Përurohet busti i Sami Frashërit në Belsh

April 11, 2019 17:54

Përurohet busti i Sami Frashërit në Belsh

Në qytetin e Belshit sot është përuruar busti i intelektualit të njohur të Rilindjes Kombëtare, Sami Frashërit.

Busti i tij është vendosur buzë liqenit në qytezën e Belshit. Këtë qytet e pati shumë për zemër edhe vet Sami Frashëri i cili propozoi dhe ëndërroi që Belshi të ishte kryeqendra shqiptar.

Afër bustit të tij është edhe Nimfa e liqeneve, të cilën mund ta vëreni po ashtu buzë kësaj shëtitore të bukur.

Ky projekt u iniciua nga Bashkia e Belshit me kryetar Arif Tafani, stafi i bashkisë dhe intelektual të zonës, si shenjë mirënjohje ndaj kësaj figurë kombëtare.

v.l/ Dita

April 11, 2019 17:54
Komento

3 Komente

 1. alphade April 12, 07:29

  Me behet shume qejfi qe belshaket i kane ngritur nje bust
  Sami Frasherit te MADH . Do te kishte qene gjeniale
  sikur endrra e Samiut te ishte bere realitet. Nuk ka vend
  me ideal se sa te ishte kryeqytet i Shqiperise BELSHI,sic
  propozonte Samiu . Me siguri Samiu ka patur parasysh
  edhe equidistancen midis Shqiperise se Veriut dhe te Jugut perfshire ketu Kosoven dhe camerine.
  Belshi do te ishte nje perle e vertete me DHJETRA LI –
  QEJT e saj vullkanike dhe ne krah,ne Veri lumin Shkum-
  bin qe “ndane” Shqiperine e Jugut me ate te Veriut.
  Ne si banore te Tiranes mburremi me liqenin artificial qe
  kemi,ndersa ne Belesh jane liqenj natyrale te bere nga
  “Dora Zotit” ! Sa vizionar ka qene Samiu i Madh lidhur
  me te ardhmen e Shqiperise ne vepren e tij: “Shqiperia
  c’ka qene,c’eshte dhe c’do te behet” !!!!!! Pershendetje
  belshakeve per kete inisiative kuptimplote ….!!!

  Reply to this comment
 2. demo April 12, 10:38

  Nuk e ka thene
  .Eshte genjeshter.
  Sami Frasheri nuk ka shkruar as ka thene qe Belshi te behet kryeqytet.Pretendohet se e ka shkruar ne vepren
  “Shqiperia c`ka qene,c`eshte e c`do te benete”
  Nuk e ka thene.Citojeni!.Belshaket besojne perrallat qe u kam thene une njehere ne 1972.

  Reply to this comment
 3. Guri Niamit D.(Dh Xhoga) April 15, 18:07

  Demo miree qe e diskretiton vete vet veten. Theniet etij jane proverbiasle,ani se koha ka bere te veten;zgjedhur Titanen si me perfaqesuese.Mirenjohie inisiatoreve.
  Faleminderit Belshiakeve ngritur ate Buste te merituar per figuren e Sami Frasherit ,ideatorit te atdheut Shqiperi.
  me kryeqytet ne qender te saj.Tiarana eshte mese perfaqesuese.
  Pa tjeter Belshiakeve te kohes ju takon rrespekti dhe konsiderata.
  Rrofte uniteti kombetar! U realizofte enderrra perfundimtare e shqiperise etnike. Kjo se pari mes ndienjave kombetare te bashkeatdhetareve te kudondodhur.
  I perjetshem kujtimi dhe vepra e “Vellezerve Frasheri”,krenaria jone kombetare.
  Guri Naimit D.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin