“Përshëndetje nga vendi im i 120-të që vizitoj, Shqipëria!”

October 28, 2018 12:59

“Përshëndetje nga vendi im i 120-të që vizitoj, Shqipëria!”

Përshëndetje nga vendi im i 120-të që vizitoj, Shqipëria!

“Kjo shënon fundin e udhëtimit tim dymujor europian dhe gjithçka që mund të them është se Shqipëria nuk është një destinacion turistik shumë i popullarizuar në krahasim me vendet e tjera europiane, kështu që nuk prisja shumë. Përveç planit madhështor të vendit, arsyeja pse zgjodha Shqipërinë është për t’u çlodhur pakëz”, shkruan twomonkeystravelgroup.com, raporton ata.

“Unë absolutisht e kam dashur Shqipërinë dhe  do të kthehem një ditë! Tani për tani, unë do t’ju jap 10 arsyet pse Shqipëria duhet të jetë në listën tuaj të preferuar të kësaj 2019”.

1) Është një destinacion aktiv, pasi kur udhëton shumë në qytetet evropiane, do të vijë në një pikë që ju do të ndjeheni sikur gjithçka është e njëjtë. Arkitektura e bukur, kështjella të mëdha, ushqim të mirë, kisha shekullore, kafene dhe restorante, dhe sigurisht mijëra turistë. Shqipëria është një vend i mahnitshëm për të bërë diçka të ndryshme në Europë. Ju mund të shkoni për të bërë rafting, not, vela, ecje dhe gjithçka! Është një vend krejtësisht i mirë për të marrë një pushim nga qyteti.

2) Është historike! – Qyteti i Beratit është një qytet i trashëgimisë botërore të UNESCO-s që nga viti 2018 dhe nuk është e vështirë të kuptohet pse. Përzierja e harmonisë që mbizotëron. Shkova në Berat, ku kemi filluar vizitën nga lagjja Mangalem, më pas te pazari i vjetër afër lumit. Më pas shkuam në kalanë e shekullit IV para Krishtit në majë të kodrës me pamje nga lumi Osumi. Ky qytet është kaq i bukur. Galeria e Onufrit duhet të jetë një vizitë e nevojshme!

Qyteti i lashtë i Durrësit është gjithashtu shumë interesant dhe më pak se një orë nga Tirana. Në qytet ju do të shihni rrënojat e qytetit të vjetër, banjot romake, qendrën e e qytetit, amfiteatrin, muret bizantine, kullat veneciane dhe një muze arkeologjik me një ekran panoramik të zbulimeve dhe planifikimit urban të qytetit.

3) Kanë plazhe  të bukura. Nëse ju doni për të notuar, të ndjeni rërën në mes të këmbëve tuaja ose të gjitha më lart, mund t’i merrni kudo që ju mund të gjendeni në Shqipëri. Më të famshme janë plazhi Dhërmiut, i  Livadhit , Himarës, Plazhi i Pulebardhës në Sarandë dhe plazhi në Borsh.

4) Është e lirë në krahasim me vendet e tjera evropiane – Ne të gjithë e dimë se Europa është e shtrenjtë, por Shqipëria është shumë më e lirë krahasuar me vendet e tjera evropiane. Për sa i përket menusë, një vakt i plotë në një restorant të lirë është 4,78 euro, një birrë 1,20 euro dhe një biletë për një transport lokal me 0,32 euro. Gjithçka që thuhet këtu mund të jetë dy herë ose tri herë më pak se në pjesë të tjera të Europës.

5) Është ende e paprekur krahasuar me vendet e tjera në Ballkan.  Ky vend është ende i paprekur. Ju do të shihni mijëra turistë si ju që vizitojnë muzetë dhe  do të relaksoheni nga plazhi, nuk do t’u shtohen tarifat e tepruara kudo ju shkoni dhe mbi të gjitha, ju do t’i përjetoni gjërat siç janë.

6) Vendasit janë shumë miqësor dhe të këndshëm, mes të gjitha vendeve që kam vizituar në Europë, më pëlqen që njerëzit janë më të ngrohtë dhe të sinqertë. Ndryshe nga njerëzit në disa vende europiane të cilët japin një buzëqeshje si një valë e shpejtë. Ndonjëherë, ata madje të të thonë ‘’përshëndetje’’  dhe fillojnë të bisedojnë. Ky është vendi që unë ndihem më ‘’i mirëpritur’’ në Evropë, me të vërtetë!

7) Kuzhina e tyre lokale meriton një vëzhgim dhe këtë gjë e kam përjetuar në Shqipëri. Kam shijuar mishin dhe peshkun më të mirë dhe përbërësit më të freskët.

Ju duhet të provoni speca të mbushura, spinaq, byrek dhe verë shtëpie në Fishtë afër Lezhës, ku ju mund të shijoni disa ushqime të jashtëzakonshme tradicionale shqiptare përgatitur në mënyrë moderne.

8) Bujqësia është mjeshtëria e tyre – Vegjetarianë dhe ushqimorë, gëzohuni! Shqipëria është shtëpia e perimeve më të freskëta në Europë thjesht sepse është gjëja e tyre. Unë ju thashë për dashurinë në kafshatën e parë që unë kam përjetuar këtu dhe u largova nga kuzhina. Domate, qepë dhe hudhra dhe vetëm kjo e mori ushqimin në një nivel krejtësisht të ndryshëm. Çka më tepër nëse shtojnë xhenxhefil, patate dhe sallatë marule?

9) Është e sigurt – Personalisht, kurrë nuk kam pasur ndonjë përvojë të keqe me njerëzit këtu në Shqipëri. U ndjeva e sigurt kudo që shkuam dhe vendasit kanë qenë me të vërtetë simpatikë! Krahasuar me vendet e tjera europiane ku hajdutët e çantave janë gjithmonë në lëvizje, Shqipëria ka vetëm disa raste të kësaj natyre.

10) Është e lehtë për të shkuar në vende të tjera nga këtu. Përveç aeroportit ”Nënë Tereza” ata gjithashtu ndajnë kufirin me Malin e Zi, Kosovën, Maqedoninë dhe Greqinë. Këto vende janë lehtësisht të arritshme me makinë, autobus ose tren.

l.h/ dita

October 28, 2018 12:59
Komento

10 Komente

 1. Babalja October 28, 13:18

  Eshte e sigurte po shko pyet halabaket e PD qe e nxijne vebdin nga mengjesi ne darke pa u lodhur.

  Reply to this comment
 2. fery October 28, 13:26

  S ka vend ne bote me te bukur se Shqiperija dhe s ka njerez me miqesor ne bote se shqiptaret .Kete do ta kuptoje cdokush qe shkele Shqiperine dhe kete do ta thote cdokush qe kaluar neper teritorin e Shqiperise .

  Reply to this comment
  • intelektuali October 28, 14:08

   Vetem disa te meta Shqypnia Enveriste e Edvin Droges o fery-boti patriotik enverist:

   ESHTE E MBULUAR ANEMBANE ME DROGE, KANABIS PATRIOTIK, KOKAINE DHE HEROINE IMPORTI

   dhe:

   SHQYPTARET PO LAGROHEN SI TE LEMERISUR NGA VATANI I BUKUR DHE I HIJESHUAR NGA PROPAGANDA E MAFIES ME PUSHTET,

   prandaj:

   ne, kokpalaret qe kemi mbetur i shkruajme evropianit te mahnitur dhe te mallengjyer:

   O EVROPIAN TE JETOJE VETE
   TE SHIKOJE TURNIN E TRETE!
   PA LLAPUR E BERE MUHABET
   SI NAIM PATRIOTI NE KURBET

   Reply to this comment
   • usa October 28, 20:34

    Per intelektualin qe flet si e ema e zeqos.
    . flet per turnin e trete ne kohen e Hoxhes dhe injoron te tre turnet neper kafeneteqyteteve shqiptare. Une jetoj ne .Newyork dhe punoj 2 turne dhe disa here dhe tre turne ne dite per te cilat nuk te pengon njeri. Prandaj mos e shah turnin e trete te Envert sepse ai ishte vetem 8 ore. Me sa shoh je mje perbuzes I punes qe ta mesoj shkerdhata euforike qe leh papushim

    Reply to this comment
    • intelektuali October 29, 10:25

     Po meso pak drejtshkrim more mavri qe redakton intelektualin ne internet,

     sepse:

     Nuk shkruhet shqypja me germe te bashkuara pa intervale, ja po ta falim kete meqe punon me tre turne, por jo ne “…Newyork, usa…”, por ne qytetin Nju Jork te SHBA alla shqyptarce apo New York City, USA alla amerikonce, une fale Zotit jam ne Tirane tek Tajvani dhe po pij kafen e sabahut dhe kujtohem se kur po kandidoja per pune ne SHBA me detyruan te kendoja hymin amerikan, une u ngaterrova, por komisione me tha:

     MOS U ZORIT SE JU SHQYPTARET JU KANE MESUAR TE KENDONI VETEM HYMNIN E ENVERIT

     dhe:

     Keshtu me pranuan ne pune, ne L.A County, California, USA derisa dola ne pension pasi punova afro 15 vjet ne SHBA dhe fitova nje pension modest, por gjithmone e kam urryer trunin e trete te Enverit dhe cuditem me amerikonet qe e kane tahmane te madhe per te punuar gjithe diten papaushim per te shtuar ndonje lek apo dollar ne xhepin e tyre.

     PO AJO PUNA E SHKERDHATES EUFORIKE QE LEH PAPUSHIM SI ISHTE?

     Reply to this comment
   • fery October 29, 00:16

    Mua o intelektual apo akademik apo
    kakademik qe je e qe s me plase fare cfare je ,kurre s me ka be pershtypje Enveri por , as Edvin droga e Saliu sikur te bejne ty andaj ti ta mbash foton e Enverit te varur ne mur dhe kurre mose e heqesh nga dhoma . Mbaje ti Enverin per vehten tate sepse ai te mesoi si mos te hedhesh vrere per vendin tend duke ta rrasuar kaptinen ne raki rrushi por , edhe droge sepse , kete zeje jo qe e mesuat sot por e kishit ditur dhe trashiguar nga Enveri vete duke e pare Ate se si ua mbushte valigjet lidereve
    marksist-leninist te botes qe i ftonte ne Kongresrt e PPSH kurse , kurse une edhe njiher e perseris se
    s ka vend ne bote me te bukur se Shqiperija dhe ska popull me paqesor se shqiptaret e ti , ti previshi menget puno dicka dhe mose mendo se duke i numruar yjet ne qiell do te vjene ndonji e mire se , ai qe don te punoje dhe fiton sado pak te jete nga djeresa e ballit , per ate do te jete Shqiperija vendi me i bukur ne bote dhe , per ate ka edhe pune te tjera te ndereshme ne Shqiperi qe s kane lidhje me drogen

    Reply to this comment
 3. Adih October 28, 14:26

  [email protected]……
  Keni te drejte . Por do te pyesja ,si jane politikanet qe drejtojne shqiperine?.
  A e keni pare qe ka nje betonizim te pa pare ,shkateruar natyra ,qe zoti na i dhuroi neve Shqiptareve shume te bukur dhe me diell .Ne te gjithe boten politikanet o e bejne me te bukur natyren ,dhe ja kalojne dhurates se zotit ,ose ne te kunderten Politikanet e shkaterojne dhuraten e zotit . Cfare ndodh ne Shqiperi . Lakmi brutale e bandave ne fuq per leke..Kam dhimbje sinqerisht 80 % e bregdetit eshte shkateruar ,betonizuar e vjedhur ne menyren me brutale.. Prit ,prit neser ???? .E per kete brezat e ardhshem ,do na mallkojne neve ,plus me e rendesishmja eshte qe ky turizem ndertohet ,sa per te fituar sot per sot ,dhe nukdo i i rrezistoje kohes .Eshte nje e vertete e pa diskutueshme . Shembell . Plazhi i Durrsit ,dikur ka qene i frekuantuar nga gjithe shqiptaret ,kurse sot eshte qender banimi ,dhe kina dhe japonia dhe India ,nuk i mbush krevatet dot me turiste vetem ne plazhin e Durrsit .Ku tani po te lahesh ne Durres ,mer infeksion ,eshte vater infeksioni .Do te them me kopetence fery ::::Ne Amerike ka mbi 250 vjet qe eshte nje ligj dhe zbatohet me regorizetin me te madh . Kur ndertohet ne bregdet ,matet nje here rera sa m2 ka ,dhe llogaritet per cdo person te kete 5 m2 ne rere dhe pastaj vendoset sa shtreter do vendosesh , per fat te mire Shqiptaret jane te bredhur sot e njohin perendimin ,kjo eshte pozitive ,por nuk kane shanc te vendosin vete ,per natyren dhe prespektiven e ndertimit sidomos per ndertime ,Politikanet mafjoze vendosin vete ,ku ing Arkitekte shqiptare ,kane vdekur e si pjerdh njeri . Me keqeardhje sot e 27 vite . Ku ja kane kaluar te jatit te tyre shpireteror Enver ,se ai dikur ne kohe te diktatures ,i pyeste dhe i respektonte arkitektet . Pyet nje here ,sa dekata ka xhuxhi i Rames Vangjush Dako qe nuk lahet ne kete plazh . Ta them une ai lahet ne jug. Pershendetje fery. Dhe faleminderit per patriotizmin tend ,por me keqeardhje eshte shume pak ,vetem kjo cilesi pozitive qe keni ju.. Rrespekte per ju nga une fery.

  Reply to this comment
 4. fery October 29, 00:56

  Sot e 27 vite une Adih rregullishte e vizitoje Shqiperine dhe plotesishte pajtohem me gjithe ato vrejtje me vend qe ju i shkruat. Ne Shqiperi cfardo qe ndodhi ne keto 27 vite ishte e dhuneshme pra , edhe ndertimet vend e pa vend dhe pa nji plan te kualifikuar urbanistik sipas logjikes ” ta djegim nji shtepi , ta pjekim nji buke ” .
  E kame percjelle gjendjen ne Shqiperi dhe bashkohem me ju Adih se ishte pikrishte politika ajo qe ia prishi imazhin Shqiperise por , jo edhe bukurise sepse , qendroje pase gjithe asaje qe thashe se Shqiperija per shijen dhe mendimin tim eshte vendi me i bukur ne bote dhe shqiptaret , vllezerit e mij jane populli me paqesor ne bote
  Kete e theme per faktin se deri ne vitin 1979 i kisha ra Europes tej e pretej dhe ate vit u ktheva ne kosove . Kisha qene edhe ne Turqi , Greqi , Bullgari , Rumani , Cekosllovaki te atehereshme, Poloni dhe gadi te hjitha vendet kapitaliste ..mose ti numroje gjitha shtetet por , kure me 1992 shkela per here te pare ne Shqiperi
  ( Shkoder , Tirane , Dures , Lushnje , Fier … Berat ) krijova pershtypje se
  s kishte vend me te bukur ne bote se Shqiperija perkunder varferise ekstreme ekonomike qe pashe ne ate vit . Kete mendim e kame edhe sot bile akoma me te s forcuar dhe kame te ruajtur perkunder varferise se shqiptareve qe rastisem ti shofe rrugeve ose ata i takoje
  Une Adih flae dhe jape mendim vetem per vendin dhe jo per politiken dhe zullumqaret politik e oligarket e tyre ekonomik ose kriminelet qe krijuan pasuri maramendese ne kuriz te popullit te varfer shqiptar sepse kjo i tejkalon mundesit e mija edhepse e dije se devijimet jane evidente , devijime dhe shkaterrime shtazarake te cilat vetem Serbija mund te ia deshiroje shqiptareve dhe Shqiperise kurresesi nji shqiptar i cili fare se do Shqiperine dhe largimin e shefe si shpetim por , ne castin kurre arrin ne destinacionin e deshiruar ateher do ti kujtohet se e kishte patur gabim , se vertet Shqiperija edhte vendi me o bukur ne bote
  Une Adih miqesishte te falenderoje per mirekuptim dhe vlersimin qe i bere komentit tim por , do te ta theme se
  Nji thenje popullore ketu ne Kosove thote :
  ” se kishte fajin sepata qe e preu malin por , fajin e kishte ai qe sepates ia vuri bishtin “

  Reply to this comment
 5. fery October 29, 08:51

  Respekti eshte imi Adih …!
  Pergjegjen time shume te gjate per ju Dita nuk e botoi ngase shkruajta se pajtohem plotesishte me ju per devijimet dhe shkaterrimet shtazarake te shtetit shqiptar nga politika dhe oligarket e tyre ekonomik e kriminal ne ndertime , sociale dhe sundimin e ligjit dhe shtetit ligjor e shume fusha tjera por , prape se prap mbtem shume i vendosur qe Shqiperija per mua mbetet vendi me i bukur ne bote dhe populli im vella shqiptar eshte popull me paqesor ne bote
  Edhe une ju falenderoje miqesishte per komentin duke ju uruar shendet
  TUNGJATJTA Adih

  Reply to this comment
 6. Duke October 29, 08:59

  Pse, u shkoka me tren në Greqi dhe Mal te Zi ?o_O

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim