Përse u çart mendsh Sali Berisha?

February 27, 2018 10:33

Përse u çart mendsh Sali Berisha?

Bedri Islami

Mbrëmë, në një emision të gazetares Eni Vasili, ndodhi një e papritur e paralajmëruar.

Në panelin e saj gazetarja e njohur kishte ftuar, mes të tjerëve, edhe gazetarin Artan Hoxha. Gazetar investigativ, i cili, sikur asgjë tjetër të mos kishte bërë, do të ishte e mjaftueshme dëshmia e tij televizive për 21 janarin, filmimi live i vrasjeve të ndodhura kur gjithçka po thyhej e njerëzit po iknin dhe hedhjen poshtë të pohimit të rremë e të fabrikuar të Berishës se vrasjet kishin ndodhur nga brenda demonstruesve, për të mbetur në gazetarinë shqiptare.

Kronika e 21 janarit e Artan Hoxhës, në mbrëmjen e vonë, kur po ngjizej mashtrimi dhe vrasësi po vishte dorëzat e bardha të pafajësisë, është një ndër ngjarjet më të spikatura, por i krijoi atij edhe hasmin e madh, Sali Berishën.

Berisha nuk ia ka harruar kurrë këtë Artan Hoxhës, por si duket edhe ky i fundit nuk ia harron Berishës vrasjet e shumta të ndodhura dhe që lidhen me emrin e tij.

Një përplasje që ndodh rrallë: gazetari investigativ, që sjell dëshmi me zë dhe figurë dhe, nga ana tjetër, pushtetari, i cili, pasi ka kapur dikur të gjithë shtetin, pra edhe mediat, mendon ende se kjo kapje duhet të vazhdojë deri në mbylljen e syve të tij.

Çartja e Berishës ka tri arsye themelore:

Së pari, do të nënshkruhen disa marrëveshje të reja me shtetin grek. Njëra prej tyre është edhe ajo e Marrëveshjes për Detin.

Nuk ka histori më fatkeqe dhe fatkobe se sa kjo. E nënshkruar gjatë qeverisjes Berisha, nga ministri i tij i punëve të jashtme, Basha, e hedhur poshtë nga Gjykata Kushtetuese, ajo në vetvete është një fillesë e tradhtisë kombëtare, e shfaqur në dhurimin, për shkaqe politike e ndoshta jo vetëm politike, të një sipërfaqeje të madhe të hapësirës detare shqiptare.

Marrëveshja e re, që është në horizont dhe që nuk ka fajet e Marrëveshjes Berisha, do të nxjerrë edhe më tej përgjegjësitë e pashembullta që u bënë nga vetë ai.

Në pamundësi për të mbrojtur atë që ka ndodhur, Berisha dhe një grup i njerëzve pranë tij, po bëjnë gjithçka është e mundur që, ose kjo marrëveshje të mos bëhet, të cilën edhe para dy muajve e ka mbrojtur egërsisht, ose të shtyhet nëpër dyer gjykatash, sikur të ishte gjithçka malli i tij.

Sa më shumë që afron koha e Marrëveshjes së re, aq më shumë do të çartet ai. Kështu që, ajo që ndodhi mbrëmje nuk është e para plasaritje e thellë mendore e një njeriu që nuk e duron dot shkundjen e pushtetit të tij, por nuk do të jetë as e fundit.

Së dyti, në emision, në studio, “hasmi” i tij gazetar sapo bëri një deklarim të hapur dhe të nevojshëm. Ai tha se, nëse Berisha akuzon dikë për spiun të një shërbimi të huaj, duhet ta dokumentojë dhe se, si do të ishte normale, prokuroria e shtetit duhet të hetojë këtë deklaratë. Sepse janë dy prononcime të ndryshme dhe nuk shkon përjetësisht kështu: hidh akuza dhe fshihu.

Kohët e fundit emri i prokurorisë po fillon e bëhet i zakonshëm në familjen Berisha. Çka më parë ishte një temë tabu dhe ku askush nuk ka guxuar të trokasë.

Ka njerëz që e ndjejnë se kur po u rrëshqet gjithçka. Berisha është njëri prej tyre. Ai po bën çka është e mundur që emri i tij dhe i familjes së tij të mos lidhet me emrin e prokurorisë, ku shumë nga njerëzit e dërguar nga ai tani nuk kanë më forcën e duhur. Ose, më saktë, kanë frikë.

Çfarë do të ndodhë në të ardhmen jo të largët.

Në Kosovë, partia më e fuqishme opozitare, VV, po përgatitet të dërgojë në gjyq presidentin aktual, Thaçi, për nënshkrimin e Marrëveshjes së Demarkacionit, pavarësisht se ajo mund të miratohet nga shumica parlamentare.

Llalla e mbylli denoncimin shtetëror për marrëveshjen e Detit të Berishës dhe të Bashës.

Tani Llalla nuk është më. Ai është në hall për fatin e tij.

Po sikur zonja Marku ta hapë këtë çështje?

Së treti, në Shqipërinë postkomuniste nuk ka ndodhur asnjëherë që një burrë shteti të jetë kaq skajmërisht gojaç i pandreqshëm. Që në ditën e parë të futjes në politikë, ai i dha gojës si askush, duke u marrë me gra, nëna, motra, dashnore, duke futur veshin brenda familjes, duke i dhënë gojës, duke përfolur, sajuar, ngritur teori seksiste dhe konspiracioni. “Zoti e faltë!”, do të thoshin besimtarët e devotshëm.

Ai e ndjen tani se gjuha e tij po bëhet e pabesueshme. Në media e duan për disa like më shumë, jo për idetë;  gazetarë të shumtë e dinë tashmë se çfarë qëndron pas luhatjeve të tij psikike,në vetë partinë e tij, në se do hiqej frika, do a kishin mbyllur derën.

Veten ai mund ta mbajë vetëm duke treguar forcë, agresivitet, dhunë dhe çoroditje.

Dhe, kur një gazetar i tregon se çfarë qëndron pas tij, dhe ia tregon me zë dhe figurë, e ndjen se toka po rrëshqet më shpejt se zakonisht dhe për të mbajtur i duhet të harbohet edhe një herë politikisht. Duke u çartur mendërisht!

February 27, 2018 10:33
Komento

15 Komente

 1. Claus February 27, 11:04

  Cfare cartje pati Sali Berisha? Asgje e pazakonte per te. Ndoshta, ndoshta ishte ne materien e tij te cilen nuk e ka braktisur gjate tere karrieres se tij.
  Asgje e pazakonte.
  E pazakonte m`u duk materia e panjohur e „gazetarit zbulues“ Artan Hoxha, qe te them te drejten me ngjarjen se 21 janarit qe filmoi mbi kullen perbri kryeministrise, fitoi nje te drejte te pakundershtueshme, qe cfare thote ai, do te ndodhe dhe ka per te ndodhur.

  Nga ai degjon vetem brockulla. Ka thene dhe cfare nuk ka thene.
  Sot do te arrestohet X apo Y, sot jane hapur 4 qeli per njerez me pushtet, keta e ka vrare ai dhe ate e ka vrare ajo, etj,etj,etj.

  Asgje nuk ka dale. Ne cdo rast ai ose del perpara policise ose ka „gjetur“ materiale qe kompromentojne kete apo ate njeri a qeveritar kur prokuroria nuk ka dale akome me versionin e saj.

  Po si ka mundesi qe ky njeri te dale gjithmone ne media me versionet e tij?
  Kam pershtypjen se ky gazetar i vetequajtur investigativ ka per qellim te ngaterroje gjurmet, te prishe situatat, te krijoje vetem ammulli dhe asgje tjeter. Dhe kete sigurisht ne sherbim te dikujt.

  Nuk mund te kete gazetar si ky, qe merr prej dore gazetare te huaj dhe i con ne plantacione droge pa i hyre gje ne kembe.
  Me artikullin tek „Stern“ ai doli teper zbuluar si nje gazetar qe ka koken ne rrezik pa e patur aspak.
  Ka marre gazetare dhe nga „Bayern Rundfunk“ dhe i ka cuar neper plantacione nga rrethet e Elbasanit a ku ta di une duke marre intervista femije te vegjel qe ishin „roje“ ne ato plantacione!!!
  Po kush i ha keto. Bandat natyrisht qe i kane lene dore te lire, ashtu sic i la dore te lire edhe Saimir Tahiri, po diku ne nje interviste te nje polici kufitar italian doli nje gje „qe kaloi nen musteqe“.

  Dhe a e di cfare tha ai: „Bandat shqiptare nisin gomone apostafat me nje sasi droge per tu kapur per te kaluar ne anen tjeter sasi shume me te medha droge ne fshehtesine me te madhe.“
  Kam pershtypjen se kete variant ka perdorur dhe Artan Hoxha me ato shetitjet e gazetareve te huaj neper plantacionet shqiptare.

  E dyta, ku nuk dua te futem aq thelle, mora vesh qe gjate luftes ne Kosove ka qene dhe ne Tropoje dhe ne malesite e saj. Duhet te dije me shume se c`ka ndodhur ato ane, bashke me Fatos Klosin. Ato vite dhe ato krahina kane qene vite, ngjarjet e te cilave sherbimet sekrete i kame kycur me 7 pale dryna dhe fakti qe tek „Stern“ doli se ky njeri ka mbeshtetje edhe nga sherbimet e huaja, del qe asgje nuk eshte rastesi.
  Me shume per keto mund te na tregoje vete autori i shkrimit Bedri Islami.

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN February 27, 12:41

   ju lexova me vemendje nja 5 rreshtat e pare , merreni si kompliment Claus, se pergjithsisht lexoj vetem emrin,
   shoh qe je marre gjate e gjere me Artan HOXHEN, qe si dhe dikush thote ketu , duhet shpallur qytetar nderi vertet,
   te pakten vetem per ‘çadrat pistolete’ ,nejse ,
   po e marrim te mireqene komentin tend, e te disa shqipefolesve, mutngrenes te çdo klike qeveritare, per Artanin , por si ndodh qe askush nuk spjegon si ka mundesi qe nje kryetar shteti, ka qysh ne 91 u bene 27 vjet qe akuzon si grate e liga , si ato plakat llafazane pas gardhit kedo dhe kurdo . ore, si spjegohet qe ngeli duke quajtur ‘ spiun, kurve, bordello, noriega, prostitute … ‘
   do me ndjesh po une e kam fjalorin fare te pakte ne kete drejtim, dhe kaq nga Saliu i kam mesuar , isha 15 vjeçe kur e degjova per here te pare , plasja i rente, u bera 40 dhe perveç ketyre fjaleve ,asgje nuk solli per kete vend pardesyja gri.
   Si ka mundesi qe u be edukate te drejtosh gishtin drejt kujtdo qe e mendon kundershtar , duke i zene me radhe listen e familjes e deri te akuzat me mostruoze , te cilat ne fakt jane thjesht ato qe ka ber (vrare) vete ???
   ku eshte ndryshimi midis Saliut dhe Enverit ,Claus ???

   ne fakt ajo qe ma shpif, nuk ka qene asnjeher enveri apo saliu ,
   ajo qe ma shpif ,me neverit kombesine dhe prejardhjen time , eshte pikerisht mania qe keni te shkelni me kembe kedo e gjithçka vetem per te duartrokitur xhelatin e radhes
   kur te lexova ty pashe tamam ate turme debile,kokeboshe qe na ka lene pas nje shekull , pikerisht kur lexova ty kuptova pse enverrat e salinjte e kane jeten e gjate…

   Meshire per kombin e sklleverve !!!!

   Reply to this comment
   • Bureto February 27, 14:36

    Per sa kohe sklleverit kane te hane, (pere te dy kohet kjo) nuk e duan lirine (kurajon, dinjitetin, byhlepirjen etj). Qysh ne kohen e SOKRATIT kur fisnikeria athinase mendoi qe t’ua hiqte skllaverine sklleverve, te cilet perbenin 3/4 e saj, perfaqesise qe u dergua per t’ua dhene lajmin ata i thane: “Amani mos na i hiqni ate, vetem na ushqeni!”

    Reply to this comment
  • vasili February 27, 14:11

   Te mbrosh vrimen e zeze shqiptare Sali,qe thith dhe gllaberon me gjithe rendesen e veseve te tij te panumerta,cdo ndricim dhe frymemarrje shqiptare drejt perndimit,kjo eshte te vazhdosh te mbulosh mutin me njemendafsh te reckosur, me fjale rufjanesh injorant me shpirt krimineli te eger.
   Je i gjithe ne vend te gabuar ´´claus´´-kulla,dhe funksionon si nje infeksion malinj,per ate vend te zhvilluar europian..

   Reply to this comment
 2. Artan Hoxha qytetar nderi February 27, 12:05

  Artan Hoxha gazetari profesionst 100% I pavarur 100% I besueshem ivertet. Demaskues tashme I taken I kriminelit me te madh I shqiptareve he kept 27 Viet menxyre te pergjakshme te tranzicionit shqiptar !

  Artan Hoxha. Duhet te dekorohet. Qytetar Nderi I Turned meriting respektin me te lart. Te shqiptareve ! Gzetari qe they I pari mithin e genjeshtrave te kriminelit professor doktor Sali Karaxhic Berisha.

  Reply to this comment
 3. fteri February 27, 12:38

  faleminderit o’ nderi kombit Artan Hoxha !
  Që i theve dhëmbë e dhëmballë k/kriminelit Sali shpellarit,frontalisht e ball përball ,ishte një duel i jashtëzakonshm dhe i argumentuar ,me guxim e trimrie ja argumentove vrasjet e krimet që ka kryer kjo mostër .S.Berisha është i arrestuar !

  Ti u dhe një mësim , politikanve .deputetve ,dhe gazetarët të korruptuar dhe të gjithë bythëlëpirsve që ulin veshët përpara këtijë krimineli.

  Reply to this comment
 4. Mark .uk February 27, 14:06

  Nese do hapet 21 jani i pari do arrestohet do jet Edi Rama per organizimin e huligantve per ta bere te dhunshem sic e beri 21 janarin.Se dyti do arrestohet Skender Gjinushi qe beri thirrje te marrim shembullin e Tuneziz qe u organizue luft civile ne ate vend.Se treti Gramoz ruci qe dekleroj se e keni mbrapa kokes.Po nuk e shifni.Deklerat e ber ne parlament.Pastaj e kan rradhen ish sigurimsat si puna jote Bedri Islamabat qe u sherndat ne gjith vendin duke organizuar me pages kriminela.Mos harro shenjen me gisht te Rames per sulm.

  Reply to this comment
  • Gregor February 27, 18:36

   Dole edhe ti o bajga e SHQUP-it. Shih komentet e mark ukukuse lexo ububuse dhe kupton se ku eshte katandisur Partia e Idealeve te Dhjetorit PIDH.

   Reply to this comment
 5. Alban Dega February 27, 14:57

  KRONIKE E GJALLE ME SY NE EKRAN E NJE KRIMI KUNDER NJEREZIMI

  From: [email protected]
  Date: January 21, 2011 at 13:17:19 EST

  VRASESIT ME FJALE VRASIN EDHE ME PLUMBA

  – Pinocheti i Tiranes perballe atij te Santiagos !

  …Te pakten tre te vrare ne Tirane….

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Tirane 21 janar 2011… Shkoder 2 prill 1991 apo Santiago 73!?

  Pamjet nga rruget e Tiranes sot me 21 janar 2011 na sjellin ne sy e mendje pamje krejt te ngjashme me ato te 2 prillit 1992 ne rruget e Shkodres dhe te 28 majit 1996 ne rruget e Tiranes…
  Nuk po dua te shkoj te 11 shtatori i zi i vitit 1973 ne Santiago te Kilit. Shume larg ne kohe e ne hapesire. Shume afer ne pamjet e sotme te dhune ne Tirane!
  Pinoceti i Tiranes sot ringjalli Caudilljon e Kilit Augusto Pinochet !
  Dhjetra mijera, sipas opozites, qindra mijera protestues paqesore te mbledhur perballe selise se Kryeministrise ne Tirane sulmohen barbarisht nga forca te shumta policore e ushtarake.Makina policie te permbysura apo ne flake.
  Tym e flake para selise kryeministrise dhe gjate bulevardit “Deshmoret e Kombit”
  Police civile, pa asnje shenje dalluese, tipike si paramilatare qellojne me grushte, me shkelma, me shkopinj gome cilindo qe kalon ose proteston paqesisht ose jo perpara selise se qeverise. Shqelmohen barbarisht protestues ose kalimtare te rastit te rrezuar pertoke nga tre- kater paramilitare. Goditen me shkopinj gome apo druri ne koke e ne trup protestues te kapur nga dy- tre civile ose police me uniforme qe nuk perbejne asnje rrrezik apo kercenim per ta.
  Perdoren pa kursim bombat me gazin lostjelles, autobotet e ushtrise, forca speciale…Me e keqja hapet zjarr me arme zjarri kunder demonstrusve.

  Dhuna- nena e te gjitha te keqijave

  Deri tani, sic behet e ditur zyrtarisht nga burimet spitalore se tre proetestues jane vrare. Flitet per me shume viktima. Mbi 50 te tjere jane plagosur dhe ndodhen neper spitale ose klinika private. Qindra te tjere mjekohen ne shtepi nga frika per t’iu drejtuar spitaleve s emos kapen apo keqtrajtohen nga policia …Midis te plagosurve ka edhe police te plagosur, edhe ata bij te popullit, me gure apo sende te forta nga protestues te dhunshem, te provokuar nga forcat e rendit apo provokues te tyre.
  Nje reagim i tepruar i forcave te rendit. Nje perdorim i tepruar dhune nga forcat e rendit, te perforcuara edhe nga police civile ose paramilitare… Nje proteste jashte kontrollit te pozites, por edhe te opozites, qe nuk duket asgjekundi.
  Asnje nga lideret politike shqiptare te pozites apo opozites nuk shfaqen para publikut. Vetem Presidenti i Republikes Bamir Topi ben nje deklarate as mish as peshk, me fjale te pergjithshme e pa asnje shenje nisme apo zgjidhjeje politike per te qetesuar situaten.
  Nje kaos i vertete… Sot rruget e Tiranes u lane me gjakun e protestuesve. Te pakten tre shqiptare te pafajshem nuk do te shohin me kurre driten e Diellit…
  Sic e kam deklaruar qe mbreme ne nje koment derguar gazetes “Shekulli” “Dhuna eshte nena e te gjitha te keqijave… Ndaj si pozita edhe opozita, si qeveria edhe njerezia ta parandalojne ate me cdo kusht!

  E dhunuara e madhe- Shqiperia

  Plagen me te rende e mori sot Shqiperia. Shqiperia eshte e dhunuara e madhe e sotme. Demokracia u plagos edhe me rende. Pervec se me votat e vjedhura ajo u qellua edhe me plumba ne syte e mbare nje populli, ne syte e mbare shqiptareve, ne syte e mbare Botes.
  Pasi neperkembi te gjitha marreveshjet e kompromiset edhe me nderhyrjen e nderkombetareve qe nga “Krokodili”, pasi mbylli cdo dere dialogu e mirekuptimi vellazeror me opoziten ne baze te parimit “opozitare por vellezer”, qeveria dhe kryeministri i Shqiperise lane hapur vetem deren e fundit te demokratures- dhunen.
  Sot ky kryeminister dhe kjo qeveri i treguan hapur e perballe kamerave jo vetem popullit shqiptar, por edhe mbare Botes se pas shperdorimit e vjedhjes se votes se popullit ” qe u numerua keq ose shume keq ne nje te treten e saj” , ata shperdoruan edhe plumbat, edhe automjetetet e ushtrise, edhe ruajtesit e pafajshem te rendit, edhe forcat speciale, qe financohen me taksat edhe te protestuesve kunder vellezerve te vet.

  Cfare ndodh me cjepet qe nuk i hapin rruge tjetrit!?

  A nuk deklaroi krejt hapur nga Berati pardje kryeministri shqiptar Sali Berisha” une nuk i hap rruge Edi Rames” ( !? ) Kur shqiptari nuk i hap rruge shqiptarit, kur pozita nuk i hap rruge opozites dhe anasjelltas atehere harxhet i paguan demosi dhe demokracia shqiptare.
  Kerkojme e mburremi se i hoqem vizat per shqiptaret drejt Evropes, ndersa u vendosim postblloqe e nuk i hapim rruge, nuk i japim vize njeri – tjetrit brenda atdheut tone- Shqiperise! O Zot cfare politikanesh i kane rene per hise ketij vendi te bekuar!
  Lutemi e kerkojme te na hape shteg Evropa e Bashkuar e Amerika demokratike per tu integruar e bashkuar me rrugen e tyre demokratike te sprovuar si me e mira, e nuk i hapim rruge vellai- vellait, shoku – shokut per te punuar e luftuar se bashku si e si ta bejme me te lire e me te mire jeten e popullit tone te mrekullueshem me pasuri pa fund e pa ane!?
  Kerkojme e pretendojme te bejme marreveshje e diplomaci deri edhe me Timorin Lindor apo Xhibutin, me Somaline apo Xhamajken…. dhe nuk tregojme as mirekuptimin as miresjelljen, diplomacine me minimale me njeri – tjetrin! Ku po shkojme vellezer!?
  Si duket kryeminsitri shqiptar qe mburret per erudcioinin e tij nuk e ka lexuar as degjuar kurre fabulen me dy cjepet qe nuk i hapen rruge njeri tjetrit ne vig… E di si perfunduan te dy!? Ne lume… u mbyten.
  Sot patem rastin tragjik te shikonim se ku con moshapja rruge e cjpeve te politikes shqiptare. Vecse per fat te keq ne kete lume te turbullt te politikes shqiptare u hodh sot Shqiperia

  Forca e aresyes dhe aresyeja e forces

  Ne vend te perdorte forcen e aresyes ata perdoren aresyen e dhunes se tepruar.
  Ne vend te degjonin dhe zbatonin keshillen e aleatit dhe mikut me te madh te shqiptareve, SHBA-se per te parandaluar dhunen, ata e nexiten dhe provokuan dhunen.
  Sic kam theksuar mbreme ne nje koment derguar gazetes ‘Shekulli” duhet doemos degjuar e respektuar keshilla e arte e mikut dhe aleatit tone me te madh strategjik, SHBA-se per parandalimin e dhunes. “Dhuna eshte nena e te gjtiha te keqijave”. Ashtu ndodhi….
  Klasa e sotme politike shqiptare sot jo vetem mbeti ne klase. Ajo deshtoi teresisht sic ka ndodhur rendom gjate krejt shekullit te fundit.
  Pasi harxhoi gjithe municionin e dhunes verbale para tri ditesh nga foltorja e altarit te demokracise perlamentit, sot ajo zbrazi edhe municionin e plumbave luftarake, gazin lostjelles, pompat e ujit, shkopinjt e gomes, grushtat e shqelmat kunde rpopullit te vet.
  Ne vend te perdorte forcen e ligjit sot qeveria dhe kryeministri shqiptar keqperdoren hapur ligjin e forces, te gjitha mjetet e arsenalin e dhunes se tepruar ndaj qytetareve te vet, nga popullit te vet. vetem e vetem per te ruajtur sundimin e tij autokratik. per te ruajtur karriken e vet te korruptuar qe sot edhe te ripergjakur.

  Ligji i forces ne vend te forces se ligjit

  Cfare do ti ndodhte Kryeministrit apo Presidentit shqiptar apo liderit te opozites, apo deputeteve te seciles force politike … po te perdornin forcen e aresyes e tu drejtoheshin protestuesve para kreyministrise me nje thirrje per qetesi, per vetpermbajtje, per respektim te ligjit.
  Tu thoshte se makinat qe i gjuanin me gure ishin blere me taksat e tyre prandaj duke i goditur ato po godisnin vetveten,se policet e specialet, jo paramilutaret e paidentifikuar, ishin vellezerit e tyre dhe neser vete ata protestes do te ishin ne vend te tyre….
  Do ti hidhej uje zjarrit. Do te qetesohej turma. Do te shpetoheshin te pakten tri jete shqiptaresh te pafajshem. Do te lartonin figuren e vet si politikane te aresyeshem. Kryesorja do te shpetonin imazhin e Shqiperise ne syte e Evropes dhe Botes!

  Bie maska e fundit demokratike

  Pasi i vodhi voten e shenjte, armen kryesore paqesore te demokracise- voten, pasi i dhunoi verbalisht per muaj te tere para kamerave e nga foltorja e organit suprem te nje demorkacise parlamentare si Kuvendi i Shqiperise, pasi i qelloi me plumbat e fjaleve per vite te tera jo vetem opozitaret – vellezer por edhe gjithe shqiptaret, sot e njejta qeveri, i njejti kryeminister i qelloi edhe me plumbat e armeve te zjarrit qytetaret e vet.
  Sot Qeveria dhe kryeministri Sali Berishe hoqen edhe masken e fundit demokratike, vetem e vetem per te ruajtur me cdo cmim karriken e pushtetit te tij krejt autokratik e te korruptuar. Sot Kryeministri shqiptar dhe qeveria e tij e hajnave hapi zjarr dhe qelloi hapur kunder vete objektit dhe subjektit te demokracise, demosit, popullit te vet.
  Sot ato pervecse hajna u bene edhe vrases ! Vrases me plumba prej verteti pasi ishin deklaruar vrases me fjale!
  Vrane me fjale per te vrare me plumba e per ti rivrare perseri me fjale me plumba !

  Reply to this comment
 6. Alban February 27, 14:59

  KALI I TROJES DHE MUSHKU I TROPOJES !

  – A mund tu besohet atdheshitesve te vetdeklaruar e vetdemaskuar Berisha- Basha- Noka e Paloka…rit…?

  Nga Alban Dega, Nju Jork

  A nuk ka te drejte cdo qytetar shqiptar nga katundari i Vicidolit e deri tek Presidenti Ilir Meta qe te marrin leje drejtimi te cdo mjeti komunikacioni tokesor, detar apo ajror nese ai ploteson kushtet qe kerkon ajo !?
  Leja e lundrimit ashtu si patenta e shoferit apo ajo e pilotit eshte nje nga te drejtat e njeriut .
  Kjo leje nese nuk eshte ndonje falsifikim i RIA + GRU-se , DIA-s serbe apo Asfalise greke dhe tentakulave te tyre ne Tirane ala Sali Berisha, ala Lulezim Basha, ala Flamur Noka e dhjetra kamikaze te tyre ne te gjitha hallkat e Drejtesise dhe organeve ligjzbatuese nuk eshte prove as deshmi per asnje shkelje ligjore nga Saimir Tahiri, e shoqja apo kushdo qofte ai.
  Aq me teper ajo eshte leshuar per here te pare . Nuk eshte rinovim, dhe mban daten 26 korrik 2017 kur Saimir Tahiri nuk ishte as minister i Brendshem e as nuk kishte asnje post qeveritar.
  Minister e Brendshem ne ate periudhe ishte kamikazi i Berishes dhe Lulezim Bashes… i PDSH-se , Partise se Dallavereve Shqiptare, me shume hije dyshimesh per kontakte me agjenturat fqinje.
  Aq me pak ka lidhje kjo patente me hetimet e Antidroges dhe Antimafias italiane te viteve 2013- 2015.
  Dyshimet per keto dokumente i shton edhe me shume fakti se ato dolen per here te pare nga goja dhe dora e Kapitenit dixhital te Otrantos, kolonelit dixhital te ish KGB-se ruse RIA+ GRU, drejtuar Mareshallit Dixhital te UDB-se se Millosh, Stanishic Fazlicit dhe DIA-s se Vucic Dacicit , Sali Berisha.
  Ose me mire te Dr. Prof. Superakademikut te Rrenave , shpifjeve, trillimeve nga me djallezoret Saladinit, qe nuk nxjerr fjale nga goja pa rre dhe perballe te cilit edhe Babai Boteror i Rrenave Nastradini do te mbetej ne klase.
  Hajde po te doni mos i besoni Kapitenit dixhital Lulezim Basha, Kolonelit Dixhital Flamur Noka e Mareshallit Dixhital te Beogradit e Athines Sali Berisha!
  Ata nuk jane tradhetare! Grade shume e ulet per ta…
  Ata qendrojne shume me lart:!
  Me deklaratat e tyre ne protestat e Himares, balle per balle me Otranton, dhe ne Kuvendin e Shqiperise, Sali Berisha e lukunia e tij hoqi edhe maskat e fundit dhe fituan graden me te larte te tradhetise kombetare !
  Atdheshites te kapur ne flagrance nga Gjykata Kushtetuese e Shqiperise me vendim unanim 9:0 !
  E ish-Kryeministri i Shqiperise merr guximin qe me ze e figure behet kryeavokat i Kalit te Trojes, i nje shteti qe mban ne fuqi gjendjen e luftes me shtetin qe duhet te ishte i tij, Shqiperine e pushtuar dhe e ka hequr ate prej dekadash me agresorin e tij e pushtuesin e Shqiperise !!!
  Sali Berisha per Babe Beogradin e Nene Athines shkon deri aty sa te akuzoje Gjykaten Kushtetuese te emeruar e zgjedhur nga ai dita vete, se eshte shitur tek Edi Rama e PS -ja sepse nuk lejoi shitjen prej tij dhe banda e tij ala Lulezim Basha , Flamur Stanishic Noka, Arben Imami, Edi Palokari, Alibej Turku…e co tek Kali I Trojes qe mban ne fuqi, pra de jure eshte ne lufte me Shqiperine qe aq shume i dha lirise dhe pavaresise se fqinjit tone jugor dhe mori. genocidin e token e djegur, komplote, provokacione, “ zorre litare shqiptaresh”, pabesi ala Kale Troje ne cdo hap e ne cdo cak !
  Sali Berisha paguan per shperndarjen e fotove te patentave te Tahirit kur rreth 9 milione shqiptare i pane e degjuan falas deklaratat e tij antishqiptare e filogreke me ze e me figure kunder vendimit ligjor te pakontestueshem e te padiskutueshem te Gjykates Kushtetuese, te emeruar e per zgjedhur prej tij vete !!!
  Jo vetem mbi 9 milione shqiptare por mbare Bota pane fytyren e vertete te Sali Zerves, te Sali Venizellosit, te deputeteve te PDSH -se ne Himare qe ua kaluan edhe Agimit te Arte neonazist kunder Shqiperise !
  Cfare nuk pritet nga nje zjarrvenesi i vendljndjes se tij dhe Atdheut te tij qe cberi pese here Shqiperine ne me pak se 25 vjet !?
  Ata jane Atdheshites te vetdeklaruar !
  Ata jane Atdheshites te vetdemaskuar !
  Ata jane jo vetem Atdheshites por edhe vrasesit e Shqiperise !
  Ata jane fatkeqesia, kobi, katrahura e Shqiperise !
  Ata jane ata qe mos qofshin !
  Lanet !

  Reply to this comment
 7. Alban Dega February 27, 15:02

  FATKEQESIA KOMBETARE

  – Me gjuhen e fakteve

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  – Si Berisha !

  …. Jane nje shpure qyqesh qe krijojne nje kor sa injorant aq edhe fatkeq… Tamam nje kor qyqesh qe jane gati te japin edhe jeten per “nenen parti” . E heqin veten te djathte pa pasur asgje ne xhep pervec dashurise per “liderin e pavdekshem” dhe milionave te siguruara me korrupsionin dhe tenderat e Padrinos ne kembim te besnikerise dhe servilizmit te tyre pa kushte.
  Kane vetem emra te ndryshem: Lulezim Basha, Flamur Noka, Arben Ristani, Fatmir Mediu, Oerd Bylykbashi, Edi Paloka, Fatri Balliu, Aleksander Frangaj, Blendi Fevziu, …” Klan”, “ Gazeta 55” , “ABC” … Gjithcka tjeter eshte pike per pike si Berisha.
  Flasin si Berisha. Kercenojne si Berisha. Shajne si Berisha, Cirren si Berisha. Per te menduar nuk behet fjale. Kane vetem mendte, me mire te themi mendesine enveriste te Berishes
  Lehin dite e nate per antikomunizem duke harruar shprehjen lapidare te disidentit te sprovuar Vaclav Havel se “nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist”.

  Haraci i mercenarit

  Me nje mentalitet tipik komunist japin mesime morali kur imoraliteti eshte “virtyti” me i larte i tyre… Flasin per demokraci kur shpirti i tyre eshte prangosur pas nje partie dhe lideri qe pervec emrit asgje nuk kane te perbashket me demokracine…
  Perbetohen per liri kur pervec servilit, sherbetorit dhe skllavit politik nuk dijne te bejne pune tjeter. Clironi shpirtin dhe mendjen tuaj nga prangat o fatkeqesi e vetvetes dhe e Berishes, qe po e demaskoni edhe me keq me genjeshtrat tuaja. Nuk e kuptoj si Berisha pranon te paguaje mercenare te tille qe po ia marrin krejt fytyren… ( !? )
  Nese jeni “vullnetare me zor ” te 97-es coni perpara akrepat e ores edhe plot 13 vjet se nuk u shpeton dot as Berisha. Genjeshtrat tuaja i kane kembet edhe me te shkurtera se mendja juaj xhuxhe o “Skuadronet e Vdekjes” se Ajatollah Ruhollah Gazidedes me emrin e vetem real “Fatkeqesia Kombetare….”
  Genjeshtrat e tyre i kane kembet shume me te shkurtera se rrenat e tyre dhe te padronit te tyre qe u kthen permbys jo vetem shikimin e botes por edhe te vertetat! A e keni informuar akoma Berishen se ku ndodhet Gerdeci !? Po se ku ndodhet Vicidoli!? Ka shume e shume vite pa e shkelur…. Po ….. Po… Nuk kane faj te gjoret. Nuk dine se cfare bejne. Eshte haraci i mercenarit

  Shifrat enigmatike dhe
  pasojat tragjike….

  Cfare kuptimi ka shifra e UDB, e KGB-se dhe sherbimit sekret francez XY, qe ia permendi ish- deputeti Spartak Braho ne Komisionin e Ligjeve te Kuvendit Popullor!?
  Si dhe pse e spiunoi tek Beogradi Xhelil Gjonin, te vetmin qe nuk e arrestoi dot bashke me bllokmenet e tjere !? Cili e rekrutoi i pari dhe sa u shit tek tjetri!? Jane pyetjet e tij jo te miat.
  Jane bere gati kater vjet nga deklarata e deputetit Braho ne nje forum ligjor te Kuvendit Popullor dhe as Kryeministri e asnje zedhenes i tij nuk ka hedhur ose pergenjeshtruar akuzat shume te renda te tij ndaj Berishes. Nje akuze gjithnje quhet e vertete persa kohe ajo nuk eshte pergenjeshtruar me fakte apo nuk eshte provuar e kunderta e saj ne gjykaten e drejtesise …..!
  Me shqetesojne seriozisht keto pyetje !? Nuk behet fjale per nje hafije a spiun ordiner a kaskete 80 lekeshe te ish- Sigurimit te Shtetit komunist. Behet fjale per nje udheheqes partie politike ne pushtet dhe per Kryeministrin e Republikes se Shqiperise qe ka ne dore fatet e vendit ! E di pse?!
  Se pari, sa here lexoj lajme nga Shqiperia sot me kujtohen mallkimet e nenes sime te viteve 70 per ” Qoftelargun e asaj kohe qe “eshte ka e drejton vendin sikur t’ia kete inat popullit te vet”
  Se dyti, as UDB serbe, as KGB-ja ruse nuk do ta drejtonin kaq mbrapsht Shqiperine si qeveria e korruptuar e sotme …
  Se treti, emerimi i Bashkim Gazidedes, nipit te shefit te UDB-se per Kosoven ne ate kohe, si kryetar i sherbimit sekret shqiptar – SHIK, te cilin lideri dhe heroi i demokracise Z. Azem Hajdari e ka akuzuar mese njehere per shitjen e te gjitha dosjeve teper sekrete te paraardhesve te tij UDB-es serbe…

  Zi e me zi per Shqiptari

  Se katerti, kontrabanda e naftes dhe hapja e rubinetave te saj per makinen serbe te luftes dhe terrorit ne Bosnje, Kosove, cka perben nje shkelje flagrante jo vetem te ligjeve shqiptare, por edhe te atyre nderkombetare dhe te Kartes se OKB-se!?
  Se pesti, ftohja dhe acarimi i marredhenieve me ish- Kryetarin e LDK-se dhe te Kosoves njekohesisht , Zotin Ibrahim Rugova ne vitet 1993- 1997, kur ai asnjehere nuk e vizitoi Tiranen.
  Se gjashti, arrestimi i kryeheroit te Kosoves Adem Jashari dhe liderve te tjere te rezistences ilegale ne Kosove ne vitet 94-96 ndersa takohej me Milloshevicin
  Se shtati , rrembimi , torturimi, ekzekutimi ne tortura dhe zhdukja e kufomes se atdhetarit kosovar Remzi Hoxha nga SHIK-ui i Gazidedes dhe mbrojtja me te gjitha mjetet e rrembyesve dhe torturuesve te tyre Sefgjini e kompani nga drejtesia shqiptare nen pretekstin me absurd te mundshem ” per te mos paguar demshperblime per denim te gabuar” duke i dhene vetes edhe rolin e krye-Kryegjykatesit te Shqiperise e duke penguar organin e akuzes shqiptare me emerimin e tij ne poste te larta ku ndodhen burimet kryesore te te ardhurave te shtetit shqiptar

  Nga katrahura ne katrahure

  Se teti, akuzat e befta dhe te pabesa kunder UCK-se dhe rezistences se armatosur ne kohe si “organizate terroriste…. marksiste- leniniste…. si dore e zgjatur e Beogradit” ne kulmin e saj per te dekurajuar luftetaret e lirise.
  Se nenti, organizimi i katrahures 97 qe shkaktoi mbi 10 000 viktima, mbi 4 miliarde dollare deme ekonomike e financiare popullit dhe e shkermoqi krejt shtetin shqiptar duke e futur ne trazira vdekjeprurese e rrenim deri ne zhberje…
  Se dhjeti, organizimi i grushtit klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998. Ai shkeli jo vetem kodin e jetes, por edhe kodin e vdekjes. U keqperdor ne menyren me makaber deri edhe arkivoli me kufomen e heroit te dmeorkacise Azem Hajdari per te shqyer dyert e Kryeministrise, per cka ka protestuar mese njehere edhe vete bashkeshortja e Azemit te ndjere. Po te mos ishin paralajmerimet e Uashingtonit, do ta kishte futur Shqiperine ne nje katrahure te re… duke perdorur edhe mercenare te UDB-se serbe ne castet me vendimtare per Luften Clirimtare te Kosoves,
  Se 11-ti, rekomandimet e mbrapshta per Delegacionin e Kosoves ne Konferencen e Rrambujese per te mos nenshkruar ate marreveshje, cka i solli fitim kohe dhe i sherbeu vetem Beogradit dhe Milloshevicit…

  Nga dhuna ne terror

  Se 12, tragjedia e Gerdecit e 15 marsit 2008 shkaktoi mbi 500 viktima, midis te cileve 26 shqiptare te pafajshem te vdekur , fakira qe punonin si skllever pa asnje sigurim shoqeror e pa asnje mase sigurie teknike e jetesore ne fabriken e vdekjes se qevezise Berisha. “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit” shkroi gazeta me e madhe ne Botes “ The New York Times”
  Perparimi i regjimit te Berishes eshte i dukshem: nga “Qeveri e gangstereve” ne 97-en kalon ne nje “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” !!!
  Se 13-ti, zullumi antikombetar i Berishes dhe qevezise me te korruptuar ne historine e Shqiperise po ashtu shenon lartesi te reja. Ne prag te zgjedhjeve te reja parlamentare ata miratojne marreveshjen atdheshitese te Otrantos me Athinen, e cila akoma mban ne fuqi me ligj gjendjen e luftes me Shqiperine, tashme nje vend aleat e e anetar i NATO-s.
  Po te mos ishte kushtrimi atdhetar i Kolonelit te flakur nga detyra Myslim Pashai dhe vendimi i Gjykates Kushtetuese, Shqiperia do te kishte sot rreth 350 kilometra katrore me pak ose dhjete Shen Nauma me shume ne nje pellg ku flitet per nje det prej triliona fuci nafte e biliona tone metrik gazi natyror. Secili prej bashkepunetoreve te Berishes ne kete akt tradhetie kombetare gradohen ne majat e diplomacise, ushtrise. Spikat emerimi i“ Kolonelit te Asfalise greke me tre gishta” Arben Imami ne krye te Ministrise se Mbrotjes se Shqiperise!

  Nga vjedhja e pasurive dhe votave tek …

  Se 14-ti Berisha dhe qeveria e tij e korruptuar e atdheshitese nuk lene mjet pa perdorur per ta kaluar sa me shpejt kete akt atdheshitjeje Greqise para zgjedhjeve. Po ashtu ministrat e tij dhe krejt peshkaqenet e korrupsionit hidhen ne gare per te shperblyer mercenaret e Berishes
  me tendera pa fund. Brenda 30 diteve te fundit te mandatit te pare te Berishes dhurohen mbi 50 tendera hidrocentralesh, rrugesh… me vlere prej rreth gjysem miliardi euro vetem per klanin e korruptuar rreth Berishes.
  Se 15-ti, vjedhja masive e mundit e djerses, pasurive te taksapaguesve shqiptare, pasohet nga vjedhja masive votave te tyre ne zgjedhjet e 28 qershorit te vitit 2009.
  “ Votat u numeruan keq ose shume keq ne 30 per qind te tyre” thekson raporti i vezhguesve te Evropes dhe Amerikes demokratike. Per cudi a per leverdi reciproke ata i japin note kaluese kesaj demokracie ala Ahmedinaxhad ne zemer te Evropes e Berisha qeveris me me pak vota popullore dhe me pak se nje te dhjeten e votave te trukuara e sakatuara edhe nga modeli Hollandezo- Spanjoll i Kastriot Islamit!

  Qevezia e hajnave

  Se 16-ti,si rezultat i ketyre vjedhjeve krijohet edhe qeveria e hajnave me ne krye Padrinon Sali Berisha. Ish- ministri i Transportit dhe i Puneve te Jashteme Lulezim Basha i akuzuar jo vetem nga opozita, por edhe nga Prokuroria e Pergjithshme per vjedhje qindra milioneshe ne autostraden kombit emerohet ne krye te Ministrise se Brendshme. Nje i akuzuar per shkelje rendi e ligji emerohet ne krye te forcave te rendit e ligjit!!!
  Ish- Ministri Mbrojtjes Fatmir Mediu ne kohen e tragjedise Gerdeci, i akuzuar ligjerisht per korrupsion, shperdorim detyre dhe vrasje massive te shqiptareve … emerohet si Minister Mjedisi ne vend te dergohet per stazh drejtesie ne birucat e Bences !

  Fjalet plumba dhe ….

  Se 17-ti dhunes fizike te Berishes dhe regjimit te tij ndaj shqiptareve i shtohet edhe dhuna verbale, sharjet prej rrugaci, kercenimet dhe shperthimet skizofrenike kunder opozites shqiptare dhe liderit te saj Edvin Rama, kunder cilitdo qe i kundervihet paranojes diktatoriale te Sali Berishes, qe eshte kthyer ashiqare ne Luigjin e 14-te te Shqiperise “Ligji jam une” dhe klani im. Te tjeret jane “shiftaret e njerkes”!
  Se 18-ti, shkelja flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para ligjit , duke i ndare ne shqiptaret e Sales dhe ne shiftaret e njerkes eshte dhunimi me i madh jo vetem i Kushtetutes shqiptare, qe askush si Sali Berisha nuk e ka kthyer ne nje pacavure pa kurrfare vlere. Eshte po ashtu edhe shkelja me flagrante e Konventave Nderkombetare per te Drejtat dhe Lirite Njerezore. Eshte edhe ushqimi me dru i zjarrit te revoltes popullore.
  Se 19-ti, kjo shkelje e flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para Kushtetues dhe Konventave te te drejtave e Lirive Themelor te Njeriut shoqerohet me vete zvetnimin njerezor te kryeministrit shqiptar dhe qevezise se tij perballe greves se urise se dhjetra deputeteve te opozites para selise se tij. Bashke me kete degjenerim te cdo ndjenje njerezore vdes edhe iluzioni se ne shpritin e mendjen e kryeminsitri shqiptar ka mbetur qofte edhe nje gjurme e Betimit te Hipokratit, si ish- mjek.

  Parzmorja e hekurt e diktatorit ne vend te bluzes se bardhe te doktorit

  Se 20-ti, ne vend te bluzes se bardhe te mjekut, qe pat premtuar se do ta rivishte sapo ta kerkonin interesat e demokracise dhe subjektit kryesor te saj demosit, popullit shqiptar. Tashme ai imazh ka vdekur pergjithnje. E vetmja gje qe ka mbetur gjalle dhe e fuqishme ne shpirtin mendjen dhe praktiken e Sali Berishes eshte shpirti fanatik komunist, enverist, stalinist i tij.
  “ Une do te qendroj ne pushtet edhe 30 a 35 vjet… aq sa te me jape ymer ai lart” deklaron Kim Jong Ili i Shqiperise. Komentet jane te teperta. Sali Berisha do te shfaqej keshtu me parzmoren e hekurt te nje diktatori komunist pranojak qe ashtu si babai i tij shpirteror ekzekutoi publikisht kater shtetas te pafajshem , qe shikon kudo armiq, puciste, bastuna, stilolapsa revolvere, pilula me helme.
  Tragjedia e 21 janarit 2011 hoqi edhe iluzionin e fundit lidhur me antikomunistin 24 karat komunist Sali Berisha.
  Perfundimisht ai doli para popullit dhe para Botes sic eshte ne te vertete, si ekzekutor publik i qytetareve te vete te lire, faji i vetem i te cileve ishte se kerkonin liri e demokraci, nje jete me te mire per veten, per femijet dhe femijet e femijeve te vet.

  Si ta nxjerrim vdekjen nga politika shqiptare !?

  Duke vrare kater prej nesh, ai na ka vrare secilin e te gjithe ne. Secili prej nesh mund te ishte ate dite aty ku ishin ata, ne betejen per liri e demokraci sipas modelit me te te perparuar e me te sprovuar ne Bote, asaj amerikane.
  Bashke me plumbat e urdheruar te zbrazen mbi kater prej nesh, ne politiken e Sali Berishes ka hyre vete vdekja.
  E vetmja gje qe e nxjerr vdekjen nga politika, thote Nobelisti Gabriel Garcia Markez , eshte denimi me vdekje i politikes se vdekjes.
  Po aq ne mos edhe me sakte e tha edhe mendimtari kombetar shqiptar Akademiku Rexhep Qosja, dikur miku e perkrahesi me i vendosur i Berishes: Kush perdor dhunen ne politike nga dhuna do te vdese!
  E tha hapur e teper njerezisht edhe diplomati i larte amerikan Countryman i cili e filloi konferencen e shtypit sot ne Ambasaden amerikane ne Tirane me ” trishtimin” per vrasjen e 4 shqiptareve me 21 janar 2011.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne! Ato po bien cdo dite e me fort!

  SHENIM : KY ARTIKULL ESHTE SHKRUAR NE FILLIM TE VITIT 2008. PERDITESUAR ME 27 MAJ 2011. RIBOTOHET PA ASNJE NDRYSHIM.

  Reply to this comment
 8. ALBAN DEGA February 27, 15:11

  From: [email protected]
  Date: January 23, 2011 at 11:47:08 EST

  KUJT TI BESOJME : RRENAVE TE EKZEKUTOREVE APO SYVE TANE !?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Cfare nuk po na shohin syte !

  Shohim me syte tane skena tmerri, tym e flake ne Sheshin ” Deshmoret e Kombit”. Shohim gure kunder policise e plumba kunder protestuesve. Shohim cfare nuk shohim e kurre mos pafshim me ne rruget e sheshet e Nene Shqiperise.
  Shohim deshmore te rinj qe u shtohen atyre te vrare nga fashizmi, nga nazizmi, nga komunizmi… Por kurre nuk kishim pare shqiptare te kositen nga plumbat e blere me taksat e veta, te paguara me mundin e vet, te perdorur prej qeverise se vet qe e quan veten demokratike kunder qyteterave te vet krejt prane selise se saj.
  Eshte shume veshtire, e pamundur te dallosh protestuesin nga provokuesi. Eshte shume kollaj te dallosh skenarin e paralajmeruar te dhunes nga qeveria dhe Mafia e saj e korruptuar, qe flisnin me nje siguri sikur ta kishin hartuar gjithcka vet. Eshte edhe me kollaj te shohish ashiqare demaskimin e krimit te organizuar shteteror, ne saje te teknologjise dhe pasqyrimit realisht te tij nga shtypi i pavarur i paanshem, qe akoma nuk eshte privatizuar e blere nga qevezia.

  Cfare nuk po na degjojne veshet !

  Ne saje te kesaj teknologjie te kudondodhur, e se pari ne saje te gazetareve profesioniste e kurajoze si Artan Hoxha, Sokol Balla, Mero Baze, Filp Cakuli. ne pame me syte tane protestues e kalimtare, provokues shteterore e mercenare qe vepronin si “akuadronet e vdekjes” ne ish- diktaturat amerikanolatine ne mes turmes. Qellonin me grushte e shkelma protestues krejt paqesore te rrezuar perdhe apo te kapur nga tre- kater shoke te tyre, krejt te paralizuar e te parrezikshem per asnjeri. Dhe Olldashet e Patozet, Bashet e Pashet e korrupsionit , per fat te keq edhe intelektuale e shkrimtare te oborrit permendnin ligjin si aresye te kesaj dhune makabar e krejt te pajustifikuar nga asnje ligj demokratik ne Bote!
  Ne degjuam kryeqeveritare e mercenare te tyre te deklaronin se ne shesh “ishin nja 200- 300 huligane, kriminele, trafikante” kur sheshi ishte i permbytur nga dhjetera mijera, pra qindra here me shume se rrenat e tyre.
  Ne degjuam vete kryeminsitrin, kryeparlamentaren dhe llapaqenet e tyre provokatore si Lulezim Basha, Sokol Olldashi, Majlinda Bregu, Ritvan Dode, Ilir Meta, Edi Paloka, Artur Zheji, Blendi Fevziu … te shpallnin para hetuesve e prokuroreve, para gjykatesve “vrasesit e vertete… Edi Ramen, Gramoz Rucin, Namik Doklen, Skender Gjinushin… vrasjen nga njeri- tjetri e nga distance e aferta dhe me arme te lehta”, kur distanca midis protestuesve e provokuesve, midi viktimave e ekzekutoreve nuk ishin me shume se 40 metra.
  Pame me xhirim normal, me xhirim te ngadalshem, me fotografi statike e xhirim live ekzekutoret tek gjuanin me plumba reale direkt ne gjokset e kokat e protestuesve apo kalimtareve te reastit, pa asgje ne duart e tyre.

  Profesionalizmi kanibalesk i ekzekutoreve

  Snajperet e vendosur ne guvat e vdekjes e bunkeret e kryeministrise perdornin municion luftarak kunder protestuesve qe as bene orvajtjen me te vogel per te dhunuar seline e qeverise. Berisha, Topalli, Basha e pashallaret e korrupsionit me te madh ne Shqiperi ndonjehere lavderonin e ngrinin ne Qiell profesionalizmin e ekzekutrove. I vetmi profesionalizem i tyre qe zbatimi i urdherave te pashallareve te hajnise per ekzekutimin e tyre makaber.
  Profesionalizmin kunder trazirave e protestave te dhunshme e pame ne Greqi, e pame ne Londer e kemi pare disa here ketu ne Nenen e demokracise, SHBA. Dhuna neutralizohej e askush nuk u vra as kur studente te dhunshem sulmuan makinen e Princ Charlit, trashegimtarit ligjor te fronit Britanik dhe bashkeshortes se tij. A thua nuk kishin municion luftarak e pajisje shume me te fuqishme truprojat dhe skuadrat speciale te shoqerimit te tij!?
  Ky eshte profesionalizmi ndersa ne Bulevardin e Deshmoreve te Kombit pame me syte tane kanibalizmin. Nuk i poqen as i hengren me dhembe. I hengren me plumba kokes e gjokseve prej nje largesie krejt te vogel ku e kishin me kollaj ti qellonin me plumba gome ose lende te pademshme kunder trazirave!
  Pame me xhirim normal, me xhirim te ngadalshem, me fotografi statike e digital live ekzekutoret tek gjuanin me plumba reale direkt ne mish duke qene me duar ne xhepa ose duar te zbrazura te pakten njezet metra larg kryeministrise.
  Nuk pame asnje xham te thyer asnje te plagosur me plumba as arme zjarri ne radhet e ruajtesve te rendi. Pame te pakten tre te vrare e dhjetra te plagosur midis protestuesve paqesore apo kalimtareve te rastit, qe ne rastin me te keq e ne tentative per te thyer me arkivole apo topuze dyert e kryeministrise e jo kangjelat e saj me se shumti mund te qelloheshin nga kembet apo ne pjese jo jetike te trurit apo zemres… Tamam nje profesionalizem kanibalesk prej ekzekutoresh.

  Prita e deshtuar dhe kurora e harxhuar e Berishes

  Degjuam kryeministrin dhe ministra, llapaqene arrogante si Sokol Olldash Mamaq Hoxhe Berisha, si Artur Zheji Hoxha Nano Meta Berisha, si Ylli Pango Imoral te cirren si cakaj gjaksore e rrenca te pafytyre te akuzojne liderin e opozites dhe shoket e tij se nuk kishin dale ne balle e protestusve dhe se i kishin nxjerre ata por jo vetveten ne priten e organizuar kunder tij. Ishin ashiqare te terbuar e te merzitur pse kryeministrit I kishte shkuar dem kurora e luleve dhe shpenzimet per funeralin e tij qe e kishte paralajmeruar publikisht e makabrisht vetem nje jave para.
  Degjuam kryeministrin, kryparlamentaren e gangsteret e qeverise hajdute te votave e te lirise se shqiptareve te shpifnin se Prec Zogaj dhe Edi Ramen I kishin perzene familjaret e viktimave nga spitali ushatarak. Pame Edi Ramen e Prec Zogajn duke dhene konferenca per dhtyp e duke denoncuar fuqishem e hapur ekzekutoret reale te atyre viktimave nga i njejti spital prej ku i kishin perzene.
  I pame krejt lideret e opozites e deputetet e saj te shkonin tek viktimat e te vizitonin te plagosurit ne spital tu hidhnin nje grusht dhe e vendosnin kurora e qirinj mbi varre e mbi gjakun e dlire ne bulevardin Deshmoret e Kombit, nuk pame asnje qeveritar te bente asnjeren e as tjetren ! Pse!

  Shqiptaret e nenes dhe “shiftaret” e njerkes !

  Degjuam kryeministrin e kryeparlamentaren, hajnat qeveritare e telallet e paguar te tyre te quajne heronj ekzekutoret e popullit te revoltuar me ose pa uniforme. Nuk pame asnjerin prej tyre bile as ministrin e Shendetesise te krye- hajnit te kapur ne flagrance Ilir Meta te vizitonte as protestuesit e as ekzekutuesit e tyre ne spital.
  Degjuam e pame me syte tane ngazellim, tone triumfatore, “ nga fitorja ne fitorje” kunder armikut te kllases” ne zerat e kryeministrit e bandes se tij vrastare. Nuk pame e as nuk degjuam per asnje cast trishtim apo pendim per ekzekutimin e qyetereve te vet me urdherat e tyre vrastare. Pse!?
  Pame kryeparlamentaren Jozefina Topalli te veshur me te zeza tamam si ish “Pantera e Zeze” e ish- diktatures Nexhmije Hoxha. Degjuam edhe tu jepte keshilla nenave shqiptare te mbronin femijet e tyre nga Edi Rama. Nuk degjuam asnje fjale ngushellimi per mbi kater nena te lena veja e mbi dhjete femije shqiptare te lene jetim nga urdherat per ekzekutimin e prinderve te pafajshem te tyre nga bosi I saj e I Mafias shqiptare te korrupsionit.
  Pame kater vellezer shqiptare te nje gjkau e te nje gjuhe te keputen, te shuhen, te fiken nga plumbat e leshuar me urdherin e atij qe ka per detyre paresore mbrojtjen e lirive e te drejtave te tyre njerezore. U mori kryelirine dhe krye te drejten njerezore te tyre , ate te jetes ne emer te karrikes se tij qe e ripergjaku ne syte e mbare Botes.
  Degjuam pallavrat e rrenat e tij express se do te zbatonte vetem ligjin me cdo cmim e me cdo kusht. Pame ashiqare qe zbatoi ligjin e denimit me vdekje dhe te ekzekutimit flagrant pa gjyq e ne syte e gjithe Botes, te ndaluar me ligj ne Shqiperi e krejt Evropen demokratike .

  Me makaber edhe se ekzekutimi publik pa gjyq

  Me e renda, me flagrantja, me makabrja kryeministri i Shqiperise dhe qeveria e tij, bande hajnash dhe vrasesish, vendosi te shperbleje me kater paga mujore apo nje page mujore policet, gardistet, perfshi dhunuesit, ekzekutoret e vellezerve te vet per karriken e tij, pra shqiptaret e nenes ndersa sulmoi, ndeshkoi e ekzekutoi pa gjyq shiftaret e njerkes, cka nuke k a bere as kasapi i shqiptareve Milloshevici.
  Nuk eshte hera e pare . A nuk shperbleu me qindra miliona leke me pare edhe dy dhunuesit me te medhenj te luirise e dmeokracise, bile edhe te gazetareve te huaj ne te njejtin Bulevard e ne syte e kamerave te mbare Botes me 28 maj 1996 Gjeneralet e terrorit shteterore Bashkim Gazideden dhe Agim Shehu, i cili ishte ne krye edhe te dhunes se 21 janarit 2011 ne te njejtin boulevard! Qofte hera e fundit qe shperblehet dhuna e terrori.
  Degjuam llogjet e kryeministrit per drejtesi ndaj cilitdo qe shkel ligjin. Pame vendimin e tij per te shperblyer me nje deri ne kater rroga ekzekutoret e parapaguar te qytetareve te vet, i vetmi faj i te cileve ishte se ende ishin gjalle e duhej te vdisnin perballe dritareve te zyres e selise se tij. Kryekzekutori shperbleu dorasit e krimit, ekezkutoret me pagese te cileve u dha edhe bonus edhe shperblim ekstra , duke i treguar hapur krejt Botes se cila eshte fytyra e vertete e atij qe duhej e mund te ishte kryeminister i te gjithe shqiptareve.
  I tregoi dhe deshmoi me fakte krejt Botes edhe nje here tjeter me shume se eshte shkelesi me i madh i ligjit themelor jo vetem te demokracise por edhe I Kushtetutes se Shqiperise qe jo vetem vjedh votat e shqiptareve “ te numeruara keq ose shume keq ne 30 per qind te tyre”, por edhe barazine e shtetasve para ligjit, drejtesine.

  Babai i dhunes shteterore ne Shqiperi tash 20 vjet

  Jo vetem dhunuesi me i madh i ligjeve themelore te lirise, demokracise dhe Kushtetutes se Shqiperise. Prej te pakten 16 vjetesh Sali Berisha, ne ate kohe President i Shqiperise ishte edhe shkelesi me flagrant I ligjeve dhe normave elementare te se drejtes nderkombetare, sic ishte embargoja e OKB-se kunder terrorizmit shteteror serb dhe “Kasapit te Ballkanit” Sllobodan Milloshevic, duke e furnizuar me nafte makinen e tij te luftes dhe me arme e municion pa fund ekzekutoret dhe cetniket serbe te Shrebrenices.
  E filloi me burgosjen per aresye te mirefillta politike te ish- liderit te opozites Fatos Nano, sot “ i dashuri i tij politik” numer nje ne korrik 1993 dhe gjakosjen e opozites, te gazetereve te pavarur te “Kohes jone”. E vazhdoi me marrjen peng dhe zhdukjen pa gjurme te atdhetarit Remzi Hoxha dhe burgosjen e heroit te Kosoves dhe liderve te rezistences antiserbe. E lartoi me dhunen e 28 majit 96 dhe terrorin masiv shteteror piramidal te 97 me mbi 10 000 viktima. Pason grushti i shtetit I 14 shtatorit 1998 ne bashkepunim me paramilitaret serbe e shqipfoles se Milloshevicit e Arkanjit… Per ta rifilluar me Gerdecin e 26 te vraret e tij dhe mbi 500 te plagosur nga “Hiroshima” e korrupsionit qeveritar… Dje u varrosen tri viktima krejt te pafajshme. Nje tjeter eshte i vdekur per se gjalli dhe i mbahet fryma vetem artificialisht.
  I tregoi gjithe Botes se ndersa llomotit e genjen dite e nate per “respektim ligji e Kushtetute” eshte dhunuesi me i madh i te dyjave, eshte Padrinoja me i madh i “Mafias qe ka dale krejt jashte kontrollit” ne historine e Shqiperise, se eshte turpi dhe Ben Aliu real i Evropes.

  Humbesi i madh- Shqiperia

  Pjese e ketij rekordi te zit e Sali Berishes si dhunues ligji e demokracie eshte edhe prirja e tij per te paraqitur humbjen si fitore, deshtimin si sukses, disfaten totale si arritje madheshtore, tipike per miqte e tij serbe . A nuk eshte e tille edhe thirrja e tij per te organizuar nje manifestim madheshtor ne Tirane diten e merkure me 26 janar 2011.
  Nje manifestim madheshtor , sipas tij kunder dhunes, pa u thare akoma gjaku i 4 deshmoreve paqesore dhe dhjetra te plagosurve ne bulevardin “ Deshmoret e Kombit”, viktima te dhunes e terrorit te panevojshem shteteror te “qeverise se gangstereve” dhe Mafias se korrupsionit me vota te vjedhura ne pushtet, te “dale krejt jashte kontrollit”.
  Per te festuar fitoren e tij te Pirros me 21 janar 2011. Se kush fitoi e kush humbi me 21 janar 2011 e tha arbitri me i paanshem, miku e aleati me i madh e me i sinqerte i shqiptareve ne historine e tyre, ambasadori i SHBA-se ne Tirane. “Nuk pati fitimtare” Ishte konkluzioni i tij teper i sakte! Thank You USA!
  E tha edhe me qarte e prere Evropa e Bashkuar nepermjet deklarates se fuqishme e ne nivelin me te larte te saj qe denoi hapur e pa ekuivoke vrasjen makaber te tre protestusve paqesore nga qeveria e Berishes, cka eshte e parpanueshme per Evropen demokratike.
  Ne luften midis vellzereve ka vetem te humbur… Humbesi me i madh eshte Shqiperia.
  Degjuam cfare nuk degjuam keto 48 oret e fundit. Pame cfare nuk pame keto me pak se dy ditet e fundit. Pame e degjuam cfare mos pafshim e degjofshim kurre me ne kete vend te bekuar nga Zoti e te mallkuar, neperkembur, poshteruar, sakatuar nga politikanet e mbrapshte shqiptare! Amin !

  Reply to this comment
 9. Mark .uk February 27, 15:22

  O Alban po kujt i plasi se shkruen nga nju jorgo.nje ish sigurim ma pak.

  Reply to this comment
 10. O Alban me Dega February 27, 16:18

  Ky Albani me Dega duket i mangut nga trutë. O i mangut nga trutë, nese deshiron te botosh broçkullat qe shkruan nuk te ndalon njeri,dergoi ne shtypshkronje. Por kupto qe “koment” do te thote te permbledhesh mendimin shkurt!

  Reply to this comment
 11. delete February 27, 20:50

  Artan Hoxhes t’i jepet titulli Nderi i Kombit. I tregoj buçes greko-serbe vendin qe meritonte.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim