju bë nga moderatori forumit Carteron mësova se ishte ministri i jashtem Serb i Jugosllavise së mbetur. Mbiemri me sa me kujohet ishte Ivanoviç”.

  Haxhia e përforcon edhe më tej argumentin e tij se Berisha është ngritur nga serbët në pushtet duke thënë se Ivanoviç është parë në tribunën e mitungut të fitores së 22 marsit 1992. “Interesant është fakti se PD vërtet u krijua në shtepinë Gramoz Pashkos, por drejtuesit e ardhshëm që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, rezident i sigurimit të shtetit e shërbimit sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret maqedonas”, – vijon ai duke shtuar se edhe ngjarjet e vitit ’97 u organizuan nga qarqet anti-shqiptare.

  Ai zbardh gjithashtu edhe dërgimin e naftës shqiptare ne Jugosllavi, ndërkohë që OKB i kishte vendosur embargo gjatë luftës së Bosnjes.

  “Perveç dërgimit të karburantit makines së luftës së Milosheviçit është bërë edhe dërgimi i armëve serbëve të Bosnjes. Kjo është bërë e kamufluar si trafik i armësh relike në drejtim të Norvegjisë, por në të vërtetë shkonin armë për serbët e Bosnjes. Nëermjetës në të gjithë këtë tafik ka qenë gjenerali Boban, që ka takuar disa herë Berishën tek Vila nr.4”, – përbyll Haxhia.

  Berisha ishte përfolur vazhdimisht se është mbështetur nga serbët dhe lobi sërb ne Amerikë për ardhjen në pushtet, por kjo është një akuzë e fortë e bërë nga një ndër njerëzit që e kanë shoqëruar kudo kreun e PD-së në levizjet e tij brenda dhe jashtë vendit në atë kohë.

  Skandali, një i huaj në Këshillin e Sigurisë Kombëtare
  Sali Berisha arriti deri aty, sa t’i besojë një qytetari të huaj sekretet e Sigurisë Kombëtare. Tashmë është e njohur për të gjithë një foto e vitit 2006, ku shfaqet biznesmeni serbo­boshnjak Damir Fazlliç në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë. Nuk u sqarua kurrë çfarë kërkonte ky personazh në atë mbledhje, në çfarë cilësie ndodhej një shtetas i huaj, aq më tepër një i akuzuar për përfshirje në afera kriminale në disa vende të Ballkanit, me lidhje të forta farefisnie dhe biznesi me një nga kokat më të errëta të shërbimeve sekrete e mafies serbe, Jovica Stanishiç.

  Fazlliç është fotografuar në mars 2006, një vit pasi PD kishte ardhur në pushtet, në krah të Tom Ridge, i kontraktuar si këshilltar i qeverisë së atëhershme shqiptare dhe kryeministrit Sali Berisha për çështje të sigurisë. Para “mikut tim” (kështu deklaroi publikisht Berisha gjatë një seance në parlament më 7 tetor 2008 për Damir Fazlliç­in) raportojnë njëri pas tjetrit, të gjithë ministrat më të rëndësishëm të qeverisë shqiptare.
  .
  BEDRI!
  CFARE ESHTE SHKRUAR ME LART TREGON SE JANE “MIQTE NDERKOMBETARE” QE KANE ME SHUME FRIKE NGA PISLLIQET E TYRE.

  Reply to this comment
 8. Jovan bregu September 6, 14:47

  Cili do qofte fajtor, ajo qe te ben pershtypje dhe te vjen keq eshte fakti qe gjykatesit terhiqen nga ky proces. A nuk paguhen per kete pune? Kush do ta drejtoj kete proces nje mekanik? Ata gjykates qe refuzojne pa te drejte, duhet te bejne nje profesion tjeter, si p.sh te pregatisin llac e tulla per muratorin. Cfare turpi keta lepuj frikacak qe terhiqen.

  Reply to this comment
 9. info analitike September 6, 15:09

  Tani qe telenovela e Ibretit ka marre ca si tatepjete me kete kacafytjen e Shotes se Ibretit me fisin e me denocuesit e tjere ka dale Bedriu i partise per te fikur zjarrin e per te rregulluar ca mediatikisht zgerlaqjen e “kauzes fisnike” te Ibretit. Pa he more Bedri kur do ta fusni ne burg Saliun, Lulin, Liken tani nuk keni as se ku te kapeni se ju ka ngecur ne dore edhe tepsija dhe timoni dhe tespijet. E mos me shkruaj qe drejtesia eshte e pavarur sic justifikohet qy kriepsikoja sepse kur doni juve per punet tuaja nuk piesni hic por nderhyni me brutalitet ashtu sic po behet me vettingun apo me gjyqin e Djeliajt apo te Tahorrit. E lexove o bedri qe edhe vete socialistet po ankohen per gjendjen e pasigurise qe eshte krijuar nga rritja eksponenciale e akteve kriminale. O shoku Bedri leri llafet po futjuni punes apo juve jeni mesuar vec per llafe e propagande se per pune nuk ua ka pare hajrin askush.

  Reply to this comment
  • rritja eksponenciale September 6, 15:51

   Info banalitike

   Jam i nje mendje me ju persa i perket Rames..Dhe Bedriu qe kur Rama ne Kukes ne prill 2014 cilesoi Berishin atdheta per clirimin e Kosoves dhe katastrofa kur dekoroi Vishon e Gazidedes dhe e coi ambasador ne Nato..RAMA VDIQ JO VETEM POLITIKISHT POR DHE ATDHETARISHT.

   Dihet nga te gjithe se mender me thane Berisha eshte nje ‘TIGER LETRE” qe u fuqizua pasi ai zbatoi luften kunder nje sistemi qe kishte vdekur ne ate kohe..pra ishte ishte nje kanibal i nje lloji te papare ne historine e njerzimit.Me nje fjale me berishen armiqte e kombit pasi hodhen gjasme enverhoxhen ngriten lapidaret e zogut,xhaferr deves,hamit matjanit dhe gopit somes kush i mban mend se eshte lista e gjate.
   Le te analizojme nje shembull PIKANT :Shkerdhen berishen me ermal ilir enver hoxhen
   Ndersa i pari ka bere krime te dokumentuara ku dhe ambasada amerikane i ka publikuar here ps here…..i dyti pra nipi enverit eshte arretuar per aresye banale dhe deri tani nuk asnje akuze nga drejtesia..pervec nje raportimi te nje prokurori gjerman anonim qe ndoshat eshte nipi adolf hitlerit.
   Vone shqiptaret e kuptuan hilen e anti ambasadorit Arvizi i cili i la Edi RAMES celsat e kashtes..nje shtet te falimentur dhe nje plantacjon droge 28 mije km katrore dhe nje PUSHTET PARALEL I SALI MONSTRES QE NUK KA RAME AS TRAMP APO MERKEL TA SHKULE NGA VENDI
   1-PRESIDENTI
   2-K/PROKURORI
   3-KRYETARI SHIKUT
   4-KLD
   5-KLSH
   6-70% E ADMISTRATES
   7-VOA E ELEZ BIBERISHES
   8-VATRA
   9- GJYKATAT SHQIPTARE
   10-DONALD LULUSHI
   11-HELMUTI ALEMANIES
   12-KRERET E BANKAVE KRYESORE
   13- MIJRA INVADUESIT E BATHORES
   14-KALI TROJES ILIR MUTA
   15-BANDITET MEDIATIKE 2F (FRANGAJ-FEJZIU)
   Pra me thjeshte Shqiperia eshte e pushtuar nga KOQET E SHKERDHEN BERISHES dhe eshte menxyre kombetare qe kemi nje kryeminister te tredhur ,hallatet e te cilit jane ne bodrume ambasadash
   pra info i eksponencializuar ne halete e Shqupit Krimet e Sali Monstres nuk i mbulojne as gafat kriminale te Rames as hipokrizia kriminale e faktorit nderkombetare.

   .se c’ka po thot Haxhia
   flake le te kallet shpia .. e Sales & info hales..

   Reply to this comment
 10. varri ..pastaj lapidari September 6, 15:11

  Jovan bregu(qe e luan madherishem Roland Trebicka)
  .

  derisa ne shqiperi vritet Kosta Trebicka dhe vjen nje ” ekspert” nga virxhinia usa per ta mbuluar kete vrasje mafjoze tregon se ai vend ka mbaruar me te tera duke perfshire dhe drejtesine..
  .
  Derisa akoma SALI SATANAI i ben varrin dhe i ngre lapidarin ‘te reneve te tij” dhe kur quhet burre shteti nga nje ambasador pasi egzekuton 4 veta me “kanun” ve bast se dhe Izeti do shkoje si Trebicka e kam fjalen per te ndjerin Kosta jo per Rolandin,,

  FRAGMENT NGA FJALA E SALI BERISHËS PËR GREVËN E URISË TË AZEM HAJDARIT

  « Azem Hajdari mbetet një bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit,
  një shërbëtor i Ramiz Alisë
  . Duke gjykuar mbi faktet e jo mbi fjalët, kemi të drejtë të themi se kishim dy Azemë : ai i mitingjeve që «bënte gjëmën», kurse ai në jetë që bëhej mik me Irakli Koçollarin e sigurimsa të tjerë, dehej sa nuk kontrollonte se ç’nxirrte nga xhepat. Azem Hajdari si Rita Marko, se Rita Marko ka qenë i vetmi pushtetar që ishte edhe kryetar i sindikatave, vendosi ta ndërpresë grevën e mezeve dhe të rakisë në kafenenë e Xhelës. Deputeti Hajdari, i përfolur nga shtypi dhe nga zëra të tjerë për problemin e vrasjeve të 2 prillit 1991 dhe në prag të zgjedhjeve të 22 marsit, i futur në grevën e urisë, i armatosur, rast unikal në historinë e grevave të urisë, i braktisur nga të gjithë, i shtrydhur nga Çupi dhe Këndezi, i keqtrajtuar nga Kurt Kola, i rrethuar nga ish 80-lekëshat, përsëri Hajdari dështon. Askush në dhjetorin e vitit ’90 nuk i shkoi pas Azem Hajdarit. Studentët dhe rinia ju bashkuan PD, me të vetmin qëllim madhor, shkatërrimin e totalitarizmit, por jo në shërbim të rrugacit Azem Hajdari… »

  Reply to this comment
 11. Ylli September 6, 15:54

  Perralla zoti Bedri dhe vetem perralla.
  Ndoshta kjo eshte arsyeja qe Sali Berisha kerkon revolucion…..c’na bere me qesh dhe shume ama.Po kur nuk ka kerkuar Sala permbysjen e socialisteve me revolucion.Edhe kur ishin ne opozite socialistet Sala harronte dhe kerkonte permbysjen e socialisteve me revolucion.Aman ne keni llogjike dhe arsyetim se budallalleqe lexoj pa fund.
  Izet Haxhia u gjykua nga Qeveria Socialiste.Te mbronin Salen socialistet ?? Si perralle me duket ,sidomos ne ato vite.Izetin e denuan 25 vjet socialistet dhe Izeti akuzon Berishen ????
  Nuk dua ta gjykoj Izet Haxhine dhe as ta mbroj.As nuk mumdem dhe as nuk me inteteson.Por nje gje nle kuptoj fare qarte.
  Izet Haxhia ka marre leket e dynjase per te dhene intervista ne gazetat e majta.Mire ka bere dhe i lumte trapi.Sa here ne Shqiperi ka fushate elektorale apo skandale te qeverise socialiste ,per 1 muaj rresht shfaqet Izet Haxhia ne gazetat e majta me “kujtimet” dhe “zbulimet” e tij.Sapo mbaron fushata apo harrohet skandali ,zhduken dhe “kujtimet” dhe “zbulimet” e Izetit.
  Kur sulmon Salen ,Izeti shpallet “Malok i Mire”.(Titull social- jugor per malesoret).
  Kur Izeti sulmon Fatos Klosin dhe socialistet ,e degjenerojne ne sharje e ofendime me titullin social-jugor “shpellar i poshter”.
  Izet Haxhia nuk te njoh por nje keshille kam .Keta ,dmth social-jugoret bene Hero Mehmet Shehun dhe mbas 4o viteve e vrane dhe e lane pa varr si qen.E jo ty o byrazer qe ne rastin me te mire ,te quajne….malok i mire ,po prap malok.
  Sa per analizen z.Islami….si.nga Shkodra qe je te kujtohet besoj “mka çu nana me la gojen”

  Reply to this comment
  • TURP PER USA + BE ..QE TOLEROJNE SALI & LUL KRIMINELIN September 6, 16:08

   Nuk ka bo vaki ne globin toksor qe nje deshmitar jep me fakte me emra me kohe dhe me targa makine aferat kriminale te Xen Berishes qe e ktheu makinen e presidences ne spedicjon droge me sakte heroine e paster
   .
   Azem Hajkari ka pas shumë vese. Vese morale dhe shumë gjëra që s’dua t’i flas. Ka qenë i lidhur me trafikun e drogës. Nuk e di nëse keni dëgjuar për rastin e Mirush Matit, i cili është vrarë në Moldavi. Kanë qenë ortakë bashkë me Azem Hajdarin, që kanë bërë trafikimin e heroinës nëpër Shqipëri, bashkë edhe me një person tjetër nga Fieri që s’po ja them emrin. Dhe vrasja e këtij Mirush Matit nuk është ordinere, por është për ndarje pazaresh.
   Edhe personin unë e di, dhe e them. Ka qenë Fazlli Ballkan, me origjinë shqiptare. Ai ka qënë furnizuesi i këtyre, i linjës së trafikut të drogës. Është marrë me kontrabandë nafte. Azemi ka qenë pas ’97-ës, drejtuesi i linjës së tritolit. Shumë hedhje në erë që janë bërë, kanë qenë direktivat e tij. Berisha i dinte këto dhe e dinte gjithashtu që ai ishte i pakontrollueshëm. Azemi u doli jashtë kontrollit atyre që e sollën në krye të Lëvizjes së Studentëve, ashtu do i dilte jashtë kontrollit edhe Berishës dhe njeriu i parë ndaj të cilit do hakmerrej, do ishte Berisha.

   Ja çfare i pergjigjet Shkelzen Berishes,
   izet haxhia 13 Shtator, 2014 2:24 pm

   o shkelzen gerdeci

   ..une nuk kam qene ndonjehere denoncues apo deshmitar gjygjesh,,i tille ka qene babi jot..nuk kam qene vrases por jam denuar nga bashkpunimi i babit tend te dashur me qeverine socialiste te kohes..nuk ka asnje lloj hesapi qe nukmund ta jape para drejtesis..nuk kam lyer duart me gjakun e te pafajshemve per te fitur para nga narko trafiku e gerdeci..sa per ate qe kam thene tek gazeta Dita e ti

   e quan shpifje,po ta kujtoj edhe njehere.me daten 28 janar te vitit 97 rreth ores 18 tek stadiumi Qemal STAFA NE MAKİNEN BENZ TE MİRİT TE GJİKES KE MARRE 30MİLJON LİRETA DUKE İ THENE SE ME DUHEN PER DAJEN AGİM RAMA QE PO NDERTON NJE NDERTES TEK BLLOKU.

   .DHE İ KE THENE MİRİT TE GJİKES QE TE MOS İTREGOSH İZETİT..GJİTHASHTU TE PAKTEN TRE HERE KE TRANSPORTUAR HERONİ TEK VİLA E LANDİT TE JASHARİT NE VLORE,,ME MAKİNEN TEMPRA ME TARGETR OO9 QE İ PERKİSTE FAMİLJES.

   .kto jane fakte te pakundershtushme sado te perpelitesh..te fala babi nga İzet Haxhia turqi.

   Reply to this comment
 12. Bureto September 6, 15:56

  Po të mos ekzistojnë arsyet që rikujton Bedriu, apo të komentuesve dhe të tjera, atëhere gjëndet rruga. Gjyqtarët që hezitojnë, dhe nuk ka një ligj që t’i detyrojë, atëhere le të kërkohet një trupë speciale ad-hoc. Kur ekziston arsyeja e fortë për të ndëshkuar krimin, por dhe për të vënë të paktën një herë drejtësinë në këtë vend, ky lshtë rasti dhr kjo mund dhe duhet të bëhet. Do të jrtë një proces historik. Kemi të bëjmë me një megaproces gjyqësor, që mund të pastrojë shumë nga krImet në këto 28 vjet. Le të të dali Izeti i pafajshëm për vrasjen e Hajdarit, por ai e meriton që jetë në burg për dhjetra krime që i ka bërë edhe ai vetë, por ama jo vetëm ai, duke larë ato të të tjerëve, duke filluar nga Berisha, urdhërat e të cilit ai zbatonte.

  Reply to this comment
 13. Kris 1 September 6, 17:14

  Duhet per zgjedhjet lokale

  Reply to this comment
 14. EPOKA 25 VJECARE PARA GJYQIT.. September 6, 17:28

  Duhet ta dinë Bedrislamet e Ditës se ky gjyqi që pritet me Izetin nuk është as per të as për Berishën sepse ky Përbindësh duhet të ishte me kohë në burg të perjetshëm për keto krime kundër njerzimit;

  Sali Berisha ka në ndërgjegjën e tij njëzet vjet krime, e jo vetëm shkaktuar prej pushtetit të tij personal të ushtruar dhunshëm, por edhe si pjesëmarrës direkt në krime të përbindshme siç janë vrasja e 26 njerëzve në Gërdec, ku protagonist ishte edhe ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i cili i ka shkarë drejtësisë vetëm për shkak të imunitetit si deputet, çfarë është një skandal sepse nuk ka imunitet që e mbron shkaktarin e krimit qoftë ky deputet, ministër apo kryeministër i një vendi.
  *
  Sali Berisha duhet të dalë para togave të zeza dhe të jap llogari për SHIK-un e tij, këtë mekanizëm monstruoz, që pasi e torturoi, e vrau dhe e zhduku pa gjurmë veprimtarin e UÇK-së, biznesmenin Remzi Hoxha, që duhej të ishte shpallur Martir i Atdheut. Sali Berisha duhet detyruar të tregojë se çfarë di për këtë krim, si e pse e bëri kreu i shërbimit të tij sekret Bashkim Gazidede këtë masakrim barbar dhe për llogari të kujt, të Serbisë apo Sali Berishës personalisht, sepse kanë dalë dyshime serioze e të besueshme se Remzi Hoxha është vrarë mbasi kish nisur të hetonte takimin sekret të Sali Berishës me xhelatin e shqiptarëve të Kosovës, Sllobodan Millosheviçin në Ohër
  **
  . Me këtë rast Sali Berisha duhet të sqarojë para togave të zeza a ka pas ndonjë lidhje me shërbimin sekret UDB të ish-Jugosllavisë e si rrjedhim Serbisë sepse rezulton që edhe në kohën e embargos ndaj Serbisë kompanitë e klanit të Sali Berishës furnizonin me naftë përmes Muriqanit Malin e Zi me destinacion Beogradin, naftë me të cilën punonin tanket serbe që bënin gjenocid mbi shqiptarët e Kosovës. Sali Berishës i duhen vënë prangat për shumë e shumë krime që ka bërë mekanizmi i tij shtetëror i kthyer në një shërbim sekret personal, por para së gjithash për krimin e përbindshëm kur vrau katër njerëz të pafajshëm që nuk po bënin kurrgjë në shëtitoren “Dëshmorët e Kombit” veç protestonin paqësisht.
  ***
  Sali Berisha jo vetëm që ka qenë në zyrën e tij ku ka ndodhur kjo vrasje prej trupave të Gardës, por ai e ka ndjekur situatën dhe janë të gjitha gjasat që mbeten të vërtetohen se ka qenë urdhëri i tij personal për të qëlluar mbi demostruesit paqësorë, aq më tepër se ai krijoi rrethana për të zhdukur gjurmët e krimit, akt antiligjor që duhet ti konsiderohet gjithashtu krim. Sali Berisha duhet të hetohet në lidhje me vrasjen e Kosta Trebickës, shqiptaro-amerikanit i cili ishte dëshmitar i çështjes “Gërdeci”, e kishte dëshmuar se i biri i Sali Berishës ishte pjesë e skemës së kompanisë fantazmë që fitonte para në mënyrë të paligjshme prej demontimit të armëve në Gërdec dhe u bënë shkaktarë për vrasjen e 26 njerëzve duke përfshirë gra e fëmijë.
  ****
  Për këtë krim të përbindshëm, Sali Berisha duhet të jetë në bankën e të akuzuarit bashkë me të birin Shkëlzen Berisha, i cili, është e ngjashme që nëpërmjet rrethit të besnikëve të tij të ketë organizuar “aksidentin” e dëshmitarit kundër tij, Kosta Trebicka. Në këtë rast duhet që prokuroria të hetojë se si ndodhi që dëshmitari kryesor kundër djalit të kryeministrit nuk kishte mbrojtje të veçantë në bazë të ligjit që i mbron dëshmitarët e një çështje kaq të rëndësishme ku është bërë një krim masiv. Sali Berisha duhet të arrestohet e të përballet me drejtësinë përveç krimeve të vrasjes së njerëzve edhe për krimet ekonomike të bëra në kohën kur ai ishte kryeministër dhe korrupsioni ishte metodë pune e qeverisë dhe e ministrave të tij
  *****
  . Akoma më tej Sali Berisha duhet të dalë para togave të zeza për të sqaruar cilat janë lidhjet e tij me mafiozin serbo-boshnjak Damir Faslliç, i cili nëpërmjet vajzës së Sali Berishës që bënte avokaten e tij, ka blerë prona në Shqipëri dhe ka marrë pjesë edhe në një mbledhje të Këshillit të Sigurisë Kombëtare çfarë përbënte një precedent të rrezikshëm për sigurinë e Shqipërisë. Duhet kuptuar nga të gjithë se arrestimi i Sali Berishës nuk duhet të bëhet për hakmarrje por për drejtësi dhe se me daljen e Sali Berishës dhe ministrave të tij hajdutë para gjyqit në Shqipëri do të marrë fund mendësia e mos ndënshkueshmërisë të atyre që duke shfrytëzuar forcën që u jep pushteti bëjnë krime njerëzore dhe ekonomike, vrasin, vjedhin e plaçkisin pasuritë kombëtare.
  ********
  Sali Berisha nuk mund të falet nga asnjë instancë shtetërore, parlamentare, nga asnjë shtetar apo politikan sepse kauza e drejtësisë është kauza e sovranit, i cili di të zgjedhë, të japë pushtet, por edhe ta heqë pushtetin edhe të rrëzojë me të drejtën e vullnetin e tij si sovran. Askush nuk ka të drejtë të nëpërkëmbë ligjet e drejtësinë duke i falur krimet që janë bërë mbi popullin. Viktimat e 21 janarit 2011 në varr kërkojnë drejtësi, 26 viktimat e Gërdecit kërkojnë drejtësi dhe këtë drejtësi që kërkojnë viktimat nuk mund tua mohojë askush nga qeveritarët apo organet e drejtësisë qofte dhe komike si Donald Luli i Kirgiztanit qe na mashtroi me vettingut qe u bë jelek antiplumb për Burrin Shtetit te Arvizusë
  ************
  Me një fjalë përballja Izet Haxhisë vs Sali Bishës nuk do jetë nje gjyq i zakonshem per vrasjen e nje batakciu demonkrat si Hajdari që erdhi nga rruga dhe u vra si qen rrugësh me të drejtë nga bashkatundarët e tij.
  .
  Ky gjyq do të hapë letrat e 2 prillit 1991..14 shtatorit 1998..21 janarit 2011 që kanë te njejtët skenaristë.Thjesht do jetë “epoka para gjyqit” ku do te deshmohet se doktrina artificjale antishqiptare e “dekomunistifikimit” e Rajerson-Biberajt me Pit Bullat Berish-Hajdari ka dështuar me turp.
  .
  Ky gjyq do të tregojë se fituesit e pjerdhur të 23 qershorit 2013 me Edi Ramën në krye jo vetëm u tall me votuesit e tij .. por po na poshtron qe Vrasesi Berishe po urininon jetimet e tyre me hallatet e fituesve te qershorit 2013 dhe nen zgerdhimjen e panelit dipllomatik te akredituar ne Shqiperi qe nenpunesit e tyre me shume duken si kolonele sherbimesh se dipllomatë

  Reply to this comment
 15. Iliri September 6, 17:31

  Gjithkush e di qe ky pseudo-gjygj eshte nje farse qesharake. Dhe gjygjtaret kane frike nga turperimi atje ne salle te gjygjit me ca perralla te shkrume ne emer te Izetit. Ato e dijne shume mire ashtu si e di dhe ti o Bedri se Izeti eshte nje kukull i mesuar der sot te shkruaj ato qe i japin por jo te flase dot ato qe i thone.

  Reply to this comment
  • Viqidol- Washington Strange Wall September 6, 17:56

   ilir je komentuesi me inteligjent sepse derisa Berisha tha ne 6 mars 2018 te studio e Sokol Balles tekstualisht” UNE VRAVA NE 21 JANAR 2011 DHE DO VRISJA DHE EDI RAMEN ME DOREN TIME SIPAS KANUNIT TE LEK DUKAGJINIT..BILES DHE PER TE DERGUARIN PERSONAL TE OBAMES NUK E CAVA TRAPIN….cfare do te thote kjo….ja ka bere sala amerikes tete me dy apo keto i shkelin syrin nga mbrapa ?

   -Si ka mundesi qe i derguari Obames & Klintonit iku me bisht ne shale nga “frika ” Berishës
   .
   -Si ka mundesi qe antiamerikani Arvizu quajti kryemistrin vrases-burre shteti
   .
   Si ka mundesi qe sherbimet inteligjente amerikane jane gjunjezuar para Salimonsren qe u betua qe do vriste Edi Ramen ne 21 janar 2011 sipas kanunit Leke Dukagjinit
   Materiali i meposhtem eshte shenjterimi Enver hoxhes nga:
   shteti amerikan
   BE
   TE PERMJERRURIT POLITIKE

   Ish-kryeministri Monstër Sali Berisha ka tronditur opinionin publik.
   .
   Për të parën herë ai ka deklaruar dje se ka pasur një skenar për të vrarë Edi Ramën më 21 janar të 2011.
   .Duke folur dje në studion e Sokol Ballës, Berisha deklaroi hapur se një ditë para kishte urdhëruar 5 snajperë që të qëllonin për vdekje kreun e opozitës të asaj kohe dhe sipas tij, kjo bëri që Rama të mos ishte në protestë. Berisha ka rrëfyer se i ka dërguar mesazh Ramës përmes një zyrtari të SHBA. “Në 21 Janar, qëndrova, ata që kanë ardhur më kanë gjetur në zyrë dhe më kanë gjetur me dosje në duar. Pas disa ditësh erdhi një zyrtar amerikan i dërguar nga Klinton dhe më thotë, më kërkon: “A ka mundësi të mos vish nesër në zyrë?” I them absolutisht, se është ditë pune, po edhe të mos ishte, do isha në zyrë. Me tha: “S’bëhet nami se nuk je”. I thashë: “A të të jap mesazhin për Ramën? Po preke gjënë më të vogël do jenë 5 snajper, 4 nga të katërt anët dhe unë në mes dhe do goditet, vetëm po nuk e shpoi plumbi”. “Ti po thua,- tha, Shqipëria e shek 19”.
   Më vjen keq i thashë, Shqipëria e shek 21. Unë për zjarrvënës do bëj atë që më takon të bëj. I thuaj se një postë policie po e prekën, në mënyrë absolute s’do kthehet në Shqipëri i gjallë. Ia kanë thënë, që po të lëvizte në atë mënyrë do qëllohej, u zhduk në 21 janar si ajo e pulës. Funksionoi”, deklaroi ai. Më tej ai ka përmendur dhe Kanunin.
   .
   . Ai deklaroi se është rritur me frymën e Kanunit dhe prandaj nuk ka aspak frikë. “Prindërit e mi, 50 vite më parë, pavarësisht se ishin besimtarë myslimanë, Kanunin e Lekës e kishin si diç- ka hyjnore, pasi kështu ishte në tërë Veriun

   EPILOG:
   NESE BASHKESIA NDERKOMBETARE NUK DENON SALI SATANAIN KY TOLERIM ESHTE SHENJTERIM I ENVER HOXHES DHE KOHES TE TIJ…

   Reply to this comment
   • Iliri September 6, 20:00

    Fjale imzot, fjale…
    Si mendon ti, nuk gjen dot ky pushtet nje gjygjtar per te bere nje gjygj farse me Izetin? Nuk do mor nuk do, se gjithe kjo telenovele me Izet ishte vetem per faqe gazete por jo per salle gjygji! Kete gje po e sheh edhe Izeti por tani eshte vone, e hengri karremin me ato intervistat e kaq. Telenovela mbaroi. Izeti u shtrydh me intervista e duhet hedhur si limoni kur shtrydhet.
    Me faqe gazetash nuk ka sot njeri te marre denim apo te marre pafajsi. Provojeni, Izetin aty e keni.

    Reply to this comment
    • Viqidol- Washington Strange Wall September 6, 20:44

     o lili ( lili i therresin me perkedhelje dhe sllobodanka bullatovicin e zenit)
     .
     Berishoviq ka dribluar 11 ambasadore amerikane ca prej tyre dhe i ka shkelur me kembe

     1 -Chris Hill
     2 -William Ryerson
     3 -Joseph E. Lake
     4 -Marisa R. Lino
     5 -James Pardew
     6 -Joseph Limprecht
     7 -James F. Jeffrey
     8 -Marcie Berman Ries
     9 -John L. Withers II
     10-Alexander Arvizu
     11-Donald Lu

     Ekuacioni i marrëdhënieve SHBA-Berisha, ka një të panjohur ende të pazbuluar. Sipas kategorive normale të analizës, ky ekuacion duhet të ishte zgjidhur prej kohësh me largimin e Berishës nga politika, në një mënyrë apo në një tjetër.

     Gjatë karrierës së tij politike 23 vjeçare, Berisha ka pasur disa konflikte serioze me SHBA, përkatësisht me qendrat zyrtare të politikëbërjes amerikane. Sipas këtyre kategorive analitike Berisha duhet të ishte larguar nga Shqipëria

     -Në mars 1997,

     -E nëse nuk ndodhte kështu duhet të ishte larguar nga politika pasi dha dorëheqjen si President i Republikës në korrik 1997, dhe të mos kishte marrë përsëri postin e kryetarit të PD, në tetor 1997,

     – E nëse nuk ndodhte kështu duhet të ishte burgosur në 1998 apo 2000, si rivali i tij Fatos Nano.

     – E nëse nuk ndodhte kështu duhet të kishte dhënë dorëheqjen e detyruar nga posti i kryetarit të PD pasiqë humbi zgjedhjet parlamentare të vitit 2001.

     – E nëse nuk ndodhi kështu nuk duhet të kishte fituar zgjedhjet e vitit 2005 dhe aq më tepër të rikthehej në pushtet si kryeministër.

     – E nëse nuk ndodhi kështu, duhet të kishte dhënë dorëheqjen pas shpërthimit të Gërdecit

     -. E nëse nuk ndodhi kështu nuk duhet t’ i ishte njohur fitorja e zgjedhjeve të vitit 2009.

     -E nëse nuk ndodhi kështu duhet të ishte detyruar që të jepte dorëheqjen pas 21 janarit.

     – E nëse nuk ndodhi kështu duhet të ishte detyruar të largohej pasiqë përmbysi rezultatin e zgjedhjeve në Bashkinë e Tiranës.

     Por nuk ka ndodhur kështu dhe Berisha do jetë përsëri në lojë, në konfliktin e radhës me ambasadorin amerikan të radhës.

     Cili është shpjegimi për këtë paradoks? I vetmi shpjegim i logjikshëm është se politikëbërja ndërkombëtare amerikane është më e thellë se institucionet amerikane që e bëjnë atë zyrtarisht. .
     .
     shkurt:
     Izeti ne nje fare menyre do te ndeshet me Ameriken ose me sakte me Berishistet e Washingtonit qe po ti permend emrat del liste e gjate.
     .
     pra berisha pas gerdecit dhe sidomos pas 21 janarit 2011 nuk eshte problem i shqiperise por i amerikes dhe jo kot arvizu i tha saliut burre shteti pasi vrau ne bulevard qe i thote ILIRAVE DHE BUTHQIRAVE si puna jote berisha eshte i joni…..pra si thote analisti amerikan Fred Abrahams: Amerika e vuri berishen NGA BEOGRADI ne 1991 ne kry te vendit dhe mbylli syte kur “djalli i keq i tyre” leu duart me gjak shqiptaresh

     Reply to this comment
 16. Shpellari serb i Vicidolit September 6, 18:55

  U mbyt gjemia me federale , o burra , shpejto , kush mund te dale … ! Tani federalet jane kthyer ne minj gjirizi dhe na dalin me emra te ndryshem , si “inteloleshi” , “infoanaleshi ” , “Socialisti i zhgenjyer , “Ylli” e disa emra qe i perdorin 2-3 veta , por e bejne kete , per tu dukur se jane shume , ashtu sikurse mashtrojne e vjedhin ne votime ! Po iu vjen laku ne fyt , ndaj jane ne panik dhe kane humbur kontrollin e vetes !

  Reply to this comment
 17. Shtaza Mark Uk September 6, 19:04

  Te gjithe krimbat e gjirizit te SHQUP-it , duken sheshit , qe ne fjalet e para sepse , duke mos pasur argumente , por edhe duke qene idjoter pa tru , i versulen gjithmone gazetarit , por nuk guxojne te argumentojne te kunderten e asaj qe shtron gazetari !
  Lexuesit e shikojne sa tru kini ju , ndaj cdo dite qe vjen , iu paksohen simpatizantet dhe kini mbetur nje grush njerezish , qe Saliu kerkon t`iu versule dhunshem per rrezimin e pushtetit dhe te ruaje bythen e tij !

  Reply to this comment
 18. dauti September 6, 21:57

  Shikoj qe ka njerez qe shkruajne se Izet Haxhia duhet te gjykohet nga nje gjykate nderkombetare. Po gjykata e Hages eshte shprehur per vrasjen e Azem Hajdarit, kur kete e kerkoi Jaho Salihi Mulosmani. Pse beni sikur nuk e dini. Te pakten Bedriu, qe ka zaptuar cdo dite Gazten DITA, kete e di mire.
  Se ku ka qene Izet Haxhia diten e vrasjes se Azem Hajdarit, drejtesia shqiptare e ka percaktuar mire, kur u denua Jaho dhe vellezerit e Izetit.
  Kush e nxorri Azem Hajdarin ne gryken e armes, edhe kjo dihet fare mire. Per drejtesine shqiptare kjo gje eshte sqaruiar. Nuk vlejne fjalet.
  Nuk besoj se rrezikon Berisha nga Izeti. Ai ka te tjera halle, po per Izetin nuk pyet fare. Vete Izeti do kete probleme me njerezit te cilet i ka prekur.
  Gjyqi mund te behet, por hapjen e tij nuk e3 ka ne dore Bedriu, i cili rri ne Gjermani dhe ve fitilin e dinamitit ne Shqiperi.
  Shqiperia ka halle te medha, ceshtjet si kjo e Izetit behen per te terhequr vemendjen nga keto halle. Kjo eshte e verteta.

  Reply to this comment
 19. qafa e luzhës September 7, 03:42

  Dear Dauti .

  Te mbeshtes sa te haje krahu nga mbrapa per keto qe thua por vetem ngaterron nje gje fare te vogel se e quan Bedriun si fitilkapsolldinamit venes.
  .
  Per fat te keq Izeti e ka thene me fakte se Azem Hajdari kryesonte disa celula terroriste ku me kryesori ishte ai i grupit tritolit qe minoste shtyllat e tensionit larte e deri te dyqani Lush Perpalit e deri te Vefa qe ja futen Hakmarrjes per drejtesi.
  .
  Nuk po permend urdhrin e Berishes per vendosjen e bombave ne ambasaden amerikane qe mbeti ne tentative ( e pranon dhe Mero Baze) apo sulmin mbi kontigjentin gjerman ne Rinas qe e vet demaskoi Pavli Qesku.

  Lind pyetja ; pse amerika dhe europa nuk po e bon zap ‘Shejtanin Berishe;
  .
  pergjigjen e ka dhene dikush qe thote sakte:

  .
  Sa te kete gjalle ne amerike
  Sala njat Elezbiberin
  ton ju shqiptart
  keni me ja pa sherrin
  .
  Ja dhe nje pershendetje per Sali Biberishen:
  .

  “” Amanet moj Sllobodane
  Me ma ba nji vorr te gjane
  Afer vorrit due me m’lane
  Nje shirit e nje pal gershan
  Me me sjell dhe nji foltore
  10 her n’dite me leh si Gore
  Ka me leh prap ky soj horrit
  .
  Ka me i cue t’vdekunit prej vorrit
  Ka me i tremb,kan me marr vrapin
  -Kush na e solli ketu zullapin
  Edhe n’vorr me na ca Trapin
  .
  Amanet prape Sllobodanes
  Mblidh maloket e Tiranes
  Mbas 6 muajsh kur te vdes
  T’ma ruejn vorrin me kujdes
  Me ta thane pa ti ra anes
  Me ma ruejt prej Edvin Rames
  .

  Po kam frike se ai Pinjoll
  Ma con vorrin ne Vicidoll
  Nuk e din ai soj vandalit
  Sa kam vuejt me ardh prej malit…
  Daut bolja mos u ngut
  rri rehat dhe mos ha mut
  ti dhe Sala mor merhum
  jeni bo per muzeum
  mos u merr me ket Lul Basha
  asht ma zi se Esat Pasha
  monster,kry tradhtari
  ma gjarper se Sali cari

  .

  Reply to this comment
 20. ALBAN DEGA September 8, 00:12

  Vezhgim nga ketej oqeanit

  ASNJEHERE NUK ESHTE VONE !

  – Nje keshille jo vetem per Izet Haxhine!

  – Ti sherbesh drejtesise e ligjit eshte sherbim me vlere ndaj popullit e vendit tend !

  – Askush nuk eshte ligji e as mbi ligjin… Drejtesia edhe vonon por nuk harron

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Izet Haxhia e deklaroi publikisht se vetem avokati i tij ka te drejte te flasi ne emer te tij !
  Pra askush tjeter!
  Cka nenkupton qe as e dashura, nuk ben perjashtim nga ky vendim i tij !
  Nje vendim i zgjuar dhe i drejte !
  Nuk po ndodhe ashtu!
  Mesazhi i fundit i te dashures se tij ishte teper i dyshimte!
  Ne emer te nje romantizmi dhe dashurie platonike virtuale apo dhe fizike qofte, ajo hapur perpiqej te fuste percarje, dasi, mina ne gjirin e familjes se Izetit, pa qene as formalisht dhe as ligjerisht pjese e saj !
  Sulmet e saj ndaj vellait te Izetit, Ismetit, ishin te pajustifikuara dhe fryra.
  Mesazhi i fundit i Ismetit ishte shume vellazeror dhe solidar, i mencur dhe konstruktiv ne keto momente vendimtare jo vetem per Izetin, por edhe krejt familjen Haxhiaj.
  Pas Izetit, Ismeti dhe Hysamedini jane njerezit me te interesuar per drejtesi dhe drite te plote per rastin Hajdari.
  Jo vetem nga ana juridike, morale, psikologjike, fizike por edhe materiale e financiare !
  Askush me dy pare mend ne koke nuk dyshon as nuk mendon se Izet Haxhia, sic e ka pohuar edhe vet me gojen e tij, eshte nje engjell dhe i pafaj ne shume afera te pista te Berishes e familjes se tij .
  Sidomos per rastin e planit terrorist te Berishes dhe Bandes se tij kunder Ambasades Amerikane ne Tirane dhe te grushtit Sali-Millosh- fashist te shtetit te 14 shtatorit 1998, per te cilat nuk eshte hetuar e aq me pak ndeshkuar ligjerisht askush !
  Po te perdorte sadopak trurin qe nuk i mungon, Izet Haxhia duhet te futej menjehere ne territorin e saj dhe njoftonte menjehere ambasadorin ose zevendesin e tij… per kete komplot makaber ala ruso- serbo- berishist kunder aleatit dhe mikut strategjik te Shqiperise dhe faktet e tij per lidhjet e Berishes me UDB-en, KGB-be, GRU-ne ruse +, cka do ta kishte shpetuar Shqiperine edhe nga tete vjet te tjera baterdi, kusari e Salikraci !
  Jo vetem do te siguronte jeten e vetes dhe familjen e tij, por automatikisht do te behej heroi i Shqiperise dhe SHBA-se, do te bente sherbimin me madhor drejtesise, lirise dhe demokracise amerikane dhe shqiptare…
  Kam qene femije vetem 15 vjec kur im ate i mencur e trim si ai, me thoshte “ situatat te bejne hero… situatat te bejne tradhetar … E mos harro se zogu te vjen vetem njehere ne dore !”
  Te shkuara por jo te harruara ! Nuk eshte kjo thelbi i ketij komenti !
  Sot me shume se kurre jo vetem familjes Haxhia, por cdo njeriu ne Bote, i duhet Uniteti, Bashkimi, Vallazeria dhe Barazia!
  Izet Haxhise ne burg nuk i duhen as nje shishe me uje i Ismetit e as miliardat e Saimir Manes apo Bill Gejtit!
  I duhet dashuri njerezore jo dashuri Sirenash, qetesi mendore jo trendafila Kasandrash me thika mbas shpine, siguri e perforcuar fizike ndofta duke e transferuar ne ndonje vend aleat te sigurte derisa te perfundoje marrja e deshmive te tij ligjore ne rruge ligjore dhe te perfundoje procesi juridik i tij !
  Izet Haxhia ka dhene ne shtyp shume deshmi te forta per Banden e Gangstereve te Berishes dhe ate vet, por me siguri ka edhe shume te tjera qe do te ndihmonin jo vetem drejtesine shqiptare, por edhe ate amerikane dhe Evroperendimore !
  Unite Fraternite Egalite!
  Bashkim Vellazeri Barazi !
  Bashkimi ben fuqine !
  Percarja sjell skllaverine !
  Ti sherbesh drejtesise e ligjit eshte sherbim me vlere ndaj popullit e vendit tend !
  Askush nuk eshte ligji e as mbi ligjin… Drejtesia edhe vonon por nuk harron!
  Asnjehere nuk eshte vone !

  Reply to this comment
 21. Dauti September 8, 10:34

  Per qafen e luzhes…edukata tregon edhe nivelin e komentit. Paske kohe boll deri sa ben edhe bejte. Lexo sot Izetin se cfare thote per mikun dhe vellane e tij. Nuk besoj se Presidenti Bush do e linte te vinte ne pushtet Saliun, po te ishte e vertete ajo ngjarja e ambasades amerikane. Bushi erdhi ne Shqiperi dhe e takoi Saliun. Edhe Presidenti Klinton, qe nuk kishte qene me Saliun pas 1997, menjehere e ftoi ne SHBA.po ti, dukeu mare me bejte, nuk i mban mend keto. Une di qe Izeti ka qene roje e Azemit, edhe diten e vrasjes. Kur u vra Azemi, nuk ishte me te. Pse? Ceshtja e vrasjes eshte shqyrtuar ne gjyq nderkombetar, me kerkesen e Jaho Salih Mulosmanit. Ai gjyq e perseriti denimin per te dhe vellezerit e Izetit. Keto jane faktet. Nuk pyet Saliu nga Izeti. Nuk ka per tu denuar kurre per fjalet e tij. Kaq mendoj une. Dhe, si thone nga veriu, dreqi ta forcofte krahun, se do kesh nevoje per vete dhe e perdor ate.

  Reply to this comment
  • QL September 8, 21:17

   o daut
   .
   Nuk eshte faji im qe ke nje nivel intelekti mjaft te ulet:
   .
   Qofte 2 x Bushat qofte dhe Cifti Klinton kane fotografi..vizita dhe perqafime me diktatore dhe vrases qe te Kadafi-Mubaraku e deri te Caushesku dhe lista eshte aq e gjate sa nuk marr mundimin ti rrjeshtoj.
   .
   Por amerikanet kane bere nje gabim fatal ne Shqiperi duke zbatuar politiken e tyre PAKT DHE ME DJALLIN kunder komunizmit vdekur …pra ka nje pakt dhe me Djallin Berishe
   .
   .Nuk ka bir kurve ne bote duke te perfshire dhe ty ..ti hedhi poshte keto rrjeshta qe tregojne se jeni kthyer en KAVIE
   .
   Pas zgjedhjeve të para pluraliste Shqipëria u bë sheshi i djegjeve, vjedhjeve, plaçkitjeve, u bë arenë e një turme goditëse, e cila përmbyste gjithçka të gjente përpara dhe që kishin në ballë figura të njohura të PD-së së djeshme.

   Viti 1991 dhe deri në marsin e vitit 1992 gjendja kishte ardhur deri në shpërthimin e çdo normaliteti si i padëshiruar dhe kështu lindi mendimi se, “le ta marrin pushtetin…”. I gjithë skenari i vitit 1991 dhe më pas ishte krejt i ngjashëm me atë që kishte paraprirë ardhjen në pushtet të Millosheviqit, dhe prania e forcës kishte qenë aq goditëse, sa nuk kishte lënë vend për asnjë çast arsyeje.

   Jo më kot ky është edhe momenti kur rioshët udbashë, shqipfolës apo jo, gjetën në Shqipëri terrenin më të pasur për të bërë atë që bënë atëherë e që po bëjnë edhe tani, ishte koha kur vetë qënia shqiptar po u dukej njerëzve si një mallkim i përjetshëm,.

   Edhe viti 1997 do të kishte pamjen e njëjtë: tritol nëpër shtyllat e tensionit të lartë, ku ishte prijës Azem Hajdari dhe grupimi pranë tij; dinamit ku ishte e mundur të vendosej, luftë bandash, shumë nga të cilat filluan të viheshin nën kontrollin e pëdëistëve dhe të furnizoheshin prej tyre ende pa ikur nga pushteti, për të pasur një fund tragjik: shtatorin e vitit 1998, me grushtin e shtetit që u zhbë nga droja e ndërhyrjes së jashtme. asnjëherë kombi ynë nuk ka qenë më pranë fatalitetit se në atë shtator të zi, kur, nga njër anë kishte filluar ofensive e fuqishme serbe ndaj zonave operative të UÇK-së, ndërsa nga ana tjetr, vendi ku ishin mbështetur ë gjitha shpresat, Shqipëria, mund të kalonte nën pshtetin e filoserbëve.
   Kjo që po ndodh tani të duket më e zbehtë se ajo që ka ndodhur atëherë.

   Për dy arsye të ndryshme: e ndryshme nga viti 1991 kur vetë pushtetarët ishin të gatshëm të lëshonin pushtetin, të cilin vota ua kishte dhënë, por nuk dinin se çfarë të bënin me të; e ndryshme nga viti 1997 kur shteti ishte i shpartalluar qëllimisht, për të mos e marrë më veten.
   Klani berishist, që nga falangat që ishin deri dje në strukturat e policisë e deri tek piramida financiare e shtetit, provuan të hedhin në erë ekonominë shqiptare, pasi i kishin vënë “tritolin” në çdo skaj të saj. profetuan për skenar grek, ngjashmëri greke, skandal grek, kapitullim grek, mirëpo çdo gjë si duket po zë një vend tjetër, ku nuk është menduar.

   Në mesin e viteve të pushtetit 8 vjeçar të PD-së, pranë shtëpisë së tij, u vra deputeti socialist Xhindi. Megjithë përbetimin e ish ministrit të brendshëm, sot president i vendit, Nishani, se vrasësi do të kapet së shpejti, asgjë nuk u bë. Megjithëse ishte një vrasje e njohur politike, qeveria e asaj kohe, përmes “zëdhënësve” të saj, edhe në mediat pranë qeverisë, u përpq të përhapë skenarin se gjithçka kishte ndodhur për biznese të dyshimta. Ngjarja u mbyll, dëshmitë u zhdukën, vrasësit iu la rrugë e lirë për të shkuar ku deshti… ishte si një parathënie se zgjedhjet do të ishin të përgjakura.
   .
   U vra në Vlorë përmes një shpërthimi, gjykatësi Konomi. Vrasja e tij të çonte drejt aferave me pronat në bregdet, ku ishin mpleksur shumë nga njerëzit e afërt të shefit të qeverisë dhe ku kishin interesa të mëdha edhe fëmijët e tij. Gjykatësit që po digjej askush nuk i vajti në ndihmë, asnjë makinë policie nuk lëvizi drejt tij, asnjë ndihmë e shpejtë. Gjithçka ishte e skicuar deri në detaje.
   Nuk dua të futem në rastin Trebicka… misteri i asaj vdekjeje nuk është edhe aq i fshehtë… fillesa e “aksidentit” ishte në një përmendje të rastësishme të emrit të djalit kryeministror, emër që u shfaq edhe pas vrasjeve në Gërdec.
   .
   Nuk dua të futem as në ngjarjen Santo. Misteri i asaj vrasjeje kryeqytetase mori me vete edhe të fshehta të tjera, të cilat, pak a shumë, kishin të bëjnë me lëvizjet e pazakonta të parave, sidomos në fillimin e vitit zgjedhor dhe pak pas humbjeve. Shifra kolosale kishin “fluturuar” jashtë vendit, bankieri i guximshëm po bëhej si shumë mik me pushtetin e ri, ai ndoshta mund të ishte “një gojë” që duhej mbyllur, dhe që duhej mbyllur nga ata që kishin interes ta mbyllnin.
   .
   Një pjesë e fajit rëndon edhe mbi qeverinë e re, e cila dalëngadalë po bëhet e vjetër, por që fjalën e dhënë për ndëshkimin e krimit, politik e financiar, e ka lënë për në kalendat greke. Një qeveri që nuk është e aftë të ndëshkojë krimin e ndodhur në shtëpinë e saj humbet shumë, ajo fillon të bjerrë kredibilitetin e saj, humbet atë nyje që e kishte lidhur me njerëzit para 23 qershorit. është fakt se opozita e sotme, si mos më keq, ka ngritur mbi dorën e krimit, pasurinë e saj të pazakontë, ka transferuar qindra milionë euro në parajsat fiskale, ka ngritur një perandori financiare të pashoqe, kanë krijuar një oaz të pazakontë te tyre, kanë ngritur një oligarki financiare që ende është në rrënjët e pushtetit. dhe po merr frymen.
   .
   Ndoshta ka ardhur koha të gjejmë pse-në dhe se kush jane ato elemente të dyshimtë në dipllomacinë perendimore që po bëhen palë me banden 2B se një cerek shekulli nën thundrën e tritolit të dinastisë kriminale Berishajve me Goollsbruke,Dorispacke,Tom Rixhe dhe Damir Fazllice nëpër kembë jane shumë dhe ka ardhur koha ti themi

   -fuck your sali-demoncracy- !!

   Reply to this comment
 22. Mark .U.K September 8, 19:21

  shtaza Mark uk.Ne fakt ju jeni gomari i Cur Gjeloshit nje humoristit ne M e Madhe,se te kisha pasur ndonjeher gomar do ju pranoja me veshtersi.Ju qe dekleroni se je gomari im persa i perket kti gazetarit e njoh qekur ishte gazetar te gazeta JETA E RE ne Shkoder organ i komitetit te partis.Nuk ka lene gja pa spiunue e per kto merita e cuan te gazeta zeri i popullit perseri si fuks.Po shkrove tjeter kso gomardheqesh do ju qes tu haj ujku o baba i mushkut.

  Reply to this comment
 23. Daja September 8, 20:54

  Çeshtja Hajdari duhet te rigjykohet ne fakt dhe personalisht jam i bindur se nese do te kryhej ky rigjykim ai do te trondiste thelle shqiptaret ne Shqiperi dhe ne Kosove.
  Tronditja do te vinte nga fakti se rigjykimi do te nxirrte aresyen dhe urdheruesit e ekzekutimit te te ndjerit Hajdari.
  Ne vitet ’80 u krijuar ilegalisht ne Kosove dhe legalisht ne vendet perendimore ajo qe quhej LPK ose Levizja Popullore e Kosoves, qe ishte ne fakt dora e zgjatur e famekeqes PPSH dhe te ish-sigurimit.
  Propoganda mashtruese e regjimit enverist kishte arritur te manipulonte mjeshterisht nje pjese te rinise shqiptare te ish-Jugosllavise dhe ta vendoste ate ne sherbim te ideologjise staliniste dhe te mbajtjes se pushtetit politik ne Shqiperi.
  Ishte kjo Levizje (Bedri Islami u dergua ne Zvicer ne sherbim te kesaj levizje) ajo qe mori pjese aktive ne ngjarjet e vitit 1997 dhe me pas i fryu urrejtjes politike ne Shqiperi dhe Kosove.
  Ishin drejtuesit e kesaj levizje, ne bashkepunim me qeverine Nano dhe me sherbimin sekret shqiptar, qe organizuan disa vrasje politike, nder to dhe ekzekutimin e te ndjerit Hajdari.
  Bedri Islami kontrollon ende aktivitetin e anetareve te kesaj levizje, ruan arkivin e saj dhe sa here qe nevojitet perdoret ky arkiv per shantazh politik.
  Ai e di shume mire se pse dhe kush urdheroi vrasjet politike dhe nese nder shqiptare do te funksiononte nje shtet ligjor, ai dhe bashkevepruesit e tij do te ishin me kohe ne banken e te akuzuarve dhe me siguri se do te ishin prapa hekurave.
  E verteta vonon po nuk harron!

  Reply to this comment
 24. THE GODFATHER September 8, 21:35

  Nga gjithe komentet qe kam lexuar te Dita ky i ‘Dajes ” ne fund eshte me filoserbi se thote qegjithe fajet ne Shqiperi i paska Bedri Islami qe paska kontribuar shume per te cliruar Kosoven qe nga koha e Enverit dhe e arriti ne 1999 “mceftas” amerikaneve…Te rente Damllaja o Daja
  .
  Sot nuk e rruan njeri pse u vra Gazepi Hajdari qe dhe ne Lazaratin e Droges e kishte lapidarin qe para se te ngordhte..

  .I keni pare familjen e Azemit me 3 pinjollet e tij qe edhe pse e dine qe berisha i hapi varrin dhe i ngriti lapidarin dhe ata rrine si mumje..a mos dine qe burri/baba i tyre ishte kriminel dhe jane trembur??
  .
  Pse Siguria kombetare shqiptare biles dhe ajo euro-amerikane” duhet te ishin mbledhur me kohe per keto deshmi pambarimisht kriminale te salibishes

  IL PADRINO-THE GODFATHER

  INTRODUZIONE

  I penduari Izet Haxhia i ngujuar nga Turqia jep kater intervista rrenqethese ne gazeten Dita dhe cuditerisht nje heshtje varri ne ate vend.As shoqeria civile,as mediat,as prokuroria,as pozita ,as opozita dhe me keq akoma dashi washingtonit dhe delja brukselit kane mbyllur syte per aresye qe ato i dine. Nga keto 4 intervista kam nxjerre nje kolazh me deshmite e tij qe mund te benin nje skenar filmi te llojit THE GODFATHER dhe nese do luhej nga Hollivudi patjeter qe do merrte gjithe Oskar-et.I vetmi ndryshim do ishte nese spektatoret do ta shihnin per ca ore nekolltuqet e kinemave,perkundrazi shqiptaret kane 25 vjet qe e kane ndjere ne kurrizin e tyre;.

  Mbasi regjizoret e ketij filmi nuk jane shume te qarte te pakten 3 aktore tashme dihen:

  Vito Corleone,……….. Sal Berisha……(marlon brando)
  Michael Corleone,…….Xen Berisha…..(al pacino)
  Tom Hagen,…………..Lul Bashberisha .( robert duvall)
  ………..

  PRIMA PUNTATA $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

  -Në vitin 1999 gjendesha në Tropojë në një kohë që në Tropojë nuk ekzistonte shtet
  -Në atë kohë ka pasur një urdhër nga autoritetet e shtetit që kudo të më shihnin, të më vrisnin pa paralajmërim.
  -Ne 9 dhjetor 1990 ka ndodhur një skenë që s’e harroj kurrë kur një ushtar i xhenios me një lopatë xheniere donte të godiste Berishën kur erdhi nga Ramiz Alia dhe në atë kohë një civil nga të Sigurimit, e kapi dhe e tërhoqi.(Berisha ruhej nga sigurimi)
  -Tregoj vetëm një rast me Shkelzen Berishen që vitin 1997, në muajin Janar e kujtoj edhe datën, në 28 janar, te stadiumi Qemal Stafa ka marrë nga një trafikant droge rreth 30 milionë lireta. I ka thënë që më duhen për një ndërtesën e dajës së tij, që po ndërtonte te Blloku. Atë e njihja, e kisha edhe mik edhe pse nuk e dija në atë kohë që merrej me trafik droge.. Dua të them se që në atë kohë Shkëlzeni ka pasur qejf lekun. Edhe disa herë ka transportuar nëpërmjet makinës që përdonte familja, edhe heroinë. Dhe aty ka marr shuma parash te vila e Landit të Jasharit në Vlorë.
  -Filluam të dhunonim barbarisht ata që ishin në opozitë. Kuptohet ideologu ka qënë Berisha. Ai nga një ish-komunist u kthye në një demokrat të tipit fashist.
  -Berisha tregonte çfarë i kish thënë Papës. Imagjinoje çfarë hipokrizie: Berisha tregonte se çfarë i kish thënë Papës: “Na shpëtoni nga myslimanët, duam evangjelizmin”…. në të njëjtën kohë kur flirtonte me iranianët, me arabët me sheikët.
  Saliu e mbushi PD-në me bashkëpunëtor të Sigurimit të Shtetit. Atë partinë e ëndrrave tona, e shpresës së studentëve të dhjetorit, të intelektualëve që erdhën dhe e mbështetën atë lëvizje shumë të pastër dhe historike, u tradhtuan nga përfaqësuesi kryesor, nga Partia Demokratike. Pse PD? Sepse kjo parti u mbush me njerëz anonim. Me njerëz që nuk kishin asnjë kontribut, u mbush me klanin më të rrezikshëm të Sigurimit të Shtetit dhe fajtor për këtë është Sali Berisha.

  SECONDA PUNTATA $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

  -Pse vetëm në Shqipëri nuk u hapën dosjet? Sepse këto janë përdorur gjithmonë nga Berisha. Kur dikush sillet urtë dhe i bindet, është shumë mirë më të; nëse dikush ngre kryet me të, ai nis e tund dosjet!
  -Edhe në Uganda e Ruanda, shteti nuk ka falimentu plotësisht nga një konflikt civil. Në Shqipëri ndodhi ama. Simboli i një shteti që ekziston është burgu. Shqipëria në ’97-ën ka ndenjur një muaj e sa pa burg. Burgu është mjet ndëshkimi, po tregon që në atë vend ka shtet, rregulla, ligje. Pra, dëmi më i madh që Berisha ka bërë, është shkatërrimi i shtetit.

  – ne 1996 thyerja ishte e madhe sepse të mos lejoje opozitën të hynte në disa qytete nuk ishte pak, ta shtypje atë. Mentalitet i atëhershëm, mentalitet i gabuar shumë, që i përket jo një shteti demokratik, por vendeve diktatoriale.
  – Kurrë se ka dashur Berisha Azemin, dhe anasjelltas… ka kërkuar shpesh Hajdari të bëhet Ministër i Brendshëm, prapë nuk e bëri që nuk e bëri kurre Berisha… Nuk ka patur besim te ai. Asnjëherë!
  – Azemi ka qenë i lidhur me trafikun e drogës. Nuk e di nëse keni dëgjuar për rastin e Mirush Matit, i cili është vrarë në Moldavi. Kanë qenë ortakë bashkë me Azem Hajdarin, që kanë bërë trafikimin e heroinës nëpër Shqipëri, bashkë edhe me një person tjetër nga Fieri që s’po ja them emrin. Dhe vrasja e këtij Mirush Matit nuk është ordinere, por është për ndarje pazaresh.
  -Azemi ka qenë pas ’97-ës, drejtuesi i linjës së tritolit. Shumë hedhje në erë që janë bërë, kanë qenë direktivat e tij. Berisha i dinte këto dhe e dinte gjithashtu që ai ishte i pakontrollueshëm. Azemi u doli jashtë kontrollit atyre që e sollën në krye të Lëvizjes së Studentëve, ashtu do i dilte jashtë kontrollit edhe Berishës dhe njeriu i parë ndaj të cilit do hakmerrej, do ishte Berisha.
  -Ai ka patur lidhje me shumë grupe kriminale. Mund t’ju tregoj një histori në fillim të viteve ‘90. Ka qenë një Gaz Muça, i fortë atëherë. Azemi doli e foli kundër tij në parlament, dhe në darkë takohej me të, bënte bisedime dhe i thoshte “e thashë për kështu e ashtu”. Azemi ka qenë i atillë.
  -Sa për agjenturat e huaja, unë këtë s’e di se nuk jam i shërbimeve sekrete. Por di një rast. Në kohën e luftës së Kosovës, janë vra dy persona. Ka qënë shefi i logjistikës UÇK-së me qendër në Tropojë. Një burrë i mirë, patriot shumë i madh, dhe që e njihja personalisht, Ilir Konushevci, është vra megjithë doktor Hazir Manen. Këtu është një fakt interesant, sepse personat që kanë marrë pjesë në pritë… nëse e mbani mend pas ish Muzeut të Enver Hoxhës ka qenë një dyqan qoftesh me një kosovar. Ai ka qenë një agjent i shërbimeve sekrete jugosllave. Aty Azemi shkonte shpesh dhe aty është bërë takimi me këta personat që kanë marrë pjesë në pritë. Sepse kush e ka ditur atë udhëtimin e atij atë ditë, me armët që çonin për UÇK-në? Është bërë prita dhe fatmirësisht një person ka mbet i gjallë, dhe historia nuk mbeti një enigmë.
  -Në gusht të ‘98-ës në gazetën “Rilindja” ka dalë një shkrim me firmën e Afrim Krasniqit, ku shkruante: “Tropoja mes Nanos e Millosheviçit”, dhe në këtë shkrim akuzoheshin Haklajt sikur kishin vrarë këtë Ilir Konushevcin (me pseudonimin Mërgimi) megjithë Hazir Manen.
  TERZA PUNTATA $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

  Ne 12 shtator 1998 përballë makinës ku ndodhej Fatmir Haklaj, Jaho dhe Naim Çangu, në distancë nga trotuari ku ndodhej makina ka qënë një lokal. Aty ndodhej e ulur mbesa e Sali Berishës, Shpresa Breçani. Ajo i ka pa dhe i ka njohur, se njihen gjithë tropoja¬nët. Ajo ka hyp në zyrë dhe ka tregu Berishës për atë që ka pa. Sali Berisha kishte dijeni se kush ishte në makinën me targa Vlore përpara selisë së PD, jam sigurt me 1 mijë përqind. Ç’punë kishte Azemi që të zgjidhte këtë çështje?
  Azemit kur i ka thënë Berisha ka shku në zyrën e tij, dhe në atë kohë në koridorin e zyrës ka qënë Genc Pollo me Sali Lushën duke bisedu ndërsa Azemi i alarmuar u ka thënë se Saliu i ka thënë se jashtë është një makinë me bombë që do të hedh në erë PD, dhe merr një armë. Është fut tek zyra e vet ka vënë silenciatorin e pistoletës së tij Zastava, e kam pa atë pistoletë. E ka pas dhuratë nga një miku i tij, Myftar Çela, është vra edhe ai më duket në Mal të Zi.

  Unë Izet Haxhia jam akuzu se e kam nxjerr Azem Ha¬jdarin në pritë. Është një akuzë që ka ardh nga ana e PD. Po pse ka ardh nga ana e PD? Është bërë me qëllim për të mbuluar nxjerrësin e vërtetë ne pritë të Azem Hajdarit që është Sali Berisha. E ka nxjerr me dashje apo padashje… por është edhe një gjë e vërtetë se Sali Berisha pas takimit të plakut të Haklajve me Azem Hajdarin, ka qënë shumë i shqetësuar dhe rrinte me frikë
  ULTIMA PUNTATA $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

  -Berisha kanë qenë palë në historinë e Tropojës. Njerëz që kanë qenë rreth tij, dhe që sot janë sërish afër tij, kanë qenë sponsorë të komandos që vranë Haklajt. Në krye të kësaj komandoje ka qenë Anton Gjergji.
  – Historia e Anton Gjergjit është interesante.Atë ditë urgjent kam shkuar te Berisha. Në atë kohë aty ka qenë edhe Gazidede dhe i thashë që kam një informacion të sigurtë që bombën tek firma VEFA e ka vu një Anton Gjergji. Berisha dhe Gazidede janë pa në sy me njëri-tjetrin dhe thanë: Mirë mirë se do e zgjidhim. Më vonë asnjëherë nuk dëgjova që të fajësoheshin këta persona. Dhe fakt interesant është se ky person është shfrytëzu për të vënë bombat në Tropojë. Anton Gjergji ka qenë në krye të komandos që ka vrarë Haklajt. Dhe është njeriu që ka vrarë Fatmir Haklajn në pritën që i bënë. Bombën tek VEFA e vuri ky, dhe Bujar Kaloshin e vrau grupi operativ i SHIK.
  – Pas vrasjes së Azem Hajdarit në vitin 1999 është bërë një takim në Rogner, Pozitë-Opozitë, Takimi ka qenë i papritur sepse qeveria ishte në luftë. Berisha akuzonte PS për vrasjen e Azem Hajdarit etj. Aty është bërë një marrëveshje për eleminimin tonë. Aty Fatmir Haklaj është shqetësuar shumë. Një ditë më tha: Dëgjo, ti e don Berishën por Berisha është armiku jot. Por dëgjo, më tha, – Po qe se nuk vritet Berisha, ne do na vijë fundi. Të shkojmë ta vrasim Berishën në Tiranë. Në mënyrë absolute, i thashë, kjo nuk ka për të ndodhur. Berisha nuk është kriminel, i thashë. Kështu mendoja unë në atë kohë për të. Fatmiri më tha se ai është njeriu më hipokrit e i pabesë.
  -Dua të saktësoj diçka, se jam akuzu se kam qenë unë njeriu që kam rrahur Edi Ramën. Nuk është e vërtetë. Ai kur është masakru në ’96-ën nuk ka lidhje me mua. Edi Rama është rrahur nga një grup operativ i SHIK-ut të kohës. Unë e di që edhe prokurorit ai i ka thënë që mos e shkruani emrin që më ka rrahur, se ai njeri më vret mua. E ka pas fjalën për mua. Por nuk është e vërtetë. E dinin që isha unë i dhunshëm me politikanët, me 3 a 4 politikanë dhe m’i faturonin mua të gjitha rastet e dhunës. Atë e rrahu grupi i Xhahit Xhaferrit.

  =CONCLUSIONE
  Nqs ne historine e njerzimit dhe kozmosit qe na rrethon ne baze te perceptimeve qe kemi ne dispozicjon ka dy permasa kryesore “unlimited” qe jane koha dhe hapsira.

  Kurse ne hapsiren shqiptare
  te pakten keto 25 vitet e fundit
  dy permasa jane unlimited:

  -veprimtaria diabolike prej satanai te Sali Berishes dhe

  -e dyta hipokrizia e nderkombetarve
  qe kane ndjekur nje politike
  See No Evil
  duhet ti jepet fund duke dorzuar koken e Vito Corleones & sons

  Reply to this comment
  • Daja September 8, 23:17

   Vertete nje skenar i bukur filmi po i vlefshem per nje spektator shqiptar trushpelare!
   Bedri Islami ka qene i deleguar si komisar partie prane trushpelarve te Kosoves dhe te Maqedonise, aktive legale dhe ilegale per “veprimtari atdhetare” ne sherbim te ruajtjes se pushtetit politik ne Shqiperi.
   Permes gazetes Zeri i Kosoves, qe ishte ne fakt Zeri i Popullit, Bedriu anatemonte zhvillimet demokratike te passhembjes se regjimit enverist ne Shqiperi.
   Ata musteqoshat me plise mbi koke, ne Zvicer e Gjermani, qe mashtroheshin nga veprat e shokut Enver, gazetat dhe botimet propogandistike qe shperndaheshin falas nga ambasada shqiptare ne Vjene, nuk ja kishin idene se çfare kishte ndodhur per pese dekada ne bahçen e bace Enverit, por mbeshtesnin vazhdimesine e regjimit komunist.
   Pjese e kesaj ushtrie ishte komisar Bedriu, qe me penen e tij te kuqe vetem nxiu levizjen demokratike shqiptare, ne Shqiperi dhe ne ish-Jugosllavi.
   Armata e trushpelarve te LPK ishin te gatshem te vrisnin dhe femijet e tyre per ideologjine mashtruese enveriste!
   Shkurt se jane histori te gjata dhe te dhimbshme.
   Rigjykimi i çeshtjes Hajdari do te bente te mundur dhe zbardhjen e nje sere vrasjesh te tjera politike te kryera ne Kosove dhe ne Shqiperi!
   Atentatoret kane qene te ndryshem mirepo urdherdhenesit te njejte!
   Keto te fundit i njeh Bedriu me emer dhe mbiemer!

   Reply to this comment
 25. Daja September 8, 23:24

  Pyeteni Bedriun per vertetesine e ketyre rreshtave:
  …Marsi i viti 1993 solli ndryshimin e raporteve në mes patronit stalinist PSSH–së, dhe të veglës së vjetër të PPSH–së, e quajtur LPK. Për herë të parë të «dy palët», stalinistët e Shqipërisë dhe stalinistët e Kosovës dhe viseve tjera shqiptare lidhën një marrëveshje për bashkëpunim dhe ndihmë reciproke, realizimi i së cilës do t’u sillte të dy palëve pëfitime të mëdha. PSSH dhe LPK–ja ishin opozitë e forcave demokratike. Realizimi i marrëveshjes do t’i sillte në pushtet të dy palët. Sipas burimeve shumë të sigurta, kjo marrëveshje është arritur në zyrën e LPK-së në klubin e shqiptarëve në Esher Place në Zyrih në mars të vitit 1993. Nga ana e stalinistave të Shqipërisë kanë marrë pjesë Fatos Nano, Namik Dokle, Kastriot Islami, Servet Pëllumbi, Sabit Brokaj, etj. Nga ana e LPK-së kanë marrë pjesë Xhavit Haliti, Ibrahim Kelmendi, Muhamet Kelmendi, Emrush Xhemajli, Ali Ahmeti, Bedri Islami, etj. Marrëveshja parashihte që LPK–ja të jepte ndihma financiare PSSH, ndërsa PSSH–ja, pasi ta merrte pushtetin me mjete të dhunës, do ta ndihmonte LPK-në dhe forcat majtiste në Kosovë për ta rrëzuar Rugovën dhe për ta shkatërruar LDK-në . LPK–ja dhe partitë majtiste do ta zinin vendin e LDK-së, ndërsa Rexhep Qosja dhe udhëheqja e LPK-së do të dilnin në krye të vendit për ta marrë pushtetin e Kosovës. Në këtë mbledhje u ndanë detyrat dhe obligimet dhe u aprovua platforma për realizimin e objektivave që i parashtronte marrëveshja.

  Sipas të pranishmëve detyrimet e LPK-së sipas marrëveshjes ishin:

  1. Kryesia e LPK-së do t’ia dorëzojë PSSH–së të hollat e tubuara në emër të Kosovës, në emër të Adem Demaçit dhe të burgosurve politik, mjete që qenë mbledhur gjatë mbajtjes së demonstratave në Evropën Perëndimore, në periudhën kohore 1981–1993. Ky veprim do të bëhej fshehtas, pa e pyetur Këshillin e Përgjithshëm të organizatës dhe pa dijeninë e anëtarësisë.
  2. Do të bëhej forcimi dhe riorganizimi i LPK-së me kuadra të besueshme dhe të aftë, që ajo të bëhej e zonja për një luftë të fortë propogandistike kundër institucioneve shtetërore të Republikës së Kosovës, Ibrahim Rugovës, Sali Berishës dhe nacionalistëve të dalluar të Kosovës dhe të Shqipërisë.
  3. Detyrë e rëndësisë së veçantë për LPK-në qe përvetësimi i njësive guerile të Republikës së Kosovës, që u krijuan nga atdhetarët trima të Kosovës pasi i kryen ushtrimet ushtarake në Shqipëri.
  4. Me sjelljet jo korrekte në Shqipëri të njerëzve të besueshëm të pararojës staliniste të LPK-së, t’i ndihmohej propagandës së PSSH–së për ta luftuar Sali Berishën si përkrahës i shqiptarëve të Kosovës, që «nuk po lënë gjë pa bërë në Shqipëri» etj. LPK–ja për të treguar besnikëri ndaj përfaqësuesve të kreut të socialistëve të Shqipërisë, disa ditë pasi u arrit marrëveshja, i dha Fatos Nanos pjesën e parë të ndihmës prej 600. 000 frangave zvicerane, ndërsa më vonë ndihmat kanë qenë shumëfish më të mëdha.

  Ndërsa nga ana e saj PSSH angazhohej:

  1. Kreu i social–komunistëve të Shqipërisë u obligua ta ndihmonte LPK-në me kuadro profesionale.
  2. Do të jepte ekspertë për aftësimin e pararojës staliniste të LPK-së, me qëllim të përvetësimit të njësive guerile të Republikës së Kosovës.
  3. Në bisedimet që do t’i kishin me vëllezërit e tyre ideologjik dhe me përfaqësuesit e shteteve fqinje, do ta prezantonin LPK-në si të vetmen forcë «konstruktive» për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.
  4. Do ta ndihmonin dhe përkrahnin me të gjitha forcat LPK-në për ta marrë pushtetin mbi shqiptarët e Kosovës

  Reply to this comment
 26. Daja September 8, 23:30

  Akuza publike e Izet Haxhise per vrasjen e te ndjerit Hajdari:

  Izet Haxhia tregon ne nje interviste ekskluzive pse u vra Azem Hajdari dhe zbulon rolin e Jaho Mulosmanit ne te, duke dhene detaje nga menyra se si (sipas tij) e perpunoi Fatos Klosi.

  Sipas Haxhise, “vrasja e Azem Hajdarit është e ndërlidhur me shumë interesa, por qëllimi i saj kryesor ka qenë rrëzimi i qeverisë “Nano” për t’i hapur rrugën një Kryeministri të klanit Meidani”.
  Ai thote se:

  Nano duhej rrëzuar sepse po pengonte trafikun e armëve në drejtim të Kosovës që ishte monopol i ‘grupit të Rognerit’ të mbështetur fuqimisht nga SHIK-u dhe Fatos Klosi. Për të gjetur vrasësit, u përdorën intrigat e Klosit te Haklajt, duke trilluar tek ata se vëllai i tyre ishte vrarë nga Azem Hajdari dhe PD.

  Në gjithë këto ndërmjetësime të Klosit e ‘grupit të Rognerit’ me Haklajt janë bërë nga Jaho Mulosmani, njeri i besuar i Klosit, që hynte e dilte në zyrën e kreut të SHIK-ut si në shtëpinë e vetë.

  Janë po këta persona që strehuan Mulosmanin në Kosovë dhe kur iu desh Fatos Klosit, ia dorëzuan në këmbim të dërgimit të familjes së tij në Amerikë. Mulosmanit iu premtua se do të dënohej jo më shumë se dhjetë vjet burg, vetëm që të dëshmonte në gjyq kundër meje.

  Reply to this comment
 27. Daja September 9, 09:53

  Ka thene dikur Bedri Islami :

  … edhe materialet që disponojmë, tregojnë për një mbështetje financiare të fuqishme të qeverisë Bukoshi ndaj Berishës e Azem Hajdarit, për të ndërprerë luftën çlirimtare; për shumë enigma pas bankës Dardania, që u zhduk pasi mbaroi misioni i saj spekulativ…kështu që lidhjet mes Bukoshit e Berishës ishin të interesit të përbashkët politik e financiar, por jo kombëtar. FARK-u u krijua pas fillimit të luftës, nuk mori pjesë në luftime, ishte e vetmja strukturë ushtarake që nuk bëri luftë e ku mund të mbështetej Berisha, ashtu si u mbështet në grushtin e shtetit të shtatorit 1998…

  Reply to this comment
 28. Dauti September 9, 10:00

  Per Qafen e Luzhes….duket qarte se cfare mekanizmi ke ne tru! Me qe qenke i ripjerdhjes, po te pergjigjem me argumentintend. Ceshtja Xhindi. Po pse nuk e zbuloi Rama vrasjen e tij? Epremtoi dhe nuk e beri. Per ti mbyllur gojen fisit Xhindi, beri deputet djalin e Xhindit, nje femije. Rri o QL,merr ate cope rroge qe te japin per komentet qe ben.
  Sa per Berishen, lodhesh kot. Nuk i ben dot gje Izeti atij, sepse vete Rama eshte i pafuqishem ndaj tij.
  Izeti ka thene te tjera gjera per vrasjen e Azemit, tani thote te tjera. Kjo eshte pune e tij. Por a do behet gje? Une nuk e besoj.
  Nese nuk e ke plotesuar rrogen, vazhdo, mire do besh…sepse ke normen per te bere!

  Reply to this comment
 29. Daja September 9, 10:04

  Xhafer Leci te cilin e njeh mire Bedri Islami, ka thene per te sa vijon:

  …Më kujtohet kur në vitin 1998, kur ish gazetari socialist i “Zërit të Popullit” Bedri Islami Kryetar i Degës së LPK-së, po më thoshte për Azem Hajdarin se: Ai po e fyen më tepër se gjysmën e popullit, por do ta marrë atë se çka meriton, pa më thënë konkretisht se çka, ndërsa për Ahmet Krasniqin, më thoshte se atë e ka inçizuar sigurimi shtetëror shqiptar (SHISH), duke folur me telefon dhe se ai, kinse, paska për qëllim që ta kthejë në pushtet Sali Berishën. Prandaj nuk shkon të luftojë në Kosovë, se Ahmet Krasniqi ka mundur të mashtrojë serbë e kroatë, por jo edhe neve?!”

  Në fillim të vitit 1999, Bedri Islami më thoshte prerë:

  “Bandat e Sali Çekajt po na pengojnë ta luftojmë armikun dhe se kundër tij (Sali Çekajt) dhe Bujar Bukoshit, është lëshuar flet-arresti” etj.

  -Nga kush, e pyes unë?

  “Nga Shtabi i Pëgjithshëm”, më përgjigjet Bedriu.

  -Kush e udhëheqë atë Shtab, e pyes unë?

  “Do ta shohësh më vonë”, më përgjigjet ai.

  Pastaj në vazhdën e kësaj propagande kundër LDK-së dhe kryetarit Rugova, vinin panderprerë akuza të ndryshme se “LDK-ja po e saboton luftën”, gjë që nuk ishte e vertetë, kurse dihet se pikërisht LPK-ja ishte sabotuesja më e madhe e luftës. Që nga viti 1990, kurrë nuk e njohën kryetarin dhe as Qeverinë e Kosovës, duke kërcënuar poashtu masën, se “vetëm kush vjen pas nesh, është në rrugë të drejtë dhe kush nuk vjen me ne është tradhtar!?”…

  Reply to this comment
 30. QL ?? September 9, 18:10

  o daja…

  Edhe 10000 komente te besh kunder Bedriut..Uck..PS –enverit edit etj etj nuk me plasi trapi te kam dhi ty monster shqupi me gjithe ato me lart
  .
  Sot ka vetem nje Aksiome;

  Pa burgosur Sali SERBiberishen
  MAZHORANCA E SOTME
  DHE KOMUNITETI NDERKOMBETAR
  AUTOMATIKISHT ENVERI
  KTHEHET NE SHENJTOR
  PA DESHIREN TIME

  MERITA ESHTE E DAJ SALIT

  I ndyeruri :”Daja” = Mostra e Viqidolit

  Jam Amerikan shqipfoles dhe me lejo te tregoj se ne 22 shkurt 1991 nje dite pas u hodh nje cope bronxi I Enverit me erdhi nje zgjebs I juaj per interviste “ te forte” pasi isha nje antienverist I cilesuar..
  .
  Ju pergjigja:: hapi llapushat e veshit…. se menyra se si u hodh Enveri nga sumelepiresit e tij..nuk do jete e larget dita qe ai do shenjterohet..dhe kjo dite ka ardhur….pra te kryqzojne donaldlute e Kirgistanit te rradhes Tahirin per fotografi apo incizime dhe te falet ai qe e tha troc..;

  pushoni se do ja u bej si ne 21 janar…UNE DO VRISJA RAMEN ME DOREN TIME SIPAS KANUNIT a ka me qarte per kete autogol te nje krimineli..
  .

  E KJO NUK NDODH AS NE VENDET E PUSHTUARA DHE AS NE KOLONI NDODH NE HALENE E DAJES

  KUSH ESHTE THEMRA E AKILIT E KETIJ SATANAI ?

  **
  Diku dikur nje komentues than je vertete te madhe ne kete menyre:
  .
  SA TE KETE GJALLE
  NE AMERIKE ELEZ SERBIBERI
  KENI ME JA PA SHERRIN
  SALI MATHERFUCKERIT.
  .

  Figura e krimit e të pandehurit Sali Rrahman Berisha

  Në 13 e 14 shtator 1998, duke përfituar nga ceremonia mortore e ish-deputetit Azem Hajdari, PD e kryetari i saj, deputeti Sali Berisha, si dhe persona të tjerë kanë bërë thirrje për përdorimin e dhunës, kanë nxitur qytetarë të ndryshëm për armatosjen e tyre, me synim pushtimin me forcë të rezidencave qeveritare për përmbysjen e rendit kushtetues”. Godinat u sulmuan duke u djegur dhe shkatërruar, situatë që u cilësohte si grusht shteti

  Pse duhet te arrestohet i pandehuri Sali Rrahman Berisha ??

  Në bazë të nenit 221 i Kodit Penal , I pandehuri Sali Rrahman Berisha i datelindjes 15 tetor 1944 duhet të përgjigjet penalisht për veprën e mësipërme dhe, duke qenë se krimi i mësipërm, për të cilin akuzohet, është me rrezikshmëri të theksuar shoqërore dhe kombëtare për rendin kushtetues dhe se vetë i akuzuari paraqet rrezikshmëri shoqërore të theksuar çmohet se atij duhet t’i vihen prangat ne cdo kohe

  Pse nuk arrestohet i pandehuri Sali Rrahman Berisha per krimine 14 shtatorit 1998…??

  Deponimi i bere nga i pandehuri Sali Rrahman Berisha perpara ish -ambasadorit te SHBA ne Tirane Robert Frouik dhe konsullja e Ambasades Amerikane ne Tirane Susan p. Lively ne ne19 korrik te vitit 1999 eshte ndoshta skandali me i madh dipllomatik per te cilin dhe sot admistrata amerikane dhe vecanerisht ambasada e rruges Elbasanit dhe posacerisht zoti Lu duhet ti kerkojne falje popullit shqiptar qe kane “bashkpunuar m e nje kriminelI te rrezikshem si SERBerisha ?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim