Përshkallëzohet konflikti/ Raketa armene godet qytetin e madh të Azerbajxhanit, dhjetëra të vdekur dhe njerëz nën rrënoja

October 17, 2020 08:25

Përshkallëzohet konflikti/ Raketa armene godet qytetin e madh të Azerbajxhanit, dhjetëra të vdekur dhe njerëz nën rrënoja

Një raketë goditi një zonë rezidenciale gjatë natës dhe shkaktoi viktima në Ganja, qyteti i dytë më i madh i Azerbajxhanit, duke shënuar një përshkallëzim të konfliktit në Nagorno-Karabak, disa orë pas bombardimeve në Stepanakert, kryeqyteti i rajonit separatist.

Në Ganja “shumë njerëz janë nën rrënoja, disa kanë vdekur dhe të tjerë janë plagosur”, thonë dëshmitarët.

Një fotograf i Reuters në Ganja pa shpëtimtarë që punonin në vendin e ngjarjes të shtunën në mëngjes. Disa shtëpi ishin pothuajse të rrafshuara. Një ekskavator po pastronte mbeturinat.

Zyra e prokurorit tha se Armenia gjithashtu shënjestroi raketa në qytetin Mingechavir por që sistemi azer i mbrojtjes ajrore i rrëzoi ato.

Ministria armene e mbrojtjes mohoi pretendimin e Azerbajxhanit për bombardimin e qyteteve në Azerbajxhan dhe akuzoi Bakun për vazhdimin e bombardimeve të zonave të populluara brenda Nagorno-Karabakut, përfshirë Stepanakert, qyteti më i madh i rajonit.

o.j/dita

 

October 17, 2020 08:25
Komento

9 Komente

 1. Arben October 17, 09:12

  Përpara Sulltan

  je shpresë për popullin

  tregoju vendin zullumqarëve

  Gjithë shqipëtarët janë me ty.

  Reply to this comment
  • asnjeansi October 17, 10:02

   Ja dhe i cmenduri i perditshem qe ia mban ne goje Erdoganit dite e nate . Po c’jane keto telegrame pa pike kuptimi qe poston , more zagar i felliqur ? Per cilin popull na qenka shprese ky idiot islamik Erdolesh , qe vetem trazira krijon ? Ike more moraman turkoshak , se shqiptaret jane me Evropen dhe jo me jevgjit e Azise .

   Reply to this comment
  • Kerma plak i Vicidolit October 17, 11:46

   Je ca gomar , zoti @Arben , me keto komente klishe e adhurim te sulltaneve nga 10-15 here ne dite , po acvaron njerezit , bile edhe ata qe jane ne nje mendje me ty , Se , edhe budallalleku duhet te ketye nje fare mase , qe ti nuk e paske mesuar as ne shkolle e as ne jete ! Deri kaq e ke fjalorin more i mjere , nuk paske mesuar fjale te tjera te gjuhes shqipe dhe hiqesh si shqiptar ?!

   Reply to this comment
   • Remo October 17, 17:46

    Arbeni nuk eshte Shqipetar!
    Ai eshte nje nga shume mbetjet otomane dhe njekohesisht i semure psiqik.

    Reply to this comment
  • Arben October 17, 13:28

   Pas Karabakut, fillon përpjekja për çlirimin e Egjyptit.

   Do të pranohen vullnetare

   Reply to this comment
 2. XXXL October 17, 10:57

  Janë këto raketa ruse që bombardojnë shtete dhe kombe sovrane OKB dhe NATO duhet të dënojnë Armeninë që ka instalu baza ushtarake të huaja në Kaukaz dhe tash e 30 vite e bënë luften brenda Azerbejxhanit ēshtë e fundit që Turqia ti dalin në mburojtje azerëve dhe me të njejtin proporcion lufta të përgapet edhe brenda Armenisë që edhe ata ta provojnë përbrenda luftën në bazë të oropagandës sllavo ortodoxe kam pasënjëfar simpatie për armenët por ma bota u bndë se ishin popull mashtrues dhe servila të rusëve këte e dëshmojnë edhe ish popujt e tjerë të Ish BRSS

  Reply to this comment
 3. Raimond vlonjati October 17, 14:51

  Armenia shtet qelbesire

  Reply to this comment
 4. Arben October 17, 15:30

  .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim