Përveç Tiranë-Durrës, ja akset e tjera që do bëhen me pagesë (Tarifat)

May 16, 2019 11:22

Përveç Tiranë-Durrës, ja akset e tjera që do bëhen me pagesë (Tarifat)

Përveç autostradës Tiranë-Durrës, qeveria ka në plan të japë me koncesion edhe disa akse të tjera, një pjesë e të cilave ende të papërfunduara.

Bëhet fjalë për akset Tiranë-Elbasan, Rruga e Arbrit, Levan-Vlorë, Durrës-Fier, Levan-Tepelenë, Elbasan- Kapshticë dhe Tiranë-Hani i Hotit.

Plani për taksimin e tyre ka nisur që në vitin 2016, nga BERZH dhe tarifa për të kaluar në këto rrugë parashikohet të variojë nga 1 deri në 2.6 euro.

Rruga e Arbrit pritet të ketë edhe tarifën më të lartë pas Rrugës së Kombit, kjo pasi në përcaktimin e vlerës që do të ketë taksa, do të merren në konsideratë edhe vështirësitë teknike si edhe gjatësia e tuneleve.

Aktualisht, me koncesion është dhënë Rruga e Kombit, në të cilën për çdo kalim aplikohet taksa 5 euro. Të favorizuar janë vetëm banorët e zonës, të cilët paguajnë një tarifë 1 mijë lekë.

o.j/dita

May 16, 2019 11:22
Komento

34 Komente

 1. edi May 16, 11:30

  Mall kur qofshi. Udhehiqemi nga hajvanet.

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati May 18, 14:36

   Hiqeni more sa me shpejte nga kreu I qeverise kete palaco se ky e paska zemren katran

   Se ky halabaku I gjate qe ka zaptuar kreun e PS-se ,prite kur te jape me koncesion te gjitha nevojtoret publike ne Shqiperi,
   dhe te vendose taksa edhe per te dhjere…..

   EDI RAMA doli gjeja me e lige qe ka ardhur ndonjehere ne krye te Shqiperise

   Reply to this comment
 2. Te flasim shqip May 16, 11:39

  Moreeeee, por perse duhet shperfillur gjuha jone shqipja.
  Shqiptaret ne shekuj kane perdorur fjalen BOSHT qe ka saktesisht kuptimin e fjales “aks”.
  Mund te ma shpjegoni pse duhet te parapelqejme fjalen “aks”? Vetem sepse eshte e huaj ose barbarizem?

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 16, 16:53

   në mos gaboj në mekanikë aksi dh eboshti janë dy gjëra të ndryshme!!pavarsisht se kanë të bëjnë me rrota dhe janë cilindrik!
   në punë rrugësh nuk e di!!
   por nuk ma merr mëndja se ky shkrim problemin e ka tek përdorimi i gjuhës shqipe!!

   Reply to this comment
 3. Te flasim shqip May 16, 11:39

  Moreeeee, por perse duhet shperfillur gjuha jone shqipja.
  Shqiptaret ne shekuj kane perdorur fjalen BOSHT qe ka saktesisht kuptimin e fjales “aks”.
  Mund te ma shpjegoni pse duhet te parapelqejme fjalen “aks”? Vetem sepse eshte e huaj ose barbarizem???

  Reply to this comment
 4. Mekaniku May 16, 12:02

  Aksi dhe boshti janë dy gjëra të ndryshme. Boshti rrotullohet në vetvete (boshti kollodok…) kurse aksi nuk rrotullohet në vetvete. Mbi të rrotullohen rrotat (qerre – karrocë…)

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 17, 08:20

   boshti trasmeton lëvizje,është aktiv!
   aksi nuk trasneton lëvizje,është pasiv!
   si e thua dhe ti boshti trasmeton lëvizjen nga një pikë në tjetrën,aksi shërben që të kryhet lëvizja rrotulluese e një fuqije që vjen nga një burim tjetër!!
   psh,nëse një makinë ka vetëm një palë rrota aktive,atëherë kemi të bëjmë me bosht dhe aks!
   bosht tek rrotat aktive dhe aks tek pasivet!!
   tek makinat 4×4 kemi të bëjmë me 2 boshte!

   Reply to this comment
 5. Aleks May 16, 12:55

  Nje Kryeminister i luajtur. Nje qeveri e pa ditur nje parlament qefi. Cfare bèhet? Kush e vuri Edi Ramen Kryeminister e vune per te shkaterruar gjithshka ne shqiperi.

  Reply to this comment
 6. # May 16, 13:05

  Mos harroni t’iu shkoje mendja qe te veni taksa edhe kur kaloni ne aksin nga dhoma per ne Wc.
  Udhtojme nga connecticuti(konektikati) drejte brenda New york-ut dhe paguhet nji takse pa hyre ne New York.Rruga dytesore e vjetra nuk paguna fare taks.
  Ore politikan dhe qevritare jeni komplet kakareqa ashtu sic nuk e kuptuane dhe e katranosen sistemin socialist te monizmit.Po keshtu po katranoseni sistemin pluralist te kapitalizmit.Popullit qe i kerkoni voten po e shkallmoni me te rjepunen e lekuresa sa e ndien edhe kurrizi.Qofte mallkue kush nuk vlerson popullin nuk i sherben dhe e rjep.

  Reply to this comment
 7. Araniti May 16, 13:08

  “Bravo” Rama dhe Rilindja…kridhjani ketij populli…ju meriton…

  Reply to this comment
 8. Arben May 16, 13:18

  Me pak fjale te gjitha rruget qe i ndertuam me parate tona

  do ti paguajme per se dyti.

  rrofte populli shqipetar trim dhe heroik

  rrofte partia me shoket edver dhe lalidhjer ne krie.

  Reply to this comment
 9. Laveri May 16, 13:20

  Eshte normale se quhet : Ripjerdhje , ky eshte vetem fillimi i babezize,dhe te mendosh qe eshte nje vend qe nuk ka as tram as hekurrudha ,prisni dhe pak se dhe qe marrim fryme do na kerkojne para

  Reply to this comment
 10. MH May 16, 13:47

  Duhet te hulumtohet dhenia e koncesioneve vend e pa kurrfare vendit.Me garanci mban korrupsion.Ashtu sic bante ky hor piktor gjatoj horit kur ishte kryebashkiak qe i merrte 20% mbi koston e pergjitheshme qe paraqiste biznesmeni.Ketu do kete kuoten e % per kollofitur Ramuci per ne xhepin e vete.
  Mjere populli qe po rjepet ma keq se bagetia tek kasapi.

  Reply to this comment
  • **** May 16, 14:02

   Je me vonese faze o MH
   Hulumtimi eshte tallje perballe grabitjes se hapur e masive qe i behet qytetareve.
   Kjo qe thua ti eshte njelloj sikur dicka paska ndodhur ne qiellin e paster te nje shteti perfekt. Ndersa ketu behet nami, dhe hapur fare e ti kerkon te hulumtosh.

   Reply to this comment
  • 1* May 16, 14:51

   Dikujt i vjen keq qe nuk perdoret fjala shqip. A e di ku zoteri se nuk behet fjale per ne Shqiperi ku monedha zyrtare eshte lek-u e je EURO, si me siper? Jepi shtet futja popullit tend, se ai te zgjedh ty si deputet apo kryeminister. Vidhe e rropi lekuren popullit, sepse pasi e nderton rrugen me leket e tij, i merr taksa per qarkullim, etj, perdor te ardhurat e buxhetit per ndertim, merri edhe “qindarkat” (ne EURO) qe i kane mbetur nga xhepat. Boshatise komplet dhe beje sa me te varfer!

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 16, 16:50

   MH o kulmi i gazetarisë amatore(vetë ke thënë se të kanë vlersuar me maksimum shkrimet)
   a ke ndonjë lajm nga i kërma e anëve të mija??
   për neti kërmën e kam fjalën!!
   di gjë nga ka shkuar me pushime??
   në abu dabi a në bangalore??
   pastaj çfar dreqi ke që ke filluar ti vërsulesh palloshit të tironës??
   dhe ti ke ardhur këtej nga ne të shqupit??
   jo mër jo nuk të pranojmë në shqup ne o MH shoku i net bythës!!
   he copat e idiotëve!!po ju vjen mëndja pak nga pak!!

   Reply to this comment
 11. mirel May 16, 13:56

  He se kane shqiptaret. Dy xhepa, nje per pushtet dhe nje per pushtet prape.
  Cfare tju lene pushtet ti mbajne per vete. Derisa tjua marrin prape pushtetu

  Reply to this comment
 12. Bajo populli May 16, 14:38

  keshtu si ka nisur do fillojme te blejme kuaj per te levizur

  Reply to this comment
 13. 1* May 16, 14:53

  Dikujt i vjen keq qe nuk perdoret fjala shqip. A e di ky zoteri se nuk behet fjale per ne Shqiperi ku monedha zyrtare eshte lek-u e jo EURO, si me siper? Jepi shtet futja popullit tend, se ai te zgjedh ty si deputet apo kryeminister. Vidhe e rropi lekuren popullit, sepse pasi e nderton rrugen me leket e tij, i merr taksa per qarkullim, etj, perdor te ardhurat e buxhetit per ndertim, merri edhe “qindarkat” (ne EURO) qe i kane mbetur nga xhepat. Boshatise komplet dhe beje sa me te varfer!

  Reply to this comment
 14. MH May 16, 15:25

  ****

  Perderisa nuk ka rrezultat grabitja e hapur.Nuk asht edhe nji bercak i zanun hulumtimi asht i domosdoshem te kryhet.Dhe sic dihet:Ma mire vone se kurr.
  Grabitja e hapur dhe ne rrjet s’ke asgja.Kerkohet hulumtimi.Asht i domosdoshem.Nuk ka te baje me vone e heret.Ka te baj me venje hekurash dhe pike.

  Reply to this comment
 15. BARDI May 16, 16:02

  E SHKATRRUAT KETE POPULL DHE KETE VEND JU O PALO QEVERITAR DHE POLITIKAN.KEMI75 VJET QE POPULLIT JU PO I SHTERNGONI RRIPIN DHE MIRE NA E BENI VENDOSIM PER DREJTIM QEVERITAR DOKTORR PIKTOR PESHNGRITESA,.NUK BEHET FJALE ME PER MINISTRA QE EKANE FILLUAR POLITIKEN QE 14 VJEC.MIRE QEVERIA EKALUAR SE NHAPI TER ATO VENDE PUNENDERTOII FABRIKA UZINA HIDROCENTRALE,NJE BUJQESI TE PERPARUAR , PO TANI BEJME VETEM RRUGE DHE PASI MBAROHEN ME PARET E POPULLIT JEPEN ME KONCENSION.DHE KJO NE KETO KUSHTE KU ESHTE SHQIPRIA.KETO DUHET TE JEPEN ME KONCENSION QE NE NDERTIM ,POR JO SE TE RRUGET KA PARA PER XHEPAT E POLITIKANVE.SPATEM DEGJUAR NE TE KALUAR EN PER VJEDHJE ME MILIONA SI TANI,U NDERTUAN ME MILIONA DOOLAR INSTITUCIONE PRODHUESE POR NUK VODHI ASKUSH,PO TANI NDERTOHEN RRUGET SE TJETER GJE SBEHET FJAL, KA ME MILIONA VJEDHJE.PASI BEHEN RRUGET ME PARAT E POPULLIT ,JEPEN ME PAS ME KONCESION,NUK KA BERE VAKI ASKUND NE BOTE KY FENOMEN ,SIGURISHTE QE DO SHPALLEMI PER REKORDIN GUINES.PO A E KUPTONI SE NE CFARE VARFERIE PO E CONI KETE POPULL QE PO VJEN TU U THELLUAR NGA NJE QEVERI NE TJETREN.NJERZIT PO IKIN CDO DITE,PERSE I DONI KETO RRUGE E GJITHE SHQIPRIA PO VJEN NE TIRANE KA KUSHEDI SA FSHATRA QE JANE ME NGA 10…. 15 PLEQ PO THIRRINI MENDJES ZOTRI SE E BETE SHQIPTARIN TE FLASE ME VEEHTE DHE NE CDO HAP VETEM PER TAKSA DEGJON.. BARDI

  Reply to this comment
 16. anticensurë25642654 May 16, 16:46

  jepi pallosh jepi!!
  ndërtoi me paratë e shqiptarëve dhe vëri të paguajnë për atë që kanë paguar!!
  do bëhet ky e ai aks me pagesë,pëse nuk i bini shkurtë se kush nuk do të bëhet,sepse nuk paska mbetur asnjë pa u bërë!!
  merr borxhe për të ndërtuar dhe ne i paguajm!
  merr taks nëpërmjet karburantit për rrugën dhe ne e paguajmë!
  merr taksë për qarkullimin dhe ne e paguajmë!
  merr taksë të drejtëpërdrejtë për çdo kalim dhe ne prapë paguajmë!!
  një gjë ka të vërtetë në këtë mynxyrën shqiptare!!
  o ne,populli jemi budallenj e kaluar budallenjve,o qeveritë,kjo për momentin,është aq e ndyrë sa vetëm një populli të tillë mund tia shesë për qeverisje!!
  këtu kemi të bëjmë në tërë kuptimin e fjalës me SUNDIM TË NJË PAKICE!
  dhe u qamë se për 45 vjet sundoi shumica!!

  Reply to this comment
 17. Te flasim shqip May 16, 17:20

  Ore “mekanik”,
  C’do qe perzihesh ne pune gjuhesije?
  Boshti ne shqip ka edhe kuptimin e bothtit te tokes qe rrotullohet sic thua ti, por ka edhe kuptime te tjera si “boshti kurrizor”, “boshti Berlin-Rome” etj.
  Si tia bejne anglezet e shkrete qe kanevetem fjalen aks (axis) edhe per boshtet qe rroullohen” por edhe per ato qe nuk rrotullohen si “axis of evil” (boshti i djalliit” ose axis forces (forcat e boshtit Gjermano-italian)?
  Te lutem me sqaro.

  Reply to this comment
  • dikushi May 17, 17:41

   Mekaniku ka sqaruar perdorimin e fjaleve bosht dhe aks ne mekaniken e mesuar ne “poluteknikum” Sa i takon anglishtes nuk eshte e udhes te meret si shembull sepse ka shume probleme si gjuhe duke qene nje perzjerje e frengjishtes (qe e flisnin aristokracua) latinishtes (qe e flisnin peifterinjte) dhe saksones (qe e fliste vulgu ,populli i thjeshete) si perfunim anglishtja eshte nje gjuhe bastarde.

   Reply to this comment
 18. Kiri May 16, 18:14

  Ed pordha e lul suma Jane to rrjep ket popull .nuk duhet me I vote mo eshte me mire me votu avokatin.

  Reply to this comment
 19. Aty May 16, 18:46

  Po mire qe do behen me pavese,po pse me € e jo me lek ,monedha jone eshte lek e jo EURO.Tjetra ju e quani autostrade ,po sic e ka bota e zhvilluar apo Made in ALBANIA ,ku kalon LOPA,gamari,karoca me muaj apo qe,bicikleta,njeriu ngarkuar me bar.Se ne autostrade ecet NGA 110km/h deri 150km/h dhe jo me 20 e40km/h sic eshte ne disa vende.Ajo duhet te jete e rrethuardhe e sigurar qe suoceri te shikoje prepara e jo anash se MOS i vien lopa apo njeriu si fantazem.Tjetra po leket kush do i mare apo si gjithmone kapua o basi i pare i vendit.Duhen rruge dytesore PA pagese pastai ATO pseudo autostrada beni me euro o lek .

  Reply to this comment
 20. uskania May 16, 20:38

  Eh, komunistë të nderuar! Jemi në ekonominë e tregut dhe nuk mund të paguajnë të tjerët për ata që përdorin rrugën. Si kudo, po qe se duam të ecim përpara. Kush nuk ka qejf të udhëtojë nga Gjadri, le t’i bjerë nga Torrovica. Ju dilni në emër të popullit, por harroni të thoni se populli nuk janë vetëm shoferët e “bencave”.

  Reply to this comment
  • Il popolo May 17, 00:56

   Dakort jam me ty ti zedhenesi i qeverise, por nese bihet dakort qe keto segmente qe jane ndertuar me taksat e popullit te behen me takse persorimi, atehere perse nuk e mbledh taksen vete shteti si kudo me bote e te hyj si e ardhur shteterore e te perdoret kjo e ardhur w mbledhurbper mirembajtjen e tyre, por duhet qe shteti t’ja japi me koncesion kompanive te huaja apo edhe shqiptare private e te marre vetem nje perqindje tw vogel fitimi nga fitimi i deklaruar i ketyre kompanive koncesionare, qe sigurisht eksperienca e deritaniahme ka qene qe ky fitim i deklaruar vjetor ka qene ose minimal, ose deficitar si ne rastin e kompanise kanadeze te naftes ne Marinse?!

   Ky vendim i kesaj qeverie nuk ka llogjike ekonomile dhe behet padyshim vetem per favorizime e perfitime personale! Populli, i majte, i qendrea e i djathte duhet te jete kategorikisht kunder dhenies me koncesion te rrugeve te ndertuara nga shteti kompanive private.
   Nese ndertohen rruge te reja totaliaht nga fonde private, atehere po, le ti jepen me koncesion.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 17, 08:16

   jo mi jo!!
   gjermont e zviceriont mos vallë janë komunistë??
   po italianët komunistë janë??
   po amerikanët!?
   apo ata janë komunistë e kaluar komunistëve!!
   moj debile në autostradat private paguhet dhe jo në ato shtetroret!!gjermania i ka të gjitha pa pagesë edhe për të huajt!
   zvicra për të huajt ka një pagesë prej 40 frangash vjetore,por kjo nuk është e detyrueshme,mjafton të mos udhëtosh në autostradë!
   këtu autostrada është ndërtuar me taksat tona,taksohemi direkt për të në pagesën për makinën dhe gjithashtu është futur taksë në karburant për rrugët!
   pra tre herë e paguar me paratë tona,përse duhet ta paguajmë dhe për herë të katërt direk në dorë sa herë kalojmë!?
   çna mbytën partizanët debilë të ndyrësirës së kombit që po rilind absolutizmin mesjetar në shqipëri!!
   vetëm në atë kohë vendoste monarku se çduhej të bënin të nënshtruarit e tij!!

   Reply to this comment
 21. A May 16, 23:01

  Kur jane komunistat ne pushtet si ne rendin komunisto-socialist dhe ne rendin imperialisto-kapitalist nuk japin as zhvillim dhe as begati e mireqenie.
  Me keto lloj vemjesh ne keto momente me langaraqin EDI RAMA nuk shkohet hiq gje kundi vetem nga varferia ne mjerim.
  Kuptohet se edhe opozita me Lulin dhe Salen nuk jane me te mire. Te gjithe vine nga takemi komunist. Tung.

  Reply to this comment
 22. Adih May 17, 01:31

  E ke vendosur o Rame ,qe tja leshe pushtetin PD .Ske me nevoje per para , do te vije perqindja e koncensjoneve ne shtepi o qerrata . Ashtu si 20% i lejeve te ndertimit . Me Manen e ke rregulluar po punon per ty ne bregdet me 1 euro m 2 . I zgjuar je , i ke ngjitur edhe nofken Manes “BILIARDIER :”
  Me qe i mban takse te madhe per naften shofereve o patishah, na i kallxo nje cike se juve te gjithe kapove te politikes katovicare mbare , ju vjen per makinat e juaja nafta e benzina e paster nga Wiena . Kurse popullit noc rrokun e keni vjedhur deri tani dy here ,kurse me keto taksa , do vidhet tre here . Mire ja beni ,mesimet e babait tuaj Enver jane ,sa me shume te varfer e ta rafesh nje popull e aq me kollaj e dirizhon .Ju mesoi shkolle te forte komunizmi ..Me pasanike eshte e veshtire te drejtosh shtetin ,ke te drejte o Rame. Me fal o rame ,ku e lame fjalen ,pergjigju popullit , pse vetem juve ju vjen karburanti akullore nga Wiena ,dhe per tu habitur as edhe njeri , si nga opozita e maxhoranca , nuk e ngre njeri kete pisllek , ku eshte Bracja dhe Palla me falni Balla syfleret e katovices ,tna sqarojne ne parlament .??!! Sa budall qe jam ,, ju as edhe nje here , sjeni , skeni qene , e nuk do jeni kundershtare poltike me njeri tjetrin ,sinqerisht me fale se harojme nga nje here ?????

  Kurse per keto taksa ,ne rang republike ,per te qeshur e per te qare ,si ne rrugen Han te Hotit ,ku e ke autosdraden o idiot ,dhe mbi te gjitha , ku i ke rruget dytesore sic e ka bota mbare ,bile edhe ishujvet ZULU ,ja kini kaluar ..Cohuni o popull ,terhiqini zvarre , ju shpelafte mortja.Opozite e maxhorance njelloj ,pa pejashtim .

  PS:: O Rame ,me qe nuk ka rruge dytesore ,mos ndoshta ke qejf ti rrumujera te ndodhin ne shqiperi ,ti kenaqesh Rusin e kimin ne Korene e veriut,, e pse edhe Serbin e Grekun dhe te shperqendrosh vemendjen nga reformimi i SPAK ,. Por kot e keni e kane vendosur ustallaret , vazhdoni rremujera ju katovicaret , se ne terezi e keni . Se cfare nuk pritet nga ju te gjithe politikanet e ketij tranzicioni post komunist ,Jeni shume te lexueshem ,e kjo do ju marri ne qafe ju ,mbaje mend .. .

  Reply to this comment
 23. asd May 17, 09:17

  Me kete popull mund edhe mos ndertosh fare rruge dhe te vendosesh vetem tarifat. Pse jo ?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim