Pesë të dënuarit me vdekje kërkojnë falje, reagon e fejuara e gazetarit të masakruar brenda konsullatës saudite

May 23, 2020 08:54

Pesë të dënuarit me vdekje kërkojnë falje, reagon e fejuara e gazetarit të masakruar brenda konsullatës saudite

Hatixhe Cengiz,  e fejuara e gazetarit saudit Jamal Khashoggi, i cili u maskrua në Stamboll të vitit 2018 ditën e sotme është shprehur se “askush” nuk ka të drejtë të falë vrasësit, pasi së fundmi të afërmit e vrasësit kanë kërkuar falje.

Ajo tha se është zotuar se do të luftojë për drejtësi duke thënë se falja është kërkuar që 5 të arrestuarit t’i shpëtojnë dënimit me vdekje.

“Kurthi dhe vrasja e tij tinzare nuk ka statut kufizimesh dhe askush nuk ka të drejtë të falë vrasësit e tij. Unë dhe të tjerët nuk do të ndalemi derisa të bëjmë drejtësi për Jamal”, tha ajo.

Khashoggi u vra në konsullatën saudite në Stamboll në tetor 2018, siç supozohet nga rreth 15 ekzekutorë sauditë që kanë copëtuar trupin e tij. Arabia Saudite ka dënuar pesë njerëz me vdekje vitin që shkoi por ka dyshime të gjera se vrasja është urdhëruar nga princi i kurorës dhe regjimi.

o.p. / dita

May 23, 2020 08:54
Komento

2 Komente

  1. Gzim Kulufi May 23, 10:59

    Dhe urdheruesin e ketij krimi barbar, princ Salmanin e takoi para pak muajsh edhe kryeministri yne, duke i dhuruar edhe ca piktura! O tempora mores! Ne c’bote kriminelesh dhe te pacipesh jetojme!

    Reply to this comment
  2. TIMO May 23, 23:15

    Krim barbar,mire qe e vrane,por pse ia coptuen trupin Kashoggit, vrasesit duhen denue me burgim te perjeteshem,qe ta vuejne tmerrin e krimit te kryem.Sigurisht ky krim asht urdhnue nga Lart e ky princ i kunores te mos i laje duerte si Fonccio Pilati !

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim