Përurohet sheshi “Skënderbej”

June 10, 2017 21:10

Përurohet sheshi “Skënderbej”

Plot 100 vite nga krijimi, sheshi “Skënderbej”, vendi simbol i shqiptarëve merr një pamje të re. Sot përurohet shndërrimi i këtij sheshi, për të cilin u deshën 10 muaj punë për të krijuar një hapësirë pedonale prej 28 mijë metrash katrore. Sheshi “Skënderbej” mori këtë emër në vitin 1913 dhe në një shekull ka pësuar shumë ndryshime.

Bashkia e Tiranës mban një koncert festiv madhështor në përurimin e sheshit, ndërsa me mijëra njerëz janë mbledhur në të, ku pritet të interpretojnë edhe shqiptarë arbëreshë. Si një hapësirë kulturore, ku artistë të ndryshëm do të performojnë veprat e tyre më të mira për publikun shqiptarët.

Më herët, kryebashkiaku Veliaj zbuloi edhe grupin e parë muzikor që do të zbresë në skenën e sheshit “Skënderbej”, një ditë pas hapjes së tij.

“Kjo është vetëm nata e parë, por festa do të vazhdojë çdo ditë. Të dielën në mbrëmje do të kemi “Tre Musketierët”, me muzikë rok, kurse gjatë ditëve në vijim me muzikë moderne, për t’u siguruar që të gjithë të kenë mundësi ta shijojnë Sheshin “Skënderbej”, jo vetëm si një hapësirë fizike, por edhe si hapësirë kulturore”, theksoi më herët Veliaj.

June 10, 2017 21:10
Komento

28 Komente

 1. Beni June 10, 21:24

  Ca skandali, te shohesh se qeveria edi mashtrusit kishte vene ne perdorim protokollet e shtetit, duke bere ceremoni per hapjen e nje sheshi si te ishte ndo je feste kombetare. TURP!!!! ky quhet abuzim me shtetin per te bere propagand dhe ska asnje ndryshim nga propaganda qe bente sala para zgjedhjeve ki slinte shirit pa prer

  Reply to this comment
  • Selenica June 10, 22:10

   Shum shum bukur. Aspak funksionale por kujt i plasi! Ne shqiperi populli bageti smerr vesh nga funksionaliteti, mezi pak nga estetika. Mgjth sh bukur. Vetem se ka nje prob. SJANE ZGJEDHJET LOKALE POR ATO TE PERGJOTHSHME. vetem nje injorant politik si edi dhe nje hipomrit i paafte si eri mund te bejne politik lokale per politik qendrore. Zgjedhjet lokale i fituan dhe mbase per kete dubet te rrij e vetem. Se per qeverisje vendore kane treguar se jane hajdut dhe te paafte si sala luli dhe likja

   Reply to this comment
  • Robi June 11, 01:22

   Abuzim eshte kur behet feste per ramazanin, feste qe i perket popujve te tjere me mijra km. larg shqiperise e jo ne kete rast, mor sunit idiot.

   Reply to this comment
 2. Vranishti June 10, 21:27

  Ishte e shemtuar te degjoje erjonin qe fliste si saliu ne kohe te vete. ” shesh i bekuar”. Eshte tregues se edhe ato pune qe po behen, po behen vetem per fushata.

  Reply to this comment
  • optimizem per vendin June 10, 21:54

   Ne qoftese nuk je nga Vranishti, pavaresisht ne Kolonje apo Kukes apo edhe Vlore, mos e perdor kete pseudonim se nuk te shkon jo per gje tjeter. Po nuk te pelqeu Erjoni eshte tjeter pune, por sheshi “Skenderbej” sot duhet te te pelqeje me shume se kurre, ndryshe je pa nje shije fare. Vranishtiotet jane burra dhe gra sterralli, me shije e kulture, te ditur e te mençur sa s’ka. Une do te thosha : te fala mendjes

   Reply to this comment
   • Vranishti June 10, 22:26

    Sheshi ne rradhe te pare seshte i bukur fare.eshte sh here me mire se cishte, por seshte askund afer potencialit qe ka. Ne qe jetojme ne tirane e dime pak me mire. Mgjth problemi qendron te ajo qe keta po bejne me hapjen e sheshit. Ne opozite edi premto te se sdo na e blloko te tv si saliu me shiritat para fushate. Por eshte bere dhe ai dhe eri sh me keq. Kur kur.vat lyhen kaq shuume, do te thote qe duan te rrejne te tjeret dhe kane dicka per te mbuluar.

    Reply to this comment
 3. Tani June 10, 21:37

  Ju shihni qe iken dritat ne gjithe bllokun prej eventeve elektorale qe bejn lali eri me ed k… keshtu eshte kur i ben me pompozitet se duan te bejne shfaqje per popullin trap

  Reply to this comment
 4. Vladimir Freza June 10, 21:43

  Bravo Erion Veliaj, ti shiko punen zagaret , maskarenjt, nihilistet, kurvat politike qe kekojne shtrat sa majtas e sa djthtas si dhe te gjithe llojet e dembelave le te llapin.Ne krenohemi me Tiranen dhe me punen tende dhe te stafit qe ju drektoni. Vladimir Freza U S A

  Reply to this comment
  • intelektuali June 10, 22:04

   O zoti Freza e oficines se uzines, por ne cilin qytet te USA more mavri e ke pare nje qender te tille qesharake, dallkauke dhe pa kuptim si nje pasqyre e megallomanise se pushtetit kaqol dhe abuzues me fondet publike?

   Do te krenoheshim me Erjon Veliajn po te kishte hapur projektin e metrose se Tirones, ose te pakte te kishte zgjidhur problemin e ndotjes se Tirones me trame te transportit urban, por me kete shesh qeshraka dhe dallkauk qe ka vetem efekte propagandistike duhet te gezohet shqyptaret more mavri qe nuk ke mesuar asgje nga USA?

   Reply to this comment
  • Sv June 10, 22:06

   Lad amerikoni, po ti a e di qe erioni yt lepihet sa ne nje krevat te tjetri per vete apo ben sikur sdi gje????? Ka lepir dhe erioni sa … te edit e sa … te metes, sa eshte kenaq. Prandaj eshte aty ku eshte. Nese se di me vertet po ta nis nje link
   http://www.citynews.al/2017/03/ilir-meta-dashnori-i-erion-veliajt/1

   Reply to this comment
 5. intelektuali June 10, 21:56

  SHESHI SKENDERBEJ I EDI RAMES ESHTE PAQYRA E MEGALOMANISE SE LIDERIT ME INTELIGJENCE TE KUFIZUAR

  Po ta krahasosh kete shesh absurd per nje qender Kryeqyteti me qendren e sheshit Skenderbej te Ahmet Zogut do te kuptosh sesa prapa ka ecur urbanistika shqyptare ne ndertimin e qyteteve te vendit tone, por po te hypesh tek Kulla e Vodafonit she te shikosh KULCEDRAT prej betoni qe ka ndertuar dhe po nderton akoma Edi Rama mund ta shikosh edhe sheshin e Rilindjes se Edvinit si nje pjese e megalomanise dhe lakmise se tij per te ndertuar kudo pa pyetur askend.

  CFARE BUKURIE KA SHESHI I EDVINIT NE MES TE TIRANES? KU NE BOTE GJEN NJE QENDER KRYEQYTETI ME QESHARAKE SE KJO E EDVINIT?

  Ne vend qe te zgjidhe pragmatisht levizjen e makinave dhe lehtesoje transportin e qytetareve kjo qender dallkauke e veshtoreson ate, ne vend qe t’i sherbeje jetes se perditeshme te Tiranes eshte vetem nje KUKULL e padobishme me peme pyjore dhe dru halore me sharivane qe nuk i duhen kujt, si ato te Jashar Menzenxhiut do kohe me pare, ne vend qe te mendoje per metrone kaq te nevojshme te Tiranes Edi Rama hedh lekat badiava per projekte dallkauke duke bllokuar per kembesore qendren me nevralgjike te Kryeqytetit tone. Pse nuk restauroi projektin e Ahmet Zogut qe do te ishte nje zgjidhje njqind here me e mire dhe reale dhe te fillonte te hiqte Pallatin e Kultures si nje germadhe sovjetike bashke me Muzeun Historik si nje shemtire e goces se Fecor Shehut qe ka mbire ne qender te Tiranes si nje pasqyre e injorances urbanistike te debileve te Partise se Punes, njashtu sic eshte edhe sheshi i Edvinit qe po i meshohet tani propagandes idiote per ta paraqitur si nje veper madheshtore nderkohe qe nuk i sherben askujt dhe koha do ta tregoje se Edi Rama i ka hedhur lekat e buxhetit badiava.

  prandaj:

  Pyetja qe duhet te behet pas ketij inagurimi enverist si shadervanet e Jashar Menzenxhiut do kohe me pare eshte:

  KUR SHQYPTARET DO TE ZGJEDHIN NJE LIDER TE SHKOLLUAR, MODEST DHE INTELIGJENT QE DI TE DREJTOJE SHTETIN ME PRAGMATIZEM?

  Reply to this comment
  • VF LP June 10, 23:40

   Po ku je mor HAJVAN
   Akoma ke Zogolli e ke mendjen ti or paçavure
   Or Idiot, or horr rrugesh
   Po shko ne çmendi or i marre
   Shko ore debil dhe pi haloperidolin
   Te shpelafte mortja per idiot qe je!

   Reply to this comment
   • intelektuali June 11, 11:46

    Tirana e Ahmet Zogut ishte dhe eshte pjesa me e bukur qe i ka mbetur kryeqytetit tone mjeran te bastarduar keqazi nga idiotet dhe hajvanet e vertete qe kane kapur pushtetin dhe nuk e leshojne, por qe kjo Tirane e masakruar nuk dallohet fare nga Kandahari i Afganistanit me talebane dhe ne lufte te vazhdueshme, dhe qe lakmia per leka e mafies se kuqe me pushtet MUTIT te saj enverist i ve RECELE recele demagogjie sic eshte edhe rasti i sheshit Skenderbej qe KAQOLI Edi Rama po e reklamon si nje arritje kozmike e Riklindjes Enveriste, apo sic reklamoi edhe prishjen e Stadiumit Kombetar apo prishjet per Lungomaren e Vlores dhe betonizimin e Parkut Shen Prokopi te Ahmet Zogut tek Liqeni pa pyetur askend dhe pa sqaruar me pare:

    SA LEKA KA HEDHUR BADIAVA PER KETO VEPRA PALO GJE NGA BUXHETI I SHTETIT?

    sepse:

    Mer keto parrulla enveriste u iniciua edhe vjedhja e fondeve publike tek Rruga e Kombit qe doli pas se ishte Rruga e Antikombit duke menduar vjedhjet makaber te bandes se Saliut me pushtet.

    PO PSE ME PARRULLA DEMAGOGJIKE ENVERISTE DO TE SPJEGOJNE KETA KUSARE ARRITJET E TYRE BOLSHEVIKE ME GISHT NE BYTHE NGA PRAPA?

    sepse:

    O BOLE VF dhe LP e Kohes se Qepes te Partise se Punes:

    KUJT I PLAS PER SHESHIN E EDVINIT ME PEME PYJORE DHE HALORE NE QENDER TE TIRANES KUR POPULLATA PO IKEN NGA SHQYPNIA SI NE KOHEN E ENVERIT?

    Reply to this comment
 6. Vladimir Freza June 10, 22:50

  Bravo Erion Veliaj, ti shiko punen zagaret , maskarenjt, nihilistet, kurvat politike qe kekojne shtrat sa majtas e sa djthtas si dhe te gjithe llojet e dembelave le te llapin.Ne krenohemi me Tiranen dhe me punen tende dhe te stafit qe ju drektoni. Vladimir Freza U S A

  Reply to this comment
 7. Vladimir Freza June 10, 23:11

  Vladimir Freza. O ti intelektuali dhe ti Sv. Komentuesit por edhe lexuesit do te thoshin se: “…kujau ve Ladi e ku pirdhni ju”……kjo eshte diferenca dhe saper metron dhe tramvajin kerkoja Lulzimes.

  Reply to this comment
  • Turi June 11, 01:30

   Mos e sha shum lulzimen o lad, se tani e ke aleat te edit. Dhe ju rilindjotet e keni per zakon te lepini m.. tuaj sa here qe e ndrron kursin kryetar edi, dhe ai e ben shpesh kete se eshte i pafytyr. Prandaj na lini ne te majteve rrehat se tani jemi dhe pa parti se na e keni marr peng ju genjeshtaret e rilindjes.

   Reply to this comment
 8. Arben Dibra June 10, 23:29

  @Intelektuali
  Mos e kruaj shume, se dibranet ta shkrijne plumbin ne goje!

  Reply to this comment
 9. Roza June 10, 23:37

  Qënkan vënë në rradhë horrat kush të nxijë më shumë punën e bërë nga bashkia. Ta gëzojë Tirana sheshin dhe gjithë Shqipëria! Ju komentues mos shkoni e mos i shikoni inagurimet se do sëmureni.

  Reply to this comment
  • Tani June 11, 01:36

   O motraaa, po si i behet qe na u bene inagurimet e edit si ato te sales? Njeri shtronte asfalt neper shqiperi e tjetri beton e pllaka neper qytete. Por qe te dy si ndahen tv. Fal, qe te tre se kemi dhe erjonin tani. Si tia bejme? Apo mur isbte sala e shanim dhe benim mire ndersa ta i qe i ben keto shfaqje edi te themi sa mire? Po pse te gjithe te pacipe jemi? Pse per te bere shfaqje isbte ky shesh sot? Mire qe e ben, por nje m.. ben te bukur, po thuaj ec se e ben te pamten dicka dhe thjesht hape.jo na beni shfaqje me topa e me sfilata sikir eshte festa clirimit. Keto shfaqje tia shesin ndonje injoranti jo njerzve

   Reply to this comment
 10. Kamarier Luli edhe nje dopio. June 11, 04:17

  Ka komentues si “Intelekt-cari dhe beqira te tjere qe nuk u pelqen ndryshimi dhe e bukura, duan te hane te pine dhe te flene ne mut, plehra dhe bajga.
  Te gjithe duan te japin mend dhe te shajne, jan muta meshkuaj (jo burra) qe ne shtepi u thyejne turinjte dhe ta cajne trapin neper fb dhe me komente pa vlere dhe pa llogjik njerez DOWN, t’u q*sh robt pak e kane, u shkerdhehen grate e fisit dhe te shtepise dhe harxhojne kohen per komente..

  Reply to this comment
 11. Milan June 11, 06:35

  O legenet e pd: LSI plasmi nga inati per punen qe po ben Erioni ,dhe sa per dijeni Edi Rama do fitoj edhe per 2 mandate te tjera prandaj ikni e zini ndonje shpelle qe te MOS shkoni ndyshimin e vendit se do ju bjere ndonje damblla e do shkoni per lesh

  Reply to this comment
 12. perkthyesi June 11, 09:16

  Komentuesve kunder sheshit, do u tregoja nje histori te vertete. Kur u perurua Kulla Eifel, te gjithe e bekuan, por vetem njeri, nuk u gezua. Cuditerisht, te nesermen, ky njeri u pa te qendronte ne majen e kulles. Njerezit u habiten, dhe e pyeten: Ju sikur nuk e donit kullen, tani paskeni hipur ne majen e saj? Po, u pergjigj personazhi yne, sepse vetem ketu nuk e shoh, kudo ku vete neper Paris, me del perpara! Keshtu do ngjaje dhe me kundershtaret e sheshit,Te gjithe do te ecin mbi te. Ju falenderoj ne se me keni lexuar!

  Reply to this comment
  • Crusader June 11, 13:17

   Nuk eshte njeri kunder sheshit, por kunder perdorimit te ketij investimi me parate publike, per fushate elektorale. Eshte kunder ligjit dhe e pamoralshme.

   Neqoftese ti pajtohesh me kete si militant, nuk pajtohemi ne te tjeret, se nuk jate parate e lali Erit, por jane parate tona.

   Reply to this comment
 13. Crusader June 11, 09:21

  Tirana nuk ka uje, e keta bejne fushate me pllakat e Erionit.

  Shitesi i fiqeve te Sorrosit, duhet te lere fasdat dhe reklamat, e ti shtrohet te zgjidhe hallet emergjente te Tiranes. Rregulloni trafikun, ujin, kanalizimet e dritat dhe lerini fasadat elektorale, se nuk i ha me njeri.

  Reply to this comment
 14. Brace June 11, 11:11

  Investim i madh.

  Plasi Lsi ja po Pse ?

  Ne rast se do e kishte Lsi kete Fond

  99% do e kishte Vjedhur.

  1% do e kishte investuar per qytetaret.

  Investimi u be se ishte ne dore te Sigurte.

  Hajdutet e Lsi deshtuan…..

  Reply to this comment
 15. Beqo June 11, 11:15

  Bukuri.

  Parkimi eshte shume i nevojshem.

  Me peme e lulishte do Lul lezoje Atdheu yne.

  Faleminderit Bashkise se Tiranes.

  Reply to this comment
 16. intelektuali June 11, 15:09

  PARKIMI NENTOKESOR NE QENDER TE KRYEQYTETIT ESHTE NJE LAPSUS URBANISTIK I MEGALLOMANISE SE EDVINIT

  Ne vend qe te largonte makinat nga qendra e Tiranes jashte Unazes se Vogel nga 21 dhjetori i Stalinit e deri tek Brryli i Edvinit, ashtu sic ndodh ne shume Kryeqytete te Botes, Edi Rama me megallomanine e tij prej budallai psiqik i fton shoferat t’i turen Qendres se Tiranes me makinat e tyre per te parkuar nen toke, por qe te gjitha gazrat e demshme i nxjerrin mbi toke, pikerisht ku do te luajne femijet.

  KUJT I SHERBEN KY PARKIM IDIOT QE I KA ZENE SI KULCEDER NENTOKEN TRANSPORTIT URBAN?

  Ka idiote fanatike qe e krahasojne sheshin e Edvinit me Kullen Eifel apo me Harkun e Triumfit ne Paris meqe Edi Rama ka kaluar nje pjese te jetes ne kete Kryeqytet te Botes Demokratike, por a ka me idiotizem me te madh se nje krahasim i tille? Po te kishte bere Edi Rama nje Kulle Ejfel apo nje Hark Triumfi ne sheshin Skenderbej si ne Las Vegas te SHBA do t’ja kishim falur dhe ejvalla LEKAT e hedhura badiava per nje projekt me urbanistike te deshtuar qe ne zanafille, por tani po i meshohet propagandes dhe demagogjise per ca dru pyjore dhe dru halore dhe ca shadervane qe jane me te shemtuar dhe me pak funksional se ata te Jashar Menzexhiut te Enverit, per te mos folur per parkimin nentokesor si nje rezil i urbanistikes intelegjinte ne planifikimin afategjate te zhvillimit te qyteteve.

  prandaj:

  SHESHI QESHARAK I EDVINIT ESHTE VETEM NJE KLISHE SHPENZIMESH TE PAJUSTIKUESHME PER QELLIME DEMAGOGJIKE I DESTINUAR PER KAQOLE FANATIKE.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*