Përse u zhduk dosja jugosllave (kush ishte Petrit Ame)

November 29, 2017 11:59

Përse u zhduk dosja jugosllave (kush ishte Petrit Ame)

Bedri Islami

Që prej ditësh, në mënyrën më të saktë të mundshme, përmes një dokumenti origjinal të Shërbimit Informativ Kombëtar, DITA, do të thoja guximshëm, ka ngritur njërin nga problemet kyç të historisë së viteve të fundit: zhdukjen e shumë dosjeve të rëndësishme të ish-Sigurimit të Shtetit shqiptar gjatë periudhës 1948 – 1991, akt i ndodhur gjatë viteve 1992-1997, kur shef i këtij Shërbimi Informativ ishte Bashkim Gazidede, ndoshta njeriu më i besuar i presidentit të kohës, Sali Berisha.

Mes të tjerave është zhdukur, thuajse e gjitha, dosja e “Drejtimit të Ambasadës jugosllave” 1948 – 1991. Pas ikjes nga detyra Gazidede mori me vete edhe dosjen e agjentëve të UDB-së në Shqipëri dhe agjentëve të dyfishtë, të lidhur me shërbimin jugosllav, deri në vitin 1991.

Është, pa dyshim, njëri ndër aktet më të dënueshme që ka ndodhur në vitet e fundit të shekullit të shkuar dhe më skandalozi, që, si edhe shumë akte të tjerë, nuk u hetua kurrë se si ndodhi, nuk u ndoq dhe nuk u gjykua. E gjitha kaloi përmes heshtjes dhe mohimit: heshtjes së institucioneve të specializuara, të cilat të mbështetura në një amnisti të planifikuar berishiste, mbyllën sytë ndaj këtij akti që është, as më pak e as më shumë, tradhti ndaj kombit ku bëjnë pjesë, dhe, nga ana tjetër, mohimit të asaj që kishte ndodhur.

Ndryshe nga shumë të tjerë, ka qenë një lajm që nuk më ka befasuar, jo se e kam ditur se janë zhdukur të gjitha dosjet e ish bashkëpunëtorëve të sigurimit serb, por sepse gjithnjë kam qenë i bindur se në elitën e re drejtuese të pasvitit 1992, lobi serb dhe dora mjeshtërore e sigurimit të fshehtë serb ka qenë fuqishëm e pranishme.

Pse u zhdukën dosjet, pse pikërisht këto dosje dhe jo ato që kishin të bënin me bashkëpunëtorët e Sigurimit të Shtetit në linjën e brendshme, pra ata që kishin përgjuar, kishin ndjekur, denoncuar e ishin bërë shkak për dënime drastike të bashkëvendasve të tyre, disa nga të cilët kishin humbur edhe jetën në këtë ndjekje të përbindshme?

Si është e mundur që një njeri, strukturë apo organizim politik që ditët e para, nëpër sheshe dhe mitingje, çirrej se do të ishte siguria e bashkimit të shpejtë kombëtar zhduk pikërisht dosjet e atyre që kishin qenë dy herë të shitur dhe kishin qenë dy herë armiq me kombin e tyre?

Zhdukja e dosjeve të bashkëpunëtorëve të Sigurimit jugosllav, njohur si UDB , nuk është pa qëllim dhe nuk ka ndodhur rastësisht. Mes dy shërbimeve ka pasur bashkëpunim të rrjedhshëm, megjithëse herë pas here kanë bërë sikur kanë sulmuar njëra tjetrën.

Përse u zhdukën dosjet?

Ka disa arsye themelore. Kur në drejtimin e qeverisë erdhi një grupim i ri politik, i panjohur, po ku njerëzit kishin shpresë për ndryshim themelor, në presidencën e vendit u vendos një njeri që kishte të njëjtin mentalitet politik si edhe paraardhësit e tij komunistë, e jo vetëm nga fakti se edhe ai kishte qenë i tillë, por sepse mendohej se më lehtë e më gjatë mund të qeverisje nëse ke në duart tuaja Sigurimin e fshehtë, që u quajt Shërbimi Informativ Kombëtar. “Dashuria” për dosjet nuk do të ishte diçka kalimtare në jetën politike e private të Berishës. Ai, edhe sot, mund të jetë njeriu më i pasur me dosjet e fshehta dhe di shumë më tepër se çdo njeri tjetër i politikës. Disa pasione të lindura që në rininë e hershme, nuk harrohen dot në pleqëri.

Kur ai filloi lojën e dosjeve dhe i hapi ato, gjithnjë duke menduar se në listën e agjentëve serbë do të kishte një shumicë të kundërshtarëve të tij, ai vuri re i çmeritur se disa nga bashkëpunëtorët e tij, me të cilët kishte një lidhje të shpejtë ose të hershme, dhe që po i vendoste në poste zyrtare, në fakt kishin qenë agjentë të UDB-së, dhe disa prej tyre të rëndësishëm. Nga kundërshtarët e tij ai nuk gjeti askënd në këtë listë. Po të kishte gjetur, qoftë edhe një të vetëm, ai do e kishte bërë të pranishme në mediat e kontrolluara prej tij. Një shumicë të ish burgosurve politikë si agjentë të UDB-së ishin strukur pranë tij dhe ai nuk mund t’i hiqte. Ndoshta, pa e ditur edhe ai vetë, nga lëshimet që kishte bërë në jetën e tij, ata ishin më të fuqishëm edhe se ai. Ata përfaqësonin një linjë, që sa vinte e bëhej më e fuqishme: lobin serb brenda PD-së e, më pas, edhe brenda shtetit që ai kërkonte ta vinte nën dorën e tij të hekurt.

Për të vënë këtë linjë nën kontrollin e aparatit të tij, që gjithnjë e më shumë po bëhej represiv, ai duhej të kishte dosjet e tyre, të cilat, deri në vitin 1992 mund të qëndronin aty ku ishin, në bodrumet e Shërbimit Informativ, por pas këtij viti ato do të ishin të rrezikshme për njerëzit e tij, por edhe për atë vetë.

Së dyti, periudha e zhdukjes së dosjeve është në fakt ajo e rehabilimit politik dhe financiar e të gjithë atyre që kishin qenë bashkëpunues me shërbimet e huaja, sidomos me UDB-në jugosllave. Kjo është koha kur në shtetin shqiptar vërshuan gjithfarë lloj bashkëpunëtorë të shërbimit serb dhe që u bënë, për një kohë, rezidentë në Shqipëri. Ata ndërtuan një rrjet të tërë, dhe, përmes tyre kalonte një pjesë e madhe e kontrabandës masive të karburanteve, cigareve, armëve. Pjesë të rëndësishme të parave të pista zhvendoseshin në strukturat partiake dhe ndër qeveritarë të veçantë. Këta “të dërguar”, veç detyrës “së pafajshme” të nxinin gjithçka që ishte arritur në shtetin shqiptar në drejtim të Kosovës dhe të krijonin idenë se ishte pikërisht elita politike e mëhershme që e kishte tradhtuar Kosovën, vendosën lidhje  dypalëshe me Shërbimin Informativ Kombëtar. Edhe pse këta “të dërguar” mund të ishin edhe kriminelë të rrezikshëm. Është koha kur figura të njohura të politikës shqiptare në Kosovë, si Rexhep Gjegji apo Anton Kola, kërkonin të ngrinin një strukturë shërbimi inteligjent në Kosovë me ish punonjës të këtij shërbimi, por që kërkonin fijet e lidhjeve të vjetra edhe në Shqipëri. Gazidede ua dha këto fije. Të dy shërbimet, njëri në Prishtinë dhe tjetri në Tiranë, ranë në një mendje me rolin e “të dërguarve”.

Shembulli më sinjafikativ ishte ai i një “ të dërguari” të tillë, i quajtur Petrit Ame, njeri i afërt familjar i shefit të Shërbimit Informativ Kombëtar, Gazidede.

Kush ishte Petrit Ame?

Në fillimin e vitit 1992, menjëherë pas ardhjes në pushtet të PD-së dhe ngritjes së strukturave të para të shërbimit të ri inteligjent, i cili iu besua një njeriu të afërt me Berishën, por që më pas ishte i përfshirë edhe në afera të tjera; në Tiranë, gjithnjë e më  afër qeverisë, sidomos Gazidedes, u shfaq një shqiptaro-maqedonas, me emrin Petrit Ame. Për pak kohë ai u shndërrua në një mik të afërt të Gazidedes, dhe u bë “eminenca gri” e tij. Shteti shqiptar, edhe pas informacioneve që mori, se ky njeri, i burgosur më parë në Belgjikë, për trafik droge dhe pjesë e grupimeve mafioze, ishte njëkohësisht edhe një ndër miqtë e afërt të Arkanit, Zheljko Raznjatoviç, i njohur si kreu i paraushtarakëve serbë, emrat e të cilëve i gjen në të gjitha krimet serbe të fund shekullit të shkuar, përsëri e bëri njeri të afërt dhe i besoi pjesë të rëndësishme të kontrabandës së karburanteve përmes Malit të Zi, e më pas edhe të trafiqeve të tjera.

Petrit Ame dhe, vëllai i tij, Flamuri, janë dibranë të pjesës së shtetit maqedon. Ame, Petrit, përmes veprimtarive të paligjshme në disa shtete të Evropës, ishte pasuruar, por edhe i mbuluar nga problemet me drejtësinë. Para fillimit të luftës në Kosovë ai ishte gjithnjë i pranishëm në mjedise ku ishin edhe politikanë të lartë shqiptarë dhe, duke patur mbështetjen e Shërbimit Informativ, trafikun e drogës dhe të armëve e bënte përmes doganës së Bllacës.

Në skenën politike e më pak mediale shqiptare emri i Petrit Ames u bë i njohur, kur, jo rastëssht, u bë publik një takim i papërgënjeshtruar kurrë i Arkanit ( Zheljko Raznjatoviç), ish shef i paramilitarëve serbë me ish shefin e Shërbimit Informativ Kombëtar, Gazidede. Ndërmjetësi i këtij takimi jo rastësisht ishte pikërisht Petrit Ame.

Ame dhe Arkan kishin qenë në të njëjtin burg në një shtet evropian, Belgjikë – Bruksel , dhe aty ishin bërë vllezër gjaku.

Ndërkohë,  ka të dhëna, sipas të cilave, shërbimet sekrete, kryesisht CIA, ndiqte nga pas lëvizjet e Ames në Ballkan duke shpresuar në një takim të tij me Arkanin, me qëllim arrestimin e kriminelit të luftës, të njohur për masakrat e tij në Bosnje. Arkani akuzohet si autori i masakrës në Slloveninë Lindore, në vitin 1991, ku u vranë 1400 myslimanë.

“Zheljko Raznjatovic, i njohur me pseudonimin Arkani, ka ardhur në Shqipëri në kulmin e luftës në ish Jugosllavi dhe është takuar me Shefin e Shërbimit Informativ Kombëtar, Bashkim Gazidede”.

Kjo akuzë është bërë më 18 tetor 2002, publikisht, nga Ministri i Rendit, Luan Rama, gjatë emisionit “Shqip” në Top Channel. Pohimet saktësuan se bëhej fjalë për një vizitë që është realizuar në vitin 1995, duke shtuar se, takimi mendohet të jetë zhvilluar në një qytet në veri të Shqipërisë, mbase në Dibër.

Fill pas vrasjes së kryeministrit serb Zoran Xhinxhiç, në vitin 2003, një lajm i emetuar nga faqja e internetit “RTV 21″ e Shkupit, bën fjalë për posedimin nga ana e shërbimit sekret maqedonas të 5 kasetave me regjistrime të Petrit Ames, gjatë kohës që ky ndodhej në burg. Sipas raportimeve në shtyp, pikërisht Kryeministri maqedonas, Branko Cervenkovski, kishte ndikuar në arratisjen e shqiptarit Ame nga burgu për shkak të lidhjeve, që ai kishte pasur me krimin.

Po sipas lajmit të emetuar nga faqja e internetit “RTV 21″ e Shkupit,  Petrit Ame, i cili tani konsiderohet i zhdukur, megjithëse vdekja e tij nuk është konfirmuar zyrtarisht asnjëherë, në dëshminë e tij të filmuar, thotë se ka punuar me vëllain e kryeministrit malazez, Milo Gjukanovic, me tregti armësh, duke kaluar nga Beogradi në Malin e Zi, e më pas, në Itali. Ame thotë gjithashtu se ka drejtuar trafikimin ilegal të karburanteve gjatë kohës së sanksioneve ndaj Serbisë, përmes një politikani të njohur shqiptar, me njohuri  dhe autoritet në fushën e ekonomisë dhe të financave, (në kohën kur doli lajmi aludohej për ish ministrin Ruli) dhe me deputetin e vrarë Azem Hajdari, si dhe me Zhelko Razhnjatovic, Arkanin, shefin e paramilitarëve serbë.

Ame është ndoshta shembulli më tipik i krijimit të lidhjes së dyfishtë. Por ai kishte lidhje edhe me shumë ish agjentë të shërbimit serb, emrat dhe mëkati i së cilëve ishte në këto dosje, të cilat duheshin hequr sa më shpejt nga e drejta e zbulimit dhe e publikimit të tyre.

Përmes asaj që mund të quhet ministria e brendshme hije e Kosovës, nën qeverisjen Bukoshi, me ish punonjës të shërbimit sekret serb, disa nga të cilët u arrestuan e të tjerë dolën jashtë Kosovës, është bërë edhe seleksionimi i parë i dosjeve ku ishin të përfshirë agjentë të këtij shërbimi në shtetin shqiptar. Këto dosje, që për disa kohë u lanë në konservim, kishin kohën të zhdukeshin, dhe kjo ndodhi në fillimin e vitit 1997, ku edhe Gazidede e kuptoi se për të shtypur një rebelim të gjithanshëm nuk mjaftonte vetëm emërimi si Komandant i përgjithshëm i një operacioni, në të cilin u ftuan, për të shtypur, jo rastësisht, edhe  ish ushtarakë e ish policë të Kosovës.

Në fakt, edhe pas 27 viteve jetë plurale asnjëherë nuk është bërë publike, të paktën një, nga dosjet e agjentëve të shërbimit serb, edhe kur ata kanë qenë në hierarkinë pushtetore, si është rasti i “Pashtrikut“, por edhe i shumë të tjerëve, që pas vitit 1992 depërtuan marramendshëm shpejt në institucionet e shtetit dhe u vendosën në ato drejtori që kishin të bënin me mërgatën shqiptare apo në radhët e shërbimit informativ. Do të jetë ndoshta rast unik që një vend rehabiliton agjentët e huaj dhe dënon pushtetarët që i zbuluan dhe me të drejtë i dënuan ato.

Në vitin 1992 në Shqipëri po përgatitej njëri ndër grupet për të qenë pjesë e lëvizjes çlirimtare. Ishte një veprim çuditërisht foshnjarak, që ndërsa kishte filluar si një nismë e ish presidentit Alia e po vazhdonte nën hyqmin e presidentit Berisha, dhe, duhet thënë, qëllimin e kishte fisnik, gjithçka po zhvillohej nën dritën e diellit, haptas dhe kushdo mund të dinte. Në ekipin përgatitor politik që u dërgua atje nga shërbimi shqiptar, në bashkëpunim me shërbimin e atëhershëm që kishte ngritur Bukoshi, ishin edhe dy nga ish të burgosurit në Shqipëri si agjentë të shtetit serb. Njëri ndër grupet që u kthye në Kosovë i armatosur u arrestua i gjithi. Mund të thuhet se ishte një zbulim nga brenda, çka nuk përjashtohet në raste të veçanta, por fakti që zbulimi serb dinte jo vetëm kush kishte qenë, por edhe numrat përkatës të armëve, dëshmonte se kjo kishte qenë më shumë se lojë e një apo disa njerëzve të vetëm.

Shënimet për këtë aktivitet, i cili në njërin grup do të kishte edhe Adem JASHARIN e njerëzit rreth tij në Drenicë, dhe Zahir Pajazitin dhe njerëzit rreth tij në Llap, janë mbajtur domosdoshmërisht nga Shërbimi Informativ Kombëtar dhe pjesë të këtyre shënimeve nuk duheshin bërë publike, jo se kishte ndonjë gjë të fshehtë që mund të dëmtonte lëvizjen çlirimtare, por sepse prej atyre dosjeve mund të dilnin edhe denonciatorët.

Por ka edhe më tej. Si e kam cituar edhe më herët, Shërbimi Informativ Kombëtar i kohës së Gazidedes ka qenë jashtëzakonisht aktiv dhe i ashpër kundër lëvizjes çlirimtare në Kosovë. Disa nga prijësit e kësaj lëvizje, si Zahir Pajaziti, Adem Jashari, Hashim Thaçi janë burgosur për shkaqe absurde, ndërsa shumë të tjerë, që sot janë Heronjtë e Kosovës, mes tyre Fehmi Lladrovci etj, e kishin të ndaluar hyrjen në shtetin shqiptar e aq më tepër zhvillimin e aktivitetit të tyre çlirimtar. Nga ana e Berishës, qartë e shkurt, u ishte thënë përfaqsuesve të lartë të lëvizjes çlirimtare se „ju këtu mund të merreni me çfarë të doni, me tregti e si të ju a marrë mendja, por kurrë me aktivitet çlirimtar“.

Në vitet 1948 deri në vitin 1991, në Shqipëri, përmes rrugëve të ndryshme, kanë qenë të pranishëm shumë nga njerëzit e përgatitur në shërbimin e fshehtë jugosllav, por edhe njerëz brenda kufijve që janë vënë në shërbim të këtij shërbimi. Nuk ka ndodhur kështu vetëm në veriun e Shqipërisë, por edhe në jugun e saj, ku shërbimi i fshehtë grek ka qenë njëlloj agresiv e aktiv kundër shtetit shqiptar. Njerëzit e dërguar prej tyre dhe ato që ishin brenda vendit, bashkë ose veç e veç, sidomos deri në vitin 1956, kanë qenë agresivë në veprimtarinë e tyre. Shumë prej tyre analfabetë, të hurit e të litarit, kanë pasur mision të vrasin njerëz të zakonshëm, më së shumti mësues e mësuese, vullnetarë në hekurudhë, aktivistë lokalë, të djegin shkolla e depo, të helmojnë qentë, të sabotojnë një ngritje gardhi apo çerdhe. Të kapur, të hetuar, ata kanë dëshmuar për lidhjet e tyre në gjyqe publike, ashtu si disa gjëra të tjera janë mbajtur brenda rrjetit hetimor. Të gjitha këto, që përgjegjësonin njerëz të afërt me pushtetin e pas vitit 1992, duheshin hequr, ashtu si edhe dosjet e mëdha të pas vitit 1956, kur dërgimi i agjentëve u bë më i sofistikuar, nëpërmjet të ashtuquajturve të burgosur politikë, që rastësisht „arratiseshin“ nga burgu, e të cilët, në fakt, kishin qenë oficerë madhorë të shërbimit të fshehtë serb, si ishte rasti i „Kontit“ apo „Korbit“, që vazhduan edhe studimet e larta në Shqipëri e që, pas vitit 1991, u bënë figura të njohura ndërlidhëse mes pushtetit të ri dhe linjës udbashe në Prishtinë.

Në mbyllje të këtij shënimi, i cili, në çdo rast mund të shtohet me „bëma“ të tjera të Shërbimit Informativ dhe domosdoshmërinë e tyre për të zhdukur dosjet me të cilat ishin të lidhur njerëzit e tyre, qëndron edhe në një fakt tjetër, i cili, edhe pse mund të trajtohet si ngjyresë politike e vartësi nga e djeshmja, është i saktë:

Shërbimi Informativ Kombëtar dhe shërbimi shqiptar i instaluar në Prishtinë, me këmbëngulje të jashtëzakonshme kërkuan në dosje të dhëna të besuara se shteti i mëparshëm monist kishte qenë ai që kishte shitur çështjen kombëtare, sidomos Kosovën. Sidomos në ato që mund të quhen agjentë të dyfishtë. Kërkuan dhe nuk gjetën. Gjetën një të vërtetë tjetër, që pavarësisht nga ndasitë ideologjike, shteti shqiptar, përmes njerëzve të tij në ambasadat e huaja, sidomos në Vjenë, u kishte përcjellë drejtuesve të lëvizjes çlirimtare në Kosovë porosinë e prerë se duhet të hiqnin dorë nga ideologjia marksiste në luftën për çlirim, ata duhej të largoheshin nga përdorimi dhe lartimi i emrit të Enver Hoxhës dhe të përcaktoheshin për çështjen kombëtare të pazgjidhur. Në dosje ata gjetën edhe ndihmën financiare që shteti shqiptar u kishte afruar këtyre grupeve, të cilat, sipas njërit prej drejtuesve të hershëm, arrinin në shumë miliona dollarë. Edhe kjo nuk duhej  bërë publike. Po ashtu nuk duhej bërë publike se agjentë serbë kishin informuar për depo të mëdha ushtarake, për deri në 30 mijë të uniformuar, me të gjitha pajisjet e duhura, përgjithësisht prodhime angleze, që mund të shërbenin për një kryengritje në Kosovë.

Zhdukja e dosjeve që kishin lidhje me veprimtarinë e agjentëve jugosllavë në shtetin shqiptar i interesonte atyre që i zhdukën: pshtetarëve të pas marsit 1992, lidhjet e të cilëve, edhe atëherë edhe tani, kanë qenë e vazhdojnë njëlloj të përzemërta me një lob të fuqishëm pro serb në Prishtinë, për të mos shkuar në lidhjet direkte që ekzistonin e mund të vazhdojnë të jenë në mesin e tyre.

Mos i kërkoni askund gjetkë.

 

****

Mbi të njëjtin argument nga arkiva e Ditës mund të lexoni edhe KËTU

November 29, 2017 11:59
Komento

119 Komente

 1. Toni nga Kukesi i Ri June 3, 15:10

  Zoti Islami ju pergezoj per kete artikull qe kini shkruar, por do te doja qe ti beni te njohur opinionin tend dhe te mijera njerzve se shteti Shqiptar sot eshte si ne kohen e Esat Pashes, jo largpames, pa informim dhe pa sherbim inteligjence, merret me tritolin dhe jo me Kupolen e tij.
  Mediat sa konstatojne por duhet edhe te investigojne qe ne te mos mbetemi vasale te Serbise si dikur.

  Reply to this comment
  • Alban Dega March 19, 21:03

   alban dega

   E nderuar Dita. 1-Kryeministri i Shqiperise Sali Berisha eshte akuzuar qe ne 97-en nga gazeta prestigjioze e Kosoves ” Koha Ditore”, si agjent i UDB-es serbe qysh ne rinine e hershme.

   2- Te njejten akuze e ka theksuar edhe ish- deputeti i LSI- Spartak Braho ne Komisionin e Ligjeve te Kuvendit te Shqiperise, duke shtuar se Berisha i ka sherbyer jo vetem UDB-es por edhe sherbimit francez te spiunazhit dhe ish- KGB-se sovjetike duke permendur edhe shifra e kode sekrete agjenturash!

   3- Kryesorja e kryesoreve… Kryetari i Sherbimit Informativ Shqiptar, SHISH, Z. Bahri Shaqiri ka deklaruar hapur ne nje seance degjimore te Kuevndit te Repuubliks se Shqipërise se “politikane shqiptare bashkepunojne me agjentura te huaja”. Nje sirene jo dosido! (behet fjale per shefin e organit shteteror ligjor qe ka si detyre thelbesore ligjore mbrojtjen e sigurise kombetare nga agjenturat e huaja. Behet fjale per shefin e sherbimit te zbulimit dhe kunderzbulimit te shtetit shqiptar qe pervec informacioneve te tij bashkepunon edhe me agjencite speciale strategjike te aleateve tane strategjike perendimore si CIA amerikane , M-16 dhe Intelligence Service britanik, BDI gjerman, etj).

   4- Deklaratat bombastike te kreut te SHISH Z. Bahri Shaqiri ne vend te vinin ne alarm e levizje Prokurorine e Pergjithshme te Shqiperise si organin kryesor te mbrojtjes se ligjit ne Shqiperi shkaktuan regaimin brutal te Sali Berishes, te qeverise, te deputeteve te PD-se dhe krejt klanit te tij mafioz per shkarkimin e Bahri Shaqirit.

   5- Pse!? Ai kishte prekur folene e grenzave. Vetem nderhyrja e fuqishme perendimore, kryesisht amerikane, parandaloi lincimin pas shkarkimit të tij, por në nje fushate tipike Gebelsiane si kryeministri edhe kryetarja e Kuvendit te Shqiperise akuzuan SHISH-n dhe Prokuroren e Pergjithshme te Republikes se Shqiperise si bashkautore te “grushtit te shtetit” te organizuar nga opozita dhe deri edhe kreu i shtetit kunder shtetit te vet. Absurditet me i ndyre nuk mund te sajohej as nga vete BIA ( bija e UDB-se) serbe dhe as nga Asfalia greke. Zedhenesit dhe sherbetoret e tyre vecsa i lexuan para publikut shqiptar!

   Reply to this comment
   • agronomi March 19, 21:04

    Nji artikull qe duhet ta lexojne mire shqiptaret ne gjithe trojet e tyne ne Ballkan. Ketu te na dihet se kush ashte kryeagjenti i Serbeve; ashte ai qe theu embargon dhe furnizoi me nafte Serbine; ashte ai qe i bani thirje delegacionit shqiptar qe mos te nenshkruente Marreveshjen e Rambujes(ne qofte se nuk do te nenshkruhej marreveshja nga shqiptaret, Nato nuk do te nderhynte per clirimin e Kosoves dhe te gjithe shqiptaret serbia do ti kishe debue nga Kosova). Ashte ai qe ndezi 97 dhe e coi Shqiperine drejt katastrofes; asht ai qe burgosi luftetaret shqiptare me ne krye Adem Jashari te cilet kishin ardhe ne shqiperi per me gjete mbeshtetje; ashte ai qe sa ishte ne pushtet nuk e mbehteti asnji here luften clirimtre te popullit te kosoves; ashte ai agjenti i perhershem i Serbise qe po perpiqet tashti te destabilizoje vendin tone me inttiga qe i krijon vete.

    Reply to this comment
    • n.t March 19, 21:05

     nuk ka asnje diskutim qe eshte dora serbe ,po e zgjatur aq shume sa edhe krimbat qe u rrezuan me 23 qershor 2013 u ngjallen e po levrijne si shume. po levrijne ,pasi ai qe levriu kaq kohe u la I lire ne diell te ngrohte e po I ngjallen therizat. Nuk e kuptojme kete deputet te thjeshte ,therret ambassador edhe te vendeve te fuqishme. Ambasadoret qe e njohin me dhembe e dhemballe ne vend qe ta izolojne e zgjasin doren. JO zotrinj amasador , Sali berisha e Lulzim Basha nuk duhen takuar e dhen doren si Brenda e jashte vendit,pasi jane te lyer me gjakun e ketij populli. jane keta qe per 8 vite e cuan vendin ne shkaterrim te plot ekonomik e moral , keta duhen izoluar ,qe t’i pritet dora edhe serbit.

     Reply to this comment
     • Kris 1 March 19, 21:05

      sherbimi sekret serb punon ndersa sherbimi sekret shqiptar eshte shume i zene me pune.Dalngadal po vjen behari dhe duhen bere tenderat per lengje freskuese.Fondet ja siguron piktori i popullit.
      Sa per opoziten e ke kote qe e akuzon ajo eshte me e mbrojtur nen hijen e te gjatit se sa te jete ne pushtet.Lufta e saj eshte shume zhurme per asgje se ka me shume te mira materiale me Ramen se me Salen

     • "Horri i Bulevardit" March 19, 21:06

      Tirana ka patur shume “pushtime”, qe kane qene jo vetem te domosdosshme, por edhe te mirpritura nga vendasit.
      Tironcit ne fakt, u kthyen minoritet ne qytetin e tyre, mbas ndertimit te shume fabrikave dhe kombinate, uzina dhe shume ndermrrje, qe kerkuan fuqi puntore.
      Me aq sa kam lexuar Tirana e viteve 20, ka patur rreth 30000 banore, dhe ne vitet 60, u rrit gati dy here, ku mbas vitit 80, arriti rreth 250000 banore.
      Jo vetem ardhjet e mbas luftes qe ishin te kontrolluara nga shteti, por dhe para lufte, ata qe erdhen ne Tirane, blinin toke ose shtepi dhe strehoheshin, pa i rene ne qafe vendasve.
      Por mbas 90-ta, ishte nje katastrofe per Tiranen dhe rrethinat perreth.
      U zune tokat e bukes, qe larg qofte te ndodhe nje krize boterore e bukes, shqiptaret do hane njeri tjetrin.
      Natyrisht dyndja barbare e mbas vitit 90-te, solli papunesine masive dhe krimin masiv, gje qe ka sjell, qe kur dikush kerkon te beje terror, e ka shume te lehte, gjen dike dhe me 500 leke te reja, mund te beje terror ne Tirane.
      Qeveria e re, per krimin duhet ti drejtohet ligjeve te Enver Hoxhes, si e vetmja menyre, qe mund te ule krimin ne nivele te paperfillshme.
      Ju kujtoj se Gjermania, per krimin ordiner e terrorist, ka ligjet e Enver Hoxhes, ose me mire te themi, se Enver Hoxha, ka kopjuar ligjin gjerma, per te luftuar krimin.
      Ketu kur shkon ne gjyq, as si plas bytha fare gjyqtarit, se erdhi apo serdhi avokati jot, po erdhi avokati, mund ta ule pak denimin, po serdhi, e hengre, ha denimin sa krahu.
      Kush e lufton krimin me ligje demokracie e ka te humbur luften, krimi ordiner dhe terroristm luftohet me metodat e krimineleve, vetem ate gjuhe njohin kriminelet.
      Shtyhet gjyqi se i denuari eshte pa qejf, haha, shtyhet gjyqi se sju nrejt avokatit dhe serdhi, haha, keshtu ndodh ne drejtesine shqiptare.

   • Estilen March 20, 11:50

    Sakte Alban Dega…

    Reply to this comment
   • teni November 30, 06:45

    Po bie ndoshta ne nje mendje e konluzion me Alban Pemen ,por nuk me thote ky Bani se n.q.se “Beri” na paskerka qene agjent Jugosllav,Rus e Francez ,mos valle keto fuqi e detyruan SHBA qe ta emertoje “burre shteti”kryekrimin kur vrau ne mes te dites si me 1991 ne Shkoder????????????Pres pergjigje nga keta lepurushe mioper qe per inat te sime vjerre flene me komshiun!!!!!!!!!!!!!Sali kryekrimi eshte poliagjent e nuk varet as nga Serbia e as nga Rusia por nga “Nena dhia”!Salia o Alban eshte mbushur sot me nje tufe injorantesh e vaslesh ambasaorial ,merite kjo e kryekrimit Shqipetar ku kundershtaret ose i zhduku nga faqja e dheut ose i degzdisi pertej Atlantikut,ndersa deshimtaret sit treten ne dhe nga “infarktet e miokardit”!Ndaj leri perallat o Alban e mos fol ne emer tete gjitheve per aleat strategjik me gishtin ne byth!

    Reply to this comment
   • Ylli November 30, 10:58

    Nje pergjigje per karagjozin Alban Dega se per Sigurimsin Bedri Islami as qe ja vlen …..kur burri don te jete legenmbledhes i jashteqitjeve komuniste ,nuk ja vlen te merresh.
    O Bani i Degajve….nga 90 deri ne 92 ,dosjet ishin prone e atyre qe i krijuan ,komunisteve.Per 2 vjet me rradhe paten mundesine e publikimit ose asgjesimit si tu donte trapi.E din pergjigjen e Gramoz Rucit kur i thane qe ke zhdukur dosje ????I seleksionuam dhe i asgjesuam shume prej tyre se nuk kishim vend ????
    Nuk kishim vend ????Hahahahaha.Po pate burreri me pergenjeshtro.
    O Alban karagjozi…..e vetmja parti qe ka ardhur ne pushtet me revolucion te sponsorizuar 100 % nga ASFALIA greke eshte PS.Ne 97 ,greket rekomandonin dhe vepronin haptas ne Jugun shqiptar me perkrahjen e PS.
    E kundershton dot ????Prap po te jesh burre me kundershto.
    Si adhurues i Enverit ,Ti dhe keta komuniste spurthjak qe komentoje te DITA e POPULLIT ,kini pak respekt per udheheqeson tuaj se po e nxirrni legen.Nese Sali Berisha do ishte agjent i UDB ,shoku Enver do ta gjente per 5 min.Shoku juaj Enver zbuloi Mehmet Shehun ,po pirdhte per Sali Berishen.Gjysem ore ne zyre te Sigurimit te rrinte Liri Berisha dhe do tregonte zorret e barkut te 4 brezave.
    Me Miloshevicin eshte takuar Fatos Nano dhe me Vucic eshte takuar Edi Rama.Kur kjo nuk i ben agjent keta te dy ,si na qenka Sali Berisha agjent ,kur nuk ka bere asnje takim me udheheqes serb ???? Apo keshtu ka thene
    Partia dhe Bedri Islami.
    Nese Sali Berisha ishte agjent ,cfare e pengoi PS socialiste te publikonte dosjen e tij te Sigurimit.Ne vitet e perplasjeve te medha 90 -92 ,dosjet i kishin social-komunistet dhe mund ti publikonin kur te donin.Apo kishin simpati per Sali Berishen ???
    Te pakten kini respekt per veten se late name duke shkruar traplleqe.
    Edhe nje fakt o Alban Karagjozi.Kur u be rruga e kombit e akuzuan Berishen si agjent te serbeve se rruga i ndihmon serbet te vine ne Durres .Tani Edi Rama thote te pershpejtohen punimet nga pala serbe ne rrugen Nish -Prishtine qe serbet te jene akses ne portin e Durresit !!!.Ose jane te dy agjent ose asnjeri o Bani Kolopuci.
    Flas me llogjike ,apo eshte e tepert kjo ???
    Komunist dhe llogjik ….e pamundur.

    Reply to this comment
 2. zeni June 3, 15:15

  Une jam i bindur qe Berisha eshte nje agjent serb i ngjitur ne skene nga Ramiz alia, te cilit po ti hapet dosja do shihni qe ka bere loje te dyfishte me dijeni te enverit me serbet.
  Por pse te merremi me kete te cilen ka njerez qe ende nuk e besojne dot?
  Pra ta lem kete dhe te merremi me krimet qe ai ka bere.
  Mbi Berishen ka krime te faktuara dhe askush nuk ben gje .
  Faji eshte i popullit qe beson tek socialistet frikacake.

  Reply to this comment
  • A June 3, 16:14

   Ky artikull i duhej drejtuar prokurorise dhe jo ne popullit te thjeshte.

   Reply to this comment
   • Meteh June 3, 19:44

    Berisha po tallet me mazhorancen,i frikson ata qe jan te korruptuar.Dhe dihet se kush..Eshte kjo arsyeja qe Rama nuk vepron dot,se nuk denon me burg ai,por gjykatat e koruptuara nen pushtetin e SALIUT.MJER SHQIPERIA ne ç’duar ka rene.

    Reply to this comment
    • lleshi June 3, 19:45

     Se ne cfare duarsh ka rene Shqiperia sa semundja vuri poshte Enver Hoxhen e deri ditet e sotme , mjafton te shikosh gjendjen ekonomiko sociale , vrrullet e zhvillimit dhe optimizmin e njerezve te ketij vendi .

     Reply to this comment
     • beni June 3, 19:45

      Shqiptaret e mencur dhete urte qe e duruan kriminelin sali hale berisha, besoj qe tani do te tregohen te matur dhe te duruar derisa gomari president dhe gjithe hordhia e horrave qe krimineli i ruajti per keto dite te keqija per te dhe familjen e tij te inkriminuar dhe te korruptuar, te mbarojne mandatet dhe te ikin nga postet e pamerituara…atehere do ti hapet rruga dhe deshires mbarepopullore per venfosjen e drejtesise duke filluar ne kryekriminelin Sali hale Berisha.

     • Shqiptar March 19, 23:55

      Nje nga spiunet e Serbise eshte dhe “beni” , maqedonasi injorant nga Liqenasi. Ja te tilla pjella bastardesh na kane lene neper kembe pleherat sllave. Fat i madhe qe ky eshte nje injorant klasi, se ne te kunderten do te na bente gjemen me kete pafytyrsi qe tregone. Nuk skuqet fare, kur me qindra here i thone, te shkerrdhevsha, gruan, motren, ate sllaven qe te ka pjelle dhe cfare te permban ai pragu i shpise. Por derri sllav, kaurr derri do te ngelet gjithe kohen.

  • ilir June 4, 08:55

   me te poshter se Berisha jane ata shqiptare qe e ndjekin dhe i lepijne kembet si Basha,Topalli,Duma,Nishani,LLalla,Ajazi etj…..

   Reply to this comment
 3. shqiptari June 3, 15:20

  i dashure bedri mose e beni kaq te forte une kame respekte pere ameriken dhe njekohesishte e ureje qe shqiperin e ka lene ne nje dore te poshtere dhe mizopre si serbia malazezria greqia dhe maqedonia dhe turqia dhe italia te gjithe keta behene nje dore antishqiptare nene mbikqyrjene e repte ameikane dhe natyrishte eshte ky qe eshte dhe pere sherbimete qe bene ata i jane besnike dhe e informojne ne momente qe asnje mose te dali nga ruga ku jane betuare keta pisa shtete armike te shqiperis dhe natyrishte me shume humbete shqiperia dhe populli skllave shqipatre po ky bure seshte asgje veteme sherbetore i devotsheme se e kane kap keq dhe po devijoi dhe sbindete nuk i gjenden me kockate fiserishe jo personalishte dhe nje gje bedri djali pse pase kaq viteshe nuk tregone te verteten dhe te ncjeresh emra ato vite skthehen me dhe e verteta duhete pere te shmangure te ardhmene qe asnje mose te mare persipere shkatrimin e shqiperis se del e vertetea dhe cfre i ngelet nje tradhtari pra lufto dhe trego qe te shmangime te keqen e ardhme qe po na gatuajen keta te pabese nepermjete shqptareve te ndyre

  Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi June 3, 19:46

   Megjithatë socialistët nuk po mësohen të bëjnë një gjë thelbësore,-nuk po i presin kokën gjarpërit!? Me sa shoh e ndjej nuk dinë t’i presin as kokën as bishtin!? Pavendosmeria e socialistëve do ta vrasë revolucionin e 23 qershorit me llomotitje ! Pederastia politike nuk është politikë!?

   Reply to this comment
   • ben June 3, 19:47

    Artikull pak si fantastiko shkencor. Ne se ka arshive Berisha ku eshte kjo?
    Eshte arshive fizike apo virtuale pa asnje vlere ligjore dhe eshte vetem ne
    mendje te ketij ” djalli “. Qe tallet me kete popull e kete vend nuk ka njeri qe
    nuk e di, qe ka para e pushtet dhe kjo dihet se punoi gjate per kete. Por ta
    kete frike nje qeveri e tere mbas pothuaj nje viti kjo nuk ka sens.

    Reply to this comment
    • LM June 3, 19:47

     Patjeter qe arshiva egziston. Rama nuk ka per te bere asgje sepse ne krye te parlamentit eshte gjysma e qeverise, eshte krye hajduti Ilir Meta qe beri pazar me Saliun para 23 Qershorit.
     Shikoni si sillet Edi Rama tamam sikur ishte ne opozite. E degjuat si i tha ne parlament Saliut? Fole sa te duash i tha. Shqiperia eshte totalisht ne doren e kriminelave me pushtet, miliardere
     Nje Milion votat do kthehen shume shpejt ne nje pacavure. Fatkeqsia e shqiperise eshte shqiptaria.

     Reply to this comment
     • eno June 3, 19:47

      Nga leximi kuptova se Bedri Islami I di emrat e te gjithe atyre per te cilet ben aludime. Perse nuk I jepni ato emra Z Islami? Kujt I ruheni? ketu kaarritur puna, Jete apo Vdekjeper Shqiperine! Kush eshte patriot I vertete duhet te dali haptas. Dhe eshte koha t’i happen petet lakrorit jo me aludime por me emra te vertete.

    • Po,Po November 29, 17:57

     O beni” , ose nuk kupton , ose s`do vete qe te kuptosh ! Ti nuk ke aq mend , sa te zberthesh enigmat e sherbimeve inteligjente , kur pyet se: ku i mban dosjet e krijuara nder vite Sali Berisha ; ana tjeter eshte , se ketu nuk behet fjale vetem per Berishen , qe duhet ta bejne zap socialistet, por edhe per nje taborr te tere me idjote e llumin e shqiptareve, qe per arsye nga me te ndryshmet e mbeshtesin ate ! Fuqia e Berishes , qe ai e shfrytezon me mjshtreri nen trusnine e sherbimit sekret serb , qendron ne kanosjen qe ai u ben edhe nderkombetareve per destabilizimin e vendit ( per dhune e “revolucione” demokratike), gje qe iu shkakton te dridhura , kur kujtojne vitin `97, atyre dhe vete popullit ! Nje destabilizim i mundeshem i shqiptareve ne Ballkan , do te thote destabilizim i krejt Ballkanit , sepse shqiptaret jane te shperndare ne gjithe keto shtete , gje qe do te perhapej zinxhir edhe me nxitjen ruse e turke . SHBA dhe BE-ja kane boll hallet e tyre , qe po gerryhen nga krizat e problemet e tyre te brendeshme dhe nuk duan te merren me hallet e te tjereve , ndaj kerkojne me cdo kusht STABILITET !
     Sa per Bedri Islamin , duhet falenderuar shume , per kontributin e cmuar qe po jep , permes shtypit , per qartesimin e njerezve dhe nxjerjen ne shesh te te vertetes .
     Sa i perket Edi Rames , kuptohet fare lehte , se ai nuk ia ka haberin fare , punes se sherbimeve sekrete dhe rezikshmerise teper te larte qe ata paraqesin per sigurine kombetare dhe fatin e se ardhmes se vendit !
     Vetem trajtimin e vecante qe ai i beri dhe po i ben “dores se djathte” te B.Gazidedes (Visho Ajazit) , mjafton e tepron per te kuptuar se Edi Rama eshte nje cope debil , ne kete fushe dhe … , per fat te keq , nuk mund te pritet asgje e mire prej tij !

     Reply to this comment
     • DASHAQIRES November 30, 12:36

      Sikur ta dije qe POPO i thone SUMES do e kuptoje dhe se ciles kategorie i perket.

      Akoma nuk e ke kuptuar qe SA HERE QE HAP GOJEN vetem jargat te kullojne ?

 4. Hm... June 3, 15:28

  Fshati qe duket nuk do kallauz. Mire se shkaterrimi qe la pas nuk zhbehet por te pakten ti gjendet vendi dhe te hyje ne histori si Esat Pashe Toptani se deri me tani akoma e quajne hero!!!

  Reply to this comment
 5. male osdrimi June 3, 15:33

  Dua ta besoj, pasi ne gjithe strukturen ku ka vepruar Berisha si president, kryetar partie dhe kryeminister veprimtaria dhe ndikimi i sherbimeve inteligjente te fqinjeve ( te cilet per fatin tone te keq jane ne sinkron me shqiptarin ) ka qene evident dhe vendimtar ( vleresoni gjendjen ne te cilin ndodhemi, me keq eshte vetem miserja ). Sidoqofte kam njohur para 90 nje Berishe, me nje dashuri feminore per Kosoven, ndaj me bindje them qe ka tradhetuar veten, por Kosoven jo (Ajo eshte gjaku jone qe nuk falet ).

  Reply to this comment
  • FLAMUR NOKA ME DAJAT E VET NE BEOGRAD November 29, 19:00

   Per Male Osdrenin
   Nuk te kuptojme dot me dashamiresine tende per nje kriminel me vule ne balle si Sali Berisha ! Je duke folur per ujkun , apo per gjurmat ? Ose duhet te jesh teper naiv e me logjiken e nje femije , ose …. mund te jesh ndonje maskara i vene nen sherebimin e UDB-se si shume te tjere !

   Reply to this comment
 6. Anderson June 3, 15:34

  Lufta kunder KRIMIT POLITIK apo ordiner, s’behet me shkrime apo me hartime. Tashme edhe foshnjet ne bark te nenes e diine dhe e kane te qarte cilej jane keta KRIMINEL, qe jo vetem kan vjedhur e mashtruar por edhe vrare e dhunuar, e katandisen dhe e cuan Shqiperin ne nivelet e shteteve te kategorise se shtate dhe vazhdojne t’a mbajne peng ket’popull.. . S’e kuptoj se c’fare pret akoma kjo qeveri?

  Reply to this comment
 7. BILLI & WILLI June 3, 15:44

  ARKIVA KRIMINALE E PERBINDESHIT BERISHE PER 3 MILJON QORRAT SHQIPFOLES NE FERMEN E KAFSHEVE TE XHORXH ORWELLIT

  WANTED KILLER BERISHA
  Ka dicka qe nuk shkon qofte ne reagimet e qeverise re si dhe ne qendrimet teper zhgenjyese te stafit ambasadoreve ne Tirane apo te dipllomacise euro-atllantike.
  Sot tigrat ,zvarraniket dhe hijenat e Sali Berishit po vene me shpatulla pas muri Edi Ramen Por harakiri i Edi Rames eshte se nuk po ben asnje akuze per miljona tonelata krime qe ka bere kupola mafjoze e Don Corleones qe do jete shkaku kryesor qe PS dhe Edi Rama do kete nje fund te shpejte:
  Per tu bindur lexoni keto rrjeshta poshte qe tregojne se nuk ka plumb e litar qe te laje krimet e berishit.Ate qe nuk e beri Beogradi dhe Athina per qindra vjet e beri BAJLOZI I LUGUT TE ZI TE TROPOJES per dy dekada
  TRADHETITE & POSHTERSITE
  1- prishjen e qeverise stabilitetit 91′
  2- fronezimi i janullatusit
  3- aderimi ne konferencen islamike pa referedum
  4- sabotimi i levizjeve per pamvaresi ne kosove
  5- furnizimi me nafte i milloshevicit
  6- vjedhjen e votimeve te 96′
  7- rrahja masive e demonstrueve ne sheshin Skenderbej
  8- rrezimin e shtetit dhe vellavrasja ne 97′
  8- grushti i shtetit shtator 98′
  10-impikimi familjarisht i tij ne holokaustin e gerdecit
  11- miratimi i varrezave te ushtareve greke
  12- injorimi total i ceshtjes came
  13- shitja e detit jon
  14- implikimi me ligjin e plehrave
  15- vjedhje e votimeve ne 2009
  16- masakra e 21 janarit
  17- vjedhja e votimeve 2011
  18- perdhosja e luftes N.CL
  19- glorifikimi i satrapit zog
  20- deklarata qe kemi gjak turku.
  21- Shitja e resurseve strategjike
  22-lidhja me mafiozet e podestes
  VRASJE PERSONALE & SHTETERORE
  23-remzi hoxha
  24-kosta trebicka
  25-fatmir xhindi
  26-komunari ne kukes
  27-oficeri shikut
  28-gjyqtari konomi
  29-26 viktimat e gerdecit
  30-4 protestuesit e 21 janarit
  31-zhdukja e fisit haklajve
  32- nxjerrja ne prite e azemhajdarit
  33-vrasja e 10 komisaerve te policise
  34-vrasja e mbi 500 policeve ne detyre
  35-ngujimi i 3110 familjeve ose jane gjak
  37-1800 te vrare me kanun
  GENJESHTRA & VJEDHJE & MASHTRIME & SPIUNIME
  38-parlameti i ri
  39-stadiumi i ri
  40-xhamia e re
  41 -rruga e Arberit
  42 -rrethrrotullimi ne unaze
  43-h/c skavices
  43-h/c devollit
  44-mullinjte e eres ne karaburun
  45-centrale atomike per tu bere superfuqi
  46-hekurudha tirane-pekin
  47-superfuqi arroresh
  48-mbjellja e 10 miljon rrenje ullinj
  49-deshtimi i censusit
  50-vjedhja e 300 miljon dolarev te rruga kombit
  51-shitja e hidrocentraleve
  52-shitja mafjoze e armatimeve
  53-shitja e reparteve ushtarake + shqup-in
  54-deshtimi i shitjes albetrolit dhe armos
  55- linja e tramvajit Lulit ne tirane
  56-shqiperia 1-euro
  57-denoncimi i Hysen Shoshorit
  58-denoncimi i Margarira Kostaqit
  59-tjetersimi mafjoz i Shqup-it
  60-tjetersimi mafjoz i ambasades kineze
  61-tjetersimi mafjoz i sh.o. Fier
  62-ri-aprovim i ardhjes milionave ton plehrave
  63-cmenduria me emrin e bjeshkeve te nemuna.
  64-perdhosja e eshtrave te A.Hajdarit dhe VK.
  65-lejimi i rajersonit ne fushate elektorale 1992
  66-mos hapja e dosjes se sigurimit shtetit
  67-poshtrimi i Jon Withersit
  68-poshtrimi i Arvizuse
  69-injorimi i greves urise te te perndjekurve politike
  70-pergjegjsia per djegien e dy prej tyre
  71-raportimi ne amb.amerikane per 14 shtatorin 1998
  72-ngritja e bustit te ahmet zog tradhetarit
  73-ngritja e bustit te ish sigurimsit Sabri Godo
  74-Ngritja e bustit te droge-dillerit Azem Hajdarit
  75-rehabilitimi i bashkpntoreve te fashizmit
  76-rehabilitimi i terroristeve dhe diversanteve
  77 –skandali arsidi
  78- vijon saga e krimeve

  BERISHA ESHTE NJE SUPERKRIMINEL POR NUK ESHTE FAJTOR…

  Reply to this comment
  • mergimtari fv June 3, 22:05

   Billi&Villi kjo lista juaj made in Berisha eshte si Ishulli i Thesarit i George Orwell megjithese ju i drejtoheni Fermes se Kafsheve Albaneze te nuk ndihet i gjalle .

   Reply to this comment
  • Janina June 4, 15:34

   Shkrimi origjinal dhe kjo liste dune çuar ne prokurori ushtarake, sepse gospodin Berishoviçi meriton gjygjin ushtarak. Shkrime te tilla vetem zemerojne kopene e saliereve sepse lexojne (por nuk upotojne) se po iu ngacmohet kreu i kopese se tyre.

   Reply to this comment
 8. gjergji June 3, 15:52

  Z. Bedri, deri tash keni thene shume gjera, te cilat per nga menyra e te shkruarit, (pa emer apo autor) i ka shkruar Berisha ne kaq e kaq vite. A mundesh , meqe ke marre mundimin e po shkruan, qe ti thuaash gjerat me emrin e vet…??’ Nese ke fakte dhe dokumente te sakta, se keshtu kemi kaq e kaq vite qe degjojme dhe lexojme, saqe shohim pas çdo posti nje spiun apo armik te Shqiperise… Silli ketu apo dergoi ne Prokurori… ndryshe mos na bombardoni me te tille letersi konspirative…

  Reply to this comment
  • DASHAMIRESI November 29, 18:09

   Gjergjiiiiii , a e ke idene se cdo te thote gazetar , prokuror , gjyqtar , sherbim inteligjent (sekret) … ?! Duket se je esell fare , ndaj edhe kerkon “qiqra te skuqura” prej Bedriut !!!

   Reply to this comment
   • PO.PO i thone SUMES November 30, 12:55

    Mos u merakos per e “dashamiresit” se I TILLE ESHTE SA HERE QE HAP HALENE. Lere pabuksin t’i kullojne jarget se eshte duke ushtruar zanatin e bythlepirjes.

    Reply to this comment
 9. Anonimi June 3, 15:54

  Per te gjitha keto qe thoni me mire se kushdo tjeter i di Visho Ajazi ,jo pa qellim ai u kthye ne krye te detyres , Rama nuk eshte ne gjendje te dergoje para drejtesi Gjin Gjonin , pa le pastaj na prallis se do te dergoje perpara drejtesise ish ministrat e Saliut dhe Saliun vete, kesaj i thone te shikosh enderra ne mes te dites . Shqiperi gjithe lezete me keta burra qe ti linde , ne funde te europes ti mbete . Popull trim e patriot , gjithe mundi dhe djersa i shkon kot .

  Reply to this comment
 10. lis dushku June 3, 15:58

  Populli ja shkaterroi garden dhe shik-un ne 97-en,ushtrine e shkaterroi vete,kur e pa se nuk kishte ushtri personale.Socialistet e mbrojten,ju bene mburoje,i dhane kurajo derisa realizoi grushtin e shtetit.Po te mos ishin socialistet populli do ta kishte djegur ne presidence.Ja dhane pushtetin perseri ne 2005 dhe sot dijne vetem te qahen.Nuk kemi me nevoje per parti te djathta dhe te majte,kemi nevoje per nje parti qe kur nte vije ne pushtet te ndeshkoje krimet e Berishes.Jane 107 krime te renda te renditur ne kete forum nga komentuesit.

  Reply to this comment
  • LILOLABJA December 2, 13:44

   Comenti juaj “lis dushku” per mua eshtee perfecttttttttttttt .
   Nuk ka nevoje per asnje shtese .Na mjafton vetem 97-ta qe ARMIKU ZYRTAR i Shqiptareve te kete fundin e Esat Pashes,por siç dihet qe ne ditet e sotme burrat e vertete jane drejt zhdukjes ben, qe krimineli Sali te jete akoma i lire ne natyre .

   Reply to this comment
 11. . June 3, 16:06

  *******************************************************************************************************
  Z.Rama,

  Ku eshte Drejtesia qe premtove popullit ?

  Nese nuk vepron arrestimin e kriminelit s-Ali Bisha …. largohu, dorezo pushtetin dhe votat e popullit.
  ********************************************************************************************************

  Reply to this comment
 12. baba nga durrsi June 3, 16:20

  keni te drejte zoti B. ISLAMI me kte shkrim,saqe duket sikur jemi ne kufijt e te pabesueshmes me ate qe shkruhet e flitet per kte njeri prej me shume se 20 vjetesh,por ajo qe na preokupon te gjitheve eshte se edhe ARKIVAT KOMBETARE te SHTETIT, apo ato te SHERBIMEVE TE INTELIGJENCES tashme duhet te jene zhdukur, ose te jene manipuluar rende saqe nuk i sherbejne me te vertetes dhe gati gati mund ta nxjerrin hero kombetar kete diktator dhe tiran, dhe tashme te vertetat e shkruara do te varrosen bashke me te dhe neve do te na mbeten ne duar, vetem memorie veteranesh ,rrefime apo esse nga ish politikane,libra kujtimesh,por kurre asgje te shkruar dhe te vulosur,te dokumentuar qartazi dhe netto per batakcilleqet dhe pislleqet qe ky njeri ka kryer ndaj popullit dhe vendit te tij! Ky njeri hyri me dhune dhe dredhi ne historine politike shqiptare, dhe do dale vjedhurazi nga dera e pasme e saj pa i hyre gjemb ne kembe!

  Reply to this comment
  • s.g. November 29, 21:55

   Nëse dosja e pra pluralizmit i është zhdukur apo ndoshta edhe nuk ka pasur nga vitet e90 e deri më tani puna e S.Berishes për shtetin dhe për shqiptarët dosja është krejt publike faktet janë vetëm ka mungu zbatimi

   Reply to this comment
 13. Fari Balliu June 3, 16:35

  Ne se i shkruan ne pjesen e dyte dakort,por ke harruar te thuash se ce beri cekun qe mori ne vitin 1976 ne dhomat masonike franceze?Cfare bizete ka bere me Milloshevicin ne Maqedoni qe eshte edhe shkaku i zhdukjes se Remzi Hoxhes?kush e coi mercenarin e tij me pseudonimin “Bozhurrja” e punon ne nje televizion te Kosoves?Me cilin atribut ishte Fazllici ne mbledhjen e kshillit te sigurise se shtetit?Si keto e shume te tjera nuk jane ne arshiven e Tij,por te dikujt tjeter qe e mban ne loje akoma nga ku arrin deri aty sa i thote ambasadorit Amerikan se do ti pres duart.
  Ty ju faleminderit dhe gazetes Dita,por nuk e mban arshiva e tij kete akoma,por e mban ajo arshive qe juve e dini mire sic e di mire edhe populli shqiptar.Si juve nuk shkruan askush tjeter,jo vetem se dini shume,por edhe se ja di mire anen “Arshives” dhe kohes kur ajo eshte e perdorsheme per te gjithe.Une mendoj se ka ardhur koha te hapet kjo “Arshive” DASHTE ZOTI..!!??

  Reply to this comment
 14. Lleshi June 3, 16:46

  Bllla ….bllaaaa …..blllaaaa !

  Shqiperi me burra kurva
  qe te ka thene nje kurve e ndritur :
  O krimb deri atje si je ngjitur ?
  -duke u zvarritur vella , duke u zvarritur !

  Reply to this comment
 15. Hm... June 3, 17:04

  E po ky milet jemi ne. Ai beri gjemen me 1997, me 2005 erdhi me vote. Edhe vjet, vertet mori 1 milion vota kunder por prape mori trecerek milioni vota pro megithse shiti detin per te mos e zgjatur me tej. Ja cfare mileti jemi ne. Votojme Esad Pashe Toptanet. Ai duhej te mbetej me nje grush votash… dhe prape dhe sot ka kamikaz qe e adhurojne ate dhe B tjeter. Ai gjen shesh pa ben pershesh.

  Reply to this comment
 16. Teli June 3, 18:59

  Z.Islami. sh.faleminderit.per faktet konkrete dhe arkivin e Berishes,Arkiv 1/2 e atij qe memoria jone e dhe e popullit te ndershem di mbi arkivat e SB.
  Por do te ishte me interes te sillnit ne memorien edhe fakte tronditese te tij nga arkivi i SB,
  Lidhjet e tij dhe ato familjare me UDB en.Lidhje qe datojne qe nga viti 1946 qe vjerri i tij shkoi ne Serbice si ushtarak.Njohja dhe martesa me Milica Ramen.Aktiviteti i tyre ne favor te dyfishte doppio rol sigurim i shtetit dhe UDB-a.Lidhjet e aferta familjare te vjrres se tij me udheheqesine e Miloshevicit.
  Aktiviteti i SB gjate kohes si studente dhe me pas si mjeke.
  Sa here ka shkuar jashte shtetit ne France dhe ne vende te tjera,me ke eshte takuar dhe nga kush eshte financuar.Aktiviteti i tij si bashkepuntore i sigurimit te shtetit.
  Aktiviteti i tij si sekretar i Komitetit te Partise te Fakultetit te Mjekesise dhe i Spitaleve civil ne Tirane.Detyrat qe ka kryer.Lidhjet e tij me Bllokun.Lidhjet e tij me familjen Kapo.Lidhjet e tij me Mehmet Elezin.A ka qene ky i fundit si nderlidhes i Berishes .Keto dhe te tjera qe nje pjese te tyre i keni bere prezente ne shkrimet e kaluara.Ne se do te hapen dosjet edhe pse SB pretendon se dosjen e tij e ka zhdukur te jete i bindur se fotokopja e tij ekziston
  Edhe nje here .Faleminderit gazetarit Bedri Islamit Por me interes do te jene ne shkrimet e ardheshem nga Ju.B.Islami mbi aktivitetin e SB.
  Sekretar i pare i Komitetit te Partise te Universitetit dhe i Mjekesise ne Tirane gjate regjimit te E.Hoxhes…

  Reply to this comment
 17. P.A.B June 3, 19:03

  Arkiv, nje koleksion historik dokumentesh ose rekordeve, qe permbajne infromacion rreth nje vendi, institucioni apo grup personash. [perkufizmi]

  =======

  Arkiv – e shkuara – ka ikur – s’vjen me = Histori.

  Nese dikush e disa, tentojne te fusin me perdhuni ne vemendjen tone, ta perdorin per diversion a qofte qellime te pa-ligjshem [sic thuhet qe eshte perdorur] nese nuk penalizohen, te pakten ta harrojme. Shume gjera kane kaluar pa denuar ne kete Shqiperi; por mos te na ike truri duke raguar ne cdo FB-Deklarate Parlamenti a Thenie te z. Berisha. Sado te mundohet te jete faktor ai eshte e shkuara, te injorohet ne tendence dhe te perballohet me qetesi institucionale.

  Votat qe ka marre e manipuluar dje, e Rrogen nga Fondet Publike qe po merr sot, nuk i kane dhene te drejte te perjetshme [ongoing consent] per te dhunuar vemendjen tone e te rrije dite-e-nate perballe nesh. Editorialet e z. B. Islami jane gjithmone te lexueshme; por sot kemi Probleme te Mprehta Ditore. Varferine, Korrupsionin dhe Kriminalitetin; keto zgjidhje duhen kerkuar tek qeveria e dites, jo tek Pleqte e PD-se dhe ish-rit, qe vijne nga Politika e Tokes se Djegur.

  Normaliteti nuk behet me koken nga pas. z. Berisha la nje vend ne borxh, kjo Qeveri hyri ne borxh duke hipotekuar Republiken ne nje ri-pagese prej 15 vjetesh. Ne duam te degjojme per pune qe kane rezultate ndaj varferise e papunesise. Jo “muhabete studiosh alla-shqip” Populli Shqiptar do dhe ka nevoja deshperuse per:

  Rend
  Shendetesi
  Arsim
  Punesim
  Mireqenie.

  Reply to this comment
 18. Meteh June 3, 20:27

  Z.BEDRI ISLAMI,po i ben nje sherbim te madh ketij kombi,po i jep nje pasqyre te rifreskuar maxhorances aktuale per bemat qe ka bere e po ben hajduti e krimineli Sali Berisha ne keto 23 vite.Ky person i pashembullt ne Shqiperi,Europe e Bote per paudhesit e tij ne dem te popullit te vet jane kriminale dhe, nuk po i hyn gjemb ne kembe,duke marr zvarr mazhorancen sikur te ishte ne pushtet.Te gjith e din se ai mbeshtete nga lobi Serb,Grek,Rus,Amerikan,etj,etj,dhe pretendon ti vej flaken shqiperise per te prur PD-ne ne pushtet,per te siguruar pasurin e tij, familjen,e pse jo edhe nga burgu i siguret,qe mazhoranca eshte e perçar ne vendimmarrje.diku lepuri flë,Rama punon me “nje krah”TUNG.

  Reply to this comment
 19. MARKO June 3, 21:24

  Berisha eshte nje cope m.. ti qe po qelb çdo ane e cep te Shqiperise. Sa per arkiv, le ta mbaje bashke me ka ..in e Noc Rrokut.

  Reply to this comment
 20. albani June 3, 22:09

  Per Billin&Willin!

  Me behet qejfi shume, qe me ne fund pashe dhe lexova shenimin tuaj lidhur me George Orwell dhe Fermen e Kafsheve te tij!

  Jane te pakte ata shqiptare qe e kane lexuar dhe ta kene kuptuar. A nuk eshte e gjitha per Napoleonin tone, Sali Berisha me Fatos Nanon, Edi Ramen, etj. Ja, ky eshte Sali Berisha qe do te na sillte demokracine dhe nuk beri gje tjeter vecse e varferoi kete popull, e talli, e vrau, e mashtroi dhe vet u pasurua ne menyre te perbindshme, bashke me ate turidhelpren Gita dhe ate turipederi i Zenit. Te gjitha kafshet jane te barabrta, por disa jane me te barabarta! Salkiu eshte nga ato kafshe qe eshte me i barabarte se te tjerat! Faleminderit qe e solle ketu kete teme!

  Reply to this comment
 21. tomas June 3, 22:54

  berisha eshte shtet brenda shtetit ARKIVAT E PLKUT MERE jan gozhda e………..AMUND TE ME THONI PSE LIGJI FLE GJUM per plakun mere.

  Reply to this comment
 22. Tradita June 4, 02:23

  Te pakten njerin e njeh mire Berisha dhe ky eshte Bedri Islami. Une pyes veten sa tru kane ne koke keta njerez qe besojne Bedri Islamin. A e dini pse nuk shkonne Kosove Bedriu.Ka qene edhe perfaqesuesi politik i U C K. Sot duhet et ishte drejtues atje.pse ? Nuk e lejon Berisha se i dergon dosjen…..

  Reply to this comment
 23. Deli June 4, 03:42

  Vetem mendja e ” ndritur” e z.Islamit dhe imagjinata e Baronit Munchhouzen mund te lanson keso marrina. Ato “fakte” qe ai pretendon se i din muk merren permes telefonave, llafeve apo burimeve qe ai pretendon.Do te ishte me e sinqert te citon burime tani te zbardhura te amerikaneve,gjermaneve, francezeve, zviceranve etj. per “berhamen, shtabin e UCKse”
  Apo se paku te merr informata burimore per ata njerez nga shoket, bashkefshataret, rrethi i tyre ne Kosove.

  Reply to this comment
 24. Malo June 5, 12:57

  Nje analize sa e gjitheaneshme, aq edhe e dokumentuar. Por, duhet te keni parasysh nje diçka fare te vogel z. Bedri. Perveç lidhjeve nga 1984 e ne vazhdim me serbet, Saliu vuan edhe nga nje sindrom i perbashket me Ramiz Alin. Vuan nga sindromi i inferioritetit ndaj jugoreve. Kjo eshte nje brenge e madhe e tij qe nga koha (viti) qe erdhi ne Tirane te Medreseja per ndihmes mjek. Sigurishte qe dosjet e sigurimit te shtetit jane diametralishte te kunderta me ato te UDBs, sepse te parat sipas menyres dhe ligjit te kohes i sherbenin Shqiperise dhe shqiptareve, te dytat ato te UDBs i sherbenin Serbise dhe shkaterrimit te shqiperise. Ne kete kuptim Saliu dhe grupi i tij me besnikun e vet Gazideden e koo. kane shume per te thene para drejtesise. Ky shkrim dhe ato qe keni botuar ju me pare, pa permendur edhe mjafte shkrime te tjerat te botuara ne gazetat Kosovare, do te mjaftonin te nxirrnin ne drite te vertetat e hidhura te familjes Berisha, por edhe hendekun e thelle ku e kane futur shqiperine dhe popullin tone kjo bande antishqipetare. Por sot fatet e ketij vendi jane ne duar te disa te paafteve, servila ndaj te huajve qe e duan Shqiperine lesh arapi, por ajo qe eshte me e keqe qendron ne realitetin qe Prokuroria dhe Gjykata jane ne dore te sharlataneve qe i ka caktuar vet Berisha dhe veç ruajtjeas se tij, ata smund te bejne gje tjeter. Keshtu qe dosjeve Berisha edhe per shkak te moshes do u pij lengun si i thone, dhe ne moshataret e tij do largohemi nga kjo bote me daramet.

  Reply to this comment
 25. Agimi March 19, 21:26

  Bedri ,je fantastic,i duhet cjerre maska ketij krimineli, dhe duhet cuar para drejtesise,

  Reply to this comment
 26. Uku prej Tamare March 19, 21:28

  Une mendoj, qe ky shtet i kapur keq, qe te vihet ne levizje dhe te beje katarsisin (vetepastrimin) e vertete, duhet ngritur ne nje proteste popullore me nje kauze te perbashket:
  SALI BERISHA NE BANKEN E TE AKUZUARIT PER KRIME , GENOCID, KORRUPSION DHE TRADHETI NDA SHQIPERISE DHE SHQIPTAREVE KU KU JETOJNE!

  Reply to this comment
 27. DRENICA E KUQE March 19, 21:52

  Z. Islami, agjenturen e Serbise ne Tirane dhe ne Kosove (UDB) e bejne “shqiptaret” si Ibrahim Rugova, Sali Berisha, Isa Mustafa, Lulzim Basha, Mehmet Kraja, Jusuf Buxhoovi, Mehmet Emerllahi dhe sa kolspeci tjeter, he mozomokeq per Shqiperine dhe popullin shqiptar!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
  • mirel December 1, 22:29

   Dakort me ty Drenica e Kuqe, po duhet ti shtoj dhe dicka tjeter, qe aleanca e UDBse ne shtetin e sotem shqiptar eshte Edi Rama. Skenari serb eshte i gatuar me finokllekun me te madh. TE duket se eshte dhemb per dhemb me Berishen, po te ndihmoje futjen e Serbise ne BE , lenien e Kosoves nen Serbi, dhe bile futjen e Shqiperise nen konfederaten ekonomike yugosllave.
   Sa per Berishen dhe Bashen ka aq shume fakte per tu denuar sa nuk kane nevoje fare te gjenden dosjet.
   Dhe prape nuk po i denon njeri. Keshtu qe ekuacionin e zgjidh vetem prania e Ramiut brenda corbes serbe

   Reply to this comment
 28. kastriot March 19, 22:41

  kkka mbi34 vjet qe keto problem jane shtruar hapur ne’ tavolinat shqiptare’ por fakt eshte qe jo jo vetem nuk eshte sheruar problemi por eshte maisur me keq duke filluar me yllin ne ngjitje Ramiz Alia.Kur ripermenden keto probleme ose projektohet nje mashtrim I ri ose pranohet deshtimi dhe pamundesia e zgjidhjes.

  Reply to this comment
 29. Alphade March 19, 23:18

  Pa tjeter UDB-ja, qe vazhdon te jete ajo e Milloshevicit, idem V.Ajazi i Berishovicit,
  punojne dite e nate per destabilizimin e Shqiperise . Edhe greku nga ana e tij ,ne
  unison me serbin duke perdorur agjentet e tyre te brendeshem cdo dite , cdo ore ,
  cdo minut sabotojne me tritol, me vrasje, me vjedhje ,me shpifje ,sic ben banda
  mafioze e Vicidolasit …!! Nje fakt i pakontestueshem: Te gjithe shqiptare e dine
  se c’ka deklaruar parlamenti jugosllav ne nje kohe jo te larget: pyetja ka qene kjo:
  Ku kane shkuar 70 milion dollaret qe kemi destinuar per Shqiperine ???
  Konkluzionet le t’i nxjerre cdo shqiptar me dy gisht balle !!!

  Reply to this comment
 30. Artur March 20, 00:22

  keto jane perralla qe i kane thene te tjeret dhe Bedriu i ka mbledhur. Shume mire Bedri qe ke arkivin tend, edhe Enver Hoxha e kishte. Ndonje gje te re, se keto i kemi degjuar shume here, kush ishte ai apo kush e beri, metode e vjeter e gazetareve te ZP, formati leter e hapur. Me fjalet e Fatos Klosit nuk shkohet as ne hale jo me ta perdoresh si refence, te fshehte sigurisht se e di qe po ja permende emrin, ti bie vlera artikullit se ne e njohim mire kush eshte, e shohim rregullisht ne ndonje tv te e dallojme sa “personalitet” eshte.

  Reply to this comment
  • Arturi tjeter March 20, 01:37

   Ke te drejte, ne hale shkohet vetem me ty dhe Salukun tend. Boll u rreke duke mbrojtur kriminelin me te zi qe ka pare historia jone, Sali mutin!

   Reply to this comment
 31. padrino March 20, 00:27

  i nderuari, Bedri Islami, këto 25vjet të shkerdhatokracisë , shërbimet sekrete greko -serbe kanë bërë atë çfarë u ka interesuar politikave të shteteve të tyre, në Shqipëri, cioe vuol dire, shkatërrimin total të vendit tonë, me agjentin kryesor të tyre sali Berishën , të projektuar në krye të pd, nga Jagua i PPSH , ku gjen saliu gjithë atë guxim e atë vullnet ta mbajë peng Shqipërinë edhe sot e kësaj dite, natyrisht që ka mbështetje ruse, greko, serbe, pa harruar dhe politikanë të tjerë spiunë që militojnë në të dy krahët e politikës, duke mos harruar se klani ortodoksë, grekofilë është shumë i fuqishëm në Shqipëri, ku veprojnë drejtori asfalisë greke janullatosi me ndihmësat e tij, dulen, bollanon.si ka mundësi që socialistët sa herë që vijnë në qeveri nuk marrin asnjë masë ndëshkimi për berishovicin dhe bashkëpunëtorët e tij që e kanë shkatërruar, dhe kanë vënë në pikëpyetje ekzistencën e shtetit shqiptar, gjatë këtyre 25vjetëve ,ose hanë në një çanak me salinë, ose kanë frikë nga ai.

  Reply to this comment
 32. toni March 20, 00:33

  Bravo z. Islami. Me se fundi dikush e kupton te gjithe lojen ashtu sic po luhet nga UDB-ja dhe spiunet e saj ne te gjithe territoret shqiptare. Une kam qene duke ‘lehur’ ne te gjithe mediat dhe jam i lumtur qe z. Islami me se fundi e shpalosi planin shume bukur dhe me detaje.

  Reply to this comment
 33. Emigranti March 20, 00:54

  Besoj se po saqe ne krye te shume gjerave ka qene dhe eshte Sali Berisha normalisht qe cdo gje ndodh Edhe Kosoven ai asnjehere nuk e ka dashur dhe gjithmon ka vepruar kunder interesave te saj Qysh ne kohen e embargos se naftes kur furnizoi makinerine e luftes Serbe kunder Kososves me nafte e me radhe per luften me Bukoshin me vrasjen e shume personaliteteve te Kosoves ne Shqiperi me Rambujene e shume fakte te tjera qe kane dale per te. Ndersa per Shqiperine dihen veprimet e tij dhe nuk besoj se ka diskutime se ato mund te jene me dhjetra te tilla.

  Reply to this comment
 34. besnik March 20, 01:22

  Po cfare duhet te presin shqiptaret nga Sali Berisha?!
  As qe ka dyshiomin me te vogel se ky eshte spiun (agjent eshte fjale zbutese ne te tilla raste), spiun dhe kryespiun. E ka filluar me sigurimin e shtetit, me pas me UDB-ne dhe madje edhe spiun i amerikaneve. Sa per Ramiz Aline, ai ka qene spiun vete, i rekrutuar nga SIM-i italian qe ne kohen e luftes, kur u arrestua nga italianet dhe qe u la i lire me pas prej tyre. Por mos harroni se ka qene edhe spiun i rusit i KGB-se. A ju kujtohet komisioni hetimor i parlamentit per Masakren e Tivarit? Po apo jo? Ishte koha kur Ramiz Alia shkroi librin “Jeta ime” dhe Saliu u tremb se mos Ramizi fliste per jeten e vertete te tij, si spiun i italianit, serbit, rusit, prandaj Saliu krijoi komisionin per t’i bere presion Ramizit qe te mos shkonte me tej. Saliu, u perzgjodh nga sherbimi sekret serb, u perkrah nga Ramiz Alia, dhe finacohet nga UDB-ja. Pra, Shqiperine deri tani e kane drejtuar sherbimet e huaja me spiunet shqiptare ne krye.

  Reply to this comment
 35. Alphade March 20, 02:51

  Z. I slami , nje bravo kozmike !!! Prokuroret e se nesermes nuk do te kene nevoje per
  pretencen qe do t’i japin kesaj monstre, po ashtu hetuesia, ate ia keni dhene Ju ,ne me
  se te qarte . Shqiperia deri me sot , gjate ketyre 103 vjeteve qe njihet si shtet nuk ka pa-
  re dhe besoj se edhe ne te ardhmen ,pas denimit shembullor te kesaj monstre ”per tradhe-
  te larte, nje antishqiptar me te lig , me diabolik , ”drakula shqiptare” , se sa ky njeri, agjent
  i UDB-s , i ardhur nga Vicidoli ne Tirane me nje valice kompesate dhe nje pale opinga lope.!!!
  Per te shprehur urrejtjen ndaj ketij antikombetari te betuar nuk gje fjale nga fjalori shqip,
  prandaj po i sygjeroj te lexoni ”Latren e zaporozhjeve drejtuar Sulltanit te Turqise ….!!!
  Kete fjalor meriton ky tradhetar … !!!!!

  Reply to this comment
 36. Dardhari March 20, 03:07

  Une ju lexoj me qef se thoni gjithmone gjera te sakta . Po do ju lutesha shume me ne fund per deri sa dini gjera na i thoni me Emra jo te na lesh te supozojme
  Kam lexuar qe ju kini Arshivin e luftes se Kosoves plasjau suratit nje here e mire qe edhe ne te bindemi plotesisht dhe Drejtesija te kete fakte te veproje se keshtu njeri akuzon tjetri kundervepron dhe ne ushqehemi me peralla.

  Reply to this comment
 37. TOMORRI March 20, 05:48

  Si gjithmone kunder Berishes.Asgje e re.
  Me dosje pa dosje ai eshte figura kryesore e ketyre 25 vjeteve.
  Edhe me Serbet edhe kercenon ambasadorin amerikan sikur nuk shkon.
  A i kordinojne Serbet zhvillimet e fundit.???
  Kur ishte Berisha ne pushtet e kishte zhvillime Kosova ne Shqiperi ishte e njejta situate tritoli si tani.
  Berisha e kishte fajin ??? I sharronte kembet karriges se vet ???
  Armiku kryesor i yni eshte paaftesia jone per ta bere te begate Shqiperine dhe jo Vetem Serbia.
  Ata gjejne shesh e bejne pershesh.
  Me apo pa Berishen, asgje nuk ndryshon . Nje mut jane kush e merr ate dreq karrige.
  Mos po vidhet me pak, mos po abuzohet me pak tani.???
  Vazhdo me Berishen e nxirrja fundin sekreteve, ndoshta kalin ne orgazem nga kenaqesia.
  Kanceri jemi ne, te pasherueshmit e dale nga izolimi dhe fukaralliku qe na ben te babezitur se bashku me politikanet tane cakenj.
  Ne drite te diellit qeveria rilindase po i jep doren e fundit Shqiperise me vjedhje e babezi proletare e si gjithmone perpiqemi ta gjejme fajin tek tjetri.
  E keqja ka emrin tone , Berisha eshte vetem zedhenesi i shume prej nesh.

  Reply to this comment
 38. shqip hesapi March 20, 06:25

  B,Islami i ka thene edhe here te tjera keto fakte ne shkrimet e tij.Pse prokuroria nuk heton mbi keto te dhena?Pse nuk e therrasin Bedriun dhe te gjithe ata qe shkruajne keshtu dhe te deshmojne ne prokurori ?Pse Saliu nuk i hedh ne gjyq po qe se jane shpifje ?. Vazhdo Bedri te lumte dora dhe mendja.

  Reply to this comment
  • MONIKA , NEPERKA PIKA - PIKA November 29, 18:53

   Pse …, pse… , pse…, PSE TE TE PELCASIN SYTE ! A nuk e di ti se prokuroret dhe gjykatesit e te gjitha shkalleve jane njerezit me te besuar e te kompromentuar prej Berishes ? A e pe , se ne kerkesen per arrestimin e Sajmir Tahirit , qe te tre prokuroret ishin nga Tropoja dhe me precedente te theksuar penale ? Si mund ta hetojne e gjykojne Berishen ata ? Vetem nje injorant deri tek thonjte e kembes mund te flase keshtu more “shqip hesapi ” !

   Reply to this comment
 39. Lloji March 20, 07:42

  Rama Ik, po imunizon anti-shqipetaret

  Reply to this comment
 40. imas March 20, 08:22

  Eshte per tu habitur fakti qe kjo qeveri nuk po mund te dergoje pas hekurave njeriun me negativ ne shekuj per Shqiperine, saliserbin.
  Per ata qe nuk e njohin, une po sjell ne vemendje te tyre artikullin e gazetes ditore te Kosoves te vitit 1998.
  Kush eshte Sali Berisha ?

  Ky eshte nje nga nje seri artikujsh qe jane botuar te Koha Ditore ne Kosove, ne vitin 1998 dhe deshmi te nje patrioti kosovar qe eshte ne amerike.

  Në të kaluarën e herëshme familja e tij është shkëputur nga zonat e Detit Kaspik në Rusi, , të cilët kanë emigruar gjatë shekullit te 19- te Atëherë shumë aradha u larguan nga Rusia duke u dyndur në Evropë, e sidomos në Serbi. Më pas shumica e tyre u zhvendosën në Francë.
  Në këtë kuadër nga mbeturinat e mësipërme ngelën edhe në Shqipëri disa familje të rusëve të emigruar, ku një prej tyre është familja Sali Berisha (mbiemri i të cilit është i huazuar dhe i marrë si më i përdorshmi në Kosovë dhe Shqipëri, për shkak se mbiemri i tyre ka qenë sllav me perpara.
  Mbas vendosjes në fshatin Vucidol të Tropojës dhe sistemimit fillon edhe veprimtaria e tyre. Të parët e Sali Berishës i kanë vënë dy herë zjarrin Malsisë së Gjakovës, fakt ky që njihet në Tropojë. Që në atë kohë persona të kësaj familje kanë qenë të lidhur me serbët dhe kanë vepruar historikisht kundër interesave të kësaj zone. Sali Berisha në vitin 1962 erdhi në universitetin e Tiranës në degën e mjekësisë. Pasi e mbaroi fakultetin u mbajt në spitalin e Tiranës si mjek zemre dhe më vonë kirurg. Në këtë kohë Sali Berisha filloi të përgatiste dokumentat për t’u futur në parti. Një vëlla i tij mësues me emrin Selim kishte mik kryetarin e Degës së Tropojës, Idriz Shehun. Ky i kërkoi Idrizit ta ndihmonte të vëllain për t’u pranuar në parti. Idrizi i përgjigjet se në kushtet e Sali Berishës për t’u pranuar në parti duhej që edhe ai të ndihmonte shtetin, prandaj duhej takuar ai dhe t’i merrej mendimi nëse ishte dakort. Pas këtij takimi i vëllai (sot nuk jeton ka vdekur nga zemra dhe ishte i vetmi person pozitiv në fisin e Sali Berishës) pasi mori miratimin e Sali Berishës u kthye në Tropojë.

  Të dy u nisën me makinën e Degës së Brendëshme Tropojë për në Tiranë dhe u takuan me persona të Ministrisë së Punëve të Brendëshme, të cilët e tërhoqën në bashkëpunim Sali Berishën me pseudonimin “Penicilina” dhe më pas iu miratua kërkesa për të hyrë në parti. Në atë kohë ishte rregull që dosja e personit që bashkëpunonte me Sigurimin e Shtetit mbahej nga drejtori i Drejtorisë së Punëve të Brendëshme. Kur erdhi në pushtet jo më kot Sali Berisha e futi në burg ish drejtorin Zef Loka, një burrë i ndershëm, i cili e kishte ndihmuar shumë Sali Berishën për cdo problem familjar që ka pasur.

  Me këtë bazë shpjegohet edhe fakti që i nipi i Idriz Shehut, Baki Shehu, ish gjeneral në kohën e PP, drejtues i PS, një ditë të bukur bëhet deputet i PD

  Gjatë kësaj kohe Sali Berisha u bë një nga personat më të ethshëm për pushtet, duke zbatuar me përpikmëri mësimet e PP, deri në zgjedhjen e tij si sekretar partie. Gjatë kësaj kohe filluan t’i shfaqen shënjat e para të sëmundjes psikike, si deliri i madhështisë, hakmarrjes. Për shkak të kësaj sëmundje ai është dërguar edhe në Austri për mjekim nga PP. Sëmundja kurohej nga kolegu i tij psikiatër Ylvi Vehbiu. Në kohën kur partia merrte nisma për të ndihmuar veriun shkonin edhe mjekë. Në një mbledhje të zhvilluar në atë kohë, sekretari i partisë së spitalit, Ilir Gjylbegu, ndërmjet të tjerash bëri edhe një kërkesë që Ilvi Vebiu të qëndronte në Tiranë dhe të mos shkonte në veri. Pas kundërshtimit të kësaj kërkese nga antarët kërkuan shkakun. Iliri shpjegoi se ky nuk duhet të shkonte pasi nuk ka kush të mjekojë Sali Berishën në Tiranë. Kjo thënie doktor Gjylbegut i kushtoi shumë pas 25 vjetësh, kur Sali Berisha u bë kryetar i PD dhe President. Ky i fundit e hoqi nga profesioni dhe u desh ndërhyrja e disa kolegëve të tij që t’i mbushej mendja Sali Berishës, i cili e lejoi të vazhdonte vetëm pas 3 vjetësh. Gjylbegu ishte specialisti më i mirë në Shqipëri. Ndërsa Ylvi Vebiu me ardhjen e Sali Berishës në pushtet, pa u ndjerë iku në Amerikë, sepse duke e ditur sëmundjen e Sali Berishës do të bëhej kurbani i parë i tij. Para se të ikte në Amerikë u ka thënë disa shokëve të ngushtë “mjerë Shqipëria”. Sali Berisha bëri cmos për të gjetur Ylviun.

  Gjatë kësaj kohe Sali Berisha martohet me Liri Rexhep Ramën. Rexhepin pas clirimit të vendit, shteti shqiptar bashkë me disa studentë të tjerë i dërguan me studime në Jugosllavi në institutin e fiskulturës. Kur u prishën marrëdhëniet me Jugosllavinë, të gjithë studentët u kthyen në Shqipëri, ndërsa Rexhepi është kthyer pas disa vjetësh, ku ai u martua me Milicën në Kosovë dhe lindën një vajzë, që ja vunë emrin Sllobodanka. Kur erdhën në Shqipëri ia ndërruan emrin dhe ja vunë Liri.

  Në Jugosllavi vjerri i Sali Berishës u tërhoq në bashkëpunim nga UDB. Kjo lidhet me faktin se motra e Milicës, gruas së Rexhepit dhe tezes së Lirisë, ka qenë gjatë luftës oficere e OZNES (pararendëse e UDB) dhe pas clirimit të Jugosllavisë, kolonele e UDB dhe mbështetëse e Rankovicit dhe operacioneve të tij për shfarosjen e shqiptarëve. Ndërsa djali i saj gjatë luftës në Bosnje ishte këshilltar ekonomik i Miloshevicit. Me këtë shpjegohet edhe fakti që krahas detyrave të ngarkuara Sali Berisha ngriti shoqërinë “Shqiponja” për furnizimin me naftë të makinës ushtarake vrasëse të Miloshit.

  Mbas këtyre të dhënave, operacioneve të brendëshme të zhvilluara nga Sigurimi i Shtetit, është zbuluar veprimtaria agjenturore e Rexhep dhe Milica Ramës në shërbim të UDB, ku dosja e tij është 1200 faqe dhe e gruas 700 faqe dhe ndodhen ne arkivin e SHISH. Kur Sali Berisha erdhi në pushtet nuk mundi t’i zhdukte, por me anë të Gazidedes arriti te pakten te zhduke dosjen e tij. Edhe Gazidede ishte i rekrutuar nga UDB, i tërhequr në bashkëpunim kur ishte mësues në Peshkopi. Jo më kot Sali Berisha këtij personi i dha një pushtet të pakufishëm para viteve 97, për shkak se ai dinte shumë për të. Bashkë me Gazideden Sali Berisha ka zhdukur edhe shumë dosje të tjera, të cilat i janë dorëzuar UDB.

  Fatmirësisht të dhënat e mësipërme për lidhjet familjare të Sali Berishës dhe gruas së tij, nga vitet 97-98 janë botuar edhe në gazetën kosovare “Koha Ditore”.

  Të kthehemi në kohën që Sali Berisha ka qenë mjek. Në rrethanat që ndodhej për të arritur piksynimet e tij mësoi se e vetmja rrugë ishte puna këmëngulëse, aktivizimi intensiv në mbështetje të detyrave të ngarkuara nga partia dhe bashkëpunimi me organet e sigurimit. Sa e sa herë Sali Berisha ka përgatitur ambjentet e spitalit dhe ka zbatuar me përpikmëri detyrat e ngarkuara për operacionet e brendëshme që kryente sigurimi i shtetit duke vendosur teknikën operative përgjuese ndaj kosovarëve të arratisur nga Kosova si grupe irredentiste. Në një rast kur një djalë kosovar që rridhte nga një familje patriotike dhe fisi i tij kishte vuajtur në burgjet e Goli Otokut ishte shtruar në spital, u bënë veprime për të identifikuar personalitetin e tij me anë të Sali Berishës. Ky e identifikoi atë si serb. Kur ky do t’u dorëzohej jugosllavëve në kufi, para se të shkonte në kufirin jugosllav, u hodh nga ura që ishte në terrirtorin shqiptar dhe theu këmbë e brinjë vetëm për të mos rënë në dorë të UDB. Kosovari nuk u dorëzua dhe kur u verifikua më vonë doli se ishte vërtet ndryshe dhe u mbajt në Shqipëri. Nuk janë të paktë mjekët që ka spiunuar Sali Berisha gjoja për veprimtari të dyshimtë dhe armiqësore. Që nga kjo kohë filluan dyshimet ndaj Sali Berishës si agjent i UDB jugosllave. Në vitin 91-92 në Shqipëri u dyndën serb të Kosovës që e flisnin mirë gjuhën shqipe. Ata ishin udhëzuar nga UDB që duke u hequr si kosovarë dhe në bashkëpunimm me agentët e saj në Tiranë të krynin veprime, duke ndikuar në popullin shqiptar kundër kosovarëve dhe në fakt në një farë mase UDB ja arriti qëllimit, me anë të seksit, hapjes së lokaleve, shitjes së mallrave me cmime të shtrenjta, në një kohë kur në Shqipëri kishte varfëri. Në atë kohë Sali Berisha dhe Mehmet Elezi kanë marrë takim me disa prej tyre.

  Me këto ngarkesa në biografi Sali Berisha e dinte se nuk mund të ecte duke punuar në mjekësi dhe për këtë hodhi hapin e parë duke rregulluar që stërvitjen ushtarake ta kryente në Brigadën rezerviste të Gardës. Pas këtij hapi, duke shfrytëzuar Dine Abazin, që ishte doktor i Hysni Kapos, arriti ta zevendësonte atë kur mungonte. Kur ishte provizor tek Hysni Kapo, filloi t’i thoshte djalit të tij Besnikut, që ta hiqnin Dinen dhe të merrnin Sali Berishën si doktor të familjes. Këtë bisedë Besniku ia thotë Dines dhe pas kësaj Sali Berishën e vunë në dispozicion të familjes së Simon Stefanit.

  Gjatë kësaj kohe Sali Berisha shkonte jashtë shtetit për të bërë analizat e antarëve të Byrosë Politike. Dhe më vonë me specializime nga 6-12 muaj.

  Duke ditur dhe lidhjet e mësipërme në këtë kohë UDB filloi përpunimin e tij në Francë dhe më 30 dhjetor 1974 tërhiqet në bashkëpunim nga shërbimi i zbulimit jugosllav me pseudonimin e dosjes “Bisturia” (Pseudonim i cili duhet të jetë ndryshuar). Bisturia është dosja personale e Sali Berishës e ndodhur në arkivat e UDB, ku janë të depozituara tërë kontributet e tij në interes të UDB.

  Më vonë zbulimi shqiptar i dërgon informacion kundërzbulimit se në Shqipëri veprojnë dy kanale të UDB-së. Një kanal kalon nga fshati Vucidol dhe drejtohet nga një mjek kardiolog dhe një kanal tjetër vepron në Shkodër. Ky dokument firmoset nga zvëndësdrejtori i Sigurimit të Shtetit Sulejman Abazi. Jo më kot me të marrë pushtetin Sali Berisha urdhëroi menjëherë arrestimin e tij.

  Më ardhjen e demokracisë Sali Berisha filloi të shkruante dhe të botonte disa artikuj për demokracinë dhe shoqërohej shumë me Mehmet Elezin, i cili kishte lidhje të ngushta me Elez Biberajn. Në këto rrethana Perëndimi duhej të zgjidhte një kandidaturë të besuar që të kishte lidhje të forta që më përpara me vendet perëndimore, të ishte nga veriu, meqënëse emigracioni më i madh ishte po nga veriu dhe Kosova , Mali i Zi dhe Maqedonia. Në këtë kohë perëndimi kishte paraqitur tre kandidatura të cilët ishin Ylli Vejsiu me lidhje familjare në SHBA, Aleksandër Meksi me lidhje Greqi, ku gjyshi i tij prift ishte kolonel i asfalisë greke dhe Neritan Ceka me mbështetjen gjermane.

  Por amerikanët me anë të Rajersonit, i cili ishte komandant i grupeve të emigracionit në Beograd rekomandoi Sali Berishën për kryetar partie të PD të cilin e mbajtën si të besuarin e tyre dhe e përkrahën më shumë se të gjithë udheheqësit e Ballkanit, por që në fund ky i tradhëtoi.

  Sipas informatave UDB-ja përdori të gjitha metodat dhe format që Sali Berisha të zgjidhej kryetar i PD duke përdorur Rajersonin, për shkak se atëherë CIA financonte Jugosllavinë me fonde për të ushtruar propagandë për të tërhequr bashkëpunëtorë per vete nga vendet e Ballkanit. UDB-ja ka rekomanduar edhe Sali Berishën

  Në garën për kryetar partie midis Meksit, Cekës Vejsiut dhe Sali Berishës u ndërhy që të fitonte Sali Berisha. por në fakt si kryetar i PD u zgjodh Meksi. Është dashur këmëngulja e Azem Hajdarit që zgjedhjet të përsëriteshin duke dhënë dorëheqjen Meksi dhe duke dalë në krye Sali Berisha. Meksit i premtuan postin e kryeministrit dhe zëvendës të bëhej Pashko në qeverinë e stabilitetit. Pashko ishte ai që gjatë vizitës në Greqi në takimin me Micotaqisin tha se qeveria shqiptare nuk ka pretendime për Camërinë.

  Sali Berisha ishte beniamin i Amerikës ndër udheheqësit e lindjes, por ai nuk e justifikoi këtë, për shkak se ai drejtohej nga UDB-ja dhe pas ardhjes në pushtet e ktheu Shqipërinë në një vend ku strehoej fondamentalizmi islamik, ku në bashkëpunim me Gazideden strehoi terroriste shumë të rrezikshëm. Për këtë ai e lejoi atë të krijonte shoqatën islamike dhe të bëhej kryetar i saj, si dhe e antarësoi Shqipërinë në Konferencan Islamike. Nga fondamentalizmi islamik ai ka marrë qindra mijra dollarë bakshishe e shumë të cmuara për gruan që i mbajnë vetëm gratë e sheikëve dhe që shkojnë me miliona dollarë. Këto probleme i di ish ambasadori ynë në Malejzi, Ferit Hoti.

  Sali Berisha ka marrë disa miliona dollarë për t’u cuar armë palestinezëve në vitin 1996. Ai i nisi avionët me armë, të cilët u zbritën me detyrim në Cad dhe u ndaluan. Urgjentisht ka ardhur në aeroportin e Rinasit Arafati në mënyrë sekrete dhe ka biseduar me Sali Berishën për gati një orë, ku është kërcënuar se në rast të mosdhënies së armëve ose dollarëve do ta likujdonte edhe fizikisht. Në këtë kohë dollarët ishin përdorur për qëllime të tjera. Për këtë shkak ai ndërtoi dhe strategjinë se si do t’i siguronte prap këto dollarë. Në shtator 1996 ai jep konferencë për shtyp ku deklaron se paratë e shqiptarëve në firma janë më të pastrat, kur disa ditë më parë FMN kishte dhënë sinjalin për mbylljen e tyre. Pas kësaj pati një vërshim të parave të popullit nga e cila u morën lekët dhe u shlye Arafati, të tjerat u grabitën nga brenda.

  Sali Berisha dha urdhër të arrestohej Sudja, iu morën lekët ku pjesa më e madhe u fut në bodrumet e Presidencës, një pjesë u bllokua dhe një sasi u grabit nga të tjerë funksionarë. Pas disa ditësh ndërhyn në emër të Sali Berishës, Tritan Shehu, ish ministër i Jashtëm dhe kryetar i RD, tek Meksi për ta liruar Suden, i cili i përgjigjet se nuk e kishte futur ai atë në burg.

  Sali Berisha është krijuesi i firmës piramidale Gjallica me Shemsie Kadrinë, e cila ka qenë shoqe e ngushtë e motrës së Liri Berishës. Ndërsa Gani Kadria ka qenë oficer i zbulimit, i cili ka qenë përfaqësues tregëtar në Split të Jugosllavisë, mik i ngushtë i Sokrat Plakës dhe kishte të dhëna se ishte tërhequr në bashkëpunim nga UDB-ja. Pikërisht me këtë lidhet fakti që motra e Liri Berishës ishte shoqe e ngushtë me Shemsie Kadrinë, e cila pas një udhëtimi në Jugosllavi e më pas në Gjermani, si dhe lidhja me ish valiun e Stambollit, të cilit i kishin falimentuar bizneset e tij, bëri të mundur krijimin e firmës piramidale Gjallica. I gjithë ky veprim u inicua dhe u kamuflua nga UDB.

  Ndaj Sali Berisha ka vepruar dhe vepron me intensitet UDB-ja. Zbulimi serb dhe ai grek në bashkëpunim me njeri tjetrin dhe ndihmën e Sali Berishës kanë shkatërruar dhe po shkatërrojnë Shqipërinë. Ata nuk shkatërruan vetëm ekonominë nga veriu në jug, por krahas kësaj duan të shkatërrojnë edhe kombin shqiptar. Serbët nga veriu dhe grekët nga jugu filluan zbatimin e planit të tyre. UDB-ja përgatiti 2 prillin 1991 dhe vranë në bashkëpunim me politikanë të PD Pjetër Arbënori, Ali Spahia dhe Azem Hajdari Perjakun në Shkodër, Arben Brocin. Azemi këmënguli dhe detyroi Brozin të vinte në protestë. Përpara se të niste protesta kur sheshi para komitetit të partisë ishte bosh ishin vënë aparatet e filmimit dhe të televizionit në gatishmëri cka tregonte se dicka do të ndodhte. Gjatë protestës kur Brozi është qëlluar me një pistoletë një person i quajtur Islam që ishte afër me Arben Brocin dëgjoi këto fjalë: Zef pse ma bërë këtë? Kur ky person pa që ra në tokë Broci i mbuluar me gjak, e mori në krah dhe e coi në spital, ku mjek roje ishte bashkëpunëtori i sigurimit Ali Spahia. Sipas Islamit…deri në spital Broci nuk kishte vdekur, por ishte gjallë. Ai dyshoi se Spahia realizoi vdekjen e Brocit, për arsye se Spahia tha vdiq, prandaj cojeni trupin në shesh. Pra të gjitha këto fakte tregojnë për një plan të parapërgatitur në mënyrë të hollësishme. Jo më kot pas disa ditësh në të gjitha muret e Shkodrës u shkruajtën parrulla se Arben Brocin e vranë Pjetër Arbënori dhe Azem Hajdari si përfaqësues të Sali Berishës.

  Sali Berisha futi gjakmarrjen midis fiseve të cilët për dhjetra vjet UDB-ja nuk kishte mundur t’i bënte agjentë të saj. Të vrarët në Tropojë nga ky sherr janë me dhjetra. Pse nuk shkon Sali Berisha në vendlindjen e tij? Ndërsa grekët në jug filluan të shkatërrojnë ekonominë dhe të bëjnë gjithcka sipas synimeve të tyre aneksioniste.

  Plani i tyre për shkatërrimin e kombit shqiptar ishte konflikti veri – jug. Për këtë u ngritën firmat piramidale, u lejua fondamentalizmi islamik. Kunati i Sali Berishës Agim Rama, drejtor prej shumë vitesh në Bankën e Shtetit, është pronar pallatesh ku përfiton qera të majme, pronar i teleferikut në malin e Dajtit, pronar i telesportit (i fshehur pas Met Malajt) Po kush është ai person që e bëri kaq të fuqishme këtë familje? Mbështetja e tyre ka qenë UDB-ja.

  Sali Berisha, Azemi, Pjetri dhe Ali Spahia kanë shkuar në Francë në vitin 1994 dhe ilegalisht janë futur në ambasadën jugosllave dhe janë takuar me oficerë të UDB-së. Në aeroport ata janë përcjellë vetëm nga shoferi i ambasadës, por që nuk ishte serb por shqiptar. Ky person kur i ka parë në televizion këta persona ka thënë se i njoh dhe këta kanë marrë në ambasadën jugosllave 17 milion dollarë dhe janë tradhëtarë të kombit shqiptar. Këtë e vërteton edhe diskutimi që është bërë në parlamentin jugosllav ku Shesheli i këkoi Milloshevicit se ku kanë shkuar 17 milion dollarët dhe ky i fundit iu përgjigj: “Shikoje Shqipërinë si është djegur dhe se vriten me njeri tjetrin dhe ne mund t’i pushtojme vetëm me shoqatën e gjuetarëve të Serbisë”. Po të jepnin dorëheqjen Sali Berisha dhe Meksi në 97-tën dhe të dorëzohej pushteti në mënyrë institucionale nuk do të kishin ndodhur ngjarjet që shkatërruan Shqipërinë. Kjo kërkon analizë më të hollësishme në të ardhmen.
  Sali Berisha për të marrë pushtetin ka bashkëpunuar me përfaqësues të zbulimit grek, serb dhe vendeve arabe dhe ka bërë për këtë cdo lëshim. Ai i ka paguar shoqërie amerikane për t’i bërë fushatën 28 milion dollarë, ku ndërmjetës ka qenë Mero Baze. Sipas një burimi shumë të besuar shumë shpejtë lobi shqiptar në Amerikë do ta hedhë në gjyq këtë firmë.
  Sali Berisha është një agjent i vërtetuar i UDB-së që ka hartuar strategjinë e shkatërrimit të kombit shqiptar dhe po e bën atë realitet. Ai ka kohë që është bërë emisar i Serbisë së bashku me disa bashkëpunëtor të tij. Ai po e mban situatën destruktive dhe gjerndjen e tensionuar në Shqipëri, për të sabotuar pavarësinë e Kosovës dhe zgjidhjen e cështjes came dhe pronave të shqiptarëve në tërësi.

  Reply to this comment
 41. Mark uk March 20, 08:24

  Asnjeri nuk thot se e keqja na vjen nga turku.Tesh 600 nga ata po i vjen e keqja shqiptarve.

  Reply to this comment
 42. liri March 20, 09:01

  GJITH REMUJA QE ESHTE KRIJUAR KETO DITE NE SHQIPERI ESHTE DORA E FAMILIES MAFIOZE / E SHKERDHENIT QE SA I DEL EMERI NE NDONJE VEND HIDHET SIKUR I KA HY ZEKTHI NE MBRAPANIC /JANE DY PIKA KRYESORE QE PO PERDOR SALTRITOLI E PARA AI KA KRIJUAR KETE REMUJE QE TE MARE PUSHTETIN PERSERI /E DI VETE AI SE CFAR BEN/ QE NE FYTYRE E SHIKON QE ESHTE NJE MAFIOZ KRIMINEL/ E DYTA KA LIDHIE ME XENIN / NE CDO VEND KU ZIEN LEKET NE GOJE XENI ESHTE I PARI/ EMRIN JA DEGJUAM NGA META / SALA NUK QETESOHET DERI SA TE SHKATEROI ELIMINOI GJITH E CKA QE KA ZENE NE GOJE FAMILIEN HE SALEN / NE SYT E MIJ E KAM PARE METEN DREDHARAK I KA DALE DISA ERE NAMI PER PUNE LEKESH JO VETEM METES / TE GJITHEVE LILIPUTAVE TE LSI// KETE RADHE METEN E KA PERDOR SALA EMRIN PER TE KRIJUAR REMUJE QE I PELQEJNE SHUME MAFIOZIT PLAK PER TE REALIZUJTAR DESHIRAT E TIJ / PER PUNEN E LEKEVE TE VIDIOS SALA ESHTE ME FAJTOR SE META / KA MBULUAR VJEDHJEN DHE KRIJON LLOI LLOI SKENA TRAGJIKOMIKE VETEM PER TE KRIJUAR DESTABILITET/ DJE KAM NDEGJUAR TE OPINION BILIGBASHIN O ZOT ME QENE TE RINJ / KETA INJORANTE QE NA PERFAQSOJNE ME PATRSHMERINE ME TE MADHE /FLASIN ME GOJEN E SALTRITOLIT /

  Reply to this comment
 43. Vasili March 20, 10:43

  Jo vetem serb,por edhe grek edhe rus,qipriot etj,mor Bedri,keto i zbuloi Isis-i shqiptar,qe vepron i pa ngacmuar ne keto ane,i plantuar dhe i selitur nga Saliu i neveritur,qe u dha dhe nenshtetesine shqiptare.
  Fshati digjet Bedriu vazhdon te krihet.

  Reply to this comment
 44. Bocari March 20, 11:55

  Te gjitha fajet i ka Saliu dhe UDB!!!
  Po injoranca, verberia, fanatizmi i popullit? Me ke i realizoi Saliu planet e shkaterrimit?
  Te pakten njehere ne jete shqiptaret duhet te analizojne vetvehten, e keqja mbin ne Shqiperi sepse jemi ne te keqij, naiv, ziliqar, dembela. Asgje nuk mbin ne toke te pa pershtatshme ose me mire fjala sipas vendit edhe kuvendi. Shikoni se si sillemi tani qe e dime se kush eshte Saliu. Organizohemi dot ne kundra se keqes? Kerkojme drejtesi nga nje organ i ngritur nga Saliu per te denuar ate qe i ushqeu, rriti dhe edukoi. Si mund te ngrihet korrupti kundra korruptit? Vetem populli i zhgenjyer qe ka kuptuar gabimet e tij, i organizuar ne nje formacion pa asnje nga politikanet e skenes duhet te zgjidhe problemet dhe kjo eshte nje pune qe kerkon sakrifica. A mund te sakrifikojme ne, qe presim te na vijne te gjitha nga H-aleatet? Jemi me te percare se kurre. Nje pjese e migruar, nje pasanike, nje e varferuar, nje e Saliut, nje e Edvinit, nje ortodokse, nje muslimane, nje e korruptuar, nje e droguar, nje e ctjetersuar.
  Sa shqiptare kane ngelur qe mund ti bashkoje flamuri yne, pa dallim feje, ideje, krahine, interesi? Dyshoj, se jane shume pak. Mafja e zeze me emer Sali, UDB, Amerik, turceli, ortodoksi apo vejani emrin si te doni e ka fituar pjesen me te madhe te lojes.
  Nese ky popull do gjeje force te mbijetoje ?! Kjo nuk eshte e shkruar me siguri ne gazeta.

  Reply to this comment
 45. Alphade March 21, 03:19

  Sikur vetem nje fakt nga keto te jete i vertete, c’ka pohon ”koha ditore” me rrenqeth misht !
  Populli shqiptar e ka ”tradite” qe te zgjohet pas 500 vjetesh !!! Gjate ketyre 5 shekujve ben
  gjumin letargjik te dimirit shekullor ….!!!!

  Reply to this comment
 46. Gjobeku March 21, 10:03

  imas:Te falenderoj shume per komentin tuaj, per ato informacione kaq te nevojshme per mbare shqiptaret,te lumte dhe shume faleminderit,se edhe ne se nje pjese i dine, nuk i di pjesa me e madhe e brezit qe erdhi dhe u rrit ne demokraci, si dhe te kujtojme se njerzit i harojne shpejt, te falenderoj,bravo te qofte!.

  Reply to this comment
 47. shqiptar sharri. March 21, 13:14

  Bedri Djali,megjitha kto te zeza dhe tradhti kombtare te sali serb berishes,lind pyetja.
  A’ky popull si mundet me i shkuar prapa kty perbinshi dhe hiene antikombtare?!!
  Si,eshte e mundur ore kjo parti qe e udheheq ky vrases i ILIRIT Konushevcit,qe te marr mby 400000,mij vota po kjo eshte per te vere kujen deri ne qyell??!!
  Athue populli yne e ka ne gen tradhtin more jahu,dhe punon per te huj ne dam te shtetit dhe te popullit vet?!!
  Pra,turpi dhe zoti i mbarrofte te gjith ata shqiptar apo shqipfoles qe i shkoin prapa partis fashiste e tradhtare te sali serbit,dhe lulzim udbashit.Po,ky duhet te dal para gjygjit te popullit megjith kto krime e tradhti bashke me kupolen e partis fashiste,pra me gjith kryesin dhe keshillin e pergjithshem te partis tradhtare fashiste,te gjith duhet te dalin para gjygjit te popullit,pra edhe IZET HAXHIA,sot ka marr shkas nga shkrimi i juaj,dhe ka shkruar se,MINISTRI I JASHTEM SERB,e ka ndihmue sali serbin dhe partin tradhtare ne vitin 1992,pra njeriu ma i afert i sali serbit kete sot e verteton me vones 23,vjecare,por tani duhet prokurori ta marr fjalen dhe vendimin pa hizetim,nese eshte prokuror e s’drejtes dhe qe mbron intreset e shtetit dhe te kombit,pra sali serbi ne prokurori me gjithe kupolen e partis fashiste.

  Reply to this comment
  • enter March 24, 15:03

   Sepse ata qe e votojne jane te njejtet si ai qe tha se do jepte jeten per Sali Berishen. Ose me thjeshte quhet INJORANCE

   Reply to this comment
 48. mondi March 22, 05:18

  Eshte per te vene duart ne koke!!! Si nuk I mbaruan tradhetaret ketij vendi? Para kujt duhet te pergjigjet kjo fare e keqe?!

  Reply to this comment
 49. A GIM MZRTEZA March 22, 11:13

  Jane te verteta qindperqnd KATOVICEN PIK PERPIK por e keqja eshte UTB KKB kane njerezi e tyre po thuaj nete gjitha partit politke Kjo eshte fara e keqe qe solli sllavokomunizmi

  Reply to this comment
 50. Xhemil Xhafa March 24, 13:25

  Besoje se saliun e vuri ramizi,ndersa ramizin e vuri nexhmija…Konkluzionet e Bedriut dhe shumices se plotsimeve duken plotesishte te verteta.Mendoje se e keqja Shqiperise u ka ardhur e u vjene nga fqinjet tane te veriut e te jugut…ata perfitijne per cdo e keqe qe behet ne Shqiperi e Kosove….

  Reply to this comment
 51. demo October 19, 02:55

  Bashkim Gazidede ka qene korrekt me detyren,i korrekt me orarin,besimtar i perkushtuar,familjar shembullor,nuk pinte alkool,as duhan,as kurva per derman,fliste me ze te ulet,respektonte ligjin,rregulloren e sherbimit,i dashur me shoket dhe me shoqet.punonte jasht orarit,nuk vodhi as stlolapsin e zyres,vdiq i varfer ne mjerim….

  Reply to this comment
 52. Hurma Arabie. October 19, 03:18

  Komentuesit kane shume te drejte dhe te gjitha keto dihen nga qyetaret, por as Saliu dhe asnje politikan tjeter nuk jane perballur me ligjin e te ndeshkohen me BURG. Me falni por te gjitheve u ka rreshqitur nje fakt shume domethenes, ish Zevendesi i Gazidetes e dhe ky po kaq kriminel Visho Alazi Lika, sot eshte SHEFI i SHIK-ut dhe i dekoruar nga Kryeministri Ed Bojaxhiu, pra agjentura serbe eshte kembekryq ne Shqiperi, ata jane drejtuesit faktik te shtetit shqiptar. TUNG.

  Reply to this comment
 53. style October 19, 04:29

  Une nuk e kuptoj perse duhet te hapen dosjet cdo nxjerrim nga ato ne e kemi armikun e popullit qe jeton mu brenda ne zemren e shqiperise dhe te shqipetareve dhe ky eshte Sali Berisha nje monster e keqe qe e mori pushtetin vetem per tu pasuruar per vete dhe familjen e tij dhe nuk mendoi per popullin Keto jane fakte qe qeverisja e tij deshtoi dhe populli yne perfundoi me fukara sec ishte. Cfare dosjesh doni te hapni dhe te mesoni kjo eshte veprimtari armiqesore Ai ishte kryesori qe la firmat piramidale te vidhnin parate e popullit dhe te zhdukeshin me gjithe parate Ai ishte ne qeveri dhe nuk i ndaloi nuk jane fakte keto duhen dokumenta edhe per keto .Nuk e kuptoni o njerez qe i pasuri mbron te pasurin korrupsioni vazhdon zinxhir si mund ta denoje Edi Rama kete kur ata vete ne nje menyre ose nje tjeter jane te korruptuar futini nje plumb qorr atij Sali funderine dhe lereni te vdese si qen crendesi ka me. E rendesishme eshte qe shqipetaret te gjejne nje lider qe ti jape fund mjerimit te zhvilloje vendin te hape fronte pune per gjithe njerzine qe secili te fitoje bujen e gojes sipas aftesive te ndaloje korrupsionin jepi prioritet biznesit te vogel ndihmoje dhe veru taksa kompanive te medhaja krijo stabilitet ne cmimet jetike qe cdo njeri te perballoje jetesen ver rregull dhe ruaj qetesine e rendit . Eh kushedi se sa breza do ti duhen shqipetareve per te arritur ne keto standarte jetese.

  Reply to this comment
 54. petrika October 19, 10:22

  Kam thene edhe me pare,se Edi Rama po te mund ta beje dot reformen ne drejtesi,pra ti largoje te gjith prokuroret dhe gjykatesit e Saliut nga puna,ai duhet qe tja filloje nga NXJERRJA JASHTE LIGJIT TE PARTISE DEMOKRATIKE.Te fute pas hekurave te gjith kupolen e partise demokratike dhe te vazhdoje me pas sipas programit qe ka ai vete.Atehere populli do ta ndjeke pas i gjithi dhe do marre 2 milion vota ne te ardhmen,perndryshe ai duhet te largohet nga kreu i PS-se dhe i shtetit.Ligji ketu tek ne duhet qe te parashikoje edhe denime te tilla si HEQJA ME VENDIM GJYQI I TE DREJTES PER TE VOTUAR .Ata qe veprojne ne kundershtim me interesat e popullit dhe te atdheut,ne te ardhmen nuk duhet qe te kene me te drejte te votojne ,por as ne drejtimin e shtetit nuk duhet te marrin pjese.Une i bej thirrje PS-se dhe LSI-se qe te shtojne ne kushtetute ligjin qe permenda me lart.Eshte ne interes te tyre,por edhe te popullit.

  Reply to this comment
 55. Lili October 20, 01:03

  O moj Shqypni, e mjera Shqypni

  O moj Shqypni, e mjera Shqypni,
  Kush te ka qite me krye n’hi?
  Ti ke pas qene nje zoje e rande,
  Burrat e dheut te thirrshin nane.
  Ke pase shume t’mira e begati,
  Me varza t’bukura e me djelm t’ri,
  Gja e vend shume, ara e bashtina,
  Me arme te bardha, me pushke ltina,
  Me burra trima, me gra te dlira;
  Ti nder gjith shoqet ke qene ma e mira.
  Kur kriste pushka si me shkrep moti,
  Zogu i shqyptarit gjithmone i zoti
  Ke qene per lufte e n’lufte ka dekun
  E dhune mbrapa kurr s’i mbetun.
  Kur ka lidhe besen burri i Shqypnise,
  I ka Kur ka lidhe besen burri i Shqypnise,
  I ka shti dridhen gjithe Rumelise;
  Nder lufta t’rrebta gjithekund ka ra,
  Me faqe t’bardhe gjithmone asht da.

  Por sot, Shqypni, pa m’thuej si je?
  Po sikur lisi i rrxuem perdhe,
  Shkon bota sipri, me kambe, te shklet
  E nji fjale t’ambel askush s’ta flet.
  Si mal me bore, si fushe me lule
  Ke pas qene veshun, sot je me crule,
  E s’te ka mbetun as em’n as bese;
  Vet e ke prishun per faqe t’zeze.
  Shqyptar’, me vllazen jeni tuj u vra,
  Nder nji qind ceta jeni shpernda;
  Sa thone kam fe sa thone kam din;
  Njeni:” jam turk”, tjetri:”latin”
  Do thone: ” Jam grek”, “shkje”-disa tjere,
  Por jemi vllazen t’gjith more t’mjere!
  Priftnit e hoxhet ju kane hutue,
  Per me ju damun me ju vorfnue!
  Vjen njeri i huej e ju rri n’voter,
  Me ju turpnue me grue e moter,
  E per sa pare qi do t’fitoni,
  Besen e t’pareve t’gjith e harroni,
  Baheni robt e njerit t’huej,
  Qi nuk ka gjuhen dhe gjakun tuej.
  Qani ju shpata e ju dyfeqe,
  Shqiptari u zu si zog nder leqe!
  Qani ju trima bashke me ne,
  Se ra Shqypnia me faqe n’dhe!
  E s’i ka mbetun as buke as mish,
  As zjarm ne voter, as drite, as pishe;
  As gjak ne faqe, as nder nder shoke,
  Por asht rrexue e bamun troke!
  Mblidhniu ju varza, mblidhniu ju gra,
  M’ata sy t’bukur q’dini me qa,
  Eni t’vajtojme Shqypnine e mjere,
  Qi mbet’ e shkrete pa em’n, pa nder;
  Ka mbet e veje si grue pa burre,
  Ka mbet si nane, qi s’pat djale kurre!
  Kujt i ban zemra m’e e lan’ me deke
  Ket fare trimneshe, qi sot asht meke?
  Kete nane te dashtun a do ta lame,
  Qi njeri i huej ta shklase me kambe?
  Nuk, nuk! Kete marre askush s’e do
  Kete faqe t’zeze gjithkush e dro!
  Para se t’hupet keshtu Shqypnia,
  Me pushke n’dore le t’dese trimnia!
  Coniu, shqyptare,prej gjumit coniu,
  Te gjithe si vllazen n’nji bese shterngoniu,
  E mos shikoni kisha e xhamia:
  Feja e shqyptarit asht shqyptaria!
  Qysh prej Tivarit deri n’Preveze,
  Gjithkund lshon dielli vap’edhe rreze,
  Asht tok’ e jona, prind na e kane lane
  Kush mos na e preki, se desim t’tane
  Te desim si burrat qe vdiqne motit
  Edhe mos marrohna perpara zotit.

  Reply to this comment
 56. astrit October 20, 07:04

  Diçka per Petrit Ame, para shume vitesh kam qene ne llixhat e Dibres se Madhe ne Kosovrast, sa per te fjetur ne hotel. Ne Kosovrat flisnin maqedonisht. Pak shqiptar hasa rruges. Nje bashkatdhetari im shqiptar qe ruante hotelin qe ishte i gjithi bosh, ish pjetar i uçk, me tregonte:Petriti ishte nga Dibra e Madhe i perzjer ne veprimtari te paligjshme ne nje bande qe perbehej nga serb e shqiptar ne Belgjik. I Arestuar atje. Me Arkanin ishin dhe shoke veprimtarie mafioze por dhe baxhanak. Kur filloi lufta ne ish jugosllavine ky u kthye ne diber te madhe. Ky me tregonte se ishte Petriti qe nuk i lejoj trupat e Arkanit te vinin ne tokat me shqiptar, duke shfrytezuar raportet miqesore qe kishte me arkanin. Bashkeatdhetari im me tha se ishte Uçk qe e vrau Petritin. Persa i perket veprimtarise se shik nuk arij te kuptoj se ku eshte e keqja. Eshte detyra ligjore e organve te sigurise se nje vendi qe te meren pikerisht me njerez te tille.

  Reply to this comment
 57. Enigma December 15, 22:55

  KUSH E VRAU PETRIT AMEN? Ai qe ka informata le ti shenon publikisht dhe anonim

  Reply to this comment
 58. Alban Dega November 29, 16:35

  Mendime me gjuhen e fakteve

  CFARE E BASHKON SALI BERISHEN ME
  AHMET ZOGUN !?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sali Berisha nuk mund te mos e perkujtonte ne menyren me te sinqerte 105 vjetorin e Pavaresise se Shqiperise !
  Me zemer ne dore e me mesazh teper te qarte.
  Ahmet Zogu e jetesoi Pavaresine e Shqiperise, tha Daja i tij Esat Pashe Toptani i Vicidolit !
  Goja nxjerr cka ka me bollek ne zemer! Eshte nje nder shprehjet filozofike te shqiptareve !
  Pikerisht kete beri dje edhe Sali Berisha !
  Jo vetem dje por te pakten tash e 27 vjet !?
  Nuk mund te mos lartonte Ahmet Zogun si “jetesuesin e pavaresise se Shqiperise” !
  Pse !?
  Per nje aresye shume te thjeshte!
  Le te flasin faktet ….
  Te dy i bashkon Beogradi…
  A nuk ishte Ahmet Zogu ai qe nenshkroi ne Beograd marreveshjen 16 pikeshe me Pashicin qe e kthente Shqiperine ne nje koloni klasike te Serbise!?
  A nuk ishte Ahmet Zogu qe erdhi ne fuqi me bajonetat e cetnikeve serbe dhe te ruseve te bardhe ne Dhjetorin e vitit 1924 !?
  A nuk ishte Ahmet Zogu qe e ktheu Shqiperine ne nje koloni te italianeve ne vitet 30-39 !?
  A nuk ishte Ahmet Zogu qe premtoi se do te mbathte opingat e dilte ne mal per te luftuar kunder pushtuesve fashiste te Musolinit !?
  A nuk ishte Ahmet Zogu qe veshi gomat e Benzit dhurate te Hitlerit dhe ia mbathi si cub Burgajeti te greket, vellezerit e serbeve !?
  A nuk ishte Sali Berisha qe erdhi ne krye te PDSH -se e ne krye te Shqiperise me ndihmen dhe sponsorizimin e UDB-se dhe Milloshevicit !?
  A nuk ishte Sali Berisha qe e tradhetoi Kosoven dhe luftetaret e lirise e te rezistencen e tyre !?
  A nuk ishte Sali Berisha qe ua hapi dyert e dritaret, kufijte e Shqiperise cetnikeve te UDB-se dhe banditeve te Milloshevicit e Arkanjit !?
  A nuk ishte Sali Berisha dhe banda e tij Shqiponja e PD-se qe ua hapi rubinetat e naftes dhe armeve makines serbe te terrorit dhe genocidit ne Bosnje e Kosove, cka per pak coi ne perjashtimin e Shqiperise nga OKB-ja !?
  A nuk ishte Sali Berisha dhe banditet e SHIK -ut te Gazidedes qe rrembyen, masakruan ne tortura dhe zhduken edhe kufomen e atdhetarit Remzi Hoxha !?
  A nuk ishte Sali Berisha dhe banditet e tij qe organizuan grushtin klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998 ne bashkepunim me UDB-ne dhe cetniket e Milloshevicit !?
  A nuk ishte Sali Berisha dhe banda e tij familjare e politike qe rrenuan e zhbene pese here shtetin shqiptar brenda 25 vjetesh !?
  A nuk ishte Sali Berisha qe sabotoi me nipin e Beogradit qe sabotuan interkoneksionin energjitik te Shqiperise me Kosoven !?
  A nuk ishte Sali Berisha dhe Korporata e tij e Krimit shteteror dhe atdheshitjes qe zhduken dosjet e veorimtarise agjenturore 75 vjecare te UDB-se serbe dhe Beogradit kunder Shqiperise dhe Kosoves, kunder shqiptareve si komb !?
  A nuk ishte Sali Berisha dora e zgjatur dhe dora e zeze e Beogradit dhe Milloshevicit ne Tirane !?
  Kur u pyet ne Kuvendin e Serbise per 20 milione dollare te investuar per veprimtarine agjenturore te UDB-se ne Shqiperi ne 1992, Sllobodan Milloshevici u pergjigj “ Une futem ne Tirane brenda 8 oresh vetem me Shoqaten e Gjuetareve te Beogradit “ !?
  Nuk pati nevoje !!!
  Kete mision e kreu me sukses te plote shoqata e gjuetareve te Vicidolit me Sali Berishen ne krye duke rrenuar e zhbere jo nje por plot pese here jo vetem Tiranen por mbare shtetin shqiptar !?
  Gjysma e se keqes!?
  E keqja e madhe eshte se minat me sahat te Beogradit dhe Sali Berishes vazhdojne te jene te aktivizuara ne cdo fushe te jetes e ne cdo cep te Shqiperise e trojet e shqiptare e deri edhe ne diaspore
  Ndaj vigjilence, syceltesi !?
  Gjuetaret e Beogradit jo vetem ne Tirane por edhe ne Prishtine, ne Shkup por edhe ne Podgorica, ne Luginen e Presheves por edhe ne diaspore jane ne krye te detyres.
  Jo vetem te Beogradit por edhe te Athines, jo vetem te nenes se tyre Rusise por edhe te dreqit e te birit te tij antishqiptar jane ne pergjim dhe ne veprim…
  Ndaj vigjilence…. syceltesi ….. !

  Reply to this comment
  • only one question .. November 29, 18:00

   Zoti Alban
   Drejtesia amerikane (por dhe ajo shqiptare)
   duhet te marre te pandehur si shpifes.
   .ose te dekorojne shqiptaret dhe amerikanet e ndershem
   qe i corre masken antishqiptarit me te madh te te gjitha kohrave Elez Biberoviq
   *
   Keto qe ke thene me poshte duhet ti vertosh si atdhetar
   dhe mos u merr me dacibao kineze
   si ne kohen qe ishe ne kine dhe luaje me topa bora me xhorxh bush seniorin
   *
   ju flet radio Dega
   Sepse diku nga vitet 49 babai Elez Biberajt ,Hysen Biberaj
   dhe mixha (xhaja) i tij Nimani
   kishin ardhe ilegalisht nga ish – Jugosllavia
   me misionet e UDB-se serbe kishin trokitur ne deren e families Dega ne Grac…..ect
   *
   Pra a eshte alban dega shpifes llapaqen
   ..apo elez biberaj (sali berisha amerikes)
   eshte familje udb-ashes ?

   Reply to this comment
   • Alban Dega November 30, 00:19

    FAKTET JANE FAKTE….
    FLETE RRUFETE JANE TUAT !

    Mos bej zhurmuesin ala anti biberishist ne emer te atdhetarise se munguar.
    Fakti dhe vetem fakti eshte kriteri i se vertetes!
    Nje fakt flet me shume se nje thes me pallavra, eshte shpirti i gazetarise bashkekohore dhe babait te saj Sulzberger, botuesit te “ The New York Times “
    Me gjej nje shpifje ne komentet e mia tash e 40 vjet qe mettem me publicistike shqiptare dhe nderkombetare dhei kerkoj falje lexuesve.
    Them lexuesve e jo zhurmuesve si puna jote e co.!?
    Mendimet e mis per Berishen e Biberajn ashtu si edhe per ty e kedo jane te njohura, po e kuptoj se ty te shqeteson pjesa e shkruar por e pabotuar ende per te dytin.
    E kam paralajmeruar tek Dita ku pjesa e pare eshte botuar si koment aksidentalisht pa korrigjuar, pa redaktuar, dhe jam perpjekur ta parandaloj por pa sukses…
    E garantoj lexuesin se aty do te kete te verteta tronditese me teper per lincuesit politike te Biberajve qe nuk u lane rruge tjeter vec murit e shpates, midis jetes dhe vdekjes, midis ekzekutimit te meshkujve dhe internimit ( kampeve te perqendrimit ) te grave e femijeve, perfshi Elezin vete !?
    Si do te veproje ti zhurmues qe na ben heroin llafoman e provokator ne kushte te atilla !?
    “ Nuk u lane rrugedalje tjeter vec asaj qe zgjodhen….” thoshte qe ne ate kohe babai Im I nderuar Ram Dega qysh ne vitet 70 kur vinte fjala per ta.
    Kishte qene partizan, luftetar lirie, bashke me Hysen Kadrine, ne Luften Nacional Clirimtare e me teper se vellam, probatim me Nimanin …
    Nuk ka dy te verteta per nje te vertete. Ka vetem nje te vertete. E ajo duhet thene e shkruar sic eshte e jo te nderrohet si teshat sipas stineve !

    Reply to this comment
    • albany November 30, 15:15

     mesazh dashamires per zotin Dega:

     i nderuar dikush ne komente shkrunte sakte:

     SA TE KETE SERBERISHA

     NE AMERIKE SERBIBERIN

     KREJT SHQIPTARET

     KAN ME JA PA SHERRIN

     per elez biberjan kane dale shume veta qe kane deklaruar se eshte i nentokes serbe por keto qe ka thene Izet Haxhia ketu poshte jane proverbiale:

     .

     Kur te deklasifikohen dokumentat e mevonshme te CİA per agjenturen serbe ne Shqiperi, te jeni te sigurte se mbi 90 perqind e te arratisurve politike qe kaluan nga Jugosllavia, qendruan aty, dhe me vone u shperndane ne vende te ndryshme te botes, ishin bashkepunetore te UDB serbe. Edhe ne fillimet e demokracise, shumica e atyre qe na u serviren ne krye te partive politike, ishin agjente te dyfishte te Sigurimit te shtetit te klanit pro serbe dhe UDB serbe. Keta persona u seviren edhe nga CIA ne te cilen dominonin klanet proserbe me ne krye Dejvid Philips dhe Kristofor Hill.

     Edhe zgjedhja e amasadorit te pare Amerikan te Rajersonit qe vinte nga Beogradi ishte ne funksion te kesaj agjenture. Lidhjet farefisnore te Sali Berishes me Elez Biberaj nje pinjoll i nje familje qe kishte qendruar me vite ne Mal te Zi pas arratisjes, ishte perpunuar dhe derguar ne Amerike, ben qe i zgjedhuri i agjentures serbe ne krye te PD-s te ishte SERBerisha.
     .
     Prandaj ti zoti Dega mos u kap dege me dege….deri sa amerika hodhi ne kosh te plehrave figura te medha si ish bossi i Cia-s qe ishte dhe gjeneral per exselence..pse nuk hedh ne kosh te plehrave elez serbiberin ?

     per kete duhet te luftosh i nderuar Alban dhe mos u merr me hartime per klasen e pare..

     Reply to this comment
 59. MOS LUANI ME KOMENTET November 29, 16:56

  te nderuar moderatore :

  mos luani me komentet ku shumica e tyre jane atdhetare dhe duan te thone te verteten.e frikeshme.

  me falni per shprehjen kujt i rruhet per Petrit Amen e Sames qe eshte molekule para krimeve berishiane te 1997 dhe sidomos pas 2005-es.
  .
  BESOJ SE DO VIJE KOHA QE SHTETI AMERIKAN DO KERKOJE FALJE PER SEERBERISHEN..DHE KJO DUHET KERKUA TANI

  Zoti Bedri

  Me gjithse je person atdhetar i spikatur perseri ngelesh nje frikacak kozmik.
  .
  Nuk eshte turp te thuhet se Udb-jugosllave ishte siameze me seksionin e CIA-s nga 1949-1992 pra gjysem shekulli……
  .
  Cdo lloj perpjekje e qeverise amerikane ne ate kohe duke perdorur ATHINEN & BEOGRADIN

  ka qene
  .
  eshte
  .
  dhe do te jete antishqiptare..PIKE…MOS KE FRIKE TA THUASH KETE HE BURRE !
  .
  “e masakrove” fazllicin si nentoke serbe qe lidhet direkt me salen dhe lulin por nuk the kurre nje fjale per Tom Rixhin qe ishte “kujdestari” i tyre

  Vetem keto qe thote izet haxhia ketu poshte jane 10000000 here me te forta se keto pordhet tuaja me dosjet

  SI E PRUNE SERBET DHE LOBI SERB I AMERIKES SERBERISHEN NE PUSHTET
  .
  Ish-badiguardi i Saleh Berishës gjatë presidencës së tij në 1992-1997, Izet Haxhia ka deklaruar fakte uluritëse nga analiza e te cilave duket hapur,qartë dhe saktë se ai kurrë nuk ka qene kryetar real i PD,president apo kryminister por vetem nje kobure ne duart e lobit te fuqishem serbo-amerikan te viteve 89-92 e në vazhdim qe me teorine antishqiptare te dekomunistifikimit te 1991 dhe tani te dekriminalizimin e vitit 2015 e prune ne pushtet artificjalisht dje dhe po e mbrojne sot hapur fare me Donaldin e Amerikes dhe Helmutin e Gjermanise.
  Cfare faktesh tronditese jep Izet Haxhia ?!
  ****
  Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë …Pra Berisha eshte nje hibrid i sherbimeve sekrete serbe -amerikane
  ****

  Kjo vizite u ndihmua dhe nga Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava….pra zyrtare te larte amerikane me interesa personale ne Serbi “ndihmojne” Sal halene…
  ****

  Në mitingun e Crans Montanes,ne kthim Berisha takohet privatisht & familjarisht me ministrin ejashtem jugo-serbo Ivanovic i cili kishte marre pjese aktive ne fitoren artificjale te 22 marsit 1992….A nuk duket qarte nje treshe Rajerson-Elezbiberaj-Ivanovic qe prune Berishen ne pushtet si Zogun ne 1924 por jo me ruset e bardhe nga beogradi….por me lobin serbo amerikan ne shtepine e bardhe
  ****

  Drejtuesit e ardhshëm te PD që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, ish rezident i sigurimit të shtetit i konvertuar per shërbimin sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret serbo- maqedonas”,
  Pra vetem keto fakte pambarimisht tronditese qe e nxjerrin mender me thane Berishoviqin nje kobure antishqiptare ne duart e lobit serbo-amerikan qe kane bere,po bejne nje “dirty job” gjoja per te luftuar komunizmin e vdekur..qe ne fakt u kthye ne nje shkaterrim total te Shqiperise per te bere te mundur serbizimin,greqizimin dhe islamizimin gje qe tashme eshte realizuar..aq me shume kur procesi i shplarjes se truve te shqiptareve pothuajse ka perfunduar…

  boll o bedri me keto romanca
  .
  izet haxhia thote ujku (lobi serb & grek ne amerike-be)
  dhe ju thoni gjurmet

  ju lutem mos luani me komentet….dhe mos merret bedriu i vocerr me vogelsira si petrit ame…

  ne nje kohe qe berisha krimet monstruoze i beri si kobure dhe dajaku i doktrines
  antishqiptare
  antiamerikane
  antinjerzore
  te dyshes biberaj rajerson
  qe ishte me shume se genocid antikomunst

  bollbedriqaramani !!

  Reply to this comment
 60. MARTINI November 29, 18:04

  Ne te nderuaren dita , por dhe ne te tjera gazeta ka kohe qe eshte hedhur pyetja: Pse Berisha e ka frike vellane e Bashkim Gazidedes,ish – kryetarin e PD-se Diber te quajtur Naim. Dhe i eshte dhene pergjigja ne ate kohe e pabesueshme , por teper e vertete: Gazided ( Bashkimi ) i ka lene vellait te tij ( Naimit) nje mal me dokumenta qe gjunjezojne Berishen. Kjo ka ndodhur kohe me pare , por dibranet dine dhe llojin e makines qe ka sjelle ne Diber dokumentat dhe leket e vjedhur ne 97-en e zeze.

  Reply to this comment
 61. Lumi qe na mori November 29, 18:47

  Artikull me ushqim karakteristik per injorantet shqiptare, me kocka patriotizmi e tradhetie pas te cilit jane sulur qorrazi te vetquajturit patriot, si ne kohen kur komandanti hiqte qafe “armiqte e popullit”, Mehmet Shehun per te lene trashegimtar Ramiz Aline,, pa e kuptuar asnjehere se kane mbetur ne lojen e perjetshme te perdorimit per interesa pushteti.

  Reply to this comment
  • Vishoed Ramajazi November 29, 19:19

   Jeni komentuesi me brilant ne 50 vitet e fundit se ne tre rrjeshta e ke qare historine.Nqs do ndiqni kete koment ne vijim jam i bindur se do ndryshoni drejtim nqs nuk jeni nga Xenportali
   .

   Hija e frikshme e SHIK-ut
   të Bashkim Gazidedes
   duket te gjarperi Ajazi
   i Edi RAMES
   Bashkim Gazidede nuk jeton më. Por hija e tij e frikës është ende mes njerëzve dhe tashmë, me rikthimin e njerëzve të besuar të tij në krye të shërbimit, ajo frikë rikthehet, jo më si kujtim, por si një realitet. me Visho Ajazin ku toleranca e nderkombetareve eshte me poshte se aleanca..c’janë këta aleatet tane “te medhenj” me kriminele si Berissha dhe visho ajazi neper kembe.
   Mos po nxjerrin keto Bujar Ramet per reabilitimin e Shikut Naziskin dhe kthimin per here te trete te Berishoviqit ne pushtet per here te tretë..sepse shenjat i ka dhenë i pari Donald Lu qe eshte dukshem nje berishist tip Podesta
   ****
   Në vitin 1995, ndërsa isha në vitet e para të punës si reporter tek nje gazete, zhvillova një takim në kafenenë e ish-Hotel Dajtit me disa sindikalistë, të cilët po përgatiteshin të shpallnin një grevë. Në mbrëmje, më thërret kryeredaktori dhe më tregon fije për pe të gjithë itinerarin e ditës sime të punës. Në sa kafene isha ulur, asokohe gazetarët nuk shkelnin në asnjë lloj zyre, përveç atyre që punonin në fletushkat e kontrolluara nga SHIK-u, dhe të gjitha lajmet prodhoheshin nëpër kafene dhe skutave të tjera. Më tregon me kë isha takuar, e madje në ç’pozicion të tavolinës isha ulur. Dikush apo disa, më kishin ndjekur gjatë gjithë ditës sime të punës, nga ora 9.00 deri në orët 17.00 kur unë u ktheva nga terreni për të shkuar në redaksi.
   Kryeredaktorin e kishin thirrur në një zyrë, që ishte maskuar diku si zyrë shërbimesh tek Hotel Rogneri dhe i kishin kërkuar “me mirësjellje” që arrtikulli im për grevën të mos publikohej. Në fakt artikulli u publikua, por shumë i shkurtër dhe jo në vend të dukshëm.
   Ishin kohë të rrezikshme dhe të frikshme ato…!
   Këta ishin njerëzit e SHIK-ut. Ata ndiqnin këmba-këmbës gazetarë, sindikalistë, rivalë, kundërshtarë politikë, biznesmenë….pra, çdo gjë që mund t’i bëhej pengesë apo i duhej Sali Berishës. Struktura shtetërore që merrej me sigurinë kombëtare ishte shndërruar në një polici private me shef komisariati Bashkim Gazideden, njeri i bindur në mënyrë fondamentaliste ndaj Berishës. Shumë shpejt Gazidede e shndërroi SHIK-un në një emër drithërues. Të gjithë kishin frikë nga të gjithë. Një Sigurim Shteti edhe më të frikshëm nga ç’kishte qenë ai i komunizmit. Survejime amatoreske, duke ndjekur njerëz nga pas si hije, lista njerëzish “me ne “ dhe “kundër nesh”, telefonta për çdo artikull që shkruhej dhe që nuk ishte në të mirë të pushtetit, gazetarë mercenarë që rekurohesin për një garsoniere për të spiunuar, provokuar, shpifur dhe sulmuar njeri-tjetërin…!
   Në vitin 1996, ndrësa me nje kolegun po ecnim në rrugicat e ngushta të Parkut Rinia të mbushur me kioska, për të dalë në Sheshin Skëndërbej ku do të mbulonim një protestë të paralajmëruar të opozitës, u sulmuam nga dy civilë trupmëdhenj dhe vetëm ndërhyrja e një nëpunësi të qeverisë, që na njihte, ndëryshoi rrjedhën e jetës tonë.
   Çdo strukturë shteti ka peshën e vet në piramidën shtetërore dhe nga pesha vjen edhe autoriteti dhe “frika” që ajo përcjell tek shoqëria. Por SHIK-u nën drejtimin e Bashkim Gazidedes mund të ketë pasur për analogë vetëm ‘Gestapon’ naziste dhe Sigurimin e Shtetit komunist. Nëse gjatë një proteste do të thonin se erdhi policia, pakkush do të kthente kokën, por nëse dikush do të thoshte, “erdhi SHIK-u”, atëherë të tërë do të trazoheshin.
   Në vitin 1997, kur Gazidede ishte arratisur bashkë me shpurën e tij dhe shërbimin sekret e mori në dorë një tjetër pedagog i Shkencave të Natyrës, Fatos Klosi, hyra për herë të parë në ndërtesën e SHIK-ut, për të intervistuar Zotin Klosi. Ishte tërësisht e zbrazur. Oborri bosh, i mbushur me letra që i shpërndante era, nja dy-tre makina (ishin ca Volksëagen ngjyrë jeshile që bridhnin pa targa por që ne i njihmin, pasi qëndronin me shërbim 24 orë para redaksive të gazetave jo-qeveritare), korridore të shkreta, disa zyra të hapura e disa jo, por këmbë njeriu brenda. Nisur nga emri që kishte pasur, të krijohej ndjesia e një kampi përqëndrimi nga i cili sapo ishin larguar nazistët. Këtë ndjesi përjetova kur u futa brenda. Kisha frikë, mendoja se dikush ishte duke më ndjekur nga pas, ngrija sytë mbi çati pasi kisha një ndjesi sikur në taracë kishte snajpera.

   Mos mendoni se isha paranojak. Jo jo, këtë ndjesi do të provonte çdo njeri jo pjesë e qeverisë, e aq më shumë një gazetar të cilit i ishte dashur të zbriste në mesnatë nga apartamenti përmes tubit të rrjedhjes së ujërave, kur njerëz misteriozë i binin derës me shkelma. Fatos Klosi kishte vendosur mbi tavolinë një mori fotosh që tregonin njerëz të SHIK-ut, të veshur civilë, të cilët ishin në vijën e parë të forcave që shpërndanin demonstruesit e opozitës. Një djali i ri, me flokë kaçurrella të gjata si bubuzhel, kishte në dorë një hu nga 2 metra të gjatë me të cilin kishte goditur tre vetë njëherësh. Të tjerë që po tërhiqnin zvarrë dikë nëpër trotuar. SHIK-u kishte dokumentuar aksionet e veta për të fotografuar ata që merrnin pjesë në demonstrata, pasi kjo, me llogjikën e asaj kohe, ishte e paligjshme. Kam parë edhe qeli të përgjakura këtu – vazhdonte të tregonte Klosi, i cili ndërtoi një strukturë shtetërore nga e para.
   Ndërsa kujtoj frikën tonë nga SHIK-u, kujtoj një nga viktimat më absurde të asaj kohe, një djalë nga Mirdita, Bardhok Lala, i cili shumicës së lajmeve që shkruante në një gazetë ku punonte, u referohej “sipas burimeve që nuk duan të identifikohen”, burime të cilat as vetë Bardhoku i shkretë nuk i dinte në shumicën e rasteve, pasi ishin thashetheme kafeneshë. Pikërisht për të treguar këto burime, Bardhoku u rrëmbye dhe u gjend disa ditë më pas i hedhur në një kanal, i menduar si i pajetë.
   Një miku i tij e fshehu në një banesë në periferi ku e mjekoi dhe unë me kolegët e mi e vizitova atë. Ishte masakruar kafshërisht. Nuk di se çfarë shtazësh mund të kenë qenë. Tortura të para vetëm në filma ku ndonjë terroristi islamik i kërkohet të tregojë se ku është fshehur bomba atomike që do të shpërthejë e do të vrasë miliona njerëz. Ndërsa Bardhoku ishte masakruar për të treguar se kush ia jepte informacionet që dilnin në një gazetë që kishte gjithësej 500 blerës. Bardhok Lala i shpëtoi vdekjes, por nuk u bë më njeri normal, pasi ndaj tij ishin bërë të gjitha ato që u bënë hebrenjve ata që përfunduan në Nuremberg.
   Për t’i vënë vulën, në vitin 1997, SHIK-un e shndërruan në strukturë ushtarake dhe e hodhën në luftë kundër popullit për të prodhuar një nga pjesët më të zeza të historisë së Shqipërisë.
   Ajo që bëri Fatos Klosi ishte zhdukja e frikës së njerëzve nga SHIK-u. Zhdukja e frikës nga një institucion shtëteror të cilin Gazidede e mbushi me soj-soj kriminelësh e injorantësh që nxirrnin dokumentin e agjentit sekret në autobus për të mos paguar biletën e urbanit.
   Pikërisht për këto dhe shumë më tepër se kaq, Fatos Klosi tha se zëvendësimi i Bahri Shaqirit me një nga njerëzit më të besuar të Bashkim Gazidedes, spiunin Ajazi.. do të sjellë gjëra të frikshme në këtë vend. Pikërisht për këto dhe shumë më tepër se kaq, unë kam sërish frikë nga SHIK-u (SHISH-i).
   . Ndaj dhe për këtë ne duhe ta ngrejmë zërin të gjithë, edhe ata që e kanë përjetuar e vuajtur atë kohë, edhe ata që e kanë harruar, edhe ata që nuk e kanë jetuar por kanë dëgjuar e lexuar.
   Bashkim Gazidede nuk jeton më. Por hija e tij e frikës është ende mes njerëzve dhe tashmë, me rikthimin e njerëzve të besuar të tij në krye të shërbimit, ajo frikë rikthehet, jo më si kujtim, por si një realitet.
   Unë kam sërish frikë tashmë…! Sidomos tani qe truri dhe syri i Gazidedes u emrua dhe ambassador ne Nato qe tregon se nje nate te gjate kemi perpara me keq se ne kur na pushtuan turqit….se as ne kohen pas vdekjes Skenderbeut nuk kane ikur te lemerisur shqiptaret dhe vazhdojne te ikin me shume akoma…
   Kush na ka pushtuar valle ?
   Dihet qe 2 prilli 1991 eshte dita e pare e pushtimit nga banda e tropojes..dihet qe sali berisha eshte kuisling i pushtuesve ( me edin ramen si pordha neper breke)…Kur do filloje clirimi i shqiperise nga naziberishizmi ??

   Reply to this comment
 62. Ujku, ujku... November 29, 21:00

  Gjysmaket s’kane nevoje as per trushplarje dhe as per manipulim te paturpshem komentesh, te nderuar… sharlatane.

  Sot pas 20 e kusur vitesh pasivitet te theksuar intelektual eshte e kote te shtrydhni trute per t’u mbushur kaplloqen devilave te padobishem, se ashtu pa pritur e pa kujtuar, gjate periudhes 1992-1997 salisjanet PeDe-iste na paskan zhdukur gjoja “te gjitha” dosjet e spiunllekut, dhe se e gjithe kjo mesele na paska ndodhur pa u vene re prej “socialisteve te padjallezuar”.

  HILFE !

  Ju lutemi shpetonani nga ky qamet o bedrinjte e partise… Shpetonani se qenka bere hataja… Me keq se gjate katrahures se 97-es, zhdukjes se qindra shqiptareve qe s’dihen se ku po i treten kockat. Me keq se gjate masakres se 21 janarit dhe akoma me keq se gjate pergjakjes gjate shperthimeve te Gerdecit.

  Reply to this comment
 63. Bardhyli.fr November 29, 22:52

  Dora e zgjatur e Serbise dhe Greqise ne Tirane,ka qene dhe ka mbetur prezente ne çdo periudhe te historise se Shqiperise.Tragjedia,ne kete histori eshte se shqiptaret,njuk jane patriote si serbet dhe greket andaj,derisa Serbia dhe Greqia e rrisin teritorin e vet,shqiptaret lejojne t’iu tkurret teritori vazhdimisht.Hartat sot tregojne se Shqiperia para me shume se nje shekulli kishte afer 110 mije Km²,ndersa,sot ka afer 29 mije Km² plus…

  Reply to this comment
  • Ujku, ujku... November 30, 12:16

   Per manallin pe korQe @E KEQJA ESHTE SHESHIT

   A e beson se I TILLE JE , SA HERE QE HAP HALENE ?

   Te keqiat vetem skuthat dhe miopet nuk mund ta shohin dot me syrin objektiv. Ky soj e sorollop i peshtire bie era perc. Keta e kane te shkrojtur ne balle injorancen. Te vetmin profesion qe dine te bejne pa piken e turpit eshte bythlepirja. Nese deshiron te njohesh ndonjerin prej tyre dil dhe shiko veten para pasqyres. Kulluf me ordiner se vetveten s’ke ku ma gjen.

   Reply to this comment
 64. only one question .. November 30, 14:29

  Zoti Ham ham ham di !
  Vetem sa ke shkruar me poshte pra ne qershor 2009 ne nje kohe qe familja kriminale e Berishajve vrau 26 veta ne gerdec ku taksidare ishte baxhanaku dhe djalli i tij mjafton te themi fjalen me te ndyre shqipe qe por kortezi nuk ja u them
  .
  Vetem me kete artikull do jesh i mallkuar gjithe jeten nga viktimat dhe jetimet e Gerdecit
  Here you go !

  Pse do të votoja për Sali Berishën (per votimet e 2009)
  Nga Hamdi Dega, Nju Jork
  .
  12 qershor 2009
  Gazata 55 (e Fari Balliut)
  .
  -Pse!? Se pari Sali Berisha është lideri politik me atdhetar ne Shqipëri. Ai e filloi karrierën e tij nga hiçi. Biri i dy malësorëve pa asnjë mbështetje, qe për pak e lanë pa shkolle për shkak te kleçkave ne biografi..
  . ( a e dije o pallosh qe sala ishte Baby Sitter dhe i lante bythen Andi Bushatit)

  -Akoma e kam te fresket ne sy, ne mendje, ne shpirt kur ne shtepine e mikut te tij dhe bashkevendasit tone Mehmet Elezi korrektoi komentin tim per planin famekeq te Milloshevicit
  .
  ( a e dije o pallosh qe sala furnizoi me nafte milloshevicin dhe kishte burgosur Adem Jasharin)
  -Ne kulmin e katrahures 97 kur Shqipëria ishte ne flake edhe per shkak edhe te gabimeve foshnjarake te Berishes, ne kohen qe Presidenca ishte e rrethuar dhe pritej te sulmohej nga Caushet, sic me kane treguar dëshmitare okulare, Sali Berisha rroku automatikun dhe nuk e braktisi Shqipërine
  .
  (a nuk e di akoma o pallosh qe Sala shpetoi nga egzekutimi dhe u amnistua nga nje bolemadh aty ne amerike)
  .
  -Sali Berisha e filloi dhe po e mbaron Rrugën Durrës-Morine, arterien e Kombit shqiptar Shqipëri-Kosovë
  .
  (a nuk e di akoma o pallosh qe kjo rruge eshte me e shtrenjta ne bote dhe jane vjedhur mbi gjysem miljardi dollare dhe nuk ka mbaruar akoma.).
  -Nuk ka shqiptar brenda e jashtë Shqipërisë te sjelle nje fakt korrupsioni ose dallaverjeje financiare te Sali Berishes. Jo vetem kaq. Ne çdo rast qe ai eshte informuar apo ka marre vesh per korrupsion e dallavere ai menjëherë i ka spastruar pa mëdyshje autoret e tyre
  .
  (a nuk e di akoma o pallosh qe shkelzen berihsa me ca devirole te amerikes qe kishin marre kontrata 300 miljon dollare vrane 26 skllever ne Gerdec….kjo ndodhi ne mars 2008 dhe ju beni hero kombetar kete kriminel….

  ..Kaq idiot funksional je more nallban hamdi dega ?!
  ..
  E nese ke mendere aty e ke sali berishen e amerikes…..Halez Serbiberajn.
  .nese nuk ta mban torrovilja
  shut up !

  Reply to this comment
 65. Mark U.K November 30, 18:02

  Alban Dega: Jeni taman si puna e asaj kurves qe kishte femin e vet kopil, shoqes se vet ma mbaj sa ti themi njasaj femre kurve.Ju ofier i sigurimit te shtetit ne Kukes dhe si shteti ne ikje ju dha pasaport diplomatike per te shpetuar lekuren nga cfar kishe bere sot tu ngjall zorra si ke shoket tuaj ne pusht rrin duke lehur per ata ae ju permbysen.Apo nuk thuani se shkruej nga Nju Jorgu,po kjt i plasi se prej ka shkruen.Edhe pse plak tesh, pse nuk vini asnjeher ne vendlindjen tane.

  Reply to this comment
  • 1952 November 30, 21:43

   bravo Mark

   jo vetem alban dega por dhe ti ke harruar aktet terroriste te organizuara nga vendet e perendimit me ne krye Cia-n.ku me e keqja eshte se anglo-amerikanet perdorin athinen dhe beogadin si tramplone si berishen sot

   jane rrenqethese keto deshmi te hajrulla myrteziut

   .

   Eshte fakt I pranuar edhe nga Cia amerikane se amerikanet dhe anglezet deshtuan ne luften e gjate per te permbysur me force pushtetin popullor te E.Hoxhes.
   .
   Ja nje sekuence te marrjes ne pytje te Hajrulla Selim Murteziut spiunit – Amerikan qe pershkruan luften e cias amerikane dhe angleze te hedhjes parashutistve , grupeve ushtarake ne rruge toksore dhe detare per te permbysur regjimin popullor te E.H ,me çdo kusht ,dhe deshtimin perballe forcave te ushtrise sigurimit shqiptare me turp.
   .
   U hodha me parashut ne Librazhd me detyre nga amerikanet per te pregatit kushtet per pushtimin e shqiperise me 30.10.1951,ecem ne teren naten duke u orjentuar me harte dhe busull ecem vetem naten kaluam ne Elbasan ,Moker,Korçe,dhe deri ne kufi me grekun aty u ndeshem me forcat e mbrojtjes shqiptare ,besoji se ka patur nje te vrare ushtar shqiptar qe u kap ne befasi nga ne ,se nuk pranoji te na tregonte rrugen per greqi.
   .

   Mbasi u kthyem ne greqi ,mua amerikanet me ndane nga te tjert dhe me vendosen ne Athine ,ndersa dy te tjeret shok te mijet I nisen ne gjermani.Banoja ne hotelin “San Rival”,ne rrugen”Plate Javates”.Ne Athine amerikanet me jepnin 2 miljon dhrami ne muaj.Hotelin e paguaja 25.000 dhrami,ndersa ushqimin e merrja ku te doja.
   .
   Levizja lirisht deri ne maji te vitit 1953,kur u dorzuan amerikanet perball humbjeve ne luften me sigurimin shqiptar,dhe flamurin e luftes kunder E.Hoxhes e moren Anglezet .dhe ata me thirren ,kalova me Anglezet pa me thene asgje amerikanet ..erdhi nje shofer grek dhe me mori me makin dhe me qoji ne zyren e nje koloneli anglez quhej xhejmes me tha se tani do te kaloni me ne anglezet kemi biseduar me amerikanet dhe kemi nevoje per nje radiotelegrafist per ta kaluar me nje grup ne terrenin shqiptar pasi mungon radiotelegrafisti,ne kete grup ishin Haki Idrizi,Nuredin Nurçe ,Osman Karaj nga Tirana dhe Ibrahim Molla nga Devolli,
   .
   Na nisen ne oren 9 te mengjesit nga greqija me avjon dhe arritim ne angli ne oren 16.00,sa zbritem na moren me xhipse dhe na quan ne nje fortifikat nentoksore ,rrethe e qark nuk kishte asnje shtepi veçe fushave dhe detit qe dukej 10 km large neshe.
   .

   Kishim dy instruktor anglez ,njeri quhej David dhe na mesonte radiotelegrafi ,tjetri Stefan dhe na mesonte leximin e hartave topografike dhe orjentimin me busull,ky fliste srbisht dhe pak shqip dhe merreshim veshe.
   .
   Kishim dhe officer te tjer qe na mesonin perdorimin e armet luftarake ,perpilimin e skicave te fabrikave , te rrugeve hekurudha dhe ura.duhej te interesoheshim ne teren kur te hidheshim ne shqiperi.
   .
   Une mesova dhe telegrafin dhe shifren secrete.Punonim 8 ore ne dite 6 ore para dite 2 ore mbas dit.Na largonin me Gjip 10-15 km larg dhe duhet te ktheheshim ne baze me harte dhe busull.
   .
   Pas 10 ditesh na quan perseri ne selanik te greqise na veshen uniformat ushtarake dhe na nisen ne kembe per te hyre teritorin shqiptar nga korça u futem fshehur dhe fotografuam fshatin senishte ,fotografuam fabriken e sheqerit maliq ,qytetin e korçes,dhe disa kazerma ushtarake ne korqe nga larg,u ndeshem me forcat e kufirit vrame 8 civile dhe tre ushtar ,nga grupi yne u vrane dy ndersa ne tre antar te grupit kaluam ne greqi.
   .

   Ishte e pa mundur te deportoje pa u diktuar kishim ne plen per te hedhur ne ere kombinatin e sheqerit ne maliq ,por kjo nuk u ralizua ,pasi kapeshe nga populli ose ushtrija…..(nderpritet kjo histori me terroriste per kortezi….mjafton kjo eshte shkruar me lart)

   Reply to this comment
 66. lora November 30, 20:42

  Ketu jane bere shume komente, por une dua te di qe a do kete nje dite qe ne Shqiperi te kete nje prokurori ne sherbim te Shqiperise dhe shqiptareve dhe nje gjykates ne sherbim te tyre? Po presim, deri sa te vdesim.

  Reply to this comment
 67. Kris 1 December 2, 13:36

  Mos u merzit Bedri.Dosjen e Saliut e is xha Brahua dmth usta Rama ndersa per re gjetur re tjerat kemi cuar Vishon he Jurope.He besojme Vishon e MATOs dhe re sharlatan piktorit she jo ty.Ne qoftese nuk is i bindur pyet Ben Duken as po i bie ziles ne dere re qeverise.

  Reply to this comment
 68. Arben December 3, 10:00

  Nqf ka egzistuar dosja jugosllave mendoj se te paret si agjente te tyre jane grupi i Koci Xoxes,dmth te gjithe ato qe u akuzuan, pushkatuan e u burgosen me 1949. Pas tyre jane grupi partise se Tiranes I vitit 1956, me pas eshte grupi i Koco Tashkos dhe Liri Belishoves, me pas fillojme me grupet e viteve 1970 ku rifilloi pushkatimi i pashallareve te kuq sic i quante I.Kadare, ne fillim grupi i Todi Lubonja e F.Pacrami , me pas ushtrija me Beqir Ballukun, Hito Cakon e Petrit Dumen; me pas agjente te jugosllavit dolen Koco Theodhosi Kico Ngjela dhe Abdyl Kellezi, per ta mbyllur ne fillim te viteve 1980 me poliagjentet Mehmet Shehu, Kadri Hazbiu, Llambi Ziqishti, Llambi Peqini , etj. Kjo duhet te kete qene dosja e agjenteve te jugosllavit. Nuk kane patur shanse te tjere te kene qene efektive si agjente te jugosllavit. Pavaresisht mekateve te S.R.Berishes gjate qeverisjes se pare dhe te dyte te tij, nuk ka patur kellqe dhe nuk i ka besuar kush sekrete te volitshme ketij personi para viteve 90. Dhe besoj asnje nga soji dhe krahina e tij nuk kane patur akses ne sekrete te PPSH.

  Reply to this comment
 69. Une jam mbreti i shqiptareve Sali Sheqere Berisha December 4, 14:30

  Artikulli eshte korrektesisht 100% afer te vertetes qe Sali Rame Sheqere Berisha eshte 100% njeriu qe kontribuoi dhe shkatroi Shqiperine dhe gjithe vlerat pozitive qe ishin arritur per 45 vjet me radhe me mundim dhe sakrifice te medha! Anti komunizmi ishte karta kryesore ideologjike ku Sali Berisha grumbulloi shume aventurier shqiptaro greko serb me prejardhje te dyshimta profesionale dhe aktiviteti. Berisha dobsoi dhe shkatroi shtetin si makineri kryesore ne sherbim te publikut shqiptar dhe ngriti nje Shtet te dobet. i cili i dha mundesi Berishes te bente cfare te donte, me dokumentat dhe arkivat e Shtetit Shqiptar dhe cdo lloj gjeje qe ai tashme i kishte ne dore! Berisha deri ne 1997 u be zot i gjithshkaje duke i dhene vetes nje autoritet te padiskutueshem mbi cdo gje !Nje maskara si Berisha i beri aq shume deme Shtetit shqiptar si Institucion mbrojtes i shqiptareve sa nuk i kishin bere te gjithe antishqiptaret fqinje per 45 vjet me radhe ! Ushkatruan pronat publike, private , me nje kosto shume te larte financiare dhe jete njerzish ! Ja ky eshte Sali Rame Sheqer Berisha !

  Reply to this comment
 70. Nafi Çegrani May 5, 19:55

  Çfarë ishin UDB-a dhe KOS-i jugosllav?

  Shërbimi i Sigurimit shtetëror ( SDB ) , zakonisht në popull e njohur me emrin e saj origjinal si UDBA, e cila është formuar me 13 maj 1946 fillimisht si OZNA , e përbërë nga katër sektore : i Pari për zbulim nën drejtimin e Maks Moloqit, i Dyti për kundërzbulim i udhëhequr nga Pavle Pekiq, i Treti VOS /Shërbim informative ushtarak/ në krye me Jefto Shashiq dhe sektori i Katërt ishte ai teknik dhe për logjistikë, e të cilë fillë pas 1946 OZNA me sektorin e ZBULIMIT u shëndërua në UDBA, kurse VOS-i dhe KUNDËRBULIMI në KOS dhe më 1955 krahas tyre u formua edhe SID / Shërbimi për informim dhe dokumentacion diplomatic/, dhe njëkohësisht vite më vonë, në dekadat e saj të fundit UDBJA ishte e përbërë nga gjashtë organizata gjysmë të pavarura të policisë sekrete – një për secilën nga gjashtë republikat federale të Jugosllavisë – koordinuar nga zyra qendrore federale e Beogradit në krye me shefin e shefave Aleksandar Rankoviqin.
  Organizimi
  Që nga formimi dhe gjatë zhvillimit të Shërbimit secret jugosllav të quajtur UDBA dhe deri në vitin 1966 kur u mbajt kongresi në Brione, udhëhiqej në mënyrë vertikale dhe centralike nga Qendra e saj në Beograd, e udhëhequr nga Aleksandar Rankoviqi .
  Deri në vitin 1945, partizanët e Titos kishin mundur jo vetëm gjermanët dhe bullgarët pushtues, të cilët kishin pushtuar Mbretërinë Jugosllave në prill të vitit 1941, por edhe rivalët e brendshëm, si lëvizja nacionaliste çetnike dhe ustashët. Vendi që trashëgoi Tito, duke zgjeruar kufijtë e ish-Jugosllavisë mbretërore, ishte kryesisht agrare, e varfër dhe i shkatërruar nga lufta. Përveç mundësisë së emigrimit, përparimi shoqëror ishte i varur nga bashkimi me Partinë Komuniste, ushtrinë ose UDB-në. Ky fenomen e përshpejtoi emigracionin disident dhe krijoi dinastitë komuniste dhe UDB-ja arriti të ketë ndikim sot. Tito e kishte çimentuar autoritetin e tij deri në vitin 1946, duke arritur marrëveshje ad-hoc me liderët e huaj, një akt balancues midis Perëndimit dhe Lindjes, i cili gjithashtu do të përfshinte kontakte me botën në zhvillim. Jugosllavia u bë anëtare themeluese e “Lëvizjes së të Paangazhuarve” – një grup kombesh të pavarura nga çdo bllok i madh i pushtetit – i themeluar në kryeqytetin e saj Beograd në vitin 1961. Përmes kësaj marrëdhënie, Tito do të zgjeronte ideologjinë politike, kontratat e biznesit dhe kapacitetet e inteligjencës në të gjitha aspektet. Megjithatë, kërcënimet e brendshme e të jashtme mbetën. Si pasojë e prishjes së Titos me Stalinin në 1948, një kohë kur lufta civile po egërsohej në Greqi, m’u në Jug të Republikës Maqedone të Jugosllavisë, Bullgaria dhe Hungaria dukeshin grabitqare. Çështja e vështirë e Maqedonisë kishte shkaktuar konflikte për pothuajse 70 vjet, gjatë tërheqjes së ngadaltë të Perandorisë Osmane nga Ballkani. Në vitin 1934, një njeri nga VMRO-ja maqedonase, i ndihmuar nga nacionalistë kroatë, kishte vrarë Mbretin serb Aleksandër në Paris. Për Titon, (i cili gjithashtu do të vihej në shënjestër për t’u vrarë nga Stalini në vitet e mëvonshme), krijimi i një shërbimi sekret të pamëshirshëm dhe efikas ishte jetik. Diktatori jugosllav e gjeti njeriun e tij tek Aleksander Rankoviçi, një veteran partizan serb, gruaja dhe nëna e të cilit ishin vrarë nga Gestapo. Për më shumë se dy dekada, deri në rënien e tij dramatike në vitin 1966 (për shkak të pjesëmarrjes së dyshuar në një komplot kundër Titos), Rankoviçi ishte njeriu i tretë më i fuqishëm në Jugosllavi. Në vitin 1944, themeloi OZNA-n (Odeljenje za Zaštitu Naroda, Departamenti i Sigurisë Kombëtare), që në vitin 1946 u shndërrua në UDB. Operacionet e UDB-së u formuan nga kërcënimet e brendshme dhe të jashtme të dyshuara. Nën Rankoviç, ajo ruante depo malore municionesh sekrete, mbronte trafikun hekurudhor, spiunonte diplomatë të huaj, përgjonte telefona, hapte letra dhe merrte në pyetje armiq të brendshëm të supozuar, nga politikanë deri tek fshatarë që i rezistonin kolektivizimit. Trajnimi bazë në shkollat zyrtare të spiunazhit të UDB-së (me seli në Beograd) zgjaste dy vjet dhe përfshinte trajnime fizike, kurse gjuhe, inteligjencë ushtarake dhe diplomatike dhe hetime penale.
  ***
  Pas kongresit në Brione, kur edhe bëhet heqja e Rankoviqit nga funksionet e tij , UDBJA transformohet në organizimin e brendshëm dhe emrohet SDB /Sluzhba drzhavne bezbednosti/, e cila me Qendër të nivelit federative jugosllav mbetet në Beograd pranë Ministrisë Federative të PB, por edhe republikat dhe krahina autonome e Kosovës krijuan Shërbimet e tyre të SDB / Shërbimi i Sigurimit shtetëror/, e që kishin zyra të detashuara të vetat nëpër komuna. Por, që të gjithë SDB e republikave dhe veprimtaria e tyre qoftë për çështjet e mbrendëshme teritoriale apo ato të punëve të jashme dhe diplomatike, kordinohej gjithmonë nga SDB Federative e Beogradit, e të cilët aprovonin ose jo ndonjë çështje që lidhej me problemet e brendëshme apo të jashme.
  Përbrenda sketorëve dhe resorëve të SDB federative dhe të atyre republikane e krahinore funksiononin disa Drejtori, por më të rëndësishmit ishin Drejtoria apo sektori i II i cili merrej me çështjet e të ashtuquajturit “emigracionit armiqësor” / por që këtë çështje të emigracionit qoftë atij kroat, serb, shqiptarë apo maqedonas, ishte e angashuar edhe SID, që ishte Shërbimi informative diplomatic/. Kurse, një rëndësi të veçantë kishte edhe sektori i analitikës sin ë nivel federative njashtu edhe në atë republican, ku bëhej përpunimi i raporteve, informacioneve, të dhënave nga burime të ndryshme nga vendi dhe jashtë, e që ishin të dobishme, relevante dhe interesante për Shërbimin në tërësi, bëheshin analiza dhe elaborate të thukëta dhe nga këto bëhej edhe informimi i shefave të SDB federative dhe të republikave, krerëve të KQ LKJ ,Kryesisë së shtetit dhe personaliteteve udhëheqëse diplomatik etj.

  Reply to this comment
 71. Robi May 16, 14:31

  Psrudorevulocionari Ali Ahmeti

  Bedri si ti hyrje dhe u bëre kryetar i LPK
  nga Shqipëria ….nuk kishte kosovarë apo qysh ??? Si do i ndihmoje ti që t’a ofruan atë post dhe LPK degradoi si mos më keq duk i akuzuar antarët e kryesisë si tradhtar “Esadi” të botuar në ZIK e kohës me pseudonimin Martin Shkreli….të dogji meraku të udhëhiqte një organizatë kosovare apo qysh…..sa për Petrit Amen pse nuk e pyet mikun tënd Ali Ahmeti i cili është mik i Cëvenkovskit dhe njeri i tij në mk.
  Jep këto shpjegime dhe pastaj jemi në rregull dhe me spiunët e tjerë….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*