Përurohet godina e re e BSH-së, Rama: Nuk është luks i tepërt (mungon Fullani)

October 30, 2015 18:59

Përurohet godina e re e BSH-së, Rama: Nuk është luks i tepërt (mungon Fullani)

Banka e Shqipërisë tashmë ka godinën e saj të rikonstrukturuar. Dy ndërtesa, ajo ekzistuese dhe një ndërtesë moderne, ku përfshihet edhe muzeu i BSH. Njëra që përfaqëson të hershmen dhe tjetra demokratiken. Ky është imazhi i ri i institucionit më të lartë financiar në vend,  vendosur në qendër të kryeqytetit. Banka e Shqipërisë tashmë ka dy godina, ekzistuesen dhe të renë.

Në ceremoninë e përurimit ishin të pranishëm, Guvernatori i BSH, Gent Sejko, kryeministri Edi Rama dhe arkitektët e projektit të BSH.

Ky investim nuk është luks i tepërt por është investim në kohën e duhur për t’i dhënë institucionit atë që i takon qoftë në pikëpmjën si fasadë, qoftë për atë që i takon njerëzve që punojnë këtu për të pasur një rezultat në punën e tyre. Nuk është e lehtë të ndërhyhet për të bëtrë transforimi si kjo”, tha Rama.

Rikonstruksioni i kësaj godine nisi që në kohën kur BSH drejtohen nga Fullani.

bank4

banka3

October 30, 2015 18:59
Komento

19 Komente

 1. VENETI October 30, 19:03

  ..po Full Ham-si ishte ?!

  Reply to this comment
 2. Plaku i mocem October 30, 19:08

  Si eshte e mundur qe restaurimi i nje godine te kape kosto dhe afate me te medha se ndertimi i saj rreth 70 vjet me pare?Nuk eshte lustra qe e ben Banken e Shqiperise institucion serioz,jane te tjere tregues qe bejne vlersimin e Bankes.Restaurimi i kesaj godine,per mendimin tim ishte shume I kostueshem edhe per faktin se plus fondeve per restaurim jane paguar qera te medha gjat ketyre 5 vjeteve.Shto ketu dhe ngjarjen e turpeshme e kriminale te vjedhjes se Bankes nga brenda me nje vlere 7,.3 miljon dollare e kane demtuar imazhin e ketij institucioni.

  Reply to this comment
 3. Anna October 30, 19:10

  mire o ed rama mire e ristrukturuat banken e shqiperise….
  po Adrian Fullanin kur do ta fusesh brenda????Ariana faqekuqja po ju ben zbor….nje faqe petull qe qyrret nuk ja hidhte kush ne rinine e saj
  Ariana petulla e Adrian trapi kane gjetur tenxherja kapaku…..
  Ed fillo arrestimet ..jep shprese popullit te shkrete qe po ngopet me garuzhde bosh….

  Reply to this comment
  • erionka October 30, 20:17

   Ua cfare thua moj Anna po ajo ndoshta nuk ishte kurve qe e bente pa leke si puna jote. Po mos u merr mi motra me gjithe fisi se do e hashe prape pa leke (sa per info ne demokraci paguhen mire kurvat nese se ke marre vesh dhe vazhdon si me pare)

   Reply to this comment
   • Anna October 30, 23:15

    Erionke paske rene nga uturaku m’duket….. sa ore te linte ne uturak njerka….
    Sa per arianen mos u prek se e njoh mire ….i takon gjenerates time dhe ishte cope mishi me dy sy. Sa per kurve do ta kisha per nder se kurvet jane te nderume sot. Por cte bej jam ne maje te amerkes ne profesionin e accounts ne nje firme qe ti as ne ender se ke pare moj cooe mishi me dy sy. Ariani she Adrian fullani e kane te shkruar mu ne balle debilizmin dhe makuterine.

    Reply to this comment
 4. Prologu i një vjedhjeje tjetër “në emër të kombit” October 30, 19:17

  Te nderuar,

  Duam t’ju bejme me dije disa fakte ne lidhje me tenderin e zhvilluar dje, ku u paraqiten ofertat për Zonën Ekonomike të Spitallës, nga dy kompani të huaja.
  http://www.ekonomia.gov.al/al/newsroom/lajme/hapen-ofertat-per-zonen-ekonomike-te-spitalles-dy-kompani-te-huaja-interes-per-zhvillimin-e-zones

  Nga 2 ofertuesit:

  – firma italiane “RENDur4” sh.p.k. qe nje firme fantazem, qe nuk ekziston fare ne Itali dhe per kete mund te kerkoni neper regjistrat italiane. Kjo na le te mendojme qe pjesmarrja e saj ne tender eshte bere thjeshte per te nxjerre fitues konkuruesin e dyte.

  – ndersa dy firmat kineze “Zhejiang Haiteng Investment Co., Ltd” dhe “Bejing Dongrun Tongbao Technology Co.Ltd” jane dy firma per te cilat mund te informoheni shume qarte ne website te Qeverise Kineze per Regjistrin e Kompanive: http://gsxt.saic.gov.cn/

  Ne kete website “Zhejiang Haiteng Investment Co., Ltd” eshte nje kompani shume e vogel, bile dhe per permasat e Shqiperise, me nje kapital prej 2,7 milione euro (ose 20 milione Juan) dhe ne historikun e aktivitetit te saj ka blere aksione te nje prodhuesi te vogel farmaceutik. Kjo kompani rezulton qe nuk ka as faqe interneti.
  http://gsxt.zjaic.gov.cn/appbasicinfo/doViewAppBasicInfo.do?corpid=966217C221760E2A9600135A33FE7AF18C7DD49CE2BF756EB984754884A10D77
  Kjo kompani ndodhet ne nje zone rurale te Kines, ne Quzhou te provinces Zhejiang. Pa asnje Zonë te Lire Ekonomike.
  https://www.google.com/maps/place/1+Nan+Hu+Lu,+Kaihua+Xian,+Quzhou+Shi,+Zhejiang+Sheng,+China/@29.1293387,118.4058768,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x3437ccb32a9dc887:0x746e99f65c45c865

  Ndersa firma “Bejing Dongrun Tongbao Technology Co.Ltd” ka ne aktivitetin e saj mirembajtjen e shtepive te pleqve ne Kine.

  Pra asnje nga firmat kineze ne konsorcium

  – nuk kane kapacitetin financjar te investoje 1,5 miliarde dollare, sic pretendohet ne njoftimin e Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes;

  – nuk kane asnje eksperience per zhvillimin e Zonave te Lira Ekonomike;

  – nuk kane asnje eksperience nderkombetare;

  – nuk kane certifikimet e nevojshme per aktivitet Free Trade Zone ne Kine.

  – nuk paraqiten dje ne tender asnje garanci bankare per investimin e tyre.

  Nga informacione shume te sigurta kompania “Zhejiang Haiteng Investment Co., Ltd” i ka shkruar vete termat e references, te cilat ministri Ahmetaj i paraqet si sygjerime nga Universiteti i Harvardit. Pra ministria ka pergatitur cdo gje sipas “sygjerimit” te firmes “kineze”. Kjo shpjegon dhe faktin e mungeses se interesit nga kompani te medha ne kete sektor.

  Duhet t’jua themi troc se mbrapa ketyre dy firmave kineze qendron direkt vellai i Edi Rames, Olsi Rama, perfaqesuesi de-facto i ketyre firmave dhe fituesi real i Zones se Lire Ekonomike te Spitalles.

  Kete mund ta shifni ne faqen e web te nje kompanie kineze te ndrelidhur (sa pa e fshire), qe thote qe Olsi Rama eshte i derguari zyrtar i Qeverise Shqiptare ne keto negociata, se bashku me Keshilltarin Tregtare te Ambasades Krivis Meci dhe Gëzim Mance, perfaqesues per investimet ne Shqiperi. http://www.awjt.cn/P1.asp?id=19522

  Cuditerisht Gëzim Mance, se bashku Xiaohe Zhou (foto e pasaportes dhe kartvizita jane bashkengjitur), pronarin e firmes kineze “Zhejiang Haiteng Investment Co., Ltd”, qe jane ne fotot e mesiperme me Olsi Ramen ne Kine, dje jane paqitur ne tenderin e Ministrise se Ekonomise.

  Organet repsektive dhe mediat le te bejne hetimet perkatese.

  Per ne perfitues real i Zones se Lire Ekonomike te Spitalles prej 500 hektare dhe per 99 vjet eshte Edi Rama dhe vellai i tij Olsi Rama. Firmat e vogla kineze jane paraqitur ne tender thjeshte sa per te mbuluar kete mega afere korruptive.

  Plan biznesi real i tyre nuk eshte zhvillimi i nje Zone Industriale ne Spitalle, pasi ajo zone nuk ka nje port te mirfillte dhe lidhje hekurudhore efektive me rajonin dhe Europen, por eshte shitja e vizave dhe rezidencave te perhershme per shtetas kineze, i cili eshte nje nga bizneset me fitim prurese ne Kine.

  Per kete kemi informacione te sigurta, qe qeveria shqiptare do te beje nje pakete ligjore, ku cdo shtetas i huaj qe investon mbi 200 mije euro ne Shqiperi merr automatikisht leje qendrimi ne Shqiperi. Po te ishte bere ky rregullim ligjor para ketij tenderi, sigurisht qe do te kishin marre pjese shume firma kineze. Por gjithmone me qellim shitjen e rezidences ne Shqiperi dhe jo investimet ne industri, c’ka kerkon paketa ligjore me komplekse, qe qeveria shqiptare as nuk i ka dhe as nuk i di.

  Kjo eshte nje RILINDJE e GRABITJEVE te PRONAVE PUBLIKE!

  Albanian Whistleblower

  [email protected]

  Reply to this comment
  • mirel October 30, 20:14

   Lajmi qe boton ti eshte I tmershem per faktin qe kjo gje po behet me gjithcka qe ka te beje me pasurite publike dhe natyrore te shqiperise.
   Po ska terhequr aspak vemendje, dhe kjo eshte fatkeqesia me e madhe e shqiptareve.
   Te verteten e rende dhe te tmershme nuk e pranojne, e lene ne heshtje duke pranuar direct fatalitetin dhe humbjen.
   Nuk kuptojne se kane ne dore ti shkulin dhembet krimineleve te votuar te Shqiperise.
   Ky eshte kulmi I papergjegshmerise se pushtetit perballe interest te popullit.

   Reply to this comment
  • Kanan Djali October 30, 21:19

   Eshte 100% i vertete ky informacion,ne rrethin e njerezve te Min.se Ekonomise dine edhe me shume gjera….
   Fatkeqesi e madhe per ne qe jetojme ne kete vend,duhet te largohemi sa me pare se e ka marre lumi kete vend.

   Reply to this comment
  • Plaku i mocem October 30, 23:17

   “Prologu…Kemi 25 vjet qe presim investitore nga Eurpoa,vijne,ikin vijne,ikin dhe rezultati eshte ai qe shohim te ne dy dhe te gjith shqiptaret.Ju jeni futur kesaj punes se Zones se Lire te Spitalles,dhe nga sa shkruani ose jeni ekspert(une jam qytetar i thjeshte) ose kini interesa te drejteperdrejta,por mua me intereson se kush afrohet per te investuar,sa vende pune hap,sa eshte impakti ekonomik,sa ngrihet mirqenia e popullit tim.Ne lidhje me ate qe Olsi Rama paska nderhyre,mund edhe te jete keshtu,por nje shqiptar do ishte si ndermjetes.Ne perseri do thoshnim se ky e ben per interesa personale.Boll pritem nga investitoret europiane,ketu ne dere e kane pasur Shqiperine,biles edhe kur ajo u be nje EURO ata perseri nuk levizen,por na lane ne fukarallekun tone.Per mua le te jene edhe kineze,mjafton te punojne e te investojne.Besoj me mirkupton.

   Reply to this comment
 5. Arben October 30, 19:19

  GJYNAH, MUNGON ARKITEKTI I KESAJ VEPRE.

  HAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHA

  Reply to this comment
 6. BESI October 30, 19:22

  Nuk e kuptoj kete pyetje naive qe bejne pa dashur shume komentues!Po keta qe jane nuk jane Fullhajne?Nga ky institucion do te dalin parate e Jaguareve.Ardian Fullhajni e mbaroi ciklin dhe u largua se bashku me parate e “humbur

  Reply to this comment
 7. paulo October 30, 19:46

  Tashti u inagurua edhe instuticini i vertet qe drejton kete komb. Instuticioni qe me ndihmen e qeveritarve tane po istalon diktaturen financiare.

  Reply to this comment
 8. bani October 30, 20:02

  Kjo ndertese ne vendet fqinje do sherbente per magazin mallrash ose shtalle per dhene…eshte renovu,ha ha ha…

  Reply to this comment
 9. Pellumb Zaimi October 30, 20:18

  Pse nuk thuhet asnje fjale per koston e ketij rikonstruksioni ?

  Reply to this comment
 10. Labi October 30, 20:43

  Pse pysni per Fullon,aty jane te gjithe hajduter=fullaner,ai objekt na thote edi eshte siguria e parabe te politikes hajdute qe po drejton ate vend per 25 vite. Problemi tjeter i madhe qe kemi ne eshte se ne kemi politike dhe drejtesi per ne mbeturina por dhe gazetari qe ne 99% eshte e politizuar. Te mos flasim per ate gazetarine qe na ngelen ne ekran duke bere analistin.Sa per ate “zonen e lire” ne Porto Romano, nuk duhet te harrojme se ajo eshte e Fazllicit ,ne mos gaboje e ka blere per 1€ dhe tani shteti do ta bleje per miliarda ne qofte se do te ndertoje aty.

  Reply to this comment
 11. E po kjo pune! October 30, 20:50

  papunesi, pagesa sociale mizerabel… para per godina per ata qe po bejne vrime ne uje…

  Reply to this comment
 12. Eno October 31, 11:40

  Turp, shpenzime luksoze. Ne jeto kohe.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin