Përshkallëzimi i paprecedentë: Obama vendos NATO-n kundër Rusisë

March 30, 2016 17:17

Përshkallëzimi i paprecedentë: Obama vendos NATO-n kundër Rusisë

Pentagoni ka gati një plan për të vendosur në mënyrë të përhershme trupa, tankë dhe mjete të blindura në kufijtë lindorë të vendeve të NATO-s për të parandaluar çdo sulm të mundshëm nga Rusia.

Sipas Wall Street Journal, që ka publikuar një pjesë të dokumentit strategjik të Pentagonit, bëhet fjalë për një vendosje të trupave të armatosur që do të nisë në shkurtin e 2017 dhe do të kushtojë 3,4 mld dollarë. Plani parashikon vendosjen e 4 mijë e 200 uhstarëve ë NATO-s në Lituani, Estoni, Letoni, Poloni, Rumani dhe Bullgari.

“Objektivi është të krijojmë një prezencë të përhershme në kufijtë e NATO-s”, tha gjenerali Ben Hodges, komandant i forcave amerikane në Europë. Ushtria amerikane do të dërgojë mjete të blinduara në Europë me nisjen e 2017 duke dërguar disa bataljone ushtarësh në vendet e NATO-s që janë kufitare me Rusinë. “Ky plan i aktualizimit të ushtrisë tregon qasjen tonë për të ekuilibruar dhe siguruar aleatët tanë të NATO-s përballë një Rusie agresive”, tha komandanti i EUCOM, Phil Breedlove.

March 30, 2016 17:17
Komento

4 Komente

 1. Pravilno! March 30, 17:38

  Nuk ka prapanice jevgu per trimeri. Aq me shume kur eshte ne fund te mandatit si President. Jane vetem Show, Aq me teper qe kush eshte ne NATO qe ka nge te beje numra me Rusine tani qe jane te pushtuar nga aziatiket klandestine? Aq me shume se flitet per nja 4 mije e ca trupa! Keta do mesyjne Rusine??? Ha ha ha ha

  Reply to this comment
 2. Shqip March 30, 19:13

  Fundi i Botes

  Reply to this comment
 3. l ri March 30, 19:56

  Panjimajem tebja,,,,!
  Cari I ri keq e ka ,edhe I ha menderja edhe s’ja mban,,!
  Nuk ka bythë rusi të matet me aleancën atlantike,ushtria më e madhe e botës që është organizuar ndonjëherë.
  Gjeti Rusia një kalë të ngordhur që cili ti nga brënda,apo edhe Sirinë pa brekë fare e tani na bën të fortin,,Është kjo Rusi ,që me disa përjashtime të vogla në kohën e Lenin-Stalinit,I ka bërë gjëmën vëndit tonë.Të gjithë të këqijat prej dy shekujsh me gjitonët tanë ,kanë ardhur prej dorës ruse.Asnjë iluzion për ta,kush I sheh me simpati le ti gëzojë,e le tju shkojë pas mëndjes

  Reply to this comment
 4. Dielli March 31, 07:56

  O Pravilno,o pjelle rusise putinjane,4ooo trupa amerikane ne kufite e rusise putinjane duan te thone se c’do aventure e putinizmit do te perballet me USA-n dhe NATO-n dhe kjo tashme eshte vendosur.
  Nuke ishte i pa ditur Gorbacovi qe pranoje shperberjen e BRSS,o Praviilno,po frika nga nje ekonomi ne dishe, pra te rrenuar.
  Putini dhe ju o mbetje te spermatozoides bolshevike komunisto-enveriste dijeni se para forces ushtarake te USA-s dhe NATO-s do te pesoni nje fund te turpshem dhe pa kthim e konvertim,sikurse keni bere deri me sot.
  Sa investon USA per mbrojtjen pra sigurine nuke ka buxhetin Rusia,kurse persa i perket zhvillimit USA eshte 100 vjet para rusise putinjane.
  Le te guxoje putinizmi te ndermare ndonje aventure,aventure qe as diktatori Stalin nuke e ndermori,duke ditur se nje aventure e tille do ta kufizonte Rusine ne kufijte e Moskes.
  Historia ka vertetuar se ekstremizmi ka patur nje fund te shpejte,te turpshem dhe pa kthim,dhe kete tashme e din fort mire dhe Putini i sapo martuar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*